دره های البرز و عطر پاييز و ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


چرا کوه نوردی می کنم ؟

محسن انواری يکی از کوه نوردان خوب و فعال در انجمن کوه نوردی دانشگاه پلی تکنيک ٬ ترجمه ی مقاله ای بسيار جذاب و خواندنی از آلان آرنت با عنوان چرا کوه نوردی می کنم؟ را در وبلاگ شخصی خود گاماس قرار داده است :

« ...چرا صعود می کنی؟ یک سوال قدیمی که نخستین بار در سال 1920 توسط جرج مالوری در جریان صعودش به اورست به صورت عمومی مطرح شد. جواب غیرقابل قبول، پیچیده و غیر رسمی او این بود: "چون اون اونجاست." شبیه جواب من که برای غریبه ها، آشنایان، دوستان و برخی اعضای خانواده ام غیر قابل فهم است. 

برای دیدن طلوع آفتاب قبل از وقوع آن. برای درک کوهنوردان در محیطی پر جنب و جوش. جایگزینی برای دنیای روزمره. برای این که ببینی آیا می توانی؟ برای این که مدتی با خودت باشی و ببینی آیا همانی که فکر می کنی؟ برای کشف حد و حدودت.

 

کوهنوردی، شیفتگی و راز زندگی را برایم به تسخیر در آورده. اول این که بر فراز کوهستان بودن آرامشی دارد مانند بالا آمدن خورشید بر فراز زمین. دوم در آنجا رفاقت دوستانی است که هنگام صعود، انفرادی کار نمی کنند بلکه هم طناب اند و کارشان همواره تیمی است. در نهایت در قدم گذاشتن در شیب چالشی است هنـــــــــگامی که بـــــدانی یک اشتباه مرگبار است و قدم بعدی رضایت بخش....»

 

ادامه مطلب در وبلاگ : گاماس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


همايش زن و کوه !

انجمن کوه نوردان ايران در نظر دارد همايشی را در تاريخ ۱۸ آبان ۸۵ با عنوان زن و کوه ٬ با هدف بررسی و تجليل از نقش زنان در کوه نوردی برگزار نمايد .

جهت کسب اخبار دقيق تر و کامل تر  و يا ارائه اطلاعات و گزارشاتی در قالب فيلم ٬ عکس و مقاله پيرامون موضــوع همايش اعـــــلام شده ٬ می تــــوانيد با ليلا اسفندياری ـ يکی از مسئولين برگزاری همايش ـ مکاتبه داشته باشيد :

lpeak_k@yahoo.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٥۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


آفرينش !

اثر نابغه ی عصر رنسانس : ميکل آنژ ( ۱۵۶۴ ـ ۱۴۷۵ ) 

در فاصله ی سال های ۱۴۹۵ تا ۱۵۲۰ او و لئوناردو داوينچی توانستند اوج هنر اين دوره ی حساس تاريخی را ٬ که از آن با عنوان رنسانس متعالی ياد می شود ٬ در شاهکارهای  خود تجلی دهند.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


عملکرد شش ماهه انجمن کوه نوردی دانشگاه امير کبير

در شش ماهه نخست سال 1385، 35 برنامه توسط انجمن اجرا شد:

 

 

گلگشت (راهپيمايي): 1 برنامه! ،   فنی: 17 برنامه،   قله نوردی:16 برنامه

 ويژه: 1 برنامه (صعود همزمان به 15 قله)

 

تعداد کل نفرات شرکت کننده :  461 نفر  ميانگين هر برنامه: 13 نفر   ميانگين هر هفته: 24 نفر

 

هم چنين در اين مدت 7 کلاس آموزشی برگزار شد.

 

 

از وبلاگ : انجمن کوه نوردی دانشگاه امير کبير

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

جاده

IMG_7647.jpg


جاده يعنی:
بوسه های زمين
بر خستگی تن مشعل آفتاب

جاده يعنی:
تا انتهای غروب
و تولد مهتاب

جاده يعنی صداقت راه
و رسوایی سراب.

از فتوبلاگ : منصوره معتمدی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


صعود پانزده قله ی مرتفع !

همزمان با پانزدهمين سالگرد تاسيس گروه كوهنوردي دانشگاه اميركبير ، از سوي كوهنوردان اين دانشگاه 15 قله مرتفع ايران فتح شد.
به گزارش فارس، بر اساس اين برنامه امروز 24 شهريور قله هاي دماوند، الوند، سبلان، سهند، آزادكوه، خلنو، توچال، سركچال، اشترانكوه، زردكوه، دنا، برفخانه، ريزان، كركس و تفتان از سوي تيم هاي مشخص شده، همزمان فتح شد.

جام جم ۲۵/۶/۸۵

 

.............................................................................

آنلاين از فضا ٬ زمين نابود شده !

عكس‌هاي ماهواره‌اي از چگونگي تاثير فعاليت‌هاي انساني بر تغيير چشم‌انداز كره زمين به يمن Google Earth به صورت آنلاين در اختيار ماست. اين تصاوير تغييرات ايجادشده در 100 محل در سراسر كره زمين را نشان مي‌دهد. همه اين مكان‌ها براي نشان‌دادن تخريب ايجاد شده در دورنماهاست.

خليج آلمرياي اسپانيا در فاصله ربع قرن

در گذر سال‌ها- خليج آلمرياي اسپانيا در سال 1974(سمت چپ) و سال 2000 (سمت راست)

يكي از تكان‌دهنده‌ترين اين رشته تصاوير نشان مي‌دهد كه چگونه جنگل‌هاي متراكم سانتاكروز در بوليوي براي ايجاد سكونتگاه‌هاي شهري و كشاورزي تخريب شده است. گوگل با برنامه محيط‌زيستي سازمان ملل‌(UNEP) همراه شده است تا دسترسي عمومي به اين عكس‌ها را فراهم كند.

يك سخنگوي UNEP در اين مورد گفت:" هدف اين است كه صدماتي را كه به محيط ‌زيست وارد شده نشان دهيم و آگاهي عمومي را افزايش دهيم.معمولا براي افراد عادي مشكل است كه به اين تصاوير دسترسي داشته باشند. ما اميدواريم كه توجه مخاطبان بيشتري را به اين موضوع جلب كنيم."

همشهری آنلاين

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


 

Combien Tu M'Aimes? 

 

To lose thee-sweeter than to gain

All other hearts I knew.

 

از دست دادنت شیرین‌تر  است

از  ربودنِ همه دل‌هایی که می‌شناختم.

امیلی دیکنسون

 

از وبلاگ : سورئاليست

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


رقص پروانه ها !

« ...حدود ٧٠٠ متر تا قله بيشتر نمانده است.دماوند از هميشه نزديك تر است، ولي هرچه ميرويم انگار فاصله تغييري نميكند. تنها با تيم شمال شرقي،از طريق بي سيم در ارتباط هستيم. چند ساعتي است كه با گامهاي كوتاه و استراحتهاي نزديك به هم ارتفاع را بيشتر ميكنيم.مسيرمان به سمت راست و تخته سنگها منحرف شده است.از كنار فلشها و پرچمهاي مسير،يك به يك ميگذريم.باز هم دست به سنگ داريم. سنگيني كوله ها انگار در ارتفاع بيشتر ميشود!سعي ميكنم عميقتر نفس بكشم. طراوت تجربه اي نو عميقتر وارد ريه هايم ميشود.ما بالاتر ميرويم،دنيا پست تر ميشود ولي زيباتر!دشت ناندل وسعتش را به رخ ميكشد و من رهايي ام را ! تيم شمال شرقي به قله رسيده و منتظر ما هستند. تيمهاي غربي و جنوبي حدود ساعت دوازده روي قله بوده اند و بازگشته اند.حالا ديگر هر چه بالاتر ميرويم،قله دست يافتني تر ميشود …باد دوباره شروع شده و سرماي هوا بيشتر….بالاخره حدود ساعت چهار و نيم بعدازظهر دنياوند اجازه ورود ميدهد ...و قله،زميـــــــن فسفري رنگ،گــــاز گوگرد،دهـــــــانه پر عظمت آتشفشاني، پروانه اي كـــــــه روي قله ميرقصد!!!! ،من و ...»

از وبلاگ : شاهو

 http://www.shahopeak.blogspot.com

...............................................................................

 

خاطرات صعودهای سرعتی ـ استقامتی : خط الراس دوبرار

« ... ساعت ۳۰/۲۲ است و سايه تاريک کوه ها ديگر تمام شده ! باور کردنی نيست . موفق شده ايم . دوست دارم سرم را روی شانه های خسته ی شب بگذارم و چشمانم را ببندم .  و رها شوم در فضای بی انتهای خاطرات اين جمعه . جمعه ی فراموش نشدنی .  جمعه ی دريافت های تازه از وجود ٬ زيبايی و حيات ! فلسفه ای که از زندان کلمات و مفاهيم اقتدارگرايانه می گريزد ! آه دوبرار ... دوبرار حکمت و آگاهی ... دوبرار هنر و زيبايی ... دوبرار تلاش و اراده ی پايان ناپذير آدمی ... دوست دارم سرم را روی شانه های خسته ی شب بگذارم و چشمانم را ببندم و رها شوم در ...»

از وبلاگ : سودر

http://sodar.persianblog.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


ديواره علم کوه و اولين صعود مستقل و کامل بانوان !

در يــــادداشـــــت های قبـــــلی اين وبـــــلاگ ٬  از ليلا اسفندياری بـــــه عنـــــوان يکی از با تجربه ترين و تواناترين بانوان کوه نورد ايرانی در رشته  غارنوردی فنی و ديواره نوردی  نام برده بوديم و به تازگی هم با خبر شديم که :

اولين صعود مستقل و کامل ـ تاکيد می شود : کامل ! ـ بانوان کوه نورد ايرانی بر روی ديواره ی علم کوه ٬ توسط ليلا اسفندياری و منير رفيعی  در مرداد ماه امسال به انجام رسيده است . ليلا اسفندياری با ارائه ی ايده ٬ طراحی و برنامه ريزی صعود ديواره ی علم کوه از مسير ۵۲ لهستانيها ( مسيری که چندی پيش شاهد حادثه ی کشته شدن کوه نورد همدانی بود ) توانست به همراه منير رفيعی و در تلاشی دو روزه ٬ طی تاريخ های ۲۳ و ۲۴/۵/۸۵ ٬ رويدادی تحسين برانگيز ٬ قابل احترام و دارای جايگاهی تاريخی را در کوه نوردی کشورمان رقم بزند .

  

به ليلا اسفندياری و دوست همنوردش منير رفيعی تبريک می گوييم ! 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


حادثه در آرارات !

يکی از شبکه های تلويزيونی کشور ترکيه ٬ امروز ( شنبه ) در بخش اخبار ظهر ٬ از کشته شدن دو کـــــوهنورد ايتــــــاليايی در کوه آرارات خبــــــــر داد . در خبر اين شبکه ی تلويزيونی ـ NTV ـ اشاره ای به چگونگی حادثه و علت مرگ اين دو کوه نورد ايتاليايی نشد.  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


هشدار : سیـــل !

ستاد حوادث غير مترقبه مازندران در يك اطلاعيه عمومي به احتمال بروز و جاري شدن سيلاب در اين استان طي دو روز آينده هشدار داد.
در اين اطلاعيه آمده است: تجزيه و تحليل نقشه‌هاي هواشناسي نشان مي‌دهد با نفوذ زبانه پرفشار بر روي سواحل جنوبي خزر پيش بيني مي‌شود از بعداز ظهر فردا پنجشنبه تا روز شنبه شاهد ابرناكي آسمان همراه با بارش باران و يا رگبار، وزش باد ، مواج شدن دريا و كاهش پنج تا ‪ ۱۰‬درجه‌اي دما و احتمال رعد و برق در استان باشيم.
اين اطلاعيه مي‌افزايد: با توجه به اينكه تغييرات جوي باگذراز شرايط خشك و فاقد بارندگي در يك ماهه اخير رخ مي‌دهد در صورت بارندگي‌هاي شديد، رگباري و متناوب زمينه براي جاري شدن سيلاب مستعد است. 
ستاد حوادث غير مترقبه مازندران مسافران و مردم استان را به رعايت نكات ايمني فراخواند و اعلام كرد: در طي مسير از مبادي ورودي و خروجي استان به خصوص مناطق كوهستاني و سيل گير كه احتمال ريزش سنگ و جاري شدن سيل وجود دارد ضمن اخذ اطلاعات مسير نكات ايمني را در طول مسير رعايت كنند.

جام جم ۱۵/۶/۸۵

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


تا سال‌٢١٠٠ دمای هوا تا ‌٥/٤ درجه گرمتر می‌شود

شورای جهانی هواشناسی در گزارشی اعلام كرد كه تا سال ۲۱۰۰ میلادی دمای هوا بین ۲ تا ۵/۴ درجه گرمتر خواهد شد.

به گزارش آفتاب، بسیاری از كارشناسان زیست محیطی جهان این میزان افزایش را امیدوار كننده اعلام كرده اند.


شمار قابل توجهی از كارشناسان هواشناسی جهان كه در استرالیا گردهم آمده‌اند نسبت به میزان گرم شدن هوا تا سال ۲۱۰۰ میلادی خوش بین هستند.  این گزارش با همكاری شورای جهانی هواشناسی و یونپ تهیه شده است. با این حال دانشمندان همچنان نسبت به افزایش گازهای گلخانه‌ای در جو زمین هشدار می‌دهند.

پرشين ژئو

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


علم کوه تابستان ندارد !

images/20060831/000000000.jpg 

« ... با غروب خورشيد دماي هوا بشدت نزول مي کند و در نيمه هاي شب که سکوت کوهستان با نجواهاي کوهنوردان در هم آميخته ، سرماي چند درجه زير صفر سبب مي شود تمام تن پوشهاي خود را بر تن کرده و در کيسه خواب ها مچاله شويم. صبحگاه در حالي که ابرها در گوشه و کنار قله ها ديده مي شوند، عازم فتح قله مي شويم. تابش آفتاب از ميانه ابرها به ديواره عظيم و يخي کوهستان مناظر بديعي را به وجود مي آورد و سنگهاي بازمانده از دوران سوم زمين شناسي زير تابش خورشيد به رنگهاي زيبايي ديده مي شوند. گروهي از زمين شناسان کشف فسيل تريلوبيت Trilobitدر اين منطقه را نشانه چين خوردگي هاي ناشي از دوران اول زمين شناسي مي دانند. کم کم به يخچال هاي عظيم علم چال مي رسيم...»

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


فرزندان آفتاب

باش تا نفرین شب از تو چه سازد ٬

که مادران سیاهپوش

ـ داغداران زیباترین فرزندان آفتاب و باد ـ

هنوز از سجاده ها

                         سر بر نگرفته اند !

 

احمد شاملو ۲۶/۱/۵۷

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


اصول و مفاهيم سرپرستی !

آخرين پست های اسماعيل رضايی در وبلاگ رد پای کوه نورد ٬ شامل مجموعه مطالب و نوشته های بسيار سودمندی پيرامون مفاهيم سرپرستی در برنامه های کوه می باشد:

 

     سبک های سرپرستی

 

(Leadership Styles)   

 

 

 

 

 اصطلاح سرپرستی میتواند چنان تفسیر های متفاوتی را بپذیرد که باعث لغزش تفاهم بسیاری از مردم چه در داخل و چه در خارج از حیطه آموزش کوهنوردی گردد. برخی از سبکهای سرپرستی به آسانی قابل شناسایی اند...

 

ادامه مطلب : وبلاگ رد پای کوه نورد

http://5671.persianblog.ir

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


و چنين بود حکايت پنجاهمين صعود بر بلندای دماوند :

از وبلاگ : برنامه های کوه نوردی

http://parson.persianblog.ir

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٩ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


فدراسيون آقاجانی : زنده باد سوداگری !

جمعه ۳/۶/۸۵ . جبهه جنوبی دماوند.ارتفاع ۴۱۵۰ متر

۱ـ عکس بالا مربوط به بنای جديدی است که توسط نهادی دولتی ـ و آنطور که خود ادعا دارد : ورزشی (!)  ـ به نام فدراسيون کوه نوردی صادق آقاجانی ٬ ساخت آن در دامنه های جنوبی کوه دماوند و کمی بالاتر از پناهگاه قديمی موسوم به بارگاه سوم آغاز شده است . همان بنايی که چندی پيش برای تکميل عمليات ساختمانی آن ٬ شش نفر جان خود را در حادثه سقوط هلی کوپتری که بيش از توان و ظرفيت خود به حمل تيرآهن مشغول بود از دست دادند !

۲ـ روابط عمـــــومی فدراسيون کوه نوردی صادق آقاجانی هفته گذشته و در وبلاگ کوه نوشت٬  گزارش کامل (!) اين نهاد را از چگونگی سانحه سقوط  منتشر کرد . در اين گزارش که طبق معمول نه کامل است و نه صادقانه ٬ کوچکترين اشاره ای به اهداف و انگيزه های اين نهاد دولتی  برای خدشه و آسيب به چهره ی طبيعی زيباترين کوه کشورمان نشده است . آيا صرف اشاره به ساخت قرارگاه بارگاه سوم و معرفی صادق آقاجانی به عنوان ريیس پروژه (!) و در يک گزارش مثلا کامل ٬ برای توجيه اين روند سلطه جويانه و تخريب منابع طبيعی و هم چنين خدشه بر ارزش های ذاتی و اصيل ورزش کوه نوردی کفايت می کند ؟    

۳ـ روز جمعه ۳/۶/۸۵ و در همين منطقه ٬ امکانی اتفاقی برای ملاقات و گفت و گويی کوتاه با يکی از چهره های صاحب نام و موثر در تشکيلات فدراسيون کوه نوردی صادق آقاجانی ٬ يعنی حسن نجاريان بوجود آمد . وقتی از او در باره ی اين مسئله سوال کردم در پاسخ گفت : ... قرار است اينجا چيزی بسازند که در خاورميانه بی نظير خواهد بود . با امکاناتی فوق العاده مثل سونا و جکوزی (!!) و ... البته روشن است برای استفاده ی از ما بهتران ! 

۴ـ در سال ۱۹۹۷ مجمع عمومی اتحاديه بين المللی کوه نوردی (uiaa) منشوری را تحت عنوان اهداف و رهنمودهای زيست محيطی به تصويب رساند و از فدراسيون های عضو خواست که در کليه وظايف و تصميم گيری های خود آن را مورد توجه قرار دهند . در ماده ۷ اين منشور آمده است :

کوه نوردان بايد نسبت به آينده محيط زيست کوهستان حساس باشند . اثرات و اقدامات زير يکپارچگی اکو سيستم کوهستان و يکپارچگی جوامع بومی کوهستان را مورد تهديد قرار می دهد :

* تخريب جنگلها ٬ چرای بی رويه ٬ سوزاندن بی حد درختان يا بوته ها که باعث از بين رفتن تنوع زيستی می شود . اين گونه اقدامات می تواند اثرات مخربی بر پوشش گياهی طبيعی ٬ گونه های حيوانی و خاک داشته و خصوصيت بکر بودن کوه را از بين ببرد .

* دخالت های گسترده و تهاجمی در منظر محيط ٬ مانند معدن کاری های عظيم ٬ جاده سازی ٬ سد سازی و احداث صنايع يا توسعه توريسم بدون مطالعه همه جانبه می تواند صدمات جبران ناپذیری به طبيعت کوهستان وارد کند.

* استفاده بيش از حد از مناطق حساس و آسيب پذير ٬ ورود بيش از حد بازديدکنندگان ٬ از جمله کوه نوردان منجر به تخريب محيط زيست کوهستان می شود زيرا محيط آسيب پذير است و از استاندارد های مناسب برای حفظ اين محيط استفاده نمی شود . نمونه اين وضيعت در بارگاه های اصلی قله های خيلی مرتفع ٬ مسیرهای پر رفت و آمد کوهستانی و مسيرهای سنگ نوردی روی ديواره های مورد علاقه کوه نوردان مشاهده می شود . ( مجله کوه شماره ۴۰ )

۵ـ می توان يک بار ديگر عکس بالا را مورد توجه قرار داد و از خود پرسيد : براستی  فدراسيون کوه نوردی صادق آقاجانی تا چه ميزان  نسبت به تصميمات و توصيه های اتحاديه بين المللی کوه نوردی و مفاهيمی مانند : توجه به محيط زيست کوهستان ٬ خصوصيت بکر بودن کوه ها ٬ عدم دخالت های گسترده و تهاجمی در منظر محيط و ... دارای احساس مسئوليت ٬ تعهد و صداقت است ؟

۶ـ به نظر می رسد ميان انگيزه های سوداگرايانه ی ساخت اين بنا در ارتفاع حدود ۴۱۵۰ متری کوه دماوند ( با توجه به سخنان حسن نجاريان ) و مصاحبه ی چندی پيش ريیس پروژه ی آن يعنی صادق آقاجانی که گفته بود هر ايرانی بايد يک بار به دماوند صعود کند ارتباطی وجود دارد . ارتباطی روشن و در عين حال نفرت انگيز!

 

کلاغ ها :

به نظر شما بهتر نيست برای حفظ اصالت طبيعی کوهستان ها و همچنين ارزش های ذاتی ورزش کوه نوردی در کشورمان ٬ آرزو کنيم فدراسيون کوه نوردی صادق آقاجانی بار ديگرخود را با فعاليت های برون مرزی و کسب افتخارات بين المللی‌ مشغول کند ؟!!

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


پيري زودرس كوه ها

شنيده بوديم كه «كوه ها هميشه هستند...» و اين را آموزگاران ما- آنگاه كه مثلاً در بعدازظهر يك روز نيمه ابري، در شوق رسيدن به قله و بي پرواي شرايط، مي خواستيم راه بالا را پي بگيريم- مي گفتند: «فرصت هست! بگذار براي آينده».
اما به راستي آينده اي هست؟! دوستي در يادكرد دوستان ازدست شده، نوشته است كه همه مي روند و كوه مي ماند با دل سنگي اش. من اما دل نگران رفتن كوه هستم و خود هنوز به پيري نرسيده، فرتوت شدن كوه هايي را كه با آنها- يا به خيال آنها- زندگي كرده ام، ديدم! آنگاه كه در گوشه شمال غربي اين غول شهر، پس از جست وجوي بسيار، چارديواري كوچكي براي خود فراهم كردم، دلخوش بودم به چشم انداز توچال و رگه هاي برفش كه خداخدا مي كردم، ديرتر آب شوند! اما تيغ بي ترحم تنگ چشمان بر سينه معشوق من، دلخوشي را از من ربود و ديدم كه كوه از پا افتاد؛ از جور راه ها و بناها. و آدميان پابرجا هستند. تا آنجا كه ساختمان هايي، يك به يك نظرگاه مرا به توچال بستند و من  ماندم و آن چارديواري محقر بي افق. سينه بستر علم  كوه، ريزش آغاز كرد؛ بسي بيشتر از آنچه در جواني ديده بودم و يخ هاي چندهزارساله اش ذوب شدند و اين نشان پيرشدن زودرس آن كوه خارا بود در پي گرم شدن زمين كه ما آدميان سبب ساز آن بوديم. در دامن علم كوه، سنگبري آغاز شد و ريشه آن كوه سترگ را زدند و تخت سليمان را بي حرمت كردند.بر چهره دماوند، خال هاي درشت و خاكستري سالخوردگي نقش بست؛ نه به مقياس عمر چندين هزارساله كوه بلكه در همين چند سال كه ما تماشاگر كوه بلند بوديم و در پي راهي شدن بولدوزرهاي معدن به چمن زارهاي سبزقرقه و لاله زارهاي خومه.
ارس هاي لواسان به نيمه عمر نرسيده، از كوه فرو افتادند تا تازه به دوران رسيدگان زراندوز، ساختمان هاي خود را برپا كنند. راه پازن  هاي گرسنه و تشنه را بر چمن زار كنار جاجرود بستند و سنگچين ويلاها حريم رود را بدل به مجراي پساب و زباله ساخت.بر كمرگاه البرز زخم كاري زدند و كوه جنگل پوش را عريان و به خاكداني هراس انگيز بدل ساختند تا مرگ كوه و جنگل را ببينيم و گشوده شدن شاهراهي ديگر به سوي شمال كوچك مان كه ديگر نه چل تكه اي از همه گونه رنگ سبز، بلكه شبكه اي از ديوارها و جاده هاي خاكستري و بازار مكاره اي با همه نوع سقف هاي زرد و قرمز و سياه است.
بر زاگرس عظيم نيز همين گونه ستم رفت و توده توده آن، كمر خم كرد در طرح هاي انتقال آب و نفت و گاز و...؛ آزمون و خطاهاي مكرر.
بارز در آسياب دندان و سم هزاران هزار دام فرسوده شد و بر آن «جزيره» كوهستاني سبز جنوب شرق كشور، خاكستر پيري نشست تا آنگاه روزنامه نگار جواني كه شكوه آن كوه ها را نديده است، از «كشف» انسان هاي غارنشين در آنجا بگويد و نداند كه اين انسان ها، بازماندگان قومي گردن فراز هستند و اينك در تداوم بهره كشي بي رحمانه از طبيعت، به غار فقر رانده شده اند.
همه كوه هاي ما كه در مقياس زمين شناختي جوان بودند، چه زود در برابر چشمان ما و در زمانه كوتاهي كه عمر ماست- و لحظه اي بيش نيست- پير شدند و فرسوده... .
نگرانم؛ دل نگران ازدست شدن كوه هامان كه «واحه ها»ي اين سرزمين خشك اند.
عباس محمدی ـ روزنامه همشهری ۴/۶/۸۵

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٤ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +


Google Earth چیست؟

کمپانی گوگل اولین بار با موتور جستجوی ساده‌ي خویش، خود را به جهان معرفی کرد. این کمپانی از زمان تاسیس خلاقیت، نوآوری و در عین حال سادگی را پیشه‌ی خود نمود تا امروز به عنوان یک غول اینترنتی درآید.
چندی پیش گوگل با آخرین برنامه‌ی اینترنتی خود جهان را شگفت زده کرد و البته تا حدی هم ترساند! سرویس Google Earth با تصاویر ماهواره‌ای خود در آغاز امریکای شمالی و اینک  تمام نقاط جهان را پوشش داده است. گوگل با این کار جهان را بی‌اندازه کوچک کرده و مرزها را برداشته است.

این سرویس که سال‌ها فقط در اختیار سازمان‌های جاسوسی قرار داشت، امروز به شکل رایگان در اختیار همه‌ی مردم قرار گرفته است و هر کس می‌تواند در هر نقطه از جهان این تصاویر را دریافت کند.

                    

گوگل ارت يک نقشه‌ي معمولي نيست! کافی است نام کشور، شهر و یا حتی کدپستی محل مورد نظرتان را در کادر جستجوی این برنامه وارد کنید، تا تصاویری رویای و کاملا واقعی از محل مورد نظر در اختیار شما قرار گیرد.

اگر خطوط تلفن و امکانات ضعیف اینترنتی در ایران اجازه دهد شما می‌توانید بر فراز شهرتان پرواز کنید، خیابان محل زندگی‌تان را چنان که هست ببینید و حتی سری هم به مدرسه‌ی دوران کودکی‌تان بزنید. این‌ها همه امکاناتی هستند که گوگل به رایگان در اختیار همه در هر جای دنیا که باشند قرار داده است.

منبع : پرشين ژئو

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٤ شهریور ۱۳۸٥
    پيام ها    +