کلاغ ها


+ دوگ اسکات : در ستایش نگاه انسانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

کوه نورد برجسته ی انگلیسی " دوگ اسکات " که به عنوان مهمان افتخاری اجلاس جهانی کوه نوردی به تهران دعوت شده بود روز یکشنبه ٢٨ مهر ٨٧ در محل سالن اجتماعات دفتر امور مشترک فدراسیون های ورزشی ، به شرح زندگی و صعودهایش در هیمالیا پرداخت . این برنامه که با عنوان " بر فراز هیمالیا " از سوی روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی _ و همزمان با برگزاری مجمع عمومی فدراسیون جهانی کوه نوردی در تهران _ تدارک و اعلام شده بود با استقبال قابل توجه و گسترده ی کوه نوردان و دیگر علاقمندان به این رشته ی ورزشی روبرو گردید:

.

.

.

.

.

 

جلسه با وجود انجام کارهای تدارکاتی _ مانند آماده سازی دستگاه پخش اسلاید و نصب عکس ها و پوسترهای مربوطه و ... _ در لحظات آخر ، اما در همان ساعت اعلام شده _ یعنی ٣٠/١٨ _ و فقط با اندک دقایقی تاخیر آغاز شد که این نکته ای قابل تحسین بود ! در آغاز جلسه شاهد نمایش فیلمی تبلیغاتی از جاذبه های طبیعی و تاریخی ایران بودیم . از همان نوع فیلم هائی که همه ی نماهایش قرار است گل و بلبل و لباس های محلی و صنایع دستی و ...  باشد و با همان موسیقی ابدی و جاودان و البته کلیشه ای امین اله حسین برای این گونه فیلم ها ( مینیاتورهای ایرانی ) قرار است چهره ای زیبا و دلفریب از سرزمین مان را برای دیگران ( خارجی ها ) ترسیم کند که خب ... حداقل ما که می دانیم داستان از چه قرار است و این همه ی واقعیت سرزمین مان نیست !

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

مجری جلسه حسین رضائی مسئول روابط عمومی فدراسیون و نویسنده ی وبلاگ کوه نوشت بود : جوان ، پرانرژی ، باحوصله ، خوش برخورد و با شعور اجتماعی قابل توجه .  او با پیش بینی استقبال کوه نوردان ، تکاپوی زیادی نمود تا این جلسه در محل مناسبت تری _ مثلا دانشگاه امیرکبیر _ برگزار گردد اما موفق نشد و با وجود تجربه ی سال قبل در گزارش مهدی اعتمادفر و شرایط نامناسب سالن اجتماعات دفتر امور مشترک فدراسیون ها _ مانند ظرفیت کم ، فقدان سیستم های صوتی و تصویری پیشرفته ، فقدان دستگاه های تهویه و ... _ به ناچار و به عنوان گزینه ای اجتناب ناپذیر آن را برای محل برگزاری جلسه انتخاب کرد .

معرفی دوگ اسکات و شرح نسبتا کاملی از زندگی و فعالیت های کوه نوردی او برای حاضرین ، کاری بود که توسط رضائی انجام شد : متولد ٢٩ می ١٩۴١ در ناتینگهام انگلیس ... آغاز کوه نوردی در ١٢ سالگی و پنج سال بعد  فعالیت در آلپ... حضور در ۴۵ هیئت اعزامی به هیمالیا و صعود نزدیک به ۴٠ قله که از نیمی از آنها به عنوان نخستین صعود یاد می شود ... بجز صعود سال ١٩٧۵ دیواره جنوب غربی اورست که از کپسول  بهره گرفته شد ، تمامی صعودهای دیگر از مسیر نو یا به سبک آلپی بوده است ... صعود به قلل مرتفع ٧ قاره ی جهان ... رئیس آلپاین کلاب لندن از ١٩٩١ تا ٢٠٠١ ... رئیس گروه کوه نوردی آلپ از ١٩٧۶ تا ١٩٨٢ ... رئیس انجمن کوه نوردی بریتانیا از ١٩٩۴ تا ١٩٩٧ ... دریافت مدال طلای انجمن جغرافیای سلطنتی انگلستان در ١٩٩٩ ... ( رضائی متذکر شد : تهیه و ترجمه این زندگی نامه توسط رضا زارعی انجام شده است )  

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

و تعدادی از صعودهای این کوه نورد برجسته ی انگلیسی : ١٩۶۵ نخستین صعود تارسو تروکو (صحرا ) ... ١٩۶۶ نخستین صعود سیلو داگ ( ترکیه ) ... ١٩۶٧ نخستین صعود بانداکا ۶٨٣٧ متر ( افغانستان ) ... ١٩٧١ نخستین صعود انگلیسی ها بر روی دیواره ال کاپیتان ... ١٩٧٢ نخستین صعود برج شرقی کوه اسگارد ... ١٩٧۴ نخستین صعود چانگابانگ ۶٨۶۴ متر ... ١٩٧۴ نخستین صعود گرده جنوب شرقی کوه لنین ٧١٨٩ متر ... ١٩٧۵ صعود اورست از مسیر دیواره جنوب شرقی به همراه دوگال هستون... ١٩٧۵ نخستین صعود آلپی جبهه جنوبی کوه دنالی ۶٢٢۶ متر از مسیر جدید ... ١٩٧۶ نخستین صعود جبهه شرقی کوه کنیا ... ١٩٧۶ نخستین صعود کوه اگری ٧٣٣٠ متر ( قراقروم ) ... ١٩٧٧ نخستین صعود یال شمالی کانچن چونگا ٨۵٩٣ متر بدون کپسوا اکسیژن ... ١٩٧٩ نخستین صعود قله شمال کوسوم کانگرو ... ١٩٧٩ نخستین صعود جبهه شمالی نوپتسه ... و نخستین صعود هائی در : برج شرقی شولینگ ، پونگ پا رای ٧۴۴۵ متر ، جبهه جنوبی شیشاپانگما ٨٠۴۶ متر ، لوپسان ( قراقروم ) ، قله شرقی چاملانگ ٧٢٨٧ متر ،  دیران پیک ٧٢۶٠ متر ، جیتجو دراک ۶٧٩٣ متر (بوتان ) و ... 

.

شرح کامل فعالیت ها و عکس های دوگ اسکات را می توانید در سایت اینترنتی او ( لینک زیر )  ببینید :

http://www.dougscottmountaineering.co.uk/about_us.htm

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

و سپس نوبت به دوگ اسکات رسید که صحبت هایش ـ متاسفانه ـ توسط فردی بی خواب و کم حوصله ( خودش گفت !‌)  به نام همایون بختیاری برای حاضرین ترجمه می شد . اسکات با لحنی آرام و ظاهری بسیار خونسرد از همه چیز سخن گفت . از زندگی اش . طرز فکر و انگیزه هایش  . شرح برنامه ها و خاطراتش . غم ها و شادی ها . رنج ها و شکست ها و پیروزی ها  ... و از نگاه انسانی اش به کوه و کوه نوردی ! سخنان دوگ اسکات که با نمایش اسلایدهای گوناگونی از برنامه های اجرا شده ی او همراه بود می توانست ـ و می تواند ـ برای کوه نوردی ایران حاوی نکات ارزنده و بسیار قابل توجهی باشد . آنجا که اشاره کرد در یکی از صعودهای به اورست ٬ به خاطر کسالت و مشکلی که برای سرپرست کره ای تیم بوجود آمده بود ٬ اعضای تیم و تنها در ۵ دقیقه ای قله  ٬ همگی تصمیم به بازگشت می گیرند ! روایتی تاثیرگذار از نگرش ٬ تفکر و برخوردی مسئولانه ٬ واقع بینانه و به شدت انسانی در مواجهه با بحران های معمول در ورزشی به نام کوه نوردی ! و البته برای ما و شرایط فعلی کوه نوردی ما ... نتیجه ی اجتناب ناپذیر مواجهه با این نگاه انسانی کوه نورد برجسته ای مانند دوگ اسکات ٬ فقط و فقط می توانست مقایسه ای اجتناب ناپذیر با نگرش ٬ تفکر و برخورد غیر مسئولانه ٬ غیر واقع بینانه و غیر انسانی سرپرست و اعضای تیم ایرانی نانگاپاربات در صعود قله به هر قیمت ممکن و رها کردن یکی از اعضای تیم ( سامان نعمتی ) را به دنبال داشته باشد . دو تن از اعضای تیم نانگاپاربات دماوندی ها در جلسه حضور داشتند ( حسین ابوالحسنی و سهند عقدائی ) و شاید آنان گوشه هائی از فرهنگ و نگاه انسانی این کوه نورد انگلیسی را به گوش سرپرست و مدیر فنی تیم شان برسانند ...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.یکی از خاطرات حیرت انگیز اسکات ٬ زنده ماندن او در شرایط سخت کوهستان اگری به رغم شکسته شدن هر دو پایش در ارتفاع ۷۲۰۰ متری و بازگشتی دشوار و طاقت فرسا پس از ۸ روز به کمپ اصلی بود.

این جلسه در ساعت ۳۰/۲۰ دقیقه پایان یافت . چشمان روشن و چهره ی آرام پیرمرد را هیچگاه فراموش نخواهیم کرد .

                                              

.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پی نوشت :

و تشکر و سپاس فراوان از تمامی کسانی که برای برگزاری این نشست فراموش نشدنی تلاش نمودند . از حسین رضائی ٬ از همایون بختیاری ٬ از رضا زارعی ٬ از ...

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پایان مجمع عمومی فدراسیون جهانی کوه نوردی

شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی فدراسیون جهانی کوه نوردی با به عضویت درآمدن شش تن دیگر از ایرانی‌ها در کرسی‌های جهانی به پایان رسید. در پایان این مجمع که برای نخستین بار در ایران برگزار شد، پس از ارایه‌ی گزارش مالی و عملکرد کنفدراسیون‌های قاره‌ای و همچنین گزارش چند کشور عضو، رای‌گیری برخی از کمیسیون‌های فدراسیون‌های جهانی انجام شد.  در این رای‌گیری زارعی و پارسایی به عضویت کمیسیون کوه نوردی، دکتر مساعدیان و شهبازی به عضویت کمیسیون پزشکی، همایون بختیاری به عضویت کمیسیون جوانان، شیرمحمد به عضویت کمیسیون صعودهای هیمالیا نوردی و همایون بختیاری به عضویت هیات اجرایی فدراسیون جهانی درآمدند. همچنین  در رای‌گیری ویژه‌ای که انجام شد، نمایندگان قاره‌های مختلف در فدراسیون جهانی انتخاب شدند که همایون بختیاری رییس کمیته‌ی روابط بین‌الملل فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی ایران و همچنین نایب رییس صعودهای ورزشی کنفدراسیون آسیا به عنوان نماینده‌ی قاره‌ی آسیا در فدراسیون جهانی کوه نوردی انتخاب شد.

خبرگزاری ایسنا ٢٨/٧/٨٧

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ آرزوی یک زندگی بهتر با آسمانی لاجوردی تر ...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

« در آغاز قرن بیست و یکم میلادی، از هر 35 نفر، یک نفر مهاجر است و از کشوری به کشور دیگر نقل مکان کرده است. اگر تمامی این مهاجران در یکجا زندگی کنند، این محل می تواند پنجمین کشور بزرگ دنیا باشد. همه در جست و جوی زندگی بهتری هستند. آسمانی لاجوردی تر و دشت هایی سبز تر و فراخ تر که گاه اگر آسمان خراشی نیز در دل آن باشد که بتوان در آن زیست که جرگه بهترین زندگی ها و مهاجرت ها است. اما گاهی این مهاجرت نه برای آسمان آبی تر و زیستن در یک آسمان خراش است که فقط ادامه حیات و ادامه زندگی در حداقل ترین شرایط تعریف می شود. نه اجبار سیاسی وجود دارد و نه دلتنگی اجتماعی. فقط ترس است. ترس برای زنده ماندن...و در این شرایط مهاجر غیرمجاز هم به این نحوه برخورد تن می داد چون تنها راه ادامه حیات او به عنوان یک مهاجر غیرمجاز بود. تنها راه برای زیستن. برای بزرگ شدن بچه هایی که بدون شناسنامه در این سرزمین زاده شدند و چشم امید دارند به زندگی نیک تر از سرزمین پدری. چرا که بسیاری از آنها مادرانی دارند که متولد همین سرزمین اند و از فقر و تجربه یک زندگی بهتر به این ازدواج تن داده اند. اکنون جامعه ایران با مفهوم و تعریف جدیدی از خانواده مواجه است. پدر افغان . مهاجر غیرمجاز . مادر ایرانی . شیوه ازدواج به شیوه شرعی و نه همراه با ثبت قانونی. فرزندان بی شناسنامه . بی سواد . بدون متعلق بودن به هیچ کشوری. بدون آینده . بدون داشتن آرزویی که در آن یک زندگی بهتر با آسمان لاجوردی تر وجود دارد ... روزنامه اعتماد ٢٨/٧/٨٧ »

.

عکس: اینترنت

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بحران های مالی و شکاف بر سر مبارزه با گرمایش زمین

رئیس جمهور فرانسه می گوید علیرغم اعتراض شماری از اعضای اتحادیه اروپا، این بلوک همچنان به اهداف خود در زمینه مقابله با تغییرات جوی پایبند خواهد ماند.
.
نیکولا سارکوزی در اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل گفت برای آن دسته از کشورهایی که نگران هستند "راه حل هایی" پیدا خواهد شد.  برخی کشورها با ذکر نگرانی های اقتصادی تهدید کرده اند که از اجرای توافقنامه سال گذشته اتحادیه اروپا در زمینه کاهش تولید گازهای گلخانه ای خودداری خواهند کرد.  شکاف بر سر مبارزه با گرمایش درحالی بروز می کند که اتحادیه اروپا پیرامون بحران بانکی کاملا متحد است.  بحران مالی باعث شده است برخی کشورها مانند لهستان و ایتالیا استدلال کنند که استطاعت مالی برای به اجرا گذاشتن تدابیر سخت در بخش صنعتی - جهت کاهش گازهای گلخانه ای - را ندارند.  سارکوزی که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را به عهده دارد گفت: "طرح مربوط به تغییرات جوی آنقدر مهم است که نمی توانیم آن را کنار بگذاریم، حتی به بهانه بحران مالی"
.
گزارشی از BBC
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ از میان وبلاگ های کوه : خط الراس اشتر به جانستون

.

.

.

.

.

.

.

.

.

« ... به گرمابدر رفتیم و اول جاده خاکی پیاده شدیم . هوا مهتابی و با لکه های ابر پراکنده و پر ستاره . منطقه زیبا و پیاده روی من و فرزاد تو اون جاده خلوت و شب پر ستاره و پر سکوت ترکیبی از ترس و زیبایی بود. ساعت ١١ شب به گردنه خاتون بارگاه رسیدیم... یه نکته دیگه این بود که ما در سرتاسر مسیر هرجا موبایل هامون رو چک کردیم آنتن نداشتیم. کنار رودخانه آب نیک که نشسته بودیم یه چوپان سوار بر الاغ به ما رسید و کلی تعارف کرد که پیشش بریم و خیلی مهمون نواز بود که البته ما فرصت نداشتیم . تو همین حین که با ما حرف میزد موبایلش زنگ زد و شروع کرد به صحبت کردن من با تعجب موبایل خودم رو روشن کردم و دیدم هیچ آنتنی نیست! ... »

.

متن کامل این گزارش و عکس های برنامه در :

http://chal.persianblog.ir

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جاذبه های تاریخی شهر ری

برنامه ی دیدار از جاذبه های تاریخی شهر ری ( برج طغرل ، آتشکده ری ، تپه میل و چشمه علی ) روز پنج شنبه ٢۵/٧/٨٧ اجرا شد . همراه با دوستان عزیز : پوریا اکبر زاده ، پرستو علاسوند ، نسرین قبله زاده ، بهار رضوی ، محبوبه سروی ، فهمیه مرادی ٬ سیما یگانه ، لیلا زنجانی ٬ حسین نبیان ، منصوره و عباس ثابتیان

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ از نگاهی دیگر ...

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

.

.

.

طرح:مسعود ضیائی(اینترنت)

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بر فراز هیمالیا با دوگ اسکات

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
دوگ اسکات کوه نورد نام آشنا و پر آوازه که به عنوان میهمان افتخاری اجلاس جهانی کوه نوردی در کشورمان به سر می برد ، طی برنامه ای ویژه از هیمالیا و صعودهایش خواهد گفت ... این برنامه که با نمایش اسلاید نیز همراه خواهد بود ، روز یکشنبه ۲۸ مهر ماه از ساعت 18:30 در سالن اجتماعات دفتر امور مشترک فدراسیون های ورزشی واقع در ضلع جنوبی مجموعه  ورزشی  شهید شیرودی برگزار می شود و شرکت برای عموم علاقه مندان آزاد است ... وبلاگ کوه نوشت 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تپه میل : نگین گمشده ای در ری

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

« از هر گردشگر داخلى و خارجى اگر از رى بپرسیم بدون شک از آرامگاه حضرت عبدالعظیم، برج طغرل و چشمه على خواهد گفت اما کمتر کسى است که از تپه میل و آتشکده رى سخن به میان آورد. در دوازده کیلومترى جنوب غربى آرامگاه شاه‌عبدالعظیم و به طور واضح‌تر و آدرس سرراست‌تر در دو کیلومترى جنوب روستاى قلعه‌نو از روستاهاى دهستان غار شرقى بخش کهریزک شهرستان ری، بر فراز تپه‌اى به نام تپه میل بنایى کهنه از عهد ساسانیان به چشم مى‌خورد که آثار و بقایا و رسوم و احکام آتشکده بزرگ رى است . بر روى تخته سنگى در نزدیکى بنا این چنین نوشته شده است:  «این محل که به نام تپه میل خوانده شده بقایاى آتشکده معظمى از دوره ساسانیان است» هر چند به موجب پاره‌اى اسناد قدمت آن را به زمان‌هاى پیش از زرتشت مى‌دانند در تاریخ طبرى آمده است : به رى آتشگاهى بود که از آن قدیمى‌تر نبود . و برخى پا را فراتر گذاشته و احداث آن را به فریدون نسبت مى‌دهند. هر چند درستى آن مسلم نیست ولى متاخران رى را از زمان‌هاى دیرین و پیش از ظهور زرتشت شهرى مذهبى و مرکز مغان مى‌دانسته‌اند... وبلاگ مهرازی »

.

عکس از کلاغ ها

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کشف غارهای شگفت انگیز

گروه 20 نفره از کوه نوردان شهرستان دشتی ، 9 غار شگفت انگیز در کوه نمکی این شهرستان کشف کردند. رئیس هیات کوه نوردی این شهرستان گفت : وجود سفره های زیرزمینی آب شور و قندیل های نمک از ویژگی های این غارهاست. حمید زارعی افزود : در این کوه نمک ، آبشاری از آب شور نیز کشف شده است که در نوع خود بدیع و جالب توجه است. گنبد نمکی در 60 کیلومتری جنوب شرقی خورموج و 144 کیلومتری جنوب شرقی بوشهر قرار دارد و بلندترین قله آن یک هزار و 483 متر ارتفاع دارد . گنبد نمکی از فعال ترین گنبدهای نمکی ایران است که بهمن پارسال به عنوان نخستین اثر طبیعی استان بوشهر در فهرست آثار طبیعی ملی به شماره 22 ثبت شد .  این اثر طبیعی هنوز برای بسیاری از افراد حتی ساکنان استان بوشهر شناخته شده نیست. گنبد نمکی ، از چین خوردگی های بخش جنوبی زاگرس به شمار می رود که در اطراف آن مناظر بدیعی از جمله تاقدیس و برجستگی های تیغه مانند نمکی ، طبیعت گردان را به خود جلب می کند.

جام جم آنلاین

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+  

کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

.

.

.

.

.

.

.

       

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی» .

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت و گروه کوه نوردی دانشگاه شریف برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ایران میزبان مجمع عمومی فدراسیون جهانی کوه نوردی

ورزش ایران از ٢۴ مهر و برای نخستین بار میزبان «اجلاس جهانی کوه نوردی» خواهد بود. روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی اعلام کرد: روسای 80 فدراسیون جهانی کوه نوردی تا کنون برای شرکت در مجمع عمومی جهانی که از 24 مهر ماه در هتل لاله تهران برگزار خواهد شد، ثبت نام کرده اند. برگزاری انتخابات هیئت رئیسه ، تصویب قطعنامه ها ، نشست کمیسیون های مختلف و در پایان ، اجلاس کنفدراسیون آسیا از برنامه هایی است که این نشست دنبال می کند. برگزاری اجلاس در این سطح ، تاکنون در سایر رشته های ورزشی و فدراسیون های کشورمان فراهم نشده است و این اتفاق برای نخستین بار است که رخ می دهد . حضور افتخاری چهره های مطرح و صاحب نام کوه نوردی جهان همزمان با برگزاری این اجلاس از مواردی است که مطمئنا کانون توجه خواهد بود.

جام جم آنلاین

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ از سفرنامه ی تصویری امیله آژار به شنبه بازار انزلی ...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

وبلاگ : در لحظه  http://alborz.blogfa.com

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

خبرگزاری رویترز ( از فلسطین )

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ همایش گرامیداشت یاد و خاطره ی سامان نعمتی

 

 بر قله ایستادم

              آغوش باز کردم

                               تن را به یاد صبح

                                            جان را به آفتاب سپردم

 

هیئت کوه نوردی شهرستان قروه به مناسبت بزرگداشت یاد و خاطره ی سامان نعمتی ، همایشی را در تاریخ ٢ و ٣ آبان ٨٧ در محل مجموعه ورزشی تختی این شهرستان برگزار می کند . جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه مراجعه نمائید:

http://www.ghajer.com/index.html

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کلون بستک

 

 

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

این صعود روز جمعه ١٩/٧/٨٧ و با تعداد ۲۶ نفر انجام شد . شرکت کنندگان در برنامه : بابک شهباز ٬ مریم وحیدی نسب ٬ شکوفه عباس زاده ٬ هادی امیری ٬ پوریا اکبر زاده ٬ فاطمه تهرانی ٬ الهام میرزا رضی ٬ رضا عربی ٬ محسن موگوئی ٬ سعید قاطعی ٬ نرگس آشتیانی ٬ مریم عابدین ٬ کورش یگانی ٬ ماشااله نقی لو ٬ آیه توکلی ٬ سپیده اصغری ٬ مهرداد آراسته ٬ مجید محبوبی ٬ صابر جاوید ٬ اصغر سپهری ٬ محبوبه سروی ٬ محمد ملکیان و فرامرز نصیری ( سرپرست )

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حکایت مربیان پروازی !

رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی گفت: برای جذب مربی خارجی باید برنامه‌های خود را با شرایط کمیته ملی المپیک هماهنگ کنیم. محمود شعاعی  اظهار کرد: سرمربی ایتالیایی تیم ملی سنگ‌نوردی پیش از مسابقات قهرمانی جهان دو هفته در ایران بود و برنامه‌های خود را ارایه کرد. اما برای جذب او یا یک مربی سرشناس دیگر دچار مشکل شدیم.  وی افزود: زمانی که برای جذب مربی خارجی با مسوولان کمیته ملی المپیک صحبت کردیم آنها گفتند شیوه‌ی جذب مربیان خارجی متفاوت است. مسوولان کمیته‌ ، مربی پروازی که ایران بیاید، برنامه بدهد و برود را جذب نمی‌کنند، هر چند که باید بپذیریم جذب مربیان در سنگ‌نوردی با مربیان کشتی و فوتبال و غیره تفاوت زیادی دارد.  رییس فدراسیون کوه نوردی با تاکید بر اینکه برای جذب مربی خارجی برنامه‌های فدراسیون باید با برنامه‌های کمیته ملی المپیک هماهنگ شود، خاطرنشان کرد: مربیان مطرح سنگ‌نوردی جهان به طور کامل در کشوری که با آن قرارداد دارند، نمی‌مانند. آنها تنها برنامه می‌دهند و می روند. وی ادامه داد: ایران سال آینده میزبان مجمع جهانی فدراسیون جهانی کوه نوردی و صعودهای ورزشی و اجلاس آسیاست که همه چیز برای برگزاری آبرومندانه این اجلاس‌ها آماده است.

                                                                         ایسنا ٢٠/٧/٨٧

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نجات کوه نوردان ناشی !!

یک گروه چهار نفره که در کوه های شمال تهران گرفتار شده بود با تلاش کمک رسانان آتش‌نشانی نجات یافت. ستاد فرماندهی آتش نشانی پایتخت 13:34 جمعه از طریق سامانه 125 از گرفتار شدن چهار کوهنورد در کلکچال باخبر شد و بلافاصله گروه نجات 374 را رهسپار آنجا کرد. سرپرست ناجیان 125 گفت :پس از یک ساعت کوه‌پیمایی به محل مورد نظر رسیدیم و با چهار نفر که در شیب تند و میان صخره‌ها گیر کرده بودند رو به رو شدیم . آنان به خاطر دسترسی نداشتن به آب و غذا دچار ضعف جسمانی شده بودند . «باقری راد» اضافه کرد : ابتدا مقداری آب و غذا به کوه نوردان ناشی دادیم تا ضعف جسمانی‌شان برطرف شود و بعد آنان را با استفاده از تجهیزات ایمنی و احتیاط کامل به میدان تجریش بردیم.  به گفته وی ، بی‌احتیاطی و آشنا نبودن به مسیر کوهستان علت اصلی بروز این رخداد بود.

ایسکانیوز

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ همانند فتح قله ی اورست و لمس آسمان ...

فرناندو تورس رسیدن به توپ طلای فوتبال جهان را به فتح قله اورست تشبیه کرد.  این فوتبالیست اسپانیایی در گفت‌وگو با روزنامه اکیپ فرانسه گفت: «زمانی که مراسم معرفی بهترین بازیکن جهان را از تلویزیون تماشا می‌کردم، بازیکنانی همچون زیدان، رونالدینیو و کاکا این عنوان را بدست می‌آوردند. در آن زمان به خودم می‌گفتم که این جایزه مختص بازیکنانی است که از یک سیاره دیگر آمده‌اند. حالا من هم در میان نامزدهای کسب این عنوان هستم و نمی‌توانم این مساله را باور کنم.» تورس خاطرنشان کرد: «بدست آوردن این جایزه همانند فتح قله اورست و لمس آسمان است.»                                  

خبرگزاری ایسنا

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حقیقت ؟!

«... امشب در یک مراسم اختتامیه بودم . اختتامیه مراسم غارنوردی ... اکسپدیشن غارنوردی ... اتحادیه جهانی غارنوردی ... و باشگاهی که من در آن کوه نوردی می کنم مجری آن سمینار بود ... خیلی جالب بود در میان آن همه تشریفات و صحبت از مرام و مسلک ایرانی ... در بین آن همه جمعیت کوه نورد و غار نورد ... هیچ یادی از امیر و ویکتوریا ... جانباختگان برنامه غار نوردی سال ۱۳۸۱ که برنامه رسمی همین باشگاه بود به میان نیامد ... گویی آنها هیچ وقت از اعضای این باشگاه نبوده اند ... تا خاطر دوستان و مهمانان از یادآوری این حادثه مکدر نشود ... و تلاش من با دادن یادداشتی به یکی از مجریان جلسه راه به جایی نبرد... پرستو ابریشمی : وبلاگ باشگاه ما »

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٩ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اورست ، در فهرست مناطق "در ‌معرض خطر" زمین

.

.

.

.

.

.

.

.

در چند سال گذشته چادر‌های رنگی پاره شده، کپسول‌های خالی اکسیژن و قوطی‌های مواد غذایی به یکی از مناظر آشنای فاتحان اورست تبدیل شده است  به‌طوری‌که در پی درخواست فعالان و حامیان محیط‌زیست، پارک ملی اورست هم‌اکنون در فهرست مناطق در معرض تهدید یونسکو ثبت شده است. دلیل این اقدام علاوه بر گرم‌شدن شدید زمین در این منطقه،  وجود انبوه زباله به‌عنوان بحرانی زیست‌محیطی اعلام شده است؛ در حالی‌که  وضعیت اورست هر سال نسبت به سال قبل وخیم‌تر می‌شود . صدها کوه نوردنما (!) از سراسر جهان هرساله تلاش می‌کنند شانس خود را برای فتح این قله محک بزنند اما تنها آثار مخرب خود را به جای می‌گذارند. به گفته کارشناسان طی 30 سال گذشته با افزایش تعداد کوه نوردان، این قله به‌تدریج به یکی از بزرگترین مقاصد سفر‌های تحقیقاتی و گردشگری تبدیل شده است که با وجود عملیات پاکسازی گسترده و نیز افزایش آگاهی زیست‌محیطی در گردشگران همچنان پذیرای هزاران تن زباله به‌عنوان تنها ره‌آورد کوه نوردان است...

گزارشی از همشهری آنلاین

عکس: اینترنت

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٩ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اکسپرسیونیسم : Edvard Munch

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

« عریان ، تک افتاده در یخ بندان این عصر شوربخت ...    کافکا »

تابلوی فریاد ، نقاشی ادوارد مونش ، مثال مشهور سرچشمه های اکسپرسیونیسم است ... انسانی که روی پلی چوبی بالای رودخانه ایستاده ، دست ها را به دو سوی صورتش برده و پیداست که فریادش از هراس است . از خطری نزدیک شونده  . آن سوتر روی پل دو نفر دارند به او نزدیک می شوند . خطر آیا همین دو هیبت انسانی است یا این دو دارند به کمک می آیند ؟  شاید اصلا این دو دارند از او دور می شوند . خبری به او داده اند و از کنارش گذشته اند ؟ در باره چه چیز ؟ فاجعه ای مثل پایان جهان یا گوشزدی شخصی ؟ و این آدم به سوی ماه نگاه می کند تا برای تهدیدی که در پیش است گواهمان بگیرد . یا دارد خود ما را نیز از فاجعه آگاه می کند و هشدارمان می دهد ؟ بعد نگاه به سوی آسمان کشیده می شود . آسمانی سرخ و آشوب زده که انگار پیش درآمد توفانی یا بلائی دیگر است که در دور دست ها _ دوردست تر از توانائی های آدمی _ رخ خواهد داد... سرچشمه های این هراس در پرده باقی می ماند ... این فریادی نیست که تمامی داشته باشد . زاینده دلهره آن آسمان سرخ باشد یا آن دو بیگانه . یا هر چیز دیگر . این ترسی نیست که بگذرد . این دنیا مرا به هراس خواهد انداخت تا ابد ...

.

صفی یزدانیان ( ماهنامه ی سینما و ادبیات )

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در سالگرد تراژدی مهر

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

اینگونه که در من می نگری

بازمی مانم از سخن...و دریا معنای مرداب های پوسیده می شود

اینگونه که در من می نگری

باز می مانم از نفس...و خورشید در کهکشان تلخش نمی تابد

اینگونه که در من می نگری

باز می مانم از تپش...و اندوه ماه در نبض گندمگون خاک می دمد

چرا که آبشار تبسم تو ، مفهوم زلالی دریاست

و کهکشان بزرگ دستانت ، آسایش بی انتها

و چشمانت ، دو عصاره مهر و زیبایی

.

گرامی باد یاد و خاطره ی  ویکتوریا کیانی راد و امیر احمدی ... که در حادثه ی غار پراو ( ١۶ مهر ماه ۱۳۸۱ ) برای همیشه به ابدیت روشن جهان پیوستند .

.

.

_______________________

اجرای برنامه ی پیمایش کامل غار پراو در مهر ماه ١٣٨١  به سرپرستی  کاظم فریدیان ، به بحرانی بزرگ در تشکیلات باشگاه دماوند و افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی ایران منجر گردید . در این برنامه و به دلیل اشتباهات مسلم و مرگبار فریدیان در انجام وظایف مشخص سرپرستی ، ویکتوریا کیانی راد در ساعت ١٨ روز شانزدهم  مهر ٨١ و امیر احمدی در حدود ساعت ٢٢ همان روز جان خود را از دست دادند و اجسادشان برای همیشه در عمق ۴٨۵ متری این غار باقی ماند ... عناوین اشتباهات مسلم و مرگبار کاظم فریدیان در گزارش هیئت مدیره ی آن زمان باشگاه دماوند به صورتی مشخص ، چنین بیان شده است :  «  ... گروه بندی نامناسب افراد توسط سرپرست ... عدم انتخاب سرپرست برای تیم دوم ... عدم پیش بینی امداد رسانی جهت حوادث احتمالی توسط سرپرست ...مجموع گزارشات ، تحقیقات و مستندات حادثه غار پراو  »

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رویا...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

و بعد ، تصویر چهره اش را دیدم که بر آب شناور بود و به دوردست ها می رفت . به دریا ...

.

.______

عکس از کلاغ ها (برکه ی بزرگ غرب خله نو)

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ چرا مازندرانی؟ آنها باشگاه دماوندی ها بودند ...

بعد از انتشار خبر نجات کوه نوردان مازندرانی در کوه های استان چهارمحال بختیاری ، شاهد اشاره به نکاتی بسیار جالب و قابل توجه  از سوی تعدادی از خوانندگان در بخش پیام ها بودیم . اول اینکه : گروه نجات یافته و مورد نظر در متن خبرگزاری ایسکانیوز ، ربطی به استان مازندران نداشته و  آنها تیمی از باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند بوده اند !! و دوم : سایت رسمی باشگاه دماوند همچنان علاقه چندانی به انعکاس _ تمامی _ واقعیت و حقیقت برنامه های اجرا شده ی این باشگاه ندارد و در شرایطی که کوه نوردی ایران هنوز نتوانسته گریبان خود را از پیامدهای تلخ و سنگین تراژدی رها کردن سامان نعمتی در ارتفاعات نانگاپاربات خلاص کند ، مدیران و مسئولین فعلی این باشگاه همچنان بر جاده های نه چندان سالم (!) پنهان کاری و بالا بردن دیوار" افتخار به هر قیمت ممکن" گام بر می دارند .آنها در سایت رسمی باشگاه شان بدون کوچکترین اشاره به مشکلات بوجود آمده در جریان اجرای برنامه ی تیم اعزامی شان به استان چهار محال بختیاری نوشته اند که :

« تبریک به همنورد گرامی محمدرضا کاشفی ... شناسایی دره جنوب غربی کوه هزار دره در استان چهارمحال و بختیاری  به سرپرستی محمدرضا کاشفی با مهارت و نظم بسیار در مدت 5 روز انجام شد و تیم دیشب به سمت تهران حرکت کرد . این موفقیت بزرگ در اولین پیمایش این دره ناشناخته را به اعضای گروه و سرپرست محترم تبریک عرض می کنیم »

و پیام های تعدادی از دوستان عزیز در واکنش به خبر دروغ ایسکانیوز و پیام تبریک منتشر شده در سایت باشگاه دماوند _ و البته ضمن اشاره به ارزش های برنامه ی اجرا شده _ بدین شرح بود: 

«... خیلی جالبه این گروه با همه ی توانایی که داره اما هیچ موقع مشکلاتی را که در صعود ها برایشان بوجود می آید را نمی خواهند بروز بدهند. حقیقت این است که این گروه خود را برای یک برنامه ی 3 روزه آماده کرده بودند که به 5 روز تبدیل شد. این گروه 10نفره که شامل 7آقا و3 خانم بود به منطقه ی حفاظت شده ی تنگ زندان در سبز کوه استان چهار محال و بختیاری آمده بودند که قصد داشتند که فرود خود را از داخل دره که شامل آبشارهای بزرگ و دیدنی و یک آبشار بسیار بزرگ به نام کرودیدکن است  آغاز کنند پس از داخل آبشارها کارگاه زده و فرود آمدندگفتنی است این کار بسیار قابل تقدیر و ارزنده است زیرا تا بحال کسی این کار را انجام نداده و تمام کسانی که به این منطقه میروند از مسیر پا کوب اول دره با راهنما تا کنار آبشار اصلی فرود می روند و بر می گردند اما  این گروه بعد از فرود تا  آبشار اصلی به راه خود ادامه می دهند که احتمال زیاد نبود مکان مناسب برای زدن کارگاه از مشکلات این برنامه بوده خط ندادن موبایل نیز از دیگر مشکلات است و چون برنامه قرار بوده  3 روزه تمام شود و و بعد از گذشته 3.5 از گروه خبری نشده پس مدیر کلوپ  طی تماسی که با   مسئولین هیئت استان چهارمحال و بختیاری برقرار می کنند بعد از با خبر کردن ایشان خواستار کمک می شوند که بعد از تماس با هلال احمر شهرستان های استان گروه های متعددی اماده شده و همگی  شنبه ساعت 4 صبح وارد منطقه می شوند و یک گروه 8نفره نیز به سرپرستی خانم ابریشمی از تهران بطرف شهرکرد حرکت می کنند که ساعت حدود 8:30 به شهرکرد می رسند که همراه 2 نفر دیگر راهی منطقه شوند اما باخبر می شوند که افراد گروه در منطقه ی اردل که در پایان مسیر فرود قرار دارد پیدا شده اند که البته گم نشده بودند اما به دلیل سختی مسیر مدت برنامه زیاد شده بوده اما سوال این است که چرا در گزارش موجود در سایت کلوپ سخنی از مدت برنامه و مشکلاتی که برای دیگران  اعم از هلال احمر شهرستانها و هیئت های کوهنوردی و... بوجود آورده اند نشده و گذشته از این صحبتها چرا اسم استان را اشتباه نوشته اند؟؟ ما باید تبریک بگوییم یا متاثر باشیم؟؟ پس خواهش من از شما این است که این خبر را در وبلاگ خود انعکاس دهید با تشکر همنوردی از شهرکرد »

« دوست عزیز جناب آقای نصیری
این تیم تهرانی بوده، و اتفاقا از باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند. تیم مذکور برای پیمایش دره تنگ زندان وارد منطقه بروجن شده که تنها مشکل به وجود آمده تخمین اشتباه مدت برنامه بوده است. در واقع دره بسیار فنی و طولانی بوده که به این دلیل 2 روز به برنامه افزوده می شود. اگر نه؛ نه کسی گم شده و نه اتفاق خاصی رخ داده است. در روز اخر دقیقا در دوساعتی روستای معدن این تیم به دو تن از کوه نوردان که آشنایی قبلی نیز با سرپرست برنامه داشته اند و یک محیط بان برمیخورند که کار جستجو را شروع کرده بودند. تیم ده نفره که 3 نفر از انان از اعضای فعال گروه تهران بوده اند، ضمن بازگشت با این سه نفر مورد استقبال گرم کارکنان جمعیت هلال احمر قرار می گیرند و تا شهرکرد از میهمان نوازی آنان بهره می برند.  البته جای تعجب دارد که چرا اعضای هلال احمر که سرپرست تیم امداد و نجات آن نیز از کوه نوردان خوب استان است، اصرار به این دارند که بگویند تیم گم شده و یا گرفتار شده است. به هر حال برای گشایش یک دره آن هم در زاگرس این قضیه تا حد زیادی طبیعی است. محمد امین نصرتی »

.

ــــــــــــــــــ

عکس : یکی از آبشارهای منطقه ی تنگ زندان در استان چهارمحال بختیاری  (از اینترنت)

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فرود بر دامنه های اورست !

.

.

.

.

.

.

.

.

.

سه چترباز پس از سال‌ها تمرین، روز یکشنبه برای اولین بار در جهان موفق شدند با چتر نجات از هواپیما پرش کرده و در دامنه های اورست، بلندترین قله جهان فرود آیند.  به نقل از رویترز از کاتماندو :‌ حدود 32 چترباز از بیش از 10 کشور جهان از جمله بریتانیا،‌ کانادا، ‌آمریکا و نیوزلند از هفته گذشته برای پرش از هواپیمایی که از ارتفاع 141 متری بالای قله اورست می‌گذرد در منطقه حضور داشتند. کریشنا آریال مسئول آژانس «اکتشاف هیمالیا» که این برنامه را ساماندهی کرده بود اعلام کرد که روز یکشنبه 3 چترباز نیوزلندی، ‌بریتانیایی و کانادایی موفق به پرش از این ارتفاع شده‌اند...

 

آریال که از منطقه سیانگبوچ اورست شاهد پرش بوده است گفت: آنها مانند پرنده‌های کوچکی بودند که در آسمان آبی پرواز می کردند. این اولین باری است که انسانی این کار را انجام می‌دهد و شگفتی می‌آفریند. وی تاکید کرد، هر 3 نفر حدود 30 ثانیه سقوط آزاد داشتند و بعد چترهای نجات خود را باز کردند تا بر روی منطقه فرود حاضر شده فرود بیایند. به گفته آیرال این چتربازها از چترهای بزرگتر از حد معمول استفاده کردند تا به فرود بهتر و کنترل شده تر آنها در هوای رقیق آن ارتفاع کمک کند و هر 3 نفر نیز از ماسک‌های اکسیژن استفاده می کردند...

عکس و خبر : اینترنت

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نجات کوه نوردان مازندرانی

گروهی از کوه نوردان مازندرانی که در کوه های استان چهار محال و بختیاری گرفتار شده بودند نجات یافتند . عصر شنبه به جمعیت هلال احمر چهار محال و بختیاری خبر رسید 9 نفر از کوه نوردان مازندرانی ناپدید شده اند . بنابراین 18 کمک رسان کوهستان ، دو محیط بان و 9 نفر از کوه نوردان خبره چهار محال و بختیاری جست و جو را آغاز کردند و سرانجام پس از هشت ساعت به نتیجه رسیدند. کوه نوردان مازندرانی در نزدیکی روستای «معدن» شهرستان اردل ، گرفتار شده بودند .

خبرگزاری ایسکانیوز

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

از وبلاگ : چابکسر

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بازگشت

 .

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

در میانه ی راه ایستادم

به زمان پشت کردم

و به جای ادامه ی آینده

_ که کسی در آن چشم به راهم نبود _

برگشتم و بر جاده ی هموار گذشته گام زدم

                                                            (اوکتاویو پاز)

 

_____

عکس از کلاغ ها

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ لرستان: نقوش دره ی هومیان (دوره پارینه سنگی)

                                                       

سابقه حضور انسان و زیستگاه های گروهی آن را در فلات ایران تا ۱۵ الی ۱۰ هزار سال قبل ردیابی کرده اند. دراین دوران که عصر حجر نامیده می شود انسان ها در غار و پناهگاه های سنگی متعددی سکنی گزیدند . در ایران آثار و بقایای انسان مورد اشاره را طی حفاری هایی بیشتر در منطقه بختیاری و لرستان به دست آورده اند . انسان شکارگر این عصر علاوه بر ابزارهای ساده ای که با سنگ می ساخت از استخوان حیوانات و چوب لوازم کاربردی نسبتا متنوعی درست می کرد تا در امر شکار او را یاری دهد .  مهمترین یاد گارهای هنری این عصر، نقاشی ها و کنده کاری هایی ست که بر دیواره برخی غارها و یا  بعضی صخره ها  یافت شده است ... در غارهایی همچون تنگ بیده ؛ دوشه ؛ و هومیان در لرستان و یا بر سنگ نگاشته هایی همچون ارنان یزد ... نقاشی های غارها ی لرستان را می توان متعلق به جهانی که در آن نظر انسان  به سوی افق های مرموز متوجه بوده است دانست .

از اینترنت 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ موسیقی و تقویت استقامت در ورزش

 یک پژوهش دانشگاهی موضوعی را تایید کرده است که بسیاری از ورزشکاران به آن اعتقاد دارند؛ اینکه گوش دادن به موسیقی می تواند ظرفیت تمرین کردن یک ورزشکار را افزایش دهد.

دکتر کاستاس کاراگئورگیس، استاد دانشگاه برونل در پژوهشی عملکرد 30 داوطلب را که به قطعات مختلفی از موسیقی پاپ و راک گوش می کردند سنجید و دریافت که میزان تحمل و استقامت آنها با گوش کردن به موسیقی بطور متوسط 15 درصد افزایش پیدا می کند... بر اساس فرمول این استاد دانشگاه، تناسب یک قطعه موسیقی با فعالیت ورزشی، با استفاده از ریتم، میزان سرعت (tempo) و محتوای موسیقیایی، و با در نظر گرفتن ضریبی از "تاثیر فرهنگی" قطعه موسیقی تعیین می شود. بر اساس این فرمول مناسب ترین قطعات برای یک تمرین متوسط تا سنگین، قطعاتی هستند که بین 120 تا 140 ضرب در ثانیه سرعت دارند...

گزارشی از BBC

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ البرز مرکزی : بارش نخستین برف پاییزی

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

عکس از کلاغ ها :  کاسه ی غربی خله نو  _  پنج شنبه ١١/٧/٨٧

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بحران در تالش

بارش های سیل آسا و جاری شدن سیل از عصر روز پنجشنبه شهرستان" تالش" در استان گیلان را با بحران مواجه کرده است.

 

معاون فرماندار تالش گفت: حداقل هزار و احد مسکونی در تهدید مستقیم سیل قرار دارند و با توجه به بارش باران تند در کوهستان امکان وخیم تر شدن شرایط وجود دارد. "علی پور واجد" اظهارد اشت: 500 واحد از این منازل مسکونی در روستای "خرجگیل" بخش اسالم تالش قرار دارند. وی افزود: دهستان های "جوکندان" و "طولارود" در دو سمت شمالی و جنوبی تالش نیز در شرایط بحرانی قرار گرفته اند. در این حال به دلیل طغیان رودخانه مرکزی شهر تالش نیز امکان تردد از جاده کمربندی این شهر غیرممکن شده و تمام خودروهای عبوری مجبور به گذر از میان شهر تالش هستند...

ایرنا

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شبانه !

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

اگر چشمانت را بگشائی

شب دروازه های خزه اش را می گشاید،

قلمرو پنهانی آب  دروازه هایش را می گشاید،

آبی که از دل شب چکه می کند .

و اگر آنها را ببندی

رودی ، جریانی بی صدا و آرام

به درونت سیلاب می ریزد ، پیش می رود ، مکدرت می کند:

شب کرانه های روحت را می شوید .

                                                                                 ( اوکتاویو پاز )

 

______________

عکس : کلاغ ها

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رامین شجاعی و دفاع از اصول انسانی

.

.

.

.

.

.

«... خب، نمی توان از هر کسی انتظار داشت جان خود را برای نجات همنوردش به خطراندازد. چه موافق باشیم چه مخالف این هم بخشی از کوه نوردی است. اما دروغ گویی در این مورد پا گذاشتن بر بدیهی ترین اصول انسانی است. تیم نانگاپاربات، و مشخصا سهند عقدایی و کاظم فریدیان ، خود متوجه شده اند که نمی بایست سامان ارتفاع زده را به حال خود رها کنند، و به همین دلیل کلا منکر ارتفاع زدگی او شده اند، و حتی در نظر نمی گیرند خود آنها بوده اند که علائم ارتفاع زدگی را در او دیده اند، اولین خبر آن را داده اند و آمپول دگزامتازون به او تزریق کرده اند. نشان دادن دروغ گویی آنها ، اما، کار سختی نیست. به زودی به آن می پردازم »

وبلاگ داستان کوه

http://dastanekouh.blogspot.com

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سبلان : نخستین برف پاییزی

 

.

.

.

.

.

.

به دنبال کاهش دما در استان اردبیل و بارش شدید باران در اکثر شهرهای استان ،نخستین برف پاییزی دامنه‌ کوه سبلان را سفید‌پوش کرد . این بارش که از شب گذشته در اغلب نقاط استان آغاز شده هم‌اکنون در برخی شهرها از جمله مشکین‌شهر و خلخال ادامه دارد و میزان بارش از 10 میلیمتر نیز گذشته است.  به دنبال این کاهش دما مردم شهرهای استان به استفاده از بخاری و لباس‌های گرم روی‌آوردند و شهر اردبیل چهره‌ پاییزی به خود گرفته است.  بارش باران در شمال استان بعد از حدود پنج ماه باعث خوشحالی کشاورزان شده و آنها را به یک سال زراعی پربار امیدوار کرده است. به گفته‌ کارشناسان اداره کل هواشناسی استان افت دما و کاهش بارندگی تا اواخر هفته ادامه خواهد داشت و روز پنجشنبه به دلیل کاهش شدید دما احتمال بارش برف در ارتفاعات پیش‌بینی شده است. این بارندگی‌ها در کنار تمام زیبایی‌ها و برکات خود برای عشایر کوچ‌نشین منطقه نیز مشکلاتی به وجود آورده است و کشاورزان سویا‌کار بیله‌سوار و پارس‌آباد را نیز نگران کرده است.

خبرگزاری فارس  عکس:اینترنت

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.                                                                                                           از اینترنت

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+  

کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

.

.

.

.

.

.

.

       

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی» .

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت و گروه کوه نوردی دانشگاه شریف برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کدام اخلاق ؟! کدام فرهنگ ؟!

در سال ١٩٧٨ هیئت هیمالیانوردی زنان امریکا در صعودی شورانگیز و تاریخی ، فتح قله ی آناپورنا را به انجام می رساند . آنان در این صعود ، دو تن از اعضای خود را از دست می دهند و   " ارلن بلوم " در کتاب آناپورنا جایگاه زنان ، عواطف و احساسات انسانی خود و دیگران را هنگام بازگشت به کمپ اصلی و آماده شدن برای ترک منطقه چنین بیان می کند : « ... هوا آرام بود و کوهستان ، درخشان و مهربان به نظر می رسید . من قادر نبودم که از نگریستن به نقاب برفی نزدیک بارگاه ۴ که آلیسون و ورا آنجا بودند خودداری کنم . زمانی که  به بارگاه ١ رسیدیم  با لنزهای ۵٠٠ م م به جبهه نگاه کردیم و توانستیم ژاکت قرمز آلیسون را ببینیم . این صحنه واضح مرا سخت تکان داد . شرپاها به تناسخ معتقدند اما این تراژدی آنها را نیز به سختی تکان داده بود ... در بارگاه اصلی دوستانمان دور یکدیگر جمع بودند و زمانی که من مارگی ، کریستی و ایرن را در آغوش گرفتم اشک از صورتم به پاهاشان می ریخت ... »

 ***

اما گونه ای دیگر هم از اخلاق و فرهنگ و چگونگی مواجهه با تراژدی تلخ و دردناک کشته شدن یک دوست ، یک عضو تیم ، یک همنورد  وجود دارد !! این گونه ی دیگر از بیان عواطف و احساسات ، این گونه ی دیگر از اخلاق و فرهنگ ، توسط اعضای تیم اعزامی باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند  به قله ی نانگاپاربات ( مرداد٨٧ ) و در مواجهه با حادثه ی کشته شدن یکی از اعضای تیم شان ، هنگام بازگشت ازقله و در بارگاه اصلی و در برگزاری جشن و شادی بابت موفقیت صعود ، به نمایش گذاشته می شود :

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

عکس ها (از بالا) : سهند عقدائی ٬ کاظم فریدیان و لیلا اسفندیاری بعد از بازگشت از قله و در بارگاه اصلی ... از ایمیل دریافتی پدرام نعمتی  

***

سامان نعمتی اما ، از جنس و تیره ی این آدم ها نبود و شاید به همین دلیل و در تصمیمی غیر مسئولانه و غیر انسانی در نانگاپاربات  رها شد ... تنها شد  . تمایز آشکار سامان نعمتی با دماوندی های گروهش را در قسمتی از یادداشت های روزانه اش می توانیم ببینیم :

« ... ای روزگار ، و به هر حال روزهای خوبی را می بینم و احساس می کنم . اصلا با بچه ها ارتباط برقرار نمی کنم . امشب دوست دارم تا صبح بیدار بمانم چون واقعا لذت بخش است . در کنار رودخانه ایندوس روی یک تکه سنگ وسط کمپها روی زیرانداز دراز کشیدم و به آسمان پرستاره با دقت نگاه می کنم ... دست نوشته های سامان در برنامه نانگاپاربات _ سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه  »

.

یاد و خاطره اش گرامی باد !

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ ; جمعه ٥ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ آنها سامان نعمتی را در نانگاپاربات تنها گذاشتند...

.

.

.

.

.

.

گزارشی از خبرگزاری ایسنا:

به دنبال کشته شدن سه تن از کوه نوردان ایران در صعود به قله‌های نانگاپاربات و لنین، رییس کمیته‌ی پزشکی فدراسیون کوه نوردی با ابراز تاسف از این حادثه، عدم آگاهی مسوولان تیم‌های اعزامی به مسایل فیزیولوژی ارتفاع را مهمترین عامل بروز این حوادث دردناک دانست. دکتر جلال‌الدین شهبازی، رییس کمیته‌ی پزشکی فدراسیون کوه نوردی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با ابراز تاسف از مرگ کوه نوردان ایران خاطرنشان کرد: کوه دماوند با 5671 متر بالاترین ارتفاع را در ایران داراست و کوهنوردان ایرانی امکان صعود به ارتفاع بالاتر را در داخل کشور ندارند و با توجه به تجربه‌ی صعودهای داخلی، به سیستم صعود آلپی عادت کرده‌اند و این روش را در اتفاعات بالاتر در خارج از کشور هم اجرا می‌کنند.  شهبازی ادامه داد: ارتفاعات بالای 6000-6500 متر، نقطه‌ی مرگ است و کوه نورد باید فاکتور هم هوایی را به طور کامل اجرا کند. یعنی روش صعود تدریجی را به کار بگیرد، مراحل اول در این روش، رفتن به بالا و لمس ارتفاع است. در مرحله‌ی دوم کوه نورد یک مرحله استراحت در ارتفاع پایین‌تر داشته و سپس به ارتفاع بالاتر صعود می‌کند. در حالی که من با مراجعه به پرونده‌ها متوجه شدم آنها با استفاده از روش سیستم آلپی صعود کرده‌اند، یعنی به ترتیب به کمپ یک، دو و سه رفته‌اند. اما، این روش در ارتفاعات بالا جواب نمی‌دهد.  شهبازی تصریح کرد: برای صعود به ارتفاعات بالا، افراد صعود کننده یا خودشان باید اطلاعات کاملی نسبت به فیزیولوژی ارتفاع داشته باشند یا پزشکی آگاه به مسایل مربوط به کوه نوردی و ارتفاع تیم را همراهی کند. در این دو برنامه‌ی کوهنوردی افراد ناآگاه از نظر پارامترهای فیزیولوژی ارتفاع تیم را همراهی می‌کردند و حتی "ادِم" را نمی‌شناختند، دچار ادم شدن در کوه نوردی به یکباره اتفاق نمی‌افتد، یک سری علایم ابتدا در فرد دیده می‌شود و در آخرین مرحله فرد دچار ادم می‌شود، اما همراهان کوه نورد قربانی علی‌رغم ظهور علایم ادم در وی می‌گفتند هیچی نیست. ولی بعد از اینکه او از بین رفت، گفتند بر اثر ادم جان خود را از دست داده است. این افراد اطلاعاتی راجع به ادم نداشتند و صلاحیت درمانی نداشتند. رییس کمیته‌ی پزشکی فدراسیون کوهنوردی خاطرنشان کرد: سرپرست، مسوول فنی، پزشک و تیم‌هایی که برنامه‌های برون مرزی اعمال می‌کنند باید تایید صلاحیت شوند و متولی آن فدراسیون کوهنوردی است. باید قانون بگذاریم که هر تیمی که برنامه برون مرزی اجرا کرد و منجربه حادثه شد اگر سرپرست یا مسوول فنی برطبق قانون عمل نکرد، مجازات شود... تا دیروز به اروپایی‌ها خرده می‌گرفتیم و می‌گفتیم آنها فقط صعود برایشان مهم است و عاطفه ندارند ولی حالا خودمان داریم کارهای آنها را تکرار می‌کنیم. اینها فرد مبتلا به ادم را جا گذاشتند و خودشان به صعود ادامه دادند. این افراد با ارتفاع بالای شش هزار متر آشنایی ندارند. تهیه بلیت و تدارکات مناسب شرط لازم برای یک صعود موفق است اما، شرط کافی نیست. شهبازی تاکید کرد: فدراسیون باید ضمانت اجرایی بگذارد. کسی که کیسه‌ی خواب خود را در هفت هزار متر جا می‌گذارد مشخص است که به علت ارتفاع زدگی دچار اختلال شعور شده است. در توچال یک نفر را با این وضعیت جا نمی‌گذارند. اما، آنها سامان نعمتی را در نانگاپاربات تنها گذاشتند و خودشان به صعود ادامه دادند. آیا درست است که چون نخستین صعود برون مرزی نعمتی بود و هرچه می‌گفتند گوش می‌داد اینگونه با او برخورد کنند، به او می‌گویند خودت پایین برو و حتی بیسیم هم به او ندادند. خیلی بد کاری کردند. به خاطر ندانم کاری به جامعه ورزش و فدراسیون کوهنوردی ضربه‌ی بزرگی وارد شد.

خبرگزاری ایسنا

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جاذبه های تاریخی ایران : گنبد جبلیه

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.یکی از آثار تاریخی و دیدنی کرمان گنبد جبلیه است که در نزدیکی کوه های صاحب‌الزمان این شهر قرار دارد. هرچند گفته می‌شود در ساخت این گنبد هشت ضلعی سنگی از شیر شتر به عنوان مصالح استفاده شده اما تاریخ ساخت بنا معلوم نیست و در نوشته‌های تاریخی نیز به هدف از ساخت آن اشاره‌ای نشده است. از شواهد و قراین برمی‌آید که این بنا در دوره‌های قبل از اسلام بنیان گذاری و در دوره سلجوقی تکمیل شده باشد. گنبد جبلیه را "گنبد گبری" هم نامیده‌اند که بر این مبنا می‌توان قدمت بنا را به قبل از اسلام نسبت داد. آنچه از ظاهر این بنا مشخص است سقف گنبد را از آجر ساخته‌اند و داخل گنبد ظاهرا دارای تزیینات گچبری بوده که قسمت بالای آن ریخته و قسمت پایین بنا اگر تزییناتی هم داشته از بین رفته است.  مصالح بکار رفته در دیوارها سنگ لاشه با ملات گچ از بیرون و آهک از داخل است.  گنبد جبلیه در سال ‪ ۱۳۱۶‬هجری شمسی به ثبت آثار ملی رسید و در سال ‪۱۳۸۳‬ پس از مرمت به گنجینه جبلیه (کتیبه‌های تاریخی) تبدیل شد.

منبع: اینترنت 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه دماوند و تهدیدهای گردشگری ...

.

.

.

.

.

.

.

.

«... در یکی از روزهای تیرماه در گوسفندسرای جنوبی با اظهارات جالب و البته تأسف‌برانگیزی در مورد برخورد با کوه نوردان خارجی روبه‌رو شدم. با مشاهده چرخ پنچر شده جیپی در پارکینگ شلوغ گوسفندسرا، حاضران در محل عنوان داشتند: جیپ متعلق به گروهی کوه نورد ایرانی است که به همراه دوستی خارجی برای صعود به دماوند به جبهه جنوبی آمده بود. در محل گوسفندسرا ایشان با مسئول کمپ فدراسیون که مبلغ 50 دلار برای اجازه صعود فرد خارجی طلب کرده بود به مجادله می‌پردازند و از پرداخت این مبلغ طفره می‌روند و درنهایت بدون پرداخت پولی به بالا عزیمت می‌کنند. پس از رفتن این گروه فرد مسئول (شما بخوانید فروشنده قبض‌های اجازه صعود) با چاقو اقدام به پنچر کردن لاستیک یکی از چرخ‌های ماشین ایشان می‌کند! و البته شاهدان عنوان کردند وی قصد پنچر کردن تمامی چرخ‌ها را داشت! که دیگران از این عمل جلوگیری کردند. پس از شنیدن اظهارات فوق به یاد کوه نورد ترکیه‌ای افتادم که برای کاهش هزینه‌های صعودش به دماوند پیاده از رینه به سمت گوسفندسرا به‌راه افتاده بود اما به‌دلیل نداشتن پول اجازه صعود، به پایین بازگردانده شد! یا جهانگرد بلژیکی که بدون داشتن اطلاعات کافی درباره هزینه ورودیه به منطقه جبهه جنوبی با وجود اشتیاق برای صعود به دماوند در همان تهران انصرافش را از صعود اعلام داشت و البته چندین مورد دیگر که به‌دلیل نداشتن شواهد و مدارک لازم از بیان آن صرف‌نظر می‌کنم... و عده‌ای نیز پس از پرداخت، توقع خدمات اندکی را دارند که هیچگاه به ایشان ارائه نمی‌شود یا مجبورند در ازای آن مجددا پول زیادی بپردازند! اخذ مجوز صعود در کوه‌های مختلف تا حد زیادی عادی است و البته این حق میزبان است تا برای توسعه گردشگری پایدار در منطقه موردنظر اقدام به آن کند. اما اغلب در ازای این مجوز، خدماتی از جمله استقرار در کمپ، حمل بار، همراهی راهنما و... نیز وجود دارد که متأسفانه در کوه دماوند کمترین آن به چشم نمی‌خورد... این درحالی است که عمدتا شاهد بازگرداندن زباله خارجی‌ها توسط خود ایشان هستیم! همچنین در سال‌های گذشته فدراسیون کوه نوردی هیچگاه از میزان درآمد ورود گردشگر به کوه دماوند و میزان هزینه‌های پرداختی به‌ویژه درمورد بازگرداندن زباله‌های آن به‌طور شفاف گزارشی را ارائه نکرده تا بتوان راهکارهای جامعی برای مقابله با این معضل ارائه کرد!... »

گزارش رضا زارعی در همشهری آنلاین

عکس: کلاغ ها...

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مهری جعفری : سازم را کوک می کنم

.

.

.

.

.

.

.

.

« سازم را کوک می‌کنم
درست وقتی که قرار بود در گوشه‌ی دیوار آرام بگیرد؛
و انگار که تارهایش را یکی‌یکی بریده باشند ساکت باشد؛
چون دلنگ‌دلنگ گاه و بی‌گاه آن هم قابل تحمل نبود.

چون ساز من هم مثل صدها ساز دیگر نه تنها با ارکستر رسمی هماهنگ نمی‌شد بلکه آهنگ ناسازگار آن گویی قصد خراب کردن ریتم نواهای رسمی و جدی جاری در کوچه‌ها و خیابان‌ها را داشت.

من باید نواهای آن را با مارش‌های جاری که اجازه داشتند در کوچه و خیابان شنیده شوند هم‌نوا می‌کردم
با مارش‌های عزا، مارش‌های نظامی، مارش‌های ادای احترام و مارش‌های رسمی دیگر؛

این همه طبل و دهل و صداهای بم مردهایی که اصلا با تو شوخی ندارند.

اصلا تحمل صدای زیر سازی را ندارند که آن وسط زوزه می‌کشد و هی تو را یاد ماده گرگ‌های بیابان می‌اندازد.

اما مگر نمی‌شد آهنگی ساخت که کسی را یاد چیزی نیاندازد؟... »

 

.-------------------------------------------------------

مهری جعفری _ شاعر ، نویسنده ، وکیل دادگستری و مربی کوه نوردی _ پس از فیلتر شدن وبلاگ بی هیچ ترسی از جاذبه ی زمین در آدرس اینترنتی جدید خود می نویسد :

http://www.mj.gomaneh.com

 

او همچنین یکی از داوران نخستین دوره جایزه شعر زنان ایران (خورشید) است که دی ماه امسال به پاس بیش از دو دهه حضور چشمگیر زنان ایرانی در عرصه شعر برگزار می شود . معرفی کامل مهری جعفری را می توانید در سایت خورشید بخوانید:

 http://www.khorshidprize.com/article.aspx?id=27

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳۸٧
تگ ها:
comment نظرات () لینک