آخرین خبر...

                                                

طبق آخرین خبر منتشر شده در سایت ایرانی www.iranianchallengers.com اعضای تیم نانگاپاربات  ساعت 20:30 دقیقه به وقت تهران به بیس کمپ رسیده اند و اقدامات تیم امداد برای یافتن کوه نورد رها شده سامان نعمتی به علت خرابی هوا و احتمال ریزش بهمن و سنگ متوقف شده است.

.

امروز در خیابان انقلاب ٬ دیداری کاملا اتفاقی با کیومرث بابازاده داشتیم و از او در باره ی آخرین اخبار بحران تیم نانگاپاربات پرسیدیم  . بابازاده گفت : «... اعضای تیم یک بار در اقدام خود برای سرازیر شدن از کمپ ۲ با ناکامی روبرو شده اند و دوباره به کمپ ۲ برگشته اند و او ( بابازاده ) طی تماسی مستقیم به سهند عقدائی گفته است که از آنجا تکان نخورید ٬ من که به شما هشدار داده بودم همان جا بمانید و ...»  و حالا به نظر می رسد ( حدس می زنیم ) هلی کوپتر و نیروهای امدادی که دماوندی ها خبر آن را در سایت ایرانین چالنجر و سایت باشگاه خود منتشر کردند اساسا به منظور نجات نفرات اصلی تیم در کمپ ۲ ( فریدیان ٬ لیلا اسفندیاری ٬ عقدائی و ... ) و کمک به انتقال آنان به بیس کمپ وارد عمل شده است  « آن ها بعد از یک شب مانی در کمپ 3 امروز به کمپ 2 آمدند اما بعد از یک ساعت تلاش روی ابتدای مسیر کمپ 2 به 1 مجبور به بازگشت به کمپ 2 شدند مسیر یخ زده است و کشیدن طناب ها از زیر یخ نیاز به زمان و انرژی زیادی دارد... سایت ایرانین چالنجر» 

هلی کوپتر و نیروهای امدادی صبح امروز وارد بیس کمپ می شوند و ...میرغنی و چند باربر ارتفاع برای استقبال از تیم به کمپ 1 رفته اند و سوپ و آب ولرم آماده کرده اند(ایرانین چالنجر) ... و اعضای تیم ساعت 20:30 دقیقه به وقت تهران به بیس کمپ می رسند و ... عملیات امداد و نجات هم متوقف می شود !!

و گویا تمام این داستان پشتیبانی و امداد و نجات و پرواز هلی کوپتر و ... برای کمک به بازگشت نفرات دماوندی تیم از کمپ ۲ به بیس کمپ بوده  و هنوز هیچ اقدامی در رابطه با کمک به کوه نورد رها شده و نجات او انجام نشده است ! آیا حقیقت وقایع و رویدادهای یکی دو روز گذشته همین است و سامان نعمتی همچنان به حال خود رها شده ؟ امیدواریم این گونه نباشد و بتوانیم هر چه زودتر شاهد بازگشت سامان نعمتی به آغوش گرم خانواده و دوستانش باشیم.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نانگاپاربات : صعود و افتخار به هرقیمت ممکن و رها کردن عضو تیم !!

 

 « گزارش اولیه ی دریافتی از صعود تیم نانگاپاربات: ...حوالی ساعت 10 صبح بوده که سامان نعمتی برخلاف تلاش و قدرت بدنی بالایی که تا این مرحله ی برنامه داشته دچار علائم ارتفاع زدگی و خواب آلودگی می شود، سرپرست از سامان می خواهد که برگردد پایین اما او قبول نمی کند کمی دیگر ادامه می دهند یک بار کاظم و یک بار احسان داوطلب می شوند که از صعود صرف نظر و همراه سامان برگردند پایین اما سامان باز تسلیم نمی شود تیم یک ساعت دست از حرکت بر می دارد و بنا می شود که همه با هم برگردند پایین، هوا هنوز خوب و روشن بوده و برای رسیدن به کمپ چهار کاملا مساعد... سامان بالاخره تسلیم می شود و قبول می کند برگردد کمپ چهار به شرطی که تیم به حرکت خود ادامه دهد.  وقتی اعضای تیم به سمت قله حرکت می کنند و از سامان به اندازه ی کافی فاصله می گیرند متوجه می شوند که سامان برخلاف قولش دارد آرام  آرام صعود می کند اما با مکث و ایست ها ی طولانی... سامان وقتی می بیند همه در حال بازگشت هستند به موازات بقیه شروع می کند به پایین آمدن، ظاهرا بسیار ناراحت بوده از این که به علت سرعت کم، زمانِ لازم برای صعود قله را از دست داده است و سعی می کرده با فاصله ی 20 دقیقه ای از سایر افراد تیم حرکت کند و گویا قصد داشته از تیم جدا شود؛ شب را بیواک و روز بعد قله را صعود کندکه با توجه به گزارش های هواشناسی این کار بسیار خطرناک است. با تاریکی هوا بر شدت باد و کولاک هم افزوده شده و شرایط بسیار دشوار و خطرناکی را برای اعضای تیم رقم زده است به طوری که کاظم و احسان رفته اند دنبال پیدا کردن چادر ها و با وجود جی پی اس و  داشتن جهت، ساعت 2 بعد از نیمه شب موفق شده اند به محل کمپ چهار برسند و سایر افراد را خبر کنند. بالاخره ساعت 5 صبح سهند و لیلا و حسین که هر کدام شب سختی را با بیواک در هوای بسیار بد گذرانده اند به چادرها می رسند اما سامان نمی آید.  افراد تا ساعت 16 به وقت پاکستان در کمپ 4 منتظر سامان مانده اند و در هوای بسیار خراب دنبال رد پا یا خبری از او ، اما در نهایت ساعت 16:30 به وقت پاکستان به سمت کمپ 3 حر کت کرده اند...»

خبر : www.iranianchallengers.com

...........................................

.

شاید هنوز به بازگشت و زنده ماندن سامان نعمتی امید وجود داشته باشد_ که از صمیم قلب امیدواریم این گونه باشد _  اما رفتار و عملکرد اعضای تیم در روز صعود و در مواجهه با وضعیت  ارتفاع زده و خواب آلود ( ناهشیار ) او براستی غیر قابل درک است . میل صعود و اشتیاق برای کسب افتخار در نزد اعضای این تیم ایرانی به گونه ای بوده است که هیچ کدام  نتوانسته اند در مقابله با اصرار غیر منطقی و نامعقول سامان نعمتی برای ادامه صعود ( توجه به وضعیت ارتفاع زده و ناهشیار او را نباید نادیده گرفت ) واکنشی جدی و تصمیمی قاطع داشته باشند .

ادامه ی صعود توسط عضو ارتفاع زده و خواب آلود خود را دیده اند اما به حرکت خود به سوی قله ادامه داده اند . هنگام بازگشت به عضو ارتفاع زده و خواب آلود تیم خود رسیده اند اما به نظر می رسد هر کدام فقط به فکر سلامت و بازگشت هر چه سریع تر خود به محل کمپ بوده اند و سامان نعمتی باز هم به حال خود رها می شود و بعد هم ، کمتر از یک روز انتظار در کمپ ۴  وسرازیر شدن به طرف کمپ ٣ و ... و رها کردن عضو تیم در آن شرایط بحرانی و سخت !!

اشاره ای که در متن گزارش ارسالی به خواسته ، قصد و اصرار سامان نعمتی  برای ادامه صعود و  رسیدن به قله وجود دارد با توجه به درک و دریافت های دیگر اعضای تیم مبنی بر وضعیت غیر عادی او ( ارتفاع زدگی ، خواب آلودگی ، ناهشیاری ) فقط می تواند به مثابه ی یک توجیه احمقانه برای رها کردن یک عضو تیم در آن وضعیت بحرانی تلقی شود .

از صمیم قلب منتظر شنیدن خبر بازگشت و سلامتی این کوه نورد ایرانی هستیم و امیدواریم کاظم فریدیان ٬ لیلا اسفندیاری و سهند عقدایی بتوانند پاسخی منطقی و شایسته برای این رفتار و عملکرد خود در صعود به قله ی نانگاپاربات ارائه دهند . هنوز از خاطره ی کشته شدن ویکتوریا کیانی راد و امیر احمدی در اعماق غار پراو رنج می بریم .

..................................................

... و تجربه نشان داده است که با آغاز بحران و مشکلاتی از این دست ٬ باید دیر یا زود منتظر داستان پردازی هائی با هدف و انگیزه ی توجیه و هم چنین  آغاز روایت های متناقض باشیم ! روایت خواندنی (!) دبیر باشگاه دماوند ( وحید بهرامی ) از بحران بوجود آمده را می توان از دو زاویه مورد توجه قرار داد : ۱ ـ توجیه رفتار و عملکرد تیم اعزامی در رها کردن یکی از اعضا (... صبح روز جمعه 28/4/87 پس از راه افتادن به سمت کمپ 4 متوجه شدند سامان نعمتی در کنارشان نیست ... ) به عبارت دیگر و طبق روایت این دبیر دماوندی ٬ کوچکترین تقصیری و مسئولیتی به عهده ی تیم اعزامی و سرپرست آن نیست و سامان نعمتی به صورتی غیر منتظره و بدون دلیلی مشخص ٬ به ناگاه ناپدید شده است !!  ۲ـ تناقض آشکار با گزارش و روایت اولیه که در سایت ایرانیiranianchallengers  منتشر شد .بنا به روایت وحید بهرامی : ... در ساعت 16:30 با به جا گذاشتن 1 تخته چادر ، بی سیم و مواد غذایی به امید آنکه او را در کمپ 3 بیابند به طرف پایین حرکت کردند ... دبیر دماوندی از ما می خواهد که بپذیریم هیچ رها کردنی در کار نبوده است و تیم اعزامی و سرپرست آن به تصور آنکه عضو ارتفاع زده ٬ خواب آلود ٬ ناهشیار و مشکل دار زودتر(!!) از آنان خود را به کمپ ۴ و سپس ۳ رسانده است به طرف پایین سرازیر شده اند و ...براستی  چه می شود کرد؟ و اصلا چه چیز دیگری را می توان گفت وقتی هنوز در کوه نوردی ایران ٬ شهامتی برای پذیرش مسئولیت در چنین مواقعی وجود ندارد !!

« ...صبح روز جمعه 28/4/87 پس از راه افتادن به سمت کمپ 4 متوجه شدند سامان نعمتی در کنارشان نیست به امید آنکه او را در کمپ 4 ببینند اما اثری از وی نیافتند تیم تا ساعت16 روز جمعه 28/4/87 به وقت پاکستان در کمپ 4 منتظر ماندن و در ساعت 16:30 با به جا گذاشتن 1 تخته چادر ، بی سیم و مواد غذایی به امید آنکه او را در کمپ 3 بیابند به طرف پایین حرکت کردند . و ساعت 20:30 به کمپ 3 رسیدند باز هم خبری از سامان نبود . از شنبه 29/4/87 هماهنگی های لازم با شرکت طرف قرارداد فدراسیون کوهنوردی ج.ا.ا و مسئولین پاکستان و سفارت ایران در پاکستان انجام گرفته شد ... » وحید بهرامی : سایت باشگاه دماوند

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نانگاپاربات : تیم ایرانی بر فراز قله !

                                     

                                          

« ...  امروز ساعت 4 عصر ... کاظم فریدیان، سهند عقدایی، حسین ابوالحسنی، لیلا اسفندیاری،احسان پرتوی نیا موفق شدند بعد از بیست و پنج روز تلاش ِ حساب شده بر فراز نانگاپاربات بایستند و در کنارپرچم پرافتخار ایران پرگهر، شعار و خواسته ی خود را با پرچم" نجات رود کارون از آلودگی" به گوش جهان برسانند...گفتنی است که سامان نعمتی از ارتفاع 7800متری برگشته است... »

خبر از : www.iranianchallengers.com

 

..........

 

در سایت ایرانی www.iranianchallengers.com که به منظور معرفی و انعکاس اخبار فعالیت های تیم کوه نوردان اعزامی به قله ی نانگاپاربات ایجاد شده است با تناقضی عجیب(!) مواجه شدیم . از یک سو در متن آخرین خبر قرار گرفته شده در این سایت ـ خبر صعود قله ـ در یک بزرگ نمائی تبلیغاتی ( از نوع دماوندی که حالا دیگر به آن عادت کرده ایم ) نوشته اند : «  امروز ساعت 4 عصر صدای تیم ما، به عنوان اولین ایرانیِان ِ صعود کننده به دومین قله ی سخت جهان  از روی  نانگاپاربات...»  و می خواهند وانمود کنند که تیم شان به دومین قله ی سخت جهان صعود کرده است و از سوی دیگر در همین سایت و در صفحه  معرفی مسیر های صعود و در توضیح مسیر کین شوفر ـ که مسیر صعود تیم اعزامی شان بوده است ـ نوشته اند : « ... مسیری که بیش از همه مسیرها بر روی نانگاپاربات صعود شده است ٬ " مسیر کین شوفر " نامیده می شود . مسیری که در سال 1962 توسط تیمی آلمانی گشوده شد . همانطور که عملکرد بسیاری از کوهنوردان و اکسپدیشن های کوهنوردی در این منطقه نشان می دهد ٬ این مسیر ٬ مسیری امن و قابل پیش بینی می باشد به گونه ایکه برای کوه نوردان با تجربه در حکم  مسیری توریستی بشمارمی رود ... بخش سخت مسیر کین شوفر ٬ شامل نواری صخره ای می باشد که با 60 متر بلندی در ارتفاع 6000 متری قرار دارد. اما حتی همین قسمت هم با نردبان های طنابی       ( Rope – ladder  ) و البته طناب های ثابت گذاری شده برای فرود ٬ امن شده است ...»

سوال این است : با انتخاب چنین مسیری دیگر چگونه می توان از صعود به دومین قله ی سخت جهان صحبت کرد ؟!

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نانگاپاربات : کوه نورد برجسته ی ایتالیائی کشته شد

کوه نورد برجسته ی ایتالیائی Karl Unterkircher روز چهارشنبه در تلاش برای گشودن مسیری جدید در نانگاپاربات کشته شد ...

.

.

.

 

http://www.ansa.it

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نانگاپاربات : تیم ایرانی در کمپ4

            

«...لیلا اسفندیاری، کاظم فریدیان، حسین ابوالحسنی، احسان پرتوی نیا، سهند عقدایی، سامان نعمتی ... موفق شده اند به کمپ 4 برسند... افرادتیم ساعت 6 عصر به وقت تهران طی تماسی کوتاه اعلام کردند در ارتفاع 7200 متریِ کمپ 4 به سر می برند. چادرها را برپا کرده و قصد دارند تا ساعت 12 شب استراحت کنند.  آن ها امروز صبح بعد از یک ساعت صعودِ بدون طناب در مسیری پرشیب  که با کندن جای پا و احتیاط همراه بوده موفق شده اند طناب را پیدا کنند و با تلاش زیاد آن را از زیر یخ ها بیرون بکشند.  امشب ساعت 12 شب حرکت نهایی به سمت قله آغاز می شود اما همچنان مانع دوم یعنی سرعت بالای 50 تا 90 کیلومتر ی باد روی قله پابرجاست...و علاوه برآن ٬ ارتفاع  بالا و برف کوبی در دشت منتهی به قله و لزوم بریدن بهمن...»

 

خبر : www.iranianchallengers.com

عکس از اینترنت : کمپ ۴ قله ی نانگارپاربات ( مسیر کین شوفر)

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


در جست و جوی آب !

                                  

استاندار خراسان شمالی گفت: بیش از 80 روستای استان فاقد آب آشامیدنی هستند و به این روستاها با تانکر آبرسانی می‌شود. مهندس محمدحسین جهانبخش در پنجمین جلسه ستاد خشکسالی استان افزود: با توجه به کمبود نزولات آسمانی و کمبود منابع آبی در استان و با توجه به وضعیت روستاهای فاقد آب لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب آشکار است...

جام جم آنلاین ٢۴/۴/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


حادثه در لنین

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

..عباس علی نژاد سرپرست تیمی که هفته ی گذشته ( پنج شنبه 14/4/87) به قصد صعود قله ی لنین عازم قرقیزستان شده بودند، در اثر سقوط در شکاف آسیب دیده است. حال عمومی این مربی و کوه نورد باسابقه رضایت بخش است و امشب با پرواز مستقیم بیشکک – تهران از طریق فرودگاه امام خمینی به بیمارستان میلاد تهران انتقال داده خواهد شد...وقتی طی تماس تلفنی چگونگی ماجرا را از آقای علی نژاد جویا شدیم گفتند؛ در ارتفاع 5200 در چند متری چادر مشغول عکاسی بوده که ناگهان زیرپایش خالی شده و در شکافی پنهان سقوط کرده؛ خوشبختانه در اثر برخورد با تکه یخی که بین دو دیواره ی شکاف بوده ، پایین تر نرفته و گرنه بین قسمت های انتهایی شکاف که تنگ و خطرناک بوده گرفتار می شده؛‌ در ابتدا سعی کرده با سر و صدا افراد داخل چادر را متوجه خود کند اما کسی صدایش را نشنیده و باز هم خوشبختانه یادش افتاده که بی سیم همراهش است. افراد تیم با بی سیم خبردار شده و سریع عملیات نجات را شروع کرده اند؛ پرستو ابریشمی فرود رفته و موفق شده اند او را بالا بکشند. تا قبل از آمدن هلی کوپتر، آقای علی نژاد اعضای تیم را جمع کرده؛ حسین سرافراز را به جای خود به عنوان سرپرست معرفی کرده و تیم را به راهنمای حاضر در منطقه سپرده است...

خبراز: مژگان خلیلی در http://www.iranianchallengers.com

عکس از اینترنت : کوه لنین

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


لحظه

  

.

.

.

.

.

.

.

 

.

..

کاش به یاد نمی آوردم

که هیچگاه از راه نمی رسی ... 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


آرارات و اسارت کوه نوردان آلمانی ...

شبکه "پ.ک.ک" که روز چهارشنبه 3 کوه نورد آلمانی را در کوه آرارات ترکیه ربوده تنها به شرط لغو ممنوعیت فعالیت های "پ.ک.ک" در این کشور به آزادی گروگان‌ها حاضر شد. گزارش ها حاکی است که ربایندگان اعلام کرده اند که در صورتی حاضر به آزاد کردن گروگان‌های در اختیار خود هستند که آلمان از سیاست ضد "پ.ک.ک" دست بردارد و تا زمانی که این کار را عملی نکنند گروگان ها را آزاد نخواهند کرد.  آژانس خبری "آپ" که از خبرگزاریهای نزدیک به "پ.ک.ک" می باشد حال گروگان های آلمانی را خوب اعلام کرده است .  بنا به خبر "آپ" ، "پ.ک.ک" علاوه بر شرط یاد شده همچنین خواستار توقف عملیات های ترکیه علیه این شبکه شده است .  در همین حال روزنامه دی ولت Die Welt نوشت که وزارت خارجه فدرال با تشکیل میز بحران برای آزادی گروگان ها با "پ.ک.ک" وارد ارتباط شد.

خبرگزاری فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نقاش انتظار : Edward Hopper

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

   Automat _ 1927    

« ... در تمامی نقاشی های هاپر گوئی انتظار تنها مازاد طبیعی ملال است . مردان و زنانی که به افق خیره شده اند و گوئی چشم به راه کسی یا چیزی اند ... در نقاشی " اتومات " زنی تنها ، اندوهناک در کافه نشسته و به قهوه اش خیره شده است . به محیط اطراف بی اعتناست . گوئی ذهن او کانون تلاطم خاطرات تلخ و حزن انگیز است و آن فنجان قهوه صرفا بهانه ای ست برای دور کردن ذهن اش از محیط . نقش های مدور نقاشی  _ از میزی که زن پشت آن نشسته تا خود فنجان و نعلبکی و البته کلاهی که بر سر دارد _ اسارت ذهنی و البته از همه مهم تر مفهوم شکست ، نافرجامی و دور باطلی را باز می نمایاند که او در آن گرفتار شده است ...»

حرفه :هنرمند  شماره ٢٣

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


از بخش پیام ها : به نادر ضرابیان !

نادر ضرابیان :

سلام
آقای نصیری متاسفانه لحن وادبیات شما شایسته جامعه کوه نوردی نیست.  فکر نمی کنم انجمن کوه نوردان ارث پدری کسی باشد . مدیران فعلی با رای اعضا انتخاب شده اند . اگر مشکلی هست می توانید مودبانه و منطقی مطرح بفرمایید . آقای ثابتیان هم عضو محترم هیات مدیره هستند ودر عملکرد مثبت ویا منفی انجمن سهیم می باشند. منش کوه نوردی را فراموش نکنید...

.

.

 

به نادر ضرابیان !
آنچه که شایسته ی جامعه ی کوه نوردی کشورمان نیست : موضع گیری های مبتنی بر مصلحت اندیشی ، منفعت طلبی ، بزدلی و بی انصافی آدم هائی امثال شماست . عباس محمدی _ این دبیر بی ادب آرشی _ هر چه دوست دارد و بر زبانش می آید می نویسد ، با واژه هائی مانند خزعبلات ، پرگو و سطحی نگر و بدون ارائه ی هیچ دلیل و برهانی مخاطب خود ( کلاغ ها...) را مورد حمله قرار می دهد و ... اما چون دوست و رفیق صمیمی شماست _ و مسائلی دیگر که بعدا به آن اشاره خواهد شد_ جرات و شهامت ابراز نظر و موضع گیری و احیانا محکوم کردن چنین لحن و ادبیاتی را در مواجهه با انتقاد ندارید .
گویا تقدیر چنین است که نسل شما را با دو خصیصه در خاطر داشته باشیم  : 1_ بزدلی 2_ دروغ  و تا وقتی صریح ، روشن ، ساده و صادقانه موضع خود را در برابر لحن و ادبیات پاسخ گوئی این دبیر بی ادب آرشی ( عباس محمدی) بیان نکنید از شما به عنوان آدمی ترسو و دروغ گو یاد خواهیم کرد . واقعیت این است که : خجالت می کشیم آدم هائی امثال شما بخواهند برای ما، لحن و ادبیات نقد تعیین کنند و از شایسته ها و ناشایسته های کوه نوردی ایران سخن بگویند .

هدف و رسالت این وبلاگ ، روشنگری و مبارزه با لکه های سیاه در کوه نوردی ایران است . با دروغ . با فریب افکار عمومی . با پنهان کاری . با مصلحت اندیشی های پوشالی  .با بی عدالتی . با سرکوب اندیشه های منتقد . با ... در هر کجا و از سوی هر کسی که باشد . فدراسیون کوه نوردی باشد یا انجمن کوه نوردان . باشگاه دماوند باشد یا گروه کوه نوردان آرش . کاظم فریدیان باشد یا رامین شجاعی . عباس جعفری باشد یا فرشید فاریابی . رضا نظام دوست (سیزیف) باشد یا رضا زارعی (کوه قاف)  ... فرقی نمی کند. روشنگری و مبارزه با لکه های سیاه در این وبلاگ ، لحن و ادبیات خاص خود را دارد . معتقدیم با کلمات و واژه های پاک و روشن و پاستوریزه در نقد آلودگی و تعفن جامعه ای که در آن زندگی می کنیم _ و کوه نوردی ایران هم مانند جزیره ای جدا مانده ،عاری از آن نیست  _  نمی توان قلم زد . همین . و به همین سادگی . سال ها پیش در توضیح اهداف این وبلاگ  نوشتیم : " ...این وبلاگ می خواهد با رویکرد و نگاه تازه ای به مسایل نگاه کند . شما از چه هراس دارید؟ چرا به جای پاسخ به پرسش های ساده و مشخص که مطرح می شود ، به برخوردها و ابزارهای انهدامی متوسل می شوید ؟ البته شاید هم حق با شما باشد  . اما باید بتوانید به شایستگی و با استدلال و منطقی قوی آن را اثبات کنید ... این وبلاگ می خواهد با کنار گذاشتن کلیشه های کهنه و تکرار شده ، تعارفات روزمره و خو گرفته شده ، از طریق نقد و پرسشگری به جستجوی آن حقیقت گم شده ای بپردازد که ...
آنتوان چخوف در یکی از داستان های بلند خود ( اتاق شماره ۶ ) از واکنش های انسانی سخن می گوید . به نظر چخوف ، انسان موجودی از پوست و گوشت و استخوان و عصب است . و دقیقا به همین دلیل نمی تواند نسبت به محیط پیرامونش واکنش نشان ندهد . نمی تواند نسبت به آنچه در اطرافش می گذرد بی تفاوت و بی اعتنا باشد ... و فکر می کنیم ، نقد انسانی ترین و خردمندانه ترین واکنش  انسان است نسبت به خود و نسبت به جامعه ای که در آن زندگی می کند . نقد ، تخریب و ریا و فریب نیست . نقد ، پرسشگری و روشنگری ست . نقد ، منفعت طلب و محافظه کار نیست . نقد ، شریف و شجاع و انسانی ست . ایـــن وبلاگ نمی خواهد در سایه ی خواست ساختار قدرت حاکم نفس بکشد  . ساختار قدرتی که با تمام وجود و با مطبوعات و دیگر رسانه های قدرتمندش ، لحظه ای ـ و حتی لحظه ای ـ از تولید و دیکته ی الگوهای فکری و فرهنگی اش باز نمی ماند .
تولید آدم های همسان  و هم نظر و هم صدا و منتقدین پاستوریزه ، خواست ساختار قدرت حاکم است و این وبلاگ نمی خواهد در سایه ی چنین خواستی نفس بکشد ..."

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه ی صعود خله نو اجرا شد

جمعه ٢١/۴/٨٧ : صعود قله ی خله نو ( ۴٣٨۶متر ) یک روزه

اعضای گروه ( کارخانه مپنا_ پرتو ) : حمید خورانی ، علی زارعی ، سعید نقدی ، یوسف دهقان نژاد، سعید مهم ساز ، رضا قربانی ، علی محبی ، امیر صادقی ، مهدی امینی ، بهمن جباری ، عارف سپهری ، شهرام امین لو ، حسین زند ، فرهاد عبداله پور ، احمد منوچهری ، رضا موسوی ، فرامرز نصیری(سرپرست)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                     

                                                                           

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


آرارات : کوه نوردان آلمانی ربوده شدند

.

.

.

.

.

.

.

.

سه کوه نورد آلمانی در کوه آرارات در شرق ترکیه ربوده شدند که به گفته مقامات رسمی ، گروه پ ک ک مسوول است.  به گفته فرمانداری استان آگری (Agri) این آلمان‌ها در گروهی همراه با 10 نفر دیگر، قصد فتح قله آرارات را داشتند. این گروه در 3200 متری با اجازه مقامات اردو زده بودند. بر این اساس، در این منطقه بوده که چهار تن از جنگجویان پ ک ک به آنها حمله می‌کنند. سه تن از آلمانی‌ها ربوده شدند. پلیس مرزی عملیات گسترده جستجو را آغاز کرده است. 10 نفر دیگر عضو این گروه به پاسگاه پلیس منتقل شده‌اند. آرارات با 5165 متر ارتفاع، بلندترین کوه ترکیه و محبوب‌ترین هدف برای کوه نوردان است. هنوز پ ک ک در این خصوص موضع‌گیری نکرده است. این گروه شورشی در دهه 90 میلادی بارها برای مقابله با ارتش ترکیه خارجیان را در آناتولی شرقی ربود.

همشهری آنلاین

عکس: کوه آرارات ( از اینترنت)

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


انجمن کوه نوردان : نشست همگانی تیرماه برگزار نشد !!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیروز ( سه شنبه ١٨/۴/٨٧ ) ، نشست همگانی انجمن کوه نوردان _ در ساعت و محل اعلام شده _ برگزار نشد :

به عباس ثابتیان عزیز و گرامی

با سلام و احترام

شما عضو هیئت مدیره ی انجمن کوه نوردان ایران هستید . لطفا خیلی صریح ، روشن ، ساده و صادقانه به ما و به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی ایران  بگوئید که : چرا دیروز نشست همگانی ماه تیر انجمن کوه نوردان در ساعت و محل اعلام شده ی قبلی برگزار نشد ؟ چه کسی پاسخگوی وقت تلف شده و سردرگمی افراد و آن شخصیت های پیش کسوت کوه نوردی ایران خواهد بود که به این جلسه دعوت شده بودند؟ عذر خواهی بابت این وضعیت را چه کسی انجام خواهد داد ؟ علت این وضعیت آشفته ، بهم ریخته و از هم گسیخته ی فعلی تشکیلات انجمن کوه نوردان ایران در چیست ؟ یا در کجاست ؟ انجمن کوه نوردان ایران  یکی از بدترین دوران های تشکیلاتی و مدیریتی خود را تجربه می کند .سیر نزولی این تشکل به سمت نقطه صفر و بحران واقعی از مدت ها پیش آغاز شده است . آیا بهتر نیست اعضای هیئت مدیره ی فعلی  با استعفائی دست جمعی ، امکان و مجال آن را فراهم بیاورند که افرادی توان مندتر و شایسته تر ، حیات  و پویائی نوینی را در این تشکل (مرده ی ؟!) مستقل کوه نوردی ایران زنده کنند؟

لطفا و اگر برایتان امکان دارد ، پاسخ این سوال ها را خیلی صریح ، روشن ، ساده و صادقانه به ما و به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی ایران بگوئید . ببخشید که شما را مورد خطاب پرسش های خود قرار دادیم . چرا که :  می دانیم و بنا به تجربه دریافته ایم که از دبیر آرشی و فعلی انجمن کوه نوردان ( عباس محمدی ) نباید توقع و انتظاری در ارائه ی پاسخ های صریح ، روشن ، ساده و صادقانه وجود داشته باشد !!

شاد و موفق و سربلند باشید . همیشه و در همه جا

                                             کلاغ ها ... چهارشنبه ١٩/۴/٨٧ 

 

--------------------------------

و از بخش پیام ها ی این یادداشت ...

محمد تهرانی (گروه نمونه):

دوست گرانقدر
جناب اقای نصیری
اوضاع انجمن به آن تیرگی که شما می گویید نیست . نگاهی به عملکرد دوره آقای محمدی اگر چه دارای ضعفهای تشکیلاتی بوده است که البته از قبل وجود داشت  اما دارای نقاط بسیار برجسته ای نیز هست . این گونه بی انصافانه سخن راندن در حق آقای محمدی را از شما نمی پذیرم .   جواب سوالاتی که طرح کرده اید که البته درست نیز می باشد را هیئت مدیره انجمن می بایست بدهد اما  همکاری  با  مسئولین ساخنمان ورشو با کلیه سازمانهای مردم نهاد به شدت افت کرده شاید بخشی از این موارد به به این موضوع مرتبط باشد . از نزدیک شاهد زحمات هیئت مدیره انجمن هستم . این گونه منتقدانه و تند صحبت کردن  موجب انزوا افراد می گردد و این را به نفع جامعه کوهنوردی ایران نمی دانم.

 

عباس محمدی ( دبیر انجمن ) :

خیلی ها پیشنهاد می کنند که بهتر است جوابی به "خزعبلات " فرامرز نصیری ندهیم . اما من معتقدم که پاسخ دادن ( اگر وقت داشته باشیم ) حتی به آدم های پرگو و سطحی نگر ، خوب است . زیرا در غیر این صورت ممکن است که چنین فردی( یا دیگری )بپندارد که سخنان حسابی  و دندان شکن گفته است .
در این جا به همین اکتفا می کنم که جلسه ی دیروز برگزار شد ( در دفتر انجمن ) و همه ی سخنرانان و مهمانان دعوت شده هم در جلسه حضور یافتند و از آن راضی بودند . سالن ورشو ، چند ماهی است که شلوغ شده و با ما هم خوب تا نمی کند . فکر نمی کنم که فاجعه ای رخ داده باشد !

 

کلاغ ها ... :

به دوست عزیز محمد تهرانی
با سلام و احترام
امیدواریم پاسخ نظرات و نوشته ی خود را از نحوه ، لحن و کیفیت پاسخ این مثلا دبیر آرشی انجمن کوه نوردان ایران دریافت کرده باشید ! عباس محمدی را می توان نه فقط ضعیف ترین مدیر سال های اخیر انجمن ، بلکه بی ادب ترین آنها نیز به شمار آورد و صد البته که طبیعی ست با چنین دبیر بی ادبی ، اوضاع انجمن را تیره تر از آنچه در یادداشت چند خطی خود آورده بودیم ارزیابی کنیم . او و دیگر دوستان آرشی اش _ که چندین سال است  نقاط کلیدی و مدیریتی انجمن را در قبضه و کنترل خود گرفته اند و رها هم نمی کنند _ به لحاظ نگرش و نوع مواجهه با دیدگاه های انتقادی و یا مخالفین عملکرد و سیاست های خود ، کوچکترین ... توجه کنید: کوچکترین ... تفاوتی با آن جماعت سیستم دولتی (فدراسیون نشین ها و امثال آقاجانی ها و یاران وفادار و حلقه به گوش اش ) ندارند . از نظر  همه ی این آدم ها :  انتقاد و مخالفت چیزی جز مشتی خزعبلات و پرگوئی و سطحی نگری نیست...
بد نیست اگر فرصتی شد پاسخ ها و نوع مواجهه ی مثلا صادق آقاجانی و یاران جان بر کف اش را در مسئله حادثه ی گاشربروم با پاسخ ها و نوع مواجهه ی عباس محمدی و دیگر یاران آرشی اش مقایسه کنید و ببینیدکه ...

مشکل این ها ( آرشی های مستقر در انجمن !!) شاید در این نکته باشد که فضای انجمن کوه نوردان ایران را با فضای گروه و باشگاه کوچک خود ( آرش ) اشتباه گرفته اند . مشکل این ها شاید در این نکته باشد که_ طی نزدیک به سه دهه  _ به خفه کردن و سرکوب هرنوع مخالفت و انتقاد در تشکیلات گروه و باشگاه کوچک خود خو کرده اند و حالا فکر می کنند در انجمن کوه نوردان هم می توانند به همین گونه و با توسل به همین ترفندها و روش های کهنه و عقب مانده و ارتجاعی ، به سلطه ی بی چون و چرای خود بر ارکان کلیدی و مدیریتی انجمن عمری طولانی بخشند!دوست عزیز و گرامی ، امیدواریم متوجه شده باشید که چرا در انتهای یادداشت خود نوشتیم که: می دانیم و بنا به تجربه دریافته ایم که از دبیر آرشی و فعلی انجمن کوه نوردان ( عباس محمدی ) نباید توقع و انتظاری در ارائه ی پاسخ های صریح ، روشن، ساده و صادقانه وجود داشته باشد !!... ماهیت واقعی این آدم ها برایمان مانند روز روشن است.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


گرمایش زمین : وداع با یخ های قطب شمال!

                         

دانشمندان روسی می گویند قطب شمال کره زمین تا سال 2070 به طور کامل از بین خواهد رفت. در گزارش کمیته شورای فدراسیون روسیه در امور قطب شمال آمده است این اتفاق به خاطر سرعت آب شدن یخ های منطقه رخ خواهد داد. «یوری وارابییف» عضو کمیته با اشاره به اینکه روند گرمایش زمین سرعت آب شدن یخ های قطب شمال را افزایش داده و طی صد سال اخیر سطح یخ های این منطقه به یک سوم کاهش یافته یادآور شد براساس تحقیقات، پوشش یخی قطب شمال از سال 1972 تا 2003 ، 25 درصد کمتر شده است و ادامه این روند موجب کاهش عصر یخی و افزایش سرعت آب شدن یخ ها می شود.

روزنامه اعتماد

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


ارتفاع دقیق قله ی دماوند...

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
بر اساس بررسی های انجام شده در "سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور"، ارتفاع قله دماوند، پنج هزار و 619 متر اعلام شد.
 
مدیر  گروهی که ارتفاع دماوند را اندازه گیری کرده است، گفت: این مقدار با آنچه که توسط سازمان نقشه برداری کشور اندازه گیری شده است، حدود 10 متر تفاوت دارد؛ یعنی 10 متر بیشتر است.  دکتر مژگان زارعی نژاد اضافه کرد: مطالعات انجام شده در منطقه دماوند، در سال های 1966 میلادی (1345 هجری شمسی) و پیش از آن انجام شده بود و سپس در سال های اخیر، مطالعات تکمیلی نیز بر روی آن انجام گرفت.  مدیر گروه پژوهش درباره اختلاف ارتفاع اعلام شده در بررسی های پیشین افزود: نتایجی که در گذشته و حال به دست آمده است، بسیار تفاوت دارند؛ به طور مثال در سال 1966 در گزارشی از آلن باخ، ارتفاع دماوند 5670 متر گزارش شده بود که بعدها 5671 متر عنوان شد.
.
.
خبرگزاری جهان نیوز
عکس از کلاغ ها ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


آموزش: زمین شناسی پیدایش کوه ها و آشنائی با کوه های ایران

.

.

.

.

. 

.

.

.

.

کلاس آموزشی " زمین شناسی پیدایش کوه ها و آشنائی با کوه های ایران " برای دوستان عزیز در گروه کوه نوردی نمونه ، روز دوشنبه ١٧ تیر ۸۷ از ساعت ۴۵/١٧  الی٣٠/١٩   در محل دفتر انجمن کوه نوردان ایران برگزار شد .

آدرس پایگاه اینترنتی گروه نمونه: http://www.nccg.blogfa.com

 

***  

و به دوستان گرامی در گروه کوه نوردی نمونه :  بابت آن هدیه ی زیبا و ارزشمند ، بسیار ممنون و سپاسگزارم . امیدوارم در تداوم فعالیت های منظم و هدفمند خود همواره موفق و سربلند باشید .

و همچنین لازم است تشکر و قدر دانی خود را از همکاری و مساعدت هیئت مدیره انجمن کوه نوردان ایران برای فراهم نمودن امکان برگزاری این کلاس ها در محل دفتر انجمن ، اعلام نمایم .  

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


جنگل ابر شاهرود : رویائی دست یافتنی!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

راه رفتن روی ابرها ٬ رویایی ست دست یافتنی . بدون جدا شدن روح از بدن می‌شود میان ابرها راه رفت ، خوابید و بر ابر سوار شد. لازم نیست حتما به آسمان بروی. در جنگل ابر ٬ آسمان به زمین می‌آید. از قبل خبر نمی‌کنند. هر وقت دلشان بخواهد می‌آیند هر وقت هم که دلشان بخواهد می‌روند. مجاورت دو ناحیه کم فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) باعث شده هر وقت زمین انرژی می‌گیرد ابرها جابه‌جا شوند...

آتش و باد و خاک و آب . شب را هم به عناصر چهارگانه می‌افزاییم. در جنگل ابر هیچ چیز کم نیست. تا صبح بیدار ماندن می‌ارزد برای اینکه تغییر رنگ زمین و آسمان را ببینی . هر چه می‌گذرد نور بیشتر می‌پاشد و ابرها دورتر می‌روند . آفتاب طلوع می‌کند که بگوید قانون زمین هنوز هم بر این سرزمین حاکم است. می‌خواهد به یاد بیاورد که در این سرزمین رویایی هم، شب روز می‌شود و روز شب. از پشت ابرها و کوه‌ها می‌آید و می‌ماند. طلوع که می‌شود پینه‌دوز باد سوزن نگاهت را نخ می‌کند و به شرق می‌برد...

هر لحظه ممکن است حرکت ابرها آغاز شود. مثل خورشید از کنار درخت، ابرها از کنارت عبور می‌کنند. به آرامی و نرمی و زیبایی و کسی باید باشد تا بخوابد و به ابرها نگاه کند .

.
تو مثل ستاره
پر از تازگی بودی و نور
و در دستت انگشتری بود از عشق
و پاکیزه مثل درختی
که از جنگل ابر برگشته باشد...

.

گزارشی از خبرگزاری ایسکانیوز

عکس:اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چشم انداز دماوند از بزرگراه خلیج فارس

عکس: منیژه امینی ( خبرگزاری آنا )

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نمایشگاه عکس : چشم اندازهای دماوند !

انجمن کوه نوردان ایران نمایشگاهی از  عکس های کوه دماوند را با عنوان چشم اندازهای دماوند ٬ از تاریخ ١٣ الی ٢٠ تیر ٨٧ ٬در محل فرهنگسرای نیاوران برگزار می کند  .

 

 

 تعداد قابل توجهی از عکس های این نمایشگاه ٬ توسط کوه نوردان و در جریان صعود به قله های مرتفع رشته کوه البرز تهیه شده است .  به کلیه دوستان کوه نورد و دیگر علاقمندان به چشم اندازهای زیبای طبیعت سرزمین مان  پیشنهاد می کنیم دیدار از این نمایشگاه را _ در فرصت باقیمانده _ از دست ندهند . 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


غار و غارنوردی در نشست ماهانه ی انجمن کوه نوردان

 .

.

.

 

1- دیدار و پذیرایی   2- تاریخچه غارنوردی درایران  3- غارنوردی حرفه ای در ایران و وضعیت کنونی آن  4- ضرورت حفاظت از غارها و چگونگی تحقق آن  5- طرح تهیه ی شناسنامه ی علمی غارهای ایران  6- کارگروه حفاظت و پیمایش غارها  7- تریبون آزاد

زمان: سه شنبه ١٨/۴/٨٧   از ساعت:17 تا 20      مکان: خیابان استاد نجات اللهی(ویلا)،نبش چهارراه ورشو، ساختمان تشکل های غیر دولتی، سالن آمفی تئاتر2

 از سایت انجمن کوه نوردان ایران

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


ویکی پاکوب : اقدام ارزشمند عباس ثابتیان

 « هدف از ایجاد این سایت فراهم آوردن امکانی است تا کوه نوردان و علاقه مندان به کوه و طبیعت و کوه نوردی دغدغه های خود را بیان کنند و اطلاعات و پیشنهاد ها و انتقاد های خود را ابراز کنند. یکی از امکاناتی که سعی کرده ایم در این سایت به صورت جدی به آن بپردازیم جمع آوری و ذخیره گزارش های کوه نوردی و یا طبیعت گردی و به اشتراک گذاردن آن هاست. از دوستان خواهیم خواست تا گزارش ها، عکس ها و مسیرهای ثبت شده با جی‌پی‌اس خود را به سایت ارسال کنند و علاقمندان بتوانند یک منبع قابل اعتماد برای دریافت این اطلاعات به صورت طبقه بندی شده در اختیار داشته باشند. در اینجا همچنین امکان بحث و تبادل نظر در مورد مسایل مهم حوزه کوه نوردی فراهم آمده است . شاید برای اولین بار است که به رسم ویکی پدیا در این سایت یعنی ویکی پاکوب همه چیز بر اساس آزادی فکر و اندیشه و نظر در حوزه کوه نوردی و طبیعت پیش میرود.  مطالبی که در اینجا ارایه میشوند کاپی لفت copyleft و تحت مجوز GFDL نسخه 1.2 هستند. شما یک ویرایش‌کنندهٔ ویکی‌پاکوب هستید! ویکی‌پاکوب سردبیر ندارد، و بین ویرایشگرهای آن هم رابطهٔ بالا به پایین وجود ندارد. بنابر این، ویرایشگران ویکی‌پاکوب با ویرایش و اصلاح ظاهر و محتوای مقالات ویکی‌پاکوب سیاست‌های آن را اجرا می‌کنند. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پاکوب ، هم نویسنده و هم ویراستار مقالات هستند. به ویکی پاکوب بیایید و پست جدیدی باز کنید ، دیگران را به ابراز نظر بخوانید و مسایل مورد علاقه خود را در حوزه کوه نوردی و طبیعت و محیط زیست بیان کنید :   http://wiki.pakoob.com

به تالار پاکوب بیایید و به بحث و تبادل نظر در مورد مسایل مورد علاقه خود بپردازید:  http://talar.pakoob.com

ویرایشگران ویکی‌پاکوب ، چه از طریق اصلاح مقالات، و چه از طریق مشارکت در بحث‌ها و غیره، باعث اجرایی شدن سیاست‌های ویکی‌پاکوب می‌شوند. برخی روش ‌ها از جمله در برخورد با آنچه که میتوان آن را خرابکاری نامید ، توسط مدیران ویکی‌پاکوب اجرا می‌شوند. هم‌چنین برخی از امکانات نرم‌افزاری که سوء استفاده از آن‌ها می‌تواند ویکی‌پاکوب را در معرض خرابکاری‌های جدی قرار دهد، فقط توسط مدیران قابل استفاده است، مانند حذف صفحات یا قفل کردن آن‌ها.»

از وبلاگ آرامکوه (عباس ثابتیان )

http://aramkuh.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برنامه ی صعود " آزاد کوه " اجرا شد

پنج شنبه ١٣/۴/٨٧ _ صعود قله ی آزاد کوه _ ٢روزه

اعضای گروه : پریسا و حمید محمد بیگی ، نرگس و محمد آشتیانی ، فاطمه و مهناز تقی خانی ، آرش شهبازی ، رضا زینلی ، محمد کاظمی ، بابک شهباز ، محسن موگوئی ، الهام میرزا رضی ، رضا عربی ، مهدی صادقی ، صابر جاوید ، سعید قاطعی ، یزدان بخش زارع ، آزاده محمد ، نسرین قبله زاده ، امیر طالبی ، مریم رهبان ( پزشک تیم ) ، بهار رضوی ، مریم وحیدی نسب ، کامران رحمتی ، محمد علی حسینی ، ماشااله نقی لو ، پوریا اکبر زاده ، مهسا امامی ، رضا موسوی ، فرامرز نصیری(سرپرست )

 

 

 

 

 

 

 

.

 

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


 

کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

                

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی» .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919 فرامرز نصیری

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه و اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


هشدار فائو نسبت به تخریب جنگل‏های شمال ایران

در ایران هر سال 6500 هکتار از مناطق جنگلی در اثر آتش سوزی نابود می شود. این رقم معادل 06/0 درصد کل مناطق جنگلی ایران است. بدین ترتیب هر سال 06/0 درصد از مناطق جنگلی ایران در اثر آتش سوزی از بین می رود.

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (فائو) در گزارشی اعلام کرد هر سال 06/0 درصد از جنگل های ایران در آتش می سوزد و 900هزار متر مکعب چوب از قطع درختان تولید می شود. سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی در گزارشی با عنوان«وضعیت جنگل های جهان» به بررسی وضعیت جنگل ها در کشورهای مختلف پرداخته است. این گزارش بر پایه آخرین آمار ارائه شده مساحت کل جنگل های ایران را 075/11میلیون هکتار و سرانه جنگل در این کشور را 2/0 هکتار اعلام کرده است. بر اساس این گزارش مناطق جنگلی جهان با سرعتی نگران کننده در حال نابودی هستند و آتش سوزی یکی از مهمترین علل نابودی جنگل ها در سطح جهان محسوب می شود. در میان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر میزان نابودی مناطق جنگلی در اثر آتش سوزی، ایران در رتبه چهارم قرار دارد. در این منطقه، قزاقستان با بیشترین میزان نابودی جنگل های خود در اثر آتش سوزی مواجه است. به طور متوسط هر سال 179 هزار هکتار در این کشور سوخته می شود...

خبرگزاری فردا ١٠/۴/٨٧

عکس از کلاغ ها...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٢ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


قطب شمال : شاید تابستانی بدون یخ !

به احتمال 50 درصد تابستان امسال برای اولین بار در طول تاریخ در قطب شمال اثری از یخ ها باقی نخواهد ماند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وضعیت اقیانوسی و آب در دو هفته آینده میزان احتمالی یخ های آب های قطب شمال را که در معرض ذوب شدن قرار خواهند گرفت، تعیین خواهد کرد.  این در حالی است که نشانه های اولیه چندان دلخواه و خوب نیست.  مارک سرز، محقق ارشد مرکز اطلاعات ملی یخ و برف دانشگاه کلورادو می گوید: میزان ذوب یخ ها در قطب بیش از همیشه است چرا که لایه یخ هایی که سطح دریا را پوشانده از همیشه نازکتر شده است.  وی گفت: ناحیه وسیعی در قطب شمال و اطراف آن را یخ های یکساله پوشانده و احتمال ذوب آن در تابستان بسیار زیاد است. اطلاعات اولیه به دست آمده از ماهواره تحقیقی سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در ماه های مارس و فوریه نشان می دهد یخ های اطراف قطب شمال به شدت شکننده تر از سطحی است که دانشمندان طی 5 سال اخیر در تصاویر به دست آمده از ماهواره شاهد آن بوده اند. جای زوالی از دانشمندان ناسا گفت: احتمال ذوب شدن کامل یخ ها در قطب شمال بیش از 50 درصد است. وی سال گذشته میزان ذوب یخ ها در مناطق قطبی به بیشترین سطح خود رسیده است.

روزنامه قدس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٢ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


صدائی از آخر دنیا : Roland Barthes

 .

 

.

 

.

.

هیچ چیز زخم زننده تر از صدایی نیست که هم دوست داشتنی باشد و هم خسته : صدایی در هم شکسته ٬ رقیق ٬ سرد و بی عاطفه ٬ صدایی از آخر دنیا ٬ صدایی که در اعماق سرد دوردست ها فرو خورده می شود : صدایی در آستانه ی محو شدن ٬ صدایی خسته ٬ در آستانه ی مردن : خستگی پایانی ندارد : آنچه هرگز سر پایان ندارد . آن صدای مختصر ٬ صدای زودگذر ٬ که بخاطر کم یابی اش صدایی کمابیش نادل نشین است ٬ آن پس ماند تقریبا هیچی که از آن صدای دور دوست داشتنی مانده ٬ در ذهنم عایقی عظیم می سازد ...

رولان بارت ( گزیده گویه ها : سخن عاشق)

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


چشم اندازهای طبیعت ایران : آزادکوه

 

 

 

 

 

 

.

.

 

 

.

 

.

قله ی آزادکوه و دشت کمان کوه ( ماه تیر _ البرز مرکزی)

عکس ها : کلاغ ها ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کوه دماوند : شناسائی اشکال ژئومورفولوژیک

براى نخستین بار در کشور اشکال ژئومورفولوژیکى آتشفشان دماوند و قابلیت‌هاى زیست‌محیطى آن با استفاده از تصاویر ماهواره‌اى و GIS براى نخستین‌بار در قالب پایان‌نامه دکترى شناسایى و بررسى شد.

 مژگان زارعى‌نژاد مدیر گروه GIS و دانشجوى دکترى رشته جغرافیاى طبیعى (گرایش ژئومورفولوژى) از شناسایى اشکال ژئومورفولوژیکى کوه آتشفشان دماوند و قابلیت‌هاى زیست‌محیطى آن با استفاده از تصاویر ماهواره‌اى و GIS براى نخستین‌بار در قالب رساله دکترى خود خبر داد.  وی گفت: این تحقیق به عنوان نخستین پژوهش در زمینه مطالعات ژئومورفولوژى و زیست‌محیطى بر روى مخروط آتشفشانى دماوند محسوب مى‌شود که روشى بسیار نوین در زمینه آتشفشان‌شناسى با استفاده از جدیدترین فن‌آورى‌ها است. وى با بیان این که تاکنون آتشفشان دماوند از لحاظ ژئومورفولوژیکى و زیست‌محیطى مورد مطالعه قرار نگرفته است، خاطرنشان کرد: با تحقیقات انجام شده در دماوند مى‌توان نسبت به هدایت جریان‌هاى گدازه‌ها، دسترسى به مناطق امن مسکونى و مطالعات زیست‌محیطى و اکولوژیکى راه‌کار مناسبى یافت...

خبرگزاری ایسکانیوز

عکس: کلاغ ها ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کلاس آموزشی: نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان

دومین جلسه ی کلاس آموزشی " نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان " برای دوستان عزیز در گروه کوه نوردی نمونه ، روز دوشنبه ١٠ تیر ۸۷ از ساعت١۵/١٧  الی١۵/٢٠ در محل دفتر انجمن کوه نوردان ایران برگزار شد .

آدرس پایگاه اینترنتی این گروه : http://www.nccg.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


چهارمین همایش روز ملی دماوند

 

.

گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه نوردان ایران ، چهارمین همایش سالانه به مناسبت روز ملی دماوند را در جمعه 14 تیرماه 1387 از ساعت 14 تا 17 در سالن ارشاد شهر رینه برگزار می کند ؛
• گفتگو در مورد ثبت 13 تیر در تقویم رسمی کشور به نام « روز ملی دماوند » و ثبت دماوند در فهرست آثار ملی
• بررسی عامل های تهدید دماوند
• جستار در زمینه ی جشن تیرگان
• اجرای موسیقی محلی مازندران

برنامه های دیگر به مناسبت روز ملی دماوند:
* نمایشگاه عکس چشم اندازهای دماوند ؛ 13 تا 20 تیرماه ، تهران - فرهنگسرای نیاوران

* همایش ، نمایشگاه عکس ؛ 12 و13 تیرماه ، تهران - فرهنگسرای بهمن

خبر : سایت انجمن کوه نوردان ایران

عکس از : کلاغ ها...

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز : صعود !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کوه توچال ( جبهه ی شمالی ) _ جمعه ٧/۴/٨٧

عکس از: کلاغ ها...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


با هدف حفاظت از محیط زیست : ورود ممنوع !

 

 

 

 

 

 .

.

.

همیشه هم این طور نیست که گردشگران دوست داشتنی باشند. البته در مقایسه با گردشگران، طبیعت گردان قابل تحمل تر هستند. چون هم آسیب کمتری وارد می کنند، هم می دانند گردشگری یعنی چه. با این حال این گردشگران بالاخره کاسه صبر چینی ها را لبریز کردند. تا آنجا که گزارش شده است، به دلیل خسارت های واردشده به محیط زیست یکی از استان های چین توسط گردشگران، تعداد گردشگران این استان تقریباً به نصف کاهش می یابد.

 مقامات استان کومولانگما در چین که به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی و گردشگری، یکی از مقاصد طبیعت گردان اروپایی محسوب می شود، قصد دارند در راستای حفاظت از محیط زیست این استان، برنامه هایی را با هدف کاهش تعداد گردشگران اجرا کنند. به گفته یکی از مسوولان اداره محیط زیست استان کومولانگما بخش اعظم محیط زیست این استان، به ویژه بخشی از محیط زیست کوهستانی آن که در کنار منطقه تبت قرار دارد، به دلیل هجوم طبیعت گردان در آستانه نابودی کامل است.

اکنون بخشی از محیط زیست و کوهستان های رشته کوه هیمالیا در این استان، مملو از آشغال های باقی مانده از گردشگران است و سال های گذشته نیز حریق های متعددی به دلیل سهل انگاری های گردشگران در این منطقه به وقوع پیوسته است . یکی از زیست شناسان چین که از سال 1998 میلادی مشغول بررسی محیط زیست بخش هایی از رشته کوه هیمالیا در استان کومولانگما است، شرایط محیط زیست این منطقه را شکننده توصیف و اعلام کرد سالانه 40 هزار طبیعت گرد از این منطقه دیدن می کنند و به طور متوسط، هر کدام از آنها سه کیلو آشغال در منطقه به جا می گذارند. تاکنون برای حفظ محیط زیست این منطقه طرح های زیادی ارائه شده که براساس یکی از آنها، تعداد گردشگران تقریباً به نصف کاهش پیدا می کند و ماهیانه فقط دوهزار گردشگر می توانند به این استان سفر کنند.

روزنامه اعتماد ۶/۴/٨٧

عکس از اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٦ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


آموزش چهره به چهره

برنامه حفاظت از شقایق های دماوند

انجمن کوه نوردان ایران

آموزش چهره به چهره متعرضین به شقایق های جاده پلور به رینه

جمعه  هفتم تیر.ساعت ۶ صبح

مکان : خیابان انقلاب جنب لاله زار نو دفتر انجمن کوه نوردان

 

جهت هماهنگی با حامد عرب ورامینی ۰۹۱۲۴۰۱۴۲۹۸ تماس بگیرید

 

http://www.nccg.blogfa.com

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٦ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نیلوفرهای آبی امپرسیونیست ناب ... و بازی مدرن بورژوازی!

 

 

 

 

 

 

.

.

.

« روز سه‌شنبه‌، ۲۴ ژوئن (۴ تیرماه) یکی از تابلوهای سری "نیلوفرهای آبی" کلود مونه به قیمت ۵۱ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو به فروش رسید. این رکورد جدیدی برای تابلوهای نقاش فرانسوی است. مونه در سال ۱۸۴۰ زاده شد و در سال ۱۹۲۶، در حالی که تقریبا نابینا شده بود، چشم از جهان فروبست. او یکی از بنیان‌گذاران سبک امپرسیونیسم است که بیشتر عمر فعالش را صرف شناخت تأثیر نور بر اشیا کرد. مونه در۳۰ سال آخر عمرش علاقه‌ی شدیدی به گل و گیاه نشان می‌داد و ساعات زیادی در روز را به باغ خانه‌اش می‌رسید. در این زمان بود که او در کنار آثار دیگر، سری تابلوهای "نیلوفرهای آبی" را خلق کرد. در عکس بالا، یکی از کارکنان "حراجی کریستی" درکنار تابلوی به‌فروش رفته برای دوربین پز گرفته است.»

/www.dw-world.de

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٦ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کلاس آموزشی : نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اولین جلسه ی کلاس آموزشی " نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان " برای دوستان عزیز در گروه کوه نوردی نمونه ، روز دوشنبه ۳ تیر ۸۷ از ساعت ۴۵/١٧ الی ٣٠/١٩ در محل دفتر انجمن کوه نوردان ایران برگزار شد .

آدرس پایگاه اینترنتی این گروه : http://www.nccg.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٤ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


سوررئالیسم : Frida Kahlo

         

هویت سرخ پوست و اسپانیائی فریدا با دست ها و جریان خون به هم متصل هستند . خون تلاش می کند تا از مدالی کوچک در دست فریدای سرخ پوست ... بالا بیاید و به فریدای دیگر که تلاش می کند شریان را با یک پنس جراحی بند بیاورد ، پمپ شود اما موفق نمی شود . قطره های خون با گل های ریز لباس فریدا مخلوط می شوند .

" فریدا می نویسد : همه چیز موجود است و تنها قانونی که ما را به حرکت وا می دارد ، زندگی است . هیچ کس متمایز از دیگری نیست . هیچ کس تنها برای خود مبارزه نمی کند . همه چیز ، همه چیز است و در عین حال یکی است . ترس و درد و لذت و مرگ بیش از بخشی از وجود ما نیستند ..."

نقاشی و زندگی فریدا ( Keto von Waberer )

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


سقوط در کوه های چک چک !

محسن صانعی اردکانی، سایکل‌توریست اردکانی روز جمعه 31 خرداد بر اثر سقوط از کوه‌های چک‌چک در دم جان سپرد. همراه وی با وجود جراحات وارده، توسط سنگ نوردان نجات یافت. 

سیدحسین پایدار، یکی از دوستان محسنی صناعی، در گفتگو با میراث‌خبر با اعلام خبر فوت این سایکل‌توریست، افزود:‌« کار محسن در اردکان و حتی یزد منحصر به فرد بود. او با دوچرخه به کویر و کوهستان می‌رفت و آینده خوبی داشت و می‌توانست در آینده نظر بیشتر مردم شهر را به خود جلب کند.»  پایدار درباره جزییات حادثه گفت:‌« او عصر روز جمعه به همراه یکی از دوستان خود برای صعود به ارتفاعات چک‌چک، که یکی از بزرگ‌ترین زیارت‌گاه‌های زرتشتیان دنیا محسوب می‌شود، عازم منطقه شد. این کوه با وجود ارتفاع نه‌چندان زیاد، به لحاظ فنی دشواری‌های فراوانی دارد و پیش از این نیز کشته‌هایی داشته است.»  او ادامه داد:« این دو در مسیر کوه نوردی به جایی رسیدند که نه راه پیش داشتند و نه راه پس؛ به این ترتیب این دو تصمیم می‌گیرند به هر شکل ممکن به پایین باز گردند ولی محسن به دلیل سرخوردن از ارتفاع و سنگ در دم جان می‌سپرد. همراه وی نیز با وجود آسیب دیدگی شدید تقاضای کمک می‌کند که در مرتبه اول هلال احمر شهرستان اردکان در منطقه حاضر می‌شود؛ اما به دلیل ناآشنایی به کار سنگ نوردی فنی امکان کمک‌رسانی به وی میسر نمی‌شود.»  پایدار افزود:« پس از ساعت‌ها سرانجام تیم سنگ نوردی برای امداد به این کوه نورد به محل مورد نظر رسیده و جان وی را نجات می‌دهند.»
.
خبرگزاری میراث فرهنگی ٣/۴/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


مرگ و پروانه !

                          

عکس : رویترز ( تخریب  مدرسه ای در زلزله ی اخیر چین)

 

آن ها با پر پرواز خود می آیند
و خاک ٬ آنها را برمی گیرد همانگونه که دستکشی دستی را
چنان با جان خاک درآمیخته اند  که خاک
دیگر سنگینی حضور  آن ها را حس نمی کند.

                                                      - خوا کابرال دملونتو -

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


هیمالیا نورد نپالی از قله دنا بالا رفت

.

 

.

 

.

 

.

 

.

بدری کسله ضمن سفر به اصفهان، قله 4450 متری دنا را فتح کرد. این هیمالیانورد نپالی که به دعوت یکی از گروه‌های کوه نوردی استان اصفهان به ایران سفر کرده است، ضمن بازدید از جاذبه‌های تاریخی اصفهان، روز جمعه به همراه گروه هیمالیانوردی اسپیلت این استان موفق به فتح قله دنا شد . وی از جمله راهنمایان تورهای هیمالیانوردی است که در نپال سکونت دارد و به همراه گروه‌های مختلف هیمالیا نوردی دنیا به قلل مرتفع این رشته کوه که در مرز بین هند و نپال قرار دارد، صعود می‌کند.  گفتنی است بدری کسله، بدون در اختیار داشتن تجهیزات حرفه‌ای کوه نوردی به قلل هیمالیا صعود می‌کند. این کوه نورد نپالی همچنین دیدارهای مختلفی به منظور ارائه تجربیات چندین ساله خود با کوه نوردان استان اصفهان داشته است.

جام جم آنلاین ١/۴/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +


مضرات فعالیت های بدنی در هوای آلوده

.

.

.

.

.

.

.

.

.

هرچند به نظر می رسد افرادی که در کلان شهرها زندگی می کنند، در مقابل آلودگی های زیست محیطی به ویژه آلودگی هوا به نوعی مصونیت ناخواسته دست یافته اند (به دلیل کثرت آلاینده ها) اما انتشار هر مقاله جدید علمی درباره اثرات نامطلوب آلاینده ها بر افراد ساکن کلان شهرها زنگ خطر را یک بار دیگر به صدا درمی آورد؛ زنگ خطری که هشدار می دهد آلودگی و خطر هر دو هنوز هستند، اما ما تصور می کنیم که به آن عادت کرده ایم...

پژوهش های جدید نشان می دهد آلودگی هوا به شدت بر سلامت افراد ساکن کلان شهرها به ویژه ورزشکاران تاثیرگذار است و این تاثیر در ورزشکارانی که در فضای باز ورزش می کنند، به مراتب شدیدتر است. پژوهشگران معتقدند هر نوع آلودگی، اعم از آلودگی هوا ناشی از وارونگی دما، سکون هوا به دلیل افزایش آلودگی و عدم جابه جایی هوا، آلودگی ناشی از آلاینده های زیست محیطی مانند آلاینده های ناشی از سوخت ناقص خودروها مانند ذرات معلق، سرب و... سلامت افراد ساکن کلان شهرها و به طور شاخص ورزشکاران را به شدت تهدید می کند. دلیل این امر آن است که با ورزش، ضربان قلب و تعداد دفعات دم و بازدم افزایش یافته و بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد؛ اما به جای دریافت اکسیژن، آلاینده ها با حجم زیاد وارد ریه ورزشکاران می شود...

روزنامه اعتماد ١/۴/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ تیر ۱۳۸٧
    پيام ها    +