خطر تخريب بوم زيست كوه آرارات

رئيس فدراسيون کوهنوردی ترکيه اعلام کرد: افزايش صعود کوهنوردان به قله آغری ( آرارات) بوم زيست اين کوه را با خطر تخريب مواجه کرده است . به نوشته روزنامه راديکال تنها در ۱۰ ماه گذشته سال جاری بيش از سه هزار کوهنورد خارجی و شش هزار کوهنورد ترکيه ای به اين کوه صعود کرده اند . راديکال به نقل از علاالدين کاراجا رئيس فدراسيون کوهنوردی ترکيه نوشت : بسياری از کوهنوردانی که به آرارات صعود می کنند ، بدون دقت و توجه پسمانده های خود را در کوه رها می سازند . کاراجا گفت : در صورتی که تدابير جدی در اين زمينه اتخاذ نشود  کوه آغری و خصوصا قله آن به صورت زباله دانی در خواهد آمد . کوه آرارات در ترکيه به آغری داغی معروف است و با ۵۱۶۵ متر ارتفاع ، عنوان بلندترين قله اين کشور را دارد .

همشهری ــ ۲۸/۸/۸۳

 

کلاغ ها : خيلی خوب است كه گاهی آدم هـــا می توانند غيرت ، تعصب و حساسيت از خود بروز  دهند . نمی دانم در تركيه اين آقای كاراجا چقدر قدرت اجرايی دارد ، اما هميـــــــن كه می داند بايد نسبت به سرنوشت بلندترين كوه كشورش توجه و علاقه نشان دهد قابل ستايش است . اما صادق آقاجانی ما حتی اين را هم نمی داند ! بوم زيست بـــــــسياری از كوه های البرز  مانند دماوند ، علم كوه ، توچال و ... سالهاست كه در معرض خطر و آسيب های جدی و حتی در آستانه نابودی كامل قرار دارند ، اما از صادق آقا جانی با وجود حاكميت (!) طولانی اش بر فدراسيون كوهنوردی كشورمان ،  هنوز كلمه ای كه بتواند بيانگر نگرانی ، دغدغه ، غيرت ، تعصب و يا حساسيت او نسبت به تخريب و نابودی بوم زيست كوه های اين سرزمين باشد نشنيده ايم ! 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳۸۳
    پيام ها    +


برف و باران در راه است !

هوای سرد و بارانی در سه روز پايانی هفته جاری نيمه شمالی کشور را فرا می گيـــــرد . به پيش بينی سازمان هوا شناسی از روز چهار شنبه در نيمه غربی و دامنه های البرز و به تدريج شمال شرق کشور شاهد رعد و برق ، وزش باد و بارندگی خواهيم بود . بارندگی در ارتفاعات و نقاط سردسير كشور به صورت برف خواهد بود . همچنين از روز پنجشنبه با استقرار جريانات سرد شمالی بر روی سواحل دريای خزر ، بارندگی در اين مناطق تشديد می شود .

كلاغ ها : هنگام برنامه ريزی برای صعود به ارتفاعات  ، توجه به پيش بينی های سازمان هواشناسی يك ضرورت است . www.weather.ir را حتما ببينيد .

......................................................................

جزيره قشم

سازمان منطقه آزاد قشم ، بخشی از جزيره قشم را به عنوان اولين ژئو پارك ايران در فهرست يونسكو به ثبت می رساند . عليرضا امری كاظمی مجری طرح ژئو توريسم سازمان زمين شناسی با بيان اين مطلب افزود :  بعد از حدود چهار سال مطالعه پديده های زمين شناسی ايران توسط اين سازمان ، زمينه برای ثبت اين پدپده ها در فهرست يونسكو فراهم شد .

شرق ـ ۲۶/۸/۸۳ 

.......................................................................

تام كروز  و صعود بر اورست !

به گزارش يو . اس . تودی ، تام كروز گفت : به محض اتمام ساخت قسمت سوم ماموريت غير ممكن ، از قله ۸۸۴۸ متری اورست بالا خواهم رفت .  با اين كار او تصميم دارد به آرزوی دوران كودكی اش كه صعود بر هيماليا بود جامه عمل بپوشاند . حتما می خواهم اين آرزو را تحقق ببخشم . 

هموطن ـ ۲۶/۸/۸۳

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸۳
    پيام ها    +


هيماليا

ــ عربستان سعودی قصد دارد اولين تيم عربی را به يکی از قله های هشت هزار متری اعزام کند . آنها قصد دارند برای اولين تجربه قله ۸۰۳۵ متری گاشربروم۲ را در پاکستان و از مسير شمالی در سال ۲۰۰۵ صعود کنند . اين تيم عرب از ۷ نفر تشکيل شده است .

وبلاگ : من... يک کوهنورد؟   ـ ۱۷/۸/۸۳

 

ـــ دانشمندان از آب شدن يخچال های هيماليا به علت گرم شدن کره زمين خبر دادند .

شبکه خبر : جمعه ۲۲/۸/۸۳

 

کلاغ ها : انگار بايد خود را برای ديدن تصاوير شترهای دوکوهانه در عبور از شکاف های يخچال خومبو و استراحت روی گردنه جنوبی اورست آماده کنيم !

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ آبان ۱۳۸۳
    پيام ها    +


باشگاه دماوند

روز پنج شنبه ۲۱/۸/۸۳ مجمع عمومی فوق العاده باشگاه دماوند برای تصويب اساسنامه جديد اين باشگاه به حد نصاب قانونی نرسيد و به نوبت دوم موکول گرديد .

 

کلاغ ها : می توان حدس زد كه نرسيدن مجمع به حدنــــــصاب قانونی ، چنــــــدان هم برای دست اندر کاران اساسنامه جديدباشگاه دماوند مايه نگرانی نبوده است !  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ آبان ۱۳۸۳
    پيام ها    +


نامزدهای رياست فدراسيون کوهنوردی

با پايان يافتن مهلت ثبت نام کانديداهای رياست فدراسيون کوهنوردی ، سه نفر برای كسب اين پست نامزد و ثبت نام كرده اند . صادق آقاجانی ، احمد ناطق نوری و سيد احسان الدين منصوری تا آخرين مهلت كه پايان وقت اداری شنبه بود ، جهت احراز پست رياست اين فدراسيون ثبت نام كرده اند . مجمع عمومی فدراسيون كوهنوردی برای انتخاب رياست جديد فدراسيون روز دوم دی ماه سال جاری انجام می شود . نكته قابل توجه اين است كه احمد ناطق نوری رياست فدراسيون بوكس را هم بر عهده دارد .

روزنامه شرق ـ ۱۹ / ۸ / ۸۳

كلاغ ها : نامزدی رئيس فدراسيون بوكس برای رياست بر فدراسيون كوهنوردی ، با نشاط ترين خبر ورزشی آبان ماه بود !!

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ آبان ۱۳۸۳
    پيام ها    +