دوبرار : صعود خط الراسی !

 

 

 

 

 

 

و با آن غرور آبی و بلندش ٬ حجيم ترين منظومه ی سکوت را می سرايد .

 

 

 

 

 

 

سايه بر نور می نشيند . لحظه بر جاودانگی .

 

 

 

 

 

 

و دل زمين ٬ در انتظار زايشی دوباره می تپد .

 

 

 

 

 

 

می آيد و در خلوت و خاطره ات جاری می شود . از راه های دور . از ورای قله ها و گردنه ها .

 

 

 

 

 

 

آن سوی تر گويا ٬ کوه های ديگری هم هست .

 

 

 

 

 

 

آنجا که نسيم ٬ در مسير بی قراری زنبق های وحشی می وزد !

 

از وبلاگ : برنامه های کوه

http://parson.persianblog.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


تولد « چــه گـوارا »

 

 

 

 

 

 

ارنستو چه‌گوارا اگر زنده بود، امروز هشتادمين سالروز تولدش را جشن مي‌گرفت. او اما زنده نيست اگرچه تصوير چهره‌اش اين سال‌ها، آشناترين تصوير براي جوانان و دانشجوياني است كه سوداي اعتراض دارند. چه‌گوارا هم اسطوره بود و هم قهرمان. هم مبارز بود و هم صلح‌دوست.

هم بذر كينه كاشت و هم جوانه عشق. پارتيزان خوش‌خلق و خوش‌لباس آن سال‌ها، اگرچه مبارزه را همراه با فيدل كاسترو آغاز كرد اما حكومتداري به مذاقش خوش نيامد و همين تفاوت ذائقه جدايي دو يار ديرين را رقم زد. چه‌گوارا آن هنگام كه قصد جنگل‌هاي بوليوي كرد، گوش بر مخالف‌خواني‌هاي رفيق كوبايي‌ بست، همچنانكه روزهاي بعد ياران نيز گوش بر فريادهاي ياري‌طلبي او در جنگل‌هاي بوليوي بستند.

چه‌گوارا دست رد بر سينه همرزم قديمي‌اش فيدل كاسترو زد تا به او گفته باشد كه ماندن در قدرت به هر قيمتي، اسطوره‌ها را از آسمان به زمين مي‌آورد و قهرمان را به ضدقهرمان تبديل مي‌كند.

هم ميهن ۲۴/۳/۸۶

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


هرکول در دشت بيستون !

 

 

 

 

 

هرکول يا هراکليس ، پرآوازه ترين قهرمان داستان هاي کلاسيک يونان باستان را لم داده بردل صخره اي از کوه بيستون به نظاره مي نشينيم. برکناره جاده ابريشم يا جاده بزرگ خراسان. نرسيده به کتيبه داريوش. او پس از گذراندن 12 خوان که خدايان به او ماموريت داده اند، غنميت هايي چون گرز و... پوست شيرنمه و... به دست آورد تا با استفاده از نيروي سحر آنها، افسانه وار، شکست ناپذير شود. هرکول هر بار با نوشيدن جام مخصوص خود به خلق شاهکارهاي عجيب و بزرگ روي زمين دست مي يازد و پهلواني نامي مي شود. تنها يک نيروي مافوق طبيعي مي توانست بر او چيره شود. سرانجام نيز مغلوب همان نيرو مي شود. امروز همه آنچه به نيروي افسانه اي در هرکول منجر مي شود، پيرامون نقش برجسته او بر گوشه اي از بيستون حک شده است...

ادامه گزارش در : جام جم آنلاين

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


ابر ناشناخته در آسمان ايران !

 

 

 

 

 

رصدگران ايراني که شامگاه دو شب پيش در مناطق مختلف کشور براي رصد هلال بحراني ماه جمادي الثاني رفته بودند از مشاهده ابري ناشناخته به صورت توده يي درخشان و کوچک در افق غربي خبر دادند که بررسي گروهي از منجمان براي شناسايي ماهيت اين پديده برون جوي ادامه دارد. اين پديده که شگفتي اين منجمان را برانگيخته به صورت توده يي درخشان و کوچک در افق غربي و در کنار ستارگان راس صورت فلکي جوزا، در آسمان ظاهر شده که با رنگ سفيد مايل به آبي مي درخشيده است. گزارش و عکس هايي که از اين رويداد توسط منجمان ايراني تهيه شده، روز گذشته در سايت نجومي معتبر spaceweather منتشر شده است. طبق تازه ترين بررسي هاي منجماني که طي شب گذشته و امروز در ارتباط با گروه هاي رصدي داخلي و خارجي اين پديده و گزارش هاي مربوط به آن را بررسي کرده اند، احتمالاً اين ابر ناشي از نشت سوخت از موشکي حامل يک ماهواره بوده که حين جدا شدن دچار مشکل شده و چون درست دقايقي قبل از آن رصدگران هلال ماه در ايران به دقت مشغول کاوش آسمان براي رصد هلال ماه جمادي الثاني بوده اند، موفق به رويت اين پديده شده اند. پوريا ناظمي منجم آماتور و همکار تحريريه ماهنامه «نجوم» که شامگاه جمعه همراه تعداد ديگري از منجمان و عکاسان نجومي براي رصد هلال ماه جمادي الثاني به ارتفاعات ديزين در حوالي تهران رفته و شاهد اين پديده بوده است در مورد اين خبر به ايسنا گفت؛ در حدود ساعت 55/20 شامگاه جمعه در حالي که تنها چند ثانيه از ظهور ماهواره ايريديومي درخشان در افق شمالي گذشته بود توده يي درخشان و کوچک در افق غربي و در کنار ستارگان راس صورت فلکي جوزا، در آسمان ظاهر شد که با رنگ سفيد مايل به آبي مي درخشيد، اين توده در هنگام ظهور تقريباً در سمت 308 درجه و ارتفاعي کمتر از 10 درجه قرار داشت. به گفته اين منجم، بر مبناي جمع بندي نظراتي که تاکنون به دست رسيده است سناريويي که بسيار مورد توجه و قابل اعتنا است مربوط دانستن اين پديده به موشک اطلس است که روز گذشته از پايگاه کيپ کاناورال به فضا پرتاب شد و حامل ماهواره نظامي 30- NROL بوده است. بر اساس گزارش ها زمان جدا شدن محفظه بار اين فضاپيما از محموله نهايي تنها 40 دقيقه پيش از رويت اين نور در ايران بوده است .

روزنامه اعتماد : يک شنبه ۲۷/۳/۸۶

 

کلاغ ها :

هنگام ظاهر شدن اين پديده ی عجيب و شگفت انگيز ٬ ما چادر شب مانی خود را روی خط الراس دوبرار برقرار کرده بوديم و تماشای اين ابر ناشناخته ٬ به قسمتی از خاطرات جالب آن برنامه تبديل شد !

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


طبيعت ايران : جنگل هـای بـابـل !

 

 

 

 

 

 

سايه ای می گسترد تا اين سرزمين مه آلود را بپوشاند.

 

 

 

 

 

 

و به ياد آوردن تمامی آن نشانه ها .

 

 

 

 

 

 

 

و کلبه ها و خاطره های خرداد و سکوتی سحر آميز .

 

 

 

 

 

 

 

و چکيدن شعر بر روح ٬ همچون شبنم بر سبزه ( پابلو نرودا )

 

 

 

 

 

 

 

آنجا که پلک ها ٬ چون شکوفه ی تازه ای در روح باز می شود .

 

 

.

 

 

 

 

آنجا که زمين ٬ به شکل نام تو سبز می شود .

 

 

 

 

 

 

 

همه چيز پيدا و گم می نمايد . همه چيز نزديک و دست نيافتنی ( اوکتاويو پاز ) 

 

از وبلاگ : برنامه های کوه

http://parson.persianblog.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


جدا شدن يک جزيره يخي از یـخ هاي قطب شمال

 

 

 

 

 

 

دانشمندان مي گويند ، بر اثر گرم شدن هواي کره زمين و آب شدن يخ هاي قطبي يک جزيره بزرگ يخي به وسعت محله منهتن نيويورك از يخ هاي سواحل قطب شمال كانادا جدا شده است.

به گزارش شبكه BBC ، دانشمندان مي گويند ، طول اين جزيره يخي 15 کيلومتر و عرض آن 5 کيلومتر است و در سال 2005 از سواحل كانادا در قطب شمال جدا شده اما اخيرا محققان متوجه اين مساله شده و محل آين جزيره يخي را يافته اند. ارتفاع اين جزيره يخي بين 42 تا 45 متر معادل ارتفاع يك ساختمان 10 طبقه است و هم اكنون در فاصله 600 كيلومتري قطب شمال به آرامي پيشروي مي كند. اين جزيره يخي مدت 3000 سال به ساحل يخي آيلس آيس شلف در منطقه قطبي كانادا متصل بود اما به دليل پديده گرمايش زمين از آن جدا شده است.

اين جزيره يخي بزرگترين کوه يخي است که در چند دهه اخير از يخ هاي قطب شمال جدا شده است و وزن آن بيش از 2 ميليارد تن برآورد شده است.

جام جم آنلاين

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


سفر شبانه !

اشين دانيلی ذکريان ٬ بابک امين تفرشی و سياوش صفاريان پور چندی پيش تعدادی از عکس های نــــــــجومی خـــــــود را در نمايشگاهی با عنوان « سفر شبانه » در کافه گالری ماه مهر به نمايش گذاشتند :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ذکريان در مورد تلفيق عناصر آسمان شب با بناهای باستانی می گويد : « در شب جلوه ماورايی اين آثار بيشتر می شود . انگار روح سازندگانشان با آسمان پيوند خورده . بناهای قديمی در ايران زياد است و اين آثار نشان می دهد که هر چند اقوام گوناگون اند اما ستاره های بالا سرشان ديده می شوند و به نوعی آدم ها را به هم نزديک می کند »

                   

عکس های زيبا و حيرت انگيز اين سه مسافر شب را در سايت زير ببينيد :

http://www.dreamview.net/dv/new/browse.asp?cat=NightSky&page=3

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


گرماي بي سابقه در 600 هزار سال گذشته !

                 

«بان كي‌مون» دبيركل سازمان ملل، در پيامي به مناسبت روز جهاني محيط‌زيست، بار ديگر بدون اشاره به مخالفت‌هاي آمريكا با كاهش توليد گازهاي گلخانه‌اي، اعلام كرد كه اين گازها به شدت در حال افزايش است و اين موضوع باعث گرم شدن زمين شده است... «بان كي مون» دبيركل سازمان ملل متحد در پيام اخير خود مي‌افزايد: غلظت گاز دي اكسيدكربن در جو زمين درشش صد هزار سال گذشته به اين حد نبوده و به شدت در حال افزايش است. دبيركل سازمان ملل، خاطر نشان مي‌كند: مهمترين شواهد تغييرات آب‌وهوا در مناطق قطبي ديده مي‌شود. قطب شمال دو برابر سريع‌تر از بقيه جهان در حال گرم شدن است، ضخامت يخ‌هاي درياي قطب شمال رو به كاهش است و لايه‌هاي منجمد اعماق زمين كه قرن‌ها يخ زده بوده، در حال ذوب شدن است از اين‌رو،‌ كوه‌هاي يخي در قطب شمال و مناطق گرينلند سريع‌تر از آنچه كه كسي بتواند تصور كند، ذوب مي‌شوند...

روزنامه هم ميهن ـ يکشنبه ۱۳/۳/۸۶

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


سکوت سبز !

 

 

 

 

 

 

و سکوتی سبز ٬ مثل تنهايی . از دوردست های لبخند تا افق های خستگی . زمان چه با شتاب می گذرد .

 

از وبلاگ : برنامه های کوه

http://parson.persianblog.ir

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


ليلا عزيزی : سايت گزارش برنامه !

حاصل فعاليت ها و تلاش های قابل تحسين ليلا عزيزی را می توانيد در سايتی با عنوان « سفر مرا به عمق فاجعه ای می برد که آن سويش توهم تکرار است و تکرار » ببينيد ! مجموعه گزارش هايی از مناطق کوهستانی و کويری ايران : آزاد کوه ٬ ارفه کوه ٬ سيالان ٬ پيرزن کلون ٬ کوير لوت ٬ ورزاب ها ٬ وروشت ٬ قلعه رودخان و ...  گزارش هايی دقيق ٬ کامل و خواندنی .

http://ele.aut.ac.ir/azizi

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


صعود اورست : فقط با لباس زير !!

                   

یک هلندی که به مرد یخی شهرت یافته، قصد دارد با پوشیدن یک چکمه، دستکش و لباس زیر و یک کلاه ورزشی، اورست را فتح کند.

به گزارش عصرایران (asriran.com)، خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: "ویم هوف" که 9 رکورد کوهنوردی دارد و اخیرا هم 21 کیلومتر در مناطق صعب العبور فنلاند دویده، ادعا می کند  که توانایی ویژه ای برای مقابله با سرما دارد. در وب سایت وی آمده است برای صعود به اورست، بلندترین قله جهان که 8848 متر ارتفاع دارد او از هیچ وسیله گرمایشی  استفاده نمی کند !

 

کلاغ ها :

جالب است ! صعود بلندترين قله ی جهان فقط با لباس زير !! با خواندن چنين خبرهايی ٬ بی اختيار به ياد تبليغات و تلاش های عوام فريبانه ی تشکيلات صادق آقاجانی ٬ در حماسه (!) جلوه دادن صعود دو تيم از کوه نوردان دولتی فدراسيون به اورست ٬ می افتيم !

در همان زمان و در اوج تبلیغات رسانه ای آقاجانی و وابسته های مطيع و گوش به فرمانش در اعلام حماسه ی صعود اورست ٬ در همين وبلاگ نوشتيم : ... آيا واقعا اطمينان داريد كه صعود قله اورست هــــــــنوز هم می تواند يك حماسه باشد ؟ ... و بعد نظرات و ديدگاه های دو تن از برجسته ترين چهره های تاريخی کوه نوردی جهان را در باره صعود های رايج به اورست بيان کرديم : ...  با تجربه و تشخيصی كه من از كوهنوردی دارم ، اين كار كوهنوردی نيست . چند هزار متر طناب ثابت آماده كردن و نردبان های آلومينيومی به هم متصل شده روی شكاف های يخی گذاشتن و پا در جای پای راهنما نهادن ... بدون اينكه خود راهگشا بودن و قريحه و استعدادی نشان دادن ، هـــــيچ است ! ( ادموند هيلاری ـ مجله ی كوه ۳۲  )  برايشان نوشتيم : شما می گوييد حماسه ، هيلاری می گويد هيچ است . شما می گوييد حماسه ، رينهولد مسنر می گويد تباهی است . بخوانيد :  پس از صعودهای آنچنانی به اورست گفتند : ما می توانيم اورست را آنگونه آماده بالا رفتن كنيم كه نه تنها سه نفر بلكه ۵۰ نفر را در يكبار به آن اوج برسانيم . در اين برنامه ها ، نردبان ها و طناب های ثابت در راه صعود برقرار كردند ، مكان هايی برای ذخيره كردن بطری های اكسيژن و يک مسير کوبيده شده را که نياز به مهارت های کوهنوردی ندارد تا قله آماده ساختند . امروز ديگر صعود به اورست مانند آن شده است که بليطی برای هواخوری و حمام آفتاب در مديترانه تهيه شود همراه با پانسيون کامل ، ضمانت و بيمه سفر و جوش و خروش و سرگرمی های اينگونه سفرها ... كه همه اينها چيزی نيست جز به تباهی كشانيدن كوهنوردی ! (رينهولد مسنر ـ مجله ی كوه ۳۴ )

و حالا ٬ مردی هلندی با پوششی در حد فقط لباس زير (!!) انگار می خواهد با ارائه چنين شکلی از صعود ٬ تمام صحت ٬ اعتبار و حقانيت نظرات و ديدگاه های هيلاری و مسنر را در باره ی پوچی و تباهی چنين برنامه هايی به اثبات برساند ! 

اما خودمانيم ٬ صادق آقاجانی و اعضای تيم کوه نوردان دولتی اش خيلی خوش شانس بودند که آن زمان و در جريان صعود های حماسی (!) خود و در کنار آن پارچه نوشته های تبليغاتی و شعارهای ايدئولوژيک ٬ اثری از مردی هلندی با لباس زير نبود !!! 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


نشست انجمن کوه نوردان !

پنجاه و ششمين نشست ماهانه ي انجمن کوه نوردان ايران ٬ چهارشنبه 9 خرداد ماه 1386 ساعت:17 تا 20  در خيابان استاد نجات اللهي (ويلا)، نبش خيابان ورشو، مرکزسازمان هاي غيردولتي شهرداري، سالن آمفي تئاتر شماره 2 برگزار می شود :

 

گزارش هيات مديره

 

عباس محمدي

 

10 دقيقه

 

اخبار کو ه نوردي ايران

 

مريم ميرميثاقي

 

30 دقيقه

 

اخبار کوه نوردي جهان

 

مينو ضابطيان

 

30 دقيقه

 

تکامل کفش کوه نوردي و کتاني سنگ نوردي

 

پريسا کوهي، رسول کشوري

 

15 دقيقه

 

پذيرايي و استراحت

 

 

 

10 دقيقه

 

گزارش برنامه ي صعود زمستاني دماوند از يال سرداغ

 

بابک حقدادي (اراک)

 

30 دقيقه

 

صاعقه و کوهستان

 

دکتر کيوان بصيريان

 

30 دقيقه

 

منبع : سايت اينترنتی انجمن کوه نوردان ايران


  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


جاذبه های تاريخی ايران : قره کليسا !

                        

قره کليسا يکي از زيباترين و پر نقش و نگارترين کليساي ارمنيان در ايران است. نقش برجسته هايي که در اين کليسا ديده مي شود، در نهايت زيبايي ، ظرافت ، تناسب و با مضامين مرتبطي به دست هنرمندان باذوق ، باتجربه و با مهارت ساخته شده است و اين کليسا را يکي از نابغه هاي هنر حجاري ايران و بي نظير در جهان مسيحيت ساخته است. زيبايي ها، تناسبات و رنگ سنگها، هر بيننده اي را به تحسين وامي دارد.
قره کليسا از 2 قسمت کليساي سياه (قسمت قديمي با ارتفاع گنبد 18.60 متر) و کليساي سفيد (بخش جديدتر و بزرگتر با ارتفاع 24 متر) تشکيل شده است. تعداد ديرهاي اطراف کليسا 44 باب و مساحت کل مجموعه 6.285 مترمربع است. در طول ساليان متمادي اين کليسا بارها دستخوش زلزله ، غارت و انهدام شده ؛ اما همچنان پابرجا مانده است که به عقيده بسياري ، دليل اين پايداري تنها جنبه مقدس بودن اين مکان است.

ادامه گزارش در : روزنامه جام جم

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٧ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


جايی که خورشيد گام می زند !

 

 

 

 

 

« ...شاید بارها و بارها از رودبار زیتون رد شده و نگاه کرده اید به کوه ها و جنگلستان چپ و راست اتوبان قزوین – رشت و بعد از رستم آباد رسیده اید به امامزاده هاشم و آن وقت شرجی رشت باعث شده فراموش کنید جنگلستان بعد از منطقه خشک و زیتون زارهای رودبار، چه گنجینه هایی در دل خود داشت اما این بار اگر از این مسیر رد شدید مکثی کنید و در "رستم آباد" راه تان را به جای رفتن به طرف رشت به طرف کوهستان ادامه دهید که کوه "درفک" بر برجش نشسته است...

بره سر بخشی از خورگام است و خورگام بخشی از رودبار زیتون و رودبار زیتون بخشی از گیلان کنونی. اما پیش از این و بنا به تقسیمات تاریخی، رودبار زیتون ادامه رودبارهایی چون رودبار قصران، رودبار الموت و رودبار شهرستان بوده است و در کنار گیل و گیلانی ها، دیلم بوده و دیلمستان بزرگ را تشکیل می داده است...

                        

چشمان مان را می بندیم و پرده در پرده، کوهستان سبز و قرمز و زرد را در لایه لایه ذهن مان ذخیره می کنیم تا خاطرمان از سبزی اش سبز بماند و سبز، نشانه سبزی است و شاید برای همین است که می گویند سبز باشید...»

گزارشی از خورگام و بره سر

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


پيروزي دختر ايراني

 

 

 

 

 

 

 

ارغوان رضايي با نتيجه دو بر صفر شاراپوا را برد و راهي فينال مسابقات اوپن استانبول شد. نه، تعجب نکنيد. باور کردن خبر شکست ملکه بي چون وچراي دنياي تنيس مقابل دخترکي جوان از ايران و فرانسه کمي سخت است اما واقعيت را بايد پذيرفت. دخترک 19 ساله ايراني - فرانسوي باز هم همان گردنبند با آويز نقشه ايران را به گردن انداخت و مقابل ستاره يي چون شاراپوا ايستاد. دو بار ديگر هم اين اتفاق افتاده بوده، اما شاراپواي روس ها هر دو مسابقه را برنده از زمين خارج شده بود. اين بار اما ارغوان عزمش را جزم کرده بود که تمام شکست هاي قبلي را فراموش کند و فيناليست شود که شد. شاراپوا همان ست اول را که شش بر دو واگذار کرد، دستش آمد که بازي را باخته. ست دوم هم دست کمي از ست اول نداشت و ارغوان شش بر چهار، تنيسور شماره دوي جهان را شکست داد و او را با سرپايين روانه رختکن کرد...

متن خبر : روزنامه اعتماد ۵/۳/۸۶

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


کوه نوردی ايران : يادها و خاطره ها !

 

 

 

 

 

 

 

 

پاييز سال  ۱۳۳۴   ـ اولين جشن ساليانه ی سازمان کوه نوردی و اسکی دماوند در محل پشت بام ساختمان تشکيلات تربيت بدنی ( شمال پارک شهر )

 

..............................................................................

کلاغ ها :

اين عکس را صبح  امروز ( چهارشنبه ۲/۳/۸۶ ساعت ۳۰/۱۰) آقای فرخ رحمدل ٬ از پيش کسوتان زحمتکش و قابل احترام کوه نوردی ايران و از بنيان گذاران باشگاه دماوند ٬ در اختيار کلاغ ها قرار دادند . با تشکر و سپاس فراوان از ايشان ! 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


تخريب ۱۲۰ هکتار از جنگل های رشت !

« تخريب ۱۲۰ هکتار از جنگل های سراوان رشت که با موافقت استاندار گيلان و وزير جهاد کشاورزی و به منظور ايجاد شهرک صنعتی از روز شنبه آغاز شده بود ٬ سرانجام عصر روز گذشته توسط ماموران سازمان جنگل ها و مراتع و صدور دستور قضايی متوقف شد ...

جنگل های سراوان که يکی از آخرين بازمانده های جنگل های جلگه ای ايران محسوب می شود اکنون از هر طرف آماج طرح های مخرب عمرانی واقع شده است . موزه ميراث روستايی در ۲۰۰ هکتار از جنگل های سراوان و شهرک صنعتی در ۱۲۰ هکتار در شمال سراوان و سايت دفن زباله های ۱۳ شهرستان استان گيلان که بازهم در سراوان واقع شده از جمله تهديدات جنگل های بکر اين منطقه محسوب می شود ... »

مژگان جمشيدی : روزنامه هم ميهن ـ چهارشنبه ۲/۳/۸۶

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


پشت پرده ی گرم شدن زمين !

نتايج حاصل از مطالعات و بررسی های اخير دانشمندان دانمارکی حاکی از آن است که فعل و انفعالات کيهانی با تاثير روی شرايط جوی ٬ ممکن است باعث کاهش ابرها و در نتيجه افزايش دمای زمين شده باشد . ابرها نقش مهمی در رسيدن انرژی خورشيد به زمين دارند چرا که با افزايش ابرها ٬ دمای زمين کاهش می يابد . بنابراين هر چه بيشتر فعاليت های کيهانی وجود داشته باشد ابرهای بيشتری ايجاد می شود و در نتيجه زمين سردتر خواهد شد . در دوره هايی که فعاليت مغناطيسی خورشيد شدت می يابد ٬ اشعه های کيهانی کمتری توليد می شود . چنين پدپده ای بر جو زمين تاثير گذارده و در نتيجه ابرهای کمی در آسمان ايجاد خواهند شد . اين امر باعث گرم تر شدن زمين می شود .

از : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٥٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +


برای صلح و محيط زيست !

 

 

 

زوج دوچرخه سوار ایرانی که سفر دور دنیای خود را با پیام صلح و پاسداشت محیط زیست از سوم اردیبهشت‌ماه از تهران آغاز کرده بودند به یونان رسیدند.

« ... ما در ادامه سفرمان، بعد از کاشت درخت دوم که در شهر ایپسالا در کشور ترکیه و با همکاری شهرداری این شهر کاشته شده بود، درخت سوم را که درخت زیتون بود به نشانه صلح و دوستی بین یونان و ایران این دو کشور باستانی با همکاری رایزنی فرهنگی ایران و همچنین شهرداری آتن در روبروی ساختمان شهرداری منطقه ماروسی کاشتیم... »

ادامه گزارش : سايت پرشين ژئو

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٦
    پيام ها    +