عجایب جهان و فرهنگ حاکم بر کوه نوردی ایران !!

لطفا فرهنگ حاکم بر کوه نوردی ایران را به عجایب هفت گانه ی جهان اضافه کنید !! تلاش برای فتح قله ناتمام می ماند ، به قله نمی رسند ، با فاصله ای _ کم یا زیاد _ مانده تا هدف نهائی و موفقیت کامل باز می گردند ... اما خبر از صعود می دهند !! خبر از فتح نهائی و موفقیت کامل می دهند !! جشن می گیرند !! و فیلم و عکس های منتشر شده شان هم به لحاظ وضوح و کادر بندی ، چنان است که چیزی دست گیر کسی نشود !!  ضمنا " سالروزها و سالگردها " را هم فراموش نمی کنند !!  این فرهنگ حاکم بر _ بخشی از _ کوه نوردی ایران ، دولتی یا غیر دولتی ، مستقل یا  وابسته ، تیمی یا منفرد و ... نمی شناسد . فراگیر و مد روز است !! 

هیئت کوه نوردی استان تهران به تازه گی در سایت اینترنتی خود ، اطلاعیه ای را با عنوان  " اولین سالروز صعود تیم هیمالیانوردی استان تهران به قله گاشربروم دو گرامی باد "  منتشر نموده است . صعودی که بنا بر اظهارات کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه و هم چنین مصاحبه های سرپرست تیم ، هیچ گاه به صورت کامل انجام نشده است . اما چرا هم چنان از داعیه ی صعود دست برنمی دارند و هم چنان به خودشان تبریک و خسته نباشید می گویند ؟!! پاسخ به این پرسش براستی سخت و دشوار است . همان بهتر که آن را به حساب یکی دیگر از عجایب جهان بگذاریم و گریبان خود را خلاص کنیم !!

.

در مورد این برنامه ، یادداشتی در کلاغ ها منتشر شده بود :

برنامه ی گاشربروم٢ و ابهام در صعود قله

Altitude Junkies' members Arian and Michael with the Iranians' garbage bag in CI

 

عملکرد دو تیم ایرانی ( هیئت کوه نوردی استان تهران و شهرستان سراب ) که تابستان ٨٨ برای صعود قله ی گاشربروم ٢ اقدام کردند دارای نکاتی تاریخی (!) و قابل توجه می باشد :

برای اولین بار در تاریخ برنامه ها و فعالیت های هیمالیانوردی تیم های ایرانی ، شاهد انتشار واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، نسبت به عملکرد  کوه نوردان کشورمان ، در سایت های معتبر و مطرح کوه نوردی جهان بودیم و از این جهت لازم است به سرپرستان این دو تیم تبریک بگوئیم !!  حیرت و شگفتی آنان از رفتار این دو تیم ایرانی را به خوبی می توانیم در گزارش های ارسالی شان ببینیم . در حالی که قله را صعود نکرده اند ... در حالی که از نزدیکی قله برگشته اند اما با این حال برای خود جشن پیروزی می گیرند :

" بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید . با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند ... گزارش دانیلا پرتقالی  "

رفتار ایرانی ها برای آنان غیرقابل درک می باشد و به نظرمی رسد برای اولین بار است که با چنین پدیده ای در فرهنگ کوه نوردی جهان مواجه می شوند !!  در فرهنگ کوه نوردی جهان ، بازگشت از نزدیکی قله را مترادف صعود موفقیت آمیز و فتح قله نمی دانند و از آن با صفاتی مانند   " افتخار آفرین  ،  غرورآفرین  و ... سایت هیئت تهران را ببینید "  یاد نمی کنند . نکته جالب دیگری که در این میان وجود دارد اعتراف سرپرست تیم هیئت تهران به عدم صعود قله گاشربروم ٢ است : 

"کوه نوردان ایرانی به علت وجود نقاب برفی که در اثر بارش‌های روزهای منتهی به 29 تیرماه روی قله شکل گرفته بود و نیز ورود جبهه‌ی هوای نامساعد از صعود انتهای مسیر خودداری می کنند ... وبلاگ کوه نوشت

سرپرست تیم هیئت تهران  در همان حال که به عدم صعود کوه نوردان ایرانی _ به هر دلیل ممکن _ اذعان دارد ، فکر می کند مشکل اصلی در عدد فاصله ی مانده به قله است !! و شاید بتوان با کم کردن عدد ذکر شده در گزارش های منتشره _ آن هم در سایت های معتبر کوه نوردی جهان _ بهر حال افکار عمومی کوه نوردی کشورمان را به صعود و فتح گاشربروم ٢ قانع کرد !!

" فاصله‌ی باقیمانده تا قله، بر اساس گزارش نفرات صعودکننده بسیار کمتر از 50 متر بوده است... وبلاگ کوه نوشت "

عکسی با کادر بندی کاملا حساب شده و زیرکانه !! هیچ چیز معلوم نیست !!

.

فتح قله نزد کوه نوردان سراسر جهان ، تعریف و مفهومی بسیار روشن و ساده دارد . تعریف و مفهومی که در آن هیچ گاه کمیت هایی مانند فاصله ی  ۵٠ متر مانده ... ٣٠ متر مانده ... ٢٠ متر مانده و غیره _ ضمن احترام به ارزش های خاص خود _ جایگاه نداشته و ندارد . 

تلاش سرپرست تیم هیئت تهران برای قانع کردن افکار عمومی به صعود قله ی گاشربروم ٢ را بدعتی خطرناک و غیر اخلاقی در فرهنگ کوه نوردی ایران می دانیم . وقتی بتوان با کمیت فاصله ی مانده تا قله به بازی کلامی پرداخت دیگر دور از تصور نیست که بعد از این ، برای بازگشت کوه نوردان و اتمام فعالیت هاشان از فاصله ی ٢٠٠ متری قله ... ٣٠٠ متری قله ... ۵٠٠ متری قله و غیره هم واژه ی صعود و فتح به کار گرفته شود !! 

دلیل واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، علیه دو تیم ایرانی در گاشربروم ، کاملا روشن است !

و البته ... حتی اگر منطق و توجیه ارائه شده برای بازگشت تیم از فلان فاصله ی مشخص را هم بپذیریم باز ... آن پرسش ساده ای که _ به صورتی کاملا اجتناب ناپذیر _ در باره ی اصالت خبر صعود تیم هیئت تهران و شهرستان سراب مطرح می شود این است که : چرا هنوز ... و با گذشت یک سال از بازگشت تیم ... هیچ عکسی و یا فیلمی از ادعاهای مطرح شده در باره آن فاصله ی مانده ی کمتر از ۵٠ متر و نقاب آخر و غیره منتشر نشده است ؟ چرا و بنا بر کدام منطق باید آن عکس دو نفره ، که در کادری کاملا بسته و فاقد هر گونه چشم اندازی گرفته شده را  به عنوان سند اثبات صعود قله و بازگشت از فاصله ی کمتر از ۵٠ متری بپذیریم ؟ چرا گواهی های صعود این دو تیم منتشر نمی شود ؟  آیا اساسا _ با توجه به گزارش کوه نوردان مستقر در منطقه و هم چنین گزارش خود سرپرست تیم هیئت مبنی بر خودداری از صعود انتهای مسیر _  به این دو تیم گواهی صعود داده اند ؟

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ امرداد ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پیام تبریک پدر سامان به عظیم قیچی ساز

به نقل از سایت گروه کوه نوردی قاجر : " عظیم قیچی ساز " کوه نورد غیور و متواضع کشورمان که چندی پیش به عنوان اولین کوه نورد ایرانی موفق به صعود قله نانگاپاربات ( 8125 متر ) شده بود ، دیروز با استقبال جمعی از کوه نوردان و مسئولین فدراسیون کوه نوردی به میهن بازگشت ، در مراسم استقبال حلقه گل توسط پدر سامان به گردن این قهرمان آویخته شد .

.

پیام تبریک " پدر سامان " به عظیم قیچی ساز

" آفرین بر شما که نانگا را با تمام بزرگی و عظمتش در دست گرفته و ثابت نمودی که قهرمانی به نیرنگ و خود خواهی نیست ، بلکه با درستی و استقامت و انسانیت می توان بر تمام قلل جهان پیروز شد .    آفرین بر شما که در سومین سالگرد تنهایی " سامان " در کنارش قرار گرفتی و پای صحبت های غریبانه او نشستی و او را از تنهایی در آوردی .     آفرین بر شما که در کمال تواضع ، همچون نسیمی آرام و به دور از هر گونه هیاهوی تبلیغاتی بر قله نانگا گام نهادی و سجده شکر به جای آوردی .  آفرین بر شما که همچون نامت عظیمی ، شمای که امروز بوی معطر و دلنشین سامان را به ما هدیه کردی ،گام هایت استوارتر و دستانت پرتوان باد  "

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


آتش سوزی گسترده در منطقه اشتران کوه

درخواست کمک از سراسر کشور ...   مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان از آتش سوزی وسیع در منطقه حفاظت شده اشتران کوه خبر داد و گفت : در حال حاضر با وجود حضور محیط بانان هم چنان این منطقه در آتش می سوزد .  محمدحسین بازگیر  اظهار داشت: متاسفانه وضعیت آتش سوزی به گونه ای است که ما توان و امکانات موجود توانایی مهار آتش را نداریم. وی با تاکید بر اعلام کمک به استان های هم جوار ، بیان داشت : متاسفانه آتش سوزی این جنگل ها از ساعت هفت امروز صبح آغاز شده و هنوز مهار نشده است .  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان با تاکید بر اینکه وسعت آتش سوزی به گونه ای است که امکان برآورد وسعت منطقه تحت حریق وجود ندارد ، بیان داشت : متاسفانه در حال حاضر بخش زیادی از جنگل های بلوط منطقه اشتران کوه در حال سوختن است .

خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


در اعتبار و اصالت عکس های " قیچی ساز" شکی نیست !

سهند عقدائی مسئول تبلیغات تیم اعزامی باشگاه دماوند به نانگاپاربات ( تابستان ٨٧ ) پس از انتشار عکس های عظیم قیچی ساز _ که او را کاملا بر فراز قله ی نانگاپاربات و  در کنار علامت ثابت و همیشگی آن نشان می دهد ، در واکنشی شتاب زده و به نظر هراسان (!) ، در بخش نظرات وبلاگ حسین رضائی نوشته است :

 " ... البته تصحیح می کنم تمام عکس ها میرور ( برعکس ) است " 

نوشته و اعلام نظری که بی شک ، جز زمینه سازی برای ایجاد ابهام و خدشه بر اعتبار و اصالت صعود این کوه نورد خوب و توان مند کشورمان به قله ی نانگاپاربات ، چیز دیگری در سر ندارد . در حقیقی بودن عکس های عظیم قیچی ساز  جای کوچک ترین شک و تردیدی نیست و این را به راحتی و با مقایسه ای ساده _ بسیار ساده _ با آخرین و به روز ترین عکس های صعود دیگر کوه نوردان جهان می توان به اثبات رساند . 

 Robert Szymczak بر فراز نانگاپاربات : 23.06.2010

http://polskihimalaizmzimowy.pl/pages/galerie/nanga-parbat-2010r.php

عظیم قیچی ساز بر فراز نانگاپاربات

.

.

 به سهند عقدائی ، کاظم فریدیان و لیلا اسفندیاری !

آیا کوه نورد لهستانی  Robert Szymczak  هم شیطنت کرده و عکس های او نیز میرور ( برعکس ) است ؟ همانندی عکس های بالا نیازی به اثبات ندارد ... و فقط باید به پرسش های ناگزیری که به ذهن خطور می کند پاسخ دهیم . این که انگیزه و هدف شما از طرح این گونه ابهام آفرینی ها چیست ؟ آیا فکر می کنید ایجاد خدشه در اعتبار و اصالت صعود عظیم قیچی ساز می تواند روزنه و راه گریزی برای بحران های هم چنان جاری برنامه ی اجرا شده شما باشد ؟ و در مثال ، دیگر کسی از شما در باره دلائل رها کردن ، مفقود شدن و مرگ سامان نعمتی سوال نخواهد کرد ؟ یا در مثال ، دیگر کسی از شما در باره عکس های تیره و بدون کیفیت آن آخرین نقطه ای که برنامه ی خود را پایان می دهید پرسشی نخواهد داشت ؟ و از شما اسناد و مدارک معتبرتری برای اثبات صعود درخواست نخواهد کرد ؟ 

عکس از فیلم کوتاه منتشر شده ی تیم باشگاه دماوند

سهند عقدائی و احسان پرتوی نیا یکدیگر را در آغوش گرفته اند . پایان صعود است . کجای این عکس به قله ی نانگاپاربات شباهت دارد؟ ادامه آن صخره ی بزرگی که در پس زمینه دیده می شود تا کجاست ؟ چرا هیچ یک از شما در کنار نشانه ی اصلی قله و کاملا بر فراز نانگاپاربات عکس و یا قطعه فیلمی برای ارائه ندارید ؟ پرچم ها و نشان های یادبودی که در دست گرفته اید کاملا گویای وضعیت مناسب جوی است . نه از بادهای تند خبری هست و نه از بوران و توفان . مشکل زمان هم که نداشتید . بنا بر روایت خودتان : سهند و کاظم زودتر می رسند و مدت انتظارشان برای رسیدن بقیه ی تیم بسیار طولانی ست . پس چرا هیچ عکس و فیلمی که شما را بر فراز قله و در کنار علامت اصلی آن نشان دهد _ یعنی همان کاری که همه کوه نوردان جهان پس از صعود واقعی و کامل انجام می دهند  _ ندارید ؟

.

سهند عقدائی ، کاظم فریدیان و لیلا اسفندیاری !

همان طور که می دانید " اثبات صعود " یکی از بحث های جاری و کاملا جدی در کوه نوردی امروز جهان است و متاسفانه ، تا زمانی که شما نتوانید همانند دیگر کوه نوردان جهان مدرک و سند معتبری برای اثبات صعود خود ارائه دهید ، از عظیم قیچی ساز به عنوان اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات نام برده خواهد شد .  

.

.

----------

پی نوشت

یکی از خوانندگان این وبلاگ از ادعای سهند عقدائی برای میرور بودن عکس های عظیم قیچی ساز ، نتیجه گیری منطقی و جالبی را در بخش " پیام ها " مطرح کرده است :

" سهند عقدایی عجب دسته گلی به آب داد !!!!!! ادعای اون برای میرور بودن عکسای عظیم  خیلی  ساده نشون میده که اون به قله نرسیده و شناختی از قله نداره !!!!! اگه سهندخان به قله رسیده بود اینطور عکسای واضح عظیم رو زیر سوال نمیبرد این سوتی سهند همه چیز رو روشن کرد سهند عقدایی هیچوقت به قله اصلی نرسیده و البته هیچکدومشون "

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


سهند عقدائی و تلاش برای خدشه به صعود عظیم قیچی ساز

به نقل از وبلاگ کوه نوشت :

.

چه کسی شیطنت می کند و چرا ؟!

«سهند عقدایی» طی دو کامنت در نظرگاه پست «عظیم قیچی ساز» بر فراز «نانگاپاربات» این گونه نوشته است:
" آقای حسین رضایی عزیز چرا شیطنت می کنی! عکس دومی که یکی دو متر پایین تر از نبشی انداخته شده است را چرا میرور (بر عکس ) کرده ای؟! " ... و در ادامه نوشته: "البته تصحیح می کنم تمام عکسها میرور است ..."

و اما معطوف بر حقِ طبیعی «حسین رضایی» در دفاع از خود؛  پاسخ «کوه نوشت» به اتهام وارد شده را بخوانید:

جناب  آقای «سهندعقدایی»؛

واقعاً این منم که "شیطنت" می کنم یا شما؟! 

من فتوشاپ کار هستم ولی نه فتوشاپ کاری که به هر قیمتی، عکسِ صعود بی حاشیه و تمام عیار یک کوه نورد بی ادعا و توانمند را دستکاری، مخدوش و با فریبکاری به خلق الله قالب کند!

صعود سرافرازانه و صادقانه ی «عظیم قیچی ساز» نیازی به شعبده بازی های رایانه ای و شانتاژهای ژورنالیستی ندارد! ... این عکس ها را نیز ایشان عیناً برای فدراسیون و بنده ایمیل کرده اند و عیناً هم بدون هیچ تغییری ( حتی در جزئی ترین اقدام ها مثلاً کم یا زیاد کردن نور عکس ها، چه برسد به mirror کردن آنها! ) منتشر شده است. 

بد نیست بدانید؛ «عظیم» همزمان به تعداد زیادی از دوستانش نیز این عکس ها را ایمیل کرده است و آنان نیز عیناً - و بدون واترمارک mfi.ir - منتشر کرده اند! ... فقط کافی بود پیش از درج آن کامنت، کمی با دقت در وبلاگ های کوه نوردی جست و جو می کردید تا همین عکس ها را در وبلاگ دوستان و همشهریان «عظیم» مثلاً در: وبلاگ «امین غفارزاده» به نام «چرا کوه نوردی ...؟» بیابید ... و یا وبلاگ «تبریز کوه».

اصلاً من و احتمالاً همه ی آنان که ادعای بی اساس و یا اتهام شما به بنده را در آن کامنت می خوانند؛ باید بپرسیم؛ جناب عالی با چه ابزاری و چه معیاری به این کشف نائل شده اید که تمامی این عکس ها mirror (برعکس) شــده انـد؟! ... فقط کــافی بـــود کمی، فقط کمی دقـت می کــردید تا حداقــل به «الله اکبر» حاشیه ی پرچم و یا مارک کاپشن «عظیم» {نشانِ GAYA} و یا همنوردش {نشانِ vertic} توجه کنید تا این گونه سطحی ابراز نظر نکنید و در مظان قضاوت افکار عمومی نسبت به کامنتی که گذاشته ائید؛ مغبون نشوید!

می بینید جناب آقای «عقدایی»؟!
می بینید که نه «عظیم»، نه فدراسیون، نه من، نه «امین غفارزاده»، نه «تبریز کوه» و ... و نه خیلی های دیگر؛ این عکس ها را mirror نکرده ایم! ...  مونتاژ نکرده ایم! ... دستکاری نکرده ایم! ... شیطنت نکرده ایم! ... دروغ نگفته ایم!

 

می بینید؟! ... می بینید اگر عکس ها mirror می شد حاشیه ی پرچم «ایران» چگونه می شد؟! ... چه تغییری در نمایش حروف مارک کاپشن ها رخ می داد؟! ... و از همه بدتر؛ متعاقباً چه رسوایی بر سر ما می آمد؟!

----------------------
پی نوشت:
به راستی چه چیز یا چه انگیزه ای موجب می شود؛ صعود سالم و افتخارآفرین «عظیم قیچی ساز» این کوه نورد محجوب و دوست داشتنی را این گونه به حاشیه برانیم؟! ... و چرا؟!

(به نوبه ی خودم از «عظیم» عزیز پوزش می طلبم! ... نمی توانستم در برابر اتهامی که مشخصاً خطاب به من وارد شد، سکوت کنم! )

.

از وبلاگ : کوه نوشت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


قروه : همایشی باشکوه برای " سامان نعمتی "

در تاریخ 24 و 25 تیر 89 دومین همایش گرامی داشت یاد و خاطره ی سامان نعمتی _ یار همیشگی نانگاپاربات _ با حضور 350 نفر از کوه نوردان استان های لرستان ، همدان ، کرمانشاهان ، آذربایجان ، تهران و کردستان و جمعی کثیر از شهروندان قروه برگزار شد . ارائه گزارش در خصوص نحوه شکل گیری تیم جستجو و تشریح نتایج بدست آمده توسط آقای شهرام نعمتی ، ارائه مقاله توسط نماینده انجمن کوه نوردان سنندج ، ارائه گزارشی کامل در خصوص جوابیه خانم اسفندیاری – چاپ شده در فصلنامه کوه – بر اساس نتایج تحقیق و بررسی تیم جستجو توسط آقای همایون نعمتی و صعود به کوه بدر از جمله برنامه های اجرا شده در این همایش باشکوه بود .

از گزارش سایت گروه کوه نوردی قاجر

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عظیم قیچی ساز : اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات

وبلاگ کوه نوشت عکس هائی از صعود عظیم قیچی ساز به قله ی ٨١٢۵ متری نانگاپاربات را منتشر نموده است  . عکس هائی واضح و روشن که به خوبی می تواند بر صعود قطعی و بدون شبهه ی این کوه نورد خوب کشورمان به نانگاپاربات شهادت دهد . صعودی سالم و بدون هیچ گونه جنجال و هیاهوی تبلیغاتی  . صعودی که  از بزرگ نمائی های کاذب ، از دروغ ،  از لفاظی های پوشالی و از بازی با کلمات در آن خبری نبود . صعودی که می تواند مایه ی مباهات کوه نوردی ایران باشد.

 

نام عظیم قیچی ساز به عنوان اولین کوه نورد ایرانی فاتح نانگاپاربات در تاریخ کوه نوردی کشورمان به ثبت خواهد رسید .

یاشاسین عظیم !    یاشاسین آذربایجان !

.

.

------------

پی نوشت

بررسی عکس های قله ی نانگاپاربات در منابع اینترنتی و در سایت هائی که به انعکاس اخبار کوه نوردی جهان می پردازند نشان می دهد که این قله دارای نشانه ای ثابت و بسیار مشخص ( یک نبشی فرو رفته در سنگ ) است  و تمامی کوه نوردانی که می خواهند سند و یا مدرکی برای اثبات صعود خود داشته باشند عکس های یادبود خود را در کنار این نشانه ی ثابت و همیشگی می گیرند . اما تیم نانگاپاربات باشگاه دماوند ( کاظم فریدیان ، سهند عقدائی ، لیلا اسفندیاری و ... )  بعد از گذشت حدود دو سال هنوز نتوانسته است  فیلم و یا عکسی که آنان را در کنار این سند اثبات قله نشان دهد و گویای صعود قطعی نانگاپاربات باشد ارائه دهد . در عکس های منتشر شده ،  آنان را در کادرهای بسته ای می بینیم که در پس زمینه اش همچنان شیبی روبه بالا وجود دارد و در فیلم کوتاهی که از آخرین مرحله ی برنامه خود بیرون داده اند ، شیبی نیز در پشت سرشان دیده می شود ...

و در مقایسه ای ساده با عکس های دیگران و آنچه در سایت های معتبر کوه نوردی جهان وجود دارد _ هم به لحاظ چشم انداز دنیای اطراف و هم به لحاظ نشانه ی ثابت و همیشگی قله _ پذیرش اینکه نقطه ی پایان برنامه ی آنان ، همان قله ی اصلی نانگاپاربات می باشد براستی غیر ممکن است . در مورد عکس های منتشر شده ی دماوندی ها نکته ی جالبی وجود دارد : عکس ها چنان تیره و بی کیفیت و در کادرهای بسته ای است که نتواند روشنگر و گویای جزئیات و اطلاعات بیشتری از محیط باشد !! و در توجیه این مسئله و در گزارش خود گفتند که دوربین عکاسی همراه نداشته اند و عکس ها از روی فیلم پیاده شده است . ادعائی که چندی بعد و با انتشار عکس هائی از لیلا اسفندیاری و احسان پرتوی نیا مشخص گردید که واقعیت ندارد و انتشار آن عکس های تیره و بی کیفیت آگاهانه بوده است .

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


البرز مرکزی : خرسنگ

برنامه ی صعود به قله خرسنگ ( شمالی ) از مسیر روستای آبنیک ، روز جمعه ٢۵ تیر ٨٩ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : مریم وحیدی نسب ، پرستو علاسوند ، امیر طالبی ، مهناز جلیلی ، حسین قدسی فر ، ندا بهرامی ، الهام میرزا رضی ، رضا عربی ، شکوفه عباس زاده ، هادی امیری ، سعید سهیلی نوشاد و محمد رضا ملکیان ... سرپرست : فرامرز نصیری

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کلاس آموزشی : تغذیه در کوه نوردی

با توجه به اهمیت و ضرورت موضوع تغذیه در ورزش کوه نوردی ( قبل ، حین و بعد از برنامه ) کلاس آموزشی اصول علمی تغذیه در ورزش های استقامتی روز چهار شنبه ٢٣ تیر ٨٩ برای دوستان عزیز در گروه کوه نوردی پرتو برگزار گردید .

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


راه رفتن روی ابرها ، رویایی است دست‌یافتنی !

از شاهرود ، لازم نیست حتما به آسمان بروی در جنگل ابر آسمان به زمین می آید . از قبل خبر نمی‌کنند ، هر وقت دلشان بخواهد می‌آیند و هر وقت هم که دلشان بخواهد می‌روند . مجاورت دو ناحیه کم فشار و پرفشار یعنی دشت گرگان و منطقه ابر سبب شده هر وقت زمین انرژی می‌گیرد ، ابرها جابه‌جا شوند. جنگل ابر شاهرود یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین جنگل‌های دنیاست که در 45 کیلومتری شمال شرقی شاهرود در مسیر جاده آزادشهر قرار دارد ...

گزارشی جذاب و خواندنی از جنگل ابر: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8904160855

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


و هم چنان : دو پرسش از محمود شعاعی !

.

به محمود شعاعی سرپرست فدراسیون کوه نوردی

با سلام و احترام

١ _  در طی سالیان اخیر ، آمار تلفات انسانی در برنامه های باشگاه دماوند از روندی رو به افزایش و بسیار نگران کننده خبر می دهد . در این باشگاه چه می گذرد ؟  آیا اصولا  _ و در عمل _ نظارتی بر فعالیت و کم و کیف مسائل مدیریتی و روش های عضو گیری و سیستم های آموزشی این گونه گروه ها و باشگاه ها ، از سوی فدراسیون کوه نوردی و یا دیگر ارکان سازمان ورزش این مملکت وجود دارد ؟ 

٢ _  پرسش دوم در مورد کیفیت مدیریت و میزان تسلط و آگاهی شما از عملکرد مسئولین بخش ها و کمیته های گوناگون فدراسیون است . چندی پیش  مسئولین کمیته های اسکی کوهستان فدراسیون و هیئت تهران ، اقدام به برگزاری برنامه ای با عنوان " اسکی در منطقه علم کوه ، یادبود فرشاد خلیلی " نمودند . برنامه ای که خبر اعلام و اجرای آن در سایت رسمی فدراسیون منتشر شد و ما آن را به دلیل طرح مسائل نادرست و تحریف آشکار واقعیت های تاریخ کوه نوردی کشورمان " پروژه ی قهرمان سازی جعلی " نامیدیم . فرشاد خلیلی نه بنیان گذار اسکی کوهستان در ایران بود و نه بنیان گذار شیوه ای نو در این ورزش ! آیا از طرح و انتشار این مسائل در سایت رسمی فدراسیون اطلاع دارید ؟ آیا در بقیه ی بخش ها و کمیته های دیگر فدراسیون نیز اوضاع این گونه است و مسئولین مربوطه می توانند و مجاز هستند در راستای تعصبات و تبلیغات تشکیلاتی و باشگاهی شخصی خود ، صریح و بی پروا نسبت به تحریف واقعیت های تاریخ کوه نوردی کشورمان اقدام کنند ؟ کیفیت مدیریت و میزان تسلط و آگاهی شما از عملکرد مسئولین بخش ها و کمیته های گوناگون فدراسیون تا چه اندازه است؟

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


مرگ تدریجی یخچال های باشکوه دنا

مدیر کل اداره محیط زیست استان کهگیلویه و بویر احمد گفت: افزایش گرما و کاهش بارندگی باعث ذوب شدن یخچال‌های دنا شده است و این روند همچنان ادامه دارد . وی تصریح کرد: یخچال‌های منطقه دنا در حال آب شدن است و افزایش دما در سال جاری و از سوی دیگر کاهش بارش برف در یکسال گذشته در استان کهگیلویه و بویر احمد که موجب تقویت یخچال‌های دنا می‌شود باعث شده که باقیمانده یخچالهای دنا نیز به سرعت آب شود.  بادام فیروز افزود : آب و هوای این استان به وضع یخچال‌های دنا بستگی دارد و اینکه گرمای استان کهگیلویه و بویر احمد بالا رفته بر اثر ذوب شدن یخچال‌های دنا بوده است ...

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۳ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


بر فراز دماوند : پیوندتان مبارک !

آیا تا به حال عروس و داماد در لباس کوه نوردی دیده اید ؟ ... برای اولین بار در تاریخ کشورمان ، جشن ازدواج بر فراز قله ی دماوند برگزار شد . روز 19 تیرماه ، دو تن از سفیران محیط زیست ایران و دوست دار قله دماوند  " علی عظیمی و  بهناز محرم زاده " مراسم ازدواج خود را در بلندترین نقطه ایران  "  قله دماوند " برگزار کردند .

وبلاگ کوهستان سبز را ببینید

. 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


زمین : جوان تر از همیشه

مطالعات زمین شناسی به تازگی سن جدید و دقیق تری را برای سیاره زمین تخمین زده است که به گفته ی دانشمندان مطالعات جدید نشان می دهد زمین 70 میلیون سال جوان تر از سیاره 4 میلیارد و 537 میلیون ساله ای است که از قبل شناخته می شد . به گزارش بی بی سی ، برای تایید سن زمین محققان عناصر موجود در جبه زمین را با عناصر موجود در شهاب سنگ هایی که سنی برابر سن منظومه خورشیدی داشتند مقایسه کردند . گزارش نتیجه این مطالعات روز 9 جولای در نشریه « نیچر ژئو ساینس » منتشر شده است . محققان دریافته اند دوره تکمیل شدن لایه های زمین در حدود 100 میلیون سال به طول انجامیده است در حالی که مطالعات پیشین طول این دوره را 30 میلیون سال تخمین زده بود . به این شکل سن جدید سیاره زمین 4.467 میلیارد سال خواهد بود که به نسبت سن قدیمی تر آن که در حدود 4.537 میلیارد سال تخمین زده شده بود بسیار جوان تر به نظر می آید.

  جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


هجوم طبیعت گردان به سمت دریاچه گهر

بازدید سه هزار نفر در دو روز ...  گرمای هوا موجب شده است که مردم لرستان به  آبشارها ، رودخانه ها و دریاچه های سطح استان پناه ببرند . مدیرکل محیط زیست استان لرستان در این رابطه اظهار داشت : یکی از شلوغ ترین مناطقی که این روزها مورد استقبال ویژه طبیعت گردان قرار گرفته است دریاچه گهر در دامنه اشترانکوه می باشد . هجوم گردشگران به این دریاچه به گونه ای است که ظرف دو روز گذشته بیش از سه هزار نفر از این دریاچه بازدید کرده اند . خوشبختانه میزان تخریب های زیست محیطی در سطح مناطق حفاظت شده استان کاهش داشته است ولی هنوز تا حد مطلوب فاصله وجود دارد . وی تصریح کرد : با توجه به آموزش های ارائه شده در منطقه دریاچه گهر به گردشگران خوشبختانه میزان تخریب در این منطقه کاهش چشمگیری را نشان می دهد .

خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


در لحظه

به تو دست می سایم و جهان را در می یابم

به تو می اندیشم

و زمان را لمس می کنم

معلق و بی انتها

عریان .

 

می وزم  می بارم  می تابم

آسمان ام

ستارگان و زمین

و گندم عطرآگینی که دانه می بندد رقصان

در جان سبز خویش .

 

از تو عبور می کنم

چنان که تندری از شب .

 

می درخشم

و فرو می ریزم .

                                                    احمد شاملو

.

***

.

عکس : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


طرح روز

از محسن ظریفیان

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


لحظه ی زیبای تولد ستاره ای دیگر

لحظات زیبای متولد شدن ستاره ای جدید توسط تلسکوپ هابل سازمان فضایی امریکا به ثبت رسیده است . به گفته متخصصان و اخترشناسان تصاویر صورت فلکی کارینا که توسط تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسیده است بیشتر به آتش بازی شباهت دارد. در این تصویر لحظات زیبای تولد یک ستاره در میان خوشه ای ستاره ای به ثبت رسیده است. این خوشه در میان ابرهایی از غبارها و گازهای میان ستاره ای که سحابی خوانده شده و مواد خام مورد نیاز برای شکل گیری ستاره ها را تامین می کنند، احاطه شده است . این سحابی که در فاصله 20 هزار سال نوری در صورت فلکی کارینا واقع شده است از خوشه ستاره ای مرکزی به نام NGC 3603 برخوردار است. خوشه های ستاره ای مانند NGC 3603 نشانه های مهمی برای درک منشا شکل گیری ستارهای عظیم در جهان اولیه به شمار می روند .

www.space.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عظیم قیچی ساز بر فراز نانگاپاربات

به گزارش سایت فدراسیون کوه نوردی : عظیم قیچی ساز موفق شد قله ی ۸۱۲۵ متری  نانگاپاربات  نهمین قله مرتفع جهان را صعود نماید . وی به همراه دو هم نورد نپالی و سه کوه نورد کره ای ساعت ۱۴ به وقت محلی ( روز شنبه 19 تیر ) این قله را صعود کرده و به کمپ ۴ بازگشته اند و در سلامتی کامل به سر می برند . شایان ذکر است: عظیم قیچی ساز اولین ایرانی است که توانسته است طی یک فصل ؛ دو قله ی بالای ۸۰۰۰ متر جهان از سلسله جبال هیمالیا را در دو کشور (دائولاگیری در نپال و نانگاپاربات در پاکستان) با موفقیت صعود کند. صعود وی به «نانگاپاربات» نیز از زمان استقرار در کمپ اصلی تا فراز این قله ؛ تنها 14 روز به طول انجامید .

برگرفته از : وبلاگ کوه نوشت و سایت فدراسیون کوه نوردی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

زن تبتی و استفاده از اجاق خورشیدی برای تهیه آب جوش ( خبرگزاری رویترز )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


البرز مرکزی : آزادکوه

برنامه ی صعود به قله " آزادکوه " از مسیر روستای وارنگه رود ، طی روزهای 17 و 18 تیر ماه 89 اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : بهمن جباری ، حسین دهقان شعار ، ابراهیم نورانی ، فرهاد عبداله پور ، محمدرضا عمادی ، شهرام امین لو ، محمد مصدق ، رحیم مرادی ، سعید نقدی و میثم کریمان ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


ذوب بی‌سابقه و خطرناک یخچال‌ها

گرمایش کره زمین موجب شده که یخچال‌های جزیره گرینلند با سرعتی بی‌سابقه ذوب شود . به گفته‌ی دانشمندان، اگر روند کنونی با همین سرعت ادامه یابد، سطح آب‌های جهان به شدت بالا آمده، سیل و ویرانی زمین را فراخواهد گرفت .  کارشناسان یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه میامی آمریکا می‌گویند، بر اثر گرم‌تر شدن کره‌ی زمین و سرعت گرفتن ذوب یخچال‌های جزیره گرینلند سالانه ۲ سانتی‌متر و نیم به ارتفاع این جزیره افزوده می‌شود. این کارشناسان هشدار می‌دهند که در صورت ادامه‌ی روند فعلی سرعت افزایش ارتفاع جزیره‌ی گرینلند تا سال ۲۰۲۵ به دو برابر میزان فعلی خواهد رسید.  بر پایه‌ی گزارش منتشره در پایگاه اینترنتی "بیلد در ویسن‌شفت" آلمان، پیش‌بینی این تیم تحقیقاتی بر اساس داده‌هایی صورت گرفته که از سیستم موقعیت‌یابی جهانی یا GPS به دست آمده است. داده‌های سیستم GPS یا Global Positioning System از سال ۱۹۹۵ تا کنون در ایستگاه‌های اندازه‌گیری مختلف به دست آمده و به ثبت رسیده است. این داده‌ها نشان می‌دهند که سرعت ذوب یخ‌ها به گونه‌ای فاجعه‌آمیز در حال شتاب گرفتن است. کارشناسان این تیم تحقیقاتی به ریاست یان جیانگ (Yan Jiang) هشدار می‌دهند، در صورتی که ذوب یخچال‌های گرینلند با همین سرعت به پیش برود، ممکن است در آینده‌ای نزدیک سطح آب دریاها در سراسر جهان به گونه‌ای قابل ملاحظه و خطرناک بالا بیاید .                           سایت  www.dw-world.de

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

ایست !  بازرسی !  ... ( خبرگزاری رویترز _ افغانستان )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


گرمای شدید در اروپا و آمریکای شمالی قربانی می‎‌گیرد

در روزهای اخیر بخش های زیادی از اروپا و آمریکای شمالی با گرمای شدید هوا دست و پنجه نرم می کند . بالا رفتن دما نه تنها مصرف برق را بالا برده، بلکه جان بعضی از شهروندان را نیز گرفته است . در چند کشور اروپایی گرمای شدید مقامات و مردم را نگران کرده است . در فرانسه که چند روز متوالی دما بالای چهل درجه بوده، مسئولان بهداشتی به مردم توصیه کرده اند خود را خنک نگه دارند و نگذارند کودکان بیرون از خانه بمانند . از آلمان نیز گزارش می رسد که دما طی چند روز آینده بالای سی درجه باقی خواهد ماند. طی روزهای اخیر گرمای کم سابقه در آمریکا و کانادا نیز به شبکه برق رسانی فشار آورده است . در برخی نقاط کانادا دما به ۴۰ درجه رسیده و هزاران خانواده با قطعی برق مواجه اند . در آمریکا دست کم مرگ دو نفر به گرمای شدید هوا نسبت داده شده است . در این کشور نیز شرکت های انرژی مردم به صرفه جویی در مصرف برق تشویق می کنند . اکثر کارشناسان می گویند این گرمای شدید به دلیل پدیده تغییرات اقلیمی است و بنابراین طی سال های آتی تشدید خواهد شد .

گزارشی از BBC

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


راور : درخت صخره ای !

 

تصاویر بسیار زیبای صخره های اطراف شهر راور را در سایت http://gharibane.ir  ببینید

.

برگرفته از وبلاگ : زبان شناسی و کوه نوردی در کرمان

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٥٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


یادبود خاطره ی " سامان نعمتی "

                       

به مناسبت بزرگ داشت یاد و خاطره یار همیشگی نانگاپاربات سامان نعمتی همایش کوه پیمائی در مورخ 24 و 25 تیر ماه در شهرستان قروه برگزار می گردد .

.

اطلاعات بیشتر در سایت گروه کوه نوردی قاجر

http://www.ghajer.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


گزارشی از پیمایش کامل خط الراس اشتران کوه

" ... روز چهارم  بسوی قله  صخره ای شاکول ( 3677 ) روانه شدیم و پس از آن به کول جنون افسانه ای رسیدیم ... دو مسیر از روی راس به سمت قله تیغه ای کول جنون  ( 3742) وجود دارد : یکی فرود از یخچال و سوار شدن روی تیغه ها و دوم صعود از دیواره کل جنون ...مسیر فنی دیواره را انتخاب میکنیم . در بعضی نقاط دیواره باید از طناب استفاده شود و چند میخ و رول قدیمی در دیواره وجود دارد که در صورت نیاز میتوان از آنها کمک گرفت . در میانه دیواره بودیم که دوباره باران از ما پذیرایی کرد . آخرین قله را در شرایطی سخت صعود کردیم ... "

متن کامل این گزارش را در وبلاگ ماگما بخوانید :

http://www.magma.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


البرز مرکزی : کاسونک

روز جمعه ١١ تیرماه ٨٩ برنامه ی صعود قله ی زیبا و فراموش شده ی کاسونک ( ٣۶۵٠ متر ) در منطقه ی گرمابدر اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : سعید سهیلی نوشاد ، میثم کریمی ، نرگس آشتیانی ، علی محمد ، هادی امیری ، مهدی داداش علی ها ، علیرضا اعتضاد ، پرستو علاسوند ، مهناز جلیلی ،یزدان بخش زارع ، مریم وحیدی نسب ، غلامرضا نظری ، امیر حسین نظری و ژاله دوشیری ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

 یکی از نکات قابل توجه و جالب این برنامه ، روبرو شدن با انبوهی از فسیل های آمونیت  در ارتفاع ٣٢٠٠ متر بود . پیدایش آمونیت ها در اواخر دوره سیلورین و اوایل دونین ( 400 میلیون سال پیش ) صورت گرفت . این جانوران همزمان با دایناسورها، در حدود 65 میلیون سال پیش منقرض شدند . فسیل های آمونیت در این منطقه ، یادگارهای گذر البرز از دوره ی کرتاسه است . عکس آخر ، کامل ترین آمونیتی بود که در نزدیکی قله ی کاسونک پیدا کردیم ...

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


طرح روز

از :usatoday

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پیشنهاد DVD : آسمان سر پناه

"  آسمان سرپناه The Sheltering Sky هم چون خود ذات سینما ، چنان از لحاظ زیبا شناختی ، عمیق و از لحاظ نشانه شناختی پیچیده است ؛ که کارگردان وادار می شود از همان نمای نخستین ، نوعی پیش آمادگی به مخاطب خویش بدهد .

کیت: ما جهانگرد نیستیم ؛ توریست هستیم .

تانر: فرقش چیه؟

پورت: یه جهانگرد به محض رسیدن به فکر برگشته ولی یه توریست هیچ وقت به زادگاهش برنمی گرده . 

در ادامه ، پورت با بازی خیره کننده جان مالکوویچ صراحتا به مفهوم مرکزی فیلم و از دیدگاه نشانه شناختی به مدلول (signified)  بسیاری از نشانه های آن اشاره می کند ؛ جایی که پس از بیان رویایی کابوس گونه به همراهانش می گوید :

یه بنز سفید فقط یه بنز سفید نیست ... هر چیزی صرفا ی نشانه است ؛ یه چیز فقط به معنی خودش نیست ... باید معنای مرموزی درباره کل هستی وجود داشته باشه ... اینترنت "

.

.

کارگردان : برناردو برتولوچی  فیلمنامه : مارک پپلو و برتولوچی  مدیر فیلمبرداری : ویتوریو استورارو  موسیقی: ریوئیچی ساکامونو  بازیگران : دبرا وینگر ، جان مالکویچ ، کمپبل اسکات ، ژیل بنت ، تیمونی اسپال، اریک ووآن  زمان :  138 دقیقه

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پیشنهاد کتاب : تفکر اضطراری

امید مهرگان در مقدمه کتاب خود می گوید: " این نوشته ها می خواهند یادداشت های یک جوان باشند ... بازتاب هائی از زندگی محدود و پر زحمت در یک متروپل سرسام آور و بد ، تهران . اکثر این یادداشت ها واکنش هائی به تجربه های بی واسطه ی روزمره اند ... تجربه های تکه پاره و بعضا مخدوش و عذاب آور زندگی در یک جامعه ی در حال توسعه و بحرانی ... تجربه هائی که ضرورتا با امید و اعتماد همراه بوده اند ...  " 

کتاب تفکر اضطراری ، قطعه واره های فلسفی و اجتماعی امید مهرگان است که می خواهد بحث در باره ی شکاف های عمیق ملت ما را _ بر خلاف همه ی سنت های فلسفی _ در میدان های عمومی شهر مطرح کند .

" ... دو لفظ یونانی برای زمان وجود دارد : کرونوس و کایروس . کرونوس همان زمان کمی و قابل اندازه گیری است ... زمان زندگی روزمره ، زمان کار ، زمان تولید . اما کایروس ، مبین انباشتگی و تنش است و آبستن یک رخداد . زمانی یکه و منحصر به فرد که از فرط انباشتگی و تنش در حال انفجار است ... تاریخ تهی ، فرزندانش را افسرده بار می آورد . مام بی حال فرهنگ ، جوانانش را تشنه ی انفجار می کند . انفجار نفس . کایروس یا زمان انقلاب بناست گذشته را نجات دهد و تحقق بخشد . تمام تصاویر تاریخ ، سرشار از تنش و بی قراری ، در کایروس انباشته می شوند و تمنای خوانده شدن را دارند . نقد و بحران به هم گره خورده اند ، و هر روز ، روز داوری است . "

.

نویسنده : امید مهرگان   ناشر : گام نو   تعداد صفحات : ٢٠٠  قیمت : ٣٢٠٠ تومان 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


مراقب گرمازدگی باشید !

بیماری های مـربوط به گرما هنگامی روی می دهند که دمــای بـدن فرد از حد طبیعی خود افزایش می یابـد . بدن انسان بطور عمده توسط منبسط ساختن عروق سـطـــحی پوست و تعریق ، دمای افزایش یافته بدن را کاسته و سبب تنظیم و کنترل گرمای بدن می گــردد . اما در آب و هوای مرطوب عملکرد تعریق مختل و کنـدشده و بدن دیگر قادر به خنک ساختن خود نمی باشد . دو عـــامل فعالیت بدنی شدید و طولانی مدت و آب و هوای گرم مسبب بیماری های مربوط به گرما هستنـد . هم چنین زمانی که فرد دچار کم آبی در بدن خود می گردد در معرض عوارض گرمای زیاد قرار خواهد داشت زیرا در این حالت غلظت خون بدن افزایش یافته و جریان خون کند می گردد که سبب اختلال در عملکرد ارگان های بدن می شود .  عوارض ناشی از گرما به قرار زیر است
.
.
 گرمازدگی خفیف
در این حالت بدن بشدت عرق کرده و حجم خون کاهش می یابد
علایم :  تعریق شدید،
ضعف، سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، افزایش ضربان قلب، کاهش فشار خون، پوست مرطوب، سرد و رنگ پریده، افزایش درجه حرات مرکزی بدن تا 39- 38 درجه سلسیوس
درمان : انتقال بیمار به یک مکان خنک و سایه،دادن مایعات به بیمار برای جبران کم آبی بدن. برای جبران نمک بدن نیز باید اندکی نمک (به نسبت یک قاشق چای خوری نمک در یک لیتر آب) به آب اضافه کرد، لباس های فرد گرمازده را در آورده و یک ملحفه مرطوب دور بدن وی بپیچید و یا توسط باد بزن مصدوم را باد بزنید
.

 گرمازدگی شدید
این حالت بسیار خطرناک بوده و خطر
مرگ را نیز می تواند در پی داشته باشد. در این حالت حرارت مرکزی بدن از 40.5 درجه سلسیوس فراتر می رود. در این وضعیت اغلب ارگان های بدن در معرض آسیب بافتی قرار می گیرند. گرمازدگی شدید یک وضعیت اورژانس بوده و دمای بدن فرد گرمازده باید سریعا کاهش یابد . عدم درمان گرمازدگی شدید به تشنج، کما و مرگ منجر خواهد شد . گرمازدگی شدید علاوه بر اثرات سوء آن بروی سیستم عصبی همچنین کبد، کلیه ها، قلب و عضلات را نیز در معرض آسیب قرار می دهد
علایم : پوست قرمز رنگ، داغ، رنگ پریده و خشک، ضربان تند و قوی، سردرد ضربانی، پریشانی و سرگیجه، تنفس کم عمق، مردمک چشم ممکن است متسع شده و به
نور واکنش نشان ندهد

عوامل ایجاد کننده : قرار گرفتن در زیر
آفتاب به مدت طولانی ،فعالیت شدید بدن، کم آب شدن بدن

درمان:  تلاش برای کاهش حرارت بدن باید بسرعت انجام گیرد . بیمار را به مکان خنک و سایه انتقال داده و لباس هایش را از تن جدا کنید. روی دست ها و پاها آب خنک ریخته و یا یک ملحفه خیس را دور بدن مصدوم بپیچید، بیمار را در معرض باد قرار داده و یا توسط
پنکه و یا باد بزن اقدام به خنک کردن وی کنید. هنگامی که روی دست ها و پاها آب می ریزید حتما دست ها و پاها را شدیدا ماساژ دهید تا خون خنک شده به سمت نواحی مرکزی بدن رانده گردد
.

 گرفتگی عضلات
همان گرفتگی عضلات می باشد که عامل آن گرما می باشد. این حالت پس از فعالیت شدید بدنی ایجاد می گردد. درمان آن خوراندن مایعات کافی همراه با اندکی
نمک (به نسبت 4/1 قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب) به مصدوم و انجام حرکات کششی پس از آن می باشد
.

 سنکوب گرما
این حالت نوعی
غش خفیف می باشد که به علت فعالیت شدید در آب و هوای گرم ایجاد می گردد. بدن در تلاش برای افزایش دفع گرما از بدن اقدام به منبسط ساختن عروق سطحی پوست می کند اما هنگامی که این مکانیسم بسرعت انجام می گیرد سبب کاهش جریان خون به مغز گشته و حالت غش را ایجاد میکند

علایم: سرگیجه ،
سردرد ، افزایش ضربان قلب ، حالت تهوع ، استفراغ، غش و بی هوشی . درمان آن مانند درمان گرمازدگی خفیف می باشد
.
منبع : اینترنت
.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


خانواده سامان نعمتی : پاسخ به اظهارات لیلا اسفندیاری

به منظور روشن سازی به اظهارات خانم اسفندیاری که در شماره 59 فصل نامه کوه به آنها پرداخته است و از آنها به عنوان مدارکی دال بر صعود به قله تیم ، رد نتایج تیم جستجو و مثل همیشه تبرئه نمودن خودشان از حادثه نام برده ، لازم است که توضیحاتی داده شود . ( البته مخاطب در این جوابیه همه اعضای تیم می باشند که گفته های آنها از زبان خانم اسفندیاری _ مثل همان سرپرست صوری بودن خانم اسفندیاری_ بیان گردیده است ) .

.

١_    ابتدا توضیحاتی در ارتباط با آقایان نورمند و وارنر

 بعد از حادثه به دلیل شنیدن حرف های ضد و نقیض فراوان از سوی اعضای تیم که هر روز قصه تازه ای گفته می شد تا این که بعد از مدتی همگی داستان مشترکی را تعریف کردند و در همه جا همان را می گفتند، بنابراین برای رسیدن به حقیقتی یا به قولی یک نقطه اشتراک پدرام تلاش کرد که از این دو نفر نیز که در آن روزها در بیس کمپ حاضر بودند اطلاعاتی را کسب کند. بعد از یافتن ایمیل این افراد و ارتباط با آنها هر دوی این افراد همان داستانی را که اعضای تیم تعریف کرده   ( البته باز هم با کمی پس و پیش و کم وزیاد ولی با همان مضمون و کلیت ) برای پدرام نوشته بودند . شاید تا قبل از اعزام تیم جستجو خانواده سامان اعتمادی به نوشته های این افراد داشتند ولی بعد از اعزام تیم جستجو به نانگاپاربات مسائل بسیاری در این رابطه مشخص شد و این دو نفر نه تنها کمکی برای سامان نکرده بودند بلکه موانعی را هم در امداد ایجاد کرده بودند و دیگر نوشته های آنها هم پشیزی ارزش ندارد که لازم است در مورد آنها توضیحاتی داده شود . توضیحات میرغنی و عبدل منان (عموی میرغنی که از روز قبل از حادثه تا روزی که تیم بیس کمپ را ترک کرده بود منان در بیس کمپ حضور داشت) در مورد این افراد به این صورت بود :

ابتدا در ارتباط با کریس وارنر : وارنر که در روز حمله در بیس کمپ حضور داشت دقیقا همان چیزی را از صعود افراد در بیس کمپ دیده بود که میر غنی و منان هم دیده بودند که گزارش آن قبلا داده شده است . پس گفته این شخص هم مشکلی را حل نمی کند و هم چنین ارزشی هم ندارد که به آن استناد نمود و این استناد خانم اسفندیاری به گزارش وارنر در نوع خود جالب است و باید از او پرسید که این گزارش چه ارزشی دارد و یا این که چه نقطه کوری را در این حادثه روشن می نماید. گفته های میر غنی و منان و همچنین آفیسر تیم آمریکا در مورد زمانی که تیم به کمپ 4 بر می گردد جالب است .

بعد از رسیدن اعضای تیم به کمپ 4 وارنر مرتب با بیسم به آنها می گوید که سریع به پایین برگردید و این کار را هر چند دقیقه یکبار انجام می داده، حتی به دروغ بارها به اعضای تیم می گفته که هوا به شدت در روزهای آینده در حال بد شدن است و باید آنها به پایین برگردند و در صورتی که هموطن و هم تیمی سامان  "محمد نوروزی" هم در کنار وارنر بوده و کاملا آگاه از دروغی که وارنر در مورد هوا می گفته ولی او نیز به شدت صحبت وارنر را تایید کرده و اعضای تیم را تحریک به برگشت کرده بود . البته اعضای تیم نیازی هم به گزارش هواشناسی وارنر نداشتند ، چون که این افراد خودشان موبایل ماهواره ای به همراه داشتند و گزارش کامل هوا و موارد دیگر که برای سلامتی خودشان لازم بود را از تهران دریافت می نمودند و فقط باید حواسشان جمع می بود که به تماس های خانواده سامان پاسخ ندهند ، که یک بار به اشتباه این اتفاق می افتد و به طور اتفاقی به تماس برادر بزرگ سامان و دایی سامان که در کنار هم بوده و مدام در حال گرفتن موبایل ماهواره ای بوده اند پاسخ می دهند و فردی که جواب می دهد احسان بوده، و وقتی که احوال سامان را جویا می شوند پاسخ می دهد که در نزدیکی قله او را دیده اند که از یک دیواره یخی سقوط کرده است و بعد از آن اعضای تیم تا رسیدنشان به بیس کمپ به هیچ تماسی پاسخ نمی دهند. و بعد از آن داستان دیگری مطرح شد. واضح است که هنوز هماهنگی های لازم بین اعضای تیم نبوده و در آن لحظه احسان این داستان به ذهنش رسیده بود و از آنجا که خوشایند بقیه نبود آن را تغییر دادند و بعد از آن هر جا که در این مورد از آنها به خصوص احسان توضیح خواسته شد طفره رفتند. بالاخره وارنر با تلاش فراوان خود و بعد از این که مطمئن به فرود اعضای تیم می شود بیس کمپ را ترک می نماید. اصلا منظورمان این نیست که آن افراد چند روز در کمپ 4 می ماندند، فقط این توضیحات داده شد که در مورد تلاش بی وقفه کریس وارنر برای نجات یک کوه نورد و استناد اعضای تیم به این گزارش روشن سازی شود .

در زمانی که افراد تیم در کمپ 4 حضور داشتند  منان و میرغنی با آنها تماس می گیرند (توسط بیسیم) و زمانی که در مورد سامان از  اعضای تیم سوال می کنند، منان و میرغنی هم هیچ پاسخ روشنی را دریافت نمی کنند . فردای آن روز که منان از آنها می خواهد که اگر لازم می دانند شماره تماسی از خانواده سامان را به آنها بدهند تا آنها با خانواده تماس بگیرند ولی با برخورد بسیار تند کاظم و سهند مواجه می شوند و به منان می گویند به تو ربطی ندارد و ما خودمان می دانیم که چه کاری را باید انجام بدهیم.

اما در مورد بوروس نورمند وقتی که هلی کوپتر بعد از گذشت 2 روز به بیس کمپ وارد می شود و 3 هایپورتر و نورمند را پیاده می کند، نورمند ابتدا چند دقیقه ای استراحت می کند بعد با طمانینه فراوان به 3 هایپورتری که شرکت فرستاده می گوید که وسایلتان را بیرون بریزید که من آنها را چک کنم، هایپورترها هم که از این صحبت او ناراحت می شوند اعلام می کنند که ما اولین باری نیست که به این کوهها پا می گذاریم و تا کنون چند قله 8000 را صعود کرده ایم ولی نورمند همچنان به کار خود ادامه می دهد و 2 ساعتی را اینگونه تلف می کند. بعد چادر خود را می آورد که نصب کند و وقتی که منان و میر غنی به سوی او برای کمک می روند تا سریعتر این کار را انجام دهد به آنها می گوید که به شما ربطی ندارد و من خودم می دانم که چه کاری را انجام دهم. وقتی نورمند زمان را به همین صورت تلف می کند اعضای تیم امداد و منان و میرغنی به او می گویند پس چه زمانی می خواهید امداد را شروع کنید نورمند به شدت عصبانی می شود و با ناراحتی منان را هل می دهد و می گوید من سرپرست تیم جستجو هستم و خودم می دانم چه کار را انجام دهم. بعد از تلف کردن کلی زمان نورمند به همراه هایپورترها شروع به حرکت به سمت کمپ 1 می کند ولی بعد از حدود 2 ساعت آنها به بیس کمپ بر می گردند و وقتی منان از هایپورترها سوال می کند که چرا بازگشتید، یکی از آنها پاسخ می دهد که کمی بالاتر از کمپ 1 نورمند به کاظم رسید و بعد از چند دقیقه صحبت که با یکدیگر داشتند نورمند به ما گفت که برگردیم و زمانی که ما گفتیم مگر ما برای امداد نیامده ایم پس چرا نباید صعود کنیم، نورمند پاسخ می دهد که من سرپرست تیم امداد هستم و من تصمیم می گیرم.

این هم در مورد بوروس نورمند که البته هزینه زحمت آمدن تا بیس کمپ با هلی کوپتر را هم به طور کامل از شرکت ATP دریافت می نماید. حال گزارش نورمند که خانم اسفندیاری به آن استناد می کنند چه ارزشی می تواند داشته باشد! غیر از این بوده است که تمام گفته های کاظم را در ایمیل برای پدرام نوشته است؟ و البته شاهد تلاش او نیز در امداد بودید!

تمامی نقل قول هایی که از میر غنی، منان و هایپورترها گفته شده است به طور کامل به صورت فیلم ضبط شده موجود بوده و در هر مکان ، زمان و در هر مجمعی قابل ارائه می باشد.

 

٢ _  GPS در ارتباط با 

     بعد از برگشت اعضای تیم، بارها از آنها در مجامع مختلف خواسته شد تا مسیری که توسط GPS آنها ثبت شده را ارائه دهند ولی هر بار از این کار با بهانه های مختلف طفره رفتند. البته نمی توانستند بگویند که نداریم زیرا در عکسی که احسان در قله فرضی و شبیه سازی شده (در مورد دلیل استفاده از این کلمه بعدا مفصل توضیح داده می شود)  گرفته است در گردن او GPS وجود دارد. چند ماهی بعد از برگشت تیم و در دیداری که پدرام با احسان در منزل احسان داشتند، بنا به درخواست پدرام احسان GPS را آورد ولی باتری آن تمام شده بود! و باتری دیگری راهم از اتاق آورد که آن هم خالی بود و قرار شد که در روزهای آینده آن را ارائه نماید که تا کنون هیچگاه این اتفاق نیافتاده است. قبل از اعزام تیم جستجو بارها از احسان در خواست گردید تا GPS مسیر را ارائه دهد تا شاید تیم جستجو بتواند بر اساس آن نشانی از سامان پیدا کنند ولی هر بار قرار امروز به فردا موکول شد تا این که در انتها تیم جستجو اعزام شد و دسترسی به GPS نیز همچنان غیر ممکن باقی ماند. ارانه نکردن GPS در تمام این مدت و هر بار به بهانه ای از آن طفره رفتن چه دلیلی می تواند داشته باشد؟! شاید هم تاکنون به GPS تیمی که توانسته باشد به قله نانگا صعود نماید دسترسی پیدا نکرده اند تا آن را ارائه نمایند!

 

 ٣_    هایپورترهایی که برای امداد توسط شرکت آمده بودند

تا قبل از اعزام تیم جستجو، در گزارش هایی که اعضای تیم ارائه داده بود و نوشته هایی که از آنها در رسانه ها و سایت های مختلف ارائه شد بر روی این مسئله تاکید داشتند که هایپورتر هایی که برای امداد آمده بودند همگی کارگر مزرعه بودند و فقط برای پول به آنجا آمده بودند.  و بنا بر سیاست کلی این گروه می خواستند آنقدر آن را تکرار کنند تا همگی آن را باور کنند بعد از اعزام تیم جستجو، آنها توانستند که با 2 نفر از هایپورترهای امداد سال قبل که برای تیم بین المللی اتریش استخدام شده بودند و در بیس کمپ حضور داشتند صحبت بکنند و وضعیت امداد را در سال گذشته از زبان آنها بشنوند که یکی از آنها G1، G2 و چند قله 7000 را صعود کرده و 2 بار تا کمپ 4 نانگا صعود نموده که هر بار بنابر درخواست سرپرست تیم به همراه یکی از اعضای تیم به پایین برگشته بود. نفر بعدی  چند قله 7000 صعود کرده بود و هایپورتر دیگر که امسال در نانگا نبود او نیز G1 و چند قله 7000 متری را صعود کرده بود. همچنین هایپورترها در گفته هایشان بر روی تاخیر چند ساعتی نورمند اشاره داشتند و این که بالای کمپ 1 با صحبت های کاظم و نورمند به ما اجازه صعود ندادند.

تمام گفته های این دو هایپورتر به صورت فیلم ضبط شده وجود دارد و مدارک صعود به قله هایی را که از آنها نام بردند در شرکت ATP موجود است. آقایان اعضای تیم و آقای فریدیان شما چگونه این افراد را کارگر مزرعه می نامید؟؟! آقای فریدیان شما چه دوره هایی را گذرانده اید که می توانید با یک نگاه تشخیص دهید یک نفر کوه نورد هست یا نه، یا این که میزان توانایی او چقدر است؟ مگر شما به غیر از گفتن دروغ در صعود هایتان (برودپیک، نانگا و ..) تخصص دیگری هم دارید؟!

و اصلا شما چرا باید در صعود تیم امداد دخالت نمایید؟ این افراد را شرکت برای امداد فرستاده و در قبال هر اتفاقی نیز مسئول خود شرکت است، شما چرا باید کاسه داغ تر از آش باشید؟

جواب این سوالات واضح است، بله در صورت صعود این افراد احتمال رسیدن به سامان و فاش شدن حقیقت افزایش پیدا می کرد و قله کاذب و شبیه سازی شده هم مردود می شد . بنابراین باید به گونه ای مانع حرکت هایپورترها و تیم امداد می شدند .

۴_  تماس میرغنی با سهند

خانم اسفندیاری درست می گویند، در زمان حضور تیم جستجو در نانگا، میر غنی با سهند چند تماس داشت . فقط متن این مکالمات را خانم اسفندیاری فراموش کرده اند که به ایشان یاد آوری می کنیم، در 2 تماس سهند با میر غنی، که پدرام هم در کنار میر غنی حضور داشت، مکالمه این بود که میر غنی با عصبانیت و تندی به سهند می گفت که شما چرا به من دروغ گفتید و با عکس هایی که پدرام در اینجا نشان می دهد (همان عکس هایی که آن را اعضای تیم، قله می نامند) شما به قله نرفته اید ، سهند هم چون حرفی برای گفتن نداشت داستان جدیدی را پیش گرفت و جواب داد که چون باد شدید بود ما چند متر زیر قله عکس گرفتیم !! (جزو همان داستان هایی بود که دیگر از سوی اعضای تیم تکرار نشد) .

بادهای شدید مورد ادعای سهند عقدائی ، در عکس های منتشر شده کاملا مشخص است !!!

.

باید توضیح بدهیم که در زمانی که اعضای تیم ادعا می کنند به قله رسیده اند هاله ای از ابر در بالای ارتفاع 6000 متر وجود داشته که دید را کاملا مختل می نموده و میرغنی تنها براساس گفته این افراد ، قله آنها را تایید کرده بود.

 

۵_  پرواز هلی کوپترها

در زمانی که کوهنورد کره ای سقوط کرد و با توجه به این که ارتفاع نزدیک به 1500 تا 2000 متر را سقوط کرده بود و همه از مرگ او مطمئن بودند اما با تلاش شبانه روز اعضای تیم کره و به خصوص سرپرست این تیم در روز بعد به هر ترتیبی بود 2 هلی کوپتر را به بیس کمپ آوردند و بعد از گشت این هلی کوپترها و پروازی که بر فراز نانگا داشتند توانستند مکانی را که سقوط کرده بود را بیابند و چند روز بعد جسد را به بیس کمپ انتقال دهند (که دیگر تیم جستجو در زمان انتقال، بیس کمپ را ترک نموده بود). بعد از گشت زنی هلی کوپتر و نشستن آن در بیس کمپ، حدود 2 ساعتی را خلبانان ماندند و از آنجا که خبردار شده بودند که تیم ایرانی برای جستجوی  نیز در بیس کمپ حضور دارد بنابراین یکی از خلبان ها ملاقاتی را با تیم جستجو داشت. این خلبان در سال قبل نیز برای امداد به بیس کمپ آمده بود و وقتی از او سوال گردید که چرا دیر برای امداد سامان آمده بودند جواب دادند که همان روز که به ما گزارش دادند فردا به بیس کمپ آمدیم و با توجه به گزارش هواشناسی موجود در آن روزها و همچنین گفته های منان و میرغنی در دو روز بعد از حادثه هوا در بیس کمپ کاملا صاف بوده و فقط بعضی مواقع هوا در بالای ارتفاع 6000 متری ابری بوده است.

تمام مکالمات با خلبان نیز به صورت فیلم ضبط شده و گزارش هواشناسی کاملا معتبر نیز موجود است. باز در اینجا از اعضای تیم باید سوال نمود که چرا در همان روز اول برای هلی کوپتر اقدام ننمودند؟! و با تلاش فراوان خانواده و فدراسیون هلی کوپتر بعد از 3 روز به بیس کمپ رفت ، حتی در این پرواز هم تیم هیچ نقشی نداشت . چرا اعضای تیم آنقدر موقعیت و وضعیت سامان را مبهم گذاشتند که کار از کار بگذرد؟

در مورد ارتفاعی که هلی کوپتر قادر به پرواز است و خانم اسفندیاری به آن اشاره می کنند باید عرض نماییم که از تمام پرواز هلی کوپتر برای امداد کوه نورد کره ای فیلم برداری شده است و ایشان می توانند این فیلم را نگاه کنند و خودشان ببینند که تا چه ارتفاع پرواز کرده است. همچنین در سوالی که از خلبان در مورد نحوه امداد گردید این گونه پاسخ داد که معمولا امداد ما به این گونه است که در چندین ساک وسایل مشابه مورد نیاز را قرار می دهیم که اگر موقعیت کوه نورد قابل دسترسی نباشد ساک ها را در نزدیکی او بیاندازیم . وقتی در مورد موقعیت سامان در بالای کمپ 4 گفته شد ایشان گفتند که بدون هیچ مشکلی می توانستیم در آن ارتفاع پرواز و ساک ها را برای او بیاندازیم.

این همان شیوه مرسوم تیم نانگا بوده است که از ابتدا تا کنون ، با استفاده از رسانه ها و سایت ها در هر فرصتی با بازی با کلمات ، خود را از هر گونه اشتباه ، تقصیر و ... تبرئه کرده و دیگران را برای قدرناشناسی در مقابل قهرمانان ! ، نامهربانی، دشمنی ، تحلیل های واهی و ... متهم می کنند . و تمام مستندات این تیم ، با این همه هیاهو تنها 5 دقیقه فیلم کاملا ساختگی آنها (همان تکه فیلم معروف اثبات قله !) بوده و جالب اینکه حتی مصاحبه و فیلم های تیم جستجو در نانگاپاربات با شاهدان و افراد مطلع و اظهارات کوه نوردان خارجی (که تمامی آنها به صورت فیلم های ضبط شده موجود است) را به دلسوزی و ترحم به خانواده سامان نسبت می دهند . با این حساب بنظر خانم اسفندیاری همه این افراد تنها برای دلسوزی با خانواده نعمتی می گویند شما قله را فتح نکردید ، می گویند های پورترها کارگران مزرعه نبوده اند و چند قله را نیز فتح کرده اند ، می گویند هلی کوپتر قادر به پرواز تا ارتفاع مورد نظر بوده و... عجب دلسوزی های بزرگی !

.

تمامی بحث های مطرح شده و موارد بسیار دیگر در مورد رسوایی این تیم ، در همایش 24 و 25 تیر ماه 1389 که در شهرستان قروه برگزار می گردد به نمایش در خواهد آمد .

.

ایمیل ارسالی : پدرام نعمتی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


جریمه برای چیدن گل شقایق

در خرداد و تیر ماه هر سال گل‌های شقایق سر از خاک بر می‌آوردند اما هر چه زمان می‌گذرد از تعداد شقایق‌ها کم می‌شود . گردشگرانی که برای دیدن دشت‌های پر از شقایق به منطقه رینه در شهرستان پلور می‌روند، گویا فراموش کرده‌اند که سال دیگری نیز وجود دارد و اگر گل‌ها را بکنند ، دیگر دشت شقایقی باقی نمی‌ماند که بهار، به شوق تماشای گل‌ها راهی رینه شوند . حسین عبیری گلپایگانی ، فعال محیط زیستی که چند سال است دغدغه حفاظت از شقایق‌ها را دارد گفت: برنامه حفاظت از دشت‌های شقایق از سال 1384 آغاز شده است و هر ساله در ماه‌های خرداد و تیر که این شقایق‌ها سر از خاک بیرون می‌آورند ، گروه‌هایی از فعالان محیط‌زیستی به منطقه رینه می‌روند تا از دشت‌های شقایق حفاظت کنند .این فعال محیط‌زیستی گفت: ‌اخیرا مشاهده شده که گروهی به صورت هدف مند پیاز گل‌های شقایق را می‌کنند تا برای مصارف دارویی از آن استفاده کنند . اگر کندن پیاز گل‌ها همچنان ادامه پیدا کند تا چند سال آینده هیچ اثری از گل‌های شقایق باقی نمی‌ماند. او ادامه داد :‌ شورای شهر به دنبال این است که در صورت امکان برای کندن گل‌های شقایق جریمه‌ای را هم در نظر بگیرد که این جریمه برای کندن هر گل شقایق در حدود دو تا سه هزار تومان است .

خبرگزاری شمال نیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٩ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


استفاده از دماوند برای صلح و برابری در سراسر جهان !!

                                       

بهرام ریحانی هنرمند پانتومیم‌ کار ، همزمان با بزرگ داشت روز ملی دماوند نمایشی ایمایی را اجرا می‌کند . این نمایش که نام آن « برای کشف زیبایی ، پرنده‌ سپید را نظاره کن » است ، در مراسمی که روز جمعه یازدهم تیرماه به مناسبت بزرگداشت روز ملی دماوند برگزار می‌شود ، اجرا خواهد شد . نمایش نامبرده با حضور مقامات میراث فرهنگی و نویسندگان و شاعران فارسی زبان در سالن دانشگاه پیام نور شهر رینه اجرا می‌شود . این نمایش 16 دقیقه‌ای با مفهوم صلح ، عدالت و برابری جهانی رأس ساعت 17 روز یادشده اجرا خواهد شد . بهرام ریحانی در توضیحاتی گفت : کوه دماوند در ادبیات کلاسیک ما همواره حضوری زیبا و نمادین داشته است و می‌توانیم از قابلیت‌های آن برای گسترش صلح و برابری در سراسر جهان استفاده کنیم . 

خبرگزاری ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


دماوند ، سکونت‌گاه 20 هزار ساله انسان

 

                                                                                                       عکس از فرامرز نصیری

" مطالعات باستان‌شناسی و پژوهش‌های انسان‌شناسی نشان می‌دهد که دماوند و کوه پایه‌های البرز به عنوان یکی از مهم ترین راه‌های ارتباطی میان فرهنگ‌ها و مسیر مهاجرت اقوام، از 20 هزار سال قبل مورد سکونت انسان بوده و این سکونت‌گاه تا امروز نیز بستر زیست ساکنین خود را فراهم کرده است . این بستر متنوع زیستی، از سالیان دور مورد توجه انسان بوده و همواره از آن به عنوان زیست‌گاهی با ویژه‌گی‌های منحصر به فرد استفاده شده است. امروز دماوند بسترساز شکل‌گیری شهرهای متعددی در دامنه خود شده و هرچند برخی ساکنین آن به جان این کوه عظیم افتاده‌اند، اما هنوز پذیرای ساکنین خود است. تا کنون مطالعات باستان‌شناسی، انسان‌شناسی، مردم‌شناسی و زیست‌محیطی زیادی در این بستر فرهنگی و طبیعی صورت گرفته است. این مطالعات بخشی از رازهای کهن دماوند و رشته کوه‌های البرز را فاش کرده و گستره فرهنگی این دامنه پهناور و این کوهستان عظیم را نشان داده است..."

ادامه مطلب : http://www.chn.ir/news/?section=2&id=51608

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پیشنهاد موسیقی : Nick Drake

وقتی که روز تمومه
اون وقتی که شب سرده
یکی طاقت میاره
یکی از پا درمی‏‏آد
تا نشون بده
که زندگی سرابه .
وقتی پرنده پریده
کسی‏رو نداری یار تو باشه
جایی رو نداری خونه‏ت باشه
دیگه پرنده پریده .

" اندوه تمامی روز و ناتمامی آواز ... نیک درک ، یک پسر آرام ، مهربان و کمی خیال باف انگلیسی که در کشور میانمار به دنیا اومد و بعدها تبدیل به یکی از افسانه های موسیقی فولک Folk شد و اشعار بی نهایت زیبا و عاشقانه او زمان رو پشت سر گذاشتند و جاودانه شدند ... ترانه ی Day Is Done  برآیند هم‏کناری و هم‏خوانی سه گوهر بنیادی آن ، ملودی، صدا و کلام است .  این ترانه  ،  سوای دربرداشتن ویژگی کار نیک دریک ، یعنی ترکیب ملودی ساده ، صدای گیرا و کلام کم‏گو برای بیان رمانتیسمی دل‏نشین ، با زیبایی دلگیر و اندوهی گزنده ، با جان و جهان و نیز تقدیر او ، هم‌خوانی غریبی دارد ... و به‏ یاد همه‏ی آن‏هایی که به‏سررسیدن ناگهانی روز ، آوازشان را ناتمام گذاشت ... منبع : اینترنت "

http://www.4shared.com/audio/Xjb81ytm/Nick_Drake_Family_Tree_Album_2.htm

.

و اجرای این ترانه ی زیبا با صدای Norah Jones :

http://www.4shared.com/audio/EC8Mp9As/Norah_Jones_-_Day_Is_Done.htm

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


خاطرات یک آتش نشان : حادثه در کوه بینالود

" ... حدود ساعت 4 بامداد بود که در پناهگاه باز شد و یکی از مربیان هیئت کوه نوردیمون به اتفاق بقیه اعضای گروه که کنار دوستشون (مصدوم) بودن وارد میشن . مربیمون یک سری اطلاعات از وضعیت مصدوم به این قرار در اختیار  ما گذاشتن ... شکستگی ساق پا و دنده راست و ترقوه ... که مصدوم زیر قله بسکت شده بود و در هوشیاری کامل بسر می برد ... من و دوستام (تیم هلال احمر) با توجه به سقوطی که این خانم داشتن و شکستگی دنده و دیگر آسیب ها احتمال خونریزی داخلی رو هم می دادیم . که روز بعد با تماسایی که با هلال احمر استان داشتیم متوجه شدیم که مصدوم از ناحیه کبد خونریزی داخلی داشته بودن ... بنا به دستور مربی عزیزمون به سمت بالا حرکت می کنیم . با تیم بالا ارتباط برقرار می کنیم و متوجه میشیم که قرار شده مصدوم و به قله منتقل کنن و تحویل بالگرد بِدَن. مسیرمون را به سمت قله ادامه میدیم. تیم رو قله از نور هدلامپ هامون متوجه ما میشن و تو بیسیم اعلام می کنن که نیازی به کمک ما ندارن (چه جالب) و میگن که همه چی هماهنگ شده قرار شده که طلوع آفتاب بالگرد حرکت کنه و مصدوم تحویل بگیره و ما داریم محل فرود بالگرد و آماده می کنیم ... نمی دونم انگار تیم بالایی نمی خواست ما به اونا مُلحَق بشیم... "

از وبلاگ : خاطرات یک آتش نشان http://firemanney.blogsky.com

***

حادثه در بینالود نیشابور

" روز سه شنبه 25/3/89 تیمی متشکل از 10 نفر ( 7 زن و 3 مرد  ) از اعضای گروه کوه نوردی صبح زاهدان به سرپرستی خانم لیلا آسیابانی در منطقه بینالود شروع به فعالیت می کنند که پس از صعود قله در حین برگشت دچار حادثه می شوند . شب هیئت کوه نوردی نیشابور از حادثه مطلع شده و چهار نفر را در قالب دو تیم دو نفره متشکل از تیم اول صامر ابراهیمی ( پدر کوه نوردی نیشابور ) و رضا ملا نوروزی و تیم دوم امیر حمداد و علی رستمی عازم منطقه راهی منطقه می کند. طی اطلاعاتی که به هیئت کوه نوردی نیشابور رسید شخصی در زیر قله بینالود دچار آسیب شکستگی پای راست و شکستگی دنده شده بود که پس از رسیدن تیم اول به مصدوم معلوم شد که وی سرپرست برنامه خانم لیلا آسیابان است و آسیب ها : خونریزی اعضای داخلی (که بعدا معلوم شد خونریزی کبد بوده ) و شکستگی نازک نی پای راست می باشد ... "

از وبلاگ : هیئت کوه نوردی نیشابور http://www.to-otaghe-heiat.blogsky.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


آرشیو : هیمالیانوردی ایرانی و ابهام در صعود نهائی و فتح قله ی اصلی

بررسی پاره ای از وقایع ، رویدادها و اخبار فعالیت های برون مرزی ( هیمالیانوردی ) کوه نوردان ایرانی در سالیان اخیر نشان می دهد که درخواست " اثبات صعود  " و ارائه ی " گزارشاتی روشن ، شفاف و مبتنی بر مدارکی مستند " می تواند گونه ای حق طبیعی برای افکار عمومی تلقی گردد . گسترش فرهنگ دروغ و ناراستی در سالیان اخیر و در رابطه با برخی برنامه های هیمالیانوردی کوه نوردان ایرانی موجب گردیده است که اکنون و در پایان هر برنامه ، با انبوهی از پرسش ها و تردیدها  پیرامون حقیقت " صعود نهائی تیم و فتح قله ی اصلی " روبرو شویم . ابهاماتی که فقط می تواند نتیجه ی عملکرد نه چندان شفاف و نه چندان صادقانه ی بعضی از تیم های اعزامی و سرپرستان  در ارائه ی گزارش کامل و مستند برنامه ی اجرا شده باشد . شاید نگاهی به پاره ای از این گونه وقایع و رویدادها بتواند دلائل شکل گیری این معضل بزرگ فرهنگی و اخلاقی را در کوه نوردی ایران روشن کند :

 

برنامه ی برودپیک و دروغ بزرگ کاظم فریدیان

تابستان ٨۴ کاظم فریدیان با ارسال ایمیل و عکس ،خبر صعود خود را به قله ی برودپیک برای کوه نوردی ایران اعلام می کند . ایمیلی با کلماتی صریح و روشن ، همراه با عکسی تیره و مبهم  :

                         

« سلام . امروز شنبه است و ما هر دو صحیح و سالم هستیم . من کاظم فریدیان ۵ شنبه قله را صعود کردم . رامین هم جمعه برای قله تلاش کرد و تا نزدیک گردنه جنوبی صعود کرد حدود ۷۸۰۰ متری ... »

پس از عدم تائیــــــدخبر صعود کاظم به قله ی برودپیک ، توسط مراکز و سایت های معتبری که به انعــــــــکاس اخبار فعالیت های کـــــــوه نوردی در منطــــــــقه هیمالیا می پردازند ، او در تماسی تلفنی عنــــــوان نمود که موفـــــــق به صعود قله ی اصلی برودپیک نشده است و برای تبرئه ی خود به توجیهی عوام فریبانه متوسل می شود:

« در کمپ اصلی چنان جوی حاکم بود که خودم هم باورم شده بود که قله را صعود کرده ام ... گفتگو با کلاغ ها ( آرشیو) »

.

 برنامه ی نوشاخ و دروغ بزرگ تیم کوهیاران پارس

پاییز ٨٧ خبر صعود تیمی از کوه نوردان ایرانی به قله ٧۴٩٢ متری نوشاخ _ بلندترین قله ی افغانستان _ بوسیله ی  تعدادی از خبرگزاری های رسمی و معتبر کشورمان منتشر می شود :

« سه کوه نورد ایرانی بر فراز بلندترین قله افغانستان ایستادند ... به گزارش خبرگزاری فارس، محمود قویدل از بجنورد، عیسی میرشکار از جیرفت و امیر باستانی از گروه کوه نوردی کوهیاران پارس شیراز توانستند عصر 12 آبان ماه بر فراز قله نوشاق  به عنوان بلندترین قله افغانستان و دومین قله بلند رشته کوه هندو کش بایستند خبرگزاری فارس »

                      

اما خیلی زود مشخص می شود که این تیم از کمپ یک بالاتر نرفته است و یکی از اعضای تیم به نام امیر باستانی _ در حرکتی شریف و صادقانه _ به افشای دروغ بزرگ سرپرست برنامه در باره ی صعود نهائی و فتح قله می پردازد . امیر باستانی در  وبلاگ   گروه کوهیاران پارس در باره ی دلایل این دروغ می نویسد :

« در طی مدت صعود و حضور ما در ABC آقای محمود قوی دل با اعضاء تیم ملی کوه نوردی ایران که در کشور نپال به سر می بردند تماس تلفنی داشت. همان موقع خبر سقوط و ناپدید شدن پزشک تیم ملی به ما داده شد و شنیدیم که این خبر از طریق رسانه های داخلی ایران نیز پخش شده است. آقای قوی دل پس از اینکه به قاضی ده بازگشتیم تصمیم به اعلام خبر صعود تیم ما و ارسال آن به ایران گرفت (در واقع به عقیده خود این موضوع می توانست پوششی بر خبر ناپدید شدن پزشک تیم ملی باشد به گونه ای که مردم نسبت به کوه نوردی مأیوس نشوند) و این خبر را به همسر خود در شهرستان بیرجند اعلام کرد ... »

 

 

برنامه ی نانگاپاربات و ابهام در صعود قله ی اصلی

تابستان ٨٧ خبر صعود تیمی از باشگاه دماوند به قله ی نانگاپاربات در سایت رسمی  این باشگاه و سایت تبلیغاتی  گروه  اعزامی  منتشر می شود .   همراه با عکس هایی  در کادرهای کاملا بسته  ، تیره   و بی کیفیت . عکس هایی که از همان ابتدا موجب برانگیختن بسیاری پرسش ها و تردیدها در باره ی صحت صعود نهائی و فتح قله ی اصلی توسط اعضای این تیم می شود :

 و نکته ی اصلی _ و هم چنان بی پاسخ مانده  _ این است که در هیچ یک از عکس های تاکنون منتشر شده و در هیچ یک از نماهای فیلم های تاکنون به نمایش درآمده ی تیم نانگاپاربات باشگاه دماوندی ها ، کوچک ترین نشانه و یا اثری از  آخرین خط الراس منتهی به قله ی اصلی ( عکس زیر ) با آن چشم اندازهای مشخص اش از دنیای اطراف  و یا حرکت اعضای گروه بر روی آن دیده نمی شود !!

        

با توجه به فیلم کوتاهی که دماوندی ها در جریان گزارش برنامه ی خود نمایش دادند و آن نسخه ای که در اختیار پدر سامان نعمتی گذاشته شد ، به سادگی می توان مشخص نمود که آنان در آخرین قسمت های مسیر پیمایش خود و نقطه ای که برنامه را پایان می دهند از یک شیب تند منتهی به دره های پائین دست در حال بالا آمدن هستند . از دامنه ای خود را بالا می کشند که هیچ شباهتی به هیچ خط الراسی ندارد و به نظر می رسد کمی قبل از قرار گرفتن روی خط الراس ، اقدام به گرفتن عکس ها و فیلم پایان برنامه می کنند . جائی که هم در پیش رویشان و هم در پشت سرشان همچنان شیبی   رو به بالا   دیده    می شود . جائی که با هیچ منطق و استدلالی نمی توان آن را به عنوان قله اصلی نانگاپاربات پذیرفت .

.

.برنامه ی ماناسلو و ابهام در صعود قله اصلی

 بهار ٨٨ خبر صعود انفرادی مهدی عمیدی به قله ی ٨١۶٣ متری ماناسلو منتشر می شود  .  عمیدی در گزارش خود می نویسد :

« من و کارلوس و بمپا (شرپا) در حال تلاش برای قله بودیم که یک ساعت مانده به قله، آنها نیز از صعود منصرف شدند و می گفتند که مسیر طناب ثابت ندارد  و ادامه راه دیگر صلاح نیست . ولی به نظر من آنها خیلی خسته بودند. بنابراین با آنها خداحافظی  کردم ولی آنها اصرار به برگشت من نیز داشتند.سپس تنها به سمت قله حرکت کردم . هوا کمی خراب شد. به کمک کلنگ یک طناب را که از سالهای گذشته در آنجا بود از صخره جدا کردم و به همراه خود بردم .صخره های زیر قله رسیدم. هوا بهتر شده بود و دیگر قله را می دیدم. خیلی خوشحال شدم و با نبشی برفی که پیدا کرده بودم و با کمک پیچ یخ حدود 30 متر ثابت گذاری کردم و خود را به قله رساندم ... سایت سان لند »

اما در هیچ یک از عکس های منتشر شده این برنامه نمی توان شاهد و استنادی برای گفته های او یافت . در دو عکسی که از آخرین نقطه ی اتمام فعالیت او می بینیم ، نشانه های قابل قبولی برای اثبات صعود قله  اصلی ماناسلو و رسیدن به آخرین نقطه ی این کوه وجود ندارد:

.

و البته مقایسه ای میان این عکس ها و آنچه از تصاویر ماناسلو در اینترنت وجود دارد به روشنی می تواند گویای همه پرسش ها و ابهامات موجود باشد :

                       

 

The final pitch below the summit. Almost on top! On the summit in 1956

..

برنامه ی تیلیچوپیک و ابهام در صعود قله

آبان ٨٧ فدراسیون کوه نوردی خبر صعود موفقیت آمیز تیم اعزامی خود را به قله ی ٧١٣۴ متری تیلیچوپیک منتشر می کند . برنامه ای که با حادثه مرگ دکتر بهالو همراه بود . محمود شعاعی ( رئیس فدراسیون ) چندی قبل از این برنامه و در رابطه با ابهام صعود قله ی اصلی نانگاپاربات توسط تیم باشگاه دماوند گفته بود : " ... کسی که قله‌ای را صعود می‌کند، با عکس‌هایش نشان می‌دهد که صعود کرده ... "  و دو عکس منتشر شده برای اثبات صعود تیلیچوپیک چنین بود :

آن زمان برای فدراسیون کوه نوردی نوشتیم :  چرا باید از سوی افکار عمومی ، عکس هائی چنین بی کیفیت و تاریک و فاقد چشم انداز به عنوان سند اثبات صعود پذیرفته شود ؟! حسین امانی ( سرپرست برنامه ) در مصاحبه ی خود به فیلم کوتاهی اشاره کرده بود که توسط یکی از اعضای تیم و پیش از تاریک شدن هوا از قله و موقعیت اطراف گرفته شده است . فدراسیون کوه نوردی نیز وعده داد :  " مقرر شده است گزارش عمومی برنامه ی این صعود نیز بزودی برگزار شود ... کوه نوشت ۶ آذر ٨٧اما ، نه آن فیلم هرگز نمایش داده شد و نه آن  وعده ی گزارش عمومی این برنامه تحقق پیدا کرد !! و فدراسیون کوه نوردی ایران هیچگاه نتوانست برای اثبات صعود تیم اعزامی خود ، اسناد و مدارک موجه و قانع کننده ای به افکار عمومی جامعه کوه نوردی ارائه کند .

 

برنامه ی گاشربروم٢ و ابهام در صعود قله

Altitude Junkies' members Arian and Michael with the Iranians' garbage bag in CI

 

عملکرد دو تیم ایرانی ( هیئت کوه نوردی استان تهران و شهرستان سراب ) که تابستان ٨٨ برای صعود قله ی گاشربروم ٢ اقدام کردند دارای نکاتی تاریخی (!) و قابل توجه می باشد :

برای اولین بار در تاریخ برنامه ها و فعالیت های هیمالیانوردی تیم های ایرانی ، شاهد انتشار واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، نسبت به عملکرد  کوه نوردان کشورمان ، در سایت های معتبر و مطرح کوه نوردی جهان بودیم و از این جهت لازم است به سرپرستان این دو تیم تبریک بگوئیم !!  حیرت و شگفتی آنان از رفتار این دو تیم ایرانی را به خوبی می توانیم در گزارش های ارسالی شان ببینیم . در حالی که قله را صعود نکرده اند ... در حالی که از نزدیکی قله برگشته اند اما با این حال برای خود جشن پیروزی می گیرند :

" بار دیگر ، هیچ کس به قله واقعی نرسید، آن مرتفع ترین نقطه که از آنجا فرد تنها می تواند پایین بیاید . با وجود این ، تیم ایران در حال جشن گرفتن صعود به قله چند عضو خود بود... با نزدیک شدن عصر ایرانی ها کم کم به کمپ 1 رسیدند ، برخی از آنان بابت رسیدن به قله خوشحال بودند ( بعدا با خبر شدیم که با وجود اینکه نزدیک قله رفتند ، اما هرگز موفق به صعود به آن نشده اند) ظاهرا ایرانی ها حدود 50 متری قله  توقف کردند ، چون یال قله تیز و خطرناک بود ، و آنان طناب کافی برای تثبیت مسیری امن تا قله نداشتند ... گزارش دانیلا پرتقالی  "

رفتار ایرانی ها برای آنان غیرقابل درک می باشد و به نظرمی رسد برای اولین بار است که با چنین پدیده ای در فرهنگ کوه نوردی جهان مواجه می شوند !!  در فرهنگ کوه نوردی جهان ، بازگشت از نزدیکی قله را مترادف صعود موفقیت آمیز و فتح قله نمی دانند و از آن با صفاتی مانند   " افتخار آفرین  ،  غرورآفرین  و ... سایت هیئت تهران را ببینید "  یاد نمی کنند . نکته جالب دیگری که در این میان وجود دارد اعتراف سرپرست تیم هیئت تهران به عدم صعود قله گاشربروم ٢ است : 

"کوه نوردان ایرانی به علت وجود نقاب برفی که در اثر بارش‌های روزهای منتهی به 29 تیرماه روی قله شکل گرفته بود و نیز ورود جبهه‌ی هوای نامساعد از صعود انتهای مسیر خودداری می کنند ... وبلاگ کوه نوشت

سرپرست تیم هیئت تهران  در همان حال که به عدم صعود کوه نوردان ایرانی _ به هر دلیل ممکن _ اذعان دارد ، فکر می کند مشکل اصلی در عدد فاصله ی مانده به قله است !! و شاید بتوان با کم کردن عدد ذکر شده در گزارش های منتشره _ آن هم در سایت های معتبر کوه نوردی جهان _ بهر حال افکار عمومی کوه نوردی کشورمان را به صعود و فتح گاشربروم ٢ قانع کرد !!

" فاصله‌ی باقیمانده تا قله، بر اساس گزارش نفرات صعودکننده بسیار کمتر از 50 متر بوده است... وبلاگ کوه نوشت "

فتح قله نزد کوه نوردان سراسر جهان ، تعریف و مفهومی بسیار روشن و ساده دارد . تعریف و مفهومی که در آن هیچ گاه کمیت هایی مانند فاصله ی  ۵٠ متر مانده ... ٣٠ متر مانده ... ٢٠ متر مانده و غیره _ ضمن احترام به ارزش های خاص خود _ جایگاه نداشته و ندارد . 

تلاش سرپرست تیم هیئت تهران برای قانع کردن افکار عمومی به صعود قله ی گاشربروم ٢ را بدعتی خطرناک و غیر اخلاقی در فرهنگ کوه نوردی ایران می دانیم . وقتی بتوان با کمیت فاصله ی مانده تا قله به بازی کلامی پرداخت دیگر دور از تصور نیست که بعد از این ، برای بازگشت کوه نوردان و اتمام فعالیت هاشان از فاصله ی ٢٠٠ متری قله ... ٣٠٠ متری قله ... ۵٠٠ متری قله و غیره هم واژه ی صعود و فتح به کار گرفته شود !! 

دلیل واکنش های منفی و گزارش های افشاگرانه ی کوه نوردان خارجی مستقر در منطقه ، علیه دو تیم ایرانی در گاشربروم ، کاملا روشن است !

_________

پی نوشت

و البته ... حتی اگر منطق و توجیه ارائه شده برای بازگشت تیم از فلان فاصله ی مشخص را هم بپذیریم باز ... آن پرسش ساده ای که _ به صورتی کاملا اجتناب ناپذیر _ در باره ی اصالت خبر صعود تیم هیئت تهران و شهرستان سراب مطرح می شود این است که : چرا هنوز ... و با گذشت این زمان طولانی از بازگشت تیم ... هیچ عکسی از ادعاهای مطرح شده در باره آن فاصله ی مانده ی کمتر از ۵٠ متر و نقاب آخر و غیره منتشر نشده است ؟ چرا و بنا بر کدام منطق باید آن عکس دو نفره ، که در کادری کاملا بسته و فاقد هر گونه چشم اندازی گرفته شده را  به عنوان سند اثبات صعود قله و بازگشت از فاصله ی کمتر از ۵٠ متری بپذیریم ؟ چرا گواهی های صعود این دو تیم منتشر نمی شود ؟  آیا اساسا _ با توجه به گزارش کوه نوردان مستقر در منطقه و هم چنین گزارش خود سرپرست تیم هیئت مبنی بر خودداری از صعود انتهای مسیر _  به این دو تیم گواهی صعود داده اند ؟

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کشف و پیمایش پنج غار در گیلان

" طبق اطلاعات رسیده از اکسپدیشن اکتشافی _ غارنوردی در استان گیلان ، تیم هفت نفره متشکل از غارنوردان هیئت های کوه نوردی منجیل و کرج ، در روز جمعه 4 تیر ماه سال جاری موفق به کشف و پیمایش پنج غار در منطقه عمومی منجیل شدند . هر پنج غار، بیشتر افقی بوده اند . یکی از غارها در لوشان ، با طولی نزدیک به 500 متر، دارای یک تالار بزرگ و دو تالار کوچکتر بوده است . سه غار نیز در رستم آباد (بخش رحمت آباد) کشف و پیمایش شده است .  غار پنجم نیز در یکی دیگر از بخش های منجیل کشف شده است . پیمایش یکی از غارها در رستم آباد ، بدلیل وجود دریاچه در داخل غار ناتمام باقی مانده است . گروه، هم چنان در منطقه هرزویل مشغول فعالیت است ... "

از سایت : غارهای ایران

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

پلیس ضد شورش هند در مقابله با تظاهرکنندگان کشمیر ( خبرگزاری رویترز )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


در ستایش عشق : بگذار جهان برآشوبد !

از آثار کنستانتین برانکوزی

.

عشق ، اگرچه می سوزاند ، اما جلای جان نیز هست . لحظه ها را رنگین می کند . سرخ . خون را داغ می کند .  آفتاب است .  فراز و فرود جان .  کوهستانی افسانه ای است .  هموار به ناهموار . ناهموار به هموار . کشف تازه ای از خود در خود . ریشه هایی تازه در قلب به جنبش و رویش آغاز می کنند .  در انبوه غبار باطن ،   موجی نو پدید می آید . تا کی جا باز کند و برود و بماند . چیزی ناشناخته است . خود را مگر در گمشدگی خود بازیابد . چگونه اما عشق آغاز می شود ؟ من چه می دانم ؟ نسیم را مگر که دیده است ؟ غرش رعد را چه کسی پیش از غرش شنیده است؟  چشم کدام سر ، تاب باز نگاه آذرخش داشته است ؟ از کجا می روید؟ در کجا جان می گیرد ؟  در کدام راه پیش می رود ؟ رو به کدام سو ؟ چه میدان ؟ بگذار جهان بر آشوبد ...

محمود دولت آبادی _ رمان کلیدر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


ساخت سینمای سه بعدی در ماسوله !!

در ادامه ساخت و سازهای تازه در ماسوله ، ساختمانی که گفته می‌شود قرار است سینمای سه بُعدی باشد ، در این شهر تاریخی ساخته می‌شود . این ساختمان در حریم شهر ماسوله در حال ساخت است . ساخت و سازهای غیرمجاز در ماسوله طی 4 سال گذشته شدت بیشتری گرفته و در کنار تخریب‌های ناشی از عدم حفاظت به موقع در این شهر تاریخی ، برخی خانه‌ها و حریم آن را از بین برده است .

صادق صالحی دبیر انجمن حفظ و توسعه پایدار ماسوله با اعلام این خبر که ساخت و ساز غیرمجاز دیگری در این شهر انجام می‌شود گفت : « طی چند ماه گذشته شهرداری ماسوله  بدون اخذ مجوز ساخت از پایگاه  میراث فرهنگی این شهر ، ساخت و ساز تازه‌ای را آغاز کرده است » دبیر انجمن حفظ و توسعه پایدار ماسوله هم چنین درباره اقدام پایگاه میراث فرهنگی این شهر گفت : « مسئولان پایگاه پس از اطلاع از انجام ساخت این سوله، به شهرداری اعتراض کردند که نتیجه‌ای نداشته و این اقدام هنوز هم ادامه دارد »

خبرگزاری میراث فرهنگی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


تب جهانی فوتبال !!

بیمارستانی در برزیل ( خبرگزاری رویترز )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کلاس آموزشی : نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان و آشنایی با GPS

 

کلاس آموزشی « نقشه خوانی و جهت یابی در کوهستان » شامل : آشنایی با مفاهیم و انواع نقشه های کاربردی در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی ٬ آشنایی با نقشه های توپوگرافی و نحوه ترسیم کروکی های مناطق کوهستانی ٬ آشنایی با اصول و مفاهیم جهت یابی در کوهستان بوسیله قطب نما و نقشه ٬ همراه با جزوه مربوطه و همچنین آموزش « استفاده از GPS در طراحی و اجرای برنامه های کوه نوردی »

 تلفن های تماس :  

2320981 _ 0935 

8267137 _ 0912    فرامرز نصیری

.

ــ این کلاس آموزشی تاکنون برای : باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند ٬ گروه کوه نوردی کهبد ٬ خانه کوه نوردان تهران ٬ گروه کوه نوردی ایران خودرو ٬ گروه کوه نوردی فراب ٬ گروه کوه نوردی دانشگاه بهشتی ٬ گروه کوه نوردی صنایع دفاع ٬ گروه کوه نوردی سایپا ٬ گروه کوه نوردی دانشکده مکانیک امیر کبیر ٬ انجمن کوه نوردی دانشگاه امیر کبیر ٬ هیئت کوه نوردی اسلام شهر ٬گروه کوه نوردی نمونه ، اعضای باشگاه کوه نوردی اسپیلت ، گروه کوه نوردی دانشگاه شریف ، انجمن کوه نوردی دانشگاه تهران ، اعضای هیئت کوه نوردی شهرهای کرمان ، بم و اعضای گروه کوه نوردی شرکت پرتو  برگزار شده است .

ـ با تــــوجه به ضرورت و اهمیت این دوره آمــــــــوزشی ٬ جهت افراد و کوه نوردان مستقل در تهران و دیگر شهرهای ایران نیز این کلاس ( به صورت خصوصی با هزینه ی ٠٠٠/٢۵٠ ریال ) برگزار خواهد شد .

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


گزارش گشایش مسیر سامان

" با توجه به وقت و انرژی زیادی که کوبیدن رول با مته دستی از ما می گرفت و این که صعود کلاهک با ابزار وقت زیادی را برای افرادی که در آینده قصد صعود این مسیر را داشته باشند، خواهد گرفت بنابراین تصمیم گرفتیم که در کلاهک به مقدار مورد نیاز رول بزنیم که با توجه به زمانی که ما داشتیم و تقریبا دو طول مسیری که باقی مانده بود این کار با مته دستی، آن هم در این سنگ ها، بعید به نظر می آمد ... "

متن کامل در سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه

http://www.ghajer.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پیشنهاد غذائی : شیرشکلات برای بازسازی ماهیچه ها بعد از برنامه ی کوه

                         

در کلاس های آموزشی " اصول تغذیه در ورزش های استقامتی " برای دوستان کوه نورد  ،  همواره بر اهمیت و ضرورت  توجه   جدی به  "  اصول تغذیه بعد از اتمام برنامه ی کوه " تاکید داشته ام . خبر منتشر شده ی زیر نیز ، در همین رابطه پیشنهاد سودمندی را مطرح کرده است :

" نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که نوشیدن شیر شکلات پس از یک تمرین ورزشی سخت ، برای عملکرد بهتر پس از ورزش و بازسازی ماهیچه ها تاثیر مفیدی دارد .  در یک مجموعه تحقیقاتی شامل 4 پژوهش مختلف که در کنفرانس این هفته کالج طب ورزش آمریکا ارائه شده است ، محققان دریافتند که شیر شکلات خاصیت شفابخش و تقویت کننده دارد و به بازسازی ماهیچه ها کمک می کند . این نوشیدنی بویژه با نوشیدنی های ورزشی کربوهیدراتی مقایسه شده است.  براساس این پژوهش جدید، نوشیدن شیر شکلات بدون چربی پس از تمرین ورزشی می تواند به احیای بدن و تقویت دوباره آن کمک کند. مصرف این نوشیدنی سبب می شود که بدن برای انجام تمرینات بعدی دوباره آماده شود . این نوشیدنی به طور کلی برای ساخت ماهیچه ، تامین دوباره سوخت ماهیچه ای، حفظ و نگهداری از بافت های ماهیچه ای و انجام تمرینات بعدی مفید و سودمند است...  جام جم "

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


طرح روز

از اینترنت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ تیر ۱۳۸٩
    پيام ها    +