حادثه در گاشربروم ۲

         

« ... بر اساس اولين گزارش ها ٬ چهار نفر از کوه نوردان در اثر ريزش بهمنی که در ارتفاع ۶۷۰۰ متری قله ی گاشربروم۲ ـ بالاتر از کمپ دو ـ اتفاق افتاده است مدفون شدند . کوه نوردانی از کمپ دو به سرعت به کمک آنها می شتابند و يکی از آنها نجات داده می شود که بعد از مدت کوتاهی جان می سپارد و يک نفر ديگر نيز موفق می شود با نيروی خود از زير بهمن بيرون بيايد . عضو ديگری به شدت آسيب ديده و چهارمين نفر مفقود می باشد . اسامی اين افراد هنوز اعلام نشده است ...»

از سايت :   www.k2climb.net

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


مراسم

باشگاه کوه نوردان آرش طی اطلاعيه ای که در سايت اينترنتی اين تشکل منتشر شده است ٬ تاريخ و محل مراسم يادبود مهدی عزيزی را اعلام کرد: 

مراسم سوگواری زنده یاد مهدی عزیزی

مراسم سوگواری کوه نورد تازه گذشته باشگاه کوه نوردان آرش مهدی عزیزی به شرح زیر اعلام میگردد:

زمان:  سه شنبه 26/4/86      ساعت 6 الی 7:30 بعد از ظهر

مکان:  بین فلکه اول و فلکه دوم صادقیه مسجد امام جعفر صادق

از کلیه اعضای باشگاه کوه نوردان آرش تقاضا میشود ضمن شرکت در این مراسم سوگواری، موجبات شادی روح آن مرحوم و تسلی خاطر خانواده وی را فراهم آورند

از سايت: باشگاه کوه نوردان آرش

 

 بـــــه کوه نوردان آرش : « کوه نورد تازه گذشته » در متن اين اطلاعيه يعنی چه ؟ ايـــــــــــــن هــــــــمه عجله و شلخته گی بــــــــــــرای چيست ؟در ضمن ٬ ادب و عرف و اخلاق حکم می کند که در اطلاعيه هايی رسمی و اين چنين ٬ از همگان برای شرکت در مراسم دعوت به عمل آورده شود و نه فقط اعضای باشگاه کوه نوردان آرش !! بد نيست اگر آموزش ادب و عرف و اخلاق را به اعضای تشکيلاتی خود در دستور کار قرار دهيد.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


هيماليا : صعودهای انفرادی !

                     

« ... مارکو کانفورتولا Marco Confortola بعد از صعود های انفرادی اش در سال 2007 به چوايو ٬ شيشاپانگما و برودپيک ٬ برای باقی سال ديگر کاری با هيماليا ندارد . او اکنون  توجه اش به قله ای ست که در تمام مدت صعودهای گسترده اش به آن چشم دوخته بود : k2 ! مارکو سال آينده به k2 می رود »

از سايت : www.k2climb.net

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


انتقال جسد انجام شد !

« در مورد حادثه علم کوه (زمستان 1385) طی روزهای 20 الی 22 تیر ماه 1386(ماه جاری)  24نفر از کوه نوردان "باشگاه کوه نوردان آرش" و 8 نفر از اعضای "گروه کوه نوردی هورتاش سنقر" در منطقه علم کوه در ادامه اقدامات قبلی (چند مرحله تجسس وشناسایی در یخچال غربی علم کوه) جسد زنده یاد مهدی عزیزی (عضو این باشگاه) که در حادثه زمستان گذشته هنگام فرود از گرده آلمانها دچار حادثه شده بود را از یخچال غربی علم کوه به پناهگاه سرچال حمل نمودند که پس از انتقال به رودبارک و انجام تشریفات قانونی جسد وی به بهشت زهرائ  تهران انتقال یافت. »

از سايت:  باشگاه کوه نوردان آرش

 

اعلام خبر يادداشت قبل مبنی بر « فعلا امکان پذير نبودن اين مسئله » در آخرين نشست ماهانه ی انجمن و از سوی محمد نوری صورت گرفت و به فاصله ی ده روز بعد از آن ٬ کوه نوردان باشگاه آرش توانستند جسد مهدی عزيزی را به پايين انتقال دهند .  

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


تلاش آرشی ها

به گفته ی کوه نوردانی که برای انتقال جسد مهدی عزيزی ( يکی از قربانيان حادثه ی گرده آلمانها در زمستان سال گذشته) عازم منطــــــــقه ی علم کوه شده بودند : به دليل وضعيت غير منتظره ای که به لحاظ ميزان يخ وبرف وجود دارد ٬ اين امر فعلا ممکن نيست !

خبر از : محمد نوری

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


مانيفست !

« ...قلم توتم من است . او نمی گذارد که فراموش کنم . که فراموش شوم . که با شب خو کنم . که از آفتاب نگويم . که ديروز را از ياد ببرم . که فردا را بياد نياورم . که از انتظار چشم بپوشم . که تسليم شوم . نوميد شوم . به خوشبختی رو کنم . به تسليم خو کنم ... »

علی شريعتی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


شکست روايت !

شب ٬ آهسته و آرام

خود را بر تن زمين می کشيد

و باد ٬

مثل دست های ناپيدايی

شانه های خسته را

                            نوازش می کرد ...

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۱ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


از بوئنوس آيرس تا نيويورک !

                        

بارش نخستين برف جدي از سال 1918 تاكنون در پايتخت آرژانتين باعث شادي مردم اين شهر شد. به گزارش آسوشيتدپرس ، برخورد هواي سرد از قطب جنوب با يك جريان هواي كم‌فشار پر رطوبت كه باعث بارش برف در ارتفاعات غرب و مركز آرژانتين شده بود ، غروب دوشنبه شهر بوئنوس آيرس را نيز سفيدپوش كرد.
جوآنا بنيتز 82 ساله كه به همراه كودكان در خيابان‌ها شادي مي‌كرد، گفت: اين نخستين بار در تمام عمر من است كه در بوئنوس آيرس برف مي‌بينم. سازمان هواشناسي ملي آرژانتين اعلام كرد اين نخستين برف عمده در بوئنوس آيرس از 22 ژوئن 1918 است. مردي براي ابراز شادي و استقبال از برف تمام لباس‌هاي خود را درآورد. كودكان برف بازي مي‌كردند و رانندگان مدام بوق مي‌زدند. بارش برف در سالروز استقلال آرژانتين باعث شادي مضاعف مردم شد. يك كارشناس هواشناسي گفت: اين نوعي پديده هوايي است كه هر صد سال يك بار پيش مي‌آيد و پيش‌بيني آن خيلي سخت است. آرژانتين در اواخر ماه مه نيز شاهد سرمايي شديد شد به طوري كه سرماي بوئنوس آيرس در 40 سال اخير به پايين‌ترين حد رسيد.

..............................................................................

                            

شدت گرما در شهر نيويورك روز دوشنبه از 90 درجه فارنهايت بالاتر رفت و شهرداري اين شهر براي خنك شدن كساني كه فاقد امكانات هستند 290 پناهگاه خنك ايجاد كرد. به گزارش آسوشيتدپرس ، مايكل بلومبرگ شهردار نيويورك از مردم اين شهر خواست با صرفه‌جويي در مصرف برق مانع از قطع برق شوند. وي از مردم خواست از تلاش شديد جسمي در هواي گرم خودداري كنند تا دچار گرمازدگي و ناراحتي قلبي نشوند.
گرماي هوا در ساعت 13 دوشنبه در سنترال پارك 90 درجه بود و انتظار مي‌رود تا چهارشنبه ادامه يابد.
اين نخستين موج گرماي سال جاري در نيويورك است كه سال گذشته باعث مرگ حدود 100 نفر در اين شهر شد.
موج سرما باعث بحران انرژي شد و 23 نفر را به كشتن داد. روز دوشنبه نيز دو نفر بر اثر سرما مردند.

جام جم آنلاين ۱۹/تير/۸۶

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


زمين در خطر است !

کنسرت همزمان بزرگان موسيقي در 8 کشور جهان

                

ستارگان 150 گروه موسيقي از شب گذشته به طور همزمان در هشت کشور جهان به روي صحنه رفتند تا نگراني خود را نسبت به مساله محيط زيست و گرم شدن کره زمين ابراز کنند. در اين کنسرت ها که به نام «Live Earth» شناخته مي شوند، بزرگان موسيقي پاپ و راک جهان از جمله راجر واترز، دوران دوران، متاليکا، بان جووي، مدونا، ردهات چيلي پيرز، بونو از گروه u2، جميز بلانت و لينکن پارک در آن حضور داشتند، شعار «خودمان را نجات بدهيم» بارها تکرار شد. قاره هاي اروپا، امريکاي شمالي و جنوبي و آسيا و استراليا ميزبانان اين کنسرت ها علاوه بر ستارگان موسيقي جهان، بسياري از هنرمندان عرصه سينما و تئاتر و شخصيت هاي سياسي نيز در اين برنامه موسيقي که دو ميليون نفر آن را در سراسر جهان مشاهده کردند، حضور داشتند. از جمله اين شخصيت ها مي توان به ال گور (معاون پيشين رئيس جمهور امريکا که از فعالان محيط زيست به شمار مي آيد)، لئوناردو دي کاپريو، آنجلينا جولي، پنه لوپه کروز، بن افلک، پائولورگو (نقاش)، ديه گو هنته (کارگردان تئاتر) و ديويد کراتنبرگ اشاره کرد.

                   

استقبال از اين کنسرت ها که شب هفتم جولاي در کشورهاي آفريقاي جنوبي، امريکا، انگليس، برزيل، ژاپن، چين، استراليا و آلمان برگزار شد، بسيار بيش از کنسرت هايي بود که در سال هاي گذشته و عناويني شبيه اين برگزار شده بود. کثرت حضور علاقه مندان در اين کنسرت ها چنان بود که با وجود پخش تلويزيوني آنها در 45 کشور جهان، بسياري از علاقه مندان با درهاي بسته مواجه شدند و کنسرت را از تلويزيون هاي بزرگي که در محوطه هاي باز طراحي شده بود، تماشا کردند.علاوه بر اجراي موسيقي، سخنراني هايي نيز در جريان اجراي کنسرت ها تدارک ديده شده بود که در آنها، نسبت به گرم شدن کره زمين و وجود گاز دي اکسيد کربن هشدار داده مي شد. هنرمندان و سخنرانان برنامه از همه مردم جهان خواستند براي نجات خود و نسل آينده تا جايي که مي توانند از آلوده شدن محيط زيست جلوگيري کنند. در پايان کنسرت ها که به صورت همزمان اجرا مي شد، بيانيه يي در هفت ماده قرائت شد که در آن از مردم و دولت ها مي خواست که مساله محيط زيست و آلودگي آن را جدي تر دنبال کنند.

روزنامه اعتماد ـ ۱۷/ تير / ۸۶

منبع عکس ها : http://liveearth.msn.com

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


.

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


کوه توچال : چهره ای نو و متفاوت !

 

 

 

 

 

 

و تراويدن لحظه ها در بلندای آن کوه های مه آلود ...

 

 

 

 

 

 

می شناسی ٬ همه فصل هايش را . بيداری هايش را .

 

 

 

 

 

 

آنجا باز خواهی يافت ابرها را . کلمات را .

 

 

 

 

 

 

تو آن سکوت فرو بسته ای که بی تاب می شود !

 

 

 

 

 

 

در انتظار چيزی نيستی ٬ مگر کلامی که از اعماق سر برآورد .

 

از وبلاگ : برنامه های کوه

http://parson.persianblog.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


۲۰۰۷ دومين سال گرم زمين : پيش به سوی جهنم !

               

با گذشت كمتر از شش ماه از آغاز سال 2007 ميلادي دانشمندان اقليم‌شناس اعلام كردند: سال 2007 به عنوان دومين سال گرم جهان به ثبت رسيده است.دانشمندان روز جمعه اعلام كردند: از دهه 1860 ميلادي كه ثبت وقايع آب‌وهوايي آغاز شده اين دومين و گرمترين سال جهان است كه تاكنون به ثبت رسيده است.محققان تاكيد كردند موج هواي گرم در اكثر كشورهاي جهان از جمله يونان و وقوع تندباد و سيل‌هاي مهيب كه نمونه اخير آن سيل پاكستان است، جملگي اثرات سوء پديده‌ گرمايش جهاني است كه تمامي اين رخدادها خبر از بحران‌هاي مرگبار و جدي‌تر ديگري در آينده نزديك مي‌‌دهد.

اما همزمان با انتشار اين خبر نگران‌كننده از تشديد تغييرات آب‌وهوايي و گرماي كم‌سابقه زمين در سال 2007، «ال‌گور» نامزد سابق رياست‌جمهوري آمريكا كه اخيرا در برنامه‌هاي زيست‌محيطي گوي سبقت را از دیــــــــــــــــــگران ربـــــــــــــــــــــــــوده اســــــــــت، در نشست مطبوعاتي اعـــــــــــــلام كرد كنسرت «زمين زنده» (Live Earth) به منظور جلب توجه كشورها و مردم جهان به پديده گرم شدن زمين و نجات سياره خاكي از روز هفت جولاي به طور همزمان در چند شهر بزرگ جهان برگزار خواهد شد.

ژوهانسبورگ در آفريقاي جنوبي، لندن، نيوجرسي در ايالات متحده، ريودوژانيرو در برزيل، شانگهاي چين، سيدني و توكيو، هفت شهري هستند كه ميزباني برگزاري كنسرت « زمين زنده» را پذيرفته‌اند. به گزارش رويترز، تهيه‌كنندگان اين برنامه‌ها اعلام كرده‌اند پخش تلويزيوني اين كنسرت‌ها به صورت زنده در 100 كشور جهان امكان‌پذير شده است و بدين ترتيب بيش از دو ميليارد نفر از ساكنان زمين روز هفتم جولاي با تماشاي كنسرت « زمين زنده» با خطرات گرم شدن زمين بيش از پيش آشنا خواهند شد.اين كنسرت‌ها با حضور برخي از خوانندگان مشهور و گروه‌هاي سرشناس موسيقي اجرا خواهد شد. همچنين گفته مي‌شود «مدونا» يكي از اين خوانندگان است كه قراراست برنامه خود را در لندن اجرا كند.

روزنامه هم ميهن ۱۲/ تير / ۸۶

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


گردوغبار بيابان‌ها بر فراز كوه‌ها

دانشمندان اعلام كردند وزش گرد و غبار بياباني روي قله‌ كوه‌ ها، دوام پوشش برف را روي اين قله‌ها دست‌كم به مدت يك ماه كاهش مي‌دهد كه احتمالا همين پديده در كوهستان آلپ و هيماليا نيز روي مي‌دهد. تام پينتر، دانشمند مركز اطلاعات ملي برف و يخ آمريكا در كلرادو گفت: احتمالا چنين پديده‌اي به روند گرم شدن زمين كمك مي‌كند. وي افزود: غبارات تيره‌رنگ كه نور خورشيد را جذب مي‌كنند جايگزين برف سفيدي مي‌شوند كه نور خورشيد را منعكس مي‌كنند و همين پديده موجب گرم شدن جو پاييني زمين مي‌شود. وي علت رنگ نارنجي برف در منطقه كوهستاني Dome de Miage سوئيس را گردوغبار صحراي آفريقا دانست. برف حاوي غبار در كوهستان‌هاي «تين شان» در چين نيز مشاهده شده است و احتمالا اين امر در مورد بخش‌هايي از هيماليا نيز صدق مي‌كند. وي گفت: رشته‌كوهي را سراغ ندارد كه گردوغبار روي آن‌ ننشسته باشد.

Reuters.com

روزنامه هم ميهن ـ ۱۰/تير/۸۶

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


چشمان بازمانده در گور !

« ... اين سه کارگر (در حکم نمونه) ماه ها بدون حقوق و در فقر کامل زندگي کرده اند، گرسنگي کشيده اند و شاهد رنج عزيزان شان بوده اند اما فقط وقتي تصميم به خودکشي گرفتند که وجود انساني شان را در خطر نابودي ديدند. شرم مثل عصب است. وقتي هنوز بدن را به واکنش وامي دارد يعني بدن زنده است. شرم از مهمانان غريبه، شرم از دختربچه هفت ساله يي که شوق خريدن روپوش مدرسه را دارد، شرم از ديدن پينه هاي دست يک پسر شانزده ساله، شرم از پسر سربازي که از فقر هشت ماه به مرخصي نيامده و حتي حقوق ناچيز سربازي اش را هم براي مادرش مي فرستند. اينها نهايت طاقت انساني است که شرم را مي شناسد. از اين مرز نکبتي جلوتر رفتن انکار جايگاه انساني است. اين مرز را بايد با معيار شرافت شناخت. من از خودکشي اين مردان شريف دفاع نمي کنم، اما مي کوشم آن را درک کنم. »

دنيای خودکشی کارگران در ميان ابزار توليد

بخشی از گزارش اسماعيل محمد ولی ـ روزنامه اعتماد ۹/۴/۸۶

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


.

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


« اورست » ديگر افزايش ارتفاع ندارد !

یك محقق چيني از مركز زمين‌شناسي آكادمي علوم چين با رد اين نظريه كه ممكن است ارتفاع اورست در حال افزايش باشد گفت كه اورست در دوره‌اي از دوران‌هاي زمين‌شناسي به بيشـــترين ارتفاع خود رسيده و اكنون ديگر افزايش ارتفاع نداشته و به صورت افقي گسترش مي‌يابد.

 

دانشمندان و زمين‌شناسان بر اين باور هستند كه رشته ‌كوه‌هاي هيماليا به سوي جنوب در حال گسترش است. ميانگين ارتفاعات هيماليا بيشتر از 6000 متر برآورد شده است. دانشمندان معتقدند كه 65 ميليون سال پيش فلات هند كه به سوي شمال در حال حركت بود با صفحه اوراسيا برخورد كرده كه نتيجه آن شكل‌گيري ارتفاعاتي هم‌چون تبت و هيماليا و در راس آنها اورست بوده است.

خبر : ايسنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


ارگ نسا میراث جهانی اعلام شد

در فهرست تازه ای که سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (يونسکو) به عنوان ميراث جهانی اعلام کرده، نام ارگ شــــهر اشکانی « نسا » که اکنون در قلمرو ترکمنستان قرار دارد به چشم می خورد.

                       

در زمان پارتیان (اشکانیان) که از اواخر قرن سوم پیش از میلاد تا اوائل قرن سوم میلادی، یعنی بیش از چهارصد سال بر قلمرو آن زمان ایران حکومت کردند، شهر نسا از مهمترین شهرهای ایران به شمار می رفت و به نظر برخی مورخان، ارگ نسا، نخستین جایی بوده است که اشک اول، بنیانگذار سلسله اشکانی به عنوان مرکز فرمانروایی خود برگزید.

خبر : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


دومین پیروزی ارغوان رضایی در تنیس ویمبلدون

ارغوان رضایی، تنیس باز ایرانی الاصل فرانسوی، با پیروزی برابر حریف ایتالیایی خود در دور دوم رقابت های تنیس ویمبلدون به جمع سی و دو نفر پایانی رسید.

                       

تنیس باز ایرانی الاصل که برای اولین بار به رقابت های ویمبلدون راه یافته، پیش از این در دور اول شنای پری از آمریکا را در دو ست پیاپی شکست داده بود.

خبر : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


Google Earth...Google Earth...Google Earth

                

Google Earth برای کوه نوردان ٬ برنامه ای بسيار سودمند و در عين حال جذاب است . تا چندی پيش ٬ کاربران ايرانی برای دريافت اين نرم افزار  از طريق اينترنت با مشکل روبرو بودند . در لينک های زير امکان دانلود و همچنين کليه ی آموزش های مربوط به نحوه کار با آن وجود دارد :

برای دانلود :http://my.opera.com/persiangeo/blog/google-earth    

 آموزش :http://www.persiangeo.com/content/view/149/51

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٧ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


تلاش برای انتقال جسد !

روز چهارشنبه ۱۳/۴/۸۶ عده ای از کوه نوردان باشگاه آرش برای بازگرداندن جسد يکی ديگر از قربانيان حادثه ی گرده ی آلمانها ( مهدی عزيزی ) عازم منطقه ی علم کوه می شوند . کوه نوردان علاقمند برای حضور و همکاری داوطلبانه در اين اقدام ٬ می توانند هماهنگی های لازم را با رضا شيشه چی ـ دبير باشگاه آرش ـ  به عمل آورند .

منبع خبر : محمد نوری

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


برنامه ی پنجاه و هفتمین نشست ماهانه ی انجمن کوه نوردان ایران

 

اخبار کو ه نوردي ايران

 

مريم ميرميثاقي

 

20 دقيقه

 

اخبار کوه نوردي جهان

 

مينو ضابطيان

 

30 دقيقه

 

گزارش هيات مديره

 

عباس محمدي

 

10 دقيقه

 

ایمنی جوی در کوهستان

 

وارطان زاکاریان

 

30 دقيقه

 

پذيرايي و استراحت

 

 

 

10 دقيقه

 

گزارش برنامه ي صعود قله کلیمانجارو

 

بدری ولیان

 

30 دقيقه

 

گفتگو در مورد 'روز ملی دماوند'

 

علی سلطانی

 

45 دقيقه

زمان : : چهارشنبه 13 تیرماه 1386 ساعت:17 تا 20

مکان : خيابان استاد نجات اللهي (ويلا)، نبش خيابان ورشو، مرکزسازمان هاي غيردولتي شهرداري، سالن آمفي تئاتر شماره 2

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


فرهنگ ما !

« ... سه نفر در طوفان در حال صعود از شیب زیر چادر ما بودند. به ما رسیدند و تصمیم گرفتند که نزدیک چادر ما پشت نقاب خط الراس چادر بزنند.من به کمک آنان رفتم، چهار نفری به سختی یخهای پشت نقاب برفی را کندیم، جای یک چادر آماده شد آنان مشغول کندن جای چادر دیگری بودند ومن با تنقلات از آنان پذیرائی کردم ودر چادر برایشان چای درست کردم، به نظر خیلی خسته میرسیدند . پس از نصب چادرهایشان دوباره به چادر بازگشتم اما لوئیس انتقاد کرد وگفت:که ما کانادائی ها از این کارها نمیکنیم. اینجا میگویند که تو دیوانه ای، باید کسی کمک بخواهد تا تو به کمکش بروی، در ضمن چرا گاز را برای دیگران مصرف میکنی؟! گفتم آنان خسته بودند، ودر فرهنگ ما است که به از راه رسیدگان کمک کنیم...»

از متن : گزارش صعود به قله مونت لوگان كانادا ( غدير يزدانی)

سايت باشگاه کوه نوردان آرش  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


بهار زودرس قطبی !

دانشمندان مي‌گويند بهار در قطب‌ شمال هفته‌ها زودتر از آنكه در دهه‌هاي پيش معمول بود، مي‌آيد. اين تغيير در فصول توسط پژوهشگراني كه الگوي فصل‌ها را بيش از 10 سال مطالعه كرده‌اند كشف شده است.

آنها جابه‌جايي آشكاري را در زمان شكوفه‌دهي گياهان و تخم گذاشتن پرندگان ثبت كرده‌اند. اين آمار كه بين سال‌هاي 96 تا 2005 جمع‌آوري شده است، نشان مي‌دهد الگوهاي رفتاري ساليانه در گونه‌هاي مختلف به طور متوسط دو هفته جابه‌جا شده است.

به طور دقيق‌تر، جلو افتادن بهار براي حيوانات 1/5 روز به ازاي يك دهه و براي گياهان 5/2 روز به ازاي يك دهه در سراسر زمين است. اما اين تغييرات در قطب شمال بسيار سريع‌تر مشاهده شده است .

روزنامه هم ميهن ۲/۴/۸۶

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ تیر ۱۳۸٦
    پيام ها    +