کلاغ ها


+ محدودیت گردشگری در قطب جنوب

کشورهای شرکت کننده در کنفرانس شورای قطب جنوب اعلام کردند که گردشگری از این پس در قطب جنوب محدود می شود . به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از کنفرانس قطب جنوب در امریکا :  سی و دومین کنفرانس شورای قطب جنوب در بالتیمور آمریکا به پایان رسید و در این کنفرانس اعلام شد که کشورها باید گردشگری به قطب جنوب را محدود نمایند .  با این حال 28 کشور عضو این شورا به اتفاق با پیشنهاد آمریکا برای تعیین محدودیت برای اندازه کشتی های گردشگری و شمار گردشگران عازم قطب جنوب موافقت کردند تا تاثیر فعالیت های انسان در محیط زیست قطب جنوب کاهش یابد.
از جمله این محدودیت ها می توان به ممنوعیت لنگر اندازی کشتی های گردشگری حامل بیش از 500 مسافر در سواحل قطب جنوب؛ در هر نقطه قطب جنوب هر بار لنگر انداختن تنها یک کشتی در ساحل مجاز خواهد بود؛ شمار گردشگرانی که هر بار در سواحل پیاده می شوند، نباید بیشتر از 100 نفر باشد؛ هر 20 گردشگر پیاده شده در ساحل باید یک راهنما داشته باشد اشاره کرد .  این محدودیت ها پس از تصویب شدن در نهادهای قانونگذاری کشورهای عضو قادر به محدود کردن قوانین خواهند بود. در این کنفرانس که در بالتیمور آمریکا برگزار شد و 400 مقام و قطب شناس از 47 کشور امضا کننده این قرارداد شرکت کردند.

                                                                                      خبرگزاری ایسکانیوز

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیشنهاد موسیقی : love in portofino

 

I found my love in Portofino

perché nei sogni credo ancor

lo strano gioco del destino

a Portofino m' ha preso il cuor

Nel dolce incanto del mattino

il mare ti ha portato a me

 .

 

love in portofino   یکی از ترانه های قدیمی و خاطره انگیز موسیقی پاپ در سال های دهه ۶٠  است .  از این ترانه اجراهای مختلفی وجود دارد که در میان آنها می توان به اجرای دالیدا (نام اصلی Yolanda Christina Gigliotti) خواننده مصری تبار فرانسوی اشاره نمود . وی به سال ۱۹۳۳ میلادی در مصر زاده شد و در ۱۹۸۷ میلادی در سن ۵۴ سالگی در پاریس خودکشی کرد. مجسمه ای تمام قد از او بر سر مزارش در قبرستان مونمارت پاریس ( عکس بالا ) نصب شده است .

.

 دانلود ترانه ی زیبای  " love in portofino " :

http://www.4shared.com/file/100459334/c3e11f3c/08-Love_in_portofino.html

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دریاچه ی نمک در آران و بیدگل

برنامه ی راهپیمائی در دریاچه ی نمک آران و بیدگل در تاریخ پنج شنبه ٢٧ فروردین ٨٨ به مدت ٢ روز اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : یکتا نورانی ، حمید محمد بیگی ، پریسا و سمیرا محمدبیگی ، اسماعیل بخشی ، میثم کریمی ، لیلا و پرستو علاسوند ، مرجان دوستار بخشایش ، مجید قنبری ، ندا بهرامی ، مهبد پدرام ، مریم نکومنش ، آزاده ملکی ، امیر بهروزیان ، مریم شکوهی ، بابک جوادی ، یوسف محرابی ، هادی و مهدی هاشمی ، محمد مجدم ، فاطمه خلیلی ، محمد رضوانی ، رضا بیژن ایرانی ، محمد و امین صادقی ، مهیار پدرام ، شهروز بهنیا ، محمد کاظمی و ندا میرجانی ... فرامرز نصیری (سرپرست) 

.

 و ابرها از هم می گسلند و گوشه ای از آسمان آبی پیدا می شود .  پر از خاطرات آبی ...  و بعد ، چیزی مى آید که نامی ندارد .  چیزی مثل نور . که بر مدار این منظومه تاریک می نشیند ... و بعد ، بوی خاک . که همه چیز است . که ریشه است . که امید است . که اصالت است ...  این بوی خاک ،  که خاک ماست .  که هویت ماست . که ایمان ماست . که تاریخ ما و آینده ماست ...

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ وداع با خشکسالی با برف و باران بهاری

پس از دو سال خشکسالی کم سابقه، اغلب استان‌های کشور از ابتدای بهار شاهد بارش باران و برف فراوانی هستند . برف و سرما ساکنان چند استان را غافلگیر کرده و احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی را افزایش داده است. به رغم این اکثریت شهروندان خوشحالند که برخلاف پیش‌بینی‌ها ، در بسیاری از مناطق کشور جیره بندی آب در تابستان منتفی شد .

از ابتدای فروردین ماه سال جاری استانی در ایران نبوده که صدای بارش باران و تگرگ در آن به گوش نخورده باشد. کاهش غیرمنتظره دمای هوا در استان‌های مرکزی ، شمالی و غربی کشور بارش برف را به دنبال داشته است. برف سنگین مدرسه‌های برخی از شهرهای آذربایجان شرقی را به تعطیلی کشاند و باعث بسته شدن موقت بزرگراه‌های زنجان به قزوین و  تبریز شد . سازمان هواشناسی کشور برای روزهای پایانی فروردین ماه کاهش دمای ۵ تا ۱۰ درجه‌ای را پیش‌بینی کرده و در مورد احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی در استان‌های جنوبی البرز، شمال شرق و شرق هشدار داده است . بنابر گزارش‌ها سامانه‌ی بارشی پرقدرتی از نوار شرقی وارد کشور شده و سامانه دیگری از غرب به سمت دامنه‌های البرز در حرکت است. سازمان هواشناسی می‌گوید تا آغاز اردیبهشت ماه بیشتر نقاط ایران تحت تاثیر این سامانه‌ها قرار خواهند گرفت. به نظر کارشناسان این سازمان در روزهای آینده آب‌گرفتگی معابر و افزایش روان‌آب رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها دور از انتظار نیست.

dw-world.de   

عکس: کلاغ ها

.         

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ خاطره

پوشیده از نور

خفته است

                خاطره ای ،

در اعماق درونم ...        

                                                           " آنا آخماتوا "

 

-------------

عکس: کلاغ ها

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حادثه ی تیلیچوپیک : اصرار سرپرست برای صعود دکتر تیم !!

بیش از شش ماه از حادثه ای که در برنامه ی تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی ایران به قله ی تیلیچوپیک روی داد و به کشته شدن سعید بهالو ( دکتر تیم ) منجر گردید می گذرد و هنوز گزارش رسمی و عمومی این برنامه _ علیرغم وعده های داده شده !! _ و هم چنین نتایج بررسی آن در " کمیسیون فنی نظارت و بررسی حوادث کوه نوردی برای افکار عمومی جامعه کوه نوردی ایران ارائه نشده است .

چندی پیش انجمن کوه نوردی فراز شهر کرد در سایت اینترنتی خود اقدام به انتشار قسمت هائی از آخرین یادداشت های شخصی دکتر سعید بهالو نمود .  با وجود آنکه این یادداشت ها بسیار کوتاه و خلاصه است اما به روشنی می تواند بیانگر گوشه ای از تصمیمات و عملکرد نادرست و اشتباهات مرگبار سرپرست برنامه ( حسین امانی ) برای تیمی باشد که عنوان " تیم امید " را بر خود دارد : کاهش ٩٣٠ متری ارتفاع در زمان ۵/١ ساعت و اصرار برای صعود دکتر تیم در شرایطی که محمود شعاعی ( رئیس فدراسیون کوه نوردی ) پس از حادثه و طی مصاحبه ای ادعا کرد که با دکتر شرط شده بود که حق صعود ندارد !!

http://www.faraz-shahrekord.blogfa.com

.--------------------------------------------------------

در یادداشت ۶ بهمن ٨٧ این وبلاگ ، نگاهی داشتیم به این برنامه و ابعاد مبهم و بی پاسخ مانده ی حادثه ای که به سقوط و مرگ سعید بهالو منجر گردید .

.

تیلیچوپیک : حکایت هم چنان باقی ست !

سرانجام ... گزارش و عکس هائی از برنامه ی تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی برای صعود قله ی تیلیچوپیک به همراه توضیحاتی بیشتر در باره ی چگونگی حادثه ی سقوط و مرگ دکتر سعید بهالو  منتشر شد  .  ما از مدت ها پیش در این وبلاگ به طرح پرسش ها  و انتقادهائی  پیرامون  این برنامه  پرداخته  بودیم  که_ به صورتی خلاصه _  شامل دو وجه عمده بود : 

١ _ اشاره به عملکرد غلط و اشتباهات مرگبار سرپرست برنامه در اصرار برای صعود  قله _ تحت هر شرایطی و به هر قیمت ممکن _  و حاکمیت این فرهنگ و تفکر مصیبت بار در دستگاه دولتی کوه نوردی ایران :

« رئیس فدراسیون کوه نوردی دلایل سقوط دکتر بهاءلو پزشک تیم ملی امید و کلیه اقدامات انجام شده برای یافتن وی را تشریح کرد ... شعاعی گفت :  بهاءلو در دانشگاه تهران بیماری‌های ارتفاع را تدریس می‌کرد و فردی بسیار محترم بود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در  اعزام تیلیچوپیک حضور داشته باشد. اما در همان ابتدا با او شرط کردیم که تنها حق بالا رفتن تا "بیس کمپ" را دارد و اصلا نباید بالاتر برود. با او شرط کرده بودیم که به هیچ عنوان در تیم صعود به قله قرار ندارد... علی‌رغم تمام این پیش شرط‌ها هنگامی که درخواست وسایل او را دادیم،‌ وسایل صعود را خواسته بود که برخی از آن‌ها را تهیه نکردیم. اما متوجه شدم خودش این وسایل (مانند کفش‌های صعود) را از ایران تهیه کرده و به دنبال برده است.. .پس از 12 روز راهپیمایی اعضای تیم به منطقه رسیدند و در مسیر بازگشت از قله حدود ساعت 9 تا 10 شب بهاءلو سقوط می‌کند. در آن ساعات شب کوه نوردان غیر از یک چراغ کوچک روی کلاه خود چیزی برای دید نداشتند...خبرگزاری ایسنا »

مصاحبه ی محمود شعاعی در باره ی دلایل و چگونگی جزئیات حادثه ی سقوط دکتر تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی ، نکاتی جالب و در عین حال تکان دهنده را در خود نهفته دارد . نکاتی که به روشنی می تواند گویای ضعف ساختار مدیریتی و میزان آشفتگی در تشکیلات این نهاد دولتی و همچنین عقب ماندگی فرهنگ کوه نوردی در این سرزمین باشد ... آنجا که همگان فقط و فقط به صعود قله و به هر قیمت ممکن فکر می کنند . .

_ با دکتر تیم ، شرط و شروط (!) کرده بودند که حق صعود ندارد . چگونه است که دکتر برای این شرط ها کوچکترین پشیزی ارزش قائل نمی شود و با اطمینان به پوشالی بودن همه ی این شرط و شروط ها اقدام به تهیه و همراهی وسائل صعود با خود می کند ؟ آیا آگاهی دکتر نسبت به تزلزل و میزان آشفتگی در ساختار مدیریتی فدراسیون او را برای چنین رفتاری به جلو رانده بود ؟ نقش سرپرست تیم _ سرپرست تعیین شده از سوی فدراسیون _ در این میان چه بود ؟ آیا او را در جریان شرط های تعیین شده گذاشته بودند ؟ کاملا بعید به نظر می رسد که سرپرست برنامه از نقش و جایگاه مشخص شده برای دکتر تیم بی اطلاع باشد بنابراین او نیز باید پاسخ دهد که چرا و بنا به کدام دلایل به دکتر تیم _ و علیرغم تصمیم مدیریت فدراسیون _ اجازه صعود داده است ؟ از این وقایع و رویدادها چه نتیجه ای باید بگیریم ؟ اینکه اوضاع در فدراسیون کوه نوردی چنان از هم گسیخته و سردرگم است که هر کس حرف خودش را می زند و کار خودش را می کند ؟ رئیس برای خودش تصمیمی می گیرد ، دکتر برای خودش نقشه می ریزد و عمل می کند ، سرپرست تیم اعزامی راه خودش را می رود ... براستی آنجا چه خبر است ؟

_ تیم اعزامی فدراسیون ، مثلا تیم امید بوده است . در باره ی اصولی و منطقی بودن یا نبودن تصمیمات و زمان بندی های این برنامه ، چه کسی مسئول و موظف به پاسخگوئی به افکار عمومی است ؟ چگونه است و چرا تیم _ تیم مثلا امید _ در ساعات ٩ الی ١٠ شب در حال حرکت و بازگشت بوده است ؟ آیا اصولی که به سرپرستان تیم های اعزامی فدراسیون کوه نوردی آموخته اند چیزی غیر از آموزش هائی ست که در بقیه جاها به کوه نوردان و سرپرستان گروه های کوه نوردی در باره ی « ضرورت مدیریت صحیح و عاقلانه ی زمان » و اولویت امنیت و سلامتی اعضای تیم یاد داده می شود ؟ آیا در برنامه ی تیلیچوپیک فدراسیون کوه نوردی   ، دکتر تیم را  باید قربانی فرهنگ و تفکر بیمارگونه ی  " صعود قله تحت هر شرایطی و به هر قیمت ممکن "  نیز دانست ؟... یادداشت ٣ آذر ٨٧ کلاغ ها

.

٢_ درخواست اثبات خبر صعود به قله ، که به دلیل عدم انتشار عکس های برنامه ، ابهام و تردیدهائی جدی نسبت به آن شکل گرفته بود ...

محمود شعاعی (رئیس فدراسیون کوه نوردی) چندی پیش و به دنبال ابهام در صعود تیم دماوندی ها به قله ی نانگاپاربات اعلام کرد : " ... کسی که قله‌ای را صعود می‌کند، با عکس‌هایش نشان می‌دهد که صعود کرده ... "  و حالا در شرایطی که بیش از یک ماه از اعلام خبر صعود قله ی تیلیچوپیک توسط تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی می گذرد هنوز هیچ عکس و یا سندی که نشان دهنده ی صحت این خبر باشد منتشر نشده است . موضوع چیست ؟ چه دلیلی برای این پنهان کاری وجود دارد ؟ آیا تیم اعزامی فدراسیون به قله ی اصلی نرسیده و اعلام خبر فتح ، دروغ می باشد ؟ ... در موقعیت فعلی ،  این سازمان وظیفه دارد _ تاکید می کنیم : وظیفه دارد _ هر چه سریع تر نسبت به روشنگری افکار عمومی و رفع ابهام و تردیدی که در باره ی صعود قطعی تیم اعزامی وجود دارد با انتشار اسناد و عکس های این برنامه اقدام نماید ... یادداشت ١٢ آذر کلاغ ها 

.

و سرانجام پس از گذشت حدود سه ماه  ، مصاحبه ی حسین امانی با ماه نامه ی خبری فدراسیون نتوانسته است به هیچ یک از پرسش ها و انتقادهای قسمت اول ، پاسخ هائی منطقی و قانع کننده ارائه دهد و به شکلی غیراخلاقی و ناجوانمردانه _ چون نیستند که از خود دفاع کنند _ بار همه ی مشکلات و مسائل بوجود آمده در برنامه ، متوجه تعلل و کم کاری و اطلاعات غلط شرپاها شده است !! 

هم چنین ، دو عکس منتشر شده _ برخلاف نظر و امیدواری حسین رضائی در کوه نوشت _ نیز پاسخ و استنادی مناسب برای ابهامات موجود پیرامون صحت خبر صعود تیم به قله نیست ! چرا باید از سوی افکار عمومی ، عکس هائی چنین بی کیفیت و تاریک و فاقد چشم انداز به عنوان سند اثبات صعود پذیرفته شود ؟! حسین امانی در مصاحبه ی خود به فیلم کوتاهی اشاره می کند که توسط یکی از اعضای تیم و پیش از تاریک شدن هوا از قله و موقعیت اطراف گرفته شده و می گوید در آرشیو فدراسیون موجود است . به نظر می رسد انتشار این فیلم و نمایش آن در جلسه ی گزارش برنامه _ که وعده ی آن داده شده _ برای فدراسیون کوه نوردی و برای اثبات صعود _ حداقل(!)  _  یک نفر از اعضای تیم ، یک ضرورت است زیرا آن طور که از ادامه ی گفته های حسین امانی می توان استنباط نمود : به دلیل تاریکی هوا ، هیچ مدرک و سند موجه و قانع کننده ای برای اثبات صعود دیگر اعضای تیم به قله وجود ندارد !!

آرشیو وبلاگ کوه نوشت http://koohnevesht.blogfa.com

مصاحبه ی حسین امانی در سایت فدراسیون http://www.mfi.ir/site

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نقش جنگل ها در گرمایش جهانی

متخصصان محیط زیست در گزارشی آورده اند : درختان بیش از آنکه کربن دفع کنند، این گاز را جذب می کنند اما به دلیل زیان های ناشی از گرمایش جهانی تا ۲۰ تا سی سال آینده حجم زیادی کربن را به فضا رها خواهند کرد . در صورتی که دمای متوسط هوا در جهان ۵.۲ سانتیگراد افزایش یابد دیگر جنگل ها نخواهند توانست به عنوان انبار کربن ایفای نقش کنند و حجم عظیمی از کربن را وارد اتمسفر خواهند کرد و این امر به جای جلوگیری از پدیده گرم شدن جهان ، سرعت آنرا بیشتر خواهد کرد . این گزارش که از سوی ۳۵ متخصص از کشورهای مختلف جهان تهیه شده است قرار است در نشست ۲۰ آوریل - اول مه در نیویورک که از سوی سازمان ملل ترتیب خواهد یافت ارائه شود .

.

                                                                        TRT WORLD

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جلسه بررسی حقایق برنامه ی نانگاپاربات

توسط خانواده ی محترم زنده یاد سامان نعمتی و گروه کوه نوردی قاجر قروه ، جلسه بررسی حقایق برنامه ی نانگاپاربات تیم باشگاه دماوند ، روز چهارشنبه ٢٣ اردیبهشت ٨٨ در محل سالن شماره ٢ ساختمان سازمان های غیر دولتی شهرداری ( خیابان ویلا نبش خیابان ورشو ) از ساعت ۱۷ الی ۲۰ برگزار می شود . در اطلاعیه ی منتشر شده در سایت اینترنتی گروه کوه نوردی قاجر قروه آمده است : « ... در انتظار دیدار شما کوه نوردان و علاقه مندان به این ورزش می باشیم تا شما عاشقان انسانیت ، طبیعت و تلاش با حضور سبز خود فضایی را فراهم آورید که بر مبنای ضرورت و نیاز جامعه کوه نوردی به بررسی واقعیت های حادثه نانگاپاربات بپردازیم و از پرتو این تلاش ها بتوانیم ، گامی را در حد بضاعت جهت اصلاح کاستی ها در ابعاد مختلف برداریم » 

از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه

 http://www.ghajer.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

                                                                  خبرگزاری رویترز ( سیل در کانادا )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سه کشته در بهمن بزرگ آلپ !

سه ورزشکار بر اثر ریزش بهمن در ارتفاعات آلپ فرانسه جان خود را از دست دادند . سازمان هواشناسی فرانسه خطر سقوط بهمن را در این منطقه گوشزد کرده بود . ریزش بهمن دیروز صبح در ارتفاعات 2500 آلپ موجب مرگ سه اسکی باز شد. بلافاصله پس از این حادثه گروه های امدادی با کمک هلیکوپتر به محل حادثه اعزام شدند ... جام جم آنلاین

.

 http://www.radionetherlands.nl

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شرپاها در صدد ثبت رکورد در اورست

سه برادر شرپا قصد دارند رکورد جدیدی در قله اورست به جای گذارند . آنها می‌خواهند 24 ساعت در بالای قله بمانند . این در حالی است که در بالای قله به دلیل کاهش فشار هوا ، خطر ابتلا به بیماری‌های  مرگبار  آنها را تهدید می‌کند . این سه برادر روز     یکشنبه (23 فروردین)  حرکت شان را از کاتماندو ، پایتخت نپال به سوی اورست آغاز کردند . پمپا دورژه 31 ساله ، نیما گیالزن 23 ساله و فوربا تنزینگ 20 ساله طبق برنامه باید در ماه مه به قله برسند . آنها در آنجا انتظار شرایط بسیار ناگوار جوی را دارند ، هوایی که اکثر کوه نوردان مجبورند برای گرفتن یک عکس یادگاری در قله ، آن را تحمل کنند . رکورد فعلی در دست بابو چیری است که درسال 1999، 21 ساعت در قله به سر برد. وی در سال 2001 در یک سفر تحقیقاتی جان باخت.  دورژه در فرودگاه خطاب به خبرنگاران گفت: "مسلما کار سختی خوهد بود، ولی ما مطمئنیم، چراکه تاکنون چندین بار به قله اورست صعود کرده‌ایم و کوهنوردان باتجربه‌ای هستیم " . به گزارش اشپیگل، وی رکورد سریعترین صعود کننده به اورست را با زمان 8 ساعت و 10 دقیقه از ارتفاع 5600 متری تا قله در دست دارد... همشهری آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رازهای سرزمین من : شهر باستانی گور

شهر گور یا شهر فیروزآباد ، در 100 کیلومتری جنوب شیراز ، یکی از پرجاذبه‌ترین و گمنام‌ترین شهرهای گردشگری ایران است .  فیروز آباد تا قبل از حمله اسکندر به ایران، شهر گور نامیده می‌شد . اسکندر مقدونی این شهر را کاملا ویران کرد و قرن‌ها بعد از اسکندر ، اردشیر موسس سلسله ساسانی این شهر را احیا و آباد کرد ، اما در حمله تازیان به ایران این شهر دوباره ویران شد . فیروزآباد که قدیم آن را گور می‌نامیدند به روزگار کیانیان شهر بزرگی بوده و حصاری عظیم داشت. از دیدنی‌های این شهر می‌توان به قلعه دختر، کاخ ساسانی و برج آتشکده و بقایای شهر گور اشاره کرد. شهر ساسانی گور نخستین شهر دایره‌ای شکل ایران محسوب می‌شود که به دستور اردشیر بابکان ساخته شده است. کاوش‌های باستان شناسی در این شهر ساسانی برای نخستین‌بار در سال جاری توسط دیتریش هوف، باستان‌شناسی آلمانی آغاز شده است. از جمله یافته‌های مهم باستان شناسی در شهر گور، کشف دروازه تخت نشین بوده است که شباهت زیادی به سر درهای تخت جمشید دارد. رنگ‌های به کار رفته در این کف همچنان سالم هستند و توجه ساسانیان را به استفاده از رنگ های متنوع در معماری نشان می‌دهد... از همشهری آنلاین

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیشنهاد کتاب : شب هول

.

« ... راننده پیچ رادیو را باز می کند . اسماعیل برمی گردد و به ابراهیم نگاه می کند . نشسته بر پتو . پلک ها بسته . دست ها حایل تن . تن فرو رفته میان بالش ها ، متکاها . ناگهان صدای زنی از رادیو به گوش می رسد . صدایی قدیمی ، سازی قدیمی ، تار ، مضرابی که دستی لرزان بر تارهای ساز می زند ، صدایی که از اعماق گلو برمی خیزد ، کلمه هایی را ادا می کند که بوی ماندگی دارد ، ترانه ای که حال و هوای تاریخ را دارد ، که حال و هوای کهنگی و اندوه است ، غمی جاودانه است در هر مکث میان کلمه ها ،  در های های تیز و   مقطع زن ، در لرزش   تارهایی که  در  تاریکی تاریخ  ،  در تاریکی   روح  نواخته می شود ... »

.

نویسنده : هرمز شهدادی _  انتشارات زمان (چاپ اول ١٣۵٧ )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فردا و پس‌فردا ، زمستان خواهد شد !!

سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرمازدگی فردا (سه‌شنبه) و پس‌فردا (چهارشنبه) در بسیاری از نقاط کشور اخطار داد . سازمان هواشناسی با توجه به کاهش دمای محسوس 5 تا 10 درجه‌ای در شمال، شمال‌غرب و استان‌های جنوب البرز و تداوم آن در روز چهارشنبه در شمال شرق و شرق ایران ، سرمازدگی محصولات کشاورزی در این مناطق را پیش‌بینی کرد . این در حالی است که بارش برف امروز ، مدارس شهرهای سراب ، هشترود و تکاب را تعطیل کرد و شهرهای تبریز ، مراغه ، میانه ، بستان‌آباد ، بناب و بسیاری دیگر از شهرهای آذربایجان شرقی ، شاهد بارش برف بودند . همچنین بیشتر شهرهای استان‌های اردبیل ، زنجان ، گیلان ، آذربایجان غربی ، ارومیه و قزوین نیز با بارش برف روبه‌رو بوده‌اند ؛ بارش برف در استانهای قزوین و زنجان، منجر به تعطیلی بسیاری از مدارس شد . گفتنی است، ارتفاع برف در بسیاری از مناطق به حدود پنجاه سانتیمتر رسیده است و بزرگراه‌های   زنجان ـ تبریز  ،  زنجان قزوین  به علت  بارش برف  و  کولاک برای ساعاتی بسته شد ...  شمال نیوز

******

.

فرماندار املش گفت : میزان بارش برف در مناطق کوهپایه‌ای و ییلاق‌های املش به یک متر رسیده است . علی اسماعیل‌پور افزود: بارش برف از شب گذشته شدت گرفت و همچنان در حال باریدن است. وی اعزام نیروهای جمعیت هلال احمر و هیئت کوه نوردی املش برای مساعدت دامداران منطقه ییلاقی را از دیگر اقدام‌ها برشمرد...شمال نیوز

******

.

 پس از گذشت 23 روز از فصل بهار، شهرک تاریخی ماسوله پوشیده از برف شد . اداره کل هوا شناسی گیلان امروز با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به افزایش بارندگی از امشب در شهرهای گیلان هشدار داد . این اطلاعیه می‌افزاید : با توجه به نفوذ سامانه پرفشار در جنوب دریای خزر ، افزایش میزان بارندگی از امشب و آبگرفتگی معابر پیش‌بینی شده است. بارش باران در روز دوشنبه ( فردا) ادامه دارد و از عصر سه شنبه از تراکم ابرها کاسته می‌شود.  اداره کل هواشناسی گیلان میزان بارش باران در تالش را 74 میلی‌متر، رشت 34 میلی‌متر و لاهیجان را 39 میلی‌متر با کاهش دما اعلام کرد... خبرگزاری فارس 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیشنهاد موسیقی : ترانه ی قدیمی " از نو "

یک اتاق اندازه تو        از نو
کشف عطر تازه تو       از نو
یک دهان ترانه ی خط خورده
تشنه ی آوازه تو         از نو


دوباره ساده شدن  سبک شدن    تا تو پریدن
دوباره بسته شدن  تا شدن و  از تو شکستن
دوباره شب کشی و تا سحر از نو بی تو رفتن
باز ترانه من از تو
دوباره بغض تو از من.

.دانلود این ترانه ی قدیمی :

http://www.4shared.com/file/98335176/2c5076b0/RAMESH1.html

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دهستان موگوئی : ارتباط با دنیا ، پس از شش ماه !

فرماندار کوهرنگ از بازگشایی محور ارتباطی دهستان موگویی این شهرستان پس از شش ماه برف‌گرفتگی تا 20 روز آینده خبر داد .حمیدرضا فروزنده ظهر افزود : محور ارتباطی این دهستان که 15 روستا را به چلگرد مرکز این شهرستان وصل می‌کند، شش ماه پیش با نخستین بارش برف در این منطقه مسدود شد . به گفته وی ارتفاع برف در این دهستان که در منطقه کوهستانی چهارمحال و بختیاری واقع شده است، بیش از هشت متر هم می‌رسد... فرماندار کوهرنگ با بیان اینکه هر سال با بارش نخستین برف در دهستان موگویی ارتباط این دهستان و جمعیت 4 هزار نفری آن با مرکز شهرستان قطع می‌شود، گفت: برای انجام عملیات بازگشایی و ترمیم جاده‌های آن هر سال بیش از 100 میلیون هزینه می‌شود.
.

خبرگزاری فارس

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ وب نوردی : باشگاه کوه نوردی آفاق ( گرگان )

« ... کم کم ، نم نم باران شروع به باریدن می‌کند و برای سرعت بخشیدن به حرکتمان آبشارهای کوچک را بدون حمایت طناب عبور می‌کنیم . در هنگام پریدن از یک آبشار یکی  از نفرات  تعادلش  بهم می‌خورد و از ناحیه کف دست مجروح می‌شود ... اینجا مه ، باران ، جنگل ، آبشار ، دیواره و ... طیف زیبایی از خود به نمایش گذاشته . کم کم احساس می‌کنیم به پایان مسیر نزدیک می‌شویم این  قسمت برایمان  آشنا است ، یک فرود ۳۰ متری روی یک صخره پوشیده از خزه انجام می‌دهیم . این فرود برای وارد شدن به دره سمت راست ، آبشار کوچک‌تر و آخرین آبشار این دره است ...  ساعت ۱۸کارمان را با یک فرود ۲۰ متری به محوطه آبشار زیارت تمام می‌کنیم ... »

از وبلاگ : باشگاه کوه نوردی آفاق ( گرگان )

http://afaghmount.blogfa.com

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بارش های زمستانی بهار !!

بارش برف شهرستان دماوند را سفید پوش کرد . با وجود گذشتن بیش از بیست روز از آغاز فصل بهار، بارش برف در دماوند چهره زمین را سفید پوش کرد . این بارش ناگهانی برف غافلگیری مردم شهرستان دماوند به ویژه شهروندان شهر دماوند،آبسرد ، رودهن ،آبعلی، بومهن ،پردیس را در پی داشت.

خبرگزاری ایسکانیوز

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فاجعه‌ای که زمین را تهدید می‌کند

مدت‌هاست که دانشمندان هشدار می‌دهند انتشار گازهای گلخانه‌ای در چین تهدیدی جدی برای محیط زیست و سلامت کره زمین است .  به ویژه آنکه پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک انتشار این گازها تا مرز دو برابر امروز افزایش یابد. این در حالی است که چین ا زجمله کشورهایی است که به اجرای مفاد پیمان کیوتو متعهد شده است، با این حال با رویه‌ای که در فرایند تولیدات صنعتی در پیش گرفته روز به روز بر نگرانی‌های دانشمندان محیط زیست می‌افزاید .  آیا می‌توان ازفاجعه‌ای بزرگ جلوگیری کرد؟ دانشمندان درمطالعه‌ای جدید با بدبینی اعلام کرده‌اند که از انتشار گازهای گلخانه‌ای چین در آینده به سختی می‌توان جلوگیری کرد. آنها می‌گویند آرزوی بجایی است که ایالات متحده آمریکا با رهبری رئیس‌جمهوری جدید، باراک اوباما ،  با  چین متحد شود و از انتشار گازهای گلخانه‌ای خود بکاهند چون این دو کشور منبع اصلی این گازهای خطرناک در جهان هستند و همان طور که می‌دانیم در موافقتنامه سال 2009 درشهر کیوتو در مورد کاستن از انتشار گازهای گلخانه‌ای، آمریکا آن توافقنامه را امضا نکرد اما کشورهای صنعتی اروپایی وکشورهای بزرگ اقتصادی در حال رشد نظیرچین باآن توافق کردند . البته به‌نظر می‌رسد این آرزو تحقق پیدا نکرده است ...

گزارشی از اشپیگل ( همشهری آنلاین )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عباس محمدی : نه بی طرف ، نه صادق !

رامین شجاعی : « ... آقای عباس محمدی به نام انجمن کوه نوردان بیانیه "  سوار بودن  بر  زورق یقین  " را منتشر می نماید .   فراموش می کند که تا دیروز از حقوق "قلم به دستان" دفاع می کرده و حال از جایگاه "رئیس" به منتقدین  طعنه می زند  که  "  کارگاه نقد و بررسی " راه می اندازند بدون اینکه کوچکترین استدلال یا شاهدی را برای ادعاهای خود ارائه کند. بعید نیست اگر این برخوردها و واکنش های منتقدین وجود نداشت روایت "طوفانی از باران و بهمن و سنگ" را به خوردمان نمی دادند .متاسفانه عملکرد آقای محمدی در مورد حوادث مشابه گذشته یک علامت سوال بزرگ در مورد صداقت و بی طرفی وی ایجاد می کند.

در حادثه دوبرار "بازی عشق و مرگ" را برای توجیه حادثه به کار می برد اما در حادثه گاشربروم I با 180 درجه تغییر موضع کسانی را که کوه نوردان را بدون آموزش های کامل در محیط کوهستان قرار می دهند مسئول و مقصر معرفی می کند و متاسفانه در این حادثه ( نانگاپاربات )بار دیگر وظیفه فراموش شده انجمن در دفاع از حقوق کوه نوردان را همچون گذشته فدای عملگرایی و مصلحت اندیشی می کند . آقای محمدی و دیگر عملگرایانی که (حقوق کوه نوردان به کنار) بنیادی ترین حق انسانی یعنی حفاظت از جان آدمی را فدای رشد کوه نوردی مستقل می کنند باید بدانند کوه نوردی مستقل اگر بر پایه های دروغ و کژی استوار شود جز اینکه روز به روز بیشتر به قهقرا رود نتیجه ای به دست نخواهد آورد... در وبلاگ داستان کوه  »

.

گروه کوه نوردی قاجر قروه : « ... از طرف دیگر عملکرد انجمن کوه نوردان قابل توجه است که در چند مقطع با انتشار بیانیه ای به صحنه آمده است و بیشتر از آنکه دغدغه رشد کوه نوردی را داشته باشد ظاهر شدن در نقش سخنگو  و تبعیت از  تیم نانگا را دنبال کرده است  و حتی یک بار هم این جرات و شهامت را نشان نداده که بعنوان مرجعی مستقل و مردمی _ به زعم خود _ به اشکالات این تیم در خلق حادثه اشاره کند ...  انجمن ناراحت است از اینکه بدلیل سایه غم انگیز ناپدید شدن سامان نعمتی نتوانسته اند مراسمی در خور داشته باشند و دیگر کاری به این ندارد چرا اینگونه حادثه ای باید اتفاق بیافتد و بجای اظهار تاسف برای قربانی شدن یک کوه نورد ، برای نداشتن مراسم شادمانه متاسف است و نمی گوید چرا باید یک همنورد در غربتی همیشگی بماند ...  آیا تا بحال به این فکر بوده اید در راهی گام بردارید که  قفل سکوت و تناقض گویی تیم شکسته شود .مسلم است که نه ! لذا تا بحال چیزی از انجمن محترم بعنوان نقد نشنیده ایم پس لطفا تا زمانی که خود انجمن در مورد نقد از نوع دلسوزانه اش و مطابق با عرف جامعه قدمی برنداشته در مورد نقد  کمتر اظهار نظر شود بهتر است ...   و شاید تنها چیزی که ازمتن عملکرد های باشگاه دماوند و انجمن بتوان بیرون کشید این باشد که انجمن و باشگاه و تیم نانگا و همه هم فکرانشان در مورد صعود به نانگاپاربات در گروه خوب ها و دیگران اعم از ریز و درشت در گروه بدها  قرار دارند . و همیشه بیاد داشته باشیم مهمتر از تصور خود در مورد عملکرد مان ، برداشت دیگران اهمیت دارد و شما انجمن یان عزیز همواره این پیام را رسانده اید که از همه برتر هستید . این قصه تلخ را هنگامی شاهد هستیم  ، که انجمن کوه نوردی ایران بر اساس ماهیت و ظرفیت ، رسالتی بس بزرگتر از این نوع عملکرد فعلی دارد . این انجمن ظرفیت فراگیر شدن در تمام کشور را دارد و به تعبیری متعلق به همه کوه نوردان ایران زمین است نه چند نفر ... ولی متاسفانه از آنجا که این انجمن امروز اسیر محدودیت ها و منافع گروهی قلیل شده است باید روندی تحلیلی را پذیرا باشد . مگر اینکه شما بزرگوارانی که امروز در صدر انجمن جای گرفته اید باور کنید که این انجمن متعلق به همه کوه نوردان است و متناسب با این باور گام بردارید و به مرجعی فراگیر در هر حادثه و برنامه مبدل شود که تنها به منافع مشترک و بلند کوه نوردی و جامعه روبه توسعه ایران زمین می‌نگرد و به یکی از بزرگترین خلاء ها در کوه نوردی ایران خاتمه داده شود . به امید آنروز ، که بدون شک برای رسیدن به آن ،  باید براساس اصول انسانی جنگید ... از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه  »

متن کامل در سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه:

http://ghajer.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ وبلاگ مجید باغینی پور : بهاریه ها !

از خیالات برفی فرامرز تا همرازی من !

 (دیروز پیامی از آقای فرامرز نصیری در بخش نظرها دریافت کردم که حیفم آمد پیام ایشان را تنها در اندرونی ! بخش نظرها بگذارم. جواب خود را هم به آن افزودم و کمی در هردو پیام دست بردم و تقدیمتان می کنم)

آقای باغینی پور عزیز

دیروز شاهد بارش غافلگیر کننده _ و البته دل پذیر _ برفی بودیم که چهره ی تهران را یکسره دگرگون کرد . برفی که از نیمه های شب ، آرام و بی وقفه می بارید . بیدار بودم و از پشت پنجره تماشا می کردم : ... چه سپیدی پاک و بی آلایشی دارند این برف ها ! پیام آورانی خاموش که به نرمی بر بام ها و درختان شهر می نشینند ! ... و نکته ی جالب اما ، حضور " هزار " بود . در کنار این شب و این برف و این خیالات برفی !! نمی دانم چرا ، چطور و چگونه بود که ذهنم به "هزار" هم رفته بود . کوهی که آن را هنوز _ حتی از دور هم _ ندیده ام و بعد ، فکر کردم : حضور غریب "هزار" در این شب برفی ، فقط می تواند یک مفهوم داشته باشد : " دلم برای کرمان تنگ شده است . دلم برای روزهای روشن کرمان و برای آن آفتابی که نور و گرمی و زندگی ست تنگ شده است و آن لحظه های خوبی که در " جوپار " و " لاله زار " داشتم . لحظه هائی که دلم شور هیچ واقعه ای را نمی زد و نگران هیچ چیز در این دنیا نبودم . لحظه هائی که دوست داشتم فقط بخندم . بی دلیل و از عمق جان . یا دوست داشتم فقط به گرمای آفتاب روی شانه های خسته ام فکر کنم . لحظه هائی که در آن هیچ چیز تلخ و سیاه و عبوس نبود . لحظه هائی که می توانستم رویش آرام کلماتی را _ مانند گل های نیلوفر _ در ذهنم حس کنم ... "           و دیگر ، این برف شبانه بود که به نرمی بر بام ها  و  درختان شهر  و بر گل های  کوچک  خط الراس " جوپار " می نشست !  با دوستی و احترام و به امید دیدار .

فرامرز نصیری

.

--------------------------

آقای فرامرز نصیری, دوست خوب و سخن آرایم سلام

... در آن دم که شما محو رازفشانی دانه های برف بر دامان تهران بودید, من نیز در سالن منزل محقر خود در کرمان, به ارکستری از نواهای قطره های باران دعوت شده بودم و در آن دم در تنهایی, تنها شعر «باز باران» به دادم رسید و مهتری کاروان ذهنم را به او سپردم. کم مانده بود که به زمین بوسی طبیعت بروم که پس از کلی ناز , سرخوشی طراوت باران را همگام با شباهنگ "انگشتان فریشته" یک جا به ما داد. به نیکی می دانم که در محفل کوه نوردی ایران , تازه واردی کم تجربه بیش نیستم. بی هیچ خوشامد گویی , ولی شما به راستی عمری را در دریای طبیعت کوهستانی میهن زیبایمان شنا کرده اید, درست مثل بسیاری دیگر از آنان که تاب نقدهایتان را ندارند. و اما «هزار» ما کرمانیان نگارین دل آرایی دیگر است. بر شماست که این دل باختگی از راه دور را به فال نیک بگیرید و این اندرز "پیام آوران خاموشتان" را آبرویی ببخشید و در این جا هم تنی به آب بزنید و فر هزار را با نام آوری دماوند بلند آوازه و شیفته نوازی این یک را با شکیبایی آن یک پیوند زنید و آن گاه سرخوشی اش را به سماع بنشینید و برای ما هم بازگویید , که چه بخواهید و چه نخواهید خود را از هم رازانتان می دانیم . شاد و موفق باشید.

مجید باغینی پور

از وبلاگ زبان شناسی و کوه نوردی در کرمان:http://baghinipour.blogfa.com/post-1612.aspx

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بهار زودتر از قبل می​آید!

محققان معتقدند که فصل بهار تقریبا 1.7 روز زودتر از آن چه که در نیمه اول قرن بیستم بود از راه می​رسد . بر اساس تحقیقات جدید بهار تقریبا 1.7 روز زودتر از آن چه که باید بر اساس قرار گرفتن وضعیت زمین در مقابل خورشید باشد از راه می​رسد .  این اتفاق به این معنی است که همه فصل​ها زودتر از قبل از راه می​رسند و به این ترتیب نظم طبیعی حاکم بر محیط زیست دستخوش تغییرات گسترده​ای می​شود . گرمایش جهانی که مهمترین عامل آن انسان​ها هستند از اصلی​ترین دلایل این اتفاق شمرده می​شود .  این تغییر فصول زودرس نه تنها بر حرکت شتابان گرمایش جهانی می​افزاید بلکه باعث تغییر رفتار در بین گیاهان و جانوران می​شود که زندگی شان مبتنی بر تغییر فصل​هاست .

                                                                                             همشهری آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طرح روز

.

از اینترنت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان و کار با GPS

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

.

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919  فرامرز نصیری

 

.

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف و انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل و آزاد نیز این کلاس _ به صورت خصوصی _ برگزار خواهد شد .

زمان دوره آموزشی : 5 ساعت

هزینه کلاس خصوصی :  000/300 ریال

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نیویورک: نمایشگاه ' بهشت گمشده ، بر فراز ایران '

وقتی برای لحظاتی به دور و برت نگاه می کنی ، حس می کنی که بر فراز ایران در حال پروازی ، برفراز دماوند آبی پوش و مه آلود ، برفراز دریاچه سفیدپوش مهارلو  آکنده در نمک ، بر بالای آسمان تپه لوت خاکی رنگ نزدیک همدان ، بر روی باغ های آبیاری شده بوسیله قنات در فارس که می توانی بوی آنرا حس کنی ...

اما اینجا گالری «لیلا تقی‌نیا هلر » در قلب شهر نیویورک است . این گالری  شامل  ۲۹ عکس  هوایی دست چین‌شده از آثار گئورگ گرستر (Georg Gerster) در طی سالهای ۱۹۷۶ و ۱۹۷۷ بر فراز آسمان ایران است . گالری با حضور خود او روز چهارم آوریل افتتاح شد و تا ۲۱ آوریل ادامه داشت . اما این تنها دلیل برپایی این نمایشگاه نبود . انتشار کتاب «بهشت گمشده: برفراز ایران» که پس از سی سال برای اولین بار بیش از ۱۵۰ عکس از آثار وی را با موضوع دشت ها، کوه ها، رودخانه ها، بناهای تاریخی و باستانی ایران منتشر می کند، نیز بهانه دیگری برای گردهمایی آنانی که به طبیعت و معماری ایران علاقمندند بود، تا کتاب را با امضای عکاس دریافت کنند. عکس و متن های کتاب تقریبا همه استان های ایران را دربرمی گیرد. گرستر، ۸۱ ساله شهروند سوئیس است و بیش از ۴۰ سال است که از فراز ۱۱۱ کشور دنیا در شش قاره عکس برداری کرده است. وی از سال ۱۹۵۶ به عنوان روزنامه نگار آزاد برای روزنامه نوین زوریخ می نویسد. او می گوید: "طبیعت ایران مرا مجذوب خود کرد . من عمیقا به کل فرهنگ ، زبان ، مذهب ، معماری و ... آن علاقمند شدم . میان همه این کشورها شیفته طبیعت دو کشور هستم : اتیوپی و ایران "

گزارشی از BBC

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شکستن یخ‌ها ؛ آغاز انتقام طبیعت

صفحات یخی قطب جنوب که بیش از هزاران سال قدمت دارند از 20 سال گذشته به آرامی روند شکستگی خود را تحت تاثیر پدیده گرمایش زمین آغاز کرده‌اند . با این حال نگرانی‌ها وقتی افزایش می‌یابد که یکی از صفحات بزرگ یخی در منطقه قطب جنوب به‌گونه‌ای پیش‌بینی نشده، دچار شکاف‌های بزرگی شده و احتمال شکستگی و فروپاشی آن، به سرعت در حال افزایش است .

شاید نتوانید تصورش را بکنید که با فروپاشی صفحات یخی در قطب جنوب، چه بلایی بر سر زیست‌بوم منطقه و موجودات دریایی، پرندگان و جانوران قطبی می‌آید  و به تبع آن با افزایش سطح آب دریاها تا ده‌ها متر، بر سر کشورهای جزیره‌ای مجاور چه خواهد آمد؟ همین‌قدر بدانید که شناورشدن کوه‌های یخی با طولی بیش از 20 کیلومتر، 36 متر در بالا و ارتفاع 300 متر در عمق دریا در این منطقه که به دنبال شکست‌های احتمالی رخ خواهد داد، ‌انقلابی را در کل جهان رقم خواهد زد که می‌تواند آغازگر عصر یخبندان دیگری باشد... گرچه ایجاد تشویش عمومی، آن هم در شرایطی که کاری از دست مردم عادی بر نمی‌آید هدف ما نبوده و نیست ولیکن حداقل می‌توانیم امیدوار باشیم که متخصصان و محققان بزرگ دنیا پیش از آن‌که روند نابودی کوه‌های یخی شناور آزاد عظیم‌جثه در دنیا و تبعات بیولوژیک و زیست‌محیطی آن شتاب بیشتری بگیرد و ما را با حادثه‌ای غیرقابل کنترل روبه‌رو کند، به مدد اندیشه، دانش و تکنولوژی‌های نوین ما را از بروز یک انقلاب یخی ویرانگر برهانند.

جام جم آنلاین

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عاشقانه

 

آن که می گوید دوستت می دارم

خنیاگر غمگینی ست

که آوازش را از دست داده است .

 

ای کاش عشق را

زبان سخن بود .

.

هزار کاکلی شاد

در چشمان توست

هزار قناری خاموش ،

در گلوی من .

.

عشق را  ای کاش

زبان سخن بود .

.

 آن که می گوید دوستت می دارم

دل اندهگین شبی ست

که مهتابش را می جوید .

 

ای کاش عشق را

زبان سخن بود .

.

هزار آفتاب خندان در خرام توست

هزار ستاره ی گریان

در تمنای من .

.

عشق را ای کاش

زبان سخن بود .

.

-----------------------------------------------------------

دانلود موسیقی

و اجرائی بسیار زیبا از این عاشقانه ی شاملو با صدای سهیل نفیسی :

http://www.4shared.com/file/97303769/35fa7337/08-_Soheil_Nafissi_-_Rira_-_Glamorous.html

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جشنواره دشت و عشایر در ترکمنستان

جشنواره دشت و عشایر هم زمان با اولین روزهای بهار در دامان سبز طبیعت ترکمنستان آغاز شد . در این جشنواره ترکمن های ترکمنستان ، روسیه ، ترکیه و سایر کشورهای جهان به هنرنمایی ، اجرای موسیقی و رقص و انجام مراسم سنتی خود پرداختند . در این جشنواره پر از رنگ و موسیقی عشایر و صحرانشینان ترکمن نیز نقش مهمی داشتند .  ترکمنستان به کشور جشن ها معروف است و در هر ماه چندین جشن ملی در آن کشور برگزار می شود .

.

شبکه TRT

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

خبرگزاری رویترز ( زلزله در ایتالیا )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ چهار کوه نورد ایرانی در راه ماناسلو

هم اکنون تیم آزاد کوه نوردی ایران در "آرگاج‌بازار" نپال مستقر گردیده و توسط تلفن ماهواره‌ای با کمیته سرپرستی کانون کوه نوردان اوراز مهاباد در ارتباط است . سرپرستی تیم بر عهده مهدی عمیدی است .  مهدی عمیدی متولد 1358 مشهد است که تا کنون صعود به 7 قله بالای 7هزار متر را در کارنامه خود دارد . خانتانگری ، پوبدا ، مستاق آتا ، لنین، اسپانتیک ، نوشاخ و مینکینگ سال قللی است که وی تا کنون با موفقیت بر آنها صعود کرده است . نفر دوم تیم علی مهدی‌یار متولد 1342 نوشهر است که به قلل مراپیک  و کلیمانجارو صعود کرده است ، نفر سوم آرمان حداد متولد سال 1364 رشت و مربی سنگ نوردی و صعودهای ورزشی است که به قله لنین صعود نموده است . طاهر پهنائی مربی کوه پیمائی است و بر فراز اغلب قلل رفیع ایران بارها ایستاده است ، صعودهای برون مرزی پهنائی قلل مستاق آتا ، آرارات و کاچکار است.
در این تیم یک خانم کوه نورد اسپانیائی به عنوان پزشک تیم حضور دارد. ماناسلو بلندترین کوه بخش گورخا می‌باشد . این کوه هشتمین قله مرتفع دنیا به شمار می‌رود و در 14 مایلی شرق آناپورنا دهمین کوه دنیا قرار دارد . نام ماناسلو نشات گرفته از زبان سانسکریت و کلمه ماناسا به معنی کوه مقدس است . وجود خط ‌الراسی طولانی و دره‌ای یخ زده تشخیص این کوه را از دوردست ها امکان پذیر می‌کند . ضمن آنکه برج قله به این کوه دورنمائی رویایی داده است . اولین صعود به این کوه در سال 1956 توسط گروهی از کوه نوردان کشور ژاپن و از مسیر شمال‌شرقی صورت گرفت . در همین سال "راینهولد مسنر" موفق شد به عنوان سومین انسانی که به دو قله8000 متر صعود کرده ماناسلو را فتح نماید. پیش از او تنها "هرمان بول" و "کورت دیمبرگر" موفق به این امر شده بودند. دو سال بعد یعنی در سال 1974 اخبار بهتری از ماناسلو به گوش رسید و آن اولین صعود یک 8000 متری توسط تیم سه نفره از زنان ژاپن به همراه شرپایشان بود . تا کنون بیش از 250 کوه نورد ماناسلو را فتح کرده‌اند . کوه نوردان کشورمان در سال 1355 موفق به فتح این قله به عنوان نخستین 8000 متری ایرانیان شدند. در این سال آقای محمدجعفر اسدی از اعضای تیم 8 نفره ایران توانست به همراه یک کوه نورد ژاپنی و یک شرپای نپالی برفراز قله بایستد.

خبرگزاری ایسکانیوز

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اردوی آمادگی کوه نوردان دولتی در حاشیه ی مدیترانه !

یک گروه کوه نورد اعزامی از سوی فدراسیون کوه نوردی و صخره نوردی کشورمان در منطقه الیمپوس ترکیه اردوی آمادگی برپا کردند . به گزارش خبرگزاری آناتولی ، گروه یاد شده به مدت 15 روز در منطقه یاد شده به صخره نوردی و کوه نوردی خواهد پرداخت . " حمید کیوانی " مسئول گروه کوه نوردی ایرانی در گفت و گو با آناتولی با اشاره به اینکه گروه یاد شده متشکل از 20 نفر می باشد ، یادآور شد: برخی اعضای این گروه در مناطق مختلف ایران و جهان صخره نوردی کرده اند . منطقه الیمپوس در جنوب غرب ترکیه از مناطق حفاظت شده ترکیه است که شهرت جهانی دارد... خبرگزاری ایرنا

.---------------------------------------------------

خبر اردوی آمادگی تیم کوه نوردان دولتی در الیمپوس ( غرب آنتالیا و در حاشیه سواحل مدیترانه ) می تواند به مثابه خبری قابل توجه و جالب ، برای افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان تلقی گردد و البته ... مسئولین فدراسیون کوه نوردی ایران باید به این پرسش نیز پاسخ دهند که چرا و به کدام دلیل خبر این اردو  ( اهداف آن ، اعضای شرکت کننده و ... ) از سوی این نهاد اعلام نشده است و در  هیچ  یک  از بخش های خبری  سایت  اینترنتی  فدراسیون ،  نشانی   از  این خبر   وجود    ندارد  ؟!  پنهان کاری  در مورد   این  خبر  چه  مفهومی می تواند داشته باشد ؟

 

پی نوشت :

در ارتباط  با خبر ارسالی ایرنا و آن چند پرسش مطرح شده در این وبلاگ ، صبح امروز توضیحاتی را از سوی حسین رضائی مسئول محترم روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی دریافت کردیم :

جناب آقای نصیری
با سلام
خبر مذکور مربوط به اعزام یک تیم سنگ نوردی داخل سالن از سنگ نوردان کرمانی می باشد. به گزارش _ باتأخیر _ رسیده ؛  این تیم متشکل از 7 سنگ نورد ، یک مربی ، یک مربی بدنساز و یک سرپرست ( حمید کیوانی ) بوده که اواخر اسفند ماه سال 87 با سازماندهی و تأمین تمامی هزینه ها توسط اداره کل تربیت بدنی و هیئت استان کرمان جهت تمرین سنگ نوردی بر روی دیواره های طبیعی منطقه ی الیمپوس عازم ترکیه می شوند . بنا بر این گزارش اعضای این تیم  استانی در تاریخ 14 فروردین ماه سال جاری به میهن بازگشته اند . شایان ذکر است ؛ فدراسیون در این رابطه و مدت ها پیش از اعزام  فقط در مورد مجوز شورای برون مرزی تیم آن استان هماهنگی انجام داده بود . پنهان کاری خبری در کار نبوده (!) تنها گزارش تحقق اعزام تیم مذکور توسط هیئت کرمان که در ایام پایانی سال صورت گرفته و تقارن آن با تعطیلات نوروز منجر شد تا خبررسانی با تأخیر مواجه شده و  به تازگی در پایگاه خبری فدراسیون منتشر شود. خاطرنشان می شود گزارش کاملتر آن به همراه عکس در ماهنامه ی خبری فدراسیون «صعود» نیز درج خواهد شد .

.

به حسین رضائی عزیز _ مسئول روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی

با سلام و احترام

قبل از هر چیز لازم می دانیم از احساس مسئولیت شما برای پاسخ گوئی ، ارائه ی توضیحات و روشنگری در باره ی مسائل مطرح شده تشکر کنیم . اما ... و متاسفانه ، در توضیحات شما نتوانستیم پاسخ مناسبی برای پرسش های خود و ابهامات موجود بیابیم :

١_ " پنهان کاری " واقعا وجود داشته است ! بعد از پاسخ شما ، دیگر بابت " پنهان کاری " در رابطه با این خبر مطمئن شدیم  .  توجیه " تاخیر به دلیل تقارن آن با تعطیلات نوروز "  با توجه به عملکرد فعال و به روز شما در تشکیلات فدراسیون ، به هیچ عنوان نمی تواند پذیرفتنی باشد . چگونه است که در تعطیلات نوروز ، خبرهای دیگری مانند هشدار بهمن و درگذشت لطفی و ... می تواند پوشش داده شود و فقط همین یک خبر موضوع " تاخیر به دلیل تقارن با تعطیلات نوروز "  قرار گرفته است؟

٢_ به نظر می رسد به دلیل همان " پنهان کاری " از ابتدا نیز تمایلی برای اعلام این خبر وجود نداشته است و فقط بعد از مصاحبه ی سرپرست تیم با خبرگزاری آناتولی و سپس ترجمه و پوشش آن توسط ایرنا _ و در آخر ، شاید واکنش کلاغ ها _ نسبت به انتشار خبر توسط فدراسیون اقدام شده است . به نظر شما این عجیب نیست که در مورد چنین خبری ( اردوی آمادگی تیمی از کوه نوردان دولتی ) فدراسیون کوه نوردی _ در زنجیره ای که به آن اشاره شد _ بخواهد حلقه ی آخر باشد ؟

٣_ یک نکته ی عجیب و غیر قابل درک : تا آخرین ساعات روز گذشته ( شنبه ١۵ فروردین ) این خبر در سایت فدراسیون وجود نداشت و انتشار آن امروز ( یک شنبه ) صورت گرفته است . لطفا توضیح دهید چرا تاریخ انتشار را شنبه ١۵ فروردین نوشته اید ؟ خواسته اید بدین وسیله از قرار گرفتن در " حلقه ی آخر خبری " اجتناب کنید ؟به نظر شما تلقی افکار عمومی از چنین رفتار و عملکرد نامناسب و ناپسندی ، می تواند چگونه باشد ؟

۴_ با هدف مبرا دانستن و رفع مسئولیت و برداشتن بار این مسئله از شانه ی فدراسیون کوه نوردی ، نوشته اید " فدراسیون در این رابطه و مدت ها پیش از اعزام  فقط در مورد مجوز شورای برون مرزی تیم آن استان هماهنگی انجام داده بود "  .  بله . توضیح شما را می پذیریم  و فکر می کنیم همین گونه است که شما می گوئید . اما اکنون که از سوی خبرگزاری رسمی کشور عنوان شده است : " یک گروه کوه نورد اعزامی از سوی فدراسیون کوه نوردی و صخره نوردی کشورمان در منطقه الیمپوس ترکیه اردوی آمادگی برپا کردند " چرا نسبت به تکذیب رسمی آن اقدامی صورت نمی گیرد ؟ از واکنش منفعلانه ی فدراسیون در این رابطه ، چه استنباطی باید داشته باشیم ؟

-----------------------------------------------------

و پاسخ ارسالی مسئول محترم روابط عمومی فدراسیون:

جناب آقای نصیری

با سلام و احترام ؛

 بعد از توضیحات ارائه شده در کامنت قبلی که در آن به هیچ وجه قصد توجیه "تأخیر" پیش آمده در انتشار خبر مذکور را نداشتم (با وجود این که فحوای کلام  توجیهی به نظر می رسد ! ) ؛ گمان داشتم که شائبه ی شما و سایر ناظران و پیگیران به ویژه در رابطه با "پنهان کاری" رفع گردد که ظاهراً این امر ، حداقل در مورد "کلاغ ها" میسر نشده است و گمان می کنم با عنایت به موشکافی های مجدد شما به این سادگی ها میسر نشود ! ... علی رغم لطفی که جناب عالی در خصوص "پاسخ گو" بودن به بنده ابراز  داشته اید - وسپاسگزارم- ، دیگر انتظار پاسخ های بعدی و توضیحات مکرر در این خصوص که منجر به تولید پس چراهای متعاقب آن شود را نداشته باشید ، خاصه وقتی که ؛ ضمن اطمینان از " پنهان کاری " مرقوم داشته اید :"توجیه شما به هیچ عنوان نمی تواند پذیرفتنی باشد "!!

 

و اما  آخرین توضیحات در این باره :

آن چه درمورد انتشار این خبر رخ داده ؛ بدون هیچ حاشیه و قصد و غرضی بوده است و همه چیز در همان توضیح "تأخیر در اطلاع یابی و اطلاع رسانی" خلاصه می شود . اما نمی دانم چرا "تأخیر" پیش آمده در "اطلاع رسانی" را با اطمینان فقط و فقط باید تحدید به " پنهان کاری " دانست و هر گونه توضیح در رابطه با آن را فقط و فقط " توجیه " !

واقعاً چرا " پنهان کاری " ؟! جناب نصیری ما که تسلیحات هسته ای به ترکیه نفرستادیم ! اعزام تعدادی سنگ نورد جوان و  آینده دار از استانی با استعداد در این رشته صورت گرفته که مجوز شورای برون مرزی داشته است ( اعزامی که هر استانی می تواند براساس توانمندی های بومی و تأمین هزینه ها در رشته های مختلف  برای آن برنامه ریزی و درخواست کند و لذا استثنائی هم در کار نبوده ). از طرفی با هماهنگی و سازماندهی اداره کل تربیت بدنی استان مربوطه و هماهنگی فدراسیون انجام شده است .
حال آنچه محل ابهام و اتهام "پنهان کاری" شده ؛ فقط و فقط خبررسانی این اعزام است که ( به جهت تأخیر در اطلاع رسانی به روابط عمومی  فدراسیون در رابطه با زمان اعزام تیم از استان ) زودتر از انتشار توسط پایگاه خبری فدراسیون توسط خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی به نقل از آناتولی ( و البته بدون "پنهان کاری" موضوع توسط سرپرست تیم !) پوشش داده شده که به نوبه ی خود خیلی هم از دوستان و هم کاران این خبرگزاری در ترجمه و انتشار گزارش آناتولی سپاسگزارم ! ... امید دارم توجیه یا عذر بدتر از گناه تلقی نشود ولیکن بروز چنین اتفاقی به دلایل مختلف در فرآیند اطلاع رسانی عجیب و غریب نیست و نمونه های دیگری نیز قبلاً اتفاق افتاده است که انصافاً به این اندازه حساسیت برانگیز و حاشیه ساز نبوده و نشده است !

 

جناب آقای نصیری ؛

شما بنده را رهین لطف خود قرار داده و به "عملکرد فعال و به روز بنده در تشکیلات فدراسیون" اذعان داشته اید ؛ ممنوم ! اما عنایت داشته باشید که این عملکرد از آخرین روزهای اسفند87 تا 15 فروردین88 مانند همیشه نبوده که در صورت تشخیص اهمال ، از یکایک جامعه ی کوه نوردی و صعودهای ورزشی صمیمانه پوزش می طلبم ! بد نیست بدانید وبلاگ شخصی بنده [کوه نوشت] نیز در این مدت به هیچ وجه در انتشار مطلبی فعال و طبق روال معمول به روز نبوده است !

و پاسخ به پرسش های شما :

1- پرسیده اید : "چگونه است که در تعطیلات نوروز ، خبرهای دیگری مانند هشدار بهمن و درگذشت لطفی و ... می تواند پوشش داده شود و فقط همین یک خبر موضوع تاخیر به دلیل تقارن با تعطیلات نوروز قرار گرفته است؟ "

*پاسخ : در تعطیلات نوروز تنها یک خبر ، و آن هم "بارش برف در ارتفاعات و شرایط ناپایدارجوی؛ مراقب باشید !" به تاریخ 11 فروردین منتشر و "پوشش" داده شد . که به جهت اهمیت موضوع هشدار رسانی در شرایطی که در سفر و حتی در لحظه ی اطلاع یابی در حال رانندگی و در آزاد راه بودم به محض اطلاع ، با مساعدت مدیر سایت که ایشان هم در سفر بودند، به هر حال  اقدام لازم صورت گرفت . در مورد خبر فقدان روان شاد  " لطفی " نیز ؛ هر چند شخصاً  در روز تحویل سال از آن مطلع شدم اما به تاریخ انتشار و یا همان " پوشش " دقت بفرمائید ، بعد از ایام تعطیلات نوروز در سایت قرار گرفته است ! در مورد " و ... " نیز ؛ « و غیره ای» منتشر و " پوشش " داده نشده است ! مگر این که تعریف شما از دامنه ی " پوشش " فضای دیگری غیر از انتشار در پایگاه خبری فدراسیون بوده باشد !

 

2- پرسیده اید : " لطفا توضیح دهید چرا تاریخ انتشار را شنبه 15 فروردین نوشته اید ؟"

پاسخ : خبر مربوطه عصر شنبه  15 فروردین به روابط عمومی ارائه شد که بر اساس فرآیند داخلی کارگروه ، متن مکتوب خبر مربوطه همان زمان تهیه و با مهر و تاریخ « درج در سایت » در باکس مسئول به روز رسانی سایت فدراسیون قرار داده شد . ایشان با وجود این که خبر را صبح 16 فروردین در سایت قرار می دهد ، تاریخ خبر را بر اساس مهر و تاریخ «درج در سایت» که 15 فروردین بوده ، بدون سایر ملاحظات زمانی که ممکن است با این درجه از حساسیت پیش آید (به زعم شما "عملکردی نامناسب و ناپسند" ! ) قید می کند !

 

3- پرسیده اید : "چرا نسبت به تکذیب رسمی آن اقدامی صورت نمی گیرد ؟"

پاسخ : درخواست مکتوب اصلاحیه ی عبارت " یک گروه کوه نورد اعزامی از سوی فدراسیون"به خبرگزاری ارسال شده است که هر چند در گفت و گوی تلفنی، از نظر گروه خبری ایرنا ، مهم – این گونه حساسیت برانگیز !- ارزیابی نشد ؛ با این وجود امیددارم اصلاح مورد نظر اعمال شود . طبیعتاً شما از این مکاتبه و گفت و گو بی اطلاعید ، ولیکن برایم عجیب است چرا باید با وجود بی اطلاعی با این صراحت عنوان کنید : "از واکنش منفعلانه ی فدراسیون در این رابطه ، چه استنباطی باید داشته باشیم ؟" ...خب مثلاً در این مورد هم می شود با اطمینان -به همان سیاق- استنباط کرد که : باز هم  " پنهان کاری " و به هیچ عنوان توضیحی و توجیهی پذیرفتنی نیست !!

 

                                                  از توجه شما سپاسگزارم

                                                           حسین رضایی

                                                          ١٧فروردین ١٣٨٨ 

----------------------------------------------------

حسین رضائی با صبر و حوصله وگونه ای شکیبائی _ که این روزها در کمتر کسی یا جائی می توان سراغ گرفت _  به تمامی پرسش ها و ابهامات مطرح شده پاسخ گفت . پاسخ هائی کامل و به اندازه ی کافی روشن  ، که بدون نیاز به هیچ توضیح دیگری ، برای ختم موضوع کفایت می کند .  این وظیفه شناسی و احساس مسئولیت _ از سوی یکی از مسئولین بخش دولتی کوه نوردی ایران _  می تواند سرمشق و الگوی مناسبی برای مدیران و مسئولان بخش های غیر دولتی کوه نوردی سرزمین مان قرار گیرد . این وظیفه شناسی و احساس مسئولیت را _ به عنوان مثال _ می توانید مقایسه کنید با برخوردهای مدیران و مسئولین انجمن کوه نوردان ایران در قبال پرسش ها و انتقاداتی که نسبت به خط مشی و عملکردشان مطرح می شود که در واقع   چیزی نیست جز :    انفعال محض !   سکوت مطلق !   و  بی اعتنائی کامل !  به عنوان مثال ، بیش از دو ماه پیش از سوی گروه کوه نوردی قاجر قروه مجموعه مطالب و انتقاداتی تحت عنوان " روی سخن سامان های بعدی با انجمن کوه نوردان " در باره ی رفتار و عملکرد مسئولین انجمن کوه نوردان ایران بعد از حادثه ی برنامه نانگاپاربات و مرگ سامان نعمتی در سایت اینترنتی این گروه منتشر شد و نیازی به توضیح نیست که مواجهه ی این تشکیلات مثلا مردمی و مثلا غیر دولتی با مسائل مطرح شده چگونه بوده است : انفعال محض ! سکوت مطلق ! بی اعتنائی کامل ! و همه این ها را مقایسه کنید با _ به عنوان مثال _ سرعت عمل دبیر آرشی انجمن ( عباس محمدی )  در صدور انواع بیانیه های حمایتی و هواخواهانه (!) در دفاع از تیم باشگاه دماوند و اسپانسر مالی آنها  !! یکی از دوستان کوه نورد به طنز می گفت : فقط کافی ست به عباس محمدی بگوئید لیلا اسفندیاری سرما خورده است و مرتب عطسه می کند !! او آماده است که حتی در کنار خیابان و در حال راه رفتن ، بنام انجمن کوه نوردان بیانیه ای در حمایت از تیم نانگاپاربات صادر کند !!

بله . برای همین است که نمی توانیم از ابراز ستایش و احترام نسبت به رفتار و عملکرد مسئول روابط عمومی فدراسیون خودداری کنیم !

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه نوردان اصفهانی در راه " دائولاگیری "

برای اولین بار در ایران و به همت ‪ ۹‬نفر از کوه نوردان اصفهانی قله ٨١۶٧ ‬متری دائولاگیری هیمالیا فتح خواهد شد . محمود افقری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: گروه کوه نوردی راسخ، تصمیم گرفت با برنامه ریزی دقیق و با هماهنگی فدراسیون کوه نوردی، اداره کل تربیت بدنی استان اصفهان و جمعی از نهادهای این استان، صعود ‪ ۴۵‬روزه خود را از دهم فروردین ماه سال جاری آغاز کند.  وی قله دائولاگیری که درمنطقه آناپورنا قرار دارد را یکی از مهمترین قله های هیمالیا ذکر کرد و گفت: تاکنون گروه‌های محدودی توانسته‌اند به این قله صعود کنند . وی مجموعه هزینه‌های پیش بینی شده برای این امر را ‪ ۶۵۰‬میلیون ریال اعلام کرد و گفت : همه هزینه‌های این سفر توسط اعضای شرکت‌کننده در این تور ورزشی تامین شده است .

ایرنا

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

                                                                                      خبرگزاری رویترز

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بارش برف در بهار، محیط زیست را از تخریب نجات داد

بارش برف سنگین در بیشتر مناطق کشور و کاهش دمای هوا و یخبندان توانست تا حدودی مانع از آسیب های جدی به محیط زیست در مناطق سردسیر کشور شود.

در حالیکه افزایش حجم گردشگر در ایام تعطیلات نوروز در مناطق مختلف کشور چشمگیر بود اما بارش سنگین برف و باران به خصوص در مناطق سردسیر، مناطق غنی و بالادست طبیعت و محیط زیست را از خطر تخریب و آسیب های جدی نجات داد. تجمع گردشگران در مناطق پایین دست به علت برودت دمای هوا و یخبندان و همین طور کم شدن ساعات استفاده مردم از طبیعت در ایام نوروز و به خصوص روز سیزدهم فروردین، طبیعت مناطق سردسیر کشور به طرز قابل توجهی نسبت به ایام مشابه سال گذشته از خطر تخریب و آسیب در امان مانده است. مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد که از مناطق غنی محیط زیست در کشور است با اشاره به کاهش صد درصدی آتش سوزی در جنگلها و مناطق طبیعی استان به مهر گفت: حضور 40 اکیپ محیط زیستی در ایام نوروز و به خصوص در روز گذشته و استقرار آنها در مناطق حفاظت شده و همین طور محل تفرجگاه های طبیعی توانست مانع قطع درختان و بروز آتش سوزی و آسیب های جدی به طبیعت شود. همچنین کوچ زودرس عشایر مرکزی ایران به مناطق طبیعی و حفاظت شده دنا، مسئله دیگری بود که بادام فیروز از آن به عنوان عامل جدی آسیب به محیط زیست این منطقه حفاظت شده عنوان کرد و افزود: امسال به خاطر بارش نسبتا مناسب باران در منطقه شاهد متوقف شدن کوچ عشایر هستیم و در صورتی که عشایر زودتر از موعد کوچ کنند، جلوی حضور آنها در مناطق حفاظت شده را خواهیم گرفت.

جام جم

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ وب نوردی : ماگما و حکایت " خان گرمز "

یکی از زیباترین کوه های استان  همدانه ... قله ای تک و مغرور که از میان دشت پهناور اسد آباد سر به بالا آورده و این دشت زیبا را به نظاره نشسته ...  این منطقه هم چنین یکی از مناطق حفاظت شده غنی در همدان محسوب میشه ... ولی چیزی که میخوام در موردش بنویسم اسم عجیب این کوهه ... اسم ها یکی از قدیمی ترین و جالب ترین نکته های تاریخی ایرانند و حتی گاهی مثل یه رمز و راز سر به مهر به مرور زمان مفهوم خودشون رو از دست دادن ... اما بسیاری از این نام های کلیدی در  شناخت بهتر این مکان ها به ما کمک می کنند و یاد آور گوشه ای از تاریخ هستند ...

چرا خان گرمز ، خان گرمز شد : میگن در گذشته های دور ... یه جایی اطراف همین کوهی که حالا اسمش خان گرمزه ... یه روستایی بوده که یه خان خیلی ستمگر داشته ... این خان ظالم همه دخترهای اون روستا  رو شب اول عروسیشون تصاحب می کرده ... اما یه دختر و پسر عاشق بودن که خیلی همدیگرو دوست داشتن ... و می دونستن اگه با هم عروسی کنن عشقشون تباه میشه ... پس با هم به دامنه های همین کوه زیبا فرار میکنن و  پیمان  عروسیشون  رو   اونجا   با   هم می بندند ... از اون به بعد اسم این کوه میشه خان گرمز ... معنی خان گرمز به زبان ترکی میشه : خان نمی داند  ... 

کشور   زیبای ما پر از قصه ها  و  اسطوره های زیباست  که  کم کم   دارن  کمرنگ   می شن ... یانگوم و جومونگ و گالیور و هاکل بری فین جای سهراب و سیاوش و رودابه و گرد آفرید رو گرفته اند ... اگه ما نتونیم میراث طبیعی و فرهنگی نیاکانمون رو حفظ کنیم به خود و نسل های آینده خیانت بزرگی کرده ایم ...

از کوه نوشته های فواد در وبلاگ ماگما :

http://www.magma.blogfa.com

---------------------------------------------------------------------------

ماگما را می توان یکی از بهترین وبلاگ های عرصه ی کوه و کوه نوردی در حال حاضر دانست . در این وبلاگ ، گزارش جالبی از پیمایش انفرادی خط الراس الوند ( کلاه قاضی _ قزل ارسلان ) در زمستان ، منتشر شده است که خواندن آن را نیز به دوستان توصیه می کنیم . 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گرمایش جهانی مرز ایتالیا و سوئیس را آب کرد !

گرمایش جهانی یخجال‌های طبیعی کوه‌های آلپ را آب کرده و مرز ایتالیا و سوئیس را از بین برده است . به گزارش نیوساینتیست ، گرمایش جهانی در ارتفاعات کوه‌های آلپ باعث آب ‌شدن یخچال‌های طبیعی شده است و همین امر حدود مرز‌های بین‌المللی میان این دو کشور را از بین برده است.  با گرم‌ترشدن گرمای زمین یخچال‌های طبیعی در سراسر دنیا در حال آب‌شدن هستند که در اروپا سرعت آن بسیار بیشتر است . ایده تعیین مرزهای دو کشور در کوه‌های آلپ را که قرار است دوستانه برگزار شود پارلمان ایتالیا مطرح کرده است.  قرار است پس از طی مراحل قانونی حدود مرزهای جدید را گروهی از کارشناسان اداره فدرال نقشه‌برداری سوئیس و انستیتو جغرافی ارتش ایتالیا مشخص کنند.

همشهری آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢۳ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در ستایش انسان !

هر چه درباره انسان گفته اند فلسفه و شعر است و آنچه حقیقت دارد جز این نیست که  انسان تنها آزادی است و شرافت و آگاهی .  و این چیزهایی نیست که بتوان فدا کرد . حتی در راه خدا .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حوادث کوه در تعطیلات نوروز

سقوط یک دختر جوان ...  محمد علی کاووسی کارشناس امداد ـ نجات هلال احمر کشور با اشاره به‌ اینکه در کوه پیمایی حد مجاز صعود 400 الی 500 متر است، اظهار داشت: در فصل بهار به دلیل آشنا نبودن برخی دوست داران طبیعت که به کو ه ها صعود می‌کنند ، متاسفانه شاهد حوادثی از قبیل گم شدن افراد و سقوط می باشیم.  وی با بیان اینکه روز پنجشنبه سیزدهم فرودین ٨٨ متاسفانه در البرز مرکزی یک دختر جوان سقوط کرده است ، تصریح کرد: با اعزام 20 امداد گر کوه نورد به همراه یک پزشک به تفرجگاه دارآباد تمامی اقدامات لازم برای نجات این حادثه دیده انجام شده است  .

خبرگزاری فارس

.

------------------------------------------------------------------

.

ناپدیدشدگان کوه های کهگیلویه نجات یافتند ... پس از سه روز جستجو ، سرانجام 30 نفر از اهالی شهرستان کهگیلویه که در کوه های منطقه دیشموک ناپدید شده بودند، نجات یافتند . این افراد 18مرد، 10زن و 2 کودک بودند که چهار روز پیش برای چیدن گیاهان کوهی به کوه های شهرستان کهگیلویه رفتند اما پس از بارش سنگین برف اخیر در کهگیلویه و بویراحمد ، در کوه مفقود گردیدند. رئیس جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص گفت: پس از اطلاع به پاسگاه منطقه در خصوص عدم بازگشت این افراد، پنج اکیپ از تیم امداد و نجات کوهستان هلال احمر استان با کمک ستاد حوادث غیر مترقبه و نیروهای محلی، جهت جستجو و نجات این افراد به کوه های منطقه دیشموک عزیمت می کنند و موفق به نجات حادثه دیدگان می شوند. آرش محمد حسینیان افزود: این افراد به مدت سه روز در برف محصور شده بودند و هیچ راه بازگشتی نداشتند و در این مدت از گیاهان کوهی برای تغذیه استفاده می کردند . همزمان با فصل بهار و رویش گیاهان کوهی، برخی از مردم روستاهای استان جهت چیدن و فروش گیاهان کوهی برای امرار معاش به کوه های منطقه می روند.

خبرگزاری مهر

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دماوند در بهار 88

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ آشنائی با عکاسان مشهور جهان : Henri Cartier-Bresson

                                                                           در مسیر رومانی ۱۹۷۵  ـ عکس از هنری کارتیه برسون

 هنری کارتیه برسون از پیشتازان هنر عکاسی در جهان بود و یکی از مشهورترین فتو ژورنالیست های قرن بیستم . عکاسی که نامش در تاریخ هنر معاصر جهان از جایگاه و اعتبار ویژه ای برخوردار است .

نمای اول :  شانتلو . حومه پاریس . تولد برسـون در ۱۹۰۸ .

نمای دوم : آشنایی و علاقمندی برسون به هنر نقاشی در آتلیه عمویش و در سال های کودکی و نوجوانی و سپس عزیمت به پاریس و فراگیری اصول و تئوری های نقاشی در کارگاه آندره لته  .  آشنایی با هنر کلاسیک در موزه لوور  و شناخت جلوه های گوناگون هنر معاصر در گالری های پاریس  .

نمای سوم : پاریس ۱۹۲۴  . پاریس در آن زمان مرکز زایش و راهبری دنیای هنر بود . حتی فوتوریسم ایتالیایی ، اکسپرسیونیسم آلمانی و یا ساختگرایی روسی ، آغازگاهشان پاریس بود  و در سال ۱۹۲۴ با انتشار بیانیه ی سوررئالیسم توسط آندره برتون  که کاوش در جهان رویاها و ناخودآگاه فرویدی را بعنوان محور اساسی خلاقیت های هنری ، در مرکز توجه نویسندگان ، شاعران ، نقاشان ، پیکره سازان و سینماگران قرار می دهد ، برای تولد یکی از پرشورترین و انقلابی ترین جنبش های هنری و ادبی قرن بیستم خود را آماده می کند . رابطه ی برسون جوان با آندره برتون و شرکت در جلسات و نشست های سوررئالیست ها و آشنایی با جمعی از مهمترین نویسندگان و نقاشان سوررئالیست مانند پل الوار ، پیکابیا و ماکس ارنست ، امکانی درخشان برای تکوین جهان بینی و عقاید سیاسی و هـنری اش محسوب می شود .  در جهان هنر ، رویکرد به عکاسی هنوز چندان جدی گرفته نمی شود .

نمای چهارم : ترک پاریس در ۱۹۳۰ و به مقصد افریقا . برسون که در هیاهوی سیاسی و فرهنگی پاریس امکانی برای بروز اندیشه ها و تخیلاتش در نقاشی نیافته ، به طور آزمایشی به عکاسی می پردازد . اقامت در افریقا زیاد طولانی نیست و خیلی زود به علت بیماری مجبور به بازگشت می شود .  در پاریس ضمن ارتباط عمیق تر با سوررئالیست ها ، رویکرد جدی خود را به عکاسی آغاز می کند .

نمای پنجم : سفر به شرق اروپا ، اسپانیا و مکزیک در سال های ۱۹۳۱ تا ۱۹۳۵  .  دستیاری ژان رنوار در فیلم مردم فرانسه و بازی در یکی از فیلم های او در ۱۹۳۶ .  همکاری با لویی آراگون و حزب کمونیست فرانسه در ۱۹۳۷ تا ۱۹۳۹  . با شروع جنگ دوم : همکاری با واحد فیلم و عکس ارتش فرانسه و  اسارت سه ساله توسط نازی ها و بعد گریز در سال ۱۹۴۳ و پیوستن به نیروهای مقاومت در پاریس  و ثبت دوران اشغال و مبارزه برای آزادی در عکس هایش  . در ۱۹۴۵ نخستین فیلم خود را در باره بازگشت اسرای فرانسوی و مفـــــقودین جنــــگی ، بنـــــــام بازگشــت ،  می سازد .  می گوید : من دوباره خود را به برتون نزدیک احساس می کنم و به نظـــــریه اش یعنی اول از همه زندگی.بعد از آن بود که یک عکاس خبری شدم . 

نمای ششم :تاسیس آژانس عکاسی مگنوم در ۱۹۴۷به همراه رابرت کاپا ، دیوید سیمور و جرج راجر . آغاز سفــر بزرگ به دور دنیا : چین ، هند ، اندونزی ، ایران ، روسیه ، ایتالیا ، کــوبا  .  انتشار کــــتاب تصاویر آنی در ۱۹۵۲ و واژه ای در  مقدمه کتاب ، که شهرت جهانی یافت : لحظه قطعی .  آن لحظه اوج معجزه آسای روانی که ترکیب بندی و احساس و معنای یک صحنه بر هم منطبق شده و حیات ابدی به آن می بخشند . باز جستن فهم یک واقعیت در کسری از ثانیه و تنظیم دقیق فرم های پذیرفته شده به نحوی که به آن واقعیت ، بیان و تشخص ببخشد . تا پایان سال های دهه ۱۹۶۰ ، عکس و پرتره های برسون از کامو ، سارتر ، بکت ، گاندی ، مائو ، استراوینسکی، دالایی لاما، سیمون دوبوار، مارسل دوشان، یونگ ، چه گوارا ، هنری ماتیس ،آندره برتون ، لوتر کینگ و آرتور میلر و ... برای همیشه  در خاطره ی دوســــتداران دنیای هنر و عکاســـی نقش می بندد .

نمای آخر : ۴ آگوست ٢٠٠۴ . منزل برسون در جنوب فرانسه . مرگ ، لحظه ی قطعی  زندگی برسون را در سن ٩۵ سالگی به تصویر می کشد . عکاسی که طی نزدیک به نیم قرن ، زندگی انسان ها را در سراسر جهان توسط دوربین لایکای خود به تصویر کشیده بود . عکاسی از نسل غول ها . غول های هنر در قرن بیستم  . عکاسی که همواره دوست اش داشته ام !

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ این باران ها ...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

می بارد  

یکریز و بی امان می بارد 

عاشقانه و بی قرار می بارد  . 

 می بارد و می کاود با سر پنجه های جوانش  ، 

خاطرات مدفون و گمشده ی آدمی را  ...

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٥۸ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ساعت زمین : وقتی یک میلیارد نفر چراغ‌ها را خاموش می‌کنند

حدود یک میلیارد نفر در شهرهای عمده جهان دعوت شده بودند  که ساعت 8.30 بعدازظهر به وقت محلی در روز شنبه 28 مارس (8 فروردین) در "ساعت زمین" چراغ‌های‌شان را خاموش کنند .

. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه این رویداد بزرگترین کارزار جمعی برای درخواست اقدام در مقابل تغییرات آب و هوایی کره زمین توصیف شده است. ساختمان امپایر استیت در نیویورک ، اهرام بزرگ گیزه در مصر ، برج‌های پتروناس در کوالالامپور ، آکروپولیس در آتن و آسمانخراش 101 تایپه در تایوان در میان ساختمان‌هایی بودند که نورافشانی‌های‌شان را برای یک ساعت خاموش کردند . 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

شعبه فرانسوی بنیاد جهانی حیات‌وحش (WWF) گفته بود بیش از 200 ساختمان در پاریس برای یک ساعت در تاریکی فروخواهند رفت ، از جمله موزه لوور ، کلیسای نوتردام  و اپراخانه پاریس . شهرداری پاریس اعلام کرد  برج ایفل برای پنج دقیقه تاریک خواهد شد و خاموش‌ شدن چراغ‌های چشمک‌زن برج برای ساعت 9 بعدازظهر برنامه‌ریزی شده است . رویداد "ساعت زمین" در سال 2007 بوسیله WWF به راه افتاد .

.

همشهری آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سیزدهم فروردین : روز طبیعت ، روز ایرانی

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

روزهای نوروزی این فرصت را برای همگان فراهم می سازد تا برای دقایقی هم که شده ، سری به طبیعت بزنند و ایرانیان سراسر کشور  «سیزدهم فروردین» را در دامن طبیعت می گذرانند. مردم سراسر ایران و بسیاری از ایرانیان خارج از کشور از نخستین ساعات صبح ، سبزه هایشان را روی ماشین ها گذاشته و به مکان های تفریحی اطراف شهر می روند و سعی می کنند روزی خوش وخاطره انگیز در طبیعت زیبا داشته باشند. سیزده بدر ریشه در تاریخ دارد ...

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

گزارشی از : جام جم آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک