رضا شهلائی : عملیات انتقال تا 5 روز دیگر ادامه دارد

.

.

.

.

.

.

.

.

.

سرپرست ستاد حمل جسد هیات کوه نوردی استان کرمانشاه درمورد آخرین مراحل از عملیات انتقال جسد کوه نورد همدانی اظهار کرد: با توجه به سختی‌ها و مشکلاتی که در جریان کار پیش خواهد آمد به احتمال زیاد انتقال  تا پنج روز دیگر به طول می انجامد. رضا شهلایی خاطر نشان کرد: روز گذشته پروازها انجام شد و کلیه‌ی تجهیزات برای انجام عملیات حمل و انتقال جسد کوه نورد همدانی به دهانه غار پراو انتقال یافت، امروز نیز اولین تیم برای ایمن سازی مسیر و طناب گذاری تا محل جسد کار خود را شروع می کند. وی گفت: جسد مرحوم نکویی امروز بسته بندی و یک تیم دیگر عملیات انتقال جسد را ادامه می دهد. ستاد حمل جسد هیات کوه نوردی استان کرمانشاه پس از هفت روز تلاش موفق شد از طریق مساعدت استانداری، هوانیروز و جمعیت هلال احمر استان عملیات انتقال را به اجرا بگذارد.

مرحوم خلیل نکویی از کوه نوردان صاحب نام همدانی که خود از مربیان و هیمالیا نوردان بود، دو هفته پیش به اتفاق یوسف سورنی‌نیا غارنورد کرمانشاهی به داخل غار پراو رفت که پس از رسیدن به چاه شانزدهم به علت تخلیه انرژی و سرمازدگی جان خود را از دست داد .

.

خبرگزاری ایسکانیوز

عکس : غار پراو (اینترنت)

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


بزرگترین اشتباه آنان ، فراموش کردن انسانیت بود !

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

به نقل از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه و در پاسخ به مصاحبه های اخیر  اعضای تیم نانگاپاربات :

.

« ... و در ادامه می خوانیم : " زمانی که می‌خواستم از سامان جدا شوم، به هیچ عنوان به خاطرم خطور نکرد که بیسیم در جیبم است و آن را به او بدهم. این بزرگترین اشتباهم بود؛ اما نمی‌توانم این را هم قبول کنم که باعث گم شدن و مرگ او شده است. " باید خدمت آقای فریدیان عرض کنیم که این مورد در برابر چندین مورد اشتباه و ایرادی که به سرپرست  فنی و دیگر اعضای تیم وارد است شاید کوچکترین آنها باشد آقای فریدیان بزرگترین مشکل شما این بود که انسانیت را فراموش کرده بودید و سامان عزیز بهایی بود که باید در مقابل این سهل انگاری بزرگ می پرداختید.

.

حال جمله دیگر باز از یک انسان درجه یک :" زمانی که نعمتی پنهان شده بود فریادهای ما را می‌شنید؛ اما خود را به ما نشان نداد " آقای فریدیان استفاده از چنین جملاتی واقعا شرم آور است . مگر شما در ارتفاع 7800 متری قایم موشک بازی می کردید که سامان پنهان شده بود و شما نتوانستید او را پیدا کنید و چه دلیلی برای این جمله خود دارید که با قاطعیت تمام اعلام می کنید :" فریادهای ما را می‌شنید؛ اما خود را به ما نشان نداد" و اگر این گونه است چرا هیچ اقدامی برای جستجوی او در همان لحظه انجام ندادید یا این که می خواهید بگویید که میر غنی (افسر رابط تیم) از بیس کمپ شما را می دیدند، که آن هم به قول آقای نورمند و کریس وارنر با چند دلار می توان از پاکستانی ها خواست که هر حرفی بزنند و هر چیزی بنویسند، مثل گزارشی که توسط میر غنی ارائه شد ، ماجرای خانه برفی و شاید هم موارد دیگر. خوب آقای میر غنی هم که ازاروپا نیامده بودند ایشان نیز یک پاکستانی بودند.

.

 

این حرفهای  فریدیان ، تلاش « مسئولیت گریزانه » در جهت توجیه رفتار بدور از اصول ارزشی و اخلاقی   سرپرست و اعضاء تیم نانگا در خصوص رها کردن همنوردی ارتفاع زده  در هنگام صعود به قله و جستجو نکردن او هنگام بازگشت  است . تلاشی ، که بخاطر غلط بودن نفس کار ، بی معنا بودن مقصر جلوه دادن سامان تحت عنوان تمرد او ( با توجه به ارتفاع زدگی)  هیچگاه حداقل از نگاه کوهنوردان واقع بین موفق نخواهد بود . و با مطرح کردن حرف های تازه و عجیب همچون  « نعمتی پنهان شده بود فریادهای ما می شنید  اما خود را به ما نشان نداد  » و افزایش تناقض گویی ها نه تنها  از میزان مسئولیت سرپرست واعضاء تیم کم نمی کند بلکه روحیه و تفکر غیر مسئولانه آنها را مشخص تر نشان می دهد . البته با رویه  ای که این افراد در پیش گرفته اند باید منتظر بود که  در فواصل مدیریت شده و با کمال هماهنگی به خلق داستانها جدید بپردازند تا شاید بتوانند با پشتوانه حامیانشان از پاسخگویی صریح و روشن به افکار عمومی فرار کنند . »

.

متن کامل را درسایت گروه کوه نوردی قاجر قروه بخوانید

http://www.ghajer.com/article26.html

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

. خبرگزاری رویترز ( نامیبیا )

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


اعلام خبر از نوع دماوندی !!

به نظر می رسد باشگاه دماوندی ها برای جلسه ی مجمع عمومی انجمن کوه نوردان و انتخاب هیئت مدیره ی جدید آن ، طرح ویژه ای را در نظر گرفته بودند و نامزدی دو عضو رسمی این باشگاه ( احمد رفیعی و حسن زرین قلم ) و هم چنین نامزدی دو عضو تیم نانگاپاربات ( محمد نوروزی و احسان پرتوی نیا ) برای حضور در هیئت مدیره ی جدید این تشکل ، گویای این مسئله می باشد . نتیجه ی انتخابات اما به سود آنان رقم نخورد _ که در جای خود می تواند حاوی پیام صریح و روشنی برایشان باشد ! _ دو عضو تیم نانگاپاربات و احمد رفیعی ، حتی در حد اعضای علی البدل هم رای نیاوردند و تنها یکی از نامزدهای دماوندی ها ( حسن زرین قلم ) با کمترین رای ممکن و به عنوان نفر آخر (!) به هیئت مدیره راه پیدا کرد  . معمولا برای انعکاس اخبار چنین رویدادهائی ، عرف شناخته شده ای وجود دارد و  انتشار اسامی یا بر اساس حروف الفبا صورت می گیرد یا بر اساس میزان رای کسب شده  . اما اعلام نتایج انتخابات در سایت رسمی باشگاه دماوند هیچ ربطی به این عرف شناخته شده ندارد  و با توجه به شناختی که از روحیات و خلق و خوی شان (!) داریم : برای آنان بسیار سخت و اصلا غیر قابل باور است که بخواهند نام نامزد خود را در رده ی آخر  ببینند!! بنابراین اعلام خبر به گونه ی دماوندی چنین می شود :

.

« انتخاب اعضای هیئت مدیره انجمن کوه نوردان ایران برگزار شد و اقایان عباس محمدی ، حسن زرین قلم ، ذبیح اله حمیدی ،عباس ثابتیان ، حامد عرب ورامین ،مازیار اتوکش و فرنوش رییسی به سمت اعضای اصلی ... هیئت مدیره انتخاب شدند... سایت باشگاه دماوند »

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


انجمن کوه نوردان ایران و انتخاب هیئت مدیره جدید

.

.

.

.

.

.

.

.

.

انجمن کوه نوردان ایران مجمع عمومی عادی سالیانه ی خود را روز سه شنبه ٢٨/٨/٨٧ از ساعت ١٨ الی ٣٠/٢٠ در محل خانه ی شهریاران جوان ( خیابان ویلا ) برگزار نمود . در جلسه ی این مجمع و برای نخستین بار مشخص گردید در حال حاضر  تعداد اعضای قانونی این تشکل ( کسانی که حق عضویت خود را پرداخته و حق شرکت در مجمع عمومی را دارند )  حدود ١٣٨ نفر است که این مجمع توانست با رسیدن به عدد ٧٠ ( بدست آوردن حد نصاب قانونی نصف + ١  )  رسمیت یافته و برای برگزاری انتخابات هیئت مدیره و بازرسی اقدام کند . در مرحله ی انتخاب اعضای جدید هیئت مدیره و بازرس نیز ٩۴ نفر حضور داشتند که نتیجه رای گیری در پایان جلسه ی مجمع به شرح زیر اعلام شد :

اعضای هیئت مدیره

١_ عباس محمدی ( ٨۵ رای )   ٢_ عباس ثابتیان  ( ٧۶ رای )

٣_ فرنوش رئیسی ( ۶٠ رای )   ۴_ ذبیح اله حمیدی ( ۵٧ رای )

۵_ مازیار اتو کش ( ۵۶ رای )    ۶_ موسی عرب ورامین ( ۵٢ رای )

٧_ حسن زرین قلم ( ۵٠ رای )

 

بازرس انجمن : بهزاد ترکاشوند

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


غار پراو : عملیات برای انتقال جسد

.

.

.

.

.

ده غارنورد در قالب سه تیم برای بیرون آوردن جسد کوه نورد همدانی به غار «پراو» کرمانشاه اعزام می شوند . محمدرضا نقدی عضو ستاد بررسی سانحه غار پراو با اعلام خبر فوق گفت: انتقال جسد از غار پراو کار بسیار خطرناکی است.  رئیس هیئت کوه نوردی استان کرمانشاه هم در این مورد گفت: با توجه به اینکه اجرای این عملیات هزینه بر و همراه با خطر است، اعضای تیم های اعزامی بیمه شده اند و با تجهیزات کامل به درون غار عزیمت می کنند. وی افزود: این یک کار سنگین است چرا که در برخی از چاههای غار پراو نمی توان به راحتی حرکت کرد و در برخی قسمتها باید شخص به حالت «اس» یا به صورت سینه خیز حرکت کند. وی گفت: طرح توجیهی انتقال جسد در ستاد بررسی شد و تمام مسائل فنی طرح ریزی شده و پس از اعلام موافقت ستاد انتقال تیم ها به غار پراو شروع می شود. شایان ذکر است مرحوم خلیل نیکویی از کوه نوردان صاحب نام همدانی که از مربیان و هیمالیا نوردان بود، دو هفته پیش به اتفاق یوسف سورنی نیا به غار پراو کرمانشاه رفت که به دلیل تخلیه انرژی و سرما زدگی فوت کرد.

.

ایرنا

عکس از وبلاگ ماگما

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


در کوه نوردی هم ، هنر نزد ایرانیان است و بس !!

یکی از آفت ها و بیماری های فرهنگی و در عین حال کهنه ی کوه نوردی ایران ، تحقیر و تمسخر و فخر فروشی نسبت به رفتار و عملکرد تیم هائی ست که در تصمیمی سنجیده و منطقی و حساب شده ، صعود خود را _ و گاه در مراحلی بسیار حساس و تعیین کننده  _ ناتمام گذاشته و برای ترک منطقه اقدام می کنند .گذشته از نمونه های داخلی این تفکر عامیانه و نابخردانه که به صورتی روزمره با آن روبرو هستیم ، تبلور آن  در صعودهای برون مرزی سالیان اخیر و در مواجهه با کوه نوردان کشورهای خارجی فقط می تواند : گونه ای تلاش برای بزرگ نمائی و افتخار آفرینی های کاذب و همچنین  فریب افکار عمومی تلقی شود . این آفت و بیماری فرهنگی یکی از آن رنج های همیشگی کوه نوردی ایران بوده و هست ! دولتی و خصوصی و مستقل و وابسته و ... هم ندارد !! چه مدیرکل امور اجتماعی و شوراهای استانداری خراسان در مراسم استقبال از سرپرست تیم اعزامی فدراسیون به قله ی تیلیچوپیک باشد که می گوید :

« ...صعود تمامی اعضای تیم ملی کوه نوردی امید ایران از دیگر افتخارات این تیم بود، زیرا کشورهای مطرحی در ورزش کوه نوردی از جمله فرانسه، لیتوانی، سوییس و اسپانیا علی رغم تلاش فراوان موفق به صعود این قله مرتفع و صعب العبور نشدند... ایسنا ٢٧/٨/٨٧  »  

 چه مسئول سایت تبلیغاتی تیم دماوندی های نانگاپاربات  :

« ... صعود تیم به نانگاپاربات بزرگ بود و حماسه ای ماندگار ... نقطه عطفی  برجسته در تاریخ کوه نوردی ما ... آن هم در حالی که بسیاری از کوه نوردان حرفه ای تسلیم شدند... سایت ایرانین چلنجر » 

و در هر دو مورد هم می توان باوقاحتی مثال زدنی : بهای سنگین و غیر قابل جبران پرداخت شده یعنی کشته شدن یکی از اعضای تیم را نادیده گرفت و یا تلاش نمود آن را به اتفاقی کوچک ، طبیعی و نه چندان با اهمیت تقلیل داد . واقعا چه باید کرد؟

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


ماسوله : ویرانی خانه های تاریخی

.

.

.

.

.

.

.

.

.٢۶ خانه ی تاریخی در ماسوله ویران شد . این اتفاق به دنبال بارندگی های اخیر در منطقه و آسیب پذیر بودن این خانه ها به دلیل انجام نشدن مرمت های اصولی رخ داد . شدت تخریب بعضی از خانه ها تا اندازه ای بود که آواری از مصالح ، خشت و سنگ و گل به همراه تیرهای چوبی در و پنجره ها ، مسیرهای آمد و شد را کاملا بسته بود . ماسوله در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و در تلاش است تا در زمره ی آثار جهانی هم جای گیرد ...

.

گزارشی از روزنامه وطن امروز ٢٧/٨/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


رالی هیمالیا در عبور از ایران

شمارش معکوس برای یک مسابقه طولانی و پرحادثه آغاز شده است و رانندگانی با تجربه به همراه ماشین هایی قدیمی و جذاب،مسیری  طولانی را برای رسیدن به خط پایان آغاز کرده اند . آنان می دانند که باید چندین هزار کیلومتر راه را از طریق اروپا و آسیا طی کنند و پس از گذر از راه مشهور تاریخی، موسوم به جاده ابریشم، خودشان را به هیمالیا برسانند . مسابقات اتومبیل رانی هیمالیا مخصوص خودروهای قدیمی است و خودروهای جدید حق شرکت در این مسابقات را ندارند. تنها خودروهایی می توانند شرکت نمایند که تاریخ ساخت آنها به قبل از دسامبر 1974 بازگردد، یعنی خودروهایی که بیش از 34 سال از عمر آنها می گذرد! ... هر یک از شرکت کنندگان برای خود داستانی منحصر بفرد دارند که حاصل عبور آنها از کشورهای مختلف است. «انگلیر کریستین» در حالی که پشت فرمان نشسته، می گوید: «بسیار زیباست که شما با خودرویی که تاریخ جالبی دارد، در جهان سفر کنید. کوه ها و صخره ها را با محصولی طی کنید که زمانی برو بیایی برای خود داشته اند. این خودرو ساده است و پیچیدگی چندانی ندارد و با آن بهتر می توانید دست و پنچه نرم کردن با مشکلات طبیعت را بچشید، این برای ماجراجویان، هیجانی مضاعف دارد. از طرفی این خودرو تک است و همه با تعجب به آن نگاه می کنند.» ...   «سارا» هم که زنی 65 ساله است و همراهش که زنی 40 ساله است، با یک پژو 404 مدل 1960 گرد و خاک به پا می کنند. سارا به شدت ویراژ می دهد و حتی در صحنه ای، برق از سر عکاس فرانسوی که کنا رایستاده می پراند ، اما حادثه ای رخ نمی دهد. تنها چند سانتی متر مانده به زیرکردن عکاس، خانم راننده با فرمان دادن سریع از کنار او می گذرد. انواع خودروها از سال های 1926 تا 1974 در رالی هیمالیا شرکت دارند ، رانندگان از بسیاری از کشورهای اروپایی مانند سوئیس، ایتالیا و بلغارستان گذشته اند و پس از ترکیه به ایران و پاکستان خواهند رفت . اما چگونه این خودروهای پیر به همراه رانندگان مسن شان می توانند پس از گذشت از بیابان های گرم و کوه های سردسیر به هیمالیا برسند. راننده هلندی یک «بی ام و» مدل 1937 با خنده جواب می دهد، وقتی عشق به کاری داشته باشی به آن می رسی حتی اگر رسیدن با این خودروهای قدیمی از هلند تا هیمالیا باشد ...

.

روزنامه قدس ٢۵/٨/٨٧

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


 

کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

.

.

.

.

.

.

.

       

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی» .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919 فرامرز نصیری

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت و گروه کوه نوردی دانشگاه شریف برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


دعوتی به ضیافت شاعرانه ی رنگ ها در national geographic

 

 

 

 

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


گزارشی از حادثه ی غار پراو

«... تراورس اول یکی از بد ترین جاهای غار برای عبور و مرور است و حتی انسان سالم و سرحال هم به سختی می تواند از این قسمت مسیر عبور نماید . چه برسد به اینکه بخواهی در آن موقعیت نامتعادل مجروحی با وزن 80 کیلو گرم را حمل کنی . مدت زیادی تلف شد و در این بین صدای ناله های خفیف خلیل را نمی شنیدم . پرسیدم بچه وضعیتش چطور است ؟ من صدایش را نمی شنوم گفتند مشکلی نیست صدایش کمتر شده . دقایقی بعد صدایش کردم آقا خلیل ؟ آقا خلیل ؟ جوابی نشنیدم و از بچه ها خواستم وضعیتش را برایم باز گو کنند . گفتند بی هوش شده الان میاریمش زیر چاه 10 واونجا بهش رسیدگی خواهیم کرد .  خدا خدا می کردم نمرده باشه و مرتب دعا می کردم . دیگر طاقت نداشتم وقتی که جلوتر آمد و دیدم تکانی نمی خورد یومارم را به طنابی که به او وصل بود انداختم و با تمام توان کمک کردم تا بیارمش پیش خودم . و مرتب به بچه می گفتم زود باشید کاری کنید او را بالا بکشیم . و به هر زحمتی که بود به بالای تراورس اول رسید و با کمک همون طناب به زیر چاه 11 آمد نبضش را گرفتم و احساس کردم  تمام دنیا روی سرم خراب شده . بازهم از چاه 11 او را بالا کشیدم و در گوشه ای از زیر چاه 10 که محل ریزش آب نباشد قرارش دادیم . چند نفر از بچه ها علائم حیاتیش را بررسی کردند و همه گفتند که فوت کرده است ... » 

.

از وبلاگ : غارنورد (یوسف سورنی نیا)

http://usef.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


و ناگهان ... " در هیمالیانوردی باید فرهنگ‌سازی شود !! "

.

.

.

.

.

.

.

.

.

پس از گذشت 17 روز از سقوط پزشک تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی به کوهستان « تیلیچوپیک » محمود شعاعی از اتمام جستجوها برای یافتن دکتر سعید بهاءلو خبر داد. او گفت : به محض رسیدن شرپاهای (راهنماهای محلی) شرکت نپالی به کاتماندو جلسه‌ای با حضور اعضای این شرکت، اعضای فدراسیون کوه نوردی و خانواده و بستگان دکتر بهاءلو برگزار شد. در این جلسه هر سوالی که لازم بود از شرپاها درمورد یافتن دکتر بهاءلو پرسیده شد، در پایان تصمیم گرفته شد جستجوها برای یافتن بهاءلو متوقف شود. هم اکنون هوا در هیمالیا و منطقه‌ای که بهاءلو سقوط کرده بسیار خراب است و چند بهمن هم ریزش کرده. با توجه به این شرایط و اینکه اقدام خاصی نمی‌توان انجام داد کار جستجو برای یافتن وی به اتمام رسید ... وی افزود: در هیمالیانوردی باید فرهنگ‌سازی شود . مصمم هستیم این حوزه در راه اصلی خود فرهنگ‌سازی شود. در هیمالیا بزرگان کوه نوردی چون آناتولی بوکرایف قزاق و یرزی کوکوشکا لهستانی سقوط کرده‌اند. این نشان دهنده‌ی سختی مسیر است.

خبرگزاری ایسنا ٢۴/٨/٨٧

.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

.

بهر حال ، این واقعیت تلخ و غم انگیز سرزمین ماست و گویا گریزی هم از آن نیست ! حتما باید حادثه ای رخ دهد ، حتما باید شاهد از دست رفتن جان انسان هائی باشیم ، حتما باید روزگار خانواده هائی سیاه شود ، حتما باید ... تا بیاموزیم و باورمان شود که برای انجام فعالیت هائی این گونه و مبتنی بر روش های علمی و منطقی ابتدا باید بستر مناسب فرهنگی آن مهیا شود . ابتدا باید فرهنگ سازی شود ! باید حتما اورازها و خادم ها و نعمتی ها و بهالو ها ئی را از دست بدهیم و تازه بفهمیم که بله : " در هیمالیانوردی باید فرهنگ‌سازی شود " !! بهر حال ، این واقعیت تلخ و غم انگیز سرزمین ماست و گویا ... اما نه ! امید به تغییر شرایط موجود و تلاش برای دست یابی به افق های روشن زندگی بهتر هنوز وجود دارد ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کلاس آموزش عملی نقشه خوانی و جهت یابی

.

.

.

.

.

.

.

.

.

تمرین عملی مفاهیم نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان ( کار با قطب نما و  GPS ) روز جمعه ٢۴/٨/٨٧ در منطقه ی کوهستان ورجین برای دوستان عزیز در گروه کوه نوردی نمونه برگزار گردید : فرزاد امامی _ سونا ابراهیمی _ به آذین داوری _ محمد تهرانی _ مهین شمسی خانی و امیر طالبی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


اما خلیل هرگز به چاه ده نمی رسد ...

.

.

.

.

.

.

.

.

.خلیل عبد نیکوئی ( وبلاگ ماگما )

.

.

«... تیم امداد دوم هم آماده می شوند که 6 صبح فردا درون غار بروند تا جایگزین نیروی قبلی شوند … خلیل که دچار هیپوترمی شدید شده بود به یوسف اصرار می کند که از کمپ 15 به بالا حرکت کنند تا گرم شوند و یوسف در یک اشتباه مسلم قبول می کند … تیم امداد و تیم حادثه دیده در چاه 13 به هم می رسند …

 اوضاع خلیل بسیار وخیم بوده و در حال از دست دادن هوشیاری می باشد … تیم امداد با اظهار نارضایتی از جابجایی خلیل از کمپ 15 شروع به انتقال مصدوم به کمپ چاه پنج جهت استراحت و درمان می کنند…

.

تراورس چاه 12 به چاه 11 به سختی انجام می شود... خلیل هرگز به چاه ده نمی رسد …ساعت 11 شب 19 آبان است …تیم امداد پس از تلاش و یک ساعت انتظار در کنار خلیل از بازگشت علائم حیاتی او نا امید می شوند و راه دهانه غار پیش می گیرند و4 صبح به پناهگاه می رسند …باور کردنی نیست … خلیل رفته است ... »

.

 

شرح حادثه ی غار پراو در وبلاگ ماگما

http://www.magma.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


فدراسیون کوه نوردی : همه چیز محرمانه !!

متن پیام زیر از سوی یکی از اعضای تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی (امید) و در پاسخ به انتقاد از سکوت اعضای تیم در برابر اعلام جزئیات حادثه ی بوجود آمده برای دکتر سعید بهالو  ، در بخش پیام های وبلاگ طنزکوه نوشته شده است . با توجه به شرایطی که برای همگان آشناست و شخص پیام نویس نیز به گوشه هائی از آن اشاره دارد ، طبیعی ست که او برای اعلام هویت خود مشکل داشته باشد !! این وظیفه ی فدراسیون کوه نوردی و مسئولین آن است که نسبت به طرح چنین مسائلی _ که در هیچ کجای کوه نوردی جهان سابقه ندارد _ و همچنین دلایل و جزئیات حادثه ای که منجر به ناپدید شدن و مرگ پزشک تیم اعزامی شان به قله ی تیلیچوپیک شده است به افکار عمومی کوه نوردی ایران پاسخ دهند :

 .

« دوست عزیز
اگه شما هم یه فقره چک 15 میلیون تومانی به عنوان ضمانت در نزد فدراسیون داشتی و حکم صعودتون رو هم بهتون نداده بودن و تمام مموری عکس ها رو هم ازت به زور گرفته بودند اینطوری به ما خورده نمی گرفتی... طوری رفتار کردن که اگه بخوان ، انگار که توی هیمالیا اصلا وجود خارجی نداشتی! ... نه عکسی ! نه مدرکی! نه حرفی! همه چیز محرمانه ... در بخش پیام های وبلاگ طنز کوه »

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


در پاسخ به بیانیه ی انجمن کوه نوردان

« در بررسی حادثه نانگاپاربات بطور طبیعی مطرح شدن نظرات متفاوت از دیدگاه های متعدد دور از انتظار نیست . این نظرات در صورت همراهی صادقانه و شجاعانه اعضای تیم می توانند زمینه بلوغ کوه نوردی ایران را به سمت کاهش حوادث و استحکام برنامه ها در آینده فراهم آورد . اما متاسفانه از یک جهت ازآن همراهی صادقانه با توجه به تناقض گویی و مسئولیت گریزی اعضاء تیم خبری نیست و از طرفی دیگر برخی تشکل ها کوه نوردی از جمله انجمن کوه نوردی بجای بررسی واقع بینانه و منصفانه بصورت تک بعدی به تریبون تک صدایی سرپرست و تیم نانگا تبدیل می شوند و یک طرفه به قاضی می روند گویی در لحظات رخ دادن حادثه در آنجا حاضر و ناظر بوده اند . انجمن در اولین بخش بیانیه خود از خانواده نعمتی درخواست می کند جهت احترام به علائق سامان و همچنین حفظ جایگاه و احترام او از گرفتار شدن در جنجال آفرینی پرهیز کنند و بجای پیگیری قضایی گرفتن مشاوره از مجامع کوه نوردی را راهی بهتر می داند .که البته بد نیست که انجمن محترم به مطالب چاپ شده در روزنامه اعتماد ملی و همچنین اصلاحیه خبر ـ در پی اعتراض خانواده نعمتی ـ در همان روزنامه و تناقض گویی ها در اخبار و روایت های متفاوت از حادثه توسط روابط عمومی باشگاه دماوند و اعضاء تیم انجام گرفته جدی تر توجه کنند و آنگاه در مورد پرهیز از جنجال آفرینی اعلام نظر فرمایند .

 

انجمن در ادامه بیانیه خود ، انتقادات به سرپرست و تیم نانگاپارات را در سه بخش ( مسائل انحرافی ، مسائل فنی ، بی توجهی به ارزشهای صعود )  دسته بندی کرده و آنها را رد می کند .

در بخش اول در رابطه مسائل انحرافی مطرح شده به نظر انجمن، به نقد « اینکه صلاحیت تیم های خارج از کشور باید به تایید مقام های  ( مثلا فدراسیون کوه نوردی ) برسد »  می پردازد و این مسئله را مخالف توسعه این ورزش در بخش خصوصی می داند و در ادامه حتی پای بندی به آئین نامه ها  را به صلاح نمی داند  « پای بندی به جزئیات اجرایی آیین نامه و دستورالعمل هایی که توسط فدراسیون کوه نوردی تدوین شده یا خواهد شد شاید برای صعودهای رسمی که با کمک های دولتی اجراء می شوند الزامی باشد . اما تسری آن ها به فعالیت های غیر دولتی ، کاری ناممکن و بازدارنده و نادرست است »  با این حساب از نظر انجمن کوه نوردی در خارج از کشور نه تنها نباید به تایید مقام های رسمی ورزشی برسد بلکه نیازی هم به رعایت جزئیات و آیین نامه ها و... که بطور طبیعی باید در جهت استحکام فعالیت های ورزشی باشد را لازم نمی بیند . اما جالب تر اینکه در همین بخش نقش باشگاه های کوه نوردی را از نظر ساختاری و عملکردی تا حد تسهیل گر مثل حامی مالی پایین می آورد و توجه نمی شود که در مدیریت جدید اشاره به نقش تسهیل گر در تکمیل ارتباط ساختاری هدفمند می باشد  و از این تعجب برانگیز تر انجمن عنوان می کند «  چنین اظهار نظرهایی ـ یعنی تایید صلاحیت تیم های کوه نوردی در صعود های خارج از کشور ، رعایت آیین نامه و... می تواند به تضعیف باشگاه ها و فراری دادن علاقمندان از کار سازمان یافته بیانجامد و کوه نوردی های غیر باشگاهی و غیر مسئولانه تر را رواج دهد » به عبارت روشن تر نظر انجمن این است که نبود تایید مقام های ورزشی در مورد اعزام تیم در بخش غیر دولتی جهت صعود های خارج از کشور ، بدون نقش بودن باشگاهها و تبدیل شدن آنها به تسهیل گر ، عدم رعایت جزییات آیین نامه ها و دستورالعمل ها می تواند  به توسعه کوه نوردی بصورت باشگاهی و مسئولانه منتهی شود !؟

اگر انجمن موضوع بازنگری در آیین نامه ها را جهت تطبق بهتر با اینگونه برنامه در جهت ارتقاء کمی و کیفی مطرح می کردند قابل قبول می بود اما عدم الزام به یک اساس مشترک حرفی عجیب و جدید است . البته ناگفته نماند ایرادات اصلی به این تیم تنها این موارد نیست. ایراد اصلی همان است که دربخش دوم انجمن به شکل هدفمند مطرح می کند و بسیار سطحی از آن می گذرد.

در بخش دوم بیانیه انجمن به مسئولیت متقابل اشاره کرده است و اینکه علاوه بر مسئولیت سرپرست در هدایت گروه اعضاء گروه هم موظف به تبعیت از دستور سرپرست هستند و عنوان می شود اگر کسی بر اثر اجرای دستور سرپرست دچار حادثه ای شود ممکن است سرپرست را مسئول دانست . اما تمکین نکردن به دستور سرپرست از مواردی است که رافع مسئولیت در چنین مواردی است . که قابل ذکر است در حادثه نانگا اصلا موضوع عدم تمکین معنا ندارد زیرا تمکین در شرائطی امکان شکل گیری دارد که فرد در وضعیت درست تصمیم گیری قرار داشته باشد برای کسی که دچار علائم ارتفاع زدگی شده است ، کسی که از اول برنامه تا لحظه حادثه همراهی خوب و منظم و همنوردی موثر بوده است  بکار بردن این واژه تنها یک ذهنیت گرایی خیال بافانه است . و نکته دیگر اینکه حتی اگر مقاومت سامان در مورد بازگشت درست باشد بدلیل ارتفاع زدگی معنی عدم تمکین نمی دهد و دوم اینکه بالاخره سامان بازگشت را می پذیرد یعنی خواسته سرپرست اجراء می شود  _ پس باید پاسخگو باشد _ اما در مقابل سرپرست و اعضاء تیم که باید حداقل همان بخش از مسئولیت دو سویه را انجام دهند تنها کاری که می کنند مقداری جر و بحث با کوه نوردی که قبل از این جر و بحث  نیز در شرایط روحی و جسمی بحرانی قرار داشته و سپس او را که بازگشت را می پذیرد تنها رها می کنند . در بخش دیگر به حق فرد در خطر پذیری بعنوان محدود کننده وظایف سرپرستی در برنامه های سازمان یافته اشاره شده است که این مطلب نیز تنها بازی با کلمات است زیرا که سامان در جهت مسیری جدید و ناشناخته و خطرناک بر اساس تصمیم و آگاهی گام برنداشته که برای او با قائل شدن حق خطر پذیری انجمن بخواهد مسئولیت سرپرست و دیگران را منتفی شده اعلام کند . در ادامه انجمن اظهار نظر خود به بیان اهمیت این صعود می پردازد و گله مند است که چرا به این صعود توجه کافی نمی شود . در بزرگ نمایی این صعود به سرپرستی یک زن اشاره شده در حالیکه در بخش های قبلی خود انجمن نقش سرپرست را بطور کامل در جهت گریز از پاسخگویی تقلیل می دهد و با این حساب دیگری چیزی بنام سرپرست نمی ماند که بتوان به آن افتخار کرد . در آنجا که بقول انجمن نقشی بیشتر از فرد حادثه دیده نداشته و بعد از حادثه هم چیزی بنام شجاعت در برخورد مسئولانه دیده نمی شود پس به چه افتخار بایدکرد .  به بحث نداشتن باربر اشاره شده البته در کنار این موضوع بد نبود به استفاد تیم از چادر و طناب های تیم آلمان پس از هماهنگی اشاره کرد این مسئله همان کاری را برای تیم ایران کرده که باربر می توانست بکند . از حمایت مالی بخش خصوصی گفته شده که بحق نمی توان آنرا نادیده گرفت و باید به شرکت نارون آراء تبریک گفت . به اهمیت شعار تیم اشاره شده است که می توان گفت اگر تمام بزرگی های این برنامه ( عنوان شده توسط انجمن ) نادیده گرفته شده است بخاطر پیام تلخی است که حادثه به مردم داد پیامی بسیار روشن تر از شعار تیم  ، و آن اینکه می توان همنورد ارتفاع زده خود را در نزدیکی قله رها کرد و اگر ناپدید شد نباید نگران پاسخ گویی از بعد اخلاقی و حرفه ای باشی ، چونکه می توانی به حمایت انجمن کوه نوردان امیدوار باشی  ، می توانی تعریفی جدید از حرفه ای بودن ارائه دهی  ، مقصر قلمداد کردن فرد حادثه دیده هم بد نیست  ، و....

بسیاری سامان نعمتی را نمی شناختند اما تلخی حادثه و عمق تاثیر گذاری فراتر از تصور بود . و این انتظار می رفت و می رود که مجامع کوه نوردی  از جمله انجمن کوه نوردی  در نگاه به حادثه در ترویج روحیه و تفکر مسئولیت پذیری  و اصول ارزشی کوه نوردی قدم بردارند نه در جهت مسئولیت گریزی و مقصر تراشی . »

.

.

از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


تخریب و نابودی جنگل های باستانی شمال

.

.

.

.

.

.

.

.

.

جنگل های هیرکانی ایران طی دو دهه گذشته مورد هجوم بی سابقه یی قرار داشته اند و با وجود اعتراض های گسترده تشکل های زیست محیطی، دانشجویان رشته جنگل و محیط زیست، کارشناسان دلسوز، استادان و خبرنگاران و همچنین مردم بومی، به طور مستمر مورد بهره برداری های سنگین و تغییر کاربری قرار گرفته اند. این در حالی است که حتی گستردگی پیامد هایی نظیر سیل، رانش زمین، توفان، خشکسالی های مکرر و جنگل سوزی های وسیع، کوچک ترین اثری در تغییر نگرش مسوولان اداره کشور در حفاظت جدی از این جنگل ها نداشته است...

.

گزارشی از روزنامه اعتماد ٢١/٨/٨٧

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


شهر دماوند : همایش پاکسازی طبیعت

هیئت کوه نوردی و گروه های کوه نوردی با همکاری تربیت بدنی ،شورای اسلامی و شهرداری دماوند ،محیط زیست و میراث فرهنگی گردشگری همراه علاقمندان به کوهستان و طبیعت همانند سال های قبل در یک حرکت همایشی اقدام به کوه پیمایی و پاکسازی طبیعت کردند.

این برنامه با حضور بیش از 150نفر از میدان 17 شهریور دماوند شروع و تا انتهای دره تیزآب ادامه داشت که در بازگشت همگی اقدام به پاکسازی و جمع آوری زباله های مسیر رودخانه ی تیزآب نمودند.براساس این گزارش با همکاری شهرداری از پیش اقدامات لازم جهت جمع آوری زباله ها از قبیل تهیه کیسه زباله ، دستکش و ماشین حمل زباله بعمل آمد . و در پایان زباله ها پس از جمع آوری در انتهای رودخانه تیزآب انباشته شد.و بوسیله دو دستگاه نیسان حمل زباله از شهرداری به محل تخلیه زباله ها انتقال داده شد.

.

ایسکانیوز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


غار پراو باز هم قربانی گرفت !

 

خلیل عبد نیکویی از کوه نوردان همدان که همراه همنوردی از کرمانشاه قصد پیمایش غار پراو را داشت، دچار حادثه شده و جان خود را از دست داد.  گویا وی پس از چاه 16، توان خود را به دلایل نامعلومی از دست داده است. غارنورد کرمانشاهی نکویی را تا چاه دهم بالا می‌آورد؛ اما در این مرحله، کوه نورد همدانی جان خود را از دست می‌دهد. اکنون تیمی از کوه نوردان و غارنوردان همدان و کرمانشاه در حال انجام عملیات خارج کردن وی هستند. خلیل عبد نکویی در اورست 84 به عنوان فیلمبردار و عکاس تیم ملی بانوان را همراهی کرد که تا ارتفاع 7 هزار متری موفق به صعود شد.  غار پراو پیش از این با نام دو کوه نورد باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند تهران که در این غار جان خود را از دست دادند، خبر ساز شده بود.

.

خبرگزاری فارس ٢٠/٨/٨٧

.

----------------------

.

اشاره ی خبرگزاری فارس به آخرین حادثه ی غار پراو ، مربوط به برنامه ای از باشگاه دماوند است که در مهر ٨١ و به سرپرستی کاظم فریدیان اجرا شد . در این برنامه و در نتیجه ی اشتباهات مسلم و مرگبار فریدیان ، دو تن از اعضای گروه جان خود را از دست دادند : ویکتوریا کیانی راد و امیر احمدی .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


پائیز ...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

باران

از آن خاک است

آمیزه ی پاک خاک و باران

                          از آن من ...  ( آدونیس )

.

.

--------------------

عکس اینترنت 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


دیدگاه : سرپرست واقعی کیست ؟

« ... "سرپرستی که واقعا به وظیفه خود اعتقاد دارد" اولین وظیفه اش حفظ سلامت اعضاء گروه است. و باید از هر وسیله ای برای اجتناب از حادثه استفاده کند... نکته تاسف آور در حادثه نانگاپاربات این است که بقیه تیم در حال بازگشت نبودند بلکه در حال صعود بودند و باقی ماندن همه یا تعدادی از آنها در کنار سامان به هیچ وجه خطری برای خود آنها ایجاد نمی کرد. سامان طبیعتا نمی توانست از عدم صعود کسی جلوگیری کند. چه کاری از دست او بر می آمد اگر یک نفر حتی بر خلاف میل او درکنارش باقی می ماند؟ در ساده ترین شکل یکی از آنها می توانست وانمود کند او هم خسته است و ترجیح می دهد بازگردد. یا همه تیم به بهانه ای بازگردند و صعود را به موقع دیگری موکول کنند.  »

.

رامین شجاعی در وبلاگ داستان کوه

http://dastanekouh.blogspot.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نشست انجمن و شکست آموزه های کاظم فریدیان !!

.

.

.

.

.

.

.

.

انجمن کوه نوردان ایران نشست همگانی آبان ماه خود را در تاریخ سه شنبه ١۴/٨/٨٧ در محل سالن مرکزی ساختمان تشکل های غیر دولتی (خیابان ویلا ) برگزار نمود .

 

جلسه در ساعت اعلام شده و با کمترین تاخیر ممکن ( ٣۵/١٧ دقیقه ) آغاز شد و مجری آن  عباس ثابتیان نویسنده ی وبلاگ آرامکوه بود . خونسرد ، مسلط و با متانتی شایسته  . او ضمن خوش آمد گوئی به شرکت کنندگان ، رئوس برنامه های نشست آبان ماه را اعلام کرد و گفت به دلیل کمبود وقت _ احتمالی _ از بخش های ثابت و همیشگی مانند ارائه ی اخبار و گزارش هیئت مدیره خبری نیست و برای آغاز اولین قسمت برنامه از مصطفی تخیری سرپرست گروه کوه نوردی سایپا دعوت کرد به پشت میکروفن بیاید .

.

.

تخیری به ارائه گزارشی از وضعیت کوه نوردی کارگری در ایران و تلاش ها و فعالیت های فنی _ آموزشی و تشکیلاتی انجام گرفته در گروه کوه نوردی سایپا طی یک سال گذشته پرداخت . گزارش هائی کوتاه و فشرده و همراه با نمایش اسلاید از اجرای برنامه هائی مانند صعود برودپیک _ در قالب هیئت کوه نوردی کارگری ایران _ آیلند پیک ،  قله ی لنین و هم چنین برگزاری دوره ی یخ و برف پیشرفته در کشور قرقیزستان و در منطقه ی یخچال آکسائی این کشور . او در انتهای گزارش خود ، به برگزاری تمرین مباحث امداد و نجات توسط اعضای گروه کوه نوردی سایپا در منطقه ی کوه زندان ( تخت سلیمان ) شهرستان تکاب اشاره کرد .  

.

.

و سپس نوبت به مهری جعفری شاعر ، نویسنده ، وکیل دادگستری ، مربی کوه نوردی و عضو باشگاه کوه نوردان آرش رسید که در باره ی برنامه های اجرا شده ی لنین و خان تنگری به ارائه ی گزارش بپردازد . او در همان ابتدای سخنانش گفت که قصد بیان گزارش به سبک و روال معمول را ندارد و می خواهد به طور عمده مشکلات و حوادثی را مورد توجه قرار دهد که با آنها روبرو شده است  . او اجرای برنامه برای صعود قله ی لنین را همراه با رویدادها و اتفاقات غیر منتظره ای توصیف کرد که بیش از همه به  "  نقص گزارش های موجود و عدم انعکاس واقعیات منطقه در آنها " مربوط می شد . مهری جعفری از این گونه گزارش های توام با سهل گیری و نگاه ساده انگارانه انتقاد کرد و به عنوان نمونه ای از مشکلات و خطرات کوهستان لنین به چگونگی حادثه ی سقوط عباس علی نژاد در شکاف های یخی منطقه  و عملیات نجات او ( عکس زیر ) اشاره کرد :

.

.

.

.

.

.

.

.

.

«پرسش و پاسخ در باره ی برنامه ی نانگاپاربات » عنوان آخرین قسمت از نشست آبان ماه انجمن کوه نوردان بود که با حضور اعضای تیم برگزار شد . مجری این پرسش و پاسخ عباس محمدی ـ از اعضای باشگاه آرش و دبیر فعلی انجمن ـ بود که در مقدمه ی کوتاهی سعی کرد با همان روش همیشگی خود ٬ ضمن طبیعی جلوه دادن چنین حوادثی ( کشته شدن سامان نعمتی ) در کوه نوردی ایران با بیان جمله ی : واقعیت تلخ کوه نوردی جدی ما همین است ! ... به ذهنیت و پرسش های حاضرین نیز سمت و سو و جهت (!)‌ بدهد . با بیان جمله ی : این برنامه چندین مزیت داشته و می شود به عنوان مثال در باره ی طراحی برنامه های بزرگ و چگونگی ارائه ی بسته پیشنهادی به حمایت کننده ی مالی و جلب نظر او سوال کرد ...که البته ٬ تلاشی ناموفق بود و به شکلی قابل توجه شرکت کنندگان در جلسه ٬ با نگاهی انتقادی ٬ موضوع حادثه ی منجر به رها کردن و مرگ سامان نعمتی را محور پرسش های خود قرار دادند .

 

.

.

.

.

.

.

.

.

ـ اولین سوال را محمد نوری مطرح کرد : برای چه افرادی که سابقه ی صعودهای بلند و بالای پنج هزار را نداشتند در تیم قرار گرفتند؟ این انتخاب برای چه بود ؟ لیلا اسفندیاری در پاسخ به تشریح روند شکل گیری برنامه و ثبت نام اعضای تیم پرداخت و از دوران استراحت مطلق و آغاز تمرینات بدن سازی خود و همچنین باز بودن برنامه برای همه سخن گفت و در توضیحاتی کاملا بی ربط به پرسش محمد نوری ٬ پاره ای از تفکرات و آموزه های کاظم فریدیان از زبان او چنین بیان شد : ... در صعودهای هشت هزار متری دلیلی نداره که تمامی اعضای تیم ٬ همدیگر را بشناسند و با هم برنامه رفته باشند و توانائی هم را بدانند... این اصلا حرف درستی نیست ... دلیلی نداره که فکر تیم بندی و یا سرپرستی اونطور که در ایران انجام میشه اونجا هم انجام بشه ... اونجا ( هیمالیا ) تیم ها بین المللی هستند و به ندرت یه تیم از یه کشور هست ... و ما متوجه نشدیم پس آن همه بزرگ نمائی و تبلیغات حول محور اولین تیم ایرانی و یا نخستین زن سرپرست و ... از سوی چه کسی و با چه تفکری دنبال می شد؟!

ـ پرسش دیگری از سوی یکی از اعضای انجمن ( مبهوتیان ) این فرصت را برای کاظم فریدیان مهیا نمود که بخش دیگری از تفکرات و آموزه های خود را برای حاضرین بیان نماید . مبهوتیان گفت : ... اگر قانونی در زمینه سرپرستی داشتیم شما به سامان برای بازگشت توصیه نمی کردید به او دستور قاطع می دادید و فریدیان پاسخ داد : ... واقعیت اینه که من به شخصه اعتقادی ندارم به اینکه نفرات باید آن چنان حرف شنوی از هم داشته باشند ... من هیچوقت در تیمی شرکت نمی کنم که بله قربان گو باشم ... اون مال ارتشه ... و این سخنان برای ما ـ که بعنوان عضوی کوچک از خانواده ی بزرگ کوه نوردی در آنجا حضور داشتیم ـ حاوی نکات و تجربیاتی  بسیار ارزشمندو گران بها بود !! آموختیم : در هیمالیا هر چیزی مجاز است و به راحتی می توان تمامی اصول و بنیان های  تئوریک ٬ علمی و فنی این ورزش و تمامی آنچه که در دوره های آموزشی و توسط مربیان ــ و مثلا در باره ی اهمیت نقش سرپرست و لزوم شناخت ظرفیت های روحی و جسمی افراد برای اجرای برنامه های بزرگ و دشوار و ... ــ گفته می شود را به راحتی به دست فراموشی سپرد !! چرا که آنجا هیمالیاست و در هیمالیا هر چیزی مجاز است !! و البته ... سه کشته ( ویکتوریا کیانی راد ٬ امیر احمدی و سامان نعمتی ) حاصل چنین نگرش و تفکر غیر اصولی و مخاطره آمیز و یا به عبارت بهتر : دستاورد کاظم فریدیان برای کوه نوردی ایران است !!

.

ادامه دارد ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


جامعه پزشکی و پیگیری وضعیت دکتر تیم امید

.

.

.

.

.

.

دکتر "محمود شمسی پور" عضوهیات رییسه سازمان نظام پزشکی مرکز چهارمحال و بختیاری تاکید کرد:جامعه ورزشی پزشکی خواستار روشن شدن وضعیت پزشک تیم ملی‌ امید کوه نوردی هستند. وی افزود: انتظار می‌رود فدراسیون کوه نوردی هرچه سریعتر وضعیت پزشک تیم ملی امید کوه نوردی را مشخص کند.  وی تاکید کرد:جامعه ورزشی و پزشکی پیگیر وضعیت دکتر بهاء‌لو است و در این زمینه نیز با برادر وی که به محل حادثه اعزام شده است، تماس خواهد گرفت. شمسی‌پور تصریح کرد:دکتر بهاء‌لو یکی از پزشکان محجوب و بسیار پرتلاش ورزش کشور است و  انتظار است مراحل جست وجو برای یافتن پزشک تیم ملی امید کوه نوردی تا آخر ادامه یابد و حتی اگر بارش برف نیز تداوم یافت گروه های تجسس همچنان به کارشان ادامه دهند و وضعیت وی را مشخص کنند تا خانواده او را از نگرانی بیرون آورند...

شبکه خبر ١٧/٨/٨٧

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


تاکید دوباره بر حفاظت از تنوع زیستی

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

دهمین اجلاس امضاکنندگان کنوانسیون رامسر و سی و هشتمین نشست اعضای دائمی این معاهده بین المللی، ششم تا چهاردهم آبان در چانگونگ کره جنوبی نزدیک یکی از زیباترین تالاب های جهان برگزار شد . در این نشست هشت روزه، دو هزار نفر از مقامات رسمی و کارشناسان محیط زیست بیش از 140 کشور جهان گرد هم آمدند تا چالش های پیش روی تالاب ها را مورد نقد و بررسی قرار دهند. در حالی که اکثر رسانه های جهان، خبرهای مربوط به انتخابات امریکا را منتشر می کردند و رسانه های داخلی، خبرگزاری های محیط زیست و حتی وبلاگ نویسان ایرانی نیز در این باره سکوت کرده بودند، سامانه خبرپراکنی کره جنوبی گزارش داد؛ «پس از بازدید پیتر بریج واتر دبیرکل کنوانسیون رامسر در ژوئن 2006 از کره جنوبی و امضای موافقتنامه بین او و لی چی بوئم وزیر وقت محیط زیست کره جنوبی در دسامبر همان سال اجازه برگزاری دهمین اجلاس امضاکنندگان کنوانسیون رامسر موسوم به کاپ 10 در سال 2008 به این کشور داده شد؛ یعنی 11 سال پس از پیوستن این کشور به کنوانسیون مذکور.» ...این مراسم شامل 52 نشست و در برگیرنده 33 موضوع مرتبط با تالاب ها تحت عنوان «سلامت تالاب ها، سلامت مردم» و 19 سمینار علمی بود.32 ماده برای حفاظت تالاب ها در واپسین روز این نشست تصویب شد که 29 مورد آن حتی تا یک روز پیش از اختتامیه در حال نقد و بررسی بود. یکی از مهم ترین مواد 32گانه به اقدامات مثبتی اشاره دارد که در عرصه های تالابی رفاه و امنیت آتی مردم را موجب خواهد شد. دیگر مصوبه مهم این اجلاس، مدیریت بهینه آب، ارتقای آن در کشت برنج و اطمینان از حفاظت تنوع زیستی بوده است...  کره جنوبی در این نشست توانست 11 تالاب خود را در فهرست تالاب های بین المللی رامسر به ثبت برساند، همچنین رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در نخستین روز اجلاس اعلام کرد چهار میلیون دلار برای اجرای پروژه های حفاظت از محیط زیست به کره تعلق خواهد گرفت. از سوی دیگر، قرار شد نشست بعدی امضاکنندگان کنوانسیون رامسر در یکی از کشورهای اروپای شرقی باشد و بر اساس آخرین خبرها به نظر می رسد در سال 2012 کشور رومانی میزبانی این مراسم را بر عهده داشته باشد. تاکنون کشورهای ایتالیا، هلند، برزیل، آلمان، سوئیس، استرالیا، کاستاریکا، اسپانیا، اوگاندا و کره جنوبی میزبانی امضاکنندگان پیمان بین المللی رامسر را بر عهده داشته اند.

.

روزنامه اعتماد

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


ورزاب 4

برنامه ی ورزاب ۴ روز جمعه ١٧/٨/٨٧ با حضور ٢٢ نفر از دوستان اجرا شد : پوریا اکبر زاده ، فاطمه تهرانی ، محبوبه سروی ، صابرجاوید ، بابک شهباز ، پریسا و حمید محمد بیگی ، بهاره جعفری ، آرش شهبازی ، شکوفه عباس زاده ، هادی امیری ، سعید قاطعی ، نسرین قبله زاده ، رضا عربی ، الهام میرزا رضی ، امیر طالبی ، ایمان برقی ، نرگس آشتیانی ، مریم وحیدی نسب ، نسترن بشیری ، رضا ملکیان ، فرامرز نصیری (سرپرست)

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

               خبرگزاری رویترز ( کنگو )

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


برادر پزشک تیم : ما حتی جایزه گذاشتیم اما ...

 بعد از حادثه سقوط سعید بهاءلو  پزشک تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی به  قله‌ی "تیلی چوپیک" هیمالیا، برادر وی "رشید بهاءلو" که از نزدیک در جریان جستجو برای یافتن اوست، در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد:‌ ... شنبه با هلی‌کوپتری نظامی یازده بار منطقه را گشت زدیم اما چیزی نیافتیم. یکشنبه قراردادی را با یکی از شرکت های حاضر در منطقه برای جستجو امضا کردیم که قرار شد از امروز 7 شرپا محلی (راهنمای محلی ارتفاعات) جستجوی زمینی را در شیب و سرمای 65 درجه آغاز کنند.  وی افزود: این شرکت به ازای دریافت 50 میلیون تومان قرار است برای 10 روز منطقه را جستجو کند. به نظر مسوولان فدراسیون این مبلغ زیاد است اما گفتم که مبلغش مهم نیست. شرپاها امروز در مرحله‌ی اول بازدید از منطقه را آغاز می‌کنند.  برادر پزشک تیم ملی کوه نوردی گفت: ‌شرایط منطقه بسیار بد است، ما حتی برای یافتن برادرم جایزه گذاشتیم اما کسی حاضر به جستجو نشد ...

خبرگزاری ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


همسر پزشک تیم : حقیقت را به ما نمی گویند !

.

.

.

.

.

.

.

.

.

او شش روز است که ثانیه‌ها را به امید شنیدن خبر خوشی از یافتن همسرش در کوه‌های پوشیده از برف و یخ در نپال سپری می‌کند. هر ثانیه‌ای که می‌گذرد بیشتر به تکاپو می‌افتد تا کاری را برای یافتن همسرش انجام دهد.

"مریم معین" همسر دکتر سعید بهاءلو پزشک تیم ملی امید کوه نوردی که در جریان صعود به قله‌ی "تیلی چوپیک" هیمالیا سقوط کرد، گفت: ایمان دارم شوهرم زنده است و برای یافتن او هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهم و پیش هر کسی که لازم باشد می‌روم.  وی در تشریح این حادثه اظهار کرد: تیم ملی سه‌شنبه هفته‌ی گذشته قله را فتح می‌کند که بعد از آن همسرم به دره سقوط می‌کند. قطعا آن روز بعد از سقوط سرپرست تیم خبر را به فدراسیون اطلاع می‌دهد اما، فدراسیون آن شب هیچ خبری به ما نداد و مدعی شده که آن شب هیچ خبری از تیم دریافت نکرده است.  ... همسر دکتر بهاءلو با تاکید بر اینکه درمورد سقوط همسرش اخبار ضد ونقیضی اعلام شده است، گفت: یک روز به ما می‌گویند او به خاطر بهمن سقوط کرده، روز بعد می‌گویند همراه دو، سه نفر دیگر سقوط کرده، سپس عنوان شد طناب پاره شده و ... نمی‌دانم کدامیک را باور کنم.

وی ادامه داد: دقیقا یک شبانه‌روز پس از سقوط و زمانی که خبر از طریق رسانه‌ها اعلام شد فدراسیون به خانواده‌اش خبر داد.  مریم معین یادآور شد: پنج‌شنبه پس از سقوط فدراسیون ادعا کرد چند شرپا (راهنمای محلی ارتفاعات) فرستاده تا منطقه را جستجو کنند، نمی‌دانم که جستجو کردند یا نه. چون آنجا نبودم. جمعه، در پی فشارهای زیاد قرار شد هلی‌کوپتر منطقه را جستجو کند اما، گفتند هوا مه آلود است و هلی‌کوپتر نمی‌تواند پرواز کند.  وی افزود: شنبه هلی‌کوپتر برای جستجو بالای منطقه پرواز کرد اما دریغ از امکانات. همراهان حاضر در هلی‌کوپتر با یک دوربین هندی‌کم از منطقه فیلمبرداری کردند، بدون اینکه از یک دستگاه سنسور حرارتی که لازمه‌ی اصلی کار در چنین شرایطی است، استفاده کنند. این جستجو بدون امکانات بی‌فایده بود. این در حالی است که فدراسیون اعلام کرده "علی‌آبادی" رییس سازمان تربیت بدنی درمورد جستجو اعلام کرده هیچ محدودیت مالی وجود ندارد. اما، آیا معنی گرفتن امکانات این است؟  همسر بهاءلو خاطرنشان کرد: مسوولان فدراسیون می‌گویند که برای یافتن شوهرم هر کاری که از دست‌شان برمی‌آید را انجام می‌دهند اما، آیا این تمام توان است؟ امروز در تماسی تلفنی با شعاعی رییس فدراسیون پرسیدم که از صبح برای یافتن همسرم چه کرده‌اید؟ گفت: «جلسه داشتیم»... مریم معین افزود: قراردادهای جستجو با امضای برادر همسرم منعقد شده‌اند. با این شرایط زمانی که از مسوولان فدراسیون جویا می‌شوم چه امکاناتی کم دارید که برایتان ارسال کنیم، می‌گویند هیچ امکاناتی نیاز نداریم! شنیدم که می‌خواهند از طریق زمین هم به جستجوی همسرم بروند اما، این اقدام بی‌فایده است...

.

خبرگزاری ایسنا 

عکس از اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


نابودی 220 هکتار جنگل برای احداث سد

.

 

.

 

.

 

.

 

.

در صورت موافقت سازمان جنگل ها با ساخت سد نرماب در استان گلستان، بیش از 220 هکتار از جنگل های هیرکانی باستانی ایران در معرض نابودی قرار خواهد گرفت. بخشی از این جنگل ها که دارای گونه های ارزشمندی چون بلوط، ممرز و انجیلی هستند، جزء گونه های بازمانده دوران سوم زمین شناسی جنگل های اروپا هستند که اکنون فقط در شمال ایران یافت می شوند. در همین حال چهار روستا و بخش هایی از اراضی زراعی آبی ارزشمند منطقه در صورت ساخت این سد زیر آب خواهد رفت که قرار است توسط آب منطقه یی گلستان از روستاییان خریداری شود و تعدادی نیز جا به جا شوند.

.

گزارشی از روزنامه اعتماد

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


پیامدهای گرمایش زمین

مقامات رسمی آب شیلی هشدار دادند که یخچال‌های طبیعی اکورن، نزدیک سانتیاگو که بیش از 70 درصد نیازهای آب این شهر را فراهم می‌کند، ممکن است در نیم قرن آینده ناپدید شوند.

خبرگزاری فرانسه در یک گزارش جدید درباره یخچال‌های طبیعی شیلی می‌گوید این پهنه‌های یخ اکورن هر سال 12 متر پس می‌نشینند. آنتونیو ورگارا از DGA که در پژوهش بر روی این پهنه‌های یخی در 35 سال گذشته کار کرده است، در این باره گفت: "این یخچال‌ها در حال نابودشدن هستند."  یخچال‌ اکورن و سایر یخچال‌های کوچکتر نزدیک سانتیاگو، پایتخت شیلی، با سرعت کنونی پس‌روی ممکن است در 50 سال آینده از بین بروند.

.

همشهری آنلاین

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


امید کمی به یافتن دکتر وجود دارد!

دبیر فدراسیون کوه نوردی ایران اعلام کرد: امید کمی برای یافتن دکتر بهاء لو، پزشک تیم کوه نوردی ایران، وجود دارد. اقبال افلاکی، به خبرنگار شبکه خبر گفت: برای یافتن پزشک تیم امید کوه نوردی ایران، تجسّس هوایی در حال انجام شدن است و رئیس فدراسیون به اتفاق برادر دکتر بهاء لو، تا کنون چند سورتی پرواز بر فراز منطقه داشته اند، ولی تا کنون موفق به یافتن وی نشده اند. رئیس کمیته هیمالیانوردی فدراسیون کوه نوردی، در پاسخ به این پرسش که "عملیات جستجو، تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟"، گفت: این موضوع به تصمیم رئیس فدراسیون کوه نوردی بستگی دارد؛ چون این افراد در منطقه حضور دارند و شرایط را بهتر درک می کنند؛ عملیات جستجو هم در منطقه بر اساس تصمیم آنها ادامه پیدا خواهد کرد. افلاکی در پایان گفت: امید کمی برای یافتن دکتر بهاء لو وجود دارد.

.

شبکه خبر

 

....................................................................................

نزدیک به ۵ روز از حادثه ای که در تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی به ارتفاعات هیمالیا رخ داده و به مفقود شدن و احتمالا مرگ پزشک تیم منجر شده است می گذرد و هنوز دبیر این نهاد حاضر نشده اطلاعات و جزئیات بیشتری در باره علل و چگونگی این حادثه را برای افکار عمومی کوه نوردی ایران بیان کند . این میزان محافظه کاری و پنهان کاری ـ که در تشکیلات فدراسیون کوه نوردی ایران و در نزد تفکر مدیریتی حاکم بر آن چیز تازه ای نیست ! ـ  عدم اعتماد و اطمینان به صحت و سلامت اطلاع رسانی این تشکل را بیش از گذشته تقویت می کند .

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


راه های مقابله با گرمایش زمین

معتبرترین نهاد علمی بریتانیا به نام انجمن سلطنتی قرار است چندین طرح بلندپروازانه را برای مقابله با گرم شدن آب و هوای زمین بررسی کند. یکی از این طرحها قرار دادن آینه های بزرگ در فضا برای منحرف کردن بخشی از اشعه های خورشید از زمین است. ایده دیگر کشت جلبک در اقیانوس ها به منظور جذب دی اکسید کربن است.  انجمن سلطنتی می گوید می خواهد علم را از مطالب علمی تخیلی مجزا کند. برخی از ایده های پیشنهاد شده به این نهاد علمی شاید تخیلی به نظر آید، اما دانشمندان بریتانیایی مصمم هستند بفهمند کدام ایده می تواند در کاهش گرمایش زمین موثر باشد.  یکی از ایده ها پاشیدن آب دریا بسوی ابرهاست تا سفیدتر شوند و بتوانند پرتوهای بیشتری از نور خورشید را منحرف کنند. ایده دیگر، رها کردن ذرات غبار در استراتوسفر است تا مانند سپر مقابل خورشید قرار بگیرد.  دانشمندان بریتانیایی علاوه بر ارزیابی این نکته که کدام طرح شایسته بررسی جدی تر است، اثرات منفی احتمالی این پیشنهادها را نیز بررسی خواهند کرد...

.

گزارشی از BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


 

کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

.

.

.

.

.

.

.

       

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی» .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919 فرامرز نصیری

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت و گروه کوه نوردی دانشگاه شریف برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


انفجار خورشیدی و شفق قطبی

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

انفجاری قابل توجه در 27 اکتبر ( 6 آبان 1387 ) در خورشید رخ داد. بر اثر این انفجار یک توده از تاج خورشیدی به طرف خارج از سطح خورشید روانه گشت.  یک انفجار در لبه غربی خورشید روی داد که رصد‌خانه خورشیدی (SOHO) آن را در هنگام  رصد هوایی خود ثبت کرده است. احتمالا علت انفجار، وجود لکه‌های خورشیدی موجود در قسمت دورتر  و یا رمبش رشته‌های مغناطیسی موجود در خورشید بوده است. از طرفی این جریان باد خورشیدی جدا شده، شب گذشته زمین را مورد اصابت قرار داد که آتش‌بازی زیبایی از شفق قطبی قوی‌ای را در آلاسکا پدید آورد.  لانس پاریش عکس بالا را از «اسکیلند» ( شهر کوچکی در 20 مایلی قسمت شمالی فیربانکس ) گرفته است. وی افزود شفق قطبی پدید آمده بسیار سریع و آراسته به حاشیه‌های صورتی بوده است.

همشهری آنلاین

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


آخرین اخبار از جست‌وجو در ارتفاعات هیمالیا

 

در حالی که مدت سه روز از سقوط و ناپدید شدن پزشک تیم امید کوه نوردی ایران در ارتفاعات هیمالیا می‌گذرد، هنوز جسد وی پیدا نشده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پزشک تیم ملی امید کوه نوردی ایران در مسیر بازگشت از صعود به قله‌ی 7134 متری « تیلی چوپیک » در ارتفاعات هیمالیا دچار حادثه شد و سقوط کرد. تیم ملی امید کوه نوردی ایران که برای اولین بار موفق به صعود این قله شد، چهارشنبه در مسیر بازگشت دچار حادثه شد و پزشک همراه تیم سقوط کرد. تاکنون تیم جستجو موفق به یافتن « دکتر سعید بهاءلو» نشده و اطلاعی نیز از وضعیت وی در دست نیست.

خبرگزاری ایسنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


و همچنان در ستایش نقد ...

بعد از حادثه ای که در روزهای اخیر برای تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی به کوهستان تیلیچوپیک در ارتفاعات هیمالیا رخ داده است ( سقوط و ناپدید شدن پزشک تیم ) عده ای از دوستان و همچنین خوانندگان این وبلاگ خواهان اعلام نظر و موضع کلاغ ها نسبت به این حادثه شده اند که لازم است بار دیگر و به جهت یادآوری به نکات زیر اشاره شود :

_ به نظر می رسد سال هیمالیانوردی کوه نوردان ایرانی می خواهد با چهار کشته به کار خود پایان دهد . کشته هائی که هیچکدام در مسیر فعالیت های نو و برای اولین بار و در گشایش راه های تازه و ... نبوده است . کوه نوردی ایران امسال نیز در هیمالیا _ همچون سالیان گذشته _ به اجرای برنامه هائی پرداخت که هیچکدام با معیارهای امروزه ی کوه نوردی جهان ، شاخص و ارزنده و با ارزش های فنی قابل توجه محسوب نمی شود و بجا گذاشتن چهار کشته درچنین برنامه هائی را شاید فقط بتوان به میزان عقب ماندگی و فقر بنیان های علمی _ فنی و فرهنگی کوه نوردی کشورمان نسبت به معیارهای جهانی این ورزش تعبیر کرد .

 

_ اعلام نظر این وبلاگ نسبت به حادثه ی نانگاپاربات ، خشم دماوندی ها و طرفداران متعصب این تشکل را برانگیخت و بنا به آن عادت دیرینه ای که مدیران باشگاه دماوند در سرکوب اندیشه های منتقد و مخالف دارند فعالیت های پنهانی و پشت پرده ی خود را برای محو کلاغ های این وبلاگ از عرصه ی کوه نوردی ایران آغاز کردند !! همانگونه که اعلام نظر این وبلاگ نسبت به حادثه ی گاشربروم و اورست بانوان و کلیت فعالیت های برون مرزی و همچنین خط مشی ایدئولوژیک صادق آقاجانی و یارانش ، خشم فدراسیونی ها ... و همانگونه که اعلام نظر نسبت به حادثه ی دالان کوه و گرده ی آلمانها خشم ... می خواهیم بگوئیم : این حکایت همچنان ادامه دارد و نمی توانیم هیچ پایانی را برای ان متصور شویم . در باره ی حادثه ی اخیر تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی هم _ بعد از روشن شدن ابعاد حادثه _ اگر لازم باشد نقدی نوشته شود و یا پرسشی مطرح گردد به یقین _ و با همان لحن و روال آشنای (!) کلاغ ها _ انجام خواهد شد . مطمئن باشید !

 

_ به آموزش بعضی از بندهای اعلامیه ی جهانی حقوق بشر _ به خصوص آزادی حق بیان و لزوم احترام به آن _  برای بعضی از دوستان کوه نورد ادامه خواهیم داد !! در مثال : به نظر کلاغ های ما ... صف بندی روزهای اخیر در کوه نوردی ایران به طرفداران باشگاه دماوند و تیم نانگاپاربات و طرفداران فدراسیون ، فقط می تواند گونه ای بازی بی محتوا و کودکانه باشد . وقایع و اتفاقاتی که پس از حادثه ی نانگاپاربات در کوه نوردی ایران رخ داد به روشنی گویای آن بود که تقسیم بندی کوه نوردی این سرزمین به دولتی و مستقل در اساس فاقد هر گونه نگرش واقع بینانه و اصالت و کارآئی است و کوه نوردی مثلا مستقل ما می تواند به همان اندازه ی متولی دولتی اش به انحطاط و فساد آلوده باشد ! و البته ... این به معنای نادیده گرفتن تلاش های سودمند افراد و عناصر سالم و زحمتکش در تشکل ها ( فدراسیون ٬ باشگاه ها ) نیست و به طور عمده جریان و تفکر و فرهنگ مدیریتی حاکم را مد نظر دارد .

 

ـ همانطور که قبلا هم گفته ایم : هدف و رسالت این وبلاگ ، روشنگری و مبارزه با لکه های سیاه در کوه نوردی ایران است . با دروغ . با فریب افکار عمومی . با پنهان کاری . با مصلحت اندیشی های پوشالی  .با بی عدالتی . با سرکوب اندیشه های منتقد . با ... در هر کجا و از سوی هر کسی که باشد . فدراسیون کوه نوردی باشد یا انجمن کوه نوردان . باشگاه دماوند باشد یا گروه کوه نوردان آرش . کاظم فریدیان باشد یا رامین شجاعی . عباس جعفری باشد یا فرشید فاریابی . رضا نظام دوست (سیزیف) باشد یا رضا زارعی (کوه قاف)  ... فرقی نمی کند. روشنگری و مبارزه با لکه های سیاه در این وبلاگ ، لحن و ادبیات خاص خود را دارد . معتقدیم با کلمات و واژه های پاک و روشن و پاستوریزه در نقد آلودگی و تعفن جامعه ای که در آن زندگی می کنیم _ و کوه نوردی ایران هم مانند جزیره ای جدا مانده ،عاری از آن نیست  _  نمی توان قلم زد . همین . و به همین سادگی . سال ها پیش در توضیح اهداف این وبلاگ  نوشتیم : " ...این وبلاگ می خواهد با رویکرد و نگاه تازه ای به مسایل نگاه کند ... این وبلاگ می خواهد با کنار گذاشتن کلیشه های کهنه و تکرار شده ، تعارفات روزمره و خو گرفته شده ، از طریق نقد و پرسشگری به جستجوی آن حقیقت گم شده ای بپردازد که ... آنتوان چخوف در یکی از داستان های بلند خود ( اتاق شماره ۶ ) از واکنش های انسانی سخن می گوید . به نظر چخوف ، انسان موجودی از پوست و گوشت و استخوان و عصب است . و دقیقا به همین دلیل نمی تواند نسبت به محیط پیرامونش واکنش نشان ندهد . نمی تواند نسبت به آنچه در اطرافش می گذرد بی تفاوت و بی اعتنا باشد ... و فکر می کنیم ، نقد انسانی ترین و خردمندانه ترین واکنش  انسان است نسبت به خود و نسبت به جامعه ای که در آن زندگی می کند . نقد ، تخریب و ریا و فریب نیست . نقد ، پرسشگری و روشنگری ست . نقد ، منفعت طلب و محافظه کار نیست . نقد ، شریف و شجاع و انسانی ست . ایـــن وبلاگ نمی خواهد در سایه ی خواست ساختار قدرت حاکم نفس بکشد  . ساختار قدرتی که با تمام وجود و با مطبوعات و دیگر رسانه های قدرتمندش ، لحظه ای ـ و حتی لحظه ای ـ از تولید و دیکته ی الگوهای فکری و فرهنگی اش باز نمی ماند ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


از دکتر تیم خبری در دست نیست !

.

.

.

.

.

.  . سعید بهالو رئیس هیات مدیره موسسه پزشکی کوهستان ایرانیان

.                                        

رئیس کمیته کوه نوردی فدراسیون کوه نوردی گفت:خبری از دکتر بهاءلو پزشک تیم امید ایران که در جریان صعود به کوه تیلیچوپیک نپال دچار حادثه شد در دست نیست.

"رضا زارعی" در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر با اشاره به اینکه هم اینک همراه رئیس فدراسیون در نپال به سر می برد گفت : هم اکنون دو ساعت است که به نپال رسیدیم و فردا برای رسیدگی به موضوع به کمپ اصلی هیمالیا خواهیم رفت.  وی گفت : بر اساس خبر ها شرپا ها تا کمپ نخست در پی دکتر بهاءلو گشته اند و فردا کار جستجوی خود را ادامه خواهند داد .  رئیس کمیته کوه نوردی فدراسیون کوه نوردی گفت : برای یافتن دکتر بهاء لو فردا به کوهستان خواهیم رفت.
.
شبکه خبر ٩/٨/٨٧
---------------------------------
.
.
سعید بهالو یکی از اعضای انجمن کوه نوردی فراز شهر کرد است وجهت کسب اطلاعات بیشتر و پیگیری اخبار مربوط به وضعیت و سرنوشت او می توانید به آدرس اینترنتی این گروه مراجعه کنید :
.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٩ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


تیلیچوپیک : حادثه در تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی

.

.

.

.

.

.

.

.

.

هیئت اعزامی فدراسیون کوه نوردی در بازگشت از قله ٧١٣۴ متری تیلیچوپیک در هیمالیا ، با حادثه روبرو شده و پزشک تیم سقوط کرده است . حسین رضائی _ مسئول روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی _ در وبلاگ خود کوه نوشت  خبر این حادثه را منتشر کرده است :

« این تیم متشکل از 8 کوه نورد رده ی سنی امید ،  به سرپرستی «حسین امانی» و همراهی « دکتر سعید بهاءلو » به عنوان پزشک ارتفاع ، جمعه 12 مهر ماه ، کشور را به قصد صعود قله ی 7134 متری « تیلیچوپیک »  در کشور نپال ، ارتفاعات هیمالیا - منطقه آناپورنا - ترک کرد. اعضای تیم پس از عزیمت به منطقه در دو هفته ی گذشته اقدام به برپایی دو کمپ در ارتفاعات این قله نموده و با توجه به شرایط مناسب جوی و آمادگی کامل نفرات ، اولین تلاش خود را برای صعود نهایی ، از کمپ دوم (6200 متری ) به سمت قله آغاز می کنند  .  بنا بر گزارش عصر دیروز ( هشتم آبان ) «حسین امانی» سرپرست تیم از منطقه : تمامی نفرات موفق شدند به همراه دو شرپا ( راهنمای نپالی ) قله را صعود و پرچم پر افتخار کشورمان را برای اولین بار بر فراز این قله به اهتزاز درآورند . اما متأسفانه در حین مراجعت به کمپ دو ، پزشک تیم دچار حادثه شده و سقوط می کند ! این گزارش حاکی است : اقدامات لازم جهت جستجو و نجات وی انجام و پیگیری های مربوطه از جمله اعزام تیم تازه نفس جستجو و پرواز بالگرد در جریان است ، در عین حال سایر اعضای تیم در سلامتی کامل به کمپ اصلی بازگشته اند ...  بامداد امروز به جهت اقدامات و پیگیری های بیشتر ، مهندس «محمود شعاعی» ریاست فدراسیون به همراه «رضا زارعی» از مسئولین فدراسیون و اعضای با تجربه ی تیم های ملی هیمالیانوردی به منطقه اعزام شدند... »

از وبلاگ کوه نوشت :  http://koohnevesht.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٩ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


سامان نعمتی قربانی شهرت طلبی افراد و گروه ها !

روز گذشته _ سه شنبه ٧/٨/٨٧ _  اعضای تیم اعزامی به قله ی نانگاپاربات گزارش برنامه ی خود را در محل موسسه ورزشی نگین غرب ارائه دادند و خبرگزاری سازمان میراث فرهنگی در سایت اینترنتی خود به انعکاس خبر آن پرداخت . نکته قابل توجه در گزارش این خبرگزاری _ که توسط حسین سلطان زاده از اعضای باشگاه آرش (؟) تهیه شده  _ انتشار نسبتا کامل سخنان شهرام نعمتی _ برادر سامان _ در این جلسه است :

.

.

« ... انسان ها دوست دارند از زیبایی و شکوه کوه برای تامین نیازهای روحی و جسمی خود استفاده کنند و با ایستادن بر روی قله‌ها و شکوه و عظمت کوه شریک شوند. اما همین خواسته به خصوص در هنگام شهرت طلبی افراد و گروهها با قربانی‌دادن‌های غیرمنطقی همراه می‌شوند و برای رسیدن به آن بلندی هزینه‌های سنگینی پرداخت می‌شود... نعمتی گفت: درست است که آلمانی‌ها برای رسیدن به قله نانگا ده ها کشته دادند اما آنها درشرایط حداقل آگاهی نسبت به نانگا و درفضای مبارزه‌جویانه دچار حادثه شدند، حادثه‌ای که هیچ‌گاه نظام فرهنگی کوه نوردی را زیر سوال نبرد و شهرت طلبی حاکم بر گروه آلمانی‌ها به کل آلمان مرتبط بود و می‌خواستند ملتی سرآمد باشند. اما در حادثه نانگا شهرت طلبی فردی و گروهی باعث حادثه شد... هرحادثه بخشی از این مبارزه به حساب می‌آید بخشی که با تمام وجود باید از بروز آن جلوگیری کرد و با کمترین هزینه به کوه دست یافت و در صورت رخ دادن باید به خوبی بررسی و تحلیل شود و با توسعه شناخت و ارتقا سطح تصمیم‌ها و اقدامات در جلوگیری از بروز حادثه در آینده کار کرد... نعمتی در ادامه حوادث کوه نوردی را به دو رویکرد تقسیم کرد و افزود: رویکرد اول؛ در این رویکرد افراد سعی می‌کنند با مقصر تراشی، تناقض گویی و ایجاد ابهام، استفاده از تکنیک مرور زمان و مواردی از این دست، تمایل واقعی حادثه را ابتر کنند. گرهی ناگشوده به گره‌های دیگر اضافه کنند و در صورت اجبار به بررسی موضوع، سعی می‌کنند موضوعات در سطح بماند. از مهمترین دلایل این افراد برای این نوع برخورد با حوادث می‌توان به گریز از مسوولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی باور به رسیدن به هدف به هرقیمت، مهم‌بودن هدف و نه کمیت و کیفیت هزینه‌ها، عدم درک ماهیت موضوع و موارد دیگر اشاره کرد... او گفت:‌ اما رویکرد دوم که می‌تواند تامین کننده کلیدی‌ترین نیاز کوه نوردی برای رشد و تکامل به حساب بیاید به ضرورت تحلیل هر حادثه باور عمیق دارد. هرچند که برخی از افراد بسیار مشتاق هستند که در زمان هرچه سریعتر پرونده این حادثه چه در افکار عمومی و چه در جمع کوه نوردان بسته شود و با بروز حادثه‌ای دیگر بذر فراموشی در این خصوص پاشیده شود. اما ویژگی‌ و شرایط این حادثه آن هم در فضای فرهنگی ایران که استخوان‌بندی‌اش بر ایثار و گذشت و همگرایی قرار دارد به گونه‌ای است که بعید است به فراموشی سپرده شود... به اعتقاد شهرام نعمتی، سامان نعمتی برای قروه و استان کردستان کوه نوردی بزرگ است که نقشی پیشرو در همه برنامه‌ها داشته است اما عظمت کار سامان تنها به خاطر اجرای برنامه‌های کوه نوردی وی در داخل ایران نیست . سامان نعمتی با ماندن در نانگا نقش و جایگاه پیشرو در اصلاح و بازنگری در کوه نوردی ایران یافته است... او افزود: همانگونه که برخی از رشته‌های ورزشی دیگر در یک مقطع زمانی بنا به ضرورت متحمل بازنگری و تغییرات اساسی می‌شود برای کوه نوردی ایران، امروز آن لحظه است. لحظه‌ای که سامان نعمتی و حادثه نانگا به ما نشان می‌دهد. این حادثه در زمینه‌های مختلف چالش بزرگی را ایجاد کرده است که متاسفانه برخی از کارشناسان به هر دلیل به آن توجه ندارند و تنها به اینکه ایستادن در قله نانگا افتخار بزرگی است می‌پردازند در حالی که بازتاب تنها ماندن یک کوهنورد ایرانی در ارتفاع 7800 متری آن هم با توجه به شرایط سامان و برنامه اجرا شده، در سطح افکار عمومی جهان و داخل ایران تخریب فرهنگی بزرگ است که تا سالها اذهان را به خود مشغول خواهد کرد... بی‌برنامگی و ضعف‌های سرپرستی و عدم پایبندی به اصول منطقی و ارائه اطلاعات صادقانه در جهت شکل‌گیری برداشتی نسبتا واحد از حادثه آن هم منطبق بر واقعیت از مسائل دیگر این حادثه است که کارشناسان و افراد مرتبط کمتر به آن پرداختند که این موضوع نشانگر تلاش این افراد برای مدیریت زمانی این حادثه به سمت فراموش شدن است؛ غافل از اینکه با این کار جامعه کوه نوردی متضرر اصلی خواهد بود...  نعمتی گفت: امروز برای همه کوه نوردان لحظه‌ای حساس و سرنوشت‌ساز است؛ همانگونه که در اجتماع نبرد میان فردگردایی و خودپرستی افراطی با همگرایی و همبستگی افت و خیز ادامه دارد. امروز با حادثه نانگا این نبرد در جامعه کوه نوردی وارد مرحله جدید شده است و سامان نعمتی با فدا شدن در این راه جهت مسیر خروج از گرداب قله‌پرستی و شهرت طلبی را که اوج خودپرستی است را به ما نشان می دهد... او ادامه داد: تا دیروز اگر کسی گرده قاجر را برای کوه انتخاب می‌کرد که تنها از کوه لذت ببرد و با ایستادن بر قله‌ها بر خود ببالد، بعد از حادثه نانگا هدف دیگری پیدا کرده است هدفی که سامان آن را با تمام وجود به همه ما می‌گوید. کوه نوردی در هر کوه چه بالای هشت هزار متر و چه در یک تپه‌ای در داخل ایران باید در جهت تقویت همبستگی و ایثار انسان‌ها نسبت به هم باشد. »

.

متن کامل گزارش در سایت : خبرگزاری میراث فرهنگی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


پائیز ...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

همه چیز با نوای برگ ها

                          آغاز می شود

که در می آمیزد با ترنم آب

و هر دو سرازیر می شوند

در دل نوری که

                   مه را می پراکند

 

.

-----------------

عکس از کلاغ ها ( جنگل های طبرستان)

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


مادر سامان : همنوردان سامان ! رسم همنوردی این نبود ...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

عباس ثابتیان در وبلاگ آرامکوه گزارشی از مراسم بزرگداشت یاد و خاطره ی سامان نعمتی در شهر قروه را منتشر نموده است . در قسمت هائی از گزارش او می خوانیم :

« ... سخنان پدر سامان گلایه ای در خود داشت از تیم نانگاپاربات و همنوردان سامان (که جز محمد نوروزی همه در مراسم حضور داشتند ) و مادر سامان هم آن گاه که لوح تقدیری را به او دادند رو به جمعیت کرد و گفت : همنوردان سامان رسم همنوردی این نبود! ... صبح ساعت شش به سمت کوهی که سامان اولین مسیر سنگ نوردی خود را در آنجا گشایش کرده رفتیم تا شاهد پرده برداری از لوح یادبود سامان بر فراز این دیواره باشیم...نکته جالب مراسم پرده برداری ، حرکت نمادینی بود که به زیبایی انجام شد و سازمان دهندگان برنامه گفتند که امروز پای بر قله نخواهیم گذاشت تا بگوییم که زندگی و دوستی مهم تر از صعود به قله هاست! ... »

.

متن کامل گزارش را در وبلاگ آرامکوه بخوانید:  http://aramkuh.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


از ذهن برفی ام عبور کرد ...

از ذهن برفی ام عبور کرد

در خانه ی برفی نشسته بود

بر کاغذی نوشت، به اندازه ی هزار کوه خسته ام

مادر من از کدام تبارم

که دست ابر به پایم نمیرسد

من اندیشه کدام برفم

که باران

خیسم نمی کند...

.

 

 

از سایت : گروه کوه نوردی قاجر قروه

.

.

گرامی باد یاد و خاطره ی سامان نعمتی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


زردکوه بختیاری : بارش اولین برف پاییزی

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان چهار محال و بختیاری از بارش اولین برف پاییزی درارتفاعات و قلل زردکوه بختیاری درشهرستان کوهرنگ خبرداد . پارسا گفت: این سامانه باران‌زا از دیروز دراستان چهارمحال وبختیاری فعال شده است. وی بیشترین میزان بارش باران را درشهرستان لردگان با 6 میلیمتر اعلام کرد.  همچنین درشهرستان کوهرنگ 4/3 میلیمترباران باریده است که درقلل و ارتفاعات کوهستانی بارش به صورت برف بوده است .

خبرگزاری ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


کوهرنگ : کشف مرتفع ترین محوطه باستانی پارینه سنگی خاورمیانه

مرتفع ترین محوطه باستانی پارینه سنگی خاورمیانه در کوهرنگ کشف شد. دکتر کوروش روستایی عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی ضمن اعلام این مطلب افزود: تاکنون در خاور نزدیک و خاورمیانه جایی اعلام نشده محوطه پارینه سنگی در ارتفاع دوهزار و700 متر بالاتر از سطح دریا وجود داشته باشد و احتمال می رود مرتفع ترین محوطه پارینه سنگی خاورمیانه همین محوطه شناسایی شده در کوهرنگ باشد. وی تصریح کرد: در بررسی های انجام شده در شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری نشان می دهد؛ مرتفع ترین محوطه باستانی شناسایی شده متعلق به دوران پارینه سنگی میانی با بیش از 40هزار سال قدمت است. این باستان شناس و سرپرست گروه کاوش محوطه تاریخی شهرستان کوهرنگ تصریح کرد: این محوطه یک کارگاه ابزارسازی در ارتفاع 2700 متری است.  به گفته وی، نحوه زندگی در این محوطه باستانی متعلق به انسان های نخستین است و آنان یکجانشین نبوده و شکارگر و گردآورنده غذا بودند و متناسب با فصول و منابع غذایی جابه جا می شدند.

خبر از : ایرنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


عکس روز

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

از سایت BBC ( فلسطین )

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


زاینده رود : خشک و بی آب

.

.

.

.

.

.

.

.

.

کاهش بارش باران بسیاری از حوزه‌ها و جریان‌های آبی ایران را در معرض خشکی و نابودی قرار داده است. به ویژه جریان‌های بزرگ آبی مرکزی و جنوبی ایران، همچون زاینده‌ رود و هامون، از این بابت متحمل آسیب‌های شدیدی شده‌اند. زاینده رود که بزرگترین جریان آبی مرکز ایران به شمار می‌رود، اینک تقریباَ خشک شده است. خشکسالی و  کاهش شدید بارش در سال‌های اخیر ا ز عوامل این ضایعه زیست محیطی و انسانی به شمار می‌روند. بنا به داده‌های رسمی، ایران در حال حاضر با بدترین خشکسالی خود در ۴۰ سال گذشته مواجه است. هم‌اکنون ۱۴ استان از ۳۰ استان ایران دچار خشکسالی شدید هستند.

گزارشی از :www.dw-world.de    

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +


پائیز ، باران ، جنگل و ...

برنامه ی پیمایش جنگل های منطقه ی کلیک و طبرستان در تاریخ ٢/٨/٨٧ و به مدت ٣ روز ، با حضور ٢٨ نفر اجرا شد . اسامی شرکت کنندگان در برنامه : آرش شهبازی ، مهدی هاشمی ، ماشااله نقی لو ، محسن موگوئی ، صابر جاوید ، مریم وحیدی نسب ، شکوفه عباس زاده ، هادی امیری ، اصغر سپهری ، مرضیه سپهری ، سپیده رفعتی ، رضا عربی ، الهام میرزا رضی ، رضا حمزه ، ایمان برقی ، محمد ملکیان ، سپیده اصغری ، امیر طالبی ، مهدی صادقی ، بابک شهباز ، محمد و لیلا و فریده و مریم لطفی ، فاطمه حمزه لوئی ، بهار رضوی ، پرستو علاسوند و فرامرز نصیری ( سرپرست )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ آبان ۱۳۸٧
    پيام ها    +