جنگل های ایران به سرعت ناپدید می شوند

نماینده سازمان بین المللی فائو در ایران گفت : ایران یکی از 70 کشور در حال توسعه جهان است که پوشش جنگلی آن کمتر از 10 درصد مساحت کل کشور است با این حال جنگل ها در ایران به سرعت ناپدید می شوند .  " سوینل نارولا " در همایش روز جهانی مبارزه با بیابان زایی در کویر میقان گفت : ناتوانی و نبود کارایی در سیاست های ملی، استفاده موثر از اراضی جنگلی برای پاسخ گویی به تقاضای بهره برداری از جنگل و منابع طبیعی از مهم ترین دلایلی است که منجر به تخریب سریع جنگل های ایران شده است . وی با اشاره به فرسایش آبی و بادی در ایران گفت : از مساحت کل ایران حدود 75 میلیون هکتار در معرض فرسایش آب و 20 میلیون هکتار در معرض فرسایش باد قرار دارد. همین امر باعث شده که پنج میلیون هکتار در معرض اشکال مختلفی از تخریب مانند ناباروی وشوری و غیره باشد.  نماینده موقت فائو به نتیجه این شرایط همراه با فقر و فقدان فرصتهای اجتماعی اشاره کرد و افزود: با گسترش فقر ،جمعیت روستایی وادار به بهره برداری بیش از حد از منابع طبیعی حساس خود می شود . به همین دلیل است که استفاده بیش از حد و برداشت از چوب به عنوان سوخت و محصولات غیر چوبی جنگل و قطع درختان جنگل در ایران شایع است .  نارولا به چرخه غلط تخریب و گسترش بیابان زایی اشاره کرد و افزود : تغییرات آب و هوایی فشار بیشتری را روی مردم آسیب پذیر وارد می کند که همراه با فقر و ناامنی غذایی تخریب طبیعت را به دنبال خواهد داشت .

خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

تظاهرات در آرژانتین ( خبرگزاری رویترز )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


وندالیسم و تخریب در کوهستان الوند

همه ما نقده را به نام شهر اوراز می شناسیم که همیشه و همواره نام و یادش در دنیای کوه نوردی کشور به نیکی و جاودانگی خواهد ماند. چیزی که مرا و سایر دوستان همراه را با تاثر همراه کرد، دیدن تصاویری در قله الوند بود که کار گروهی از افراد ناآگاه و بی بصیرت است که نام خود را کوه نورد گذاشته اند و هر جا که گام می گذارند با وجود خویش محیط را آلوده کرده و چشم نوازی چشم اندازها را به نابودی می کشند .  پس از " گروه قیداریها " این بار نوبت عده ای افراد خود خواه تهرانی_گلستانی (نوکنده) و نقده ای  است که گویا عجله دارند تا زودتر نام خودرا بر روی سنگ بنویسند و چه تلاش بیهوده ای می کنند تا نام خود را همانند قهرمانان ماندگار کنند . اینان آگاه نیستند که در محیط کوهستان با کوچک کردن خود بزرگی به دست می آید و نه با بزرگ پنداشتن خویش و خوار کردن طبیعت ...

هیئت کوه نوردی استان همدان

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


ساراماگو : وداع با " جهنم جهان "

چند سال پیش وقتی که  از ساراماگو درباره دلیل دیدگاه بدبینانه اش نسبت به زندگی پرسیدند، او در جواب با لحن طنزآمیزی که در بسیاری از کتاب‌هایش نیز دیده می‌شود ، گفت : « من بدبین نیستم ، بلکه فقط خوشبینی آگاهم » و بعد ادامه داد ، ” کسی می‌تواند خوشبین باشد که بی‌احساس ، احمق و یا میلیونر باشد  » او از جهان به عنوان جهنمی یاد کرد و گفت : « میلیون‌ها نفر به دنیا می‌آیند ، تا رنج بکشند و کسی نیست که از آنان حمایت کند  »  ژوزه ساراماگو ، شاعر ، نویسنده و نمایشنامه‌نویس  و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های ادبی پرتغال  روز جمعه ، ۱۸ ژوئن در سن ۸۷ سالگی چشم از جهان فرو بست ... dw-world.de

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


راهنمائی گوگل به کوه نوردان !

گوگل اعلام کرد : نسخه 5.2 Google Earth را برای راهنمایی کوه نوردان به برنامه های ماهواره‌ای اش اضافه کرده است . گوگل نسخه 5.2 Google Earth را به شکل رایگان برای کوه نوردان ، دوچرخه سواران و دوندگان ارایه داده است .  بر اساس گزارش گوگل، بر خلاف نسخه پنج Google Earth که لازم بود دستگاه‌های GPS خود را برای مشاهده اطلاعات سفر به این برنامه متصل کنند ، نسخه 5.2 به آنها امکان می دهد که به اطلاعاتی همانند تغییرات ارتفاع و متوسط سرعت در حین سفر دسترسی داشته باشند و در صورتی که اطلاعات قبلی را فراموش کرده‌ باشند، می‌توانند ویدیویی از مسیر را نیز ایجاد کنند .  امکان دیگری که به این نسخه اضافه شده ارایه مرورگر است که کاربر می تواند میان Google Earth و مرورگر معمولی تغییر حالت دهد و لازم نیست که برای دسترسی به هر بخش از این برنامه خارج شود ، بلکه می تواند بر روی لینکی داخل Google Earth کلیک کند .

خبرگزاری ایرنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کوه ها را به حال خود بگذارید!

فرمانده انتظامی همدان گفت: در راستای ارتقای امنیت اخلاقی و حضور مستمر پلیس در " ارتفاعات الوند " پلیس کوهستان در همدان راه‌اندازی می‌شود .

اگر تنها یک تناسب ساده بگیریم بین جرم و جنایاتی که هر دقیقه در قلب شهر ها و جاده های ایران اتفاق میافتد با میزان جرایمی که هر از گاه در کوهستانی بوقوع می پیوندد ، این تخصیص نیرو به محیط کوهستان ها جز احساس عدم آرامشی که در بلندای طبیعت به جستجوی آنیم هیچ گونه ثمری در پی نخواهد داشت ...  کوه ها را به حال خود بگذارید!

از وبلاگ ماگما : http://www.magma.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


انتقاد ، افشاگری و بحران در فدراسیون کوه نوردی !

رئیس کمیته بین المللی و دبیر فدراسیون کوه نوردی از سمت‌های خود در این فدراسیون استعفا دادند . دلایلی که همایون بختیاری و اقبال افلاکی در مصاحبه با خبرگزاری های فارس و ایرنا بیان کرده اند به خوبی نشان دهنده ی مدیریت ضعیف ، میزان آشفتگی و بحران های موجود در تشکیلات متولی دولتی کوه نوردی ایران می باشد . نکاتی که بارها و بارها ، در نقدها و یادداشت های این وبلاگ به آن ها اشاره شده است :

_ وضعیت مالی فدراسیون شفاف نیست و از پیشکسوتان واقعی در پیشبرد برنامه های فدراسیون استفاده نمی‌شود .

_ انتصابات در فدراسیون بر مبنای دوستی و رفاقت ها انجام می شود و عملکردها و سوابق مد نظر گرفته نمی شود .

_ جو بدبینی و نبود اعتماد در این فدراسیون شکل گرفته است که مانع از دست‌ زدن به کارهای بزرگ می‌شود .

_ در فدراسیون مصلحت اندیشی بر همه امور حاکم است و روابط جای خود را به ضوابط داده است .

_ فدراسیون تمرکز و توان مالی خود روی کارهایی ( هیمالیا نوردی )  گذاشته است که هیچ دستاوری برای کوه نوردی ما ندارد .

_ وظیفه یک فدراسیون توسعه ورزش قهرمانی و آگاه سازی مردم از فعالیت‌های خود است . وقتی درها را می بندیم فقط به دور خود می چرخیم .

خبرگزاری ایرنا و فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


جزئیاتی از مراحل کشف غار "سم"

دومین غار عمیق کشور با عمق 375 متر با عنوان « سم » در ارتفاعات شرقی کوه خواجه قنبر روستای دوزین بخش گالیکش استان گلستان کشف شده است . این غار زیبا و منحصربفرد طبیعی در ارتفاعات 1700 متری کوه خواجه قنبر در منطقه نامیج گالیکش از توابع شرق گلستان واقع شده است . جاذبه های طبیعی بکر و زیبای این غار ناشناخته، بهشتی برای طبیعت گردان و کوه نوردان و علاقه مندان به رشته های غارنوردی فراهم کرده است . تاکنون با تلاش های گروه های کوه نوردی 21 چاه از این غار زیبا کشف شده که 17 چاه از این غار بوسیله گروه کوه نوردی قابوس گنبد کشف شده است . عضو گروه کوه نودی و غار نوردی قابوس گنبد در زمینه کشف این غار توسط این گروه می گوید: پیشینه کشف این غار به تابستان سال قبل بازمی گردد و شناسایی این غار عمیق برای اعضای گروه چهار روز زمان برد ... امین شادوند در این زمینه افزود : پیش از کشف این غار توسط این گروه ، برخی گروه های کوه نوردی تا سرچاه یک این غار پیش رفتند و این گروه با راهنمایی های محلی موفق به کشف غار و انجام کاوش های غارنوردی در آن شد ... فدراسیون کوه نوردی نیز روز یکشنبه اعلام کرد : بر اساس اطلاعات و گزارش مکتوب رسیده به بخش غارنوردی فدراسیون، از طرف باشگاه آفاق شهرستان گرگان ، این باشگاه در تاریخی 15 خرداد 1389 طی یک پیمایش در غار عمودی سُم، ضمن بازدید و فرود به چاه های این غار، موفق به ثبت عمق تقریبی 375 متر شدند . در حال حاضر این غار دومین غار عمیق ایران محسوب می شود ...

جام جم آنلاین

http://www.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100877802501

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٤۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


چرا افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی را نامحرم می دانید ؟!

به نقل از کوه نوشت : پیرو  بررسی های مربوط به حادثه ی «دیزین» توسط مراجع ذی ربط و درخواست آنان از فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی مبنی بر ارائه ی نظر کارشناسی در خصوص دلایل این حادثه ی دلخراش، فیلم مستندی که در لحظات بروز این رخداد توسط یکی از جان باختگان ضبط گردیده، در اختیار فدراسیون قرار گرفته و مقرر شده است ؛ روز سه شنبه 25 خرداد ماه ، تعدادی از کارشناسانِ کوه نوردی با حضور در فدراسیون و بازبینی فیلم مذکور و  بر اساس گزارش های مربوطه ، بررسی های دقیق تری صورت داده و  در نهایت نظر کارشناسی فدراسیون به مرجع درخواست کننده و  پیگیر، ارائه گردد .

********

* اطلاع رسانی و انتشار خبر _ دست کم در حوزه ورزش کوه نوردی _ باید بدون ابهام و کاملا شفاف باشد . چرا این مراجع ذی ربط در خبر کوه نوشت نامی ندارند؟!  به نظر نمی رسد موضوع ( بررسی حادثه ی سقوط بهمن و مرگ ٨ کوه نورد ) اساسا دارای آن جنبه های امنیتی و محرمانه ای باشد که در انتشار اخبار نتوانیم از مراجع ذی ربط در پی گیری و بررسی علل حادثه نامی ببریم !

.

* آیا نتایج " بررسی های دقیق تر و در نهایت نظر کارشناسی فدراسیون کوه نوردی " در باره فاجعه دیزین و مرگ ٨ کوه نورد ، به اطلاع افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان خواهد رسید ؟ آیا برای محمود شعاعی عمل به " وعده ی بررسی دقیق علت حادثه و پی گیری جدی موضوع ... سایت فدراسیون "  اهمیتی دارد ؟ یا آن که قرار است به مانند حادثه ی تلخ تیلیچوپیک و مرگ دکتر تیم ، موضوع با آمیزه ای از محافظه کاری و مصلحت اندیشی و عافیت طلبی به ورطه ی فراموشی سپرده شود ؟ چرا افکار عمومی در تفکر مدیران و مسئولان تشکل های دولتی و غیر دولتی کوه نوردی کشورمان ( فدراسیون ، انجمن ، باشگاه ها و ... ) همواره نامحرم تلقی شده و نتایج بررسی ها و تحقیقاتی  که می تواند نقش کاملا موثر و قابل توجهی در کاهش حوادث مرگبار در ورزش کوه نوردی ایران داشته باشد را از آنان پنهان می دارند ؟! 

.

* دیدگاه این وبلاگ در باره ی حادثه سقوط بهمن دیزین ، تحت عنوان نقد و بررسی اشتباهات فرشاد خلیلی در آن پنج شنبه ی سیاه منتشر شده است . می توانید آن را در لینک زیر بخوانید :

http://news83.persianblog.ir/post/1921

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پا به پای سنگ‌های رونده !

پارک ملی دره‌مرگ " Death Valley "یکی از 5 منطقه دیدنی و پر طرفدار در جهان است که در کالیفرنیا واقع است .  در این پارک منطقه‌ای به نام‌ ‌رایس‌ترک پلیا Racetrack Playa در پای کوه‌های Panamint واقع شده است . یک دریاچه تخت فصلی بسیار زیبا‌ که در فصل‌های بارانی با جاری شدن آب از کوه‌ها زندگی‌ یافته و با تابش آفتاب تبخیر وخشک می‌شود . با این وجود ، این منطقه بخاطر صحنه‌ها و مناظر زیبایش معروف و پر طرفدار نیست . بلکه ، آنچه که این منطقه را از دیگر مناطق متمایز و خاص کرده است ، " سنگ‌های رونده " Sailing Stones آن است که به نام‌های‌دیگری‌مانند ؛ " صخره‌های‌‌رونده " یا " سنگ‌های سرگردان "  هم معروف است .

 

این امر یک پدیده جغرافیایی کاملا طبیعی است . این سنگ‌های اسرار‌آمیز در سرتاسر کف دریاچه خشک ، به‌آرامی ‌از سمتی به سمت دیگر حرکت می‌کنند . خط سیر و ردی که ازخود به‌جا می گذارند ، اثبات این حرکت و جابجایی است . همچنین تحقیقات نشان داده است که این سنگ‌ها هر 2 یا 3 سال یک بار حرکت می کنند . و خط سیرشان به اندازی‌عمیق است که مدت 3 تا 4 سال اثرش بر روی زمین خشک و ناهموار باقی ‌می‌ماند .

همشهری آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

افریقای جنوبی _ جام جهانی فوتبال ( خبرگزاری رویترز )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


شرکت آپامهر : مسابقات آزاد چهارگانه

به نقل از وبلاگ کوه نوشت : شرکت « آپامهر » تولید کننده محصولات کوه نوردی و سنگ نوردی با مدیریت علی رضا امزاجردیان و در اقدامی ابتکاری ، اقدام به برگزاری یک دوره مسابقه ی چهارگانه نموده است . این رقابت که در نوع خود بسیار جذاب و دیدنی خواهد بود؛ به صورت ترکیبی و در چهار رشته ی « دوصحرا نوردی »، « دوچرخه کوهستان » ، « سنگ نوردی » و « عبور از رودخانه » در ارتفاعات لواسانات تهران برگزار خواهد شد . زمان برگزاری این مسابقه هیجان انگیز که جوایز نفیسی هم برای قهرمانان آن در نظر گرفته شده و قرار است با پوشش تلویزیونی نیز همراه باشد ، جمعه ۲۸ خرداد ماه جاری خواهد بود .

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٤٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


دیداری از سرزمین سوسن چلچراغ " داماش "

برنامه ی دیدار از داماش طی روزهای ٢٠ و ٢١ خرداد ٨٩ اجرا شد . دیدار از سرزمینی که می تواند چشم انداز هر رویایی را در آدمی کامل کند . سرزمینی که ... " انگار پاره ای از یک شعر بزرگ است . شعری که توسط زنان و مردانی سخت کوش و مهمان نواز و با کلماتی از سبزه و صخره  ,  کوه و چشمه و دره  ,  آفتاب و مه  ,  جنگل و دشت و سوسن چلچراغ ,  در این گوشه ی دورافتاده از کوه های البرز غربی برای همیشه به یادگار مانده است "  . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : الهام میرزا رضی ، رضا عربی ، حسین قدسی فر ، هاجر شکرچی زاده ، ندا بهرامی ، مهدی داداش علی ها ، محمد رضا ملکیان ، پرستو علاسوند ، مهناز جلیلی ، سعید سهیلی نوشاد ، امیر طالبی ، مریم طالبی ، مریم وحیدی نسب ، نرگس آشتیانی ، علی محمد ، ندا میرجانی ، بهار رضوی  ، مهناز عطوان ، محمد رضا پورفرزاد ، محمد و امین صادقی ، سمیرا آقا باقری ، مهدی شیرمحمدی ، مهدی افضلی و ...

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


نوستالژی !

چه باران ها در سرشت توست

وقتی بی تاب از مهربانی

به خاک تشنه ی  دشت های پهناور نگاه می کنی .

 

چه ستاره ها در سرشت توست

وقتی سرشار از روشنی

تمامی راه ها و دره های تاریک را طی می کنی .

 

چه پرنده ها در سرشت توست

وقتی بی قرار از رهایی

خود را در بادهای سرکش خط الراس رها می کنی .

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


" بچه ی دماوند " را تخریب می کنند !

در ورودی روستای پلور، یک کوه صخره‌ای کوچک وجود دارد درست قرینه کوه دماوند، که مردم محلی به آن « بچه‌دماوند » می‌گویند . اما این کوه دیگر مانند گذشته‌های خود نیست، یکسالی می‌شود که بیل‌های مکانیکی به جانش افتاده‌اند و می‌خواهند تکه‌تکه‌اش کنند و این تکه‌تکه کردن را آنقدر ادامه دهند که دیگر چیزی از آن بر جای نماند. اما چرا؟ چرا می‌خواهند کمر این کوه بشکند؟ مردم محلی می‌گویند قرار است کارخانه آب معدنی بسازند .
 این کوه نماد دماوند است و محلی‌ها می‌گویند وقتی بیل‌های مکانیکی روی آن کار می‌کنند ، انگار فرزند ما در خطر قرار گرفته است . می‌گویند ما بی‌غیرت شده‌ایم که برای ساخت یک کارخانه آب معدنی که می‌تواند در هر جای دیگری نیز ساخته شود ، می‌خواهند دماوند کوچک‌مان را از ما بگیرند ...

سایت الف

و هم چنین مقاله ی جالب احمد نادعلیان در : http://www.riverart.net/notes/goddess/persian

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


طرح روز

 اثری از اردوگان کارایل (  آلمان )

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


نقاشی بزرگ ترین پرتره ی دنیا به کمک GPS

اریک نوردنانکار ٬  طراح و هنرمند سوئدی یک وسیله ی ردیابی GPS را درون چمدانی قرار داد و آنرا به همراه مسیر دقیق از پیش تعیین شده  خود به شرکت پست DHL تحویل داد . ۵۵ روز بعد این چمدان به استکهلم بازگشت . سامانه GPS به صورت خودکار مسیر سفر این چمدان در دور دنیا را ثبت نمود . اریک اطلاعات ثبت شده را به کامپیوتر خود وارد کرد و پرتره ای را که در بالا می بینید خلق نمود ! به دلایل تکنیکی او مجبور بود این پرتره را تنها با استفاده از یک خط رسم کند . این خط غول آسا با عبور از ۶ قاره و ۶۲ کشور دنیا یک مسیر ۱۱۰۶۶۴ کیلومتری را پیموده تا بدین ترتیب با خلق این پرتره اریک را به شهرت جهانی برساند .

از ایمیل ارسالی : محبوبه یزدانی

و اطلاعات بیشتر در باره ی این ایده ی جالب :  http://biggestdrawingintheworld.com/drawing.aspx

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

فاجعه ی آلودگی نفتی در خلیج مکزیک ( خبرگزاری رویترز )

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


نجات گرگ در خط الراس توچال !

رها کردن زباله در کوهستان به خط‌ الرس ها نیز رسیده است و حیوانات گرسنه از کمبود شکار سر در هر زباله‌ جا مانده از آدمی زاد می‌کنند .  گاهی وقت‌ها این کار برایشان گران تمام می‌شود . گاهی وقت‌ها هم کسی به دادشان می‌رسد .  در عکس بالا که توسط یکی از کوه نوردان در خط الرس قله توچال گرفته شده ، گرگی سرش را به هوای غذا در قوطی حلبی روغن کرده و دیگر نتوانسته است بیرون بیاورد . یکی از کوه نوران همیشه گی این مسیر با تلاش بسیار سر گرگ را از قوطی روغن بیرون آورد ... همشهری آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


از بخش پیام ها : در باره ی پروژه ی تله کابین درفک

مردم بالا دست چه صفایی دارند
چشمه هاشان جوشان
گاوهاشان شیر افشان باد
بی گمان پای چپرهاشان
جاپای خداست .
مردمان سر رود آب را می فهمند
گل نکردندش ما نیز
آب را گل نکنیم ...

.
باز هم حکایت تخریب جنگل ها و منابع طبیعی ... باز هم حکایت نابودی طبیعت بکر و زیبا توسط آدم های سودجو و مسئولین دلسوز !! ... و حالا نوبت به ارتفاعات " لارنه " رسیده است !
وقتی بعد از 4 ساعت صعود در میان جنگل های زیبای شیرکوه خسته و کوفته به لارنه, یکی از زیباترین و بکرترین چشم اندازهای طبیعت ایران می رسی , وقتی مشغول صحبت با ساکنان خون گرم , پرتلاش و خوش صحبت آن می شوی و خستگی تمام آلودگی ها, بی حوصلگی ها و زشتی های زندگی شهری را از تن به در می کنی , فقط و فقط یک چیز می تواند افسوس تو را به همراه داشته باشد و آن این است که بفهمی به زودی این مکان جولانگاه انسان های تن پروری می شود که با تله کابین به این مکان آمده و سرتاسر این جنگل های زیبا را پر از زباله ها و زشتی های گوناگون می کنند ... امیدوارم شاهد روزی نباشیم که لارنه هم همانند اکثر مناطق طبیعی ما پر از ویلاهای رنگارنگ و زباله های گوناگون شود . امیدوارم کمی به خود آییم .

محمد رضا عمادی

. 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


صعود قله ی درفک ( البرز غربی )

برنامه ی صعود قله ی سبز و زیبای درفک از مسیر یال غربی ( روستای شیرکوه ) طی روزهای 13 الی 15 خرداد 89 به مدت سه روز ، اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده : محمدرضا عمادی ، پیمان اوستام ، محمدمیر ترابی ، شهرام امین لو ، یوسف دهقان نژاد ، ابراهیم نورانی ، فرهاد عبداله پور ، حسین دهقان شعار ، احمد منوچهری ، بهمن جباری ... و الهام میرزا رضی ، رضا عربی ، مهسا امامی ، امیر طالبی ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


برای تو ...

.به نخ می کشم

یک در میان

یک شکوفه ی نارنج

یک لبخند

و بر گردنت می آویزم

.

بهار است !

                                              قدسی قاضی نور

.

--------

عکس : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پیشنهاد موسیقی : Eleni Karaindrou

النی کارایندرو در تیچیو ، روستایی دورافتاده و کوهستانی در منطقه روملی (Roumeli) در مرکز یونان به دنیا آمد و هم چنان خاطره نواهای دوران کودکی خود را حفظ کرده است : " موسیقی باد ، باران که روی سقف می بارد ، صدای آب ، بلبلانی که می خوانند و سکوت برف ، گاه صدای فلوت و کلارینت که در جشنواره های میدان روستا نواخته می شدند در کوه می پیچید . من هم چنین به یاد می آورم صدای زنانی را که به زیبایی آهنگ هایی می خواندند در حالی که ذرت ها را در تمام طول شب درو می کردند ... زمانی که ما کودکان به پشت روی چمن زار دراز می کشیدیم و ستاره ها را می شماردیم و من هنوز خاطراتی از آهنگ های دوره بیزانس به یاد می آورم که در کلیسا می شنیدم و مردان با صدایشان آن را تداوم می بخشیدند... اینترنت "

.

لینک دانلود : http://www.4shared.com/audio/_5UUXF13/Eleni_Karaindrou.html

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پیشنهاد کتاب : دفترچه ی خاطرات و فراموشی

.

هنر دریغی ست بر از دست رفتنِ زیبایی ها

                                                            ولادیمیر ناباکوف 

.

" ... رساله چون به شعر نزدیک می شود از یک سو پنهان گر می شود و از سوی دیگر خواهش جاودانگی را در ما شدت می بخشد ... از آنجا که عدالت بدون خاطره و یادمان ممکن نیست ، رساله به شیوه ای رندانه عدالت را پیش می کشد . از سوی دیگر از آنجا که خود را به سان لذت متن و توانائی گزینش می نمایاند ، به آزادی انسانی نیز مرتبط می شود . چه ستایشی بالاتر از این برای یک شکل ادبی که بگوئیم از راه پیوند آفرینش و آزادی ، عدالت و جاودانگی ،  تصور انسان از تقدیرش را آشکار می کند ... از مقدمه ی کتاب

.

نویسنده : محمد قائد      نشر : طرح نو      قیمت : 10000 تومان

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


آرام کوه : یادبود هفته ی سیاه در کوه نوردی ایران

یک سال از خرداد سیاه ۸۸ می‌گذرد،
اما آن خرداد با مرگ ساجده در دماوند و محمد رضا کاشفی در گذر از رود کارون پایان نگرفت
بهرام نیاستی هم روز ۱۵ خرداد، رفت تا خرداد ۸۸ سیاه‌تر شود
و ما غافل که زمستان در راه است، دیکته ای که بارها نوشتیم و باز هم غلط خواهیم نوشت ،برف سفید و بهمن سیاه  تا ۸ هم‌نورد دیگر را نیز از بر ما برباید!

خدایا !
هر روز دیکته نوشتیم و هنوز غلط داریم !
بارها از روی این اشتباه‌ها نوشتیم و هنوز دیکته‌ی ما غلط دارد !
چند بار دیگر از روی این غلط‌ها بنویسیم؟
تا کی دیکته بنویسیم؟

خدایا !
کوچ غم‌گنانه‌ی دوستان و هم‌نوردان تا کی؟ تا چند؟
هم‌نورد !
من می‌خواهم دیکته‌ی تو را ببینم تا اشتباه تو را تکرار نکنم
بیا دیکته‌ام را ببین ! بیا رفیق ، بیا بس است ، دوری تو را دیگر تاب نمی‌آورم
بس است دیگر !
بس است

وبلاگ آرام کوه http://aramkuh.blogfa.com/post-376.aspx

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


در ستایش بهار !

پرنده ای بر شاخه ی تک درختی نشست

و در باره ی  خورشید آواز خواند ،

در باره ی باران ، آسمان آبی

و روزهای روشن و آرام ...

آواز آن قدر دل نشین بود و

حقیقی ، که درخت

طاقت نیاورد و شکوفه زد !

                                                   "  هوانس گریگوریان  "

-----------

عکس : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کلاس آموزشی : نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان و آشنایی با GPS

کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

8267137 _ 0912    فرامرز نصیری

.

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خودرو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلام شهر ٬گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف ، انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران ، اعضای هیئت کوه نوردی شهرهای کرمان ، بم و اعضای گروه کوه نوردی شرکت پرتو  برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس ( به صورت خصوصی با هزینه ی ٠٠٠/٢۵٠ ریال ) برگزار خواهد شد.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


حکایت مسئولان دل سوز برای کوه نوردی ایران !!

رئیس اداره راه و ترابری آمل گفت : دسترسی کوه نوردان به جبهه شمالی قله دماوند آسان شد . قاسم رمضانی اظهار داشت : شهرستان آمل به دلیل شرایط طبیعی و جغرافیایی دارای روستاهای متعددی است .  وی تصریح کرد : بهسازی و ارتقای سطح کیفی راه‌های روستایی این شهرستان یکی از دغدغه‌های همیشگی این اداره است و با توجه به شرایط موجود اقدامات مهمی در محورهای کوهستانی و روستایی لاریجان انجام شد .  رئیس اداره راه و ترابری آمل با اشاره به آسفالت راه روستایی ناندل دلارستاق بیان داشت : عملیات آسفالت محور این روستا به طول یک‌هزار و 500 متر و به عرض متوسط 5.5 متر و با اعتباری در حدود یک میلیارد ریال انجام شد. رمضانی ادامه داد : تمام مسیر روستایی ناندل دلارستاق 20 کیلومتر است و در مجموع کل مسیر علاوه بر عملیات اجرایی در سال گذشته بیش از هفت کیلومتر از مسیر بهسازی و آسفالت شد . وی درباره اهمیت محور راه روستایی ناندل دلارستاق گفت : بقیه مسیر این راه روستائی در طول سال توسط دستگاه‌ها و امکانات راهداری مرمت و ترمیم می‌شود . علاوه بر روستاهای رزان ، حاجی کلا ، میانده ، ناندل، کرف و عشایرنشین ها ، با جمعیتی در حدود 5 هزار نفر ، و کوه نوردان جبهه شمالی قله دماوند از این مسیر بهره مند می‌شوند ...

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کوه های مینیاتوری چابهار

درست در انتهای جنوب شرق ایران  ، همان جا که  خشکی به پایان می رسد و  تو غبار راه  سفر را  در آب های  شور و گرم دریای عمان می شویی ، به موازات ساحل و پشت به دریا ، کوه های اعجاب برانگیزی برابر دیدگانت نمایان می شود ...

وقتی مقابل این سلسله از کوه های خاکستری رنگ می ایستی ، تصویری از کره ماه در دیدگانت تداعی می شود که گویی نقاشی ماهر ، نگاره های برجسته ای را به سبک اشکالی نامانوس و خارج از قوانین مناظر ، بر آن نقش زده است .  در نقاشی های مینیاتوری ، تصاویر شباهتی به دنیای واقعی ندارند و نگارگر بدون رعایت قوانین ، جادوی رنگ را بر صفحه کاغذ می نمایاند که وجه تسمیه این سلسله کوه های ساحلی با نام "مینیاتوری" به این موضوع بر می گردد .  این کوه های زیبا از نوع رسوبی هستند و به علت فرسایش سریع در برابر باد و باران به شکل دندانه دندانه و پر از لبه ها و چاک های مکرر درآمده اند که بومیان این منطقه به سبب شکل غیرعادی شان ، از آن ها با عنوان کوه های "مریخی" نیز یاد می کنند . این سلسله کوه ها که در نوع خود بی نظیر توصیف می شوند ، فقط از 50 کیلومتری شرق چابهار تا منطقه "کچو" نزدیک خلیج "گواتر" یافت می شوند و تنها در کشورهای معدودی از جهان مشابه آن ها دیده شده است. اگر از میان جاده مشرف به این کوه ها عبور کنی ، آنجا که دشت میان جاده آبگیر می شود ، تالاب هایی را پدید آورده که در سمت دریا صورتی رنگ جلوه می کنند. با گذر از میان جاده، به عیان نظاره گر جادوی رنگ بر بوم نقاشی خواهی بود که بدین سان با پشت سرگذاشتن سراشیبی ها و سربالایی های جاده، رویت گاه به گاه دریا با ترکیبی از رنگ آبی و صورتی در سمت راست و کوه های مریخی با رنگ خیال انگیز خاکستری شان در سمت چپ ، تو را مسحور زیبایش خواهد کرد... جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


" مگه طبیعت برای باباته ؟! "

شاید استراحت در طبیعت و پیدا کردن محلی راحت و سبز کنار رودخانه‌ای آرام بدون درنظر گرفتن محل رویش گیاهان خاص در آن منطقه ، حق مسافر یا گردشگر باشد . شاید رها کردن یا چال کردن زباله‌هایی مانند ته‌مانده‌های غذا و میوه به خیال آن‌که در خاک تجزیه می‌شوند و به حکم این‌که هیچ سطل زباله‌ای پیدا نمی‌شود ، حق ما باشد و هیچ مشکلی نداشته باشد ؛ اما حق طبیعت را چه کسی ادا می‌کند و چه کسی پاسخ‌گوی نابودی خاموش و سریع آن است؟

محمد منظرنژاد _ راهنمای اکوتوریسم و فعال طبیعت‌گردی ـ به‌دنبال سفری که به پارک ملی لار و مشاهده‌های خود از نحوه‌ی سفر مردم به این منطقه‌ی طبیعی و حفاظت‌شده داشته ، مطلبی را در اختیار ایسنا قرار داده و در آن آورده است : پارک ملی لار این روزها با بارندگی‌هایی که شده ، بسیار زیبا و سرسبز است و واقعا برای افرادی که عاشق طبیعت هستند و اصول اولیه‌ی زیست‌محیطی را رعایت می‌کنند، منطقه‌ی بسیار زیبایی به‌شمار می‌آید ... نکته‌ی جالب توجه ، حساسیت این افراد هنگام ورود به طبیعت است که دوست دارند، جایی خوب و خوش‌منظره و تمیز را پیدا کنند ؛ ولی هنگام ترک آن محل ، بی‌دقتی می‌کنند .  به نظرم وقتی این مسایل را متذکر شویم ، شاید تأثیر خوبی بگذارد . من هم این مورد را به این مسافر گوش‌زد کردم که شما در ورود به طبیعت، حساسیت از خود نشان می‌دهید، ولی حالا آشغال خود را به زمین انداخته‌اید ، چرا ؟  اما این مسافر گفت : « مگه طبیعت برای باباته؟! »

خبرگزاری ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


دماوند 15 مرداد میزبان همایش بزرگ کوه پیمایی است

معاون توسعه ورزش همگانی تربیت بدنی استان مازندران گفت : منطقه دماوند پانزدهم مرداد میزبان همایش بزرگ کوه پیمایی است . صالح کاردگر اظهار داشت : در این رابطه رایزنی‌های مناسبی انجام شده و استان مازندران با همکاری تربیت بدنی استان تهران اقدام به برگزاری این همایش بزرگ کرده است ... مانع خاصی برای عدم اجرایی شدن این همایش بزرگ وجود ندارد و گروه‌های مختلف کوه نوردی استان باید با آمادگی لازم در این همایش شرکت کنند . کاردگر، هدف از برگزاری این همایش را ارتباط و تعامل بیشتر گروه‌های کوه نوردی و ایجاد زمینه کوه نوردی‌های عمومی در روزهای گوناگون سال ذکر کرد ...

خبرگزاری ایلنا

عکس : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


شاید ...

 

.

اگر می شد

شاید یک بار دیگر

باز می گشتی

و در عصر تنهای میانسالی می ماندی

با همان چشم

که سایه ی گام هایی از آن می گذرد

شاید فرصت خوابی بیدار نباشد

اما می دانم ، وقتی بگذری

تمامی قلب های جهان پیش می آیند

تا عبورت را بنگرند .

                                                                     " علی اکبر گودرزی طائمه "

.

عکس : فرامرز نصیری

.

***

تقدیم به فرشید نویسنده ی "طنزکوه" برای اندوه بی پایانش

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


شیمبار !

" شیمبار در گویش محلی یا شیرین بهار نام منطقه وسیعی ست در شمال خوزستان . دشت و دریاچه ... رودهای خروشان و دره های تنگ مناظری ست که همواره در این خوش آب و هوا ترین نقطه خوزستان جمع اند و حال و هوای دیگری به این استان بخشیده اند ... شیمبار در 75 کیلومتری مسجد سلیمان در شمال خوزستان واقع شده و تا چند دهه پیش به دلیل طبیعت وحشی و دور از دسترس محل اختفای یاغیان به شمار میرفت !  برنامه بازدید از دشت و دریاچه شیمبار و پیمایش تنگ چلو به همراه صدای خروشان آبشار های پر آب این تنگ تا مرز مسجد سلیمان یکی از زیباترین برنامه هایی است که در اواخر زمستان و اوایل بهار قابل اجراست ... پس از آن دمای هوا رو به گرمی رفته و دمای هوا مانع فعالیت بدنی مناسب در این محل می گردد ... "

از وبلاگ : ماگما

http://www.magma.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

چهارمین جشنواره عشایر در اردبیل ( خبرگزاری فارس )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


البرز مرکزی : قلعه دختر

برنامه ی صعود قلعه دختر  ( رودبار قصران _ روستای آهار )  روز جمعه ٧ خرداد ٨٩ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در این برنامه : الهام میرزا رضی ، رضا عربی ، پرستو علاسوند ، مهناز جلیلی ، حسین قدسی فر ، هاجر شکرچی زاده ، ندا بهرامی ، نرگس آشتیانی و علی محمد ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کلاس آموزشی : نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان و آشنایی با GPS

کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش «استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی»

 تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

8267137 _ 0912    فرامرز نصیری

.

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خودرو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلام شهر ٬گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف ، انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران و اعضای هیئت کوه نوردی شهرهای کرمان و بم  برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس (به صورت خصوصی ) برگزار خواهد شد.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


شنا در آب های یخ زده ی کوه اورست !

یک مرد انگلیسی با شنا درون آب‌های یخ‌زده کوه اورست رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کرد . Lewis Gordon Pugh   با شنا در آب‌های یخ‌زده در دریاچه « خومبو » در کوه اورست نام خود را در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رساند .  این مرد ۴۰ ساله که فعال محیط زیست و طرفدار کمپین سبز هم به شمار می‌رود ، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری بی بی سی، خاطر‌نشان کرد : من در آب‌های یخ‌زده کوه اورست در ارتفاع پنج هزار و ۳۰۰ متری شنا کردم ، در حالی که تنها یک مایو به تن داشتم .  هم چنین آمده است که این مرد ۲۲ دقیقه و ۵۱ ثانیه بدون بیرون آمدن از داخل آب شنا کرد و رکورد جدیدی را انجام خود به ثبت رساند . گفتنی است رسانه‌های بین‌المللی لقب « خرس قطبی انسان‌نما » را به این مرد ۴۰ ساله اعطا کردند . وی در گفت‌و‌گوهای خود اعلام کرده بود که برای مقابله با افزایش گرمای زمین که باعث ذوب یخ‌ها و یخچال‌های قطبی می‌شود و حفاظت از حیات وحش اقدام به این فعالیت‌ها می‌کند .

خبرگزاری آفتاب

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٧ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


به یاد پرتقالی ترین کوه نورد !

                             

هنوزم از بلندای فلات نصیری گنو می ایستی و فکر میکنی کجای کوه نوردی کشور و جهانی؟ هنوز پای رفتنت دور و دیر است؟ دل بی تابت چطور؟ چه خوش نشستی بر فراز بلندای کشورت تا ابد .

...

هنوزم تمام چیزای پرتقالی رنگ تو رو به یاد ما میاره.

یکسال گذشت . چه زود رفتی!

.

از وبلاگ : آناپورنا

http://anapourna.persianblog.ir

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


حسن نجاریان و آموزش به تیم سازمان بسیج دانشجوئی !

برنامه صعود به قله 7546 متری مستاق آتا از سوی هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی سازمان بسیج دانشجویی تیرماه سال جاری انجام می‌شود . این تیم برای کسب آمادگی اعزام به این قله تا کنون به قلل توچال، کرکس، الوند، دماوند، ریزان، پرسون، آتش کوه ، کلون‌بستک و سرکچال صعود کرده‌ است . تیم کوه نوردی سازمان بسیج دانشجویی در ادامه یک دوره کلاس تئوری هیمالیانوردی با حضور حسن نجاریان فاتح قلل 8 هزارمتری را در پیش رو دارد .

خبرگزاری فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


لباس نامناسب علت مرگ فرشاد خلیلی بود !!

محمدیان فراز به عنوان یکی از شاهدان و بازماندگان فاجعه ی سقوط بهمن دیزین ، در آخرین جلسه ی نشست همگانی انجمن کوه نوردان ( چهارشنبه ٢٩ اردیبهشت ) به تشریح تجربیات شخصی خود از چگونگی " یک ساعت و پانزده دقیقه " زنده ماندن زیر آوار سرد و سنگین بهمن پرداخت . در صحبت های او چند نکته ی قابل توجه وجود داشت :

" هنگام سقوط بهمن دوم ، فرشاد خلیلی در جلو و کاملا چسبیده به بنده بود ... یکی از علت های نجات من ، پوشش مناسبم بود که باعث شد دمای بدن خود را از دست ندهم ... "

اشاره محمدیان به پوشش مناسب به عنوان یکی از علت های اصلی زنده ماندن و نجات ، موجب واکنش فوری یکی از اعضای باشگاه دماوند ( احمد رفیعی ) شد : " یعنی می فرمائید علت مرگ فرشاد خلیلی ، پوشش نامناسب او بود ؟!  "

و پاسخ آرام و خونسردانه ی محمدیان که : " بله ! علت مرگ فرشاد ، پوشش نامناسب او بودکه فقط یک وینداستاپر Windstopper به تن داشت و همین موجب گردید دمای بدن خودرا خیلی زود از دست بدهد "

محمدیان در این جلسه به مکالمه ای کوتاه نیز با فرشاد خلیلی در جریان عملیات نجات بهمن اول اشاره نمود که می تواند بیانگر عدم آگاهی و کنترل و تسلط کافی وی ( فرشاد خلیلی ) بر شرایط بحرانی بوجود آمده باشد : " ... سه نفر را نجات داده بودیم ... به فرشاد گفتم : بالاخره چند نفر رو بهمن زده ؟ ... گفت : نمی دونم ... بروبچه ها پراکنده اند !! ... آمار دقیقی ندارم !! ... فعلا که باید دنبال خانم نجفی بگردیم ... "

***

پرسش و فشار بر علی شکرابی ( مسئول کمیته بررسی حادثه در باشگاه دماوند ) مبنی بر اعلام تاریخ انتشار گزارش این کمیته برای افکار عمومی کوه نوردی ایران ، یکی دیگر از نکات قابل توجه نشست اردیبهشت انجمن بود . علی شکرابی چنین پاسخ داد : " کار این کمیته به زودی به اتمام می رسد و گزارش نهائی و نتیجه ی بررسی ها و تحقیقات تا هفته ی اول خرداد منتشر خواهد شد و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت ! "    

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


حکایت گم شدن عباس ثابتیان در الیمستان !!

    

خدایا بازم جی پی اس نیاوردم ... بازم قطب نما نیاوردم ... بازم گم شدم ... تو رو خدا یکی منو پیدا کنه !!!

" ... ساعت ۱۳۵۰ به قله رسیدیم ، در تمام راه مه غلیظ و باران ریز همراه ما بود و بر روی قله باد تند هم چاشنی آن شد . در بازگشت با یکی از دوستان به دنبال بقیه‌ی گروه آرام آرام و گپ زنان پایین می‌رفتیم که ناگاه متوجه شدم بین‌مان فاصله زیاد شده است ، با سرعت بیشتری رفتیم تا به رفقا رسیدیم ، ولی مسیر ناآشنا به نظر می‌آمد ، یکی دو نفر از هم‌راهان نگران شده بودند و حق هم داشتند ...با توجه به پیش‌بینی هواُ نقشه‌ی توپوگرافیک منطقه و جی‌پی اس همراه داشتیم ، من پاکوب مسیر کامل رفت و برگشت را بر روی جی‌پی‌اس داشتم ، حدود نیم ساعت مانده به قله به کمک GPS ، کوتاه‌ترین راه به قله را انتخاب کردیم و بعد GPS خاموش بود. GPS را روشن کردم و مقایسه‌ی موقعیت ما با مسیر بازگشت غیر قابل باور بود... "

ادامه گزارش را در وبلاگ آرام کوه بخوانید :

 http://aramkuh.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


Jordan Romero جوان ترین فاتح اورست !

اگر چه هر سال ده ها کوه نورد خود را به قله اورست می رسانند ، اما موفقیت جوردن رومرو  Jordan Romero  استثنایی است . جوان ترین کوه نوردی که قبل از جوردن قله اورست را فتح کرده بود تمبا تشری ، یک جوان نپالی است که هنگام رسیدن به قله اورست شانزده سال داشت . جوردن که پدرش او را همراهی می کرد به اتفاق گروهی از کوه نوردان موفق شد خود را به قله کوه اورست که مرتفع ترین کوه جهان است برساند .

شماری از کوه نوردان از خانواده رومرو به دلیل این که اجازه داده اند جوردن در یک چنین سن کمی از کوه اورست بالا برود انتقاد کرده اند ولی پدر او می گوید بالا رفتن از بخش متعلق به چین خطر کمتری دارد . در حالی که نپال بر این نکته تاکید می ورزد که کوه نوردان باید دست کم شانزده سال داشته باشند ، چین محدودیتی برای سن کوه نوردان قائل نیست.  هدف جوردن این است که به مرتفع ترین قله ها در هفت قاره جهان صعود کند. جوردن تا کنون مرتفع ترین قله کوه در 6 قاره را فتح کرده و برنامه بعدی او بالا رفتن از کوه وینسون مسیف  در قطب جنوب است . هنگامی که او بیشتر از 10 سال نداشت موفق شد از کوه کلیمانجارو در آفریقا بالا برود .

گزارشی از BBC

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ خرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +