نوش آباد : سفر به اعماق زمين !

 

 

 

 

 

ايران ، 8 کيلومتري شمال کاشان ، منطقه تاريخي نوش آباد، آدرس ناحيه کوچکي است که بسيار ديدني و پرجاذبه است. اين منطقه بيش از 10 اثر ملي ثبت شده دارد و از اين رو مردمانش که آدمهايي بس خونگرم و مهماندوست هستند، به خود مي بالند. ارزش و توجه مردم اين ناحيه براي منطقه شان و تلاش آنها براي حفظ آثار تاريخي و باستاني آن ، واقعا ستودني است...

اين شهر تاريخي از سمت شرق از طريق بلواري به طول 3 کيلومتر با شهرستان آران و بيدگل ارتباط دارد. نوش آباد درون جلگه اي واقع شده که اين جلگه در کنار کوير مرکزي ايران قرار دارد و آنقدر چشم اندازهاي وسيع از رملها و تپه ماهورهاي فراوان در اختيارمان مي گذارد که فقط بايد رفت و از نزديک ديد. از حوالي نوش آباد به سمت شرق همه جا ريگزار و شن است...

شهر زيرزميني نوش آباد از زيباترين آثار باستاني ايران است که در چند سال اخير کشف شد. زماني که يک معلم ساکن منطقه ، در حياط خانه اش چاهي حفر مي کند و در عمق 10-12 متري آن به يک شهر زيرزميني مي رسد. شهري با وسعت چند هزار متر و در چندين طبقه. البته گرچه تاکنون محدوده کمي از آن قابل بازديد است ؛ ولي همين فضاي محدود هم انسان را به وجد مي آورد. قدمت اين شهر را به اوايل دوران اسلامي و حتي پيش از آن مربوط مي دانند...گويا کاربرد اين شهر براي مواردي همچون پنهان شدن از دست مهاجمان و يا عبادت در آيين ميترايي بوده است و به هر حال نظرات گوناگوني هم در اين باره موجود است...

روزنامه جام جم : ۲۳/۱/۸۶

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


عکس های خبری روز از چهار گوشه ی جهان !

 

 

 

 

 

 

 

رقابتهای دوچرخه سواری سرعت در برف، موسوم به گلاسیر بایک داون هیل Glacier bike downhill در سوئیس برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

گلناره ویگوفساکایا دونده روس، با زمان دو ساعت و 25 دقیقه نفر دوم مسابقات دو ماراتون پاریس شد.

 

 

 

 

 

 

 

در تیمور شرقی شرکت کنندگان تظاهراتی برای صلح، هزاران شمع را روشن کرده اند.

 

 

 

 

 

 

 

آرند دروسل، هنرمند آلمانی در یک کره ساخته شده از سیم های فولادی راه می رود. او با پیمودن مسیری 300 کیلومتری، قصد دارد به قول خودش توجه همگان را به "بی تعادلی" بسیاری از مردم و نیازشان به "روان درمانی اجتماعی" جلب کند.

 

 

 

 

 

 

 

در فینال رقابتهای کشتی زنان اروپا، وزن 59 کیلوگرم، ایدا ترز کارلسون از سوئد با ماریانا ساستین از مجارستان به رقابت پرداختند. این مسابقات در بلغارستان برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

هنرمندان محلی هند به شکل خدایان هندی لباس پوشیده اند.

 

منبع : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


یک وصیت‌نامه مدرن : روی قبرم ویسکی بپاشید !!

  

 

 

 

 

 

شهرنوش در شش ماهگی با پدر

« ... مادرپدرم، امير بيگم، از طايفه آقاخانى و از اسماعيليه بود. او در هند به دنيا آمده بود و به همين دليل تبعه انگلستان به شمار مى‌آمد. به قرارى كه شنيده ام در اختلاف ميان او و شوهرش كه به شدت ضد انگليسى بود كنسول‌گرى انگلستان دخالت مى‌كرد. نمى دانم زن و شوهر در كجا با يكديگر آشنا شده اند. چون پدر بزرگم در هند تحصيل كرده است، بنابراين احتمال دارد كه آنها در همان‌جا با يكديگر ازدواج كرده اند . شايد هم اين اتفاق در شيراز رخ داده. بچه ها همه متولد شيراز هستند. از عكس‌هاى امير بيگم برمى‌آيد كه زن زيبائى بوده. علاوه بر آن اخلاق مدرنى هم داشته و علاقه شديدى به خوردن ويسكى داشته. وصيت كرده بوده كه اگر به ديدار مزارش مى‌آيند يك شيشه ويسكى را روى آن خالى كنند... »

از خاطرات شهرنوش پارسی پور - سايت راديو زمانه

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


زمین گرم‌ترین زمستان خود را تجربه کرد !

سازمان ملی تحقیقات جوی و اقیانوسی آمریکا در گزارشی اعلام کرد، از سال ۱۸۸۰ که ثبت دمای زمین رسماً آغاز شد ، زمستان امسال گرم‌ترین زمستان تاریخ کره زمین بوده‌است .

به نوشته ساینس، بسیاری از دانشمندان بر این باورند که بخش بزرگی از گرم شدن زمین به دلیل انتشار گازهای گلخانه‌‌ای‌است که انسان مسبب آن است. این گازها پس از انتشار در جو زمین باقی می‌مانند و اطراف زمین را می‌پوشانند و سبب می‌شوند همانند آنچه در گلخانه ‌ها روی می‌دهد، گرمای خورشید در زمین بماند و در نتیجه دمای این کره افزایش یابد.

در این گزارش همچنین اعلام شده‌است که یکی دیگر از دلایل افزایش دمای زمین در زمستان گذشته روی دادن پدیده ال‌نینیو بوده‌است که به صورت دوره‌ای سبب افزایش دمای اقیانوس آرام در نواحی استوایی می‌شود.

از سايت : پرشين ژئو

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


صعود پرسون !

 

 

 

 

 

 

نمی خواهم سياره ام را عوض کنم ... ( پابلو نرودا )

 

از وبلاگ : برنامه های کوه http://parson.persianblog.ir

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


دماوند : نشانه های زندگی ؟!

 

 

 

 

«علي قربان نژاد» و خانواده اش که در پاي قله دماوند زندگي مي کنند دو ماه است در روزهاي آفتابي به نوک قله کوه سپيد پاي دربند چشم مي دوزند. آنها نگرانند که نکند گازها و بخارهايي که از کوه بلند مي شود خانه شان و روستاي زيبايشان «حاجي دلا» را از بين ببرد. اين نگراني آنها به مردم ديگر نقاط ايران، به ويژه تهران هم منتقل شده است چون مردم بارها و بارها حتي از شبکه سراسري راديو نيز خبر افزايش بخارهاي متصاعد شده از دماوند را شنيده اند.

اين نخستين باري نيست که «ديو سپيد پاي دربند» نشانه هاي زندگي از خود بروز مي دهد. حدود 20 سال پيش هم اين اتفاق افتاده بود. از قله دود بلند مي شد و مردم نگران بودند اما هيچ اتفاقي نيفتاد. به گفته دکتر «هاشم امامي»، زمين شناس، که مدت هاي مديدي رفتار دماوند را زير نظر داشته است، اين بار هم هيچ اتفاقي نمي افتد و نيازي نيست که مردم نگران باشند. او مي گويد: «در سال هاي پربارش، آب هاي نفوذي از لایه هاي سنگ ها به درون قله نفوذ مي کند. درون قله مخروطي شکل دماوند مواد مذابي وجود ندارد و آنچه هست سنگ هاي داغ است. آب وقتي به اين سنگ ها مي رسد بخار مي شود و به دليل سبکي از دهانه قله به سمت بيرون مي رود. به اين ترتيب حجم گاز و بخار خروجي از دهانه قله افزايش مي يابد و سبب مي شود تا مردم فکر کنند قله فعال شده است. درست مانند واقعه 20 سال پيش.» به اعتقاد او اگر با دستگاه هاي ويژه ميزان گازهاي خروجي از قله را اندازه گيري کنند درمي يابند که حجم زيادي از اين گازها را بخار آب تشکيل مي دهد. «ماشاءاله صالحي» که در قرارگاه فدراسيون کوه نوردي در ناندل مستقر است، مي گويد هرچند حجم گاز خروجي از قله افزايش يافته است اما بوي گوگرد بيشتر نشده است. البته او چند هفته يي است که به دليل شرايط بد جوي و اينکه صعودها به قله کم شده است، بالا نرفته است...

روزنامه اعتماد ـ پنج شنبه ۲۳/۱/۸۶

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


شجاعت !

 

 

 

 

 

 

 

بيست و شش آوريل سال 2003 بود که «آرون رالستون» براي کوهنوردي به تنهايي از شهر خارج مي‌شود ولي از شانس بد او کوه ريزش مي‌کند و دست او زير تخته سنگي گير مي‌کند. اگر به تصوير  نگاه کنيد، عکسي را مشاهده ميکنيد که آرون در آن لحظه از خودش عکس گرفته است! او با اين اميد که کسي به کمک او خواهد آمد شش روز را به انتظار کمک مي ماند ولي روز ششم احساس مي کند که دستش به شدت عفونت کرده است و چاره اي جز قطع آن ندارد.

اوبا وارد كردن سنگيني خود به دستش آن را از دو جا ميشكند و بعد چاقوي شكاري خود را از جيب در مي آورد و دست خود را بدون هيچگونه آرام بخشي ميبرد و بدين طريق جان خود را نجات ميدهد.

 

از وبلاگ : آناپورنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


عباس محمدی : زبان دراز برای ديگران و فرصت طلبی از نوع آرشی !!

 

 

 

 

 

 

 

دومين قسمت مناظره در باره دلايل حادثه ی برنامه تيم کوه نوردان دولتی در جريان صعود قله گاشربروم و کشته شدن محمد اوراز ٬  امروز در سايت اينترنتی خبرگزاری فارس منتشر شد . در اين مناظره عباس محمدی از اعضای پرسابقه و قديمی باشگاه آرش ٬ در جايگاه يک منتقد  مسايل کوه نوردی ايران ٬ به بازخواست و طرح پرسش از کوه نوردان دولتی فدراسيون می پردازد :

« ... چرا فضاي برنامه طوري است كه جسارت اين را نداشتيد كه به او بگوييد نبايد بروي...زماني به جايي مي‌رسيم كه خطر كاملا قابل پيش بيني است. در شرايطي كه در منطقه بارش زياد بود، همه تيم‌ها برگشتند. پيش بيني هواشناسي هم اعلام كرد...چرا سرپرست نمي‌گويد برگرديد؟... »

مروری کوتاه بر وقايع و حوادث سال های اخير کوه نوردی ايران به خوبی می تواند محتوای پوشالی و فرصت طلبانه ی چنين برخوردها و مواضعی را از سوی افرادی مانند عباس محمدی روشن کند : همايون محبوب يکی از اعضای جوان باشگاه کوه نوردان آرش  در جريان گذر زمستانی خط الراس دوبرار(زمستان ۷۴ ) به دليل اشتباه مسلم سرپرست برنامه فريدون اسماعيل زاده در برپايی چادر روی رخ برف گير و نقاب ساز خط الراس کشته می شود و گاهنامه آرش در اولين شماره ی خود پس از حادثه و در مواجهه با پرسش ها و چراهای منتقدين و افکار عمومی جامعه کوه نوردی ٬ با لحنی متکبرانه چنين می نويسد :

«... باز هم اين پرسش كهنه كه چرا ؟ چرايی در كار نيست . اين ورزش و تفريح نيست . بازی عشق و مرگ است . به مبارزه طلبيدن خود است و ممزوج شدن با عناصر سهمگين طبيعت است . كسانی كه دل به اين راه نداده اند به چون و چرا بر می خيزند ... در اين مسير ، سلامت جسم كه هيچ،تمـــامی جان هم ملاحظه ای است كه در مرتبه های پايين قرار دارد ...گاهنامه آرش شماره ۱۱ »

و با چنين جملاتی ٬ که بيانگر غرور بيمارگونه و حادثه ساز آرشی ها در کوه نوردی ايران بود ٬ راه را برای هرگونه تحليل و نقد و بررسی حادثه ی پيش آمده ٬ برای هر گونه طرح پرسش ها و چراها از سرپرست برنامه و مسئولين باشگاه  ٬ می بندند . زمستان ۸۵ باز هم تيمی ديگر از باشگاه کوه نوردان آرش در جريان صعود گرده ی آلمانها دچار حادثه شده و اين بار دو تن از اعضای آن کشته می شوند . فرار از قبول مسئوليت و شانه خالی کردن از نقد و بررسی حادثه که حالا جای آن غرور بيمارگونه را گرفته است در اطلاعيه ی هيئت مديره باشگاه کوه نوردان آرش با چنين جملاتی بيان می شود : « ... برنامه فوق جزو تقويم ورزشي باشگاه كوه نوردان آرش نبوده ...تا اين لحظه علت بروز حادثه و جان باختن كوه نوردان نام برده اين باشگاه بررسي نگرديده و باشگاه كوه نوردان آرش معتقد است اين حادثه بايستي بوسيله جمعي از كوه نوردان فني جامعه كوه نوردي ويا كميسيون حوادث فدراسيون انجام گيرد ... »

نظرات و ديدگاه هايی که عباس محمدی در مناظره ی منتشر شده بيان کرده است حاوی طنز شگفت انگيز و در عين حال تلخی می باشد!! زبان افرادی مانند او فقط در مواجهه با حوادث و اتفاقاتی که برای ديگران پيش می آيد دراز است و اين همان : محتوای پوشالی و فرصت طلبانه ای است که در بالا به آن اشاره شد !

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


کره زمين : بيش از يک ميليون موجود زنده !

شمار موجودات زنده فهرست شده در مطالعه‌ای كه برای فهرست كردن تمامی جانداران شناخته شده در جهان در حال انجام است، از یك میلیون جاندار مختلف فراتر رفته است.

به گزارش ایرنا از قول آسوشیتدپرس، این مطالعه از شش سال قبل در موزه ملی تاریخ طبیعی "اسمیت‌سونیان" در آمریكا آغاز شده است و محققان تاكنون در آن موفق به فهرست كردن یك میلیون و ‪ ۹‬هزار جاندار متفاوت شده‌اند. به گفته "توماس ام.اورل" زیست‌شناس این موزه، در زمان پایان مطالعه تمامی جاندارانی كه تا آن زمان در زمین شناسایی شده‌اند از گیاهان و حیوانات گرفته تا قارچها، تك‌یاخته‌ها، باكتری‌ها و ویروسها در این فهرست درج خواهند شد. وی افزود: این نكته جالبی است كه به رغم بیش از دو قرن تحقیقات زیست‌شناسان و مطالعات گسترده در زمینه تنوع موجودات زنده هنوز هیچ مرجع كاملی كه فهرست تمامی موجودات زنده زمین در آن ذكر شده باشد، تهیه نشده است. در این فهرست اطلاعات مربوط به جانداران قدیمی كه نسل آنها منقرض شده است، درج نخواهد شد.

علاقه‌مندان برای مشاهده فهرست كامل این جانداران می‌توانند به سایت :www.catalogueoflife.org  مراجعه كنند.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


مرتفع‌ترین تماس تلفنی جهان برقرار شد!

یک کوهنورد بریتانیایی مرتفع‌ترین تماس تلفنی دنیا را برقرار ساخت تا رکورد تازه‌ای را در این زمینه به ثبت برساند.

راب بابر(Rod Baber) پس از صعود از اورست موفق شد از بلندترین قله دنیا با تلفن‌همراه خود تماس بگیرد و مرتفع‌ترین رکورد جهانی را به ثبت برساند. بابر که بالاترین رکوردها را در تمام اروپا به خود اختصاص داده گفت: «من هیچ دلیلی برای عدم توانایی خود در برقراری تماس نمی‌دیدم.»
گفته می‌شود پس از استقرار یک ایستگاه مخابراتی بسیار قوی در چین امکان برقراری تماس در اورست فراهم شده است. این ایستگاه کمک می‌کند تا کوهنورد در تمامی اقامتگاه‌های خود در ناحیه شمالی اورست بتواند تماس‌ تلفنی برقرار کند.بابر برای ثبت این رکورد، تلفن‌همراه خود را در دمای بسیار پایین مورد آزمایش قرار داد و دمای اورست را برای صعود به بلندترین قله جهان به‌دقت مورد مطالعه قرار داد.

از : سايت روزنامه هموطن سلام

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٠٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


کليمانجارو ديگر درخشان نيست !

 

 

 

 

 

 

کليمانجارو بلندترين قله آفريقا ـ معروف به کوه درخشان ـ به گفته ی کارشناسان ٬ ممکن است درخشش خود را از دست بدهد . برخی کارشناسان نگران اند که اين مسئله در اثر گرم شدن کره زمين رخ دهد .

نوک کليمانجاروی چهار هزار و هشتصد متری در کنيا هميشه از برف پوشيده بود ٬ اما حالا تا حدودی برف دارد ٬ چون آنجا ديگر به اندازه قديم برف نمی بارد . در ۱۵ سال گذشته چندين خشک سالی شديد در اين منطقه ی آفريقا رخ داده است .

نقل از : ضميمه روزنامه شماره ۴۱۴۰ همشهری

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


گرمایش ، درحال تغییر دادن زمین است

 

 

 

 

 

یک گزارش سازمان ملل که به زودی منتشر خواهد شد هشدار می دهد که پیامدهای عمده تغییرات آب و هوایی برای طبیعت از هم اکنون آشکار شده است. نسخه پیش نویس اخطار می دهد که برای جوامع دشوار خواهد بود خود را با آثار احتمالی تغییرات جوی سازش دهند.این گزارش قرار است شامل این نکته باشد که افزایش دمایی بیش از 5/1 درجه سانتیگراد از میانگین دما در دهه 1990 تقریبا یک سوم گونه های زنده را در معرض خطر انقراض قرار خواهد داد.بیش از یک میلیارد نفر عمدتا به دلیل ذوب شدن یخچال های کوهستانی و میادین یخی که نقش ذخایر آب را بازی می کنند، در خطر شدیدتر کم آبی قرار خواهند گرفت.

آب شیرین شاید جدی ترین مساله برای جوامع بشری باشد. رشته کوه های بزرگ جهان مانند هیمالایا، راکی، آند و آلپ با به دام انداختن آب باران و برف در طول سال و رها کردن تدریجی آن در تابستان نقش ذخایر طبیعی آب شیرین را بازی می کنند. شواهد حاکی از آن است که یخچال ها در کلیه این رشته کوه ها درحال انقباض است. اخیرا یک مطالعه پیش بینی می کرد که 75 درصد یخچال های آلپ تا پایان قرن جاری ناپدید خواهد شد. با ناپدید شدن یخ ها، احتمال جاری شدن سیلاب های بهاری و پاییزی بیشتر می شود و در عوض خطر خشکسالی در تابستان افزایش می یابد.

نقل از : پرشين ژئو

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


ليلا وزيری : رکورد جهانی ٬ افتخار جهانی !

درخشش زنان ايرانی تبار در عرصه های جهانی همچنان ادامه دارد . بعد از سفر تاريخی انوشه انصاری به عنوان نخستين زن فضانورد ايرانی ٬ که توانست در زمانی کوتاه تيتر مهمترين رسانه های جهان را به خود اختصاص دهد ٬ اکنون خبر موفقيت ليلا وزيری شناگر ايرانی تبار تيم امريکا در کسب مدال طلای رشته ۵۰ متر کرال پشت نيز بازتاب بين المللی قابل توجهی يافته است . او توانست در دوازدهمين دوره مسابقات شنای قهرمانی جهان (ملبورن استراليا) با تکرار رکورد جهانی اين رشته يعنی ۱۶/۲۸  ثانيه ـ که در اختيار خودش بود ـ به مدال طلا دست يابد .

 

 

 

 

 

 

 

نام او را می توانيد در سايت رسمی FINA و در جدول رکوردهای جهانی ببينيد :

 

28 Mar 2007
Women's 50m Backstroke Leila Vaziri USA 28.16

 

  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


همدل ٬ هم گام ٬ هم نفس

طی روزهای پنج شنبه ۱۷ و جمعه ۱۸/۱۲/۸۵ صعود مشترک اعضای گروه  تاریانا و  جمعی از وبلاگ نویسان کوه به قله توچال با موفقیت برگزار گردید . گزارش اين حرکت قابل توجه و ستودنی در وبلاگ دوستداران طبيعت : گروه کوه نوردی تاريانا اهواز منتشر شده است . « ... علی یاری و وطن خواه و دکترعباسی وفایضی نیامدند که ظاهرا منتظر بچه های وب لاگ نویس بودند که در این بین علی یاری ووطن خواه بیشتر از بقیه نگران نیامدن بقیه وبلاگ نویسان بودند .که ناگهان سرو کله چند خانم و آقا با سرو صدا و شلوغی مختصری پیدا شد و سراغ دایی علی را میگرفتند و مشخص شد بچه های وب لاگ نویس هستند .دایی علی و مشولی خوشحال به استقبال شان رفتند .در اولین برخورد شیطنت را می توانستی در برخوردشان حدس بزنی  هر کسی می خواست خودشو جای دیگری جابزنه .آنا به جای مستان ،مستان به جای آنا .مستان به جای فرشید . مشولی هم زرنگی کرد بعد از کلی صحبت گفت من دایی علی هستم .خلاصه از چهره همه بچه ها شادی و شعف خاصی میبارید ... »

از وبلاگ : گروه کوه نوردی تاريانا

 

 

 

 

  

کلاغ ها:

اين تلاش ارزشمند و قابل احترام را به اعضای گروه تاريانا ٬ نويسنده وبلاگ آناپورنا و تک تک آن وبلاگ نويسان کوه نورد که توانستند : همدل ٬ هم گام و هم نفس موفقيتی بزرگ را به انجام برسانند صميمانه تبريک می گوييم !

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


افغانستان : اولين ژنرال زن !

« این عکس را هم در سفری که مارس تا آپریل امسال در افغانستان داشتم گرفتم. ژنرال خاتول اولین ژنرال زن در افغانستان هست که نشان و مدال های زیادی از طرف ارگان ها ی بین المللی در یافت کرده. او از متخصصین پرش با چتر نجات هست که از طرف ارتش امریکا هم نشانی گرفته است. هم اکنون از طرف وزارت دفاع افغانستان مسئول آموزش سربازان در ارتش افغانستان است. این عکس را در اتاق او در وزارت دفاع افغانستان هنگامی که برای مصاحبه و عکس رفته بودم گرفتم...»

منبع : وبلاگ از هر دری سخنی

http://akhtarghasemi.blogfa.com/post-34.aspx

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


ارتفاعات تالش ...

دختران دشت !

دختران انتظار !

دختران اميد تنگ

                     در دشت بی کران ٬

و آرزوهای بی کران

                     در خلـق های تنگ !

...

دختران رفت و آمد

                        در دشت مه زده !

دختران شرم

                    شبنم

                             افتادگی

                                         رمـه !

ـ شاملو ـ

.............................................................................

عکس از : س . شجاعی ( ارتفاعات تالش )

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +


رنگين کمان آتش !

 

 

 

 

 

 

 

بنظر میرسد این رنگین کمان از آتش درست شده ، اما این پدیده به سردی یخ است.این منظره کم نظیر ، بر فراز شمال آیداهو در نزدیک سرحدات ایالت واشنگتن بر روی فیلم ثبت شد. این یک رنگین کمان به معنای سنتی آن نیست و توسط عبور نور از میان ابرهای مرتفع سیروس ایجاد شده است . این منظره تنها زمانی رخ میدهد که خورشید در ارتفاع خیلی بالا قرار دارد . ( بیشتر از 85 درجه بالای افق ) .

این پدیده بیشتر از بلورهای یخ شش ضلعی که ابرهای سیروس آن را می سازد ، ساخته شده و بایستی به شکل ورقه های ضخیم با خطوط موازی که تمام وجوه آن را پوشانده ، باشد . هنگامی‌که نور از میان وجه قسمت عمودی نظیر بلورهای یخ وارد میشود و از پائین بیرون می رود ،  نور منکسر شده و منحرف می‌شود همان طوری که نور از یک منشور عبور می‌کند . اگر کریستال‌های سیروس به طور مستقیم به صف کشیده شوند،  سرتاسر ابر تمام رنگ‌ها در یک طیف نور شروع به درخشیدن خواهد کرد .

طبق گزارش Daily Mail لندن ، این منحنی ویژه ٬ پلی به طول چند صد مایل مربع در آسمان زد و در حدود یک ساعت ادامه داشت .

عکس از : courtesy World Picture Network

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸٦
    پيام ها    +