کلاغ ها


+ قلعه ای شگفت در دامنه ی کوه سهند

                          

در 16 کيلومتري شهر سراسکند، مرکز شهرستان هشترود کنوني ، قلعه اي سر به آسمان کشيده است که براساس باور مردمان کهن ، ضحاک يا همان آژدهاک که سمبل خوشنامي نيست ، در آن زندگي مي کرده است. گرچه ضحاک نماد بي بديل سياهي و ظلم در تاريخ اسطوره اي ماست ، اما قلعه ضحاک امروزه پذيراي خيل بي شماري از گردشگراني است که براي ديدن اين قلعه تاريخي به هشترود مي روند.

در اسطوره اي ايراني ٬ ضحاک سمبل مردي است که ابليس بر شانه هايش در جواني بوسه زد و از جاي بوسه دو مار روييد؛ مارهايي که بايد هر روز مغز تازه دو جوان را فرو مي دادند تا سير شوند و ضحاک ، اين بدي مجسم بي دريغ بود در شکافتن جمجمه جوانان ايران زمين. رسم زمانه اين بود تا آهنگري گمنام از پشت کوره آهنگري ، از لابه لاي دم گرم آتش ، پيشبند چرمين خود بر سر ميله زد و درفش کاوياني بر دوش قيام کرد. ضحاک که سر مي گرفت همه عمر، سر داد به تيغ کاوه.

 
مردمان هشترود باستاني باور داشته اند که همين ضحاک مار به دوش در 16 کيلومتري جنوب شرقي شهر سراسکند، مرکز شهرستان هشترود زندگي مي کرده ، در قلعه اي که امروز ما آن را به نام قلعه ضحاک مي شناسيم و حتي در خود هشترود محله اي وجود دارد با نام خروجستان ؛ محله اي که در باور اسطوره اي ، کاوه آهنگر در آن دکان آهنگري داشته و از همان جا قيام خود را آغاز کرده است...

گزارش از : جام جم آنلاين

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ يک روز تاريخی برای کره زمين !

مرکز ملي داده هاي برف و يخ امريکا اعلام کرد که ميزان يخ هاي قطب شمال روز جمعه به کمترين ميزان آن در طول تاريخ رسيد. آسوشيتدپرس به نقل از محققان اين مرکز گفت:

«روز جمعه يک روز تاريخي بود. ما کمترين ميزان يخ در قطب شمال را با استفاده از ماهواره ثبت کرديم و اين در حالي است که هنوز هم يک ماه ديگر تا پايان فصل ذوب يخ ها فاصله داريم.»

روزنامه اعتماد ۲۸/۵/۸۶

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٩ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ لخت شدن در اعتراض به گرمایش زمین

                 

حدود ششصد نفر از طرفداران محیط زیست برای جلب توجه بیشتر به پیامدهای گرمایش زمین، در کنار یخچالی طبیعی در کوههای آلپ سوئیس کاملاً برهنه شدند و اجازه دادند از آنان عکس گرفته شود .

گروه موسوم به صلح سبز که طرفدار محیط زیست است به اسپنسر تونیک، عکاس آمریکایی مأموریت داده بود که در دامنه یخچال طبیعی موسوم به آلچ که هرسال مقدار زیادی از حجم آن کاسته می شود، برای تبلیغ، عکسهای مورد بحث را بگیرد. صلح سبز اظهار امیدواری کرده که استفاده از این عکسها در پوسترها و تابلوهای تبلیغاتی سبب شود که سیاستمداران و مردم به خود بیایند و متقاعد شوند که باید برای مقابله با آلودگی هوا و تغییرات جوی، تلاش بیشتری کنند.

خبر از : سايت BBC

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ هنوز در فکر آن کلاغم ...

هنوز

در فکر آن کلاغم در دره های يوش :

 

با قيچی سياهش

بر زردی برشته ی گندمزار

با خش خشی مضاعف

از آسمان کاغذی مات

                               قوسی بريد کج ٬

و رو به کوه نزديک

با غار غار خشک گلويش

                                    چيزی گفت

که کوه ها

               بی حوصله

                                 در زل آفتاب

تا ديرگاهی آن را

                         با حيرت

در کله های سنگی شان

تکرار می کردند ...

                                                       « احمد شاملو »

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سقوط يک زن سنگ نورد

« حدود ساعت 13 و 5 دقيقه روز جمعه بيست و ششم مرداد ماه، يك مورد سقوط از سنگ چكمه بند يخچال دربند از طريق مركز فوريت‌هاي پزشكي (115) به اطلاع امدادگران كوهستان جمعيت هلال‌احمر شميرانات تهران رسيد.

امدادگران نيز به محض اطلاع از اين حادثه در قالب يك تيم 4 نفره به منطقه مورد نظر اعزام شده و پس از گذشت 25 دقيقه با حضور در محدوده سنگ چكمه مشاهده كردند: زن جواني حدودا 22 ساله كه به همراه يك گروه 10 نفره براي سنگ ‌نوردي به آن منطقه رفته بود، از ارتفاع بيش از 10 متري سنگ چكمه به طرف پايين سقوط كرده و از ناحيه آرنج دست و زانو دچار شكستگي شده است.

در اين ميان يكي ديگر از اعضاي گروه نيز كه با مشاهده سقوط اين سنگ نورد به سرعت براي جلوگيري از شدت حادثه براي نجات جان وي اقدام كرد، از ناحيه سر دچار آسيب‌ديدگي شد. به گفته يكي از اعضاي اين گروه كه خود براي نجات فرد آسيب‌ديده وارد عمل شده بود، زن مصدوم يكي از كارآموزان كلاس‌هاي سنگ نوردي يك گروه كوه نوردي است كه به منظور شركت در كلاس سنگ ‌نوردي ٬ صبح امروز در قالب گروهي به ارتفاعات بند يخچال دربند رفته و به دليل نامشخصي سقوط كرده و بر اثر برخورد با ديواره دچار شكستگي شد...»

ايسنا ۲۶/۵/۸۶ 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٦ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حادثه در کوه دماوند ...

ستاد حوادث غيرمترقبه شهرستان دماوند اعلام كرد: دو كوهنورد همداني در درون يخچال‌هاي طبيعي دماوند سقوط كردند.

برغم سپري شدن ‪ ۳۶‬ساعت از وقوع اين حادثه، هنوز هيچ اقدامي براي پيداكردن آنها از سوي ستاد حوادث غيرمترقبه استان مازندران (حوزه‌استحفاظي حادثه)، صورت نگرفته است. بر اساس همين گزارش، تيم امداد و نجات ستاد حوادث غيرمترقبه شهرستان دماوند با آگاهي از اين حادثه،اكنون عازم قله مذكور شده و مكاتبات اداري براي استفاده از يك فروند بالگرد هلال احمر استان تهران براي حضوردرمنطقه نيز بي‌نتيجه مانده است.

چهار كوهنورد همراه كوهنوردان مفقود شده، در يكي از كمپ‌هاي ارتفاعات دماوند مستقر شده و از طريق تلفن همراه با ستاد حوادث شهرستان دماوند در ارتباط هستند. باتوجه‌به‌موقعيت خاص قله‌دماوند و يخچال‌هاي بزرگ اين قله، احتمال زنده ماندن دو كوهنورد مفقودشده بسيارضعيف است ولي در عين حال امدادگران ستاد حوادث غيرمترقبه شهرستان دماوند درصدد پيداكردن آنها هستند.

خبرگزاری ايرنا ۲۴/۵/۸۶

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ يخچال های تبت : فقط تا پايان همين قرن !

 

 

 

 

 

هواشناسان در تبت می گویند که آب و هوا در این منطقه از جهان، سریع تر از سایر نقاط در حال گرم شدن است. به گزارش شبكه BBC ، نتایج یک تحقیق جدید که در رسانه های چین منتشر شده است، نشان می دهد که دمای هوا در تبت، چهار بار سریع تر از متوسط دمای جهان در حال افزایش است.
گزارش تغییرات وضعیت آب و هوایی در تبت که توسط محققان انجام شده، نشان می دهد که دمای این منطقه در هر ده سال، حدود 0.3 سانتی گراد زیاد می شود.این میزان افزایش دما سریع تر از سایر نقاط چین است و به احتمال قوی تاثیر منفي زيادي بر یخچال های طبیعی تبت در دهه آینده می گذارد. این گزارش خاطرنشان می کند افزایش دما در غرب تبت بیشتر از سایر نقاط است. غرب تبت، منطقه اي است که کوه های مرتفع و یخچال های طبیعی در آن منطقه واقع شده اند.

این گزارش جدید، نتیجه یافته های قبلي را تاييد می کند که تا پایان قرن جاری، یخچال های طبیعی تبت، آب خواهند شد. هواشناسان می گویند که این مساله تاثیرات عمیقی در زندگي ميليون ها نفر خواهد داشت. یخچال های طبیعی تبت، منبع آب آشامیدنی برای میلیون ها نفر در چین و جنوب شرقی آسیا هستند. دانشمندان پیش بینی می کنند که در صورت آب شدن این یخچال ها، مساله کمبود آب آشامیدنی به وجود خواهد آمد. همچنین خطر بروز سیل های زمستانی نیز افزايش مي يابد.

از جام جم آنلاين

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۱ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جای رسيدن : کوه نوشته هايی جذاب و متفاوت !

« شگفتی دماوند سفید پوش تابستون ، با غرورابرسیاهی که بالای قله قیافه گرفته بود، جذاب تر میشد.هیچکس تو مسیر دیده نمیشد و اونها تنها مهمونای این هفته شمال شرقی بودن. با وجود اینکه یکی از بچه ها گفته بود امشب هوا صاف میشه، ولی به شدت سرد بود، با توجه به سبک بودن کیسه خوابش مطمئن بود شب سردی رو خواهد گذروند، بیخیالِ سرما، حواسش پرت شکل سنگهای کفی نرسیده به تخت فریدون شد، بیشتر به سایه شبیه بودن تا حجم... این سایه های بی  صدا پابه پای او می اومدن... وایساد، گوش داد، نه! حتی صدای پاشون هم نمی اومد،" سنگ ها عجب حرمت آدم رو نگه میدارن". لذت برد از اینکه با سنگها همقدم شده... سنگها لذت بردن از اینکه او این همه لذت رو میفهمه...»

از وبلاگ : جای رسيدن

http://jaye-residan.blogfa.com

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سومين صعود مشترک وبلاگ نويسان !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« دوستان عزیز لطفا از طریق کامنتینگ وبلاگ آناپورنا یا ارسال ایمیل به آدرس a_mountainer@yahoo.com  و یا تماس با شماره تلفن مذکور شرکت در این برنامه را با ذکر نام و شماره تلفن خود  اعلام فرمائید.»

از وبلاگ : آناپورنا

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ .

.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٥ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ .

.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٥٠ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اطلاعيه ی باشگاه آرش :

« باشگاه کـــــــوه نوردان آرش اعتقاد دارد بررسی و تحلیل حوادث کوه نوردی می تواند در عدم تکرار این حوادث و انتقال تجــــــــربه بین کوه نوردان موثر واقع شود  به همین منظور نشــــــستی بـــــــــا عنــــــــوان بــــــررسی و تحلیل حادثه زمستان 1385 علم کوه (گرده آلمانی ها) در تاریخ دوشنبه ۲۲/۵/۸۶ تشکیل میشود.

از عموم علاقه مندان در سرتا سر ایران دعوت می شود در جلسه مزبور شرکت نموده و با ارائه نظریات تحلیلی و موثر خود کوه نوردان را یاری دهند. زمان: دوشنبه 22/5/1386  مکان: خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)، چهار راه شاداب، سالن آمفی تئاتر ساختمان تشکل های غیر دولتی شهرداری تهران.   »

از سايت : باشگاه آرش

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پنجاه و هشتمین نشست ماهانه ي انجمن کوه نوردان ايران

  اخبار کو ه نوردي ايران مريم ميرميثاقي 20 دقيقه
  گزارش هيات مديره محمدعلی رودی 10 دقيقه
   اخبار کوه نوردي جهان مينو ضابطيان 20 دقيقه
  پذيرايي و استراحت 10 دقيقه
پرسش و پاسخ در مورد کار تشکیلاتی انجمن عباس محمدی 30 دقيقه
  معرفی کوه های سمنان مازیار اتوکش 25 دقيقه
  گزارش عملکرد دفتر نمایندگی انجمن در سمنان مینا شاطری 20دقيقه

 

زمان : چهارشنبه 10 مرداد ماه 1386 ساعت:17 تا 20

مکان : خيابان اســــــتاد نجات اللهي (ويلا)، نبش خيابان ورشو، مرکزسازمان هاي غيردولتي شهرداري، سالن آمفي تئاتر شماره ۲

از سايت : انجمن کوه نوردان ايران

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دماوند و صاعقه !

« ...دماوند هر لحظه شرایط رو برای ما بـــــــــدتر میکرد ولی ما عین خیالمون نبود. دستهام از سرما بی حس بود. آبشار رو رد کرده بودیم. سه ساعت و نیم بود که صعود میکردیم. تقریبا تمام کسانی که امروز قصد قله کرده بودند برگشتند.  دوباره قله خودی نشون داد و تگرگ فرستاد به درشتی یک نخود. ولی ما به دماوند میخندیدم که هر کاری بکنی ما امشب روی قله میخوابیم. ده دقیقه بی خیال تگرگ ادامه دادیم اما بارش اونقدر زیاد شد که مجبور شدم برای پوشیدن کاپشن گورتکس کوله رو در بیارم. کاپشن و پوشیدم در عرض چند ثانیه همه جا سفید شد. میخواستم کوله رو بندازم پشتم و راه بیفتم که رعد و برق مهیبی زیر پامو خالی کرد.  انگار کنار گوشم بمب ترکوندند. صدای وحشتناکی داشت که قابل توصیف نیست. سریع کوله و باتوم ها را از خودم جدا کردم. دوستم که برای درآوردن بادگیرش اول مجبور شد کپسول گاز رو برداره به گفته خودش انگار برق داشت و همه چیز صدا ی جیز جیز !! میداد! همون لحظه رعد و برق بعدی با شدت بیشتر نزدیک ما به زمین برخورد کرد. دوستم فریاد بلندی کشید و کوله با وسایلش پخش زمین شد. هر چی تو دستش بود پرت کرده بود. بادگیرشو پوشید و  دوید. انگار وسط جهنم بودم با تمام استرسی که داشتم کوله ها رو جمع کردم و کشیدم زیر یک سنگ بزرگ و منم د فرااااااااااااااااااار !!  هر ده ثانیه میزد نمیدونم اسمشو صاعقه بزارم یا رعد و برق اما واقعا کوه میلرزید و قلوه سنگها زیادی از بالا میریخت. یکی از اون رعد و برق ها درست کنار من خورد. خوردم زمین. درد شدیدی در بازوی چپم احساس میکردم که مطمئنا به علت زمین خوردن نبود. دردی که بعدا تا پشت گردنم کشیده شد. در شرایط بحرانی بودم نمیدونستم بهترین راه کدومه. پناه گرفتن زیر یک سنگ ؟ ارتفاع کم کردن؟ از دره ها و بین دو یال فرود آمدن؟ حالا این دماوند بود که پیروزمندانه به ما میخندید!!... »

از وبلاگ : آناپورنا

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیدا شدن جنازه زن کوه نورد

 

 

 

 

 

 

جنازه زن آمریکایی که در کوهستان های دورافتاده چین ناپدید شده بود سرانجام پس از هشت ماه پیدا شد. "کریستین بوسکوف" و "چارلی فولر"که به ترتیب 39 و 52 ساله بودند در نوامبر2006 میلادی به یکی از کوهستان هـــــای دور افتاده چین رفتند اما هیچ گـــاه برنگشتند و تلاش کمــــک رسانان برای پیدا کردن آنها بی نتیجه ماند.

 

 

 

 

 

 

در دسامبر همان سال جنازه "فولر" در بلندای 5300 متری یکی ازکوههای استان سیچوان ( جنوب غرب) چین پیدا شد اما به خاطر شرایط بد جوی تلاش ها برای پیدا کردن زن کوه نورد ناتمام ماند و به حال تعلیق درآمد. کمک رسانان سرانجام جنازه "بوسکوف" را در یکی از کوهستان های دور افتاده چین پیدا کردند. بررسی ها نشان می دهد دو کوه نورد قربانی ریزش بهمن شدند.

هموطن سلام ـ چهارشنبه ۳/مرداد/۸۶

http://www.everestnews.com/stories2006/missing12212006.htm

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٤ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انسان : مهمترين عامل تغييرات جوی !

محققان و دانشمندان هواشناسي روز دوشنبه اعلام كردند كه فعاليت‌هاي انسان در قرن گذشته يكي از عوامل اصلي گرم شدن زمين است كه علت عمده تغييرات در الگوي بارش اعلام شده است.

دخالت عوامل انساني در تغييرات جوي عامل افزايش دما و گرم شدن آب درياها بوده كه خشكي هاي بيشتر، آتش سوزي‌هاي گسترده و سيل را به دنبال داشته است. محققان مؤسسه محيط زيست كانادا در بيانيه‌اي اعلام كردند :"براي اولين بار دانشمندان هواشناس عامل اصلي تغيير الگوهاي جوي در طي يك قرن گذشته را فعاليت‌هاي انسان دانستند."  اين دانشمندان در گزارشي كه در مجله معتبر نيچر منتشر شد به نقش مهم انسان در افزايش بارش باران و برف در نيمكره شمالي و كشورهايي مانند كانادا، روسيه و اروپا اشاره كردند. در ادامـــه گزارش آمده كه اين تغييرات عمده را نمي توان ناشي از تغيير عادي متغيرها دانست و اعلام كردند دخالت آشكار يك عامل ديگر كاملاً مشخص است.

تحقيقات متعدد و گزارش تهيه شده توسط مجمعي از دانشمندان كه توسط سازمان ملل جمع آوري شده است قطيعت دخالت فعاليت‌هاي انساني مانند سوزاندن سوخت‌هاي فسيلي كه باعث توليد گازهاي گلخانه اي مي‌شود را در گرم شدن زمين حداقل در نيم قرن اخير آشكار كرده است. مجمع  سازمان ملل در زمينه تغييرات جوي تخمين زده است كه دماي زمين تا سال 2100  از 8 /1 تا 4 درجه سلسيوس افزايش خواهد داشت كه باعث افزايش گرسنگي، كمبود آب و انقراض بعضي جانوران خواهد شد.

خبرگزاری فارس ـ ۲/مرداد/۸۶

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در ستايش شاعر بزرگ عشق و آزادی !

 

 

 

 

 

 

مردان از راه کوره های سبز

                                         به زير می آيند .

عشق را چونان خزه يی

                                که بر صخره

                                               ناگزير است

بر پيکره های خويش می آرند .

و زخم را بر سينه های شان .

چشمان شان عاطفه و نفرت است

و دندان های اراده ی خندان شان

دشنه ی معلق ماه است

در شب راهزن .

مراسم هشتمين سالمرگ احمد شاملو روز سه شنبه دوم مرداد ٬ از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در آرامگاه وی ( امامزاده طاهر کرج ) برگزار می شود .قرار است در اين برنامه سيمين بهبهانی تازه ترين سروده های خود را قرائت کند و به بيان خاطراتی از شاملو بپردازد . همچنين سعيد آذين در مورد ترجمه های شاملو از آثار لورکا سخنرانی می کند .

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها:
comment نظرات () لینک