روز جمعه : تجمع ٬ همايش ٬ اعتراض !

 گروه ديده‌بان كوهستان به همراه چند تشكل غير دولتي فعال در زمينه زيست محيطي و با حضور مردم منطقه كلاردشت در اعتراض به شكايت شركت سنگ تزئيني كلاردشت از چند جوان بومي اين منطقه، همايشي را برگزار مي‌كنند.

 مردم منطقه كلاردشت چندي پيش، از فعاليتهاي معدن ديوچال در اين منطقه شكايت كرده و خواستار اتمام بهره‌برداري معدن و برداشت شن و ماسه براي جاده‌سازي شدند.

 گروههاي مردمي و  تشكلهاي‌زيست محيطي مدتهاست كه به بهره‌داري و سنگ‌بري از كوهها معترضند و جاده‌سازي براي حمل سنگها از منطقه كلاردشت را جنايتي در حق محيط زيست كلاردشت مي‌دانند. آنها معتقدند اين فعاليت باعث تخريب منطقه منحصربه‌فرد كوهستاني، جنگلي كلاردشت مي‌شود.

  عباس محمدي، دبير انجمن ديده‌بان كوهستان و يكي از فعالترين افراد در زمينه حفاظت از محيط زيست كشور گفت: «كلاردشت از مدتها پيش به عنوان منطقه نمونه گردشگري ايران شناخته شده و در طرح جامع توسعه گردشگري قرار گرفته است.»

 وي گفت: «اين منطقه به لحاظ وضعيت طبيعي و كوهستاني در تمام ايران منحصر به فرد است.»

 محمدي وجود ديواره‌هاي بلند 500 متري، قلل بسيار و متراكم در يك منطقه نسبتا محدود و يخچالهاي طبيعي را از ويژ‌گيهاي منحصر به فرد منطقه خواند و گفت: «كارهاي صنعتي و معدني با منطقه گردشگري كلاردشت كه از آب و هوايي لطيف برخوردار است، تناسبي نداشته و اگر قرار بر كسب درآمد باشد، اجراي طرحهاي گردشگري در كلاردشت از تخريب سنگهاي منطقه سود‌آورتر خواهد بود.»

 وي اظهار داشت: «معدن ديوچال، معدني است كه در بيرون از زمين قرار دارد و بهره‌برداري از آن چهره‌ منطقه را بسيار زشت كرده و به طبيعت آسيب مي‌رساند.»

 محمدي با اشاره به رودخانه سرداب رود در اين منطقه گفت: «در منطقه بهره‌برداري از ديوچال، شيب كوهستان 50 درجه و گاهي به 70 درجه مي‌رسد، و انتهاي شيبها سرداب‌رود كه از مناطق حفاظت شده قديمي كلاردشت است، وجود دارد.»

 وي خاطرنشان ساخت: «بريدن درختها براي جاده‌سازي و برداشت سنگ از دل كوه، باعث فرسايش اين رودخانه كه قدمت حفاظت از آن به 30 سال مي‌رسد، شده و آسيبي جدي را به اين منطقه مي‌رساند.»

 اين كارشناس، مردم منطقه را از مهمترين مخالفان و معترضان به اين بهره‌برداري نام برد و گفت: «مردم چندين بار تا كنون به اين فعاليتها اعتراض كرده و نهايتا برداشت شن و ماسه و تخريب دهها كيلومتر از منطقه براي اجراي  جاده‌سازي، خشم آنان را نمايان كرد.»

 وي گفت: «در پي اين اعتراض، شركت سنگ تزئيني كلاردشت از چند جوان اين منطقه شكايت كرده است.»

 محمدي گفت: «با توجه به اين مسئله، شوراي شهر كلاردشت و انجمن حمايت از محيط زيست كلاردشت، در تاريخ پنجم خردادماه، همايشي را به منظور بررسي مشكلات زيست محيطي كلاردشت، به ويژه، مسئله معدن ديوچال برگزار مي‌كند.»

 اين كارشناس محيط زيست اظهار داشت: «تشكلهاي غير دولتي فعال در محيط زيست نيز با شركت در اين همايش اعتراض خود را از فعاليتهاي ياد شده در كلاردشت، عنوان كرده و از جواناني كه از آنان براي ايجاد اغتشاش در كار سنگ‌بري و جاده‌سازي شكايت شده، حمايت مي‌كنند.»

 وي محل برگزاري اين همايش را بيمارستان جديد كلاردشت ذكر كرد و از مردم خواست نظر خود را راجع به معدن ‌كاري در اين منطقه به شماره 2424-0192262 ارسال كنند.  

خبرگزاری ميراث فرهنگی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٥
    پيام ها    +


گير نوپتسه به مجله ی کوه !!

میخوام به مجله "کوه" گیر بدم. نظرتون چیه؟
دیگه نمیتونم اراجیفی رو که به اسم "حرف اول" تو مجله کوه به خورد ملت داده میشه تحمل کنم. اینکه یکی تو یک مجله ظاهرا تخصصی بیاد "فرهنگ" رو معنا بکنه یا حرف از تفاوت انسان مقید و معتقد بکنه. احتمالا یک عده همین الان ناراحت شدند که چرا احترام پیش کسوت نگه داشته نمیشه و این حرفا. اما وقتی یکی تو یک مجله با تیراژ نسبتا بالا فرهنگ و اقتصاد و کوه رو به هم میبافه و تو یک شماره دیگه حرف از "نازک خیالی و مهربانی" زنان میگه و بعد وصل میکنه به اورست و ورزش بانوان، چه جوری باید اعتراض کرد که به کسی هم بر نخوره؟
"دکتر" هم مثل همه انسان ها حرف هایی داره که دنبال مکانی برای گفتنش میگرده. اما شاید بهتر باشه دکتر هم مثل خیلی از آدم ها یک وبلاگ یا سایت شخصی درست کنه و حرفاش رو اونجا بزنه. نه تو یک مجله مثلاً تخصصی.
یک چیز دیگه. آدم احساس بدی بهش دست میده وقتی گزارش یک برنامه گل گشت و ماشین سواری رو به اسم "خط الراس دماوند به توچال" به خوردش میدن. اون هم تو یک مجله مثلاً تخصصی...

از وبلاگ : نوپتسه

 

کلاغ ها :

حيف است اشاره ای به گاف بزرگ آخرين شماره ی تنها مجله ی تخصصی کوه نوردی در ايران (۴۲) نشود !! صفحه ی ۵۸ ٬ چاپ گزارش ۶ صفحه ای نانگاپاربات ٬ مثلا فصل هشتم !! اميدوارم بتوانيد متوجه شويد گاف بزرگ دارو دسته ی صالحی مقدم  در کجاست !! نگاه کاسبکارانه ی آقايان ٬ کوچکترين جايی برای توجه به ساده ترين و ابتدايی ترين نکات و مسايل نيز باقی نگذاشته است !! با انتشار هر شماره ٬ اطــمينان بيشتری می يابم که : شعارهای فرهنگی و اجتماعی و ســــياسی جناب دکتر (!!) جز مشتی حــــــرف های بی ارزش ٬ چيز ديگری نيست!!

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٥
    پيام ها    +


در مرز ميان طنز و حقيقت !

به گفته ی منابع نيمه آگاه ٬ قرار است فرخنده صادق و لاله کشاورز ( اعضای تيم های دولتی فدراسيون کوه نوردی ) همراه با شوهران عزيزشان برای تماشای بازی های فوتبال جام جهانی به کشور آلمان اعزام شوند . حضور عباس جعفری ٬  که به قول فرشيد فاريابی : از چهره های تاثير گذار در کوه نوردی ايران و از نام های مطرح در اکسپديشن جهانی !!! محسوب می شود ٬ می تواند همانند حضور چندی پيش او در برنامه تبليغاتی شرکت امپرياليستی سامسونگ برای حمل پرچم بازی های المپيک زمستانی ٬ به بر سر زبان انداختن نام دولت جمهوری اسلامی در تمام پهنه ی خاک اروپا منجر شده و همچنين تاکيدی باشد بر حق مسلم در استفاده از انرژی هسته ای !! شايد به زودی عباس جعفری اين مواضع را طی کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کند ...

 

کلاغ ها : به هر حال اگر ديديد يا شنيديد که کوه نوردان دولتی کشورمان و همسران عزيزشان ٬ در جريان بازی ها به جای تشويق علی دايی و ابراهيم ميرزاپور ٬ شعار انرژی هسته ای حق مسلم ماست ! سر می دهند ٬ سعی کنيد بر اعصاب خود مسلط باشيد !! 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٥
    پيام ها    +


نمایشگاه کتاب

و کاندیدای شکست خورده٬ زیر سایه ی رقیب پیروز !!

 

و مسعود کیمیایی  ٬ مردی از روزگار سپری شده ! کـــــارگردان زخم و رفیق و چاقو ٬ زیر سایه ی خانم آنجلینا جولی !!

 

و بشارت برای باز هم انتظار !!  شاید به اندازه تمام تاریخ !!

 

و البته اســــــتفاده از فـــــرصت برای فحاشی و برخی تــــــسویه حساب ها با برخی مخالفین سیاسی( غرفه نشریه والفجر )

 

و شاید توصیه به اندکی تفکر ! اما افسوس ٬ کسی را حوصله ی درنگ و توجه نیست !

 

و دست هــــــای لرزان پیرمـــــرد که بعد از خلق حماســـه ی تلخ و خونین گل محمد و ستار در سال ها پیش ٬ حالا دیگر فقط  می تواند به اشتیاق نفرت انگیز هواداران امضا پاسخ گوید !!

 

و نمایشگاه فرهنگ یک جامعه !!

 

 

و کسالت زیر سایه ی فورد ٬ پیکاسو ٬ بکت و دیگران !

 

و رهایی از ظلمت !

 

.............................................................................................

تمامی عکس ها متعلق به کلاغ ها است .

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٥
    پيام ها    +


نوزدهمين نمايشگاه کتاب تهران!

پنج شنبه ۱۴/۲/۸۵ ـ سالن۴۰

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٥
    پيام ها    +


.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٥
    پيام ها    +


.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٥
    پيام ها    +


انجمن کوه نوردان آشفته ٬ بی برنامه ٬ سردرگم!!

در حالی که قرار است روز چهارشنبه ششم اردیبهشت ٬ یعنی چیزی کمتر از دو روز دیگر ٬انجمن کوه نوردان ایران اولین نشست ماهانه ی خود را در سال ۸۵ برگزار نماید ٬ هنوز هیچ اطلاعیه و یا اعلانی مبنی بر مشخص نمودن برنامه و موضوع این نشست از سوی روابط عمومی ( کاوه کاشفی و سهند عقدایی ) و تشکیلات آن برای افکار عمومی جامعه کوه نوردی منتشر نشده است !! 

درست است که فقدان تفکر مدیریتی و بی برنامگی و آشفتگی در کار تشکیلاتی٬  برای آن ... که اکنون بر مسند هیئت مدیره انجمن تکیه زده اند امری طبیعی و پدیده ای عادی محسوب می شود ٬ اما برای تشکلی که با شعار و ادعای : سازمانی غیر دولتی که می کوشد نماینده ی علایق و خواسته های ورزشی مشترک کوه نوردان ایران باشد ... فعالیت خود را آغاز کرده است ٬ این میزان سردرگمی و ناتــــــوانی در برنامه ریزی می تواند تا حدود بسیار زیادی مایه خجالت و شرمندگی نزد افکار عمومی جامعه کوه نوردی کشورمان باشد !! 

حالا به نظر شما :  آیا می توان امیدوار بود که در جریان انتخابات هیئت مدیره انجمن در سال جاری ٬ ... کمی از تمایل و عطش سیری ناپذیر و حریصانه ی خود برای تسلط بر امکانات و جایگاه های مدیریتی انجمن کوتاه بیایند و اجازه دهند ٬ دست کم برای یک دوره ٬ عناصر مستقل و با تجربه تر تلاش خود را در جهت اصلاح این پروسه ی انحراف و تغییر ماهیت آغاز کنند ؟ آیا می توان امیدوار بود ؟

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳۸٥
    پيام ها    +