و عبور از گذرگاه تابناک ٬ تو را به ابديت می رساند !

صعود سرکچال ( البرز مرکزی ) ـ  جمعه ۲۷/۵/۸۵ 

از وبلاگ : برنامه های کوه

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


 

صعود پرماجراي كوهنوردان روسي ، فرانسوي ، ايرلندي و لهستاني در پاكستان

 

 

چهار كوهنورد روسي در دومين كوه مرتفع جهان يعني كا – 2 در پاكستان گم شده‌اند. به گزارش بي‌بي‌سي ، اين چهار نفر كه روز يكشنبه ناپديد شدند ، عضو يك گروه 10 نفره بين‌المللي بودند. از سوي ديگر نظاميان پاكستاني سه كوهنورد فرانسوي را كه در كوه ديگري در شمال پاكستان آسيب ديده بودند ، به جاي امن منتقل كردند.
دو گروه كوهنوردان فوق گرفتار هواي بد و توفان شدند. بسياري از كوهنوردان و كارشناسان خطر صعود به كا – 2 را از اورست بيشتر مي‌دانند. گروهي كه عازم صعود به قله 8611 متري كا-2 بود شامل هشت روسي ، يك ايرلندي و يك لهستاني بود. توفان و سرماي شديد آنان را وادار به بازگشت از نيمه راه كرد. سرپرست گروه از جمله ناپديدشدگان است. آنان هنگام بازگشت از آخرين كمپ خود ناپديد شدند.
كريم نيكنامه يك مقام شركت ترتيب دهنده صعود اين گروه گفت در اين كوه يك بهمن به وقوع پيوست اما معلوم نيست كوهنوردان گرفتار بهمن شدند يا نه و به علت بدي هوا امكان اعزام امدادگر وجود نداشت. از سوي ديگر يك گروه 9 نفره از كوهنوردان فرانسوي عازم يخچال 4800 متري تالكش در ناحيه قي‌دز در شمال پاكستان بود كه سه نفر از اعضاي آن ناپديد شدند. نفرات ارتش پاكستان پس از دو ساعت تلاش آنان را در دره‌اي عميق نجات دادند.
مسوولان محلي گفتند اين گروه گرفتار بهمن شده بود. بيمارستاني كه اين سه نفر در آن بستري شده‌اند اعلام كرد حال يكي از آنان كه زن است وخيم است اما دو نفر ديگر جراحات سطحي برداشته‌اند.

جام جم آنلاين

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


سالروز کودتای ۲۸ مرداد

... تصويرهای آن روز سياه ( که بوی کودتا بر تن پايتخت نشست)  ٬  صدای زنجير تانک ها و عربده های نظاميان و اوباش طرفدار شاه ٬ هنوز ذهن خسته ی پيرمرد را رها نکرده است . شکست ٬ سنگين بود  . سقوط دولت ملی و تنهايی عظيم سال های غم انگيز تبعيد در احمد آباد .  اما پيرمرد هنوز می تواند از زندگی ٬ ايمان و آرمان خود برای استقلال و آزادی ميهنش سخن بگويد :

« حیات من و مال و موجودیت من و امثال من در برابر حیات و استقلال و عظمت و سر افرازی میلیون ها ایرانی و نسل های متوالی این مملکت کوچکترین ارزشی ندارد. از آنچه برایم پیش آمده هیچ تاسفی ندارم و یقین دارم وظیفه ی تاریخی خود را تا سر حد امکان انجام دادم. عمر من و شما و هر کس چند صباحی دیر یا زود به پایان می رسد. ولی آنچه می ماند حیات و سرافرازی یک ملت مظلوم و ستمدیده است... »

دکتر محمد مصدق

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


جهان گرمتر ٬ فاجعه های طبيعی بيشتر !

دانشمندان هواشناسی بريتانيا هشدار داده اند که افزايش دمای زمين سبب افزايش خطر آتش سوزی جنگل ها، سيل و خشکسالی خواهد شد.

تيم پژوهشگران دانشگاه بريستول می گويند حتی اگر ميزان گازهای گلخانه ای هم اکنون کاهش يابد، بسياری از نقاط جهان همچنان با خطر فاجعه های طبيعی مواجه خواهد بود.

به گزارش بي بي سي، اين يافته ها بر اساس بررسی اطلاعات مربوط به تاثير گازهای گلخانه ای بر محيط زيست به دست آمده است...

طبق اين يافته ها شرق چين، اورآسيا، کانادا و آمازون از جمله مناطقی اند که با از بين رفتن قابل توجه جنگل ها روبرو خواهند بود. همچنين براثر افزايش دمای زمين مناطقی در غرب آفريقا، جنوب اروپا و ايالات شرق آمريکا با خطر کمبود آب و خشکسالی مواجه خواهند شد. علاوه براين هرگونه افزايش گرمای کره زمين به ميزان بيشتر از ۳ درجه سانتيگراد، می تواند سبب شود که زمين گاز کربنيک ذخيره شده خود را وارد جو کرده ومشکل گرمتر شدن هوای زمين را حادتر کند.

نشريه الکترونيک جغرافيای ايران

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


 

سرچمن، عروس فيروزكوه
 
عادل جهان آراي

011691.jpg

براي نجات طبيعت ايران آدرس هيچ نقطه اي را به ديگران ندهيد.
شايد اين جمله خيلي بدبينانه باشد، ولي متاسفانه واقعيتي است كه با توجه به تخريب بيش از حد طبيعت ايران نمي توان آن را ناديده گرفت. شايد تا الآن به خيلي از مناطق ايران سفر كرده و از زيبايي هاي آن هم لذت برده باشيد. حتما نام «تنگه واشي» را شنيده ايد كه در ۱۲۰كيلومتري تهران قرار دارد. اين تنگه امروز با هجوم گردشگراني روبه رو است كه گويي كمر به نابودي آن بستند و هيچ نهادي هم نيست تا جلوي روند تخريب آن را بگيرد. اما چند كيلومتر دورتر به طرف مازندران، محيطي زيبا و با صفا به نام «سرچمن» قرار دارد كه به راهداري گدوك چسبيده است. سرچمن مي رود تا به سرنوشت همسايه خود تنگه واشي دچار شود.
در ۱۵۰ كيلومتري شرق تهران و در منطقه اي زيبا و سرسبز و در عين حال خنك و دلپذير مكاني وجود دارد كه سرچمن نام دارد. فاصله سرچمن با جاده اصلي تهران-شمال در حدود ۲كيلومتر است كه به دليل آب گوارا وخنكي كه در آن مي درخشد، به تازگي مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.
جاده آن خاكي است كه در اصل براي دكل مخابراتي فيروزكوه ساخته شده است، نه براي توريستها و مسافران گذري. در اين منطقه به جز سبزه و علفهاي وحشي كه زير وزش باد ملايمي كه از طرف خزر مي وزد گيسو خم مي كنند و عشوه مي فروشند؛ و خرگوش هاي بازيگوشي كه در آن حوالي لانه ساختند و بچه هاي خود را پرورش مي دهند، نه درخت سايه گستري است و نه مكاني براي استراحت مردم؛ در نتيجه مسافران هم بدون توجه به محيط زيست با طيب خاطر اتومبيل هاي خود را در ميان علفها مي رانند و روي سبزه سفره پهن مي كنند تا در آينده نزديك زيبايي آن را از بين ببرند.
از مناظر مشمئزكننده زباله هايي است كه در لابه لاي علفهاي وحشي ريخته شده و مردم بدون توجه به سلامت منطقه و محيط زيست هر چه دم دستشان است روي چمن ها خالي مي كنند، برخي هم به كندن علفهاي وحشي مبادرت مي ورزند. «سرچمن» فقط با چمن هايش مي تواند زيبا باشد، حال اگر اين چمن ها زير چرخ هاي اتومبيل ها له شود ديگر نه از چمن نشاني مي ماند و نه از سرچمن. ظاهراً هم هيچ كس متولي اين منطقه نيست و كسي هم جلوي اتومبيل هاي مردم را نمي گيرد كه ديوانه وار تا قلب سرچمن مي رانند و موجبات نابودي آن را فراهم مي سازند.
...اگر «سرچمن» را نجات ندهيم، شايد در همين سالهاي نزديك شاهد نابودي آن باشيم؛ مثل خيلي از مناطقي كه به دليل هجوم بي رويه و غيرمسئولانه بسياري از گردشگران در حال نابودي است؛ نمونه بارز آن «تنگه واشي» است كه هم آب آن در اين فصل سال آلوده است و هم منطقه سرسبز آن با گذشت هرسال زيبايي خود را از دست مي دهد.
همشهری ۲۵/۵/۸۵

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


روزی روزگاری آسياب خرابه !

تاريخ عکس : خرداد ۶۷

آسياب خرابه روزگاری (!) يکی از جـــاذبه های طبيعی و منحصر بفرد آذربايجان به شمار می آمد که با آرامش و تنهايی دل انگيزش در همسايگی ارس آرميده بود ... قبل از آنکه شناخته و نابود شود !

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


معرفی يک سايت سودمند !

« ... گروه کوهنوردی چکاد رسماً در تاریخ 1374 تاسیس گردیده و از گروههای رسمی و تحت پوشش گروه كوهنوردي چكاد رشت در سال 1374با دور هم جمع شدن 16 نفر از كوهنوردان با سابقه تشكيل شده اسـت . و هدف آنها حفظ و اشاعة فرهنگ كوهنوردي و آشـنا كردن جوانان با كوهنوردي علمي در اسـتان بود ... »

سايت گروه کوه نوردی چکاد دارای قسمت هايی مانند کتابخانه ٬ معرفی گروه ها ٬ اطلاعاتی در باره کوه های گيلان ٬ ترانه های کوهستان و ... است . اين سايت در لينک گالری عکس ها ٬ تصاوير بسيار ديدنی و جذابی از طبيعت زيبای استان گيلان را به ببيندگان عرضه می کند :

سايت گروه کوه نوردی چکاد

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


 

دیواره علم کوه قربانی گرفت

روز چهار شنبه ۱۸/۵/۸۵– منطقه علم کوه

یک تیم چهار نفره از سنگنوردان کانون کوه نوردی همدان به قصد صعود به قله علم کوه از مسیر لهستانی ها -52 دیواره علم کوه، کمپ خود را در علم چال ترک میکنند و پس از گذر از طناب ثابت های زیر دیواره(گل سنگها) خود را به زیر مسیر لهستانیها میرسانند و در ساعت 6:30 صبح روز چهار شنبه صعود خود را آغاز میکنند. این تیم در ساعت 5 بعد از ظهر به کارگاه تاقچه قمقمه میرسد و پس از 45 دقیقه استراحت مسیر خود را از طریق قیف بزرگ دیواره ادامه میدهد، بعلت اینکه این تیم چهار نفره بوده و در دو کرده طناب صعود میکردند صعود به کندی ادامه پیدا میکند و کار به شب کشیده میشود کرده اول که شامل اصغر مهر پویا و حمید عامری بود در ساعت 10 شب از دیواره خارج میشوند و مسیر خود را به سمت قله علم کوه پی میگیرند(از روی سنگ های ریزشی زیر قله)

نفر جلو اصغر مهرپویا در میانه راه برای صعود یک گیره از یک تخته سنگ ریزشی را میگیرد که سنگ از جای خود خارج شده و باعث ریزش سنگ های بالاتر به روی وی میشود که این مساله باعث پرتاب شدن اصغر مهرپویا به داخل قیف بزرگ و سقوط او به زیر دیواره میشود(مسیری در حدود 400-500متر)

 مــندرجات بالا نقل قولی بود از حمید عامری هم طناب اصغر مهرپویا؛ وی اظهار داشت که اصغر (33ساله) پس از خروج از قیف بزرگ طناب حمایت را باز کرده و داخل کوله پشتی خود قرار داده بود تا راحت تر و با سرعت بیشتری خود را به قله برسانند.

وبلاگ : رد پای کوه نورد

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


تخريب دماوند

010908.jpg

مسئولان دانشگاه پيام نور دماوند به بهانه توسعه اين دانشگاه باعث تخريب بخش هايي از دامنه كوه دماوند شده اند.
گروهي از كوهنوردان و علاقه مندان به طبيعت طي نامه اي به فرماندار دماوند ضمن بيان اين مطلب نسبت به اقدامات عمراني دانشگاه پيام نور كه سبب مسدود شدن مسير كوهپيمايي در اين منطقه شده هشدار داده  و خواسته اند با چاره انديشي و هماهنگي با مسئولان ذيربط مانع از تخريب دامنه كوه دماوند و طبيعت زيباي آن شوند.
در اين نامه تأكيد شده است:با واگذاري دامنه  اين كوه به بخش اجرايي براي ساخت دانشگاه علاوه بر اين كه موهبت خدادادي از مردم سلب مي شود، اين اقدام آسيب هاي جبران ناپذيري به پيكر كوه دماوند وارد مي سازد.

همشهری ۲۱/۵/۸۵

.......................................................................

جنگل گلستان دو روز در آتش سوخت !

پارك ملي گلستان يكي از ذخيره گاه هاي منحصر بفرد زيست جهان، دو روز طعمه شعله هاي آتش بود. آتش سوزي گسترده در پارك ملي گلستان كه از صبح روز چهارشنبه گذشته در اثرگرماي شديد هوا آغاز شده بود، پس از۴۸ ساعت صبح ديروز خاتمه يافت
به گزارش همشهري، در نخستين ساعات صبح چهارشنبه، آتش سوزي وسيعي در حوزه المه پارك ملي گلستان آغاز شد، آتش به سرعت گسترش يافت و بيش از ۱۰۰ هكتار از بوته زارها و تك درختان بين منطقه سوله گرد و المه در محدوده استان خراسان شمالي در محاصره آتش قرار گرفت...

دبير ستاد حوادث غير مترقبه استان گلستان صبح جمعه از اطفاي حريق جنگلهاي گلستان خبرداد وگفت: با تلاش نيروهاي امدادي، آتش سوزي هاي اين بوستان ملي كه از روز چهارشنبه در منطقه رباط قره بيل استان خراسان شمالي رخ داده بود، مهار شد. حسين صوفي افزود: بر اساس برآورد اوليه آتش سوزي به حدود ۸۰ هكتار از بوته زارهاي بوستان ملي گلستان در محدوده خراسان شمالي خسارت وارد كرده است. به گفته وي در حال حاضر نيروهاي منابع طبيعي و محيط زيست دو استان جهت پاكسازي كامل منطقه آتش سوزي شده، در اين منطقه حضور دارند.

همشهری ۲۱/۵/۸۵

.........................................................................

حتی يک هلی کوپتر آتش نشان نداريم !

... پارك ملي گلستان در اين منطقه از نظر اهميت زيستي (تعداد گونه هاي مهم، كم نظير و رو به انقراض) در رديف پارك هايي همچون يلواستون در آمريكا و سرنگتي در آفريقا قرار دارد. (اينكه چرا شهرت آنها را ندارد، مربوط مي شود به اين كه در ايران اساسا صنعتي به نام اكوتوريسم وجود ندارد.)

اما نكته عجيب تر آسيب پذيري منطقه در مقابل بلاياي طبيعي است. قطعا در هيچ كجاي ديگر از طبيعت ايران تا به اين پايه نه سيل مي آيد و نه آتش سوزي رخ مي دهد. در تمام ده سال گذشته بلا استثناء در اين منطقه هر زمستان يك سيل بزرگ و هر تابستان يك آتش سوزي بزرگ رخ داده است.

 
مسئولان محلي هربار علت وقوع اين دو بلا را به منشاء طبيعي شان يعني بارش هاي جوي و وزش گرمباد نسبت مي دهند. فقط اشاره نمي كنند كه اگر منشاء وقوع هر دو بلا كاملا طبيعي است چرا در همه دويست ميليون سال گذشته تا به اين حد رخ نمي داده و فقط در سال هاي اخير وقوع آنها تا به اين حد محتمل شده است. شايان ذكر است كه تا بيست سال قبل، هر ده سال يك بار سيلي بزرگ در محدوده فوق الذكر رخ مي داد اكنون اين مقدار به هر سال يك بار رخ داده، درحالي كه ميزان نزولات جوي نسبت به دهه هاي گذشته بيشتر نيست. پس تغييري بنيادين در محيط طبيعي رخ داده است كه موجب شده احتمال وقوع سيل در منطقه ده برابر شود. وجوه اين تغيير بنيادين گسترده تر از آن است كه در اين مجال به آنها پرداخته شود. وقوع گرمباد هم اگرچه پديده اي طبيعي است، اما هر گرمبادي لزوما نبايد به آتش سوزي منجر شود و هر آتش سوزي كوچكي نبايد تا به اين حد سريع دامن  گستر و ويرانگر شود.ماجراي حريق سه روز گذشته پارك ملي گلستان كه باعث آتش سوزي حدود ۳۰۰ هكتار از اين ميراث طبيعي مهم بشر شده، از اين جهت قابل تامل است. يكي از مقامات محلي در گفت وگو با ايرنا گفته است كه نقطه آغاز آتش سوزي ۲۰ روز پيش بوده، اما چون حتي يك بالگرد در دسترس وجود نداشته به تدريج دامنه حريق به ۲۰۰ هكتار از اراضي جنگلي پارك ملي گلستان رسيده است. وي از مديران بالادست خواهش كرده براي محدوده پارك ملي گلستان يك بالگرد آتش نشان خريداري كنند تا اينگونه هر سال دوباره چندصدهكتار از منطقه در آتش نسوزد. بله، يك بالگرد، فقط يك بالگرد براي ايمن بخشي سرتاسر مجموعه پيش گفته وجود ندارد...

همشهری ۲۱/۵/۸۵ 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


حادثه در ارتفاعات لاسم!

برخورد يك فروند بالگرد تحت اجاره فدراسيون كوهنوردي حامل بار تيرآهن، با ارتفاعات پل «لاسم» شهرستان آمل، مرگ هر شش سرنشين بالگرد را رقم زد.

به گزارش ايسنا، حدود ساعت 6 صبح امروز 20 مرداد ماه، يك فروند بالگرد تحت اجاره فدراسيون كوهنوردي كه در حال انتقال تجهيزات و نيرو به سمت «جانپناه سوم» قله دماوند بود، ناگهان به دليل لنگر كردن بار تير‌آهن‌ از مسير منحرف شده و به ارتفاعات منطقه پل «لاسم» برخورد كرد كه در اثر آن، سه تن از سرنشينان به داخل رودخانه‌اي كه در همان منطقه قرار دارد، پرتاب شده و در حالي كه اعضاي بدنشان قطع شده بود، در دم جان باختند.

همچنين سه تن ديگر از سرنشينان بالگرد از جمله دو خلبان آن كه بدليل بستن كمربند داخل بالگرد گرفتار شده بودند، در پي برخورد بالگرد با كوه و وقوع آتش‌سوزي، دچار سوختگي شده و جان خود را از دست دادند.

در پي وقوع اين حادثه، مهندس بهزاد پورمحمد، رييس ستاد حوادث و سوانح غيرمترقبه مازندران در گفت‌و‌گو با ايسنا در خصوص انجام عمليات امداد و نجات اظهار كرد: به محض اطلاع از وقوع سانحه برخورد اين بالگرد با كوه، بلافاصله نيروهاي امدادي و امنيتي از هلال احمر، آتش‌نشاني آمل و گزنك و نيروهاي انتظامي و بخشداري «لاريجان» به منطقه اعزام شدند و عمليات‌هاي امدادي را آغاز كردند.

وي افزود: اين بالگرد متعلق به شركت «تارا» از سوي فدراسيون كوهنوردي اجاره شده بود كه پس از برخورد دچار آتش‌سوزي شد.

رييس ستاد حوادث و سوانح غيرمترقبه مازندران با اعلام جانباختن هر شش سرنشين اين بالگرد، اسامي اين افراد را به اين شرح ذكر كرد: پيرايي نژاد (خلبان)، نعيمي (كمك خلبان)،علي بخشنده (مهندس پرواز)، دو تن از پرسنل نيروي هوايي به نامهاي «رحيم ظريف» و «هاشم نژاد» و يك نفر از اعضاي فدراسيون كوهنوردي به نام «حامد گلكار».

به گفته پورمحمد، در حال حاضر اجساد جانباختگان اين سانحه به تونلي كه در نزديكي منطقه وقوع حادثه قرار دارد، منتقل شده‌اند.

از سوي ديگر محمد رضا قادي، يكي از مسوولان جمعيت هلال احمر دماوند با بيان اين كه با اعزام 9 تن از عوامل اين جمعيت و ساير نيروهاي امدادي تا كنون 5 تن از اجساد از داخل رودخانه و بالگرد شناسايي شده‌اند، گفت: در حال حاضر تنها جسد يكي از سرنشينان بدليل سوختگي همچنان در داخل بالگرد قرار دارد و بيرون نكشيده شده است.

سايت بازتاب

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


۲۲مرداد : فستيوال شورانگيز شهاب ها !

بارش شهابي برساووشي 27 تير هر سال همزمان با برخورد زمين با توده ذرات فعال مي شود و تعداد شهابهاي آن به تدريج افزايش مي يابد تا در حوالي 22 مرداد به اوج خود مي رسد.

به گزارش ايسنا، اوج بارش شهابي برساووشي حدود 3 بامداد 22 مرداد اتفاق مي افتد. در اين هنگام زير آسمان تاريك مي توان شاهد 40 تا 60 شهاب در ساعت بود. کانون بارش در ساعت 9 شب طلوع مي كند و تا صبح در بالاي افق قرار خواهد داشت اما وجود ماه و نزديكي آن به كانون باعث مي شود كه آسمان محل رصد روشن باشد و بخش زيادي از شهاب‌ها از دست برود. بنابراين بارش شهابي برساووشي امسال ظهور قابل توجهي نخواهد داشت. 
   
  
بنابر اعلام انجمن علمي - پژوهشي نجم شمال پس از 22 مردادماه تعداد شهاب‌ها به تدريج كاهش مي يابد تا اينكه در سوم شهريور با خروج زمين فعاليت آن به پايان مي رسد. بارش شهابي برساووشي يكي از معروفترين بارش هاي شهابي ساليانه است كه در 22-21 مرداد به اوج فعاليت خود مي رسد. شايد به جرات بتوان گفت كه بارش شهابي برساووشي يكي از شورانگيزترين فستيوال‌هاي ساليانه نجومي است كه در شب هاي گرم تابستان منجمان آماتور را گردهم مي آورد. 
   
نخستين گزارش‌هاي رصد اين بارش به بيش از 2000 سال پيش بر مي گردد كه در شرق دور(چين،ژاپن و ...) ثبت شده است.

به گزارش پايگاه ملي داده هاي علوم زمين دنباله دار منشاء بارش برساووشي دنباله دار سويفت-تاتل است كه در سال 1862 توسط لوييس سويفت از نيويورك و هورس تاتل از رصدخانه هاروارد كشف شد. چند سال پس از كشف اين دنباله دار بود كه «شياپارلي» با كمك محاسباتش نشان داد كه دنباله دار سويفت-تاتل منشاء بارش شهابي است. اين اولين بار بود كه ارتباط بارش شهابي و دنباله دار به اثبات مي رسيد. 
      
افزايش فعاليت بارش برساووشي در سالهاي 63-1861 تاييد كننده اين مطلب بود. دوره تناوب دنباله دار سويفت-تاتل حدود 130 سال است و آخرين بار در اوايل ده 1990 به حضيض خود رسيد و در سالهاي 1991 و 1992 سرعت ساعتي سمت الراسي(ZHR) آن به بيش از 200 رسيد اما در سالهاي بعد بارش برساووشي به فعاليت معمول خود ادامه داد تا اينكه همانطور كه انتظار مي رفت در سال گذشته ZHR اين بارش به 200 رسيد. 
    
گفتني است، بارش هاي شهابي در اثر ورود توده اي از ذرات به جو زمين به وجود مي آيند. اين ذرات با سرعت هاي زياد(چند ده كيلومتر در ثانيه) و تقريبا به طور موازي وارد جو مي شوند. در نتيجه از ديد ناظر زميني به نظر مي آيد كه همه شهابها از يك نقطه آسمان خارج مي شوند كه به اين نقطه كانون بارش گفته مي شود. 

از نشريه الکترونيکی جغرافيای ايران

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٠ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


دو کشور ٬ دو خبر ... و يک تفاوت ناچيز !!

ایــران : 

آبگيري سد سيوند حداقل130جايگاه تاريخي و باستاني را نابود مي كند

 پرويز ورجاوند استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار اكونيوز با بيان اين مطلب افزود: تنگه بلاغي يكي از كهن ترين گذر گاه ها ازد هزاره چهارم پيش از ميلاد تا دوران اسلام بوده است كه امروزه نيز مورداستفاده عشايري كه از فرو دست اين تنگه يعني اصفهان به شيرازو فارس حركت مي كنند قرار مي گيرد. وي با بيان اين مطلب كه امروز چهار ايل عمده منطقه در انجام كوچ هاي ساليانه از سردسير به گرمسير به دليل ميانبر بودن از مسير اين تنگه استفاده مي كنند گفت: به همين اعتبار و بر اساس بررسي هايي كه در سال 84 توسط هيات ايراني، آلماني، ايراني لهستاني، ايراني امريكايي و... در تنگه بلاغي صورت گرفته تا به حال حدود 130 جايگاه باستاني شناسايي شده كه از اهميت بالايي نيز برخوردار است. ورجاوند بيان كرد: مجموعه بررسي هاي صورت گرفته حكايت از دوران طولاني هفت هزار سال استقرارهاي طولي و طبقاتي در اين منطقه است كه كمتر مكاني را با اين ويژگيها سراغ داريم لذا مي بايست اين واحد ها مورد كاوش و بررسي دقيق تر علمي قرار گيرد. وي گفت: در برخي از مكانها ما با مسئله صنعت ذوب فلز برخورد مي كنيم كه نشان دهنده پيوند اين منطقه با دوردست ها مثل كرمان و شهداد است و باز حكايت از اهميت تمدن دوران هاي خاص ايران بويژه در بعد توليدات صنعتي و كار فلزي در تنگه بلاغي است. ورجاوند اظهار داشت: در مجموع اهميت تنگه بلاغي در اين پيوستگي دوران هاي بسيار كهن تا پايان دوره ساساني و پس از آن در دوران اسلامي در مسير كوتاه 14 كيلومتري واقع شده كه اگر شناسايي شوند يك موقعيت استثنايي را براي ما بوجود مي آورند. وي افزود: اين موقعيت استثنايي كه براي روشن كردن حركت تمدن ايران در طول چندين هزاره است نظر تمام مراكز باستانشناسي جهان را به خود معطوف خواهد كرد...

از وبلاگ : حمايت از کميته بين اللملی نجات پاسارگاد

..............................................................................

امـريکا :

استرس برای دارکوب ها

يک قاضي فدرال امريکا ، از بيم از بين رفتن مسکن طبيعي دارکوب ها و در نتيجه خطر انقراض آنها، پروژه آبياري 320 ميليون دلاري را متوقف کرد.
دارکوب هاي امريکاي شمالي بسيار کمياب شده اند و آخرين بار اين پرنده در سال 1944 در شمال امريکا مشاهده شد، به اين ترتيب دانشمندان احتمال مي دادند که اين گونه تا سال 2004 منقرض شود، اما بعد يک کاياک ران ادعا کرد که در اين منطقه يک دارکوب ديده است ، ولي دانشمندان نمي توانستند اين مشاهده را تاييد کنند. با اين حال ، قاضي امريکايي گفته است که براساس دعوي گروه هاي زيست محيطي ، مجبور شده که فرض وجود دارکوب در منطقه را بپذيرد.
اين قاضي مي گويد نمايندگان فدرال بدون توجه به گونه هاي در حال انقراض و عدم مطالعه تمامي خطرها و تهديدها براي اين گونه ها، دست به اين اقدام زده اند و با اين کار دارکوب هاي منطقه را به خطر انداخته اند. گروه ها و ادارات زيست محيطي از مهندسان پروژه درخواست کرده اند، دلايل لازم براي اجراي اين پروژه را بياورند و عدم آسيب به اين جانور را نيز تضمين کنند. گروه هاي زيست محيطي مي گويند با اجراي اين پروژه که هدف آن ساختن يک ايستگاه تلمبه زني آب است و آب را از رود سفيد بيرون مي کشد، درختان که خانه و مامن دارکوبها هستند، از بين مي روند و درضمن صداي حاصل از ايستگاه تلمبه زني باعث استرس و وحشت دارکوب ها شده و آنها را پراکنده مي کند... به دستور قاضي ، نمايندگان فدرال بايد آشيانه هاي دارکوب ها را بررسي کرده و بر اين اساس مناطق اطراف ساخت و ساز پروژه را جستجو کنند و تا زماني که دلايل کافي و مناسب نداشته باشند، کار متوقف خواهد بود.

روزنامه جام جم

 

کلاغ ها:

حفظ و نجات يا نابودی ؟ مسئله اين است ! ... پيدا کردن آن يک تفاوت ناچيز ميان ما و امريکايی ها نبايد کار خيلی سختی باشد!!!

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


کوه نوردی ايران : گذشته های دور !

قله ی خله نو ـ  تاريخ عکس ۱۵/۴/۱۳۴۱

نام ها : حسين فيضی ـ اسفنديار کيا ـ دکتر منوچهر جهانبگلو ـ ابوالحسن طوسی ـ واهان هارطونيان ـ بهمن ناصحی ـ شاپور کسايی و ...

..............................................................................

 

قله ی توچال ـ تاريخ عکس ۱۷/۳/۱۳۴۵

نام ها : هاشمی بخشی ـ ايمانی ـ احمدی و ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


مقصد : قله ی سيردون !

« ... هیچوقت این حس بهم دست نداده بود.دلم نمی خواست برسم قله.انگیزه نداشتم.اومده بودم بهم فشار بیاد که اومده بود.نمی خواستم بیشتر برم.هر قدمی که بالا میرفتم به فکر پایین اومدنش بودم  .  می دونستم که باز انگشتام درد میگیره و اونوقته که خر بیار و باقالی بار کن... »

 

از وبلاگ : دريای سرخ سرخ

...............................................................................

حادثه در سيوله !

« ... تیم بصورت  solo free   و بدون حمایت در حال صعود بود که آقای علی حاج سعید که جلو تر از دو نفر دیگر در حال حرکت بود پس از گرفتن گیره ای سنگ بزرگی از کوه جدا گردید و خود او و سنگ به پائین پرتاب گردیدند که در میانه راه آقای سهیل سرخان مانع از سقوط به قعر نمود و آسیب جدی وارد نگردید تنها آسیب زخمی شدن پیشانی کشیدگی تندونهای ساعد دست چپ وموترکی در استخوان ساعد دست چپ و ضزب دیدگی عضله ران پای چپ  بود که بعد از آن در شرایتی کاملا نامتعادل و در حالی که هنوز ریزشها کما کان ادامه داشت کارگاهی طبیعی زده شد و تیم در حمایت قرارگرفت...»

 

 

از وبلاگ : با کوهستان

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٤ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


پنجم شهريور ماه مصادف با يك رخداد ‌بي‌سابقه نجومی!

به گفته ستاره‌شناسان طي ماه جاري و ماه آتي ميلادي دو سياره زمين و مريخ به نزديكترين فاصله خود خواهند رسيد.

به گزارش ایسنا، با گذشت اين چند هفته بار ديگر زمين و سياره سرخ در سال 2287 ميلادي بسيار به هم نزديك خواهند شد.

به عقيده ستاره‌شناسان طي پنج هزار سال گذشته مريخ و زمين هيچ‌گاه به اندازه هفته‌هاي آتي به يكديگر نزديك نشده‌اند، اما قطعا فاصله آنها هرگز به نزديكي آن چه كه در حدود 60 هزار سال پيش روي داد، نخواهد رسيد.

ستاره شناسان مي‌گويند كه در 60 هزار سال پيش زمين و مريخ نزديكترين فاصله خود را در تاريخ فضا داشته‌اند.

نكته جالب آن است كه نزديك زمين و مريخ در 27 آگوست يعني روزي كه احتمالا شاتل آتلانتيس به سوي ايستگاه فضايي بين‌المللي پرتاب خواهد شد، به كمترين حد خود خواهد رسيد يعني فاصله‌اي در حدود 34 ميليون و 649 هزار و 589 مايل.

از : پرشين ژئو

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


تنوع زيستی در جهان !

دانشمندان كشف كرده اند يك ليتر آب دريا مي تواند محتوي بيش از 20 هزار نوع مختلف باكتري باشد.
به گزارش BBC ، اين تعداد غيرعادي به وسيله يك طرح بين المللي كه مي كوشد همه انواع موجودات زنده در اقيانوس ها را مشخص كند، اعلام شده است. ميچل ساگين و همكارانش گفتند اين طرح نشان مي دهد تنوع زيستي بسيار بيشتر از آن چيزي است كه پيش تر تصور مي شد. دكتر ساگين از آزمايشگاه زيست شناسي دريايي در ماساچوست گفت ميكرب ها اكثريت عظیم توده هاي زيستي درياها را تشكيل مي دهند و موتورهاي اصلي و اوليه محيط زيست كره زمين هستند.

جام جم ۱۰/۵/۸۵

................................................................................

 

تخريب يادگار عيلاميان در قلعه تل

رييس شوراي شهر قلعه تل خواستار توجه جدي مسؤولان به قلعه باستاني موجود در اين منطقه شد. علي‌محمد زنگنه با اعلام اين خبر گفت: قلعه باستاني شهر قلعه تل با پيشينه تاريخي بيش از 2500 سال كه يادگار دوران عيلاميان در اين منطقه است روز به روز به علت نبود متولي خاص و انجام هر گونه باز‌سازي اين بنا بر سرعت تخريب آن افزوده مي‌شود.

جام جم ۷/۵/۸۵

..............................................................................

 

هدف : تغيير سبک زندگی دانشجويان !

مدير كل تربيت بدني وزارت علوم در حاشيه‌ي برگزاري هشتمين المپياد ورزشي دانشجويان پسر گفت: گرد هم آوردن و تغيير سبك زندگي دانشجويان اولويت‌ اصلي از برگزاري المپيادهاست.

 

ابزار : کهنه و قديمی و خراب !

تيم واليبال دانشگاه باهنر كرمان در سه گيم متوالي و با نتايج 25 بر 17، 25 بر 22 و 25 بر 16 تيم اميركبير تهران را از پيش رو برداشت. اين رقابت با اشتباه مداوم اسكوربرد سالن همراه بود كه نتايج دو تيم را اشتباه نمايش مي‌داد. همچنين پخش بوق‌هاي عجيب از اين دستگاه سبب سرگرداني بازيكنان دو تيم مي‌شد. تايمر اين اسكوربرد در يك مسابقه واليبال دائما كار مي‌كرد!

 

ايسنا ۱۱/۵/۸۵

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


فاجعه !

... در آنجا همواره فاجعه از آسمان می آید ! و دیگر فرقی نمی کند که شب باشد یا روز  .  می آید و بال های سیاه و ترکش های مرگبارش را می گسترد . بر غزه ٬ بر حیـفا ٬  بر نهـاریا ٬ بر کفر سوله و  بر قــانــا !

... در آنجا همواره فاجعه از آسمان می آید ! و دیگر کودکانی در صبحگاهان  دستانشان را برای نان دراز نخواهند کرد . دیگر پل ها و رنگین کمان ها ٬  زیـتون زارها و  بـاغ های انگـور و درخشش و تابناکی تپه های سبز سرزمین شان را نخواهـند دید !

... در آنجا همواره فاجعه از آسمان می آید ! می آید تا رقص ستاره ها را در جویبار رویاهای زیباترین فرزندان زمین به خون کشد !  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


من اينجا هستم !

008832.jpg

امروزه برخلاف سال هاي گذشته ديگر هيچ كس راه خود را گم نمي كند. دستگاهي كه امروزه گم شدن (اولين و بزرگترين خطر هر مسافرت) را غيرممكن كرده است ابزاري به نام GPS يا سيستم موقعيت ياب جهاني است. اين سيستم كه يافتن موقعيت مكاني فرد را امكان پذير مي سازد، مثل همه فناوري هاي روز ،گستره وسيعي از كاربردها را دربرمي گيرد. اما با كوچك تر و ارزان تر شدن گيرنده هاي GPS استفاده از آن در خودروها نيز فراگير شده است.
هر چند هر كسي مي تواند با خريد يك دستگاه كوچك گيرنده GPS (بدون پرداخت هزينه اضافه براي استفاده از آن) از موقعيت مكاني خود روي زمين مطلع شود، اما براي استفاده از آن در يك خودرو و مطلع شدن از مكان استقرار در يك خيابان خاص يا يافتن مسير صحيح حركت به سمت هدف، لازم است به گونه اي اطلاعات دريافتي از GPS روي نقشه شهري كه در آن مستقر هستيم نمايش داده شود. نصب اين دستگاه ها در خودرو و استفاده از آن، نه تنها به صرفه  جويي در وقت و مصرف سوخت و انرژي كمك مي كند، بلكه با يافتن مسير مناسب، بار ترافيكي خيابان هاي شلوغ شهر را كم مي كند.
به رغم سهولت استفاده از اين سيستم و همچنين مزاياي بسيار آن تاكنون كوشش هاي چنداني براي گسترش و همگاني سازي آن در ايران انجام نشده بود، اما به تازگي يك شركت مهندسي نرم افزار تلاش كرده است تا با تهيه نقشه شهر تهران و طراحي يك سيستم نرم افزاري مناسب، استفاده از GPS را در خودروهاي ايراني عمومي سازد.
عمده فعاليت مبنا توليد يك بسته نرم افزاري است كه هم با استانداردهاي فني GPS منطبق باشد و هم با توجه به شرايط كشور، قابل استفاده باشد. بسته نرم افزاري «ره نما» حاوي نقشه جديد و كاملي از شهر تهران است. كاربر مي تواند با استفاده از اين بسته نرم افزاري و يك دستگاه گيرنده GPS موقعيت مكاني خود را در هر نقطه از سطح شهر تهران به دقت مشخص كند. خدماتي هم كه بسته نرم افزاري ره نما  ارائه مي دهد، شامل سه بخش عمده است.
۱- مسيرنمايي يا نمايش مسير
۲- مسيريابي يا نشاني يابي
۳- جست وجو
بخش مسيرنمايي، مسير حركت را نمايش مي دهد كه توانايي نمايش مسافت طي شده، سرعت و نمايش مسير حركت روي نقشه را دارد. در بخش مسيريابي نيز يك مبدا و يك مقصد معرفي مي شود و نرم افزار با استفاده از هوش مصنوعي تعبيه شده در آن و استفاده از نقشه شهر و در نظر گرفتن عواملي همچون طول مسير، تعداد تقاطع ها در طول مسير، يك طرفه يا دو طرفه بودن مسير حركت، حداكثر سرعت مجاز و مشخصات فيزيكي خيابان (مثلاً آيا خيابان پرتردد است يا كم تردد، باريك است يا عريض يا بزرگراه؟) چندين مسير را پيشنهاد مي كند و شما مي توانيد مسير مناسب را انتخاب كنيد.
در اين سيستم نرم افزاري نقشه شهر و خيابان هاي آن روي صفحه نمايش يا مانيتور مشخص است و يك نماد يا آيكون گرافيكي (مثل نقطه يا بردار رنگي گرافيكي) مسير حركت شما را مشخص مي كند. در عين حال اگر شما هنگام استفاده از اين سيستم، مسير حركت اشتباهي را انتخاب كنيد، يا مسير حركت را گم كنيد، سيستم براساس تنظيم هاي از پيش  تعريف شده يك پيام صوتي يا پيام متني ارائه مي كند و شخص را از حركت در مسير خطا مطلع كرده و در عين حال بهترين مسير را براي تصحيح اين خطا معرفي مي دهد.
چنين نرم افزارهايي زماني ارزشمندند كه مرتب به روز شوند و مرتباً تغييراتي كه در خيابان ها و تاسيسات شهري انجام مي شود، در نقشه ها نيز اعمال  شود. يكي از برنامه   هاي پشتيباني اين شركت اين است كه ضمن هماهنگي با مسئولان شهري به طور مرتب تغيير مسير خيابان ها و بزرگراه ها را در نسخه هاي جديدتر برنامه اعمال كند.
در مرحله اول نرم افزاري براي تهران، مراكز استان ها و شهرهاي بزرگ كشور تهيه مي شود. هم اكنون نقشه شهرهاي تهران، مشهد، اصفهان، كرمانشاه و قم در دست تهيه است و در مراحل بعدي نقشه تمام شهرها و همچنين نقشه راه ها و جاده   هاي كل كشور تهيه مي شود.

 

روزنامه همشهری ۸/۵/۸۵

 


  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


فرشيد فاريابی : لمپنيسم ناب در مواجهه با انتقاد !

واکنش های عصبی و اهانت آميز فرشيد فاريابی نسبت به انتقادهای يکی از خوانندگان وبلاگش ـ سرود کوهستان ـ همچنان ادامه دارد !! فاريابی به جای ارائه ی پاسخ های روشن و صريح به انتقادهای ساده و معمولی ايـــــــن شخص ( که خود را « خواننده » می نامد ) توهين و تحقير و تمسخر را پيشه کرده است . او که روزگاری در باره ی سکوت و بی اعتنايی صادق آقاجانی و مجموعه ی مديريتی فدراسيون کوه نوردی به نقــــــدهای برنامه گاشربروم ٬ می گفت : « ... لابد پاسخی ندارند  » حالا در مواجـــــهه با چند انتقاد ســــــاده ٬ ضمن آنکه بـــه شکلی مضحک آمــــار وبلاگ خود را به رخ می کشد ٬ جلوه های کاملی از : روحــــــيه انتقاد ناپذيری ٬ لــــــــوده گی ٬ خود بزرگ بينی های کـــــودکانه و لمپنيسم نـــــاب را در نـــزد پاره ای از (مثـــــلا ) روشن فکــــران اين سرزمين به نمايش می گذارد ! 

خواننده :

« ... آقای فاريابی من به کيفيت نازل وبلاگت انتقاد دارم . حالا هی پيامهای منو پاک کن و جواب نده . چرا خيلی وقت است ديگر حرفی برای گفتن نداری و مرتب به مطالب و نوشته های ديگران لينک ميدهی ؟ يک وبلاگنويس نبايد از خود نوشته تاليفی داشته باشد ؟چرا نسبت به منتقدین خود اینقدر بددهنی و توهین میکنی ؟ چرا سطح ويرايش نوشته ها اينقدر نازل است ؟ اينهمه شتاب و عجله برای چيست ...»

فرشيد فاريابی:

«... جيگر طلا خواننده! عشق منه خواننده! چاكرم جون آقا، خواننده! من بي تقصيرم خواننده! ممنون تو خواننده! آماره بازديد بالاست خواننده! اشتباهي پاك شد خواننده! به مولا راست ميگم خواننده! كامنت بذار برام خواننده! بي تو دلم گرفتس خواننده! شادباشي خواننده! شادم كردي خواننده! ...»

 قسمت پيام های ديگران ۱۲/ تير /۸۵

انتقادهای اين خواننده به وبلاگ سرود کوهستان و توهين مستقيم فرشيد فاريابی به او ٬ اولين بار در پست آغری داغ مطرح شد :

خواننده :

« متاسف شده ام که مدتهاست ديگر حرفی برای گفتن نداريد و وبلاگ خود را به لينکدونی خبرگزاری ميراث فرهنگی تبديل کرده ايد . فرشيد جان ما لينک اين خبرگزاری را در فيوريت مرورگر خود ذخيره کرده ايم چرا بايد ّهمه را بار ديگر در وبلاگ شما بخوانيم ؟ البته شايد اين ساده ترين راه برای نشان دادن فعال بودن خود باشد اما به نظرم منطقی ترين روش برای نشان دادن اين است که ديگر حرفی برای گفتن نداريم . خسته شديم از بس متنهای اين خبرگزاری را در اينجا خوانديم يعنی واقعا هيچ حرفی برای گفتن نداريد؟ »

فرشيد فاريابی :

« جناب خواننده . ببخشيد . واقعا متاسفم . اما من هم خسته شدم از زمزمه كردن ياسين ! ... »

 

...............................................................................

کلاغ ها :

بله جناب فرشيد خان ! آمار بالاست ... حق داريد ... اما نه فقط آمار بازديد کنندگان از وبلاگ سرود کوهستان ... آمار بی ظرفيتی ٬ آمــــار نارسیسيسم و لمپنيسم ناب در قشری از روشن فکران (!) ايرانی ٬ آمار بی فرهنگی ٬ آمار ياوه گويی ... البته بالا بودن آمار اين آخری ٬ يعنی ياوه گويی ٬ ادعای کلاغ ها نيست ... گزارش سخن رانی دکتر مصطفی ملکيان در جمع اصلاح طلبان (!!) و در منزل عبداله نوری ٬ تحت عنوان آسيب شناسی فرهنگ ايرانيان است : « ... ۱۹ ـ زبان پريشی : در واقع ما در حوزه زبان و کلام دو مشکل داريم . اول زياده گويی است و ملتی هستيم که آسان ترين کار برايمان حرف زدن است . دوم اينکه حرف خود را نمی فهميم و زبان پريش هستيم . سخنان مان پشت ندارد ٬ ياوه به تمام معناست ...روزنامه شرق ۲۸/۴/۸۵  » ... البته جناب فرشيد خان ! خيالتان راحت باشد . ميان بالا بودن آمارخوانندگان وبلاگ و سخنان ياوه ٬ تناقض چندانی وجود ندارد !!

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


تيم ماجراجوی هايکينگ !!

« ...  قبل از سفر يه بار سيما از من پرسيده بود كه تو چطوري مسير رو انتخاب مي‌كني؟ منم گفتم خيلي ساده، كافيه نقشه ايران رو جلوت باز كني و دو نقطه روش انتخاب كني و بعد مسير بين اين دو نقطه رو هايكينگ كني! ... »

 

از وبلاگ : هايکر ماجراجو

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


سالروز خاموشی شاعر حماسه های عاشقانه !

چه فروتنانه بر آستانه تو به خاک می افتد

آن که در کمرگاه دریا

دست حلقه توانست کرد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


ثبت جهانی بيستون به عنوان ميراث فرهنگی بشر !

پرونده بيستون صبح روز پنجشنبه ۲۲ تير؛ در اجلاس سي ام كميته ميراث جهاني يونسكو مطرح و ثبت آن به اتفاق آرا تصويب شد.
    محوطه تاريخي بيستون ديروز در حالي در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شد كه نظر ايكوموس نيز درباره بيستون مثبت بود .اجلاس سي ام يونسكو براي بررسي وضعيت آثار ثبت شده در فهرست ميراث جهاني و پرونده هاي آثاري كه براي ثبت در اين فهرست ارائه شده اند، از ۱۷ تيرماه (هشتم جولاي) در شهر ويلنيوس ليتواني آغاز شده است و تا ۲۵ تيرماه (۱۶ جولاي) ادامه خواهد داشت.
    وجود طولاني ترين كتيبه حجاري شده در بيستون و رمزگشايي خط ميخي در جهان با استفاده از اين كتيبه، محوطه تاريخي بيستون را در جهان بي نظير كرده است.
    پرونده ثبت بيستون پيش از طرح در اجلاس سي ام يونسكو مشكلاتي داشت؛ مسؤولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي آن كه ترديدي در ثبت اين اثر ارزشمند در فهرست ميراث جهاني باقي نماند به يونسكو تعهد دادند كه كارخانه پتروشيمي واقع در حريم منظري اين مجموعه ساخته نشود و كارخانه اي هم كه در اين محدوده وجود دارد، با گياهان و درختان پوشانده شود؛ تا اين اقدام، حريم منظري بيستون را حفظ كند.
    اكنون بيستون به تمام مردم دنيا تعلق دارد و وظيفه ملت ايران و بخصوص مردم كرمانشاه است كه از اين اثر حفاظت بيشتري كنند؛ تا بيستون حفظ و به آيندگان منتقل شود.
    محدوده بيستون با يك هزار و ۶۵۰ هكتار وسعت و حريم ۳۶ هزار هكتاري، ارزش هاي تاريخي، طبيعي و زيست محيطي متنوعي دارد كه هر كدام به تنهايي در فهرست ميراث جهاني مي توانند ثبت شوند؛ اما آنچه بيستون را در جهان معرفي مي كند، كتيبه بزرگ داريوش است كه به ۵۲۰ سال پيش از ميلاد تعلق دارد.
    آثاري كه در پرونده بيستون براي ثبت در فهرست ميراث جهاني معرفي شده اند، شامل كتيبه بيستون، مجسمه هركول، فرهاد سنگ تراش، بناي ساساني، كاروان سراي ايلخاني، كاروان سراي بيستون، نقش برجسته بلاش، محوطه تاريخي پارتي و سراب بيستون هستند كه به عنوان عرصه تاريخي با مركزيت كتيبه بيستون پيشنهاد شده اند.
    بيست وهشت اثر ثبت شده در محدوده بيستون قرار دارند و كاوش هاي باستان شناسي اين محدوده، سابقه سكونت در دشت بيستون را به ۷۰ هزار سال پيش برده كه در اين دوره، زندگي به صورت متوالي جريان داشته است.
    تاكنون مجموعه هاي تاريخي چغازنبيل (دوراونتاش)، تخت جمشيد (پارسه، پرسپوليس) و ميدان نقش جهان (ميدان امام - ره -) هر سه در تاريخ ۱۹ ارديبهشت ماه ،۱۳۵۸ مجموعه تاريخي تخت سليمان در تاريخ ۱۴ تيرماه ،۱۳۸۲ پاسارگاد و منظر تاريخي و فرهنگي ارگ بم (پس از زلزله) هر دو در تاريخ ۱۶ تيرماه ۱۳۸۳ و گنبد سلطانيه در تاريخ ۲۴ تيرماه ۱۳۸۴ از ايران در فهرست ميراث جهاني ثبت شده اند.
    البته ايران براي سال ۲۰۰۷ ميلادي امكان ثبت اثري تاريخي را در فهرست ميراث جهاني از دست داده است؛ چراكه پرونده آماده شده درباره قره كليسا از نظر كارشناسان يونسكو ناقص تشخيص داده شد و ايران فرصتي براي ثبت اثري تاريخي در سال آينده نخواهد داشت.

روزنامه همشهری

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


از برترين عکس های ورلد پرس فتو ۲۰۰۶

برای مشاهده تصاویر روی این لینک کلیک کنید.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +


مرا بياموز !

... و مرا بياموز که چگونه

                               دهان بند سکوت را

                                                        از روحم برگيرم .

 

غاده السمان ( نويسنده و شاعر عرب )

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱ امرداد ۱۳۸٥
    پيام ها    +