کلاغ ها


+ افزایش ذخایر برف در کوه های تاجیکستان

طبق نتایج پژوهش هواشناسان تاجیک ، امسال در کوهستان های این کشور ذخایر برف تا 15 درصد بیشتر از سال گذشته است . این امر به افزایش میزان آب در رودخانه‌ها منجر شده ، خطر کم ‌آبی را در سال جاری از بین می‌برد . ولی هواشناسان در عین حال معتقدند که برف زیاد، خطر سیلاب در رودخانه‌ها را افزایش می‌دهد.

گزارش : BBC

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فوران 140 میلیون متر مکعب خاکستر !

دانشمندان متخصص در زمینه آتشفشان در کشور ایسلند اعلام کردند میانگین نرخ خروج ماگما (مواد مذاب آتشفشان) ناشی از فوران اخیر آتشفشان در این کشور ٧۵٠  تن در ثانیه بوده و ٢٠ تا ٣٠ برابر بیشتر از میانگین فوران در ماه مارس گذشته این آتشفشان است . دانشمندان هم چنین نسبت به ذوب ‌شدن یخچال‌های طبیعی و جاری شدن سیل‌های شدید در جنوب ایسلند هشدار دادند . خاکستر منتشر شده در جو ناشی از آتشفشان ایسلند اغلب پروازهای روزهای شنبه، یک‌شنبه و در برخی موارد دوشنبه را در اروپا متوقف کرده بود. اسپانیا فرودگاه‌ها را بازگشایی کرده است و در آلمان نیز اغلب پروازها از سر گرفته شده است؛‍‌ در انگلیس و دانمارک هم از روز گذشته پروازها مجدداً آغاز شده است. خبرگزاری فارس

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

خبرگزاری رویترز : پناه کودکان از توفان شن ( بازماندگان زلزله ی اخیر چین )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انجمن کوه نوردان صلاحیت عضویت در UIAA را ندارد !

وبلاگ آرام کوه در یکی از آخرین یادداشت های خود خبر از درخواست عضویت انجمن کوه نوردان در UIAA  داده است . درخواستی که UIAA  به دلیل عدم همراهی فدراسیون کوه نوردی ایران ، تصمیم گیری در مورد آن را به اجلاس ٢٠١٠  ایتالیا موکول کرد . آرام کوه با حیرت و شگفتی از عملکرد فدراسیون یاد می کند و در پایان یادداشت خود می پرسد : شما هم‌نورد گرامی در این خصوص چه می‌پندارید؟ و پاسخ و نظر این وبلاگ چنین است :

.

_ انجمن کوه نوردان ایران در حال حاضر صلاحیت عضویت در UIAA را ندارد ! در رفتار و عملکرد این تشکل هنوز احترام به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی ایران دیده نمی شود . هنوز مصلحت اندیشی باشگاهی (!) و پنهان کاری ، وجه اصلی در تفکر و خط مشی عملی مدیران باشگاهی (!)  این تشکل به شمار می آید . آیا کسی می تواند بخاطر آورد که انجمن کوه نوردان ایران در طول یک دهه فعالیت خود در جایی یا نوشته ای _ حتی برای یک بار _ تعداد حقیقی اعضای رسمی خود را به جامعه ی کوه نوردی اعلام کرده باشد ؟ در این تشکل ها ، مجامع عمومی سالیانه تنها جائی ست که واقعیت تعداد اعضای رسمی و قانونی مشخص می شود .  آبان ٨۶ آرام کوه در خبر مجمع عمومی و از قول عباس محمدی نوشت :  " محمدی عنوان کرد که تعداد اعضا بیش از 1400 نفر هستند ولی کسانی که عضویت خود را تمدید کرده اند و حق عضویت داده اند دویست و چند نفری هستند و با این ترتیب جلسه رسمیت نمی یابد و به مجمع دوم می انجامد ... آرام کوه " و در آخرین انتخابات هیئت مدیره انجمن ( آبان ٨٧ ) در جلسه ی مجمع عمومی و برای نخستین بار مشخص گردید که در حال حاضر  تعداد اعضای قانونی این تشکل ( کسانی که حق عضویت خود را پرداخته و حق شرکت در مجمع عمومی را دارند )  حدود ١٣٨ نفر است و  این مجمع توانست با رسیدن به عدد ٧٠ ( بدست آوردن حد نصاب قانونی نصف + ١  )  رسمیت یافته و برای برگزاری انتخابات هیئت مدیره و بازرسی اقدام کند . سوال این است : چنین نهادی با ١٣٨ عضو رسمی و قانونی چگونه می تواند ادعا کند که " نماینده‌ی باشگاه‌ها ، گروه‌ها، افراد و به کلامی دیگر نماینده‌ی کوه‌نوردی مستقل و غیر دولتی است ... آرام کوه " ؟ تمامی اخبار ، نوشته ها و انتشارات انجمن کوه نوردان در ده سال گذشته را مرور کنید ! چرا _ حتی برای یک بار _ به تعداد اعضائی که همه ساله مجامع عمومی با حضور آنان رسمیت می یابد اشاره نشده است ؟ رفتار و عملکرد مدیران باشگاهی (!) انجمن کوه نوردان در بیان حقایق مربوط به " وضعیت سازمانی و ساختار تشکیلاتی " برای افکار عمومی ، شفاف و روشن نیست و تا زمانی که صداقت لازم در این زمینه دیده نشود : انجمن کوه نوردان صلاحیت عضویت در UIAA را ندارد !

 

 _ فقدان وظیفه شناسی و احساس مسئولیت در قبال پرسش ها و انتقاداتی که نسبت به خط مشی و عملکرد مدیران انجمن کوه نوردان مطرح می شود ، دلیل دیگری ست برای عدم صلاحیت عضویت این تشکل در  UIAA . انفعال محض ، سکوت مطلق و  بی اعتنائی کامل برای تشکلی که ادعای نماینده گی کوه نوردی مستقل ایران را دارد ، رفتار شایسته و مورد قبولی در مواجهه با پرسش و انتقاد محسوب نمی شود ! در مثال : زمانی که از سوی گروه کوه نوردی قاجر قروه مجموعه مطالب و انتقاداتی تحت عنوان " روی سخن سامان های بعدی با انجمن کوه نوردان " در باره ی ماهیت رفتار و عملکرد مسئولین انجمن بعد از حادثه ی برنامه نانگاپاربات و مرگ سامان نعمتی در سایت اینترنتی این گروه منتشر شد ، تمام واکنش این تشکیلات مثلا مردمی و مثلا غیر دولتی خلاصه شده بود در : انفعال محض ، سکوت مطلق و  بی اعتنائی کامل !! و چنین تشکلی با چنین تفکر و عملکردی ، صلاحیت عضویت در UIAA  را به عنوان نماینده ی کوه نوردی مستقل ایران ندارد .

_ انجمن کوه نوردان ، انجمن همه ی کوه نوردان ایران نیست . انجمن کوه نوردان آرش و دماوند است !! و تا زمانی که بر اساس منافع و مصالح و سیاست های این دو باشگاه عمل می کند صلاحیت عضویت در UIAA را ندارد !

.

-----------------------------

و در همین رابطه :

http://news83.persianblog.ir/post/1563

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ باشگاه اسپیلت : فقط اندکی ستیز و انتقام و انتقادات تند پنهانی !!

بعد از یادداشت ٢١ فروردین این وبلاگ در رابطه با حادثه ی سقوط  فاطمه عزیز خانی و درخواست از مدیران و مسئولان باشگاه اسپلیت برای "  اعلام و انتشار گزارشی حتی کوتاه از برنامه ی اجرا شده ، علت بروز حادثه و میزان صدمه ی وارد شده " و مواجهه با تفکر و دیدگاه تعدادی از اعضای این باشگاه و کیفیت برخوردشان با درخواست ساده ی این وبلاگ ، قصد داشتیم یادداشت دیگری را با عنوان " در باشگاه اسپیلت چه می گذرد؟ " در تشریح و نقد وضعیت و فضای حاکم برآن _ به عنوان نمونه ای از تشکل های کوه نوردی کشورمان _ بنویسیم که انتشار مطلبی در سایت رسمی این باشگاه و  به قلم ذبیح اله حمیدی ما را از بیان هر حرف و توضیح اضافه ی دیگری بی نیاز نمود !! کلمات اطلاعیه ی مدیر باشگاه اسپیلت به روشنی بیان گر وضعیت درونی و فعلی  این باشگاه می باشد :

" امید است این بخش از سایت بتواند بدون هیچ گونه پرده پوشی به ابهامات و سوء تفاهمات جاری باشگاه کوه نوردی اسپیلت که متأسفانه بین اعضاء و مسؤول باشگاه وجود دارد و در بعضی مواقع باعث مباحثات و حرکات (اندکی ) ستیزه جویانه و انتقام جویانه مانند ترک باشگاه یا انتقادات تند پنهانی  و غیره می گردد پایان داده و فضای بین اعضاء و مسؤول باشگاه را هر چه بیشتر دوستانه تر و منطقی تر نماید... سایت باشگاه اسپیلت "

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه نوشت : ورزش ما رو باش !

 از جام جم

از کمیته ملی المپیک و سازمان ورزش:
بحث های کلامی مسئولین ... فحاشی و زدوخورد!
... گویا پس از بحث‎های کلامی میان مسئولان کمیته ملی المپیک و سازمان تربیت بدنی برای در اختیار گرفتن مسئولیت حراست و کنترل کمیته و آکادمی ملی المپیک و عدم پذیرش متولیان حراست کمیته برای سپردن این مسئولیت، مقابل در ورودی کمیته ملی المپیک ایران میان تنی چند از ماموران حراست کمیته ملی المپیک و ماموران حراست سازمان ورزش فحاشی و زدو خوردهای شدیدی برای مدت طولانی درگرفته! ... جالب این که مأموران حراست سازمان گفتن: امروز با نفرات بیشتری حمله(!) می کنیم! ... خدا بخیر کنه!

از فدراسیون ها:
دروغ گویی در اداره فدراسیون! 
...در برنامه ی ۹۰ ، فردوسی‏پور از علی کفاشیان پرسید: «به نظر می‏رسد فدراسیون فوتبال نباید اینقدر دروغ بگوید» که کفاشیان چندین بار تاکید کرد اصلاً دروغ نگفته(!) تا فردوسی‏پور بیافزاید حداقل پنهان کاری کرده‏اید و با مردم صادق نبودید و بسیاری از مسائل را در میان نگذاشته‏اید و در ادامه از کفاشیان خواست پاسخ سوال دایی را بدهد که او گفت پاسخی ندارد و اگر خودش صداقت ندارد(!) سایر اعضاء هیات رئیسه راستگو هستند و آنها می‏توانند شهادت دهند هیات رئیسه فدراسیون دایی را برکنار کرد! ... راستی؛ رئیس فدراسیون فوتبال گفته جشن تولد ۶۰ سالگی اش رو در این فدراسیون برگزار می کنه! ... و حتماً پول کیکش رو هم از خزانه ی فدراسیون!

از مدیریت ها:
انتصاب هفت مدیرکل و دو سرپرست فدراسیون؛ در یک روز!
... بخشی از تغییراتی که در آبان ماه سال گذشته برای فدراسیون‏های ورزشی پیش بینی شده بود، با احکامی که از سوی علی سعیدلو رئیس مجامع فدراسیون‏های ورزشی صادر ‏شد، به وقوع پیوست و دو سرپرست اداره امور فدراسیون‏های گلف و ورزشهای همگانی را برعهده گرفتند و تغییرات در اداره کل تربیت بدنی استان های اصفهان، خراسان رضوی، گلستان، هرمزگان، خراسان جنوبی، آذربایجان غربی و شرقی نیز با انتصاب مدیرکل جدید عینیت یافت ... خلاصه که هر مدیری به تار مویی بنده!! ... سقوط یا شکست = عزل!

از شیوه های نوین اصلاحات:
اخراج دوجین از کارمندان باسابقه؛ در یک ضرب!
دوازده تن از کارمندان با سابقه فدراسیون وزنه برداری در بخش‏های اداری و مالی این فدراسیون با حکم حسین رضازاده اخراج شدند تا این فدراسیون برگی دیگر از شیوه‏های نوین اصلاح ساختار مدیریتی را شاهد باشد ... به زعم سرپرست فدراسیون، این افراد که در بین آنها پیشکسوتان وزنه برداری نیز هستند، تاکنون تنها پول بیت المال را می‏خورده‏اند و هیچ فعالیتی نداشته‏اند!

از رقابت ها:
روی ایتالیایی ها رو در تبانی سفید کردیم ... نتیجه ی یک مسابقه فوتبال ۲۲ بر ۲ تمام شد!
در بازی مشکوک و کم سابقه فوتبال در لیگ دسته یک کشور؛ تیم آبیک قزوین ۲۲ بر ۲ تیم شهرداری شهر جدید هشتگرد را مثلاً برد! ... البته طی حکمی از سوی کمیته انضباطی فدراسیون، این دو تیم که شواهدی دال بر تبانی داشتند، به سقوط به لیگ پائین‌تر و کسر کلیه امتیازات محکوم شدند!

از رسانه ها:
انتقاد نکن! ... پرسش نکن! ... برملا نکن! ... فقط بگو: به به و چه چه!
نمی دونم خاطرتون هست که یه شب عادل فردوسی پور با صورتی نتراشیده، بدون گریم و چهره ای آشفته پای به برنامه اش گذاشت و گفت: «اگر عمری باشه و برنامه ای، در خدمت شما خواهم بود!» ... بماند چرا و به چه علت ( همه چیز رو که من نباید بگم، خودتون تا صبح خروس خون بیدار بمونید ببیند!)  ... فقط پیشنهاد می کنم؛ اگر به هر روشی قصد انتقاد از وضعیت گل و بلبل ورزش رو دارید، زیادتر از کوپن (یا خوشه بندیتون!) وارد معقولات نشید که آخر عاقبت نداره! 

از طنز ایران

لذا تو همین وبلاگ های کوه نوردی و سنگ نوردی هم اگه قصد دارید منصفانه و سالم؛ کسی، یا چیزی، یا اقدامی رو نقد یا بهش انتقاد کنید، به صلاحتونه که بی خیال بشید و همون بهتره که فقط برید کوه ... کدوم کوه؟! ... چه می دونم! برید همین «پس قلعه»! ... به هر حال ممکنه انتقاد کنید و خدای ناکرده دهنتون رو باز کنید و بخواین بر سر برخی بی تدبیری ها؛ دادی، فریادی - قلمی- بزنید، که خب مطمئناً خوشایند عده ای نیست و چه بسا ممکنه کامتون رو با انوع و اقسام مصالح، نقدبندی کنن!!

از وبلاگ : کوه نوشت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ برگزاری کلاس عملی در کویر مرکزی

کلاس عملی آشنائی با نقشه های توپوگرافی ، جهت یابی و کار با قطب نما و GPS در تاریخ های ٢۶ و ٢٧ فروردین با حضور دوستان عزیز : بهمن جباری ، محمدرضا عمادی ، سید محمد میر ترابی ، حسین زند ، فرهاد عبداله پور ، حسین دهقان شعار ، احمد منوچهری ، یوسف دهقان نژاد ، ابراهیم نورانی  و بهزاد مرادی در منطقه کویر مرکزی و دریاچه ی نمک برگزار شد . در ابتدا و انتهای برنامه ی اصلی ، دیداری نیز از تپه های باستانی سیالک ( کاشان ) و شهر زیر زمینی ( نوش آباد) صورت گرفت .

.

.

.

.

.

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٧ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دریاچه ارومیه ، بزرگترین دریاچه تشنه جهان

به عقیده کارشناسان اگر اقدامی سریع انجام نگیرد، دریاچه ارومیه سرنوشتی مانند دریاچه آرال پیدا خواهد کرد . این دریاچه که با ویژگی‌های منحصر به فرد خود از نظر زیست‌محیطی، زیبایی‌های طبیعی و نیز بعُد تاریخی یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین دریاچه‌های جهان بشمار می‌آید، اکنون با خطر نابودی روبروست .  دریاچه ارومیه حدود ۴۰ سال پیش منطقه حفاظت‌شده اعلا‌م گردیده و از سال ۱۳۵۴ نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین تالا‌ب‌های بین‌المللی جهان در سایت رامسر به ثبت رسیده است . این دریاچه هم چنین یکی از 9 ذخیره‌گاه بیوسفری ایران است که در یونسکو ثبت گردیده است .تقریبا تمامی کارشناسان محیط زیست بر این باورند که اگر اقدامی سریع و جدی انجام نگیرد ، دریاچه ارومیه به زودی خشک شده و سرنوشتی مانند دریاچه آرال پیدا خواهد کرد
.
TRT world
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ وجه تسمیه ی کوه های ایران : قاش مستان

« چکاد این قله زیبا و بلند دارای شکاف های صخره ای هست  که در زبان بومیان این منطقه قاچ یا قاش گفته میشه ... قوچ های کوهی  در فصل جفت گیری برای در امان ماندن از شر حیوانات درنده و شکارچیان ، برای جفت گیری وارد این شکاف ها می شوند تا با خیال راحت به عشق بازی برسند ... در زبان بومیان عاشقی و مستی زیاد فاصله ای ندارد و معمولا همراه هم می آید ... مثل کبک نر مست عاشق  ... و ... پس قاش مستان ،  شکاف مستان هست و جایی برای عشق بازی بزهای کوهی ! ... »

از وبلاگ : ماگما http://www.magma.blogfa.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عبور از بیابان مرکزی با دوچرخه

تیم دوچرخه سواری کانون دوستداران محیط زیست دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی ، در ادامه فعالیت های خود به مناسبت پاسداشت سال جهانی تنوع زیستی ، با شعار " تنوع زیستی اساس زندگی ، استمرار زندگی در تنوع زیستی " اقدام به برگزاری برنامه رکاب زنی در بیابان مرکزی ، پارک ملی کویر نمودند . این تیم دونفره متشکل از محمد عظیمی و محمدجواد محسن پور تا کنون برنامه های متعدد رکاب زنی در نقاط مختلف کشور برگزار کرده است که خبر آن در خبرگزاری های محیط زیستی و همچنین وب سایت کانون درج شده است . این دوستان در مسیر خود که از مبارکیه واقع در جنوب شهرستان ورامین آغاز شد ، با گذر از کاروان سرای قصر بهرام و حاشیه شرقی دریاچه نمک، به ضلع شمالی کویر دق سرخ در جنوب پارک ملی کویر و شرق بادرود رسیده و از آنجا به سمت شهر انارک تغییر مسیر داده اند . در مجموع مسیر رکابزنی این تیم حدود ٣۵٠ کیلومتر بوده است . www.aradclub.ir

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اتهام : تخریب کوهستان علم کوه و تخت سلیمان !

با پیگیری‌های بنیاد توسعه پایدار کلاردشت ، فعالیت‌های غیرقانونی شرکت‌های شن و ماسه تیرکاگلی و سنگ تزیینی در منطقه علم کوه متوقف و تعطیل شد . به گزارش خبرگزاری فارس از کلاردشت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد توسعه پایدار کلاردشت، پیش‌تر اداره منابع طبیعی کلاردشت در گزارش مفصل و کارشناسانه خود به مدیریت اداره کل منابع طبیعی استان مازندران (نوشهر)، ادامه بهره‌برداری و استخراج سنگ‌های گرانیت و چینی رودبارک را موجب تخریب قلل زیبا و مرتفع کوه‌های علم‌کوه و تخت سلیمان ، قطع اشجار ، آلودگی صوتی ، ایجاد ناامنی زیستی برای وحوش و انسان از طریق انفجار و سلب آسایش عمومی و آرامش مردم ، به هم خوردگی سیمای عمومی مناطق کوهستانی حوزه آبخیز کلاردشت و تخریب خاک‌های سطح‌الارضی دانست . اعطای مجوز و پروانه بهره‌برداری به چنین شرکتی از سوی وزارت صنایع و معادن ، نقض صریح و آشکار قانون اساسی کشور و دیگر اسناد بالادستی نظام به منزله زیرپا گذاشتن الزامات آن و خیانت به نسل آینده و تخریب فاجعه‌آمیز منابع طبیعی بوده و از همان ابتدا محکوم به بطلان است .  با پیگیری‌های بنیاد توسعه پایدار کلاردشت، معاونت فنی استانداری مازندران فعالیت‌های شرکت شن و ماسه تیرکاگلی را غیرقانونی دانست و در واقع این کم کاری را متوجه فرمانداری چالوس دانست و تنها در حد یک تذکر به سرپرست وقت فرمانداری چالوس به قضیه واکنش نشان داده است . بنیاد توسعه پایدار کلاردشت مراتب را از طریق شخص استاندار مازندران در دست پیگیری دارد .

خبرگزاری فارس

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیشنهاد موسیقی : ترانه ی کوهستان

این پست با احترام فراوان تقدیم می شود به عباس ثابتیان عزیز :

.

.آلبوم های گل افشان ١ و ٢  از آثار جدید دنیای موسیقی و حاصل همکاری و کار مشترک فریبرز لاچینی و پری زنگنه است . سبک بی همتای لاچینی در نواختن پیانو  و صدای جادوئی و دلنشین پری زنگنه می تواند بسیاری از قطعات این دو آلبوم را برای هر شنونده ای به خاطره ای فراموش نشدنی بدل کند . ترانه ی " کوهستان " از آلبوم گل افشان ٢ برای کوه نوردان ، ترانه ای آشناست . آن را در لینک زیر بشنوید :

http://www.4shared.com/file/200423622/d1424912/sar_oomad_zemestoon.html

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیشنهاد مجله : Climbing - January 2010

                

PDF | 93 pages | 49.1 Mb | English

http://rapidshare.com/files/365825953/climbing-2010-01-jan.pdf

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اطفای حریق جنگل‌های کهگیلویه توسط کوه نوردان دشتی

رئیس هیئت کوه نوردی شهرستان دشتی گفت: کوه نوردان دشتی که برای صعود به قله چال خرسی به کهگیلویه و بویراحمد رفته بودند در مسیر بازگشت موفق به اطفای حریق در جنگل شدند . حمید زارعی با اشاره به این موضوع اظهار داشت: در برنامه مشترکی که با گروه کوه نوردان آزادگان مشهد و بامداد سپیدان فارس برگزار شد، کوه نوردان به قله 3 هزار و 680 متری چال‌خرسی صعود کردند . حمید زارعی ادامه داد: در مسیر بازگشت بر اثر بی‌توجهی اشخاصی که مبادرت به آتش در جنگل کرده بودند، سه درخت در حال آتش گرفتن بود و اگر آتش مهار نمی‌شد بخش عظیمی از جنگل بر اثر آتش‌سوزی می‌سوخت .  وی افزود: با تلاش گروه کوه نوردان پس از دو ساعت کوشش و سعی فراوان ، آنان موفق به اطفای حریق جنگل شدند .

خبرگزاری فارس

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ باشگاه اسپیلت باید صداقت خود را نشان دهد!

سرانجام خبر حادثه ی سقوط فاطمه عزیزخانی در یکی از برنامه های باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، در سایت رسمی این باشگاه منتشر شد . تاخیر دو هفته ای در اعلام خبر حادثه و هم چنین مضمون اطلاعیه ی منتشر شده می تواند بیان گر نوع تفکر و دیدگاه مدیریت باشگاه اسپلیت در مواجهه با چنین اتفاقاتی باشد و به صراحت ، " عدم تمایل برای اعلام عمومی و حتی گونه ای تلاش برای پنهان کردن حادثه " را نشان می دهد . ذبیح اله حمیدی ( مسئول باشگاه ) در اطلاعیه ی کوتاه و چند خطی خود فقط به موفقیت آمیز بودن عمل جراحی و مرخصی شدن فاطمه عزیزخانی از بیمارستان اشاره کرده است و هم چنین ذکر نکته ای بی معنی و بی ربط به موضوع : این اولین حادثه ی منجر به جرح در تاریخ چهار ساله ی این باشگاه بوده است !!  و دیگر بیشتر از این را  برای  آگاهی  افکار  عمومی جامعه ی کوه نوردی ایران  جایز ندانسته است !! گویا اعلام و انتشار گزارشی حتی کوتاه از برنامه ی اجرا شده ، علت بروز حادثه و میزان صدمه ی وارد شده و ... مسائلی ست که می تواند موجب خدشه به ستون افتخارات باشگاه چهار ساله  او  گردد و در پروسه ی جذب جوانان علاقه مند و کسب و کار و درآمدزائی آن اختلال ایجاد کند !!  

نکته ی اصلی اینجاست که : ذبیح اله حمیدی عضو هیئت مدیره ی انجمن کوه نوردان می باشد  و این تشکل چندی پیش در اطلاعیه ای همگان را به بررسی حادثه های کوه نوردی سال  ٨٨ دعوت نموده است . بنابراین او وظیفه دارد برای نشان دادن اصالت و صداقت رفتار و عملکرد تشکلی مانند انجمن کوه نوردان ، این مهم ( بررسی حوادث ) را از خود شروع کند ! در غیر این صورت جایی برای اعتماد به او ، باشگاه اسپیلت و انجمن کوه نوردان باقی نمی ماند !

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بارش برف بهاری کلاردشت را سفیدپوش کرد

بارش برف بهاری در بیستمین روز سال جدید ارتفاعات کلاردشت در غرب مازندران را سفید پوش کرد . با سرد شدن هوا و کاهش دما و بارندگی شب گذشته و امروز در مناطق کوهستانی غرب مازندران ، بارش برف از دیروز در ارتفاعات علم کوه و تخت سلیمان کلاردشت آغاز شده است .  هم اکنون بارش های برف در ارتفاعات فوق ادامه داشته و روند بارش تا شب نیز افزایش خواهد یافت . خوشبختانه در حال حاضر هیچ کوه نوردی در منطقه علم کوه وجود ندارد .

 خبرگزاری مهر

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ ; شنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٠ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فاجعه ی دیزین

حشمت حیدریان در مقاله ای با عنوان " کوه نوردی ، حادثه ، قانون "  با تاکید بر ضرورت و اهمیت توجه به حقوق ورزشی نوشته است :

 "  آگاهی از حقوق که جایگاه ویژه ای در حفظ نظم جامعه دارد می تواند تا حد زیادی از وقوع حوادث که منجر به از میان رفتن سرمایه های انسانی و مالی می گردد ، جلوگیری کند و به این دلیل می توان گفت که حقوق ورزشی یکی از ارکان علوم ورزش است ... گاهنامه انجمن شماره 9 "

او هم چنین در تلاش برای تعمیم و تدوین این حقوق در ورزش کوه نوردی و در بخش های مربوط به مسئولیت سرپرستان ، مربیان و گروه ها و باشگاه های کوه نوردی ، می نویسد :

"مسئولیت قانونی سرپرست : تلاش در حفظ جسم و جان کوه نوردان در برابر خطرات احتمالی ( جلوگیری از بروز حادثه و نیز فعالیت امدادی درست پس از حادثه)  ...  مسئولیت مربی : اجرای صحیح برنامه ، مراقبت از کارآموزان ، پیش بینی خطرهای احتمالی ... مسئولیت گروه ها و باشگاه ها : مراقبت از اعضای گروه یا باشگاه در برنامه ها و اداره ی کلیات برنامه ها از وظیفه های مدیران گروه یا باشگاه است ... براساس مفاد ماده یک قانون مسئولیت مدنی ، بروز حادثه می تواند دلیلی برای اقامه دعوا علیه مدیران گروه یا باشگاه باشد "

 

آمار تلفات انسانی در برنامه های باشگاه دماوند و در طی سالیان اخیر ، از روندی رو به افزایش و بسیار نگران کننده خبر می دهد . چه باید کرد ؟ در این باشگاه چه می گذرد ؟ آیا اصولا  _ و در عمل _ نظارتی بر فعالیت و کم و کیف مسائل مدیریتی و روش های عضو گیری و سیستم های آموزشی این گروه ها و باشگاه ها ، از سوی فدراسیون کوه نوردی و یا دیگر ارکان سازمان ورزش این مملکت وجود دارد ؟ باشگاه های کوه نوردی ، مجوز و پروانه ی فعالیت خود را از سازمان تربیت بدنی می گیرند و این گونه به نظر می رسد که در این سازمان هیچ طرح و برنامه ای برای رسیدگی و نظارت بر کمیت و کیفیت عملکرد این باشگاه ها وجود ندارد . آیا کسی می داند بعد از کشته شدن امیررضا امیرامینی در یکی از برنامه های باشگاه دماوند ، چه واکنش و برخوردی از سوی سازمان تربیت بدنی برای توجه به این باشگاه صورت گرفت ؟ بعد از مرگ ویکتوریا کیانی راد و امیراحمدی در اعماق غار پراو چطور ؟ آیا کسی می داند ؟ آیا مرگ سامان نعمتی در برنامه ی نانگاپاربات توانست توجه متولیان رسمی کوه نوردی ایران و مدیران سازمان تربیت بدنی را به صورتی جدی و مسئولانه به آنچه درون باشگاه دماوند می گذرد جلب کند ؟ باید شاهد چند حادثه و کشته شدن چه تعداد از جوانان این سرزمین در برنامه های باشگاه هائی مانند دماوند باشیم تا سرانجام این توجه جدی و مسئولانه رنگ واقعیت به خود بگیرد ؟

آیا از مجموعه ی تلاش ها و صحبت های پدر سامان  _ که از بی اعتنائی تشکیلات رسمی کوه نوردی و دستگاه ورزش به تنگ آمد و سرانجام راه حل قضائی را انتخاب کرد _ چیزی در خاطر کسی مانده است ؟

"وقتی انجمن کوه نوردی ، باشگاه دماوند ، فدراسیون و یا هر تشکلی دیگر در کوه نوردی چه به لحاظ عدم توانایی و یا بهر دلیل دیگر قدمی در جهت تحلیل و بررسی موشکافانه این حادثه برنداشتند و تمامی درها برای رسیدن به واقعیت بسته شد و تنها راهی که برای خانواده محترم سامان بعنوان یک حق طبیعی باقی ماند اقدام قضایی بود ... "

و آنجا که این پدر در هر قدم به همگان هشدار می داد و اعلام می کرد انگیزه اش نه محکومیت این یا آن فرد و باشگاه ، بلکه :

" مقابله با آن تفکر غلطی است که وجود دارد و در صورت اصلاح نشدن در آینده باز حادثه ساز خواهد شد ... بررسی موشکافانه این موضوع در جهت  کاهش این اتفاقات و جلوگیری از تکرار ضرورتی واضح و روشن دارد ... "

باشگاه دماوند برای به خود آمدن و برای احیای دوباره و بازگشت سربلند به جامعه ی کوه نوردی ایران نیاز به شوک دارد . یک شوک اساسی که می تواند تعطیل و تعلیق موقت کلیه فعالیت های این باشگاه باشد . باشگاه دماوند برای نجات خود از حوادث مرگبار پی در پی و بحران های عمیق ناشی از آن ، نیاز به اصلاحات دارد . اصلاحاتی اساسی و رادیکال . نوعی بازنگری و تغییرات بنیادین در تفکر و شیوه های مدیریت و ساختار تشکیلاتی و سیستم های آموزشی .

به دلیل عدم اطلاع از شرایط و ظرفیت های خاص این باشگاه نمی توانیم برنامه ای روشن و مشخص را به مدیران آن پیشنهاد کنیم اما اصرار و پافشاری خود را بر یک نکته رها نخواهیم کرد : این میزان حوادث مرگبار ، این میزان تلفات انسانی برای یک باشگاه کوه نوردی عادی نیست و نشان از ضرورتی جدی و انکار ناپذیر برای اصلاحات و تغییر می دهد !

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٠ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فرشاد خلیلی : ما به کارمان آشنا هستیم !!

گروه کوه نوردی همت شمیران در جریان حادثه ی ریزش بهمن محور شمشک به دیزین ، یکی از کوه نوردان ارزشمند خود را به نام سعید طاهری از دست داد  . حضور سعید طاهری در منطقه و تلاش شجاعانه و تحسین برانگیز او برای کمک به مصدومین سقوط بهمن اول و سپس کشته شدنش در سقوط بهمن سهمگین دوم ، موجب گردیده که گروه همت شمیران نسبت به انتشار گزارشی از این فاجعه ی بزرگ در پایگاه اینترنتی خود اقدام کند .  گزارشی که با وجود تمام ضعف ها و کاستی می تواند بیانگر زوایای دیگری از اشتباه بزرگ و مرگبار تیم کوه نوردان مبتدی باشگاه دماوند و سرپرست آن فرشاد خلیلی در اصرار برای عبور از منطقه ی خطر باشد :

" ... بیش از 10 خودروی شخصی از ساعت 12 اقدام به بازگشت می‌کنند ولی به دلیل بارش برف در جاده، حرکت آن‌ها متوقف می‌شود که بیش از یک ساعت به طول می‌کشد . سرانجام یک دستگاه لودر به محل آمده و خودروها به آرامی پشت سر آن می‌رانند اما مجدداً حرکت آن‌ها متوقف می‌شود . توقف اخیر به دلیل مسدود شدن جاده در اثر سقوط یک بهمن حوالی ساعت 2 بعدازظهر  بوده است . صادقیان از طرف پیست دیزین جهت هدایت اسکی‌بازان در محل بوده و مانع خروج آن‌ها از خودروها می‌شده است . محل حادثه بیش از 2 کیلومتر از پارکینگ فاصله دارد. قبل از ساعت 3یک گروه 30 نفره از کوه‌نوردان باشگاه دماوند از کنار صف خودروها عبور می‌کنند .صادقیان ، پیمانکاری که از طرف پیست مسئول راهداری است در مورد عبور به ایشان هشدار می­دهد و پاسخ می­شنود که ما به کارمان آشنا هستیم . آن­ها پس از تجمع گروه پشت لودر عبور از بهمن را آغاز می­کنند. علی جعفری راننده لودر می­گوید که یک گروه 6-5 نفره از بهمن عبور کرد من در اتاقک را باز کرده و به آن­ها گفتم که صبر کنند ، این کار خطرناک است . بقیه نفرات با کمی تأخیر عبور را آغاز کردند . ظاهراً آن‌ها باور نداشتند که دیو سپید از فراز صخره‌ها چشم دوخته و رسیدن ایشان را لحظه شماری می‌کند ... از گزارش گروه همت شمیران "

.

گروه همت شمیران در گزارش خود سعی کرده است تا جای ممکن و با طرح پرسش هائی ، به نقد و بررسی حادثه نیز بپردازد . نقدی که بنا به منافع و مصلحت اندیشی های باشگاهی و تشکیلاتی ، ابعاد آن  هرگز نمی تواند از موضوع وضعیت راهداری و مجموعه ی پیست اسکی دیزین و کمبودهای امداد و نجات فراتر رود و به ریشه یابی اشتباهات مرگبار تیم باشگاه دماوند و یا تحلیل فرهنگ و تفکر ورزشی حاکم بر این تشکل بپردازد . گزارش و نقد کم و بیش طولانی گروه همت شمیران ، در انتها و با جوهری آشکار از احتیاط و محافظه کاری ، تنها به طرح دو پرسش در باره عملکرد فرشاد خلیلی می پردازد :

"١_ آیا خطر سقوط بهمن مجدد نادیده گرفته شد ؟ اگر چنین نیست پس چرا تیم بزرگ 30 نفره از نقطه­ی خطر عبور کرد؟  ٢_ بعد از نقطه­ی حادثه تا رسیدن به شمشک ده ها نقطه بهمن خیز وجود دارد که بسیاری از آن ها خطرناک­تر از نقطه­ی مزبورند . فرض کنیم که تیم از آنجا به سلامت عبور می­کرد از آنجا تا شمشک را می­خواست چه کند ؟ آیا می­خواست ده ها بار در معرض خطر مسلم قرار گیرد ؟ ... "

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٠ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نقد و بررسی اشتباهات فرشاد خلیلی در آن پنج شنبه ی سیاه

کوه نوردی هم مانند هر ورزش دیگری دارای قوانین ، اصول و بنیان های آموزشی خاص خود می باشد . قوانین ، اصول و بنیان هایی که امروزه  _ و بیش از هر زمان دیگری _  با شاخه های مختلف علوم پیوند یافته و نقش حیاتی آن  در انجام هر گونه فعالیت و برنامه موفق و ایمن در این ورزش ، واقعیتی غیر قابل انکار به شمار می رود . نگاهی گذرا به پاره ای از حوادث تراژیک و مرگبار کوه نوردی ایران به روشنی گواه بی اعتنائی و عدم توجه جدی سازمان دهندگان و سرپرستان و شرکت کنندگان در برنامه های کوه به این قوانین ، اصول و بنیان های علمی و آموزشی می باشد . بعد از حادثه ی سیل دره ی اندرسم در تابستان سال 84 و مرگ یازده تن از کوه نوردان استان قزوین ، ریزش بهمن های متوالی محور شمشک _ دیزین در روز پنج شنبه 15 بهمن 1388 ، یکی دیگر از تلخ ترین و غم بار ترین روزهای تاریخ کوه نوردی ایران را با مرگ 8 کوه نورد استان تهران رقم زد . انتشار گزارشی تقریبا کامل و لحظه به لحظه از جریان این حادثه توسط یکی از شاهدان و بازماندگان به نام پرویز شجاعی پارسا در وبلاگ ایران سرزمین من ، موجب گردید بتوانیم تلاشی را در جهت نقد و بررسی عملکرد سرپرست برنامه " فرشاد خلیلی " به انجام برسانیم . تلاشی که هدف آن دست یابی به تجربیات و آموزه هایی برای به حداقل رساندن این گونه وقایع و رویدادها در کوه نوردی کشورمان می باشد.

.

***

حادثه ی روز پنج شنبه 15 بهمن 88 برای تیم اعزامی باشگاه دماوند بوده است . تیمی حدودا سی نفره از کار آموزان کوه نوردی و داوطلبان عضویت رسمی این تشکل که به سرپرستی و مربی گری فرشاد خلیلی و دو کمک مربی به نام های حسن بیرجندی و پیمان ثروت ، همراه با دو مینی بوس برای اجرای کلاس آموزش غار برفی _ با پرداخت هزینه ی هر نفر 250000 ریال _ عازم گردنه ی دیزین می شوند . بررسی اظهارات بازماندگان و گزارش منتشر شده ی شجاعی پارسا نشان دهنده ی زنجیره ای از اشتباهات فرشاد خلیلی به عنوان سرپرست برنامه است که تیم کوه نوردان مبتدی و کارآموزان باشگاه دماوند را گام به گام به فاجعه نزدیک کرده است :

 

 اشتباه اول

انتخاب گردنه ی دیزین به عنوان منطقه ای دوردست ، مرتفع  و دارای جاده ارتباطی فوق العاده خطرناک در فصل زمستان ، برای برگزاری کلاس آموزشی کوه نوردان مبتدی ،  انتخابی اشتباه بوده است . برای هر سه ویژه گی ذکر شده این منطقه نیز می توان دلایلی را ذکر کرد . دوردست : که امکان و ظرفیت عملیات امدادی در مواقع لزوم را بسیار محدود و با مشکل روبرو می کند .  مرتفع : که در فصل زمستان مترادف با سرمای شدیدتر و یخ زدگی است و بخصوص برای اجرای کلاس آموزش غار برفی بسیار بی معناست...

 

 " توسط مرحوم خلیلی ، محل های کندن غار مشخص شد و همنوردان در گروه های 5 و یا 6 نفره مشغول به کندن غار برفی شدند . پس از اندک زمانی متوجه شدیم که مشغول کندن غار یخی هستیم نه برفی . چرا که لایه های پایینی برف کاملا" تبدیل به یخ شده بود و کندن آنها انرژی بسیار زیادی را می گرفت ولی ناامید نشدیم و کار را با شدت بیشتر ادامه می دادیم ... از گزارش شجاعی پارسا "     .    و خطرناک به لحاظ راه ارتباطی : با وضعیت محور شمشک به دیزین در فصل زمستان ، اغلب کوه نوردان و اسکی بازان استان تهران آشنائی دارند . اولین محور کوهستانی است که با آغاز اولین بارش ها ، خطرناک و غیر ایمن و یا مسدود بودن آن توسط اطلاعیه های پلیس راه اعلام می شود و اولین محور کوهستانی است که با آغاز اولین بارش های برف ، خبر ریزش بهمن های سهمگین آن را بلافاصله در خبرها می شنویم .

.

اشتباه دوم

 بی اعتنائی و عدم توجه فرشاد خلیلی به عنوان سرپرست برنامه به پیش بینی ها و اعلام وضعیت جوی توسط سازمان هواشناسی و دیگر سایت های معتبر ، به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست . اطلاع و آگاهی دقیق از وضعیت آب و هوائی منطقه ، یکی از همان قوانین ، اصول و بنیان هایی ست که در بالا به آن اشاره شد و در بسیاری از متون آموزشی به عنوان یکی از وظایف اساسی سرپرستان ، تاکیدهای فراوانی برای آن وجود دارد :

" شرح وظایف سرپرست ... حفظ ایمنی : مهمترین موضوع در برنامه های کوه نوردی ، ایمنی اعضاست که از همان مرحله ی برنامه ریزی باید در دستور کار قرار گیرد ... چک لیست سازماندهی و راهبری گروه ... پیش از برنامه : از پیش بینی وضع هوا و شرایط بارندگی ، ریزش بهمن و ... آگاه شوید ... طرح درس مربی گری درجه 3 کوه پیمائی ویژه مربی _ انتشارات فدراسیون "

" رهنمودهائی برای اجتناب از بهمن زدگی به کوه نوردان و اسکی بازان : ... همیشه از توصیه های هواشناسی مطلع باشید و از آنها پیروی کنید ... گاهنامه آموزش شماره 1 _ انتشارات باشگاه دماوند"

" قبل از بروز حادثه باید پیش بینی کرد : در صورتی که می توان پیش بینی هوای بد را نمود... هم چنین بلافاصله بعد از ریزش برف تازه ، بهتر است از اجرای برنامه کوهستانی منصرف شد ... جزوه بهمن شناسی _ انتشارات باشگاه دماوند "

.

اما حکایت تیم کارآموزان باشگاه دماوند به سرپرستی فرشاد خلیلی از گونه ای دیگر است . نه فقط به پیش بینی و اعلام وضعیت جوی توجه نمی شود ... "دستور حرکت توسط مرحوم خلیلی که سرقدم بود صادر شد ، من پشت سر او و دیگران پشت سر من به راه افتادیم . در طول مسیر با ایشان کمی هم صحبت شدم و اولین چیزی که گفتم در باره هوا و هواشناسی بود و ایشان گفت فکر نمی کردم هوا به این حد خراب باشد... از گزارش شجاعی پارسا و در نتیجه لغو یا تغییر برنامه به موقعیتی مناسب تر صورت نمی گیرد بلکه در مواجهه رودرو با شرایط بحرانی  منطقه نیز همچنان اصرار برای ادامه ی برنامه وجود دارد . جالب است که شجاعی پارسا به عنوان یک کارآموز مبتدی می تواند تصمیم عاقلانه ی بازگشت را تشخیص دهد اما فرشاد خلیلی نمی تواند : " ... هر چه به گردنه دیزین نزدیکتر می شدیم وضعیت هوا به مراتب بدتر میشد ... پس از اندک  زمانی و در حدود ساعت 9 صبح ، به غیر از خودروهای دو دیفرانسیل باقی خودروها  با مشکل جدی مواجه شدند و خیلی ها تصمیم عاقلانه گرفتند و بسمت تهران مراجعت کردند ...

بالاخره مینی بوس ما هم در دو کیلومتری گردنه دیزین  به دلیل حجم زیاد برف بر روی جاده و همینطور نامناسب بودن لاستیک هایش به مشکل خورد و پس از حدود یکساعت تلاش بی نتیجه ، در نهایت، لودر راهداری به کمک ما شتافت و مینی بوس را از برف رها کرد و کمک کرد که به سمت تهران برگردد و ما پیاده به  سمت گردنه دیزین راهی شدیم ... از گزارش شجاعی پارسا "

 

نکته 1 : راهداری محور شمشک _ دیزین را مسدود نکرده بود ... علائم هشدار دهنده ای در مسیر وجود نداشت ... وضعیت و نظام مدیریت راه های کشور نابسامان است ... و ده ها و ده ها مسئله ی دیگر که همه ما بخوبی از آن آگاهی داریم ... اما و آیا این ها می تواند پاسخ و توجیه مناسبی برای تصمیمات غلط و اصرارهای نابجای ما برای ادامه برنامه باشد ؟ مگر نه آنکه ما به عنوان سازمان دهندگان و سرپرستان برنامه های کوه بایستی پیش از و بیش از هر چیز دیگری تابع قوانین ، اصول و بنیان های ورزش خود باشیم و از آن ها پیروی کنیم ؟ اجرای برنامه و اعزام تیم از اساس اشتباه بوده است و این منطقی و پذیرفتنی نیست که حالا برای گریز از پاسخ گوئی و طفره از قبول مسئولیت بگوئیم چرا مسیر را مسدود نکرده بودند و چرا ...  ضمن آنکه در عمل دیدیم حتی با وجود مسدود بودن مسیر به دلیل شرایط طبیعی ( حجم برف ) باز هم اصرار برای اجرای برنامه وجود داشته است و ضمن آنکه در عمل دیده ایم که حتی با وجود مسدود اعلام کردن جاده  : سه سال پیش تیمی از اعضای _ باز هم _  آزمایشی باشگاه دماوند به سرپرستی بهنام ناصحی و با کمک مهیار پورعبداله بعد از مواجه شدن با بسته بودن محور شمشک _ دیزین به دلیل خطر ریزش بهمن ، حرکت پیاده ی خود را به طرف گردنه دیزین ادامه می دهد که آنان نیز دچار حادثه بهمن می شوند و پیکر بی هوش جواد قارایی را از زیر برف ها بیرون می کشند و ... ( نقل: یکی از مربیان باشگاه دماوند )

نکته 2 : در سایت های معتبری مانند  snow-forecast پیش بینی و اعلام وضعیت جوی برای سه نوبت صبح ، بعدازظهر و شب صورت می گیرد و لذا نمی تواند منطقی و پذیرفتنی باشد که به امید و احتمال بهبود اتفاقی (!) شرایط آب و هوائی عازم منطقه شویم . شاید در مورد تیمی زبده و برای اجرای صعودی دشوار و حرفه ای _ و با آگاهی و قبول مسئولیت تمام مسائل و اتفاقات ممکن _ حتی با وجود اطلاع از وضعیت جوی نامناسب برای اجرای برنامه اقدام شود اما هیچ سازمانده و هیج سرپرستی حق و اجازه کوچک ترین ریسکی را برای اجرای یک کلاس آموزشی و کوه نوردان مبتدی شرکت کننده در آن ندارد .

.

اشتباه سوم

حدود 4 ساعت بعد از رسیدن تیم به گردنه ی دیزین و تلاش برای برگزاری کلاس ، سرانجام فرشاد خلیلی تسلیم می شود و لغو کلاس آموزشی خود را اعلام می کند :

" ساعت 14بود که مرحوم خلیلی همه دوستان را جمع کرد و گفت بدلیل نامناسب بودن شرایط جوی و برف موجود در منطقه ، جهت درست کردن غار برفی ، برنامه را بایستی کنسل کنیم و به تهران مراجعت کنیم که با شنیدن این خبر همنوردان با صدای بلند اظهار خوشحالی کردند.. از گزارش شجاعی پارسا "

در زمان استقرار تیم بروی گردنه ، عکس های منتشر شده در وبلاگ ایران سرزمین من بخوبی نشان دهنده ی وضعیت جوی منطقه و بارش سنگین برف است :

.

در چنین وضعیت جوی و با این میزان بارش سنگین برف تازه ، تصمیم به راهپیمائی تیم پرجمعیت کارآموزان باشگاه دماوند در طول محور کوهستانی و ناامن دیزین _ شمشک و با آن سابقه ی آشنا در ریزش بهمن های متوالی ، تصمیمی اشتباه و بسیار خطرناک از سوی فرشاد خلیلی بوده است .

بی توجهی او به بسیاری از مفاهیم و اصول علمی آموزش های بهمن شناسی _ که خودش اغلب مدرس آن برای کارآموزان بود _ براستی غیر قابل درک می باشد . در جزوه های آموزشی خود باشگاه دماوند و در بحث های مربوط به بهمن شناسی می خوانیم :

" بعد از بارش برف تازه ، احتمال ریزش بهمن افزایش می یابد ... و در تحقیقات موسسه برف و بهمن شناسی سوئیس این نتایج بدست آمده است : همراه با باد ، میزان بارش 40 تا 60 سانتی متر دارای درجه خطر 3 بوده و به معنای خطر زیاد در جاده ها و راه های کوهستانی است ..."  

یا در کتاب " بهمن " از انتشارات دانشگاه تهران آمده است : " بدیهی است که در بین تمام عوامل شرکت کننده در تشکیل بهمن ها ، برف اصلی ترین عامل می باشد . بارش برف تازه عامل شروع سقوط بیشترین بهمن ها است . بیش از 80 درصد سقوط بهمن ها در خلال یا بلافاصله پس از بارش برف اتفاق می افتد ... "

و شاید فقط با چنین زمینه ای از اطلاعات تئوریک و علمی بتوانیم میزان بسیار بالای خطر و ریسک را در تصمیم فرشاد خلیلی دریابیم و با آمیزه ای از حیرت و شگفتی و دلهره به عکس های راهپیمائی  تیم پرجمعیت کوه نوردان مبتدی باشگاه دماوند در یکی از خطرناک ترین محورهای کوهستانی ایران نگاه کنیم !

..

اشتباه چهارم

" ساعت 15:15 و پس از طی کردن حدود 3 کیلومتر از گردنه دیزین به سمت شمشک به تجمعی از خودروها رسیدیم که در حال انتظار بودند . وقتی کمی جلوتر رفتیم متوجه سقوط بهمن و مسدود شدن جاده شدیم و عوامل راهداری با یک دستگاه لودر در حال تمیز کردن جاده بودند . مرحوم خلیلی شروع کرد به نظاره کردن بهمن و صحبت کردن با راهداران ... از گزارش شجاعی پارسا "

تیم در ادامه ی راهپیمائی خطرناک خود در جاده به نقطه ای می رسد که در اثر ربزش بهمنی تازه مسدود شده و ... در اینجا فرشاد خلیلی بدترین و بزرگترین و در عین حال آخرین تصمیم اشتباه زندگی ورزشی خود را می گیرد . اصرار برای عبور از مخروط بهمنی ! 

شجاعی پارسا در گزارش خود می گوید : " حدود نیم ساعت در این مکان در زیر ریزش برف و باد ایستاده بودیم و منتظر بودیم ... " می توان عوامل مورد اشاره در گزارش او ( ریزش برف و باد ) را با میزان و حجم بارش صورت گرفته ( نگاه کنید به عکس بالا و قطر برف در دو سوی جاده ) در کنار یکدیگر قرار داد و عمق خطری که هر لحظه تجمع کوه نوردان را در حاشیه ی خروجی بهمن تهدید می کند و هم چنین جوهر نسنجیده و غیر مسئولانه ی تصمیم و اصرار فرشاد خلیلی برای عبور از مخروط بهمن و از مقابل دهلیز یک بار تخلیه شده را با تمام وجود احساس کرد .

" باور کنید لرزه ای به تنم افتاد و خوب که دقت کردم دیدم درسته ، مرحوم خلیلی محلی را بالای بهمن شکافته و به آنسو رفته است . خیلی سریع به آقای بیرجندی علامت داد و اول یک گروه سه نفره شامل مرحوم علی اکبر ابراهیم پور ، فرشید ابوالفتح زاده و مرحوم اکبر کشاورز و گروه دوم شامل پرویز شجاعی ، حسین حیدری و خانم مینا رسولی به فرمان بیرجندی به آهستگی و احتیاط و البته با ترس و  لرز عبور کردیم... از گزارش شجاعی پارسا "

به حجم برف و شیب دیواره مانندی که فرشاد خلیلی کارآموزان باشگاه دماوند را به عبور از آن دعوت کرده است در عکس بالا نگاه کنید . آیا قرار است فقط در اتاق های امن و زیر سقف های استوار شعار پای بندی به قوانین ، اصول و بنیان های ورزش خود را بدهیم و آنگاه که زمان عمل فرا می رسد چنین غیرمسئولانه جمعیتی از شاگردان خود را به قلب فاجعه بکشانیم و زندگی و سرنوشت شان را در معرض بازی شانس و اتفاق " یا مرگ یا زندگی " بگذاریم ؟ 

گزارش شجاعی پارسا به روشنی گویای مخالفت مسئولان راهداری با تصمیم و اصرار فرشاد خلیلی برای عبور از روی بهمن است : " وقتی به مرحوم خلیلی رسیدم این آخرین جمله ای بود که شنیدم : این راهدار ، نیم ساعته که وقتمون رو گرفت و گرنه تا حالا کلی راه رفته بودیم ... "  بهمنی سقوط کرده و نقطه ای بحرانی را در محور شمشک _ دیزین بوجود آورده است . لودرها در قلب بحران به کار پاک سازی جاده مشغولند ( که درست یا غلط آن موضوع بحث دیگری است ) اسکی بازان و ردیفی طولانی از اتومبیل ها در حاشیه ی بحران در انتظار بسر می برند اما کوه نوردان ... نمی توانند صبر کنند ! نمی توانند مانند بقیه منتظر باز شدن جاده و اتمام فعالیت لودرها بمانند ! و اصلا مشخص نیست که چرا ؟ این همه ناشکیبائی و شتاب برای چه بوده است ؟ برنامه ی آنان که دو روزه بود و به لحاظ تدارکات شخصی و غذائی مشکلی نداشتند و ... تیم کارآموزان باشگاه دماوند در تصمیمی اشتباه و مرگبار از سوی سرپرست و مربی خود ، به قلب بحران می زند و دیگر ... بروز فاجعه تعجبی ندارد ! و پنج شنبه ی سیاه کوه نوردی ایران به سادگی در مقابل چشمان حیرت زده ی شاهدان شکل می گیرد و در آن روز فقط کوه نوردان کشته می شوند و فقط کوه نوردان کشته می شوند و فقط کوه نوردان کشته می شوند !! و بعد دیگر ...هر چه هست تاسف است . تاسفی عمیق و تلخ و فراموش نشدنی !

.

نکته 1 _  ارزیابی فرشاد خلیلی از فرایند تعیین احتمال سقوط بهمن های بعدی _ که به آن ارزیابی پایداری می گویند _ اشتباه بوده است . در حال حاضر تلاش می شود که فعالیت لودرها و مسئولان راهداری گناهکار اصلی در ریزش بهمن های بعدی معرفی شوند . این احتمال ممکن است درست باشد یا نباشد . در صورت درست بودن ، فقط بار مسئولیت را بر شانه های فرشاد خلیلی سنگین تر می کند و به تصمیم و اصرار اشتباه و مرگبار او نمود بیشتری می دهد . چرا که نتوانسته است درک و ارزیابی صحیح از احتمال ریزش های بعدی در نتیجه ارتعاش حاصل از فعالیت لودرها داشته باشد و تیم خود را با وجود فعالیت آنان به عبور از قلب خطر فراخوانده است و می تواند درست نباشد به دلیل فراهم بودن تمام زمینه های مساعد ( باد ، بارش سنگین برف تازه ، شیب دامنه ها و ... ) برای سقوط بهمن های بعدی از بقیه ی دهلیزهای اصلی و فرعی دیگر .

نکته 2 _  در تمام مباحث ، کلاس ها و جزوه های آموزشی بر ضرورت عبور از منطقه ی خطر به صورت انفرادی و تک تک و یا حفظ فاصله ی ۵٠ متری تاکید شده است . پایه و اساس دستور فرشاد خلیلی برای عبور سه نفره مشخص نیست . ضمن آنکه مطابق عکس های منتشر شده در وبلاگ شجاعی پارسا ، این نکته در انتهای تیم و از سوی کمک مربیان برنامه جدی گرفته نشده و عبور نفرات از منطقه ی خطر( عکس زیر ) با رعایت هیچ یک از نکات ایمنی صورت نمی گیرد .

                          

نکته 3 _ باشگاه دماوند در جزوه ی آموزشی بهمن شناسی خود آورده است : " در صورت فقدان بیل جهت برداشتن برف و یخ ، کار جست و جوی قربانیان بهمن چندان موثر نیست و کار بیهوده ای تلقی می شود " و شجاعی پارسا در گزارش خود می نویسد : " قبل از حرکت مرحوم خلیلی جهت سهولت در راهپیمایی ، گفتند نیازی به حمل بیل ها که به تعداد 11 عدد در بین دوستان تقسیم شده بود نیست و آنها را در پشت وانت آقای علی غضنفری که خود را با وسیله شخصی اش به گردنه دیزین رسانده بود ، گذاشتیم "

.

کوه نوردی هم مانند هر ورزش دیگری دارای قوانین ، اصول و بنیان های آموزشی خاص خود می باشد . قوانین ، اصول و بنیان هایی که امروزه  _ و بیش از هر زمان دیگری _  با شاخه های مختلف علوم پیوند یافته و نقش حیاتی آن  در انجام هر گونه فعالیت و برنامه موفق و ایمن در این ورزش ، واقعیتی غیر قابل انکار به شمار می رود . نگاهی گذرا به پاره ای از حوادث تراژیک و مرگبار کوه نوردی ایران به روشنی گواه بی اعتنائی و عدم توجه جدی سازمان دهندگان و سرپرستان و شرکت کنندگان در برنامه های کوه به این قوانین ، اصول و بنیان های علمی و آموزشی می باشد .

.

.

 

-------------------------------------

پی نوشت :

دوستان عزیز کوه نورد ! این حادثه می تواند ابعاد و زوایای بسیار دیگری برای نقد و بررسی و تجربه اندوزی داشته باشد . در مثال آنچه دوستان گروه کوه نوردی لواسان در باره ضرورت هماهنگی با گروه های محلی برای اجرای برنامه ها مطرح کردند . با کمک و هم فکری تک تک شما می توانیم توشه ای هر چند ناچیز برای تلاش ها و فعالیت های خود و آیندگان فراهم آوریم . عقب ماندگی و فقر بنیان های علمی و آموزشی و سایه ی تهدید حوادث مرگبار در این ورزش دوست داشتنی مان ، همان درد مشترکی ست که همگی و به یک اندازه از آن رنج می بریم . نظرات ، دیدگاه ها و آموزه های خود را از این حادثه بنویسید . تجربه نشان داده است که برای جمع بندی ، نتیجه گیری و رسیدن به نقطه ای روشن بعد از وقوع چنین فجایع تراژیکی ، نمی توانیم چشم امیدی به متولیان دولتی و غیر دولتی این ورزش داشته باشیم  . دولتی ها ، بنا بر هزار و یک دلیل و مصلحت و منفعت و ... نتایج و دست آوردهای " کمیته بررسی حوادث " خود را انتشار نمی دهند و به امید فراموشی به قفسه های بایگانی می سپارند و غیر دولتی ها ... در نزد مدیران و مسئولان  انجمن کوه نوردان نیز  ، همان منفعت ها و مصلحت ها به گونه ای دیگر همراه می شود با نفوذ پدرخوانده های باشگاهی و یا همراه می شود با دغدغه های شرکت در انواع جشنواره های یخ نوردی و سفر به فرانسه و خاطره نویسی از حال و هوای کافه های پاریس و مانع می شود از پرداختن به دلایل و ریشه های مرگ پی در پی همنوردان مان در برنامه های کوه !  ما می توانیم توانائی و ظرفیت های فکری و فرهنگی خود را در حل بحران ها و مبارزه با آن درد مشترک به تمام متولیان دولتی و پدرخوانده های غیر دولتی این ورزش نشان دهیم . ما می توانیم !

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٠ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

منظره بدیع درختان غرق در شکوفه بادام در حاشیه جاده ای در ناحیه میراند ( فرانسه )

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حفاظت از جنگل و نقش آن در تغییرات اقلیمی

تغییرات اقلیمی در حال تبدیل شدن به یکی از جدی‌ترین نگرانی‌های کشورهای دنیاست . در دهه‌های اخیر بلایای طبیعی به‌شدت افزایش یافته است . سیل‌ها و امواج تند و گرم بخش‌هایی از اروپا، آسیای مرکزی، هند و چین را نابود می‌کنند .  فصل‌های گرم با بادهای هاریکین در آمریکا، خشکسالی‌های طولانی مدت در آفریقا، عقب‌نشینی یخچال‌های طبیعی در آلپ و‌آند، آتش‌سوزی‌های عظیم در جنگل‌ها و تغییر میزان بارندگی ، تأمین و تولید محصولات کشاورزی را با تنگناهای جدی مواجه ساخته است. این،  آغاز یک دوره ناپایدار ظاهری با نتایج زیانبار اقتصادی و انسانی وسیع و غیرقابل پیش‌بینی است . دانشمندان منشأ تغییرات اقلیم را انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی و نابودی جنگل‌ها عنوان می‌کنند که بر اثر دخالت‌های غیرمسئولانه انسانی روی می‌دهد. این فعالیت‌های مخرب سبب شده در طول 100سال گذشته متوسط دما در قاره اروپا تقریباً 08/0 سانتیگراد افزایش یابد و روند موجود حاکی از آن است که گرم شدن سیاره زمین همچنان ادامه پیدا می‌کند .

آنچه امروز در ارزشمند‌ترین جنگل‌های کشور مانند جنگل ابر ، جنگل‌های ارسباران ، جنگل‌های دنا و زاگرس ، جنگل‌های مانگرو جنوب و جنگل‌های ایرانی تورانی به بهانه توسعه و ایجاد اشتغال می‌گذرد ، به تأیید هر انسان آگاه و اندیشمندی نتیجه‌ای جز تخریب جنگل‌های کشور طی 20سال آینده نخواهد داشت ؛ اثرات زیانبار تغییرات اقلیمی پیامد دیگر تخریب جنگل‌هاست که زندگی فرد‌فرد ما ایرانیان را تهدید می‌کند .

گزارشی از همشهری آنلاین        عکس از فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ به یاد آر ...

کوچ غریب را به یاد‌ آر

از غربتی به غربت دیگر

به یاد‌ آر :

تاریخ ما بی قراری بود

نه باوری

نه وطنی

                                                                   ( احمد شاملو )

***

عکس : فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جاذبه های طبیعی ایران : ارتفاعات تالش

عکس از فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نجات 2 کوه نورد در بهشت گم شده

دو کوه نورد غیرحرفه ای که در استان فارس ناپدید شده بودند با تلاش کمک رسانان هلال احمر نجات یافتند. دیروز تیم های نجات کوهستان جمعیت هلال احمر شهرستان های مرودشت و شیراز مطلع شدند دو کوه نورد غیرحرفه ای در اطراف بهشت گمشده منطقه کام فیروز ناپدید شده اند . کمک رسانان که سگ تجسس در اختیار داشتند ساعت ها به جست و جو پرداختند و سرانجام آنان را در میان صخره ها یافتند . خوشبختانه آنان هیچ آسیبی ندیده اند .

ایسکانیوز

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه خواجه شایسته ثبت جهانی است

مجموعه تاریخی " کوه خواجه " بزرگترین معماری خشتی بر جای مانده از دوره اشکانی ساسانی در منطقه سیستان است که به باور کارشناسان ، این اثر شایسته ثبت در حافظه جهانی است .

       

 سرزمین سیستان با قدمت تاریخی چند هزار ساله خود و با صدها شاید هم هزاران اثر تاریخی و باستانی در دل کویر به عنوان گنجینه ای کمتر شناخته شده برای باستان شناسان محسوب می شود. محوطه کوه خواجه در ارتفاع 900 متری از سطح دریا بر بلندی کوه و در دل دریاچه هامون - که امروز به بیابان خشکی بدل شده است- در شهر زابل در جنوب شرق ایران واقع شده است . جام جم آنلاین

عکس از فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تهران : زندگی روزمره ...

.

.

.

.

عکس ها از فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ باشگاه اسپیلت : آغاز سال نو با حادثه ی سقوط !

" یک بانوی سنگ نورد حین صعود روی دیواره‌ی سرطاق در منطقه‌ی طاق بستان در شمال شهر کرمانشاه، سقوط کرده و از ناحیه‌ی ستون فقرات و پا دچار آسیب‌دیدگی شد . بر اساس اخبار دریافتی ، این سنگ نورد به نام فاطمه عزیزخانی حین یکی از برنامه‌های تقویم ورزشی باشگاه کوه نوردی اسپیلت در حال صعود انفرادی روی طول نخست مسیر " قدیمی‌ها " بوده است که ناگهان به علت شکستن یک گیره ، سقوط می‌کند . این حادثه روز جمعه، 6 فروردین رخ داده است . اخبار قلمرو کوهستانی "

" طبق آخرین خبر فاطمه عزیزخانی از سنگ نوردان باشگاه اسپیلت که روز جمعه 6 فروردین حین صعود روی دیواره‌ی سرطاق در منطقه‌ی طاق بستان در شمال شهر کرمانشاه، سقوط کرده و از ناحیه‌ی ستون فقرات و پا دچار آسیب‌دیدگی شده بود صبح امروز مورد عمل جراحی قرار گرفت ... گروه اوراز تهران "

***

انتشار خبرهای مربوط به این حادثه در شرایطی ست که از سوی مدیران و مسئولان باشگاه اسپیلت _ تا این لحظه _ کوچکترین واکنش و اظهار نظر رسمی پیرامون حادثه ی منجر به سقوط خانم فاطمه عزیزخانی صورت نگرفته است و سایت رسمی این باشگاه فاقد هر گونه اعلامی _ حتی در حد خبر _ می باشد . مدیران و مسئولان باشگاه کوه نوردی اسپیلت _ با توجه به عضویت ذبیح اله حمیدی در مدیریت انجمن کوه نوردان و دعوت  همگانی این تشکل برای بررسی حوادث کوه نوردی سال ٨٨ _ وظیفه دارند گزارش کاملی از این حادثه را به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردان ایران ارائه نمایند . 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیشنهاد دانلود : مجله ی کوه نوردی Climbing

                       

مجله  Climbing یکی از معتبرترین مجلات کوه نوردی جهان است .     آخرین شماره ی این مجله _ به مناسبت چهلمین سالگرد انتشار _ را می توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید : 

http://rapidshare.com/files/365826555/climbing-2010-03-mar.pdf

***

به دلیل حجم بالای فایل پیشنهاد شده ( 50644 KB )  استفاده از اینترنت پرسرعت توصیه می شود .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سیزده بدر ، جشن بزرگ شادی و عشق !

هم زمان با سیزده فروردین ، مراسم سنتی و باستانی سیزده بدر در مناطق مختلف شهری و روستائی کشورمان برگزار شد . سیزده بدر یا جشن بدرقه نوروز از مهمترین رسوم مشترک در میان اقوام ایرانی است که طی سال های اخیر روز آشتی با طبیعت نیز تلقی می‌شود . ایرانیان از گذشته‌های دور ، با آغاز بهار و ورود به سال جدید و پس از چند روز دید و بازدید و تبریک سال نو ، گویا برای تکمیل شادی خود و دور کردن غم و غصه و خمودگی ، در روز سیزدهم فروردین ماه ، با بیرون آمدن از خانه و پناه گرفتن در طبیعت ، مراسم سیزده بدر را اجرا می‌کنند .  در همه شهرها و روستاها و عشیره‌های ایران ، خانواده‌ها به صورت گروهی ، گاه چند خانواده با هم غذای ظهر را آماده کرده و آجیل و خوردنی‌های سفره هفت سین را با خود برداشته و به دامان صحرا و طبیعت می‌روند و سبزه هفت سین را با خود برده و به آب روان می‌سپارند . به دامن صحرا و طبیعت رفتن ، شوخی و بازی کردن ، دویدن ، تاب خوردن و در هر حال شاد بودن ، از ویژگی‌های روز سیزده بدر است . گره زدن سبزه به نیت باز شدن گره دشواری‌ها و برآورده شدن آرزوها ، از دیگر رسوم این روز است .

عکس از فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گرمایش جهانی مرز ایتالیا و سوئیس را آب کرد

گرمایش جهانی یخجال‌های طبیعی کوه‌های آلپ را آب کرده و مرز ایتالیا و سوئیس را از بین برده است  .  به گزارش نیوساینتیست گرمایش جهانی در ارتفاعات کوه‌های آلپ باعث یخ‌شدن یخچال‌های طبیعی شده است و همین امر حدود مرز‌های بین‌المللی میان این دو کشور را از بین برده است .  با گرم‌ترشدن گرمای زمین یخچال‌های طبیعی در سراسر دنیا در حال آب‌شدن هستند که در اروپا سرعت آن بسیار بیشتر است . ایده تعیین مرزهای دو کشور در کوه‌های آلپ را که قرار است دوستانه برگزار شود پارلمان ایتالیا مطرح کرده است .  قرار است پس از طی مراحل قانونی حدود مرزهای جدید را گروهی از کارشناسان اداره فدرال نقشه‌برداری سوئیس و انستیتو جغرافی ارتش ایتالیا مشخص کنند .

همشهری آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۳ فروردین ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک