راهبــان رهـــا !

 

004701.jpg

اين دو راهب بودايي كه در دامنه كوه اورست در حال برف بازي هستند، ميهمان يكي از مجلل ترين هتل هاي كوهستاني سراسر جهان - در ارتفاع 5هزار متري- هستند. دو راهب رها از تمام اتفاقاتي كه در چند هزار متر پايين تر مي افتد، با هم شوخي مي كنند و مي خندند. در واقع تمام نپالي هايي كه به دور از كاتماندو در دامنه هاي كوه اورست زندگي مي كنند زندگي روزانه خود را سپري مي كنند. آنها نمي دانند مردم در كاتماندو پايتخت نپال- به خيابان ها ريخته اند و خواهان آزادي و دموكراسي هستند. البته بايد به اين راهبان و مردم ديگر دامنه اورست حق داد، چون در دامنه اورست مهم ترين مسئله در تمام سال رفت وآمد كوهنوردان و ميزان خريد آنها از مردم است. اين راهبان به گفته هاي پادشاه نپال كه قول برگزاري انتخابات آزاد در سال 2007 مهم ترين آنها بوده است، هيچ اهميتي نمي دهند و از خدا مي خواهند تعداد كوهنوردان را چند برابر كند.

همشهری ـ سه شنبه ۲۹/۱/۸۵

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٥
    پيام ها    +


وب گردی در غروب خاکستری سه شنبه !

 

سلام!

من از مصاحبت آفتاب می آیم!!

کجاست سایه؟!

 

عید نوروز گذشت اما این بار پر بار و شادمانه و من را بر بالهای سفر به جای جای خاک وطنم برد.

چه لذتی داشت دیدن جلوه گری طبیعت گودکانه بهار و باز ماندگانی از اعصار گذشته...

 

 

 

بوی عیدی،

 بوی توپ

بوی کاغذ رنگی

بوی تند ماهی دودی وسط سفره نو

بوی یاس جانماز ترمه مادربزرگ

با اینا زمستونو سر میکنم

با اینا خستگیمو در میکنم...

 

احسان حسين نژاد ـ وبلاگ : نوپتسه

 

 

 

سيم بکسل لغزنده که بايد حسابی دقت ميکردی سر نخوری!! و بعد از روستای شوی به رودخونه رسيديم!!! اين ديگه اون رودخونه ای نبودکه ما موقع رفتن ديده بوديم!!! سيلاب شده بود و گل آلود!!! موازی با اون ميرفتيم که يه جای وسيع با عمق  کمتر پيدا کنيم که در نهايت مجبور شديم در گروهای چند نفره بصورت زنجيره ای عبور  کنيم  که شدت آب اذيت نکنه! تا کمر تو آب بوديم!!!! ته کوله من که کامل تو آب بود!!! کيسه خواب رو کاور کرده بودم اما نه اســـاسی!!!

 

آذرخش ـ وبلاگ : آذرخش

 

 

ظاهرا نحسی دیر رسیدن گریبان گروه را گرفته است . هربار به طریقی باید تاخیری در اجرای برنامه های گروه ایجاد شود . برنامه های گروه ناخودآگاه مرا به یاد جهنم ایرانیان می اندازد : یک روز قیر نیست ، یک روز قیف نیست و ...

 

شادفر ـ وبلاگ : من و خلوت کوهستان

 

  

همه چيز دارد.

بوی گل و باران و آسمان و خنده و خيس شدن زير باران و آفتاب و غروب های لطيف و صبح های لُخت و عصر های لَخت و هوس ميوه های قرمز.


مثل يک زن تپل می ماند اين بهار.
يک زن ميان سال مهربان و پرحوصله. که لای ممه هايش از تپلی يک قاچ دارد - مثل کاريکاتور های سال ها پيش کامبیز درم بخش- و عصرها بدنش بوی عرق مهربانی می دهد.
و چايی های خوب بلد است دم بکند.
و از آشپزخانه اش بوی دم کنی می آيد.
و پاهای چاقی دارد و کف پايش را مدام کرم می مالد.
و لباسش گل گلی است.
گل های درشت قرمز. روی زمينه سبز مغز پسته ای.
زنی که تا توانسته زاييده.
و اگر باز هم پايش بيفتد، با مهربانی و بی نگرانی و بی توقع و بی پيچيدگی و به سادگی٬ می زايد.

 نارنج ـ وبلاگ : نارنج

 

به هر زحمتی كه شده دوباره روی یال می رسیم. بچه های پشت سرم چند دقیقه ای عقب هستند. هوا عالی و آفتابی است . نسیم ملایمی می وزد. صعود اصلا شرایط یك برنامه ی زمستونی رو نداره. همه چیز دلچسب و رو به راه است. به پشت روی برفها دراز می كشم . دستها و پاهامو بازمی كنم.  آسمان یكپارچه آبی است. پرنده ی كوچكی داره  توی هوا بازی می كنه ! شاید از الان جشن اومدن بهار رو داره می گیره.

دوست دارم از این لحظات با تمام وجود حظ ببرم. چشامو می بندم. خوابی عمیق اما كوتاه .

سكوتی خلسه آور .

 آرامشی از جنس كوه.

آرامشی كه به زحمتش می ارزه.

محمد والی نژاد ـ يادداشتهای يک کوهنورد 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸٥
    پيام ها    +


 

حفظ ميراث !!

بي‌توجهي مسؤولان ميراث فرهنگي در سال‌هاي گذشته، سبب تخريب تاق «شيرين و فرهاد» در استان ايلام شده است.

به گزارش بخش ميراث فرهنگي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تاق «شيرين و فرهاد» كه متعلق به دوره‌ي ساساني است در منطقه‌ي «ايوان» قرار دارد و قدمت آن، احتمالا از تمام آثار ديگر موجود در منطقه بيشتر است. اين بنا، دو تاق با يك در ورودي دارد كه تمام بدنه‌ي اين دو تاق از سنگ‌هاي بسيار بزرگي تشكيل شده است كه با معماري خاص و بي‌نظيري و بدون استفاده از ملات، روي هم چيده شده‌اند.

اين سنگ‌ها در سيلاب‌هايي كه از پشت كوه‌هاي اطراف كه مشرف بر تاق است، سرازير شده و هم اكنون در زير خاك قرار گرفته است و به همين دليل نيز در طي قرن‌هاي متوالي سالم مانده است.

دقت و ظرافت كاري، در ساختن اين اثر بر جذبه‌ي آن افزوده است. اين اثر تاريخي كه در قرن‌هاي متمادي سالم مانده بود، در سال‌هاي گذشته، براثر بي‌توجهي مسؤولان ميراث فرهنگي، سقف يكي از تاق‌هاي آن خراب و نيمي از تاق ديگري هم با گل و لاي ناشي از باران‌هاي شديد پر شد.

در ورودي بنا نيز براثر رسوبات پر شده است و اكنون بايد در حالت نشسته به آن وارد شد؛ ارتفاع در ورودي كنوني، حدود ‌٧٠ سانتي‌متر است، طول آن حدود سه متر و عرض آن نيز به حدود ‌٥/٢ متر مي‌رسد. ارتفاع سقف تاق نيز ‌١٨٠ سانتي‌متر است.

كارشناسان ميراث فرهنگي معتقدند كه اين اثر، معبدي مربوط به دوره‌ي اشكانيان است. بناي بسيار مهم و تاريخي تاق شيرين و فرهاد در «تنگ كوشك» در چهار كيلومتري روستاي «چهل زرعي» و در مسير جاده‌ي ايوان به سومار قرار گرفته‌ است.

ايسنا ـ ۱۹/۱/۸۵

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٥
    پيام ها    +


حکومت نظامی در نپال !

به دنبال دستور پادشاه نپال در اعلام حكومت نظامي و اجازه‌ي شليك به مخالفان كه وي آنها را ناقضان قانون خوانده، تظاهرات ضد سلطنتي در اين كشور كه قرار بود امروز (شنبه) برگزار شود، به تعويق افتاد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، خادگا پراساد اولي، معاون رهبر حزب كمونيست نپال در گفت‌وگو با خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت: مخالفان سعي خواهند كرد كه تظاهرات را فردا (يكشنبه) برگزار كنند.

در سومين روز از اعتصاب سراسري چهار روزه كه به درخواست ائتلاف هفت حزب سياسي نپال صورت گرفته بود قرار بود امروز (شنبه) در اعتراض به تصاحب كامل قدرت از سوي گيانندرا، پادشاه نپال، تظاهرات سراسري برگزار شود.

طي روزهاي پنجشنبه و جمعه چندين درگيري ميان تظاهركنندگان و نيروهاي پليس در كاتماندو رخ داد. در اين درگيري‌ها صدها تن دستگير و ده‌ها‌ تن زخمي شدند.

معاون رهبر حزب كمونيست نپال هم‌چنين اظهار داشت: ما به شدت مخالف حكومت نظامي هستيم. تحميل حكومت نظامي بي‌مورد غير قانوني و غير منطقي است. هيچ دليلي براي اين مساله وجود ندارد.

وي افزود: با اين حال صدها تن از معترضان به خيابان‌ها آمدند و سازمان‌دهندگان سعي كردند براي آنها پيام‌هايي ارسال كنند كه به دليل قطع تلفن‌هاي همراه اين كار با دشواري صورت گرفت. تظاهرات اصلي قرار بود ساعت 14 به وقت محلي برگزار شود.

وي با بيان اينكه حزب كمونيست نگران اين‌است كه مردم از اعلام حكومت نظامي بي‌اطلاع باشند، گفت: ما از مردم مي‌خواهيم كه امروز (شنبه) در برابر قوانين بازدارنده، مقاومت نكنند.

ايسنا ـ شنبه ۱۹/۱/۸۵

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٥
    پيام ها    +


انتشار کوه !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توزيع و فروش چهل و دومين شماره ی فصلنامه ی کوه از صبح ســـــه شنبه ۱۵/۱/۸۵ در دکه های روزنامه فروشی تهران آغاز شد . با توجه به افزايش حجم و هزينه ی آگهی های دريافتی ( اين شماره ٬  ۲۸  آگهی تمام صفحه و در مجموع حدود ۳۵ صفحه (!) آگهی دارد ) اصرار و پافشاری دست اندرکاران اين مجله برای بالابردن قيمت تک فروشی٬ در تناقضی آشکار با فريادها و شعارهای گوش فلک کر کن(!) مدير مسئول آن ـ حسن صالحی مقدم ـ مبنی بر تعهد و رسالت فرهنگی ٬ قرار دارد !!

پاره ای از مهمترين مطالب  شماره ۴۲ بدين شرح است : غار بيمار آب ـ دماوند به توچال ـ غار گوکان ـ تفتان ـ سردشت ـ ديواره علم کوه ـ صعود خط الراس دنا ـ زنان سنگ نورد جهان ـ کوه عريان ـ جايزه تبر يخ طلايی ـ در هوای رقيق ـ کوه ها و آدم ها ـ کوکوشکا و ...

کلاغ ها :

۱ـ بی ربط نويسی ( معادل اديبانه برای پرت و پلا نويسی ) تنها نکته ی بارز در نوشته های حسن صالحی مقدم و در بخشی با عنوان : حرف اول است !! حرف اول اين شماره از فصلنامه ی کوه با اين جمله ـ دقيقا اين جمله ـ آغاز می شود : نقد ٬ بررسی و تحليل ٬ عبارت فوق ٬ امری است بس مشکل و فنی . در واقع اين پرت ترين و بی معنی ترين جمله ای است که می توان برای آغاز يک سرمقاله يا سخن سردبير و مدير مسئول ٬ آنهم در يک نشريه مثلا تخصصی (!) سراغ گرفت . گذشته از کاربرد اشتباه ويرگول در جمله ی بالا ٬ مشخص نيست منظور کدام عبارت فوق است : کوه نوردی ورزش انسان ساز ! يا سعادت جامعه به مراتب...؟! همواره با خواندن نوشته های صالحی مقدم ٬ در صحت رشته تحصيلی او دچار شک و ترديد می شوم . خود بزرگ بينی و بمباران مخاطب با پند و نصيحت و حکايت ٬ بيشتر يادآور آخوندهای حوزه است تا يک دکتر روزگار مدرن (!) . اما مقايسه ای که صالحی مقدم در انتهای حرف اول اين شماره ٬ بين خودش و علامه شوشتری انجام داده به راستی ديگر يک طنز کامل است !!

۲ـ عنوان گزارش ليلا زندی : صعود خط الراس سلسله جبال البرز مرکزی ( دماوند به توچال) با توجه به برنامه ی اجرا شده ٬ هم اشتباه و هم دروغ محض است !! بعد از گزارش برنامه در جريان يکی از نشست های ماهانه ی انجمن کوه نوردان ٬ به ليلا زندی و سرپرست برنامه توضيح داده شد که : ... در شرايطی که حتی به اندازه يک سوم خط الراس مورد نظر ( دماوند ـ توچال ) توسط تيم شما صعود نشده است ٬ انتخاب اين تيتر و عنوان فقط می تواند به منزله ی نوعی دروغ گويی و فريب افکار عمومی تلقی شود !! پافشاری زندی و اعضای تيم اش برای اين دروغ و فريب ٬ غير قابل درک است !

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٥
    پيام ها    +


زلزله !

خرم آباد :خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) _ منطقه لرستان
اغلب ساكنين خرم آباد ، بروجرد و دورود شب گذشته را در فضاي آزاد به صبح رساندند . به گزارش ايسنا منطقه لرستان ٬ در پي وقوع زمين لرزه هاي اخير در لرستان و با توجه به وقوع سي و پنج بار لرزش زمين و هشدارهاي كارشناسان در خصوص احتمال وقوع پس لرزها ، با وجود سرماي شب گذشته ، ساكنين شهرهاي خرم آباد ، بروجرد و دورود در پاركها ، معابر و فضاهاي باز شب را به صبح رساندند.

ايسنا ۱۲/۱/۸۵

 

اعتراض !

كمبود چادر مورد نياز براي اسكان حادثه ديدگان زلزله اخير در شهرستان بروجرد، شنبه شب اعتراض شهروندان اين منطقه را بدنبال داشت. در برخي از خيابانها شهروندان بروجردي ضمن تجمع خواستار دريافت چادر براي اسكان خانواده‌هاي خود شدند.اين اعتراضات بدنبال سرد شدن تدريجي هوا و احتمال بارندگي در شب جاري رخ داده است و زلزله زدگان در اين خصوص از مسوولان استمداد مي‌طلبند.

اكثر شهروندان بروجردي بر اثر بروز زلزله‌هاي اخير اين منطقه با دلهره و ترس محسوسي از خانه و كاشانه خود خارج شده و هم‌اكنون نيز در خيابانها و معابر روباز بسر مي‌برند. تاكنون توسط مسوولان امدادرسان منطقه بيش از ‪ ۳‬هزار تخته چادر بين زلزله زدگان توزيع شده، اما اين مقدار جوابگو نبوده و بسياري از مردم منطقه همچنان بدون سرپناه در هوايي سرد زندگي را سپري مي‌كنند. عصر امروز نيز جمعي از مردم زلزله زده به همين منظور در جلوي يكي از مراكز امدادرسان شهر تجمع كرده و اعتراضاتي را برپا كردند.

براساس اظهارات برخي مسوولان امدادرسان، در شرايط كنوني اسكان حادثه ديدگان روستايي كه خانه‌هايشان تخريب شده، بيشتر ضرورت دارد. بر اثر زلزله‌هاي اخير در اين شهرستان، عمدتا مناطق روستايي تخريب شده است. زمين لرزه‌هايي به بزرگي ‪ ۵/۵ ،۵/۱ ،۶‬و ‪ ۴/۷‬ريشتر در مقياس دروني زمين پنج شنبه و جمعه گذشته، شهرستانهاي بروجرد و دورود را لرزاند.

وقوع اين زلزله‌ها در اين شهرستانها باعث مرگ ‪ ۶۶‬نفر و مصدوم شدن بيش از يك هزار و ‪ ۲۰۰‬نفر شد و حدود ‪ ۱۵‬هزار خانوار را بي‌خانمان كرد.

ايرنا ۱۲/۱/۸۵

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ فروردین ۱۳۸٥
    پيام ها    +