پائیز ، پائیز طلائی ...

 

.

.

.

خشاخش برگ های زرد

صدای پاییز بود

                  و آغاز بستن پنجره ها

 

کوچه تنها می شد

با سوت های بی وقت عشق و

               تدارکی ازلی در کار بود

تا حادثه ی عشق

در برخوردی ساده

میان بادهای گیج پاییزی

چشمان ما را تر کند ...   

                                    ( ناهید عباسی)

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* عکس ها : از کلاغ ها

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


علم کوه سپید پوش شد

.

.

.

.

.

.

.بارش سنگین برف در کلاردشت

.بارش برف از شب گذشته تاکنون در حالی ارتفاعات کلاردشت را سفید پوش کرد که در طول سال‌های گذشته این میزان برف در این فصل سال بی‌سابقه بوده است و میزان بارش به 20 سانتی متر رسید. هشتمین بارش برف در آخرین روز‌های تابستان قله علم کوه و تخت سلیمان و مجموع 50 قله‌های بالای 4 هزار متری را سفید پوش کرد. علی فرضی، مدیر پایگاه فدراسیون کوه نوردی مستقر در رودبارک کلاردشت با تایید بارش برف تا ارتفاعات پایین دست دامنه‌های کوه گفت: بارش برف از روز و شب گذشته ارتفاعات علم کوه و تخت سلیمان را کاملاً سفیدپوش کرد و ارتفاع این بارش برف در پایین دست قله حداقل به 20 سانتی متر می‌رسد.  وی اظهار داشت: این بارش برف را می‌توان اولین برف پائیزی اطلاق کرد که دو ماه زودتر به زمین نشسته است و هر چند فصل پائیز به دلیل خشکسالی یک ماه زودتر جنگل‌ها و مراتع سرسبز کوهستان منطقه ما را زرد کرده است.

خبرگزاری فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


ایمیل دریافتی از برادر سامان نعمتی

به دنبال مطالب و اظهارات اخیر سهند عقدائی و کاظم فریدیان در سایت تبلیغاتی تیم نانگاپاربات و تلاش آنان برای مخدوش کردن چهره ی پدر سامان نعمتی با طرح مسئله ی : ...با اینکه پدر نعمتی از اظهار مرگ وی توسط ما اظهار نارحتی می کند و شکایت دارد، اما مدارک بیمه عمر وی را از ما دریافت کرده است چرا که هر کدام از ما بالغ بر 20 میلیون تومان بیمه عمر بوده ایم و چنین عملی تایید نظر ما در خصوص مرگ مرحوم نعمتی است ... ایمیل زیر از طرف پدرام نعمتی ( برادر سامان ) برای این وبلاگ ارسال شده است :

 

تا خرخره در باتلاق فرو رفته اید، بیشتر تقلا نکنید ! 

ـ روز جمعه به تاریخ 27 تیر ماه طی تماس تلفنی خانم خلیلی با پدر سامان خبر از گم شدن سامان می دهد و بعد از چند ساعت طی تماسی در مورد امداد هلی کوپتر و مبلغ 160 میلیون ریالی صحبت می کند  و با توجه به شوکی که به پدر و خانواده سامان وارد شده بود پدر سامان اظهار می دارد که فعلاً نقداً 40 میلیون ریالی دارم ولی تا نیم ساعت دیگر تهیه می کنم شماره حساب بدهید که کل مبلغ را واریز نمایم ، که خانم خلیلی به ایشان می گویند که با شما تماس می گیرم و بعد از حدود نیم ساعت پدر سامان خودش با خانم خلیلی تماس می گیرد و به ایشان می گوید که شماره حساب بدهید تا هر مبلغی که لازم است را واریز نمایم وهر گونه عملیات امداد و نجاتی که امکان انجام آن برای سامان هست  صورت بگیرد و اصلا ملاحظه مالی نکنید (مگر از جان و زندگی فرزند برای یک پدر چیز با ارزشتری وجود دارد!) و ایشان اعلام می کند که مثل این که مشکل مالی حل شده است.

و اما آقای سهند عقدایی با وقاحت تمام در خبرگزاری ایرنا (خبر گذاری جمهوری اسلامی 27/6/87) اینگونه بازگو می کند " پس از مطلع شدن خانواده سامان از موضوع، پدر وی نزد مسئولان باشگاه آمد و مبلغ 40 میلیون ریال برای باشگاه آورده بود تا در صورت نیاز، آن را برای عملیات امداد هزینه کنیم." در صورتی که تنها شهرام عموی سامان و پدرام برادر سامان از شنبه صبح در محل باشگاه دماوند حضور داشتند و لازم به ذکر می باشد که پدر سامان در آن روزها اصلا به تهران نیامده و در تهران نبودند ، و حالا شرح واقعه از زبان شهرام و پدرام :

 1- در همان روز مدیر عامل محترم شرکت هفت گوهر به باشگاه آمد، پس از رفتن ایشان آقای وحید بهرامی (مدیر عامل باشگاه دماوند) اعلام کردند از طرف شرکت هفت گوهر چکی به مبلغ 500 میلیون ریال جهت عملیات نجات تقدیم باشگاه دماوند گردید که به نوبه خود کمال تشکر را از مدیر عامل این شرکت و حس انسان دوستی ایشان داریم.

2-  همچنین آقای کامران کاویان مدیرعامل محترم شرکت نارون آرا ، حامی برنامه  در همین روز شنبه شخصا بعد از تماس تلفنی خانم مژگان خلیلی با ایشان و توضیح واقعه ، آقای کاویان  بیان کرده بودند که به هر قیمتی باید آن هلی کوپتر برای امداد به سامان (نه هلی کوپتری که 4 نفر را برای کمک به در آوردن طنابهای کمپ 2 به 1 از زیر یخ وپایین آوردن اعضای تیم باشد، بلند شود و در نهایت امداد به نام سامان باشد !)   بلند شود و هزینه امداد اصلا مهم نیست.

3-   مدیر عامل باشگاه دماوند نیز در همین روز ادعا داشتند که خود باشگاه هم مشکلی برای تامین این هزینه ندارد (البته مثل این که برای اعضای این تیم به استثنای تنها قهرمان غیر دماوندی یعنی "سامان عزیز" مشکلی وجود نداشت).

4- تا این که این قائله با ضمانت فدراسیون جهت امداد به سامان به پایان رسید و این مشکل تامین هزینه مالی به طور کامل در همان صبح شنبه حل شد و در این مدت آقای همایون نعمتی پدر سامان چندین تماس با خانم خلیلی برقرار کردند که خانم خلیلی هر دفعه بیان داشتند که مشکل مالی به طور کامل حل شده و اکنون به فکر مراحل بعدی امداد ی باشند و همچنین خیال اقای همایون نعمتی از این بابت یعنی تامین هزینه نیز از طرف پدرام و شهرام که در تمامی مراحل بالا در محل باشگاه حضور داشتند راحت  شده بود.

 -  در این روزها همچنین شاهد گزارشات کذبی از جانب سهند عقدایی در روزنامه ایران به تاریخ 21/6/87 در مورد توقف عملیات امداد از سوی خانواده نعمتی بدین صورت که بنا به گفته سهند عقدایی : ... تا اینکه بعد از یک هفته از حادثه، در تاریخ 3/5/87 کمیته بحران که مرکزش در تهران بود با حضور نمایندگان فدراسیون کوه‌نوردی، هیات کوه‌نوردی استان تهران، خانواده سامان نعمتی، باشگاه دماوند و ... تشکیل شد و به اتفاق آرا رای دادند که به لحاظ اینکه امکان زنده ماندن کسی در ارتفاعات بالای 7000 متر بیش از دو سه روز وجود ندارد سامان قطعا فوت کرده و پروژه امداد باید متوقف شود چرا که رفتن هرکسی به آن ارتفاع برای امداد می‌تواند به بروز حادثه دیگری منجر شود. این رای به ما ابلاغ شد و ما پروژه امداد را متوقف کردیم... ، که برای اطلاع شما عین صورتجلسه که به امضای 14 نفر رسید در پایین تقدیم می گردد و البته بماند که آقای عقدایی در ادامه مطالب خود در این روزنامه  از تلاش یک هفته ای بی وقفه اعضای تیم برای کمک و امداد به سامان نیز به صورت پر رنگ یاد کرده بودند که حتما در همین روزها از مراسم بریدن کیک و پایکوبی و چهره های بشاش و مسرور از صعود قله  اعضای تیم در هنگام رسیدن به بیس کمپ تا زمان ترک آنها عکسهایی برای اطلاع خوانندگان گذارده خواهد شد تا این که مهر تاییدی بر گفته های آقای سهند عقدایی مسئول روابط عمومی گذارده باشیم که همگی این احساس همدردی اعضای تیم را با فلشرهای روز صعود  تیم بر روی سایت و بعد از آن ، همچنین پیامهای تبریک و شاد باش  مختلف همزمان با معلوم نبودن سرنوشت سامان عزیز بدون آوردن کوچکترین نامی از این قهرمان بزرگ  و در نهایت بازدید از اماکن توریستی اعضای تیم  تا ok شدن بلیط پرواز به تهران را که قبلا دیده بودیم و خیلی برایمان جالب است که گزارشی از تلاش یک هفته ای این تیم را ببینیم و یا بشنویم !   

 صورتجلسه مورخه 3/5/87 ساعت 10 صبح الی 13

 در جلسه ای که به منظور تبادل نظر و همفکری در خصوص ادامه ی فعالیت ها ی امداد و نجات و بازگشت اعضای تیم نانگاپاربات با دعوت قبلی در محل باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند تشکیل شد،پس ازبحث و تبادل نظر نتایج زیر حاصل و به تایید حاضرین رسید:
1.
 
بازگشت تیم حاضر در بیس کمپ با توجه به رضایت آقای همایون نعمتی
2. استقبال از تیم صعود کننده به نانگاپاربات با هماهنگی‌خانواده ی نعمتی و توجه ویژه به آقای سامان نعمتی به عنوان بازگشاینده ی نانگاپاربات
3. تصحیح خبر و عذرخواهی درباره ی اخبار منتشره در مطبوعات خصوصا روزنامه ی اعتماد ملی
4. بحث و مشاوره برای اعزام تیم جستجوی‌کوه نوردی با شرکت
   A.T.P   باشگاه دماوند و خانواده ی آقای نعمتی]

اسامی حاضرین درجلسه:
1.جناب آقای موسوی بازرس محترم فدراسیون کوه نوردی
2.آقای حسین رضایی روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی
3.آقای کاوه کاشفی رییس محترم هیئت کو ه نوردی استان تهران
4. آقای دکتر حشمت الله حیدریان کارشناس حقوقی
5. آقای محمد نوری نماینده ی انجمن و پیشکسوت هیمالیانوردی ایران
6. آقای کیومرث بابازاده نماینده ی انجمن کوه نوردان ایران
7. آقای بهادری مسئول فنی انجمن کوه نوردان ایران
8. آقای مهندس رضا وجوهی نماینده ی شرکت نارون آرا
9. آقای نوروزی نماینده ی شرکت نارون آرا
10. آقای همایون نعمتی
11. آقای شهرام نعمتی
12.آقای
 
عطاالله آزادی مسئول فنی گروه قاجر قروه
13. آقای داوود زکی پور بازرس باشگاه دماوند
14. آقای فرخ رحمدل
15.آقای وحید بهرامی مدیرعامل باشگاه دماوند
16. مژگان خلیلی منشی جلسه و مسئول روابط عمومی تیم نانگاپاربات

با توضیح حسین رضایی ، مسئول روابط عمومی فدراسیون کوهنوردی (بخش های آبی رنگ)

در جلسه ای که به منظور هم اندیشی در خصوص وضعیت فعلی تیم نانگاپاربات ، با دستور جلسه ی ؛ " روند فعالیت ها ی جستجو ، امداد و نجات کوه نورد مفقود شده ی این تیم « سامان نعمتی » " پیرو دعوتنامه ی رسمی ، در محل باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ( در مورخ ؛ پنج شنبه ، ۳ تیر۱۳۸۷ از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۱۳ ) تشکیل شد ، پس ازبحث و تبادل نظر ؛ نتایج زیر حاصل و به تأیید حاضرین رسید:

نتایج حاصله بر اساس دستور جلسه ؛

* بازگشت تیم حاضر در بیس کمپ ( دیگر اعضای تیم نانگاپاربات ) با توجه به وضعیت نفرات و لحاظ رضایت جناب همایون نعمتی (پدر سامان نعمتی ) .

* بررسی و مشاوره جهت اعزام تیم جستجوی ‌کوه نوردی با شرکت A.T.P  پاکستان ، باشگاه دماوند و خانواده ی نعمتی

... و مواردی که در حاشیه ی این جلسه و به نوعی خارج از دستور مطرح شد ؛

* تصحیح خبر و عذرخواهی - توسط این باشگاه - درباره ی اخبار منتشره در ؛ مبادی خبری ، مطبوعات از جمله ؛ روزنامه ی اعتماد ملی و در پایگاه خبری این صعود ( با توجه به نظر خانواده ی نعمتی و انتقادشان از نحوه ی پرداختن به کوه نورد مفقود شده ).

* براساس نظر دست اندرکاران باشگاه دماوند ؛ برگزاری مراسم استقبال از تیم نانگاپاربات ( توسط باشگاه ) با هماهنگی‌ و ملاحظات خانواده ی نعمتی . همچنین به پیشنهاد بازرس فدراسیون -در مراسم استقبال این باشگاه- به آقای «سامان نعمتی » به عنوان -عضو پیشرو گروه - بازگشاینده ی نانگاپاربات توجه ویژه و پرداخته شود .

*  درایرنا - خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/6/87 گزارشی بی ربط و کاملا بی شرمانه از سهند عقدایی با این مضمون  که" با اینکه پدر نعمتی از اظهار مرگ وی توسط ما اظهار نارحتی می کند و شکایت دارد، اما مدارک بیمه عمر وی را از ما دریافت کرده است چرا که هر کدام از ما بالغ بر 20 میلیون تومان بیمه عمر بوده ایم و چنین عملی تایید نظر ما در خصوص مرگ مرحوم نعمتی است" واین در پی تماس تلفنی فریدیان با پدرام است که از وی می خواهد بیاید و مدارک شخصی سامان را به او دهد و خانواده نعمتی (پدر سامان و پدرام) در باشگاه دماوند مدارک سامان (پاسپورت و بیمه نامه و ....) را دریافت می دارند، حال آقای عقدایی به نظر شما نباید مدارکی که مربوط به سامان می شده از شما گرفته شود؟ (نکند شما خود را مالک پاسپورت و بیمه نامه سامان می دانید؟) اگر 20 میلیون تومان بیمه عمر برای شما برابر ارزش جان یک انسان است ( که البته برای شما ارزش انسان با برگه کاغذی برابری میکند) برای خانواده سامان به پشیزی نمی ارزد و گفتنی است برای خواننده عزیزی که این جریان را پیگیری می کند اینکه بعد از آمدن این به اصطلاح همنوردان  در پی درخواستهای پدرام از کاظم و باشگاه دماوند برای تحویل وسایل سامان ، آنها وسایل را با پیک برای برادری که از نبود برادرش حال و روز بسیار بدی دارد می فرستند و وقتی دوست پدرام برای تحویل وسایل به جلوی درب می رود نه تنها کسی از افراد تیم را نمی بیند بلکه با درخواست راننده آژانس برای هزینه پیک مواجه می شود.( و این مطالبی از ابراز همدردی با برادر و خانواده سامان از جانب تیم و باشگاه دماوند در همان روزهای اول بازشت گروه بود) جالب بود نه؟؟؟؟؟ .

*    با دیدن گزارش صعود جدیدی  که از طرف سرپرست فنی تیم در خبرگذاری ایرنا به تاریخ 27/6/87 می بینیم واقعا دیگر نمی دانیم در برابر این همه اخبار ضد ونقیض سایت ایرانین چلنجرز، اعضای گروه، باشگاه دماوند و اخبارهای کاملا کذب و نادرستی که از جانب روابط عمومی وسرپرستان این تیم گفته می شود از چه کلمه ای  در مورد آنها استفاده کنیم فقط این را میتوان به آنها گفت که هر چه بیشتر تقلا می کنند بیشتر و سریعتر در باتلاق فرو میروند.

اما متاسفانه اکنون از طرف  مدیر مسئول  باشگاه اسپیلت  آقای  ذبیح الله حمیدی، شعاری با عنوان   پیشرفت کوهنوردی  در ایران با زیر پا گذاشتن انسانیت به گوش می رسد و برداشت ایشان از شکایت خانواده نعمتی که آن را  به غلط « ضربه ای جبران ناپذیر به فرهنگ ورزش کوهنوردی قلمداد می کنند ! » که بالواقع این حرکت به منظور بیدار کردن عده ای و کمک به حفظ ماهیت و ذات  کوهنوردی است که ورزشی انسان ساز می باشد که آن  را با تمام قدرت و سرعت به سمت نابودی و فراموش کردن انسانیت می کشانند می باشد تا برای رسیدن به یک برگ کاغذ به نام "گواهی صعود" حاضر به انجام هر کاری باشند ولو این که هر فاجعه ای را به بار   بیاورند و اما برای نجات سامان های دیگر در آینده بسیار نزدیک و از طرف چنین افراد و باشگاهها باید فکری کرد و باید به این افراد شوکی وارد شود و آنها را به خود بیاورد.

*   و اما در مورد تصویر گزارشی  که در مورد متوقف شدن عملیات امداد شرکت ATP از طرف کاظم فریدیان  در فدراسیون وجود دارد لازم است که به استحضار برسانیم، آن گزارشی که باشگاه دماوند و اعضای تیم مدعی آن می باشند مربوط به تاریخ 23 جولای می باشد که فقط برای پرده گذاشتن به گزارش 21 جولای است و در این گزارش ، یعنی 21 جولای آقای فریدیان رسما خواستار توقف عملیات از شرکت ATP بوده اند،  که در آینده حتما در اختیار مراجع قضایی قرار می گیرد و به استحضار خوانندگان عزیز میرسد ولی برای آگاهی بیشتر توجه شما را به ایمیلی در تاریخ 25 جولای که در پی درخواست پدرام از شرکت ATP که چرا هیچگونه عملیات امدادی برای سامان انجام نمی شود در صورتی که ایتالیاییها که در رخ دیگر نانگا پاربات در همین زمان گرفتار شده بودند و در تاریخ 23 جولای نجات پیدا کردند و هلی کوپتر توانست که تا ارتفاع 6000 متری برای آنها پرواز کند ؟! و جوابیه این شرکت در پاسخ به ایمیل پدرام :

Ø     Date: Friday, July 25, 2008, 6:36 PM

Ø     >
> We were told to drop 4 climbers to locate him on the
> mountain. We dropped
> them on 20 Jul. After that we have not received any request
> for helicopter
> search. You may like to contact Mr Naik Nam for further
> details on.
> We are waiting for them to give us fresh orders about
> search.
>
> We pray to Allah for the safety of your relation. Ameen.

 همانطور که می بینیم بعد از 20 جولای هیچ درخواستی جهت امداد و در اختیار قرار گرفتن هلی کوپتر از جانب تیم ایرانی از شرکت ATP انجام نگرفته بود و آنها منتظر سفارش تازه ای برای از سر گرفتن عملیات امداد بودند که هیچگاه این امر میسر نگردید چون آقای فریدیان به طور کامل عملیات امداد را در تاریخ 20 جولای متوقف نموده بودند و تصویر این گزارش در روز 21 جولای در اختیار فدراسیون کوهنوردی قرار گرفت. واقعا این قهرمان بزرگ ما "سامان عزیز" چه حرفهایی برای گفتن داشت و چه اتفاقی در آن بالا رخ داده بود که اعضای تیم و باشگاه دماوند این همه از برگشت او واهمه داشتند، که این تیم دستپاچه با تمام قدرت و سرعت سامان را ترک و رها کردند و خود را به بیس کمپ رساندند و در این مدت جلوی هر گونه عملیات امداد را برای سامان گرفتند. انشاالله در آینده نزدیک تمامی مسائل روشن خواهد شد. و تنها جای یک سوال وجود دارد که اگر به جای سامان اتفاقی برای یکی دیگر از اعضای تیم می افتاد باز به همین صورت با مسئله برخورد می کردند. جواب این سوال را باشگاه دماوند و همه افرادی که در این روزها کاسه داغ تر از آش شده اند با مراجعه به وجدان خود بدهند  گروه کوهنوردی قاجر قروه کردستان

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


از میان وبلاگ های کوه : وبلاگ چال

توحید نوروزی در وبلاگ چال یادداشت سودمندی را با عنوان راهنمای خرید و تنظیم کوله پشتی کوه نوردی منتشر نموده است :

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

انتخاب و خرید کوله پشتی مناسب :
شاید حتی برای خودم همیشه برای خرید و انتخاب کوله پشتی تنها چیزی که اهمیت داشت این سوال بود "کوله پشتی چند لیتری ؟" . این سوال مهم ترین ویژگی یک کوله پشتی می تواند باشد اما برای بدست آوردن بیشترین راحتی و لذت لازمه به موارد دیگه ای هم توجه کنیم که در کل من اینجوری در نظر می گیرم : جنسیت کوه نورد (زن یا مرد) ، حجم یا همان لیتر کوله  (حجم بار)، میزان وزنی که قرار است داخل کوله قرار بگیرد (وزن بار) ، نوع فعالیت یا برنامه  .

جنسیت کوه نورد:
کوله های مناسب خانمها با آقایان تفاوت هایی دارد و این به خاطر تفاوت های فیزیکی بین خانم هاست . خانم ها عموما نسبت به آقایان  استخوان بندی ریز تری دارند ، شکل پایین تنه آنها متفاوت است و سرشانه های بزرگی ندارند. کوله های مناسب خانم ها با عباراتی مانند women , lady , SL  یا عباراتی این چنین مشخص می شود که بستگی به کمپانی سازنده دارد ...

 

متن کامل این مقاله ی سودمند را در لینک زیر بخوانید:

http://chal.persianblog.ir

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


پیشنهاد فیلم : Spring, Summer, Autumn, Winter... and Spring

Director : Ki-duk Kim
Release Date : 19 September 2003
 South Korea
Plot: This film takes place in an isolated lake, where an old monk lives on a small floating temple. The wise master has also a young boy with him that teaches to become a monk. And we watch as seasons and years pass by
.
.
.
.
.
نمایشی از آموزه های شاعرانه ی بودیسم در باره طبیعت ، انسان و حیوان ...نمایشی از تکرار چرخه ی پایان ناپذیر فصل های زندگی ...بهار ٬ تابستان ٬ پائیز ٬ زمستان ... و دوباره بهار !
.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


جنگ بر سر قطب شمال

 تغییرات اقلیمی و افزایش دمای کره‌ی زمین و ذوب یخ‌ها در قطب شمال زمینه‌ساز کاوش‌های جدیدی در شمالگان شده است. هم اکنون کشورهای مجاور قطب شمال بر سر تصاحب منابع طبیعی مبارزه‌ای بی‌امان را آغاز کرده‌اند.

.

.

در اقیانوس منجمد شمالی و در شمال مدار قطبی،  به گونه‌ای شگفتی‌آور درجه‌ی حرارت دو برابر سریع تر از نقاط دیگر در حال افزایش است. بر پایه محاسبات کامپیوتری ، تخمین می‌زنند که تا پایان امسال هشت درجه‌ی سانتیگراد دمای این منطقه افزایش خواهد داشت...

.

 بسیاری از گذرگاه‌های یخ زده‌ی گذشته اکنون بدل به تنگه‌های آبی شده‌اند و در فصل تابستان قابل تردد هستند. این پدیده‌ای منحصر به فرد است که تاکنون سابقه نداشته است. جانواران و گیاهان قطبی بیش از مناطق دیگر در معرض خطر قرار دارند و در صورت عدم انطباق با تغییرات محکوم به فنا هستند. حدود صدهزار نفر ساکنان بومی، اینویت‌ها، در منطقه‌ی قطبی زندگی می‌کنند که به کشورهای روسیه، کانادا، گروئنلند و امریکا (آلاسکا) تعلق دارند. بومیان منطقه‌ی قطبی با نومیدی شاهد نابودی زیست‌محیط خود هستند...اکتشافات جدید در قطب شمال از زمانی امکان‌پذیر شدند که پس از تغییرات اقلیمی، سیستم‌های کنترل و رهیاب ماهواره‌ای و یخ شکن‌های اتمی نیز به کمک بشر آمدند. تراژدی طبیعت در این نکته نهفته است که استفاده از نفت،  گاز و دیگر سوخت‌های فسیلی سبب گرمایش زمین و ذوب یخ‌ها در قطب شمال شده‌اند، اما این پدیده خود راه را برای دستیابی به گاز و نفت بیشتر میسر ساخته است. آنچه در این میان فراموش شده همانا طبیعت و دنیای وحش در قطب شمال است.

شهرام اسلامی _ اشپیگل

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز

.

                                                                                                                             

                                                                                                                               خبرگزاری رویترز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


وقتی میعادی نباشد...

.

.

.

.

.

 

وقتی که هیچ چیز نداری

وقتی که دست هایت

ویرانه هائی هستند بی هیچ انتظاری ،

حتی بی هیچ حسرتی ،

دیگر چه بیم آن که تو را آفتاب و ماه ننوازند ؟

وقتی میعادی نباشد ، رفتن چرا ؟

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


هیمالیا در تهدید گرم شدن زمین

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

تغییرات اقلیمی و ذوب شدن یخچال های طبیعی سبب تهدید منابع آب در منطقه کوهستانی هیمالیا شده است. به گزارش فرانس پرس؛ تغییرات آب و هوایی و ذوب شدن یخچال ها و تهدید منابع آب معیشت و زندگی بیش از 1.3 میلیون انسان از سکنه این منطقه را درمعرض خطر قرار داده است. کوهستان های هیمالیا که محل بزرگترین یخچال های دنیا به جز مناطق قطبی است، در وضعیتی قرار گرفته که به سادگی می توان ذوب شدن سریع یخچال ها و پوسته های یخی را در منطقه مشاهده کرد. این پدیده درکنار تغییرات ایجاد شده در الگوی بارش؛ متخصصان را دچار نگرانی شدید کرده است. به گفته متس اریکسون مدیربرنامه آب و مدیریت خطرات در مرکز توسعه جامع کوهستان ها، یخچال های هیمالیا با سرعتی بسیار سریع تر از دیگر نواحی جهان ، نزدیک به دو برابر میانگین ذوب یخ در دیگر نقاط جهان ، ذوب می شوند. به گفته متخصصان اگرچه به دلیل وجود مناطق پرت و دور دست و نیز مشکلات موجود میان کشورهای واقع در منطقه ، مطالعه جامع تر امکان پذیر نبوده اما به وضوح می توان دید که منطقه به شدت متاثر از پدیده گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی شده است. وی تاکید کرد که ادامه این وضعیت معیشت مردم را مستقیما تحت تاثیر عوارض ناگوار قرار خواهد داد.

خبرگزاری میراث فرهنگی

عکس : اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


در ستایش وبلاگ نویسان کوه نورد !

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

هر کس حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آنست که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن به تمام وسائل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد... « ماده ۱۹ از اعلامیه جهانی حقوق بشر »

هفتادمین نشست ماهانه ی انجمن کوه نوردان ایران  روز دوشنبه ١٨/۶/٨٧  در محل ساختمان تشکل های غیر دولتی ( خیابان ویلا ) برگزار گردید و به نظر کلاغ ها ... _ و در یک موضع گیری کاملا جهت دار و جانب دارانه !! _ یکی از بهترین و منظم ترین نشست های همگانی این تشکل در ماه های اخیر بود . برنامه ریزی و سازمان دهی کلیه ی امور مربوط به برگزاری این جلسه را عباس ثابتیان نویسنده وبلاگ آرام کوه بر عهده داشت و مجری آن نیز حامد حصاری نویسنده وبلاگ من ، کوه ، تنهائی بود . و مشخص است که با این توضیح ، دیگر ضرورتی برای ارائه ی دلیل نسبت به  موضع گیری جهت دار و جانب دارانه ی کلاغ ها ... وجود ندارد !!  وقتی مسئولیت انجام کاری به دو کوه نورد وبلاگ نویس واگذار می شود دیگر  مواجهه با نتیجه ای مناسب و ایده آل ، نباید چندان دور از انتظار باشد !! فرهنگ و شعور اجتماعی و هم چنین وقار و متانت شخصیتی تعدادی از دوستان وبلاگ نویس کوه نورد  براستی شایسته ی تحسین و احترام است . به عباس ثابتیان و حامد حصاری تبریک می گوئیم !

-------

و چند خبر قابل توجه  که توسط عباس ثابتیان و در بخش اخبار کوه نوردی جهان برای حاضرین بیان شد :

_ برگزاری اجلاس فوق العاده ی  UIAA  در  ١٣ و ١۴ سپتامبر در شهر استانبول با موضوع بازنگری اخلاقیات در کوه نوردی و نگاهی کامل به درجات مختلف فعالیت  در ورزش کوه نوردی .

_  با خاموش شدن مشعل المپیک پکن ، صدها کوه نورد جوان از سراسر جهان مشعل هائی را بر فراز کوه ها روشن کردند تا ارزش های المپیک را زنده نگه دارند « ما پیام صلح ، دوستی ، عشق ، احترام و یگانگی و شادی و سرور خود را به همه ی کوه ها ، همه ی مردم و به سراسر گیتی می فرستیم » با حضور کوه نوردانی از اسلوونی ، یونان ، آفریقای جنوبی ، ایتالیا ، اوکراین و ...

_ کلوب کوه نوردی نروژ یکصدمین سال تاسیس خود را جشن گرفت و اعضای کلوب برای اولین بار زنی Ragnhild Amundson را به دبیر کلی انتخاب کردند . آموندسن در این جشن گفت : بعد از ١٠٠ سال دیگه وقت آن بود که یک زن به ریاست انتخاب شود . به عقیده ی آموندسن ، جامعه از زمانی که او در ١۵ سالگی کوه نوردی را شروع کرد خیلی بازتر شده است و حالا دیگر کوه نوردی خانم ها یک کار عجیب و غریب به نظر نمی رسد !

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


بر آستانه دشتی که اینک سبزه ندارد ...

در سیلاب روز چهارشنبه گذشته که در بخش بازفت در ‪ ۱۱۰‬کیلومتری مرکز شهرستان چلگرد رخ داد، ‪ ۱۱‬نفر از عشایر کوچ رو جان باختند و در روستای لندی شهرستان اردل نیز براثر این حادثه دو نفر جان خود را از دست دادند.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

پاییز آرام آرام کوله بار زردش را بر رخساره کوه ، دشت و دمن پهن می‌کند تا ماه مهر را از نوک انگشتان سخاوتمندش پایین بریزد و صخره و سکوت و سنگ و شیب تند کوه ، نوای نی لبک و تصویر رود در آستانه حرکت باشد .  زنان استوار ، بانگ رحیل کوچ را با پژواکی بلند طنین انداز کرده و بار و بنه بر استران و چهارپایان گذارده و راه را در سنگلاخ‌های زاگرس پیر برای زیر گام گذاشتن تقسیم کرده بودند.  بازفت با انتهای جنگل بلوط ، آغاز سنگ و میانه رود ، در همسایگی تنگ چلو و دول انبار و شیمبار و تا کناره‌های تاراز ناهمواری‌های راه را به رخ کودکان و زنان و مردان عشایر بختیاری کشانده بود .  باید به آستانه کوه رفته باشی تا به قافله سنگ و سیلاب برسی و بعد صدای غرش رعد و برق در دست‌های زبر کوه‌های بازفت طنین انداز شود و هیچ حرکتی جز افتادن کوه روی جاده نشنوی . 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

کودکان عشایر همپای بزرگان خود رمه را شبانی می‌کنند و کوه را زیر گام های کوچک شان با ترک‌های فراخ در پاشنه ، رام می‌کنند ، تا رمه را سالم به مقصد برسانند ، که اگر ماندند در زیر آوار سیلاب مدفون می‌شدند .  بابا آب داد ، اما رود نزدیک است ، دو هزار متر بالاتر از صخره بابا را آب با خود برده  بود و نان از کف مادر در میان سنگ‌ها تکه تکه گیر کرده بود...   و این گونه بود که سیلاب به سیاه چادر زده بود و همه چیز را جز یادهای غمگین و داغ‌های ماندگار گذاشته بود . باید ایستاد و مشاهده کرد بر آستانه دشتی که اینک سبزه ندارد ، بر آستانه کوهی که قله‌اش ، پیراهن ابر را پاره پاره کرده است و نظاره کرد ، بر آستانه رودی که هیچ صخره‌ای را یارای ایستادن در برابر خروشش نیست...

عکس ها وخبر : ایرنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


در لحظه

.

.

ولی چیزی هست در تو

رازآمیز و صوفیانه

عشیره ای و شاعرانه

که برمی انگیزدم 

پریشانم می کند

و اسیر هزار هزار پندار ...

                                               ( نزار قبانی )

.

----------

عکس : کلاغ ها

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


 

کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

.

.

.

.

.

.

.

       

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی» .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919 فرامرز نصیری

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت و گروه کوه نوردی دانشگاه شریف برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کوهستان‌های باستانی چین درفهرست میراث جهانی یونسکو

وزارت فرهنگ و میراث چین درصدد است، پنج کوهستان مقدس این کشور را که به مدت 2000 سال محلی برای عبادت ساکنان این سرزمین بوده‌اند را در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برساند.

دولت چین تصمیم دارد این پنج کوه را که در نقاط مختلف این کشور قرار دارند به صورت مشترک و به عنوان یک اثر واحد از میراث ملی چین در یونسکو به ثبت برسانند. وزیر فرهنگ و میراث چین گفت: از بین فهرست ارائه شده، کوهستان تای (Tai) در فهرست یونسکو به ثبت رسیده بود و اقدام فعلی این سازمان برای ثبت چهار منطقه دیگر در حال اجرا است. وی افزود: عقیده ما ثبت هر پنج منطقه در یک فهرست بوده و این به معنی اضافه شدن آمار میراث این کشور در فهرست یونسکو به صورت مجزا نیست. در عقاید دینی مردم چین کوهستان‌های مذهبی این کشور نقشی معنوی و فرهنگی برای آنها داشته اند.

.

خبرگزاری ایسکانیوز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


روز افتتاح و پاسخ مسئول روابط عمومی فدراسیون

.

.

.

.

.

پس از انتشار نامه ی اعتراض آمیز الهام حکیمی در باره برخورد نامناسب مسئولین مجتمع کوه نوردی بارگاه سوم دماوند در روز افتتاح با کوه نوردان حاضر در منطقه ،  پاسخ و توضیحات زیر از سوی  حسین رضائی _ مسئول روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی و نویسنده ی وبلاگ کوه نوشت  _  در بخش پیام های این وبلاگ ارائه شد . وظیفه شناسی و احساس مسئولیت حسین رضائی در قبال افکار عمومی، شایسته ی تحسین و احترام است :

جناب نصیری
با سلام و احترام
تنی چند از نیروهای خدماتی مجتمع به دلیل حجم جمعیت ( فقط در مدت زمان مراسم افتتاحییه ! ) موظف شده بودند که ورود جمعیت را محدود و به نوعی کنترل کنند ؛ عده ای ورود پیدا کردند و عده ای هم نه ! در این میان نامساعد بودن هوا مزید بر علت و اصرار تعدادی از مراجعین می شود و برخوردهایی به وجود می آید که مطمئناً شایسته نبوده...! عجالتاً ، به نوبه ی خودم ؛ ضمن پوزش صمیمانه از ایشان و سایرین که به نوعی با آنان برخوردی نامناسب صورت گرفته ،  سایر مراتب و موارد مرتبط به اطلاع مسئولین فدراسیون رسانده می شود .
خاطر نشان می شود ؛ با همت کارگران کمیته پناهگاه ها تلاش مضاعفی صورت گرفت ، تا این بنا در آن تاریخ در حد امکان تکمیل گردد چراکه مقرر شده بود ؛ حتی المقدور مراسم افتتاحیه ی مجتمع به جهت برخی ملاحظات شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی از جمله : گزارش تحقق پروژه ها مصادف با هفته ی دولت و محدودیت شرایط به موجب نا مساعد شدن هوا ، در این تاریخ برگزار شود ، که خب با شرایط موجود شد ...! ولیکن جهت  اطلاع ؛ بهره برداری کامل از این مجتمع هنوز با جمیع شرایط در نظر گرفته شده برای عموم مهیا نیست، هر چند بنا بر گزارش کمیته ی پناهگاه ها ؛ استفاده از مجتمع با شرایط فعلی هم فراهم است و بعضا مورد استفاده قرار گرفته است . این گزارش حاکی ست ممانعت از ورود کوه نوردان پس از مراسم افتتاحیه به همین امر برمی گردد که کارگران در مجتمع مشغول کار بوده اند .
امید است کمیته ی پناهگاه های فدراسیون ، بزودی خبر تکمیل کار و پیرو آن سازوکار استفاده ی مناسب از این مجتمع را اعلام ، تا اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد .


باسپاس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


دستور شناسایی مقصران حادثه «نانگاپاربات» صادر شد

بازپرس جنایی تهران دستور شناسایی مقصران حادثه فقدان یک جوان 27 ساله کوه نورد در کوهستان نانگاپاربات واقع در پاکستان را صادر کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس،‌ صبح امروز خانواده مرد 27 ساله با حضور در دادسرای امور جنایی تهران و در حضور بازپرس جنایی از راز فقدان فرزندشان پرده برداشتند.  این خانواده در شکایتشان از یک گروه کوه نوردی مدعی شدند این گروه متشکل از 6 نفر در تاریخ 23 خرداد ماه به مقصد فتح قله نانگاپاربات به کشور پاکستان رفته‌اند که فرزند 27 ساله این خانواده به نام سامان عضو این گروه بوده است.  این خانواده در حضور بازپرس عنوان کردند این گروه صعود خود را آغاز کردند اما با پس از گذشت زمانی، سامان در رشته کوه مذکور مفقود شده و اثری از وی در دست نبوده است.  اصغرزاده بازپرس شعبه دوم دادسرای امور جنایی تهران در خصوص این پرونده گفت: این خانواده مدعی‌اند این گروه فاقد مجوز ‌های لازم بوده و به همین دلیل مسئولان گروه را در فقدان فرزندشان مسئول می‌دانند.  وی ادامه داد: در حال حاضر دستورات لازم برای استعلام از مراجع قانونی جهت مشخص شدن زوایای پنهان این پرونده و همچنین شناسایی مقصرین احتمالی صادر شده است.

خبرگزاری فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


گزارش مفصل خبرگزاری ایسنا در باره ی حوادث اخیر کوه نوردی ایران :

 

 

 

 

 

 

 

« ... این در حالی است که همایون نعمتی پدر مرحوم سامان نعمتی ( که در صعود به قله‌ی نانگاپاربات جان خود را از دست داد) معتقد است مسوولان باشگاه دماوند با رها کردن فرزندش در کوه  ، کاری مشابه قتل عمد را انجام داده‌اند... وی افزود: به گزارش سایت این باشگاه، سامان ارتفاع زده شده بود. او کلاه کاسکت، کوله‌پشتی و تجهیزات فنی که وسایل اصلی کوه نوردی هستند را در کوه جا گذاشته بود که این نشان دهنده ارتفاع زدگی اوست. کسی که ارتفاع زده می‌شود فکرش درست کار نمی‌کند و قدرت تصمیم‌گیری ندارد.  پدر مرحوم نعمتی گفت: گروه دماوند 300 متر مانده به قله پسرم را رها کرد. آنها افتخار رسیدن به قله‌ای خاکی و سنگی را به افتخار انسانیت، انسان بودن و نجات جان یک انسان ترجیح دادند. این کوه نوردان کسی را در کوه جا گذاشتند که پیش از آن بارها دست‌شان را گرفته بود.  وی یادآورشد: طبق گزارش‌های باشگاه دماوند این گروه در صعود سه بی‌سیم برای ارتباط در اختیار داشت، اما چطور است گروه از این دستگاهها یکی را هم به کسی که ارتفاع زده شده و هر لحظه ممکن است حالش بدتر شود، نمی‌دهد؟ چه مدرکی بالاتر از این برای اثبات گناه کار بودن یک گروه؟  پدر مرحوم نعمتی ادامه داد: اعضای گروه دماوند هنگام بازگشت از قله اذعان کردند که سامان را در فاصله‌ی 50 متری دیدند اما، این که چرا هیچ کمکی برای پایین آوردن او انجام ندادند، نمی دانم. سامان به شکلی باور نکردنی دو شب هم توانست خود را در کوه زنده نگه دارد اما، باز هم مسوولان این گروه او را نجات ندادند. مسوولان باشگاه در آن هفت، هشت روز صعود و بازگشت از پاکستان تنها دروغ به ما تحویل دادند.  وی یادآور شد: براساس گزارش مسوول شرکت APT پاکستان باشگاه دماوند برای صعود به نانگاپاربات هیچ قرارداد امداد و نجاتی نبسته بود. تنها یکبار با ضمانت فدراسیون کوهنوردی هلی‌کوپتری پرواز کرد که آن هم به جای آنکه برای نجات پسر من باشد برای نجات اعضای گروه بود. آنها در کمپ دو گیر کرده بودند و نمی‌توانستند پایین بیایند که هلی‌کوپتر آنها را بازگرداند. فاکتور این پرواز هم به نام سامان نعمتی صادر شده است!  همایون نعمتی به ایسنا گفت: پیگیری درمورد مسببان این حادثه را به قانون و مراجع ذی‌صلاح سپرده‌ام. هدفم از این کار این است که چهره‌ی واقعی این گروه را نشان دهم تا در آینده دیگر شاهد بروز چنین حوادث تلخی نباشیم.

وحید بهرامی مدیر باشگاه کوهنوردی دماوند نیز در این رابطه به خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران گفت‌: در حادثه‌ی به وجود آمده در صعود به قله‌ی نانگاپاربات قصد پنهان کردن هیچ چیزی را نداریم. ... بهرامی خاطرنشان کرد: رسالت ما این است که با انجام کارهای درست در صعودها کوچکترین مشکلی برای هیچ یک از اعضای گروه اتفاق نیفتد. برای رسیدگی به این موضوع و مشخص شدن تمام زوایای این حادثه تاکنون سه جلسه‌ی کارشناسی را با حضور خانواده‌ی آن مرحوم، نماینده‌ی فدراسیون و کارشناسانی که سابقه‌ی لمس ارتفاع هشت هزار متری را دارند، برگزار کرده ایم. چند جلسه‌ی دیگر نیز خواهیم داشت تا در نهایت به جمع بندی نهایی رسیده و بیانیه‌ای را صادر کنیم.  وی ادامه داد: نماینده‌ی فدراسیون کوهنوردی تنها در جلسه‌ی اول حاضر بود و در دو جلسه‌ی دیگر هیچ کس نیامده بود. از لحاظ فنی ایراداتی به این تیم وجود دارد و می‌شد تمهیداتی اندیشید که این اتفاقات نیفتد. البته مسوول فنی صعود در بیس کمپ گفته بود کوهنوردان تا آنجایی بالا بیایند که توان برگشت داشته باشند... بنابراین گزارش سال 81 در حادثه‌ی غار پرا دو نفر از هموطنان کشورمان جان خود را از دست دادند. در این غارنوردی "فریدیان" سرپرست و مسوول فنی بود که طبق گزارش باشگاه دماوند وی پنجاه درصد مقصر شناخته شد. مدیر باشگاه دماوند درمورد جریمه‌ برای وی در آن سال گفت: او در آن زمان مسوولیت کمیته‌ی فنی باشگاه را بر عهده داشت که به خاطر همین حادثه از این پست خلع شد و به مدت دو تا سه سال از سرپرستی تمام صعودهای این باشگاه منع شد. در آن زمان تیمی از تمام کارشناسان غارنوردی تشکیل شد و این حادثه را بررسی کردند. در نهایت بیانیه‌ای صادر شد و تا آنجایی که اطلاع دارم، این پرونده مختومه شده است. »

خبرگزاری ایسنا ١٨/۶/٨٧

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1185400

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


بارش برف در ارتفاعات علم کوه

.

.

.

.

.

.

.

.

.

در هفدهمین روز شهریور ماه و در پی بارش باران و رعد و برق ، بارش برف ارتفاعات کلاردشت را سفید پوش کرد.  بارش برف، قله‌های سیاه کمان، علم کوه و تخت سلیمان را سفید کرد.  منطقه ی علم کوه و تخت سلیمان ـ در البرز غربی ـ با بیش از 40 قله ی بالای 4 هزار متر ٬ از مناطق مورد توجه کوه نوردان حرفه‌ای داخلی و خارجی است و  هر ساله بالغ بر 5 هزار کوه نورد برای صعود به کلاردشت سفر می‌کنند .  علم کوه و تخت سلیمان با ارتفاع 4 هزار و 850 و 4 هزار و 800 متر ٬ دومین قله‌های مرتفع ایران بعد از دماوند هستند.

خبرگزاری فردا

   عکس: اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


صدای قدم های آشنا ...

 .

 

 .

 

 .

 

 .

 

 .

 

 .

 

 

 

 

 

 

 .

.

.

.

.

.

.

.

.

هر چند کوتاه و زودگذر ٬ اما این هم گونه ای سفر است . سفری به روزهای تو  و خاطره هایت ... که مثل غباری پنهان بر همه چیز و بر تن برگ های سبز و روشن درختان نشسته است . سفری به روزهای تو و خاطره هایت ... که هم چنان در سکوت سایه ها و خلوت همه کوچه های قدیمی شهر جاری ست ... تا دوباره بازآئی ! ... سفر . سفری کوتاه که به اندازه سفر به همه ی دنیاست ...

.

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

.

.

عکس ها از : کلاغ ها...

بازارچه مروی ٬ مسجد آقامحمود ٬ شمس العماره ٬ مولوی ٬  بازارچه شاپور ٬ امامزاده یحیی ٬ بازارچه نواب

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


پروژه توریستی آلمان برای امنیت کوه نوردان درقرقیزستان

کشورهای اروپایی به منظور تامین امنیت کوه نوردان خارجی به ویژه درجهت تامین امکانات و تسهیلات کوه نوردی، به قرقیزستان کمک می کنند. به گزارش تایمز آسیای مرکزی؛ کشور آلمان برای امنیت و سلامت کوه نوردان خارجی در نواحی کوهستانی قرقیزستان که هر سال در گروه های ورزشی – توریستی روانه این کشور می‌شوند، پروژه مشترکی رابا دولت این کشور اجرا می کند. این پروژه که توسط کارشناسان و کمک مالی کشور آلمان در قرقیزستان اجرا می شود، برنامه‌هایی ویژه برای حمایت از توریست های کوه نوردی دارد که سالانه در گروه های متعدد روانه این کشور می شوند. به گفته استینر-پاکولیک مدیر اجرایی پروژه، اجرای طرح های تعیین شده در این پروژه که نقش مهمی در تامین امنیت کوهستان دارد، تعداد توریست هایی را که سالانه برای کوه نوردی به قرقیزستان می روند به میزان حداقل ده درصد افزایش می دهد.

خبرگزاری میراث فرهنگی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کوه ها آسیب پذیرترین اکوسیستم های جهان

.

.

.

.

.

.

.

..

 

کوه های ایران نیمی از مساحت کشور را در بر گرفته اند و هر یک با قامتی استوار، سایه ای از پایداری را بر این مرز و بوم افکنده اند، اما دهه های اخیر موجی از تخریب از جمله افزایش جمعیت، گسترش راه ها، بهره برداری نامناسب از معادن، چرای بی رویه در مراتع و گسترش شهرها و روستاها، همه و همه خسارات جبران ناپذیری را برای آن به ارمغان آورده است.

کوه ها علاوه بر نقش مهمی که در وضعیت محیط زیست طبیعی و ایجاد شرایط آب و هوای گوناگون ایفا می کنند، تاثیر بسزایی نیز بر محیط های همجوار و بخصوص جوامع انسانی دارند. کوه ها ذاتا حساس و شکننده هستند و قرار گرفتن کوهستان های کشورمان در منطقه خشک جهان مزید بر علت شده و بر حساسیت و آسیب پذیری کوه ها افزوده است. کوه ها از دو ناحیه انسانی و طبیعی در معرض فشار و تخریب قرار دارند، میزان فرسایش خاک و تخریب در کوه های ایران در مقایسه با دیگر کشورها فوق العاده زیاد است، به همین دلیل این نواحی نیازمند توجه بیشتر و حفاظت اصولی تر هستند. اما بیش از نیمی از جمعیت جهان به منابع آب کوه ها برای کشاورزی، صنایع و از همه مهم تر آشامیدن وابسته بوده و سرچشمه مهم ترین رودهای جهان مثل نیل، آمازون و گنگ در کوه ها قرار دارد، به دلیل پستی و بلندی، ارتفاع و سرسبزی محیط، کوه ها در برگیرنده مجموعه ای از جلوه های طبیعی بوده و میزبان میلیون ها گردشگر و کوه پیما از سراسر دنیا هستند.


بخش عمده جنگل های جهان در کوه ها و سرزمین های مرتفع قرار دارند و این جنگل ها به علت قرارگیری در سرچشمه های آبخیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند، گنجینه های ارزشمند گیاهی و جانوری و مراتع و مناظر زیبا و آرامش بخش از دیگر فواید این محیط های بکر به شمار می روند. با توجه به اینکه کوه نماد مقاومت، پایداری و سربلندی بوده، تمدن های درخشان بسیاری که میراث فرهنگی جوامع بشری هستند در کوه ها متولد شده اند. این در حالی است که محیط های کوهستانی از جمله حساس ترین اکوسیستم های زیستی این کره خاکی به شمار می روند و کوه ها در تولید باران و برف و تعدیل آب و هوا نقش اساسی دارند. اما متاسفانه این اکوسیستم مهم به دلیل فعالیت های مخرب انسان در خطر تهدید قرار دارند و کوهستان ها با آهنگی سریع رو به تخریب گذاشته اند و برای انسان پیامدهای ویرانگری نظیر سیل به بار می آورد که گاه از آن ها به عنوان بلایای طبیعی یاد می شود. در این راستا نهادینه کردن افکار حفاظت از کوه ها و رسیدن به منافع اقتصادی با حفظ و شناسایی این ارتفاعات، جلوگیری از ورود و خروج بی رویه افراد داخلی و خارجی نگرشی است که به ارائه آموزش های زیست محیطی و جلوگیری قاطع از آلودگی انسانی به داخل مجموعه های کوهستانی باید صورت گیرد. اما متولیان حفاظت از کوه ها علاوه بر توجه به فضای سبز باید قبل از آنکه کویرها به مجموعه ای از جاده های آسفالته و خاکی تبدیل شود و زباله ها کوه ها را فرا گیرد و رودخانه ها بستری برای حمل زباله شوند و مراتع به ویلاهای اختصاصی تبدیل شوند، چاره اندیشی کرده و آن ها را از خطر نابودی حتمی نجات دهند.

.

خبرگزاری ایسکانیوز

عکس از کلاغ ها

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٧ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


دل آرام !

.

.

.

.

.

.

.

.

. « ... مگه میشه نوازش باد سرد کوهستانی رو بر گونه هات حس کرده باشی  و از کوه دل بکنی؟ مگه میشه از چشمه های پاک وزلال کوهستان ،کام تشنه ات گوارا شده باشد و دیگه دلت هوای طبیعت رو نکنه؟ مگه می شه حس خوب صعود را در اشک های بی ریا و در آغوش  گرفتن های همنوردات بر روی قله ها حس کرده باشی و دیگه قلبت برای تکرار این تجربه ها ی شیرین نزنه ؟  مگه می شه سنگ ، صخره و یخ وبرف وبوران رو لمس کرده باشی و با اونها درگیر شده باشی و دیگه از اونها خسته شده باشی ؟ مگه می شه گل های رنگارنگ طبیعت ، چشمانت را لطیفانه نوازش کرده باشند ودیگه دلت هوایی نوازش مجدد آنها نشه؟

 می دونم که خیلی خسته و دلتنگ شده ای ، می دونم  که دلت ،هوای بوی مست کننده پونه های پاک وتازه کنار جویبار رو کرده . می دونم ، خوب می دونم که می خوای از شهردل بکنی و دوباره بری  کوه . بری واز ته دل دوباه اون بالا فریادبکشی ، بری و دوباره اون گمشده ات رو پیدا کنی . گمشده ای که آرام دلته . دل آرام !  »

.

از وبلاگ : یادداشت های یک کوه نورد ( محمد والی نژاد )

http://mohammadvalinejad.persianblog.ir

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


پارک ملی کویر : درگیری مسلحانه !!

.

.

.

.

.

.

.

.

محیط بانان پارک ملی کویر در منطقه سمنان، از ورود پیمانکاران وزارت نفت برای اکتشاف نفت و گاز، جلوگیری کرده و بر اساس برخی گزارش ها موضوع به درگیری مسلحانه و تیراندازی هوایی منجر شده است. پارک ملی کویر که بین استان های سمنان و اصفهان در کویر مرکزی ایران قرار دارد، مهمترین زیست گاه یوز ایرانی است و توسط یونسکو به عنوان "دخیره گاه زیست کره" ثبت شده است.  در این پارک حدود 70 قلاده یوز پلنگ ایرانی و 600 راس گور خر وجود دارد و تنها پارک ملی ایران است که به گفته سازمان محیط زیست در آن هیچگونه سکونت گاه انسانی، معدنی و پروانه چرای دام وجود ندارد.  وزارت نفت ایران از چند سال قبل در صدد بود تا در پارک ملی کویر یک ذخیره طبیعی (انبار) گاز ایجاد کند اما سازمان محیط زیست جلوی این کار را گرفت و از وزارت نفت خواست تا گزارش ارزیابی زیست محیطی خود را ارائه دهد.  این گزارش تهیه و ارائه شد اما گزارش ها نشان می دهد که سازمان محیط زیست آن گزارش را رد کرده است...

BBC

عکس از کلاغ ها

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کلاغ ها...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

سیصد سال  پیش ؟!

انگار همین دیروز  بود

کلاغ به دیگری می گوید

                                (فریبا عرب نیا _ کتاب ماه عاشق ) 

.

 

-------------------

عکس از: کلاغ ها

                                

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نامه ی رسیده : درگیری در روز افتتاح ؟!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

                                                                           عکس از وبلاگ کوه نوشت

.

به حسین رضائی و با سلام و احترام

خبر رسمی مراسم افتتاح مجتمع کوه نوردی بارگاه سوم دماوند  را روز شنبه ٩/۶/٨٧ در وبلاگ شما ( کوه نوشت )  خواندیم . خانم الهام حکیمی نیز در باره ی دیگر مسائل (!) این مراسم و برخوردهائی که در آن روز با تعدادی از کوه نوردان حاضر در منطقه صورت گرفته ، نامه ای کتبی را در اختیار کلاغ ها ... قرار داده است . در صورت امکان ، لطفا نظر خود را در باره ی مطالب  این نامه اعلام بفرمائید  و همچنین پاسخ پاره ای از پرسش های مطرح شده ... :

.

بنام خدا

سلام . از بدو ورود به بارگاه سوم دماوند (پنج شنبه) شاهد درگیری کوه نوردان _ که ظاهرا به علت شرایط نامساعد جوی خواستار ورود به پناهگاه جدید دماوند بودند _ با مسئول فدراسیون بودم . فردای آن روز ( ٨ شهریور ٨٧ ) قرار بود پناهگاه ٣ طبقه ای دماوند ( هتل دماوند) در ارتفاع ۴٢٠٠ متری افتتاح شود . روز جمعه یعنی روز افتتاح پناهگاه ، شرایط جوی باز هم نامساعد بود و کوه نوردان هم چنان درگیر برای ورود به ساختمان . در روز افتتاح پناهگاه تنها چیزی که مهم نبود و ارزش نداشت کوه نوردان عزیز بودند . آن روز صحنه هائی دیدم که مرا بسیار متاثر کرد و صداهائی شنیدم که همچون پتک در مغزم فرو رفت ( البته منظورم صدای درگیری و دعوا نبود ) صداهائی که فقط برای یک وجدان بیدار و حساس همچون صدای پتک بود . صداهائی که صدای مهیب رعد و برق در مقابل آنها صدائی بس دلنشین و زیبا بود ... بعد از پایان بارش تگرگ و در حالی که در حال پایین رفتن بودم مجددا متوجه درگیری کوه نوردان با مسئولین فدراسیون برای چندمین بار شدم . برای بار دوم تکرار می کنم آن روز تنها چیزی که مهم نبود و ارزش نداشت کوه نوردان عزیز بودند . ای کاش خبرنگاران محترم شبکه ی خبر و ... کمی هم از وضعیت کوه نوردانی که در شرایط نامساعد جوی و بعد از ٣_٢ روز درگیری با مسئول فدراسیون هنوز موفق به ورود به پناهگاه نشده بودند فیلم و عکس و گزارش تهیه می کردند .

از مسئولین محترم فدراسیون کوه نوردی خواهشمندم در این باره توضیح دهند که آیا مراسم افتتاحیه و ... ارزش این گونه برخوردها _آن هم در کوه ملی ایرانیان _ با کوه نوردان عزیز را داشت ؟ و از آنها خواهش می کنم که از هم اکنون تکلیف آن ساختمان چند صد میلیونی را که نظم طبیعت را بر هم زده و از همان ابتدا سازمان محیط زیست با احداث آن مخالفت نموده و روز افتتاح آن روز درد و رنج و عذاب برای کوه نوردان بود را مشخص نمایند تا در آینده شاهد درگیری بین کوه نوردان عزیز و مسئولین محترم در کوه ملی ایرانیان نباشیم و در پایان آیا اصلا آن پناهگاه برای کوه نوردان ایرانی ساخته شده ؟ و اگر برای ایرانیان عزیز ساخته نشده برای چه کس یا کسانی است ؟ و بودجه آن از کجا تامین شده ؟ مثلا آیا بودجه آن را شرکت های خارجی پرداخت نموده اند!!!؟؟ ...

با سپاس فراوان از طرف دانشجو و ناظر عینی!!!

سیده الهام حکیمی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


جاذبه های طبیعی ایران : چشمه های گل فشان

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

چشمه های گل افشان چابهار جاذبه ای شگرف ،نادر و منحصر به فرد طبیعی _ زمین شناسی هستند ... در فاصله 10 کیلومتری ساحل دریا و در حدود 14 کیلومتری شمال شرقی بندر تنگ ، سه گل فشان به فاصله چند کیلومتری در وسط جلگه بزرگ کهیر-- تنگ وجود دارد که دو واحد آن دارای تپه مخروطی شکل و سومی دریاچه های پر از آب و گل به قطر 3 تا4 متر در دامنه خود تشکیل داده و در حال حاضر هر سه فعال هستند... در شمال جاده کهیر— تنگ (جنوب جاده کهیر- زرآباد) کوه گل فشان مخروطی شکلی وجود دارد که بزرگترین و مشهورترین کوه گل فشان فعال ایران می باشد و ارتفاع آن از سطح زمین حدود 30 متر است . کوه گل فشان  در قله مخروطی شکل است که در داخل دهانه اصلی دارای دهانه های به قطر چند سانتیمترمیباشد که به طور متناوب گل خاکستری یا سبز رنگی از آنها خارج می گردد و به طرف دامنه سرازیر می شود . دوره متناوب  این عمل 10 تا 15 دقیقه است که با لرزش همراه می باشد...

منبع: اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


در لحظه

.

 

.

 

.

 

.

 

.

.

.

.

شاید برای فتح زمان و جهان

راه بهتر این باشد:

باقی نگذاشتن ردی

عبور و باقی نگذاشتن سایه ای بر دیوارها ...

                                                            ( مارینا تسوه تایوا )

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


علاقه ی انسان عصر نوسنگی به کوه نوردی !

.

.

.

.

.

.

.

.

.

آب شدن یخچال های طبیعی آلپ رازهای نهفته عصر نوسنگی در این کوه های بلند را فاش خواهد کرد. همه ما شاید داستان «اوتسی» مرد یخی را شنیده باشیم. اوتسی در سال 1991 در یخچال های طبیعی اتریش در ارتفاع بیش از سه هزار متری کشف شد. با پیدا شدن این مرد یخی مشخص شد او سه هزار و سیصد سال قبل از میلاد مسیح می زیسته و همین مساله این تئوری را مطرح کرد که در آلپ انسان های بیشتری از آنچه تصور می شده می زیسته اند و اکنون مدارک دیگری هم به دست آمده که تئوری قبلی را ثابت می کند. با مدارک و شواهدی که از یخچال شنیدیوچ سوئیس که در ارتفاع 2756 متری واقع است به دست آمده، می توان گفت در عصر نوسنگی، آلپ یکی از زیستگاه ها برای انسان های آن دوران بوده است...این داستان پر رمز و راز در تابستان داغ 2003 زمانی که یک زوج سوئیسی در شنیدیوچ در حال آب شدن مشغول کوهنوردی بودند، شروع شد. این زوج یک قطعه چوب از این منطقه پیدا کردند که کنجکاوی شان را برانگیخت. آنها این چوب را با خودشان به پایین بردند و آن را به بخش باستان شناسی برن تحویل دادند. باستان شناسان با آزمایش های دقیق به این نتیجه رسیدند که عمر این چوب به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد. آلبرت هافنر رئیس بخش باستان شناسی برن در این باره می گوید؛ «ما به ندرت می توانیم از آلپ یافته یی به دست آوریم. این چوب در نوع خودش بی همتاست. این چوب در واقع یک نیزه است که ما نمونه آن را در هیچ جای دنیا ندیده ایم.» در ابتدا خبر این کشف کاملاً محرمانه نگه داشته شد چرا که باستان شناسان نگران بودند با درز این خبر عتیقه داران برای پیدا کردن اشیای باارزش تاریخی به شنیدیوچ هجوم بیاورند و باقیمانده های تاریخی منطقه را به تاراج ببرند. در نهایت تیمی از باستان شناسان به این منطقه رفتند و به یافته ها و نتایج بسیار جالبی دست یافتند...دانشمندان و باستان شناسان از سراسر دنیا در کنفرانسی که در برن در مورد تغییرات آب و هوایی برگزار شد، شرکت داشتند و در جریان یافته های شنیدیوچ قرار گرفتند و یافته های خود را هم در اختیار دیگران گذاشتند. محققان در منطقه یوکن کانادا شواهدی از کشاورزی و دامپروری در عصر نوسنگی در مناطق مرتفع به دست آورده اند. یافته های آنها هم بیانگر گرم تر شدن زمین نسبت به قبل است...اما تاریخدانان به شکل دیگری به شنیدیوچ می نگرند. آنها تا پیش از این فکر می کردند در آلپ آن دوران هیچ انسانی نمی زیسته. آلبرت هافنر می گوید؛ «در سال 1991 زمانی که اوتسی پیدا شد، ما کاملاً شگفت زده شده بودیم. تا قبل از آن فکر می کردیم هیچ انسانی در آلپ زندگی نمی کرده و حتی هیچ انسانی به آنجا نرفته است. اما با یافته های شنیدیوچ ما می دانیم که انسان های عصر نوسنگی علاقه فراوانی به کوه نوردی داشته اند. به کفش های آنها نگاه کنید؛ با توجه به ساختار این کفش ها می توان گفت که آنها به صورت مداوم در این منطقه رفت و آمد داشته اند.

منبع BBC

روزنامه اعتماد

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


رسیدگی به شکایت خانواده ی سامان نعمتی

 

 

 

 

 

 

« پیرو حوادث پیش آمده ی اخیر به ویژه در جریان صعودهای برون مرزی تیم های مستقل کوه نوردی و بعضاً شکایات رسیده در همین رابطه به فدراسیون ، کمیسیون فنی بررسی حوادث کوه نوردی در روز چهارشنبه مورخ ۶ شهریور ماه جاری با حضور محمود شعاعی رئیس و اقبال افلاکی دبیر فدراسیون و اعضای این کمیسیون ؛ دکتر حسن صالحی مقدم ، سید مرتضی موسوی ، کیومرث بابازاده ، مهدی داورپور ، حسن جواهر پور ، مهدی شیرازی ، حسن نجاریان ، دکتر حمید مساعدیان و محمد خلیلی قاضی در محل فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی تشکیل جلسه داد... در اولین جلسه ی کمیسیون فنی بررسی حوادث در سال جاری ؛ موضوع مربوط به چهار حادثه ی منجر به مرگ پیرو درخواستها و شکایات رسیده به فدراسیون مورد بررسی قرار گرفت . این حوادث عبارت بودند از : حادثه ی پیش آمده در دوره ی آزمون ورودی مربیگری درجه ۳ کوهپیمایی در اخلمد که منجر به فوت یک نفر از مربیان این آزمون شد و همچنین فوت ۳ کوه نورد در صعودهای مستقل برون مرزی شامل : دو کوه نورد در منطقه ی لنین و دیگری در ارتفاعات نانگاپاربات ... خاطر نشان می شود در این جلسه پس از قرائت درخواست و شکوائیه ها ی مکتوب خانواده ی «سامان نعمتی» کوه نورد مفقود شده درارتفاعات نانگاپاربات ؛ ارائه شده به سازمان تربیت بدنی و فدراسیون کوه نوردی و بعد از استماع سایر گزارشات رسیده ، اعضای کمیسیون موارد زیر را جهت بررسی و استنتاج در جلسه ی آتی مقرر کردند : الف- پیرودر خواست « دکتر حسن صالحی مقدم » رئیس کمیسیون از باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند مبنی بر ارائه ی گزارش مکتوب ومستند حادثه ی نانگاپاربات در أسرع وقت ؛ گزارش مذکور در این کمیسیون بررسی و نتایج بر اساس دستورسازمان تربیت بدنی به آن سازمان ارائه شود ... »

.

از وبلاگ : کوه نوشت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


"گوستاو" ویران‌گرترین توفان قرن

عملیات تخلیه‌ی ایالت‌های لوئیزینا و می‌سی‌سی‌پی در امریکا از سوی نیروهای دولتی، آغاز شده است. این ایالت‌ها در دو سال گذشته شاهد توفان‌های مهیب بوده‌اند. آیا گرمایش هوا در این جریان نقش دارد؟

.

.

.

.

.

.

.

.

 

توفان مهیبی که این بار شهر نیواورلئان در ایالت لوئیزیانا را تهدید می‌کند، "گوستاو" نام دارد. روزنامه‌نگاران آمریکایی عنوان دیگری هم به آن داده‌اند: "مادر همه‌ی توفان‌ها " هواشناسان آمریکایی، قدرت ویرانگر گوستاو را ابتدا "درجه‌ی پنج"، یعنی بالاترین رده‌ی خطر تخمین ‌زدند. ولی "مرکز اندازه‌گیری توفان"، (NHC) در میامی، روز یکشنبه، (۳۱ اوت) قدرت مخرب آن را به درجه‌ی سه تقلیل داد... عملیات تخلیه‌ی ایالت‌های لوئیزینا و می‌سی‌سی‌پی از سوی نیروهای دولتی، از روز شنبه (۳۰ اوت / ۹ شهریور) آغاز شده است. قرار است ساکنان بخش غربی نیواورلئان که بیشتر از قسمت‌های دیگر در معرض خطر هستند، در ساعت ۸ صبح روز یک‌شنبه به وقت محلی، خانه‌های خود را ترک کنند. حوالی ظهر، نوبت به ساکنان بخش‌های شرقی شهر می‌رسد. نیواورلئان ۴۷۰ هزار تن جمعیت دارد. شمار ساکنان این شهر با جمعیت حومه‌ی آن، به ۴‌ /‌۱ میلیون می‌رسد.‌   

 

گوستاو در کوبا

 

گوستاو که باسرعتی نزدیک به ۲۳۰ کیلومتر در ساعت، شهرهای کوبا را درهم نوردید، در حال حاضر از سرعت خود کاسته و با شتابی نزدیک به ۱۹۵ کیلومتر در ساعت در حال عبور از خلیج مکزیکو به سوی سواحل آمریکا است. دولت کوبا در روزهای پیش، بیش از ۲۴۰ هزار تن را به بخش‌های امن این کشور منتقل نموده و تمامی پروازهای داخلی خود را لغو کرده است. هواشناسان آمریکایی پیش‌بینی می‌کنند که گوستاو پیش از رسیدن به نیواورلئان در روز سه‌شنبه، بخشی از نیروی ویرانگر خود را از دست بدهد. این که آیا این شهر واقعاً بر سر راه گوستاو قرار دارد یا نه، هنوز از سوی هواشناسان تأئید نشده است...

 

.

خبر از www.dw-world.de

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


باشگاه دماوند: سانسور،بازبینی، مصلحت گرائی، خاموش کردن صدای مخالف...

مطلب زیر نوشته ی فاطمه واقف ـ یکی از اعضای باشگاه دماوند ـ و در باره ی چگونگی مواجهه ی مدیران این باشگاه با مسائل و مشکلات بحران حادثه ی نانگاپاربات است  که چندی پیش در وبلاگ باشگاه ما منتشر شد :

.

تغییر از من آغاز می شود


تا کنون چند بار از عدم رعایت قانون رنج برده ایم ،چند بار وقتی دیگران از چراغ قرمز عبور کرده اند زیر لب غرغر کرده و دست آخر با تفکر اینکه با یک گل بهار نمیشه به خیل عظیم قانون شکنان پیوسته ایم ... چند بار وقتی حقوق اولیه انسانی ما لگد مال شده بغض خود را فروخورده و نهایتا چاره ای ندیده ایم جز همرنگ شدن با جامعه منفعل ...
آزادی بیان اصلی است که اکثر طیف روشنفکر ، جوان ،تحصیل کرده و هر کسی که هنوز وجدان بیداری دارد به آن اعتقاد دارد و می ستاید . اما تا کنون اندیشیده ایم که اگر روزی در جایگاه قدرت نشسته بودیم و ابزار سانسور را در اختیار داشتیم تا چه حد به مخالفان اجازه ابراز عقیده می دادیم . اگر ازمن بپرسند می گویم خیلی کم ؛ شاید انگشت شمار باشند افرادی که اجازه دهند آزادانه نقد شوند. این بیماری در میان ما ریشه دار است . وقتی سلول به سلول یک جامعه بیمار باشد نباید انتظار داشت که یک فیزیک سالم و مترقی به حیات خود ادامه دهد. از اینکه تنها امکان دیدن عقاید مخاطبان در سایت باشگاه دماوند مشمول بازبینی و سانسور شد . متاسف شدم ، نه به دلیل محرومیت از خواندن نظرات حقیرانه افرادی که حتی شهامت اظهار نظر با اسم واقعی خود را ندارند بلکه به این دلیل که ما در یک جامعه کوچک کوه نوردی ، غیر انتفاعی ،غیر سیاسی ، غیر اقتصادی هم نتوانستیم ظرفیتهای دموکراسی خواهی خویش را افزایش دهیم و در اولین آزمون با نام مصلحت گرایی تنها کاری که کردیم خاموش کردن صدای مخالف بود ( هرجند که این مخالف از روی عناد ، دشمنی ،بخل،...از دایره ادب هم خارج شده باشد ) اگر منتقدین ما فرهنگ ابراز عقیده ندارند بی شک فقط خودشان را مفتضح می کنند . و این مطلب در دراز مدت باعث می شود فرهنک انتقاد کردن و انتقاد پذیری ما به طرف سلامت حرکت کند ؛ از نظر بنده این کمترین رسالت اجتماعی در جامعه کوچک کوه نوردی می باشد .
همیشه برای سانسور و بازبینی دلایل موجهی بوده و هست . در تمام طول تاریخ نیز چنین بوده است. حال اگر از عدم آزادی بیان در رنجیم . اگر به دنبال یک جامعه پر تحرک ، زنده و پویا هستیم . بیایید تغییر را از خود آغاز کنیم . نمیدانم عبارت بالا گفته کدام یک از بزرگان است . اهمیتی هم ندارد که کسی که گفته فرد مشهوری بوده یا گمنام ، هر جه است کلامی پرمعنا و کاربردی است


« پس زنده باد منتقد من »


                                                                                       با احترام فاطمه واقف

از وبلاگ اعضای باشگاه دماوند ( باشگاه ما )

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


از میان وبلاگ ها ...

آدرنالین

« هیجان خواهی (Sensation Seeking  ) یا نیاز به شور از موضوع هایی است که در سال های اخیر بسیار مورد توجه جامعه شناسان ، روانشناسان و علاقمندان و فعالان حوزه ی فرهنگ و مسائل مربوط به انسان قرار گرفته است ... ترس غریزه ای است که موجودات جهان و از جمله انسان را از خطرات پیرامون خود می رهاند . البته بدیهی است  که این غریزه در انسان ها متفاوت عمل می کند مثل ترس از سقوط ، ترس از رودخانه خروشان ، ترس از تصادف در خیابان و بسیاری مثال های دیگر وهر چند که میزان ترس افراد در موارد مشابه یکسان نیست و بعضی بیشتر و بعضی کمتر می ترسند ، اما اگر این غریزه نبود بسیاری از ما قبل از اینکه رو به کوه نوردی بیاوریم ، از بام خانه به درون کوچه یا حیاط خانه همسایه سقوط کرده بودیم و از سوی دیگر هیجان خواهی هم غریزه دیگری است که در ما وجود دارد و ما را به کشف ناشناخته ها  و بویژه سفر به طبیعت برمی انگیزاند ... »

عباس ثابتیان در وبلاگ آرام کوه http://aramkuh.blogfa.com

................................................................

نقش مدیریت در نظم و فرمانبری

« ... مدیریت ضعیف در ورزش های عادی مانند فوتبال ممکن است نتایج تلخی داشته باشند. یا مثلا در اداره یک سازمان یا انجمن حداکثر به از هم پاشیدن آن سازمان بینجامند. اما در ورزشی مانند کوهنوردی مدیریت ضعیف می تواند نتایج مصیبت باری داشته و باعث از دست رفتن جان افراد شود. مسئولین مربوطه (باشگاه یا هیئت...) باید سوابق سرپرستان برنامه های کوهنوردی را به دقت در نظر بگیرند و اگر سوابق متعددی از سوء مدیریت داشته باشند باید، حتی اگر برخورد انضباطی (یا انتظامی) نمی کنند، حداقل از ادامه سرپرستی آنها و به خطر انداختن جان افراد جلوگیری به عمل آورند.

نتیجه گیری غیر اخلاقی غیر مرتبط:
مهم نیست چه کسی در کوه کشته شده است. روزانه هزاران نفر امثال آنها بر اثر بی کفایتی مدیران! این کشور عقب مانده از بین می روند. (مقایسه کنید با مثلا تخریب خیابان آزادی که غیر قابل جبران است. حتی با جدول کشی دوباره و کاشتن مجدد درختان هم نمی توان آن را به حالت اول بازگرداند!) مهم این است که برخورد ما باید همواره در جهت منافع دوستانمان یا بر علیه منافع دشمنانمان باشد. (برداشت آزاد از افکار ماکیاولی)  »

رامین شجاعی در وبلاگ داستان کوه http://dastanekouh.blogspot.com

............................................................

.

.

فقط امیدواریم و از صمیم قلب دعا می کنیم : عباس محمدی متوجه اشاره ی معنا دار رامین شجاعی به برداشت آزاد از اندیشه های ماکیاول شده باشد !!

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز : آرامش در حضور دیگران !

.

.

                                                                                                                                  عکس از : کلاغ ها

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


فرهاد مهراد : مثه یه کوه بلند ...

.

.

.

.

.

.

از اینترنت : به مناسبت سالروز درگذشت فرهاد

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


 

کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

.

.

.

.

.

.

.

       

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی» .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919 فرامرز نصیری

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت و گروه کوه نوردی دانشگاه شریف برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


صعود سرکچال : حکایت ابرها و آدم ها ...

برنامه ی صعود سرکچال (یک) روز جمعه ٨/۶/٨٧ اجرا شد . اعضای گروه : ندا بهرامی ـ آرش شهبازی _ بهار السادات رضوی _ ماشااله نقی لو _ رضا عربی _ الهام میرزا رضی _ سعید قاطعی _ هادی و مهدی و جواد هاشمی _ مریم وحیدی نسب _ نسرین قبله زاده _ امیر طالبی _ مهدی صادقی _ نرگس آشتیانی _ نسترن بشیری  _ محبوبه و میثم سروی _ پرستو علاسوند _ فاطمه حمزه لوئی _ فرامرز نصیری(سرپرست)

 

 .

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


رانش زمین در ارتفاعات کوهستانی تالش

رانش زمین در یکی از مناطق کوهستانی چوبر تالش سبب کشته شدن یک دختر 22 ساله شد . شهردار شهر چوبر تالش گفت : بارندگی شدید شب سه شنبه در ارتفاعات کوهستانی چوبر که منجر به جاری شدن سیلاب ، گل ولای و رانش زمین شد ؛ علاوه بر کشته شدن یک دختر 22 ساله ، موجب تخریب باغهای میوه ، گندم زارها و کنده شدن صدها اصله درخت سیب ، تلف شدن بیش از 200 راس گاو و گوسفند و از بین رفتن دهها چادر دامداران ساکن در این منطقه شد . بر اساس گفته ریش سفیدان ، جاری شدن سیلاب همراه با گل و لای در 30 سال گذشته در این منطقه ، بی سابقه بوده است . خسارت وارد شده ناشی از جاری شدن سیلاب در ارتفاعات چوبر تالش در دست بررسی است .

شمال نیوز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


آلپ : نجات 7 کوه نورد بهمن زده ...

15 کوه نورد در قالب یک گروه به بخش «مون بلان» که بلندترین قله آلپ است رفتند اما هنگام پایین آمدن ، گرفتار بهمن سهمگین شدند. سپس کمک رسانان فرانسوی با بالگرد به سخت گذرترین بخش کوه رفتند و دیروز در جریان جست و جوهای نفس گیر ؛ هفت کوه نورد زخمی را نجات دادند. همچنین با کمک علامت هایی که دستگاه های الکترونیکی همراه کوه نوردان  فرستاده اند نقطه دفن سایر اعضای گروه مشخص است. به گفته گروه نجات ، این کوه نوردان زیر 15 متر برف و یخ مدفون شده اند و هیچ امیدی به زنده بودن آنها نیست. همچنین به خاطر نگرانی از تداوم ریزش بهمن ، تاکنون اقدامی برای بیرون آوردن قربانیان صورت نگرفته است.  در میان کوه نوردان نجات یافته ، پنج آلمانی، دو سوئیسی و یک اتریشی به چشم می خورند.

خبرگزاری ایسکانیوز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


در ستایش حقیقت !

.

.

.

.

.

.

.

حقیقت اما

متنی جاری ست ،

زیبا و سپید

بی هیچ لکه ای ...

                                   محمود درویش

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نظر هیئت کارشناسی حادثه غار پراو در مورد کاظم فریدیان

.

.

.

.

.

.

.

اجرای برنامه ی پیمایش کامل غار پراو در مهر ماه ١٣٨١  توسط کاظم فریدیان ، به بحرانی بزرگ در تشکیلات باشگاه دماوند و افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی ایران منجر گردید . در این برنامه و به دلیل اشتباهات مسلم و مرگبار کاظم فریدیان در انجام وظایف مشخص سرپرستی ، ویکتوریا کیانی راد و امیر احمدی جان خود را از دست دادند و اجسادشان برای همیشه در عمق ۴٨۵ متری این غار باقی ماند . دامنه و ابعاد بحران بوجود آمده در نتیجه ی این حادثه به گونه ای بود که مدیران وقت باشگاه دماوند را در مقابل پاسخ گوئی سریع ، روشن و مسئولانه به خانواده های ویکتوریا و امیر و همچنین افکار عمومی قرار داده بود و موجب گردید ظرف کمتر از ١٠ روز نسبت به تشکیل هیئت کارشناسی برای بررسی و اعلام نتیجه نسبت به فاجعه ی تراژیک مرگ دو کوه نورد اقدام کند :

 

« هیات مدیره باشگاه در تاریخ ٢٧/٧/٨١ طی نامه ی ٨٧٠۵ آقای علی جوانشاد را که از غار نوردان با سابقه باشگاه و کشور می باشد جهت تحقیق در مورد حادثه ی مذکور مامور نمود . ایشان طی جلسات متعدد با کمک تعدادی از آگاهان ذیربط ضمن صحبت با نفرات شرکت کننده و برخی از اعضای تیم امداد و بررسی سایر مدارک موجود گزارشی را در ١٣ صفحه تهیه نمود و در تاریخ ٣/٩/٨١ به هیات مدیره ارائه دادند ...مجموع گزارشات ، تحقیقات و مستندات حادثه غار پراو »

 

یکی از نکات جالب و قابل توجه در این گزارش ١٣ صفحه ای ، تشخیص و اعلام نظری است که هیئت کارشناسی باشگاه دماوند نسبت به شخصیت و عملکرد کاظم فریدیان ارائه می دهد :

 

« ... با توجه به سوابق یاد شده از کاظم فریدیان و همچنین پیگیری برنامه های اجرا شده توسط ایشان ، نامبرده کوه نوردی است بسیار بی پروا ، جسور ، نترس و دارای پذیرش خطر در حد بسیار بالائی بوده و به نظر این هیئت : ریسک پذیری ایشان همیشه جلوتر و بالاتر از منطق شان است . با توجه به صفاتی که از ایشان نقل شده و مورد بررسی قرار گرفته ، همه فنون و حرکت های ورزش کوه نوردی از نظر ایشان ساده و بی اهمیت است ... مجموع گزارشات ، تحقیقات و مستندات حادثه غار پراو »

 

و گویا همین اعلام نظر هیئت کارشناسی _ خود _ باشگاه دماوند در مورد شخصیت و عملکرد کاظم فریدیان است که موجب می گردد  هیئت مدیره های بعدی از تائید  برنامه های _ حتی فردی _ دیگر او ( برودپیک و k2 ) و اعلام آن به عنوان برنامه های رسمی باشگاه امتناع ورزند . و حالا ... با توجه به بحران بوجود آمده در برنامه نانگاپاربات و کشته شدن یکی از اعضای تیم ( سامان نعمتی ) و مسئولیت مشخص کاظم فریدیان در این برنامه : مدیر فنی ! مدیران فعلی باشگاه دماوند باید به یک پرسش ساده و طبیعی پاسخ دهند : برنامه ی نانگاپاربات ، برنامه ی رسمی و اعلام شده ی باشگاه دماوند بود . با توجه به اعلام نظر صریح و مشخص هیئت کارشناسی حادثه ی غار در مورد شخصیت و عملکرد کاظم فریدیان که ریسک پذیری ایشان همیشه جلوتر و بالاتر از منطق شان است چگونه و با کدام دلیل منطقی  ، صلاحیت این فرد به عنوان مدیر فنی برنامه ای مانند نانگاپاربات مورد تائید قرار گرفته است؟

_________________________________________

پی نوشت :

عناوین اشتباهات مسلم و مرگبار کاظم فریدیان در گزارش هیئت مدیره ی آن زمان باشگاه دماوند به صورتی مشخص ، چنین بیان شده است :  «  ... گروه بندی نامناسب افراد توسط سرپرست ... عدم انتخاب سرپرست برای تیم دوم ... عدم پیش بینی امداد رسانی جهت حوادث احتمالی توسط سرپرست ...مجموع گزارشات ، تحقیقات و مستندات حادثه غار پراو  »

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


از بخش پیام ها : نگاه منتقد ادبی به عملکرد فریدیان و عباس محمدی

جناب آقای رامین شجاعی ؛

سلام ؛

1 - به دروغ­پردازی­ها و بزرگ­نمایی­ها اشاره­ای مختصر و گذرا داشته­اید ؛ اگر کسی بخواهد آن­ها را به­طور کامل فهرست کند فکرمی­کنم به تنهایی یک بولتن خواهد شد ؛ اجازه دهید بنده هم یک مورد دیگر را اضافه کنم ؛ در خبر شمارۀ 8 پای­گاه اطلاع­رسانی تیم ، به تاریخ جمعه 7 تیر 1387 ، ای­میل و عکس­های ارسالی فریدیان از کمپ اصلی ، منتشر شد ؛ فریدیان می­نویسد :

« ... هزار متر ارتفاع یخچال با شیبی بین 60 تا 75 درجه ... »

حالا به عکس­های مربوط به این یخچال توجه کنید :

 

.

http://www.fa.iranianchallengers.com/modules.php?name=News&file=article&sid=41

همان­گونه که مشاهده می­کنید ، شیب کلی یخچال در قسمتی که در این دو عکس دیده می­شود ( با توجه به این­که هر دو عکس از پهلو گرفته شده­اند و نیم­رخ شیب را نشان می­دهند ) حدود 40 درجه و یا کم­تر است و اگر برخی قسمت­های جزئی را در نظر بگیریم شاید به زحمت به 45 درجه برسد ؛ لابد از نظر فریدیان ، این قسمت­ها که عکس آن­ها را به عنوان بخشی از همان یخچال منتشر می­کند ، جزء آن "هزار متر یخچال" نیستند ؛ شاید هم ما خبر نداریم و نمی­دانیم که در ریاضیات جدید 40 و 45 و کم­تر از آن ، بین 60 تا 75 است ؛ اگر فریدیان مفهوم درجه را می­داند و یا می­تواند شیب را تا حدودی درست تخمین بزند ، باید گفت که دروغ­پردازی و بزرگ­نمایی کرده است ؛ و اگر نمی­داند درجه چیست و یا نمی­تواند شیب را تا حدودی درست تخمین بزند ، چرا به خود اجازه می­دهد در مورد مسایلی که دانشش را ندارد اظهار نظر کند ؟

 2 - ظاهراً آقای عباس محمدی منتظر اند تا باشگاه دماوند ، "پنجمین قربانی" را تقدیم کند تا شاید دربارۀ ایشان قلم رنجه فرمایند ؛ البته چون ایشان قویاً به کار نو در کوه­نوردی معتقد هستند و این عنوان را قبلاً به جای دیگری اعطا نموده­اند ممکن است منتظر « ششمین قربانی » باشند تا مقالۀ ایشان هم کاری نو در عرصۀ مطبوعات کوه­نوردی باشد ؛

عباس محمدی می­نویسد که 9 ماه پس از حادثۀ گاشربروم یک ، دست به قلم برده است ؛ فرصت نبود تا جست­وجویی در مورد صحت این مطلب انجام دهم ؛ فقط تصادفاً به مطلبی با عنوان "محمد اوراز ، شیر در زنجیر ... " در گاه­نامۀ شمارۀ 9 انجمن که در تاریخ بهمن 1382 یعنی کمی بیش از 5 ماه پس از حادثه منتشر شد ، برخورد نمودم ؛ لازم به توضیح نیست که مقالات مندرج در این گاه­نامه ممکن است هفته­ها و یا ماه­ها قبل نوشته شده باشند ؛ محمدی می­نویسد :

« اگرچه فدراسیون ، به­ویژه پس از مرگ اوراز ، کوشیده است تا با بیان عنوان­هایی مانند « مربی درجه یک » ، « مرد سال کوه­نوردی » ، « دارنده­ی عناوین مختلف جهانی » ، « قهرمان قهرمانان کوه­نوردی » ( گاهنامه­ی اورست ، شماره­ی 10 و ... ) از آن زنده­یاد چهره­ای بسیار برجسته ارایه دهد ( و این برای سلب مسئولیت احتمالی در خصوص مرگ او می­توانسته مؤثر باشد ) ، اما واقعیت این است که فدراسیون نتوانسته بود از جنبۀ فنی کوه­نوردی ، چیزی به اوراز اضافه کند که در ردیف کارهای هیمالیایی که جهانیان انجام می­دهند ، به معنای کارشناسانه ، باارزش به­شمار آید »

 

و حالا به سادگی می­توانید به جای "فدراسیون" و مرحوم "اوراز" ، « باشگاه دماوند » ( یا « تیم نانگاپاربات » یا « سرپرست و مسؤول فنی تیم » یا ... ) و مرحوم « سامان نعمتی » را قرار دهید و آن­­گاه ببینید که آیا برای گفتن یا نوشتن چنین جملاتی ، با وجود رفتار­هایی که پای­گاه اطلاع­رسانی تیم نانگاپاربات و نیز باشگاه دماوند از خود نشان داده است ، نیازی به انتظار برای شنیدن یا خواندن گزارش اعضای تیم و "تحلیل واقعه" هست یا خیر ؛

محمدی در همین مقاله می­نویسد :

« یک راه درس گرفتن ، نگاه انتقادی به حادثۀ پیش آمده ، و دیدن نقطه­ضعف­های دست­اندرکاران برنامه­ها است ؛ با این کار می­توان انتظار داشت که اگر حادثه­ای روی داد – که این در کوهستان طبیعی است – مدیریت شرایط بحرانی ، شیوه­های جستجو برای گم­شدگان ، رفتار اعضا با آسیب­دیدگان ... و اطلاع­رسانی پس از حادثه ، مطابق با استانداردها باشد ، و نشانه­ای از اهمال در آن یافت نشود »


لابد تا این­جای کار تمام این موارد به­خصوص آن مورد آخری مطابق با استانداردها بوده است و نشانه­ای از اهمال در آن یافت نشده است که آقای محمدی تمام کارخانه­ها و خطوط تولید انبوه مقاله و سخن­پردازی­های پرمایه را به علت تقارن با تعطیلات تابستانی به مرخصی فرستاده­اند و خود نیز "سوار" بر « تــایــتــانــیــک خوش­خیالی » شان ، در تدارک و مشغول "بازی عشق و مرگ" شده­اند ؛

 

 

از بخش پیام ها : وبلاگ های داستان کوه  و کوه نوشت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


از برنامه های اجرا شده در تابستان 87

صعود دماوند از مسیر غربی ( سیمرغ ) همراه با : رضا عربی _ الهام میرزا رضی _ امیر طالبی _ یزدان بخش زارع _ پریسا و حمید محمد بیگی _ نسرین قبله زاده _ مریم رهبان _ محبوبه و میثم سروی _ مریم و محسن وحیدی نسب _ شکوفه عباس زاده _ هادی امیری _ ماشاله نقی لو _ نرگس و محمد آشتیانی _ حسین صادقی _ سعید قاطعی _ صابر جاوید _ غلامرضا نظری _ بهار رضوی _ محمد لطفی _ فاطمه حمزه لوئی _ فرامرز نصیری ( سرپرست)

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

آنجا که در آبی خیال ، رویائی نقش می بندد ...

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

و صعود قله خله نو ( ۴۳۸۶ متر ) :

.

زیباترین سکوت گردنه های بلند ٬رنگ آسمان ٬ بوی تابستان ...

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +


بخشی از اسرار نورهای قطبی گشوده شد

.

.

.

.

.

.

.

دانشمندان می گویند برای فوران های ناگهانی و حرکات سریع که گاه در نورهای شمالی و جنوبی مشاهده می شود توضیحاتی یافته اند. به گفته آنها این پدیده ناشی از انتشار مقدار عظیمی انرژی ذخیره شده است که 100 هزار کیلومتر بالاتر از سطح زمین در میدان مغناطیسی محافظ آن روی می دهد.  این حوادث انفجارگونه زمانی اتفاق می اتد که خطوط میدان مغناطیسی زمین تحت فشار زیاد ناگهان شکل تازه ای به خود می گیرند. این نتیجه گیری بر اطلاعات جمع آوری شده توسط پنج ماهواره سازمان هوافضای آمریکا، ناسا، که دور زمین می گردند استوار است.  واسیلیس آنجلوپولوس از دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس گفت: "ما عاملی که نورهای شمالی را به رقص در می آورد کشف کرده ایم."... محققان با استفاده از پنج ماهواره همانند تمیس که در فاصله زیاد از یکدیگر می گردند و همچنین شبکه حمایتی آنها روی زمین، سلسله حوادثی را ردیابی کردند که با یک "زیرتوفان" اولیه شروع شده و در نهایت به یک رقص رنگارنگ نور در آسمان شب دو قطب زمین منجر می شود.  این مطالعات تایید کرد که توفان ها با یک به اصطلاح "بازاتصال" در خطوط میدان مغناطیسی شروع می شود. نیکولا فاکس دانشمند دانشگاه جانز هاپکینز توضیح داد: "زمین غرق بادهای خورشیدی است، که میدان مغناطیسی خورشید را با خود حمل می کنند."  "این میدان می تواند در جهت های مختلف قرار گیرد اما وقتی در جهت مقابل میدان مغناطیسی زمین قرار می گیرد، درست همانطور که دو قطب مخالف یک آهنربا همدیگر را جذب می کنند، خطوط دو میدان شکسته شده و به هم می پیوندند."  "این اتصال مجدد باعث ورود مقدار عظیمی انرژی خورشیدی به داخل اتمسفر مغناطیسی زمین می شود. این به نوبه خود یک زیرتوفان ایجاد می کند که در نهایت منجر به نورهای قطبی می شود."

گزارشی از : BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ شهریور ۱۳۸٧
    پيام ها    +