شب یلدا ؛ آیینی از تمدن کهن ایران !

شب چله، اولین شب زمستان و بلندترین شب سال است، صدها سال است که ایرانیان بر اساس آیینی باستانی این شب که شب تولد نور و خورشید است را جشن می گیرند . از فردای شب یلدا، به مرور روزها طولانی‌تر می‌شود . و نور بر تاریکی غالب می‌آید و دوره ظلمت و تاریکی پایان می گیرد. همه چیز در کار منقلب شدن است و این آغاز " انقلاب زمستانی " است ، در برابر "انقلاب تابستانی" که از اول تیر آغاز می شود . شب یلدا یا شب چلّه ، از جشن‌های شبانه ایرانیان ، تنها جشنی که هنوز بین بسیاری از ایرانیان طرفدار دارد ، دیگر جشن‌های شبانه مانند جشن سده و تیرگان یا فراموش شده‌اند یا تنها در برخی از نقاط ایران برگزار می‌شود .  در گاه‌شماری ایرانیان ، شب و روز و ماه و سال چنان به دقت اندازه گیری شده بوده است که هنوز هم در زمان پیشرفت علوم ، حیرت آدمی را بر می انگیزد . همانگونه که شب یلدا ، طولانی ترین شب سال است ، نوروز در "اعتدال بهاری" ، در برابر اعتدال پاییزی که از اول مهر آغاز می شود ، جشن برابری شب و روز است . در آن روز که روز نو می خوانند، شب با روز برابر می شود . در سنت های ایرانی شب یلدا، شب اول خلقت و آغاز آفرینش است . این احتمالاً از آنجا می آید که مردمان دوران های باستانی از ابتدای زمستان، تغییر طبیعت و طولانی شدن روز و غلبه نور بر تاریکی را به چشم خود مشاهده می کردند، و لابد پس از سالها ممارست یافتن آن شب و آن روز برای آنها میسر شده است .

پرشین ژئو

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نشست کپنهاگ : سه و نیم میلیارد دلار برای مبارزه با جنگل زدایی

کشورهای استرالیا ، فرانسه ، ژاپن ، نروژ ، انگلیس و امریکا چهارشنبه شب در کپنهاگ اعلام کردند برای مبارزه با جنگل زدایی مبلغی بالغ بر سه میلیارد و پانصد میلیون دلار کمک اضطراری می کنند . جنگل زدایی عامل انتشار بیست درصد از گازهای گلخانه ای در جهان است . به گزارش خبرگزاری فرانسه از کپنهاگ ، این شش کشور در بیانیه ای مشترک ، ابراز امیدواری کردند روند جنگل زدایی در کشورهای در حال توسعه رشدی آرام تر پیدا کند و در صورت امکان متوقف شود . کمک به تثبیت آب و هوا ، حمایت از درآمدهای مردمی و حفظ تنوع زیست محیطی و همچنین رونق گرفتن توسعه اقتصادی از دیگر مزایای مبارزه با جنگل زدایی اعلام شده است . موضوع حفاظت از جنگل های جهان برای کشورهایی مانند برزیل ، اندونزی و آبگیر کنگو در کنفرانس بین المللی تغییرات آب و هوایی کپنهاگ از اهمیت خاصی برخوردار است .

واحد مرکزی خبر

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری رویترز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


انتقاد از فدراسیون : صداقت یا فرصت طلبی؟!

عضو هیات رئیسه هیات کوه نوردی استان تهران گفت: در فدراسیون کوه نوردی صعودهایی که ارزش جهانی ندارند بر رشته سنگ نوردی که دارای مدال‌های جهانی است اولویت دارد . کیومرث بابازاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس عنوان کرد : متاسفانه در فدراسیون کوه نوردی صعود در هیمالیا که هیچ دستاورد جهانی برای ورزش ایران نداشته است و از ارزش فنی نیز برخوردار نیست بر رشته سنگ نوردی که مدال‌های ارزشمند جهانی دارد سایه انداخته است . بابازاده با بیان این مطلب که در رشته کوه‌های هیمالیا، شرپاها و باربران محلی با کمترین امکانات ممکن تا ارتفاع 7هزارمتری صعود کرده و طناب‌ها و تجهیزات باقی مانده کوه نوردان را جمع کرده و در ارتفاعات پایین می‌فروشند ، تاکید کرد : باید بپذیریم که صعود به ارتفاعاتی که پیش از این بارها صعود شده و ارزش فنی در سطح جهان ندارند نباید تمام دغدغه مسئولان فدراسیون را به خود اختصاص دهد .

خبرگزاری فارس

.

--------------------------------------

 دو سوال از کیومرث بابازاده

با سلام و احترام  

١_ آیا انتقاد شما از مسئولین فدراسیون کوه نوری و مصاحبه ی مطبوعاتی علیه آنان ، بعد از طرح اعتراضات اخیر تعدادی از سنگ نوردان نام آشنا نسبت به خط مشی فدراسیون ، نوعی فرصت طلبی زیرکانه و بهره برداری از وضعیت موجود محسوب نمی شود ؟ در باره این هم نوائی و استفاده از همان واژه ها و کلمات دوستان سنگ نورد ( رشته ی مدال آور و ... ) چه باید گفت ؟ چرا پیش از این سکوت کرده بودید ؟ 

٢_ در این مصاحبه از شما به عنوان عضو هیئت رئیسه ی " هیئت کوه نوردی استان تهران " نام برده شده است . مصاحبه ای که در آن به فقدان ارزش های فنی در صعود به ارتفاعات بارها صعود شده و تکراری هیمالیا اشاره کرده و نوک پیکان انتقاد خود را به طرف مسئولین فدراسیون نشانه رفته اید . چرا و چگونه است که اعزام تیم و برنامه ی گاشربروم چندی پیش هیئت کوه نوردی استان تهران را به سادگی فراموش کرده اید ؟! آیا صعود قله ی گاشربروم و صرف هزینه های سنگین مالی برای انجام آن ، فقط و فقط به دلیل آنکه شما و تشکیلات شما یعنی "هیئت کوه نوردی استان تهران " مجری آن بوده است ، دیگر در شمار قله های بارها صعود شده و تکراری هیمالیا به حساب نمی آید ؟!  قله ای که می دانیم در نهایت و به بهانه ی نقاب ٣٠ یا ۵٠ یا ... متر آخر _ که هیچگاه عکس یا سند تصویری دیگری هم برای آن ارائه نکردند _ صعود نشد اما در همه مصاحبه ها و تبلیغات انجام شده گفتند که ...  براستی آقای عضو هیئت رئیسه !  چرا در میانه ی آن همه تدارکات و صرف بودجه های گزاف برای اعزام تیم به قله ای بارها صعود شده و تکراری در هیمالیا توسط " هیئت کوه نوردی استان تهران"  ،   به یاد این رشته ی مدال آور و  این  دوستان سنگ نورد  نبودید ؟!

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۸ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


بهمن در تنکابن قربانی گرفت

ریزش بهمن در کوه های ییلاقی استان مازندران ، یک نفر را به کام مرگ کشاند و دو هموطن نیز زخمی یا ناپدید شدند . دیروز سه نفر که به منطقه «لج مران» کوه های سه هزار تنکابن رفته بودند گرفتار بهمن شدند .  به دنبال این رخداد 40 نفر از ناجیان جمعیت هلال احمر به همراه کمک رسانان محلی به نقطه موردنظر رفتند و پیکر یک نفر را زیر توده های برف بیرون کشیدند و یک زخمی را به بیمارستان فرستادند .  یک نفر نیز ناپدید شده و هنوز معلوم نیست چه بلایی بر سرش آمده است .

سایت شمال نیوز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کوه الیمستان

برنامه صعود قله الیمستان روز جمعه ٢٧ آذر ٨٨ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : هادی امیری ، شکوفه عباس زاده ، ماشااله نقی لو ، مهدی داداش علی ها ، محمدرضا فرجی ، حسین قدسی فر ، هاجر شکرچی زاده ، یزدان بخش زارع ، بابک شهباز ، فرهاد دانشور ، رضا انجام ، شمس الدین حسینی ، سعید قاطعی ، محسن موگوئی ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

.

.

.

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


رای کمیته انضباطی فدراسیون علیه دکتر تیم گاشربروم

جناب آقای منجم _ مدیرکل محترم تربیت بدنی استان قزوین
 با سلام و احترام
با توجه به مسائل پیش آمده در حین برنامه هیئت کوه‌نوردی شهرستان سراب به قله گاشربروم 2 بین آقایان فرشاد خلیلی، سرپرست تیم و دکتر ابوالفضل جوادی پزشک تیم اعزامی؛ کمیته انضباطی براساس دستور فدراسیون تشکیل و طی جلسات متمادی و استماع اظهارات سرپرست تیم و همچنین دفاعیات آقای دکتر جوادی و با عنایت به موارد ذیل رأی کمیته انضباطی و حقوقی فدراسیون در مورد آقای دکتر ابوالفضل جوادی صادر و از نظر این فدراسیون لازم‌الاجرا اعلام می‌گردد:

١_ به دلیل تمرد از دستورات سرپرست تیم، به دفعات در حین برنامه
٢_ اصرار به حضور در تیم صعود به قله صرفاً برای مطامع شخصی، برخلاف اخلاقیات رشته کوه‌نوردی
٣_ ایجاد تشویش و ناآرامی در میان اعضای تیم
۴_ جنجال‌آفرینی در شرایط خاص ارتفاع که براساس نظر کارشناسان می‌توانست به قیمت جان افراد حاضر در تیم تمام شود.
۵_ اقدام به ترک تیم و به مخاطره انداختن جان هم‌نوردان حاضر در تیم
۶_ اقدام به صعود با تیم دیگر در منطقه بدون توجه به اینکه مجوز صرفاً جهت همراهی تیم منتخب فدراسیون بود و لاغیر
٧_ انتشار اخبار مربوط به تیم اعم از مسائل پزشکی، اخبار محرمانه تیم به‌صورت نادرست و تشویش اذهان عمومی و بدعت‌گذاری نادرست درخصوص اعزام تیم‌های منتخب.

فلذا به دلیل مسائل مطروحه فوق و جمیع جهات و براساس آئین‌نامه انضباطی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی مستند مواد دوم و هشتم رأی صادره کمیته انضباطی و حقوقی درخصوص ایشان به شرح زیر می‌باشد:


١_ توبیخ کتبی و اعلام آن به هیئت استان مربوطه
٢_ دو سال محرومیت از همراهی تیم‌های اعزامی برون‌مرزی
٣_ ابطال کلیه مدارک و مجوزهای صادره کوه‌نوردی و مربیگری و آموزشی
۴_ درخواست برخورد با نامبرده از سوی سازمان نظام پزشکی و سازمان هلال احمر
۵_ ارسال پرونده به دادسرای عمومی به خاطر نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی

لاکن با عنایت به عدم مسبوق به سابقه بودن مشارالیه و احترام به مقام پزشک ، موارد سوم و چهارم و پنجم به صورت تعلیقی خواهد بود تا در صورت مشاهده تخلف مجدد اجرایی گردند . رأی صادره قطعی بوده و فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی مجاز به انتشار آن از طریق سایت رسمی خود می‌باشد
.

                                                               اقبال افلاکی  دبیر فدراسیون

منبع : سایت فدراسیون کوه نوردی ایران

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


مونوریل داخل غار کتله خور!!

استاندار زنجان با اشاره به ظرفیت‌های بالای غار کتله خور زنجان گفت : ایجاد مونوریل برای غار کتله خور ضروری است . محمد رئوفی‌نژاد عصر امروز با تاکید به این موضوع که از ظرفیت‌های موجود گردشگری استان باید استفاده مطلوب‌تری شود، گفت: از جمله این ظرفیت‌ها غارکتله خور است که تاکنون سرمایه‌گذاری لازم برای ایجاد امکانات، جلب و جذب توریست و گردشگر صورت نگرفته است. استاندار زنجان در ادامه بر ایجاد و احداث مونوریل در داخل غار کتله خور تاکید کرد و گفت: برای حفظ و حراست از غار و ایجاد تسهیلات برای بازدید کنندگان ، ایجاد مونوریل ضروری است .

خبرگزاری فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز : خزان در کرمانشاه

عکاس : زهرا نجفیان

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


باشگاه آرارات و مراسم روز جهانی کوهستان

روز جمعه ٢٠ آذر ماه ١٣٨٨  : مراسم روزجهانی کوهستان در محل باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات تهران برگزار شد . مراسمی که به لحاظ تنوع و جذابیت و در مقایسه ای گذرا با آنچه در سال های قبل  شاهد آن بودیم ، بیانگر گونه ای " پس رفت "  آشکار و غیر قابل انکار بود !

.

مراسم در ساعت ۴۵/١٧ دقیقه آغاز شد و مجری آن سورن سپانیان بود .  سورن شخصیتی است که سابقه و تجربه کوه نوردی اش با متانت و فرهنگی در خور تحسین آمیخته است و حضور همیشگی او به عنوان یک مجری مسلط و خوش صحبت در مراسم روز جهانی کوهستان می تواند نقش ارزنده و فراموش نشدنی ارامنه را در کوه نوردی ایران زنده کند . سورن مراسم را با پیام کوتاه خوش آمدگوئی باشگاه آرارات آغاز کرد : " ... افتخار داریم که مطابق معمول سالیان گذشته ، میزبان شما در این مکان پرخاطره باشیم . باشگاه آرارات با ۶۶ سال سابقه مستمر ، همواره در کنار دوستان ورزشکار و فرهنگی ، در فعالیت های ورزشی ، فرهنگی و اجتماعی شرکت داشته است ... " و سپس از مهندس آلبرت... دعوت کرد تا متن بیانیه ی فائو ( سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل ) را برای حاضرین قرائت کند :

در پیام فائو  به پیش بینی احتمال افزایش بارندگی و قدرت توفان ها اشاره شده بود و نقشی که می تواند در افزایش خطر سکونت در ارتفاعات کوهستانی داشته باشد . فائو اظهار امیدواری کرده است که  تقارن زمانی روز جهانی کوهستان با کنفرانس اخیر سازمان ملل در خصوص تغییرات اقلیمی ( کپنهاگ ) بتواند به یافتن راه هایی برای کاهش خطرات و حوادث طبیعی در مناطق کوهستانی کمک کند . فائو معتقد است : مهمترین موانع کنونی در مسیر جلوگیری از انتخاب مناطق پرخطر کوهستانی برای سکونت و امرار معاش توسط انسان ها ،  فقر ، مشکلات اطلاع رسانی با توجه به سطح سواد در اقشار و گروه های مختلف اجتماعی و همچنین تفاوت های زبانی می باشد .

سخنران بعدی نیز محمد درویش بود . عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و نویسنده ی وبلاگ مهار بیابان زائی :

 

" سرزمینی که کوهستان سبز دارد ، زندگی دارد "  عنوانی بود که درویش برای سخنرانی خود انتخاب کرده بود و در آن از منظر ملاحظات محیط زیستی به پویائی و ارزش های کوهستان های کشورمان اشاره کرد . درویش گفت : رفاه ملی آرمانی است که در سند چشم انداز 20 ساله تعریف شده است و یکی از مهمترین مولفه های آن در کنار تامین اجتماعی ، سلامت و رفع فقر و تبعیض ، محیط زیست مطلوب می باشد . محیط زیست موضوعی فانتزی نیست و برای یک زندگی پایدار و با کیفیت بایستی محیط زیست مطلوب داشته باشیم . محور اصلی در سخنرانی کم و بیش طولانی درویش ، دلایل آسیب پذیری کوهستان ها و رشد خطرناک بیابان زائی در ایران بود . به گفته او : " بیابان زائی از مدیریت نابخردانه در کوهستان ها شروع می شود ... احداث بسیاری از سدها به دلیل عدم مدیریت صحیح بخش های بالا دست و افزایش نرخ فرسایش خاک و رسوب بی امان و... عمل بخردانه ای نبوده است ... در این کشور همواره منافع بخشی به منافع ملی ترجیح داده شده و خسارت آن نیز با ناپایداری پرداخت می شود " محمد درویش سخنان خود را با این جملات به پایان برد : " ثروت حقیقی یک ملت در اندوخته ی طلا و نقره و چاه های نفت او نیست . در توان یادگیری او ، در بصیرت او و در درستکاری فرزندان اوست ! " و سپس تشویق های پر شور شرکت کنندگان در مراسم به روشنی نشان داد که سخنرانی علمی و مستند درویش با چه میزان توجه و استقبال روبرو شده است !  

در قسمت بعدی مراسم ، نوبت به کیانوش فرهادی نژاد و دوستانش رسید که به اجرای قطعاتی از موسیقی سنتی بپردازند . اجراهائی بارها و بارها شنیده شده ، کلیشه ای و خسته کننده :

  

در صدای تک نوازی تنبک  و در صدای نه چندان خوشایند آقای خواننده و در ... ما که نتوانستیم رابطه ای و یا سنخیت و قرابتی با مراسم روز جهانی کوهستان بیابیم . روز جهانی کوهستان برای همراهی ، موسیقی جهانی می خواهد و موسیقی سنتی ما بعد از قرن ها درجا زدن و خمودگی اکنون آنقدر ناتوان است که نمی تواند در پاسخ به نیازهای یک ملت برای شادی و نور و جرات ، کوچکترین سهمی را ادا کند چه برسد به آنکه بخواهد ... روزگاری ، یکی از بزرگان هنر و ادبیات این سرزمین گفته بود : موسیقی سنتی ، صدائی ارتجاعی ست که در چاه تاریخ پیچیده و اکنون به ما رسیده است .  بگذریم . این بدترین بخش در مراسم آن شب بود .

و در آخرین قسمت از مراسم باشگاه آرارات ، عباس محمدی برای بیان " سخن روز " پشت تریبون آمد : 

در صحبت های عباس محمدی هیچ نکته ی نو و تازه ای وجود نداشت . همان صحبت های تکراری که هر ساله در مراسم روز جهانی کوهستان از زبان او شنیده ایم . با کمی تغییر کلمات و با کمی پس و پیش کردن جملات و البته ، طرح موضوعاتی که دقایقی قبل تر محمد درویش آن را به شکلی صمیمانه تر و جذاب تر برای حاضرین مطرح کرده بود و ... تفاوت کوچکی که در این میان وجود داشت !! اگر در سخنان درویش ، صداقت آن جوهر آشکاری بود که نیازی به توضیح نداشت در مقابل ، عدم صداقت در سخنان عباس محمدی ...  مثلا هر دو در نقد و نکوهش سیاست های مخرب و نابخردانه ی سد سازی در کشورمان سخن گفتند اما وقتی بیاد آوردیم که عباس محمدی چگونه می تواند علیرغم همه ی این شعارها و ادعاها و تنها برای حفظ موقعیت خود در انجمن و برای خوش آیند دوستان دماوندی اش ، چندین بیانیه ی تائید و تعریف را نثار شرکتی مانند نارون آرا کند که حامی مالی برنامه نانگاپاربات بود و به گفته ی عباس ثابتیان از خانواده ی سدسازان است ، آن گاه ترجیح دادیم صحبت های او را چندان جدی نگیریم و برای تسلی خودمان فرض کردیم سورن سپانیان برای رفع کسالت آن بخش موسیقی ، این بخش طنز را تدارک دیده است !!

 

--------------------------------------

پی نوشت :

١_ اطلاع رسانی برای این مراسم فوق العاده ضعیف بود . در سایت انجمن کوه نوردان _ که همواره خود را مجری اصلی این مراسم می داند و از باشگاه آرارات در حد همکاری نام می برد _ و در وبلاگ های شخصی بعضی مدیران آن ( ثابتیان ، محمدی و ... ) تا به امروز هیچ گونه اطلاعاتی مربوط به این مراسم ( روز ، محل ، ساعت ) منتشر نشده است و از آنجا که در انجمن کوه نوردان ایران و در نزد مدیران فعلی آن کوچکترین تحمل و ظرفیتی برای مواجهه و شنیدن انتقاد وجود ندارد و اظهار هر گونه نظر منتقدانه و مخالفی به سادگی می تواند با موجی از تهدید و کینه و دشمنی ( تجربه های شخصی نگارنده ) پاسخ داده شود لذا مراتب تجمید و ستایش های بی پایان خود را نسبت به دقت ، احساس مسئولیت ، سرعت عمل و مدیریت قوی دوستان عضو هیئت مدیره انجمن کوه نوردان اعلام می کنیم !! 

 

٢_ همان طور که در ابتدای گزارش اشاره شد، این مراسم به لحاظ تنوع و جذابیت و در مقایسه ای گذرا با آنچه در سال های قبل  شاهد آن بودیم ،  بیانگر  " پس رفتی "  آشکار و غیر قابل انکار بود ! یکی از جنبه های این " پس رفت " را می توان حضور و همکاری هیئت کوه نوردی استان تهران دانست که به واقع گونه ای کم رنگ شدن و زیر سوال بردن وجه مردمی و غیر دولتی این مراسم است . و راستی ... یک سوال از سورن سپانیان : این "حضور و همکاری" هیئت کوه نوردی استان تهران _ آن طور که برای لحظاتی در پشت تریبون از خود بی خود شده و به تمجید آن پرداختید _  از چه جنسی بوده  و دارای چه کیفیتی است ؟ آیا این حضور و همکاری به معنای کمک مالی است یا آن گونه که خودتان گفتید : وعده ی اعزام تیمی برای آموزش به ارمنستان؟ سورن سپانیان عزیز ! به نظر شما آیا برخورد شفاف و اطلاع رسانی صادقانه در باره ی کیفیت حضور و همکاری هیئت کوه نوردی استان تهران یک ضرورت نیست ؟

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیدا شدن جسد یک کوه نورد و ناپدید شدن 2 نفر دیگر

نیروهای امدادی موفق به یافتن جسد یکی از 3 کوه نوردی شدند که روز گذشته قصد صعود به قله 3352 متری مونت هود آمریکا از جبهه غربی را داشتند اما از سرنوشت دو نفر دیگر این تیم 3 نفره اطلاعی در دست نیست . سخنگوی کلانتر منطقه جسد را متعلق به جوانی 26 ساله به نام لوک گولبرگ اعلام کرده است و دو کوه نورد ناپدید شده نیز 24 و 29 ساله اعلام شده‌اند که گفته شده هر سه آنها کوه نوردانی با تجربه و مجهز بوده‌اند. عملیات امدادی همچنان برای یافتن دو کوه نورد دیگر ادامه دارد که برخی افراد خانواده این دو کوه نورد نیز در عملیات جست‌وجو شرکت دارند . به نوشته آسوشیتدپرس مونت هود بلندترین قله ایالت اورگون آمریکا و یکی از محبوب ترین نقاط صعود برای کوه نوردان است . در 25 سال گذشته چندین مورد حوادث کوه نوردی و چندین مورد مرگ و میر در این کوهستان رخ داده است که بدترین آنها مربوط به می 1986 بود که 9 نفر در این کوه گرفتار طوفان شده بودند و پس از ساختن یک غار برفی هر 9 نفر آنها در غار جان سپردند . این 3 کوه نورد قصد صعود فنی از جبهه غربی به سمت قله را داشته‌اند . این تیم فرستنده رادیویی به همراه ندارند اما یک تلفن همراه با آنهاست که در مقاطعی در شب قبل فعال بوده است ... خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


در انتظار گرم ترین سال تاریخ

بر اساس گزارش اداره هواشناسی سازمان ملل متحد ، میانگین درجه حرارت کره زمین در سال 2010 ممکن است به رقم بی سابقه ای برسد .  گفته می شود تغییرات اقلیمی همراه با گرم شدن مناطق استوایی اقیانوس اطلس از عوامل افزایش درجه حرارت سال آینده کره زمین هستند . سال 1998 با میانگین 14/52 درجه سانتی گراد گرمترین سال گزارش شده است. در بیانیه اداره هواشناسی سازمان ملل متحد آمده است: "پیش بینی اخیر دانشمندان ما نشان می دهد حرارت جهانی تقریبا شش دهم سانتی گراد بالای میانگین سالهای 1961 تا 1990 خواهد بود."  "این به این معناست که از 1860 تاکنون که ثبت درجه حرارت آغاز شده ، احتمالا   هیچ  سالی  به  گرمی سال  آینده   (2010) نخواهد بود "  اما این اداره تاکید کرده این پیش بینی قطعی نیست ، بخصوص اگر ال نینو ( گرمایش سطح آب های اقیانوس اطلس که حرارت عمق اقیانوس را به جو می فرستد ) ناگهان کاهش یابد و یا آتش فشانی دچار فوران شدید شود .

گزارشی از BBC

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


در نقد مدیران سنتی فدراسیون کوه نوردی

مدیریت سنتی فدراسیون کوه نوردی پاسخگوی نیازهای سنگ نوردی نیست .  محسن مختاریان مسئول سابق مسابقات و داوری سنگ نوردی فدراسیون کوه نوردی گفت : مدیریت سنتی فدراسیون به دنبال کارهای زیربنایی نیست .  مختاریان عنوان کرد: سال ۸۱ به همراه چند تن از داوران درجه ۲ سنگ نوردی در یک دوره داوری بین‌المللی زیر نظر فدراسیون جهانی شرکت کردیم و از بین ما فقط همایون بختیاری مسئول کمیته بین‌الملل فدراسیون که به زبان انگلیسی تسلط کامل داشت قبول شد که وی نیز به دلیل عضویت در هیات رئیسه فدراسیون جهانی حق قضاوت ندارد . وی افزود: من به شرط قضاوت در ۳ دوره مسابقه بین‌المللی قبول شدم . متاسفانه شرایط اعزام به رقابت‌های بین‌المللی برای من نه از سوی فدراسیون فراهم شد و نه خود شرایط مالی سفر به کشورهای مختلف را داشتم . مختاریان با اشاره به مسابقات جهانی سنگ نوردی استرالیا که سال گذشته برگزار شد عنوان کرد: در صورتی که فدراسیون برای من و ۲ داور دیگر که شرایط شرکت در دوره بین‌المللی را داشتیم مجوز صادر می‌کرد ، امروز سنگ نوردی ایران ۳ داور در سطح بین المللی داشت این درحالی بود که هزینه اعزام و شرکت در این دوره نیز کاملا بر عهده خودمان بود؛ اما به دلیل سلیقه‌ای عمل کردن و سوء مدیریت این فرصت از داوری ما گرفته شد . داور سنگ نوردی عنوان کرد : مدیران فدراسیون به دنبال کارهای زیربنایی نیستند فقط می‌خواهد زمان بگذرد . این امر با مدیریت سنتی که بر این فدراسیون حاکم است کاملا همخوانی دارد، در حالی که همه جای دنیا آموزش حرف اول را می زند.

خبرگزاری فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیام دبیر‌کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی کوهستان

دبیر‌کل سازمان ملل متحد به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی کوهستان گفت: امروز زمان آن فرا رسیده تا به مساله کوهستان‌ها و حفاظت از این مناطق توجه ویژه داشته باشیم .  « بان کی‌مون »  دبیر‌کل سازمان ملل متحد  در بیانیه‌ای در رابطه با روز جهانی کوهستان افزود : کوهستان‌ها اکوسیستمی شکننده دارند و یکی از مهم‌ترین مناطق در جهان محسوب می‌شوند . وی در ادامه این بیانیه خاطر نشان کرد: کوهستان‌ها یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان منابع آب شیرین در زمین محسوب می‌شوند . این مناطق دارای غنی‌ترین گونه‌های گیاهی و جانوری بوده و از اصلی‌ترین نواحی جذب گردشگر و محقق از سراسر دنیا به شمار می‌روند .  « بان کی‌مون » خاطر نشان کرد : مناطق کوهستانی دارای جاذبه‌های فرهنگی و علمی بوده و از میراث باارزش زمین هستند .  همچنین کوهستان‌ها با توجه به این که یک چهارم سطح زمین را فرا گرفته‌اند ، در حقیقت مامن 12 درصد از تمامی جمعیت کره زمین را تشکیل می‌دهند ، چرا که این مناطق کوهستانی هستند که لوازم اولیه و مایحتاج کلی بیش از نیمی از جمعیت کره زمین را در اختیار آنان قرار دهند .  از طرفی، هم اکنون نیز بسیاری از مردم که در مناطق و نواحی کوهستانی زندگی می‌کنند ، غذا و مایحتاج خود را از آن به دست می‌آورند . به گونه‌ای که اگر از ساکنان کوهستان‌ها بپرسیم می‌گویند : کوهستان‌ها مادر طبیعت و مادر انسان‌ها هستند ... خبرگزاری ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

عکاس : کریم منزوی ( روستای سرآقاسید  در استان چهارمحال و بختیاری)

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


روزی که در تقویم نیست

20 آذر یک روز مهم برای مردم جهان است ؛ آنقدر مهم که از 6 سال پیش تاکنون روی برگه یازدهم دسامبر تقویم شان با خطی پررنگ نوشته‌اند « روز جهانی کوهستان » اما در تقویم ما ایرانی‌ها خبری از این روز نیست ، همان‌طور که مسوولان حراست از طبیعت کوهستان به برگزاری چند همایش کوچک و بی‌سر و صدا و چند جشنواره دلخوش می‌شوند و سکوت اختیار می‌کنند تا روز جهانی کوهستان هم مثل خیلی از مناسبت‌ها در بی‌خبری بیاید و برود تا سال دیگر . اما ما چه بخواهیم و چه نخواهیم ، چه برای نجات کوهستان تلاش کنیم و چه دست روی دست بگذاریم ، سرزمین محصور در کوه مان نیازمند توجه است . آنان که کوه ، احساسات نوستالژیک شان را برمی‌انگیزد، سال‌هاست که به خاطر گرم شدن زمین و کوه‌ها و آب شدن بی‌‌موقع برف‌ها نگران شده‌اند . ولی هشدارها و کمک‌خواهی‌هایشان راه به جایی نبرده است . دوستداران طبیعت خوب می‌دانند که کوهستان‌ها 90 درصد آب آشامیدنی مردم دنیا را تامین می‌کنند ، ولی امروز به خاطر بی‌توجهی، این منبع آب به خطر افتاده است .

اینها البته پایان مشکلات نیست ، چراکه برداشت بی‌رویه از معادن در ارتفاعات بالا، چرای بی‌رویه دام در مراتع کوهستانی بدون بذرپاشی، جاده‌کشی در مناطق بالادستی، ویلاسازی در ارتفاعات، نصب تله‌کابین در مناطق بکر، تخریب دشت‌ها و ریشه‌کنی گل‌های وحشی و گیاهان دارویی و زباله‌های بدبوی رها شده نیز از جمله مخاطراتی است که چهره کوه‌ها را زخمی کرده است . این روزها اگر کسی کمر همت ببندد و کفش اراده به پا کند و سری به کوهستان‌ها بزند، بدون آن که نیاز به کنکاش داشته باشد به چشم خود می‌بیند که چطور معادن بدقواره سر از دل کوه درآورده‌اند . دیدن ویلاهای مجلل و چند طبقه که برای رسیدن به قله باهم کورس گذاشته‌اند هم زحمت زیادی نمی‌خواهد اما زباله‌های پراکنده در کوهستان که مشام انسان را می‌آزارد و چشم را ناراحت می‌کند و آبروی وطن را در برابر کوه نوردان خارجی که برای صعود پول زیادی هم می‌دهند می‌برد ، از همه اتفاقات ناگوارتر است. گویی کوه‌های ما همان‌طور که تقویم‌ها فراموششان کرده‌اند در ولوله نبود متولی، سرگردان شده‌اند تا هر که از راه رسید بیل و کلنگی به دست بگیرد و بخشی از آن را به نفع خود مصادره کند .

حالا معلوم نیست چه بلایی باید بر سر کوه‌هایمان بیاید که باورمان شود ساختمان‌سازی‌های بی‌رویه در ارتفاعات، برداشت بی‌حساب از معادن، چرای بی‌حد و مرز دام، جاده‌کشی در کوه‌ها، سدسازی در مناطق کم‌آب، تخریب دشت‌ها و مشت مشت کندن گل‌ها و گیاهان آن هم در شرایطی که هواداران محیط زیست و انسان‌های فهیم حتی از ریشه درآوردن یک گیاه کوچک را برنمی‌تابند، میخ زدن بر تابوت کوه است؟

مریم خباز در روزنامه جام جم

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٠ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


رئیس فدراسیون : نیازی به جداسازی نیست !

رئیس فدراسیون کوه نوردی از ساخت کمپ تیم‌های ملی سنگ‌نوردی در آینده‌ای نزدیک خبر داد . وی افزود: برای ساخت این کمپ قرار شد امکان‌سنجی شود . حدود هزار و 500 متر زمین برای ساخت این کمپ نیاز است که طبق برنامه‌ریزی اولیه قرار است این متراژ زمین در مجموعه ورزشی آزادی تهران به فدراسیون داده شود.  وی ادامه داد : از این پس صعودهایی که از طریق ارگان‌ها، تشکیلات و نهادهای دیگر انجام می‌شود ، باید از طریق شورای برون‌مرزی سازمان تربیت بدنی صورت گیرد که مبادی آن هم نامه‌ی فدراسیون به سازمان است . به این روش از سوانح در کوه نوردی کاسته می‌شود . شعاعی در مورد طومار سنگ‌نوردان به سعیدلو برای جدایی این رشته از کوه نوردی وآنچه آنها بی‌توجهی فدراسیون به سنگ‌نوردی عنوان کرده‌اند گفت: این گروه محدود هستند اما می‌گویم که روش جدایی یک رشته از فدراسیون این طور نیست . حتی اگر بخواهند این دو را از یکدیگر جدا کنند، سازوکار خودش را می‌طلبد که باید از طریق سازمان تربیت بدنی انجام شود . اما تا آنجا که می‌دانم سازمان تربیت بدنی هم قصدی برای اضافه کردن فدراسیون‌های ورزشی ندارد . من هم به عنوان رییس فدراسیون کوهنوردی نیازی به جداسازی این دو رشته از هم نمی‌بینم. وی در پایان در مورد برنامه‌های آینده فدراسیون گفت : صعود به قله دائولاگیری که هفتمین کوه مرتفع جهان است، از مهم‌ترین برنامه‌های ما درسال آینده است که فروردین 89 برگزار خواهد شد . برای صعود به این قله 8 هزار و 167 متری 12 نفر از تیم ملی مردان اعزام خواهند شد که تاکنون سه مرحله اردوی آماده‌سازی را پشت سر گذاشته‌اند . حدود 6 مرحله دیگر را هم پیش رو دارند . صعود دیگر کوه نوردان به مناسبت یوم الله 22 بهمن است که درقالب صعودی 200 نفره از 4 مسیر به قله دماوند خواهد بود .

خبرگزاری ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری رویترز  ( کوه شناور یخ در گرینلند )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


ونکوور : سبزترین شهر دنیا

رقابتی است در دنیا بر سر این موضوع که چه کسی سبزتر است :  در حقیقت شرایط فعلی جهان می‌طلبد که اکثر کشورها به فکر سبز شدن باشند . وقتی تغییرات آب و هوایی به چالشی‌ترین مسئله امروز دنیا تبدیل شده است ، باید هم شهرهای جهان – به‌ویژه شهرهای پیشرفته – به فکر انطباق هرچه بیشتر خودشان با مسائل زیست‌محیطی باشند . در این رقابت ، ونکوور ؛ شهری که عنوان قابل سکونت‌ترین شهر دنیا را یدک می‌کشد، تمام تمرکز خود را روی این موضوع گذاشته است تا سال 2020 میلادی به سبزترین شهر دنیا تبدیل شود . مسئولان این شهر برای رسیدن به این مهم، 10 هدف را انتخاب کرده‌اند‌ در 3بخش اقتصاد سبز/ مشاغل سبز، اجتماعی سبزتر و سلامت انسانی . در بخش اقتصاد سبز ، در پی این هستند که 20 هزار شغل سبز جدید ایجاد کنند . آنها همچنین می‌خواهند تا سال 2020، 30 درصد نسبت به سال 2007 ، انتشار گازهای گلخانه‌ای‌شان را کاهش دهند و اینکه قصد دارند انرژی مصرفی در ساختمان‌ها را تا 20 درصد کاهش دهند .  مسئولان شهر ونکوور برای اینکه به جامعه‌ای سبزتر تبدیل شوند، تصمیم دارند امکانی فراهم آورند که بیش از 50 درصد رفت‌وآمد‌ها توسط وسایل نقلیه عمومی، دوچرخه یا پیاده‌روی صورت گیرد و همچنین میانگین امحای زباله برای هر نفر، 40 درصد کاهش یابد ... همشهری آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


در پرتو بی انتهای لذت نور ...

.

.

.

.

.

عکس ها از فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


هیمالیانوردی پوششی برای کم کاری فدراسیون است !

کاپیتان سابق تیم ملی سنگ نوردی گفت: فدراسیون کوه نوردی برای پوشش کم‌کاری خود در تنها رشته مدال‌آور ( سنگ نوردی ) بار دیگر به هیمالیانوردی رو آورد . آرتیمس فرشاد یگانه  با اشاره به برنامه جدید فدراسیون کوه نوردی در خصوص اجرای مجدد برنامه های هیمالیانوردی تصریح کرد : بر اساس مصوب آخرین مجمع انتخاباتی، فدراسیون باید فعالیت‌های خود در این بخش را به استان‌ها واگذار کرده و اهم کار خود را بر سنگ نوردی که تنها رشته مدال‌ آور این فدراسیون به شمار می‌رود متمرکز کند . وی با تاکید بر این مطلب که به نظر می‌رسد مسئولان کوه نوردی تصمیم گرفتند برای کسب بودجه‌های کلان که هیچ گونه نظارت مستقیم بر نحوه استفاده از آن نبوده و نمی‌تواند باشد مجدد به هیمالیانوردی روی آورند ، گفت : در هیچ جای دنیا کوه نوردی تیم ملی ندارد ، به علاوه به ازای هیچ صعودی معادل سازی نکرده و مدال نمی‌دهند . نمی‌دانم چرا سازمان تربیت بدنی برای هیمالیانوردی معادل همان مدال یک قهرمان کشتی جهان ، وزنه برداری و یا هر رشته دیگری را در نظر می‌گیرد .  فرشاد یگانه افزود : شاید به این دلیل است که فدراسیون به این وسیله می‌تواند ضعف و کم کاری خود را در رشته مدال آور سنگ نوردی که نیاز به داشتن برنامه ، مربی ، اردو ، تمرین و مسابقات و اردوهای تدارکاتی و از همه مهمتر نظارت کمیته ملی المپیک بر صرف هزینه‌ها دارد را با این معادل سازی‌ها جبران کرده و امتیاز کاری خود را در نظر سازمان تربیت‌بدنی ارتقا بدهد .

خبرگزاری فارس 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


حیات و زندگی دوباره در تالاب زیبای قره قشلاق

بارش برف و باران طی هفته‌های اخیر ، روح حیات و زندگی را دوباره به تالاب خشکیده قره قشلاق آذربایجان شرقی دمید و باعث شد پرندگان مهاجر با مهاجرت به این تالاب، زیبایی آن را صد چندان کنند و در این میان رقص ویژه و مشهور فلامینگوها و درناها نویدبخش امید و صفا و گرما بخش زندگی مردم بومی منطقه و گردشگران داخلی و خارجی بازدیدکننده از تالاب شده است.  بیوک رئیسی، مدیرکل محیط زیست آذربایجان شرقی گفت : به برکت نزول باران و با احیای دوباره این تالاب، شمار دسته‌های انواع پرندگان مهاجر روز به روز در حال افزایش است. پرواز هزاران اردک و انواع غاز و دیگر پرندگان، مناظر زیبای فراموشی نشدنی و بی‌بدیلی را از اوج گرفتن در بی‌کران آسمان خدا در انسان به وجود می‌آورد. رئیسی به جاذبه‌های طبیعی بکر و دست نخورده تالاب قره قشلاق اشاره کرد و گفت: تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری شامل آبزیان، پرندگان مهاجر و گرازهای پاکوتاه از جمله ویژگی‌های شناسنامه‌ای تالاب قره‌قشلاق هستند که به جایگاه این زیست بوم در بین میراث زیستی کشور اهمیت ویژه بخشیده است. منطقه تالا‌بی قره قشلا‌ق در کناره های جنوب خاوری دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی قرار دارد . خبرگزاری جام جم

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد موسیقی : Louis Armstrong

Jazz سبکی از موسیقی است که ریشه در تفکر روحانی ، موسیقی بلوز و البته Ragtime دارد . در یک بیان ساده موسیقی جاز ، هنر بداهه نوازی مطابق با سبک و روحیات مختص هر نوازنده است .  لوئیس آرمسترانگ یکی از بزرگان موسیقی  Jazz  بود که در سال ۱۹۰۲ بدنیا آمد . او  موسیقیدانی بود که بیشترین تاثیر را در قرن بیستم بروی موسیقی ، بخصوص Jazz گذارد . به Satchmo (ساچمو مخفف Satchel Mouth) معروف بود و امروزه در رده بزرگان فلسفه ، هنر، سیاستمداران و ... در مقام مقایسه آورده می شود . آرمسترانگ از حدود سال ۱۹۲۰ تحت عنوان یک ستاره سرشناس موسیقی  Jazz مطرح شده و برای خود گروهی بنام Hot Five (که بعد ها به Hot Seven تبدیل شد) راه اندازی می کند و علاوه بر نواختن ترمپت به دلیل داشتن تکنیک بالا در خوانندگی بعنوان یکی از بنیان گذاران خوانندگی Jazz شناخته می شود .  وی در سال ۱۹۷۱ بر اثر بیماری قلبی از دنیا می رود و در تشییع جنازه وی بیش از ۲۰ هزار نفر شرکت می کنند. آرمسترانگ به عنوان یکی از اسطوره های بزرگ موسیقی Jazz شناخته می شود و آهنگ ها و ترانه های او همواره جاودانه خواهند بود . اینترنت

.

و یکی از زیباترین آهنگ های آرمسترانگ را تقدیم می کنیم به همه ی دوستان عزیز و برای تمام آن لحظه های شور و خاطره  در این شب های تاریک و سرد پاییز ...

http://www.4shared.com/file/166811143/f309badf/02___LOUIS_ARMSTRONG___LA_V.html
.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


گردهمایی 190 کشور جهان برای مبارزه با گرمایش زمین

بیش از 190 کشور جهان از فردا در کپنهاگ دانمارک گرد هم می آیند تا برای مبارزه با گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی چاره ای بیاندیشند .  BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نپال : جلسه ی کابینه در دامنه های اورست

اعضای کابینه نپال روز جمعه در تلاش برای جلب توجه جهانیان به پدیده گرمایش زمین نشست خود را در دامنه های کوه اورست (مرتفع ترین قله جهان) برگزار کردند . اقدام کابینه نپال درحالی انجام شد که قرار است سازمان ملل متحد به زودی یک کنفرانس بین المللی را درباره پدیده گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی در کپنهاگ پایتخت دانمارک برگزار کند. همچنین پیشتر اعضای دولت مالدیو در اعتراض به خطر زیر آب رفتن این کشور در اثر افزایش گازهای گلخانه ای در یک اقدام بی سابقه و البته نمادین نشست خود را در اعماق آب های این کشور تشکیل دادند. تابناک

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


جشن رنگ ها در جزیره هرمز

 احمد کارگران  مدیر اجرایی نمایشگاه هنرهای محیطی  ظهر یکشنبه در مراسم جشن " خاک هرمز " و رونمایی از نمایشگاه هنرهای محیطی در جزیره هرمز افزود : جزیره هرمز به لحاظ چشم انداز منحصر به فرد بصری و وجود 70 طیف رنگی در خاک های این جزیره یکی از جزایر منحصر به فرد دنیاست.  کارگران اظهار داشت: تا کنون چند نمایشگاه در ساحل جزیره هرمز برگزار شده است که آخرین این نمایشگاه ها سال گذشته با عنوان بزرگترین فرش خاکی جهان بود . وی بیان کرد: از سه ماه گذشته فراخوان حضور هنرمندان علاقه مند به شرکت در این نمایشگاه انجام شد و 100 هنرمند از سراسر کشور در این نمایشگاه حضور یافتند .  خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


ایران جزو 8 کشور آلاینده جهان

یک متخصص محیط زیست معتقد است: با وجود سهم اندک ایران در تولیدات صنعتی ، کشورمان بین رتبه های 6 تا 8 جهان از نظر تولید آلاینده های گلخانه ای به خصوص CO2 قرار دارد .  دکتر اسماعیل کهرم با اعلام اینکه آمارهای منتشر شده در بانک جهانی و موسسات محیط زیستی نشان می دهد کشور ایران سهم بالایی در آلاینده های گلخانه ای جهان دارد و بعد از کشورهای تولید کننده بزرگ در تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین موثر بوده است . این استاد دانشگاه گفت : مصرف انرژی در ایران 5/2 برابر کشور صنعتی ژاپن است. در ایران سوخت زیادی مصرف می شود و انرژی الکتریسته و فسیلی قابل توجهی هدر می رود . چنانکه آمارها نشان می دهد تمام هدر رفتهای انرژی در ایران در حد رکوردهای جهانی است . کهرم با انتقاد از مسئولان محیط زیست کشور اضافه کرد :  تا کنون هیچ برنامه ای برای شرکت در اجلاس کپنهاگ از سوی سازمان محیط زیست و یا دفاتر مرتبط با تغییرات اقلیمی در ایران اعلام نشده است و اساساً این سازمان ها در این خصوص بی برنامه هستند و من نشنیده ام که با کسی مشورتی شده باشد و یا تیمی کارشناس برای شرکت در این اجلاس معرفی شده باشد . این کارشناس مسائل زیست محیطی تاکید کرد : گاهی تیمی را می فرستند که حتی زبان انگلیسی هم بلد نیستند . امیدواریم شرکت کنندگان ایرانی تنها تماشاچی نباشند و از کلی گویی هم پرهیز کنند .

جام جم آنلاین

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نقشه چراغ قوه ای

احتمالاً بسیار پیش آمده که به نقشه نیاز داشته باشید . البته یافتن محل مورد نظر در نقشه های کاغذی ساده نبوده و کاغذ نازک نقشه هم صدمه می بیند . همچنین جی پی اس ها و نقشه خوان های دیجیتال با اینکه تا حدی مشکل یافتن مکان مورد نظر را برای کاربرانشان حل کرده اند ، اما عموماً بدلیل داشتن نمایشگر کوچک ، آن طور که باید کاربردی نیستند .  این ابزار مشکلاتی را که سایر نقشه خوان ها دارند ، حل کرده و با حجم کوچکی که دارد می توان هر کجا و تحت هر شرایطی به راحتی از آن استفاده کرد و مکان های مورد نظر را در نقشه ای که در اختیار کاربر می گذارد ، هرچه سریعتر یافت . در واقع این نقشه چراغ قوه ای که (Maptor (Map+Projector نام دارد ، پروژکتوری کوچک است که می تواند نقشه ها را در هر جایی به کاربر نشان دهد . ضمن اینکه از GPS هم برخوردار است ، که قابلیت بسیار خوبی به شمار می رود .  این ابزار از طریق بلوتوث نقشه ها را دریافت می کند ولی از چگونگی کنترل آن و سایر راه هایی که بتوان نقشه ها را به آن داد، اطلاع زیادی در دست نیست .  به نوشته یانکو دیزاین ، می توان نور Maptor را به راحتی در روز مشاهده کرد و بدون هیچ مشکلی نقشه ها را با تمام جزئیات دید ... از سایت نارنجی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


سوئیس : افزایش دما و کاهش سطح برف در کوه ها

سازمان خدمات آب و هوایی سوئیس اعلام کرد دمای این کشور در ماه نوامبر به سطحی رسیده است که از زمان اغاز رکوردهای بی سابقه دما در صد و پنجاه سال پیش تاکنون کم سابقه بوده است . کارشناسان پیش بینی وضع هوا اعلام کردند وزش بادهای ملایم از جهت جنوب غرب بدین معناست که دما در آلپ شمالی به اندازه سه درجه بالاتر از حد میانگین خواهد بود .  متعادل بودن دمای هوا در هفته های اخیر روی میزان بارش و سطوح برف در کوه های الپ تاثیر گذاشته است .  ساکنان محلی با مشاهده محوطه های چمن گسترده روی کوه ها و کاهش برف از ان نگران هستند که امسال شمار گردشگرانی که برای اسکی یا سپری کردن تعطیلات سال نو به سوئیس سفر می کنند ، کاهش یابد . ساکنان برخی مناطق توریستی درباره اثار منفی کاهش برف بر روی مشاغل و حرفه های خود نگران هستند . گرِتا هاینتز، یک فروشنده دوره گرد می گوید صاحبان منازل ویلایی می ایند ولی اگر از برف خبری نباشد ، روز قبل از اغاز سال نو از اینجا می روند .  کارشناسان ملی پیش بینی وضع آب و هوا در سوئیس اعلام کردند دمای این کشور آخرین بار در ماه نوامبر سال 1994 میلادی بدین حد رسیده است .  اکو نیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نجوا ...

امشب

چه کوتاه اند فاصله ها

نجوای درخت در گوش ماه

.

*** 

عکس از : ژاله دوشیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


روز جهانی کوهستان : برگزاری جشنواره در پارک قیطریه

20 آذر مصادف با 11دسامبر روز جهانی کوهستان می باشد . در این روز کوه نوردان دنیا با برپایی همایش ها ، سمینار ها و برگزاری جشنواره های مختلف که موضوع اصلی آن کوه و کوه نوردی می باشد  به حفاظت از مناطق کوهستان و محیط زیست کوهستان می پردازند . در نیم قرن اخیر انسان با استفاده از علم و تکنولوژی و با استفاده از قدرت قهری خود به جان محیط زیست کوهستان افتاده و به نابودی یکی از بهترین اکوسیستم های جهان " که تامین کننده  90% آب شرب جهان می باشد " اقدام کرده  است که : برداشت بی رویه از معادن در ارتفاعات بالا بدون ارزیابی زیست محیطی ؛ چرای بی رویه دام در مراتع کوهستانی بدون آنکه بذر پاشی و یا در ایام خشک سالی از شدت چرا کاسته شود ؛ جاده کشی در مناطق بالا کوهستان و منطق بکر کوهستان و رانش زمین ؛ ساخت ساز ؛ ویلا سازی در ارتفاعات و مناطق خوش آب و هوای کوهستان ؛ نصب تله کابین در مناطق بکر کوهستان جهت تشویق گردشگر و توریسم ؛ سد سازی های مختلف در مناطق کم آب بدون ارزیابی زیست محیطی علمی  ؛ ساخت سیل بند و آبخیز داری ؛ تخریب دشت ها و ریشه کنی گل های وحشی و گیاهان داروئی توسط گردشگر نماها ؛ اردو کشی های مختلف در کوهستان و صعودهای پر تعداد گروه های کوه نوردی بدون رعایت نکات زیست محیطی ؛ وجود زباله های فراوان در ارتفاعات و نوک قله ها و همچنین آلودگی آب آشامیدنی و ... از آن جمله است . لذا شهرداری منطقه یک تهران با همکاری انجمن حفظ محیط کوهستان به مناسبت 11 دسامبر ، روز جهانی کوهستان ، اقدام به برپایی جشنواره‏ای ویژه طی روزهای 18 لغایت 20 آذرماه می‏نماید . در این مدت علاوه بر برگزاری همایش با موضوع کوه نوردی و حفاظت از محیط زیست کوهستان ، و همچنین بر پایی نمایشگاه و بازار وسایل و تجهیزات کوه نوردی جهت تهیه و خریدار وسایل کوه نوردی و ارائه امور خدمات فرهنگی که عبارتند از :  غرفه‏های ابزار و تجهیزات ، خدمات گردشگری ویژه مناطق کوهستان ، صنایع‏دستی کوهستان ، محصولات غذایی و ... در معرض بازدید علاقه‏مندان قرار خواهد داشت .  لذا علاقه‏مندان می‏توانند جهت بازدید در روزهای مذکور به پارک قیطریه تهران واقع در خیابان قیطریه مراجعه نمایند .

سایت عصر ایران

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد سایت : Breathing Earth

 www.breathingearth.net  این سایت در اصل برای اطلاع‌رسانی در مورد مسایل محیط زیست است و در آن می توانید تجسم کره زمین به صورت یک موجود زنده بسیار بزرگ و در حال تنفس را دید . در این سایت شما یک شبیه‌سازی خیلی جالب از برخی ابعاد چرخه حیات روی زمین را می‌بینید ؛ موضوعاتی مثل نرخ تولد و مرگ ، به همراه نمایشی از گاز کربنیکی که در دنیا آزاد می‌شود . صداهای زنده که به همراه تصاویر پخش می‌شود ، این سایت را بسیار دیدنی کرده است .  برای هر کسی دیدن نرخ تولد و مرگ ، به این وضوح می‌تواند بسیار غافلگیرکننده باشد . شمارشگری که سمت چپ پایین صفحه قرار دارد ، نشان می‌دهد که در برابر مرگ هر نفر ، دو نفر متولد می‌شوند و جمعیت به طرز نگران کننده ای در حال افزایش است . با توجه به حساسیت‌هایی که روی گاز کربنیک پیدا شده ، عدد زیر این شمارشگرها هم تا حدودی نگران کننده است . اگر ماوس را روی یک کشور ببرید ، می‌توانید نرخ تولد و مرگ و انتشار گازکربنیک آن کشور را در قسمت پایین صفحه ببینید . در ضمن کشورهایی که بیشترین نرخ‌ها را دارند ، با رنگ روی نقشه مشخص شده اند و با استفاده از راهنمای سمت راست می‌شود آنها را شناسایی کرد .

از سایت BBC

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد کتاب : آفرینش و آزادی

« ... زمانی نه چندان دور ، لودویگ ویتگنشتاین گفته بود که هدف او در فلسفه نشان دادن راه گریز به مگسی است که در بطری گرفتار آمده باشد . عبارتی که در نگاه نخست به یک شوخی شبیه است . اما همچون تمامی طنزهای خاص آن اندیشگر معنایی ژرف دارد : فلسفه کوششی ست در راستای رهایی ... و دادن خبری از آزادی همچون تاویلی ، فهمی ، برداشتی . فلسفه طلب آزادی است ، وقتی تسلیم انگاره ی حقیری از آزادی که روزگار برایت ترسیم کرده نشوی . کسی که با روزگارش کنار آمده باشد ، چیز تازه ای نمی طلبد و در پی ساختن بر نمی آید . فقط آن کس که دوران خود را نپذیرد و آن را محنت بار و دشوار بیابد در پی رهایی برمی آید .   نووالیس می گفت  :  "  روزگار فرخنده را فلسفه ای نیست   " و  هگل یادآور   می شد که  جغد مینروا  ،  الاهه ی خرد ،   فقط در ظلمت  شامگاهی   بال و پر می گشاید  ... از مقدمه کتاب  »

.

نویسنده : بابک احمدی  انتشارات : نشر مرکز   تعدادصفحات : 414

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


محمود شعاعی : ضرورت ساماندهی ساخت و اداره پناهگاه ها

رییس فدراسیون کوه نوردی با انتقاد از شیوه ساخت و اداره برخی پناهگاههای کشور گفت : در احداث پناهگاه ها و نگهداری آنها، نیازمند ساماندهی و تعیین متولی برای اداره آنها هستیم. محمود شعاعی عصر دوشنبه در حاشیه برگزاری انتخابات مجمع عمومی هیات کوه نوردی استان کردستان در سنندج گفت : برخی از پناهگاه‌ها در عمل مغایر برنامه‌های زیست محیطی ساخته شده اندو فاقد متولی برای نگهداری بوده درحالی که پناهگاه ها باید متولی داشته باشند. وی، همچنین با اشاره به آثار و تبعات ناگوار صعودهای برون مرزی انفرادی کوه نوردان افزود: همه صعودهای برون مرزی باید در فرآیند خاصی صورت گیرد تا از ورزشکاران در قبال تبعات ناگوار آن حمایت شود. شعاعی، با تاکید بر اینکه کوه نوردی یک ورزش جمعی است تصریح کرد: ورزشکاری که به طور انفرادی اقدام به صعود برون مرزی می‌کند به هیچ وجه نمی تواند از ساختار ورزشی کشور انتظار حمایت داشته باشد. رییس فدراسیون کوه نوردی، احداث خانه کوه نورد، در کوهپایه ارتفاعات معروفی که در آنها به دفعات صعود انجام می‌شود را برای تقویت و افزایش ایمنی دراین رشته ورزشی موثر و کارساز دانست . ایرنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


غار کتله خور : ورود افراد مجرد بعد از ساعت 5 بعد از ظهر!!

« در سفر به استان زنجان بعد از دیدن شهر سلطانیه راهی غار "کتله خور" در نزدیکی شهر گرماب شدیم . غارعظیم و زیبای کتله خور در 165 کیلومتری جنوب غربی استان زنجان قرار گرفته است و از شهر گرماب حدود 7 کیلومتر فاصله دارد . وقتی به ورودی غار رسیدیم اولین چیزی که توجه ام را جلب کرد تابلو  " ورود افراد مجرد بعد از ساعت 5 بعد از ظهر " بود . بیچاره جوان ها که همیشه مشمول اما و اگرهای عجیب و غریب می شوند . فرضا اگر گردشگران جوانی ساعت 11 صبح به غار برسند باید تا ساعت 5 بعد از ظهر صبر کنند ! این قبیل قوانین نه تنها موجب کاهش گردشگر شده ، نمایانگر عدم تعریف صحیح از صنعت گردشگری و ایجاد ظرفیت مناسب برای سپری کردن اوقاتی مفرح است ... از گزارش خبرگزاری ایسکانیوز »

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری رویترز ( جنگ در عراق )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


نمایش مرموز آلپ در قلب قاره سبز

کوهستان آلپ یکی از زیباترین بخش‌های طبیعت است ، اما ذوب شدن یخ‌های مناطق مرتفع‌تر این منطقه از جهان که به آن بام اروپا نیز گفته می‌شود ، نگرانی‌های زیادی را برای حامیان محیط زیست ایجاد کرده است . آلپ به عنوان بام دیدنی اروپا شناخته شده است و از دهه‌های گذشته، همواره یکی از جاذبه‌های اصلی برای کوه نوردان بوده است. آنها با تخمین دقیق ارتفاعات آلپ برای صعودهای خود برنامه‌ریزی می‌کنند ، اما اکنون پدیده‌ای در این قسمت از جهان در حال رخ دادن است که می‌توان آن را به نوعی شگفت‌انگیز نیز عنوان کرد . پرسش این است : آیا ارتفاع آلپ در حال کم شدن است یا این‌که بام اروپا همچان قد می‌کشد؟ زمین‌شناسان سوئیسی که چندین دهه است با استفاده از فناوری‌های نوین به اندازه‌گیری دقیق ارتفاعات آلپ مشغول هستند، به این نتیجه رسیده‌اند که قله‌های مرتفع کوهستان آلپ، در مقایسه با اراضی پست این منطقه از جهان، هر سال یک میلیمتر مرتفع‌تر می‌شوند. از این رو، آنها برآورد می‌کنند که طی میلیون‌ها سال آینده، قلل مرتفع کوهستان آلپ ، به طرز خیره‌کننده‌ای مرتفع‌تر خواهند شد. اما در حالی که چنین یافته‌ای نشان می‌دهد که آلپ باید بسیار مرتفع‌تر از چیزی که اکنون هست باشد ، پرسش جالب توجهی مطرح می‌شود : چرا آلپ به اندازه هیمالیا مرتفع نیست؟

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که در خصوص افزایش عمودی ارتفاعات آلپ ، نیروهای به سمت بالا نقش اساسی را ایفا می‌کنند. این فرآیند دقیقا مشابه آن چیزی است که در شکل‌گیری یک کوه عظیم یخی در دریاهای منطقه شمال زمین دیده می‌شود . اگر قسمت بالایی کوه یخی ذوب شود ، سطح کوه یخی به همان میزانی که آب شده است از آب خارج می‌شود و در نتیجه ، این گونه به نظر می‌سد که کوه یخ کاهش یا افزایش ارتفاع نداشته است . بنابراین‌، این وضعیت به ظاهر متناقض با هم که در کوهستان آلپ و قله‌های مرتفع آن دیده می‌شود ، دارای توجیه منطقی می‌شود به طوری‌که همزمان با فرسایش این ارتفاعات بر اثر وزش بادهای شدید ، جریان‌های آبی و حتی ریزش سطوح صخره‌ای، در نقطه‌ای دیگر از همین کوهستان و از ناحیه پوسته رویی زمین بر ارتفاع این ارتفاعات افزوده می‌شود. این پدیده که البته پیش از این و در قالب نظریه‌های علمی مطرح شده است ، برای نخستین بار درباره یک مجموعه کامل کوهستانی نظیر آلپ به اثبات رسیده است .

زمین‌شناسان به این نتیجه مهم دست یافته اند که کوهستان آلپ و قله‌های مرتفع آن همزمان هم در حال مرتفع‌تر شدن و هم در حال فرسایش و کوتاه‌تر شدن هستند و این موضوعی است که در مباحث تکتونیکی به عنوان مقوله‌ای «مرده» در نظر گرفته می‌شود . آلپ برای زمین‌شناسان الگویی مناسب برای بررسی ساختارهای مختلف زمین به شمار می‌آید . در حقیقت دانشمندان به آلپ به عنوان مجموعه‌ای کوچک و ارزشمند از عوارض زمینی نگاه می‌کنند که تجزیه و تحلیل دقیق آنها رازهای بیشتری از زمین و چگونگی شکل‌گیری ارتفاعات آن را فاش می‌کند . افزایش و کاهش همزمان در کوهستان‌های آلپ از جمله این رازها بوده است که اکنون دانشمندان با تکیه بر فناوری‌های نوین بر آن احاطه پیدا کرده‌اند. جام جم آنلاین

..

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


قله ی جانستون

برنامه ی صعود قله ی جانستون ( ٣٨۵٠ متر _ البرز مرکزی ) روز جمعه ۶ آذر ٨٨ اجرا شد . به دلیل حجم بارش های تازه  و کمبود وقت ، صعود تا ارتفاع ٣۴٠٠ متر انجام گرفت  . دوستان عزیز شرکت کننده در این برنامه : حسین قدسی فر ، سمیه بهرامی ، محمدرضا ملکیان ، فرهاد دانشور ، مهدی داداش علی ها ، رضا عربی ، الهام میرزا رضی ، ساناز علیجانی ، محمد رضا فرجی ، سعید نوشاد سهیلی ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


گرمایش زمین : نیوزیلند تا اواخر قرن زیر آب می رود!

مقامات نیوزلند اعلام کردند : بیش از یکصد کوه یخی از قطب جنوب در حال حرکت به سوی نیوزلند هستند . « نیل یانگ »  یکی از دانشمندان مرکز تحقیقاتی قطب جنوب استرالیا  گفت : بر اساس گزارش‌های اخیر و تصاویر ماهواره‌ای این موضوع مشخص شد که دست کم یکصد کوه یخی به سمت نیوزلند در حرکت هستند . وی خاطرنشان کرد : برخی از این کوه‌های یخی ( آیسبرگ‌ها ) حدود 200 متر وسعت دارند . گفتنی است ، طی چند دهه اخیر تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده بود که آسیبرگ‌ها به نیوزلند نزدیک شوند و مناطق ساحلی را تهدید کنند اما به دلیل افزایش دمای هوا و افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای و تغییرات ناخوشایند جوی این رویداد رخ داده است . بر اساس تخمین و اندازه گیری محققان یخ شناس دانشگاه استرالیا گستره برخی از این کوه‌های یخی تقریبا به دو کیلومتر و برخی دیگر به اندازه استادیوم المپیک پکن می‌رسد . با این حال، محققان بر این عقیده‌اند که اگر روند حرکت این کو‌ه‌های شناور یخی به سمت نیوزلند با همین سرعت پیش رود، این احتمال وجود دارد که تا اواخر قرن حاضر این کشور به طور کامل به زیر آب رود . ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کوه نوردان کرمان در راه هیمالیا

عکس آرشیوی

دبیر هیئت کوه نوردی استان کرمان گفت : تیم کوه نوردی استان کرمان در اردیبهشت ‌ماه 89 صعودی به هیمالیا خواهد داشت . فرزاد ایرانمنش اظهار داشت : برای نخستین‌بار تیمی متشکل از 9 مرد و چهار زن از همه رده‌های سنی برای فتح قلل ایران و جهان به وجود آمده است تا کوه نوردان کرمانی نیز دارای یک تیم منسجم باشند . وی افزود : اعضای این تیم را آقایان عباس سیدی‌نیا ، تیمور تانوردی ، محمد امیرتیموری ، محمود موسوی ، علی فیروزآبادی ، علی کمشکی ، آرش افشار، سعید صحبتی و حسین خراسانی و خانم‌ها طیبه آذرشین ، مرجان خاندانی ، اعظم مهدی‌زاده و حمیده کمشکی تشکیل می‌دهند. ایرانمنش تصریح کرد : در این تیم برای نخستین‌بار همه رده های سنی حضور دارند و مسن‌ترین آنها محمد امیرتیموری است که 58 سال سن و علی کمشکی با 18 سال سن جوان‌ترین کوه نوردان تیم کرمان را تشکیل دادند .

خبرگزاری فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


جنگل ابر : منطقه ی امن ، تا دو ماه آینده ...


دکتر پیمان یوسفی آذر مدیر کل دفتر جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل های ایران گفت : از یکسال پیش طی پیشنهادی که از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به سازمان جنگل ها ارائه شد، موضوع تعیین جنگل ابر به عنوان منطقه ای حفاظت شده مطرح شد که این پیشنهاد به دلیل موقعیت ویژه و غنای اکولوژیک این منطقه زیست محیطی و همینطور توجه به تمام مسائل مربوط به حیات وحش مورد بررسی قرار گرفت و تا 2 ماه آینده این منطقه رسما به عنوان منطقه امن اعلام می شود . این مقام مسئول در سازمان حفاظت جنگل ها افزود: با تشکیل کمیته ای ویژه نه تنها قرار شد این منطقه به عنوان منطقه ای حفاظت شده اعلام شود بلکه کمیته مشترک سازمان جنگلها و محیط زیست به این نتیجه رسید که این منطقه را با یک درجه اهمیت بیشتر به عنوان منطقه ای امن معرفی کند تا حفاظت از آن به نحوی باشد که حتی افراد معمولی در برخی مناطق بدون مجوز حق عبور و مرور هم نداشته باشند. یوسفی آذر، نادر بودن جنگل ابر و ویژگی منحصربفرد رویشی این منطقه را به عنوان دلیلی برای مراقبت بیشتر این جنگل اعلام و تاکید کرد : منطقه ابر در تلاقی دو ناحیه رویشی ایرانی تورانی و یورو سیبری قرار گرفته که توانسته کیفیت رویش در این منطقه را تا بالاترین سطح افزایش دهد و جنگل ابر را به منطقه ای اکوتن تبدیل کند.

شمال نیوز

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کلاس آموزشی : نقشه خوانی٬ جهت یابی در کوهستان٬ آشنایی با GPS

کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

8267137 _ 0912    فرامرز نصیری

.

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خود رو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلامشهر ٬ تعدادی از اعضای هیئت کوه نوردی شهر کرمان ٬ گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف و انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران و اعضای هیئت کوه نوردی شهرهای کرمان و بم  برگزار شده است .

_ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


پیشنهاد سایت : EarthTV.com

در دو سال گذشته فناوری وب‌کم و دریافت و ارسال تصویر زنده شاهد پیشرفت زیادی بوده و ظاهرا دوران تصاویر کند و با ‌کیفیت پایین به سر رسیده است. برای دیدن شواهد این تحول، بهترین جا را باید سایت EarthTV.com دانست . Earth TV دسترسی به تصاویر زنده از 70 دوربین در پنج قاره جهان، از جمله هونو لولو، آبشار نیاگارا، ریو د ژانیرو، ملبورن، بروکسل، لندن را فراهم می کند و برای کاربران پنجره ای ایجاد می کند تا از طریق آن از خانه، نقاط مختلف جهان را دید.

تنها کافی است از بالای صفحه، نقطه مورد نظر خود را از بین نقطه های مختلف دنیا پیدا کنید، یا میتوانید روی کلید "eLiveLocation" کلیک کنید تا از روی نقشه مقصد مورد نظرتان را پیدا کنید. کیفیت این تصاویر فوق العاده است و برخلاف دوربین های ثابت معمولی میتواند حرکت همۀ دوربین ها را تحت کنترل بگیرد که از هر جایی بهترین تصویر را بگیرند. همراه هر کدام از تصاویر اطلاعات و مطالب جالب ، نقشه و گزارش هوای محلی گذاشته شده و در طول پخش تصاویر یک موسیقی لطیف و آرام پخش می شود . تیم ویراستاری وبسایت در کنار تصاویر زنده تعدادی مجموعه عکس ، فیلم های "Time Lapse" از وقایع خاص، مثل روز استقلال آمریکا، روز بَستیل در فرانسه، و شمارش معکوس برای جام جهانی آفریقای جنوبی نیز وجود دارد . پیشنهاد می کنیم برنامه "Funnyland People" در این سایت را هم ببینید ... منبع سایت BBC

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٤ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


عاشقانه

آنقدر دوستت دارم
که هر چه بخواهی همان را بخواهم
اگر بروی شادم
اگر بمانی شادتر
تو را شادتر می خواهم
با من یا بی من


بی من اما
شادتر اگر باشی
کمی 
          _ فقط کمی _
ناشادم
و این همان عشق است
عشق همین تفاوت است
همین تفاوت که به مویی بسته است
و چه بهتر که به موی تو بسته باشد

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


اردبیل : نجات 7 کوه نورد در جاده شابیل

با تلاش ماموران راهداری و امدادگران جمعیت هلال احمر شهرستان مشگین‌شهر 7 کوه نورد گرفتار شده در برف و بوران نجات یافتند . رئیس اداره راه و ترابری مشگین‌شهر گفت : این 7 نفر دیشب در جاده شابیل گرفتار بوران شده بودند و خودروی آنها از کار افتاده بود . خاتمی افزود : با تلاش 5 ساعته اکیپ راهداری و امدادگران جمعیت هلال احمر این محور در ساعت 24 دیشب بازگشایی و هر 7 کوه نورد سالم در شهر لاهرود اسکان داده شدند .

واحد مرکزی خبر

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


ون گوگ : شب پر ستاره

 ونسان ون گوگ  .   ۱۸۸۹  . موزه هنر مدرن نیویورک

آسمانی پهناور و در آستانه ی رستاخیز . رستاخیز نهایی . چرخش پایان ناپذیر ستاره ها و سیاره ها . لرزش سپیداری بلند در بادهای شبانه . آرامش دهـــــکده ای کوچک در دامان تپه هایی کوتاه . آبی هایی به فـــشردگی و عمق بی پایان ابدیت ... و بدین سان ٬ ون گوگ فراتر از تمامی آثار بهترین نقاشان عصر بیزانس ٬ می تواند جهان کیهانی خود را توصیف کند . هنرمندی با عشق پرشور و حساسیتی عمیق نسبت به انسان و طبیعت . او با آمیزش و خلق رنگ هایی تابناک و تند در آثار خود ٬ شادی بیان این عشق را در تاریخ هنر جاودانه کرد ...

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


قالب یخی برای یادآوری گرم شدن کره زمین

کره زمین دارد گرم می‌شود . این را همه می‌دانیم . هر دهم درجه گرم‌تر شدن هوا ، یخ‌های بیشتری را آب می‌کند و اقیانوس‌ها کمی بیشتر روی خشکی‌ها را می‌پوشانند و قاره‌ها کوچک‌تر می‌شوند . این قالب یخ ابتکاری ، با ساختن تکه یخ‌هایی به شکل قاره‌ها و کشورهای بزرگ و آب شدن و کوچکتر شدن قاره‌ها هنگامی که شما از نوشیدنی‌تان لذت می‌برد ، همه این مفاهیم را یکجا و به شکلی دراماتیک به شما نشان می‌دهد . قیمت شش پوند انگلیس !

سایت نارنجی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٥۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


سیاهکل ، کوه های آلپ ، سوداگری و تله کابین !!

نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس هشتم از ساخت تله کابین و سایت نگهداری وحوش در منطقه آبی نام شهرستان سیاهکل خبر داد. یوسف قاسمی افزود : برای اجرای این پروژه 180 هکتار زمین در این منطقه تعرفه و به زودی از طرح منابع طبیعی خارج خواهد شد . وی با اشاره به اینکه چشم اندازهای منطقه آبی نام سیاهکل بی نظیر است ، اظهار داشت : این منطقه همانند کوه های آلپ، سوئیس و دیگر مناطق زیبای دنیا استعداد ملی و فرامنطقه ای دارد و می تواند به عنوان قطب گردشگری تاثیرگذار در کشور و حتی دنیا باشد. وی سرمایه گذاری در حوزه های مختلف گردشگری به ویژه ایجاد تله کابین در استان گیلان را امری ضروری دانست و افزود : احداث تله کابین می تواند در توسعه گردشگری و جلب توریست به این منطقه بسیار موثر و حائز اهمیت باشد .  با احداث این تله کابین، گردشگران می ‌توانند از فراز قله زیبایی ‌های چشم نواز منطقه را تماشا کنند . شمال نیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


بهمن در کوه های ترکیه

رسانه‌های دولتی ترکیه از نجات ۱۸ نفر از بهمن در کوه‌های ترکیه خبر دادند . اتوبوس حامل این مسافران در میان برف‌های کوهستان‌های شمالی کشور گیر افتاده بود .  مقامات دولتی ترکیه عنوان کردند : این اتوبوس که اکثر سرنشینان آن را دانشجویان تشکیل می‌دادند ، روز گذشته حین عبور از جاده‌های کوهستان «اویت» در شمال کشور ، میان بهمن گرفتار شد، اما خوشبختانه ماموران امداد و نجات موفق شدند تمامی سرنشینان این اتوبوس را از مرگ حتمی نجات دهند. در گزارش خبرگزاری «آناتولی» آمده است : این اتوبوس در ارتفاع دو هزار و ۶۰۰ متری در میان بهمن گیر افتاده بود و برای نجات سرنشینان آن از دو بالگرد نظامی نیز استفاده شد. همچنین رسانه‌های ترکیه  اعلام کردند که احتمال وقوع یک بهمن دیگر در این منطقه، وجود دارد و تا اطلاع ثانوی جاده‌های منتهی به این کوهستان بسته است . سایت آفتاب

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


وب نوردی : کوه نوشته های فواد در ماگما

" ماگما  " را که حاوی  عکس ها و کوه _ نوشته های  فواد  است می توان یکی از بهترین وبلاگ هائی دانست که با موضوع طبیعت ، کوه و کوه نوردی در حال حاضر وجود دارد . به کلیه دوستان کوه نورد و علاقمندان به طبیعت شگفت انگیز  سرزمین مان  پیشنهاد  می کنیم وبلاگ  "ماگما " را در لیست دیدارهای روزانه خود قرار دهند . " آبی به رنگ تار ... " آخرین یادداشت فواد در " ماگما " است :

« چند هفته پیش از فرصت چند ساعته ای که در بازگشت از شهر دماوند پیش آمد استفاده کرده و سری به دریاچه کوهستانی تار زدیم ... زیبا بود... و آبی ... بی نهایت آبی ... به رنگ آسمان ... به رنگ خدا ... »

http://www.magma.blogfa.com

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


موج جدید برف و باران

با سفیدپوش شدن طالقان ، آبعلی و فیروزکوه ، ادامه بارش ها و افت دما ، کشور چهره زمستانی به خود گرفت . به گزارش سازمان هواشناسی کشور نفوذ سامانه بارش زا از نوار غربی کشور آسمان اغلب نقاط را طی چند روز آینده بارانی خواهد کرد . با گذر امواج تراز میانی جو از شمال غرب ، برای برخی مناطق غرب ، سواحل شمالی و دامنه های جنوبی البرز  ، وزش باد ، بارش باران و در مناطق سردسیر بارش برف پیش بینی می شود . همچنین با نفوذ زبانه پرفشار ضمن کاهش دما ، بارش روی سواحل دریای خزر تشدید خواهد شد . وضعیت آسمان استان تهران طی 24 ساعت آینده ابری تا نیمه ابری است و در پاره ای نقاط همراه با بارش باران و در ارتفاعات بارش برف و وزش باد پیش بینی می شود همچنین بیشینه و کمینه دمای هوای این استان به ترتیب 14+ و 5+ درجه سانتی گراد است .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کلیمانجارو یخچال و توریست‌های خود را از دست می‌دهد

با ذوب شدن برف‌های کلیمانجارو که به بام افریقا شهرت دارد ، تانزانیا یکی از مهم ترین منابع درآمد خود را از دست می‌دهد . کوه کلیمانجارو یکی از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری در شرق افریقا که به بام افریقا شهرت دارد، دچار تخریب‌های ناشی از گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی شده است . خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر خاطرنشان کرده است که صنعت توریسم یکی از مهم‌ترین منابع تولید درآمد خارجی درکشور فقیر تانزانیاست و منطقه کلیمانجارو به تنهایی بالغ بر 50 میلیون دلار درآمد سالانه روانه خزانه تانزانیا می کند .طبق همین گزارش کلیمانجارو به تنهایی سالانه بیش از 40 هزار توریست را به خود جلب  می کند و درآمد تانزانیا از صنعت توریسم تنها در سال 2008 بالغ بر 1.22 میلیارد دلار افزایش داشته است .

با این همه طبق بررسی های انجام شده از سوی کارشناسان علوم هواشناسی، برف‌های این منطقه کوهستانی ، تنها ظرف 13 تا حداکثر 24 سال آینده کاملا آب خواهد شد و این سرنوشتی است که در انتظار دیگر یخچال‌های افریقا نیز هست .  «لونین تامپسون»سرپرست یک گروه تحقیقاتی فعال درمنطقه و همکارانش که از سوی آکادمی ملی علوم امریکا نتیجه تحقیقات خود را در ژورنال این موسسه منتشر کرده‌اند، می گوید:«به احتمال بسیار قوی منطقه یخچالی در کلیمانجارو تنها در یک دهه آینده در صورت ادامه روند گرم شدن زمین کاملا ناپدید می‌شود» به گفته او بررسی های آب و هوا شناسی نشان داده است که یخچال‌های کلیمانجارو به وضوح طی 11.700 سال درمنطقه حفظ شده است اما تنها در مدت هفت سال از 2000 تا 2007 بیش از 26 درصد از یخ خود را از دست داده است ... خبرگزاری میراث فرهنگی

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +


کردستان : غار باستانی کرفتو

رئیس سازمان میراث فرهنگی استان کردستان گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون 31 هزار و 500 نفر از غار باستانی کرفتو بازدید کردند . وی افزود: غار کرفتو از غارهای آهکی و طبیعی است که در ادوار مختلف برای استفاده و سکونت انسان تغییر حالت داده و انسان‌ها با حفر و ایجاد معماری صخره‌ای در چهار طبقه ، جلوه ویژه‌ای به آن داده اند . این غار درسال 1379 گمانه‌زنی شد و با بررسی باستان‌شناختی در محوطه بیرون و داخل غار،‌ آثاری از دوران‌های مختلف به دست آمد ، کشف تراشه‌های سنگی در طبقه چهارم و محوطه بیرون غار بیانگر استفاده انسان در دوران پیش از تاریخ از این غار است . فعله‌گری افزود : نمونه سفال‌ها و اشیای به دست آمده ، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و دوران اسلامی یعنی قرون ششم تا هشتم ه.ق مسجل می‌سازد.  وی خاطرنشان کرد : با توجه تحقیقات به‌عمل آمده ، در دوران مزوزوییک کرفتو در زیر آب بوده و در اواخر این دوره ارتفاعات آن از آب خارج شده است . در طول سکونت انسان در این غار ، تغییرات و دگرگونی‌های عمده و دخل و تصرفات بسیار در آن به وجود آمده و حجاران هنرمند ، به زیبایی ، فضاهایی را در مدخل‌های غار تراشیده و اتاق‌ها ، راهرو و دالان‌های متعددی را به وجود آورده‌اند . این غار در میان غارهای دست‌کن ایران ، از معماری کاملی برخوردار است و ورودی آن از دامنه کوه حدود 25 متر ارتفاع دارد .

خبرگزاری فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ آذر ۱۳۸۸
    پيام ها    +