عکس روز : طولانی‌ترین خورشید گرفتگی قرن 21

خبرگزاری رویترز

این خورشیدگرفتگی ، طولانی ترین کسوف در سال جهانی نجوم بود که بامداد روز چهارشنبه از کشور هند آغاز و پس از گذر از کشورهایی چون نپال ، بوتان ، بنگلادش و چین در جزایر جنوبی ژاپن در اقیانوس آرام به پایان رسید . درهند تاریکی کامل بین سه تا چهار دقیقه و در شانگهای چین در حدود پنج دقیقه بوده است .

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱ امرداد ۱۳۸۸
    پيام ها    +


ارتفاعات آلپ : نجات کوه نورد اهل لیتوانی

کوه نورد اهل لیتوانی پس از 7 روز سردرگمی در ارتفاعات شمال اتریش پیدا شد . به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روزنامه استاندارد اتریش ، این جوان 22 ساله که به منظور کوه نوردی به ارتفاعات شمال اتریش واقع در رشته کوه آلپ سفر کرده بود پس از یک هفته سردرگمی به طور اتفاقی از سوی دو کوه نورد اتریشی که به منطقه اوبراستریشی صعود کرده بودند ، زنده پیدا شد . این جوان در زمان پیدا شدن به علت سقوط از صخره مصدم و به دلیل شکستگی از ناحیه پا قادر به حرکت کردن نبود .  به نقل از این روزنامه  ، در صورتی که کوه نوردان اتریشی این جوان را پیدا نمی‌کردند وی دچار سرمازدگی می‌شد؛ چرا که تجهیزات و پوشاک وی مناسب نبوده است . این جوان پس از پیدا شدن به وسیله هلی کوپتر به بیمارستان منتقل شده و در حال حاضر در شرایط خوبی بسر می‌برد .

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


تقدس کوه ها ...

« ... یکی از موضوعات نقاشی شده روی سفالینه‌های باقی مانده از دوران باستان ، مربوط به شکل‌هایی است که کوه را تداعی می‌کنند. بنابراین می‌توان حدس زد که کوه از دیرباز یک اندیشه مهم در تفکر بشر قلمداد می‌شده است و شاید به همین جهت است که ارزش‌های رمزی و نمادین کوه که هر یک به گونه‌ای تقدس آن را بیان می‌کنند، بسیارند . در تفکر بشری که در دوران باستان زندگی می‌کرد، کوه در مرکز عالم واقع بود و نقش قله‌ی بهشت را می‌پذیرفت . از لحاظ نمادگرایی ، کوه مرتفع‌ترین نقطه زمین و نقطه تلاقی آسمان و زمین است . کوه به عنوان نمادی محوری و مرکزی، به معنی گذر از یک مرحله به مرحله دیگر و مکان هم‌نشینی با ایزدان مطرح می‌شد . همین‌طور به معنای حفاظت‌گاه و منزل ایزدان بود .
کوه در اسطوره‌ی توفان نوح، نقش نجات دهنده‌ی انسان‌‌ها و جانوران را دارد، چرا که کشتی نوح بر قله‌ی کوه فرود می‌آید و عذاب‌ها و ترس‌ از نابودی و مرگ به پایان می‌رسد. در قصص انبیا، خداوند همیشه در کوه‌ها با پیامبران سخن گفته است . از این رو عروج به کوه‌ها و فضاهای مرتفع ، انسان را از زمین دور کرده و به آسمان نزدیک می‌کند و در واقع او را متعالی‌تر می‌کند . زیارت کوه مقدس، نماد آرزو، دوری از هوس‌های دنیوی، دستیابی به قلمروهای عالی و صعود از منطقه‌ای جزئی و محدود به منطقه‌ای کلی و نامحدود است. به همین جهت نیز کوه همواره به عنوان مکانی برای عزلت نشینی و انجام کارهای روحی مطرح بوده است. کوه یک معبد طبیعی و شاید اولین معبد انسان باشد. بعدها هم معابد بر بالای کوه‌ها یا شبیه به کوه‌ها ساخته شدند.
کوه، تداعی کننده‌ی بلندی است و به زعم میرچا الیاده، بلندی مقوله‌ای است که فی‌نفسه دسترسی بدان وجود ندارد و متعلق به قوا و موجودات برتر از انسان است، تا جایی که بلندی معابد از همین مفهوم نقش می‌پذیرند. در واقع می‌توان اذعان کرد کسی که با آداب و تشریفاتی خاص از پله‌های معبدی بالا می‌رود، دیگر یک انسان معمولی نیست ... آرش نورآقائی _ سایت میراث فرهنگی »

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


گاشربروم 2 : صعود کوه نوردان سراب و تهران

به گزارش خبرگزاری فارس :  2 کوه نورد از تیم استان تهران و 3 کوه نورد از تیم هیات سراب ، ظهر امروز بر فراز قله 8035 متری گاشربروم 2 ایستادند و این قله برای دومین بار از سوی کوه نوردان ایرانی صعود شد . صعود به قله‌ گاشربروم دو ، از حدود یک ماه پیش با حضور تیم‌هایی در منطقه آغاز شده بود . تیم ‌ها هم اکنون به کمپ سه بازگشته و کم کم آماده‌ آمدن به ارتفاعات پایین ‌تر هستند . 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

عکس از : شادی قدیریان

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


ویلا رو به دماوند ، سوئیت نوک قله !!

.
سال پیش همان‌هایی که قدم رنجه فرموده بودند تا به سینه گاه دماوند بروند تا این دیو سفید را ملی اعلام کنند ، قول دادند که دماوند را ثبت جهانی کنند ، هیجان آن ابهت عظیم که سینه همه را گرفت ، همگی عکس گرفتند و خوشحال به خانه برگشتند . مسوولان محلی و غیر محلی که به خانه بازگشتند نکته‌ای در گوشه‌ای از گستره ‌این غرور ایرانی پنهان ماند که شاید بعد از نزدیک به یک سال این روزها سر باز کرده است. معاملات املاکی‌های دماوندی که ‌این سال‌ها سنجاق شده‌اند به نوک قله ، این روزها ویلای دو لوکس با دورنمای قله یا بهتر بگوییم با توجه به نزدیکی بیش از حد ویلاها به دماوند ، خانه‌هایی با نمای نزدیک به قله می‌فروشند و هیچ ارگان یا نهادی نمی‌تواند به ‌ایشان بگوید بالای چشمتان آیا ابرویی هم روییده است و یا خیر؟ از ابروی ویلانشینان دماوند که بگذریم می‌رسیم به ‌این‌که آن روزها دماوند برای ملی شدنش مشکلات زیادی داشت و بسیاری معتقد بودند که دماوند هیجان زده ملی اعلام شده است و باید منتظر می‌ماندیم تا همه دغدغه ملی شدن این نماد ایرانی را پیدا کنند. اما این روزها که خبر می‌رسد که می‌خواهند دماوند را آسفالت کنند ، بر مخیله هیچ بنی‌بشری خطور نمی‌کند که آیا مگر می‌توان در محیطی ثبت شده در فهرست آثار ملی خدشه‌ای وارد کرد. اما این واقعیت بود که دماوند برای ملی شدنش کوله‌باری از مشکلات را به همراه داشت که نیمی ‌بیشتر از آنها به دستگاه‌های غیر از میراث فرهنگی و گردشگری بر می‌گشت. سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها و مراتع، فرمانداری دماوند و بسیاری از دستگاه‌های دیگر هم که به طورمستقیم و غیر مستقیم با این امر مرتبط بودند که از این میان تنها سازمان میراث فرهنگی به هر دلیل و عنوانی خواست که زودتر این اثر به فهرست آثار ملی ایران اضافه شود.  از این اشتیاق سازمان میراث فرهنگی برای ثبت این اثر بگذریم می‌رسیم به‌ این‌که حتی همین سازمان نیز در بر آورد‌هایش نسبت به ثبت این اثر ملی کمی‌ اشتباه کرد تا دامنه ‌این کوه را از ارتفاع2200 متری به بالا ثبت ملی کند و این یعنی این‌که ‌این روزها می‌خواهند از ارتفاع 2300 متری این اثر را آسفالت کنند. این موضوع حتی از این دردناک‌تر می‌شود وقتی رئیس سازمان محیط زیست استان تهران می‌گوید که اصلا پیشنهاد آسفالت شدن این اثر توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران در سفر هیات دولت به‌این منطقه طرح شده است که مورد موافقت نیز قرار گرفته است. حریم درجه‌بندی شده برای یک اثر ثبت شده در فهرست آثار تاریخی اجازه ساخت و ساز یا هرگونه تخریب در حریم‌های درجه یک و 2 و 3 آن را نمی‌دهد. اما سوال اصلی اینجاست که‌ آیا سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که‌ این روزها کرور کرور بیانیه می‌دهد که هرگونه تعرضی را نسبت به دماوند محکوم می‌کند آیا از سال گذشته که ‌این اثر را به ثبت رسانده است آیا بازدیدی دوباره هم از این اثر داشته است یا خیر؟ این جمله شاید تکراری باشد که جهانی شدن دماوند با همه ‌این آسفالت‌کشی‌ها هنوز دور از ذهن نیست، اما مطمئن باشید ثبت جهانی دماوند تنها به قیمت ویلای آدم‌های ویلانشین دماوند می‌افزاید و بس . کاش دماوند قبل از هر چیز بومی ‌می‌شد. ملی و جهانی‌اش بماند برای روزی دیگر...جام جم آنلاین : مهدی نورعلیشاهی

..

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


افق ها ...

این جا باران و باد

با دریا سخن می گویند

گوش فرا می دهم بی آن که

چیزی از نجوای شان بفهمم

اما در دوردست ها

جایی که آذرخش چنان درخششی ندارد

تا افق ها را روشن کند

صدای تو با سایه ها سخن می گوید

درست مانند روزی که از راه رسیدی  ...       " نونو ژودیس "

.

___________________

عکس از : فرامرز نصیری

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد کتاب : روح پراگ

« در طول دو سال گذشته ، بسیار سفر کرده‌‌ام . شهرهای بسیاری را دیده‌ام و کلیساها ، موزه‌ها ، گالری‌ها ، باغ‌ها و قصرهای بسیار . این دیدارها ملغمه غریبی از احساسات و تاثرات در من بر جای گذاشته است و به‌خصوص این احساس شک را که در کجا باید منتظر دیدن چه چیزی باشم . احساس شک حاصل خاطرات بد نیست ؛ احساس شک حاصل این است که به‌ندرت وقت آن را پیدا می‌کنم که رابطه‌ای با این شهرها برقرار کنم . هر شهری مثل یک آدم است : اگر رابطه اصیلی با آن برقرار نکنیم ، فقط نامی بر جای می‌ماند، یک شکل و صورت بیرونی که خیلی زود از حافظه و خاطره‌مان می‌رود و رنگ می‌بازد . برای برقرار کردن چنین رابطه‌ای ، باید بتوانیم شهر را با دقت ببینیم و شخصیت خاص و استثنایی آن را دریابیم، آن «من» شهر ، روح شهر ، هویت آن و شرایط زندگی آن که در طول زمان و در عرض مکان آن پدید آمده است ... »

نویسنده : ایوان کلیما             مترجم : خشایار دیهیمی

انتشارات : نشر نی     تعداد صفحه : ٢٣٠           قیمت : ٣۵٠٠ تومان

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد موسیقی : " شبانه " از آلبوم ترانه های جنوب

سهیل نفیسی  در آلبوم دوم خود به سراغ ترانه های ابراهیم منصفی شاعر و ترانه سرای بندرعباسی رفته و همه قطعات این آلبوم با گویش جنوبی (بندرعباس) اجرا شده است . نفیسی در این ارتباط می گوید : «موسیقی جنوب همیشه برای من جذاب و حیرت انگیز بوده است . شاید این از تعلق خاطر من به زادگاهم (جنوب) سرچشمه گرفته باشد اما موسیقی هرمزگان به دلیل چندگانگی ، چندلایه بودن و تعامل و تاثیر آن از فرهنگ های مختلف با سایر موسیقی های بومی حتی در جنوب ایران متفاوت است : تاثیرپذیری و دستیابی به شکل تازه یی از آیین ها و مراسم موسیقایی اعراب ، هند و آفریقای سیاه که حتی به موسیقی مدیترانه یا امریکای لاتین نیز بی شباهت نیست » ... آلبوم ترانه های جنوب  آئینه تمام نمای فرهنگ بومی مردمانی است که دغدغه ها و سـرنـوشت شان را جز در موسیقی و آئین موسیقی عرضه نکرده اند  « از شروند ها تا زار و زریـف هـا » . شـنـیدن این آلبوم فرصتی به مخاطب خواهد داد تا علاوه بر لذت بردن از فضای ساده و دلنشین و ظرافت‌های نوازندگی سهیل نفیسی ، از بازخوانی هرمزگان به عشق ها ، جوانی ها و دل دله های مردمان این دیار دل سپارند . آوای مردمان صبور و آفتاب سوخته ای که با چینش خرما با تحریری عاشقانه از بین اشعار منصفی بیرون می آید . از اندرزسروده ها تا دل به دریا سپردن ماهیگیری تنها ... منبع اینترنت »

.

دانلود قطعه ی " شبانه " از آلبوم ترانه های جنوب : 

http://www.4shared.com/file/119349546/1f74c820/06_Shabne.html

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


بازگشت تیم جست وجو

 

.

 تیم جست و جو ی گروه کوه نوردی قاجر عصر روز دوشنبه  29 تیر از طریق فرودگاه  امام وارد ایران خواهد شد . این تیم در تاریخ 15خرداد وارد بیس کمپ نانگاپاربات در پاکستان شده و پس از هماهنگی  بهمراه جو گارسیا  ( کوه نورد پرتغالی )  و دو  های پورتر بنام های  محمد علی و  محمد امین برنامه  صعود به نانگاپاربات را در مسیرهای که  احتمال می رفت نشانی از سامان  بیابند ، انجام دادند . تیم صعود به سرپرستی  جو گارسیا  19 تیر به قله رسید و هر چند بدلیل برف سنگین نشانی از سامان پیدا نشد اما گزارش تفصیلی این برنامه ( جست و جو ) حاوی نکات تازه ای در رابطه باحادثه ناپدید شدن سامان نعمتی می باشد که در آینده نزدیک ارائه خواهد شد .

از سایت : گروه کوه نوردی قاجر قروه

http://ghajer.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


آموزش نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان

.

برگزاری کلاس  آموزشی  « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف ، انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران و اعضای هیئت کوه نوردی شهرهای کرمان و بم  برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


مرد کم حرف ادبیات ایران درگذشت

اسماعیل فصیح ، نویسنده‌ی رمان‌‌های به‌یادماندنی «ثریا در اغما»  ، « زمستان ۶۲ »   و    « داستان جاوید »  که سال‌های اخیر به‌خاطر ممیزی شدید کتاب‌هایش از سوی وزارت ارشاد زیر فشار عصبی خطرناکی بود ، پنج‌شنبه در هفتاد و پنج سالگی و در بیمارستان شرکت نفت تهران با زندگی وداع گفت . فصیح از آن دسته عصبی‌هایی بود که مارسل پروست در شاهکار   « در جستجوی زمان از دست‌رفته » ی خود درباره‌اشان می‌نویسد : « همه‌ی چیزهای عظیم و مهمی که می‌شناسیم کار عصبی‌هاست . همه‌ی مکتب‌ها را آن‌ها بنیان گذاشته‌اند و همه‌ی شاهکارها را آن‌ها ساخته‌اند و نه کسان دیگر . بشریت هرگز نخواهد فهمید که چقدر به آن‌ها مدیون است و بخصوص آن‌ها برای ارائه این همه چیز به بشریت چقدر رنج کشیده‌اند . ما از شنیدن موسیقی خوب، از دیدن نقاشی زیبا لذت می‌بریم، اما نمی‌دانیم که برای سازندگان‌شان به چه بهایی تمام شده‌اند، به قیمت چه بیخوابی‌ها ، چه گریه‌ها ، چه خنده ‌های عصبی ، چه کهیرها ، چه آسم‌ها ، چه صرع‌ها ، و چه مقدار اضطراب مرگ که از همه آن‌های دیگر بدتر است ... منبع اینترنت »

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کفش هوشمند کوه نوردی

 کفش هوشمند کوه نوردی برای گرم نگه‌داشتن پای کوه نورد در کوهستان‌ها طراحی شد . مجتبی مزینانی ، مخترع ایرانی گفت: در داخل لژ کفش یک مدار الکتریکی جاسازی شده است که یک سنسور حساس به دما دارد .  وی افزود: هنگامی که دما سرد می‌شود به وسیله مدار الکتریکی ، یک ماده شیمیایی که آن هم در داخل کفش جاسازی شده را گرم می‌کند و باعث می‌شود که پای کوه نورد گرم شود .  مزینانی تصریح کرد: این مدار دمای کفش را حتی بالاتر از دمای 25 درجه افزایش می‌دهد و از ویژگی‌های این کفش می‌توان به قابل شارژ بودن آن اشاره کرد .  وی افزود: این کفش ساده اما بسیار کارآمد هنوز نمونه آزمایشگاهی آن ساخته شده اما برای تولید انبوه آن نیاز به حمایت دارد .

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


ژاپن : 10 کوه نورد قربانی بدی هوا شدند

بر اساس گزارش‌های خبری روز جمعه ، 10 کوه نورد قربانی هوای بد رشته کوه‌های تایستو در شمال جزیره هوکایدو ژاپن شدند .  خبرگزاری آلمان از توکیو گزارش داد ، پلیس محلی اعلام کرد، جسد یک زن 64 ساله در قله 2052 متری کوه بیئی کشف شد. در همین حال هشت تن دیگر هم در ارتفاعات 4141 متری کوه تومورائوشی جان خود را از دست دادند و یک مرد هم پس از آنکه روز جمعه از همین کوهستان بیهوش به بیمارستان منتقل شد، جان باخت . این کوهنوردان  از روز سه‌شنبه در گروه‌های مجزا با وجود باد و باران شدید مشغول کوه نوردی بودند .  پلیس اعلام کرد قربانیان احتمالا به خاطر بدی هوا خسته شده بودند و نتوانسته‌اند برای خود در این کوهستان سرپناهی بیابند .

همشهری آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


دماوند در دستور کار مجلس

خبر آسفالت مسیر هفت کیلومتری یکی از دامنه‌های قله‌ دماوند طی روز‌های اخیر موجب اعتراض طبیعت دوستان زیادی شد .  انوشیروان محسنی بندپی، نماینده چالوس و عضو فراکسیون محیط زیست مجلس در این باره با تاکید بر این‌که باید در حفظ و نگهداری مناطق بکر و طبیعی بکوشیم ، گفت: افرادی که اقدام به آسفالت کوه دماوند کرده‌اند ، باید مورد مواخذه و برخورد قانونی قرار گیرند و اضافه کرد : به طور کلی محیط‌ دوستان و طرفداران محیط زیست و علم آگاهان رشته محیط زیست بر این اتفاق نظر دارند که طبیعت باید به همان صورت بکر و دست نخورده باقی بماند و هرگونه تغییرات سازه‌ای مشکلاتی برای محیط بوجود می‌آورد . محسنی بندپی با تاکید بر این‌که قله دماوند برای این است که بتوان در آن راهپیمایی کرد نه این‌که آسفالت شود تا با ماشین بالا رفت، گفت: بحث این است که طبیعت بکر و طبیعی دست نخورده باقی بماند تا افراد بتوانند راه پیمایی و کوه نوردی کنند نه این‌که جاده آسفالت شود تا با ماشین‌های کمری و پرادو سبب آلودگی کوه دماوند شویم . نماینده چالوس در عین حال با اظهار تاسف از تعطیلی مجلس ، گفت: موضوع گرد و غبار تحمیل شده به کشور و آسفالت کوه دماوند در دستور کار قرار دارد و به دنبال دریافت اطلاعات دراین باره هستیم . به گفته وی،‌ در هیچ جای دنیا برای جذب گردشگر چنین عملی انجام نمی‌شود چرا که گردشگر به دنبال محیط‌های بکر و دست نخورده است .

خبرگزاری ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


آسفالت دماوند با شدت ادامه دارد

کاریکاتور از روزنامه ورزشی گل

.

چند روز مانده به سالگرد ثبت ملی دماوند به‌عنوان نخستین اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور، خبری عجیب و خنده‌دار مبنی بر آسفالت کردن هفت کیلومتر از مهم‌ترین مسیر کوه‌پیمایی این قله منتشر شد که نشان می‌دهد ، اقدامات در ظاهر مهم، بدون تأثیرگذاری و البته پی‌گیری می‌مانند .  محل آسفالت‌شده در دامنه‌ی کوه دماوند معروف به جاده‌ی گوسفند‌سرا، یکی از مسیرهای عبور و مرور و صعود به قله‌ی دماوند برای کوه‌نوردان و گردشگران است . به گفته‌ی محمود شعاعی ـ رییس فدراسیون کوه‌نوردی ـ عملیات آسفالت این جاده پنچ‌شنبه‌ی هفته‌ی پیش انجام شده است و در دو روز گذشته نیز کامیون‌ها برای اجرای عملیات آسفالت به محل رفته‌اند . نکته‌ی قابل توجه در سخنان رییس فدراسیون کوه‌نوردی این است که اقدام به آسفالت کردن دماوند به این سادگی انجام نمی‌شود ، مگر با اجازه‌ی مقامات بالاتر منطقه . بنا به گفته‌ی او ، پیش از این نیز دادن مجوزهای غیراصولی برای استخراج خاک پوکه در ارتفاع 3600 متری از سطح دریا سبب زخمی شدن کوه شده است ، چراکه حفاران با نتیجه نگرفتن از حفاری‌های خود به‌راحتی به‌سراغ منطقه‌ی دیگری می‌روند و آنجا را هم زخمی می‌کنند . جالب‌تر این‌که با وجود اعتراض‌ها و نگرانی‌های دوست‌داران طبیعت ، تا به‌حال اقدام مؤثری برای توقف آسفالت کردن دامنه‌ی کوه دماوند از سوی هیچ نهادی انجام نشده است ... رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی با ابراز تاسف از ادامه‌ی روند تسطیح کردن مسیر گوسفندسرا در دامنه‌ی کوه دماوند گفت: همه کمر همت بسته‌اند که قله دماوند را از بین ببرند. محمود شعاعی در گفت‌وگو با ایسنا ، اظهار کرد: هم اکنون از نزدیک شاهد هستم که چگونه برخی افراد کوه دماوند را از بین می‌برند . کار تسطیح کردن مسیر علی‌رغم این که به مسوولان اطلاع دادیم، تعطیل نشده و سه شنبه نیز تا ساعت 18 و 30 دقیقه ادامه داشته است .وی افزود: شاهد هستم که چندین کامیون و ماشین آلات راه‌سازی کار تسطیح کردن مسیر را انجام می‌دهند و کسی نیست که جلوی آن‌ها را بگیرد ...

خبرگزاری ایسنا

.

___________________  و خبری از کوه نوشت :

مراحل اولیه ی طرح آسفالت دامنه ی دماوند متوقف نشده
 و هم چنان ادامه دارد !

عصر امروز بر اساس گزارش های رسیده از سوی مسئولین فدراسیون که جهت پیگیری اعتراضات و بررسی صحت خبر توقف عملیات آسفالت کردن جاده ی ۷ کیلومتری در دامنه ی دماوند به منطقه عزیمت کرده بودند، مطلع شدیم ؛ متأسفانه کماکان مراحل اولیه ی طرح مذکور ادامه دارد ! لذا اقدامات اعتراضی و پیگیری های فدراسیون مجدداً از طریق تماس با مسئولین ذیربط و رسانه ها با جدیت انجام گرفت تا هم چنان امیدوار باشیم که این تلاش ها نتیجه بخش باشد و این طرح غیرمتعارف هر چه سریع تر متوقف و کلاً منتفی شود .

در همین راستا و در جریان نشست امروز انجمن کوه نوردان ، این گزارش واصله ، به اطلاع حضار رسانده شد ، و مقرر گردید؛ کوه نوردان ساعت ۱۰:۳۰ صبح فردا پنج شنبه ۲۵ تیر از تهران عازم رینه شوند و اعتراض خود را از نزدیک و با جدیت در محل انجام این طرح ابراز کنند .

وبلاگ کوه نوشت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


آلپ : کشته شدن یک کوه نورد بریتانیایی

یک کوه نورد 21 ساله بریتانیایی بر اثر حادثه‌ای در کوه های آلپ درگذشت و یک کوه نورد دیگر به شدت مجروح شد .

. منطقه ی Ailefroide در آلپ

.

.

..

این دو هم طناب در کوه‌های آلپ در جنوب غربی فرانسه در حال صعود از جبهه شمالی آیله فروا در ارتفاع حدود 3950 متری بودند که کوه نورد جلوتر به طور ناخودآگاه باعث سقوط صخره‌ای می‌شود . صخره روی کوه نورد دوم می‌افتد و هر دوی آنها حدود 30 متر به پایین بر روی صخره و برف و یخ پرتاب می‌شوند. به نوشته دیلی تلگراف سقوط صخره هم چنین باعث مجروح شدن 2 کوه نورد فرانسوی دیگر هم طناب هم شده است اما باعث سقوط آنها از دیواره نشده است .

خبرگزاری فارس : نقل از دیلی تلگراف

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


دماوند : بلندترین صحنه ی نمایش در جهان !

بهرام ریحانی کارگردان و بازیگر تئاتر با اشاره به اجرای سال گذشته نمایشی ایمایی در قله دماوند ، از اجرای دومین نمایش خود « دماوند میراث جهانی » در روز 26 مرداد در بلندترین صحنه جهان خبر داد . 
او گفت: مردادماه پارسال برای اولین بار در بلندترین صحنه نمایشی جهان ، در قله دماوند ، نمایشی ایمایی را اجرا کردم و این بار قصد دارم در 26 مردادماه دومین اثر نمایشی خود را به مناسبت روز دماوند در مرتفع ترین صحنه نمایشی جهان در قله دماوند اجرا کنم . این نمایش 10 دقیقه ای به صورت تلویزیونی ضبط و پخش می شود . ریحانی افزود: صعود ما از 21 مردادماه همزمان با جشن های نیمه شعبان شروع می شود و به دلیل بارندگی های کوه دماوند، صعود ما پنج روز طول می کشد .

خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری  AP  ( فلسطین )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


تکرار حوادث تراژیک در نانگاپاربات

                                                             

Go Mi-Sun  ستاره کوه نوردی تیم کره بود . او سال گذشته از حادثه ی K2 جان سالم بدر برد  اما امسال در نانگاپاربات ...

 

« صعود به قله نانگاپاربات در پنچشنبه 18 تیر  با مرگ دو کوه نورد همراه شد . کوه نورد اتریشی بنام ولف ( Wolfgang Köblinger ) در چند متری قله بر اثر وزش باد ناپدید گردید و جستجو برای یافتن وی تا بحال نتیجه نداده است . 

.

.

هم چنین کوه نورد کره ای بنام خانم گومی یانگ قربانی دیگر این کوه سرسخت می باشد وی ساعت 10 شب جمعه موفق به فتح قله می شود اما بدلیل شرایط بدی که داشته نفرات کمپ 4 به کمک   او   رفته و او   را پایین  می آورند . روز شنبه قدری حال او بهبود یافته و بسمت کمپ های پایین تر حرکت می کنند . در حین پایین آمدن به سمت کمپ 2 بدلیل سر خوردن سقوط می کند . امروز یکشنبه  21 تیرساعت 11 صبح دو هلی کوپتر پس از گشت زنی کامل  محل سقوط  را شناسایی  و فردا برای انتقال جنازه این کوه نورد  در صورت مساعد بودن هوا اقدام خواهد شد .هم چنین در مورد اوضاع بیس کمپ نانگاپاربات بعد از این حادثه عنوان می شود که  سرپرست و اعضاء تیم کره ماتم زده بوده و در فقدان هم نورد خود بسیار متاثر هستند و هیچ اثر و نشانی از شادی فتح قله دیده نمی شود  و سنگینی این ضایعه در وجود آنها احساس می شود .  در مورد سرعت عمل تیم کره در استفاده از هلی کوپتر و جدیت برای جستجو عنوان گردید که به محض بروز حادثه اقدامات لازم در زمان کوتاهی انجام پذیرفته است .

کمپ ۴ در مسیر کین شوفر (٢٠٠٩)

جو گارسیا ، محمد امین و محمد علی از تیم جستجو نفرات اولی بودند که به قله رسیدند . خبر دیگر اینکه تیم بین المللی موفق به گشودن یک مسیرجدید و فتح قله  شد »

.

از سایت : گروه کوه نوردی قاجر قروه

http://ghajer.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


حادثه در علم کوه

ناجیان آتش نشانی ، پلیس و هلال احمر وقتی باخبر شدند مرد 61 ساله ای به نام « میکائیل هاشمی » در « علم کوه » کلاردشت قربانی بی احتیاطی شده است بی درنگ به آنجا رفتند . بررسی ها نشان می دهد او سرپرستی یک گروه حرفه ای کوه نوردی را بر عهده داشت و پنجشنبه گذشته از  تهران  رهسپار « علم کوه » شده بود . «میکائیل» در مسیر برگشت بر اثر لحظه ای غفلت ، لیز خورد و جان خود را از دست داد . گزارش ایسکانیوز می افزاید ، امروز با پیوستن کوه نوردان محلی کلاردشت به گروه نجات ، پیکر ورزشکار سالخورده از لا به لای صخره ها به پایین فرستاده و تحویل پزشکی قانونی شد .

خبرگزاری ایسکانیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


سرود باران

عکس از : Sebastião Salgado

.

چشمان تو دو نخلستان اند در سپیده دم

دو مهتابی که ماه از آن بر می دمد

وقتی می خندد چشمانت ، از تاک ها برگ می روید ...

و مرگ و زندگی ، نور و ظلمت

بغضی که چنان زبانه می کشد که اعماق جانم را می لرزاند

و شوری غریب که آسمان را فرا می گیرد

هراس کودکی که از ماه ترسیده باشد ...

بی انتها ، مثل خون جاری ، مثل گرسنگی

مثل عشق ، مثل بچه ها ، مثل مرده ها ، باران بی انتها .

دو چشم تو آواره ام می کنند در باران ...

                                                                      بدر شاکر السیاب ( شاعر عراقی )

____________________

از کتاب : تو مشغول مردن ات بودی ( انتشارات حرفه هنرمند)

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نانگاپاربات : تیم جست و جو به قله رسید

« ظهر جمعه 19 تیر ، تیم جستجو به قله نانگاپاربات رسید . هم چنین تیم های کره ، اتریش و تیم بین المللی نیز به قله رسیدند . در حال حاضر تمام تیم ها موفق شده اند به کمپ 4 بازگردند و فردا در صورت مساعد بودن هوا تا کمپ های پایین تر خواهند آمد . اطلاعات کامل تر همراه با عکس و نکات لازم متعاقبا اعلام خواهد شد »

از سایت : گروه کوه نوردی قاجر قروه

http://ghajer.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


قله ی " پیرزن کلون "

روز جمعه ١٩/۴/٨٨ برنامه ی صعود قله  پیرزن کلون ( ٣٨۵٠ متر _ البرز مرکزی )  اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : پرستو علاسوند  ، بهار رضوی ، محمد مسعودی نژاد ، بابک شهباز ، علی فیضی ، مهدی داداش علی ها ، فرهاد دانشور و ندا میرجانی ... فرامرز نصیری ( سرپرست ) 

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


آیا می توان " خانه " را با فیلم نجات داد؟

رویداد سینمائی روز جمعه در فرانسه و در جهان ، به نمایش در آمدن هم زمان فیلم " خانه " ساختۀ  "یان آرتوس برتران"  عکاس معروف ، در تلویزیون ، آن هم در ساعت هشت و نیم شب ، در 120 کشور و از جمله در ساعات پر بیننده در  8 کشور، در میدان بزرگ "شان دو مارس"، زیر برج ایفل در پاریس، برای دست کم 25000 نفر، در شهرستان ها، سینماها و پخش "دی وی دی" آن، به مناسبت روز جهانی "محیط زیست" بود . فیلمی که "حق مولف" ندارد و در "یوتوب" هم بخش های بزرگی از آن، بدون کلام، قابل دیدن است. ناگفته نماند که این فیلم را باید بر پردۀ بزرگ سینما دید.

این فیلم که توسط "لوک بسون"، کارگردان فرانسوی پخش و توسط سرمایه دار دیگر فرانسوی "فرآنسوا-هانری پینو" صاحب مغازۀ بزرگ "پرنتان" حمایت مالی شده، هدفش آگاه کردن مردم جهان از وضع کرۀ خاکی است که به گفتۀ آنان بیش از ده سال با فاجعۀ زیست محیطی بدون بازگشت فاصله  ندارد.این فیلم که فیلمبرداری آن  تنها از درون هلیکوپتر و با تکنیک "های دفینیشن" انجام گرفته ، در پنجاه و چهار کشور، طی 217 روز فیلمبرداری و با مونتاژی از 488 "راش" ساخته شده ، هیچ سناریوئی نداشته است . روایت آن، به گفتۀ کارگردان، به تدریج و پا به پای  فیلم برداری جلو رفته است  .  "یان آرتوس برتران " می گوید : برای نحوۀ روایت از کارهای " لستر براون "، کارشناس محیط زیست آمریکائی و کتابش " وضع جهان " الهام گرفته است . موسیقی آن را هم به " آرمان امر " سپرده که آشنائی بسیار با موسیقی های جهان و موسیقی آوازی دارد که در بخشی از آن آواز ایرانی هم استفاده شده است . ریتم فیلم هم که کند است، به گفتۀ کارگردان ، به منظور وادار کردن تماشاگر به تعمق ، در نظر گرفته شده است .

از سایت : رادیو فرانسه

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نانگاپاربات : گرامیداشت یاد سامان در بیس کمپ

« صبح روز جمعه مورخ 12 تیر ماه بیس کمپ نانگاپاربات حال و هوای دیگری داشت ... بارش برف بیس کمپ را سفید پوش کرده  بود . اعضاء تیم جستجو صبح زود از خواب بیدار شده بودند تا مقدمات مراسمی را که از چند روز قبل هماهنگی شده بود که بیاد سامان در بیس کمپ و با حضور کوه نوردان برگزار شود ، مهیا کنند . احساسی عجیب و نوعی دلتنگی از جنس دیدار بر اعضاء گروه قاجر حاکم شده بود . زیرا در مکانی نزدیک تر به سامان و در همان جایی که او عاشقانه به سویش رفته بود ، بیاد او کوه نوردانی از چند کشور در کنار نزدیکان او گرد آمده بودند .


همه چیز در این روز در نانگا از جنس سادگی و زیبایی بود ... پدر سامان یک قطعه سنگ چینی را که پس از چند روز کار، عکس سامان را روی آن حک کرده بود و با تاج گلی که با گلهای پنهان شده زیر برف ، ساخته بود ،  تزئین کرده بود و به یاد لحظات انتظار سامان نعمتی در چند شبی که هد لامپ او به امید امداد روشن و خاموش می شد ، یک هد لامپ روشن روی تاج گل قرار گرفته بود . در این مراسم متنی به انگلیسی قرائت شد و پدرام نعمتی در سخنان خود در مورد حادثه ناپدید شدن سامان برای حاضران توضیحاتی داد . وی همچنین به علت حضور تیم جستجو گروه قاجر اشاره کرد و گفت که هدف این تیم به هیچ وجه صعود به قله یا انجام یک برنامه کوه نوردی صرف نیست . این تیم در نانگاپاربات حضور یافته تا ضمن عملیات جستجو بر اساس شرایط منطقه و در حد امکان ، فرصت بررسی بهتر حادثه سال گذشته را با حضور در منطقه داشته باشد . که قطعا همکاری کوه نوردان خارجی در این میان بسیار با ارزش خواهد بود . در ادامه شعری که توسط بوریس نورمند ( کوه نورد امریکایی که سال گذشته در جریان حادثه ناپدید شدن سامان در بیس کمپ حضور داشته است ) فرستاده شده بود قرائت شد . همچنین همایون نعمتی به زبان فارسی از کلیه کوه نوردان و حاضران در مراسم تشکر کرد . کوه نوردان و افراد بومی حاضر در مراسم که حدود 60 نفر بودند به احترام سامان 1 دقیقه سکوت کردند. در بخش پایانی مراسم ، افراد بومی طبق رسم و سنت های خود برای سامان دعا و راز و نیاز کردند .  در خاتمه از حاضران پذیرایی بعمل آمده و شرکت کنندگان از گروه قاجر برای این برنامه در کنار گرامیداشت یاد یک کوه نورد که بیانگر نوعی همبستگی در دنیای ورزش است ، تشکر کردند خبرگزاری کره حاضر در بیس کمپ و تعدادی از کوه نوردان از کل مراسم فیلمبرداری کردند »

.

از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه

http://ghajer.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کرمان : ساعت پنج صبح !

عکس ها از : فرامرز نصیری   دوربین : سونی اریکسون  K800

.

و صبح

فاصله ها را درمی نوردد ...

ما ، اتاق را

به آفتاب می سپاریم

.

صدای تو می تابد

                       بیکران و آشنا

صدای تو نیلوفری ست

که در ابدیت می پیچد

..

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کرمان : برگزاری کلاس نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان

کلاس آموزشی " نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان و آشنائی با  GPS  در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی " طی سه نوبت و در تاریخ های ١۴ و ١۵ تیر ٨٨ جهت ٩۵ نفر از کوه نوردان شهرهای استان کرمان برگزار گردید .

.

یک شنبه ١۴ تیر ٨٨ ( شهر کرمان )

.

.

دو شنبه ١۵ تیر ٨٨ ( شهر بم )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

.از اینترنت

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


ضحاک ماردوش یا فعالیت آتشفشانی دماوند و سبلان ؟!

" مارهای دوش ضحاک در حقیقت نمادی از دو آتشفشان دماوند و سبلان بوده‌اند که از دو سوی ایرانشهر شروع به فوران کرده بودند .  همزمانی دوران این  آتشفشان ها با روی ‌آوری انسان به گوشت خواری ، مردمان مان را بر این باور داشت که گوشت خواری را اهریمن به پادشاهان و مردم آموخته‌اند ، در نتیجه خشم طبیعت را برانگیخته و از دو گوشه ایران دو مار ( دو آتشفشان) به تباه کاری مشغول شده‌اند . از سوی دیگر به فرمان اهریمن از سوی ضحاکیان ، هر روز جوانان ایرانی را برای  این آتشفشان ها قربانی می‌کردند. "

از وبلاگ : کوه نوردی ( رضا آموزگار )

http://amouzegar.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری رویترز ( افغانستان )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


وب نوردی : " کله ماری "

" کله ماری " قله ای است در منطقه لاله زار به ارتفاع 4100 متر . از دهانه آرتی که مبدا صعود به قله لاله زار است می توان به این قله هم صعود کرد ولی در دره لاله زار باید از دره های سمت راست ، دره درازو را انتخاب کرد و به قله کله ماری رفت .

از وبلاگ : زبان شناسی و کوه نوردی در کرمان

http://baghinipour.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کار عادت است ...

کار عادت است

اینکه در باران می دویم

بی آنکه معلوم باشد مقصد کجاست

یا حتا کسی سوال کند

با حیرت و یا کمی تردید

که چرا ... بی کلاه و بی چتر ؟

آن هم وقتی که رسیدن و

نشستن روی صتدلیی در کار نیست

می دویم و باران همراه ماست ...

                                           حسین فرخی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نانگاپاربات : جست و جوی حقیقت مرگ سامان !

 خانواده ی سامان نعمتی که هم اکنون  در جست و جوی " حقیقت " ناپدید شدن و مرگ فرزندشان در کشور پاکستان و ارتفاعات نانگاپاربات بسر می برند ، با توزیع بروشوری میان کوه نوردانی  که امسال قصد صعود به نانگاپاربات را دارند ، ضمن اعلام حضور خود در منطقه ، از آنان خواسته اند در صورت مواجهه با هر گونه علائم یا نشانه هایی در رابطه با حادثه ی بوجود آمده و مرگ سامان ، آنان را با خبر سازند .  در این بروشور توضیحات مربوط به حادثه ی تابستان گذشته و هم چنین ادعاهای مسئولین تیم نیز نوشته شده است .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


.

..

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

عکس از : www.time.com

بازی کودکان در اردوگاه پناهندگان ( فلسطین _ رام اله )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نانگاپاربات : هشتم تیر

طبق مکالمه ی تلفنی با بیس کمپ نانگاپاربات ، شهرام نعمتی دیشب را در کمپ 2 سپری نموده است و امروز ساعت 13 به بیس کمپ رسید . بنابر گزارش هواشناسی هوا تا چند روز آینده نامساعد می باشد و امکان صعود وجود ندارد . بنابراین گزارش ، شهرام نعمتی 250 متر از مسیر کمپ 2 به 3 را نیز که قبلا توسط جو گارسیا ثابت گذاری شده بود را طی کرده است اما بدلیل هوای بد از ادامه‌ انصراف داد . ضمنا کوه نوردان کلیه تیم های خارجی حاضر در نانگاپاربات در بیس کمپ به سر می برند .

از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه   http://www.ghajer.com  

عکس از اینترنت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


وب نوردی : گراوان ، چشمه ای که سنگ شد !

« ...  دوست ندارم گراوان را به شکل علمی بشناسم . بیشتر یک پدیده هنری است ! زنده است و روح دارد ... چشمه سنگی با صدای ملایم گازی که از آن می جوشد در امتداد صخره رسوبی که خود بوجود آورده سرازیر می شود ... به جوی های سنگی منظم و کوچکی تقسیم شده و تمام حجم صخره ساخته شده را مرطوب میکند و از انتهای تیز آن به پایین می ریزد . شگفت است و زیبا ...  خلوت و آرامش اینجاست که آدمی را با خود به انتهای حقیقت زندگی می برد . ذره های آب میلیون ها سال به همین شکل اینجا جاری شده اند  و این صحنه رنگارنگ را خلق کرده اند . به تابلوی کوچک و زیبایی می ماند که با دقت تمام آراسته شده باشد و هر قطره اش ملکولی از رنگ را روی این پیکر صخره ای به یادگار گذاشته است . به آرامی و چقدر صبور ... »

از وبلاگ : ماگما http://www.magma.blogfa.com

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


چه باشد آنچه خوانندش تفکر !

تفکر شورانگیز است ... کتاب چه باشد آنچه خوانندش تفکر اثر مارتین هایدگر  با حضور مترجم کتاب، بیژن عبدالکریمی و فرید اولیایی در سرای اهل قلم نقد و بررسی شد .

دکتر بیژن عبدالکریمی در این نشست از نقد خود بر این کتاب سخن گفت : « من برای نقد خود ، معیار شخصی دارم . تفکر شورانگیز است . شاید شورانگیزترین امری باشد که برای انسان وجود دارد . انسان یگانه موجودی است که به طرح پرسش درباره همه‌چیز و حتی خودش می‌پردازد ... تفکر اگر اصیل باشد ، همان عشق است . اصلاً در پرتو تفکر است که می‌توان عشق، رهایی، آزادگی و آزادی را تجربه کرد ... »

منبع : اینترنت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری رویترز ( تهران )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


سایت گروه قاجر و اخباری از کوه نوردان ایرانی در نانگاپاربات

* نمایش فیلم صعود تیم باشگاه دماوند ... در بیس کمپ نانگاپاربات ، فیلم صعود کوه نوردان ایرانی که سال گذشته در نانگا حضور داشته اند برای 32 کوه نورد خارجی حاضر در بیس کمپ و 12  های پورتر  نمایش داده شد . این کوه نوردان که هر کدام سابقه 4 تا 12 فتح قله هشت هزار متری را در کارنامه خود دارند بر اساس فیلم ارائه شده ، موفقیت تیم ایرانی را در صعود به قله رد کردند . هم چنین دو  های پورتر  به همراه محمد علی که سال گذشته در بیس کمپ حضور داشته اند عنوان می کنند که تیم ایرانی سال گذشته در جریان صعود ، چادرهای نصب شده تیم های خارجی و طناب های کار گذاشته راخریداری کردند . که این موضوع با توجه به اینکه عنوان شده  آنان بدون استفاده از های پورتر ، صعود را انجام داده اند قابل تامل است ، زیرا همان کاری را که قرار بوده های پورترها انجام دهد با خرید این امکانات انجام شده است .  خبرنگاران یک شبکه تلویزیونی کره ای در حال حاضر در بیس کمپ نانگا حضور دارند که در مصاحبه با همایون نعمتی ـ  یکی از اعضاء گروه کوه نوردی قاجر ـ  علت حضور و برنامه این تیم را جویا شده ، که همایون نعمتی در پاسخ به خبرنگار خارجی عنوان نموده  : برنامه کار این گروه  جستجو برای یافتن اثر و نشانی از سامان نعمتی کوه نورد ناپدید شده ایرانی می باشد  که در جریان صعود سال گذشته ناپدید شده است .

.

 

* حضور تیم جستجو در کمپ 2  ... شهرام نعمتی و جوگارسیا به همراه دو  های پورتر  ساعت 9 شب  چهارشنبه  سوم خرداد از بیس کمپ خارج شده و بطور مستقیم بدون توقف در کمپ یک به سمت کمپ 2 رفته و پس از طی کردن یخچال و دیواره کین شوفر ساعت 11صبح روز پنجشنبه 4 خرداد به کمپ 2 رسیدند . پس از استقرار دو چادر و قدری استراحت شهرام نعمتی با یکی از  های پورتر ها  ساعت 2 بعدازظهر به سمت پایین حرکت کرده و ساعت 5 بعدازظهر به بیس کمپ رسیدند . جوگارسیا به همراه یکی از  های پورترها  در کمپ 2 مانده تا نسبت به ثابت گذاری کمپ 2 به 3 اقدام کنند .

از سایت : گروه کوه نوردی قاجر قروه

http://ghajer.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کوه " کهار "

برنامه ی صعود قله کهار ( ۴٠۵٠ متر _ البرز غربی ) روز جمعه ۵ تیرماه ١٣٨٨ اجرا گردید . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : الهام میرزا رضی ، علی فیضی ، بابک شهباز ، امیر طالبی ، فاطمه خلیلی ، محمدرضا رضوانی ، فرهاد دانشور ، پرستو علاسوند ، نرگس آشتیانی ، مریم وحیدی نسب ، محسن موگوئی ، محمدرضا ملکیان ، هادی هاشمی ، رضا عربی، سعید قاطعی، ندا میرجانی ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS

.

.برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

 فرامرز نصیری

.

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف و انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


در ستایش آزادی

من هرگز از مرگ نمی هراسیده ام   .  عشق به آزادی  ،   سختی جان دادن  را  بر  من  هموار  می سازد   .  عشق به آزادی مرا همه ی عمر در خود گداخته است . آزادی معبود من است . به خاطر آزادی هر خطری بی خطر است . هر دردی بی درد است . هر زندانی رهائی است ...

دکتر علی شریعتی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


در جست و جوی حقیقت !

بیس کمپ نانگاپاربات یکشنبه 31/3/88  پس از چند روز بارش برف، امروز یکشنبه سی و یکم خرداد شرایط برای انجام اولین مراحل صعود از مسیر کین شوفر مهیا شد. شهرام نعمتی و جو (کوه نورد پرتغالی) پس از صرف صبحانه ساعت 6:15 از بیس کمپ به سمت محل کمپ 1 در ارتفاع 5200 متری حرکت کردند. به دلیل یخ زدگی برف و همچنین برفکوبی شدن مسیر، صعود تا حدی آسان انجام شد و پس از یک ساعت و چهل پنج دقیقه به کمپ 1 رسیدند اما محل کمپ را بهمن فرا گرفته بود به گونه ای که جایی برای برپا نمودن چادر پیدا نکردند و بناچار وسایل را در داخل کیسه بار گذاشتند و به سنگی به صورت حمایت گره زدند و پس از یک ساعت به بیس کمپ باز گذشتند. تیم کره نیز امروز 200 الی 300 متر از مسیر کمپ 1 به 2 را ثابت گذاری کردند. تیم مشترک قاجر و کوه نورد پرتغالی فردا را در بیس کمپ استراحت کرده و پس فردا در ادامه کار تیم کره ای ثابت گذاری کمپ 1 به 2 را انجام خواهند داد ... از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه  "

http://www.ghajer.com

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ تیر ۱۳۸۸
    پيام ها    +