هیمالیانوردی ایرانی : ابهام در صعود نهائی و فتح قله اصلی
ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

بررسی پاره ای از وقایع ، رویدادها و اخبار فعالیت های برون مرزی ( هیمالیانوردی ) کوه نوردان ایرانی در سالیان اخیر نشان می دهد که درخواست " اثبات صعود  " و ارائه ی " گزارشاتی روشن ، شفاف و مبتنی بر مدارکی مستند " می تواند گونه ای حق طبیعی برای افکار عمومی تلقی گردد . گسترش فرهنگ دروغ و ناراستی در سالیان اخیر و در رابطه با برخی برنامه های هیمالیانوردی کوه نوردان ایرانی موجب گردیده است که اکنون و در پایان هر برنامه ، با انبوهی از پرسش ها و تردیدها  پیرامون حقیقت " صعود نهائی تیم و فتح قله ی اصلی " روبرو شویم . ابهاماتی که فقط می تواند نتیجه ی عملکرد نه چندان شفاف و نه چندان صادقانه ی بعضی از تیم های اعزامی و سرپرستان  در ارائه ی گزارش کامل و مستند برنامه ی اجرا شده باشد . شاید نگاهی به پاره ای از این گونه وقایع و رویدادها بتواند دلائل شکل گیری این معضل بزرگ فرهنگی و اخلاقی را در کوه نوردی ایران روشن کند :

 

برنامه ی برودپیک و دروغ بزرگ کاظم فریدیان

تابستان ٨۴ کاظم فریدیان با ارسال ایمیل و عکس ،خبر صعود خود را به قله ی برودپیک برای کوه نوردی ایران اعلام می کند . ایمیلی با کلماتی صریح و روشن همراه با عکسی تیره و مبهم  :

« سلام . امروز شنبه است و ما هر دو صحیح و سالم هستیم . من کاظم فریدیان ۵ شنبه قله را صعود کردم . رامین هم جمعه برای قله تلاش کرد و تا نزدیک گردنه جنوبی صعود کرد حدود ۷۸۰۰ متری ... »

پس از عدم تائیــــــدخبر صعود کاظم به قله ی برودپیک ، توسط مراکز و سایت های معتبری که به انعــــــــکاس اخبار فعالیت های کـــــــوه نوردی در منطــــــــقه هیمالیا می پردازند ، او در تماسی تلفنی عنــــــوان نمود که موفـــــــق به صعود قله ی اصلی برودپیک نشده است و برای تبرئه ی خود به توجیهی عوام فریبانه متوسل می شود:

« در کمپ اصلی چنان جوی حاکم بود که خودم هم باورم شده بود که قله را صعود کرده ام ... گفتگو با کلاغ ها ( آرشیو) »

.

 برنامه ی نوشاخ و دروغ بزرگ تیم کوهیاران پارس

پاییز ٨٧ خبر صعود تیمی از کوه نوردان ایرانی به قله ٧۴٩٢ متری نوشاخ _ بلندترین قله ی افغانستان _ بوسیله ی  تعدادی از خبرگزاری های رسمی و معتبر کشورمان منتشر می شود :

« سه کوه نورد ایرانی بر فراز بلندترین قله افغانستان ایستادند ... به گزارش خبرگزاری فارس، محمود قویدل از بجنورد، عیسی میرشکار از جیرفت و امیر باستانی از گروه کوه نوردی کوهیاران پارس شیراز توانستند عصر 12 آبان ماه بر فراز قله نوشاق  به عنوان بلندترین قله افغانستان و دومین قله بلند رشته کوه هندو کش بایستند خبرگزاری فارس »

اما خیلی زود مشخص می شود که این تیم از کمپ یک بالاتر نرفته است و یکی از اعضای تیم به نام امیر باستانی _ در حرکتی شریف و صادقانه _ به افشای دروغ بزرگ سرپرست برنامه در باره ی صعود نهائی و فتح قله می پردازد . امیر باستانی در  وبلاگ   گروه کوهیاران پارس در باره ی دلایل این دروغ می نویسد :

« در طی مدت صعود و حضور ما در ABC آقای محمود قوی دل با اعضاء تیم ملی کوه نوردی ایران که در کشور نپال به سر می بردند تماس تلفنی داشت. همان موقع خبر سقوط و ناپدید شدن پزشک تیم ملی به ما داده شد و شنیدیم که این خبر از طریق رسانه های داخلی ایران نیز پخش شده است. آقای قوی دل پس از اینکه به قاضی ده بازگشتیم تصمیم به اعلام خبر صعود تیم ما و ارسال آن به ایران گرفت (در واقع به عقیده خود این موضوع می توانست پوششی بر خبر ناپدید شدن پزشک تیم ملی باشد به گونه ای که مردم نسبت به کوه نوردی مأیوس نشوند) و این خبر را به همسر خود در شهرستان بیرجند اعلام کرد ... »

 

برنامه ی نانگاپاربات و ابهام در صعود قله ی اصلی

تابستان ٨٧ خبر صعود تیمی از باشگاه دماوند به قله ی نانگاپاربات در سایت رسمی  این باشگاه و سایت تبلیغاتی  گروه  اعزامی  منتشر می شود .   همراه با عکس هایی  در کادرهای کاملا بسته  ، تیره   و بی کیفیت . عکس هایی که از همان ابتدا موجب برانگیختن بسیاری پرسش ها و تردیدها در باره ی صحت صعود نهائی و فتح قله ی اصلی توسط اعضای این تیم می شود :

 و نکته ی اصلی _ و هم چنان بی پاسخ مانده  _ این است که در هیچ یک از عکس های تاکنون منتشر شده و در هیچ یک از نماهای فیلم های تاکنون به نمایش درآمده ی تیم نانگاپاربات باشگاه دماوندی ها ، کوچک ترین نشانه و یا اثری از  آخرین خط الراس منتهی به قله ی اصلی ( عکس زیر ) با آن چشم اندازهای مشخص اش از دنیای اطراف  و یا حرکت اعضای گروه بر روی آن دیده نمی شود !!

با توجه به فیلم کوتاهی که دماوندی ها در جریان گزارش برنامه ی خود نمایش دادند و آن نسخه ای که در اختیار پدر سامان نعمتی گذاشته شد ، به سادگی می توان مشخص نمود که آنان در آخرین قسمت های مسیر پیمایش خود و نقطه ای که برنامه را پایان می دهند از یک شیب تند منتهی به دره های پائین دست در حال بالا آمدن هستند . از دامنه ای خود را بالا می کشند که هیچ شباهتی به هیچ خط الراسی ندارد و به نظر می رسد کمی قبل از قرار گرفتن روی خط الراس ، اقدام به گرفتن عکس ها و فیلم پایان برنامه می کنند . جائی که هم در پیش رویشان و هم در پشت سرشان همچنان شیبی   رو به بالا   دیده    می شود . جائی که با هیچ منطق و استدلالی نمی توان آن را به عنوان قله اصلی نانگاپاربات پذیرفت .

.

.برنامه ی ماناسلو و ابهام در صعود قله اصلی

 بهار ٨٨ خبر صعود انفرادی مهدی عمیدی به قله ی ٨١۶٣ متری ماناسلو منتشر می شود  .  عمیدی در گزارش خود می نویسد :

« من و کارلوس و بمپا (شرپا) در حال تلاش برای قله بودیم که یک ساعت مانده به قله، آنها نیز از صعود منصرف شدند و می گفتند که مسیر طناب ثابت ندارد  و ادامه راه دیگر صلاح نیست . ولی به نظر من آنها خیلی خسته بودند. بنابراین با آنها خداحافظی  کردم ولی آنها اصرار به برگشت من نیز داشتند.سپس تنها به سمت قله حرکت کردم . هوا کمی خراب شد. به کمک کلنگ یک طناب را که از سالهای گذشته در آنجا بود از صخره جدا کردم و به همراه خود بردم .صخره های زیر قله رسیدم. هوا بهتر شده بود و دیگر قله را می دیدم. خیلی خوشحال شدم و با نبشی برفی که پیدا کرده بودم و با کمک پیچ یخ حدود 30 متر ثابت گذاری کردم و خود را به قله رساندم ... سایت سان لند »

اما در هیچ یک از عکس های منتشر شده این برنامه نمی توان شاهد و استنادی برای گفته های او یافت . در دو عکسی که از آخرین نقطه ی اتمام فعالیت او می بینیم ، نشانه های قابل قبولی برای اثبات صعود قله  اصلی ماناسلو و رسیدن به آخرین نقطه ی این کوه وجود ندارد:

.

و البته مقایسه ای میان این عکس ها و آنچه از تصاویر ماناسلو در اینترنت وجود دارد به روشنی می تواند گویای همه پرسش ها و ابهامات موجود باشد :

 

The final pitch below the summit. Almost on top! On the summit in 1956

..

برنامه ی تیلیچوپیک و ابهام در صعود قله

آبان ٨٧ فدراسیون کوه نوردی خبر صعود موفقیت آمیز تیم اعزامی خود را به قله ی ٧١٣۴ متری تیلیچوپیک منتشر می کند . برنامه ای که با حادثه مرگ دکتر بهالو همراه بود . محمود شعاعی ( رئیس فدراسیون ) چندی قبل از این برنامه و در رابطه با ابهام صعود قله ی اصلی نانگاپاربات توسط تیم باشگاه دماوند گفته بود : " ... کسی که قله‌ای را صعود می‌کند، با عکس‌هایش نشان می‌دهد که صعود کرده ... "  و دو عکس منتشر شده برای اثبات صعود تیلیچوپیک چنین بود :

آن زمان برای فدراسیون کوه نوردی نوشتیم :  چرا باید از سوی افکار عمومی ، عکس هائی چنین بی کیفیت و تاریک و فاقد چشم انداز به عنوان سند اثبات صعود پذیرفته شود ؟! حسین امانی ( سرپرست برنامه ) در مصاحبه ی خود به فیلم کوتاهی اشاره کرده بود که توسط یکی از اعضای تیم و پیش از تاریک شدن هوا از قله و موقعیت اطراف گرفته شده است . فدراسیون کوه نوردی نیز وعده داد :  " مقرر شده است گزارش عمومی برنامه ی این صعود نیز بزودی برگزار شود ... کوه نوشت ۶ آذر ٨٧ "  اما ، نه آن فیلم هرگز نمایش داده شد و نه آن  وعده ی گزارش عمومی این برنامه تحقق پیدا کرد !! و فدراسیون کوه نوردی ایران هیچگاه نتوانست برای اثبات صعود تیم اعزامی خود ، اسناد و مدارک موجه و قانع کننده ای به افکار عمومی جامعه کوه نوردی ارائه کند .

برنامه ی گاشربروم٢ و ابهام در صعود قله

Altitude Junkies' members Arian and Michael with the Iranians' garbage bag in CI

 عملکرد دو تیم ایرانی ( هیئت کوه نوردی استان تهران و شهرستان سراب ) که تابستان امسال برای صعود قله ی گاشربروم ٢ اقدام کردند دارای نکاتی تاریخی (!) و قابل توجه می باشد :

برای اولین بار در تاریخ برنامه ها و فعالیت های هیمالیانوردی تیم های ایرانی ، شاهد انتشار واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، نسبت به عملکرد  کوه نوردان کشورمان ، در سایت های معتبر و مطرح کوه نوردی جهان بودیم و از این جهت لازم است به سرپرستان این دو تیم تبریک بگوئیم !!  حیرت و شگفتی آنان از رفتار این دو تیم ایرانی را به خوبی می توانیم در گزارش های ارسالی شان ببینیم . در حالی که قله را صعود نکرده اند ... در حالی که از نزدیکی قله برگشته اند اما با این حال برای خود جشن پیروزی می گیرند :

" بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید . با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند ... گزارش دانیلا پرتقالی  "

رفتار ایرانی ها برای آنان غیرقابل درک می باشد و به نظرمی رسد برای اولین بار است که با چنین پدیده ای در فرهنگ کوه نوردی جهان مواجه می شوند !!  در فرهنگ کوه نوردی جهان ، بازگشت از نزدیکی قله را مترادف صعود موفقیت آمیز و فتح قله نمی دانند و از آن با صفاتی مانند   " افتخار آفرین  ،  غرورآفرین  و ... سایت هیئت تهران را ببینید "  یاد نمی کنند . نکته جالب دیگری که در این میان وجود دارد اعتراف سرپرست تیم هیئت تهران به عدم صعود قله گاشربروم ٢ است : 

"کوه نوردان ایرانی به علت وجود نقاب برفی که در اثر بارش‌های روزهای منتهی به 29 تیرماه روی قله شکل گرفته بود و نیز ورود جبهه‌ی هوای نامساعد از صعود انتهای مسیر خودداری می کنند ... وبلاگ کوه نوشت

سرپرست تیم هیئت تهران  در همان حال که به عدم صعود کوه نوردان ایرانی _ به هر دلیل ممکن _ اذعان دارد ، فکر می کند مشکل اصلی در عدد فاصله ی مانده به قله است !! و شاید بتوان با کم کردن عدد ذکر شده در گزارش های منتشره _ آن هم در سایت های معتبر کوه نوردی جهان _ بهر حال افکار عمومی کوه نوردی کشورمان را به صعود و فتح گاشربروم ٢ قانع کرد !!

" فاصله‌ی باقیمانده تا قله، بر اساس گزارش نفرات صعودکننده بسیار کمتر از 50 متر بوده است... وبلاگ کوه نوشت "

فتح قله نزد کوه نوردان سراسر جهان ، تعریف و مفهومی بسیار روشن و ساده دارد . تعریف و مفهومی که در آن هیچ گاه کمیت هایی مانند فاصله ی  ۵٠ متر مانده ... ٣٠ متر مانده ... ٢٠ متر مانده و غیره _ ضمن احترام به ارزش های خاص خود _ جایگاه نداشته و ندارد . 

تلاش سرپرست تیم هیئت تهران برای قانع کردن افکار عمومی به صعود قله ی گاشربروم ٢ را بدعتی خطرناک و غیر اخلاقی در فرهنگ کوه نوردی ایران می دانیم . وقتی بتوان با کمیت فاصله ی مانده تا قله به بازی کلامی پرداخت دیگر دور از تصور نیست که بعد از این ، برای بازگشت کوه نوردان و اتمام فعالیت هاشان از فاصله ی ٢٠٠ متری قله ... ٣٠٠ متری قله ... ۵٠٠ متری قله و غیره هم واژه ی صعود و فتح به کار گرفته شود !! 

دلیل واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، علیه دو تیم ایرانی که تابستان امسال در گاشربروم ٢ بودند ، کاملا روشن است !

_________

پی نوشت

و البته ... حتی اگر منطق و توجیه ارائه شده برای بازگشت تیم از فلان فاصله ی مشخص را هم بپذیریم باز ... آن پرسش ساده ای که _ به صورتی کاملا اجتناب ناپذیر _ در باره ی اصالت خبر صعود تیم هیئت تهران و شهرستان سراب مطرح می شود این است که : چرا هنوز ... و با گذشت حدود سه هفته از بازگشت تیم ... هیچ عکسی از ادعاهای مطرح شده در باره آن فاصله ی مانده ی کمتر از ۵٠ متر و نقاب آخر و غیره منتشر نشده است ؟ چرا و بنا بر کدام منطق باید آن عکس دو نفره ، که در کادری کاملا بسته و فاقد هر گونه چشم اندازی گرفته شده را  به عنوان سند اثبات صعود قله و بازگشت از فاصله ی کمتر از ۵٠ متری بپذیریم ؟ چرا گواهی های صعود این دو تیم منتشر نمی شود ؟ آیا اساسا _ با توجه به گزارش کوه نوردان مستقر در منطقه و هم چنین گزارش خود سرپرست تیم هیئت مبنی بر خودداری از صعود انتهای مسیر _  به این دو تیم گواهی صعود داده اند ؟


 
گروه کوه نوردی قاجر : در افشای دروغ های کاظم فریدیان
ساعت ۱:٠۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

« ... اما جناب آقای شایان پور و مسئولین باشگاه دماوند! قطعا این نوع جواب دادن تنها یک فرافکنی و بازی با کلمات است زیرا که واقعه نانگاپاربات و همه آن چیزهایی که می تواند پایه های یک برداشت واقعی باشد مهیا است و معلوم نیست شما چرا نمی خواهید منصفانه قضاوت کنید . همه این موارد دال بر تخریب اصول انسانی و نادیده گرفتن اصول اخلاقی کوه نوردی از سوی تعدادی از کوه نوردان باشگاه دماوند و هم چنین همراهی مسئولین باشگاه دماوند و حتی انجمن کوه نوردان با این رویه است ... تیم صعود در اولین لحظات حادثه موضوع ارتفاع زدگی سامان را مطرح کردند و بعدا که با فشار افکار عمومی مواجه شدند، که چرا فردی ارتفاع زده را رها کرده اید در نظرات و گفته های خود تغییر زاویه داده و ناتوانی سامان و در مقطعی پنهان شدن سامان را مطرح کردند. در بازگشت به بیس کمپ در هنگامی که بطور طبیعی می بایست متاثر از ناپدید شدن سامان باشند جشن پیروزی فتح قله راه انداختند . عنوان میکردندکه تیم بدلیل هوای بد مجبور شده پائین بیاید و در برف و بوران کمپ 4 را پیدا کرده اند اما امروز شاهدان ماجرا در بیس کمپ میگویند هوا خوب بوده و تا دو روز بعد از حادثه که چراغ سامان دیده میشده هوا صاف بوده است . آقای فریدیان عنوان کرده که باربرها که برای امداد رفته بودند کارگران مزرعه بوده و نمیتوانستم با آنها کار امداد انجام دهیم اما امروز مسلم شده که آنها هایپرتر ارتفاع بوده و همین امسال در ثابت گذاری مسیر تا کمپ 4 کار کرده اند ، سال گذشته آقایان می گفتند هلی  کوپتر امداد نمی تواند بالاتر از 6000 متری برود اما امروز همان خلبانی که سال گذشته تیم امداد را برای سامان به بیس کمپ برده میگوید ما با همین هلی کوپتر بر فراز نانگا پرواز می کنیم و می توانیم جستجو کنیم ، بسته های غذائی را پائین بفرستیم و نفر را هلی برد کنیم . یعنی همان کاری که سال گذشته برای کوه نوردان ایتالیائی انجام شد . و خلبان می گوید اما کسی از من نخواست اصلا پرواز کنم و منطقه را جستجو کنم ! ... » 

.

متن کامل "پاسخ به باشگاه دماوند و نویسندگانش" در :

سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه http://www.ghajer.com

 


 
غار پبده (PEBDEH) در شمال خوزستان شناسایی شد
ساعت ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

غار تاریخی- طبیعی پبده  (PEBDEH)که در شهرستان لالی خوزستان قراردارد توسط گروه کوه نوردی نسیم اندیمشک و انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا به طور کامل شناسایی و نقشه برداری شد. گریشمن در گزارش سفر خود به این منطقه، از این غار به عنوان یک زیستگاه انسان پارینه سنگی یاد کرده است .

در این سفر شناسایی که توسط گروه کوه نوردی نسیم زاگرس اندیمشک و به همراهی انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری تاریانا بیش از چهار ساعت به طول انجامید، تمامی بخش‌های غار، دالان‌ها و آبراهه‌های آن کشف شد. این کاوش با همراهی امیرهوشنگ عارفیان، رییس گروه کوه نوردی نسیم زاگرس اندیشمک، مجتبی گهستونی، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا، فرهاد رهبری، عضو انجمن «بوم و آب و آفتاب» و علی جهانبخشی یکی از ساکنان محلی به انجام رسیده‌است. به گفته‌ مجتبی گهستونی تاکنون هیچ‌ فردی اطلاعات مستندی از عمق و اندازه‌های درونی غار ارایه نکرده ‌است. گهستونی، بلندای تالارهای این غار را منحصر به ‌فرد دانست و گفت: «درحالی که در بیشتر غارهای منطقه بلندای تالارها بیش از سه متر نیست، ما در اینجا با تالارهایی با بلندای 27 متر روبه‌رو بودیم و این از شگفتی‌های غار پبده ‌است»

.

خبرگزاری میراث فرهنگی

.


 
پیشنهاد موسیقی : John Lennon
ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

جان لنون خواننده و آهنگساز و شاعر معروف انگلیسی در نهم اکتبر ۱۹۴۰ در لیورپول به دنیا آمد و در هشتم دسامبر ۱۹۸۰ در نیویورک درگذشت . وی به جز موسیقی در زمینههای سیاست و نویسندگی و بازیگری هم فعالیت داشت . او به عنوان یکی از بهترین های موسیقی قرن بیستم به یاد همه مردم میماند . جان لنون یکی از فعالان صلح و دوستی بود که ترانه " تصور کن " او امروزه در اکثر راهپیمایی های ضد جنگ توسط گروه های ترقی خواه و انسان گرا خوانده می شود...

.

آرزوم اینه

 که تو هم یه روزى بپیوندى به ما

 و همه دنیا یکى بشه

 دنیایى بدون مالکیت رو تصور کن

 مىتونى تصور کنى؟

 دنیایى بدون گرسنگى،

 بىحرص و طمع

 یگانگى آدما رو تصور کن

تصور دنیایى رو بکن که همه یه سهمى توش دارن

 شاید بگى خیال مىبافم

 ولى من تنها نیستم...

.

دانلود ترانه ی   Imagine   در لینک زیر :

http://www.4shared.com/.../The_Beatles_-_Imagine__John_Lennon___Live_.html

.

.

 


 
تکوین
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

.

در آغاز ، جهان آبی نبود

تو در آن نگریستی

و آسمان ،

ابرش را بارانید .

و دریا ،

توفانش آرامید

چشمانت را از من مگیر

تا اندوهم را بگریم .

 

                                        ضیا موحد

 

 

___________

عکس از فرامرز نصیری

.


 
یخچال های دو هزار ساله علم کوه می میرند
ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

در جلسه ای که با حضور مسئولان شهری طالقان و مسئولان شهری کلاردشت در رودبارک برگزار شد، پیشنهاد شد تا جاده ای برای ارتباط دو منطقه تنگ گلوی به علم کوه احداث شود این در حالی ست که در صورت تحقق آن یخچال های دو هزار ساله علم کوه تخریب می شوند .  در این جلسه که بخشدار، شهردار و دیگر مدیران اجرایی شهر و بخش طالقان و شهر کلاردشت و فرمانداری چالوس و مدیرعامل شرکت ... حضور داشتند، پیشنهاد شد برای برون رفت از بن بست دو منطقه طالقان و کلاردشت احداث جاده ارتباطی در منطقه علم کوه بررسی و قطعی شود . انتشار این خبر و طرح و تصویب آن در کار گروه توسعه پایدار کلاردشت به ریاست یکی از مسئولان ارشد مازندران موجب نگرانی مردم، محیط زیست، منابع طبیعی و کوه نوردان منطقه شده است ... خبرگزاری مهر

 


 
عکس روز
ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

دماوند در روزهای بلند تابستان ( عکس از جام جم آنلاین )


 
گاشربروم 2 : تیم هیئت تهران و سراب از نزدیکی قله بازگشتند ...
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

 

Altitude Junkies' members Arian and Michael with the Iranians' garbage bag in CI

 عملکرد دو تیم ایرانی ( هیئت کوه نوردی استان تهران و شهرستان سراب ) که تابستان امسال برای صعود قله ی گاشربروم ٢ اقدام کردند دارای نکاتی تاریخی (!) و قابل توجه می باشد :

برای اولین بار در تاریخ برنامه ها و فعالیت های هیمالیانوردی تیم های ایرانی ، شاهد انتشار واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، نسبت به عملکرد  کوه نوردان کشورمان ، در سایت های معتبر و مطرح کوه نوردی جهان بودیم و از این جهت لازم است به سرپرستان این دو تیم تبریک بگوئیم !!  حیرت و شگفتی آنان از رفتار این دو تیم ایرانی را به خوبی می توانیم در گزارش های ارسالی شان ببینیم . در حالی که قله را صعود نکرده اند ... در حالی که از نزدیکی قله برگشته اند اما با این حال برای خود جشن پیروزی می گیرند :

" بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید . با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند ... گزارش دانیلا پرتقالی  "

رفتار ایرانی ها برای آنان غیرقابل درک می باشد و به نظرمی رسد برای اولین بار است که با چنین پدیده ای در فرهنگ کوه نوردی جهان مواجه می شوند !!  در فرهنگ کوه نوردی جهان ، بازگشت از نزدیکی قله را مترادف صعود موفقیت آمیز و فتح قله نمی دانند و از آن با صفاتی مانند   " افتخار آفرین  ،  غرورآفرین  و ... سایت هیئت تهران را ببینید "  یاد نمی کنند . نکته جالب دیگری که در این میان وجود دارد اعتراف سرپرست تیم هیئت تهران به عدم صعود قله گاشربروم ٢ است : 

"کوه نوردان ایرانی به علت وجود نقاب برفی که در اثر بارش‌های روزهای منتهی به 29 تیرماه روی قله شکل گرفته بود و نیز ورود جبهه‌ی هوای نامساعد از صعود انتهای مسیر خودداری می کنند ... وبلاگ کوه نوشت " 

سرپرست تیم هیئت تهران  در همان حال که به عدم صعود کوه نوردان ایرانی _ به هر دلیل ممکن _ اذعان دارد ، فکر می کند مشکل اصلی در عدد فاصله ی مانده به قله است !! و شاید بتوان با کم کردن عدد ذکر شده در گزارش های منتشره _ آن هم در سایت های معتبر کوه نوردی جهان _ بهر حال افکار عمومی کوه نوردی کشورمان را به صعود و فتح گاشربروم ٢ قانع کرد !!

" فاصله‌ی باقیمانده تا قله، بر اساس گزارش نفرات صعودکننده بسیار کمتر از 50 متر بوده است... وبلاگ کوه نوشت "

فتح قله نزد کوه نوردان سراسر جهان ، تعریف و مفهومی بسیار روشن و ساده دارد . تعریف و مفهومی که در آن هیچ گاه کمیت هایی مانند فاصله ی  ۵٠ متر مانده ... ٣٠ متر مانده ... ٢٠ متر مانده و غیره _ ضمن احترام به ارزش های خاص خود _ جایگاه نداشته و ندارد . 

تلاش سرپرست تیم هیئت تهران برای قانع کردن افکار عمومی به صعود قله ی گاشربروم ٢ را بدعتی خطرناک و غیر اخلاقی در فرهنگ کوه نوردی ایران می دانیم . وقتی بتوان با کمیت فاصله ی مانده تا قله به بازی کلامی پرداخت دیگر دور از تصور نیست که بعد از این ، برای بازگشت کوه نوردان و اتمام فعالیت هاشان از فاصله ی ٢٠٠ متری قله ... ٣٠٠ متری قله ... ۵٠٠ متری قله و غیره هم واژه ی صعود و فتح به کار گرفته شود !! 

دلیل واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، علیه دو تیم ایرانی که تابستان امسال در گاشربروم ٢ بودند ، کاملا روشن است !

.


 
کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 .

تلفن تماس :  

2320981 _ 0935 

8267137 _ 0912     فرامرز نصیری

.

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف ، انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران و اعضای هیئت کوه نوردی شهرهای کرمان و بم  برگزار شده است .

.

 با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد.

.


 
در سالروز کودتای 28 مرداد
ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

تصویرهای آن روز سیاه  که بوی کودتا بر تن پایتخت نشست و صدای زنجیر تانک ها و عربده های نظامیان و اوباش طرفدار شاه ٬ هنوز ذهن خسته ی پیرمرد را رها نکرده است . شکست ٬ سنگین بود  . سقوط دولت ملی و تنهایی عظیم سال های غم انگیز تبعید در احمد آباد .  اما پیرمرد هنوز می تواند از زندگی ٬ ایمان و آرمان خود برای استقلال و آزادی میهنش سخن بگوید :

« حیات من و مال و موجودیت من و امثال من در برابر حیات و استقلال و عظمت و سر افرازی میلیون ها ایرانی و نسل های متوالی این مملکت کوچک ترین ارزشی ندارد . از آنچه برایم پیش آمده هیچ تاسفی ندارم و یقین دارم وظیفه ی تاریخی خود را تا سر حد امکان انجام دادم . عمر من و شما و هر کس چند صباحی دیر یا زود به پایان می رسد. ولی آنچه می ماند حیات و سرافرازی یک ملت مظلوم و ستمدیده است ... محمد مصدق »

.


 
پیشنهاد نرم افزار : Google Earth
ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

Google Earth قدرتمندترین نرم افزار جغرافیایی دنیا است . Google Earth قادر است تصاویر دیجیتالی زیبایی از کره زمین را برای کاربر به نمایش گذاشته و به عنوان یکی از بهترین نرم افزار های اطلاعاتی جهت کسب اطلاعات جغرافیایی از مناطق مختلف جهان , مورد استفاده در امور مختلف از جمله   سفر , تجارت , آموزش و ... مورد استفاده قرار گیرد . Google Earth در عین حال برای کوه نوردان نیز برنامه ای بسیار سودمند و جذاب محسوب می شود  .  با توجه به بسته بودن امکان دانلود این نرم افزار از طریق سایت رسمی گوگل (جهت کاربران ایران و سوریه ) آخرین نسخه ی آن را می توانید از طریق لینک زیر دریافت نمائید :

http://rapidshare.com/files/193705015/GE5beta.exe

.

حجم آخرین نسخۀ   Google Earth  (نسخۀ پرتابل) در حدود 40 مگابایت است و برای دانلود آن استفاده از اینترنت پرسرعت توصیه می شود .

.


 
100 سال از عمر بزرگترین یخ قطب جنوب باقی است
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

دانشمندان انگلیسی دریافتند که از عمر یکی از بزرگ ترین یخ های قطب جنوب تنها در حدود 100 سال باقی مانده است . نتایج این تحقیقات که با اندازه گیریهای ماهواره ای انجام شده است نشان می دهد که سطح یخهای جزیره پاین در غرب قاره جنوبگان واقع در قطب جنوب با سرعت 16 متر در سال در حال ذوب شدن است . از سال 1994 این یخ در حدود 90 متر کاهش یافته است و همین ذوب شدگی موجب افزایش سطح آب دریاها شده است .  این محاسبات که برپایه سرعت ذوب یخ در 15 سال اخیر انجام شده است نشان می دهد که قطعه یخ جزیره پاین حداقل 600 سال عمر دارد اما با این سرعت ذوب تنها تا حدود 100 سال دیگر از عمر آن باقی است . نتایج این تحقیقات که در مجله علمی Geophysical Research Letters منتشر شده است نشان می دهد که سرعت ذوب یخ جزیره پاین چهار برابر سریعتر نسبت به 10 سال گذشته است . جام جم آنلاین

.


 
عکس روز
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

خبرگزاری رویترز ( سیل در چین )

.


 
زاینده رود : فراموشی رنگ آب و تصویر
ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

باران که نبارد ، زاینده رود هم رنگ آب را فراموش می کند ؛ همان گونه که گردشگران دیدار از بزرگ ترین پل ایران را . اینجا از آب خبری نیست و خشکی کام زاینده رود را تلخ کرده است ؛ همان گونه که کام دوربین به دوشانی که تا پیش از این از زاینده رود زندگی می گذرانند . دیگر فلاش دوربینی در شبانه های زاینده رود رنگ نمی پاشد و کسی به دنبال دوربین به دستی نمی گردد تا لحظه هایش را کنار آب جاودانه کند ...

جام جم آنلاین


 
کرمان : کشف فسیل 190 میلیون ساله
ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٥ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

تخته سنگی متعلق به دوران ژوراسیک زیرین با قدمت 190 میلیون سال متشکل از 15 رد پای دایناسور در دیواره حوض یک منزل مسکونی در یکی از روستاهای کرمان کشف شد .

مناطق شمالی استان کرمان سرشار از محوطه های معدنی و فسیلی منحصر بفرد در دنیا می باشد که در صورت توجه مسئولان می تواند به بهشت فسیل شناسان دنیا تبدیل شود اما به دلیل عدم برنامه ریزی درخصوص بهره برداری از این پتانسیل بالقوه در منطقه و جذب گردشگران و فسیل شناسان دنیا به این جاذبه توریستی متاسفانه در سالهای اخیر شاهد تخریب بخش عمده ای از این مناطق بوده ایم که درصد قابل توجهی از این تخریب به دلیل عدم آگاهی مردم و خلاء اطلاع رسانی به افراد بومی روی می دهد . طی هفته گذشته یکی از جالب ترین موارد کشف فسیل در این مناطق روی داد ، که می تواند فصل جدیدی در فسیل شناسی دنیا ایجاد کند . در این کشف عجیب تخته سنگی منحصر بفرد با قدمت بیش از 190 میلیون سال ، که رد پای 15 دایناسور متشکل از یک گروه دایناسور گوشت خوار روی آن نقش بسته است در دیواره حوض یک منزل مسکونی در روستایی از توابع شهرستان زرند در استان کرمان بدست آمده است ...

جام جم آنلاین

.


 
حادثه برای یکی از اعضای باشگاه دماوند
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٥ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

محمد رضا قادی مسئول امداد و نجات جمعیت هلال احمر شهرستان دماوند در این خصوص اظهار داشت : متاسفانه بار دیگر قله دماوند خطر ساز شد و باعث مصدومیت یکی ازکوه نوردان شد . قادی ادامه داد : بعداز ظهر روز پنج شنبه از طریق تماس تلفنی که از هلال احمر استان تهران و سازمان امداد و نجات داشتیم مطلع شدیم یک خانم 23 ساله به نام مریم بیات در کمپ سه قله ، دچار مصدومیت شدید شده بود که بعد از هماهنگی های لازم سریعا یک تیم امداد و نجات اعزام شد و با کمک یکی از امدادگران پایگاه پلور تا گوسفندچرا رفتند و از آنجا امدادگران هلال احمر دماوند برای نجات به کمپ سه اعزام شدند .  وی تصریح کرد : این خانم دچار کمبود اکسیژن و کلیه درد شدید شده بود که با کمک تیم اعزامی ، بعد از کمک های اولیه به پایین قله و سپس به بیمارستان دماوند اعزام شد ... خبرگزاری ایسکانیوز

._________________________________________

.

وبلاگ آناپورنا نیز روز شنبه ٢۴ مرداد در یادداشتی با عنوان " چند تا خبر خوب و بد" اشاره ای به این حادثه داشته است . به گفته ی آناپورنا  این کوه نورد حادثه دیده یکی از اعضای باشگاه دماوند است .


 
طرح روز : گرمایش زمین!
ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

.


 
یک دماوند ، هزار سلیقه
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

این روزها خبرهای خوبی از دماوند نمی‌رسد ، بیشتر از یک ماه است که اقدام سازمان میراث فرهنگی برای جاده‌کشی در دماوند، چشم‌های دوستداران طبیعت را به شهر رینه دوخته است؛ همان شهری که هنوز کوچه‌هایش آسفالت ندارد ولی مسوولان محلی می‌گویند برای رفاه حال کوه نوردان باید در کوه جاده‌کشی کرد . البته خبر آسفالته شدن این جاده صحت ندارد و تنها مسیر دامنه تا استراحتگاه گوسفندسرا ، خاکریزی و تسطیح شده است ؛ اما دوستداران طبیعت و فعالان محیط زیست که روز پنجشنبه درست در کنار تابلویی که می‌گوید کوه دماوند یک اثر ملی است ، گردهم آمدند تا بگویند اگر پافشاری آنان و کمک خبرنگاران نبود، تاکنون این راه آسفالت شده بود .

البته آنها حدس‌هایی را مطرح می‌کنند و این احتمال را می‌دهند که دست‌هایی در کار است که قصد احداث هتل در این منطقه و فروش زمین‌های آن را دارد ؛ اما جاده‌کشی در مسیر قله شاید تنها بخشی از مشکلات دماوند باشد؛ چرا که وجود انبوه آشغال در منطقه و بوی نامطبوعی که از آن بلند می‌شود، در کنار معادنی که هر یک با مجوزهای دولتی مشغول به کارند، تخریب در این کوه را با شدتی بیشتر از احداث یک جاده دنبال می‌کنند . 
روز پنجشنبه عبداله اشتری رئیس انجمن حفاظت از محیط کوهستان خبر داد که در ارتفاع 3800 متری کوه دماوند سازمان صنایع و معادن مجوز بهره‌برداری از یک معدن سنگ را صادر کرده است. این در حالی است که یکی از کوه نوردانی که مرتب به آن منطقه می‌رود نیز فعالیت این معدن را تایید کرده است حتی خبرنگاران حاضر در منطقه نیز به چشم دیدند چطور 2 معدن پوکه معدنی در «رینه» پوشش گیاهی بخش زیادی از کوه را از بین برده و انبوهی از خاک نرم و روان را در سراسر منطقه پراکنده کرده است...

گزارشی از جام جم آنلاین

.


 
پیشنهاد کتاب : هنر سیر و سفر
ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

آلن دوباتن

آلن دو باتن نویسنده عجیبی است . با خواندن کتاب هایش آدم با وجهی از زندگی و موضوعات آشنا می‌شود که قبلا اصلا فکرش را هم نمی‌کرده  و البته این وجه و زاویه جدید حاصل فکری است که اصلا شرقی نیست بنابراین لزوما برای ما آدم‌های اینور کره خاک خیلی هم ملموس نیست. اما خب ، جالب است ! و حالا کتاب سومی از او ترجمه شده و به بازار آمده. کتاب نه مقدمه دارد و نه در پشت جلد چیز دندان‌گیری توضیح داده شده. تنها توضیح بنابراین نام کتاب است و شهرت نویسنده، که در ملک ما خیلی زیاد نیست ...اینترنت

« مکان های اندکی به اندازه هواپیما ، کشتی یا قطار در حال حرکت منشا گفت و گوهای درونی هستند . گویی همبستگی غریبی میان چیزی که مقابل چشم مان قرار دارد و افکار درون ذهنمان وجود دارد : گاهی افکار بزرگ به مناظر عظیم نیاز دارند و افکار جدید به مکان های جدید ... از متن کتاب » 


نویسنده: آلن دو باتن
مترجم: گلی امامی
ناشر: نیلوفر
تعداد صفحات: 286
قیمت: 3300 تومان
چاپ: اول، 1385

 


 
تلاش تازه کشورها برای مبارزه با گرمایش زمین
ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

در تلاشی تازه برای کنترل تاثیرات نامطلوب تغییر آب و هوای کره زمین ، یک هزار نماینده از نزدیک به 200 کشور جهان امروز در شهر بن در آلمان گرد آمده اند تا در باره پیمانی جدید برای مبارزه با گرمایش زمین مذاکره کنند . 

 گفتگوهای بن در حالی برگزار شده است که بیم می رود ادامه اختلاف نظر میان کشورهای صنعتی و کشورهای در حال توسعه در مورد کاهش گازهای گلخانه ای باعث شود تلاش های تازه نیز به بن بست کشیده شود ... کشورهای صنعتی وعده داده اند تولید گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهند اما کشورهای فقیر می گویند که ابعاد این کاهش کافی نیست .  در مقابل از چین و هند خواسته شده است تا به کاهش گازهای گلخانه ای خود، که به سرعت افزایش می یابد ، متعهد شوند اما دو کشور می گویند آنها هنوز در حال توسعه هستند و نمی توانند به این خواسته تن در دهند ...

گزارشی از  BBC

.


 
گاشربروم 2 : تیم هیئت تهران و سراب از نزدیکی قله بازگشتند ...
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

 عملکرد دو تیم ایرانی ( هیئت کوه نوردی استان تهران و شهرستان سراب ) که تابستان امسال برای صعود قله ی گاشربروم ٢ اقدام کردند دارای نکاتی تاریخی (!) و قابل توجه می باشد :

برای اولین بار در تاریخ برنامه ها و فعالیت های هیمالیانوردی تیم های ایرانی ، شاهد انتشار واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، نسبت به عملکرد  کوه نوردان کشورمان ، در سایت های معتبر و مطرح کوه نوردی جهان بودیم و از این جهت لازم است به سرپرستان این دو تیم تبریک بگوئیم !!  حیرت و شگفتی آنان از رفتار این دو تیم ایرانی را به خوبی می توانیم در گزارش های ارسالی شان ببینیم . در حالی که قله را صعود نکرده اند ... در حالی که از نزدیکی قله برگشته اند اما با این حال برای خود جشن پیروزی می گیرند :

" بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید . با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند ... گزارش دانیلا پرتقالی  "

رفتار ایرانی ها برای آنان غیرقابل درک می باشد و به نظرمی رسد برای اولین بار است که با چنین پدیده ای در فرهنگ کوه نوردی جهان مواجه می شوند !!  در فرهنگ کوه نوردی جهان ، بازگشت از نزدیکی قله را مترادف صعود موفقیت آمیز و فتح قله نمی دانند و از آن با صفاتی مانند   " افتخار آفرین  ،  غرورآفرین  و ... سایت هیئت تهران را ببینید "  یاد نمی کنند . نکته جالب دیگری که در این میان وجود دارد اعتراف سرپرست تیم هیئت تهران به عدم صعود قله گاشربروم ٢ است : 

"کوه نوردان ایرانی به علت وجود نقاب برفی که در اثر بارش‌های روزهای منتهی به 29 تیرماه روی قله شکل گرفته بود و نیز ورود جبهه‌ی هوای نامساعد از صعود انتهای مسیر خودداری می کنند ... وبلاگ کوه نوشت " 

سرپرست تیم هیئت تهران  در همان حال که به عدم صعود کوه نوردان ایرانی _ به هر دلیل ممکن _ اذعان دارد ، فکر می کند مشکل اصلی در عدد فاصله ی مانده به قله است !! و شاید بتوان با کم کردن عدد ذکر شده در گزارش های منتشره _ آن هم در سایت های معتبر کوه نوردی جهان _ بهر حال افکار عمومی کوه نوردی کشورمان را به صعود و فتح گاشربروم ٢ قانع کرد !!

" فاصله‌ی باقیمانده تا قله، بر اساس گزارش نفرات صعودکننده بسیار کمتر از 50 متر بوده است... وبلاگ کوه نوشت "

فتح قله نزد کوه نوردان سراسر جهان ، تعریف و مفهومی بسیار روشن و ساده دارد . تعریف و مفهومی که در آن هیچ گاه کمیت هایی مانند فاصله ی  ۵٠ متر مانده ... ٣٠ متر مانده ... ٢٠ متر مانده و غیره _ ضمن احترام به ارزش های خاص خود _ جایگاه نداشته و ندارد . 

تلاش سرپرست تیم هیئت تهران برای قانع کردن افکار عمومی به صعود قله ی گاشربروم ٢ را بدعتی خطرناک و غیر اخلاقی در فرهنگ کوه نوردی ایران می دانیم . وقتی بتوان با کمیت فاصله ی مانده تا قله به بازی کلامی پرداخت دیگر دور از تصور نیست که بعد از این ، برای بازگشت کوه نوردان و اتمام فعالیت هاشان از فاصله ی ٢٠٠ متری قله ... ٣٠٠ متری قله ... ۵٠٠ متری قله و غیره هم واژه ی صعود و فتح به کار گرفته شود !! 

دلیل واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، علیه دو تیم ایرانی که تابستان امسال در گاشربروم ٢ بودند ، کاملا روشن است !

.


 
گاشربروم 2 : صعود تیم کوه نوردان گرگانی
ساعت ۱:۳۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

 File:Gasherbrum2.jpg

حسین اصغری ( عضو باشگاه کوهنوردی آفاق و دماوند گرگان) و محمد رضا میر احمدی (عضو باشگاه کوه نوردی دماوند گرگان )  بعد از تلاشی پیگیر موفق شدند قله 8035 متری گاشربروم دو  را در ساعت 2.30 دقیقه ظهر    August 2, 2009  صعود نمایند و بدین ترتیب نام کوه نوردان گرگانی را در لیست باشگاه هشت هزارمتری های جهان قرار دهند . حسین اصغری طی تماس تلفنی که از کمپ اصلی برقرار گردیده بود اعلام کرد : این صعود در شرایط دشوار جوی صورت پذیرفته و هم اکنون حال هر دو آنها خوب می باشد . ایشان در خصوص وضعیت دیگر تیم های مستقر در هیمالیا اعلام کرد  اغلب تیم های حاضر در منطقه به خاطر شرایط خاص جوی موفق به صعود قلل مورد نظر خود نگردیده اند و تنها تعداد اندکی از کوه نوردان موفق به صعود قله های مورد نظر خود شدند .  لازم به ذکر است قله گاشربروم 2 در منطقه قراقروم حد فاصل کشورهای پاکستان و چین قرار دارد و سیزدهمین قله بلند دنیا می باشد .

وبلاگ : باشگاه کوه نوردی آفاق گرگان

www.afaghmount.blogfa.com

 


 
کشف 350 گونه جدید در کوهستان هیمالیا
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

محققان علوم زیستی نپال موفق شدند 350 گونه جدید از انواع جانداران را در رشته کوه‌های هیمالیا کشف کنند . «طارق عزیز»، رییس صندوق حفاظت از حیات‌وحش و گونه‌های جانوری و گیاهی موجود در هیمالیا گفت : در تحقیقات و جستجوهای اخیر ، محققان و پژوهشگران موفق شدند یک گونه جدید از قورباغه پرنده، ‌یک غزال کوچک و یک گربه‌ماهی را در رشته‌ کوه‌های هیمالیا بیابند .  رشته‌کوه‌های هیمالیا از نظر منابع طبیعی و گونه‌های جانوری و گیاهی بسیار غنی است و طی یک دهه اخیر گونه‌های فراوانی در این ناحیه کوهستانی یافت شده است که در نوع خود بی نظیر هستند .  وی افزود: اگرچه این گونه‌ها خود را با محیط زیست هیمالیا سازگار کرده‌اند ، اما تاثیرات مخرب افزایش دمای هوا و تغییرات ناخوشایند جوی که ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای و توسعه یافتن کشورها و شهرها و به تبع آن تخریب جنگل‌ها و افزایش فعالیت کارخانجات است بر زندگی این موجودات زیبا و کم‌نظیر اثر گذاشته است. رییس صندوق حفاظت از حیات‌وحش و گونه‌های جانوری و گیاهی هیمالیا در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس، خاطرنشان کرد: برنامه‌ها و تحقیقات صورت گرفته، نواحی کوهستانی در هندوستان، نپال و بوتان را در بر می‌گیرد . علاوه بر این، نواحی دیگری نظیر میانمار و تبت نیز جزو برنامه پوششی حفاظت از گونه‌های جانوری و گیاهی قرار دارند.  طی تحقیقات جانور‌شناسان انگلیسی، امریکایی و نپالی در کوهستان هیمالیا طی سال‌های 1998 میلادی تا 2008 میلادی، 21 گونه جدید از گل ارکیده، 16 گونه جدید از خزندگان، 14 گونه ماهی، دو گونه پرنده، دو گونه پستاندار و دست‌کم 60 گونه جدید از جانوران بی مهره در این نواحی کوهستانی یافت شده است . گفته می‌شود یک گونه جدید جانوری که در این کوهستان یافت شده، یک نوع غزال کوچک است که 60 تا 80 سانتیمتر ارتفاع دارد  و  وزن این حیوان  مینیاتوری  به 11  کیلوگرم   می رسد.

خبرگزاری ایسنا

.


 
وب نوردی : رضا آموزگار
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

بازی کوه نوردی

این روزها بازی های آنلاین اینترنتی هواداران بیشماری پیدا کرده، از تراوین گرفته تا بازی های دیگر. بین این بازی ها، بازی هایی نیز درباره کوه نوردی و سنگ نوردی وجود داره که دیدنشون خالی از لطف نیست .

دانلود بازی Climbing    دانلود بازی Everest    

 صعود به روش Cyberclimber

.

.

لینک های دانلود در وبلاگ : کوه نوردی    http://amouzegar.blogfa.com

.


 
ایتالیائی ها در ارتفاعات ایران
ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

تیمی متشکل از 50 کوه نورد و صحرانورد حرفه‌ای ایتالیایی در آغاز سفر خود به ایران، به کوه‌های آذربایجان شرقی صعود کردند . این گردشگران که از طریق مرز بازرگان وارد ایران شده‌اند، سفری 17 روزه را به قصد دیدن و صعود به کوه‌های مهم کشورمان آغاز کرده‌اند .  گردشگران ایتالیایی در نخستین گام، در دو روز متوالی به ارتفاعات قلعه بابک در شهرستان کلیبر و همچنین کوه سهند صعود کردند .
آقای روبرتو راهنما و مطلع این گروه، که پیش از این نیز سفرهایی به کشورمان را تجربه کرده است گفت: سال قبل برای تعیین محل‌ها و شناسایی مسیری که امسال برای دیدن آن آمده‌ایم به ایران سفر کردم اما ایران را با ده‌ها سفر هم نمی‌توان به طور کامل دید و به طور قطع هنوز جاهای دیدنی زیادی در ایران هست که آنها را ندیده‌ایم . به گفته وی، اقلیم گوناگون و متنوع ایران و همچنین امنیت خاطری که مسافران در هنگام سفر از آن برخوردارند، از ویژگی‌های منحصر به فرد و ارزشمند کشور ایران محسوب می‌شود ... خبرگزاری فارس

.


 
اجازه جاده سازی در ارتفاعات علم کوه داده نمی شود
ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

مدیرکل حفاظت از محیط زیست مازندران از هرگونه اقدامات انجام شده برای جاده سازی در ارتفاعات علم کوه اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: صورتجلسه ای مبنی بر همکاری و وظایف محیط زیست استان از طریق استانداری به این اداره کل ارائه نشده است .

علی اشرفی پور در گفتگو با خبرنگار مهر در ساری افزود: در جریان صورتجلسه منعقد شده در استانداری و فرمانداری چالوس مبنی بر احداث ابنیه و جاده در کلاردشت نبوده و مسئولان حاضر در جلسه مورد نظر هیچ اطلاعاتی در مورد محتویات این جلسه به ما ارائه نداده اند . وی با تایید خبر مهر که گفته شده کلاردشت نیازی به جاده سازی ندارد و جاده سازی سبب رفع محرومیت منطقه نخواهد شد ، خاطرنشان کرد: ساخت و سازهای بی رویه که از سالیان متمادی در کلاردشت انجام شده این منطقه بکر گردشگری را رنج می دهد تا جایی که این ساخت و سازهای بی رویه فرصت سرمایه گذاری مطلوب گردشگری را تا حدود زیادی سلب کرده است .  مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه کلاردشت دارای زیست بوم منحصر به فردی در سطح ملی است، عنوان کرد: ارتفاعات قلل معروف علم کوه، سیاه کمان و تخت سلیمان جزو  آثار طبیعی  ملی  کشور  بوده  که  بی تردید اگر جاده ای بخواهد از کلاردشت به سمت طالقان احداث شود توجیه اقتصادی و زیست محیطی نخواهد داشت . اشرفی پور با بیان اینکه هم اکنون آزاد راه تهران - شمال در جوار جاده چالوس در حال احداث است ، یادآور شد: اداره کل محیط زیست مازندران اجازه احداث جاده کلاردشت به طالقان را به هیچ دستگاه مجری نخواهد داد ... خبرگزاری مهر

.عکس از : فرامرز نصیری ( منطقه ی حصارچال )


 
پخش اذان برای اولین بار از قله اورست
ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

یک کوه نورد عربستانی که دو روز پیش به همراه یک گروه 4 نفره به قله اورست رسید، لحظاتی پس از رسیدن به مقصد، اذان گفت . بدین ترتیب برای اولین بار صدای اذان از بلندترین قله جهان پخش شد .

"فاروق بن سعد زومان" اولین کوه نورد عربستانی است که موفق شد به قله اورست برسد . او به همراه یک گروه چهار نفره که شامل یک آمریکایی، انگلیسی، کانادایی و عمانی بودند، موفق شد قله اورست را فتح کند . "فاروق بن سعد زومان" که 30 سال سن دارد، در ادامه گفت: من سالها بود که آرزو داشتم به قله اورست برسم تا بتوانم بر روی آن اذان بگویم . حدود یک سال و نیم پیش تصمیم جدی گرفتم که خود را به این قله برسانم و آرزویم را برآورده کنم . البته سفر به قله اورست کاری بسیار سخت و خطرناک بود و فقط ایمان به خدا و دعا کردن ، کمک کرد تا بتوانیم این کار را به پایان برسانیم . "زومان" همچنین افزود: البته من طی هفت سال گذشته کوه‌های زیادی را در کشورهای مختلف جهان پیموده‌ام و تنها آرزوی باقیمانده‌ام رسیدن به قله اورست بود.

خبرگزاری شمال نیوز

.


 
دماوند : مرگ در ارتفاع !
ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

روز چهارشنبه ٢١ مرداد  ٨٨  کوه نوردان حاضر در مسیر جنوبی قله ی دماوند و در ارتفاع ۴١۵٠ متری ( بارگاه سوم )  شاهد مرگ دلخراش مردی ۴٠ _ ۴۴ ساله به نام تراب سلیمی بودند . گفته می شود علت مرگ او ایست قلبی بوده است .  جسد این کوه نورد خیلی زود توسط دوستان وی _ و پس از اطلاع به مسئولین قرارگاه فدراسیون در پلور _ به پایین حمل گردید .

.عکس از : کلاغ ها

.


 
کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS
ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 .

تلفن تماس :  

2320981 _ 0935 

8267137 _ 0912     فرامرز نصیری

.

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف ، انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران و اعضای هیئت کوه نوردی شهرهای کرمان و بم  برگزار شده است .

.

 با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد.

.


 
گاشربروم 2 : ایرانی ها از نزدیکی قله بازگشتند ...
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

عملکرد دو تیم ایرانی ( هیئت کوه نوردی استان تهران و شهرستان سراب ) که تابستان امسال برای صعود قله ی گاشربروم ٢ اقدام کردند دارای نکاتی تاریخی (!) و قابل توجه می باشد :

برای اولین بار در تاریخ برنامه ها و فعالیت های هیمالیانوردی تیم های ایرانی ، شاهد انتشار واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، نسبت به عملکرد  کوه نوردان کشورمان ، در سایت های معتبر و مطرح کوه نوردی جهان بودیم و از این جهت لازم است به سرپرستان این دو تیم تبریک بگوئیم !!  حیرت و شگفتی آنان از رفتار این دو تیم ایرانی را به خوبی می توانیم در گزارش های ارسالی شان ببینیم . در حالی که قله را صعود نکرده اند ... در حالی که از نزدیکی قله برگشته اند اما با این حال برای خود جشن پیروزی می گیرند :

" بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید . با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند ... گزارش دانیلا پرتقالی  "

رفتار ایرانی ها برای آنان غیرقابل درک می باشد و به نظرمی رسد برای اولین بار است که با چنین پدیده ای در فرهنگ کوه نوردی جهان مواجه می شوند !!  در فرهنگ کوه نوردی جهان ، بازگشت از نزدیکی قله را مترادف صعود موفقیت آمیز و فتح قله نمی دانند و از آن با صفاتی مانند   " افتخار آفرین  ،  غرورآفرین  و ... سایت هیئت تهران را ببینید "  یاد نمی کنند . نکته جالب دیگری که در این میان وجود دارد اعتراف سرپرست تیم هیئت تهران به عدم صعود قله گاشربروم ٢ است : 

"کوه نوردان ایرانی به علت وجود نقاب برفی که در اثر بارش‌های روزهای منتهی به 29 تیرماه روی قله شکل گرفته بود و نیز ورود جبهه‌ی هوای نامساعد از صعود انتهای مسیر خودداری می کنند ... وبلاگ کوه نوشت

و در همان حال که به عدم صعود کوه نوردان ایرانی _ به هر دلیل ممکن _ اذعان دارد ، فکر می کند مشکل اصلی در عدد فاصله ی مانده به قله است !! و شاید بتوان با کم کردن عدد ذکر شده در گزارش های منتشره _ آن هم در سایت های معتبر کوه نوردی جهان _ بهر حال افکار عمومی کوه نوردی کشورمان را به صعود و فتح گاشربروم ٢ قانع کرد !!

" فاصله‌ی باقیمانده تا قله، بر اساس گزارش نفرات صعودکننده بسیار کمتر از 50 متر بوده است... وبلاگ کوه نوشت "

فتح قله نزد کوه نوردان سراسر جهان ، تعریف و مفهومی بسیار روشن و ساده دارد . تعریف و مفهومی که در آن هیچ گاه کمیت هایی مانند فاصله ی  ۵٠ متر مانده ... ٣٠ متر مانده ... ٢٠ متر مانده و غیره _ ضمن احترام به ارزش های خاص خود _ جایگاه نداشته و ندارد . 

تلاش سرپرست تیم هیئت تهران برای قانع کردن افکار عمومی به صعود قله ی گاشربروم ٢ را بدعتی خطرناک و غیر اخلاقی در فرهنگ کوه نوردی ایران می دانیم . وقتی بتوان با کمیت فاصله ی مانده تا قله به بازی کلامی پرداخت دیگر دور از تصور نیست که بعد از این ، برای بازگشت کوه نوردان و اتمام فعالیت هاشان از فاصله ی ٢٠٠ متری قله ... ٣٠٠ متری قله ... ۵٠٠ متری قله و غیره هم واژه ی صعود و فتح به کار گرفته شود !! 

دلیل واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، علیه دو تیم ایرانی که تابستان امسال در گاشربروم ٢ بودند ، کاملا روشن است !

.


 
هوای نسبتا سرد و مه آلود ساکنان اردبیل را شگفت زده کرد
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

نفوذ ناگهانی هوای بطور نسبی سرد و مه آلود درتابستان باعث شگفتی ساکنان اردبیل و نقاطی از این استان شده است . همزمان با آخرین دقایق پرتو افشانی آفتاب در شامگاه یکشنبه و در پی وزش باد بطور نسبی شدید، موجی از هوای نسبتا سرد اردبیل را فرا گرفت به گونه ای که ساکنان این شهرستان به ویژه در نقاط سردسیر و کوهستانی به استفاده از پوشاک ضخیم روی آورده اند. وزش باد که براساس اعلام هواشناسی اردبیل سرعت آن بین 36 تا 72 کیلومتر در ساعت متغیر است ابرهای کم ارتفاع را از جانب شرق شهرستان اردبیل با سرعت زیادی به سوی غرب و جایی که کوه 4811 متری سبلان واقع شده است ، می راند ... خبرگزاری ایرنا

.


 
عکس روز
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

خبرگزاری رویترز ( هیمالیای هند )

.


 
حسین رضایی : تلاش برای استنتاج منصفانه و معتبر
ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

در ارتباط با یادداشت چندی پیش این وبلاگ با عنوان " گاشربروم ٢ : رفتارهای بحران ساز فرشاد خلیلی " متن توضیحی زیر از سوی حسین رضایی ، نویسنده وبلاگ کوه نوشت و مسئول روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی ، در بخش پیام ها منتشر شد . با تشکر و سپاس فراوان از توجه و احساس مسئولیت ایشان ...

.

.

با سلام
جهت اطلاع شما و خوانندگان گرامی ؛
تصریح می کنم ؛ فرآیند انتشار اخبار اینچنینی توسط کارگروه روابط عمومی فدراسیون - در جریان صعودهای برون مرزی - بر اساس گزارش های رسیده از سرپرستی تیم ها و انتقال آن توسط مسئولین فدراسیون به بنده و یا هم کارانم  صورت می گیرد ؛ گزارش هائی که بنا بر صحت آن هاست و نه نشر اکاذیب ! ... لذا در مواردی از این دست که به دلیل مناقشه ای بین اعضای تیم گفتمان های انتقادی و تکذیب یکدیگر صورت می گیرد و یا متعاقباً بر اساس سایر منابع خبری ، شواهدی دال بر سقم اخبار صعود منتشر می شود ؛ رسالت ما تنویر افکار عمومی با درخواست از همان منابع خبری ، یعنی سرپرستان تیم هاست که امیدوارم در این موارد آقایان : "کاشفی" و "خلیلی" عنایت لازم را مبذول نمایند تا ناظران و مخاطبان ، یک طرفه به قاضی نروند و اساساً با بررسی توضیحات طرفین استنتاج منصفانه و معتبری داشته باشند !

 


 
پیشنهاد موسیقی : Hasta Siempre Comandante Che Guevara
ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

« ترانه ی زیبای  Hasta Siempre Comandante Che Guevara  از معروف‌ترین ترانه‌هایی است که در ستایش Che Guevara پزشک، چریک، سیاستمدار و انقلابی معروف آمریکای لاتین ساخته شده است . این آهنگ در سال 1965 توسط Carlos Puebla خواننده و آهنگ‌ساز کوبایی سروده و اجرا شد . متن این آهنگ جوابی‌ست به نامه‌ خداحافظی چه‌گوارا زمانی‌که کوبا را ترک کرد . این آهنگ توسط خوانندگان زیادی بازخوانی شده است که از میان اجراهای مختلف آن می‌توان به اجرای Victor Jara، Nathalie Cardone، Joan Baez، Soledad Bravo، Oscar Chavez، Buena Vista Social Club، Maria Farantouri اشاره کرد... منیع : اینترنت »

.

دانلود این ترانه ی به یاد ماندنی با اجرای گروه Buena Vista Social Club :

http://www.4shared.com/file/..._-_hasta_siempre_comandante_che_guevara.html


.


 
پیشنهاد کتاب : " تو مشغول مردن ات بودی "
ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

« زنی دارد روی پیشخوان کتاب های تازه فروشگاه «چشمه» به زحمت از میان دریایی، دریاچه یی، اقیانوسی راه باز می کند و پیش می رود. اگر داستان مرگ ویرجینیا وولف را بدانید ، بدون معطلی یاد او می افتید که یک روز صبح نامه یی نوشت، جیب هایش را از سنگریزه سنگین کرد و آرام به درون آب خزید و مرد . ویرجینیا وولف آن روز صبح چه لباسی تنش بود؟ نمی دانم اما این زن که پشتش به ما است، قرمز پوشیده و موهای بلندی دارد. لباس قرمزش و وهم و رازی که خودش را و پیرامونش را گرفته او را بیشتر از روی جلد کتاب های دیگری که کنارش نشسته اند، توی چشم آورده. روی جلد کتاب های دیگر که بیشترشان زمینه سفید دارند، طرح های درهم و برهمی هستند که بعضی از آنها به «عنوان کتاب» ربط دارند، بعضی بی ربطند و بعضی انتزاعی اند اما هیچ کدام شان مثل همین زن قرمز پوش در نگاه اول خودش را توی چشم فرو نمی کند. زن عکس روی جلد کتاب «تو مشغول مردن ات بودی» است که تازه وارد بازار کتاب شده. روی جلد نوشته شده کتاب گزیده یی از شعر و عکس جهان است که محمدرضا فرزاد آن را ترجمه کرده و ورق که می زنی، توی ورق های گلاسه شعرها در کنار عکس ها نشسته اند. «تو مشغول مردن ات بودی» را «حرفه هنرمند» منتشر کرده و قیمتش هشت هزار و 500 تومان است... روزنامه اعتماد ١١/۵/٨٨ »

.


 
خداحافظ حصارچال !
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

« منطقه تخت سلیمان یکی از مناطق حائز اهمیت از لحاظ کوه نوردی به شمار می رود. چهل قله ی بالای چهار هزار متر در این منطقه وجود دارد؛ که بلند ترین آن قله ی علم کوه به ارتفاع 4850 متر دومین قله بلند ایران محسوب می شود . بزرگترین یخچال های طبیعی ایران در اینجا واقع شده است . از هر منظری که به این سرزمین بنگریم بی شک میراث گران بهایی است که می بایست در حفظ و نگهداری آن نهایت تلاش و کوشش خود را انجام دهیم .  متأسفانه با خبر شدیم ، بنا به دلایلی که کارشناسانه به نظر نمی رسد قرار است جاده ای که شرکت مترو تا تنگ گلو احداث کرده است ، توسعه یافته و با عبور از حصارچال به طالقان برسد و به قولی با احداث این جاده کلاردشت از بن بست خارج شود . 

 آیا احداث این جاده صدمات جبران ناپذیری به طبیعت بکر و گونه های گیاهی این منطقه و حیات وحش آن وارد نمی آورد! اگر هدف کم کردن مسافت تهران با منطقه شمال است با توجه به اینکه آزاد راه تهران-شمال در دست احداث می باشد آیا اجرای دو پروژه با رویکرد موازی از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی منطقی به نظر می رسد؟! »

از وبلاگ : گروه کوه نوردی کالاهو ( کلاردشت )

http://kalahoo.blogfa.com

عکس از فرامرز نصیری

.

.


 
عکس روز : کاظم فریدیان در دومین جلسه ی دادگاه
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

عکس از : خبرگزاری مهر

.کاظم فریدیان    عضوی از خانواده ی   بزرگ  کوه نوردی ایران   است  و خواست  آزادی  او   ،   می تواند و باید  که   " خواست  همگانی افکار عمومی جامعه  کوه نوردی"   این سرزمین باشد . انعکاس و پیگیری این خواست از طریق مجاری قانونی ( فدراسیون ، سازمان ورزش ، قوه قضائیه و ... ) کمترین وظیفه ای است که هم اکنون بر دوش همگان سنگینی می کند !

از فدراسیون کوه نوردی و انجمن کوه نوردان _ که همواره خود را متولی ، سخن گو و نماینده ی کوه نوردی ایران می نامند _ از پیش کسوتان و شخصیت های نام آشنا و تاثیر گذار این ورزش و هم چنین از تمامی کوه نوردان کشورمان انتظار می رود که به هر طریق ممکن ، برای انعکاس و پیگیری خواست " آزادی کاظم فریدیان " تلاش کنند .

.


 
گاشربروم 2 : رفتارهای بحران ساز فرشاد خلیلی خوشه مهر
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

 « روز چهارشنبه (۱۴/۵/۸۸) پس از بیست و دو روز سرگردانی در کمپ یک و بارگاه اصلی قله گاشربروم ۲ و اقامت اجباری در شهرهای اسکاردو و اسلام آباد، سرانجام به ایران برگشتم . در فرودگاه از درج ناجوانمردانه ی مشتی دروغ با مضمون زیر در وب سایت فدراسیون کوه نوردی با خبر شدم : ( دکتر جوادی ، پزشک تیم هیات کوه نوردی سراب که اصرار بر قرار گرفتن در ترکیب تیم حمله به قله را داشته است ، پس از عدم تمکین از سرپرست تیم که به دلیل عدم آمادگی و ملاحظات پشتیبانی تیم، با صعود وی به قله موافقت نکرده، در نهایت پس از مراجعت به کمپ اصلی، زمینه ی بازگشتش به ایران فراهم گردیده است ) وقتی از مسئول روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی ، آقای حسین رضایی در مورد منبع خبر پرسیدم، ایشان اعلام کرد که خبر را فرشاد خلیلی خوشه مهر (سرپرست تیم هیات کوه نوردی سراب) داده است . اینجانب توضیح رفتارهای بحران ساز سرپرست تیم را ، حداقل در شرایط فعلی ، به مصلحت جامعه کوه نوردی و فدراسیون نمی بینم ولی ناچارم برای روشن شدن حقیقت به چند مورد اشاره کنم... از توضیحات ابوالفضل جوادی دکتر تیم شهرستان سراب در برنامه ی گاشربروم ٢ »

ادامه ی مطلب را در وبلاگ کوه نیوز بخوانید :

http://www.koohnews.blogfa.com

. 


 
خبر صعود گاشربروم 2 صحت ندارد !!
ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

سرانجام در واکنش به انتشار گزارش کوه نورد پرتقالی Daniela  در دو سایت مطرح و مورد توجه کوه نوردی جهان k2climb.net  و  mounteverest.net که در آن به موضوع عدم صعود کامل و موفقیت آمیز قله ی گاشربروم ٢ توسط تیم های ایرانی ( هیئت تهران و شهرستان سراب ) و هم چنین انداختن کیسه ی زباله شان در شکاف یخی کمپ ١ اشاره کرده بود ، صبح امروز هیئت کوه نوردی استان تهران در سایت رسمی خود به ارائه ی توضیحاتی پیرامون این دو مسئله پرداخت .

.Daniela در گزارش خود نوشته است " ... باز چند تلاش برای صعود به گاشربروم 2 توسط یک تیم فدراسیون کوه نوردی ایران ، یک کوه نورد لهستانی و یک اسپانیایی در حال انجام بود . بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید ، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید. با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود ... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند ) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود... ترجمه از وبلاگ http://newfarid.blogfa.com "  و هیئت کوه نوردی استان تهران در بیانیه ی خود ، ضمن تائید این مسئله و عدم صعود کامل و موفقیت آمیز تیم های ایرانی مستقر در منطقه ، به بیان دلایل و علت های آن می پردازد : " به علت شکننده بودن نقاب برفی (به علت بارش های روزهای قبل) ، عدم امنیت لازم و احتمال سقوط ،‌ همچنین پیش بینی های هوای بد در بعدازظهر این روز ، باد شدید و پوشیده شدن منطقه در مه، نفرات صعود کننده برروی نقاب نرفتند ...و تنها نکته ی قابل اشاره و نقد در گزارش Daniela را میزان عدد ذکر شده در فاصله ی مانده به قله و اتمام برنامه توسط کوه نوردان ایرانی می داند !!   Daniela می گوید ایرانی ها از ۵٠ متری قله برگشته اند و هیئت کوه نوردی استان تهران می گوید : " اما این فاصله 50 متر نبوده و کمتر از این مقدار اعلام شده است ، چون در آنجا ابزار سنجش دقیق وجود نداشته نفرات فاصله باقی مانده را با توجه به مشاهدات خود کمتر از این مقدار برآورد کرده اند "  و بعد طی جملاتی که می تواند در حکم توجیه یا تسکین یا به مثابه ی التیامی برای پذیرش دردناک (!) خبر عدم صعود کامل و موفقیت آمیز تیم اعزامی شان به قله ی گاشربروم٢ باشد می نویسد : "  این موضوع به هیچ وجه نمی تواند باارزش بودن صعود انجام شده را با توجه به تعداد نفرات حاضر در کمپ اصلی (حدود شصت و چند نفر کوه نورد) و شرایط جوی موجود خدشه دار کند "

در باره ی توضیحات هیئت کوه نوردی استان تهران شاید ذکر دو نکته ضروری باشد :

١_ آنچه اهمیت دارد   _  و از متن توضیحی منتشر شده نیز استنباط می شود  _  این است که  " قله صعود نشده است " و "خبر صعود صحت ندارد "  حالا چه از ۵٠ متری مانده به قله برگشته باشند ( به قول  Daniela ) یا از عددی کمتر از این ( به قول هیئت تهران ) یا از ٣٠ متری ... ( به قول مسئولین تیم شهرستان سراب ) بهرحال هیچ یک از اعضای دو تیم ایرانی موفق به صعود قله ی گاشربروم ٢ نشده اند .

٢_ اشاره و توجه و پیگیری موضوع  عدم صعود دو تیم ایرانی ، بنا به هیچ منطق و استدلال و استنباطی نمی تواند مترادف  خدشه یا زیر سوال بردن ارزش های ورزشی این برنامه و تلاش های اعضای این دو تیم باشد و هم چنان که کوه نورد پرتقالی نیز در گزارش خود نوشته است : " ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند. با این حال ، آنان شایسته تبریک گویی به خاطر نزدیک شدن بسیار نزدیک به قله در چنین روز پر بادی هستند...ترجمه از وبلاگ http://newfarid.blogfa.com  "

.


 
گاشربروم 2 : پرسش در باره ی عملکرد تیم های ایرانی
ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

یکی از خوانندگان این وبلاگ ، در ارتباط با مطالب مندرج در سایتk2climb.net  ، پرسش هائی را در مورد عملکرد تیم هائی ایرانی ( هیئت تهران و شهرستان سراب ) در برنامه ی اخیرشان به قله گاشربروم ٢ مطرح کرده است . پرسش در باره ی نادرستی خبر صعود به قله و هم چنین انداختن کیسه زباله در شکاف های یخی کمپ یک : 

آیا تیم سراب و هیئت تهران گاشربروم 2 را صعود کرده اند یا از 50 متری قله بعلت نداشتن طناب ثابت و خطرناک بودن مسیر برگشته اند.آیا انداختن زباله به داخل شکاف یخی در کمپ یک توسط تیم ایران حقیقت دارد؟ اینجا را ببینید:

http://k2climb.net/news.php?id=18543

.

Altitude Junkies' members Arian and Michael with the Iranians' garbage bag in CI

 

با توجه به اعتبار و اصالت خبری سایت k2climb.net چه کسی پاسخ گوی مطالب نوشته شده در این سایت مبنی برعدم صعود کامل هر دو تیم ایرانی و در نتیجه نادرست بودن انتشار خبر صعود و هم چنین رفتار ناپسند و غیر اخلاقی انداختن کیسه زباله در  شکاف های یخی  کمپ یک می باشد ؟! 


 
ساخت فیلم در باره ی جرج مالوری
ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

با درام ورزشی «راه افتخار» صنعت سینما قصد دارد پابه‌پای کوه نوردان به قله معروف اورست رسیده و آن را فتح کند . به همین منظور ، تهیه‌کنندگان سینما به سراغ سوژه‌ها و کتاب‌هایی رفته‌اند که در این رابطه نوشته شده است .

«راه افتخار» نام کتابی است که «جفری آرچر» نوشت و با همین نام، جلوی دوربین سینما می‌رود . این کتاب ماه فوریه منتشر شد و بلافاصله در صدر فهرست موفق‌ترین کتاب‌های هفته قرار گرفت . قصه کتاب درباره افسانه «جرج مالوری» است، کوه نوردی که سال 1924 تلاش کرد تا قله اورست در کشور نپال را فتح کند. بسیاری از مفسران و مورخان ورزشی عقیده دارند مالوری اولین کوه نوردی  بود که موفق شد خود را به قله بلندترین کوه جهان برساند . برخی دیگر از مفسران ورزشی در این رابطه از «ادموند هیلاری» و «تنزینگ نورگای» اسم می‌برند که در سال 1953 موفق به انجام این کار شدند .

 

مالوری در دهه بیست میلادی چند بار تلاش کرد که خود را به نوک قله اورست برساند و در این راه، رقابت سختی با «جرج فینچ» کوه نورد استرالیایی داشت اما او و کوه نورد همراهش «اندرو ایروین» پس از کوه نوردی ژوئن 1924 خود، دیگر برنگشتند .

.

.

.

.. 

 افسانه مالوری یک بار دیگر در سال 1999 زنده شد و آن زمانی بود که بدن یخ‌زده وی، در نقطه‌ای مرتفع از کوه اورست پیدا شد. جفری آرچر نویسنده کتاب می‌گوید: «اورست به صورت همزمان قصه‌ها و بدن‌های بسیاری را در خودش دفن کرده است. خیلی خوب است که صنعت سینما تصمیم گرفته این قصه‌ها و آدم‌ها را نبش قبر کند»

خبرگزاری فارس

.


 
البرز غربی : علم کوه
ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

برنامه ی صعود قله علم کوه ( ۴٨۵٠ متر ) از مسیر حصار چال ، در تاریخ های ١۴ الی ١۶ مرداد ٨٨ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : رضا زینلی ، فرهاد دانشور ، مهدی داداش علی ها ، محمد رضا ملکیان ، شکوفه عباس زاده ، ندا میرجانی ، مریم رهبان ، دکتر بقائی ، هادی امیری ، مهیار پدرام ، نرگس آشتیانی ، آزاده ملکی ، قدسی فر ،مهدی و هادی هاشمی ، محمد مسعودی نژاد ، امیر طالبی ، بابک شهباز ، مریم وحیدی نسب و میثم کریمی ... سرپرست (فرامرز نصیری)

.


 
مراسم یادبود مهران برنجی
ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

روز چهارشنبه ١۴ مرداد ، مراسم یادبود مهران برنجی در قرارگاه رودبارک با حضور اعضای خانواده و دوستان وی برگزار گردید . مهران برنجی از کوه نوردان و سنگ نوردان خوب شهرستان بروجرد بود که به همراه کوه نوردانی از گروه آرش در منطقه علم کوه _ در تاریخ 23 بهمن 1387 و در بالای کشتی سنگ _ دچار حادثه بهمن شد و جان خود را از دست داد . یاد و خاطره اش گرامی باد !


 
کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS
ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 .

تلفن تماس :  

2320981 _ 0935  فرامرز نصیری

.

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف ، انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران و اعضای هیئت کوه نوردی شهرهای کرمان و بم  برگزار شده است .

.

 با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .


 
وب نوردی : بی کفایتی هیئت کوه نوردی همدان ...
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

« تابستان مدت زیادی ست که از راه رسیده و تقریبا هر هفته  اخبار کوه نوردی خوشایندی در صعود به قله های متعدد جهان را می شنویم ... هییت ها و گروه های مستقل زیادی از کشورمان امسال قله های مختلف هفت و هشت هزاری را صعود کرده اند و یا هنوز در برنامه هستند . از  میان  این همه قله و این همه نام تنها نام یک شهرستان را خالی می بینیم ... همدان ... چرا هیئت کوه نوردی همدان با وجود این همه استعداد ، در برگزاری چنین برنامه ای ناتوان بوده است؟  ثبت نام گسترده از متقاضیان و برگزاری اردوهای متعدد و انجام تست قوای جسمانی با شور و انگیزه ای که در چند ماه گذشته در کوه نوردان همدان بوجود آورده بود امروز به  تلف کردن آن همه وقت و هدر دادن این همه استعداد تعبیر می شود ... و متاسفانه همه عادت دارند در مقابل اینگونه اتفاقات که زیاد هم اتفاقی نیستند سکوت کنند مبادا در آینده از غافله هیمالیا نوردان عقب بمانند! با اینکه هیمالیا نوردی را شکل افراطی از کوه نوردی می دانم که در بسیاری از موارد شکل انسانی کوه نوردی را زیر سوال برده ... اما باز هم تصور هدر دادن  این همه استعداد های جوان کوه نوردی  و آن ها را وسیله  قرار دادن و امید و احساس عده ای را به راحتی و بدون ارایه هیچ  توجیه مناسب نا امید ساختن  بسیار سخت است ... »

ادامه ی مطلب در وبلاگ ماگما ( کوه _ نوشته های فواد ) :

http://www.magma.blogfa.com

.


 
عکس روز
ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

خبرگزاری رویترز ( جشنواره بادبادک ها برای کودکان غزه در یک اردوگاه تابستانی)

.


 
کاظم فریدیان را آزاد کنید !
ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

هیچگاه چهره ی کاظم فریدیان را این گونه تکیده و غمگین ندیده بودیم . چهره ای که به روشنی از سختی ها و رنج های طاقت فرسای دوران بازداشت حکایت می کرد . کاظم فریدیان عضوی از خانواده ی بزرگ  کوه نوردی ایران  است  و خواست  آزادی  او   ،  می تواند و باید که   " خواست  همگانی افکار عمومی جامعه  کوه نوردی"   این سرزمین باشد . انعکاس و پیگیری این خواست از طریق مجاری قانونی ( فدراسیون ، سازمان ورزش ، قوه قضائیه و ... ) کمترین وظیفه ای است که هم اکنون بر دوش همگان سنگینی می کند !

از فدراسیون کوه نوردی و انجمن کوه نوردان _ که همواره خود را متولی ، سخن گو و نماینده ی کوه نوردی ایران می نامند _ از پیش کسوتان و شخصیت های نام آشنا و تاثیر گذار این ورزش و هم چنین از تمامی کوه نوردان کشورمان انتظار می رود که به هر طریق ممکن ، برای انعکاس و پیگیری خواست " آزادی کاظم فریدیان " تلاش کنند .

 

___________________________

پی نوشت :

در هیچ یک از مواد قانون مجازات اسلامی ،  اشاره  و  یا   تعریفی برای " فیلم برداری از صحنه های تظاهرات خیابانی " به عنوان اقدامی مجرمانه وجود ندارد و به نظر می رسد چنین اتهامی _ برای کاظم فریدیان _ فاقد وجاهت و ارزش های  قانونی باشد .

   


 
حضور پنج فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره « کوهستان» لهستان
ساعت ٤:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

۵ فیلم کوتاه ایرانی به پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم « کوهستان » لهستان راه یافتند . جایزه بزرگ این جشنواره تندیس «کوه چوبی» است که به بهترین فیلم جشنواره اهدا خواهد شد .  ضمن اینکه جشنواره به بهترین فیلم‌هایی که مفاهیم عمیق انسانی را به تصویر کشیده باشند ، تندیس «کوه چوبی» خود را اهدا خواهد کرد. همچنین هیات داوران جوان جشنواره نیز جایزه ویژه‌ای را به فیلم برگزیده خود اهدا خواهند کرد . فیلم های یک روز پر درد ساخته ستار چمنی‌گل ، اینجا جاده‌ها پایان ندارند ساخته توفیق امانی ، فرش چوب ساخته عبدالرضا میرانی، مرز ساخته ستار چمنی‌گل و دردسر غیر مجاز ساخته احمد گلزاریان به نمایندگی از ایران در این دوره جشنواره حضور دارند .  پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم«کوهستان» از 10 تا 13 سپتامبر در شهر زاکوپان لهستان برگزار می شود ...

خبرگزاری ایسکانیوز

.


 
عکس روز
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

خبرگزاری رویترز ( افغانستان )

.


 
برخورد با اثر ملی دماوند باید تابع قوانین بین المللی باشد
ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

عکس از فرامرز نصیری

یک راهنمای کوهستان و طبیعت تاکید کرد : باید در برخورد با آثار طبیعی ثبت شده ای مانند کوه دماوند تابع قوانین بین المللی باشیم . نور محمدی با اشاره به آخرین وضعیت عملیات جاده سازی در کوه دماوند اظهار داشت : موقعیت کوه دماوند چندان نسبت به سال های پیش تغییر نکرده است ، فقط مقدار زیادی خاک در جاده خاکی قدیمی برای زیر سازی ریخته اند .  البته به نظر می رسد ،عملیات راه سازی در این کوه با توجه به درخواست های فدراسیون کوه نوردی و شکایت های موجود ،متوقف شده است .  وی گفت : از ابتدا ی خاکی که بین پلور و رینه وجود دارد تا دو راهی معدن ،خاک ریخته شده و یکی دو قسمت از این مسیر نیز صاف شده است . البته کوه نوردان در گذشته این جاده خاکی را با وانت طی می کردند که هنگام رانندگی ،گرد غبار زیادی بلند می شد و برای کوه نوردان آزار دهنده بود. بنابراین برخی از آن ها معتقدندکه این کار موجب می شود ، از گرد و غبار خلاص شوند ؛ولی برای عده ای دیگر این کار معنی ندارد .
مسئول آموزش یخ و برف فدراسیون کوه نوردی ادامه داد: با توجه به این که کوه دماوند اثری طبیعی ثبت شده در فهرست میراث ملی کشور است و برای ثبت جهانی آن باید پیرو قوانین بین المللی باشیم ، بنابراین نباید این مناطق طبیعی را تغییر داد و در برخورد با آن ها باید تابع قوانین بین المللی بود . وی با اعتقاد به این که ساخت جاده در کوه دماوند واقعا لازم نبود ،افزود  : افرادی که می خواهند کوه نوردی کنند ، در هر صورت باید سختی هایی را تحمل کنند و ظاهر طبیعت نباید دست خورده شود ،مخصوصا این که دماوند اثری طبیعی و ثبت شده است ... ایسکانیوز

.


 
کاظم فریدیان در بند 7 زندان اوین
ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

فریدیان در جلسه ی دادگاه دیروز (خبرگزاری فارس)

.

صبح امروز بوسیله یکی از دوستان کاظم فریدیان ، اطلاعاتی را در رابطه با خبر دستگیری او دریافت نمودیم : « ... کاظم فریدیان روز ٢۵ خرداد و در حین فیلم برداری از تظاهرات اعتراضی  در خیابان گاندی دستگیر شده است ... بعد از بازجوئی های اولیه ، دستور آزادی او صادر می شود  اما کاظم فریدیان ( به نقل از مادر وی ) از امضای تعهدنامه ای که _ به نظرش _ شامل نکات غیر قابل قبولی بوده است خودداری کرده و در حال حاضر _ و به نقل از روزنامه اعتماد ملی ١١/۵/٨٨  _ هم اکنون در بند 7 زندان اوین به سر می‌برد و مادرش خبر داده که در روزهای گذشته یک بار با او ملاقات حضوری داشته است ... بعد از دستگیری کاظم فریدیان ، تلاش فراوانی برای پنهان نگه داشتن این خبر از سوی مسئولان باشگاه دماوند (   این خبر تا امروز هم در سایت رسمی باشگاه دماوند منتشر نشده )   و  دوستان  نزدیک  او صورت پذیرفته است و به همین دلیل طی نزدیک به ۴۵ روز کسی از این واقعه مطلع نشده است و تازه از امروز ، آنان فعالیتی رسانه ای را برای اطلاع رسانی آغاز کرده اند ... »

 

کاظم فریدیان _ جدا از آن انتقادهای جدی که نسبت به تصمیمات نادرست و اشتباهات مرگبارش در سرپرستی و اجرای چند برنامه ی کوه وجود دارد _ عضوی از خانواده ی بزرگ کوه نوردی ایران است و به نظر می رسد این وظیفه ی همه ی تشکل های دولتی و غیر دولتی و هم چنین شخصیت های مطرح و تاثیر گذار این ورزش است که برای حمایت و آزادی او ، تمامی توان و امکانات خود را بکار گیرند .

جلسه ی دادگاه دیروز و حضور کاظم فریدیان ( عکس از خبرگزاری فارس )

.

___________________________________________________________________

.

پی نوشت :

بی اعتنائی و سکوت ۴۵ روزه ی مدیران باشگاه دماوند و سایت رسمی این باشگاه و هم چنین پاره ای از مسئولین انجمن کوه نوردان  ( در مثال : عباس محمدی و ... ) که در مواجهه با تراژدی تلخ نانگاپاربات و مرگ سامان نعمتی ، تمامی اعتبار و حیثیت ورزشی خود را در دفاع بی چون و چرا از کاظم فریدیان گذاشته و او را قهرمان ملی کوه نوردی خطاب کردند ، در رابطه با خبر دستگیری او را به چه چیزی باید تعبیر کرد ؟ آیا آنان جرات و شهامت طرح یک اعتراض ساده یا انتشار یک درخواست قانونی برای آزادی هر چه سریع تر او را ندارند ؟ این بی اعتنائی و سکوت ۴۵ روزه را به چه چیزی باید تعبیر کرد ؟

_ دوستان عزیز دماوندی ! برای شما و مسئولین محترم سایت رسمی باشگاه تان جدا متاسفیم ! تا دیروز کاظم فریدیان پرافتخارترین عضو تاریخ باشگاه دماوند بود و امروز ... خبر فروش فیلم پنج هزار تومانی جشن ۵۵ سالگی باشگاه نسبت به خبر دستگیری کاظم فریدیان از اولویت بیشتری برای انتشار در سایت رسمی برخوردار است !! جدا متاسفیم . همین !

_ آزادی کاظم فریدیان و بازگشت او نزد خانواده اش ، می تواند خواست عمومی تمامی اهالی کوه نوردی ایران باشد . انعکاس و پیگیری این خواست از طریق مجاری قانونی ( فدراسیون ، سازمان ورزش ، قوه قضائیه و ... ) کمترین وظیفه ای است که هم اکنون بر دوش همگان سنگینی می کند !

.


 
توردوفرانس برابر با سه بار صعود به اورست!
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

رقابت‌های دوچرخه سواری توردوفرانس (Tour de France) به صورت سالانه در مسافتی برابر 3500 کیلومتر در جاده های کشور فرانسه و برخی کشورهای هم مرز آن برگزار می شود که مسیر آن هر ساله تغییر می کند اما همیشه پایان آن در پاریس و در سالهای اخیر خیابان شانزلیزه بوده است و قبل از آن مسابقات در استادیوم پارک دوفرانس در غرب پاریس خاتمه می یافت ... معمولا دو روز در طول این مسابقات سه هفته ای مخصوص استراحت شرکت کنندگان است که برخی اوقات صرف انتقال ورزشکاران به نقطه شروع مرحله بعدی می شود . نیوروک تایمز در سال 2006 توردوفرانس را مهم‏ترین رقابت ورزشی دنیا دانست که به شدت نیازمند توانایی‏های جسمی است و انرژی صرف شده در آن با شرکت در چند مسابقه دو ماراتون در هفته به مدت سه هفته متوالی و یا سه بار صعود به قله اورست برابر است .

سایت تابناک

.


 
توهین به شعور جامعه ی کوه نوردی ...
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

وبلاگ آناپورنا در آخرین یادداشت خود " دستورالعمل اجرایی گروه های کوه نوردی شهرستان ارومیه " را منتشر نموده است . در بندهایی از این دستور العمل ، با  ادبیاتی عامرانه و توهین آمیز نسبت به فرهنگ و شعور جامعه ی کوه نوردی ، به ذکر بایدها و نبایدها برای گروه های کوه نوردی پرداخته شده است  و به نظر می رسد مدیران فدراسیون کوه نوردی ایران باید پاسخ گوی عملکرد غیر مسئولانه ی سرپرستان هیئت های کوه نوردی شهرستان ها در صدور چنین دستور العمل های توهین آمیزی باشند :

« _  کلیه گروه ها موظفند هنگام صعود شئونات اسلامی را رعایت نموده و از مصرف کلیه موارد غیر مجاز ( مشروبات الکلی - مواد مخدر ) پرهیز نمایند؛ در صورت مشاهده مطابق قانون با آنان رفتار خواهد شد .

_  کلیه گروه ها موظفند در صورت فراخوان حتما در جلسات یا همایش هایی که از طرف هیئت برگزار می گردد شرکت نمایند .

_  تمامی گروه ها بدون هماهنگی باهیئت کوه نوردی شهرستان ارومیه حق برگزاری همایش و . . . را ندارند .

_ تمامی گروه ها موظفند در هنگام اخذ مجوز صعود مبلغ (10000 تومان ) به عنوان هزینه های عمومی هیئت کوهنوردی شهرستان ارومیه پرداخت و قبض رسید آن را دریافت دارند .

از وبلاگ : آناپورنا

http://anapourna.persianblog.ir

.

 


 
آرارات : دستگیری کوه نوردان بدون مجوز ایرانی
ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

12 کوه نورد ایرانی که بدون مجوز قصد صعود به قله آرارات در ترکیه را داشتند روز پنجشنبه از سوی ماموران ژاندارمری این کشور دستگیر شدند . به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های ترکیه ، نیروهای ژاندارمری روز جاری 12 کوه نورد ایرانی را در حوالی   روستای " الی " در ارتفاع 2800 متری که قصد صعود به قله آرارات را داشتند دستگیر کردند .  کوه نوردان ایرانی به شهرستان دوغوبیازیت منتقل و تحت بازجویی قرار گرفته و بعد از سه ساعت آزاد شدند . طبق مقررات جاری ترکیه ، کوه نوردان ترک و خارجی که قصد صعود به قله آرارات را دارند باید از مراجع رسمی این کشور اجازه دریافت کنند .  علاوه بر کسب مجوز ، استفاده از یک راهنمای محلی در صعود به قله آرارات نیز اجباری است . قله آرارات در استان آغری نزدیکی مرزهای ایران همه ساله صحنه صعود ده ها گروه کوه نورد داخلی و خارجی می باشد .  این قله به علت نزدیکی به مرزهای کشورمان مورد توجه کوه نوردان ایرانی نیز می باشد .

خبرگزاری ایرنا

.


 
پیشنهاد موسیقی : Ibrahim Ferrer
ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

پیرمردی روی سن ایستاده بود . عینک به چشم داشت و کت و شلوار کرم رنگ به تن کرده بود . کلاهش قهوه ای رنگ بود و با شور و شوق خاصی روی سن راه می رفت .     گاهی  دست   می زد  و   گاهی می رقصید ... حالا دیگر همه ابراهیم فرر را می شناسند .
همه منتظراند ابراهیم فرر آهنگ candela را بخواند ...

ai candela… candela

aiii candela

آی آتیش... آتیش
آاای آتیییش!

خود ابراهیم فرر چگونگی شکل گرفتن آهنگ را توضیح می دهد « یادمه یه روز داشتم از در یک استودیو توی هاوانا تو می رفتم . رفته بودم یه سری به بچه ها بزنم . دیدم روبِن نشسته پشت پیانو ... نوازنده ساکسیفون هم اونجا بود... من از در رفتم تو و به شوخی گفتم : آاای آتیش! آی آتیش ... روبِن شروع کرد به پیانو زدن ... صدای ساکسیفون هم اضافه شد... همه با هم داد می زدیم: آی candela ... آی candela !!!
واقعاً چه روز قشنگی بود... همگی خندیدیم و رقصیدیم... »

.

پیرمرد خجالتی را Ry Cooder کشف کرد. ابراهیم فرر که حالا بزرگترین خواننده کوبا لقب گرفته بود تا همین چند سال پیش و تا سن هفتاد سالگی ناشناس مانده بود. صدای جاودانش خیلی کم شنیده می شد . با انتشار آلبوم Buena Vista Social Club توسط Ry Cooder در سال 1997 جمعی از خوانندگان و نوازندگان کوبا به جهان معرفی شدند. آلبوم چند جایزه گِرمی را به خود اختصاص داد و ابراهیم فرر معروف ترین خواننده کوبا شد . معروفیت و ثروت برای ابراهیم فرر چندان طولانی نشد . وی در سن 78 سالگی بعد از بازگشت از یک تور اروپایی در بیمارستان هاوانا در گذشت ... مرگ او هم همانند معروفیتش ناگهانی و شوکه کننده بود . همه کسانی که با آهنگ های ابراهیم فرر سالسا رقصیده بودند در مرگ او گریستند . پیرمرد ، شاد از دنیا رفت ... چرا که همه را شاد کرده بود... از اینترنت

.

دانلود ترانه ی زیبای candela در لینک زیر :

http://www.4shared.com/file/121975216/76c1856a/09-Buena_Vista_Social_ClubCandela.html

.


 
گذرگاه تابناک
ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

و عبور از گذرگاه تابناک

تو را به ابدیت می رساند ...

عکس از : فرامرزنصیری

.

.


 
تجهیزات سنگ نوردی در کشور ضعیف است
ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

عکس از مسابقات natural game 2009

رئیس هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی نیشابور گفت : تجهیزات موجود در کشور بسیار ضعیف است و حتی بسیاری از آنها در ایران وجود ندارد . مجید نیک‌منش ظهر پنجشنبه در نشستی خبری با اشاره به حضور سنگ نورد برتر نیشابور در مسابقات نچرال گیم فرانسه افزود : نبود امکانات باعث عدم موفقیت سنگ نورد برتر شهرستان نیشابور در فرانسه شد . رئیس هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی گفت : مسابقات نچرال گیم یا همان سنگ نوردی طبیعت هر ساله در کشور فرانسه در هفت رشته دوچرخه، بانجی، صخره نوردی، اسلک (راه رفتن روی طناب) ، پاراگلایدر، کایاک سواری و کایت برگزار می‌شود که از کل جهان شرکت کننده دارد. نیک‌منش افزود: از 200 شرکت کننده در رشته سنگ نوردی این مسابقات دو نفر از آسیا حضور داشتند که هر دو ایرانی و یک نفر آن را غلامعلی برات ‌زاده سنگ‌نورد برتر کشور از نیشابور تشکیل می‌دادند. وی با بیان اینکه این مسابقات به صورت سوپراستار برگزار می‌شود و مرد شماره یک هر رشته در سال 2009 مشخص می‌شود، افزود: سطح این مسابقات بسیار بالا است و در هر رشته فقط سکوی اولی دارد که برات‌زاده با تمام تلاش خود به علت عدم تمرین با وسایل و تجهیزات موجود این مسابقات از ادامه مسیر باز ماند. نیک‌منش گفت: تجهیزات موجود در کشور بسیار ضعیف است و حتی بسیاری از آنها در ایران موجود نیست، به عنوان نمونه طناب با طول 100 متر مخصوص سنگنوردان و یا گیره‌های دیواره سنگنوردی و... که علت سقوط برات‌زاده همین مسئله بوده است. رئیس هیأت کوه نوردی و صعودهای ورزشی نیشابور از نبود دیواره‌های استاندارد با شیب‌های عمودی، منفی، سقفی، دماغه، مثبت، زاویه، اشکال هندسی در شهرستان نام برد و گفت: در صورت عدم تأمین دیواره‌های مناسب برای سنگ نوردان درآینده بسیار نزدیک با از دست دادن سکوهای سنگ نوردی در نیشابور مواجه خواهیم شد و به طور قطع سکوها به استان های دیگر کشیده خواهد شد. وی افزود: برات‌زاده در مسابقات نچرال گیم فرانسه نفر دهم شد ضمن اینکه وی سال گذشته این مسابقات را برای اولین بار در کشور اتریش تجربه کرد.

خبرگزاری مهر

.


 
عکس روز
ساعت ٦:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

خبرگزاری رویترز

.


 
کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS
ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935  فرامرز نصیری

.

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف ، انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران و اعضای هیئت کوه نوردی شهرهای کرمان و بم  برگزار شده است .

 با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

.


 
دماوند : مسطح کردن جاده با شدت بیشتری آغاز شد
ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

پس از یک هفته توقف ، مسطح کردن مسیر گوسفندسرا در دامنه‌های کوه دماوند از سر گرفته شد . حدود دو هفته پیش بود که مسیر هفت کیلومتری در دامنه‌ی دماوند معروف به گوسفندسرا توسط گروهی که مشخص نیست از کدام ارگان دستور می‌گیرند با عملیات مخروط ریزی و خاک برداری دچار تغییراتی مصنوعی در دامنه‌های طبیعت شد. این اقدام بلافاصله از سوی مسوولان فدراسیون کوه نوردی ، مجلس شورای اسلامی و رسانه‌ها پیگیری و کار متوقف شد اما، روز سه‌شنبه پس از یک هفته متوقف گذاشتن این کارها، مسطح کردن جاده با شدت بیشتری آغاز شد . امیر محمدپور؛ نماینده‌ی فدراسیون کوه نوردی مستقر در کوه دماوند در این رابطه گفت: روز گذشته دو لودر و شش کامیون کار مخروط ریزی شنی را در این جاده آغاز کردند که واقعا شدت زیادی داشت . آنها کاری که به صورت معمول در دو، سه روز انجام می‌شود را در یک روز انجام دادند که این قصد آنها برای انجام کار را نشان می‌دهد . وی افزود: کسانی که این کار را انجام می‌دهند یک هفته کار را تعطیل کردند تا اعتراضات و صداها فروکش کند و بعد ازآن با یک عملیات کار را تمام کنند .  نماینده‌ی فدراسیون کوه نوردی مستقر در کوه دماوند با تاکید بر اینکه قصد مسوولان تنها مرمت و بازسازی مسیر گوسفندسرا نیست، خاطرنشان کرد: اگر مسوولان می‌گویند این اقدام‌شان مرمت و بازسازی است چرا مخروط شنی می‌ریزند؟ مخروط شنی تنها برای زیرسازی آسفالت کردن روی مسیر ریخته می‌شود . اگر آن ها می‌خواستند جاده را مرمت کنند باید بعد از مسطح کردن آن را رها می‌کردند . وی ادامه داد : این اقدام خیانت بزرگی است متاسفانه اگر به مرحله‌ی آسفالت کردن برسد باید قسمت جنوبی کوه دماوند را فراموش کنیم ... ( منبع : اینترنت ... عکس از : کلاغ ها )

.


 
بشارت فردا ...
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

« کاریکاتور تنها یک اعلامیه نیست ؛ بلکه وظیفه دارد تشویق کند و بشارت بدهد . بشارت بدهد و از آینده و آرزوها سخن بگوید... ناجی العلی »

.


 
گنبد سلطانیه : عظمت هنر معماری ایرانی
ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

گنبد عظیم سلطانیه بعنوان بزرگترین گنبد آجری جهان ، آیینه تمام نمای عظمت هنر معماری ایرانی است . این گنبد، امروز چون نگینی با درخشش در بین خانه های خشتی و آجری شهر سلطانیه ، گوشه ای از هنر معماری را به عالمیان عرضه و معرفی می کند . گنبد تاریخی سلطانیه ، پس از " کاتدرال سانتاماریا دلفیوره " کلیسای جامع مریم مقدس در فلورانس ایتالیا و مسجد ایاصوفیای استانبول ، سومین بنای عظیم تاریخی درجهان محسوب می شود .

برخی از باستان شناسان معتقد هستند که طرح گنبد سلطانیه و معماری این بنای عظیم، از مرزها نیز پا فراتر نهاده و بر بنایی چون گنبد سانتاماریا دلفیوره درشهر فلورانس ایتالیا تاثیر گذاشته است. گنبد سلطانیه ، اولین بنای آجری جهان و یکی از باشکوهترین بناهای عظیم اسلامی، در دوره حکومت سلطان محمد خدابنده   و  در مدت 9  سال  "704 - 713 هجری قمری" ساخته شده است . سلطان محمد خدابنده ، با رسیدن به حکومت در سال 702هجری قمری ، دستور داد شهری را در محلی که دور آن 30 هزار گام و دارای مسجد، مدرسه، خانقاه و آثار فرهنگی دیگر باشد، احداث کنند . در سال 710هجری قمری، کار ساختمانی شهر سلطانیه پایان یافت و سلطان مغول با برپایی جشن مفصلی، این شهر را سلطانیه یا سلطان نشین نامید بطوری که این شهر پس از تبریز، بزرگترین شهر امپراطوری ایلخانی شد. ثبت این بنای عظیم تاریخی از سوی سازمان یونسکو بعنوان یک شاهکار بشری در فهرست میراث جهانی، مایه افتخار هر ایرانی صاحب اندیشه و فرهنگ دوست شد ... جام جم آنلاین

.


 
شور زاگرسی در دژ « شاپور خواست »
ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

در سراسر غرب ایران رشته کوه های عظیم زاگرس واقع شده است که به صورت موازی از کوه های آذربایجان در شمال غرب ایران شروع و به طرف جنوب و تا سلسله جبال مکران در بلوچستان ادامه پیدا می کند. رشته کوه های زاگرس به وسیله جلگه های وسیع و دشتهای پهناور چون جلگه کرمانشاه در غرب و جنوب شرق، جلگه شیراز در جنوب از هم جدا شده و به قسمتهای شمالی و مرکزی و جنوبی تقسیم می شود. مرتفع ترین ارتفاعات زاگرس به نام کوه های بختیاری و رشته دنا در فاصله لرستان تا جلگه های شیراز واقع شده است که از یک سو به فلات داخلی ارتباط دارد و از سوی دیگر به جلگه های خوزستان و ساحل خلیج فارس منتهی می شود ... نخستین جشنواره اقوام زاگرسی از 24 تا 30 تیرماه سال جاری با حضور 9 استان حاشیه زاگرس با تکیه بر سه بخش صنایع دستی و سوغات، جاذبه های گردشگری و آواها و نواهای بومی در شرایطی در قلعه فلک الافلاک خرم آباد برگزار شد که گلچینی از فرهنگ اصیل اقوام مختلف در موج باشکوهی با عنوان اقوام زاگرسی چشم هر بیننده و گوش هر شنونده ای را به زیبایی هرچه تمام تر نوازش داد ... منبع اینترنت

.


 
نانگاپاربات : در رد ادعاهای دروغین تیم باشگاه دماوند
ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

« تیم جستجوی گروه کوه نوردی قاجر قروه در جریان سفر تحقیقاتی اخیر خود به پاکستان به نتایج و یافته های مهم ، ارزشمند و قابل توجهی دست یافته است که ضمن آشکار ساختن بخش دیگری از حقایق و واقعیت های حادثه نانگاپاربات ، نقاب دروغین انسانیت و صداقت را از چهره دروغگویان شهرت طلب و مدعیان بی عمل باشگاه دماوند کنار می زند و مظلومیت و معصومیت سامان را بیش از پیش نمایان می سازد...از متن بیانیه ی گروه کوه نوردی قاجر قروه »

.

27 تیر سالروز صعود سامان و سقوط همراهانش

یک سال است که اسطوره جاودانه ورزش کوه نوردی شهرستان قروه کردستان به آسمان صعود کرده است . درست یک سال پیش در چنین روزهایی که مردم قدرشناس منطقه و گروه کوه نوردی قاجر در کنار خانواده زنده یاد سامان نعمتی خود را برای استقبال پرشور از قهرمان کوه نوردی قروه در بازگشت آماده می کردند ، انتشار خبر ناپدید شدن این عزیز سفر کرده کام جامعه کوه نوردی ایران و منطقه و دوستان و آشنایان و اعضای خانواده او را تلخ تر از شرنگ ساخت و چشمان منتظر آنان را تا ابد در خون نشاند .

متاسفانه با وجود گذشت یکسال از این حادثه غم انگیز ، اعضای باشگاه دماوند با آنکه اسناد و مدارک و شواهد قرائن انکار ناپذیری مبنی بر عدم دستیابی به این موفقیت دلالت دارد با کتمان حقایق و واقعیت ها پیرامون سرنوشت سامان و حادثه ای که برای او پیش آمده است همچنان مدعی کسب افتخاری بزرگ  برای ورزش کوه نوردی ایران هستند و در جدیدترین اقدام خود با صدور بیانیه ای به مناسبت سالگرد این واقعه ضمن تکرار ادعاهای اثبات نشده خود و دادن نشانی های غلط و گمراه کننده سعی کرده اند خود را از اتهامات اساسی و پاسخگویی به سئوالات مطرح در این زمینه تبرئه و معاف کنند و با جعل و دروغ ، کارنامه ی درخشانی برای خود فراهم سازند .

ما اعضای گروه کوه نوردی قاجر در سالگرد این حادثه تلخ و ناگوار یادآوری نکات زیر را پیرامون این واقعه و ادعاهای اعضای باشگاه دماوند صرفاً جهت اطلاع علاقمندان و تنویر افکار عمومی ضروری می دانیم:

 

ــ  اعضای این گروه مدعی صعود به قله نانگاپاربات پاکستان با شعار نجات رود کارون از آلودگی ها هستند که این ادعا در آغاز بیانیه آمده است اما اگر کسی ، با سابقه عملکرد این گروه آشنایی داشته باشد می داند این شعار عاری از حقیقت است و زیبنده آنان نیست زیرا کسانی می توانند چنین شعار ارزشمندی سر دهند که خود مظهر پاکیزگی و طهارت و صداقت و سلامت باشند و از هرگونه آلودگی روحی و اخلاقی به دور باشند که این ویژگی متأسفانه به اذعان بسیاری از کارشناسان و اهل فن در میان اعضای این گروه به چشم نمی خورد. البته نباید عملکرد غلط این تیم باعث نادیده گرفته شدن نیت پاک و ارزشمند مسئولین شرکت نارون آرا درحمایت از یک تیم کوه نوردی و انتخاب شعاری پرمحتوا شود .

 

ــ اعضای باشگاه دماوند در این بیانیه مدعی دستیابی به این موفقیت (صعود به قله نانگاپاربات) بدون استفاده از باربر شده اند در حالی که این ادعا نیز دروغی بیش نیست و ادعایی خلاف واقع به شمار می رود زیرا بر اساس اسناد و مدارک متقن اکنون آشکار شده است این گروه با پرداخت میلیون ها تومان پول نقد به یک تیم اروپایی - که قبل از آنان برنامه صعود به قله نانگاپاربات را با موفقیت اجرا کرده است تجهیزات و امکانات آماده این تیم خارجی را به خدمت گرفته است . نکته قابل توجه اینکه هزینه پرداخت شده به این تیم معادل دستمزد کامل4 باربر ارتفاع می باشد .

 

ــ با توجه به سابقه تاریک و کارنامه سیاه این گروه در عدم پایبندی به اصول و ارزش های اخلاقی و موازین انسانی در برنامه های مختلف ، ادعاهای آنان در کسب موفقیت های بزرگ در عرصه ورزش کوه نوردی مدت هاست که رنگ باخته است و این گونه شعارهای فریبنده کسی را تحت تأثیر قرار نمی دهد . اکنون این ادعا شبیه لطیفه ی بی مزه ای است که کسی را به خندیدن وادار نمی کند تا چه رسد به اینکه کسی این ادعا را باور کند . مرگ دو نفر در حادثه غار پراو کرمانشاه سال 81 ، رها کردن یکی از هم نوردان گروه در برنامه صعود به قله برودپیک و ادعای دروغین صعود به برودپیک  پاکستان در سال 84 و سرانجام فاجعه ناپدید شدن سامان در برنامه صعود به قله نانگاپاربات در سال 87 واقعیت های تلخ و ناگواری ست که بر ادعاهای دروغین اعضای گروه باشگاه دماوند خط بطلان می کشد .

 

ــ بر اساس اظهار نظر کارشناسان و مراجع رسمی ( فدراسیون کوه نوردی ایران ) ادعاهای این گروه مبنی بر فتح و صعود پیروزمندانه به قله نانگاپاربات با توجه به عکس ها و فیلم های ارائه شده واقعیت ندارد . زیرا این عکس ها با عکس های ارائه شده توسط فاتحان واقعی این قله مطابقت ندارند و در نتیجه این ادعاها دروغی بیش نیست ، علاوه بر این شناسایی و اثبات صدای  سامان در فیلم صعود یک رسوایی بزرگ برای اعضای این گروه به شمار می رود و صدای سنگین سقوط اخلاقی آنان را از بام انسانیت به گوش همگان رسانده است و نشان می دهد این گروه شهرت طلب علیرغم ادعاهای بی اساس خود هیچگاه به قله این کوه صعود نکرده اند .

 

ــ استناد باشگاه دماوند به بیانیه های انجمن کوه نوردان به چند دلیل پایه های محکمی ندارد .  اول اینکه انجمن کوه نوردان بدون یک بررسی همه جانبه و تشکیل جلسات و استفاده از صاحب نظران در یک اقدام شتاب زده چند بیانیه در دفاع از تیم صادر کرده ، که در یک نگاه اجمالی مشخص می شود که انجمن همان اظهارات ضد و نقیض و بی اساس گروه  را به گونه ای دیگر بیان می کند و جالب اینکه انتظار دارد جامعه کوه نوردی مستقل آن را باور کند  و نکته مهم دیگر اینکه انجمن به این حادثه بعنوان یک فرصت طلائی جهت مطرح کردن خود نگریست و در عمل نشان داده که در این فرصت در پی آن است که با تبدیل کردن این حادثه به مناقشه میان باشگاه دماوند و فدراسیون و جانب داری از باشگاه دماوند به خود وجه ای مستقل و مبارزه جو بدهد و از این نمد برای خود کلاهی بدوزد و غافل از اینکه این بازی عوام فریبانه و ریاکارانه برای آنها دست آوردی در بر نخواهد داشت . متأسفانه انجمن آنقدر در شیفتگی این نقشه و تلاش خود فرو رفته بود که فراموش کرد ، قربانی کردن یک هم نورد ، دروغ پردازی ها و اقدامات خارج از اصول انسانی و اخلاق کوه نوردی توسط این گروه ، لکه ی سیاهی است بر پیکره ی کوه نوردی ایران  و در این میان انجمن به آتش بیار معرکه ای تبدیل شد که بانیان آن خواسته یا ناخواسته در صدد به آتش کشیدن ، صداقت و انسانیت در کوه نوردی هستند .

.

ــ در پایان به اطلاع اعضای جامعه کوه نوردان ایران ، و مردم شریف و کلیه علاقمندان و عزیزانی که موضوع را  از آغاز تا کنون  پیگیری کرده اند می رسانیم که تیم جستجوی گروه کوه نوردی قاجر قروه در جریان سفر تحقیقاتی اخیر خود به پاکستان به نتایج و یافته های مهم ، ارزشمند و قابل توجهی دست یافته است که ضمن آشکار ساختن بخش دیگری از حقایق و واقعیت های حادثه نانگاپاربات نقاب دروغین انسانیت و صداقت را از چهره دروغگویان شهرت طلب و مدعیان بی عمل باشگاه دماوند کنار می زند و مظلومیت و معصومیت سامان را بیش از پیش نمایان می سازد .

 

زمان و مکان ارائه گزارش حاصل از سفر تیم جست وجوی گروه قاجر که حاوی حقایق مهمی است به زودی به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

 

اکنون که یکسال از این حادثه غم انگیز و تلخ می گذرد باور عمومی مردم منطقه و اکثریت جامعه کوه نوردی ایران و اهالی شریف قروه با توجه به معیارهای اخلاقی و انسانی این است که در جریان این برنامه ، زنده یاد سامان نعمتی به قله رفیع انسانیت و ایثار و فداکاری صعود کرده است و همراهان سست عناصر او به دره های هولناک ضد بشری و چاه های ویل رذایل اخلاقی سقوط کرده اند .

از سایت : گروه کوه نوردی قاجر قروه

http://ghajer.com

.


 
قطع جنگل های ارسباران ، ترکیب اکولوژیک منطقه را بر هم می زند
ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

یک کارشناس منابع طبیعی و جنگلداری ، قطع جنگل های شاخص ارسباران در شمال غربی کشور را موجب بر هم خوردن ترکیب اکولوژیک منطقه و نابودی ذخیرگاه بین المللی کره زمین دانست .

کاظم نصرتی کارشناس و متخصص منابع طبیعی با اعلام این مطلب گفت: جنگل های ارسباران جزو ذخیره گاههای بین المللی کره زمین است و البته ترکیب این جنگل ها از جنس جنگل های شمال ایران است . با این همه توجه نکردن به حیات این جنگل ها می تواند منطقه را با چالش آب و هوایی جدی مواجه کند . رئیس جامعه جنگل بانی ایران با اشاره به گسترش شهر و روستاها و همین طور فعالیت های عمرانی زیاد در این منطقه افزود : اقدام به توسعه به منظور ایجاد اشتغال بهانه خوبی برای تخریب زیستگاه ها و ذخیره گاه های کشور نیست و این تنها به نابودی بیش از پیش  منابع طبیعی و محیط زیست ایران کمک می کند که به خودی خود حیات انسانی را نیز در نهایت تهدید می کند . با این حال کارشناسان در بخش جنگل شناسی ایران در سالهای اخیر جنگلهای ارسباران را به دلیل داشتن 785 گونه گیاهی و 170 گونه درختی، شامل 42 تیپ مرتعی و 143 واحد جنگلی ، در زمره یکی از مناطق با ارزش ژنتیکی جهان شناخته و به جهت برخی ویژگیهای خاص یک منطقه رویشی مستقل، با نام منطقه جنگلی ارسباران معرفی کرده اند که یکی از مناطق پنجگانه رویشی ایران، محسوب می شود .

خبرگزاری مهر

.


 
البرز مرکزی : قله ی " خله نو "
ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

برنامه ی صعود قله ی خله نو  ( ۴٣٧۵ متر )  روز جمعه ٢ مرداد ٨٨ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : فرهاد دانشور ، مریم وحیدی نسب ، بابک شهباز ، مهدی داداش علی ها ، محمدرضا ملکیان ، ندا میرجانی ، امیر طالبی ، میثم کریمی ... فرامرز نصیری (سرپرست )

 ٨ : حرکت از باغ های لالون     ۴۵/٩ : چشمه تلخ آب    ١١ : آبشار   ١٣ : گردنه ی ورزاب     ٣٠/١۵ : قله خله نو               ١۵/٢٠ : باغ های لالون

.

.


 
عکس روز
ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

خبرگزاری رویترز


 
ایران ، سرزمینی که نمی شناسیمش!
ساعت ۸:٢٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

ایران؛ سرزمینی که در آن به دنیا آمدیم، رشد کردیم و زندگی می کنیم، اما نمی شناسیمش ! چقدر ساده انگارانه است اگر از یک ایرانی بپرسی وطنش را چقدر می شناسد؟ در پس این پرسش معمولی، دنیایی از ندانستن ها و ندیدن ها نهفته است .
هرگز اغراق نیست، اگر ادعا کنیم بیشتر ساکنان سرزمین ما، آدم هایی هستند که در تمام طول عمرشان از جذابیتهای بکر و بی نظیر ایران زمین غافل بوده اند. از جنگل های جادویی ابر در شاهرود تا آبشار مارگون فارس که اگر خارجی ها  ببینندش ، مدت ها همان جا اتراق می کنند ... از عظمت تاریخ در نقش رستم تا طبیعت مدهوش کننده تنگه چهل چای گنبد کاووس ؛ ایران سرزمینی است که دیده نشده و به هزار دلیل، حجابی از غفلت در میان زیبایی هایش و دیدگان مردم فاصله انداخته است. این مشکلات چه هستند؟ راز اصلی مغفول ماندن بخش فراوانی از جاذبه های گردشگری ایران زمین چیست؟ چرا دیدنی ترین گوهرهای ملک ، چنین غریب افتاده اند؟ ...

گزارشی از : روزنامه قدس

.


 
سرزمین رستم
ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

وقتی از مرد میانسال سیه‌چهره سیستانی می‌پرسم چرا این سرزمین را که خشکسالی‌اش بیشتر از ترسالی است ترک نمی‌کند می‌گوید: ما دیگر به شرایط‌مان عادت کرده‌ایم .

عادت کرده به بادی که جلوی رویش را می‌گیرد و گرمایی که توان ایستادن و راه‌رفتن را از افراد غیربومی سلب می‌کند . چاره‌ای نیست ؛ اینجا سرزمینی است که رستم برایمان گرفته و به یادگار گذاشته است . از زمانی که رستم این سرزمین را با انبارهای گندم و بادگیرهای باستانی به جا گذاشته  مدت زیادی می‌گذرد و حالا بادهای 120‌روزه توان ایستادن را از گیاه و آدمی می‌گیرد ... همشهری آنلاین

.


 
کلاس آموزشی: نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی باGPS
ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

.

.برگزاری کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 .

تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 فرامرز نصیری

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف و انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران و اعضای هیئت کوه نوردی شهرهای کرمان و بم  برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد .

.


 
عکس روز
ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

خبرگزاری TRT-World

بارش شدید باران در استان گیره سون ترکیه ( در حاشیه دریای سیاه ) باعث جاری شدن سیل گردید . بر اساس برآورد اولیه در اثر این سیل، به ۲۱۸ باب منزل مسکونی و ۳۴ محل کار و مراکز اداری در مرکز استان و ۲۴۰ باب منزل مسکونی و ۱۴۵ واحد تجاری در شهرستان بولانجاک خسارت وارد شد . در اثر این سیل یک نفر مفقود شده است و سازمان هلال احمر ترکیه کمک های اولیه را برای خسارت دیدگان سیل ارسال نموده است .


 
سبلان کودکان !!
ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

کودک 7 ساله مشگین ‌شهری قله سبلان را فتح کرد . به گزارش واحد مرکزی خبر، علی اصغری اهل روستای نقدی علیا از توابع بخش لاهرود ، روز چهارشنبه به همراه پدرش با موفقیت به قله سبلان صعود کرد . قله سبلان با 4811 متر ارتفاع ، سومین قله مرتفع ایران است .  حضور وی در این ارتفاع، کوه نوردان حاضر در سبلان را  شگفت زده کرد .  به گفته پدر علی ، وی بیشتر وقت خود را در بیرون از خانه و در کوه های اطراف روستا می گذراند .


 
عبداله اشتری : تهدید فاجعه زیست محیطی برای دماوند
ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

« عبدالله اشتری مدیرعامل انجمن حفظ محیط کوهستان در رابطه با  تصمیم برای آسفالت بخشی از مسیر دماوند ضمن ابراز تاسف شدید از وضعیت موجود در این منطقه ، می‌گوید : بتازگی شورای شهر رینه که مبدا صعود سنتی دماوند در ناحیه جنوبی این کوهستان است بودجه‌ای حدود 80 میلیون تومان را از استان مازندران جهت تسطیح و خاکریزی 7 کیلومتر از مسیر کوهستان یعنی از منطقه رینه تا نقطه‌ای که به آن حسینیه گفته می‌شود تامین اعتبار کرده و عملیات تسطیح آغاز شده است. وی افزود: اگرچه کوه نوردان از جبهه‌های دیگر کوهستان نیز اقدام به کوه نوردی در این قله می‌کنند اما این مسیر، مسیر اصلی بوده و مدتی است که ساکنان رینه اقدام به خرید چند دستگاه لندرور کرده‌اند و کوه نوردان را از رینه به نقطه حسینیه می‌برند و جهت تسهیل در این اقدام درخواست اصلاح این مسیر صورت گرفته است.

وی با تاکید بر این‌که این مسیر کوهستانی تا ارتفاع 3 هزار متری بالا می‌رود این منطقه را برای هر اقدامی نامناسب و شکننده دانسته و خطر تهدید را برای برجسته‌ترین اثر طبیعی کوهستانی جدی می‌داند. اشتری ادامه می‌دهد، تسطیح و خاکریزی زمینه‌ساز آسفالت این مسیر است و اگر این اتفاق رخ دهد یک فاجعه زیست محیطی در مسیر کوهستانی دماوند شکل گرفته است که پس از آن دیگر هر اقدامی دیر است. به گفته وی، احداث راه در محیط شکننده و آسیب‌پذیر کوهستان اثرات تخریبی پایداری ایجاد می‌کند. از سویی راه آسفالت، دسترسی عموم مردم به ارتفاعات بالاتر را که از حساسیت بیشتری برخوردار است تسهیل کرده و بر دامنه و گستردگی تخریب‌ها خواهد افزود .

مدیرعامل انجمن حفظ محیط کوهستان با مقایسه کوهستان دماوند با قله فوجی یاما در کشور ژاپن، می‌گوید: کشور ژاپن برای کوه نوردان این کوهستان _ که یک نماد با ارزش برای این کشور است _ در یک عرض 3 متری 2 رشته کشیده است تا کوه نوردان تنها در این مسیر تردد کنند، اما در کوهستان دماوند در عرض 50 متر در 50 متر رفت و آمد شده است و باید گفت که هم‌اکنون کمر این کوهستان در فشار حضور این همه کوه نورد (که کمتر هم ملاحظات زیست محیطی را رعایت می‌کنند) از سر تا سر کشور خم شده است ... جام جم آنلاین »

.


 
نهمین سالگرد خاموشی شاعر بزرگ عشق و آزادی
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱ امرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

.

من تمامی مرده گان بودم :

مرده ی پرنده گانی که می خوانند ،

و خاموش اند ،

مرده ی زیباترین جانوران

بر خاک و در آب ،

مرده ی آدمیان همه

از بد و خوب .

من آن جا بودم

در گذشته

بی سرود .

نه تبسمی

نه حسرتی .

به مهر

     مرا بی گاه

           در خواب دیدی

و با تو

بیدار شدم  .               ( شعر رستاخیز _ احمد شاملو )

.

----------------------------------------------------------------------------------------------

.

بیانیه کانون نویسندگان ایران : نهمین سالگردِ درگذشت احمد شاملو

نُه سال از خواب ابدی شاعر بزرگ ما گذشت، اما شور و بیداری و امید در ترانه های رهائی او هم چنان موج می زند و شاید هیچ گاه مانند امروز به ما نزدیک نبوده است. شاملو، شاعر آزادی، شاعر آینه ها و رویاها، شاعر تعهد به انسان و بیزاری از وَهنی که بر تبار انسان می رود، حضور انسان را بر آفاق روشنِ آگاهی و رهائی، حیاتی جاودانی بخشید. او بود که در دشوارگذرترین گریوه ها و گردنه های خطرخیزْ مردمان را صلا در داد: من درد مشترکم، مرا فریاد کن! احمد شاملو در سراسر زندگی پُرفراز و نشیب خود هرگز در برابر ستم کاران و دشمنان آزادی، نه سکوت را برتابید، نه سرسپردگی را، نه گردن خم کردن در برابر نواله ی ناگزیر را. شعر بلند او، شعری که زندگی است، جز در ستایش آزادی نبود و هیچ گاه برای خاموشی و فراموشی سروده نشد. او از هنگام سرودن مرغ دریا در ۱٣۲۶ تا واپسین شعرش در ۱٣۷٨، در همه حال، در زندان و شهر و خانه، با کلامی جادوئی آمیزه‌ای غرورآفرین از عشق، دادخواهی، آزادگی و مردم‌دوستی سر داد ...  شاملو در کنار سرودن شعر، با دفاعِ عملی از آزادی بیان از طریق انتشار نشریاتی چون خوشه و کتاب‌جمعه از پیشتازان ترویج فرهنگ و ادبیات پیشرو بود. کلام و کردار آزادی‌خواهانه ی او که به‌حق سرمشق و منشِ نسل پُر امیدِ امروز ماست، ما را جز به راه مبارزه برای تحکیم و گسترشِ آزادی بیان و اندیشه نمی خواند. کانون نویسندگان ایران بر این باور است که گرچه ممکن است چندگاهی آزادی در بندِ حنجره ی خاموشِ روزگار قادر به خواندن نباشد، بی گمان پرندگان قفس شکن اش … سرانجام آسمانِ چشم به‌ راه خود را باز خواهند یافت- چنان که روزگار ما گواه آن است... کانون نویسندگان ایران ٣۰/۵/٨٨