مساحت بیابان ها در جهان افزایش می یابد

افزایش مناطق صحرایی تمام دنیا را تهدید می کند . در دنیا هر سال بیش از 6 میلیون هکتار به بیابان تبدیل می گردد . افزایش مناطق بیابانی در بیش از 100 کشور، 2 میلیارد انسان را تهدیدمی کند . 40 درصد از سطح خاکی کره زمین با تهدید خشکسالی و تبدیل شدن به بیابان روبروست . آمریکایی جنوبی ، آفریقا و آسیا از مناطقی هستند که بیشترین تهدید متوجه آنهاست . اما اروپا نیز در معرض این مشکل قرار دارد . بیابان شدن مناطق که یک سوم زمین های کشاورزی را از بین می برد و کاهش زمین های زراعی از عواملی هستند که منابع غذایی یک میلیارد انسان را تهدید می کنند . هر روز تعداد کسانی که در مناطق خشک زندگی می کنند افزایش می یابد . پیش بینی می گردد ، در صورت عدم اتخاذ تدابیر لازمه،  در سال 2050 شمار کسانی که بر اثر بیابان شدن جهان خانه های خود را ترک می کنند به مرز 200میلیون برسد .  در صورت ادامه این روند تا سال 2050 در آفریقا بر این نکته تاکید می گردد که ، سه چهارم جمعیت این قاره به وسیله کمک های غذایی می توانند به زندگی خود ادامه دهند .

گزارشی از : TRT-World

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


یادداشت های روزانه

... انگار قرار است آخرین شب خرداد را با آن حیرت و اندوهی که بر سیاهی آن نشسته است ، هیچ گاه فراموش نکنی ... و زمزمه ی آرام کلماتی که ...  کلماتی که زمینی نیستند . روزمره نیستند . آلوده نیستند . با گونه ای ابهام و عظمت معنوی . مثل آسمان . مثل دریا . مثل یک نیایش صادقانه . کلماتی برای پرواز بلند روح  . بالیدنی سرخوشانه  و سرودنی عاشقانه . کلماتی که می توانی چشمانت را ببندی  و خود را در پژواک بی انتهای آن رها کنی :

" سوگند به خورشید و پرتو رخشانش . سوگند به ماه آنگاه که از پی خورشید می رسد . سوگند به روز آنگاه که جلوه گاه خورشید می شود . سوگند به شب که خورشید را فرو می پوشد . سوگند به آسمان و آنچه برپایش داشته است . سوگند به زمین و آنچه گسترش اش داده است . سوگند به نفس خویشتن آدمی و آنچه راست اش ساخته است ... دکتر علی شریعتی _ با مخاطب های آشنا  "

اینجا ، در این آخرین شب خرداد ، زمان متوقف شده است و بر شانه های خسته ی بهار ، رویای باران و آرزوی پرواز پرندگان مهاجر هم چنان بی تابی می کند !

.

_____________________________

عکس از : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نانگاپاربات : هم نوردان سامان در بیس کمپ

بر اساس خبر رسیده از پاکستان ، کوه نوردان ایرانی " گروه قاجر " به همراه کوه نورد پرتغالی " جو  " چهارشنبه مورخ 27 خرداد  راس ساعت 3:30 بعد از ظهر  _ به وقت پاکستان _ به بیس کمپ نانگاپاربات رسیدند .  این تیم مسیر چیلاس تا بیس کمپ را در دو روز طی نمود . در حالی که زمان صرف شده در این مسیر به طور معمول سه روز می باشد . گروه در کمال آمادگی و سلامت در زمان کوتاه تری به بیس کمپ رسیده و در آنجا مستقر شده اند . در خصوص وضعیت هوا عنوان شده که برف در حال باریدن است و طبق آخرین اخبار هواشناسی تا دو روز آینده نیز ادامه خواهد داشت . وضعیت هوای منطقه از طریق دوستان " جو " در اروپا به صورت منظم بررسی و در اختیار گروه قرار داده می شود . هم چنین در حال حاضر ارتفاع برف در بیس کمپ حدود نیم متر می باشد .

از سایت : گروه کوه نوردی قاجر قروه

http://ghajer.com

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


تهران : روزهای " اعتراض "

.

عکس ها از : فرامرز نصیری

تهران _ پنج شنبه  ٢٨ خرداد ٨٨ _ راهپیمائی طرفداران موسوی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


حرف تازه

انگار هنوز حرف تازه ای داری

کنار نیکمتی و

                 در نیمه های باد

وقتی تو     سخن می گویی

هیچ دریایی

           از نگاه تو

باز نمی ماند

.

نگاه کن

دریچه های ظلمت

چگونه از لحظه های تو

می گذرند

.

بی تو

چگونه تاب آرم  ...  

____________________________________

عکس از : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نگاه ...

عکس از : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٩ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

روزهای اعتراض در تهران 

 عکس از : ستایش

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


وب نوردی : عکس ها و کوه نوشته های فواد در ماگما

گو بروید یا نروید

هر چه در جا که خواهد یا نمی خواهد

باغبان و رهگذاری نیست

باغ نومیدان

چشم در راه بهاری نیست ... اخوان

.

از وبلاگ : ماگما  http://www.magma.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

.

روزهای اعتراض در تهران _ طرفداران احمدی نژاد

خبرگزاری رویترز ( تهران _ مقابل سفارت فرانسه )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


تیم نانگاپاربات قروه : حرکت به سوی چیلاس

شنبه مورخه 23 خرداد ساعت 14:30 دو تیم پرتغال و ایران در قالب یک تیم (کوه نورد پرتغالی به نام جو joao Garcia سرپرست تیم می باشد) به سمت چیلاس حرکت کردند که بنا بر گفته راهنمای تیم ( آفیسر- عبدالمنان) از اسلام آباد تا چیلاس 2 روز و از چیلاس تا بیس کمپ 2 شب در راه خواهند بود ضمنا کوه نورد پرتغالی تا کنون 12 صعود موفق به قلل 8000 متری داشته و چندی پیش نیز قله manaslu را صعود نموده است . قابل ذکر است که راهنمای تیم در سال گذشته در هنگام وقوع حادثه در محل بیس کمپ حضور داشته و اطلاعات کاملی از چگونگی وقوع حادثه (ناپدید شدن سامان نعمتی) را نیز دارد . گفتنی است که این دومین تلاش جو ، کوه نورد پرتغالی برای صعود به نانگا می باشد .

از سایت : گروه کوه نوردی قاجر قروه

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

.

روزهای " اعتراض " در تهران

خبرگزاری رویترز.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کنسرت در قلعه تاریخی کنگلو

سومین دوره جشن موسیقی و طبیعت با اجرای چند گروه موسیقی و با حضور هنرمندان و علاقه مندان روز 26 تیر ماه در قلعه تاریخی کنگلو برگزار می شود . محمدرضا کیا مقدم با اعلام این خبر به خبرنگار مهر گفت : ما اولین دوره این جشن را سال 85 با اجرای کنسرتی بر روی قله دماوند آغاز کردیم که بسیار مورد توجه دوستداران طبیعت قرار گرفت . امسال نیز طبق توافقات صورت گرفته این جشن با حضور و اجرای اساتیدی چون فریدون پور رضا ، ابوالحسن خوشرو و داریوش پیرنیاکان همراه خواهد بود . کیا مقدم با اشاره به زمان برگزاری این جشن گفت: مردم بومی این منطقه روز 26 تیر را مصادف با روزی می دانند که فریدون بر ضحاک پیروز شد و از این نظر نیز برنامه در روز ویژه ای برگزار می شود . قلعه کنگلو در فاصله 200 کیلومتری تهران و در مسیر جاده فیروز کوه ، سه راه خطیر کوه (بین ورسک و پل سفید) واقع شده و شرکت در این برنامه برای عموم مردم آزاد است .

خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پرونده ی نانگاپاربات دوباره برگشت ...

.

صبح چهارشنبه طی تماس تلفنی با آقای همایون نعمتی ( پدر سامان ) در اسلام آباد ، اطلاع یافتیم که پرونده ی قضائی شکایت از عملکرد تیم نانگاپاربات باشگاه دماوند ، به دلیل نقص تحقیقات ، از سوی قاضی پرونده دوباره به شعبه ی بازپرسی برگشت داده شده است .

لازم به ذکر است که چندی پیش و در جریان یک هیاهو و جنجال ژورنالیستی و تبلیغاتی ، اعضای تیم و  مدیران باشگاه دماوند ، اعلام صدور " قرار " منع تعقیب و ختم تحقیقات به دلیل فقدان جسد از سوی بازپرس پرونده را در دروغی آشکار ، اعلام صدور حکم رای " تبرئه "  از سوی قاضی دادگاه عنوان نموده بودند !!

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

.

تهران ، روزهای انتخابات ( عکس از کلاغ ها )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٥٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


رتبه ی شانزده دماوند در نظرسنجی عجایب هفت‌گانه‌ی جدید جهان

در نظرسنجی بنیاد عجایب هفت‌گانه‌ی جدید جهان ، قله‌ی دماوند در رده‌ی شانزدهم است . رتبه‌ی پیشین دماوند در این فهرست یازدهم بود . اکنون در بخش چشم‌اندازهای زیبای دنیا «صحرای کالاهاری» آفریقای جنوبی ، در بخش جزایر  «جزیره‌ی گالاپاگوس» در اقیانوس آرام ،‌ در بخش کوه‌ها و آتش‌فشان‌ها «کوه یوشان» در کشور تایوان ، در بخش غارها «دیجاولجا واروس» در صربستان ، در بخش جنگل‌ها و پارک‌های ملی «پوئرتو پرینسسا» در کشور فیلیپین ، در بخش دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و آبشارها «دریاچه‌ی تیتی کاکا» در مرز دو کشور بولیوی و پرو  و در بخش سواحل دریاها، خلیج «ها لانگ» ویتنام در رتبه‌های نخست قرار گرفته‌اند .  این رده‌بندی براساس رأی مردم در سایت تغییر می‌کند .

خبرگزاری ایسنا  _ عکس از کلاغ ها

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


قله ی ورزاب 4

.  البرز مرکزی :  خط الراس " جانستون _ ورزاب ۴  "

برنامه ی صعود قله ی ورزاب ۴  روز جمعه ٢٢ خرداد ٨٨ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : بابک شهباز ، مهدی داداش علی ها ، امیر طالبی ، افسانه آبگینه ساز ، مریم جمال زاده ، حمیده توکلی ، فاطمه خلیلی ، محمد رضا رضوانی ، مهیار پدرام ، ایمان برقی ، فرهاد دانشور  و ندا میرجانی ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

.

 

. 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز : وقتی " همه " خوابیم !

.

تهران .  دوشنبه ١٨ خرداد .  نمایش زنجیر انسانی طرفداران موسوی .  عکس از کلاغ ها

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


اورست : 35 میلیون تومان هزینه ی شخصی

هفته‌ی گذشته نیما یزدی پور  به همراه عارف گرانمایه به عنوان نخستین کوه نوردان ایرانی از جبهه‌ی شمالی موفق به فتح بام دنیا و برافراشتن پرچم ایران بر قله‌ی اورست شد .  این کوه نورد ایرانی در گفت و گو با خبرنگار موج اظهار کرد : 10 سال به فکر فتح قله‌ی اورست بودم و از دوسال پیش اردوها را به صورت پیوسته شروع کردم و شش ماه پیش از اعزام تمرینات فشرده تر شد . نهم فروردین ماه عازم منطقه شدم و دوم اردیبهشت به محل شروع صعود رسیدم . خوشبختانه پس از 60 روز تلاش شبانه روزی توانستم بر بام دنیا بایستم .  وی افزود :‌ این صعود به صورت مستقل انجام شد ، تیم اعزامی ‌10 نفر از کشورهای ایران ، هلند ، آمریکا ،‌ فرانسه ،‌ انگلیس،  کانادا و چین بودند که پنج نفرشان موفق به فتح قله شدند . از این پنج نفر دو نفر ایرانی بودند ، این برای نخستین بار در تاریخ کوه نوردی ایران بود که یک کوه نورد از جبهه‌ی شمالی اورست را فتح می‌کرد . این کوه نورد ایرانی سرمای شدید، سختی مسیر و فشار ناشی از خستگی را جزیی لاینفک از صعود به بام دنیا دانست و گفت : علاوه بر این مشکلات غذاهای گروه را باید افزود ،‌ غذاهای این گروه بین المللی با طبخ غذاهای ایرانی کاملا متفاوت بود و این کمی‌در نحوه‌ی انرژی گیری و مصرف آن تاثیرگذار بود. وی ادامه داد: در این صعود مبلغ 35 میلیون تومان از خودم هزینه کردم . من در کشور استرالیا تحصیل می‌کنم و تامین این پول برایم بسیار مشکل بود .

خبرگزاری موج

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


خرداد 88 : حوادث مرگبار در کوه نوردی ایران ادامه دارد

« بهرام نیاستی کوه نورد با اخلاق٬  مهربان و دوست داشتنی ساکن مشهد ( اهل مازندران ) روز جمعه ۱۵ خرداد بر اثر سانحه سنگ نوردی در اخلمد درگذشت . وی هنگام فرود از مسیر "پر سر و صدا " از محل کارگاه بالایی حدود ۶۰ متر به کف دره سقوط کرد . وی در برنامه های کوه نوردی٬  سنگ نوردی و غارنوردی اغلب گروه ها و باشگاه های کوه نوردی مشهد شرکت می کرد »

.

.

از وبلاگ : باشگاه کوه نوردی اوج

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نجات 2 کوه نورد زخمی در توچال

دیروز گروه نجات ویژه کوهستان ، دو کوه نورد را هم که بر اثر بی ‌احتیاطی در «توچال» به شدت آسیب دیده بودند تحویل اورژانس دادند ( ایسکانیوز )

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


در جست وجوی سامان نعمتی

روز جمعه 15 خرداد 1388 گروه کوه نوردی قاجر قروه عازم پاکستان  شد .  این تیم جهت یافتن اثر و نشانی از سامان نعمتی کوه نورد ناپدید شده ایرانی که در جریان صعود به نانگاپاربات مفقود شده است ، به همراه اولین تیم های صعود کننده خارجی رهسپار نانگاپاربات می شود تا تلاش خود را آغاز کنند .  اعضای این تیم را شهرام نعمتی (سرپرست) ، همایون نعمتی و پدرام نعمتی تشکیل داده اند .  جدیدترین اخبار این صعود  از طریق سایت کوه نوردی قاجر http://ghajer.com به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید  .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


راهپیمائی در جنگل های جنوب بابل

برنامه ی راهپیمائی در جنگل های مسیر " سنگ چال _ دیوا " همراه با کوه نوردان هیئت شهرستان بم در تاریخ های ١٢ الی ١۴ خرداد ٨٨ اجرا شد . یادها و خاطرات بودن در کنار این دوستان بمی را هرگز فراموش نخواهم کرد . انسان هائی خونگرم و صمیمی . انسان هائی با بینش و روحی عمیق و بزرگ و زلال . مثل کویر . انسان هائی روئیده ی کویر ...

.

آن دست های سبز فراوان نشانده اند

بر بی کرانگی

از بوته های سبز ، بهاری عظیم را

زمین زیر پای من

از این کرانه ... سبز !

تا آن کرانه  ... سبز !

.

.

 

و پایان برنامه با صدای آرام و نوازش گر امواج دریا ...

.

عکس ها از : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


افغانستان : نمایشگاه عکس " چشم سوم "

شماری از عکاسان افغان ، نمایشگاهی را در کابل به راه انداخته اند که هدف از آن به تصویر کشیدن وضعیت کودکان در افغانستان است . این نمایشگاه به همکاری نهادی موسوم به "موسسه حمایت از کودکان افغان" و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برگزار شده است . در این نمایشگاه که برای یک هفته برگزار خواهد بود، عکس هایی از نجیب الله مسافر ، بصیر سیرت ، رضا یمک و رضا ساحل به نمایش گذاشته شده است .

گزارشی از :  BBC

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


برف ارتفاعات کلاردشت را سفید پوش کرد

بارش برف تا ارتفاع دو هزار و 500 متری قله را سفید پوش کرده ، در حال حاضر تعدادی کوه نورد در منطقه علم کوه حضور دارند .  در هفتاد و پنجمین روز از فصل بهار ، برف ارتفاعات علم کوه و تخت سلیمان شاه علمدار و کلاردشت را سفیدپوش کرد . سرپرست پایگاه  کوه نوردی رودبارک با تایید بارش برف در این منطقه گفت: بارش برف تا ارتفاع دو هزار و 500 متری قله آمده است و در حال حاضر تعدادی کوه نورد در منطقه علم کوه حضور دارند .  علی فرضی خاطرنشان کرد: ارتفاع قله های علم کوه و تخت سلیمان با چهار هزار و 850 و چهار و 800 متری دومین قله ایران و بیشترین حضور کوه نوردان ایرانی و خارجی را دارد.  وی گفت: بیش از شش هزار کوه نورد ایرانی و 30 گروه کوه نورد از کشورهای اروپایی و آمریکایی برای صعود به قله و هشتمین دیواره سنگی جهان با ارتفاع 800 متر از کف یخچال صعود کرده اند .

خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


حرکت نمادین برای پاکسازی دماوند در روز جهانی محیط زیست

به مناسبت روز جهانی محیط زیست ، موسسه طبیعت به همراهی بانک "HSBC"  که یکی از بزرگترین بانک‌های خاورمیانه است ، حرکت نمادین دوچرخه سواری را جهت پاکسازی دامنه قله رفیع دماوند و محل رویش شقایق های زیبای منطقه لار و پلور به همراهی سفیران جهانی صلح و حافظان طبیعت ، نسیم یوسفی و جعفر ادریسی ، برگزار می‌کنند . این برنامه در روز جمعه 15 خرداد 88 مصادف 5 ژوئن 2009 ، به مناسبت روز جهانی محیط زیست در منطقه پلور و رینه برگزار می‌شود .  در این برنامه میهمانان به دو گروه دوچرخه سوار و عادی تقسیم شده و از دو راهی پلور ، دوچرخه سواران مسیر را به سمت دشت شقایق ها و سپس رینه رکاب می زنند . این مسیر حداکثر 20 کیلومتر به صورت آسفالت و همراه با سراشیبی و سربالایی است . در میانه راه هر دو گروه به هم ملحق شده و اقدام به پاکسازی منطقه خواهند نمود . بانک خاورمیانه HSBC و موسسه طبیعت تمامی هزینه های این برنامه را به عهده گرفته اند .

خبرگزاری میراث فرهنگی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کلاف سبز ؛ باغ ذهنم کامل شد!

انگار یادم رفته بود . شاخه‌های نارون توپی و پر و زیبا هستند؛ در هم تنیده ؛ وای اگر باران به این شاخه‌ها بزند ، چه طراوت و سبزی بی‌نظیری !  پیاده‌روی چه قدر خوب است ؛ آدم خیلی چیزها را می‌بیند و به خاطر می‌آورد  چه چیزهایی را دوست داشته است . یادم رفته بود که انتهای این خیابان یک درخت توت قدیمی وجود دارد که حالا این روزها میوه‌هایش رسیده است . بچه‌ها موقع رفتن به مدرسه، زیر درخت مشغول خوردن توت‌ها می‌شوند . یک مادر بزرگ هم با دقت توت‌ها را از زمین برمی‌دارد تا زیر گام‌های پر عجله عابران له نشود .   باغبانی می‌گوید: «درختان توت جان سخت و محکم‌اند ... و در تهران با این شرایط این درخت‌ها می‌توانند دوام بیاورند ... » پس باید آنها را خیلی دوست بدارم . توت‌ها را ... به دفتر روزنامه رسیدم . خشکم زد . یک دسته گل شقایق وحشی که بوی دشت می‌داد ، در گلدانی در نگهبانی اداره به چشم می‌خورد؛ آه... یادم آمد ، این روزها ، روزهای شقایق‌اند و دشت‌های سرزمین من پر از این گل‌های زیباست . و باد که می‌وزد گل‌های شقایق در دشت‌های لرستان ، کاشان ، کردستان و کرمانشاه موج می‌خورند . خدایا ، امروز چه چیزهای زیبایی را به خاطر آوردم . چه‌قدر دلم سبز شد ؛ از نارون و توت و شقایق ... همان لحظه هوا گرفت و باران بارید ... پنجره باز بود ؛ بوی کاهگل به مشامم رسید . بوی کاهگل را هم به یاد آوردم ... باغ ذهنم کامل شد.

همشهری آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


قطعه مفاخر ، خانه ابدی 3 کوه نورد هرمزگانی

پیکرهای سه کوه نورد هرمزگانی که در دل «دماوند» جان باختند به بندرعباس فرستاده و در جمع شمار زیادی از مردم به خاک سپرده شد . پیکرهای قربانیان که با هواپیما به بیمارستا‌ن «خلیج فارس» بندرعباس فرستاده شده بود پس از تشریفات قانونی ، در جمع شمار زیادی از دوستداران ، کوه نوردان ، شهروندان و خانواده های داغدار ، تشییع و در قطعه «مفاخر» به خاک سپرده شد .

ایسکانیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری جام جم ( منطقه الموت )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

.

.

.

.

.

.

.

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919 فرامرز نصیری

.

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف و انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیکرهای کوه نوردان هرمزگانی در پزشکی قانونی

پیکرهای سه کوه نورد هرمزگانی که در  «دماوند» پیدا شده است به پزشکی قانونی فرستاده شد . گروه هشت نفره‌ هیئت کوه نوردی استان تهران که چند شبانه روز برای یافتن پیکرهای سه قله نورد هرمزگانی ، بین یال غربی و یال داغ قله «دماوند» تلاش می کرد سرانجام شنبه شب در بلندای 5400 متری به هدف رسید .کمک رسانان ، جنازه ها را ابتدا به قرارگاه «سیمرغ» و بعد به پایین کوه فرستادند. تیم 11 نفره کوه نوردی بندرعباس ، یکشنبه - سوم خرداد - رهسپار «دماوند» شد و از بارگاه سوم به سمت قله حرکت کرد. شش کوه نورد  اما در بلندای 5300 متری به خاطر تغییر هوا و شرایط بدجوی از صعود منصرف شدند و به پایین بر گشتند . با این حال چهار نفر از اعضای تیم به راه بسیار خطرناک خود ادامه دادند و پس از صعود به قله در برگشت با جو نامساعد رو به شدند . شواهد نشان می دهد آنان مسیر را گم کردند و به سمت یال غربی «دماوند» و قرارگاه «سیمرغ» منحرف شدند . کارشناسان می گویند «فرخنده معماری» و «عبدالحمید ترابی» که کوه نوردان حرفه ای هرمزگان بودند پس از خروج از غار یخی  به خاطر افت شدید دمای بدن و فشار ، جان باختند . « ساجده کشمیری » نیز به همراه «مهدی معماری» تا پاسی از بامدادچهارم خرداد دوام آورد اما همزمان با روشن شدن هوا و هنگام پایین آمدن از کوه سرنگون شد و جان سپرد. « مهدی معماری » سرپرست این گروه کوه نوردی به عنوان تنها بازمانده سفر مرگبار ، معجزه آسا به پایین رسید و کمک خواست اما با مرگ همسفرانش خستگی بر جان گروه نجات ماند . «عبدالحمید ترابی» از کوه نوردان ماهر هرمزگان بود و «ساجده کشمیری» طی چند ماه اخیر در اردوی تیم ملی به سر می برد . آنان از آمادگی بالای بدنی برخوردار بودند و تجربه زیادی داشتند . گزارش ایسکانیوز می افزاید ، در همین رابطه رئیس فدراسیون کوه نوردى مى گوید : هیچ مسئولیتى درقبال مرگ سه کوه نورد هرمزگانى در قله دماوند متوجه فدراسیون نیست. «محمود شعاعى» ادامه می دهد : این گروه 11 نفره زیر نظر فدراسیون اقدام به فتح قله دماوند نکرده بودند و در چنین شرایطى مسئولیت با سرپرست گروه است . وى با بیان این که « 10  سال است عواملى را در ارتفاعات مختلف قله دماوند براى راهنمایى و هشدار به کوه نوردان مستقر کرده ایم » تصریح می کند : عوامل فدراسیون ، اعضای این گروه را از وضع نامساعد جوى و خطرى که تهدیدشان مى کرد آگاه کرده بودند اما متاسفانه شماری از آنان با بى توجهى به مسیر خود ادامه دادند. رئیس فدراسیون کوه نوردى از کوه نوردان می خواهد فقط با هماهنگى رسمی برای صعود به قله اقدام و به هشدارهای مسئولان توجه داشته باشند. قرار است پیکرهای کوه نوردان هرمزگانی پس از تشریفات قانونی از پزشکی قانونی به این استان فرستاده شود.

خبرگزاری ایسکانیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیداشدن 14 کوه نورد گم شده در جنگل‌های چالوس

14 نفر از کوه نوردان تهرانی سرگردان در جنگل‌های چالوس پیدا و ساماندهی شدند . این 14 نفر از دو روز گذشته قصد داشتند از راه جنگل‌های کلاردشت به سمت نمک آبرود حرکت کنند که در مسیر به علت ناآشنایی گم شدند . بخشدار مرکزی چالوس و سرپرست تیم جستجوی این کوه نوردان در این ارتباط گفت : بعد از اطلاع پلیس 110 به فرماندار چالوس و به دستور فرماندار چالوس تیم جستجو به همراه الله‌بخش دلفان یکی از روستاییان آشنا به مسیر به منطقه اعزام و کار پیدا کردن این افراد آغاز شد.
علی ردایی در گفتگو با فارس ادامه داد: این افراد که بعد از دو روز هیچ آذوقه‌ای نداشتند و از نظر روحی و روانی نیز در حالت بدی به سر می‌بردند توسط این گروه پیدا شدند و پس از اسکان موقت و بازگشت به شرایط اولیه به چالوس اعزام شدند. ردایی خاطرنشان کرد: این تیم به سرپرستی نوح فلاح رئیس شورای شهر هشتگرد متشکل از 3 زن و 11 مرد بودند. رئیس فدراسیون کوه نوردی جمهوری اسلامی نیز در تماس تلفنی از فرماندار و تیم اعزامی برای یافتن این کوهنوردان تقدیر به عمل آورد. شعاعی در این تماس تلفنی به خبرنگار فارس گفت: با توجه به اینکه در فصل بهار تغییر شرایط آب و هوایی خاصی وجود دارد کوه نوردان باید مواردی از قبیل در جریان قرار دادن خانواده، داشتن راهنما و آشنایی به مسیر، تجهیزات لازم و از همه مهم‌تر زمانبندی را رعایت کنند تا به مشکلی برخورد نکنند.

خبرگزاری شمال نیوز      ___   عکس از کلاغ ها

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عضو هیئت رئیسه کوه نوردی هرمزگان : فدراسیون دروغ می گوید !

« اظهارات فدراسیون در مورد مرگ کوه نوردان هرمزگانی خلاف واقع است . فیصل دانش امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در بندرعباس افزود: فدراسیون کوه نوردی کشور به ‌جای اجرای نظارت و جلوگیری از بروز چنین وقایعی به انعکاس اخباری غیر واقع و نادرست دست زده و در واقع با بیان گزارش‌های غیر واقع ، بار مسئولیت را از گردن خود ساقط و به گردن دیگران انداخته است .  وی ادامه داد: هیئت کوه  نوردی هرمزگان برای روشن شدن افکار عمومی خود را موظف به بیان واقعیت‌های این حادثه می‌داند و این هیئت برای اثبات گفته‌های خود دلایل کافی دارد که در موقع مناسب توسط مسئولان ذی‌ربط متعاقبا انعکاس می‌یابد .
عضو هیئت رئیسه کوه نوردی هرمزگان افزود: تیم اعزامی متشکل از 11 نفر کوه نورد این استان بعد از هماهنگی با هیئت استان در یکم خرداد ماه جاری به منطقه رسیده و در قرارگاه پلور استقرار و روز دوم خرداد ماه صعود به کوه دماوند را آغاز کرد. راس ساعت شش و 30 دقیقه صبح گروه 11 نفره صعود خود را به‌ ‌سمت قله دماوند آغاز کرده و فدراسیون کوه نوردی نیز این خبر را تائید می‌کند.  دانش با اشاره به اینکه هیچ‌گونه توصیه‌ای به لحاظ نامناسب بودن وضعیت هوا از طرف مقامات مسئول به کوه نوردان نشده است ، گفت : ظاهرا هنگام صعود وضعیت هوا کاملا مناسب بوده و نماینده فدراسیون از صعود تیم به قله ممانعت نکرده بلکه اقدام به همکاری با کوه نوردان در راستای صعود کرده است.
عضو هیئت رئیسه کوه نوردی هرمزگان با بیان اینکه تمام اعضای تیم با توجه به تجربه کافی دارای تجهیزات و پوشش استاندارد برای صعود به قله دماوند بوده‌اند، بیان داشت: این خبر نیز از طریق فدراسیون خلاف واقع و نا‌درست اعلام شده و می‌توان این امر را از تک تک اعضای گروه استعلام کرد . وی اظهار داشت : در هنگام رسیدن گروه به ارتفاع 5 هزار و 200 متری وضعیت جوی تغییر کرده و با توجه به اینکه تعدادی از اعضا دچار ارتفاع زدگی شده بودند، گروهی متشکل از شش نفر با مشخص کردن سرپرست به ‌طرف پایین باز می‌گردند و بقیه گروه با سرپرست اصلی به صعود ادامه می‌دهند. دانش بیان داشت: تیم مزبور در ساعت 14 و 30 دقیقه همان روز موفق به صعود شده و بلافاصله تصمیم به بازگشت می‌گیرند که در ارتفاع 5هزارو 400 متری هوا یکباره تغییر می‌کند و تیم صعود کننده در برف شدید همراه با باد گرفتار می‌شوند . عضو هیئت رئیسه کوه نوردی هرمزگان گفت : شدت کولاک و بارش برف برای کوه نوردان اعزامی تا حدی بوده که ساعت‌ها در آن مکان توقف کرده که حدود ساعت سه بامداد روز چهارم خرداد یکی از اعضای تیم به‌نام فرخنده معماری از صخره‌نوردان زبده هرمزگان به‌علت افت شدید دمای بدن دچار هایپوترمی می‌شود و جان خود را از دست داده و حدود 20 دقیقه بعد عبدالحمید ترابی نیز با همان وضعیت جان خود را از دست می دهد.  وی همچنین افزود: ساجده کشمیری یکی از اعزامی‌های تیم کوه نوردی هرمزگان به علت افت انرژی و شرایط بدروحی به سمت پایین سقوط می‌کند و بعد از حدود 80 متر غلت خوردن جان خود را از دست می‌دهد . دانش بیان داشت: سرپرست گروه کوه نوردان اعزامی هرمزگان با مقاومت وی و بعد از علامت گذاری مکان دقیق جسد به مسیر ادامه داده و ساعت 13و 30 دقیقه روز چهارم خرداد خود را به پناهگاه سیمرغ می‌رساند . عضو هئیت رئیسه کوه نوردی هرمزگان با بیان اینکه تلاش سرپرست گروه کوه نوردی در راستای کمک و امداد به هم‌تیمی‌های خود نیز راهی به جایی نبرده است، افزود: شرایط جوی و سرمای زیاد باعث ایجاد هیپوترمی شدن نامبردگان شده است »

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


حادثه دماوند : عملیات جست و جو در جبهه غربی

ساجده کشمیری

.

« شنبه ٩/٣/١٣٨٨ : طبق آخرین تماس تلفنی در ساعت 19:00 با آقای کیومرث بابازاده مستقر در قرارگاه فدراسیون کوه نوردی در پلور ، ایشان از انتقال اجساد به سمت پناهگاه سیمرغ خبر دادند . بنابر گفته سرپرست تیم امداد اعزامی به منطقه ، با توجه به مساعد بودن هوای امروز و تلاش تیم مستقر در منطقه پیکر سه نفر از جانباختگان تیم حادثه دیده هرمزگان ( ساجده کشمیری ، فرخنده معماری ، حمید ترابی ) در دماوند به طرف پناهگاه سیمرغ در حال انتقال است . بابازاده افزود تیم  8 نفره جستجو با هدایت و سرپرستی ایشان از طریق بیسیم با آقای امیر گودرزی و مهدی معماری ساعت 12 ظهر امروز (شنبه 9/3/1388 ) موفق به پیدا کردن و بسکت اجساد شدند و تا ساعتی دیگر به پناهگاه سیمرغ می رسند . هم چنین علاوه بر 8 کوه نورد تیم جستجو و انتقال تا پناهگاه ، 6نفر از اعضای تیم هرمزگان نیز امشب را در پناهگاه استراحت می کنند و فردا ( یکشنبه 10/3/1388 ) حمل پیکر جانباختگان بر روی برف و سپس با قاطر تا انتهای مسیر انجام می گیرد . گفتنی است اقدامات قانونی جهت انتقال اجساد به تهران و بندرعباس فردا انجام خواهد شد»

از وبلاگ : حامد حصاری

http://hmdhesari.persianblog.ir

. 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


جلوه های حیات ...

 

عکس از : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کشته شدن عضو باشگاه دماوند در حادثه رودخانه لردگان

در خبری که بوسیله SMS  و از سوی یکی از اعضای باشگاه دماوند دریافت کردیم آمده است : محمدرضا کاشفی ( عضو فعال باشگاه ) در جریان تیرول از رودخانه ی لردگان ، دچار حادثه گردیده و جان خود را از دست داده است . در سایت رسمی باشگاه دماوند نیز خبر این حادثه و کشته شدن محمد رضا کاشفی تائید شده است . 

.

و  بدینسان  ،  هفته ی  سیاه کوه نوردی ایران  با  چهار  کشته  ، آخرین  روز  خود  را  به پایان  می رساند   ...

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


ساجده کشمیری : صعود به " تنها شدن "

متاسفانه با خبر شدیم ساجده کشمیری نویسنده ی وبلاگ سر پهنگی یکی از جان باختگان حادثه ی دماوند در چهارم خرداد بوده است .   درگذشت این شاعر و کوه نورد پر تلاش بندر عباسی را تسلیت می گوئیم . 

یاد و خاطره اش گرامی باد

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


سه کشته برای صعود دماوند !!

خبر ایسنا تلخ و تکان دهنده بود . گویا برای این گونه حوادث و اتفاقات تراژیک در کوه نوردی ایران ، پایانی وجود ندارد  . حاکمیت فرهنگ و تفکر مصیبت بار صعود قله  " تحت هر شرایطی و به هر قیمت ممکن " باز هم قربانی گرفت  . چه باید کرد ؟ برای این میزان عقب ماندگی فرهنگی ، فنی و آموزشی کوه نوردی ایران چه باید کرد ؟ خبر را بخوانید :

« در صعود دسته جمعی گروه کوه نوردی 11 نفره‌ی از هرمزگان به قله دماوند ، سه نفر از هموطنان‌مان جان خود را از دست دادند .  این اتفاق در حالی رخ داد که طی آن دو نفر از بانوان و یک نفر از آقایان این تیم کشته شدند . هنوز اسامی‌ این کوه نوردان مشخص نشده است.

این گروه کوه نوردی هفته‌ی گذشته عازم منطقه شده و دوم خرداد به بارگاه سوم دماوند رسیده بود که به دلیل شرایط نامساعد جوی و تجهیزات نامناسب گروه از سوی عوامل فدراسیون کوهنوردی مستقر در بارگاه سوم به انصراف از ادامه‌ی صعود توصیه می‌شوند که این مساله با مخالفت کوه نوردان مواجه شده و آن‌ها بدون توجه به توصیه‌ها به صعود خود ادامه می‌دهند .  در نهایت پس از اصرار عوامل فدراسیون یک نفر از این گروه از صعود منصرف می‌شود اما ده نفر دیگر به راه خود ادامه می‌دهند. از 10 نفر باقی مانده شش نفر هم در ارتفاع 5200 متری به خاطر شرایط بسیار نامساعد جوی مجبور به بازگشت می‌شوند.  اما چهار نفر دیگر به راه خود ادامه می‌دهند که سرپرست تیم هم در گروه صعود کننده حضور داشته است. این چهار نفر چهارم خرداد ساعت 14:30 موفق به فتح قله می‌شوند‌ و بازمی‌گردند اما در مسیر بازگشت به خاطر شرایط جوی به مسیر غربی منحرف می‌شوند که متاسفانه در این مسیر دو خانمی‌ که قله را صعود کرده بودند دچار‌ هایپوترمی ‌( افت شدید دمای بدن ) شده و جان خود را از دست می‌دهند.  یک نفر دیگر از این چهار نفر هم هنگام بازگشت از کوه سقوط می‌کند و کشته می‌شود . بدین ترتیب تنها سرپرست تیم زنده مانده و به پایین قله می‌رسد . وی ساعت 13:30 امروز سه شنبه به کمپ اصلی بازگشته است.  مکان کشته شدن این کوه نوردان نشانه گذاری شده و قرار است  تیمی‌ متشکل از داوطلبان از سوی هیات تهران برای بازگردان اجساد آنان به منطقه اعزام شود، البته شرایط منطقه هنوز نامساعد است »

خبرگزاری ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کمک به کوه نوردان ایرانی در جبهه شمالی اورست

Aref climbing towards the North Col ____Nima Yazdipour

.

۲۳ می ۲۰۰۹ - ۲ خرداد ۱۳۸۸

من آرنولد کاستر هستم از ABC ... خبرهای خوبی دارم، الیزابث و گوردون به کمپ در ABC برگشتند، متاسفانه آنها ناچار شدند  از صعود صرف‌ نظر کنند به دلیل باد و توفان شدید و اینکه کمک به پایین آوردن نیما و عارف از کمپ ۳ زمان و انرژی بسیاری از آنها گرفت . آنها از نتیجه کار و از اینکه سالم به ABC برگشته‌اند ، خوشحالند ... یک‌بار دیگه، برای آنهایی که نگران نیما و عارف بودند ، آنها سلامت و ایمن در ABC هستند، حالشون خوبه و مشکلی ندارند ، من تعداد زیادی پیام روی تلفنم دریافت کرده‌ام که پاسخ گفتن به آنها امکان پذیر نیست، فردا آنها احتمالا به کمپ اصلی فرود می‌روند و در اولین فرصت با خانواده‌ و دوستان خودشون تماس می‌گیرند.


۲۶ می ۲۰۰۹ - ۵ خرداد ۱۳۸۸

من آرنولد کاستر هستم و از بیس کمپ صحبت میکنم... پریروز (۱شنبه ۳خرداد ۱۳۸۸) ما عارف را سوار بر یک یاک از ABC به پایین فرستادیم، او گفت که با کم کردن ارتفاع حالش بهتر شده است. دیروز او به سمت مرز ژانگ‌مو رفت و من امروز خبر عبور امن او از مرز را دریافت کردم، آنها اکنون در راه کاتماندو هستند، خوب توی کاتماندو، آنها جای گرم‌تری از ما در بیس کمپ دارند، که الان برف می‌بارد. اکسپدیشن تمام شد . تاریخ صعود   ۲۰ می ۲۰۰۹  نام صعود کنندگان و زمان صعود :

راب اسپرینگر (امریکا) به همراه لُپ‌شانگ ۰۸۱۵
هِرو کورون (فرانسه) به همراه یانگ‌بو شرپا ۰۸۱۵
هُنگ‌لو شن(آلن) (آمریکا) به همراه یانگ‌ژن ۰۸۳۰
نیما یزدی‌پور (ایران) به همراه لاک‌پا ۰۹۰۰
عارف گرانمایه (ایران) به همراه پاسانگ ۱۱۰۰

این نام‌ها و زمان‌هایی است که من به  هاولی در کاتماندو برای ثبت رکورد‌ها خواهم گفت... از سایت برگزار کننده اکسپدیشن summit climb 

.----------------------------------------------------------------

ترجمه عباس ثابتیان در وبلاگ آرامکوه:

http://aramkuh.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیاده روها ...

از سایه ای که منم

و مدام به این و آن گیر می کنم ،

به شانه ای که تویی می رسم

                                        خستگی هایی که منم ...

در پیاده رویی که تمام می شود

به عطری که مانده است

به تویی که رفته ای ...

                                                                  ( سعیده زارع _ کتاب نامه های باد )

.

-----------------------------

عکس از کلاغ ها

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد کتاب : نظریه طبقه تن آسا

نظریه طبقه تن آسا ، نخستین و معروف ترین کتاب وبلن است که در آن بسیاری از معیارهای رفتار انسان به چالش کشیده می شود . او با طنزی ویرانگر ،توخالی بودن معیارهای سلیقه ، آموزش ، لباس و فرهنگ طبقه ی تن آسا را افشا می کند ... وبلن می خواهد بگوید مردم طبقه مرفه یا تن آسا ، نشانه هائی از خوی بربریت دنیای قدیم را با خود دارند و هدف این طبقه از مصرف آشکار و ولخرجی و تفاخر به آنها ، تثبیت برتری و تسلط خود بر لایه های پایینی جامعه است ...

مشخصات کتاب 

 تعداد صفحه: 400   نشر: نشر نی 26 خرداد، 1386

قطع کتاب: رقعی   وزن: 850 گرم     قیمت: ۴٠٠٠ تومان

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد موسیقی : دریا دادور

« ... همگان حرفش را می‌زدند . همان هایی که در کنسرت های بزرگ و پر دنگ و فنگ کمتر پیدایشان می‌شود . من هم یکی از آن همگان. حالا دریا روبروی ما ایستاده . زیر نورهای قرمز و آبی . چهره‌ی روشن . لبخند شیرین . متانت همیشگی . و اعتماد به نفسی که زیبنده‌ی اوست ... دریا می‌داند که چگونه روی صحنه بایستد ، و این هنر بزرگی است ... و حالا این دریاست که می‌خواند ... در صدای او کلمات به موسیقی بدل می‌شوند . در چهره‌ها نگاه می‌کنم . و چه شور و حالی ست در همه . فرقی نمی‌کند . ایرانی ، یا آلمانی . کسی در پی معنای کلمات نیست . صدای دریا سرشار از غرور انسانی است ... دریا به وجد می‌آید . می‌خواند . می‌خواند . نه یک ترانه . چندین و چند ترانه . یکی از یکی دلنشین تر . و هر کدام اگرچه ریتم آشنایی دارند ، اما تر و تازه اند. دریا در آنها جان تازه یی می‌دمد . روی موج می‌نشینی . فرامی‌روی . فرود می‌آیی.  در سایه‌ی چمنی پنهان ، و محوِ گلی بر شاخه‌ی دور از دست ... از: اینترنت »

.

دانلود ترانه ی قدیمی جینگه جینگه جان و در یادبود احمد آشورپور:

http://www.4shared.com/file/107910702/f717850c/06_Jinge_Jan.html

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


احتمال بروز اختلال در سیستم GPS

آژانس نظارت فدرال اعلام کرد ناکارآمدی در اداره و در نظر نگرفتن سرمایه برای کنترل ماهواره جی پی اس توسط نیروی هوایی ایالات متحده امریکا می تواند به زودی منجر به ایجاد اختلال در سیستم جهانی تعیین موقعیت شود . براساس گزارش دفتر محاسبات دولتی خطر بروز این اختلال از سال 2010 آغاز خواهد شد. چنین اختلالی نه تنها روی عملیات نظامی تاثیر خواهد گذاشت بلکه میلیون ها انسان و تجارت که بر سیستم مکان یابی این ماهواره تکیه کرده و در خودروها، قایق ها و تلفن های همراه از آن استفاده می کنند نیز آسیب خواهند دید . در گزارش این دفتر آمده است نیروی هوایی امریکا طبق برنامه هایی که برای تولید ماهواره های GPS IIIA ارائه شده بود عمل نکرده است و احتمال می رود ماهواره های قدیمی این سیستم با آغاز سال 2010 با اختلال و آسیب مواجه شوند . طبق این گزارش ، نیروی هوایی ایالات متحده امریکا برای ساخت ماهواره های جدید با مشکلات سرمایه یی و برنامه ریزی مواجه بوده و باید با آنها مقابله کند .

روزنامه اعتماد ( سه شنبه ۵/٣/٨٨)

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

مجله ی تایم ( اردوگاه پناهندگان _ پاکستان )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


هشدار نسبت به بلایای بزرگ طبیعی !

گسترش خارج از کنترل شهرها و تغییرات آب وهوا احتمال "وقوع بلایای بزرگ طبیعی" در دنیا را افزایش می دهد .  در اولین گزارش کاهش ریسک های بلایای طبیعی که از سوی سازمان ملل متحد در بحرین منتشر شد، با اشاره به زندگی حدود یک میلیارد نفر از جمعیت جهان در زاغه ها آمده است که این انسانها در مقابل خط سیل، زلزله و رانش زمین بی دفاع و بدون حافظت می باشند. بر اساس گزارش مذکور از سال ۱۹۷۵ بدین سو یک میلیون و هفتصد هزار نفر در اثر بلایای طبیعی جان باخته و انتظار میرود بعلت گسترش بی رویه شهرها و گرمایش جهانی این آمار رو به فزونی رود .

شبکه TRT

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


اخبار علمی : انقراض نسل مردان در پنج میلیون سال آینده

یک دانشمند سرشناس انگلیسی ادعا کرد نسل مردان به دلیل تحلیل رفتن ژن هایشان رو به انقراض است ، پروفسور جنیفر گریوز محقق برجسته مطالعات کروموزوم جنسی انسانی با همکاری دانشگاه کانبرا به این نتیجه دست یافته است. پروفسور گریوز در تشریح ادعای خود می گوید؛ کروموزوم جنسی Y که کروموزوم مردانه بوده و وجود آن برای تبدیل سلول تخم به جنسیت پسر ضروری است ، رو به انقراض است و ممکن است ظرف پنج میلیون سال آینده به طور کلی به اتمام رسیده و از بین برود . وی در این باره در یک کنفرانس با عنوان « کاهش و نابودی کروموزوم Y و آینده مردان » سخنرانی کرد و درباره ناپدید شدن کروموزوم Y و مسائلی که برای بشر پیش خواهد آمد ، به بحث و تبادل نظر پرداخت . گریوز اظهار داشت ؛ کروموزوم Y رو به زوال است و سوال مهم این است که پس از آن چه اتفاقی خواهد افتاد . وی در عین حال از احتمال ایجاد گونه جدید انسانی در آینده خبر داد .

روزنامه اعتماد

.

---------------------------------------------------------------------------------

انتخاب طرح از :کلاغ ها

تابلوی " آفرینش آدم " شاهکار داوینچی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نمایشگاه عکس : مناظر طبیعی کردستان !

نمایشگاه عکس‌های اسعد گازرانی از طبیعت، معماری، فرهنگ و آداب و رسوم خطه کردستان از امروز یکشنبه سوم خردادماه در نگارخانه لرزاده مجموعه صبا به نمایش درمی‌آید . اسعد گازرانی در این نمایشگاه حاصل سال‌ها مشاهدات خود را از کردستان، زیبایی‌های طبیعت و جلوه‌های اقلیمی، فرهنگ قومی و آداب و رسوم اجتماعی و معماری کهن و اصالت‌های این دیار از دریچه هنر عکاسی به علاقمندان عرضه کرده است . عکاس جوان سنندجی چند نمایشگاه انفرادی از عکس‌های قدیم سنندج و طبیعت ، معماری ، اجتماع و ... کردستان را در کارنامه هنری خود دارد. وی هم‌اکنون به صورت گسترده حاصل تحقیقات خود را در زمینه پیشینه تاریخی و فرهنگی سنندج و کردستان جمع‌آوری کرده و قرار است آن را در مجموعه‌ای نفیس منتشر کند. نمایشگاه مناظر کردستان از ساعت 16 امروز یکشنبه سوم خردادماه در مجموعه فرهنگی هنری صبا با حضور عموم علاقمندان گشایش می‌یابد و یک هفته میزبان و پذیرای بازدیدکنندگان خواهد ‌بود.

خبرگزاری مهر

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


خاطره ی روزهای روشن ...

« الیمستان ٬ حکایت جنگل و رویش و طراوت و بهار بود  . حکایت بادهای بی قرار و سنگ چین قله های سکوت و انتظار در دوردست های افق  . الیمستان حکایت جام خنده ی خورشید بود و زیبائی و صمیمیت ساده و معصوم معماری امامزاده ای گمنام  . الیمستان ٬ تماشای قامت بلند و با شکوه کوهی بود که در بی کرانگی هستی ٬ آرام آرام رنگ می گرفت . الیمستان ٬ یادآور خاطره ی روزهای روشن و جنگل های همیشه سبز و بیدار شمال بود ... »

.

عکس ها : فرامرز نصیری  ( ١ خرداد ٨٨ )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کوه " یافته " ؛ پیوند تاریخ و طبیعت

کوه 2 هزار و 900 متری « یافته » در غرب خرم آباد یکی ازمناطق دیدنی لرستان است . این کوه که بخشی از منطقه حفاظت شده سفید کوه محسوب می شود ، چون دژی عظیم در مسیر جاده خرم آباد به کوهدشت قرار گرفته است و به علت داشتن آب و هوایی مطبوع ، پوشش گیاهی انبوه و آثار تاریخی ارزشمند ، قابلیت های فراوانی برای توسعه صنعت گردشگری دارد . کوه یافته دارای دیوارهای بسیار بلندی است و صخره نوردان کشور تاکنون مسیرهای گوناگونی را در آن گشوده اند که از آن جمله می توان به تلاش اخیر صخره نوردان خرم آباد و تهران برای بازگشایی مسیری 270 متری در دیواره های موسوم به دژ اشاره کرد . در این برنامه گروه 5 نفره ای از صخره نوردان پس از حدود یک ماه مطالعه ، در مدت 2 روز صخره نوردی این مسیر را گشودند .  این مسیر جدید که دارای چشم اندازی زیبا و بدیع است در نزدیکی پله های تاریخی یافته قراردارد. این پله ها که در ارتفاع حدود 2 هزار متری از سطح دریا قرار دارد در گذشته های دور بر روی دیواره ای سنگی در دل کوه کنده شده است.

آثار تاریخی و باستانی کوه یافته به این دیواره های صخره ای محدود نمی شود و دیرین شناسان تاکنون با مطالعه غارها و پناهگاه های باستانی موجود در این کوه بلند به آثار و شواهد ارزشمندی از حیات دهها هزار ساله بشر دست یافته اند. نخستین بار فرانک هول دیرین شناس امریکایی در سال 1965 موفق شد ابزار و ادوات سنگی و نیز اسکلت گونه های مختلف جانوری را در غارها و پناهگاه های باستانی کوه یافته و دره خرم آباد کشف کند که از حیات 40 هزار ساله بشر در این منطقه حکایت دارد. این آثار نشانه های بارزی از وجود فرهنگ اوریناسی در این منطقه مقارن با حضور نخستین انسانهای پارینه سنگی جدید در اروپا و خاور نزدیک محسوب می شود.

جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


دومین پایگاه امداد کوهستان در کلک چال

مدیر منطقه ‪ ۳‬عملیاتی سازمان آتش نشانی از افتتاح دومین پایگاه امداد کوهستان در منطقه کلک چال تا پایان امسال خبر داد. علی بهرامیان گفت: پس از استقرار امدادگران آتش نشانی در ایستگاه ‪ ۵‬تله کابین ولنجک دومین پایگاه امداد کوهستان تا پایان امسال در منطقه کلک چال  به منظور کمک رسانی بیشتر به کوه نوردان مستقر می‌شوند.

این مسئول ، متولی اصلی حوادث کوهستان را فدراسیون کوه نوردی ایران ذکر نمود و خاطر نشان کرد: تاکنون سازمان آتش نشانی تهران داوطلبانه در حوادث کوهستانی اقدام می‌نموده اما هم اینک طبق برنامه ریزی انجام گرفته و نیز مصوبه جدید سازمان مدیریت بحران کشور سازمان هلال احمر نیز موکلف است نسبت به پوشش بخشی از حوادث کوهستانی اقدام کند. وی افزود: طبق مصوبه مذکور سازمان هلال احمر همچنین موظف به پوشش حوادث ارتفاعات بخش شرقی پایتخت و سازمان آتش نشانی ارتفاعات بخش غربی شهر تهران می‌باشد.  وی ادامه داد: علاوه بر این سازمان‌های مذکور مکلفند نسبت به آموزش اطلاع رسانی و پیشگیری و حوادث کوهستانی مناطق مذکور اقدام کنند. بهرایمان گفت: هم اینک دو تیم ‪ ۲۰‬نفره تخصصی کوهستان جهت امدادرسانی کوهستانی به حادثه دیدگان کمک می‌کنند و تیم دیگری نیز در همین راستا در حال آموزش است . وی گفت: طی سال گذشته ‪ ۱۱۴‬نفر از کوه نوردان به دلایل مختلف درگیر حوادث کوهستانی شدند که با تلاش امدادگران کوهستانی ‪ ۹۴‬تن از آنان اعم از ‪ ۶۸‬مرد و ‪ ۲۶‬زن نجات یافتند.  بهرامیان اضافه کرد: طی فروردین امسال نیز ‪ ۱۰‬مورد حادثه کوهستان رخ دادکه امدادگران کوهستان نیز به موقع توانستند به کمک حادثه دیدگان بشتابند . وی توقعات بی‌مورد شهروندان از امدادگران کوهستان و نیز عدم وجود بالگرد امداد در ارتفاعات را از عمده مشکلات این امدادگران ذکر کرد و گفت: برخی اوقات مردم از امدادگران کوهستان توقعات بی‌موردی همچون پایین آوردن آنان از ارتفاعات با خودرو ویژه به علت قطعی برق و یا خرابی تله کابین دارند که باید سطح توقعات آنان از این امدادگران پایین آید. این مسئول گفت: نبود تابلوهای راهنما در بخش‌های مختلف مسیرهای کوهستانی و نیز عدم وجود امکانات مخابراتی موبایل در همه نقاط ارتفاعات را از دیگر مشکلات امدادگران کوهستانی برشمرد و ابراز امیدواری کرد: با ایجاد این امکانات درصد نجات یافتگی آسیب دیدگان محقق شود. بهرامیان بیشترین اتفاقات کوهستانی را مشمول افراد ناوارد و غیرحرفه ای برشمرد و افزود: این افراد بدلیل اطلاعات ناکافی بیشتر در کوهستان گم شده و یا آسیب می‌بینند. وی پرتاب از ارتفاع - گمشدن- کوه زدگی - سرمازدگی و کشیدگی رگ را از جمله حوادث کوهستانی ذکر کرد.

ایرنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


مستند " دماوند "

مستند «دماوند» به تهیه‌کنندگی محمدرضا میری و کارگردانی کامیار فاروقی در مراحل پایانی صداگذاری است . «محمدرضا میری» گفت: مستند «دماوند» در دو قسمت ساخته شده که یکی از آنها در مدت‌ زمان 18 دقیقه به زیباشناسی کوه دماوند و دامنه‌های آن می‌پردازد و دیگری در مدت‌ زمان 40 دقیقه به مردم‌شناسی مردم منطقه دماوند خواهد پرداخت. وی در ادامه اظهار داشت: در این مستند سعی کردیم، مناظر و چشم‌اندازهای متنوع روستا را به تصویر بکشیم و آداب و رسوم مردم منطقه و روستاهای اطراف را نشان دهیم. عوامل این مجموعه عیارتند از: تهیه‌کننده: محمدرضا میری، کارگردان: کامیار فاروقی، مدیر تولید: جواد میری ... خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان و کار با GPS

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

2117562 _0919 فرامرز نصیری

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف و انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ خرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +