۱۱ دسامبر ۲۰۰۴

شيشاپانگما : اولين صعود زمستانی،گشايش مسيری تازه،انفرادی ! 

ژان کريستف لافايل کوهنـــــــورد معروف فرانسوی پس از بازگشت از تور دوچـــــرخه سواری ۱۳۰۰ کيلومتری در غرب امريکا و گذراندن يک هفته در فرانسه ، بار ديگر در اوايل ماه دسامبر به نپال عزيمت كرد تا برنامه ای را كه از سال ۱۹۹۶ در سر داشت ، اجرا كند ... اولين صعود زمستانی قله شيشاپانگما  و مثل هميشه در سخت ترين شكل ممكن :  انفرادی ، با استفاده از تكنيك آلپاين و البته بدون بهره از كپسول اكسيژن !

Jean Christophe Lafaille 

او شيشاپانگما را در سال ۱۹۹۴ صعود كرده بود . صعودی كه طی آن دو بار مسير قله را پيمود و راه  تازه ای را بطور انفرادی در جبهه شمالی باز كرد . در ۱۹۹۶ ژان تصميم گرفت شيشاپانگما را در زمستان و از طريق مسير متفاوتی كه مبدا آن لانگ تانگ است صعود كند ، اما بارش كم سابقه برف اجازه نداد او حتی به كمپ اصلی برسد . در سال ۲۰۰۳ بار ديگر قصد صعود زمستانی قله را داشت که پدرش بيمار شد و ژان ناچار شد بخاطر پدرش و به منظور بدست آوردن شرايط ذهنی مناسب تر برای صعود  ، اجرای برنامه اش را بارديگر به تعويق بياندازد .

۲۰۰۴ سال خوبی برای ژان كريستف لافايل بود . مصمم و آماده بود كه قله را از دامنه جنوبی و از مسير تازه ای صعود كند . ژان كريستف ، كوهنوردی را به صورت انفرادی می پسندد . برنامه ريزی دقيق  ، امكان خستگی شديد ، شرايط ذهنی ويژه و نياز به طراحی استراتژی صعود در شرايط سرمای شديد ، برای او چالش های جــــــذاب اين نوع كوهنوردی محسوب می شود . بويژه آنكه هدف صعود ، قله ای بالای هشت هزارمتر باشد . مسئله اصلی در صعود به اين نوع قله ها : سرمای شديد در زمستان و امكان سرمازدگی و نيز هيپوكسيا ( كمبود اكسيژن ) است که باعث غليظ شدن خون و در نتيجه اخلال در سيستم گردش خون می شود . با اين همه ژان در صدد جمع آوری کلکسيونی از قله های بالای هشت هزار متر نيست . برای او برنامه ريزی روش صعود ، روبرو شدن با مشكلات ، درگيری ذهنی و فيزيكی ، احساس استقلال شخصی و انتخاب و تصميم گيری مبتنی بر برآورد صحيح از موقعيت ، جاذبه های اصلی صعود های زمستانی به قله های بالای هشت هزار متر است .

جبهه جنوبی شيشاپانگما و مسير جديد ژان کريستف لافايل ( رنگ زرد )

از نظر ژان كريستف لافايل ، آنچه كه صعود به شيشاپانگما را ممكن ساخت : تمرين متمركز و كار سخت در جهت ايجاد آمادگی لازم برای اين برنامه بوده است . او در تمرينات خود از دستگاه های شركت LPG  جهت ايجاد تعادل ، هماهنگی حركتی ، تقويت عضلانی و تمرين روش های بازيافت انرژي، بهره فراوان گرفت . او همچنين موفق شد با ايجاد تعادل مناسبی بين پروتئين ها ، گلوكز و چربی ها به رژيم ها و روش های تغذيه مناسبی ، مخصوص تمام طول سال ، دوره آمادگی پيش از صعود ، زمان صعود و دوره پس از صعود دست يابد . نياز به بازيافت سريع انرژی در شرايط سخت نيز در برنامه ريزی غذايی ژان مورد توجه ويژه قرار گرفته بود .

سردبيری اورست نيوز : برای آنهايی که ۲۱ دسامبر به بعد را معــــيار تعريف صعود زمستانی می دانند ، صعود ژان كريستف لافايل بيش از آن زود و سريع انجام شده كه بتوان آنرا صعود زمستانی ناميد . با اينكه در تبت و نپال اول دسامبر را رســــــما مبدا زمانی صعودهای زمستانی می شناسند ، برخی گويی بر اين گمان هستند كه زمستان همه جا درست روز ۲۱ دسامبر آغاز می گردد و مثلا ۲۰ دسامبر زمستان نيست ! حال چه بايد كرد ؟ آيا ژان كريستف بايد يك بار ديگر بعد از ۲۱ دسامبر صعود كند و دستش را به قله بزند تا خيال هــــمه راحت شود ؟ همه می دانيم كه او می تواند . بيائيد از اين موشكافی دست برداريم . وقت آن است كه بجای اين گونه بحث و مجادله بی فايده ، به ارزش كار خوب ( آنجا كه كــــــــار خــــــوب انجام می شود ) اقرار كنيم .

www.everestnews.com

ترجمه و ارسال خبر : پيمان پشم چی زاده

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +


داستان کـوه

وبلاگ جديدی از روز جمعه ۲۰/آذر / ۸۳  به جمع وبلاگ های کوهنوردان ايرانی اضافه شد . نام اين وبلاگ داستان کـوه و نويسنده آن نيز رامين شجاعی است . او در اولين يادداشت خود ، با عنوان به داستان كوه خوش آمديد ، می نويسد : سعی می كنم در داستان كوه آنچه كه از كوه و كوهنوردی را می توانم به علاقمندان منتقل كنم ارائه نمايم . رامين شجاعی سپس فصل هايي از ترجمه ی خود از كتاب دنيای عمودی من نوشته يرزی كوكوچكا را در اين وبلاگ قرار داده است . داستان كوه را می توانيد در آدرس dastanekouh.persianblog.ir ببينيد .

 

نقوش برجسته ی تنـگ چـوگـان

مصيب اميری ، مسئول آثار تاريخی شهر بيشاپور ، گفت : نقوش برجسته ی تنگ چوگان در شهر تاريخی بيشاپور به دليل نفوذ آب در آستانه نابودی است . وی خواستار اعتبار برای مطالعه و نقش برداری و حفظ و حراست از آثار شهر تاريخی بيشاپور شد . به گفته وی : سال گذشته ۴۵ ميليون تومان به همين منظور در نظر گرفته شد كه تمام آن تخصيص نيافت . امسال نيز ۱۶۰ ميليون تومان برای اين كار تصـــويب شـــده كه هــــنوز رقمی از اين مبلـــغ ابلاغ نشده است .

روزنامه ايران ۲۸/۹/۸۳

كلاغ ها : آسيب های جدی به نقوش برجسته ی ساسانی در تنگ چوگان ، سال هاست كه به دليل نفوذ آب ـ از قسمت های بالای آن ـ ادامه دارد و مشخص نيست كه اين هشدارهای دير هنگام و بی اثر ، براستی چه هدفی را دنبال می كند . دلسوزی برای نابودی تدريجی اين آثار ارزشمند و يا درخواست اعتبار ؟

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +


نمايش لمس خـلا !

نمايش دومين قســـــمت فيلم مســـــــتند لمس خلا ، امشـــــــب ساعت ۲۰/۲۲ از شبكه تهران خواهد بود . تماشای اين فيلم جذاب و ديدنی  به همه كوهنوردان توصيه می شود . 

وبلاگ نوپتسه  ۲۴/۹/۸۳

 

سی و پنجمين سالگرد تاسيس

گروه كوهنـــــــوردان آرش در نظر دارد جــــــــشن سی و پنجمين سالگرد تاســــــيس خود را  روز دوشنبه  ۳۰/۹/۸۳ از ساعت ۱۸ الی ۲۱ در محل فرهنگسرای شفق برگزار نمايد .

وبلاگ من ... يك كوهنورد؟  ۲۳/۹/۸۳

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +


فائو و همايش حفظ محيط كوهستان در ايران

رئيس بخش منطقه ای سازمان خواروبارجهانی سازمان ملل متحد(فائو) گفت: مهمترين مسئله برای حفظ محيط کوهستان در ايران ، باور عميق دولت و مردم به اين موضوع است . مجاهد آشوری روز دوشنبه در همايش حفظ محيط كوهستان در كرج افزود: در ايران با توجه به مسئله فرسايش در بالا دست و پايين دست منطقه كوهستانی ، كارهای اصلاحی خوبی صورت گرفته است . وی تصريح كرد : كوهستان ها سرچشمه آبها ، محل رويش گياهان متنوع و زيستگاه حيوانات وحشی است كه اين عوامل در چرخه حيات نقش اساسی دارند . به گفته وی : فائو در سال های گذشته ۱۶۰ طرح مختلف را در مناطق مختلف ايران اجرا كرده كه بيشتر آنها در زمينه آبياری در كوهستان بوده است . همايش دو روزه حفظ محيط كوهستان با شركت بيش از ۱۰۰ تن از استادان دانشگاه ، محققان ، كارشناسان، و تشكل های غير دولتی در موسسه آموزشی جوانشير در منطقه كلاك كرج برگزار شده است .

ايرنا ۲۳/۹/۸۳

 

قطب شمال و تابستان های بدون يخ !

نتايج يك بررسی علمی در مورد قطب شمال نشان می دهد كه دمای اين ناحيه از زمين با سرعتی دو برابر باقی نواحی زمين افزايش می يابد . پوشش يخی قطب شمال رفته رفته باريك تر می شود و دانشمندان نتيجه گيری كرده اند كه اين ناحيه تا ۷۰ سال ديگر در ماه های تابستان شاهد هيچ توده يخی نخواهد بود ! نتايج اين بررسی و مطالعه علمی كه قرار است به زودی تحت عنوان ارزيابی تاثير افزايش دمای زمين در ناحيه قطب شمال منتشر شود ، حاصل ۴ سال مطالعه توسط بيش از ۲۵۰ دانشمند است و به احتمالی دقيق ترين مطالعه ای است كه تا كنون در مورد تاثير پديده گرم تر شدن زمين در يك ناحيه خاص انجام می شود . مدل های كامپيوتری نشان می دهد كه اگر روند فعلی ادامه يابد ، زمانی فرا خواهد رسيد كه در ماه های تابستان در اين ناحيه ديگر يخی وجود نخواهد داشت و اين وضع ممكن است در سال ۲۰۵۰ به وجود آيد . هر چند احتمال آنكه چند دهه بعد از آن روی دهد بيشتر است .

خبرنگار علمی بی بی سی

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +


فدراسيون کوهنوردی ايران

نايب رئيس جديد فدراسيون کوهنوردی ايران انتخاب شد . صادق آقاجانی طی حکمی محمود نوری را به اين سمت منصوب کرد . پيش از اين احمد شير محمد به مدت سه سال مسئوليت فوق را عهده دار بوده است .

همچنين در اطلاعيه ای که اين فدراسيون منتشر کرد اسامی دعوت شدگان به اردوی تيم ملی جهت صعود بانوان به قله اورست نيز اعلام شد . اين اطلاعيه که با جمله : صعود اولين بانوی مسلمان جهان آرزوی تمام ملت ايران است  آغاز شده است، چهارده نفر از آقايان كوهنورد را برای همراهی و تحقق اين آرزو  و شركت در اولين مرحله اردو در منطقه دنا  فرا خوانده است . در بــــــــاره نحوه و چگونگی گزينش اين افراد ، اطلاعـــيه فدراسيون كوهنوردی ايران  فاقد هر توضيحی می باشد .

فدراسيون در نظر دارد به منظور انتخاب اعضای تيم ملی بانوان جهت صعود به قله اورست در سال ۸۴  ، اردوی انتـــــــخابی خـــــــود را در تاريخ  ۲۵/۹/۸۳  در منطقه علم كوه برگزار نمايد .

پايگاه اينترنتی فدراسيون  ۱۹/۹/۸۳

 

كلاغ ها : آيا جمله آغازين اطلاعيه فدراسيون كوهنوردی ايران به معنی عدم حضور و گزينش  بانوان كوهنورد از اقليت های ديني ، حتي در صورت دارا بودن توانمندی و شايستگی های فنی لازم ، در تيم ملی كوهنوردی بانوان برای صعود قله اورست می باشد ؟

 

كشف سكونت گاه هخامنشيان در نايين

استقرار گاهی از دوره هخامنشی در جنوب شرقی شهرستان نايين كشف شد . از دوره پادشاهی هخامنشی در ايران ، كه يكی از مهمترين دوره های باســـــــتانی كشورمان است ، تا كنون آثار سكونت گاهی زيادی به دست نيامده است . محسن جاوری كارشناس باستان شناسی سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان گفت : طی بررسی های انجام شده و در جريان عمليات تعيين حريم محوطه ی قلعه ای باستانی در شهرستان نايين ، تيم حاضر در منطقه به اين اســـــتقرار گاه مربوط به دوره هخامنـــشی برخـــورد كرد . اين استقرار گاه ۲ تا ۳ هكتار وسعت دارد و سطح كل آن با سفال های هخامنشی پوشيده شده است .

ميراث فرهنگی ۲۰/۹/۸۳

 

سامان دهی معبد آناهيتا

قرار است چهره نيمه مخروبه و متروكه ی بنای معبد آناهيتا ( كنگاور ) در سال ۸۴ با اجرای طرح سامان دهی و مرمت پلكان های جنوبی و پژوهش در بخش های شمالی و شرقی تغيير كند . البته در صورتی كه طرح مرمتی ـ پژوهشی فوق توسط كارشناسان فنی سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری به تصويب برسد ! بيش از دو سال است كه عمليات سامان دهی محوطه با ارزش و تاريخی آناهيتا متوقف شده است . از سال جاری و با تخصيص اعتبار مختصری ، پاكسازی محوطه معبد از گياهان خودرو و سامان دهی ضلع شمالی آن در دستور كار مسئولان محل قرار گرفته است . 

ايسنا ۱۷/۹/۸۳

كلاغ ها : شكوه وعظمت اين محوطه باســــــتانی و همچـــــنين عمق فاجعه ای را كه در زمينه حفظ و حراست و بازسازی آن وجود دارد  ، تا از نزديك و با چشم خود نبينيد باور نمی كنيد . طنز تلخ و غم انگيزي كه در متن خبر وجود دارد  نيز می تواند تا حدودی گويا باشد : ... پاكسازی محوطه معبد از گياهان خودرو (!) سرانجام امسال در دستور كار مسئولان قرار گرفته است ! ... خسته نباشيد آقايان ! لطفا سپاس بيكران ما كلاغ ها را به نمايندگی از تاريخ و نسل هاي آينده اين سرزمين بپذيريد ...

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +


درگذشت يكی از پيشگامان هيماليانوردی در ايران

اکبر بشر دوست درگذشت . او يکی از موسسين سازمان کوهنوردی و اسکی بيستون در سال ۱۳۳۵ بود و در اولين بنياد هيماليا که در سال ۱۳۴۱ و در زمان رياست حسين رفعتی افشار بر فدراسيون کوهنوردی تشکيل شد نيز حضور داشت . از صعود اکبر بشر دوست به همراه علی اصغر امين نيا و محسن مفيدی و صدقی شبستری در سال ۱۳۴۴ به قله نورسونNOURSAN در نپال ( 6200  متر ) ، به عنوان اولين حركت هيماليا نوردی درتاريخ كوهنوردي ايران ياد می شود .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +


بيماری کوهستان و کوهنوردان ايرانی

رئيس مرکز تحقيقات پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشـــــکی تهران ، بيماری كوهستان را شايع ترين بيماری كوهنوردان ايرانی دانست و گفت : ۶۰ درصد كوهنوردان ايرانی به بيماری كوهستان مبتلا هستند . وحيد رضايی ضمن اعلام اين مطلب ، سردرد ، بی اشتهايی ، تهوع و سرگيجه را از نشانه های اين بيماری دانست و برای جلو گيری از اين بيماری به كوهنوردان توصيه كرد ضمن صعود آرام و تدريجی ، در ساعات اوليه صبح به ميزان كافی از مايعات نيز استفاده كنند .

واحد مرکزی خبر ۱۳/۹/۸۳

كلاغ ها : حالا چرا آقای دكتر خود را بی نياز از ارائه توضيحات بيشتر در مورد اين عدد آماری دانسته اند برای ما روشن نيست . اينکه طی كدام پروسه علمی كاوش ، پژوهش وتحقيقات ايشان به اين عدد ۶۰درصد رسيده اند ظاهرا به ما خوانندگان مربوط نيست ! شايد هم مانند بسياری از مسئولين و مديران اين سرزمين می پندارد گزارش های همراه با آمار و ارقام ـ هر چند بی پايه و اساس  ــ تاثير بيشتری بر مخاطب دارد . مثل اينکه ما کلاغ ها بگوييم : ۶۰ درصد پزشکان ورزشی ايران به بيماری مغالطه آماری و کميت گرايی مبتلا هستند !

 

یادبـــــود 

دوست خـــوب و کوهنوردمان مينو ضابطيان ، روز گذشته پدر گرامی خود را از دست دادند . ضمن عرض تسليت به ميــــــنو ضابطيان و همسرشان سعـــــيد صبور ، مراســـــم ترحيـــم آن زنده ياد به شرح زير می باشد :

دوشنبه ۱۶/۹/۸۳  ـ  تهران نو ، ايستگاه منصور آباد ، ۲۷ متری اشراقی ، حسينيه ارشاد ـ از ساعت ۱۴ الی۱۶

پنج شنبه ۱۹/۹/۸۳  ـ خيابان خرمشهر ، خيابان عشـــقيار ،  مـــــيدان نيلوفر ، مســجد الرضا  ـ از ساعت ۴۵/۱۳ الی ۳۰/۱۵

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +


كوهنوردان و شناسايی قلعه ای تاريخي

رئيس اداره ميراث فرهنگی مهريز گفت : يک گروه کوهنوردی اين شهرستان به تازگی در حين صعود به قله دامگاهان ، يك قلعه تاريخی را شناسايی كرد .ابوالفضل نظری افزود : احتمالا قدمت اين اثر مربوط به دو هزار سال قبل باشد . اين اثر كهن در محدوده ای به وسعت پنج هزار متر مربع بر فراز قله دامگاهان قرار دارد و از سنگ ، آجرهای مربع شكل و ساروج و در دو طبقه ساخته شده است . وی افزود : به علت قدمت و مسايل جوی متاسفانه اغلب بخش های قلعه نابود شده و تنها ديوارهای آن باقی مانده است . برای رسيدن به اين قلعه تاريخی ، كوهنوردان با عبور از صخره ها به آن دسترسی پيدا كردند .

ايرنا ـ ۱۱/۹/۸۳

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +


پيش بينی برف و باران

به پيش بينی سازمان هواشناسی ، در روزهای آخر هفته ، بارش برف و باران ۱۸ استان کشور را فرا می گيرد . بنا به پيش بينی اين  سازمان از بعدازظهر روز چهارشنبه لغايت جمعه ، كاهش محسوس دما ، وزش باد  و  بارش برف و باران ، استان های آذربايجان شـــرقی و غربی ، كردستان ، زنجان ، اردبيل ، گيلان ، مازندران ، گلستان ، قزوين ، تهران ، سمنان، خراسان شمالی و رضوی را در بر می گيرد . 

 

تغيير اساسنامه

روز دوشنبه ۹/۹/۸۳ نوبت دوم مجمع عمومی فوق العاده باشگاه دماوند ـ كه رسميت آن با حضور هر تعداد عضو شركت كننده عملي بود ـ برگزار گرديد و اساسنامه پيشنهادی و جديد اين باشگاه به تصويب رسيد . تغيير اساسنامه باشگاه دماوند در شرايطی صورت پذيرفت كه با عدم حضوراكثريت اعضای اين باشگاه ، نوبت اول مجمع عمومی فوق العاده برای اين منظور به حد نصاب قانونی نرسيده بود . 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +


حصارکشی در مناطق حفاظت شده البرز

عمليات محصور سازی ۲۲ کيلومتر از منطقه حفاظت شده البرز مرکزی برای جلوگيری از تصرفات عدوانی و غير مجاز زمين ها توسط افراد سودجو و برخی نهادهای رسمی آغاز شد . فيروز اکبری فلاحی رئيس اداره حفاظت محيط زيست شميرانات گفت : مقرر گرديده برای مقابله با سودجويان ۲۲ کيلومتر از منطقه حفاظت شده البرز مرکزی محصور شود . وی گفت : برای اين منظور ۳۴۰ ميليون تومان اعتبار از طرف شهرداری اختصاص پيدا کرد تا کميته اجرايی محيط زيست از طريق آن فنس های لازم را خريداری کند . اين عمليات تقريبا يک ماه به طول می انجامد و اميدواری وجود دارد که با اين کار بتوان به حفظ اراضی و جلوگيری از تصرفات مردم و برخی نهادهای رسمی و حفاظت از گونه های گياهی و ايجاد کمربند سبز فشم و ميگون مبادرت ورزيد .

روزنامه ايران ـ گروه اجتماعی ۸/۹/۸۳

کلاغ ها :  نبوغ بعضی از مديران اجرايی در ارائه راه حل های استراتژيک و اساسي، براستی قابل تحسين است !! به فكر چه كسی می رسيد كه تنها راه مقابله با زياده خواهی ها و تجاوزات اين نهادهای رسمی (!؟) و ديگر سودجويان زورمند ، در همين فنس ها باشد ؟

 

آمار دروغ !

تقی آقايی عضو هيئت علمی آموزش جهانگردی گفت : مسئولان سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری به ارائه آمارهای غلط و اغراق آميز در باره تعداد توريست های ورودی به كشور می پردازند . مثلا تعداد توريست هايی كه به ايران آمده اند ۱۲۰ هزار نفر است . اما اين رقم از سوی سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری يك ميليون و دويست هزار نفر عنوان شده است .

خبرگزاری فارس  ۷/۹/۸۳

 

بی راهه نرو !

اين عنوان مطلبی است كه طی آن مينو ضابطيان در روزنامه ايران ( يكشنبه ۸/۹/۸۳ ) به تشريح تاريخــــچه و چگونگی عمــــــلكرد و كاربرد انواع جی . پی . اس ها پرداخـــــته است . او كه خـــــــود يك كوهـــــــنورد با انگيزه و پرسابقـــــــه اســـت ، در انتـــــهای مقــــاله اش می نويسد :اما يكی از موارد جذاب استفاده از اين سيستم در برنامه های كوهنوردی است . به اين ترتيب كه پيش از شروع حركت ، كوهنورد مكان شروع و همچنين ارتفاع آن را روی گيرنده خود علامتگذاری می كند و اين مختصات در دستگاه حفط می شود . سپس او با طی كردن مسير، نقاط مشخصی چون چشمه ها و پناهگاه ها و ... را ثبت می كند تا در صورت نياز هنگام بازگشت از همان نقاط عبور كند . 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +


مجمع عمومی فوق العاده ( نوبت دوم )

نوبت دوم مجمع عمومی فوق العاده باشگاه دماوند روز دوشنبه ۹/۹/۸۳ برگزار خواهد شد . دستور جلسه اين مجمع  ، تصويب اساسنامه جديد اين باشگاه می باشد . لازم به ذكر است كه نوبت اول اين مجمع به علت عدم استقبال اكثريت اعضا به حد نصاب قانونی نرسيده بود و اكنون تغيير اساسنامه اين باشگاه با حضور هر تعداد شركت كننده عملی خواهد شد . 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +


مدير باشگاه نيرو و راستی در پاريس درگذشت

خانم منير مهران مدير باشگاه نيرو و راستی و مجله ای فرهنگی ـ ورزشی که تا سال ۱۳۳۰ انتشار می يافت در پاريس درگذشت .  مجله و باشگاه نيرو و راستی را اين بانوی خردمند پس از مرگ شوهر کاردان و روشن بين خود که در آذر ۱۳۲۶ اتفاق افتاد با شايستگی هر چه تمامتر اداره کرد .  اين مجله را منوچهر مهران که خود ورزشکاری بنام بود و فهم و درکی جهانی داشت با کوشش فراوان خود و همسرش منير اصفيا بر پا داشت . مهران در جوانی مرد و همسرش بانو منير مهران راه روشن و صادقانه خدمت به جوانان وطنش را بر عهده گرفت . اين ضايعه را به اعضای قديمی نيرو و راستی تسليت می گوييم .

عطا بهمنش  ـ شرق ۲/۹/۸۳

 

مرگ کوهنورد در اثر گاز گرفتگی

يک کوهنورد دورودی بنام سيف اله حاجيوند به علت خفگی در اثر استنشاق گاز زغال جان خود را از دست داد . اين کوهنورد در حال صعود به پريزکوه در منطقه پير عبداله بوده که بر اثر روشن کردن آتش در چادر و گاز گرفتگی فوت کرده است .

ايرنا ـ ۱/۹/۸۳

 

گرمايش زمين اورست را تهديد می کند

جمعی از پژوهشگران در مورد تخريب شرايط زيست محيطی هشدار داده و از جامعه جهانی خواسته اند برای مقابله با اين روند اقدام کند . اين گروه که تعدادی از کوهنوردان معروف جهان و اعضای سازمان دوستداران زمين هستند گفته است :افزايش گازهای گلخانه ای و گرمايش آب و هوای کره زمين منجر به ذوب شدن يخچال های طبيعی اورست شده و با تشکيل درياچه های جديد خطر جاری شدن سيلاب های ويرانگر در هيماليا را موجب شده است . اين گروه از سازمان ملل خواسته اند تا قله اورست را در فهرست مناطق در معرض تهديد قرار دهد و جامعه جهانی را برای حفظ شرايط زيست محيطی اين منطقه در برابر خطر تخريب بسيج کند.

گزارش بی بی سی  ـ ايسنا ـ ۲/۹/۸۳

کلاغ ها : رسالت و تعهد کوهنوردان معروف جهان را مقايسه کنيد با اقدام برخی کوهنوردان با سابقه خودمان که برای کسب پول و درآمد بيشتر و با وجدانی آسوده (!) اطلاعات و تجربه خود را به سازمانهای اکو توريستی فروخته و با تمام توان در کنار آنان به شهری کردن و در نتيجه آسیب و تخريب بسياری از مناطق بکر ودست نخورده طبيعت زيبای ميهنمان مشغولند !

 

باز هم برف و باران !

سازمان هوا شناسی کشور پيش بينی کرد از امروز تا پنجشنبه  برف و باران ۲۵ استان کشور را فرا می گيرد .  به گزارش اين سازمان  بارندگی بارش برف در مناطق سردسير و وزش باد نسبتا شديد همراه با رگبار و رعد و برق طی سه روز آينده پيش بينی می شود .

دوشنبه ۲/۹/۸۳

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ آذر ۱۳۸۳
    پيام ها    +