کلاغ ها


+ همایش علم کوه و حفاظت از منابع ملی و معدنی کلاردشت

کلاردشت ٬ خبرنگار ایران : قاضی شعبه ســــــوم دادگاه عمومی کلاردشت در پی ابراز نارضایتی عده ای از تخریب منطقه حفاظت شده علم کوه و تخت سلیمان فعالیت شرکت سنگ تزئینی کلاردشت را موقتا متوقف کرد .

... به گفته اهالی کلاردشت ٬ علم کوه و تخت سلیمان تنها متعلق به آنها و اهالی رودبارک نیست ٬ بلکه به تمامی دوستداران طبیعت ایران و دیگر کشورهای دنیا تعلق دارد . بنابراین از مسئولان درخواست داریم نسبت به روند تخریب بیش از حد رسیدگی شود.

همچنین حاج علیمردان محمد زاده عضو شورای اسلامی بخش کلاردشت از برگزاری همایشی در جهت حفظ منابع ملی و معدنی کلاردشت از سوی طرفداران محیط زیست و شوراهای اسلامی خبر داد و گفت : در این همایش از مسئولان کشوری تقاضا خواهیم کرد که نسبت به حفاظت هر چه بیشتر علم کوه اقدام کنند .

روزنامه ایران  ـ یک شنبه ۲۹/۸/۸۴

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ .

.
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+  

جست وجوگر بزرگ
غار «عليصدر» درگذشت
235038.jpg
: «فريدون اسماعيل زاده» ازكوهنوردان و سنگ نوردان پيشكسوت كشور، روز گذشته دار فانى را وداع گفت.
مرحوم اسماعيل زاده نقش به سزايى در شناسايى دالانهاى غار على صدر داشت و اگرچه دهانه اين غار شگفت انگيز از قديم الايام شناخته شده بود، اما وى نخستين كسى بود كه دالانهاى متعدد و محوطه هاى وسيعى از غار على صدر را مورد شناسايى قرار داد.
اسماعيل زاده كه دوران بازنشستگى آموزگارى خود را سپرى مى كرد، در سال ۱۳۱۹ در همدان متولد شد. از اواخر دهه۳۰ و در سنين نوجوانى، كوهنوردى را در كنار «محمود اجل» كه از بنيانگذاران كوهنوردى جديد در ايران بود، آغاز كرد و به همكارى جدى با هيأت كوهنوردى همدان پرداخت. او در سال۱۳۴۲ و در حالى كه تنها ۲۳سال سن داشت، با تيوپ خودرو وارد درياچه غار على صدر شد و موفق گرديد كه به همراهى گروه كوهنوردى «متحد» دالانهاى طولانى اين غار را شناسايى كند.
علاوه بر اين اسماعيل زاده طى بيش از چهار دهه كوهنوردى و سنگ نوردى، صعودهاى متعددى را به ديواره بيستون و علم كوه به انجام رساند و خط الرأس بسيارى از كوهستانهاى ايران مانند دنا، زردكوه، اشترانكوه و البرزمركزى را طى كرد.

234963.jpg
او همچنين در ساخت پناهگاه «ميدان ميشان» در كوه الوند كه به سال۱۳۴۵ صورت پذيرفت، نقش بسزايى داشت و شاگردان زيادى را به جامعه كوهنوردان ايران عرضه كرد؛ چندان كه بسيارى از صعودكنندگان ايرانى به قله هاى خارجى و نيز تعدادى از قهرمانان سنگ نوردى ايران در زمره شاگردان وى قرار مى گيرند.
آخرين كار سترگ فريدون اسماعيل زاده تهيه گزارش و عكس از صعود به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ قله بالاى ۳۰۰۰متر در ايران بود كه وى به رغم بيمارى و كاهش توان جسمى آن را با جديت پيگيرى كرد. اين كار از سال۷۶ تا ۸۳ به طول انجاميد و منجر به تدوين كتابى شد كه هم اينك در دست چاپ است.
بدين ترتيب از اسماعيل زاده بايد به عنوان كوهنورد، سنگ نورد، عكاس كوهستان و مؤلفى بزرگ ياد كرد. وى كه از اوايل دهه۶۰ از همدان به تهران آمده بود و در گروه كوهنوردى «آرش» عضويت داشت، در سالهاى اخير به سرطان خون مبتلا شد و نهايتاً بر اثر همين عارضه بامداد روز گذشته در بيمارستان شريعتى تهران چشم از جهان فروبست.
مراسم تشييع پيكر وى روز جمعه از برابر استاديوم شهيد شيرودى برگزار خواهد شد.
 
 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٥٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ آبان ۱۳۸٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ غار پراو : اولين تيم به سرپرستی يک بانوی کوه نورد

برای اوليــــن بار و بعد از گذشت بيش از سه دهــــــه که از تاريخ شناسايی و کشف غار پراو  می گذرد ٬ اقدام  يک بانوی کوه نورد برای سرپرستی و هدايت تيمی ۱۳ نفره در اجرای برنامه و پيمايش سخت و دشوار و کامل اين فنی ترين غار کشورمان ٬ رويدادی تحسين برانگيز ٬ قابل احترام و دارای جايگاهی تاريخی  محسوب می شود .

 

 

 

 

 

 

 

 

روز شنبه ۲۳/۷/۸۴  تيمی ۱۳ نفره از کوه نوردان به سرپرستی ليلا اسفندياری توانستند طی يک برنامه ۵/۴ روزه ٬ اجرای برنامه و پيمايش تا انتهای چاه ۲۶ غار پراو ـ آخرين نقطه ی تاکنون شناخته شده  ـ را با موفقيت به انجام برسانند . افراد شرکت کننده در اين برنامه :

۱ـ ليلا اسفندياری ( سرپرست )  ۲ـ احسان جباری ۳ـ حسين ابوالحسنی ۴ـ  علی هکی ۵ـ  مهدی عابدی ۶ـ سهندعقدايی  ۷ـ منير رفيعی  ۸ـ علی اصلانی  ۹ـ مصطفی عباسی  ۱۰ ـ يوسف سورنی نيا  ۱۱ـ کاظم فريديان  ۱۲ـ احمد رفيعی  ۱۳ـ ابراهيم صالحی

انتهای چاه ۱۸ در غار پراو ٬ آرامگاه ويکتوريا کيانی راد و امير احمدی

ليلا اسفندياری (راست) و اعضای تيمش در غار پراو

 

..........................................................................................................................

کلاغ ها : اين وبلاگ در صورت ارسال اخبار ٬ گزارشات و عکس های برنامه های اجرا شده ٬ نسبت به انتشار آنها اقدام خواهد کرد .  خبرها و عکس های برنامه های خود را می توانيد از طريق آدرس ايميل زير ارسال نماييد :

dorfak@gmail.com

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بازگشت لينک اورست !!!

صبح امروز و با فاصله ی فقط چند ساعت بعد از انتشار نقد افشاگرانه ی وبلاگ در ستايش سکوت و سپيدی پيرامون حذف لينک و متن خبر رسمی اعلام اسامی صعود کنندگان به قله اورست ٬ در سايت رسمی فدراسيون کوه نوردی ايران ٬ اين لينک سرگردان (!) به جايگاه اوليه اش بازگشت!!

 

کلاغ ها : اکنون صادق آقاجانی ( رئيس ) ٬ رضا زارعی ( دبير کميته هيماليا نوردی ) ٬ حسين رضايی ( مسئول روابط عمومی ) و يا هر کس ديگر ـ چه فرقی می کند ؟ ـ در فدراسيون کوه نوردی ايران بايد خيلی ساده ٬ صريح ٬ شفاف و صادقانه به افکار عمومی جامعه کوه نوردی ايران توضيح دهند که : چرا نام پزشک رسمی تيم اعزامی در اين ليست وجود ندارد و مخفی نگه داشته شده است ؟ اگر نام اين اقدام ـ عدم اعلام صعود دکتر تيم در اخبار رسمی  ـ دروغ نيست ٬ آنرا چه می توانيم بناميم ؟

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ آبان ۱۳۸٤
تگ ها:
comment نظرات () لینک