2ایرانی از مسیر شمالی به قله اورست رسیدند

عارف گرانمایه و نیما یزدی پور برای نخستین بار از مسیر شمالی بر بام جهان ایستادند . به نقل از پایگاه خبری  summit climb : آرنولد کاستر سرپرست تیم بین المللی صعود کننده از مسیر شمالی به قله اورست گفت : بین ساعت 8 الی 9 صبح پنج عضو از گروه من به همراه 5 شرپا به قله اورست رسیدند .  وی افزود: عارف، نیما، آلن، هرو و راب به همراه 5 شرپای حمایت کننده به قله اورست رسیدند . هنوز اطلاع دقیقی از زمان رسیدن آنها به قله ندارم ؛ اما می‌دانم آب و هوا عالی است و آنها طبق زمان بندی و برنامه مشخص شده به کمپ 3 باز می‌گردند . این تیم پس از گذشت بیش از 51 روز تلاش صبح امروز بر فراز اورست ایستادند .

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


اورست : رکورد جدید صعود

یک کوه نورد نپالی روز پنجشنبه رکورد صعود به اورست بلندترین قله جهان را که در اختیار خودش بود شکست و برای نوزدهمین بار بر بام جهان ایستاد . به گزارش خبرگزاری آلمان از کاتماندو، اپا شرپا کوه نورد چهل و هشت ساله نپالی به همراه هشت کوه نورد دیگر به قله هشت هزار و هشتصد و چهل و هشت متری اورست صعود کرده است .

سایت شرکت اسیا ترکینگ asia trekking که سازماندهی صعود گروههای کوه نوردی به قله اورست را به عهده دارد اعلام کرد این کوه نورد در تماس رادیویی اعلام کرده است نیم ساعت در قله توقف داشته است. این گزارش می‏افزاید: اپا شرپا اکنون ساکن امریکا است و به عنوان کارشناس و مربی کوه نوردی فعالیت دارد. وی هدف از صعود امسال خود را افزایش اگاهی درباره مسئله آلودگی محیط زیست کوهستانها اعلام کرده است.

منبع : اینترنت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


رشد چشمگیر توریست‌های هیمالیا به‌رغم مخاطرات جهانی

به‌رغم افزایش تهدیدها و محدودیت‌های مالی ، تعداد توریست‌هایی که از سراسر جهان به مقصد صعود از هیمالیا به نپال سقر کرده‌اند در فصل سفر به این منطقه به میزان 15 درصد افزایش نشان داده است . به گزارش هیمالیا تایمز  این مسئله باتوجه به اوج بحران اقتصاد جهانی خبر امیدوارکننده‌ای برای مقامات نپال محسوب می‌شود که به شدت به اقتصاد توریسم وابسته هستند .  بنابه همین گزارش به نقل از دفتر توریسم نپال، مجموع توریست‌هایی که از کشورهای مختلف در فصل آغاز صعود به هیمالیا به نپال سفر می‌کنند با افزایش بیش از 15 درصد، رشد غیرمنتظره‌ای داشته است ...

خبرگزاری میراث فرهنگی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کوه نوردان ایرانی در جبهه شمالی اورست

کوه نوردان ایرانی که در مسیر شمالی صعود به قله اورست در تلاش هستند فردا به سمت کمپ سوم حرکت می کنند .

اورست ( جبهه شمالی )

عارف گرانمایه و نیما یزدی‌پور ، دو کوه نورد ایرانی که برای نخستین بار در تاریخ هیمالیانوردی ایران بر جبهه شمالی بلندترین قله جهان در تلاش می باشند، امروز ١٩ می در کمپ دوم مستقر هستند . این دو به همراه تیمی بین المللی به سرپرستی آرنولد کاستر از هلند پس از گذشت بیش از 50 روز از آغاز حرکت در آخرین تلاش خود برای رسیدن به قله در ارتفاع 7 هزار و 800 متری هزار و متری قرار دارند. این در حالی است که یکی از اعضای آمریکایی تیم به دلایل شخصی از ادامه صعود منصرف شده و به به بیس کمپ بازگشت. امروز سه تن از اعضای تیم راهی کمپ سوم خواهند شد و در صورت مساعد بودن شرایط جوی باقی اعضای تیم فردا راهی کمپ سوم در ارتفاع 8 هزار و 300متری خواهند شد.  این تیم در صورت مساعد بودن شرایط جوی در روزهای 20 و 21 می عازم بلندترین قله جهان خواهند شد.

.

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


از همایش ناگفته های نانگاپاربات ( قسمت دوم )

آقای همایون نعمتی در ادامه ی سخنان خود  به شرح کامل و دقیق تمامی وقایع و اتفاقات پس از انتشار خبر حادثه رها کردن و مرگ سامان نعمتی پرداخت و از اعضای تیم نانگاپاربات و مدیران باشگاه دماوند به دلیل تناقض در روایت ها و اخبار ، متفاوت بودن گفت و گوها و سخن ها و عدم صداقت در رفتار و برخوردها به شدت انتقاد کرد . او در اثبات رفتار ناشایست و غیراخلاقی اعضای دماوندی تیم نانگاپاربات ، دو نمونه را برای شرکت کنندگان در جلسه بیان نمود:

« در منطقه ... ما عکس هائی را در همان روزهای اول و از دوربین های پرتوی نیا و ابوالحسنی بدست آوردیم که به روشنی می تواند گویای عواطف و احساسات اعضای این گروه در شرایطی باشد که یک عضو فعال و دلسوز خود را از دست داده اند !! آنان زمانی که سامان در آن ارتفاع با مرگ دست و پنجه نرم می کرد در بیس کمپ خود را به جشن و شادی مشغول کرده بودند !!  بعد از بازگشت ... وسایل شخصی سامان را در کیسه ای گذاشته و بدون همراهی کسی بوسیله آژانس برای برادرش می فرستند و به راننده آژانس می گویند کرایه ات را هم از آنها بگیر !! »

و سپس برای نشان دادن میزان همکاری و دلسوزی سامان در جریان اجرای برنامه ، شاهد نمایش عکسی بودیم که او را در حال حمل وسایل عمومی ( طناب ) و کیسه بار شخصی لیلا اسفندیاری نشان می داد . آقای نعمتی گفت « و شما قضاوت کنید که آنان چگونه پاسخ همکاری های او را دادند !! »

.

سخنان آقای همایون نعمتی در باره علت ندادن بی سیم به سامان توسط کاظم فریدیان و سهند عقدائی بسیار تکان دهنده بود :

« بعد از جدا شدن سامان ( حتی با دلایل و روایت های خودشان ) در گزارش های اولیه گفتند " با تاسف ما یادمان رفت یکی از بی سیم ها را به سامان بدهیم "  ولی بنده می خواهم در اینجا بگویم : آنان به عمد بی سیمی به سامان ندادند ! چون اگر می دادند هنوز گروه امریکائی در بیس  کمپ مستقر بود و سامان می توانست آنان را از اصل ماجرا با خبر کند ... و باز هم مسئله صعود برودپیک تکرار می شد ( اشاره پدر سامان به ماجرای اعلام خبر دروغ صعود قله ی اصلی برودپیک توسط کاظم فریدیان در چند سال پیش بود )  و می توانست شاهدی بر این باشد که قله صعود نشده است . پس باید روی او خط می خورد و نباید به هیچ عنوان پایین می آمد ... »

ادامه دارد

.

-----------------------

در حاشیه ی همایش :

یکی از نکات قابل توجه در همایش ناگفته های نانگاپاربات ، حضور تعدادی از اعضای رسمی باشگاه دماوند ( سه نفر اول در ردیف پایین از چپ ) بود . آن روز شنیدیم که اعضای باشگاه به عنوان یک دستور تشکیلاتی از شرکت در این همایش منع شده اند !! اگر این گونه باشد باید به شجاعت (!) این دوستان تبریک گفت ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


خیال ...

و عشق در خیال تو

اسبی است که نه می رود و نه بر می گردد ...

                                                                                                   نزار قبانی

 

***

عکس : کلاغ ها ( الیمستان)

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


dolomites : در فهرست میراث طبیعی یونسکو

دولت ایتالیا با مشارکت هیات فنی ناظر کمیته میراث جهانی و اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN) درصدد ثبت رشته کوه‌های شمالی خود در فهرست میراث طبیعی یونسکو است .

 مقامات ایتالیایی در نظر دارند، با تکمیل مشخصات مربوطه به این منطقه و ارائه آن به نمایندگان یونسکو در اجلاس ماه ژوئن در سویل اسپانیا، مراحل ثبت این منطقه در فهرست میراث جهانی را به اتمام برسانند . رشته کوه‌های شمال ایتالیا که به دولومیت (Dolomite) شهرت دارند، از 22 کوه تشکیل شده اند که در سپتامبر 2006 توسط اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست مورد ارزیابی قرار گرفته و از چهار معیار اصلی سازمان تنها زیبایی طبیعی و برخوردار بودن از فرایندهای زمین شناختی این سازمان را کسب کردند . در حال حاضر منطقه‌ای به طول 142 هزار هکتار و بیش از 85 هزار منطقه مرزی از رشته کوه دولومیت تنها نامزد احتمالی سازمان IUCN برای ثبت در فهرست میراث طبیعی یونسکو است .

ایسکانیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری رویترز ( پاکستان)

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


حادثه ی کوه در لرستان

هشت کوه نورد ناشی که در لرستان و در کوه " یافته " گرفتار شده بودند با کمک تلفن همراه و تلاش کمک رسانان آتش نشانی نجات یافتند .

در آن بین یکی از کوه نوردان به دلیل شتابزدگی به پایین افتاده و سرش خونریزی کرده بود که با آمبولانس اورژانس به بیمارستان فرستاده شد . این عملیات پس از پنج ساعت نجات یافت و البته تلفن همراه در کمک رسانی نقش کلیدی داشت . حال هفت کوه نورد لرستانی خوب است و همسفر زخمی آنان نیز تحت مراقبت های ویژه قرار دارد ... خبرگزاری ایسکانیوز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


گزارش صعود مهدی عمیدی به " ماناسلو "

« ...  من و کارلوس و بمپا (شرپا) در حال تلاش برای قله بودیم که یک ساعت مانده به قله، آنها نیز از صعود منصرف شدند و می گفتند که مسیر طناب ثابت ندارد  و ادامه راه دیگر صلاح نیست . ولی به نظر من آنها خیلی خسته بودند. بنابراین با آنها خداحافظی  کردم ولی آنها اصرار به برگشت من نیز داشتند.سپس تنها به سمت قله حرکت کردم . هوا کمی خراب شد. به کمک کلنگ یک طناب را که از سالهای گذشته در آنجا بود از صخره جدا کردم و به همراه خود بردم . به صخره های زیر قله رسیدم. هوا بهتر شده بود و دیگر قله را می دیدم. خیلی خوشحال شدم و با نبشی برفی که پیدا کرده بودم و با کمک پیچ یخ حدود 30 متر ثابت گذاری کردم و خود را به قله رساندم .خیلی خوشحال ولی در عین حال نگران از خرابی هوا و گم کردن مسیر، به سرعت با پرچم ها عکس و فیلم و از ماناسلو خداحافظی کردم ... »

متن کامل این گزارش درسایت سرزمین خورشید :

http://sunlandtours.ir/html/ShowNewsFa.aspx?id=190

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


صدای سامان : پایانی تلخ بر دروغی بزرگ !

.

همایش ناگفته های نانگاپاربات روز چهارشنبه ٢٣ اردیبهشت ٨٨ در محل سالن مرکزی ساختمان تشکل های غیر دولتی واقع در خیابان ویلا و با عنوان " صدای سامان پایانی تلخ بر دروغی بزرگ " برگزار گردید . در این همایش _ که با استقبال قابل توجهی نیز روبرو شده بود _ ابتدا آقای همایون نعمتی ( پدر سامان ) به شرح ناگفته های حادثه ی نانگاپاربات و افشاگری پیرامون رفتار و عملکرد غیر مسئولانه ی  اعضای تیم نانگاپاربات باشگاه دماوند و مدیران فعلی این باشگاه پرداخت و سپس توسط شهرام نعمتی ( سرپرست گروه کوه نوردی قاجر قروه ) گزارشی  از نواقص و گفته های نادرست در باره ی عملیات امداد و جست و جو برای نجات سامان در ارتفاعات نانگاپاربات ارائه شد .

پدر سامان ابتدا در باره ی ضرورت بررسی و تجزیه و تحلیل این حادثه و درس های بزرگی که می تواند برای نسل جوان و علاقمندان این رشته ورزشی در برداشته باشد سخن گفت « ... بعد از نزدیک به یک سال که از حادثه می گذرد ، واقعیت هنوز برای ما در هاله ای از ابهام قرار دارد و اخباری که تاکنون منتشر شده دائما متناقض و هرکدام نافی دیگری بوده است . لذا تلاش می کنیم با بررسی این حادثه به آن واقعیت ها و نتایجی برسیم که در آینده دیگر شاهد چنین اشتباهات و ناراحتی هائی در جامعه کوه نوردی نباشیم ... بررسی و تحلیل چنین حوادثی ، حق مسلم بازماندگان و جامعه ی کوه نوردی برای دانستن حقیقت است »  

 آقای نعمتی در اشاره به تلاش های سایت تبلیغاتی برنامه ی نانگاپاربات و مسئولین باشگاه دماوند برای بی اهمیت جلوه دادن حادثه ی آفریده شده توسط اعضای تیم و مرگ سامان گفت « ... از همان لحظات و برخوردهای اول ، اهمیت ماجرا و میزان عواطف این گروه نسبت به حادثه برای ما مشخص شد و دانستیم درگیر بحران بزرگی شده ایم وقتی در انتشار اخبار برنامه ، ابتدا خبر صعود و اسامی صعودکنندگان را نوشتند و سپس تبریک سالگرد تاسیس باشگاه شان و بعد از آن نیز تبریک سالگرد صعود فریدیان به کی ٢ و در انتها و در چند کلمه آوردند : " گفتنی " است که سامان از ارتفاع ٧۶٠٠ متر برگشته است !! » آقای نعمتی اضافه کرد : « با توجه به اخبار اولیه ی منتشر شده توسط خود این گروه مبنی بر ارتفاع زدگی سامان ، رها کردن او در آن موقعیت را بایستی یک خطا و اشتباه مسلم انسانی دانست »

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


دریائی ...

روز دریائی تمام شد

دریا در دفتر خاطراتش نوشت

« مرد و زنی بودند ...

و من دریائی حقیقی ... »

                                                     _ نزار قبانی _

.

***

عکس از : کلاغ ها

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


خاموشی زاینده رود ، مرگ گاوخونی

اصفهان زیباترین شهر جهان در خاموشی زاینده رودش اندوهگین و افسرده است . در اردیبهشت ماه _ دومین ماه بهار بسیار پرباران امسال _ در دو سوی پل‌های زیبای این شهر که از شاهکارهای معماری جهان به شمار می‌روند ، زنده رود چنان فروخشکیده که رهگذران دیگر نیازی به گذشتن از روی پل‌ها احساس نمی‌کنند و گام زنان بستر پهناور و خشک را می‌پیمایند . گفته می‌شود در بالادست، آمار بارندگی در برخی روزها به بیش از 300 میلی متر هم رسید اما پل خواجو ، پل شهرستان و سی و سه پل سوگوارانی در میان سوگواران ساحل نزدیک‌اند ...

همشهری آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کوه " الیمستان "

روز جمعه ٢۶ اردیبهشت ٨٨ برنامه ی صعود قله الیمستان اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : بابک شهباز ، اصغر سپهری ، سپیده رافتی ، سمیرا و حمید و پریسا محمدبیگی ، اسماعیل بخشی ، فاطمه خلیلی ، محمد رضوانی ، افسانه آبگینه ساز ، یکتا نورانی ، رضا بیژن ایرانی ، آزاده ملکی ، مهیار پدرام ، مهدی داداش علیها ، مهبد پدرام ، امیر بهروزیان ، مریم شکوهی ، نفیسه سادات ، الهام میرزا رضی ، رضا عربی ، اکرم عربی ، اسماعیل دهقان ، مریم استادولی ، محمدرضا ملکیان ، هادی هاشمی ، علی فیضی ، میثم کریمی ، سیده سنا آشتیانی ، ندا و میترا بهرامی ، حمیده توکلی ، محمد تقی مسعودی نژاد ، مرجان بخشایش ، مجید قنبری ، مرجان محرابی و ندا میرجانی ... فرامرز نصیری (سرپرست )

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


روند شتابناک تخریب جنگل درآسیا

در دهه گذشته ده‌ها هزار مایل مربع از جنگل‌های کشورهای جنوب شرقی آسیا برای کاشت محصولات کشاورزی استراتژیک به آتش کشیده شده است .  ‌این آتش سوزی‌های عمدی به ‌این علت است که کشاورزان‌ این مناطق می‌خواهند زمین‌هایی مساعد برای کشت نخل‌های روغنی و برنج آماده کنند‌. اغلب جنگل‌هایی که به آتش کشیده می‌شوند باتلاقی بوده و درسطوح زیرین خود معادن زغال سنگ نارس را ذخیره دارند از همین رو، پس از سوختن‌این جنگل‌ها آب سطحی باتلاق‌ها خشک شده و معادن زغال سنگ نیز به آتش کشیده می‌شود. متاسفانه ما همه روزه شاهد از بین رفتن جنگل‌های شاداب استوایی هستیم که‌این فرایند به محیط‌زیست و هوا صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کند.

تحقیقات سازمان فضایی ناسا

اخیرا سازمان فضایی ناسا، یک تیم از محققان خود را مامور کرده که با استفاده از ماهواره‌ها خطرات ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که توسط بشر در آتش سوزی‌های عمدی وغیر عمدی در کشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله اندونزی، مالزی، گینه، سوماترا و... را مورد بررسی قرار دهند تا مشخص شود تا چه اندازه‌این آتش سوزی‌ها بر وضعیت آب وهوا تاثیر می‌گذارند. محققان براساس اطلاعات به دست آمده دریافتند که بر اثر آتش سوزی‌های فصلی که از سال  2000تا 2006 به وقوع پیوسته مقدارگاز کربنیک در منطقه دو برابر شده است؛ مخصوصا در مناطقی که معادن زغال سنگ وجود دارد آتش‌سوزی ماه‌ها ادامه داشته،  میزان گاز منواکسید کربن هوا را تا 10برابر افزایش می‌یابد‌. وضعیت‌ این مناطق تا مرز بحران پیش می‌رود به طوری که اگر بارندگی به موقع اتفاق نیفتد ساکنان منطقه با خطرات جبران ناپذیری مواجه می‌شوند.یکی از دانشمندان ناسا می‌گوید: ما وظیفه داریم که از‌ این‌گونه جنگل سوزی‌های وحشیانه جلوگیری کنیم؛ چون علاوه بر از بین رفتن محیط ‌زیست باعث انتشار گازهای گلخانه‌ای در هوا شده و آینده‌ای گرم وخشک را برای جهان به ارمغان می‌آورد ...

همشهری آنلاین

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نمایشگاه کتاب ، روزهای پایانی : روایت تصویری

عکس ها از : ستایش

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


وب نوردی : کوه برای کوه !

« ... به نظر من این دوستان تنها «زیبایی» را می جویند و چون کوه سرشار از «زیبایی» است , احساس رضایت به آنان دست می دهد و بنابراین دلبسته کوه می شوند ... به عبارت دیگر این دوستان به کوه می آیند تا حداقل در لحظاتی «هنرمند بودن» را تجربه کنند . گاهی هم چون   نقاشی  از اثر نقاشی خود   دور می شوند   و به آن   نگاهی می افکنند و از آن همه زیبایی لذت می برند . گاهی همچون خوشنویسی چلیپایی را که خود نوشته اند , می نگرند و لبخند رضایت بخشی می زنند . و پیش می آید که همچون نوازنده چیره دستی , از بدیهه نوازی خود مست می شوند . اما کوه «زیبایی» دارد که تقریبا منحصر به فرد است و آن سکوتی است که کمتر جایی یافت می شود. حتی صدای آب جویبارش نوعی سکوت است. سکوت, این عنصر زیبای طبیعت, مطلوب ذهن آدمی است و آکنده از فریاد. آکنده از فریاد که در این وادی , که جهان می نامش, هر لحظه از خود می پرسی من کی ام و در این جا چه می کنم؟ و چون به کوه و زیبایی آن می نگری, حتی اگر پاسخی کلامی دریافت نکرده باشی, راضی می شوی و معنایی زیبا در ذهنت نقش می بندد ... عبارت «کوه برای کوه» آرامم می کند و دوری از سکوتش ناآرامم . از دید ناشیانه ام «زیبایی» را باید در سکوت جست و کجا بهتر از کوه »

از نوشته های مجید باغینی پور در وبلاگ : زبان شناسی و کوه نوردی در کرمان

http://baghinipour.blogfa.com/post-1669.aspx

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نمایشگاه کتاب ...

در تمام روزهای نمایشگاه کتاب ، حسین رضائی نویسنده ی وبلاگ کوه نوشت ، مجری یک برنامه ی زنده ی تلویزیونی در محل سالن اصلی ناشران داخلی بود .

عکس از : کلاغ ها

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


امریکا ، کانادا : بیشترین آسیب به محیط زیست !

 

بر اساس تحقیقات سازمان( National Geographic Society ) آمریکا و کانادا بیشترین ضرر را به محیط زیست می رسانند . در نتیجه بررسی های " شاخص سبز " امسال این سازمان ، برای دومین بار مردم برزیل و هندوستان " مردمان سبز" انتخاب شدند .

در تحقیقاتی که در روی عادات و رسومات 17 هزار نفر مصرف کننده از 17 کشور جهان که بیش از نیمی از جمعیت دنیا را تشکیل می دهند و دست کم 75 درصد انرژی جهان را مورد استفاده قرار می دهند، صورت گرفته اسکان، حمل و نقل، غذا و رفتار های مصرفی ارزیابی شد . در این پژوهش که رفتارها از لحاظ مقیاس مصرف – مداومت و از روی 100 امتیاز مورد ارزیابی قرار گرفت ، و در نتیجه هند 59.5، برزیل 57.3، چین 57.7، آرژانتین 54.7، مکزیک 53.8، کره جنوبی 54.6، مجارستان 53.3، روسیه 52، اسپانیا51.4، سوئد و آلمان51.1، استرالیا 50.5، فرانسه 49.5،بریتانیای کبیر 49.4، ژاپن 49.3، کانادا 47.5 و آمریکا 43.7 امتیاز دریافت کرد.  در این تحقیق ، انرژی مورد نیاز برای گرم کردن خانه و تهویه ، مصرف برق و آب، برای حمل و نقل نیز داشتن وسایط موتوری ، میزان متوسط استفاده از خودرو, نسبت و زمان استفاده روزمره از وسایل نقلیه عمومی ارزیابی شده است .

.

خبرگزاری  TRT

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


تعیین موقعیت ستاره ها با تلفن همراه

شرکت گوگل در حال ارائه تلفن همراه جدیدی به نام «استار دروید» است که می تواند به اخترشناسان مبتدی و جوان در یافتن ستاره ها و سیاره ها کمک کند . در این تلفن همراه از موتور جست وجویی استفاده شده است که با تکنولوژی جی پی اس در ارتباط بوده و موقعیت قرارگیری کاربر را با نقشه های موجود فضایی مقایسه می کند و سپس نام ستاره ها و سیاره هایی را که از آن موقعیت کاربر امکان مشاهده آنها را خواهد داشت روی نمایشگر تلفن همراه درج می کند. این نرم افزار می تواند سیاره ها و صورت های فلکی را که در پس نور چراغ های خیابان در شهرها پنهان شده است ، مشخص کرده و امکان رصد آنها را برای کاربر فراهم آورد . گوگل تاکنون زمان قطعی ارائه تلفن همراه «استار دروید» را اعلام نکرده است .

روزنامه اعتماد

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز : جلوه های حیات !

از کلاغ ها

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


جستجوی تیم کوه نوردی برای یافتن شاعر گمشده

یک تیم کوه نوردی برای یافتن شاعر برجسته آمریکایی در یکی از جزایر ژاپن مشغول جستجو است . جستجو برای یافتن کریگ آرنولد که در 26 آوریل هنگام گشت و گذار در یکی از جزایر جنوبی ژاپن به نام "کاچینورابو جیما"مفقود شده هنوز ادامه دارد. این شاعر که به کارهای تحقیقی نیز علاقمند است  برای بررسی سنگها و کوه های آتشفشانی و تکمیل کتابش در این زمینه به این منطقه رفته بود که ناپدید شده است.  یک تیم تجسس آمریکایی که در پی آرنولد بودند از آثار به جا مانده از او طی هفته گذشته نتیجه گرفته اند که حتماً از صخره ای به پایین پرت شده است و به همین خاطر با بازگشت به کشورشان به جستجو در این منطقه پایان دادند.  آگوستا پالمرخواهر خوانده آرنولد عنوان می کند که هم اکنون تیم کوه نوردی ژاپنی به نام "کانیونس"در حال جستجو در دره ای هستند که گفته می شود احتمالاً این شاعر در آن سقوط کرده است. کریگ آرنولد در 16 نوامبر 1967 در آمریکا متولد شد. اولین کتاب وی با نام "پوسته ها"در سال 1999 منتشر شد و پس از آن هم چند مجموعه شعر به چاپ رساند و توانست جوایز ادبی مختلفی نیز دریافت کند.

. خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


گاشربروم 2 : ترکیب تیم مردان !

در پایان 8 مرحله اردوی انتخابی تیم هیمالیانوردی مردان استان تهران  ٧کوه نورد انتخاب شدند . مجتبی رحمان نژاد از باشگاه کوه نوردی اسپیلت، حمید سنجری از باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند، مسعود طاهری از گروه کوه نوردی میگون، محمد نادریان از خانه کوه نوردان تهران، علی نصیری از گروه کوه نوردی تهران به عنوان نفرات اصلی تیم و بابک دکترزاده از هیات کوه نوردی هشتگرد و سید محمد سید آقایی از گروه کوه نوردی تهران به عنوان دو رزرو تیم معرفی شدند . این تیم 8 خرداد راهی پاکستان خواهد شد . این تیم قصد دارد به قله 8035 متری گاشربروم 2 صعود کند .  پیش از این ترکیب تیم بانوان استان تهران به منظور صعود به قله اسپانتیک اعلام شده بود .

خبرگزاری ایسکانیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


چهارشنبه 23 اردیبهشت : بررسی حقایق برنامه ی نانگاپاربات

توسط خانواده ی محترم زنده یاد سامان نعمتی و گروه کوه نوردی قاجر قروه ، جلسه بررسی حقایق برنامه ی نانگاپاربات تیم باشگاه دماوند ، روز چهارشنبه ٢٣ اردیبهشت ٨٨ _ امروز  _ در محل سالن شماره ٢ ساختمان سازمان های غیر دولتی شهرداری ( خیابان ویلا نبش خیابان ورشو ) از ساعت ۱۷ الی ۲۰ برگزار می شود . در اطلاعیه ی منتشر شده در سایت اینترنتی گروه کوه نوردی قاجر قروه آمده است : « ... در انتظار دیدار شما کوه نوردان و علاقه مندان به این ورزش می باشیم تا شما عاشقان انسانیت ، طبیعت و تلاش با حضور سبز خود فضایی را فراهم آورید که بر مبنای ضرورت و نیاز جامعه کوه نوردی به بررسی واقعیت های حادثه نانگاپاربات بپردازیم و از پرتو این تلاش ها بتوانیم ، گامی را در حد بضاعت جهت اصلاح کاستی ها در ابعاد مختلف برداریم » 

از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه

 http://www.ghajer.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


شهر سوخته : گنجینه‌ای 5 هزار ساله

ما نمی‌گوییم به شهر سوخته بروید ، چون این شهر آنقدر جذابیت دارد که شما را به سوی خود بخواند . به فاصله 56 کیلومتر از شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان ، تپه‌های مرتفعی را در مسیر خود خواهید دید که همان شهر سوخته است .  این شهر باستانی که بین 2 شهر زابل و زاهدان واقع شده است، تاریخچه عجیب و غریبی دارد. کافی است بدانید این شهر 5 هزار سال قدمت دارد.  حالا ما هرچه می‌گوییم آنها هم شبیه ما بوده‌اند، شما بگویید نه ! باور کنید آنها هم کارتون نگاه می‌کرده‌اند ؛ چون ساخت نخستین انیمیشن دنیا نیز در ردیف افتخارات مردم همین سرزمین ثبت شده است... شاید برایتان جالب باشد بدانید مردم این منطقه برای نخستین بار در جهان چشم مصنوعی ساختند و انجام نخستین جراحی مغز در دنیا و همچنین سزارین با کشف آثاری دال بر آن ، در این منطقه به اثبات رسیده است. حالا صاحب این چشم زیبا کیست که پژوهشگران را مجذوب خود کرده است؟ این چشم 4800 ساله متعلق به زنی 25 تا 30 ساله و تنومند بوده که حتی ریزترین مویرگ‌های داخلی چشم نیز با استفاده از مفتول‌های طلایی به قطر کمتر از نیم میلی‌متر نیز در آن مشاهده می‌شود . کشف لوله‌های سفالین برای آب و فاضلاب در خانه‌های شهر سوخته نیز نشانگر وجود برنامه‌ریزی شهری دقیق در آن است. اینها تنها نمونه‌هایی از فرهنگ و تمدن شکوفای این سرزمین است. حالا با این همه شکوفایی، معلوم نیست چرا آتش‌نشانی نداشتند . آخر 2 بار شهرشان آتش گرفت ؛ اولین بار 2700 سال و بار دوم 2400 سال قبل از میلاد . حالا کارشناسان می‌گویند این شهر که در 3200 سال پیش از میلاد بنا شده است ، پس از 900 سال رونق به صورت ناگهانی از بین رفته است ...

گزارشی از جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد کتاب : پائیزی کاملا متفاوت

« ... گریگوریان همواره حرف تازه ای برای گفتن دارد و شعر او در هر زمان و مکان و برای هر خواننده ای تازگی دارد ... در شعرهای او بیش از هر چیز تپش های قلب و گرمای زندگی اصیل ترین عنصر اجتماع ، یعنی مردم احساس می شود ... شعر گریگوریان طرح و تبیین توانایی انسان است برای پیوند با کل طبیعت . او رابطه ای زیبا و نمادین با طبیعت برقرار می کند ... از مقدمه کتاب»

.

پرنده ای بر شاخه ی تک درختی نشست

و در باره ی خورشید آواز خواند ،

در باره ی باران ، آسمان آبی

و روزهای روشن و آرام ...

آواز آن قدر دلنشین بود و حقیقی

که درخت طاقت نیاورد

                              و شکوفه زد .

.

نام کتاب : پاییزی کاملا اتفاقی * نویسنده : هوانس گریگوریان *  مترجم : واهه آرمن *  ناشر : نشر امرود  *  تعداد صفحات : ١٠٨  *  قیمت : ٢٢٠٠ تومان * تهیه : نمایشگاه کتاب ( غرفه  نشر امرود )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


سبزهای آلمان : پیوند اقتصاد و محیط زیست !

حزب " سبزها " ی آلمان قصد دارد در انتخابات پارلمان این کشور به قدرت سوم تبدیل شود . این حزب در آغاز کنگره سه روزه خود در برلین بر این نکته تأکید کرد . یکی از نامزدهای اصلی این حزب ، در روز جمعه (۸ مه / ۱۸ اردیبهشت) در برلین و پیش از آغاز نشست نمایندگان حزب اعلام کرد که « از بحران اقتصادی تنها می‌توان با ایده‌های سبز بیرون آمد » به گفته او، این حزب با هدف  " پاسخ به بحران و تبدیل‌شدن به سومین قدرت " وارد مبارزات انتخاباتی خواهد شد...

خبرگزاری dw-world

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٥۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری رویترز ( پارکی در یادبود زلزله ی بزرگ Sichuan چین )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


جاذبه های طبیعی و تاریخی ایران : غار کرفتو

  « غار کرفتو بی شک یکی از با اهمیت ترین غار های ایران است که با ساختار عجیب خود، رتبه نخست در میان غار های زیستگاهی ایران  را از آن خود کرده است . بین دیوان دره و سقز سمت چپ جاده مسیری فرعی به سوی زیبا ترین معماری صخره ای ایران کشیده شده است ... غار کرفتو شامل دو بخش طبیعی و دست ساز می باشد که آثار معماری جالب توجهی از دوران گوناگون را در خود جای داده است . در قسمت جلوی غار که بصورت چهار طبقه ایجاد شده اتاق های تو در تو و متعددی وجود دارد که با ابعاد خاصی در کنار هم قرار گرفته اند . در بیشتر اتاق ها نور گیر یا پنجره  تعبیه شده  و فضای زیبایی به داخل غار می بخشد .داخل سر در یکی از اتاق ها در طبقه سوم غار کتیبه ای به خط یونانی وجود دارد که از الهه هراکیلوس یاد کرده  است ... باشد که پلیدی در این غار راهی نیابد ... »

از وبلاگ : ماگما

http://magma.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد موسیقی " jo amar : barcelona "

Oh Barcelona Barcelona
on stringed instruments
with a guitar and mandolina
The splendor of your soil captured my heart
Oh Barcelona

To you I brought the best of my song
accept this present
and remember the echo of my voice
like a souvernir of love
lalalala memememiah

.دانلود:

http://www.4shared.com/file/104382101/5df93b05/Jo_AmarBarzelona.html

.

----------------------------------------------------------------------------

پیشنهاد موسیقی : زیبا شیرازی

« ... زیبا شیرازی در ترانه هایش  با سادگی و صمیمیتی "فروغ گونه" به تصویر خود و موقعیت خود می پردازد و شعرهایش بازتاب حس ها، عاطفه ها و اندیشه های او به زبان طبیعی و زنانه مخصوص خود اوست... اما  برخلاف «فروغ فرخزاد» که  اشعارش نموداری از تموج و تلاطم احساسات زنانه ی زنی یگانه اما منفرد و معترض است، در ترانه های زیبا شیرازی او این بیان  تفکر، تلاطم و شور و احساس زنانه را حق بلاعوض خود می داند ... اینترنت »

دانلود ترانه ی اوج :

http://www.4shared.com/file/104383135/c905cbba/04_-_Owj.html

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


به زلالی خلوص ...

« اینک معبد ! قبله ی روحی که زمین ، به فریب هیچ دعوتی ، به هیچ سویش نتواند خواند ،  کعبه ی دلی که  آسمان ، چشمه ی  جوشان آن " آفتاب " را در آن گشود و خدا ، راز آن " نام ها" را به وی آموخت و بار سنگین آن " امانت " را بر دوشش نهاد ... علی شریعتی »

.

عکس از : ستایش

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


یادبودی برای کوه نورد فقید زنده یاد مهدی اعتمادفر

«  مراسم یادبودی  برای کوه نورد  پیشکسوت  ،   زنده یاد  مهدی اعتمادفر  اولین فاتح ایرانی دو قله ی بالای هشت هزار متر ( برودپیک و گاشربروم یک ) روز یکشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه  از ساعت ۱۸:۳۰ الی ۲۰ در محل مسجد الجواد واقع در میدان هفت تیر تهران برگزار می شود . حضور سروران گرامی به خصوص جامعه کوه نوردی موجبات شکوه هر چه بیشتر این مراسم و تسلی خاطر بازماندگان خواهد بود »

.

خبر از سایت فدراسیون کوه نوردی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


دبیر فدراسیون : صعود اعتمادفر شخصی بوده است

در پی نامشخص بودن وضعیت مهدی اعتمادفر کوه نورد ایرانی در قله‌ی دائولاگیری، دبیر فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی گفت: او به صورت انفرادی صعود کرده و فدراسیون هیچ اطلاعی از وضعیت او ندارد. اقبال افلاکی در گفت‌وگو با ایسنا اظهارکرد : هیچ اطلاعی از وضعیت اعتمادفر نداریم و تمام دانسته‌های ما از شنیده‌هاست . صعود اعتمادفر به صورت شخصی بوده و فدراسیون در جریان کارهایش نبود . وی افزود: در مورد این کوه نورد دو روایت وجود دارد . اول این که او در مسیر صعود از کوه سقوط کرده و دیگر اینکه او در ارتفاع 8100 متری در حمله به قله مفقود شده است. البته تمام این اطلاعات کوهنورد اهل چک است که همراه او بوده و روی سایت‌ها قرار داده است .  دبیر فدراسیون کوه نوردی با اشاره به اینکه فدراسیون در تلاش است با کوه نوردان ترکیه و چک که از او اطلاعی دارند، ارتباط بگیرد گفت: هنوز نتوانسته‌ایم تماسی با این کوه نوردان برقرار کنیم . حتی با شرکتی که اعتمادفر با آن کار می‌کرد نیز در تماس هستیم ولی خبری از او نگرفته‌ایم . نمی‌دانیم که بر سر اعتمادفر چه آمده است ... خبرگزاری ایسنا

.

*********************************************

" کسب خبر و انجام هر گونه اقدام لازم و در سریع ترین زمان ممکن "  در باره ی چگونگی حادثه ی منجر به مفقود شدن کوه نورد ایرانی در ارتفاعات دائو لاگیری و اطلاع رسانی دقیق و روشن در رابطه با آن ، کمترین وظیفه و مسئولیتی است که هم اکنون مدیران فدراسیون کوه نوردی بر عهده دارند . برای کوه نوردی ایران قطعا قابل پذیرش نخواهد بود که دستگاه دولتی کوه نوردی بخواهد هر گونه عملیات جست و جو و امداد و نجات _  با آن سرعت عملی که در حادثه ی تیلیچوپیک  شاهد آن بودیم _  را با صرف هزینه های سنگین از بودجه عمومی ( بیت المال )  فقط و فقط در رابطه با نفرات و تیم های اعزامی اش انجام دهد و در قبال اتفاقات و حوادثی که برای دیگر کوه نوردان ایرانی رخ می دهد ، با انجام مصاحبه های بی معنی (!)  و گفتن کلماتی مانند " نمی دانیم " " اطلاع نداریم "  " در جریان نیستیم "  " در تلاش خواهیم بود " و ... از خود سلب مسئولیت نماید . چنین عملکردی قطعا مورد قبول افکار عمومی کوه نوردی ایران نخواهد بود .

. 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٤۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پاکستان : تلفات سنگین در ریزش بهمن

ریزش بهمن در کوه های پاکستان ، افزون بر 20 روستایی را به کام مرگ کشاند . 24 زن و مرد روستایی که برای چیدن گیاهان دارویی به کوه های اطراف «مظفرآباد»پاکستان رفته بودند بر اثر ریزش بهمن جان سپردند. این رخداد مرگبار عصر یکشنبه رقم خورد اما گروه های نجات خیلی دیر باخبر شدند و تاکنون فقط پیکرهای ۱۳ قربانی را یافته اند. تلاش برای یافتن بقیه بهمن زدگان ادامه دارد .

خبرگزاری ایسکانیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نمایشگاه کتاب ، روز اول : روایت تصویری

عکس ها از کلاغ ها

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


غارنوردی ایران در بخش علمی و آموزشی با دنیا فاصله دارد

امیرحسین جابر انصاری مسئول کمیته غارنوردی فدراسیون کوه نوردی گفت : غارنوردان ایرانی در مباحث فنی و تکنیکی در سطح خوبی هستند ؛ اما در بخش علمی ، آموزشی و اکتشافات هنوز فاصله زیادی با دنیا دارند . با توجه به نیازهای داخلی و مباحث جدید آموزشی در دنیا و وجود برخی خلاءها که از گذشته در این رشته وجود داشته است، نیاز بود تا تیمی برای حضور در یک دوره آموزشی راهی اروپا شود. وی افزود: غارنوردان ایرانی در مباحث فنی و تکنیکی در سطح خوبی فعالیت کرده اند؛ اما در بخش علمی، آموزشی و اکتشافات هنوز فاصله زیادی با دنیا داریم . با توجه به فعال شدن بخش غارنوردی و توجه ویژه کمیته کوه نوردی فدراسیون به این حوزه ، این نیاز احساس شد شرایط اعزام تیمی از فعالترین های این رشته که در امر آموزش نیز کار می‌کنند انتخاب و در این دوره آموزشی که به مدت یک ماه در لهستان برگزار خوهد شد، شرکت کنند . وی گفت: در این دوره مباحث، غارشناسی، زمین شناسی، امداد و نجات، کارتوگرافی و تاریخ غارنودی و ... به شکل تئوری و عملی زیر نظر مربیان حرفه‌ای تدریس خواهد شد. به علاوه به مدت 10 روز نیز در کنار ورزشکاران لهستانی در کوه‌های این کشور غارنوردی خواهیم کرد . در این کشور 712 غار تا سال 2007 شناسایی شده است که نشان از سابقه و اهمیت این رشته در این کشور دارد.

.

خبرگزاری فارس

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


ایران سالانه دو میلی متر باریک تر می شود

سالانه دو میلی متر از سطح رویی خاک کشور فرسایش یافته و عمدتاً روانه خلیج فارس و خزر می شود.  رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران ضمن اعلام این خبر افزود؛ میزان فرسایش خاک در ایران روند صعودی داشته به گونه یی که میزان فرسایش خاک در کشور پنج برابر متوسط کشورهای آسیایی است. محمد امینی همچنین اضافه کرد 125 میلیون هکتار از 163 میلیون هکتار وسعت کشور در معرض فرسایش آبی است. در گزارش های غیررسمی تاکنون بارها ایران از نظر شدت و حجم فرسایش خاک دومین کشور آسیب پذیر جهان اعلام شده است ، با این وجود تاکنون نهادهای مرتبط در دولت از انتشار هر گونه گزارش جامعی در این باره خودداری کرده اند. فرسایش خاک بخش زایای طبیعت را هدف قرار داده و به این شکل باعث گسترش بیابان زایی، فقر و قهقرای محیطی در همه ابعاد می شود .

روزنامه اعتماد

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد موسیقی : C'est la vie

..In the night
Do you light a lovers fire
Do the ashes of desire for you remain

Like the sea
Theres a love too deep to show
Took a storm before my love flowed for you
Cest la vie


 

.

ترانه ی  C'est la vie  " زندگی همین است "  یادگاری خاطره انگیز از سال های پر جنب و جوش موسیقی راک در دهه ی هفتاد است و کار گروه سه نفره  (ELP )  ، که یکی از گروه های مطرح و بسیار مشهور جریان راک مترقی یا همان Prog-Rock بود . آنان  سعی می کردند تا موسیقی راک سنتی را با سازهای کلاسیک و شرقی ادغام کنند . نام گروه ELP یا  " Emerson,Lake and palmer" در واقع همان نام های واقعی اعضای گروه است .

دانلود این ترانه ی بسیار زیبا در لینک زیر:

http://www.4shared.com/file/103583036/42302da4/EMERSON_LAKE_AND_PALMER_-_CEST_LA_VIE.html

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد کتاب : مهمانسرای دو دنیا

ژولین : آیا ممکنه که در یک لحظه آنقدر عمق نهفته باشه ؟ که یه لحظه تا این حد وسعت داشته باشه ؟

لورا : یه لحظه قادره ابدیتی را در درون خودش جای بده .

.

« هیچ ‌یک نمی‌دانند چگونه گذارشان به مهمانسرای دو دنیا افتاد و چه زمانی از آن خارج خواهند شد و سرانجام به کجا خواهند رفت. شخصیتها در این مکان رازآمیز گرد هم آمده‌اند تا درباره‌ی زندگی خود تأمل کنند و به دغدغه‌های همیشگی بشر بیندیشند. نمایشنامه‌ی «مهمانسرای دو دنیا» حکایتی است پر رمز و راز، شگفت‌انگیز و غافلگیرکننده در فضایی میان رویا و واقعیت، مرگ و زندگی، کمدی و تراژدی ... پشت جلد »

نام کتاب : مهمانسرای دو دنیا ... نویسنده : اریک امانوئل اشمیت...  مترجم : شهلا حائری ...  ناشر : نشر قطره ...  تعداد صفحات : ۱۱۶...  قیمت : ۱۵۰۰ تومان

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


اعتمادفر در ارتفاع 8 هزار متری ناپدید شد

 

هیمالیا نورد ایرانی در ارتفاع 8 هزار متری ناپدید شد . مهدی اعتمادفر روز جمعه به هنگام صعود به قله 8176 متری دائلوگیری ناپدید شد.  این کوه نورد که اوایل فروردین سال جاری به قصد صعود به قله دائلوگیری راهی هیمالیا شده بود روز جمعه در ارتفاع 8 هزار متری ناپدید شد . این خبر را شرکت طرف قراداد اعتمادفر به مسئولان کوه نوردی ایران اعلام کرده است . شرایط جوی در هفته های گذشته نامناسب بوده و تاکنون اقدامی براب نجات وی صورت نگرفته است . اعتمادی فر اولین فاتح قلل 8 هزار متری برودپیک و گاشربروم است . وی سال گذشته نیز در ارتفاع 8 هزار متری دائولاگیری به دلیل شرایط نامناسب از صعود به قله بازمانده بود . 

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

نگرانی جهانی از گسترش آنفولانزای خوکی

خبرگزاری رویترز ( گواتمالا )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان و کار با GPS

 

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

.ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف و انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران برگزار شده است .

 

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل و آزاد نیز این کلاس _ به صورت خصوصی _ برگزار خواهد شد .

زمان دوره آموزشی : 5 ساعت

هزینه کلاس خصوصی :  000/300 ریال

 

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919  فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کدام تبرئه ؟! ... و یک سوال از کاظم فریدیان !

سایت رسمی باشگاه دماوند از روز چهارشنبه ( ٩ اردیبهشت ) با انتشار اخبار و اطلاعاتی نه چندان دقیق و کامل ، مدعی  صدور حکم تبرئه ی تیم نانگاپاربات از سوی دادگاه رسیدگی کننده به شکایت همایون نعمتی ( پدر سامان )  شده است .   آیا این مسئله صحت دارد و براستی  اعضای   تیم نانگاپاربات  با اثبات   بی گناهی  از سوی دادگاه رسیدگی کننده ، تبرئه شده اند ؟    یا اینکه بار دیگر در   یک هیاهو   و جنجال تبلیغاتی و ژورنالیستی _ آن هم از نوع حرفه ای _  قرار است پاره هائی  از واقعیت و  حقیقت  موضوع   ، با جعل و تحریف ،   به دست فراموشی  سپرده شود ؟

***

١_ روایت باشگاه دماوندی ها از آنچه روی داده است _ و در سایت رسمی باشگاه شان _ با این کلمات و واژه ها بیان شده است :

« ... صدور رای برائت از دادگاه رسیدگی کننده به فقدان سامان نعمتی  ... حال که رای دادگاه رسیدگی کننده به شکواییه آقای همایون  نعمتی ، به برائت سرپرستی  و اعضا ی تیم از اتهاما ت وارده صادر شد ... بازتاب گسترده تبرئه تیم نانگاپاربات در رسانه ها ... »

و نکته ی جالب اینجاست که بدانیم : در رابطه با شکایت پدر سامان هنوز دادگاهی تشکیل نشده است که بخواهد رای به تبرئه یا محکومیت کسی بدهد !!  بازپرس شعبه دوم دادسرای امورجنائی تهران در تاریخ ١۶/١١/٨٧ با اعلام " ختم تحقیقات " اقدام به صدور " قرار "  منع تعقیب به دلیل  " عدم کشف جسد "  و در نتیجه  ممکن  نبودن   تعیین " علت مرگ "  می نماید و در انتهای گزارش خود به معاون دادستان متذکر می شود : " پرونده تا پیدایش جسد در اداره آگاهی مفتوح خواهد بود "  ... و این همه ی آن چیزی است که اتفاق افتاده است و دوستان عزیز ما در یک جعل و تحریف ژورنالیستی و بسیار حرفه ای سعی کرده اند چند معنا و مفهوم کوچک را با چند معنا و مفهوم کوچک دیگر عوض کنند !! 

 

"شعبه بازپرسی" را همان " دادگاه رسیدگی کننده "  و " بازپرس " را " قاضی "  و صدور   " قرار " را همان  صدور " رای "  و اعلام " ختم تحقیقات " را همان  اعلام " تبرئه "  جلوه می دهند و " فقدان جسد" که از سوی بازپرس دلیلی برای ختم تحقیقات بود از سوی سایت رسمی باشگاه دماوند   به دلیلی برای " اثبات بی گناهی "    تبدیل می شود !! و البته مشخص است که در جنجال تبلیغاتی جدید، اصلا صلاح نیست به " همچنان مفتوح بودن پرونده در آگاهی"  اشاره ای بشود !!

.

٢_ در گزارش بازپرس اصغرزاده نکته ی مبهمی وجود دارد که فدراسیون کوه نوردی و هیئت کوه نوردی استان تهران می بایست نسبت به پاسخ گوئی و شفاف سازی آن اقدام کنند .

 

 اصغر زاده   در این   گزارش می گوید :  در خصوص گذراندن دوره های مقدماتی پزشکی کوهستان و ... از سوی اعضای تیم  ، تائید مدارک مربوطه از سوی هیئت کوه نوردی استان تهران صورت گرفته است . آیا چنین چیزی صحت دارد ؟ آیا هیئت کوه نوردی استان تهران که سرپرستی آن به عهده ی یکی از اعضای متعصب باشگاه دماوند ( کاوه کاشفی )  است برای گذراندن دوره های مقدماتی پزشکی کوهستان توسط همه اعضای تیم نانگاپاربات گواهی صادر نموده است ؟  مسئله این است : اگر این گواهی ها واقعی بوده باشد بنابراین اعلام و انتشار آن به منظور آگاهی افکار عمومی و شفاف سازی عملکرد تیم نانگاپاربات  نباید دارای هیچ گونه منع و یا مشکلی باشد . با توجه به حضور لیلا اسفندیاری و کاظم فریدیان در دوره های مقدماتی پزشکی کوهستان بعد از حادثه ی نانگاپاربات( کلاس های انجمن کوه نوردان ، سمنان  ، مهر ٨٧ )  فدراسیون کوه نوردی و سرپرست دماوندی هیئت کوه نوردی استان تهران وظیفه دارند نسبت به رفع این ابهام اقدام نمایند ! 

.

٣_ و یک سوال از کاظم فریدیان !

یکی از اعضای تیم نانگاپاربات شما ( احسان پرتوی نیا ) در یک گفت وگوی ضبط شده با آقای نعمتی ، گفته است : بعد از بازگشت به کمپ اصلی ، شما همه ی اعضای تیم را به چادر سامان فرا خوانده اید و خواسته اید در حضور آنان کار وارسی و جمع آوری وسائل شخصی سامان را انجام دهید . از جمله ، پول های شخصی  _ دلارهای _ او را مقابل همگان شمرده و در جیب خود گذاشته اید . چرا هنوز و با گذشت بیش از هشت ماه از برنامه ، از تحویل آن به خانواده ی سامان خودداری کرده اید ؟ با کدام دلیل و استدلال فکر می کنید که حق دارید پول های شخصی سامان را به خانواده اش ندهید ؟

 

____________________________________________

پی نوشت :

سخنی کوتاه با اعضای باشگاه دماوند و تیم نانگاپاربات !

در باشگاه شما ، هفده سال سابقه ی عضویت داشته ام که هفت سال آن به عضویت در هیئت مدیره های دوره های مختلف گذشته است . در باشگاه شما ، عضو جاوید بوده ام و به خوبی می دانید که مدارک تمام این ها در دسترس است و به سادگی می تواند در اینترنت و در معرض دید همگان قرار گیرد . از این جایگاه و هنگام نوشتن متن یادداشت بالا ، به نظرم رسید سخنی را از صمیم قلب و صادقانه با شما در میان بگذارم ... می خواهید قبول کنید می خواهید قبول نکنید . میل خودتان است . بهرحال اهمیت چندانی ندارد ... لازم است تاسف عمیق خود از پروسه ی شکایت و قضائی شدن بحران نانگاپاربات اعلام کنم . اطمینان داشته باشید هیچ اندیشه و قلبی نزد کوه نوردان این سرزمین از آنچه در ماه های اخیر برای کاظم و لیلا و بقیه گذشته است راضی و خوشحال نیست . هیچ اندیشه و قلبی در کوه نوردی این سرزمین مایل به شنیدن اخبار دادگاه و صدور حکم و ... برای یک کوه نورد نیست . فقط امیدوارم بتوانید واقع بینانه و منصفانه به نقد و داوری آنچه گذشته است بپردازید . پروسه ی قضائی ،حاصل رفتار و عملکرد نامناسب شما در مواجهه با خواست های طبیعی و انسانی خانواده ی سامان بود و نه هیچ چیز دیگر . و نه هیچکس دیگر  . خانواده ی سامان به صورتی کاملا طبیعی خواستار پاسخ هائی صریح ، روشن و صادقانه در ارتباط با دلایل رها شدن و مرگ فرزندشان بودند اما برخوردها و رفتار های متکبرانه و ناپسند شما و انواع روایت های باورنکردنی و به شدت متناقض از چگونگی حادثه موجب گردید این خانواده به آخرین و یگانه راه حل موجود یعنی شکایت قضائی برای روشن شدن ابعاد مبهم و بی پاسخ مرگ فرزندشان متوسل شوند . می خواهید نمونه ای از رفتارهای متکبرانه و ناپسندتان را ذکر کنم ؟!  در کجای دنیا و نزد کدام باشگاه و تیم ورزشی مرسوم است که بعد از مرگ یکی از ورزشکاران شان ، وسائل و لوازم شخصی او را _ بدون همراهی کسی _ با آژانس برای خانواده اش بفرستند و بعد به راننده هم بگویند که کرایه ی خود را از همان ها بگیر !!  صادقانه و منصفانه بگوئید اگر شما بودید چه می کردید ؟

در باشگاه دماوند افرادی هستند که توان و شجاعت انتقاد از خود و بازنگری در خط مشی ضعیف مدیریتی شان را ندارند . از دید این افراد نقد ، تخریب و کینه و دشمنی است . گوش هاشان را گرفته اند و ترجیح می دهند در پشت دیوار بلند " توهم توطئه " خود را پنهان کنند . هر نقد و نظر مخالفی را ، درست مانند دائی جان ناپلئون ، کار انگلیسی هائی می دانند که جز نابودی باشگاه عزیزتر از جانشان به چیز دیگری فکر نمی کنند !!  از دید این افراد ، تمامی کوه نوردی ایران در دو جبهه خلاصه می شود : دوستداران و ستایش گران ما و باشگاه عزیزمان  و دشمنان و بدخواهان ما و باشگاه عزیزمان !! بهر حال هفده سال با این آدم ها زندگی کرده ایم ... بگذریم !    صمیمانه و صادقانه می خواستم بگویم که در پس نقدهای این وبلاگ هیچ گونه دشمنی و کینه ای _ و با هیچ کس _ وجود ندارد . نه با کاظم . نه با لیلا و نه با هیچ یک از شما . در پس نقدهای این وبلاگ ، مقابله با گسترش و رواج فرهنگ ، ارزش ها و تفکراتی مانند " صعود قله و کسب شهرت و افتخار به هر قیمت ممکن ، حتی جان انسان ها " مورد توجه است و نه هیچ چیز دیگر . مقابله ای البته متفاوت ! مقابله ای صریح ، روشن و مستقیم . مقابله ای که چندان با عرف و عادت های جامعه ای که در آن زندگی می کنیم هم خوانی ندارد و منتقد می بایست تاوانی سنگین و غیر قابل جبران را برای آن بپردازد. اما اهمیتی ندارد . انسان به امید زنده است و امید ... 

پیروز و شاد و سربلند باشید . همیشه و در همه جا .

«اگر تنهاترین تن ها شوم . باز خدا هست . او جانشین همه نداشتن هاست . نفرین و آفرین ها بی ثمر است . اگر تمامی خلق گرگ های هار شوند و از آسمان هول و کینه بر سرم بارد تو تنهای مهربان و جاوید و آسیب ناپذیر من هستی . ای پناهگاه ابدی ! ... دکتر علی شریعتی »

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٢٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کشف بزرگ ترین غار جهان در ویتنام

بزرگ ترین غار جهان توسط گروهی از کاوشگران انگلیسی دانشگاه هانوی در جنگل های ویتنام کشف شد . اعضای یک گروه انگلیسی اعلام کردند موفق به کشف بزرگ ترین غار جهان در جنگل های ویتنام شده اند . به گفته دانشمندان این غار با نزدیک به 200 متر ارتفاع و 152 متر وسعت به نظر دو برابر بزرگترین غاری می آید که تا به حال کشف شده است . این گروه تحقیقاتی انگلیسی معتقدند غار هنگ سان دونگ از غار آهو واقع در مالزی که تا قبل از کشف این غار به عنوان بزرگ ترین غار جهان شناخته می شد، بسیار بزرگ تر است .

خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نمایشگاه کتاب

بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 16 تا 26 اردیبهشت در مصلای بزرگ تهران برگزار خواهد شد

***********************

یونسکو میهمان نمایشگاه کتاب تهران

کمیسیون ملی یونسکو با ارائه کتاب‌های نفیسی چون دیوان حافظ به خط مرتضی عبدالرسولی و مجموعه آثار محمود فرشچیان و قرآن کریم که چاپ انتشارات یونسکو در پاریس است ، در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور می‌یابد .

عکس از کلاغ ها ( نمایشگاه کتاب ١٣٨٧)

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


گلفشان های کرانه خزر ؛ سرد و خاموش

گلفشان " گمیشان "، "قارنیارق" و " نفتلیجه " از جاذبه های کم نظیر گردشگری استان گلستان و قلب تپنده خزر به شمار می آیند که به رغم سردی و خاموشی از فوران ، هم چنان زیبا و پرجاذبه و در عین حال ناشناخته مانده اند . این پدیده ها از زیباترین پدیده های طبیعی به اشکال مخروطهای کوچک آتشفشانی از جنس گل یا ماسه هستند که ابعاد آنها از چند سانتیمتر تا چندین متر متغیر است و به نظر می آید قسمت مرکزی آن از جنس ماسه و بخش خارجی آن از جنس گل باشد. در این آتشفشانها، تزریق مواد گلی و ماسه ای از زیر به داخل شکاف و به همراه آب صورت می گیرد و به مواد گلی که از شکاف خارج می شود، روانه گلی می گویند .  گلفشان "قارنیارق" در شرق گمیشان، "نفتلیجه" در شمال شرق گمیشان و "اینچه" در کنار تالاب اینچه برون گلفشانهای معروف استان گلستان هستند و همگی با خروج گاز، آب حاوی کلرید سدیم و موادنفتی آروماتیکی فعال هستند.

یک کارشناس زمین شناسی از گرگان گفت: گلفشان نفتلیجه در شمال شرق گمیشان با مواد نفتی همراه بوده و تپه ای را در وسط یک دشت صاف از خمیر گلی، نفتی که از دهانه آن خارج می شود ایجاد کرده و فعالیت گازی بالایی نیز دارد. وی افزود : "قارنیارق" نیز در زبان محلی یعنی جایی که شکم زمین شکافته شده، با قطر دهانه حدود ۶۰۰ متر بزرگترین گلفشان گلستان محسوب شده که رسوبات نمکی، گاز متان و آثاری از موادنفتی از آن خارج می شود و اهالی بومی به خواص درمانی آن اعتقاد دارند ... خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری رویترز ( افغانستان )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کوه نورد ایرانی بر فراز ماناسلو !

 « بعد از یک ماه تلاش تیم ایرانی و دوماه تلاش تیم کشور کره ، ماناسلوی سرسخت با گرفتن ۲ قربانی فتح شد . آقای طاهر پهنائی ساعت ۱۰:۴۵ دقیقه امروز ۵شنبه ۱۰ اردیبهشت در تماس تلفنی از بیس کمپ با آقای جمال عزیزی گفت:  ۲۵ نفر کوه نورد در حمله به قله شرکت کردند ولی فقط ۵ نفر بر رفیع سرسخت آن قدم گذاشتند . از تیم ایران آقای مهدی عمیدی و از تیم کشور کره ۲ کوه نورد و یک نفر روس (و از مشخصات نفر پنجم هم اطلاع نداشت)توانستند بر قله پا بگذارند . متاسفانه دو نفر کوه نورد ایتالیایی شب گذشته در این تلاش جان خود را از دست دادند و کالبد بی جانشان امروز توسط شرپاها به بیس کمپ منتقل گردید . روانشان شاد باد . برای کلیه اعضای تیم آرزومند سلامتی و موفقیت در ادامه مراحل زندگیشان هستیم . به آقای مهدی عمیدی نیز صمیمانه تبریک و خسته نباشید می گوئیم و مطمئن هستیم افتخار ایستادن بر رفیع قله سرسخت ماناسلو افتخار تمامی اعضای تیم است چه آنها که دیگر نیستند و چه آنها که دچار مشکل شده ولی بعد از تلاشهای فراوان خود به ما درس استقامت و پایمردی می دهند. در ماناسلو و کمپ هایش مرزها دیگر وجود ندارد و تمام کوه نوردها اعضای جامعه انسانی و با کرامت هستند چه بسا تلاش و سختی راه دشوار ، آنها را به هم نزدیک کرده و دوستی  های جدید و پایدار شکل می گیرد. تیم حدود ۱۰ روز دیگر در ایران خواهد بود »

از وبلاگ : کانون کوه نوردان اوراز مهاباد

http://www.k-ovraz.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


خبرگزاری فارس : تأیید قرار منع تعقیب برای مقصران حادثه «نانگاپاربات»

« نماینده دادستان تهران از تأیید قرار منع تعقیب برای مقصران حادثه کوه نوردی نانگاپاربات خبر داد . به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس ،‌ صبح 19 شهریور سال گذشته خانواده مرد 27 ساله‌ای با حضور در دادسرای امور جنایی تهران و در حضور بازپرس جنایی از راز فقدان فرزندشان پرده برداشتند . این خانواده در شکایتشان از یک گروه کوه نوردی مدعی شدند این گروه متشکل از 6 نفر در تاریخ 23 خرداد به مقصد فتح قله نانگاپاربات به کشور پاکستان رفته‌اند که فرزند 27 ساله این خانواده به نام سامان عضو این گروه بوده است. این خانواده در حضور بازپرس عنوان کردند این گروه صعود خود را آغاز کردند اما با پس از گذشت زمانی، سامان در رشته کوه مذکور مفقود شده و اثری از وی در دست نیست .  سیفی ، قاضی واحد اظهار نظر دادسرای امور جنایی تهران در خصوص این پرونده گفت : این خانواده مدعی‌ شدند این گروه فاقد مجوزهای لازم بوده و به همین دلیل مسئولان گروه را در فقدان فرزندشان مسئول می‌دانند . وی ادامه داد: دستورات لازم برای استعلام از مراجع قانونی برای مشخص شدن زوایای پنهان این پرونده و همچنین شناسایی مقصران احتمالی صادر شد . وی افزود: تحقیقات نشان داد هیچ فردی در وقوع این حادثه دخیل نبوده و همین امر باعث شد تا برای مظنونان وقوع این حادثه قرار منع تعقیب صادر شود. سیفی گفت: این قرار که از سوی بازپرس پرونده صادر شد با انجام تحقیقات و بررسی‌های لازم از سوی نماینده دادستان و قاضی واحد اظهار نظر دادسرای امور جنایی تأیید شد »

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


در طبیعت ، ‌مسئولانه سفر کنید

اکوتوریسم یا طبیعت‌گردی که از آن به‌عنوان «صنعت بدون دود» یاد می‌شود، سفری مسئولانه به مناطق طبیعی است . سفر مسئولانه ، سفری است که باعث افزایش رفاه و درآمد مردم محلی و کاهش اثرات منفی بر جامعه محلی و محیط طبیعی می‌شود و در حفاظت از فرهنگ بومی ، زیستگاه‌ها و گونه‌های در خطر انقراض منطقه، مردم محلی و دولت‌ها را یاری می‌کند . سفر مسئولانه با در نظر داشتن قوانین بوم شناختی و اعتقادات محلی که در طبیعت‌گردی رعایت می‌شود ، به افزایش دانش بازدید‌کنندگان درباره محیط زیست و فرهنگ مردم منطقه می‌انجامد . در عین حال برای جوامع میزبان منافع مادی به همراه دارد و در نهایت باعث افزایش علاقه بازدید‌کنندگان به طبیعت و کمک به حفاظت بیشتر از مناطق طبیعی و تنوع زیستی می‌شود . مفهوم اکوتوریسم با آموزش متبلور می‌شود. تمام افراد و سازمان‌هایی که با طبیعت در ارتباط هستند به آموزش درباره شناخت محیط طبیعی و چگونگی حفاظت از آن نیاز دارند. هر فعالیتی که در طبیعت صورت ‌گیرد و با مسئولیت‌‌پذیری گردشگر و با دانش کافی همراه باشد، اکوتوریسم محسوب می‌شود که با روش‌های مختلف به حفاظت محیط زیست کمک می‌کند و باعث بهبود زندگی جامعه بومی می‌شود...

.

                                                                           همشهری آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


معرفی یک اثر : " سمفونی دماوند "

شاهین فرهت ، آهنگساز ایرانی ، همواره از « سمفونی دماوند » به عنوان بهترین اثر خود نام می برد و می گوید :

«می توان گفت که کوه دماوند مجموعه تابلوهای مختلفی است از کمال لطافت و نهایت خشونت در طبیعت . این گوناگونی و طیف وسیع احساسی این کوه ، سرچشمه الهامی برای خلق این سمفونی است . این کوه همیشه مرا تحت تاثیر قرار می داده و نهایتا در سال 1378 منجر به ساخت سمفونی دماوند شد . "دماوند " یک اثر برنامه ای است که در آن به فرم سمفونی کاملا وفادار مانده ام و حتا اگر شنونده از موضوع آن آگاه نباشد هم به عنوان یک اثر سمفونیک محض قابل شنیدن است .

این سمفونی از سه بخش تشکیل شده است: در نخستین بخش که به فرم سونات نگاشته شده شخصیت کوه و صعودی ذهنی تجسم می یابد . این بخش با مقدمه ای آغاز می شود که حالتی اسرار آمیز دارد و " وهم دماوند " نامیده شده است . پس از مقدمه، تم اصلی سمفونی و به دنبال آن تم های دوم و سوم ارائه می شوند .

تم اصلی و تم مقدمه در طول سمفونی شنیده می شود. تم اصلی با عنوان " دماوند: کوهی استوار " مرحله گسترش، آغاز صعود به قله را نشان می دهد و چند اوج دارد و دامنه، یعنی پیش از رسیدن به قله و بالاخره اوج اصلی یعنی قله کوه را مجسم می سازد. سپس تم ها مراجعت می کنند و در پایان بخش نخست، غروب را پس از بازگشت از قله حس می کنیم و تم آغازین ( وهم دماوند) و تم اصلی ( دماوند: کوهی استوار ) را به گوش می رسانند .

بخش دوم از سمفونی  " زیبایی های کوه دماوند " نامیده شده و نسبت به بخش اول ، از فرم ساده تری برخوردار است . ساختمان ریتمیک نخستین تم در بخش اول ، در اینجا معکوس می شود . سومین بخش، از دو تابلو تشکیل شده است . در آغاز سرما مجسم می شود و سپس توفان و بوران در قله دماوند به تصویر کشیده می شود . پس از فرونشستن توفان ، تم اصلی دماوند دوباره شنیده می شود و سپس به صورت مارش درمی آید و سمفونی ، با توصیف شکوه کوه دماوند به پایان می رسد »

.

                                                      از سایت : http://www.harmonytalk.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


گرم شدن زمین سرعت بیشتری می گیرد

شاید هنوز گسترش پدیده گرم شدن زمین از سوی ما انسان ها جدی گرفته نشده است ، اما این پدیده به باور انسان ها کاری ندارد و دنبال اثرات فعالیت بشر با سرعت تندتری نسبت به گذشته پیش می‌رود ، به طوری که اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس نظر کارشناسان محیط زیست ، دمای کره زمین روی دور تند قرار گرفته و سالانه 2 درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد . ‌بر اساس اعلام نظر کارشناس محیط زیست اتحادیه اروپا، مشخص شد که در 2 سال گذشته، دمای هوا در کره زمین نزدیک به 2 درجه سانتیگراد افزایش یافته و احتمال این که این میزان تا پایان سال 2010 میلادی افزایش بیشتری داشته باشد، بسیار زیاد است ...همچنین بر اساس اعلام سازمان جهانی هواشناسی، در سال‌های قرن اخیر سطح آب‌های آزاد 18 تا 59 سانتی‌متر افزایش یافته و پیش‌بینی شده است در سال 2100 میلادی این میزان به 30 تا 40 یا حتی 140 سانتی‌متر افزایش بیاید. علاوه بر این، گمان می‌رود تا سال 2050 میلادی اثری از یخ‌های دو قطب باقی نماند ...

.

                                                                              جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


تنها صداست که می ماند ...

صدا، صدا، تنها صدا

صدای خواهش شفاف آب به جاری شدن

صدای ریزش نور ستاره بر جدار مادگی خاک

صدای انعقاد نطفه ی معنی

و بسط ذهن مشترک عشق

صدا، صدا، صدا، تنها صداست که می ماند ... فروغ فرخزاد

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


ترکیب تیم اعزامی بانوان به منطقه هیمالیا اعلام شد

ترکیب تیم کوه نوردی بانوان استان تهران اعزامی به پاکستان به منظور صعود به قله 7027 متری اسپانتیک مشخص شد . در پایان پنجمین اردوی آمادگی و انتخابی هیمالیانوردی سال 88 بانوان که در منطقه لالون به قله خلنو برگزار شد، ترکیب نهایی تیم اعزامی بانوان استان تهران برای صعود به قله 7027 متری اسپانتیک در پاکستان اعلام شد . لیلا ابراهیمی از باشگاه کوهنوردی آرش، پرستو ابریشمی از باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند، فرشته خادمی طلب از خانه کوهنوردان تهران، شیوا فارسی از باشگاه کوهنوردی آرش و معصومه ملکی از خانه کوهنوردان تهران به عنوان نفرات اصلی و نسرین صابری از گروه کوهنوردی شهر قدس و فاطمه جان بزرگی از خانه کوهنوردان تهران به عنوان رزرو ترکیب تیم انتخابی را تشکیل می‌دهند.

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


18 اردیبهشت اورامانات تخت : مراسم پیر شالیار

مراسم پیر شالیار بیش از نهصد سال است که در منطقه اورامانات (معروف به هزار ماسوله) و هرسال دو بار در زمستان و بهار برگزار می‌شود . در مراسم بهاری این آیین که به کومسای معروف است اهالی تصوف از سراسر کردستان در روستای اورامان جمع شده و سنگی را به همین نام که در مقبره پیر شالیار وجود دارد و اعتقاد بر این است که همه ساله خود بخود ترمیم می‌شود ، شکسته و بعنوان تبرک با خود می‌برند .  منطقه اورامانات بخاطر معماری خاص و طبیعت استثنایی و مراسم منحصر بفرد خود به هزار ماسوله معروف است . این جشن، مراسمی بسیار کهن است. اگر چه این مراسم در طول زمان با تغییرات بسیار مواجه بوده ولی ریشه‌های کهن اساطیری خود را به خوبی حفظ کرده است. در منابع مکتوب تاریخی آمده است : پیر روحانی از مغان زرتشت (روحانیون زرتشتی) به نام پیر شالیار نزد مردم اورامان بسیار محترم است و کتابش را به بیگانگان نشان نمی‌دهند ، و کلماتش به جای ضرب المثل به کار می‌رود . به نظر می‌رسد این مراسم که همزمان با جشن سده برپا می‌شود یادگار روزگار پرستش مهر و آئین مهر پرستی و میترائیسم در این خطه از خاک میهن است . مراسمی که در آن ایزد مهر را در چهلمین روز زایشش در آن هنگام که زمین آغاز به دم زدن و نفس کشیدن می‌کند و گوسفندان بار بر زمین می‌نهند، می‌‌ستایند و با ریختن خون قربانی ، یاد ایزد حامی دهقانان و تولیدکنندگان راکه با کشتن گاو باعث برکت کشت و دام و روستنی و گیاهان سودمند و خرمی و شادی ما در زمین می‌شود ، گرامی می‌دارد ...  منبع : اینترنت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


چشم اندازهای طبیعت ایران

کوه طرغه ( کردستان _ بوکان )

از وبلاگ : باشگاه کوه نوردی و سنگ نوردی بوکان

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد موسیقی : Tombe la neige

برف می‌بارد

 تو امشب نمی آیی

برف می‌بارد

همه‌چیز از یأس سفید است

یقین اندو‌هبار

سرما و نیستی

این سکوت ترسناک

و تنهایی سفید

 

Tombe la neige ( برف می بارد ) ترانه ای است که در سال 1963 با صدای "سالواتور آدامو" به زبان فرانسوی اجرا شد. ترانه ای زیبا و در عین حال اندوهگین  .  آدامو متولد ١٩۴٧ ایتالیا  و بزرگ شده ی بلژیک است که در بیست سالگی به فرانسه مهاجرت کرد و تبدیل به یکی از محبوب ترین خواننده های دهه های اخیر موسیقی فرانسه شد...(اینترنت ) دانلود این ترانه ی نوستالژیک در لینک زیر :

 

http://www.4shared.com/file/101854564/99c484d9/Adamo_-Tombe_la_neige.html

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


قله اورست تحت پوشش تلفن همراه قرار می‌گیرد

یک شرکت مخابراتی نپالی قصد دارد برای کمک به کوه نوردان بلندترین قله جهان ، خدمات تلفن همراه را به قله اورست توسعه دهد . صدها کوه نوردی که هر ساله به قله هشت هزار و 850 متری اورست صعود می‌کنند برای صحبت با خانواده‌شان به تلفن‌های ماهواره‌یی گران قیمت متکی هستند زیرا این منطقه دورافتاده هیمالیا تسهیلات ارتباطی ندارد . طبق اعلام مدیر بخش خدمات ماهواره‌یی نپال تلکام ، این شرکت با استقرار آنتن‌های تلفن همراه در چهار منطقه تکدین، مانجو، فریچ و گوراک ، قله اورست را تحت پوشش شبکه قرار می‌دهد .

                                                                                خبرگزاری ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

 

خبرگزاری رویترز ( افغانستان )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


شناسایی مسیر‌های جدید در غار علیصدر

« مدیر عامل شرکت سیاحتی علیصدر با اشاره به مشارکت اکیپ‌های کوه نوردی در شناسایی مسیر‌های جدید در غار گفت : دو نفر از افراد اکیپ کوه نوردی که از خارج کشور وارد استان شدند موضوع محدود‌ کردن و تخصصی بودن بازدید‌ها را مطرح کردند و پیشنهاد دادند که با ایجاد راهرو‌هایی از دست زدن به قندیل‌ها جلوگیری شود. وی با تأکید بر ضرورت اهمیت به مباحث علمی برای حفظ شرایط طبیعی غار افزود : در خصوص ایجاد آلایندگی نور سفید موجود در غار علیصدر تحقیقاتی انجام شده است و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تأمین روشنایی غار به نور آفتابی و زرد تغییر پیدا خواهد کرد ... »

جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


جلسه بررسی حقایق برنامه ی نانگاپاربات

توسط خانواده ی محترم زنده یاد سامان نعمتی و گروه کوه نوردی قاجر قروه ، جلسه بررسی حقایق برنامه ی نانگاپاربات تیم باشگاه دماوند ، روز چهارشنبه ٢٣ اردیبهشت ٨٨ در محل سالن شماره ٢ ساختمان سازمان های غیر دولتی شهرداری ( خیابان ویلا نبش خیابان ورشو ) از ساعت ۱۷ الی ۲۰ برگزار می شود . در اطلاعیه ی منتشر شده در سایت اینترنتی گروه کوه نوردی قاجر قروه آمده است : « ... در انتظار دیدار شما کوه نوردان و علاقه مندان به این ورزش می باشیم تا شما عاشقان انسانیت ، طبیعت و تلاش با حضور سبز خود فضایی را فراهم آورید که بر مبنای ضرورت و نیاز جامعه کوه نوردی به بررسی واقعیت های حادثه نانگاپاربات بپردازیم و از پرتو این تلاش ها بتوانیم ، گامی را در حد بضاعت جهت اصلاح کاستی ها در ابعاد مختلف برداریم » 

از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه

 http://www.ghajer.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کاهش جریان آب مهمترین رودخانه‌های جهان بر اثر گرمایش زمین

 

سطح آب در برخی از بزرگترین و مهمترین رودخانه‌های جهان در طول 50 سال گذشته به شدت کاهش یافته است . این روند می‌تواند تهدید بزرگی برای کره زمین با نابودی منابع آب آشامیدنی همراه با افزایش جمعیت آن باشد . محققان آمریکایی اعلام کردند که کاهش این جریانات مرتبط با تغییرات آب و هوایی زمین بوده و عواقب مهم بسیار بدی را با توجه به افزایش جمعیت کره زمین به دنبال خواهد داشت . تنها منطقه‌ای که شاهد افزایش عمده جریان آبها بوده قطب شمال بوده است که علت آن نیز ذوب بیشتر یخ‌ها بوده است. نتایج این تحقیق در مجله آب و هوای جامعه زمین شناسی آمریکا منتشر شده است . به نوشته بی بی سی دانشمندان آمریکایی اعلام کردند که بزرگترین منابع آب تازه اکثر مردم جهان از رودخانه زرد در شمال چین گرفته تا رود گنگ در هند و رودخانه کولورادو در آمریکا شاهد کاهش سطح آب خود بوده‌اند .  محققان در این تحقیق به بررسی جریانات آب در بیش از 900 رودخانه جهان در دوره ای 50 ساله تا سال 2004 پرداخته و متوجه کاهش کلی میزان جریان آب به سمت اقیانوس‌های جهان شدند .  اکثر این کاهش ناشی از عوامل و فعالیت‌های انسانی مانند مانند ساخت موانع و تغییر مسیر آب به مقاصد کشاورزی بوده است . اما محققان مهمترین عامل را همانا تغییرات آب و هوایی زمین دانسته و اعلام کرده‌اند که افزایش دما باعث تغییر الگوی بارش و افزایش میزان تبخیر آبهای سطح زمین شده است .  در حالی‌که برخی رودخانه‌های مهم مانند رود براهماپوترا در جنوب آسیا و یانگتسه در چین جریان آب بیشتری را دارند اما در این مورد نیز این نگرانی وجود دارد که این افزایش جریان ناشی از ذوب یخچال های هیمالیا باشد . این بدین معناست که در آینده این رودخانه‌ها ممکن است با ناپدید شدن یخچال‌ها خشک شوند .

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد کتاب : تجربه ی مدرنیته

مدرنیته مفهومی پردامنه و مبهم و وسیع است؛ مفهومی که نه می‌توان به سادگی آن را تعریف کرد و نه حتا به سادگی آن را درک کرد . کتابِ تجربه‌ی مدرنیته کوشش ِ بسیار موفقی‌ست برای بازتر کردنِ این کلافِ پیچیده و دریچه‌ای است برای آشنا شدنِ خواننده با بعضی از چهره‌ها و مولفه‌های دنیای مدرن .  کتاب نثر ِ نسبتا ساده‌ای دارد و در عین ِ حال کاملا آکادمیک و دقیق نوشته شده است . مارشال برمن دریای عظیمی از اطلاعات و تحلیل‌های دلچسب را در اختیار خواننده قرار می‌دهد و معانی ِ پراکنده و متناقض مدرنیته را از جنبه‌های گوناگون ارزیابی می‌نماید. مطالبِ متنوعی که در کتاب ارائه شده و قلم پرشور و جذابِ نویسنده‌ی آن موجب می‌شود که خواننده به راحتی با سیر ِ کتاب همراه شود و لذتِ خواندنِ یک کتابِ پرمایه و قوی را تجربه کند. البته در این میان نباید از ترجمه‌ی کم‌نظیر و ستودنی ِ مراد فرهادپور غافل بود. فرهادپور در این کتاب ترجمه‌ای شسته‌رفته و گیرا ارائه داده و با پاورقی‌های متعدد و به‌جای خود، از گنگی‌های احتمالی متن کاسته است .  

کتاب شامل ِ این فصل‌هاست:
فاوستِ گوته: تراژدیِ توسعه و رشد -- هر آنچه سخت و استوار است دود می‌شود و به هوا می‌رود: مارکس و مدرنیسم و مدرنیزاسیون -- بودلر: مدرنیسم در خیابان -- پترزبورگ: مدرنیسم ِ توسعه‌نیافتگی -- دهه‌ی 1860: انسانِ جدید در خیابان -- قرنِ بیستم: ظهور و محو ِ شهر -- در جنگل ِ نمادها: نکاتی پیرامونِ مدرنیسم در نیویورک.  

مقدمه‌ی 30 صفحه‌ای برمن به خودیِ خود مقاله‌ای خواندنی و مدخل ِ بسیار خوبی برای وارد شدن به مدرنیته است:  

مدرن بودن یعنی اسیر شدن در چنگِ سازمان‌های بوروکراتیکِ عظیمی که قادر به کنترل و غالبا قادر به تخریبِ همه‌ی احتماعات، ارزش‌ها و جان‌ها هستند ؛ و با این همه دست بسته نبودن در پیگیریِ عزم ِ راسخ ِ خویش برای مقابله با این نیروها، جنگیدن به قصدِ تغییر ِ جهانِ این نیروها و تصاحبِ آن برای خودمان . برای مدرن بودن باید هم انقلابی و هم محافظه‌کار بود : مهیای تحقق ِ امکاناتِ جدید در عرصه‌ی تجربه وحادثه و ماجرا، هراسان از آن اعماق ِ نهیلیستی که فرجام ِ بسیاری از ماجراجویی‌های مدرن است ، و مشتاق و جویای آفرینش و درآویختن ِ به امری واقعی ، آن هم درست در زمانی که همه چیز دود می‌شود و به هوا می‌رود. این کتاب می‌کوشد غنای معنویِ فرهنگِ مدرنیستی را برای مردان و زنان کوچه و بازار و همه‌ی انسان‌های مدرن احیا کند ، و نشان دهد چگونه ، برای همه‌ی ما، مدرنیسم همان رئالیسم است .

نویسنده: مارشال برمن
مترجم: مراد فرهادپور
‌ناشر: طرح ِ نو
تعدادِ صفحات: 443

                                                                         منبع : اینترنت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان و کار با GPS

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

.ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف و انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل و آزاد نیز این کلاس _ به صورت خصوصی _ برگزار خواهد شد .

زمان دوره آموزشی : 5 ساعت

هزینه کلاس خصوصی :  000/300 ریال

.

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919  فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


دوم اردیبهشت : روز زمین پاک

روز زمین دو بار در سال برگزار می‏شود ٬ یکبار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی و بار دیگر در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی زمین که هر دو برای آگاهی دادن و قدردانی از محیط زیست کره زمین است . سازمان ملل متحد نیز هر سال در اعتدال بهاری ٬ این روز را جشن می‏گیرد . این رسمی بود که توسط فعال صلح یعنی جان مک‏کانل در سال ۱۹۶۹ بنیان گذاشته شد . دومین روز زمین توسط سناتور آمریکایی گیلورد نلسون به عنوان یک جلسه آموزشی در مورد محیط زیست بنیاد گذاشته شد . در خیلی از کشورها روز ۲۲ آوریل هم زمان با ۲ اردیبهشت روز زمین است  ... ویکی پدیا

.

زمین را به یاد بیاورید

زمین ، خودش را از یاد برده است ، زیر سایه‏های سنگین دود و سیمان . زمین ، گذشته زیبایش را از یاد برده است . در چشم‏هایش دیروز ، چونان خاطره‏ای دور ، در هاله‏ای از فراموشی جا مانده است. پروازهای بی‏دغدغه ، از یاد آسمانی که روزگاری آبی بود رفته است. سال‏هاست که پنجره‏ها ، سینه آسمان را به وضوح ندیده‏اند . ریه‏های ستاره‏ها ، از دود آکنده است .  روزهای آبی کجایند؟ فصل‏های درخت و سبزه را زیر کدام جاده پایمال کرده‏ایم ؟ به راستی چرا تمام راه‏های دنیا باید از جنگل بگذرد ؛  از روی خاطرات سبز پروانه‏ها و پرنده‏ها ؟ چرا حریم جنگل را فریادهای زُمُخت آهن بشکند؟

درختان ، یکی یکی ریشه کن می‏شوند و خاطراتشان را به عابرانی می‏دهند که از کوپه‏های قطار ، برای سبزه‏های خاکستری دست تکان می‏دهند ؛ بی‏آنکه بدانند رد پایی که بر جا می‏گذارند ، روز به روز ، کویر را برای فصل‏های جنگل و پروانه به ارمغان می‏آورد . کجاست دیروزهای سبزه و لبخند که ماه نقره ، تا ارتفاع پنجره پائین می‏آمد و اتاق را به مهمان آبی آرامش می‏کرد ؟ کجاست قصه‏های مادربزرگ که در آن ، خبری از آهن و سیمان و دود نبود ؟ پرسه در کوچه‏هایی که در آن بوی خاک باران خورده ، بوی کاهگل نمناک ، آرام آرام ردپای فروردین را در کوچه‏ها می‏ریخت و خانه‏ها با دامنی از نور و لبخند ، در انتظار میهمان ، آب و جارو می‏شدند ، کجایند ؟

زمین را از یاد برده‏ایم . آری ! زمین را که حالا زیر سرب و دود رسوب کرده است از یاد برده‏ایم . نفس‏هایمان به هوایی عادت کرده است که در آن ، خبری از پرواز پرنده نیست .  حالا دست پنجره‏هایمان به ارتفاع ماه سربی نمی‏رسد و ما نشسته ، به پنجره‏هایی خیره می‏شویم که راه هیچ روستایی را نمی‏گشایند ؛ پنجره‏هایی که وسعت بی‏قرار گندمزار را از یاد برده‏اند . دست کودکان که همواره در دست نسیم بود، باد بادک‏های تا ارتفاع ابرهای سپید و همسایگی دریا را از یاد برده‏اند...

علی سعادت شایسته

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


آئین " برف چال " در روستای آب اسک

آیین سنتی برف چال امسال نیز به همت شورای شهر روستای آب اسک و اهالی این روستا در هفته اول اردیبهشت ماه برگزارمی‌شود . مراسم برف چال آیینی است که از دیرباز برای مردم منطقه اسکه‌وش بسیار ارزشمند و متبرک بوده است .  روستاییان آب اسک در گذشته به منظور ذخیره آب از برف موجود در منطقه ، برای استفاده علوفه‌چینان و شرب دام‌های مردم اسکه‌‌وش ، به فکر پیدا کردن جایی برای ذخیره برف می‌افتادند ، زیرا چوپانانی که به دامنه‌های دماوند برای چرای گوسفندان می‌رفتند ، به علت کمبود آب مجبور بودند مسافت طولانی را در مدت زمان کوتاهی طی کنند و تا شامگاه گله را به روستا باز گردانند . آنها تصمیم می‌گیرند با کندن چاله‌ای بزرگ، برف‌ها را درون چاله ریخته تا با آب شدن برف ها در فصل تابستان ،با مشکل کمبود آب مواجه نشوند . امروزه نیز این مراسم با همان شکوه قبلی برگزار می شود . در این روز مردان به کوه رفته تا چاله بزرگ "برف چال" را پر از برف کنند . در روستا نیز زنان مراسم سنتی مادرشاهی یا همان حکومت یک روزه زنان را برگزار می‌کنند . ورود مردان به روستا تا پایان مراسم برف چال ممنوع است . روستای آب اسک در 90 کیلومتری تهران و در مسیر تهران_ آمل قرار دارد .

                                                                      خبرگزاری میراث فرهنگی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

.

خبرگزاری رویترز _ افغانستان

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
    پيام ها    +