رنگ آسمان در حال تغییر است!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گفته یک دانشمند استرالیایی، تغییرات جوی کره زمین چنان جدی و اساسی است که می‌تواند منجر به تغییر رنگ آسمان شود.

پروفسور تیم فلانری خاطرنشان می‌کند: پراکندن ذرات گوگرد در هوا به منظور جلوگیری از برخورد پرتو‌های خورشید به زمین و ممانعت از گرم شدن آن یکی از عوامل تغییر رنگ آسمان است.  وی که دانشمند نمونه سال 2007 استرالیا است، می‌افزاید: هم‌اکنون نیز ذرات گوگرد ناشی از سوخت هواپیما در هوا وجود دارد.  فلانری متذکر می‌شود: این موضوع در نوع خود خطرهایی دارد.

                                                                                                         ایسنا ٣١/٢/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه ی این هفته : صعود توچال ( از روستای آهار )

        

                                                           قله ی توچال ( دامنه های شمالی )  عکس : کلاغ ها

 

منطقه : رودبار قصران ـ  ارتفاع : ۳۹۶۶  متر ـ  تاریخ اجرا: ۳/۳/۸۷   ـ  سطح برنامه : متوسط

شرکت دربرنامه ها ی این وبلاگ برای علاقمندان به کوه و کوه نوردی آزاد است . در صورت تمایل و دارا بودن آمادگی جسمانی لازم ( با توجه به شرایط خاص هر برنامه)، می توانید با  تلفن همراه  2320981 _ 0935  ( از ساعت ۱۴ الی ۲۱ ) تماس بگیرید و یا با ارسال SMS آمادگی خود را اعلام نمائید. و نیز تلفن همراه : 2117562 _ 0919

 از وبلاگ برنامه های کوه            http://parson.persianblog.ir

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


آهوی تپه های تبت !

     

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« کوه به قدم هایت نمی رسد

    آهوی تپه های تبت

    جهان جلوه های تو را تنگ است ...

    کوه به قدم هایت نمی رسد

    آهوی همیشه دویده در من

    که دیدگانت

    ابرها را به زایش وا می دارد ... » 

                                                       ( حسین حیدر بیگی ـ شاعر افغان )

 

* عکس: اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


دریاچه ارومیه : طبیعت و زندگی !

دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران بین دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته و با مساحت حدود 4900 کیلومتر مربع بزرگترین دریاچه داخلی ایران است. مجموعه زیر عکسهایی است از زندگی در اطراف این دریاچه و مناظر طبیعی آن.

                      

جزیره کاظم داشی از جزایر کوچک دریاچه ارومیه است. کبودان، اشک داغی و اسپیر بزرگترین جزایر دریاچه ارومیه هستند.

 

                      

نام این زن خالوست که بزرگ یکی از عشایر چادرنشین منطقه است.

 

                      

روستائیان پس از بافتن فرش هایشان آنها را می شویند و مقابل آفتاب می گذارند. صنعت قالیبافی یکی از منابع اصلی درآمد روستائیان این منطقه است.

 

                      

زنان عشایر کرد . بسیاری از شهر و روستاهای جنوب و جنوب غربی دریاچه کرد نشین هستند.

 

                      

زرینه رود، باراندوز رود و تلخه رود از جمله رودهای بزرگی هستند که به دریاچه ارومیه منتهی می شوند.

 

گزارشی از : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


گرامیداشت شصت سال کوه نوردی در کرمان

                     

صعود قله لاله زار به مناسبت شصتمین سال کوه نوردی در کرمان در تاریخ های ۲۶ و ۲۷ اردیبهشت ۸۷ از مسیر گردودرکار با حضور حدود 37 هیئت و گروه از سراسر ایران و جمعیتی حدود 470 نفر انجام شد، در این مراسم از پیشکسوتان کوه نوردی و وبلاگ نویسان کوه نوردی استان (به ویژه آقای باغینی پور ) با اهداء جوایزی تجلیل به عمل آمد.

وبلاگ های دوستان کوه نورد کرمانی را ببینید:

متن خبر: http://nirogahclimbing.blogspot.com  گروه کوه نوردی نیروگاه کرمان

عکس: http://baghinipour.blogfa.com  زبان شناسی و کوه نوردی در کرمان

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


جاذبه های طبیعی ایران : جنت رودبار !

 دورترک، در بالا دست، نزدیک خورشید، در میان مه، بر فراز ابر، زیر بال پرنده، رو به نسیم، عروسی باکره، تن آسوده بود.  این‌جا نباید همان جایی باشد که باید.» چند روزی بود که این اندیشه رهایم نمی‌کرد. تا این که... در لحظه‌ای که رو به دریای مازندران ایستاده‌ بودم، نسیم گویی پیغامی برایم آورده بود: « روی برگردان و رو به بالا برو.»  روی برگرداندم، کوه بود. سبز بود. با خودم گفتم که آیا آنجا خواهد بود آنچه  می‌خواهم بیابم؟ دریا به کوه حواله‌ام کرده بود، باید می‌رفتم و جست‌وجو می‌کردم...و من رفتم.در نزدیکی عروس شهرهای شمال، دو راهی‌ای هست که یک‌راست می‌رود به سوی کوه. به سوی کوه سبز. با این که امسال زمستان بد تا کرده بود درختان را خشکانده و سوزانده بود، با این حال، سبز، رنگ غالب کوه و کوهپایه بود.  مدتی که رفتم به جنگل‌های دالخانی رسیدم. درختان بلندی دیدم و جاده‌ای که به سان مار در آن میان، رو به بالا می‌خزید. «اگر در آن روزی که مردمان کمتری به جنگل می‌روند، در این مکان باشی، حکم سکوت جنگل را درخواهی یافت؛ سکوتی که  آمیخته است با صدای نرم مارمولکی که می‌خزد و نسیمی که می‌وزد و بلبلی که می‌خواند.» 

در جنت رودبار گاوی بود که علف گورستان را بدون خواندن فاتحه می‌چرید و زنی بود که چادرشب به کمر بسته بود و شیر می‌فروخت. از آنها هم گذشتم. از «چرته» و «آرمو» و «پلهم جان»هم گذشتم و اما هنوز راه باقی بود. «پلهم» که اسمش را روی روستا گذاشته‌اند، نام یک نوع گیاه است که در کنار جاده می‌روید. همان گیاهی که بوی بدی دارد، اما دوای درد «گزنه» است. گزنه که بگزدت، پلهم به درد جانت می‌خورد...

از : همشهری آنلاین

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


 

کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

             

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی» .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919 فرامرز نصیری

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه و اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه ی کوه الیمستان اجرا شد

جمعه۲۷/۲/۸۷  ـ قله الیمستان ( برنامه مجدد)   ـ یک روزه

با حضور : نسرین قبله زاده ٬ بهار رضوی ٬ سعید قاطعی ٬ حسین کاظمی ٬ بابک شهباز ٬ مریم وحیدی نسب ٬ پوریا اکبرزاده ٬ غلامرضا نظری ٬ محسن وحیدی نسب ٬ پیام عظیمی ٬ نسترن بشیری ٬ الهام میرزا رضی ٬ بهارک ملک زاده ٬ پریسا محمد بیگی ٬ امیر بهروزیان ٬ حمید محمد بیگی ٬ فاطمه تقی خانی ٬ مهدی صادقی ٬ محسن موگوئی ٬ محمد لطفی ٬ فرامرزنصیری(سرپرست)

                    

      فراتر از بهار آمده ای

      سبز و بیدار ...

                   

      با روزهای روشن

      و سایه های ساکت

                   

      فراتر از بهار آمده ای

      با لبخندی که می درخشد در آفتاب .

                   

      جهان دیگر می شود :

      پروانه ای با بال های درخشانش

      پرواز می کند در سپیده دم .

                   

      و بادی می نشاند

       رویای اسب ها را

       بر شانه های سبز کوه .

                   

      و زمان ٬ جاودانگی اش را با حسی غریب آغاز می کند ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


لرزه‌های زلزله ی چین ، کره زمین را دوبار دور زده است

بررسی سازمان هواشناسی ژاپن نشان می‌دهد، لرزش‌های ناشی از زمین لرزه مرگبار روز دوشنبه هفته گذشته  در چین ، کره زمین را دو بار دور زده است . براثر وقوع زمین لرزه پرقدرت هفت و هشت دهم درجه ریشتری روز دوشنبه هفته گذشته در استان سی چوان چین ، تاکنون مرگ بیش از ‪ ۲۰‬هزار نفر تایید شده و ‪ ۳۰‬هزار نفر دیگر زیر آوار و یا ناپدید هستند. 

 بخش زلزله نگاری سازمان هواشناسی ژاپن گزارش داد: پس از وقوع زمین لرزه سی چوان ، این سازمان توانست حرکت لرزش‌های آن در هنگام دور زدن نوار کره زمین را به ثبت برساند.  دستگاه‌های حساس لرزه نگاری ژاپن پس از وقوع زمین لرزه توانسته‌اند با فاصله حدود دو ساعت و نیم ، حرکت نخست و دوم لرزش‌های آن که در حال حرکت بر روی نوار کره زمین بودند ، در زیر خاک ژاپن را به ثبت رساندند.  دست اندرکاران ژاپنی می‌گویند، به علت کم عمق بودن مرکز زمین لرزه سی چوان ، انرژی فراوانی از آن خارج شده است .  به گفته آنها، انرژی خارجی شده از زمین لرزه‌هایی که دارای امواج بلند هستند به آسانی ضعیف نمی‌شوند و به همین دلیل لرزش‌های آنها دور کره زمین می‌چرخند.


ایرنا ۲۸/۲/۸۷
عکس از: رویترز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


طرح توسعه آمازون...

 

آمازون از بزرگترین نواحی جنگلی جهان و از لحاظ تنوع زیستی بی نظیر است . دولت برزیل می گوید قصد دارد طرح های توسعه پایدار آمازون را علیرغم استعفای خبرساز مارینا سیلوا، وزیر محیط زیست، پیش ببرد.

وقتی خانم سیلوا تنها چند روز پس از آنکه رئیس جمهور لولا بلندپروازانه ترین طرح برای توسعه آمازون طی چند دهه را ارائه کرد، از پست خود استعفا داد، بسیاری از منتقدان آینده طرح را زیر سوال بردند.  اما دولت برزیل توجهی به این انتقادها نکرده است. مانگابیرا آنگر، وزیر طراحی استراتژیک، مردی که وظیفه اجرای پروژه آمازون بر عهده اوست، به بی بی سی گفت که تعهد دولت به آمازون تزلزل ناپذیر است.  وی گفت: "برزیل به جهان نشان خواهد داد که آشتی دادن حفاظت از محیط زیست، منافع نظامی و توسعه در منطقه ممکن است."

                        ازگزارش :  BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز : زلزله در چین

                                                                                                               از خبرگزاری رویترز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


از میان وبلاگ ها ...

 معرفی مجموعه ی سیاره زمین  

« ساخت این مجموعه 5 سال شبانه روز زمان برده و شامل 200 منطقه مختلف می شود. 40 تصویر بردار در مجموع کار تهیه این مجموعه را بر عهده داشته اند تا زیباترین تصاویری را که تا به امروز بشر از زیستگاه های جانوری ثبت کرده تهیه کنند . دوربین های استفاده شده در این مجموعه بسیار خاص است. به طور مثال از دوربین های هالیوودی HD که گاهی نظامی هم هستند استفاده شده . این دوربین ها قدرت بزرگ نمایی زیادی دارند و کیفیت تصویر بالایی در اختیار کارگردان می گذارند. در اکثر مواقع دو گروه تصویر برداری از پایین و بالا صحنه مورد نظر را پوشش می دهند. صحبت های روی فیلم به صورت بسیار جذابی توسط دیوید آتن برو ، زیست شناس معروف انجام شده.

                           

اما یه نکته جالب که در بخش محیط زیست این مجموعه بود ، اشاره به کارکرد مجموعه های مستند در رابطه با محیط زیست بود که یکی از اشخاص مصاحبه شونده حرف جالبی زد. ایشون گفت در بسیاری از موارد این مستندها مردم با خطراتی که موجودات رو تهدید می کنه و زیبایی این موجودات آشنا میکنه و باعث ایجاد یک عزم جهانی برای حفاظت گونه مورد نظر میشه...»

از : وبلاگ چال ( توحید نوروزی )  http://chal.persianblog.ir

.................................................................................

طناب تان را رها کنید !!

داستان درباره یک کوه نورد است که تصمیم گرفت به تنهایی  از بلندترین کوه ها بالا برود . او این کار را کرد اما در حال حرکت و در حالی که فاصله زیادی با قله نداشت پایش لیز خورد و سقوط کرد .در حال سقوط حس وحشتناک مکیده شدن به وسیله نیروی جاذبه زمین را داشت و فکر می کرد که مرگ چقدر به او نزدیک است . اما ناگهان حس کرد طناب حمایتش او را بین زمین و هوا نگه داشته است ودر آن لحظه فریاد کشید :خدایا

وصدای پرطنینی به او پاسخ داد: چه می خواهی؟   گفت: نجاتم بده   خدا گفت: واقعا باور میکنی که من میتوانم تورا نجات بدهم ؟    گفت : آری     خدا گفت :اگر باور میکنی طنابت را پاره کن !!     کوهنورد پس از کمی سکوت تصمیم گرفت که با تمام نیرو به طناب بچسبد .    روز بعد گروه نجات اعلام کردند : یک کوه نورد یخ زده را در حالیکه از طناب حمایتش آویزان بود و بادستهایش محکم طناب را گرفته بود و فقط یک متر از زمین فاصله داشت پیدا کردند .

و شما ؟ چقدر به طناب تان وابسته اید ؟ آیا حاضرید آن را رها کنید ؟

از وبلاگ: سلام بر خورشید (آزیتا مشهدبان) http://sun87.persianblog.ir

.................................................................................

       صعود قله لاله زار به مناسبت شصتمین سال کوه نوردی در کرمان

                           

                              تاریخ اجرای برنامه ۲۶ و ۲۷ اردیبهشت ۸۷

از وبلاگ : گروه کوه نوردی نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان

 http://nirogahclimbing.blogspot.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


شب پر ستاره ی هیمالیا !

 

کوه  اورست  ( عکس از : خبرگزاری رویترز)

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


.........

.........

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه ی صعود هم هن اجرا شد

جمعه ۲۰/۲/۸۷ ـ صعود هم هن ـ یک روزه

باحضور: لیلا بنی ابراهیمی ٬ سیما یگانه ٬ عماد اسلامی ٬ میلاد خوشنودی ٬ مریم عزیزی ٬ مهسا امامی ٬ آزیتا مشهدبان ٬ عماد شهابیان ٬ آرش نقافی ٬ مهدی خدائی ٬ مهدی مطیعیان ٬ فاطمه حمزه لوئی ٬ مرضیه و امیر داوری نژاد ٬ مریم رهبان ٬ فرامرز نصیری ( سرپرست )

از همه سو باد می وزید . آشفته و سرمست و جوان ...

می وزید و خود را از دیوارهای سنگی آن قلعه ی هزار ساله بالا می کشید . برای بردن هزار سال رازهای ناگفته آمده بود ...

از همه سو بـــــــــاد می وزید . می وزید بر کوره راه هائی که در انتظار آفتاب ٬ از شوق صعود ســـرشار بود...

و با طنین و ترانه ٬ به جانب دره ها و آن آبشاران کوچک می رفت تا خود را با موسیقی زلال جاری شدن بیامیزد ...

به قله رسیدیم و باد لحظه به لحظه پر آشوب تر و شتاب زده تر می وزید . بادی که بوی ابر می داد . بوی باران و بهاران ...   


 از وبلاگ برنامه های کوه     http://parson.persianblog.ir 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برای اولین بار در تاریخ : مشعل المپیک بر فراز اورست !

                           

مشعل الـــــمپیک 2008 پــــکن دقایقی پیــــــش به قله 8844 متری اورست، بلندترین نقطه جهان رسید. پس از آنکه 5 هیمالیانورد مشخص شده از سوی فدراسیون چین روز گذشته حرکت خود را با مشعل از کمپ پنجم با ارتفاع 8300 متر به سمت قله آغاز کردند، به فاصله زمانی 30 دقیقه ای پس از حرکت اعلام کردند که به مشکل مواجه شده و امیدها برای رسیدن به آن کم رنگ شد. در این شرایط، یک تیم دیگر حرکت خود را به سمت کمپ حمله از بیس کمپ آغاز کرد؛ اما در همین فاصله نیما سیرن با هماهنگی صورت گرفته با کمپ اصلی امید رسیدن به قله را افزایش داد و حرکت خود را به تنهایی به سمت بلندترین قله جهان آغاز کرد. نیما سیرن امروز و دقایقی پیش با گفتن این جمله از واکی تاکی خود رسما رسیدن مشعل به بلندای هیمالیا را اعلام کرد: "به قله رسیدم. این نیما سیرن است که صحبت می‌کند. بیس کمپ بیس کمپ" نیما سیرن پرچم های سمبلیک اتحاد ملت‌ها را نیز نصب کرد.

            

ارتباط ماهواره‌ای با نیما سیرن، کوه نورد برتر چین در دقایق پایانی مکالمه قطع شد؛ اما ارتباط صوتی برای اعلام این خبر مدرک معتبری است.

                              

 آژانس خبری شین هوا نیز با پخش فایل صوتی رسیدن مشعل را تایید کرد.

خبرگزاری فارس
عکس ها : خبرگزاری رویترز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز : در جست و جوی آب!

 

خبرگزاری رویترز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


تیم صعود مشخص شد !

از سوی کمیته برگزار کننده المپیک پکن، اسامی کوه نوردان حمل کننده مشعل به بلندترین قله جهان اعلام شد. پنج هیمالیانورد مورد اعتماد مقامات المپیک در فدراسیون کوه نوردی چین به عنوان تیم حمله به قله اورست به جهت حمل مشعل به شرح زیر اعلام شد: "وانگ یونگ فنگ"، "لوشن"، "نیمکا سیرن"، "کیلو" و "جینگ یانگ"، این کوه نوردان در کارنامه خود، سابقه حداقل سه بار صعود قله اورست را دارند.  بر این اساس،این تیم در مسیر حرکت خود تا کمپ چهارم از سوی 18حمایت گر برجسته هیمالیانورد که از سوی فدراسیون کو هنوردی چین معرفی شده اند،حمایت خواهند شد.
این تیم بامداد روز گذشته از بیس کمپ اورست حرکت خود را با مشعل به سمت قله آغاز کرد. در این فهرست 18 نفره نام سه کوه نورد زن به چشم می‌خورد.  کایزون از تبت متولد 1965، لابا از تبت متولد 1965، ژیائو کیمی از تبت متولد 1964، ژیالا از تبت متولد 1962، بیانبا ژاژی از تبت متولد 1982، بیاندوژو از تبت متولد 1979، داپو بودانژو از تبت متولد 1976، وانگدو از تبت متولد 1976، بینگ کو از تبت متولد 1978، کیپی از تبت متولد 1985، آوانگ دانژی از تبت متولد 1984، هوانگ چونگی از شهر هان متولد 1986، یوان فودونگ از شهر هان متولد 1985، ژوپنگ از شهر توژیا متولد 1984، ژانگ جین از شهر هان متولد 1984، ژوئینگ از شهر هانگ متولد 1985، و خانم‌ها ژی ژی از تبت متولد 1969، سیرن وانگ مو از تبت متولد 1985 و سوزی ژیا‌ از شهر هانگ متولد 1984ترکیب تیم حمل کننده را تشکیل می‌دهند.
یک تیم مجهز به تجهیزات ماهواره‌ای به وسیله ردیابی هایی که به این کوه نوردان نصب شده است، آنها را در مسیر کنترل خواهند کرد تا به شکل مستقیم تصاویر حمل مشعل از شبکه CCTV (شبکه ملی چین) پخش شود. نکته جالب توجه،حمل تعدادی از پرچم‌های کشورهای مختلف به نشانه دوستی است که در قله و در اطراف مشعل نصب خواهد شد.

خبرگزاری فارس

------------------------------------------------------------------------------------------------


صعود آغاز شده است : مراسم تعویض مشعل !

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


مرتفع ترین کافی نت جهان !

مرتفع‌ترین کافی‌نت جهان در دامنه کوه کومولانگما در رشته کوه های هیمالیا احداث شد. این کافی نت به وسیله گروه چینی (China Mobile) و در ارتفاع 5200 متری زمین ساخته شده است.
                

این کافی نت عمدتا با هدف حمایت و پشتیبانی از فرآیند حمل مشعل المپیک در کوه کومولانگما Mount Qomolangma در سلسله جبال هیمالیا در تبت راه اندازی شده است. در این کافی نت به خبرنگاران و روزنامه نگاران و همچنین مقامات مسئول در برنامه حمل مشعل المپیک 2008 پکن سرویس دهی می شود. هم اکنون روزانه بالغ بر 40 تا 50 کاربر با حضور در این کافی نت از خدمات آن و از جمله خدمات ویژه نظیر پخش رایگان فیلم استفاده می کنند. طراحی و راه اندازی این کافی نت بخشی از تلاشهای گسترده چین برای برگزاری هرچه باشکوهتر مسابقات المپیک 2008 پکن است.


جام جم آنلاین

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


" نرگس " گردباد برمه !

 

سه روز پس از وقوع گردباد شدیدی در برمه، مقامات محلی این کشور گفته اند که دست کم بیست و دو هزار نفر در این حادثه جان خود را از دست داده اند.

BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


حکایتی برای بودن یا نبودن

 

از صورتش فقط دو تا چشم پیدا است. سر و صورت را با دستمال و روسری چنان پوشانده که از غبار خاک و ماسه معلق در امان باشد. خشت های خام را که زیر آفتاب خشک شده، ردیف به ردیف جمع می کند و روی هم می چیند تا نوبت پخت شان برسد. پوست دستش را لمس می کنم. مثل پوسته خشت های ناپخته یی که روی زمین می چیند پرترک و زمخت است... از کار دست می کشد و راهی خانه می شود تا غذای ظهر را آماده کند. «آبگوشت درست می کنم. شوهرم آبگوشت دوست دارد. می خورد و جان می گیرد.» من در سربالایی ایستاده ام و او در گودی. دستم را دراز می کنم. «دستم خاک خالی است. دستت خاکی می شود.» دست کوچک و زمخت و زبرش را در دستم فشار می دهم و او مرا از شیب شن نرم دنبال خود می کشد... پشت پاسگاه نعمت آباد زمین به قد 70 هزار متر دهان باز کرده و 100 زن و مرد در آن گودال خاک و شن به قدر جان کندن از ساعت 3 نیمه شب کار می کنند تا ظهر که دو ساعت استراحت دارند و دوباره کار می کنند تا غروب. کارشان خشت زدن است. از خاک سیاه که با آب مخلوط شده و ورز داده اند، بغل بغل برمی دارند و توی قالب چهارتایی می ریزند و با یک تکه چوب سر قالب را صاف می کنند و قالب را که وزنش به 20 کیلو هم می رسد یک تقه می زنند و روی داغی زمین خشت ها را رها می کنند...از همه شان که نه، حداقل از نصف شان پرسیدم.- از این زندگی راضی هستی؟

- نه. این زندگی نیست.

راست می گویند؟ زندگی که شب و صبحش معلوم نیست. خوشی و ناخوشی اش، بودن و نبودنش. پولی که می گیرند فقط بابت طی کردن یک روز اضافه تر است. این هم حکایت آنهاست دیگر...

از گزارش بنفشه سام گیس روزنامه اعتماد ۱۷/۲/۸۷

http://www.etemaad.com/Released/87-02-17/205.htm

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه ی این هفته : صعود قله هم هن

 

                                                                            قله هم هن ( البرز مرکزی )

 منطقه : رودبار قصران ـ  ارتفاع : ۳۶۰۵  متر ـ  تاریخ اجرا: ۲۰/۲/۸۷  ـ  سطح برنامه : متوسط

شرکت دربرنامه ها ی این وبلاگ برای علاقمندان به کوه و کوه نوردی آزاد است . در صورت تمایل و دارا بودن آمادگی جسمانی لازم ( با توجه به شرایط خاص هر برنامه)، می توانید با  تلفن همراه  2320981 _ 0935  ( از ساعت ۱۴ الی ۲۱ ) تماس بگیرید و یا با ارسال SMS آمادگی خود را اعلام نمائید. و نیز تلفن همراه : 2117562 _ 0919

 

از وبلاگ برنامه های کوه            http://parson.persianblog.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نجات کوه نوردان حادثه دیده...

 

                                                                                  کوهستان قلعه ماران ( عکس : اینترنت )

10 کوه نورد زن گرگانی که اواخر هفته گذشته راهی ارتفاعات «قلعه موران» رامیان شدند، تصورش را هم نمی کردند دچار حادثه شوند. آنها که همراه با چهار کوه نورد مرد راهی کوهستان شده بودند، به دلیل مه گرفتگی مسیر را گم کردند تا اکیپ هشت نفره از نجات گران کوهستان جمعیت هلال احمر آزادشهر برای نجات آنها به منطقه اعزام شوند. «اصغر نودهی» سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان آزادشهر در شرق استان گلستان در این باره گفت؛ امدادگران این جمعیت از ساعت وقوع حادثه یعنی 20/22 جمعه شب و پس از هشت ساعت جست وجو و با همکاری برخی اهالی روستای «خاک پیرزن»، تمامی اعضای تیم کوه نوردی شهر گرگان را که 10 نفر آنان را بانوان تشکیل می دادند، نجات دادند. او ادامه داد؛ حال پنج نفر از بانوان این تیم کوه نوردی وخیم بود که پس از انتقال به روستای خاک پیرزن، با کمک های اولیه مداوا شده و بهبود یافتند.

روزنامه اعتماد ۱۶/۲/۸۷

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


اورست : بارش سنگین برف !

 

یکی از کارشناسان خدمات هواشناسی اعلام کرد: بارش سنگین برف ممکن است در صعود کوهنوردان چینی که ماموریت دارند مشعل المپیک را به قله اورست برسانند، خلل ایجاد کند.

به گزارش سایت رسمی بازی‌های المپیک پکن، مشعل بازی‌های المپیک ‪ ۲۰۰۸‬پکن قرار است در جریان سفر خود به دور دنیا قبل از شروع بازی‌ها در روز ‪ ۸‬اوت به بلندترین قله جهان یعنی اورست نیز که بخشی از کشور نپال و منطقه تبت در چین را نیز فرا می‌گیرد نیز صعود کند. ژانگ ژیگانگ در این‌باره اظهار داشت: سفر مشعل ممکن است به دلیل بارش برف با مشکل مواجه شود. اگر بارش برف ادامه پیدا کند پوشش ضخیمی از برف بر روی کوه می‌تواند کوهنوردی را دشوار سازد. پکن هفت سال پیش در تلاش برای کسب امتیاز میزبانی بازی‌های المپیک وعده داده بود که مشعل این بازی‌ها به بلندترین قله جهان صعود کند. این اولین بار است که مشعل المپیک به قله ‪ ۸۸۴۴‬متری اورست راه می‌یابد. ماه‌های مه و سپتامبر جذاب‌ترین روزهای سفر مشعل بازی‌های المپیک پکن به اورست است.

ایرنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


یادآوری به : برنامه ی نشست اردیبهشت ماه !

 

1- دیدار و پذیرایی * 30 دقیقه
2- گفتگو درباره ی نمایشگاه عکس دماوند * علی قلمسیاه * 30 دقیقه
3- گزارش نخستین پیمایش کامل زمستانی خط الراس کالاهو٬پوریا محمدی 60 دقیقه
4- پیش معرفی برنامه تلاش برای صعود قله نانگاپاربات * لیلا اسفندیاری * 60 دقیقه


زمان: چهارشنبه 18 اردیبهشت ماه 1387 از ساعت:17 تا 20      مکان: خیابان استاد نجات اللهی(ویلا)،نبش چهارراه ورشو، ساختمان تشکل های غیر دولتی، سالن آمفی تئاتر2

 از سایت انجمن کوه نوردان ایران

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه دیدار از دریاچه ی نمک آران و بیدگل اجرا شد

پنج شنبه ۱۲/۲/۸۷ ـ دیدار از دریاچه ی نمک آران و بیدگل ـ دو روزه

همراه با : بابک شهباز٬ پوریا اکبرزاده ٬ محبوبه سروی ٬ نسرین قبله زاده ٬ امیر طالبی ٬ مهدی صادقی ٬ یکتا نورانی ٬ آزاده ملکی ٬ پریسا و حمید محمد بیگی ٬ سعید قاطعی ٬ حسین کاظمی ٬ شادی فرزانه ٬ زهرا آقائی ٬ رضا عربی ٬ الهام میرزا رضی ٬ بابک فاضل ٬ ماهرخ مرادی ٬ یزدان بخش زارع ٬ آزاده محمد ٬ ناهید خمسه ای ٬ سارا ملک محمدی ٬ امیر بهروزیان ٬ سنا میری آشتیانی ٬ یاشار ماکوئی ٬ محمد لطفی ٬ مریم امانی پور ٬ نسترن بشیری ٬ بهارک ملک زاده ٬ فرامرز نصیری ( سرپرست )

کویر :

 

 آنجا که ... سپیده در هر تولد ٬ با سکوت پیوند می خورد و... « آفتاب فهمیدن از افق دور و مبهمی در روح طلوع می کند ... شریعتی »

 

آنجا که ... چشم اندازها ٬ تهی از نجوای برگ ها و پرواز پرندگان است و زمین خاموش است و خاک در گستره ای بی انتها ٬ تشنه ی باران است .

 

آنجا که ... به ناگاه ٬ زمزمه ی جویبارهای مرموزی را که در صحرای روح آدمی روانند می شنوی و در جاده هائی روانه می شوی که به ابدیت می پیوندد .

 

 آنجا که ... جهان ٬ روشن و بی کران ٬ در تو باز می تابد !

 

از وبلاگ برنامه های کوه :  http://parson.persianblog.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


به دلیل نامساعد بودن هوا ، انتقال مشعل المپیک به اورست به تاخیر افتاد

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از پایگاههای خبری اینترنتی چین ، قرار بود کار انتقال مشعل المپیک به قله اورست از امروز آغاز شود اما به دلیل بدی آب و هوا و شرایط نامساعد جوی ، این کار با چند روز تاخیر انجام خواهد شد. برخی سایت‌ها نوشتند که کارانتقال مشعل المپیک به قله‌اورست بعداز تعطیلات طلایی چین که به مناسبت روز جهانی کارگر از امروز آغاز شده است ، انجام خواهد شد. یادآور می‌شود ، نوزده خبرنگار به عنوان اولین گروه از خبرنگاران وارد مرکز رسانه‌ای در کوه اورست شده‌اند تا انتقال و صعود مشعل المپیک ‪۲۰۰۸‬ پکن به این قله را پوشش دهند.
مرکز رسانه‌ای ماه گذشته میلادی در ارتفاع پنج هزار و ‪ ۴۰‬متری کوه اورست که چینی‌ها آن را " چومونگ لانگما" می‌نامند ، ایجاد شد. این نخستین باراست که مشعل المپیک در تاریخ این رقابت ها به ‌اورست منتقل می شود.  دانشمندان در سال ‪ ۲۰۰۵‬میلادی ارتفاع این قله را هشت هزار و ‪ ۸۴۴‬متر و ‪ ۴۳‬سانتی متر اعلام کردند.


ایرنا ۱۳/۲/۸۷

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


امسال وزش باد و توفان ، پدیده مداوم در کشور است

 عضو هیئت علمی پژوهشکده هواشناسی و علوم جو کشور اعلام کرد: به علت خشکی زمین، امسال وزش باد و توفان های گرد و خاک و شن در کشور زیاد خواهد شد. مجید آزادی امروز در سمنان در گفتگو با ایرنا  افزود: وزش باد و توفان، امسال پدیده مداوم در کشور است. این کارشناس با بیان اینکه "خشکسالی امسال کم سابقه است"، خاطرنشان کرد: در سال زراعی جاری، 160 میلیمتر باران در تهران باریده است، در حالی که در گذشته، بارش کمتر از 100 میلیمتر را نیز در تهران شاهد بوده ایم. عضو هیئت علمی پژوهشکده هواشناسی و علوم جو کشور، پیش بینی درباره بارندگی در سال زراعی آینده را هنوز زود دانست و گفت: این امر به بررسی بیشتر نیاز دارد.

خبر ایرنا
عکس : آرشیوی و از اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


میکل آنژ : در ستایش انسان !

 

« میکل آنژ ... در مدتی کـــــمتر از چهار سال ٬ به تنهائی اثری خارق العاده و شاهکاری بی مانند در تاریخ هنر جهان آفرید ... آفرینش آدم ...  در نظر او بدن آدمی نه فقط به علت شکل طبیعی اش بلکه به علت ارزش معنوی و فلسفی اش زیبا است . بدن  فقط تجلی گاه روح یا حالتی از ذهن یا شخصیت آدمی است . میکل آنژ بدن آدمی را به ساده ترین و ابتدائی ترین شکلش شبیه سازی می کند . به حالت برهنه یا با ردائی ساده بر تن . بی هیچ پس زمینه یا رنگ آمیزی تزئینی و همواره با احساس پیکر تراشانه ... صحنه آفرینش آدم ٬ شبیه سازی سنتی نیست بلکه تفسیری شجاعانه و سراپا انسانی از آن حادثه ازلی است . خدا و آدم که از اعضای نژاد موجودات برترند ٬ در منظره ای آغازین و بی شکل با یکدیگر روبرو می شوند که آدم هنوز جزئی از آن و همانند کره خاکی سنگین است...»

هنر در گذر زمان 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


مجید باغینی پور و روایت حادثه ی کرمان ...

 

                                                                کوه صاحب الزمان در کرمان

« ... ظاهرا ایشان قرار بوده که برای صعود به یکی از کوه های رفسنجان بروند که به دلیلی نمی روند و تصمیم می گیرند تک و تنها به کوه صاحب الزمان بروند و مسیری به اصطلاح سلو را صعود کنند. به نظر می رسد از جلوی طاق علی و کتیبه رد شده اند و به دره پشت طاق علی رفته باشند. در اینجا بدترین مسیر را برای صعود انتخاب کرده اند, یعنی دیواره سمت چپ . بنده بی هیچ اغراقی این کوه کوچک را خوب می شناسم و با دوستانمان تقریبا هر روز به این کوه می رویم و یکی دوساعتی کوه پیمایی می کنیم. بنده هنوز هیچ کوهنورد کرمانی ( حتی یک مورد) را ندیده ام که از این بخش از این دره صعود کند زیرا بسیار ریزشی و لیز است. شیب زیادی ندارد ولی به دلیل قرار گرفتن در مسیر ریزش باران های  فصلی فوق العاده لیز و نامطمئن است. شاید بی هیچ اغراقی صد بار با دوستانمان در غار کوچکی که در این دره قرار دارد و شباهت بسیاری به طاق علی دارد ( و به همین دلیل ما به آن طاق علی دو) می گوییم, نشسته ایم و به دیواره روبرو ( یعنی همان دیواره ای که خانم سالکی از آن قصد صعود داشته اند) نگاه کرده ایم و در باره بالا رفتن از آن حرف زده ایم و به دلیل ریزشی بودن آن هنوز حتی یک بار از آن بالا نرفته ایم و با قرار گرفتن بر یال جنوبی, از این بخش از کوه بالا رفته ایم و از خاک سرخو پایین آمده ایم. بی شک, کرمانی نبودن خانم سالکی و همراه نبودن با کوهنوردی کرمانی در انتخاب این مسیر نامطمئن بی تاثیر نبوده است. آنگونه که دوست خوبمان آقای علیرضا جاوید نیا تعریف می کرد, وقتی به محل سقوط خانم سالکی رسیده است, از سه زخم وحشتناک ایجاد شده در سر ایشان به شدت نگران شده است. خدا را شکر که به خیر گذشته است.»

از وبلاگ : زبان شناسی و کوه نوردی در کرمان   ( عکس از اینترنت )

http://baghinipour.blogfa.com/post-1305.aspx

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


دبیر هیئت کوه نوردی آ.غ : فرشید فاریابی دروغ می گوید !

 

« همایون مؤید زاده هستم دبیر هیئت کوه نوردی استان آذربایجان غربی ، فرشید را خوب می شناسم کافی ست شما هم یکبار با او همسفر شوید٬  متوجه می شوید همه درد زندگی وعالم را در همان یک سفر به سر شما خالی خواهد کرد.  او با گزارش غیر واقعی خود ( گزارش یک حادثه ) همه را سخت به انتقاد می گیرد.  با کارهای مثبت کاری ندارد . هزار و یک کار مثبت در مقابل یک کار اشتباه ، دیگر از کارهای مثبت صحبتی به میان نخواهد آورد.  از فرشید می پرسم شما که در هلال احمر امدادگر آن و باصطلاح از فعالان هستید!؟ چرا از سگ های آلمانی هلال احــــــــمر که روزانه هزینه های گزافی را فاکتور می نمایند  درخواست جستجو را نکردید!؟ مطلع شدم پزشکی قانونی مرگ را پس از سه روز از شکسته شدن ستون فقرات از ناحیه کمر و بی هوشی اعلام کرده است آیا در صورت استفاده از سگ های آلمانی که به همین منظور نگهداری شده است بهتر نبود !؟ مقصر کیست ؟ چرا از میله های سونداژ استفاده نکردید؟ اگر به یاد داشته باشی در روز حادثه من به همراه دبیر کمیته روابط عمومی هیئت به هلال احمر آمدم و شما با یک تیم یازده نفره سیاهی لشکر در آنجا حضور داشتید.  شما با سیاهی لشگر راهی منطقه راژان شدید و به ما گفتید در خودرو هلال احمر جایی برای شما وجود ندارد و بعنوان نیروی پشتیبان ما را دنبال نخودسیاه فرستادید و با سیاهی لشگر عازم منطقه شدید.  ولی باکمال تعجب اطلاع یافتم (توسط روستائیان و نیروی انتظامی منطقه) که فقط سه نفر به راژان رفته بودید و فردای روز حادثه که اینجانب به همراه مسؤولین کمیته های هیئت جهت جستجو به منطقه رفتیم و شما که باناسزاگویی که چرا دبیر کمیته روابط عمومی را در هلال احمر برای حضور در جلسه جاگذاشته ایدو دیگر ... همان طور که گزارش کرده اید من و دیگر همنوردان ٬ که هلال احمر هیچگونه نقشی در کاوش وجستجو نداشت ٬ بعلت نداشتن میله سونداژ حدود پنجاه متر بالاتر از فرد یافته شده کلا" توسط باتوم منطقه را جستجوکردیم چرا با توجه به اصرار گروه جستجوگر و خود شما اقدام به حداقل سونداژ نکردید و داوطلبین را با سخنان تلخ وادار به مراجعت کردید؟
شما بگویید ٬  کسی که برای جستجو و امدادرسانی آن هم در برف و یخ می آید چطور ممکن است با خود وسایل نمی آورد ؟ در گزارش یک حادثه نوشته ای گروه مراجعه کننده وسایلشان را ندادند ولی خدا گواه است که دروغ می گویی چرا که من دبیر هیئت کلاه طوفان ،باتوم،گرانپون،کلنگ ودیگر ابزار همراهم رادادم باید بگویم که اشتباه کردم چرا؟ کسی که برای امداد راهی منطقه آن هم در زمستان وکوهستان می شود برای کمک می آید نه برای میهمانی ؟ باشماخیلی حرفها دارم باشد برای بعد !؟... »از بخش پیام ها در وبلاگ آرامکوه ( عباس ثابتیان )

 

 برای انتشار این متن ٬ انجام پاره ای اصلاحات اجتناب ناپذیر بود ! « هلال اهمر » را به هلال احمر و « اسرار » را به اصرار  و ... تغییر دادیم .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


مشعل المپیک ، اورست ، نیروهای امنیتی ...

 
 
مشعل ویژه بازی‌های المپیک‪ ۲۰۰۸‬پکن روز یکشنبه وارد کمپ اصلی کوه اورست شد. مسوولان برگزاری المپیک پکن قصد دارند این مشعل را به عنوان سمبل بازی‌ها به نوک بلندترین قله جهان ببرند.  انتظار می‌رود بردن مشعل المپیک به قله اورست اوج سفر جهانی این مشعل باشد که در برخی نقاط دنیا شاهد اعتراض‌های ضد چینی بر سر مسئله تبت بوده است.  به گفته مسوولان، تیمی از کوهنوردان قرار است در اوایل ماه مه به همراه مشعل، صعود به قله اورست را شروع کنند و اواسط همین ماه به قله برسند...رسانه‌های چین اوایل ماه جاری اعلام کردند که نیروهای امنیتی برای جلوگیری از هرگونه اختلالی در صعود مشعل به کوه اورست، در کمپ اصلی این کوه مستقر شده اند. چین همچنین سفر کوهنوردان متفرقه از مسیر مشعل را نیز ممنوع کرده است. نیروهای امنیتی نپال هم اجازه یافته‌اند در برابر معترضین از اسلحه استفاده کنند در حالیکه چهارشنبه گذشته نیز یک کوهنورد آمریکایی به دلیل همراه داشتن یک دسته نوشته ضد چینی از صعود به کوه اورست منع شد. گروهی از خبرنگاران خارجی روز جمعه برای پوشش خبری صعود مشعل به قله اورست تحت تدابیر شدید امنیتی راهی این کوه شدند.


خبر: ایرنا
عکس ها : اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


از بخش پیام ها : در باره ی حادثه کرمان

م . رهبان :

از رخداد چنین حادثه ناگواری بسیار ناراحت شدم . ولی آیا نمی شود با کمی تدبیر از پیشامد چنین حوادثی جلوگیری کرد ؟ به امید بهبودی ایشان.

  

به م . رهبان عزیز! یادگیری مجموعه آموزش ها  و توجه جدی به اصول و بنیان های علمی و پذیرفته شده ی این ورزش ، می تواند در جلوگیری از بروز چنین حوادث و اتفاقات ناگوار و تلخی که هر روزه شاهد آن هستیم ، نقش موثری را ایفا نماید . شاید یگانه تدبیر همین است! امیدواریم از سوی دوستان کوه نورد کرمانی ، نقد و بررسی این گونه حوادث و اتفاقات ناشی از خطای انسانی ، به صورتی جدی دنبال شود  .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


رویاها !

 


هوا سرشار از بوی اسب است و غم و 
  
اندکی غبطه ! 

در افق 

نقطه های سیاه  کوچکی می رقصد 

و زمینی که بر آن ایستاده ام

دیگر باره آرام یافته است 

پنداری رویایی بود آن همه...

                                              مارگوت بیکل

----------------

ـ عکس از کلاغ ها ( دشت ناندل در جبهه شمالی دماوند)
ـ متن این شعر در بخش پیام های پست الیمستان نوشته شده بود

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نمایشگاه هفده عکاس در نیاوران

 
هفده عکاس حرفه ای و آماتور یک نمایشگاه عکس گروهی در فرهنگسرای نیاوران برگزار کرده اند. در این نمایشگاه که عصر جمعه ششم اردیبهشت با حضور جمع نسبتا زیادی از علاقه مندان افتتاح شد جمعا ۷۲ عکس به نمایش گذاشته شده است...در کاتالوگ نمایشگاه آمده است: "جمع حاضر در این نمایشگاه را نسلی از عکاسان تشکیل می دهند که تعهدشان جهت ارتقا سطح کیفی آثار خود به منظور احترام به مخاطبشان را طی دهه گذشته با تلاش زیادشان نشان داده اند، به همین منظور این نمایشگاه نمونه ای دیگر از تلاش جمعی عکاسان بدون اتکا به بخش دولتی برای پیشبرد جایگاه عکاسی ایران به شمار می رود"... نمایشگاه تا ۱۲ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

BBC/PERSIAN

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


حادثه در ارتفاعات صاحب الزمان کرمان

                                                    saleki

« متاسفانه صبح روز گذشته (جمعه مورخ۶/۲/۸۷)  همنورد خوبمان خانم لیلا سالکی که به تنهایی مشغول سنگ نوردی در ارتفاعات صاحب الزمان کرمان بودند بدلیل پرت شدن از ارتفاع 6 متری یکی از دیواره ها دچار صدمات شدیدی از جمله شکستگی پا،فک، بینی و سر شدند.بلافاصله بعد از حادثه ایشان با توجه به اینکه وضعیت مناسبی نداشتند با تلفن همراه خود با دوستان شان تماس می گـــــــــــــــیرند و آنـــــــــــها را در جریان حادثه قرار می دهند.دوستان ایشان بلافاصله با آتش نشانی و تیم امداد و نجات کوهستان تماس می گیرند و  تیم ها عملیات تجسس و همچنین امداد را آغاز می کنند.بعد از انتقال خانم سالکی به پایین ایشان بوسیله یکدستگاه آمبولانس به بیمارستان باهنر کرمان انتقال پیدا می کنند.با توجه به ملاقاتی که شب گذشته با خانم سالکی داشتیم حال عمومی وی مناسب می باشد .برای ایشان آرزوی سلامتی و بهبودی کامل را داریم.»                  


خبر از : وبلاگ  مسیر جادوئی   و    آرامکوه

 

----------------------------------------------------------------------------------------

تاریخ وقوع حادثه در وبلاگ مسیر جادوئی به اشتباه ۶/۲/۸۶ نوشته شده است.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه ی الیمستان اجرا شد

جمعه ۶/۲/۸۷ ـ صعود قله الیمستان ـ یک روزه

الیمستان ٬ حکایت جنگل و رویش و طراوت و بهار بود  . حکایت بادهای بی قرار و سنگ چین قله های سکوت و انتظار در دوردست های افق  . حکایت جام خنده ی خورشید بود و زیبائی و صمیمیت ساده و معصوم معماری امامزاده ای گمنام  . الیمستان ٬ خاطره ی قامت بلند و با شکوه کوهی بود که در بی کرانگی هستی ٬ آرام آرام رنگ می گرفت . الیمستان ٬ یادآور خاطره ی روزهای روشن و جنگل های همیشه سبز و بیدار شمال بود ...

باحضور: علی کاظم خانی ٬ فرین خدائی ٬ فریال انوشه ٬ علیرضا نظری ٬ نوید فخر دائی ٬ لیلا برکتی ٬ رضا قربانی ٬ عباس بهشتی ٬ دنیا و دلارا جهان سوزان ٬ کیوان و کامران ...  ٬ لیلا عزیزی ٬ بشیر خوش نویس ٬ لیلی سجادی ٬ وحید مجد فر ٬ فاطمه و محمد رضا و حمید رضا حمزه لوئی ٬ مریم بالدر ٬ محمد آشتیانی ٬ نسرین قبله زاده ٬ آزیتا مشهد بان ٬ محــــــــبوبه ســـــروی ٬ لیلا ساعت چی ٬نیکو نیک نفس ٬ مریم رهبان ٬ نرگس آشتیانی ٬ فرامرز نصیری ( سرپرست ) 

 

 

 

 

 

از وبلاگ : برنامه های کوه       http://parson.persianblog.ir 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


ژئوپارک قشم در دنیا بی نظیر است


عضو کمیته مشورتی ژئوپارک‌های اروپا گفت: ژئوپارک قشم یکی از ژئوپارک‌های منحصر به فرد در دنیا است. دکتر کلودیا در بازدید یک هفته‌ ای خود از منطقه ژئوپارک قشم دیشب در گفت‌وگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: ژئوپارک قشم به دلیل مناطق بکر و دست نخورده آن و نیز وجود مردمانی با آداب و رسوم و پوشش خاص، یکی از منحصر به فرد ترین ژئوپارک های جهان به شمار می‌رود. ژئوپارک قشم به دلیل مناطق زمین شناسی، طبیعی، تاریخی و زیست محیطی ویژه آن، در دنیا منحصر به فرد است. مسوول توسعه منطقه‌ای ژئوپارک‌های آلمان، اظهار کرد: در جریان بازدید از ژئوپارک قشم، مذاکرات مهمی در خصوص توسعه و اجرای هرچه سریعتر طرح جامع آن با مسوولان ژئوپارک قشم صورت گرفت که به توافقاتی دست یافتیم. کلودیا گفت: وسعت ژئوپارک آلمان بالغ بر 3500 کیلومتر است و بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد و سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی از آن بازدید می‌کنند...


جام جم آنلاین

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


اولین دوربین عکاسی جیبی مجهز به GPS

دوربین‌های عکاسی دیجیتال مجهز به GPS یا دستگاه‌های GPS دارای دوربین، محصولات جدیدی به شمار نمی‌روند. با این حال نوع جدیدی از این محصولات برای اولین بار به بازار معرفی شده است. این محصول در واقع اولین دوربین عکاسی دیجیتال مجهز به GPS با اندازه جیبی و کوچک است. این دوربین عکاسی را شرکت تایوانی OEM Altek طراحی و تولید کرده است. این دوربین تصاویر را با وضوح 8 مگاپیکسل گرفته و ذخیره می‌کند. نمایشگر این دوربین از نوع LCD لمسی با اندازه 3 اینچ است. به این ترتیب دنبال کردن و راهبری مکان‌های مختلف با استفاده از نمایشگر لمسی این دوربین راحت‌تر خواهد بود. ویژگی مهم و قابل توجه این دوربین عکاسی، قابلیت ثبت خودکار مکان عکسبرداری آن است.به این وسیله است که کاربران این دوربین امکان استفاده از عکس‌های گرفته شده با آن در وب‌سایت‌هایی مانند Google Earth و Google Maps را در اختیار دارند. شرکت OEM Altek اعلام کرده است که این دوربین عکاسی جدید را از ماه ژوئن و با برندی متفاوت به بازار عرضه کرده و به فروش عمومی می‌رساند.


سایت : فناوری اطلاعات

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


 

کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی» .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919 فرامرز نصیری

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه و اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


چشم انداز

به تماشای این باران طولانی

که بر جهان فرو می بارد ...

                                   ( انونوکوماچی ـ  ۸۵۰ میلادی ) 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


" زنان درفک " برگزیده ی جشنواره محیط زیست اسپانیا

 

مستند ایرانی « زنان درفک » ساخته‌ی محمد نامی عنوان بهترین فیلم مستند جشنواره سینه پسیبه‌ی اسپانیا را از آن خود کرد.

کمال فرهنگ، تهیه‌کننده‌ی این مستند ضمن اعلام خبر فوق، افزود: این جشنواره که در قالب فیلم‌های کوتاه داستانی، مستند کوتاه و انیمیشن به موضوع محیط زیست و نقش آب در حیات موجودات زنده می‌پرداخت، از 14 تا 17 آوریل ( 20 تا 23 فروردین ماه ) در اســــپانیا برگـــــــــزار شد و در مراسم اخـــــتتامیه‌ی آن، فیلم « زنان درفک » عنوان بهترین مستند این جشنواره را به خود اختصاص داد.  فرهنگ با اشاره به این نکته که فیلمبرداری این فیلم در طول تابستان سه سال به طول انجامیده، در مورد داستان فیلم گفت: « درفک » بلندترین قله‌ی استان گیلان است که حاشیه‌نشینان آن به هنگام ییلاق به آنجا می‌روند.  این منطقه تابستان‌ها فاقد آب است و زنان و دختران این منطقه به ناچار برای تهیه‌ی آب از برف موجود در یخچال‌های طبیعی استفاده کنند و نام فیلم نیز از همین موضوع الهام گرفته است...

خبرگزاری ایسنا ۴/۲/۸۷ 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


تعیین زمانی دقیق برای مرگ خورشید !

 

گروهی از ستاره شناسان انگلیسی موفق شدند با حداکثر دقت، زمان فاجعه کیهانی و نابودی خورشید را برابر با 7.6 میلیارد سال آینده تعیین کنند. این فرضیه که خورشید در پایان حیات خود تبدیل به یک کره آتشین بزرگ می شود و نیروی جاذبه آن به حدی می رسد که تمام اجرام آسمانی پیرامون خود از جمله سیاره زمین را به طرف خود جذب می کند و در خود می بلعد از مدتها قبل مطرح بود.اکنون ستاره شناسان دانشگاه ساسکس انگلیس مـــــــوفـــــق شـــــدنـــــــد بـــــــــا بیشترین ضریب دقت، زمان پایان عمر خورشید را 7.6 میلیارد سال دیگر تعیین کنند. براساس گزارش ساینس دیلی، چرخه حیات خورشید در حدود 13 میلیارد سال تخمین زده شده که تاکنون پنج میلیارد سال آن سپری شده است و هنوز پنج ملیارد سال دیگر باقی مانده است که این ستاره وارد فاز پایانی حیات خود شود...


جام جم آنلاین

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


به زودی : مشعل المپیک بر فراز اورست !

 

 قرار است مشعل بیست و نهمین دوره بازی های المپیک پکن به ارتفاع ۸۸۴۸ متری اورست برود. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته این مشعل بین روزهای 12 تا 21 اردیبهشت ماه امسال به ارتفاع ۸۸۴۸ متری اورست می رود. این مسیر از کمپ دوم اورست شروع شده و تا قله ادامه می‌یابد؛ اما مسئولان کشور نپال برای جلوگیری از اعتراض تبتی‌ها از ده‌ها نیروی نظامی در مسیر حمل مشعل استفاده خواهند کرد.سخنگوی وزارت کشور نپال در این زمینه گفت: ما برای حفظ امنیت حمل مشعل المپیک و جــــــــلوگیری از بروز مشکلات احــــــــتمالی از سربازان و پلیس ویژه استفاده می‌کنیم.

خبرگزاری فارس ۳/۲/۸۷

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


به یاد آر ...

 

نزدیک ترین خاطره ام خاطره ی قرن هاست
بارها به خون مان کشیدند
به یاد آر
             ...
کوچ غریب را به یاد آر
از غربتی به غربت دیگر
                                   ...
به یاد آر
تاریخ ما بی قراری بود
    (شاملو)

------------------------------------------------

عکس : اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


تفتان : تصویب طرح جامع سوداگری !!

 

     عکس از کلاغ ها                                                                        

فرماندار خاش گفت :طرح جامع گردشگری تفتان در توسعه گردشگری سیستان و بلوچستان نقش مهمی دارد. رحمدل بامری افزود : منطقه تفتان با قله و آتشفشان نیمه فعال خود ،آب و هوای دلپذیر، گیاهان انبوه، چشمه های زلال و چشم اندازهای بسیار زیبا ،مورد توجه بسیاری از گردشگران، ورزشکاران و علاقمندان به طبیعت است. وی با اشاره به تصویب طرح جامع گردشگری این منطقه در دو سال گذشته گفت :این طرح شامل70 درصد راههای روستایی حاشیه تفتان ، 70 درصد از مهمانسراهای گردشگری و 30درصد از مهمانسراهای سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری می شود. بامری افزود : چنانچه طرح های پیشنهادی منطقه تفتان از جمله تله کابین ، موزه و تاسیسات استفاده از چشمه های آب گرم به بهره برداری برسد ، دامنه های زیبای تفتان به قطب گردشگری جنوب شرق کشور تبدیل می شود .

بومری کارشناس زمین شناسی نیز در مورد این منطقه گفت :این منطقه آتشفشانی گنجینه ای از کانی ها ، سنگ ها و چشمه های آب گرم است ، بطوری که مورد توجه محققان و زمین شناسان است. وی گفت : با توجه به نیمه فعال بودن آتشفشان تفتان می توان از آن به عنوان یک منبع انرژی زمین گرمایی برای تولید برق استفاده کرد. 

 صابر یکی از کوه نوردان و کارشناسان ورزش سیستان و بلوچستان هم گفت : قله 4 هزار و 50 متری تفتان یکی ازقله های زیبای کشور و مورد علاقه کوهنوردان است بطوری که سالانه 6 هزار کوه نورد به این قله صعود می کنند. وی گفت :به همین منظور پناهگاهی در ارتفاع 3 هزار و 250 متــــــــــری این قله ایــــــــجاد شده که در فصول مختلف سال پذیرای کوه نوردان است.

واحد مرکزی خبر ۱/۲/۸۷

----------------------------------------------------------------------------------------

و پیشنهادی برای دوستان کوه نورد : بهتر است پیش از آغاز عملیات اجرائی تاسیس نیروگاه ٬ هتل ٬ تله کابین و ... در دامنه های کوهستان تفتان و تخریب و نابودی طبیعت زیبا و بی نظیر آن توسط دستگاه های سوداگر دولتی ٬ انجام برنامه به منظور وداع با آن چشم اندازهای بکر و حیرت انگیز را در اولویت فعالیت های آتی خود قرار دهید !!

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


در ستایش جادوی سینما !

 

  

ماریان: او دوباره یافته است .

فردیناند: چه چیز را ؟

ماریان: ابدیت را .

فردیناند: فرار کن!

ماریان: همراه آفتاب ... ( از فیلم پیروی دیوانه ـ ژان لوک گدار) 

 

تصویرها و صداها را پایانی نیست ...

و آن لحظه هایی از جنس نور که بر پرده ی نقـــره ای می نشیند و بیش ترین و زیباترین عرصه های واقعیت و خیال را در تاریکی و خلوتی خود خواسته و با آمیزه ای از دلهره و اشتیاق برای تو رقم می زند .

و آن لحظه هایی که تجلی ناب ترین احساسات آدمی ست و بــــه سان آینه ای ٬ در پرتو انعکاس های بی پایانش ٬ عمیق ترین لذت های روحی را با آمـــیزه ای از عشـق و حسرت و رویا به او می نمایاند .

و آن لحظه هایی که هیچگاه بوی فراموشی ٬ فرسودگی خاطره و مرگ را به خود نمی گیرد . لحظه هایی که مثل صــــــدا ٬ محو نمی شود . رنــــگ نمی بازد . از یاد نمی رود .

رهایی از جادوی هنر سینما غیرممکن است . هـــنری که با نور ٬ راوی عشق و خرد می شود . هنری که با نور ٬ بارقه هایی از حقــــیقت و آزادی را خلق می کــند . هــــنری که ٬ مثل دوستی ٬ یاریت می کند تا راه های طولانی و دشوار زندگی را تاب بیاوری . 

« نوشته ی کلاغ ها ... در وبلاگ مشترک سینمائی» 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برگزاری مراسم روز زمین در توکیو

 

مراسم ویژه "روز زمین" با هدف بالابردن آگاهی افکار عمومی در زمینه محیط زیست به مدت دو روز در یکی از پارک های توکیو برگزار شد.  به گزارش آسیاویژن به نقل از شبکه تلویزیونی ان اچ کی ژاپن، این جشنواره در آستانه برگزاری روز زمین با شرکت بیش از 300 فعال غیر دولتی (ان جی او) و سازمانهای محیط زیست در ژاپن برگزار شد. فعالان محیط زیست شرکت کننده در این مراسم خواستار ممنوعیت از بین بردن جنگل ها در آفریقا و بهره برداری بی رویه از معادن این منطقه شدند.


واحد مرکزی خبر ۱/۲/۸۷
پوستر انتخابی از اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٧
    پيام ها    +