و همچنان:بی اعتمادی٬ بی اعتقادی و بی اعتنائی به افکار عمومی!

« فدراسيون كوهنوردي و صعودهاي ورزشي ، شنبه يكم دي ماه جاري ،  گردهمايي وبزرگداشت پيشگامان و پيشكسوتان كوهنوردي استان تهران را برگزار مي كند وبلاگ کوه نوشت »

«سلام:جناب رضائی عزیز شرکت در مراسم پیشکسوتان برای عموم آزاد است؟کوه نوشت ـ بخش پيام ها »

«کوه نوشت: متاسفم ، دعوت اختصاصي صورت گرفته است کوه نوشت ـ بخش پيام ها »

« دوباره سلام:خیلی خوب است که اینگونه گردهمائی ها اختصاصی و پشت در های بسته انجام میشود !! حیف است و اصلا خوبیت ندارد که افکار عمومی جامعه و کوهنوردان بخواهند با آنها آشنا شوند!!اصلا خوبیت ندارد!! عملکرد فدراسیون در این مورد قابل تحسین است !!کوه نوشت ـ بخش پيام ها »

در طول بيست و چند سال حاکميت مکتب و تفکر صادق آقاجانی بر فدراسيون کوه نوردی ٬ بارها و بارها شاهد بی اعتمادی ٬ بی اعتقادی و بی اعتنائی اين نهاد دولتی به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان بوديم و حالا اين گونه رفتارها از دست پروردگان و دانش آموختگان آن  مکتب و تفکر که اکنون بر مسند مديريت نشسته اند ٬ چندان برايمان تعجب برانگيز و غير عادی نيست !!

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٥٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ دی ۱۳۸٦
    پيام ها    +


نقشه راه بالی : جانشين پيمان کيوتو !

 

 

 

 

 

رهبران جهان  شنبه 15 دسامبر (24 آذر) بر اختلاف نظرهای عمده خود غلبه کرده و پیمان جدیدی را برای مقابله با گرمایش جهانی تا سال 2009 امضا کردند...این توافق، که با اجماع 190 کشور شرکت‌‌کننده در اجلاس به دست آمد، را باید تحولی تعیین‌کننده در پیکار جهانی برای غلبه بر گرم ‌شدن کره زمین به حساب آورد که دانشمندان می‌گویند به خشکسالی و سیلاب‌های گسترده، بالارفتن سطح دریا و شدت یافتن توفان‌ها منجر خواهد شد...این توافق بعد از آن حاصل شد که نمایندگان دولت آمریکا، در یک چرخش 180 درجه ای، از مخالفت با پیش نویس ارائه شده توسط تعدادی از کشورهای در حال توسعه به رهبری هند دست برداشتند...اعلام موافقت آمریکا با فریادهای شادی نمایندگان دیگر کشورها همراه بود..

به گزارش بي.بي.سي تفاهم‌نامه اين نشست «نقشه راه بالی» نام گرفته و قرار است فرصتي دو ساله براي مذاكره به اعضا بدهد تا بتوانند در اين زمان اهداف جدیدی برای میزان کاهش گازهای گلخانه‌ای تعيين كنند. اين اهداف جانشین اهداف تعیین شده در پروتکل کیوتو مي‌شوند.

خبر از : همشهری آنلاين  و  BBC 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


زبان شناسی و کوه نوردی در کرمان ...

 

 

 

 

 

 

مجيد باغينی پور توانسته است با تلاش و اراده ای خستگی ناپذير و تحسين برانگيز ٬ مجموعه اطلاعاتی جامع و بسيار ارزشمند را در باره ی طبيعت و کوه های استان کرمان در وبلاگ شخصی خود فراهم آورد . اين وبلاگ شامل بيش از ۸۰۰ پست در باره ی کوه ها ٬ گياهان ٬ گروه های کوه نوردی ٬ پيش کسوتان ٬ کوه نوردان و سنگ نوردان ٬ گزارش هـــــــای بــــــــرنامه ٬ عکس ها ٬ نشريات و ... می باشد . پيش از انجام هر سفری به استان کرمان ٬ اين منبع غنی اطلاعاتی را فراموش نکنيد:

http://baghinipour.blogfa.com 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


سوررئاليسم : پايداری حافظه !

 

 

 

 

 

 

« ۱۹۳۱ ـ سالوادور دالی ... او در اين جا پايدارترين تمثيل خويش را از فضای خالی که زمان در آن به پايان رسيده است می آفريند . منظـــره ی لخت و بی افق ٬ تا بی نهايت کشيده می شود و خورشـــــيدی وهــــم آور و همواره پرتو افکن بر آن روشنی می بخشد ... هنر در گذر زمان »

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


پيش بينی های هواشناسی !

 

 

 

 

يکی از وظايف مهم و ضروری برای طراحان و سرپرستان برنامه های کوه نوردی ٬ پيگيری و توجه جدی به شرايط جوی و پيش بينی های هواشناسی از سوی منابع معتبر است . آن را جدی بگيريد . لطفا !

                                www.weather.ir

www.wunderground.com/global/stations/40754.html 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


جاذبه های طبيعی ايران : کویـر مـرنجـاب !

... طبيعت در اين نقطه از ايران ٬ تمام جلوه های کويری را به نمايش گذاشته است : تپه های رملی ٬ زمين های پهناور با پوشش گياهی و استپی ٬ درياچه ی نمک و آن جزيره در افق های شمالی ٬ که به کوه سرگردان معروف است . اعتدال نسبی هوا و تنوع جاذبه های طبيعی و گردشگری در مرنجاب به راستی فوق العاده است و می توان کوير مرنجاب را يکی از زيباترين نقاط کويری ايران دانست !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از وبلاگ : برنامه های کوه    http://parson.persianblog.ir

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


" ساعت زمين " و خاموشی شهرهای بزرگ جهان !

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاري فرانسه ، شهرهاي تورنتو، سيدني، كپنهاگ، شيكاگو و بسياري از شهرهاي آسيا، اروپا و آمريكاي شمالي روز ‪ ۲۹‬ماه مارس به مناسبت «ساعت زمين» چراغ هاي خود را خاموش مي‌كنند. جيمز ليپ ، رئيس صندوق بين‌المللي حيات وحش (WWF) ‬اين رويداد جهاني منحصر به فرد را نمايانگر تعهد جهاني در مقابله با پديده گرمايش زمين توصيف كرد كه يكي از بزرگترين چالش هاي حال حاضر كره زمين است...در طول «ساعت زمين» سازمان هاي دولتي ، شركتهاي تجاري، رهبران جامعه و افراد در شهرهاي بزرگ سراسر جهان چراغ ها را خاموش مي‌كنند تا حمايت خود را از اقداماتي كه مي‌توانند مهمترين چالش روياروي جهان را حل كنند، نشان دهند...

جام جم ۲۵/۹/۸۶

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٦ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


ماهواره ای برای تعقیب مرتفع ترین ابرها

 

 

 

 

یک ماهواره آژانس فضایی آمریکا، ناسا، تصاویر خارق العاده ای از مرتفع ترین و اسرارآمیزترین ابرهای زمین تهیه کرده است...ابرهای "براق در شب" در آسمان گرگ و میش غروب به صورت لایه های نازک در حدود 80 کیلومتری از سطح زمین پدیدار می شوند...فضاپیمای AIM اکنون نخستین عکس های واقعا جهانی از این پدیده را - که به نظر می رسد وسعت و موارد وقوع آنها درحال افزایش باشد - ارسال کرده است... جیمز راسل از دانشگاه همپتون در ایالت ویرجینیا در آمریکا گفت: "این ابرها با گذر زمان درحال روشن تر شدن هستند، بیشتر دیده می شوند و همچنین در ارتفاعات پایین تر مشاهده می شوند." وی به سایت خبری بی بی سی گفت: "اینها چیزهایی است که ما درک نمی کنیم و همگی نشانه وجود ارتباطی با تغییرات جهانی است؛ و ما باید این ارتباط و معنی آن برای کل اتمسفر را بفهمیم."

از : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


رنگ ها ٬ ابرها و کوه ها ...

 

 

 

 

 

 

عکس از : محمد اسماعيل حساميان

در سايت http://www.foto.ir/Gallery/ShowImage.aspx?ID=1155

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


جنگل ها و هجوم بولدوزرها ...

تغيير كاربري اراضي حاشيه جنگل‌ در روستاي ويسه سر از توابع شهرستان سواد كوه با واكنش مسئولان منابع طبيعي استان مازندران مواجه شد...اخيراً تخريب اين اراضي شدت گرفته و با بولدوزر علاوه بر پاك‌تراشي پوشش گياهي، بخشي از ارتفاعات و اراضي شيب دار منطقه را به منظور آماده‌سازي‌ براي ساخت و ساز تخريب كرده‌اند...

 

همشهری آنلاين ۲۴/۹/۸۶

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


گرمايش زمين و جنگ های آينده !

 

 

 

 

بنا به گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، گرمایش زمین ممکن است در شماری از نقاط جهان، از جمله شمال آفریقا، آفریقای سیاه و همچنین جنوب آسیا، زمینه ساز جنگ های منطقه ای شود.

اگر دمای کره زمین افزایش یابد میلیاردها نفر با کمبود آب مواجه خواهند شد...گرمایش زمین ممکن است منجر به از هم پاشیدن کشورها و مهاجرت گروهای بزرگی از مردم شود...یکی از نگارندگان این گزارش، این جنگ جدید را "جنگ داخلی جهانی" توصیف کرده است. او می گوید افزایش دمای کره زمین به میزان پنج درجه ممکن است منجر به جنگ هایی شود که گرچه مانند جنگ داخلی محدود به یک منطقه هستند اما تعداد و پراکندگی آنها به گونه ای است که می توان آنها را "جنگ جهانی داخلی" (Global Civil War)، توصیف کرد...

از : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


اين شب‌ها : بارش شهابي جوزايی !

 

 

 

اين شب‌ها، آسمان ميزبان شهاب‌هاي زيادي است كه در مجموعه بارش شهابي جوزايي قرار مي‌گيرند.  شهاب‌های بارش جوزایی، که یکی از اصلی‌ترین بارش‌های شهابی سال است، از نزدیکی کاستور، دومین ستاره روشن در صورت فلکی جوزا، منتشر می‌شود. به گزارش سايت پارس اسكاي، بارش جوزایی از 16 تا 27 آذرماه فعال است و در شبِ 22 و روز 23 آذرماه، یعنی پنجشنبه شب تا جمعه صبح، به سرعت اوج می‌گیرد. بیشترین فعالیت پس از نیمه شب، در 23 آذر اتفاق می‌افتد؛ این هنگامی است که در شرایط عالی، می‌توان هر ساعت، تا 100شهاب کم‌سرعت زیبای جوزایی  را دید. پيش بيني مي‌شود مشاهده  ۱۲۰ شهاب در زمان اوج بارش، اين واقعه را به بهترين بارش امسال تبديل كند...

همشهری ۲۰/۹/۸۶

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


سه شنبه ۲۰ آذر : دعوت به مراسم روز جهانی کوهستان !

 

 

 

 

 

 

  
  
 
در ژانويه سال ۲۰۰۳ مجمع عمومی سازمان ملل٬ روز ۱۱ دسامبر برابر با ۲۰ آذر را به عنوان روز جهانی کوهستان تعيين نمود و سازمان خواروبار و کشاورزی ( فائو ) ٬ هماهنگ کننده  اين روز در سطح جهان ٬ از کشورهای کوهستانی دعوت کرد تا با اقداماتی نظير برگزاری نشست ٬ انتشار ويژه نامه ٬ اعلام از طريق رسانه ها و ... در بزرگداشت اين روز بکوشند . اين سازمان هر سال برای اين روز يک موضوع يا شعار تعيين می کند .   
 

                 

«... انجمن کوه نوردان ایران ، چون سه سال گــــــذشته ، با همـــــــکاری باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات مراسمی را با عنوان " جشن کوهستان " به این مناسبت بـــــــرگزار خواهد کرد . در این مراسم ٬ استادان محیط زیست سخنانی را در مورد محیط های کوهستانی کشور بیـــــــان خواهند کرد ، چند قطعه موسیقی اجرا خواهد شد ، و ضمن پذیرایی ، کوه نوردان و طبیعت دوستان با یکدیگر دیدار خواهند کرد . در سالن جنب سالن اصلی مراسم ، نمایشگاهی از کتاب ها و دیگر نشریه های کوه نوردی  برگزار خواهد شد ... از : ديده بان کوهستان   و    آرام کوه » عکس از : کلاغ ها ...

سه شنبه۲۰ آذر ۸۶ ازساعت ۱۸ الی ۲۱ ـ خيابان جمهوری کوچه نوبهار باشگاه آرارات

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


اين رمل های خوابدار ...

 

 

 

 

 

 

نمايشگاه عکــــــس های ناصر تيمورپور با عنوان " اين رمل های خوابدار ... " در گالری نيکول برگزار می شود . در اين نمايشگاه ۲۵ عکس اين هنرمند ٬ از تاثير نور در طلوع و غروب خورشيد بر رمل های کويری ٬ در معرض ديد علاقمندان قرار دارد . این نمایشگاه تا تاریخ ۲۲ آذر ماه 86 ادامه خواهد داشت. ساعات بازدید: 16 الی 20.خیابان مطهری، بعد از خیابان مفتح، روبروی خیابان سلیمان‌خاطر، خیابان اکبری، کوچه آزادی، پلاک ۳۱/۱. گالری نیکول

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


از تغيير فاجعه بار آب و هوا جلوگيری کنيد !

در بحبوحه مذاکرات بیش از 180 کشور جهان در بالی اندونزی در مورد معضل گرمایش زمین، گروه های مختلف مدافع محیط زیست در سراسر جهان در روز شنبه، 8 دسامبر (17آذر)، اقدام به برگزاری برنامه های مختلف کرده اند.

 

 

 

 

هماهنگی این برنامه ها را اعضای "کمپین برای مبارزه با تغییر آب و هوا"، در بریتانیا انجام داده است.مسئولان "کمپین برای مبارزه با تغییر آب و هوا" (Campaign against Climate Change)، از مردم در سراسر جهان خواسته اند تا همصدا از رهبران خود بخواهند تا به گفته آنها "برای جلوگیری از بی ثبات شدن شرایط اقلیمی جهان به طور فاجعه بار برای کره زمین اقدام کنند."

از : BBC

عکس : سایت اینترنتی کمپین برای مبارزه با تغییر آب و هوا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


در نقد و اعتراض به فيلم مشترک "فريديان ـ نظام دوست"

« برای جناب به اصطلاح کارگردان !

جناب نظام دوست
با سپاس از ارتباطی که با رسانه دولتی ایران برای پخش این مستند ترکیبی و قهرمان پرور ! برقرار کردید - البته با رویکردی کاملا هدفمند ! - با توجه به اینکه مدتی است در عرصه فیلم سازی مستند دستی بر آتش دارید، لطفا بفرمائید تعریف جنابعالی از "کارگردانی فیلم مستند "چیست ؟ چراکه در پایان بندی این مستند عاریتی از تصاویر برنامه های غیر مرتبط و متاسفانه بدون رعایت حقوق مالکیت ، نام شما بعنوان " کارگردان " منظور شد ! در حالیکه علاوه بر تصاویر عاریتی ، ناشی گری های تصویربردار و گاف های راوی نشان از نداشتن مالکیت همه تصاویر و عدم حضور و تذکر جناب کارگردان در تمامی لکیشن ها داشته است!
از طرفی سه رویه و رويکرد اصلی در مستند سازی عبارتند از:
1) مردم شناسانه : مردم ، نهادها و فرهنگ ها را به همان صورتی که هستند ، يا به نظر می رسند نشان می دهد . که بصورت کلی و جزئی این فیلم دارای ضعف های مشهود در پرداختن به این مهم بود که بحث تخصصی و جامعه شناسانه پیرامون آن مفصل است .
2) تاريخی : می کوشد مردم و رويدادهای مهم گذشته را روی نوار فيلم يا ويديو زنده کند . در حالیکه در این مستند هدفمند !هیچ اشاره وِیژه و درخوری به فعالیت های مستقل یا دولتی درخشان گذشته غیر از ناکامی زنده یاد داود خادم نشد !
3) افشاگری جالب واقعیت ها : مستند ساز بايد شيوه ای ارائه کند که از نظر بصری جالب باشد اما مستند جالب بايد افشا کننده باشد و چيزی را به ما نشان دهد که به نحو ديگری نتوانيم به آن پی ببريم . چنين فيلمی بايد از مصور سازی متن فراتر برود !شواهد و قرائن قوی گواهی می دهند چنین نکرده اید - اشاره به تحریف حقیقت در فتح برودپیک که با زیرکی و جادوی تدوین به صعود کی دو پیوند خورد تا صعود هر دو قله را به بیننده عام و از همه جا بی خبر القا و پهلوان پنبه سازی کند -که البته بخشی از این ترفند از نگاه نقادانه دست اندرکاران و متخصصان مستند 4 دور نماند ! ( آنجا که گوینده زن غیر مرتبط با کارگردان در نقد فیلم به عدم نمایش اوج واقعه یعنی بر فراز قله اشاره می کند ) . در واقع شما به دو دلیل کاملا مشخص اوج واقعه این مستند را سانسور کردید : الف : برودپیک اصلا صعود نشد ب : پرچم قهرمان داستان بر فراز قله کی دو پرچم رسمی کشورش نبود اما رسانه ، رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران و ... ای کارگردان نظام دوست !! ... بخش پيام ها کوه نوشت »

 

« محمد خورشيدی :

سلام من محمد خورشیدی عضو گروه پـویـا ( مشهد ) هستم . البته ما این کار را پیگیری خواهیم کرد که چرا جناب آقای رضا نظام دوست از تصاویری که دوست من آقای جواد نوروزی در برنامه خان تانگیری و پوبدا خراسان ، در سال 84 استفاده کرده است دقیقا حدود 70 درصد تصاویر در این برنامه مستند ، تصاویری بود که در برنامه خان تانگیری تصویر برداری شده بود ایشان بدون اجازه از آقای جواد نوروزی این کار را کرده و مطمئنا باید پاسخگو باشد . جهت اطلاعات بیشتر میتوانید با خود جناب آقای رضا نظام دوست ارتباط برقرار کرده تا از صحت ادعای من مطلع شود . لطفا نتیجه را اعلام کنید متشکرم.
یکی از اعضاء برنامه خان تانگیری و پوبدا سال 84 »

 

« نجاريان :

نمیدونم کار گیشه مهم است یا اطلاع رسانی درست آخه اون تصاویر عموما در مورد برودپیک بود و بنا به اظهارات خود آقای فریدیان 3 باطری بزرگ داشته که بازم خودشان فرمودند هر بار 20 دقیقه می توانسته فیلم بگیره که معلوم نشد آخرش به کجا ختم شد حیف است فقط حیف... بخش پيام ها کوه نوشت »

 

« کوه نورد مشهدی :

با سلام
راستش در این فیلم بیشتر از اینکه به k2 پرداخته بشه تعريف و معرفي يه ابر مرد به نام فريديان بود.تو اين فيلم ما چهره آقايان جواد نظام دوست، حسين اماني رو هم ديديم كه چندين بار به مراتب در جاهاي مختلف فيلم ديده مي شدند كه مربوط مي شد به برنامه هاي خانتانگيري و پوبدا آقاي اماني به عنوان سرپرست برنامه تيم خراسان و برنامه نپال اقاي جواد نظام دوست. چقدر آقاي فريديان فعال بودند كه در اين برنامه ها همراه اين عزيزان بودند و تصوير گرفتند. به نام خود كار ديگران را ثبت كردند جاي بسي افتخار است... بخش پيام ها کوه نوشت »

 

« ...

تقریبأ حدود 75% تصاویر بکار رفته در فیلم مستند ,مربوط به صعود تیم مستقل خراسان رضوی در سال 84 به قلل خانتنگری ,پوبدا در منطقه پامیر بود که متاسفانه بصورت عوامفریبانه ای در این فیلم به عنوان تصاویرآقای فریديان بکار رفته بود در صورتی که ایشان تصاویر قابل توجهی نداشته اند و تعاریفی که از خودشان در زمینه تهیه تصاویر و زحمات فیلمبرداری کردند کاملأ دروغ بود !

استاد نظام دوست ید طولایی در این دروغ پردازی های به اصلاح مستند دارند. مستند!!!!!!!! پراو پله کانی به تاریکی ایشان که به لاپوشانی مرگ دو کوهنورددر غار پراو پرداخته است هم از زمره شاهکاری های ایشان است. جالب است که در آن فیلم هم نقش اول با آقای فریدیان بود.

جناب آقای نظام دوست
اکثر تصاویر فیلم مستند شما مربوط به صعود خانتنگری و پوبدا خراسان رضوی در سال84 و تصویر بردار آن آقای جواد نوروزی از مشهد بودند که بنده سال قبل در جلسه گزارش برنامه صعود آن را مشاهده کردم چه قضاوتی می توان کرد سرقت هنری یا دروغ پردازی ؟

جناب آقای نظام دوست
واقعا جای بسیار تاسف است که انسان خیانت در امانت کرده و از آرشیو بچه های مشهد که این فیلمها را برای شما ارسال کرده بودنند سو’ استفاده کرده باشد با این وجه هر کس از مطالب دیگران به نام خودش استفاده کند به نظر شما درست میباشد . خجالت داره... بخش پيام ها کوه نوشت »

 

« عباس ثابتيان :

یک ـ فیلمی که دیشب پخش شد ربطی به صعود به کی دو و نه مشخصا به برودپیک سال 84 فریدیان نداشت.   دو ـ این فیلم ملغمه ای از دو صعود فریدیان به کی دو و برودپیک در سال های 84 و 86 بود.      سه ـ بخش قابل توجهی از ابتدای فیلم در مورد فریدیان و کارهای سختی که او میکند مثل کایت سواری و پاراگلایدرو غارنوردی بود و اینکه او یک تراشکار و قالب ساز خوب و ماهری ميباشد و این ٬ موضوع فیلم یعنی کوهنوردی را کاملا به حاشیه برده بود کمااینکه گوینده سیما هم به این نکته اشاره کرد.    چهارـ نمایش تمرینات آمادگی فریدیان قبل از اجرای صعود دقیقا بعد از صعود او به کی دو فیلم برداری شده بود - جهره برف سوخته و اندام او که بدلیل سختی برنامه بسیار تراشیده و ترکه ای شده بود - و این با اصل مستند سازی مغایرت دارد بویژه که نظام دوست چند بار بر این نکته تاکید کرد که این یک مستند بازسازی شده نیست.     پنج ـ در بخشی از صحبت ها معلوم نشد چرا فریدیان از رامین شجاعی نام میبرد چون اگر صعود پر حاشیه و ناتمام او و شجاعی به برودپیک موضوع فیلم بود چرا تنها یک بار از او نام برده شد و یک صحنه که یکی از آن دو سوپ آماده میکرد و اگر منظور صعود به کی دو بود که رامین شجاعی در آن زمان در خارج از کشور زندگی میکرد.   شش ـ پرچمی که بر فراز قله نشان داده شد آن پرچمی نبود که فریدیان با خود به کی دو برده بود و در برودپیک هم که قله ای صعود نشده بود ... از وبلاگ آرام کوه  »

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


قطب جنوب در يک قدمي نابودي

 

 

 

 

« ...گردشگري در قطب جنوب کره زمين به شدت محبوبيت يافته و به تجارتي تجملي و لوکس بدل شده است. اين روزها کشتي هاي غول پيکر يکي بعد از ديگري از راه مي رسند که اين امر باعث ايجاد فجايع بسيار و آسيب هاي شديدي به محيط زيست شده است...جيمز بران دبير اجرايي ائتلاف اقيانوس و قطب جنوب گفت؛«تحت پروتکل معاهده قطب جنوب، تمام قطب جنوب بايد حفظ شده و دست نخورده باقي بماند. اين منطقه تنها براي مقاصد علمي مي تواند مورد استفاده قرار گيرد و طبيعت وحش آن و محيط زيستش بايد حفظ شود.»...هفت کشور مدعي هستند که بخش هايي از قطب جنوب به آنها تعلق دارد اما کسي به اين ادعا توجهي نمي کند. حتي در بعضي از موارد چند کشور ادعاي مالکيت يک قسمت مشخص را مي کنند، بنابراين اصلاً معلوم نيست که هر بخش از قطب جنوب به چه کشوري تعلق دارد...»

روزنامه اعتماد ۱۳/۹/۸۶

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


شبکه ۴ : پخش فيلم مستند k2

 

 

 

 

 

« قله k2 دومين قله مرتفع و سرکش ترين کوه جهان است که ۸۶۱۱ متر ارتفاع دارد . روز جمعه ۲۹ تير ۸۶ اين قله تسليم اراده ی کوه نوردان شد که يکی از آنها کوه نوردی منفرد به نام کاظم فريديان از ايران بود ... »

فيلم مستند « از ابرها هم بالاتر ... » محصول ۸۶ به کارگردانی و تهيه کنندگی رضا نظام دوست را امشب ساعت ۲۱ از شبکه ۴ تلويزيون دولتی ايران ببينيد !

............................................................................

در اعتراض به فيلم پخش شده :

«سلام من محمد خورشیدی عضو گروه پـویـا ( مشهد ) هستم .البته ما این کار را پیگیری خواهیم کرد که چرا جناب آقای رضا نظام دوست از تصاویری که دوست من آقای جواد نوروزی در برنامه خان تانگیری و پوبدا خراسان ، در سال 84 استفاده کرده است . دقیقا حدود 70 درصد تصاویر در این برنامه مستند ، تصاویری بود که در برنامه خان تانگیری تصویر برداری شده بود ایشان بدون اجازه از آقای جواد نوروزی این کار را کرده و مطمئنا باید پاسخگو باشد.جهت اطلاعات بیشتر میتوانید با خود جناب آقای رضا نظام دوست ارتباط برقرار کرده تا از صحت ادعای من مطلع شود . لطفا نتیجه را اعلام کنید متشکرم .یکی از اعضاء برنامه خان تانگیری و پوبدا سال 84...http://pouyamount.persianblog.ir از بخش پيام ها در وبلاگ کوه نوشت »

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


نشست ماه آذر ...

انجمن کوه نوردان ايران نشست ماه آذر خود را روز چهارشنبه ۱۴/۹/۸۶ ساعت ۱۷ در محل سازمان های غير دولتی واقع در خيابان ويلا نبش ورشو برگزار خواهد کرد . در اين نشست ٬ سعيد طوسی (يکی ازچهره های صاحب نام در کوه نوردی مستقل ايران)گزارشی از نخستين صعود ايرانی به قله  آمادابلام ارائه خواهد نمود  و دکتر مساعديان نيز در باره  سرمازدگی سخنرانی خواهد داشت .

خبر از : عباس محمدی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


اليمستان : رويائی از برف و آفتاب و ابر و مه و جنگل ...

 

 

 

 

 

 

 

ميان رفتن و ماندن ٬ روز مردد است . دلبسته ی روشنی خود ...

 

 

 

 

 

 

و عطر اين روزهای جاودانه بر سپیدی برف ها نشسته بود ...

 

 

 

 

 

 

همه چيز پيدا و گم می نمايد . همه چيز نزديک و دست نيافتنی ...

 

 

 

 

 

 

غرق رويا ٬ در نور خورشيد آرميده بود ...

 

 

 

 

 

 

سرشار از شادی زنده بودن برای آن روز ابدی ...( يوگنيو فلوريت )

 

 

 

 

 

 

از ياد برده است ابرها را و در هاله ی بی پيرايه ی خود می درخشد ...

     وبلاگ : برنامه های کوه http://www.parson.persianblog.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


غار قیامت : ایمنی جهان آینده !

 

 

 

 

 

« مهندسان ٬ فرایند دوماهه سرمایش "غار قیامت" را آغاز کرده اند؛ در این غار انواع بذر گیاهان غذایی اصلی نگاه‌داری می‌شود... این غار که در دل کوهی ساخته شده قرار است دانه‌های گیاهان غذایی مهم را در برابر فاجعه‌های محتمل آینده مانند جنگ هسته‌ای، جنگ ستارگان یا تغییرات خطرناک جوی حفاظت کند... مجموعه عظیم دانه‌هایی که در این غار گردخواهند آمد تضمینی خواهد بود در برابر فاجعه‌های طبیعی و انسانی و در صورت رخ دادن هر فاجعه منطقه‌ای یا جهانی، از سر گرفتن فرایند تولید غذا در هر کجای دنیا ممکن خواهد بود...دولت نروژ نه میلیون دلار برای ساخت این غار هزینه کرده است...»

از : BBC

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


فرشيد فاريابی : اشاعه دروغ و طرح ادعاهای پوشالی ؟!

يکی ـ دو سالی ست که ديگر به فرشيد فاريابی اعتماد نداريم و نگاه مان نسبت به آنچه او پاره ای اوقات در باره مسائل سيستم دولتی کوه نوردی ايران يا بعضی افراد مطرح می کند ٬ آميخته با شک و ترديد است ! دلايل اين بی اعتمادی را طی يادداشت هائی در همين وبلاگ مطرح کرده ايم و نيازی به يادآوری مجدد آنها نمی باشد . به نظر کلاغ ها ... فرشيد فاريابی آدم صادقی نيست . او در چنان غرور کودکانه و خودشيفتگی بيمارگونه ای غرق است که فکر می کند بايستی هر آنچه می گويد و هر آنچه می نويسد ٬ بی چون و چرا از طرف خوانندگانش پذيرفته شود و هيچگاه در خود نيازی نمی بيند ـ يا احساس مسئوليت نمی کند ــ که بخواهد در باره ی نظرات ٬ ادعاها و اساسا هر چيزی که مطرح می کند به ارائه مدرک و ذکر دليل و توضيح بپردازد و به نظر کلاغ ها ... چنين کنشی ٬ همانطور که گفتيم فقط و فقط می تواند برگرفته و ناشی از غروری کودکانه و يک خود شيفتگی بيمارگونه باشد .کافی ست به آخرين يادداشت فرشيد فاريابی که به مناسبت مرگ مقبل هنر پژوه منتشر شد نگاهی داشته باشيم :

« ... هنرپژوه سال جاري در ترکيب تيم اعزامي فدراسيون کوهنوردي به قله برودپيک قرار گرفت...و... شجاعت برخي از اعضاي تيم از جمله هنرپژوه در مخالفت با دستور نامعقول صعود به هر قيمت، خود پيروزي بزرگي را به ارمغان آورد و آن جلوگيري از بروز حادثه براي اعضاي تيم است. هنرپژوه در صعود برودپيک به رغم تجربه و سن بسيار کم اشتباه پرهزينه سرپرست تيم گاشربروم-1 را مرتکب نشد و با شجاعت شکست ظاهري تيم به دليل تاخير در صعود و سپري شدن زمان مناسب حضور در ارتفاع را پذيرفت و به بازگشت تيم اصرار کرد... »

چرا و بنا به کدام منطق بايد بپذيريم که آنچه در جملات بالا ادعا شده است ٬ حقيقت دارد ؟ فرشيد فاريابی در تيم اعزامی به برودپيک نبوده است بنابراين طرح اين مسائل از کجا و يا کدام منبع خبری صورت می گيرد ؟ فرشيد فاريابی خود را دانش آموخته ی علوم ارتباطات می داند و همواره در مواجهه با منتقدانش ٬ حربه ای تکراری و منحط را به کار می گيرد : اتهام بی سوادی نسبت به علوم و اخلاق رسانه ای !! ( آرشيو بخش پيام ها در وبلاگ سرود کوهستان ) اما آيا علم و اخلاق رسانه ٬ مفهومش اين چيزی ست که فاريابی در وبلاگ سرود کوهستان به اشاعه آن مشغول است ؟ بنابراين ٬ تا وقتی فرشيد فاريابی در رابطه با آنچه که به مقبل هنر پژوه و اتفاقات برنامه برودپيک و سرپرست آن ( برای دادن دستور نامعقول صعود ) نسبت می دهد سند و دلايلی معتبر و منطقی ارائه نکند : به نظر کلاغ ها... نوشته های بالا چيزی جز اشاعه دروغ و طرح ادعاهای پوشالی و تلاش برای فريب افکار عمومی جامعه کوه نوردی نيست !

چه می شود کرد ؟ مدت هاست که ديگر به فرشيد فاريابی و هيچ يک از خبرها و نوشته هايش اعتماد نداريم  و آنها را اشاعه دروغ و ادعاهای پوشالی می دانيم ( مثل آنچه سال گذشته در باره ی عباس جعفری مطرح کرد ــ آرشيو کلاغ ها ... ) مگر آنکه بتواند خلاف آن را ثابت کند و برای تمام ادعاهايش منابعی معتبر و دلايلی مستند ارائه کند . آيا فرشيد فاريابی می تواند ؟!

....................................

پی نوشت:

فرشيد فاريابی ـ اين کارمند سابق صادق آقاجانی  ـ در واکنشی عصبی و نابخردانه ٬ امروز ( پنج شنبه ۸/۹/۸۶) تمامی پيام های مربوط به اين موضوع را از وبلاگ خود حذف کرد . واکنشی که در ساده ترين و روشن ترين معنی اش ٬ می تواند از نوعی درماندگی و ناتوانی در پاسخگوئی  حکايت کند . برايش نوشتيم :

« به فرشيد فاريابی!
اين حذف به يک باره ی کامنت ها هم روش خوبی ست که وقتی در مواجهه و پاسخ به نقد درمانده می شويد و در ضمن  ذره ای هم جرات و شهامت برای اعتراف به اشتباه خود را ندارید  به کار می گیرید . حداقل از لمپنيسم و لودگی هاتان بهتر است !! و بهر حال با اين کار برای همگان ثابت کرديد که چقدر راحت می توان دروغ گفت و چقدر راحت می توان با انگی ساده مثل « جدل بی انجام » از پاسخگوئی طفره رفت و صورت مسئله را پاک کرد و چقدر راحت می توان خود را در اذهان مفتضح و بی آبرو کرد و چقدر راحت می توان ... حالا کلاغ های ما ٬ از اينکه اعلام کرده بودند به شما اعتماد ندارند به خود می بالند ! »

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٧ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


گزارشی از يک صعود دشوار خط الراسی در زمستان !

 

 

 

 

« هم چنان برف می بارید. کوچه های روستا یخ زده بودند. هر ازگاهی پشت سرم رو نگاه می کردم و یک نفس راحت می کشیدم. بالاخره تونسته بودیم از کوهستان فرار کنیم! برنامه ای رو که نسبت به اجرای موفقش خوش بین نبودیم، تموم کرده و ازین جهت بسیار خوشحال بودیم. اما خستگی مفرط اجازه نمی داد این خوشحالی رو به چهره امون بیاریم. به میدون افجه رسیدیم. یه خسته نباشید آروم به هم گفتیم و منتظر وایسادیم تا ماشینی پیدا شه و ما رو تا تهران ببره. تو اون مدت به سه روز قبل فکر می کردم و به لحظه ای که توی گرمابدر از ماشین پیاده شده بودیم و آماده می شدیم تا صعود رو شروع کنیم و الان، این بر کوه بودیم... »

از گزارش : محسن انواری در وبلاگ: http://gamasgamas.blogfa.com

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٧ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


آخر هفته : پيش بينی بارش برف !

 

 

 

 

 

يکی از وظايف مهم و ضروری برای طراحان و سرپرستان برنامه های کوه نوردی ٬ پيگيری و توجه جدی به شرايط جوی و پيش بينی های هواشناسی از سوی منابع معتبر است . آن را فراموش نکنيد . لطفا !

به پيش بينی سازمان هواشناسی کشور : « ...از اواخر وقت روز چهارشنبه تا پايان هفته ی جاری با گذر سامانه بارش زائی که روی شمال دريای سياه قرار دارد مجددا غرب و نيمه شمالی کشور تحت تاثير سامانه مذکور قرار می گيرد ... » بنابراين برای روز پنج شنبه بارش باران و جمعه احتمال بارش برف در تهران پيش بينی می شود .  www.weather.ir

www.wunderground.com/global/stations/40754.html 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٦ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


استحکام

«بارش باران و ریزش آب از منافذ سقف سالن همایش اجلاس سران کنفرانس اسلامی موجب توقف سخنرانی معاون اول رئیس جمهور شد. پرویز داوودی که در نخستین همایش بین المللی ژنومیکس و بیوتکنولوژی سخن می گفت ، در حضور میهمانان داخلی و خارجی 2 بار با قطع سخنرانی خود، از مسوولان سالن خواست که کولر را خاموش کنند چون آب پس می دهد. مجری مراسم به داوودی گفت: کولری در کار نیست و این سقف سالن اجلاس است که باران از آن می گذرد....»

روزنامه جام جم ۴/۹/۸۶

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


سرنوشت غم انگيز دموکراسی در انجمن کوه نوردان ...

 

 

 

 

انجمن کوه نوردان ايران نتوانست روز چـــهار شنبه ۳۰/آبان / ۸۶ هيچ يک از دو مجمع عمومی عادی و فوق العاده خود را به دليل عدم حضور اکثريت اعضا برگزار نمايد . وبلاگ آرام کوه ضمن گزارشی  کوتاه از اين جلسه ٬ برخی نظرات و گفت و گوهای مطرح شده در آن را نيز منتشر کرده است :

« ...محمدی از آقای سوومی (اگر نام او را درست نوشته باشم ) نماینده وزارت کشور دعوت کرد تا بروی صحنه برود و او خواست تا تعداد اعضای انجمن را بداند که گویا خانم شاندیز آن را میدانست و او(خانم شاندیز) در آن زمان برای ساعتی سالن را ترک کرده بود...اولین نکته که بحث فراوانی را به دنبال آورد همین به حد نصاب نرسیدن جلسات مجمع عمومی برای انتخابات است... محمدی بر این نظر بود که باید اساسنامه به نحوی تغییر کند که به حد نصاب نرسیدن حاضرین مانع برگزاری انتخابات نشود... نماینده وزارت کشور این امر را غیر قانونی میدانست، او اعتقاد داشت که میتوان و باید روش هایی اتخاذ کرد تا جلسات انتخابات هم مورد استقبال اعضا قرار گیرد مثل برگزاری یک گزارش کوهنوردی جذاب و یا کنسرت موسیقی در همان مراسم... یکی از اعضا پیشنهاد کرد که این مشکل را با محدود کردن تعداد رای دهندگان شبیه آنچه که اکنون در انتخاب رییس فدراسیون انجام شده است حل کنیم یعنی نماینده مربیان، نماینده گروه ها و باشگاه ها و ... در انتخابات حضور پیدا کنند... یکی دیگر از اعضا در مخالفت با نظر بالا و نظر محمدی این روش ها را مغایر با روح دموکراسی که بنیان اصلی یک سازمان مردم نهاد است ، خواند و پیشنهاد کرد که به روش هایی بیندیشیم و بپردازیم که میتواند انگیزه کافی برای پرداختن به امور تشکیلاتی را نیز در اعضا ایجاد کند، واکنش حاضرین گویای این بود که اکثر آنها با نظراین عضو انجمن موافقند... محمدی در این نشست گزارش کوتاهی از عملکرد انجمن داد و قرار شد تا متن کامل آن را در جلسه دوم ارایه کند، محمدی از این عملکرد راضی بود و بویژه بخش مالی آن را بسیار موفق ارزیابی کرد و گفت که برای اولین بار انجمن حدود 20 میلیون تومان درآمد داشته است، وی در ادامه از پشتیبانان مالی انجمن تشکر کرد... برای بیشتر حاضرین روشن نبود که با وجود درآمد 20 میلیون تومانی آیا انجمن به آن کمک های مالی هم نیاز داشته است ؟ و آیا آن درآمد با به حساب آوردن کمکهای مالی بوده است ؟ و دیگر اینکه هزینه های انجمن چقدر بوده است؟...»

از وبلاگ : آرام کوه

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


در حوالی انقراض ...

نتايج آخرين بررسي هاي پژوهشگران نشان مي دهد طي 200 سال آينده دماي کره زمين به حدي افزايش خواهد يافت که نيمي از گونه هاي گياهي و جانوري از بين خواهند رفت. اين نظريه نتيجه بررسي گروهي از پژوهشگران دانشگاه يورک وليدز انگليس روي يک فسيل متعلق به 520 ميليون سال قبل است. بررسي اين فسيل نشان مي دهد علت مرگ آن افزايش دماي کره زمين و ناتواني اين موجود در سازگاري با شرايط جديد بوده است...

دکتر «پيتر ميهو» رئيس گروه پژوهشي دانشگاه يورک درباره افزايش دماي کره زمين طي سال هاي آتي مي گويد؛ «بررسي ها نشان مي دهد در حال حاضر ما در شرايط دمايي خاصي قرار داريم که تا پايان قرن حاضر يا نهايتاً پايان قرن آتي، بسياري از گونه ها به دليل تغييرات دمايي يا بهتر بگوييم افزايش دما از بين خواهند رفت»...

بررسي هاي انجام شده به خوبي تغيير دماي کره زمين از سرد به گرم و عبور از فاز يا دوره يخبندان به دوره يا فاز رويش و حيات را نشان مي دهد. بر همين اساس آخرين فاز گرما از حدود 60 سال آينده آغاز خواهد شد که اين مرحله، حداکثر فاز گرماي کره زمين يا «پيک دمايي کره زمين» خواهد بود. به نظر مي رسد دوره افزايش دما و به دنبال آن از بين رفتن برخي گونه ها پس از اين پيک دمايي آغاز شود...

NationalGerographic.com

روزنامه اعتماد ۳/۹/۸۶

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


از دره های البرز مرکزی ...

 

 

 

 

 

وباد در آسمان ابراندود . و باد در آسمان پاک و زلال ... (لورکا)

 

 

 

 

 

می خواهم تماشايت کنم که می گذری تا نامت را بدانم ... ( لورکا )

 

 

 

 

 

درختان رويای ميوه هايشان را می پرورند و برگ های کوچک رويای بادهايشان ... ( لورکا )

 

 

 

 

 

سرزمينی در همهمه های مه اندود ... ( لورکا )

 

 

 

 

 

آنجا که رودبار به واپسين کرانه می رسد ... ( لورکا)

       از وبلاگ : برنامه های کوه http://parson.persianblog.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +


اين روزها ...

 

 

 

 

 

اداره هواشناسي اعلام کرده است که به زودي سرما سراسر کشور را فرا خواهد گرفت. کم کم هواي مطبوع پاييزي ناپديد مي شود و سرماي زمستان از راه مي رسد. همينطورهاست ديگر. اين روزها همه چيز در حال محو شدن است. هر روز احساس مي کنيم که در پيرامونمان چيزهايي در حال محو شدن است. اين احساس ما به پيرامون و اشيا، احساسي نوستالژيک نيست. احساس فقدان و غيبت چيزهايي است که حضورشان جزء طبيعت و فرهنگ انساني است و ما ناگهان غيبتشان را درمي يابيم. اين روزها همه چيز در حال محو شدن است. لباسي که به تن مي کرديم محو مي شود و پوشش هاي تازه در راه اند، کتابهايي که مي توانستند چاپ شوند، کمتر چاپ مي شوند، کافه کتابهايي که باز بودند، بسته مي شوند، ناشرهايي که در کار چاپ و نشر دستي داشتند، به تعطيلات ساليانه خود مي روند، صحنه هاي تئاتر از هر تئاتري خالي مي شوند، داستانهايي که مجوز مي گرفتند، ناچيزتر مي شوند و لباسي که به تن مي کرديم کم کم قاعده مند مي شود و ناگهان مجسمه تئاتر شهر ناپديد مي شود. ما چه وقتهايي احساس مي کنيم که برهنه ايم؟ وقتي که لباسهايمان را از تن بيرون مي آوريم و گزندگي سرما را بر پوستمان احساس مي کنيم و درمي يابيم که برهنه ايم، يک روح برهنه. انسان بادکنکي نيست که روح در آن دميده باشند، اما هر روز چيزي در روح و جسم ما مي شکند و نابود مي شود. هر روز تکه اي از ما جدا مي شود و در هوا پاره پاره مي شود و در فضا مي ميرد. فرهنگ هر کشوري روح آن سرزمين و محصولات فرهنگي اش پوشش آن فرهنگ است. اين روزها صبح که از خواب بيدار مي شويم ديگر نمي دانيم به زودي چه چيزي محو خواهد شد. در خيابان پشت ويترين هاي خالي کتابفروشی ها سرگردان مي گرديم و يکباره سر مي چرخانيم و مي بينيم که ميدان انقلاب را برداشته اند و ديگر وجود ندارد و ميدان آزادي در دست تعمير است. اين روزها همه چيز در حال محو شدن است. تنها نشسته ايم و به صداي شکستن ها گوش مي سپاريم. خانم ها و آقايان، ما کم کم در حال ناپديد شدنيم. اين کشف دانشمندان عصر ماست؛ معجزه نامرئي شدن. خبرهاي تازه اي در راه است. فردا يکباره صبح از خواب بيدار مي شوي و مي بيني که عاشق نيستي. نبايد حيرت کرد. هيج چيز بعيد نيست. کابوسي تازه در راه است. انگار هر روز مدام از کابوسي به کابوسي ديگر مي غلتيم. بايد شال و کلاه کرد. اجسام از آنچه در آينه مي بينيد، به شما نزديکترند.

روزنامه اعتماد ۱/۹/۸۶

عکس از : کلاغ ها ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۸٦
    پيام ها    +