زنده باد ماکياول ! زنده باد بــاد !

بعد از برکناری صادق آقاجانی و پايان حاکميت بيست و سه ساله اش در فدراسيون کوه نوردی ايران ٬ به شکلی کم و بيش جالب ـ و البته قابل انتظار ـ شاهد موجی از افشاگری و طرح انتقادهای تند از طرف زير دستانش و افراد مجـــموعه ی مديريتی فدراسيون عليه او می باشيم !  شرايط به گونه ای است که حالا ديگر همان افراد مطيع و گوش به فرمان و بله قربان گو ٬ يک شبه (!) و در استحاله ای خارق العاده (!) سعی دارند برای پيشتازی در انتقاد و افشاگری عليه رئيس سابق خود ٬ گوی سبقت را از يکديگر بربايند !!

مصاحبه رضا زارعی ــ  که يکی از افراد شاخص و موثر در پيشبرد اهداف و خط مشی صادق آقاجانی در کوه نوردی ايران بود  ــ  با خــــبرگزاری فارس ٬ می تواند حاوی نکات جالب و آموزنده ای در باب روابط و ســـــــاختار منحط و ناسالم تشکيلات دولتی مسئول در حوزه ی کوه نوردی اين سرزمين باشد :

... از سويي، با پيش آمدن بحث جابجايي رؤساي فدراسيون ها، آقاجاني رئيس وقت فدراسيون مصمم بود كه اگر تصميم به تغيير وي باشد، حتما اين صعود را انجام دهد. روي اين اصل فشار زيادي به انجمن و فدراسيون آورد تا اين كار به مرحله نهايي برسد...

... بحث ليلا بهرامي صرفا روي سهل انگاري‌ها پيش آمد. بخش عمده آن به خود كوهنورد، بخش ديگر به پزشك و بخش ديگر نيز در چارچوب سرپرستي مي گنجيد. مسئله صعود سريع نبود؛ بلكه اعتماد بيش از حدي بود كه سرپرست (صادق آقاجاني) به برخي نفرات داشت. اين احساس به رئيس فدراسيون دست داده بود كه اين نفرات روئين تن هستند و هيچ مشكلي براي آنها پيش نخواهد آمد. اگر سرپرست تيم به بهرامي نيز مانند ديگر نفرات نگاه مي كرد، شايد هيچوقت دچار چنين حادثه اي نمي شد؛ اما در مورد پزشك، بارها اين قضيه را مطرح كردم كه با صعود پزشك به قله مخالف بودم...

فارس: چرا سرپرست تيم از شرايط و توانمندي واقعي نفرات بي‌اطلاع بود؟
در پايان آخرين اردوي تداركاتي و انتخابي تيم ملي در همان محل اردو، رئيس فدراسيون از من و ساير مربيان خواست با توجه به عجله اي كه در بستن تركيب داشت، نفرات را معرفي كنيم. اين برخلاف اردوهاي قبل بود چراكه در هر انتخابي، مربيان با برگزاري يك نشست و بررسي تمامي شرايط، تيم را مي بستند؛ اما اين بار فرق مي كرد. از ميان 14 كوهنورد باقي مانده، بايد 5 نفر به عنوان تيم اصلي انتخاب مي‌شدند. از مخالفين انتخاب بهرامي بودم. تمامي مدارك در اين مورد موجود است. آخرين نفري بود كه از من راي گرفت. در جريان انتخاب تيم حمله به قله نيز به وي راي ندادم. باتوجه به شناختي كه در اردوها از وي داشتم، مي دانستم نه به لحاظ جسمي و نه به لحاظ روحي، شرايط حضور در اورست و صعود به قله را ندارد.


فارس: پس چگونه در تركيب قرار گرفت؟
از نظر من حضور وي ميان 14 نفر آخر هم جاي بحث داشت. زمانيكه به عنوان مربي بانوان با انتخابش مخالفت كردم، رئيس فدراسيون صراحتا اعلام كرد وي جزء تيم من است؛ حتي اگر مجبور باشم با هزينه شخصي وي را به اورست ببرم...

در اين وبلاگ همواره تاکيد داشته ايم که کاربرد واژه ی تيم ملی برای گروه های اعزامی به صعود های برون مرزی فدراسيون کوه نوردی اشـــتباهی محض است و اين افراد را نمی توان لزوما به عنوان بهترين کوه نوردان اين سرزمين و نمايندگان ملت ايران دانست . در فضايی که طی بيست و سه سال گذشته توسط صادق آقاجانی در فدراسيون کوه نوردی بوجود آمد ٬ حضور بر سر سفره ی پربرکت (!) بودجه و امکانات دولتی برای کسب افتخار صعود های برون مرزی و هيماليانوردی ٬ کار هر کسی نبود !!  ويژگی های خاصی را به لحاظ شخصيتی و اخلاقی می طلبيد که در هر کسی به آسانی يافت نمی شد !! يک بار ديگر نقل قول تکان دهنده زارعی را بخوانيد :رئيس فدراسيون صراحتا اعلام كرد وي جزء تيم من است... اين افراد انتخاب های شخصی و اعضای تيم صادق آقاجانی هستند . کاربرد واژه ي تيم ملی برای اين گروه ها و افراد اعزامی ٬ توهين به ملت ايران است ! 

نکته ی جالب ديگر در مصاحبه ی رضا زارعی ٬ موضعگيری او در قبال صلاحيت بانوان شرکت کننده در تيم اعزامی به اورست است . از نظر زارعی تنها کسی که از بانوان در تيم اورست دارای کفايت و شــــــــايستگی های لازم بوده است ٬ همسرش رويا غضنفری می باشد :

فارس: ساير نفرات هم به همين شيوه انتخاب شدند؟
برخي افراد باوجود عدم صلاحيت فني، صرفا به دليل نفوذ هم استاني‌هايشان ميان مربيان و فدراسيون انتخاب شدند و اين منحصر به يك استان نبود. به اين شكل كه ديگران در جريان اردوها بيشتر به نفر رسيدگي كردند تا در تيم اعزامي و حتي تيم حمله قرار بگيرد. خيلي از نفرات در اين شرايط بالا آمدند..

فارس: ميان تيم اصلي اعزامي به اورست نام همسر شما نيز بود. آيا حضور وي نيز با اين شرايط فراهم شد؟
زمانيكه از 14 نفر نهايي و مربيان درمورد انتخاب تيم اعزامي نظرخواهي شد، همسرم به عنوان پنجمين نفر انتخاب شد. فرض بگيريم مربيان براي من وي را انتخاب كردند؛ اما 14 نفر نهايي نيز بر اساس مدارك موجود، وي را به عنوان پنجمين نفر برگزيدند. پس اين شايستگي را داشت؛ اما متاسفانه حضور وي به عنوان همسرم باعث شد كه حتي سرپرست، شايستگي هايش را ناديده بگيرد و در حقش اجحاف شود...

ويژگی های شخصيتی و اخلاقی رضا زارعی و افرادی مانند او در مجموعه ی مديريتی صادق آقاجانی ٬ اکنون ديـــــگر به راحتی و از خلال سخنان خودشان هويدا شده است . می بينند که ده ها تن از بانوان اين سرزمين با هزاران اميد ( توهم بهتر است !) به اردوهای انتخابی سرازير می شوند . نفـــــــــــوذ و بی عدالتی و پارتی بازی و اجحاف را می بينند . پوسيدگی و انحطاط سيستم و ناجوانمردانه بودن عملکرد را می بينند . تحکم و اصرار رئيس بزرگ در : تيم من (!!) را می بينند .خيلی چيزها را می بينــــند ... اما دم بر نمی آورند و حاضرند برای کسب عنوان فاتح ۵ قله ی هشت هزار متری بودن به هر حقارتی تن دهند ! و اين همان خصوصيت و ويـــــــژگی شخصيتی و اخـــــــــلاقی ست که در کوه نوردان واقعی کمتر ديده می شود .

فراموش کردن سکوت و بی اعتنايی متکبرانه ی افرادی مانند رضا زارعی به تمام آن انتقاد ها و پرسش های مخالفين سياست و خط مشی فدراسيون کوه نوردی در طی اين سال ها ٬ امری ناممکن است . به نظـــــــــــــر شما آيا می توان اکنون در پس پرده ی استحاله يک شبه و خارق العاده ی اين افراد ٬ دلــــــــبری از رئيس جديد  و حفظ پست و جايگاه و يا ارتقا موقعيت سازمانی را جست و جو کرد ؟

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ آبان ۱۳۸٥
    پيام ها    +


شهر واژه های ناتوان !

کرمان ... شهر کودکانی که بيرون از تاريخ زندگی می کنند . شهر مردانی با  پشت های خميده و دست های چروکيده . شهر زنانی که غبار خاک تب کرده کوير بر سينه هاشان نشسته  . شهر واژه های ناتوان در بيان اندوه .

 

از وبلاگ : برنامه های کوه

http://parson.persianblog.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ آبان ۱۳۸٥
    پيام ها    +


آغاز عصر يخبندان !

دانشمندان از آغاز روند سرد شدن زمين و عصر يخبندان از پنجاه سال ديگر خبر دادند.

به گزارش پایگاه ملی داده های علوم زمین، دانشمندان رصد خانه اکادمي علوم روسيه با استناد به داده هاي دريافتي از بررسي پرتوهاي خورشيدي اعلام کردند: در اواسط اين قرن , روند سرد شدن زمين آغاز خواهد شد و پس از آن چرخه 200 ساله گرم شدن زمين در ابتداي قرن بيست و دوم شروع خواهد شد. 

پيش از اين دانشمندان به اين نتيجه رسيده بودند که سالهاي 2005 تا 2012 روند کاهش تدريجي دماي زمين آغاز خواهد شد و در سالهاي 2055 تا 2060 دماي زمين به حداقل خواهد رسيد که عصر يخبندان را در بر خواهد داشت.به گفته اين دانشمند روس شواهدي دال بر فرا رسيدن عصر جديد يخبندان وجود دارد که از جمله آنها يخ زدن سطح اقيانوسها است.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


افتخاری ديگر : کسب مقام چهارم جهانی ... البته از آن طرف !!!

اعتماد ملي: براساس رتبه بندي صورت گرفته درخصوص آمادگي الكترونيكي كشورها در سال 2006 ميلادي، ايران از بين 68 كشور جهان، رتبه 65 را به خود اختصاص داده است.

براساس اين رتبه بندي، كشور دانمارك در مقام نخست قرار دارد و پس از آن ايالات متحده و سوئيس به ترتيب در جايگاه دوم و سوم قرار گرفته‌اند. همچنين ايران از ميان كشورهاي منطقه خاورميانه و آفريقا از 10 امتياز آمادگي الكترونيكي 15/3 امتياز كسب كرده و در رتبه دهم از ميان 10 كشور منطقه ايستاده است. گفتني است در سال 2005، ايران رتبه 8 آمادگي الكترونيكي را كسب كرده بود كه اين عدد در سال 2006 به رتبه 10 تنزل يافته است. همچنين از ميان 68 كشور قرار گرفته در اين جدول، پس از ايران، ويتنام، پاكستان و آذربايجان به ترتيب در رتبه‌هاي آخر قرار دارند.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


زمين ٬ ترانه ای عاشقانه ...

کوه طبرستان ( مازندران )

 

از وبلاگ : زمين ٬ ترانه ای عاشقانه ...

http://nanga.persianblog.ir

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٠۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


جشنواره بزرگ کوير در کمپ کويری شهداد

رئیس سازمان میراث فرهنگی استان کرمان گفت: در اواخر آذرماه سال جاری و همزمان با شروع فصل زمستان و شب یلدا بزرگترین جشنواره کویر توسط ستاد تسهیلات سفر استان کـــرمان با حضور گــــــروه های ماجراجوی کشور، کویر نوردان، غارنوردان، هنرمندان و خواننده های مشهور کــــشور به مدت 2 یا 3 روز در کمپ کویری شهداد برگزار می شود.

شتر ســـــواری در کویر، رصد ستارگان، نورافشانی، مسابقات ورزشی محلی، اجرای موسیقی های پاپ و سنتی ،رقص و آوازهای محلی، ایجاد غرفه های صنایع دستی و دهها برنامه ی متنوع دیگر از برنا مه های این جشنواره خواهد بود .

خبرگزاری ايسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


شب پر ستاره !

اثر ونسان ون گوگ در ۱۸۸۹ . موزه هنر مدرن نيويورک

آسمانی پهناور و در آستانه ی رستاخيز . رستاخيز نهايی . چرخش پايان ناپذير ستاره ها و سياره ها . لرزش سپیداری بلند در بادهای شبانه . آرامش دهـــــکده ای کوچک در دامان تپه هايی کوتاه .آبی هايی به فـــشردگی و عمق بی پايان ابديت ...

و بدين سان ٬  ون گوگ ( ۱۸۹۰ ـ ۱۸۵۳ ) فراتر از تمامی آثار بهترين نقاشان عصر بيزانس ٬ می تواند جهان کيهانی خود را توصيف کند . هنرمندی با عشق پرشور و حساسيتی عميق نسبت به انسان و طبيعت . او با آميزش و خلق رنگ هايی تابناک و تند در آثار خود ٬ شادی بيان اين عشق را در تاريخ هنر جاودانه کرد ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٤٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۱ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


جادوی موسيقی : جاز و عرفان !

گروه سيمينولوژی با ترکيبی از موسيقی جاز و اشعار عرفانی ايرانی ، در طی چند سال اخير موفق به جلب نظر بسياری از منتقدان وهواداران موسيقی جاز در آلمان و ديگر نقاط دنيا از جمله کره جنوبی شده است.

اين گروه چهار نفره (سيمين سماواتی : خواننده و آهنگساز، بنديکت يانل : پيانو، رالف شوآرتز : کنترباس، کتان باتی: درامز) از سال 2002 ميلادی بطور مداوم در بسياری از فستيوال های موسيقی جاز آلمان برنامه اجرا کرده و چندين جايزه مانند جايزه موسيقی جاز و بلوز برلين را به خود اختصاص داده است.

موسيقی اين گروه مورد ستايش بسياری از نشريه های معتبر موسيقی جاز آلمان قرار گرفته است. نشريه Jazzpodium در باره اين گروه نوشته: " .... گروه چهار نفره ای که موفق شده کلام و فرهنگ موسيقی ايران باستان را با موسيقی جاز بياميزد.... شايد اين بهترين راه برای ساختن پلی بين اين دو فرهنگ باشد.... جريانی بسيار مفيد برای موسيقی معاصر جاز در صحنه موسيقی آلمان."

نشريه Jazzthing نيز در باره گروه سيمينولوژی نـــــــــــوشته: " گروه سيمينولوژی حسی جادويی می آفريند که شما را به رقص وا می دارد و لبخندی بر روی لبانتان ترسيم می کند. موسيقی اين گروه سرشار از فعل و انفعال پر احساس بين چهار نوازنده است همراه با صدای الهام بخش سيمين سماواتی که با لطافت صدای خود شما را تا آخرين لحظه به سکوت وا می دارد."

 

 

 

 

 

 

سيمين سماواتی خواننده گروه متولد 14 ژانويه سال 1976 ميلادی در شهر برانشوگ آلمان است. او دوازده ساله بود که نواختن پيانو را آغاز کرد و يک سال بعد شروع به آموختن آوازخوانی کرد و در گروه های مختلف کر می خواند. در سال 1992 سيمين همراه با رالف شوآرتز نوازنده گيتار (که بعدا نوازنده کنترباس گروه شد) گروه دو نفره RACY را تشکيل داد. اين دو در چندين شهر آلمان مشغول به اجرای موسيقی خود شدند و به اين ترتيب هسته مرکزی گروه شکل گرفت.

چندی بعد در سال 1995 سيمين به مدت چهار سال مشغول تحصيل موسيقی کلاسيک و نواختن پيانو، درامز و همينطور آواز خوانی در Hochschule fur Musik und Theater در شهر هانوور شد. در اين مدت سيمين علاقه خود را برای موسيقی جاز از دست نداد و از اين رو از سال 2000 تا 2005 در Hochschule der kunste مدرسه هنری شهر برلين به ياد گرفتن آواز خوانی در سبک جاز پرداخت.

منبع : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


قلعه رودخان ٬ بزرگ ترين دژ نظامی ايران !

« ...قلعه رودخان، بنا به شهادت همه نوشتارهایی که در کتاب ها و مطبوعات و اینترنت پیدا کرده‌ام بزرگترین دژ نظامی ایران است. که قدمتش به دوره سلجوقیان و بنابر بعضی روایت های دیگر به دلیل یافتن دستشویی‌هایی که موافق قبله ساخته شده است به دوره ساسانیان نیز نسبت داده شده است... »

ادامه مطلب و ديگر عکس های ديدنی در :

مجله اينترنتی هفت سنگ

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٢۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


و چون انسان انسان است ...

... کودک سعی می کند خودرا به مرکز کمکهای خارجی برساند شاید بتواند یک وعده غذا بدست آورد اما از فرط گرسنگی و ناتوانی به زمین افتاده و غافل از حضور یک لاشخور گرسنه تر از اوست که انتظار مرگ وی را می کشد. کوین کارتر عکاس این عکس برای عکاسی از قحطی زدگان کشور سودان به آنجا رفته بود که در پشت تعدادی درخت صدای زمزمه واری شنید. وقتی به جستجوی آن پرداخت دختر لاغری را دید که تلاش می کرد تا خود را به مرکز غذا رسانی برساند... درتاریخ 26 مارس 1993، روزنامه نیویورک تایمز این عکس را به چاپ رساند که کوتاه زمانی پس از آن توسط روزنامه های بسیاری تجدید چاپ شد. او پس از دریافت جایزه پولیتزر برای همین عکس در ساعت 9 شب 27 جولای 1994، تقریبا یک سال پس از انتشار عکس خود کشی کرد. سردبیر روزنامه TIME DOMESTIC درباره این عکس نوشت: "یک عکاس نه چندان مشهور عکسی گرفت که دنیا بخاطرش اشک ریخت"

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


آينده جنگل هاي زيباي شمال فاجعه‌آميز خواهد بود!

در حالي كه براي تشکيل 25 ميليمتر خاک 300 سال زمان لازم است، ميزان فرسايش خاک در جنگلهاي شمال سالانه 15 تا 25 تن در هکتار برآورد شده است كه اين ميزان در مقايسه با رقم 5/2 تن در هكتار نرم جهاني، به گفته دبير شبکه‌هاي زيست‌محيطي منطقه شمال کشور يك ركورد محسوب مي‌شود!

بيش از 100 ميليون هكتار از اراضي ايران تحت تاثير پديده بيابان‌زايي است كه از اين مساحت 75 ميليون هكتار تحت تاثير فرسايش آبي، 20 ميليون هكتار تحت تاثير فرسايش بادي و پنج ميليون هكتار تحت تاثير ساير عوامل شيميايي و فيزيكي بيابان‌زايي همچون كاهش حاصلخيزي خاك، شوري‌زايي و ساير تخريب‌هاست.

از سوي ديگر بر اساس برآوردهاي انجام شده هر هكتار از اكوسيستم جنگلهاي شمال كشور (خزري) سالانه بطور متوسط حدود 11 ميليون ريال ارزش اقتصادي از 17 كاركرد مختلف توليد مي‌كند كه 75 درصد كاركردهاي اكوسيستم جنگلي خزر را ارزشهاي زيست محيطي و تنوع زيستي، 13 درصد را ارزشهاي حفاظتي تشكيل داده و تنها حدود 7 درصد درآمدهاي بالقوه حاصل از توليد مواد خام نظير الوار و بقيه ارزشها مربوط به تنظيم جريان آب، ارزشهاي فرهنگي و غيره است.

به گزارش پايگاه ملي داده هاي علوم زمين، بر اساس اين برآورد، از 16 هزار و 174 ميليارد ريال ارزش خدمات و كاركردهاي اكوسيستمي جنگلهاي خزري، سالانه حدود 4 هزار و 529 ميليارد ريال آن يعني 28 درصد بدون هيچ‌ گونه اثر منفي بر عملكرد اكوسيستم، مي‌تواند توليد و عمدتا نصيب ساكنان مناطق پايين‌دست يعني قشر وسيع كشاورزان و شهرنشينان در نواحي جلگه‌اي شود، اين در حاليست كه درآمد تقريبي ناشي از قطع و فروش درختان كه با خسارات فراوان به عملكرد اكوسيستم همراه است، تنها حدود يكهزار ميليارد ريال (حدود 6 درصد) است.

مهندس حسن احمدپور، دبير شبکه‌هاي زيست‌محيطي منطقه شمال کشور با اشاره به اين كه بخشي از جنگلهاي باقيمانده شمال كشور مطلوبيت و کيفيت مناسب را نداشته و وسعت زيادي به مخروبه تبديل شده است مي‌گويد: اين در حاليست که جنگلهاي شمال علاوه بر ويژگي‌هاي منحصر به فرد خود از نظر تنوع گونه‌اي، ارزش ذخيره و گاهي بسياري موارد ديگر از ديدگاه اقتصاد محيط زيست از جايگاه ويژه‌اي برخوردارند.

وي خاطرنشان مي‌كند كه بايد هرچه سريعتر جهت ساماندهي عرصه‌هاي جنگلي برنامه‌ريزي کرد در غير اين صورت آينده جنگلهاي زيباي شمال فاجعه‌آميز خواهد بود!

منبع : پرشين ژئو

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


چهارمين سالگرد تراژدی مهر !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گفت :  ديگر از پاييز با بوی خاک باران خورده  و  انبوه  برگ های سرگردان  و رديف درختان لخت و خاموش  ياد نخواهم کرد . بايد آن معجزه  زيبا  و شگفت را در غار پراو  و در انتهای چاه  ۱۸ ببينی !

آنجا که امير طراوت گل های بهاران شده است  ...

آنجا که ويکتوريا صدای امواج بی قرار  همه درياها شده است  ...

 

از وبلاگ : سودر

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


عکس های خبری روز از چهار گوشه جهان

کودکان چينی در حال تمرين شنا. سياست چين در حمايت از تک فرزندی خانواده ها سبب شده که امکانات بيشتری نصيب تنها فرزند خانواده شود، به طوری که انتظار می رود که بعضی از کودکان در سنين پايين چندين مهارت را بياموزند.

اثری هنری از "مارک تيچنر" در پيش نمايشی از آثار نامزد شده برای جايزه ترنر 2006 در لندن. برنده اين جايزه روز چهارم دسامبر اعلام خواهد شد.

منبع : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


فرشيد فاريابی : سخن گوی اشباح بی نام يا همان پرده نشينان بدگوی ؟!!

بعد از برکناری صادق آقاجانی توسط رئيس سازمان تربيت بدنی و انتصاب فردی بنام هوايی به سمت سرپرست فدراسيون کوه نوردی ايران ٬ فرشيد فاريابی نيز طی يادداشتی در وبلاگ  شخصی اش : سرود کوهستان به انتشار ديدگاه خود در اين زمينه پرداخت .

آنچه در يـــــادداشت اخير فاريابی و بيش از هر چيز ديگری جلب نظر می کند : حضور اشباح بی نام و نشان و بی هويتی ست که با واژه هايی مانند « برخی » و « بسياری » بارها و بارها در جريان اين مثلا طرح ديدگاه يا اعلام موضع يا نقد و يا هر نام ديگری که بتوان برای اين نوشته قائل شد ٬ از آنان ياد می شود !! 

« ...برخي نــــــام او را در ســــال هايي نه چندان دور در سياهه ي اعضـــــاء هيات رييسه ي فدراسيون دنبال مي كردند...»

« ...امروز بسياري مانند حادثه ي گاشربروم-1 بازخواني اين پرونده را خواستارند...»

« ...برخي رويكرد فدراسيون به ساخت پناهگاه هاي پرهزينه در ارتفاعات پر جذبه ي كشور را ناشي از افق هاي جديد ترسيم شده در حوزه ي گردشگري ورزشي ارزيابي ميكنند...»

« ...برنامه ي ميان مدت انحصاري كردن بازار تجهيزات كوه نوردي آزمون پُر نتيجه اي براي برخي از مقامات فدراسيون كوه نوردي بود. آزموني كه در برخي مقاطع به جدال بين فدراسيوني هاي تاجر پيشه با توليد كنندگان داخلي انجاميد و طي آن برخي توليد كنندگان تجهيزات كوه نوردي تا اخذ مجوز هاي بين المللي توليد تجهيزات هم پيش رفتند...»

اين نقل قول آخری به يقين دارای جايگاهی خاص و تاريخی در حوزه ی نقد منطقی و اصولی خواهد بود !! در مکتب آدم هايی مثل فاريابی ـ که خود زمانی سخنگوی آقا جانی و فدراسيون اش بود ـ و امثال او ٬ هيچگاه ضرورت چندانی برای آگاهی و روشنگری ذهن مخاطب و يا خواننده احساس نمی شود : برخی مقامات ؟! ... برخی مقاطع ؟! ... برخی توليدکنندگان ؟! ... البته حکايت هنوز ادامه دارد :

« ... علاقمندي برخي مقامات عالي كشور به اين ورزش هم چاشني خوبي براي توسعه ي اقدامات سودانگارانه در قالب اين ورزش ارزيابي مي شود. شنيده ها حكايت از آن دارد ... »

« ... تا جايي كه برخي از مديران فدراسيون كوه نوردي به فكر شراكت در توليد تجهيزات مورد نياز اين ورزش البته در خارج از كشور افتاده... »

« ...  تيم ملي كوهنوردي ايران در اين برنامه علي رغم درجه ي بالاي حساسيت فني سرپرست هميشگي خود را همراه نداشت. برخي همين دشواري قابل پيش بيني را عمده دليل نبود آقاجاني در راس تيم مي دانند!... »

« ... برخي منابع از انجام گفتگو هايي توسط يكي از خبرگزاري ها به شكل مفصل در اين باب خبر مي دهند ... »

« ... در اين ميان برخي از منتقدان فدراسيون كوه نوردي و سياست هاي اجرايي صادق آقاجاني بر اصلاح تاكيد دارند ... »

اما جالب ترين نکته ـ و البته کم و بيش خنده دار ـ دم زدن از نقد منطقی و اصولی ست !!فرشيد خان فاريابی بعد از آنکه در مکتبی کاملا علمی و با روشی منطقی و اصولی و با نوشته هايی از اين دست ٬ خواننده ی خود را بطور کامل و دقيق (!) در جريان برخی (!) حقايق و واقعيت های کوه نوردی ايران قرار داد  ٬می نويسد :

« ... فرار منتقدان از عرصه ي نقد منطقي و اصولي مدت ها ست كه آنها را به بد گويان پرده نشين بدل كرده ... »

تشکر ويژه ی خود را از فاريابی به دليل ارائه ی الگوهای کامل و بی نقص از روش های نقد منطقی و اصولی در موقعيت مناسب زمانی تقديم خواهيم کرد !!!  اما نمی دانيم با پرسش بزرگی که در ذهن مان شکل گرفته چگونه کنار بياييم : وقتی اين برخی ها و اين بسياری ها ( اين اشباح سرگردان )  که فاريابی بارها و بارها به آنها استناد می کند ٬ فاقد هر گونه نام و هويتی حقيقی و مشخص هستند ٬ آيا خـــــواننده حق دارد آنان را نيز از زمره ی همان پرده نشينان بد گوی قلمداد کرده و جـــناب فرشيد خان را نيز در جايگاه سخن گوی شايسته ی اين جمع پنهان تصور کند ؟ آيا حق دارد ؟

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


صعود آلزايمر !

همزمان با صدمين سال شناخت بيماري آلزايمر 10 نفر به قله كليمانجارو صعود كردند

به مناسبت صدمين سال شناخت بيماري آلزايمر يك تيم بين‌المللي از حاميان بيماري دمانس به قله 5800 متري كليمانجارو واقع در تانزانيا صعود كردند. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، اين صعود بيش از صد هزار دلار درآمد داشته است. طبق آمار مجله پزشكي لانست هر 7 ثانيه يك نفر در جهان به دمانس مبتلا مي‌شود در حال حاضر 24 ميليون نفر و تا سال 2040 ، 81 ميليون نفر به آن مبتلا خواهند شد.

خانم ميلاني لگ 25 ساله از انجمن آلزايمر جهاني، انگلستان موفق شد تا به همراه ديگران از كشورهايي چون تركيه، هنگ كنگ، آمريكا و كانادا در مدت 7 روز و 6 شب در جنگلهاي استوايي تا يخچال‌هاي طبيعي راه پيمايي نمايد. صعود آلزايمر با هماهنگي انجمن آلزايمر جهاني كه متشكل از انجمن‌هاي آلزايمر سراسر دنياست، ترتيب يافته بود.

خبر از ايسنا ۱۱/۷/۸۵

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


ديواره علم کوه : کوه نوردان اراک !

« ...خوشبختانه ساعت۲۵/۱۲ به طاقچه رسیدیم و خوشحال از اینکه میتوانیم ادامه دهیم. بعد از استراحت کوتاه با یک تراورس وارد قیف شدیم و پس از 2 طول طبیعی به طول طولانی با درجه بالا رسیدیم که یک کلاهک هم داشت.بعد از صعود این طول هم به کارگاه معروف 5 میخ رسیدیم در این قسمت خون شخص همدانی و تکه های لباسش دیده میشد که واقعا ناراحت کننده بود.قسمت ریزشیها را هم با حمایت و خیلی با دقت طی کرده وعقربه های ساعت۴۰/۵ را نشان میداد که بر فراز قله زیبای علم کوه ایستادیم...»

گزارش مژگان صوفی در وبلاگ :

http://www.mountaineeringclub.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


خبر خوب برای کوه نوردان : ارتقا عملکرد GPS

با استفاده از يك فروند راكت Boeing Deta II، يك محموله فضايي با هدف تجديد تداركات بستر موقعيت ياب جهاني (GPS) به فضا پرتاب شد.

به گزارش ايسنا اين راكت روز يكشنبه و با موفقيت از پايگاه فضايي كانادرال آمريكا به فضا پرتاب شد. پس از گذشت 68 دقيقه اين محموله در مدار انتقالي ژئوسينكرون قرار گرفت. معاون سيستم‌هاي پرتاب بوئينگ گفت: خوشحاليم كه همچنان نقش پيشروانه خود را در ارتقا سيستم موقعيت ياب جهاني (GPS) خواهيم داشت. گفتني است كه شركت بوئينگ متصدي پرتاب سيستم‌هاي GPS به فضاست و حداقل تا سال 2007 ميلادي به اين فرآيند ادامه خواهد داد. محوله ياد شده دومين سري از ماهواره‌هاي GPS بوده است كه ضريب دقت اين سيستم جهاني را افزايش مي‌دهد.

همچنين از اين پس عملكرد اين سيستم موقعيت ياب در سرويس دهي به كاربران زميني ارتقا مي‌يابد.

منبع : پرشين ژئو

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


عکس های خبری روز از چهار گوشه جهان

زن مسلح کرد عضو گروه شورشی پ ک ک در دامنه های کوه قنديل واقع در مرز ايران و عراق. اين گروه که برای خود مختاری در جنوب شرق ترکيه می جنگد، اعلام آتش بس يک جانبه کرده است.

يک ماهيگير در فيليپين در حال فرار از امواج توفانی دريا در بندری در جزيره لوزان

يک هنرمند هندی در حال ساختن تنديس ريگی دورگا، الهه جنگ در آئين هندو، در کنار دريای گنگ

پسر چهار ساله لبنانی درحال بازی با بمب منفجر نشده

 منبع : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۸ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


توفان های شن بر سیستان بیقرار تازیانه می کوبند

 ... بیداد گرمای هوا در پهنه سیستان در رگ و پی شن زارها، با خروش گرد بادهای تفته همراه می شود و در یک لحظه با دمیدن باد به اصطلاح سرخ، شهر زابل و روستاهای اطراف آن در چتری از گردش پیکان های داغ شنی فرو می رود. حتی کاروان های شتر و قافله های صحرایی در پیمایش استوار از گستره کویر در خطر تاخت بی امان گردبادهای تابستانی، در سطح شن رازها زانو فرو می کوبند و کوهان های تاب دار خود را چنان ماهرانه در مقابل گردباد خروشنده استوار مي سازند كه از چرخش رعب آساي گرد باد هاي  چرخان در امان بمانند...

تابستان داغ و تفته بر صحراهای گسترده سیستان چنان انوار آتشین می پاشد که ناگاه بادهای سوزنده، در چشم بر هم زدنی به گردبادهای چرخان چهره می آرایند، ستونی مهیب از دانه های چرخنده شن های داغ، به سان ستونی پیچان چون نیلوفرهای زهردار صحاری تا اوج آسمان کوبیده می شوند. چهره های سوخته و پر هراس باغداران سیستانی، تمامی نشانی از سوختگی پیکان های آتشین گردبادهای تابستانی را بر سیمانی مقاوم نقش زده اند. این روزها که تابستان داغ پیکر سیستان را در لهیب سوزنده فرو برده است، غرش هراسناک توفان های شن با سرعت 60تا 80 کیلومتر نفیر رنج دردناکی را به همه جا می پاشد. وقتی گردبادها تا اوج آسمان به پرواز در می آیند محورهای اصلی و فرعی شبکه های مواصلاتی سیستان در گرد و غبار شن فرو می روند و رانندگان تریلی ها و خودروهای سواری با چراغهای روشن و سرعتی تا 20 کیلومتر، جاده ها را می پیمایند تا از کانون خطر گردبادهای چرخان خلاصی یابند.

از سايت : سازمان جنگلها

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٦ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


پــرواز !

از ايميل ارسالی به کلاغ ها : وحيد يوسفی

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


اطلاعات ضروری برای خريد کيسه خواب !

« کيسه خواب از وسايل ضروري يک کوهنورد است که بيشتر در برنامه هاي چند روزه که احتياج به شب ماني در کوه دارد استفاده مي شود . خواب يکي از ضروريات انسان مخصوصا براي تجديد قوا مي باشد . بنابراين کيسه خواب راحت و نرم و گرم از اهميت بالايي برخوردار است
کيسه خوابها به دو نوع پر و الياف تقسيم بندي مي شوند . کيسه خوابهاي پر که حاوي پر قو هستند از قديم بسيار مورد توجه بوده اند . تنها نقيصه کيسه خواب پر اينست که اگر خيس شود خشک شدن آن به زمان زيادي نياز دارد و خيس شدن در زمستان نيز برابر با يخ زدگي و يا مرگ است ! براي رفع اين نقيصه الياف جديدي به شکل لوله هاي تو خالي ساخته شده و در ساخت کيسه خوابهاي جديد و حرفه اي از آنها استفاده مي شود . اين الياف با وجود سبکي از حجم بالايي برخوردارند که بسته بندي در کوله را کمي مشکل مي سازد . البته اين نقيصه نيز در الياف جديد به نام ترمو لايت برطرف شده است ...»

ادامه مطلب در وبلاگ : آناپورنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


دويستمين سالگرد ماجراهای اکتشاف غرب آمريکا

دويستمين سالگرد سفر معروف اکتشافی لوئيس و کلارک که يکی از بزرگترين ماجراجويی ها در تاريخ آمريکاست روز شنبه جشن گرفته شد. به گزارش بي بي سي، مريوِدِر لوئيس و ويليام کلارک سرانجام در روز 23 سپتامبر 1806 همراه با سپاه اکتشافی خود پس از سفری دو ساله در طول رود ميزوری تا ساحل اقيانوس آرام و برعکس به سن لوئيس، در ايالت ميزوری، بازگشتند.

اين سفر اکتشافی به دستور پرزيدنت توماس جفرسون پس از آنکه دولت آمريکا بخش های بزرگی از اين منطقه را در "قرارداد لوئيزيانا" از فرانسوی ها خريد، انجام شد.اين دو نفر و گروه همراه آنها مسافتی تقريبا 11 هزار کيلومتری را در منطقه ای که قبلا طی نشده و نقشه برداری نشده بود طی کردند.

آنها از برخوردهای متعدد و خطرناکی جان به در بردند و داستان های مهيجی را از فراسوی سرحد غرب، چنانچه آنزمان شناخته می شد، به ارمغان آوردند.

دکتر رابرت آرچيبالد، رئيس شورای ملی دويست سالگی سفرهای لوئيس و کلارک، گفت: "به راستی بهترين ميراث لوئيس و کلارک سفرنامه آنهاست." "زيرا اين يادداشت ها تصويری دقيق با جزئيات غنی از اين قاره، يا بخشی از اين قاره، چنانکه که 200 سال قبل بود و مردمی که ساکن آن بودند ارائه می کند."

کشف گونه های ناشناخته گياهان و حيوانات، گزارش اولين تماس ها با قبايل متعدد بومی آمريکا، و اولين موارد مشاهده کوه های سحرآميز راکی در اين سفرنامه ثبت شده است. اما اين سفرنامه ها همچنين عامل بسيار مهمی در تحريک حس کنجکاوی آمريکايی نسبت به غرب و بدل کردن ايده سفرهای رو به غرب به يکی از تجارب اصيل فرهنگ آمريکا بود.

لوئيس و کلارک کمک کردند که سرگذشت آمريکا، و همراه با آن هويت آمريکايی، شکل بگيرد.

از سايت : پرشين ژئو

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


عکس های خبری روز از چهار گوشه جهان !

گروهی دوچرخه سوار در جريان مرحله پانزدهم رقابتهای دوچرخه سواری اسپانيا از مقابل چشمان يک دختر بچه عبور می کنند.

دانش آموزان فلسطينی درهمبستگی با آموزگارانشان که حقوقشان پرداخت نشده دست به راه پیمایی زدند.

شناگران چينی در حال اجرای حرکات همزمان شنا در رقابت های جهانی اين ورزش در يوکوهاما، ژاپن

 

منبع : سايت خبری BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


 

                         Man is the maker  

              ...of his own happiness

..............................................................

از ايميل ارسالی به کلاغ ها  :  م . رهبان

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


ميراث جهاني در معرض تهديد قرار دارد

مكان‌هاي تاريخي جهان نظير صخره بزرگ مرجاني در استراليا يا كاتماندو در نپال به دليل تغييرات ناشي از تاثيرات آب و هوا و شمار زياد بازديد‌كنندگان تا سال 2020 از نقشه گردشگري جهان حذف خواهند‌شد.
در گزارشي كه براي شركت بيمه چرچيل انگلستان با عنوان «مركز مطالعات آينده» به (CFS) تهيه شده، 10 مكان براي هميشه يا به مدت 15 سال به روي بازديد‌كنندگان بسته خواهد‌شد.
فرانك شاو، مدير CFS به خبرگزاري رويترز گفت:‌ «كاملا مطمئن هستم كه شاهد تغييرات شديد آب و هوايي خواهيم بود كه بر مكان‌هاي مختلف در دنيا تاثيرات قابل توجهي بر جا خواهد‌گذاشت. سيل، طوفان، خسكسالي و تغييرات زياد آب و هوايي در اماكني كه مورد توجه گردشگران هستند تغييراتي را به وجود خواهد آورد.»
طبق اين گزارش تالاب‌هاي فلوريدا در ايالات متحده، آتن در يونان، سواحل دالماشيا در كرواسي، توسكاني و ساحل آمالفي در ايتاليا و مالديو از ديگر مكان‌هايي هستند كه در معرض خطر حذف از فهرست گردشگري جهاني قرار دارند. اين مطالعات بر اساس شواهد و مداركي كه توسط دانشمندان، دولت و مراكز گردشگري سراسر دنيا انجام شده، ارايه شده است.
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٥۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


تنها ژئوپارك كشور به ثبت جهاني رسيد

 
 
ژئوپارک قشم به‌عنوان نخستين ژئوپارك خاورميانه و نخستين اثر ميراث طبيعي كشور به ثبت جهاني رسيد. اين ژئوپارك يكي از 27 ژئوپارك موجود در دنياست. سوزان ترنر، مشاور يونسكو به دعوت منطقه آزاد قشم به اين جزيره اعزام شده و گزارش بازديد خود را به يونسكو اعلام كرده‌است.

محمدابراهیم لاریجانی، معاونت سیاحتی سازمان منطقه آزاد قشم با بيان اين مطلب گفت : با تلاش‌های پیگیر و مستمر سازمان منطقه آزاد قشم، ژئوپارک قشم، تنها ژئوپارک موجود در کشور به ثبت جهانی رسید.

لاریجانی با اشاره به اینکه در جهان 27 ژئوپارک وجود دارد اظهار داشت: ژئوپارک قشم با مساحتی در حدود 32هزار هکتار در غرب جزیره به دلیل داشتن طبیعت بکر و دست نخورده و نیز آثار و بقایای تاریخی و طبیعی از لحاظ بررسی دوره‌های زمین شناسی، گیاه‌شناسی و جانورشناسی بسیار حائز اهمیت است.وی تصریح کرد: همچنین دره ستاره‌ها واقع در نزدیکی روستای «البرکه خلف» با داشتن تندیس‌های طبیعی فراوان و نیز فسیل‌های بسیار زیاد و متنوع یکی از جاذبه‌های ژئوفیزیک ژئوپارک قشم محسوب می‌شود.

بنا بر اين گزارش، سازمان علمي فرهنگي يونسكو ژئوپارك را يك محدوده معين جغرافيايي تعريف مي‌كند كه شامل چند پديده خاص و زيباي زمين‌شناسي است.

در اين محدوده ممكن است علاوه بر جاذبه‌هاي زمين‌شناسي تعدادي جاذبه‌هاي طبيعي، فرهنگي، هنري و تاريخي هم وجود داشته باشد كه بر توسعه اقتصادي منطقه اثرگذار خواهد بود.

همشهری آنلاين

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +


کشف 'هيجان انگيز' بقایای کودک انسان نما

فسیل سه میلیون و سیصد هزار ساله ای در اتیوپی کشف شده است که متعلق به یک کودک انسان نما است.

به نوشته مجله نیچر، استخوان های این موجود انسان نما از نوع "آسترالوپيتکوس آفارنسيس" (Australopithecus afarensis) متعلق به یک دختر خردسال، از همان گونه ای است که اسکلت بالغ آن در سال 1974 کشف شد و به "لوسی" معروف شد.

این کشف دانشمندان را هیجان زده کرده است.

خبر از : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ مهر ۱۳۸٥
    پيام ها    +