دو پرسش از محمود شعاعی !

.

به محمود شعاعی سرپرست فدراسیون کوه نوردی

با سلام و احترام

١ _  در طی سالیان اخیر ، آمار تلفات انسانی در برنامه های باشگاه دماوند از روندی رو به افزایش و بسیار نگران کننده خبر می دهد . در این باشگاه چه می گذرد ؟  آیا اصولا  _ و در عمل _ نظارتی بر فعالیت و کم و کیف مسائل مدیریتی و روش های عضو گیری و سیستم های آموزشی این گونه گروه ها و باشگاه ها ، از سوی فدراسیون کوه نوردی و یا دیگر ارکان سازمان ورزش این مملکت وجود دارد ؟ 

نکته ی حیرت انگیز دیگری که در این میان وجود داشت ، آغاز فعالیت های باشگاه دماوند با اعلام چند دوره و کلاس آموزشی جدید بود !! کلاس هائی که به طور معمول با کسب هزینه های نسبتا زیاد از شرکت کنندگان و اغلب با وعده ی صدور " گواهی و مدرک رسمی فدراسیون " اجرا می گردد . اکنون پرسش اصلی این است : مدیران فعلی باشگاه دماوند چگونه می توانند بدون مشخص شدن نتایج بررسی و تحقیق وعده داده شده توسط فدراسیون ، مجددا اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی کوه نوردی نمایند؟  آیا صلاحیت این باشگاه در حال حاضر مورد تائید فدراسیون است ؟ در صورت بروز حادثه ای دیگر در کلاس های آموزشی این باشگاه ، چه کسی پاسخ گو خواهد بود ؟

.

٢ _  پرسش دوم در مورد کیفیت مدیریت و میزان تسلط و آگاهی شما از عملکرد مسئولین بخش ها و کمیته های گوناگون فدراسیون است . چندی پیش مسئولین کمیته های اسکی کوهستان فدراسیون و هیئت تهران ، اقدام به برگزاری برنامه ای با عنوان " اسکی در منطقه علم کوه ، یادبود فرشاد خلیلی " نمودند . برنامه ای که خبر اعلام و اجرای آن در سایت رسمی فدراسیون منتشر شد و ما آن را به دلیل طرح مسائل نادرست و تحریف آشکار واقعیت های تاریخ کوه نوردی کشورمان " پروژه ی قهرمان سازی جعلی " نامیدیم . فرشاد خلیلی نه بنیان گذار اسکی کوهستان در ایران بود و نه بنیان گذار شیوه ای نو در این ورزش ! آیا از طرح و انتشار این مسائل در سایت رسمی فدراسیون اطلاع دارید ؟ آیا در بقیه ی بخش ها و کمیته های دیگر فدراسیون نیز اوضاع این گونه است و مسئولین مربوطه می توانند و مجاز هستند در راستای  تبلیغات تشکیلاتی و باشگاهی شخصی خود ، صریح نسبت به تحریف واقعیت های تاریخ کوه نوردی کشورمان اقدام کنند ؟ کیفیت مدیریت و میزان تسلط و آگاهی شما از عملکرد مسئولین بخش ها و کمیته های گوناگون فدراسیون تا چه اندازه است؟

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


نگاه اسطوره شناسی به کوه

نورتوپ فرای در مقاله ای به نام ادبیات و اسطوره می گوید : " با بررسی محتوای اساطیر معلوم گردید اسطوره داستانی نیست که فقط برای داستان گویی نقل شود . " در اساطیر ملل مختلف کوه های مقدس نقش مهم و مرکزی دارند . در اغلب این اساطیر ، کهن الگویی با نام کوه مرکزی عالم وجود دارد . میرچه آ الیاده در کتاب "اسطوره بازگشت جاودانه "، به تعدادی از این کوه ها اشاره می کند : کوه میرو در پنداشت های هندی ، کوهی که "ستاره ی قطبی بر چکادش می ایستد " در اقوام اورال - الیاتی ، البرزکوه در باورهای ایرانی ، کوه زینایو در بودائیان لائوس ، کوه همیین بیورگ در اساطیر ژرمنی ، صخره ی بلند "باتو- ریبن " در میان افراد قبیله ی سه مانگ، کوه "کشورها" در معتقدات بین النهرینی ، کوه تابور یا طور سینا در فلسطین ، کوه خرزیم در روایات یهود، زمین جلجتا که بر کوهی کیهانی واقع است در مسیحیت ... می توان مشابهات زیادی در اقوام دیگر نظیر فنلاندی ، ژاپنی ، مکزیکی و دیگر مشاهده کرد ، و کوه های دیگری چون المپ ، آرارات ، صهیون ، فوجی ، جبل النور و ... به لیست الیاده افزود .  در کتاب " شین تو " سوکیوئونو  می خوانیم : سیمای جشن سالانه در ماه اوت صعود برکوه نانتایی ست که ده هزار پرستنده در این صعود شرکت می کنند . پدیده کوه پرستی در ژاپن محدود به شینتو نیست . در آیین بودا نیز کوه مقدس وجود دارد و در شین تو جایی که کوهی وجود دارد معبدی نمی سازند و ازهمان کوه به عنوان ایزدکده استفاده می کنند. در مورد مساله نقش محوری کوه در اساطیر می توان این سوال را مطرح کرد : که چرا کوه ها از این نقش برجسته برخوردارند؟ و کارمایه ی این مرکز مقدس چیست؟ ...

ادامه مطلب را می توانید در لینک زیر بخوانید :

http://oham_13.persianblog.ir/post/9

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


لحظه

به آخر می رسید روز  ،  آهسته ظلمت

 رها می کرد همه خاکیان را از ملال روز

و من تنها

                 آماده ی نبرد ...         ( دانته _  دوزخ  : سرود دوم )

.

--------

عکس :فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کلاغ ها ...

سیصد سال  پیش ؟!

انگار همین دیروز  بود

کلاغ به دیگری می گوید

                                                    فریبا عرب نیا 

.

-------

عکس : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


چرا هندوکش ؟

 

در مرکز افغانستان ، سلسله کوه های هندوکش  Hindu Kush که از پامیر تا مرکز کشور ادامه دارد و مملکت را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می کند ، جزئی از هویت افغانستان است . ولی چرا این سسله کوه ها را هندوکش نام نهاده اند و هندوکش یعنی چه ؟  تعبیر های فراوانی در مورد اسم کوه هندوکش شنیده می شود . از شکست هندو ها تا مردن اسیران آنان به دلیل سردی هوا در دامنه های این کوه و ... شایعاتی در فرهنگ مردم وجود دارد که اکثرا پایه و اساس علمی ندارند . نصیر مهرین نویسنده و تاریخ دان افغانی در این باره می گوید : در اوستا از این سلسله کوه بنام ابارسین ، که به معنی بالاتر از عقاب است، یاد شده است . و بعد ها یونانیان که فکر می کردند قفقاز آخر دنیاست ، بعد از کشف این سلسله کوه ، آنرا کوکازوس اندیکوس ، یعنی قفقاز هندی نام گذاری کردند ، و این نام یونانی ، بعد از قرن ها ، به شکل امروزی آن که هندوکش باشد، درامده است .

بخش فارسی خبرگزاری فرانسه

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عملیات نجات در ارتفاعات ولنجک

کوه نوردی که در ارتفاعات ولنجک از صاعقه و بارش باران شدید گرفتار شده بود ، توسط آتش‌نشانان نجات یافت . "محمد فریادرس" فرمانده گروه نجات آتش‌نشانی ویژه کوهستان در این باره گفت : کوه نوردی که بر اثر بارش شدید باران و صاعقه ، از ترس ، ضعف جسمانی بر او چیره شده بود و توان حرکت نداشت از آتش نشانان در خواست کمک کرد. وی افزود : با اطلاع از این حادثه ، بلافاصله آتش‌نشانان ایستگاه 64 به کوهستان اعزام شدند و پس از اجرای اقدامات ایمنی و کمک‌های اولیه ، این کوه نورد را با تجهیزات ویژه ایمنی و نجات به پارکینگ ایستگاه دو تله کابین منتقل کردند .  کارشناسان توصیه می کنند : شهروندان دقت داشته باشند در فصل بهار با توجه به تغییرات ناگهانی هوا، بدون تجهیزات کافی به کوهستان نروند .

خبرگزاری ایرنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری رویترز :  ابر خاکستر ناشی از فوران کوه آتشفشان در ایسلند بار دیگر به آسمان اروپا بازگشت !

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


طبیعت ایران : الیمستان

برنامه ی صعود به قله ی زیبا و جنگلی الیمستان ( مازندران _ آمل ) روز جمعه ٢۴ اردیبهشت ٨٩ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : فریبا شهبد ، بهمن جباری ، محمد علی اوستام ، مهدی کمالی دهقان ، محسن جبرئیلی ، سعید علیپور ، محبوبه یزدانی ، فرناز سرپاس ، کلثوم یوسفی ، حسین زند ، محمدمیر ترابی ، شهرام امین لو ، یوسف دهقان نژاد ، ابراهیم نورانی ، فرهاد عبداله پور ، حسین دهقان شعار ، الهه نجفی ، زهرا رضا زاده و نفیسه موسوی ، سرپرست ( فرامرز نصیری ) 

.

می آید .  با همه ی رنگ ها ، روشنائی ها ، ابرها و بادهایش .  این بهار است !

.

می آید و حضورش ، مثل حضور شعر ، شادی و ترانه است !

.

می آید . در پرتو بی انتهای لذت نور  و  بر سکون و آرامش تولدی سبز !

.

" بوسه بر آن پیشانی ، خاطرات را از ذهن می زداید . می بوسم پیشانی ات را ... مارینا تسوه تایوا "

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


" اثبات صعود قله " بحثی جدی در کوه نوردی جهان است !

" تائید صعود به قله مشکلی همیشگی در هیمالیا بوده است و تازه ترین نمونه آن رویارویی بر سر کانگچن جونگا بین ستارگان زن کوه نوردی خانم اوه  یون – سان کره ای و ادورنه پاسابان اسپانیایی است .  تیم ریپل سرپرست تیم Peak Freaks اخیرا گفت که برای دریافت گواهینامه صعود به قله اورست ارائه عکس قله به وزارت گردشگری نپال الزامی است . در هر حال هوای نامساعد می تواند گرفتن عکس یا شناسایی آن را دشوار سازد . به تازگی ردیاب موسوم به اسپات (Spot ) به وزن 150 گرم پشتیبانی عالی برای اثبات صعود به قله شده است . همراه با دوربین هایی که روی سر قرار می گیرند ، اسپات به وسیله سال در هیمالیا تبدیل شده است . جو گارسیا پرتغالی در آخرین 8000 متری اش ، آناپورنا ، هیچ چیز را مسلم فرض نکرد ، و اسپات را همراه داشت تا جهان بتواند در حین صعودش او را بطور زنده از روی نقشه ردیابی کند ... "

از وبلاگ : کوه نوردی ، ورزش و سلامتی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


و هم چنان ... در باره ی صعود نانگاپاربات !

" در بخش ۴ گزارش لیلا اسفندیاری از صعود به نانگاپاربات می خوانیم:


روز سی چهارم برنامه 27/4/87 را از ساعت 12 شب شروع کردیم و امید داشتیم قبل از پایان روز قله را صعود کنیم، ساعت ها به کندی می گذشتند، دوست داشتم هر چه زودتر روز شود . ساعت 6 صبح که برای استراحت ایستادیم هوا روشن شده بود، کاظم در این حین متوجه شد که سامان کوله ندارد و سراغ کوله را از سامان گرفت ، سامان در جوابش گفت لوازم مورد نیازش را برداشته و در جیب هایش گذاشته است، کاظم نگاهی به سامان انداخت و سراغ کلاهش را گرفت و در جواب شنید که کلاه واجب نبود !
.......
.......
ساعت 2 هوا رو به خرابی رفت و حدود ساعت 3 بود که بارندگی شروع شد اما خیلی آرام به نظر می آمد. هوای نانگاپاربات اینگونه است؛ تغییر وضعیت هوا از همین ساعتها شروع می شد و تا 2ساعت خراب بود و بعد دوباره گرم و آفتابی می شد. به ارتفاع 7900 متری رسیده و حسابی خسته بودیم،گاهی چنان نفسم می گرفت که احساس می کردم دارم از حال می روم، مجبور می شدم نفس های عمیقی بکشم تا حالم جا بیاید ، کپسول اکسیژنی با خودمان به همراه نداشتیم، تصمیم داشتیم بدون اکسیژن صعود کنیم. هر چه ارتفاع بیشتر می شد حرکتمان نیز کندتر می شد .سهند و کاظم حسابی از ما فاصله گرفته بودند. با توجه به صحبت های لوییز که گفته بود بیشتر به سمت راست بروید ترجیح دادم بیشتر به سمت راست بروم، در بعضی جاها که صخره ایی بود چهار دست و پا راه میرفتم ، ولی همچنان به صعود ادامه می دادم، برف همچنان می بارید اما از طوفان خبری نبود. ساعت 4 بعد از ظهر شده بود که صدای فریاد سهند را شنیدم که می گفت کاظم به قله رسیده، اما فاصله ما از سهند زیاد بود، انرژی مضاعفی گرفتم و سرعتم را بیشتر کردم اما فقط مدت کوتاهی با آن سرعت دوام آوردم، به سختی بالا می رفتیم، کاظم و سهند را نمی دیدیم فریاد می زدم و آنها را صدا می کردم اما خبری از آنها نبود به دلیل اینکه بالا را نگاه میکردم تا اثری از انها ببینم چند باری لیز خوردم، من، حسین و احسان فاصله امان را از هم کم کرده بودیم و با هم صعود می کردیم قدم های آخر بود،

ولی چرا این پی نوشت؟
با توجه به آنچه در بالا آمد و تجربه هیمالیانوردان ، صعود ۲۵۰ متر باقی‌مانده مسیر در ۱ ساعت به وسیله‌ی تیم نانگاپاربات ، در ارتفاع ۸۰۰۰ متری، بدون اکسیژن مصنوعی و در هوای بد به نظرم شگفت‌انگیز و غیر قابل باور آمد، مگر آن‌که در گزارش‌هایی که تا به حال داده‌اند، زمان بندی بخش آخر و ساعت رسیدن به قله را اشتباه عنوان کرده باشند ... "

از وبلاگ : آرام کوه http://aramkuh.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


بررسی حوادث کوه

در هر صورت ، به دلیل اهمیت موضوع و هم خوانی با مضمون نشست ماهانه ی انجمن ، بار دیگر مطلب این وبلاگ در باره ی  " نقد و بررسی اشتباهات فرشاد خلیلی  در آن پنج شنبه ی سیاه " منتشر می شود :

 

کوه نوردی هم مانند هر ورزش دیگری دارای قوانین ، اصول و بنیان های آموزشی خاص خود می باشد . قوانین ، اصول و بنیان هایی که امروزه  _ و بیش از هر زمان دیگری _  با شاخه های مختلف علوم پیوند یافته و نقش حیاتی آن  در انجام هر گونه فعالیت و برنامه موفق و ایمن در این ورزش ، واقعیتی غیر قابل انکار به شمار می رود . نگاهی گذرا به پاره ای از حوادث تراژیک و مرگبار کوه نوردی ایران به روشنی گواه بی اعتنائی و عدم توجه جدی سازمان دهندگان و سرپرستان و شرکت کنندگان در برنامه های کوه به این قوانین ، اصول و بنیان های علمی و آموزشی می باشد . بعد از حادثه ی سیل دره ی اندرسم در تابستان سال 84 و مرگ یازده تن از کوه نوردان استان قزوین ، ریزش بهمن های متوالی محور شمشک _ دیزین در روز پنج شنبه 15 بهمن 1388 ، یکی دیگر از تلخ ترین و غم بار ترین روزهای تاریخ کوه نوردی ایران را با مرگ 8 کوه نورد استان تهران رقم زد . انتشار گزارشی تقریبا کامل و لحظه به لحظه از جریان این حادثه توسط یکی از شاهدان و بازماندگان به نام پرویز شجاعی پارسا در وبلاگ ایران سرزمین من ، موجب گردید بتوانیم تلاشی را در جهت نقد و بررسی عملکرد سرپرست برنامه " فرشاد خلیلی " به انجام برسانیم . تلاشی که هدف آن دست یابی به تجربیات و آموزه هایی برای به حداقل رساندن این گونه وقایع و رویدادها در کوه نوردی کشورمان می باشد.

.

***

حادثه ی روز پنج شنبه 15 بهمن 88 برای تیم اعزامی باشگاه دماوند بوده است . تیمی حدودا سی نفره از کار آموزان کوه نوردی و داوطلبان عضویت رسمی این تشکل که به سرپرستی و مربی گری فرشاد خلیلی و دو کمک مربی به نام های حسن بیرجندی و پیمان ثروت ، همراه با دو مینی بوس برای اجرای کلاس آموزش غار برفی _ با پرداخت هزینه ی هر نفر 250000 ریال _ عازم گردنه ی دیزین می شوند . بررسی اظهارات بازماندگان و گزارش منتشر شده ی شجاعی پارسا نشان دهنده ی زنجیره ای از اشتباهات فرشاد خلیلی به عنوان سرپرست برنامه است که تیم کوه نوردان مبتدی و کارآموزان باشگاه دماوند را گام به گام به فاجعه نزدیک کرده است :

 

 اشتباه اول

انتخاب گردنه ی دیزین به عنوان منطقه ای دوردست ، مرتفع  و دارای جاده ارتباطی فوق العاده خطرناک در فصل زمستان ، برای برگزاری کلاس آموزشی کوه نوردان مبتدی ،  انتخابی اشتباه بوده است . برای هر سه ویژه گی ذکر شده این منطقه نیز می توان دلایلی را ذکر کرد . دوردست : که امکان و ظرفیت عملیات امدادی در مواقع لزوم را بسیار محدود و با مشکل روبرو می کند .  مرتفع : که در فصل زمستان مترادف با سرمای شدیدتر و یخ زدگی است و بخصوص برای اجرای کلاس آموزش غار برفی بسیار بی معناست...

 

 " توسط مرحوم خلیلی ، محل های کندن غار مشخص شد و همنوردان در گروه های 5 و یا 6 نفره مشغول به کندن غار برفی شدند . پس از اندک زمانی متوجه شدیم که مشغول کندن غار یخی هستیم نه برفی . چرا که لایه های پایینی برف کاملا" تبدیل به یخ شده بود و کندن آنها انرژی بسیار زیادی را می گرفت ولی ناامید نشدیم و کار را با شدت بیشتر ادامه می دادیم ... از گزارش شجاعی پارسا "     .    و خطرناک به لحاظ راه ارتباطی : با وضعیت محور شمشک به دیزین در فصل زمستان ، اغلب کوه نوردان و اسکی بازان استان تهران آشنائی دارند . اولین محور کوهستانی است که با آغاز اولین بارش ها ، خطرناک و غیر ایمن و یا مسدود بودن آن توسط اطلاعیه های پلیس راه اعلام می شود و اولین محور کوهستانی است که با آغاز اولین بارش های برف ، خبر ریزش بهمن های سهمگین آن را بلافاصله در خبرها می شنویم .

.

اشتباه دوم

 بی اعتنائی و عدم توجه فرشاد خلیلی به عنوان سرپرست برنامه به پیش بینی ها و اعلام وضعیت جوی توسط سازمان هواشناسی و دیگر سایت های معتبر ، به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست . اطلاع و آگاهی دقیق از وضعیت آب و هوائی منطقه ، یکی از همان قوانین ، اصول و بنیان هایی ست که در بالا به آن اشاره شد و در بسیاری از متون آموزشی به عنوان یکی از وظایف اساسی سرپرستان ، تاکیدهای فراوانی برای آن وجود دارد :

" شرح وظایف سرپرست ... حفظ ایمنی : مهمترین موضوع در برنامه های کوه نوردی ، ایمنی اعضاست که از همان مرحله ی برنامه ریزی باید در دستور کار قرار گیرد ... چک لیست سازماندهی و راهبری گروه ... پیش از برنامه : از پیش بینی وضع هوا و شرایط بارندگی ، ریزش بهمن و ... آگاه شوید ... طرح درس مربی گری درجه 3 کوه پیمائی ویژه مربی _ انتشارات فدراسیون "

" رهنمودهائی برای اجتناب از بهمن زدگی به کوه نوردان و اسکی بازان : ... همیشه از توصیه های هواشناسی مطلع باشید و از آنها پیروی کنید ... گاهنامه آموزش شماره 1 _ انتشارات باشگاه دماوند"

" قبل از بروز حادثه باید پیش بینی کرد : در صورتی که می توان پیش بینی هوای بد را نمود... هم چنین بلافاصله بعد از ریزش برف تازه ، بهتر است از اجرای برنامه کوهستانی منصرف شد ... جزوه بهمن شناسی _ انتشارات باشگاه دماوند "

.

اما حکایت تیم کارآموزان باشگاه دماوند به سرپرستی فرشاد خلیلی از گونه ای دیگر است . نه فقط به پیش بینی و اعلام وضعیت جوی توجه نمی شود ... "دستور حرکت توسط مرحوم خلیلی که سرقدم بود صادر شد ، من پشت سر او و دیگران پشت سر من به راه افتادیم . در طول مسیر با ایشان کمی هم صحبت شدم و اولین چیزی که گفتم در باره هوا و هواشناسی بود و ایشان گفت فکر نمی کردم هوا به این حد خراب باشد... از گزارش شجاعی پارسا و در نتیجه لغو یا تغییر برنامه به موقعیتی مناسب تر صورت نمی گیرد بلکه در مواجهه رودرو با شرایط بحرانی  منطقه نیز همچنان اصرار برای ادامه ی برنامه وجود دارد . جالب است که شجاعی پارسا به عنوان یک کارآموز مبتدی می تواند تصمیم عاقلانه ی بازگشت را تشخیص دهد اما فرشاد خلیلی نمی تواند : " ... هر چه به گردنه دیزین نزدیکتر می شدیم وضعیت هوا به مراتب بدتر میشد ... پس از اندک  زمانی و در حدود ساعت 9 صبح ، به غیر از خودروهای دو دیفرانسیل باقی خودروها  با مشکل جدی مواجه شدند و خیلی ها تصمیم عاقلانه گرفتند و بسمت تهران مراجعت کردند ...

بالاخره مینی بوس ما هم در دو کیلومتری گردنه دیزین  به دلیل حجم زیاد برف بر روی جاده و همینطور نامناسب بودن لاستیک هایش به مشکل خورد و پس از حدود یکساعت تلاش بی نتیجه ، در نهایت، لودر راهداری به کمک ما شتافت و مینی بوس را از برف رها کرد و کمک کرد که به سمت تهران برگردد و ما پیاده به  سمت گردنه دیزین راهی شدیم ... از گزارش شجاعی پارسا "

 

نکته 1 : راهداری محور شمشک _ دیزین را مسدود نکرده بود ... علائم هشدار دهنده ای در مسیر وجود نداشت ... وضعیت و نظام مدیریت راه های کشور نابسامان است ... و ده ها و ده ها مسئله ی دیگر که همه ما بخوبی از آن آگاهی داریم ... اما و آیا این ها می تواند پاسخ و توجیه مناسبی برای تصمیمات غلط و اصرارهای نابجای ما برای ادامه برنامه باشد ؟ مگر نه آنکه ما به عنوان سازمان دهندگان و سرپرستان برنامه های کوه بایستی پیش از و بیش از هر چیز دیگری تابع قوانین ، اصول و بنیان های ورزش خود باشیم و از آن ها پیروی کنیم ؟ اجرای برنامه و اعزام تیم از اساس اشتباه بوده است و این منطقی و پذیرفتنی نیست که حالا برای گریز از پاسخ گوئی و طفره از قبول مسئولیت بگوئیم چرا مسیر را مسدود نکرده بودند و چرا ...  ضمن آنکه در عمل دیدیم حتی با وجود مسدود بودن مسیر به دلیل شرایط طبیعی ( حجم برف ) باز هم اصرار برای اجرای برنامه وجود داشته است و ضمن آنکه در عمل دیده ایم که حتی با وجود مسدود اعلام کردن جاده  : سه سال پیش تیمی از اعضای _ باز هم _  آزمایشی باشگاه دماوند به سرپرستی بهنام ناصحی و با کمک مهیار پورعبداله بعد از مواجه شدن با بسته بودن محور شمشک _ دیزین به دلیل خطر ریزش بهمن ، حرکت پیاده ی خود را به طرف گردنه دیزین ادامه می دهد که آنان نیز دچار حادثه بهمن می شوند و پیکر بی هوش جواد قارایی را از زیر برف ها بیرون می کشند و ... ( نقل: یکی از مربیان باشگاه دماوند )

نکته 2 : در سایت های معتبری مانند  snow-forecast پیش بینی و اعلام وضعیت جوی برای سه نوبت صبح ، بعدازظهر و شب صورت می گیرد و لذا نمی تواند منطقی و پذیرفتنی باشد که به امید و احتمال بهبود اتفاقی (!) شرایط آب و هوائی عازم منطقه شویم . شاید در مورد تیمی زبده و برای اجرای صعودی دشوار و حرفه ای _ و با آگاهی و قبول مسئولیت تمام مسائل و اتفاقات ممکن _ حتی با وجود اطلاع از وضعیت جوی نامناسب برای اجرای برنامه اقدام شود اما هیچ سازمانده و هیج سرپرستی حق و اجازه کوچک ترین ریسکی را برای اجرای یک کلاس آموزشی و کوه نوردان مبتدی شرکت کننده در آن ندارد .

.

اشتباه سوم

حدود 4 ساعت بعد از رسیدن تیم به گردنه ی دیزین و تلاش برای برگزاری کلاس ، سرانجام فرشاد خلیلی تسلیم می شود و لغو کلاس آموزشی خود را اعلام می کند :

" ساعت 14بود که مرحوم خلیلی همه دوستان را جمع کرد و گفت بدلیل نامناسب بودن شرایط جوی و برف موجود در منطقه ، جهت درست کردن غار برفی ، برنامه را بایستی کنسل کنیم و به تهران مراجعت کنیم که با شنیدن این خبر همنوردان با صدای بلند اظهار خوشحالی کردند.. از گزارش شجاعی پارسا "

در زمان استقرار تیم بروی گردنه ، عکس های منتشر شده در وبلاگ ایران سرزمین من بخوبی نشان دهنده ی وضعیت جوی منطقه و بارش سنگین برف است :

.

در چنین وضعیت جوی و با این میزان بارش سنگین برف تازه ، تصمیم به راهپیمائی تیم پرجمعیت کارآموزان باشگاه دماوند در طول محور کوهستانی و ناامن دیزین _ شمشک و با آن سابقه ی آشنا در ریزش بهمن های متوالی ، تصمیمی اشتباه و بسیار خطرناک از سوی فرشاد خلیلی بوده است .

بی توجهی او به بسیاری از مفاهیم و اصول علمی آموزش های بهمن شناسی _ که خودش اغلب مدرس آن برای کارآموزان بود _ براستی غیر قابل درک می باشد . در جزوه های آموزشی خود باشگاه دماوند و در بحث های مربوط به بهمن شناسی می خوانیم :

" بعد از بارش برف تازه ، احتمال ریزش بهمن افزایش می یابد ... و در تحقیقات موسسه برف و بهمن شناسی سوئیس این نتایج بدست آمده است : همراه با باد ، میزان بارش 40 تا 60 سانتی متر دارای درجه خطر 3 بوده و به معنای خطر زیاد در جاده ها و راه های کوهستانی است ..."  

یا در کتاب " بهمن " از انتشارات دانشگاه تهران آمده است : " بدیهی است که در بین تمام عوامل شرکت کننده در تشکیل بهمن ها ، برف اصلی ترین عامل می باشد . بارش برف تازه عامل شروع سقوط بیشترین بهمن ها است . بیش از 80 درصد سقوط بهمن ها در خلال یا بلافاصله پس از بارش برف اتفاق می افتد ... "

و شاید فقط با چنین زمینه ای از اطلاعات تئوریک و علمی بتوانیم میزان بسیار بالای خطر و ریسک را در تصمیم فرشاد خلیلی دریابیم و با آمیزه ای از حیرت و شگفتی و دلهره به عکس های راهپیمائی  تیم پرجمعیت کوه نوردان مبتدی باشگاه دماوند در یکی از خطرناک ترین محورهای کوهستانی ایران نگاه کنیم !

..

اشتباه چهارم

" ساعت 15:15 و پس از طی کردن حدود 3 کیلومتر از گردنه دیزین به سمت شمشک به تجمعی از خودروها رسیدیم که در حال انتظار بودند . وقتی کمی جلوتر رفتیم متوجه سقوط بهمن و مسدود شدن جاده شدیم و عوامل راهداری با یک دستگاه لودر در حال تمیز کردن جاده بودند . مرحوم خلیلی شروع کرد به نظاره کردن بهمن و صحبت کردن با راهداران ... از گزارش شجاعی پارسا "

تیم در ادامه ی راهپیمائی خطرناک خود در جاده به نقطه ای می رسد که در اثر ربزش بهمنی تازه مسدود شده و ... در اینجا فرشاد خلیلی بدترین و بزرگترین و در عین حال آخرین تصمیم اشتباه زندگی ورزشی خود را می گیرد . اصرار برای عبور از مخروط بهمنی ! 

شجاعی پارسا در گزارش خود می گوید : " حدود نیم ساعت در این مکان در زیر ریزش برف و باد ایستاده بودیم و منتظر بودیم ... " می توان عوامل مورد اشاره در گزارش او ( ریزش برف و باد ) را با میزان و حجم بارش صورت گرفته ( نگاه کنید به عکس بالا و قطر برف در دو سوی جاده ) در کنار یکدیگر قرار داد و عمق خطری که هر لحظه تجمع کوه نوردان را در حاشیه ی خروجی بهمن تهدید می کند و هم چنین جوهر نسنجیده و غیر مسئولانه ی تصمیم و اصرار فرشاد خلیلی برای عبور از مخروط بهمن و از مقابل دهلیز یک بار تخلیه شده را با تمام وجود احساس کرد .

" باور کنید لرزه ای به تنم افتاد و خوب که دقت کردم دیدم درسته ، مرحوم خلیلی محلی را بالای بهمن شکافته و به آنسو رفته است . خیلی سریع به آقای بیرجندی علامت داد و اول یک گروه سه نفره شامل مرحوم علی اکبر ابراهیم پور ، فرشید ابوالفتح زاده و مرحوم اکبر کشاورز و گروه دوم شامل پرویز شجاعی ، حسین حیدری و خانم مینا رسولی به فرمان بیرجندی به آهستگی و احتیاط و البته با ترس و  لرز عبور کردیم... از گزارش شجاعی پارسا "

به حجم برف و شیب دیواره مانندی که فرشاد خلیلی کارآموزان باشگاه دماوند را به عبور از آن دعوت کرده است در عکس بالا نگاه کنید . آیا قرار است فقط در اتاق های امن و زیر سقف های استوار شعار پای بندی به قوانین ، اصول و بنیان های ورزش خود را بدهیم و آنگاه که زمان عمل فرا می رسد چنین غیرمسئولانه جمعیتی از شاگردان خود را به قلب فاجعه بکشانیم و زندگی و سرنوشت شان را در معرض بازی شانس و اتفاق " یا مرگ یا زندگی " بگذاریم ؟ 

گزارش شجاعی پارسا به روشنی گویای مخالفت مسئولان راهداری با تصمیم و اصرار فرشاد خلیلی برای عبور از روی بهمن است : " وقتی به مرحوم خلیلی رسیدم این آخرین جمله ای بود که شنیدم : این راهدار ، نیم ساعته که وقتمون رو گرفت و گرنه تا حالا کلی راه رفته بودیم ... "  بهمنی سقوط کرده و نقطه ای بحرانی را در محور شمشک _ دیزین بوجود آورده است . لودرها در قلب بحران به کار پاک سازی جاده مشغولند ( که درست یا غلط آن موضوع بحث دیگری است ) اسکی بازان و ردیفی طولانی از اتومبیل ها در حاشیه ی بحران در انتظار بسر می برند اما کوه نوردان ... نمی توانند صبر کنند ! نمی توانند مانند بقیه منتظر باز شدن جاده و اتمام فعالیت لودرها بمانند ! و اصلا مشخص نیست که چرا ؟ این همه ناشکیبائی و شتاب برای چه بوده است ؟ برنامه ی آنان که دو روزه بود و به لحاظ تدارکات شخصی و غذائی مشکلی نداشتند و ... تیم کارآموزان باشگاه دماوند در تصمیمی اشتباه و مرگبار از سوی سرپرست و مربی خود ، به قلب بحران می زند و دیگر ... بروز فاجعه تعجبی ندارد ! و پنج شنبه ی سیاه کوه نوردی ایران به سادگی در مقابل چشمان حیرت زده ی شاهدان شکل می گیرد و در آن روز فقط کوه نوردان کشته می شوند و فقط کوه نوردان کشته می شوند و فقط کوه نوردان کشته می شوند !! و بعد دیگر ...هر چه هست تاسف است . تاسفی عمیق و تلخ و فراموش نشدنی !

.

نکته 1 _  ارزیابی فرشاد خلیلی از فرایند تعیین احتمال سقوط بهمن های بعدی _ که به آن ارزیابی پایداری می گویند _ اشتباه بوده است . در حال حاضر تلاش می شود که فعالیت لودرها و مسئولان راهداری گناهکار اصلی در ریزش بهمن های بعدی معرفی شوند . این احتمال ممکن است درست باشد یا نباشد . در صورت درست بودن ، فقط بار مسئولیت را بر شانه های فرشاد خلیلی سنگین تر می کند و به تصمیم و اصرار اشتباه و مرگبار او نمود بیشتری می دهد . چرا که نتوانسته است درک و ارزیابی صحیح از احتمال ریزش های بعدی در نتیجه ارتعاش حاصل از فعالیت لودرها داشته باشد و تیم خود را با وجود فعالیت آنان به عبور از قلب خطر فراخوانده است و می تواند درست نباشد به دلیل فراهم بودن تمام زمینه های مساعد ( باد ، بارش سنگین برف تازه ، شیب دامنه ها و ... ) برای سقوط بهمن های بعدی از بقیه ی دهلیزهای اصلی و فرعی دیگر .

نکته 2 _  در تمام مباحث ، کلاس ها و جزوه های آموزشی بر ضرورت عبور از منطقه ی خطر به صورت انفرادی و تک تک و یا حفظ فاصله ی ۵٠ متری تاکید شده است . پایه و اساس دستور فرشاد خلیلی برای عبور سه نفره مشخص نیست . ضمن آنکه مطابق عکس های منتشر شده در وبلاگ شجاعی پارسا ، این نکته در انتهای تیم و از سوی کمک مربیان برنامه جدی گرفته نشده و عبور نفرات از منطقه ی خطر( عکس زیر ) با رعایت هیچ یک از نکات ایمنی صورت نمی گیرد .

                          

نکته 3 _ باشگاه دماوند در جزوه ی آموزشی بهمن شناسی خود آورده است : " در صورت فقدان بیل جهت برداشتن برف و یخ ، کار جست و جوی قربانیان بهمن چندان موثر نیست و کار بیهوده ای تلقی می شود " و شجاعی پارسا در گزارش خود می نویسد : " قبل از حرکت مرحوم خلیلی جهت سهولت در راهپیمایی ، گفتند نیازی به حمل بیل ها که به تعداد 11 عدد در بین دوستان تقسیم شده بود نیست و آنها را در پشت وانت آقای علی غضنفری که خود را با وسیله شخصی اش به گردنه دیزین رسانده بود ، گذاشتیم "

.

کوه نوردی هم مانند هر ورزش دیگری دارای قوانین ، اصول و بنیان های آموزشی خاص خود می باشد . قوانین ، اصول و بنیان هایی که امروزه  _ و بیش از هر زمان دیگری _  با شاخه های مختلف علوم پیوند یافته و نقش حیاتی آن  در انجام هر گونه فعالیت و برنامه موفق و ایمن در این ورزش ، واقعیتی غیر قابل انکار به شمار می رود . نگاهی گذرا به پاره ای از حوادث تراژیک و مرگبار کوه نوردی ایران به روشنی گواه بی اعتنائی و عدم توجه جدی سازمان دهندگان و سرپرستان و شرکت کنندگان در برنامه های کوه به این قوانین ، اصول و بنیان های علمی و آموزشی می باشد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


آرامش در حضور دیگران !

عکس از فرامرز نصیری _ آستارا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کمک رسانی در ماکالو

تیم نیروهای مسلح بریتانیا پس از برپایی کمپ۲ ، به کمک کوه‌نورد آمریکایی ، کریس وارنر رفتند ، کریس وارنر بیمار با مشکل جدی تنفسی! به هر حال روز بعد کریس با پای خود فرود آمد چون برف پیمای تیم انگلیسی در هوای بد ، زمین‌گیر شد و با فرود او به کمپ اصلی داستان به خوشی پایان یافت و کریس با هلی‌کوپتر به کاتماندو آورده شد !  (شنبه ۷ می ۲۰۱۰)

از وبلاگ آرام کوه : http://aramkuh.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


البرز مرکزی : پهنه سار

برنامه ی صعود قله " پهنه سار " روز جمعه ١٧ اردیبهشت ٨٩ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : مهناز عطوان ، محمد حسین پورفرزاد ، محمدرضا ملکیان ، ناهید پژوهنده ، فرهاد حسینی ، مریم و مونا زرکش بهاری ، خانم گل سرخی  ... سرپرست : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکاس کوهستان : Jack Brauer

و مجموعه ای از زیباترین و خیال انگیزترین عکس های کوهستان :

http://www.widerange.org/gallery

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


نجات 5 کوه نورد از برف و بوران کوه کلک

گروهی از کوه نوردان که در کوه های چهارمحال و بختیاری اسیر برف و بوران شده بودند با تلاش کمک رسانان جمعیت هلال احمر نجات یافتند . دیروز مرکز فرماندهی هلال احمر فارسان _  از توابع چهار محال و بختیاری_  باخبر شد پنج ورزشکار در کوه « کلک » اسیر برف و بوران شده اند و ناجیان را در قالب دو گروه آرایش داد . آنان پس از چند ساعت جست و جوی بی وقفه ، پنج کوه نورد گرفتار را پیدا کردند و به مکان امن بردند . در آن بین ، پای یکی از کوه نوردان آسیب دیده بود که وی به بیمارستان فرستاده شد . گزارش ایسکانیوز می افزاید ، کوه 2808 متری «کلک» در منطقه بیرگان ( شمال غرب فارسان ) قرار دارد .

خبرگزاری ایسکانیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


با خیام در پارک بهجت آباد !

بر مفرش خاک خفته گان  می بینم

در زیر زمین نهفته گان  می بینم

چندان که به صحرای عدم  می نگرم

ناآمده گان  و  رفته گان  می بینم

                                                                                        خیام

.

***

عکس از فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پروژه ی قهرمان سازی جعلی از فرشاد خلیلی !!

نزدیک به سه ماه از فاجعه ی بهمن دیزین و مرگ ٨ کوه نورد در جریان برگزاری کلاس آموزشی باشگاه دماوند می گذرد و در شرایطی که هنوز کوچک ترین اقدامی عملی و موثری در جهت بررسی و کارشناسی علت این حادثه ی تکان دهنده و پیگیری جدی آن از سوی متولیان تشکل های رسمی کوه نوردی در ایران ( فدراسیون کوه نوردی ، انجمن کوه نوردان و باشگاه دماوند ) صورت نگرفته است ، باید شاهد برنامه های تبلیغاتی و اجرای پروژه ی قهرمان سازی جعلی در رابطه با فرشاد خلیلی ( سرپرست کلاس آموزشی باشگاه دماوند ) باشیم .  روز پنج شنبه ٢۶ فروردین سایت رسمی فدراسیون کوه نوردی خبر از اجرای برنامه ی اسکی به یاد فرشاد خلیلی داد و نوشت : " به یاد زنده یاد فرشاد خلیلی خوشه مهر ، بنیان گذار اسکی کوهستان در ایران ، یک برنامه اسکی در قلل حصارچال منطقه علم کوه به سرپرستی رضاطهماسبی و مسئولیت فنی حسین پناهی نیکو  از تاریخ ۱ لغایت ۸ اردیبهشت ماه جاری برگزار می شود ... سایت فدراسیون  "

موضوع چیست ؟ انگیزه مجریان پروژه ی قهرمان سازی از فرشاد خلیلی با طرح این سخنان نادرست را در کجا باید جست و جو کرد ؟ مسئولان و مدیران فدراسیون کوه نوردی چه پاسخی برای انتشار این گونه نسبت های جعلی و تحریف آشکار واقعیت های تاریخی کوه نوردی ایران دارند ؟

در تاریخ کوه نوردی ایران ، اسکی کوهستان پدیده ای تازه و ناشناخته نیست : " تابستان ١٣٢۶ برای نخستین بار کوه نوردی به نام محمدعلی پرویزی با لوازم اسکی خود به قله ی دماوند صعود کرد و با اسکی از قله سرازیر شد ( روزشمار تاریخ کوه نوردی ایران _ داود محمدی فر )  ... و فعالیت هائی ارزنده و شاخص ، مثلا در زمستان ۵۶ که علی اسکندانی ، بهروز باباجانی و داود زکی پور قله ی دماوند از مسیر یال جنوب شرقی صعود کرده و با اسکی فرود می آیند ( همان منبع ) و باز در مثال ، سرپرستی تیم صعود کننده از یال شرقی دماوند در برنامة زمستانی صعود از 4 یال شمالی ، جنوبی، غربی و شرقی و فرود با اسکی از قله در سال 1360 توسط داود زکی پور ( سایت باشگاه دماوند )  "  و جالب است که تاریخ های مورد اشاره را در کنار تاریخ آغاز کوه نوردی فرشاد خلیلی و عضویت او در باشگاه دماوند (سال های ۶٢ و ۶٣ ) قرار دهیم تا عمق تحریف بزرگ این مجریان پروژه ی قهرمان سازی جعلی در سایت رسمی فدراسیون کوه نوردی آشکار شود .

فرشاد خلیلی کوه نورد و مربی برجسته و بزرگی بود . صفاتی که برای  ماندگاری نام او در تاریخ کوه نوردی ایران کفایت می کند و دیگر نیازی به این گونه بازی های جعلی نیست . نمایشات و بازی هائی که حتی نمی تواند مانع از نقد و بررسی اشتباهات مرگبار او در آن پنج شنبه سیاه شود !

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کوه نورد اسپانیایی Tolo Calafat در آناپورنا کشته شد

تولو کالافات کوه نورد اسپانیایی که به کوه آناپورنا صعود کرده بود به هنگام بازگشت بخاطر شرایط بد جوی جان خود را از دست داد . خوانیتو اویارزابال یکی دیگر از کوه نوردان همراه کالافات در گفت و گو با رادیو ملی اسپانیا دراین‌باره اظهار داشت : کالافات به هنگام بازگشت از ارتفاع مذکور جان خود را از دست داد . اویارزابال افزود : کالافات احتمالا بخاطر شرایط بد جوی به هنگام بازگشت به پناهگاه، بینایی خود را بطور موقت از دست داده و موفق به تشخیص مسیر برگشت پناهگاه نشده و براثر سرما جان باخته است .  کالافات روز سه شنبه گذشته به همراه دو کوه نورد دیگر به قله کوه آناپورنا صعود کرده بود، اما به هنگام وقوع حادثه تنها بوده و نتوانسته است از کوه پایین بیاید. بنابر این گزارش، بالگرد ارتش نپال که برای نجات وی به منطقه اعزام شده بود به دلیل وزش شدید باد و مشکلات جوی نتوانسته بود به موقع وی را یافته و نجات دهد . ایرنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


بعد از باران ...

عکس از فرامرز نصیری ( الیمستان )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


آناپورنا : فداکاری کوه نورد کره‌ای و سرانجام خبر پیروزی او

بازگشت دو شرپا از کمپ 6 آناپورنا باعث شد رقیب کره‌ای به احترام نماینده اسپانیا صبر کند . او اون سون  Oh Eun-sun  کوه نورد زن کره جنوبی در رقابت خود برای کسب عنوان " نخستین زن کوه نورد فاتح هر ١۴ قله مرتفع جهان " برابر حریف اسپانیایی فداکاری کرد و تصمیم گرفت برای صعود آناپورنا تا زمان بازسازی تجهیزات رقیب خود صبر کند .  این کوه نورد کره‌ای پس از آنکه مطلع شد دو شرپا حریف اسپانیایی وی را به دلیل بدی آب و هوا ترک کردند با بی سیم به کمپ 4 گفت : " اگر مطمئن شوم فاکتوری غیر از توانایی‌های حریفم باعث شده تا او نتواند با من رقابت کند به احترام او صبر می‌کنم تا او نیز به شرایط ایده‌آل خود بازگردد . "  آخرین اخبار دریافتی از منابع خبری اسپانیایی حاکی از آن است که هر دو کوه نورد با کاهش ارتفاع موافقت کرده و منتظرند تا با برطرف شدن بدی آب وهوا بار دیگر شانس خود را برای حمله به قله امتحان کند. این احتمال وجود دارد تا پایان امروز به وقت تهران یکی از دو رقیب برای آخرین بار انرژی و تجهیزات خود را صرف فتح قله کند . پیش‌بینی می‌شود فتح مشترک قله که بی‌تردید پیام اخلاقی نیز در پی خواهد داشت مد نظر هر دو طرف باشد چرا که مردم دو کشور کره و اسپانیا در تجمعات شب گذشته خود در اماکن مذهبی نیز ضمن دعا برای نماینده خود آرزو کردند هر دو کوه نورد زن به سلامت به قله برسند . خبرگزاری ایسنا .

-----------------------------------------

آخرین خبر

و عصر امروز ، خبر صعود موفقیت آمیز قله ی آناپورنا  توسط  این زن کوه نورد ۴۴ ساله ی کره ای و کسب عنوان اولین زن فاتح هر ١۴ قله ی  بالای ٨٠٠٠ متر جهان در صدر عناوین خبری  معتبرترین خبرگزاری های جهان قرار گرفت :

A South Korean climber has reached the top of Annapurna in Nepal and claimed a record for becoming the first woman to scale the world's 14 highest peaks

BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کوه آرارات : بقایای کشتی نوح ؟!

باستان‌شناسان ترکیه‌ای در جریان کاوش‌های خود در کوه آرارات این کشور از کشف بقایای کشتی نوح در ارتفاع چهار هزار متری خبر داده و به‌دنبال ثبت جهانی کشف خود در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند . این درحالی است که تا به‌ حال اثری از سکونت انسان در این منطقه در ارتفاع بیش از ‌3500 متر کشف نشده است. تابه‌حال سازه‌ای ساخته شده از تیرهای چوبی کشف شده که قدمت آنها با استفاده از آزمایش کربن ، ‌4800 سال برآورد شده که این دقیقا همان زمانی است که در انجیل از آن به‌عنوان زمان وقوع طوفان نوح یاد شده است . یکی از کارشناسان حاضر در این پروژه نیز بر این باور است که آثار کشف‌شده به احتمال ‌9/99 درصد بقایای کشتی نوح هستند .

ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


صعود کوه نوردان دولتی ایران به دائولاگیری

تیم کوه نوردان دولتی ایران  به سرپرستی محمود شعاعی ( رئیس فدراسیون کوه نوردی ) سرانجام پس از ۴٠ روز تلاش ، موفق به صعود قله ی ٨١۶٧ متری دائولاگیری گردید . درسایت رسمی فدراسیون کوه نوردی و به نقل از شعاعی آمده است : " ویژگی مهم این صعود ، بازگشایی مسیر صعود و ثابت گذاری مسیر توسط کوه نوردان کشورمان و بدون کمک دیگران بود .کوه نوردان در این صعود یاد زنده یاد مهدی اعتمادفر کوه نورد فقید کشورمان را که در بهار گذشته در راه دومین تلاش برای فتح دائولاگیری بر اثر سقوط جان خود را از دست داده بود ، گرامی داشتند "

.

***

_ خبر صعود موفقیت آمیز تیم کوه نوردان دولتی ایران در شرایطی منتشر می شود که هنوز در باره چگونگی تامین منایع مالی و معرفی حامیان احتمالی ( اسپانسر ) این برنامه کوچکترین اطلاع رسانی روشن و شفافی صورت نگرفته است . محمود شعاعی وظیفه دارد پس از بازگشت تیم به ایران _ مانند دیگر رشته های ورزشی _ گزارش دقیق و کاملی از منابع مالی و صورت هزینه های انجام شده را به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان ارائه نماید . برای دنیای ورزش در عصر معاصر ، روشنگری در زمینه مسائل مالی برنامه های اجرا شده ، ضرورتی بسیار طبیعی و پذیرفته شده محسوب می شود !

_ در زمان صادق آقاجانی بخش قابل توجه و عمده ای از منابع مالی صعودهای برون مرزی _ و در راستای اهداف ایدئولوژیک نظام جمهوری اسلامی _ توسط سپاه پاسداران تامین می شد . اسپانسری (!) که کوچکترین تمایلی برای معرفی و عیان کردن آن وجود نداشت !! سوال ساده این است : آیا در زمان شعاعی نیز این مسئله و این نوع حمایت ها وجود دارد یا خیر ؟

. 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز : Ice Bouldering

منبع : اینترنت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


آتش فشان ایسلند و غروب‌های زیبا

توده خاکستر فوران کرده از کوه آتش فشانی ایسلند که اکنون آسمان اروپا را فراگرفته است در حالی که هواپیماهای مسافربری را زمین گیر کرده است ، غروب‌های سرخ‌رنگ درخشانی را هم ایجاد می کند . به گفته دانشمندان این پدیده ممکن است روزها ادامه پیدا کند و ممکن است ابرهای آتش فشانی سراسر نیمکره شمالی را در برگیرد . جی میلر ، آتش فشان ‌شناس در دانشگاهی  A&M تگزاس در این باره می‌‌گوید : "هنگامی که فوران آتشفشان متوقف شود، چند روزی طول می‌کشد تا خاکسترها به زمین بازگردد . تا زمانی که خاکسترها در جو هستند ، تغیییراتی در رنگ آسمان مشاهده خواهید کرد ."  و از هم اکنون این تغییرات قابل‌مشاهده شده است . همشهری آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


خورشید و همه رنگ های زنده اش

 در این تصویر بی نظیر که به بخشی از آسمان تابلوهای نقاشی امپرسیونیست ها شباهت دارد سطح خورشید در میان رنگ های زنده و متنوعی نمایش داده شده است . این رنگ ها به واسطه تصویربرداری در طول موج های مختلف نوری و ترکیب این تصاویر با یکدیگر خلق شده اند. در واقع در این تصویر اطلاعات خورشید در درجه حرارت یک میلیون تا دو میلیون کلوین ( 1.8 میلیون تا 3.6 میلیون درجه فارنهایت) با یکدیگر ترکیب شده و این عکس شگفت انگیز به وجود آمده است .

خبرگزاری مهر

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


سفر به دشت‌های شقایق کالپوش

اردیبهشت ماه را از دست ندهید . جلوه‌ای بهشت گونه از طبیعت سرخ و آتشین مملو از شقایق‌ها که چشم هر بیننده‌ای را محصور خود می‌کند، یکی از جاذبه‌های طبیعی و فصلی شهرستان شاهرود در منطقه کالپوش از توابع بخش میامی است که در اردیبهشت رخ می‌نماید . دشت شقایق‌های کالپوش در 220 کیلومتری شمال شرقی شاهرود واقع است و می‌توان این منطقه را به لحاظ جغرافیایی سیاسی شاخ شهرستان شاهرود نامید. مسیر آن به گونه‌ای است که پس از طی 60 کیلومتر از مسیر شاهرود – مشهد با رسیدن به شهر زیبای میامی به سمت شمال تغییر مسیر داده و به منطقه کالپوش منتهی می شود دسترسی به شاهرود (400 کیلومتری تهران – مشهد) علاوه بر خطوط زمینی و ریلی از طریق پروازهای فرودگاه شاهرود به سهولت امکان پذیر است . رویش شقایق‌ها در دشت‌های حاصلخیز این منطقه همه ساله هزاران بازدید کننده و تورهای طبیعت‌گردی از مناطق مختلف کشور به ویژه تهران را به سوی خود جلب می‌کند . جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کوه های بخش جنوبی البرز مرکزی : " لوارک "

برنامه ی صعود " لوارک  _ ٣۶۵٠ متر " روز جمعه ٣ اردیبهشت ٨٩ اجرا شد و به دلیل شرایط نامناسب جوی و خطر صاعقه ، تلاش اعضای تیم فقط تا ارتفاع ٢٩٠٠ متر صورت گرفت . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : فرهاد دانشور ، محمدرضا ملکیان ، پرستو علاسوند ، علی و نرگس آشتیانی ، مهناز جلیلی ، مریم وحیدی نسب ، محمد پور فرزاد ، مهناز عطوان ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

طبیعت بهاری و بسیار زیبای لوارک ، خیره کننده بود :

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


لحظه های این باران ...

صدای سرزمین های خاطره

روزی به سراغ ات می آیند

بار دیگر تویی و

کنار نیمکت چوبی

نگاه کن !

لحظه های این باران

چگونه از دست می روند !

                                                                                           " محمود معتقدی "

.

***********************************************************

پیشنهاد موسیقی :     http://www.4shared.com/audio/g08touI_/10_online.html

عکس از : فرامرز نصیری

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


زمینم ذره ذره از دست می‌رود

هر سال در روز جهانی زمین پاک که برابر 22 آوریل ، 2 اردیبهشت شمسی است در تمام دنیا صدای نجات زمین در گوش‌ها طنین‌انداز می‌شود و تمامی کشورها سعی می‌کنند تا به مناسبت این روز از زمین به‌عنوان تنها مکان زندگی بشر سپاسگزاری کنند و به یاد بیاورند که درصورت ادامه روند فعلی تخریب محیط زیست ، زمین نابود خواهد شد . در ایران نیز این روز را به پیروی از جامعه جهانی گرامی می‌داریم  اما به برنامه های نمادین، اهدای جوایز و  برپایی همایش‌ها و سخنرانی مسئولان محیط زیستی محدود می‌شود و بعد از گذشت این روز فراموش می‌شود که چرا چنین روزی وجود داشته است. تخریب تالاب‌ها و بی توجهی به این اکوسامانه مهم در کشور، تخریب جنگل‌ها و قطع درختان شمال کشور در ساخت جاده دو هزار (تهران- شمال)، آلودگی چشمگیر هوای کلانشهر‌ها، آلوده کردن رودخانه‌ها و رودهای جنوب کشور همانند کارون و کرخه از سویی و سرازیر شدن فاضلاب‌های شهری و کارخانه‌های صنعتی به دریا‌ها و تالاب‌ها همگی نشان از بی توجهی ما به محیط زیست اطرافمان دارد. همچنین نشت نفت از لوله های فرسوده انتقال نفت در جنوب کشور که سابقه آنها به پیش از انقلاب می‌رسد و آلودگی زمین‌هایی که لوله‌های انتقال نفت از آنها می‌گذرد نیز از نمونه‌های دیگر تخریب آشکار محیط زیست در کشورمان است . جالب است بدانید نابودی جنگل‌های کشور در حالی به‌صورت آشکار رخ می‌دهد که در کشوری همچون ایتالیا نگهداری ماهی قرمز در تنگ کوچک گود بیش از 300 دلار جریمه دارد.  در هر حال کاش از یاد نبریم که روز زمین پاک، زمانی برای متحد شدن است . محیط زیست هیچ مرزی نمی‌شناسد، همه ما در یک هوا تنفس می‌کنیم و از یک آب می‌نوشیم ، همه ما باعث آلودگی هستیم و هر کدام از ما در برابر زمین مسئولیم . ما با یکدیگر کار می‌کنیم و می‌توانیم راه حلی را که برای حفاظت از سیاره‌مان به آن نیاز داریم، بیابیم . همشهری آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +


13 کوه نورد از قلل منطقه تخت سلیمان با اسکی فرود می‌آیند

١٣ کوه نورد به مناسبت گرامی داشت یاد و خاطره فرشاد خلیلی قلل منطقه تخت سلیمان را با اسکی فرود خواهند آمد . فرشاد خلیلی که بهمن ماه سال گذشته به منظور برگزاری یک دوره کلاس آموزشی راهی منطقه دیزین شده بود به همراه تعدادی از شاگران خود دچار حادثه سقوط بهمن شده و جان خود را از دست داد .  به مناسبت گرامی داشت یاد و خاطره وی 13 کوه نورد بعداز ظهر دیروز راهی منطقه حصارچال شدند تا در مدت 8 روز پس از صعود به قلل منطقه تخت سلیمان با اسکی فرود بیایند .

خبرگزاری فارس

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٩
    پيام ها    +