بزرگترین غار استان کرمان شناسایی شد

بزرگترین غار استان کرمان توسط تیم غارنوردی کمیته امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر استان کرمان در کوه های داوران رفسنجان کشف و شناسایی شد.

.

.

.

.

.

غار یاد شده که به نام محلی غار میرزا مشهور شده در ارتفاع2342 متری از سطح دریا قرارداد و نقطه نظر فنی از درجه سختی بالایی برخوردار است. غار میرزا دارای8 تالار اصلی و 4 تالار فرعی است که هرکدام ویژگیهای خاصی را دارند ودربخش میانی غار 90 متر فرود در فضای معلق، غار نورد را به دنیای اسرار آمیزی میرساند و وسعت غارمذکور در این قسمت به 150 متر مربع میرسد که این خصوصیت این غار را در بین غارهای کشور کم نظیر و در میان غارهای استان بی همتا کرده است. تنوع رنگ و زیبایی قندیل ها که درطول میلیون ها سال بوجود آمده اند بیننده را میخکوب می نماید و ارتفاع بعضی از آنها به 4 متر میرسد که سقف تالار را به کف آن متصل می نماید. در تالار غربی فسیل جانوری وحشی از موارد شگفت غار به شمار می اید. تیم غارنوردی کمیته امداد و نجات کوهستان در انتهای تالار شمالی به برکه آبی به وسعت 250 متر مکعب برخوردند که آب زلال و گوارایی در آن جریان داشت. و در سقف تالار شمالی دهلیزی به طول 70 متر وجود دارد که ورود به آن مستلزم سنگ نوردی های متعددی می باشد.

ایسکانیوز ٣٠/٣/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه ی آموزش و تمرین سنگ نوردی اجرا شد

جمعه ٣١/٣/٨٧ _ آموزش و تمرین سنگ نوردی _ بند یخچال

اعضای گروه : سعید قاطعی _ نرگس آشتیانی _ مریم و مهسا وحیدی نسب _ فاطمه حمزه لوئی _ نسرین قبله زاده _ رضا عربی _ الهام میرزا رضی _ نسترن بشیری _ امیر بهروزیان _ بهار رضوی _ ناهید خمسه ای _ محمد آشتیانی _ پریسا  و  حمید محمد بیگی _ رضا موسوی(همراه) _ فرامرز نصیری (سرپرست )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


 

کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

                

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی» .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919 فرامرز نصیری

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه و اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


در ستایش آزادی !

من هرگز از مرگ نمی هراسیده ام . عشق به آزادی ، سختی جان دادن را بر من هموار می سازد . عشق به آزادی مرا همه ی عمر در خود گداخته است . آزادی معبود من است . به خاطر آزادی هر خطری بی خطر است . هر دردی بی درد است . هر زندانی رهائی است ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رویترز ( جاکارتا)

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


ایران ، غزل بی پایان : نمایشگاهی در ستایش طبیعت!

طبیعت ایران دستمایه موضوعی گروهی از عکاسان جوان ایرانی شده تا در گالری نیکول آثار خود را به نمایش بگذارند. در میان عکسهای ارایه شده در این نمایشگاه از کویر و جنگل گرفته تا دریا و کوهستان تصویر به چشم می خورد... این نخستین نمایشگاه این گروه از عکاسان است که چند سالی است حضورشان در فضای مجازی و فلیکر به زعم خودشان تصویر مناسب تری از ایران به جهان ارایه می دهد. تصویری روزمره و زنده از زندگی و طبیعت ایران که کاملا با تصویرهای رسانه ای که این روزها از ایران به جهان مخابره می شود متفاوت است...گالری نیکول از 24 تا 29 خردادماه میزبان 40 قطعه عکس از 36 عکاس خواهد بود (خیابان مطهری - بعد از مفتح - روبه روی سلیمان خاطر - خیابان علی‌اکبری - کوچه آزادی - شماره 31.1  ساعت 16 الی 20 ) که این آثار از میان بیش از 500 قطعه عکس رسیده به این نمایشگاه انتخاب و به معرض نمایش در می‌آیند...گزارشی از سایت  BBC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


زمینه های بروز بحران آب در ایران

                        

« ...محمد درویش، پژوهشگر محیط زیست در ایران، تأکید می‌کند که در ریشه‌یابی مشکل آب، باید مدیریت آن را مورد سئوال قرار داد: «همین مقدار ‌آب اگر خوب مدیریت می‌شد، برای جوامع شهری و سکونت‌گاه‌های انسانی مشکلی پیش نمی‌‌آمد. به دلیل اینکه ما حدود ۷ درصد پتانسیل آبی‌مان را داریم در بخش شهر و شرب استفاده می‌کنیم و آمارها می‌گوید که ما حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد پتانسیل آبی‌مان را امسال از دست داده‌ایم. پس آن ۷ درصد همچنان مشکلی نباید داشته باشند. اگر مشکلی هست، این مشکل بیشتر ناشی از ساختارهای غلط مدیریتی است تا یک مشکل واقعی طبیعی». اما آیا عوامل طبیعی و قرار داشتن ایران در رده‌ی کشورهای خشک، عامل بروز بحران ‌آب نیست. آقای درویش معتقد است: «عوامل طبیعی هم تأثیر داشته، ولی ما در کشوری زندگی می‌کنیم که ۸۹ و هفت‌دهم درصدش سرزمین خشک است و سرزمین خشک اولین ویژگی‌اش این است که دوره‌های نامشخص خشکسالی دارد. این ویژگی طبیعی سرزمین ماست. ما باید بر اساس این ویژگی چیدمان توسعه‌مان را بسنجیم و بیاراییم. وقتی می‌بینیم در یک سال، میانگین بارندگی به حدود ۴۰ درصد میانگین درازمدت ۳۰ تا ۵۰ ساله است، این واقعیت طبیعت ما است، این را ما نباید یک ناهنجاری به حساب بیاوریم و ستادهای بحران تشکیل بدهیم. ما اگر بر اساس مدیریت ریسک (مدیریت خطرپذیری) حرکت می‌کردیم، می‌توانستیم با برنامه‌ریزی متناسب با شرایط مختلف طبیعی‌مان این مشکل را رفع کنیم.»... کشورهایی هم هستند که با وجود اینکه خشکی و کم‌آبی ویژگی طبیعی آنها است، مشکل آب را با درایت خود حل کرده‌اند. آقای درویش در این باره می‌گوید: «کشور امارات متحده‌ی عربی چیزی در حدود سه و نیم تا ۵ درصد کشور ما وسعت دارد و جمعیتش هم یک‌درصد کشور ما است. هیچ یک از مواهب طبیعی کشور ما را ندارد، هیچ کدام از منابع خدادادی اقلیمی، چشم‌اندازهای منحصر به فرد و جذاب دیداری را ندارد. فقط بیابان دارد با اقلیمی بسیار خشک، تبخیر و تعرق بالا، ولی سال گذشته یعنی در سال ۲۰۰۷ امارات متحده‌ی عربی ۱۷۴ میلیارد دلار صادرات داشته در برابر ۱۳۰ میلیارد دلار واردات. یعنی تراز مثبت تجاری‌اش بیش از ۴۰ میلیارد دلار بوده. ولی کشور ما با این تنوع اقلیمی خیره‌کننده و منابع انسانی که از هر نظر قابل مقایسه با کشور امارات نیست، در سال گذشته که سال موفقی هم بوده، چیزی حدود ۷۸ میلیارد دلار صادرات داشته در برابر ۶۱ میلیارد دلار واردات، یعنی تراز مثبت تجاری‌ما یک‌چهارم امارات متحد‌ه‌ی عربی بوده است. این نشان می‌دهد که اگر مدیریت هوشمندانه و خردمندانه بر سرزمین حاکم باشد، ما می‌توانیم حداقل ۱۰ برابر امارات متحده‌ی عربی صادرات داشته باشیم...»

 

 گزارشی از: www.dw-world.de   

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کلاس آموزشی : اصول تغذیه در ورزش کوه نوردی

.

.

.

.

.

.

.

..

این کلاس آموزشی روز دوشنبه ٢٧/خرداد /٨٧ از ساعت ١٨ الی ٢٠ ، در محل دفتر انجمن کوه نوردان ایران ، برای دوستان عزیز در گروه کوه نوردی نمونه برگزار گردید .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


تیراندازی به اسپهبد خورشید !!

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

«...مدتها پیش در مجله‌ای با تیتری روبرو شدیم که نام آن سکوت 1300 ساله بود. بزرگ‌ترین دهنه غار طبیعی دنیا با نام اسپهبد خورشید واقع در استان مازندران شهرستان سوادکوه و در بخش دوآب که بر روی کوهی به نام خطیر کوه قرار دارد. شعاع 50 متری این غار همگان را به حیرت وا می‌دارد و در این‌جا بود که اعراب گرفتن ایران را به پایان رساندند و این غار آخرین سرپناه ایرانی بوده و ما این دایره با ارزش را جزیی از تاریخ جدایی‌ناپذیر خاک ایران می دانیم و نابودی آن می‌تواند سرنوشت را طور دیگری رقم بزند. غاری که برای رفتن به داخلش باید از شیب تند کوه خطیر کوه بالا رفت و در محیط دایره بزرگ غار قرار گرفت. اطراف دهانه دیوارهایی به شکل سنگ چین قرار دارد که در گذشته برای رفت و آمد بوده و این غار کاملا جنبه دفاعی داشته و هیچ کس به راحتی نمی‌توانست به دهانه غار نزدیک شود. به همین خاطر اعراب سالها درگیر این نقطه بزرگ بودند. دید زیبای غار و تمرکز آن برای دیدبانی بسیار زیاد است و در ورودی جاده ما برج دیدبانی ای نسبتا بزرگ با سه اتاق و یک اتاقک کوچک در زیر سه اتاق می‌بینیم. این برج دیدبانی کاملا رو به نابودی است. برج دقیقاً به غار مربوط می‌شود و باید در حفظ آن کوشا بود... ارتش مازندران (پادگان دوآب) سربازان آموزشی خود را برای میدان تیر به زیر غار اسپهبد خورشید می‌برد. این‌جا بزرگترین سیبل تیراندازی دنیا معنا می‌شود. چندین و چند نفر تا به امروز گفته‌اند که جای تیر بر روی دیوار دهانه غار دیده‌اند و تعجب آن‌جا رو می‌شود که لاشه‌های آر پی جی هم بر دهانه غار ریخته و هیچ کس نیست که بگوید آیا یک اثر تاریخی که به نوبه خود هم غار است و هم جنبه معماری و هم جنبه نظامی دارد باید زیر شلیک گلوله‌های مختلف قرار گیرد؟ روزی با یکی از دوستان عکاسم به سمت غار رفتیم و ناگهان با جمعیت زیادی سرباز و چند فرمانده در زیر دهانه روبرو شدیم و به ما اجازه بالارفتن ندادند و وقتی اعلام کردیم که به غار تیراندازی نکنید، فقط به ما خندیدند. ما تا آن روز نمی‌دانستیم ارتش در حریم منظری غار و یا بر روی دیواره غار باشد و سربازان آموزشی به سمت دهانه تیراندازی کنند، آیا کسی جوابگو است؟ آیا مرگ یک کوه‌نورد و یا سنگ‌نورد در این حالت مضحک نیست؟ مرگ اتفاقی کسانی که سالها به سمت غار می‌روند تا راه را برای همه باز کنند ساده نیست. قرارگیری پایگاه نظامی ارتش و هم‌چنین در نظر گرفتن غار برای تیراندازی باعث شده هر دو راه معمول رسیدن به دهانه غار نابود و بسته شود...»

خبرگزاری میراث فرهنگی ٢۶/٣/٨٧

عکس از کلاغ ها...

»

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عملیات نجات در غرب تهران

                            

دو کوه نورد ناشی که در عمق 1000 متری دره «کوهسار» گرفتار شده بودند با تلاش کمک رسانان آتش نشانی پایتخت ، نجات یافتند.ناجیان ایستگاه 405 آتش‌نشانی تهران 13:56 دیروز با دریافت درخواست کمک ، رهسپار دامنه های «کوهسار» شدند. عبدا... - ب (34 ساله) و آرش - ک (36 ساله) در عمق 1000 متری دره ، گرفتار شده بودند که طی چهار ساعت عملیات نفس گیر و پر خطر با استفاده از تجهیزات و برانکارد بالا کشیده شدند. «سعید مجد» سرپرست گروه نجات اعلام کرد: این رخداد به خاطر شیب تند ، ریزش سنگ و نا آشنایی به فن کوه نوردی رقم خورد. وی این اقدام آتش نشانی را مهم ترین عملیات نجات کوهستان طی سال جاری در محدوده غرب پایتخت برشمرد و گفت:یکی از ناجیان به نام «حسن - ص» هنگام عملیات نجات ، آسیب دید و همراه با «آرش - ک» که زخمی شده بود به بیمارستان فرستاده شد.

ایسکانیوز ٢۶/٣/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کنفرانس جهانی محیط زیست : عدم توافق و نگرانی

کنفرانس جهانی محیط زیست در شهر بن آلمان پس از دو هفته گفتگو بدون بدست آوردن نتیجه روز جمعه 13 ماه جاری ژوئن به پایان رسید.کارشناسان زیست محیطی و مقام های سازمان ملل متحد از طولانی شدن تلاش های وصول به یک توافق بین المللی تازه که جایگزین کیوتو شود اظهار نگرانی کردند.  نرسیدن به یک توافق عمومی در مورد مشکلات فزاینده زیست محیطی و به درازا کشیدن گفتگوها و کنفرانس های مختلف سبب نگرانی مسئولان زیست محیطی سازمان ملل متحد و کارشناسان جهان شده و به همین علت از کشورهائی چون آمریکا، روسیه و چین بعلت عدم همکاری لازم انتقاد شده است.  هارالد داولاند، سرپرست یک گروه فعال در کنفرانس محیط زیست گفت: "اگر ما با این کندی و شیوه کار بخواهیم پیش برویم بیم آن می رود که به هدف خود نرسیم"  کنفرانس بن یکی از گام های متعددی است که در کنفرانس بالی تصویب شده بود به این امید که تا پیش از آغاز کار کنفرانس کپنهاگ در ماه دسامبر 2009 توافق های لازم حاصل شده باشد...

گزارشی از : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه ی تمرین سنگ نوردی اجرا شد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمعه ٢۴/٣/٨٧ _ منطقه ی بند یخچال

اعضای شرکت کننده : رضا موسوی _ لیلا زنجانی _ حسین نبیان _ نینا فرشادی _ مهسا امامی _ امیر طالبی _ تارا رادی _ احسان گروسی _ فرزانه شکوری _ فرامرز نصیری ( سرپرست)

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


آتش در جنگل های گلستان

 

 

 

 

 

 

 

.

.

 بخش‌هایی از جنگل‌های شهرستان مینودشت استان گلستان طعمه حریق شد. بخشدار گالیکش گفت: آتش سوزی از ساعات اولیه امشب (جمعه ) در جنگل های نیلکوه بخش گالیکش مینودشت آغاز شد و همچنان ادامه دارد. صفی الحسینی افزود: وزش باد در این منطقه باعث شدت آتش سوزی شده است.  وی گفت: علت و میزان آتش سوزی در دست بررسی است.

 شمال نیوز ۲۵/۳/۸۷

عکس٬ آرشیوی و از اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز : تهران قدیم !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

.

عکس از : کلاغ ها...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


ارتفاع کوه‌ها رو به افزایش است

.

 

 

 

 

 

 

 

پژوهشگران امریکایی اعلام کردند: ارتفاع کوه‌های «آند» در این کشور احتمالا طی دو تا چهار میلیون سال آینده دو برابر خواهد شد.یافته‌های جدید محققان امریکایی به این اشاره دارد که شاید تئوری کنونی در خصوص تکتونیک صفحه‌یی باید اصلاح و تغییراتی در آن داده شود. براساس بررسی‌های زمین‌شناسان، سیستم کوهستانی که در طول جنوب غربی امریکا امتداد یافته است طی 40 میلیون سال گذشته به تدریج رشد کرده است. این در حالی است که نظریه‌های حاضر در خصوص تکتونیک صفحه‌یی می‌گویند، طی این فرآیند با ایجاد و حرکت خشکی‌ها، گستره کوهستانی افزایش می‌یابد. کارمالا گارزیونه، استادیار زمین‌شناسی دانشگاه روچستر نیویورک می‌گوید: کوه‌هایی که با این سرعت رشد می‌کنند ممکن است، وضعیت آب و هوایی و سیر تکامل و تحولی زمین‌شناسی را تحت تاثیر قرار دهد.کوهستان‌های اند با هفت هزار کیلومتر وسعت دارای قله‌ها و تپه‌ها بسیار بوده و ارتفاع بلندترین قله آن به شش هزار و 900 متر می رسد.مجله ساینس به نقل از گارزیونه و همکارانش می‌نویسد: آنها به بررسی رسوبات کوه‌های آند پرداخته و به این نتیجه رسیده‌اند که این کوه‌ها برای مدت ده‌ها میلیون سال به کندی رشد کرده و سپس طی یک جهش ناگهانی با سرعت بیشتری در طول شش تا 10 میلیون سال پیش رشد کرده‌اند.نظریه عمومی دال بر این است که با جمع شدن صفحات قاره‌یی و اقیانوسی، پوسته‌های خشکی یک رشته کوه را به وجود می‌آورده «نازکا» واقع در زیر صفحه امریکا شکل گرفته‌اند این فرآیند همچنان ادامه داشته و سبب بروز زمین لرزه ها و فوران آتشفشانی می‌شود...وی و گروه تحقیقاتی اش هم اکنون به دنبال یافتن تاثیرات این تغییرات ناگهانی کوهستان‌هایی همچون آند بر وضعیت آب و هوایی تکاملی زمین شناسی هستند.

ایسنا ۲۴/۳/۸۷

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نمایشگاه عکس : ایران ، غزل بی پایان !

نمایشگاه «ایران، غزل بی‌پایان»  جمعه این هفته بیست و چهارم خردادماه 87 در محل گالری نیکول افتتاح می‌شود.  گالری نیکول از 24 تا 29 خردادماه میزبان 40 قطعه عکس از 36 عکاس خواهد بود که این آثار از میان بیش از 500 قطعه عکس رسیده به این نمایشگاه انتخاب و به معرض نمایش در می‌آیند. موضوع این نمایشگاه طبیعت ایران است که به احترام نیکول فریدنی عکاس فقید  و پدر عکاسی طبیعت ایران انتخاب شده و ترکیبی از عکاسان جوان و با تجربه را تشکیل می‌دهد. بسیاری از عکاسان شرکت کننده تا کنون در نمایشگاه عکس شرکت نداشته‌اند اما فعالیت آنان در فضای مجازی تلاش موثری برای شناسایی عکاسی ایران  به جهانیان بوده است . عکاسان شرکت کننده در این نمایشگاه از سراسر ایران و در مواردی از برخی کشورهای دیگر عکس‌های خود را به این نمایشگاه ارایه کرده اند. علاقه‌مندان برای دیدن این عکس‌ها می توانند به  آدرس : خیابان مطهری - بعد از مفتح - روبه روی سلیمان خاطر - خیابان علی‌اکبری - کوچه آزادی - شماره 31.1 مراجعه نمایند. ساعات بازدید از نمایشگاه 16 الی 20 است.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


هشدارهای جدید درباره خطرات تغییر آب و هوا

یک گروه بین المللی از دانشمندان می گوید خطر تاثیرات نامطلوب تغییر آب و هوا بر منابع غذایی و آب جهان تا حدی است که باید هر چه سریعتر فن آوری جدیدی برای کاهش دی اکسید کربن هوا ساخته و به کار گرفته شود.  محققان در گزارش جدید خود به ویژه بر پاکسازی هوا از گازهای کربن دار و انبار کردن آنها تاکید داشته اند.  آنها می گویند از آنجایی که تا چند دهه آتی سوخت های فسیلی همچنان مهم ترین منبع انرژی جهان خواهد بود و سوزاندن این نوع سوخت ها بزرگترین منشاء تولید گازهای کربن دار است، به کاری گیری فن آوری جدید برای پاکسازی هوا حیاتی است.  این گزارش محصول مشترک آکادمی های علوم کشورهای عضو گروه هشت (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، کانادا، آلمان، ژاپن، ایتالیا)، و همچنین برزیل، چین، هند، مکزیک و آفریقای جنوبی بوده است...
از سایت :  BBC             

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


جوپار : سرکش و زیبا !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

. 

کرمان را باید دید و دوباره و دوباره باید دید
کویر و کلوت هایش را
میمند و ماهانش را
بم و ارک فرو ریخته اش را
آتشکده ها و آسمان پر ستاره اش را
مردم صمیمی و گرم شهرها و روستاهایش را
هزار و لاله زارش را
و جوپار سرکش و سخت و زیبایش را

گزارش عباس ثابتیان از سفر به کرمان و کوه جوپار در وبلاگ :

آرامکوه http://aramkuh.blogfa.com

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                   رویترز ( جنوب اتیوپی)

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


فدراسیون کوه نوردی : دروغ و انحصارطلبی به روایت دو خبر !!

خبر اول

حضور محمود شعاعی رئیس فدراسیون کوه نوردی  همراه با گروهی از همکاران خود در جلسه ی هفتگی باشگاه دماوند در تاریخ ١۶ اردیبهشت ٨٧  :

« ... سپس آقای شعاعی ... به سوالات حضار در موردرسیدگی به  نابسامانی برخی موئسسات گردشگری کوهستان و مشکلات بوجود آمده در اثر ارائه خدمات نامناسب در صعودهای برون مرزی و ... نقش فدراسیون در حمایت از حرکت های مستقل از فدراسیون و هیئتها   در صعود به 7000 و 8000 متری ها و... پاسخ گفت... در بخش دیگر جلسه سهند عقدایی در مورد تلاش مستقل  گروهی از کوهنوردان به سرپرستی لیلا اسفندیاری و حضور کاظم فریدیان ،سهندعقدایی،حسین ابوالحسنی از باشگاه دماوند،احسان پرتوی نیا از خانه کوه نوردان کرج،ساسان نعمتی از شهرستان قروه،محمد نوروزی کوه نورد آزاد تهرانی برای صعود به نانگاپاربات سخن گفت. آقای شعاعی در ادامه با حمایت ازچنین برنامه هایی اعلام کرد که هرگونه نیاز سخت افزاری کوه نوردی را برای ایشان تامین خواهد کرد... از سایت باشگاه دماوند » 

 

خبر دوم

جلسه ی مطبوعاتی اعضای تیم کوه نوردان اعزامی به قله ی نانگاپاربات در تاریخ ١٩ خرداد ٨٧  :

« ... سرپرست تیم اعزامی ایران به قله نانگاپاربات گفت:‌ « فدراسیون خود یک گروه مشحص شده دارد و تمام هزینه‌های گزاف خود را معطوف به این عده می‌کند و از حمایت گروه‌های خصوصی سرباز می‌زند. » به گزارش میراث‌خبر، لیلا اسفندیاری، سرپرست تیم اعزامی به قله نانگاپاربات ... گفت:  «این برنامه کاملا مستقل از فدراسیون انجام می‌گیرد و هیچ شرکت دولتی، کمکی را در اجرای این برنامه به ما نکرده است و شاید در بعضی موارد نیز حتی فدراسیون کوه نوردی مشکلاتی ایجاد کرده است. » کیومرث بابازاده، از پیشکسوتان کوه نوردی ایران نیز که در این برنامه حاضر بود، با اشاره به سخت‌گیری‌های قانونی فدراسیون برای کمک به تیم‌های مستقل، به حاضران در جلسه گفت: ‌« فدراسیون کوه نوردی خودش قانون می‌نویسد و خودش هم اجرا می‌کند و کمتر اجازه می‌دهد گروهی وارد حیطه فعالیت آنها شود. »...این پیشکسوت کوه نوردی ... هیمالیانوردی در فدراسیون کوهنوردی کشور را به یک باند تشبیه کرده و اضافه کرد:« کوه نوردانی که به صورت جدی کار فنی حود را دنبال می‌کنند فدراسیون را می‌شناسند و بنای مبارزه با آن تشکیلات را ندارند، بلکه درصدد اجرای برنامه‌های خود بدون کمک فدراسیون هستند. از سایت خبرگزاری میراث فرهنگی»

 

 

 

فدراسیون کوه نوردی ایران به عنوان متولی دولتی این ورزش نمی تواند خود را از پوسته ی دروغ ٬ عوام فریبی و انحصارطلبی رها کند .  این روایت کهنه همچنان پابرجاست . از صادق آقاجانی تا محمود شعاعی ... چیزی تغییر نکرده است !! 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


درگذشت ابراهیم شیخی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ابراهیم شیخی، روز پنج شنبه ۱۶ خرداد ٬ در منطقه ی خط الراس پالون گردن _ سینه زا  ( البرز مرکزی ) جان خود را از دست داد. 

« در همین رابطه، اقبال افلاکی، دبیر فدراسیون کوه نوردی گفت: این صعود سه نفره به صورت آزاد و شخصی بود و نیاز به هماهنگی با فدراسیون کوه نوردی نداشت.  وی با بیان این که حال دو نفر دیگر صعودکننده خوب است، گفت: در مورد فوت مرحوم شیخی، تصور بر این است که وی سکته کرده، اما هنوز هیچ چیز مشخص نیست.  افلاکی ادامه داد: روز گذشته، بالگرد امداد، دو پرواز را انجام داد، اما به دلایل شرایط جوی نتوانست به محل وقوع حادثه برسد. امروز نیروهای امداد به محل حادثه رسیده‌اند و آماده انتقال جنازه به منطقه یوش هستند.  وی افزود: فدراسیون در تلاش است تا پیکر مرحوم شیخی به تهران انتقال یابد. سایت تابناک ١٨/٣/٨٧ »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

کلاغ ها :

ابراهیم شیخی از چهره های نام آشنای کوه نوردی ایران بود . در کتاب « تاریخ کوه نوردی و غار نوردی ایران »  از او به عنوان سرپرست کوه نوردان گروه آزاد کاوه ٬ در صعودی که برای نخستین بار از جنوب غربی یال چال ـ چال به دماوند در زمستان  ۶۲ صورت گرفت ٬ نام برده شده است و نیز ٬ حضور در تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی برای اجرای اولین صعود زمستانی گرده ی آلمانها (زمستان ۶۳)  از دیگر فعالیت های قابل توجه وی می باشد . طبق اطلاع تلفنی یکی از دوستان ٬ جزئیات بیشتر حادثه ای که در جریان آن ابراهیم شیخی جان خود را از دست داد ـ به نقل از عماد رفیعی ـ چنین است :

تیم سه نفره ی ابراهیم شیخی ٬ عماد رفیعی ٬ جلیل علیزاده در نظر داشتند طی برنامه ای پنج روزه و  با حرکت از ولنجک تهران و انجام صعودی طولانی و خط الراسی از مسیر توچال ـ سی چال ـ کلون بستک ـ سرکچال ها ـ خله نو و  سپس خط الراس پالون گردن ـ سینه زا و چپکرو ـ ورارو خود را به جبهه غربی دماوند برسانند و با صعود دماوند برنامه ی خود راپایان دهند . این تیم تا خط الراس پالون گردن ـ سینه زا پیش روی خوبی داشت و روز پنج شنبه  پس از برقراری چادر روی خط الراس « شیخی بعد از خوردن غذا سینه درد می گیرد... بعد از ۱۰ دقیقه صدای غیر عادی از گلویش شنیده می شود ... و همان لحظه تمام می کند »  روز جمعه از طریق عبداله ناهید اطلاع رسانی حادثه صورت می گیرد و اعزام نیروهای امدادی به منطقه آغاز می شود .

 

 

 

 

 

 

 

.

 

جسد ابراهیم شیخی عصر امروز ( یک شنبه ۱۹/۳/۸۷ ) از مسیر تنگ یونزا  و گردنه ی خاتون بارگاه ٬ بوسیله یک دستگاه آمبولانس و در حضور دکتر مساعدیان به تهران منتقل شد .

.....................................................................

 

« فـــدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی طی اطلاعیــه ای اعلام کرد ؛ مراسم تشییع زنـــــده یاد « ابراهیم شیخی » مربی و کوه نورد پیشکسوت ، از ساعت ۸:۳۰ صبح سه شنبه ۲۱ خرداد از مقابل درب مجموعه ورزشی شهید شیرودی و سپس با عزیمت به سمت بهشت زهرا (س) ، خاکسپاری آن عزیز از دست رفته برگزار می شود .

شایان ذکر است پیکر آن مرحوم مغفور ، به عنوان یکی از چـــهره های صاحب نام در این رشته ، در قطعه ی قهرمانان و نام آوران بهشت زهرا (س) به خاک سپرده خواهد شد .

گفتنی است ؛ مراسم یادبود آن فقید سعید ، در تاریخ ؛ پنج شنبه ۲۳ خرداد ماه ، از ساعت ؛ ۱۶:۳۰ لغایت ۱۸ ، در مسجد ولی عصر (عج ) { مسجد خوزستانی ها } ، واقع در خیابان خالد اسلامبولی {وزرا} ، جنب پارک ساعی ، منعقد می گردد . از وبلاگ : کوه نوشت  »

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه ی پیمایش جنگل های جنوب بابل اجرا شد

چهارشنبه ١۵/٣/٨٧ _ راهپیمائی در جنگل های جنوب بابل _ ٣ روزه

اعضای گروه : مریم وحیدی نسب _ محمد لطفی _ مریم امانی _ لیلا لطفی _ یزدان بخش زارع _ آزاده محمد _ مریم رهبان _ نرگس آشتیانی _ محسن موگوئی _ مجید محبوبی _ حمید محبوبی _ وحید راستی _ وحیده صنعتگر _ محبوبه سروی _ بابک شهباز _ ماشااله نقی لو _ سعید قاطعی _ آرش شهبازی _ نسترن بشیری _ پریسا و حمید محمد بیگی _ رضا عربی _ الهام میرزا رضی _ فاطمه حمزه لوئی _ صابر جاوید _ بشیر خوش نویس _ فرامرز نصیری ( سرپرست )

 

سفر . سفری در مه  .  درباران  .  به جنگل هائی که همه ی طراوت بهار را در خود داشت  .  باران ٬ غبار از خاطره ی نجواها و گام های خسته ی آن سال ها برمی گرفت و مه ٬ رازهای سبز جنگل را در خود فرو می برد . و بادی که بازمی گشت تا ما را بنگرد . بر فراز گردنه ای ... 

    

                                                                                                                   

  

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٥٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کودکان افغان : نقاشی برای حفظ محیط زیست

نزدیک به چهل کودک افغان برای تجلیل از روز جهانی محیط زیست، در یک مسابقه نقاشی در کابل شرکت کردند.

 

 

اداره های حفظ محیط زیست افغانستان و سازمان ملل متحد که این مسابقه را براه انداخته اند، می گویند هدف از گردآوردن این کودکان ۹ تا سیزده ساله، جلب توجه آنان به حفظ محیط زیست بوده است.

این مسابقه در باغ بابر کابل برگزار شده که محیط سبزی دارد. بیشتر نقاشی های کودکان شرکت کننده در این مسابقه را نیز مناظر طبیعی و ساحات سبز تشکیل می دهد.

 

                        گزارشی از BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


انجمن کوه نوردان ایران : برنامه ی نشست همگانی خرداد87

                                                                      

دیدار و پذیرایی :  30 دقیقه
درباره ی سنگ نوردی : رسول کشوری 
تاریخچه مسابقات سنگ نوردی در استان تهران و تیم ملی : آرتیمس فرشاد یگانه 
طرح و پیشنهاداتی برای پیشرفت سنگ نوردی داخل سالن ایران: محمود ایروانی 
تریبون آزاد : 30 دقیقه
معرفی و تقدیر از برخی پیشکسوتان و جوانان تاثیرگذار

 

زمان: سه شنبه 21 خرداد ماه 1387 از ساعت:17 تا 20  مکان: خیابان استاد نجات اللهی(ویلا)،نبش چهارراه ورشو، ساختمان تشکل های غیر دولتی، سالن آمفی تئاتر2

منبع: سایت انجمن کوه نوردان

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز : باران !

                  

                                                                                                                     رویترز ( استرالیا )

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


قله شاهوار : نگین سفید پوش البرز شرقی

                    

 قله شاهوار شاهرود با ارتفاع ۳۹۸۶ متر از سطح دریا در بیست وچهار کیلومتری شمال غربی این شهر از جاذبه های گردشگری منطقه مجن محسوب می شود . این قله از نظر ارتفاع در ایران رتبه بیست و چهارم و در استان سمنان رتبه نخست را داراست به گونه ای که به راحتی و در روزهای غیر ابری از داخل شهر شاهرود ، عظیم و باوقار می درخشد و از جهاتی شبیه به ارتفاعات شمالی تهران است . روستاهای نگارمن ، تاش ، آبشار و قندیل های یخی آوستا ابرسج و ییلاق های زیبا و خوش آب و هوای قطار زرشک ، دهی ، پیرمیشی و منطقه فوق العاده زیبای پری خوانی (بین نگارمن و تاش) در کوهپایه های شاهوار قرار گرفته اند . قله این کوه در سرتاسر سال پوشیده از برف است و در قصه ها و باور مردم منطقه از جایگاه والایی برخوردار بوده و ضرب المثلی هست که می گوید : شاهوارُ ، بی برف !؟ (کنایه از فرد دارایی که هنگام تقاضا از او ، ابراز فقر و نداشتن کند)... پوشش گیاهی این منطقه تنوع زیادی دارد ، از درختچه های گَون و زرشک تا درختان استوار اورس و درختان همیشه سبز تا بالاترین ارتفاعات این قله نمایان است و از نظر گونه های جانوری از تنوع خاصی برخوردار است که می توان به گونه های بُز ، کَل ، میش ، قوچ ، خرس و پرندگانی همچون عقاب و کبک اشاره کرد . از معروفترین مسیرهای صعود به قله ی شاهوار ، مسیر نگارمن ، تاش ، قطار زرشک ، ابرسج ، پیر میشی ، چشمه خرسی و چشمه پری خانی می باشد ...

کوه نوردى، راهپیمایى، استفاده از طبیعت زیبا ، ‌ دره‌نوردى ، صخره‌نوردى و پیاده‌روى در مسیر های کوهستانی و جنگلی البرز شرقی (حدفاصل شهرستان های شاهرود و گرگان) همانند مسیر گردنه خوش ییلاق ، اُلَنگ – رامیان ، مسیرهای مختلف جنگل ابر به علی آباد کتول و مسیر تاش و شاهکوه به چهارباغ ازجمله جاذبه های توسعه ی گردشگری در نواحى کوهستانى و دره‌اى شهرستان شاهرود تلقی می شود.

ایسکانیوز ١٣/٣/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برقراری جمهوری در نپال

                        

مجلس موسسان نپال در اولین جلسه‌ی خود در روز چهارشنبه، ۲۸ مه، به محو نظام پادشاهی و استقرار جمهوری در این کشور آسیایی واقع در دامنه‌‌ی هیمالیا رای داد. نظام جدید با میراثی از مشکلات مواجه است.

 

در پی رای مجلس موسسان، شاه گیانندرا، یعنی آخرین نماینده‌ی نظام  ۲۴۰ ساله‌ی پادشاهی در نپال، باید ظرف ۱۵ روز کاخ سلطنتی را ترک کند.  او از این پس تنها یک شهروند عادی خواهد بود و با ۲۰ میلیون یورو دارایی و سرمایه‌اش در نپال و تایوان و هند و کشورهای آفریقایی، می‌تواند بیش از پیش به کارو کسب مشغول باشد. کاخ پادشاهی نپال قرار است به موزه بدل شود. ساکنان کاتماندو، پایتخت نپال با  اعلام پایان نظام سلطنتی توسط مجلس موسسان به خیابان‌ها ریختند و با شادی و پایکوبی به استقبال این تصمیم رفتند.

 

   DW_WORLD   دویچه وله

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


دختران کرد !

                            

      (عکس :  ونسا وین شیپ از انگلستان - عکاس برگزیده سونی در سال ۲۰۰۸)


در شرق ترکیه سال‌هاست که نبردی طولانی بین جدایی‌طلبان کرد و دولت ترکیه جریان دارد. این درگیری طولانی و فرسایشی مردم محلی را به ستوه آورده و یکی از پیامدهای آن محروم ماندن دختران خردسال محلی از تحصیل بوده است.دولت ترکیه اخیرا کمپینی را برای بازگرداندن دختران این منطقه محروم و دورافتاده به مدرسه آغاز کرده. این عکس که اسم اصلی آن Sweet Nothing است، دو دختر بچه دوقلوی روستایی کرد را نشان می‌دهد که به تازگی در مدرسه دولتی ثبت نام کرده‌اند. جوایز جهانی عکاسی سونی از ۲۱تا ۲۵ آوریل طی مراسمی در کاخ فستیوال کن فرانسه به برندگان اهدا شد.جوایز سونی هر ساله در بخش های مختلف عکاسی پرتره، عکاسی آبستره، عکاسی ورزشی، عکاسی مد، فتوژورنالیسم و عکاسی موسیقی اهدا می شود.

از وبلاگ: واگویه های باران http://vagoyehayam.persianblog.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


سپیده ...

   

سپیده بر رخ سنگ

                           لبخند می زند

همراه  نفس هایم

هوای تازه می روید .

لبخند سپیده

تنهائی ام و زمین را

                         روشن می کند ...

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کوه های قفقاز : یک برنامه ی صعود بین المللی

فدراسیون بین‌المللی کوه نوردی یک برنامه صعود بین‌المللی برای جوانان در منطقه قفقاز تدارک دیده است. میزان هزینه برای هر شرکت کننده 280 یورو اعلام شده‌است.
فدراسیون بین‌المللی کوه نوردی که هراز چندگاهی در مناطق مختلف جهان؛ برنامه‌های صعود بین‌المللی برگزار می کند، اخیرا اعلام کرد که دفتر نمایندگی این فدراسیون در اکراین، یک برنامه صعود بین‌المللی برای جوانان در منطقه قفقاز تدارک دیده است.  این برنامه توسط سازمان صعود و کوه نوردی اکراین وابسته به فدراسیون جهانی کوه نوردی سازماندهی شده و میزان هزینه برای هر شرکت کننده 280 یورو اعلام شده‌است. شرکت در این برنامه ورزشی – توریستی برای عموم جوانان آزاد اعلام شده است.
                                                                                        خبرگزاری میراث فرهنگی ١١/٣/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کارگران ایران در راه برودپیک !

تیم منتخب کارگران کشور تابستان امسال به هیمالیا می رود . هیات کوهنوردی کارگران کشورطی دو سال گذشته در میان برنامه های مختلف ازجمله  صعود های سراسری موفق شد اعضای تیم خود را شناسایی نماید. این تیم از میان  120 نفر شرکت کننده در اردوهای مذکور از سراسر کشورانتخاب شده اند که قرار است  تیر ماه سال جاری عازم  منطقه ای هیمالیا شوند.  به منظور صعود قله برودپیک 8047 متر از مجموع قلل 14 گانه هیمالیا، این تیم یعنی کارگران کشور با ترکیب 8 کوهنورد یک پزشک یک سرپرست و دو نفر شرپا نپالی اقدام به صعود خواهد نمود. نفرات این تیم عبارتند از:  اقبال افلاکی سرپرست ـ محمد حسن نجاریان پارس سویچ زنجان ـ کامبیز بختیاری آبفای کرج  ـ  مهدی سلطانی ایران ترانسفوـ  مختار ناوه کارگران آزاد کردستان ـ محمد نصیری سایپا کرج ـ علی رحیمی تامین اجتماعی تهران ـ  مجید مهربانی هپکوی اراک ـ حمید عیلکی نژاد خراسان جنوبی بیرجند کارگر آزاد ـ  مسعود حمیدی پزشک تیم  اعزامی از سوی فدراسیون
خبرگزاری البرز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


دیدار از غار گل زرد انجام شد

جمعه ۱۰/۳/۸۷ ـ دیدار از غار گل زرد ـ یک روزه

همراه با: علی کاظم خانی _ رضا موسوی _ لیلا زنجانی ـ  حسین نبیان _ فریال انوشه _ بشیر خوش نویس _ علیرضا علامی _ طاهره مسعودیان _ مهدی ناجی _ فهامه امام جمعه _ صبا صدیقی _ مرتضی حیدری نژاد _ نسرین شفقت _ فرامرز نصیری(سرپرست)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 .

.

.

از وبلاگ:برنامه های کوه

http://parson.persianblog.ir

 .

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


از اینجا تا ابدیت : سرنوشت خورشید و زمین !

  

 

.

 

.

 

.

 

 

. « ... خورشید در نزدیکی به پایان رسیدن هلیم خود به یک کوتوله سفید با هسته ای از کربن و هیدروژن تبدیل می گردد. در این زمان لایه های خارجی خورشید دوباره بزرگ و سرد می شوند و خورشید برای دومین بار به یک غول سرخ مبدل می گردد. ستاره شناسان به این دومین غول سرخ به دلیل موقعیت آن در نمودار تحول ستاره ای هرتزپروگ-راسل به نام «شاخه مجانب» اشاره می کنند. خورشید یک بار دیگر به تهدیدی جدی برای حیات فیزیکی زمین تبدیل می شود. غول سرخ در طی مرحله دوم چندین دوره خروج عظیم انرژی را تجربه می کند. هلیم شعله ور می شود که منجر به ارتعاش و تپشی با بزرگی حدود 10000 سال خواهد شد. کاملاً محتمل است که زمین پیش از آنکه فرصتی برای حرکت مارپیچ به بیرون از خرابی کلی داشته باشد مختصری توسط خورشید در بر گرفته شود. سپس حدود 100 میلیون سال پس از شروع مرحله دوم غول سرخ، خورشید لایه های بزرگ خارجی خود را به طور کامل به بیرون می ریزد تا یک سحابی سیاره ای ، شاید مشابه آنچه در تصویر نشان داده شده تشکیل دهد که یک کوتوله سفید کوچک، اما گرم و درخشان باقی می گذارد... ما دریافته ایم که از دست دادن جرم توسط خورشید برای حیات فیزیکی زمین ضروری است. اما اگر خورشید بیش از حد مورد انتظار جرم از دست دهد، مشتری و زحل به صورتی خطرناک برهم کنش گرانشی خواهند داشت. آنها یکدیگر را تحریک کرده و حرکتی طولانی و دیوانه وار در حلقه های بیضوی انجام می دهند که مابقی  منظومه شمسی را ویران خواهد نمود. در آشفتگی های بعدی تصادم اشیاء به پایان می رسد و آنها به فضای بین ستاره ای پرتاب شده و به سمت خورشید سقوط می کنند. بقایای مشابه از منظومه های خورشیدی ویران شده در دو و شاید تمام 40 کوتوله سفید مشاهده شده اند، از جمله یکی که از دست دادن جرم آن موجب ایجاد سحابی مارپیچ شده است.

تبدیل خورشید به کوتوله سفید پایان نقش خورشید در داستان ما می باشد. سیارات به جا مانده، شاید شامل بقایای سوخته و گداخته زمین و تیر به صورت پایدار برای صدها میلیارد سال به دور کوتوله سفید می چرخند در حالیکه سرمای آنها و خورشید به سمت صفر مطلق میل می کند. آنها منتظر مجموعه ای عجیب از بلایای کیهانی هستند. همچنانکه خورشید کوتوله سفید به تدریج رو به سیاهی می رود درخشانی شب نیز کم خواهد شد. جهان در حال ورود به عصر انبساط سریع می باشد که در طی چند صد میلیارد سال همه کهکشانها را به جز آنهایی که در گرانش با گروه محلی ما هستند به ورای افق علّی ما می برد. راه شیری نیز با کهکشان آندرومدا ادغام شده و یک کهکشان مارپیچ را تشکیل داده است. می توانیم انتظار داشته باشیم که طی حدود 100 تریلیون سال بقایای تصادفی یک کوتوله سفید به اندازه کافی از نزدیکی زمین عبور می کند که زمین را از مدارش خارج کرده و آنرا در کهکشان اکنون تاریک رها کند تا آنجا نیز به تنهایی برای هزارتریلیون سال دیگر پرسه زند... »

 

 

انجمن نجوم آماتوری ایران http://www.iaas.ir/content/view/196/46

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٩ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نمایشگاه عکس : خنده بر زندگی!

             

این دومین نمایشگاه انفرادی خشایار الیاسی است. اولین نمایشگاه او با موضوع دخالت خطوط در سازه ها دی ماه سال گذشته در کافه عکس برپا شد.  نمایشگاه عکس کودکان افغان و کار که از روز جمعه سوم خرداد در گالری نیکول آغاز شده تا ۱۴ خرداد ادامه دارد. در عکس هایی که از کودکان این روزها به دیوارهای گالری نیکول آویخته شده، هم شادی آنها ثبت شده و هم رنجشان از کار سنگین. عکاس این عکس ها خشایار الیاسی است که نام نمایشگاهش را "من از دنیای بی کودک می ترسم" گذاشته است. عکس هایی که می توان آن را نوعی مستندنگاری از کودکان افغان و کار آنها در ایران دانست...الیاسی یک روز را صرف تحقیق و صحبت با بچه ها و بزرگترهایی که آنجا بودند کرده و یک روز دیگر را صرف عکاسی از آنها. چیزی که باعث شده او از پیدا کردن آن پسر دست بکشد و روی بچه های کوره آجرپزی متمرکز شود، شادی آنها در هنگام کار کردن است: "خوشحالی این بچه ها اصیل بود و من می خواستم این شادی را ثبت کنم. نمی خواستم نمایشگاهی بگذارم که ستایش رنج باشد. می خواستم اگر مردم پای ترک خورده ای می بینند در کنارش شاهد خنده های صاحب آن پا هم باشند. نمایش تردیدی که در درونم وجود دارد که آیا آنها زندگی را دوست دارند یا نه؟"
 BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کوه نورد 77 ساله به قله اورست صعود کرد

                                              

یک کوه نورد نپالی در 77 سالگی به اورست صعود کرد تا پیرترین انسانی باشد که به بلندترین نقطه جهان رسیده است. پیش از این یک ژاپنی رکورد دار بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مین بهادر شرچان Bahadur Sherchan  یکشنبه صبح به قله رسید.   «رامش خاتری چتری» یک مقام اداره کوه نوردی در وزارت گردشگری نپال گفت‌: حال شرچان خوب است و به آرامی مشغول بازگشت از قله است. «کاتسو سوکه یاناگی‌ساوا» معلم بازنشسته 71 ساله ژاپنی (عکس بالا ) سال گذشته در 71 سالگی با صعود به اورست رکوردار مسن‌ترین انسان صعودکننده به اورست شد. در فصل جاری (بهار) رکوردهای بسیاری در اورست به جا گذاشته شده است: 32 گروه عازم قله شده‌اند، تا صبح یکشنبه حدود 220 کوه نورد، که 87 نفرشان خارجی هستند به قله رسیده‌اند. آپا شرپای 48ساله هفته گذشته برای هجدهمین بار به قله رسید و رکورد قبلی خود را بهتر کرد. همراه با وی حداقل 86 نفر با موفقیت به قله رسیدند که این هم یک رکورد بود. از سال 1953 که ادموند هیلاری نیوزیلندی و تنزینگ نورگای شرپای نپالی همراه او ، به قله رسیدند تاکنون بیش از 3 هزار نفر به این افتخار نائل شده‌اند.

جام جم آنلاین ۵/٣/٨٧

عکس: اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


اورست : رکورد تازه در صعود دست جمعی !

         

.

 

.

 

.

 

.

.

 

75 کوه نورد از کشور‌های مختلف دنیا با بالا رفتن از قله اورست طی یک روز، رکورد تازه ای را به ثبت رساندند.

به گزارش آسوشیتدپرس، تعداد این کوه نوردان بیش از 100 نفر بود اما تنها 75 نفر آنها موفق به صعود به قله شدند. این کوه نوردان سفر خود به قله اورست را در چهارشنبه گذشته آغاز و آن را در روز پنجشنبه فتح کردند. در میان فاتحان فردی که 18 مرتبه قله اورست را فتح کرده بود، نیز حضور داشت.  این گزارش حاکی است، هدف این افراد جمع آوری کمک های انسان دوستانه برای بیماران سرطانی بوده و آنها امیدوارند تا با این صعود بیش از 3 میلیون پوند را جمع آوری کنند. گفتنی است، پیش از این در "16 می" سال 2002، 63 کوه نورد موفق به فتح اورست در یک روز شده بودند.

باشگاه خبرنگاران جوان ۵/٣/٨٧

عکس:اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


انتقاد از لطمه به شهر خیالی لوت !

 

                                                            کلوت های کویر لوت _  عکس از کلاغ ها ...

تخریب بخش هائی از شهر خیالی لوت توسط حاضران در یک اردوی چند صد نفره , انتقاد کارشناسان محیط زیست و میراث طبیعی کشور را برانگیخت .

طی هفته گذشته اردوی بزرگی در محل کلوت های لوت واقع در محدوده شهداد کرمان برگزار شد و حاضران در اردو بی توجه به ارزش کلوت های لوت به عنوان جاذبه ژئوتوریستی بی نطیر ایران و بخش مهمی از میراث طبیعی کشور , لطماتی را به دیوارها و محیط این منطقه وارد کردند ... پرویز کردوانی چهره ماندگار علمی در باره اهمیت کلوت های کویر لوت گفت : اگر قرار باشد فقط یکی از آثار طبیعی ایران در فهرست میراث طبیعی جهان ثبت شود باید کویر لوت گزینه پیشنهادی باشد . زیرا کلوت ها در هیچ کجای دنیا وجود ندارند و منحصر به ایران اند . اما دماوند یا اورست نمونه های مشابه دارند و همین برتری و اولویت آن را نشان می دهد ...

روزنامه همشهری ۵/٣/٨٧

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


قطب شمال : کشف گسست های جدید

در جریان تحقیقات در یک سفر اکتشافی توسط ارتش کانادا، شواهدی چشمگیر از تکه تکه شدن بخشی از کلاهک یخی قطب شمال به دست آمده است.

دانشمندان همسفر با نیروهای کانادایی یک ترک بزرگ و تازه را در جریان ارزیابی وضعیت صفحات عظیم یخی در شمال دور کانادا یافتند. این تیم شبکه ای از گسست ها را یافت که برای بیش از 16 کیلومتر در "وارد هانت"، بزرگترین صفحه یخی منطقه، کشیده می شد. سرنوشت بلوک های وسیع یخ یکی از نشانگرهای کلیدی تغییرات آب و هوایی تلقی می شود.  دِرِک مولر، یکی از دانشمندان حاضر در آن سفر، از دانشگاه ترنت، گفت: "من از دیدن این ترک های تازه مبهوت شدم." وی توضیح داد: "این یعنی صفحه یخی درحال تجزیه است، قطعات آن مثل یک پازل به هم وصلند اما می توانند جدا شوند." دکتر لوک کاپلند از دانشگاه اوتاوا که از دیگر دانشمندان این سفر بود می گوید ترک های تازه با الگوی تغییرات مشاهده شده در قطب شمال سازگار است:  "ما شاهد تغییرات خیلی چشمگیری هستیم؛ از عقب نشینی یخچال ها گرفته تا ذوب یخ های دریا."... تغییرات سریع در قطب شمال نزاع بر سر مالکیت آن را زنده کرده است.

از گزارش : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز

     

   از: خبرگزاری رویترز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٥۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


وقتی دماوند سردتر از اورست می شود !

 

 

 

 

 

 

بزرگتر ...                                                                          بزرگتر...

 

« اگه به دو تصویر بالا که آب و هوای اورست و دماوند را در اوج زمستان پارسال نشان می دهد توجه کنید خواهید دید که قله دماوند از قله اورست سردتر بوده است !! دمای قله دماوند در جمعه شب ۵۰- درجه با سرمای باد ۷۴- درجه است در حالیکه قله اورست در همون شب ۴۱- با سرمای باد ۶۹- می باشد ... »

از وبلاگ:قله های مه گرفته http://climb-in-haze.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه ی صعود توچال اجرا شد

جمعه ۳/۳/۸۷ ـ صعود قله ی توچال ( از روستای آهار ) ـ یک روزه

با حضور : نسرین قبله زاده ٬ نرگس آشتیانی ٬ مریم رهبان ٬ آرش نقافی ٬ مهسا امامی ٬ محمد بیرامی ٬ رضا موسوی ٬ لیلا و حسین نبیان ٬ محبوبه سروی ٬ بهار رضوی ٬ محمد آشتیانی ٬ تارا رادی ٬ آزیتا مشهد بان ٬ فریال انوشه ٬ معصومه و احمد و فرشاد ٬ لیلی عطری ٬ امیر طالبی ٬ فرامرز نصیری (سرپرست )

              

 

              

              

              

.

از وبلاگ برنامه های کوه   http://parson.persianblog.ir               

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نئو امپرسیونیسم : Henry Rousseau

                

هانری روسو ( 1910 _1844 ) هنری آمیخته با رویا و خیال را با سبکی عرضه کرد که پیچیدگی خاص خود را دارد ... سادگی بصری , ادراکی و فنی ظاهر کار او با استعداد طبیعی برای طراحی و تخیلی سرشار از تــــــصاویر بیگانه ی مناظر اســــــــرارآمیز گرمســــیری تکــــــمیل می شــــــود . کولی خفته(1897) در دنیائی متروک  , خاموش و پنهان , در زیر پرتو قرص کامل و بی رنگ ماه خواب می بیند . در پیش زمینه  , شیری همچون یک اسباب بازی توپر اما تا حدودی ترسناک , بالای سر کولی ایستاده و بو می کشد . مواجهه ای بحرانی در شرف وقوع است , نه از آن گونه ای که ممکن است برای هر یک از ما در عالم بیداری رخ دهد , بلکه از آن گونه ای که وقتی ضمیرهای نیمه آگاه آسیب پذیر ما در خواب آشفته مان تهدید شوند , بسیار پیش پا افتاده می شود . روسو منظره ی ضمیر نیمه آگاه را بسیار زود منعکس می کند و ما می توانیم او را پیش آهنگ سوررئالیستهای سده بیستم بدانیم که می کوشند ابهام و تناقض موجود در حالات خواب و بیداری را یکجا شبیه سازی کنند ...

هنر در گذر زمان

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٤ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کنفرانس جهانی برای حفظ طبیعت !

هدف کنفرانس جهانی برای حفظ طبیعت، که زیر نظر سازمان ملل در شهر بن برگزار می‌شود، دستیابی به راه‌کارهایی چون محافظت اکید از برخی مناطق است تا از سرعت روند نابودی جنگل‌ها و آلودگی دریاها کاسته شود.

                 

در روز دوشنبه ۱۹ مه (۳۰ اردیبهشت)،  نهمین دوره‌ی کنفرانس جهانی سازمان ملل برای حفظ تنوع طبیعی، در شهر بن آغاز به کار کرد. در این کنفرانس که تا سی‌ام ماه مه ادامه دارد و در آن به مسئله‌ی حاد "انقراض انواع" پرداخته می‌شود، نمایندگان بیش از ۱۹۰ کشور جهان شرکت دارند.  هدف این بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نشست جهانی، حفظ محیط زیست و مقابله با نابودی روزافزون طبیعت، از جمله نابودی جنگل‌های استوایی و مجموعه‌‌ی بزرگی از گونه‌های گیاهی و جانوری در جهان است...

  از : dw-world.de

   عکس: کلاغ ها...

                                                                         

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +


شهر ستاره ها !

گروهی از زیست شناسان نیوزیلندی روی سطح یک کوه در اعماق اقیانوس آرام جمعیتی متشکل ازچند ده میلیون خارپوست دریایی را کشف کردند که شهری از ستاره ها را تشکیل داده اند.

کارشناسان یک انستیتوی سرشماری ارگانیسم های دریایی با همکاری موسسه ملی تحقیقات آب و اتمسفر نیوزیلند در فاصله هزار و 400 کیلومتری جنوب نیوزلند یک شهر زیردریایی را کشف کردند که محل زندگی میلیونها ستاره دریایی است. در حقیقت این محققان روی سطح یک کوه زیردریایی به مساحت حدود 100 کیلومتر مربع و در میان مرجانها یک کلونی از خارپوستان دریایی بی مهره را کشف کردند که به ستاره های دریایی معروف هستند. کشف این شهر ستاره های دریایی وجود محیط زیست جدیدی را نشان می دهد که تاکنون مشاهده نشده بود. این کشف می تواند اطلاعات جالبی در خصوص اکوسیستم دریایی این جانوران ارائه کند.  Macquarie Ridge یکی از 100 هزار کوه زیرآبی شناخته شده دنیا است. تاکنون تنها 200 کوه از این تعداد مورد بررسیهای دقیق قرار گرفته است.

این کوه از عمق 850 متری این منطقه از اقیانوس آرام تا عمق 90 متری ارتفاع دارد. این ارتفاع از نظر ستاره های دریایی برای شکار میکروارگانیسمهایی که با سرعت 4 کیلومتر در ساعت با جریان آب حرکت می کنند کافی است. تعداد جمعیت این شهر ستاره ها در حدود چند ده میلیون است.

                                     جام جم آنلاین ١/٣/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۸٧
    پيام ها    +