کلاغ ها


+ پائیز ...

.

اینجا آسمان ابری ست ، آنجا  را نمی دانم . اینجا شده پائیز ، آنجا را نمی دانم . اینجا فقط رنگ  است ، آنجا را نمی دانم . اینجا دلی تنگ است ، آنجا را نمی دانم ...    " شریعتی "

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱ مهر ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ چاپ تمبر زنده یاد سامان نعمتی

" اعضای گروه کوه نوردی پیام پست سنندج در هنگام برگزاری مراسم یاد و خاطره سامان نعمتی در شهرستان قروه وعده دادند که جهت گرامی داشت یاد این کوه نورد برجسته سامان نعمتی  نسبت به چاپ تمبر بنام وی اقدام و پیگیری نمایند . چند روز پیش یک سری از این تمبرهای چاپ شده را دریافت کردیم ... "

از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بازگشت سنگ نوردان پرافتخار ایران

اعضای تیم ملی سنگ نوردی کشورمان که در حضوری ارزشمند موفق به احراز دو مدال نقره و دو برنز از رقابت های سنگ نوردی قهرمانی آسیا در کشور چین شدند ، چهارشنبه ۳۱ شهریور ماه ساعت ۲۲ به میهن باز می گردند .

نقل از : کوه نوشت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بارش برف در ارتفاعات علم کوه

 با تغییر ناگهانی دما و سرد شدن هوا در آخرین روزهای تابستان ، بارش برف پائیزی ارتفاعات علم کوه ، تخت سلیمان و سیاه کمان را سفید پوش کرد .  پایگاه کوه نوردی کلاردشت با تایید بارش زود هنگام برف پائیزی گفت : آخرین گروه کوه نوردی روز یک شنبه 28 شهریور  پس از صعود به علم کوه به پایگاه بازگشته اند .  لازم به یادآوری ست در یازدهم مردادماه نیز بارش برف و بوران شدید صعود 5 تیم کوه نوردی را که در چند مسیر از جمله دیواره قصد صعود داشتند غافلگیر و پس از 76 ساعت جدال با مرگ دوکوه نورد مشهدی ،  آنان را بطور معجزه آسایی از مرگ نجات دادند .

شمال نیوز

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٩ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پروژه ی " مبادله کوه نورد " به روایت تصویر

منبع : inclined.americanalpineclub.org

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سینمای سه‌بعدی در غار کتله خور !!

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های استان زنجان از اعلام آمادگی یک سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در غار کتله خور و ایجاد سینمای سه بعدی در این غار خبر داد. محمد مهدی احمدیان بعد از ظهر یکشنبه در کارگروه گردشگری استان زنجان افزود : این سرمایه گذار اعلام آمادگی کرده است که در کتله خور و از لایه های زیرین این غار که مردم از آن بازدید نمی کنند و زیبایی های بیشتری نیز دارد ، با استفاده از فناوری های نوین، فیلمبرداری سه بعدی انجام دهد.  وی ادامه داد : این فیلم ها سپس در سینمای سه بعدی که در محل اتاق انتظار غار راه اندازی خواهد شد، در معرض دید مردمی قرار می گیرد که در انتظار ورود به غار و بازدید از آن هستند . احمدیان با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم این طرح را تا نوروز سال جاری که پیک بازدید از این غار است ، اجرایی نمائیم افزود : برنامه ریزی های گسترده ای برای توسعه و بهینه سازی زیر ساخت های گردشگری در غار کتله خور صورت گرفته است.  احمدیان افزود : البته این طرح نیاز به سرمایه گذاری 200 میلیون تومانی دارد که در صورت تامین آن ، تا نوروز سال 90 به بهره برداری می رسد ... خبرگزاری جام جم آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انجمن کوه نوردان : صداقت تشکیلاتی و احترام به افکار عمومی !!

عباس محمدی رئیس فعلی انجمن کوه نوردان

.

انجمن کوه نوردان ایران سرانجام _ و پس از گذشت نزدیک به 20 روز !! _  خبر اعزام گروهی از اعضای خود را به کشور امریکا و در راستای آنچه " پروژه ی مبادله کوه نورد میان ایران و امریکا " می نامد اعلام کرد :

{ پس از حدود دو سال تماس دو طرف میان انجمن و باشگاه کوه نوردی آمریکا ( آلپاین کلاب آمریکا ) به منظور اجرای یک برنامه ی تبادل کوه نورد، با هدف انتقال تجربه های کوه نوردی، تیم نه نفره ی ایران عازم منطقه ی کوهستانی  گران تتون شد . جزییات بیشتر در مورد این برنامه و گزارش کار در منطقه ی تتون در فرصت مناسب منتشر خواهد شد... سایت انجمن کوه نوردان }

.

_ تاریخ اعزام تیم به کشور امریکا 9 شهریور و تاریخ اعلام خبر و اطلاع رسانی رسمی به اعضای تشکیلاتی و افکار عمومی 27 شهریور بوده است . لازم است به دلیل این میزان سرعت عمل مدیریتی و صداقت تشکیلاتی ، به دلیل این میزان وظیفه شناسی و احساس مسئولیت در قبال افکار عمومی و ... کلا به دلیل انبوهی مسائل دیگر از جمله استفاده ی مطلوب از فرصت های یگانه و ممتاز در دایره ی خودی ها ، به عباس محمدی تبریک بگوئیم !!

.

_ عباس محمدی وظیفه دارد در قبال اعضای انجمن و افکار عمومی به این پرسش ها پاسخ دهد : چرا برای این موضوع ( اعزام تیم به امریکا ) هیچ گاه فراخوان همگانی جهت  آگاهی و اطلاع تمامی اعضای تشکیلاتی و هم چنین افکار عمومی جامعه کوه نوردی ایران منتشر نشد؟ دلیل این پنهان کاری بزرگ چه بوده است ؟ این افراد چگونه و با چه معیارها و ضوابطی انتخاب شده اند ؟ آیا برای اجرای این برنامه  از صندوق انجمن و به عبارتی حق عضویت اعضا نیز هزینه شده است ؟

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ یک بام و چند هوا !

" چندین سال پیش چندین نفر با بیل و کلنگ به علم کوه رفتند تا در آنجا پاکوب جدیدی از بریر تا کشتی سنگ ( سمت راست رودخانه ) احداث(!) کنند . یکی از هیمالیا نوردان نزدیک به فدراسیون کوه نوردی هم عضو این تیم بود و در وبلاگش هم کلی از این کار تعریف و تمجید کرد. درحالیکه سمت چپ رودخانه پاکوبی بود که دهها سال مورد استفاده بود و هیچ وقت هیچ مشکلی هم نداشت .  حالا چند نفر دیگر (که این بار ارتباطی با فدراسیون ندارند) رفته اند و باز هم با بیل و کلنگ قصد داشته اند پاکوبی بین بارگاه سوم و جان پناه یال غربی دماوند احداث کنند . این بار جلوی ادامه کار گرفته شده . خوشبختانه . اما خبرهای دیگری هم به گوش می رسد که بیانگر چیزی بیش از نگرانی از محیط زیست است ... "

متن کامل دیدگاه احسان را در نوپتسه بخوانید :

http://noptse.persianblog.ir

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اکتشاف و شناسائی غار آب ریز

این غار که به تازگی توسط غارنوردان شهرستان گنبد شناسائی و پیمایش شده است در شش کیلومتری  شهرستان مینودشت در نزدیکی روستای  مبارک آباد قرار دارد ...

خبر از : Aerie پایگاه خبری کوه نوردی  http://aerie.blogfa.com

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جو کشور از یک شنبه ناپایدار می شود

سازمان هواشناسی کشور در اطلاعیه ای از آغاز ناپایداری جو و بارش باران در روز یک شنبه خبر داده و اعلام کرده است که این موج کوتاه غرب کشور را متاثر می کند . بررسی نقشه های پیش یابی نشان می دهد که طی روز یکشنبه یک موج کوتاه از غرب کشور عبور می کند و سبب ناپایداری جو به شکل بارش باران و گاهی با رعد و برق و در بعضی مناطق شمال غرب، غرب و شمال کشور می شود. سازمان هواشناسی تاکید کرده بر این اساس در روز یکشنبه در برخی نقاط استان های کردستان ، همدان، لرستان ، زنجان ، قزوین ، تهران ، مرکزی ، شمال کرمانشاه، غرب اصفهان، جنوب استان های آذربایجان غربی و شرقی و همچنین در برخی نقاط استانهای اردبیل، گیلان و غرب مازندران بارش باران گاهی با رعد و برق و وزش باد پیش بینی می شود. این شرایط در روز دوشنبه برای مناطق شمالی البرز مرکزی و البرز شرقی رخ خواهد داد .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

خبرگزاری رویترز ( پاکستان )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ به‌دنبال آخرین اقدام برای تغییر چهره‌ی دماوند...

علی فیاضی دبیر کمیته‌ی ملی طبیعت‌گردی درباره‌ی اقدامات حفاظتی و حمایتی این کمیته برای دماوند به‌عنوان نخستین اثر طبیعی ثبت‌شده در فهرست آثار ملی، اظهار کرد: این کمیته بیش‌تر نقش هماهنگ‌کننده میان دستگاه‌های مختلف را دارد و در زمینه‌ی معرفی جاذبه‌ها و فرهنگ‌سازی ، اقداماتی را انجام می‌دهد و امکاناتی را برای تشکل‌های مردمی که قصد پاک‌سازی آثاری را مانند دماوند دارند، فراهم می‌کند. او درباره‌ی طرح حفاظت از دماوند که پس از ثبت ملی این کوه توسط کارشناسان این کمیته تهیه شد، بیان کرد : این موضوع به کمیته‌ی ملی طبیعت‌گردی ارتباط ندارد . کمیته فقط موضوع فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی و معرفی را پی‌گیری می‌کند و دفتر ثبت آثار تاریخی و طبیعی زیر نظر معاونت حفظ، احیا و ثبت آثار تاریخی باید به موضوع این اثر ثبت‌شده بپردازد . ساخت یک مسیر خاکی در ارتفاع چهارهزار متری دماوند حدود یک هفته است که آغاز شده و اگرچه این عملیات با بیل و کلنگ و توسط عده‌ای کارگر درحال انجام است ، اما به اعتقاد برخی کوه‌نوردان ، این اتفاق دقیقا در منطقه‌ی بکری از کوه دماوند رخ می‌دهد و به‌طور قطع ، خسارت‌هایی را برای این منطقه‌ی طبیعی به‌دنبال دارد .

خبرگزاری ایسنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ البرز مرکزی : قله ی آتشکوه

روز جمعه ٢۶ شهریور ٨٩ برنامه ی آتشکوه ( ٣٧٣٠ متر ) در منطقه ی لواسانات اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در برنامه : محمدحسین و امین پورفرزاد ، مهناز عطوان ، نرگس آشتیانی ، علی محمد ، ابوالفضل آهنی ، لیلا سیدقاسم ، غلامرضا و امیر حسین نظری ، محمدرضا ملکیان ، امیر طالبی ، مهدی داداش علی ها ، سیما یگانه ، بشیر خوش نویس ، حسین دهقان شعار و میثم کریمان ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٥ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

خبرگزاری رویترز ( کابل )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٩ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ الوند : از دشت میشان تا دشت میشان !!

کوهستان الوند : میدان میشان _ تابستان ۱۳۸۳

کوهستان الوند : میدان میشان _ تابستان ۸۹

.

از وبلاگ : دیار الوند http://mishan.blogfa.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رودخانه ماسوله در انتظار فاجعه زیست‌محیطی

دور ریز زباله در کنار رودخانه و در 500 متری پایین دست ماسوله ، اعتراض اهالی این شهر تاریخی را به همراه داشته است. گفته می‌شود که آب رودخانه ماسوله به شالیزارهای پایین دست و در نهایت از طریق آب‌های زیرزمینی به تالاب انزلی ریخته می‌شود . رودخانه ماسوله از بالادست کوه‌های اطراف این شهر تاریخی جاری می‌شود و پس از عبور از کنار ماسوله راهی فومن و شالیزارهای اطراف آن می‌شود. دور ریز زباله همواره در شهر ماسوله از مشکلات شهرداری بوده و طی چند ماه گذشته، محل جدید زباله‌های این شهر تاریخی، کنار رودخانه بوده است ... جام جم آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ غار پراو : اتمام عمر مفید طناب علت حادثه بود

دبیرهیات کوه نوردی استان کرمانشاه گفت : پوسیدگی طناب عامل سقوط غارنود پراو نبوده است بلکه اتمام عمر مفید طناب منجر به سقوط وی شده است . کیومرث لارتی اظهار کرد: مجوزی از سوی هیات به غارنورد غار پراو برای پیمایش غار در روز 25 شهریر داده شده بود، اما وی و همراهش در روز 21 شهریور و به صورت خود سرانه اقدام به پیمایش غار کرده بودند.  لارتی گفت: غارنورد یاد شده تجربه آن‌چنانی هم نداشته است و به صورت مستقل مبادرت به پیمایش غار کرده بود.   وی افزود : در این پیمایش غارنورد یاد شده تا چاه یازدهم " پراو " را طناب گذاری کرده بود که متاسفانه موقع برگشت در چاه هشتم از فاصله 42 متری به داخل چاه سقوط می کند .  وی افزود : هر چند طناب‌هایی در داخل غار از غارنوردان دیگر باقی مانده است ، اما غارنوردان اصولا طناب گذاری جدید انجام می دهند و با استفاده از طناب خود و یک طناب که از قبل در غار بوده است عملیات پیمایش را انجام می دهند . خبرگزاری ایسنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طراحی نرم­افزاری برای نجات جان کوه نوردان گم شده

یکی از کارشناسان ارشد دانشگاه بریگهم یانگ در انگلیس ، نوعی برنامه رایانه­ای طراحی کرده است که به گروه­های امداد در یافتن کوه نوردان مفقود شده کمک می نماید . به گزارش  PhysOrg، این نرم­افزار که توسط خانم Lanny Lin کارشناس ارشد دپارتمان علوم رایانه­ای دانشگاه بریگهم یانگ تهیه شده است، می­تواند مسیر احتمالی حرکت کوه نوردان مفقود شده را پیش­بینی کرده و اطلاعات با ارزشی در اختیار گروه­های امداد قرار دهد .  فناوری مزبور که شرح مفصل آن در نشریه Computational and Mathematical Organization Theory منتشر شده است، باعث می­شود گروه­های امداد بتوانند تا حدودی بر محدودیت­های زمانی و طبیعی از قبیل بدی آب و هوا و ناهمواری های محیط غلبه کنند. با استفاده از این مدل­سازی رایانه­ای، سرعت پیدا شدن افراد مفقود تقریباً سه کیلومتر در ساعت افزایش می­یابد و به این ترتیب می توان جان تعداد بیشتری از ورزشکاران گرفتار شده را نجات داد.  این سیستم کار خود را از نقطه­ای که فرد گم شده آغاز می­کند و مدت زمان مفقود شدن وی را محاسبه می­نماید. برنامه مزبور در ادامه اطلاعات به دست آمده را با داده­های مکان­نگاری (topographical)، پوشش گیاهی، شیب و وضعیت منطقه ترکیب کرده و به این ترتیب مکان احتمالی حضور فرد گم شده را تخمین می­زند . سایت مشورت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ از آسمان های جهان ...

                                                                                                                             عکس : فرامرز نصیری

ما

برمی گردیم

از هیاهوی سپیده دمی سرخ و

بر بال پرنده گانی بی آواز

که آسمان های جهان را دوباره پشت سر دارند ...

                                                                                                                       محمود معتقدی

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مناقشه بر سر مرجع صدور مجوز تخریب دماوند

بعد از توقف عملیات راه سازی غیر قانونی در ارتفاعات قله دماوند موضوع مرجع صادر کننده مجوز این عملیات همچنان محل مناقشه است به طوری که فدارسیون کوه نوردی و مقامات استانی مازندران یکدیگر را مسئول تخریب عرصه طبیعی دماوند می دانند . مقامات استانی در مازندران تخریب قله دماوند را اقدامی سامان یافته از سوی فدراسیون کوه نوردی برای نزدیک شدن جبال دماوند می دانند ولی مسئولان فدراسیون کوه نوردی این دخالت را رد کرده و ساخت و ساز و راهسازی در ارتفاعات را اقدامی خارج از استاندارهای حرفه ای ارزیابی می کنند ...

شمال نیوز

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کشف دریاچه 10 هزار ساله در روسیه

تیمی از جغرافی دانان روسی به همراه گروهی از دیرینه‌شناسان موفق به کشف دریاچه باستانی وسیعی شدند که در زیر لایه‌های ضخیم یخ به جای مانده از عصر یخبندان کاملا مدفون شده بود . این دریاچه باستانی که در حدود 10 هزار سال قبل بخشی عظیمی از کانادا و روسیه را در خود جای داده بود ، بزرگترین دریاچه آب شیرین جهان به شمار می‌رفته است . عملیات تحقیقاتی برای کشف این دریاچه از مدت‌ها پیش آغاز شده بود تا اینکه با پیدایش بخش‌هایی از آن در شمال روسیه دانشمندان موفق به کشف کامل آن به وسعت 800 کیلومتر تا نواحی غربی روسیه شدند . جام جم آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

بازگشت از مدرسه ( خبرگزاری رویترز _ هندوستان )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ترکیه : توجه گردشگران به کوه نمرود

کوه نمرود در آدی یامان ترکیه ، مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد . مجسمه های غول پیکر خدایان و پادشاهان، در تعطیلات عید فطر از سوی توریست های بسیاری مورد بازدید قرار گرفت .  کوه نمرود از سوی سازمان یونسکو نیز در لیست میراث فرهنگی دنیا جای گرفته است.  افرادی که مایل به تماشای طلوع و غروب آفتاب در این مکان هستند، به ارتفاع ۲ هزار و ۲۰۶ متری صعود می کنند.  برخی از گردشگران به جای صعود به قله با پای پیاده ترجیح می دهند تا از قاطرهای کرایه ای استفاده کنند.  صعودکنندگان به قله را آثار متعلق به هزاران سال قبل مورد استقبال قرار می دهند .

خبرگزاری TRT

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ GPS ژاپنی ها !

ژاپن نخستین ماهواره از مجموعه ماهواره‌هایی که دقت خدمات ناوبری ماهواره‌یی در این کشور را بهبود می دهند، راه‌اندازی کرد . ماهواره "میچی بیکی" با موشک ژاپنی H-IIA از مرکز فضایی تانگاشیمای این کشور در ساعت هشت و 17 دقیقه روز شنبه به وقت محلی به فضا پرتاب شد . "میچی بیکی" نخستین ماهواره از مجموعه ماهواره‌هایی خواهد بود که سیگنال‌های ناوبری را برای جزایر ژاپنی فراهم می‌کند. این ماهواره‌ها همچنین سیگنال‌های تصحیح‌کننده خطا در داده GPS را ارسال می‌کنند بنابراین خدمات موقعیت‌یاب با دقت بیش‌تری ارایه می‌شوند.  این سیگنال‌ها به گونه‌ای تعیین شده‌اند تا با سیگنال‌هایی که از ماهواره‌های فعلی ارسال می‌شوند ، سازگاری داشته باشند بنابراین بدون هیچ تغییر و اصلاحی باید با تجهیزات ناوبری موجود کار کنند .  سیستم ماهواره‌یی ژاپن که QZSS نام دارد، یکی از شبکه‌های موقعیت‌یاب ماهواره‌یی برنامه‌ریزی شده یا تحت ساخت از سوی کشورهایی است که به دنبال کاهش اتکا به شبکه ماهواره‌یی NAVSTAR ساخت آمریکا هستند . راه‌اندازی بزرگ‌ترین شبکه‌های ماهواره‌یی GLONASS روسیه و Galileo اتحادیه اروپا در جریان بوده و چین نیز قصد دارد شبکه COMPASS منطقه‌ای خود را به یک سیستم جهانی تبدیل کند، در حالی که هند از برنامه ساخت چنین خدماتی خبر داده است .  خبرگزاری ایسنا

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انجمن کوه نوردان : و ناگهان سفر به امریکا ، در نهایت پنهان کاری !!

نمایندگان کوه نوردی ایران در پروژه ی " مبادله کوه نورد " با امریکا !!

.

.در حالی که نزدیک به دو هفته از اعزام تیم انجمن کوه نوردان به کشور امریکا می گذرد هنوز در سایت اینترنتی و رسمی این تشکل ، کوچک ترین خبر و اشاره ای به این موضوع وجود ندارد . چرا  ؟ دلیل این پنهان کاری بزرگ چیست ؟ 

دریافت اخبار و اطلاعاتی در باره ی این سفر و تیم اعزامی ، فعلا فقط از طریق وبلاگ های شخصی عباس ثابتیان  و  حسن نجاریان  _ که بسیار سریع و آنلاین (!) به انتشار خاطرات خود پرداخته اند _ مقدور است . عباس ثابتیان در وبلاگ شخصی خود موضوع را چنین توضیح داده است :

" از سال ١٣٨٧ ... پروژه مبادله‌ی کوه‌نورد بین دو سازمان ... آلپاین کلاب ایران (انجمن) و آلپاین کلاب آمریکا ... مورد توافق قرار گرفت و زمان اجرای آن در مرحله‌ی اول یعنی سفر ایرانیان به آمریکا، به ماه ژو‌ن ۲۰۱۰ موکول شد ... انجمن موضوع گزینش کوه‌نوردان برای این رویداد را به شرکت در جشن‌واره‌ی گشایش مسیر در سنگسر (پاییز ۱۳۸۸) موکول کرد... در پی رویداد سنگسر سل تعدادی از کوه‌نوردان و سنگ‌نوردان انتخاب شدند که فروردین ۱۳۸۹ برای گرفتن ویزای آمریکا به امارات متحده‌ عربی رفتند و متأسفانه ۷ نفر از ۱۰ نفر موفق به گرفتن ویزا نشدند و برنامه هم به همین دلیل حدود ۳ ماه به عقب افتاد...در دور دوم تعداد بیشتری موفق به گرفتن ویزا شدند و در تهایت تیم ۹ نفره‌ی انجمن شامل افراد زیر در ۳۱ آگوست از راه دوبی و با شرکت هوایی امارات عازم سان فرانسیسکو شد ... "  

ظاهرا یکی از قطعات این پازل ، گزینش بوده است . اما این که با چه معیارها و ضوابطی انتخاب ها انجام شده و اساسا توسط چه هیئتی و ... قرار نیست اطلاعاتی داده شود !!  و پرسشی ساده : چرا توسط انجمن کوه نوردان برای این موضوع ( اعزام تیم به امریکا ) هیچ گاه فراخوان همگانی برای آگاهی و اطلاع تمامی اعضای تشکیلاتی و هم چنین افکار عمومی جامعه کوه نوردی ایران منتشر نشده است ؟ دلیل این همه پنهان کاری چه بوده است ؟ نمی خواهیم پیش داوری و یا قضاوتی زود هنگام داشته باشیم اما آیا سفر به امریکا ، آن یگانه فرصت ممتاز و نادری بوده است که هیئت مدیره ترجیح داده در حیطه ی خود و حلقه ی یاران و دوستان پیرامون (!!) پروژه را بدون انتشار حتی یک خط خبر و اشاره به سرانجام برساند ؟ چرا که فقط در چنین مواقعی :  اعضای تشکیلاتی و افکار عمومی نامحرم تلقی می شوند !!

.انجمن کوه نوردان ، رفتار سالم و مسئولانه ای در کوه نوردی ایران ندارد و برای یکی از بارزترین مثال های این ادعا می توان به آخرین مجمع عمومی برای انتخاب هیئت مدیره ( همین هیئت مدیره فعلی ) اشاره کرد : آن جا که رئیس مجمع با لحنی قاطع و رسا (!) اعلام می کند که برای عضویت هیئت مدیره فقط کسانی می توانند کاندید شوند که از عضویت تشکیلاتی آنان یک سالی گذشته باشد و بعد ذبیح اله حمیدی نامی کاندید می شود و از سر اتقاق انتخاب هم می شود که از عضویت او چند روزی بیش نگذشته بود و ... عباس محمدی که بعدها در اظهار نظری شخصی می گوید : این استثنائی بود که ما در هیئت مدیره برای ایشان در نظر گرفته بودیم !! ... و براستی چه طنز تلخ و حکایت تاسف باری دارد این کوه نوردی در کشور ما !

.

هیئت مدیره ی انجمن کوه نوردان وظیفه دارد به اعضای تشکیلاتی خود و هم چنین افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان توضیح دهد که : دلیل عدم انتشار فراخوان همگانی برای این موضوع چه بوده است ؟ این افراد چگونه و با چه معیارها و ضوابطی انتخاب شده اند ؟ مگر نام این تشکیلات انجمن کوه نوردان ایران نیست ، پس چگونه است که در یک تیم ٩ نفره ، سه عضو از باشگاه دماوند حضور دارند ؟ آیا بهنام ناصحی واقعا عضو تشکیلاتی انجمن کوه نوردان است ؟ و هم چنین ارائه ی گزارش دقیق ، شفاف و صادقانه ی مالی از هزینه های سفر ! ... چه مقدار توسط خود شرکت کننده گان بوده است و چه مقدار توسط انجمن و پول اعضا ؟ وقتی حتی یک ریال از بودجه و صندوق خود انجمن و به عبارتی حق عضویت اعضا هزینه شده باشد باید گزارشی روشن و شفاف و صادقانه ارائه شود . وقتی حتی یک ریال از بودجه و صندوق خود انجمن و به عبارتی حق عضویت اعضا هزینه شده باشد، آن وقت دیگر این حق طبیعی اعضای تشکیلاتی و افکار عمومی ست که انتظار داشته باشند برای گزینش و انتخاب اعضای تیم بر مبنای عدالت و بدون تبعیض و استثنا و پارتی بازی و ... از طرف هیئت مدیره توضیح داده شود . پاسخ گوئی وظیفه ی هیئت مدیره است ! 

.

آقای نادر ضرابیان سرپرست گروه کوه نوردی لواسان و عضو انجمن کوه نوردان نیز انتقاد و اعتراض خود را در بخش نظرات خواننده گان وبلاگ آرام کوه چنین بیان کرده است : " در مورد انتخاب نفرات شرکت کننده در سفر آمریکا ابتدا قرار بر این بود که این نفرات از بین گروه های فعال انجمن انتخاب شوند که بعد این رویه تغییرکرد . پرسشی از شما داریم : چگونه است که اعضای محترم هیات مدیره پای ثابت تمام سفرهای خارجی هستند و وقت کافی هم دارند ولی وقتی برای بهترشدن روند حرکت انجمن به شما راه کار ارایه می دهیم می فرمایید که کار ما داوطلبانه است و بیشتر از این توان و وقت نداریم ؟!  "

 

عباس محمدی ، عباس ثابتیان و فرنوش رئیسی اعضای هیئت مدیره انجمن در سفر فرانسه ( زمستان ١٣٨٨ )

.

.

عباس محمدی و عباس ثابتیان اعضای هیئت مدیره انجمن در سفر امریکا ( تابستان ٨٩ )

.

************************************

پی نوشت :

_ با توجه به اولین عکس این پست و فیزیک بعضی از نفرات ، پیشنهادی هم برای هیئت مدیره ی انجمن کوه نوردان داریم : موضوع سفر " پروژه ی مبادله ی کوه نورد " بود . بد نیست برای حفظ آبروی کوه نوردی ایران در مبادله های بعدی و در کنار آن ملاک و معیار و ضوابط دقیقی که  _ لابد _ دارید به میزان و اندازه ی چربی دور شکم افراد مورد مبادله هم توجه کنید !! ... این پیشنهاد فقط یک شوخی بود کسی به دل نگیرد ...

_ دو عکس مربوط به سفر امریکا از وبلاگ حسن نجاریان گرفته شده است .

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٠ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ .

..

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٩ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انجمن کوه نوردان : گردش در مدار آشفته گی و بی نظمی

به نظر می رسد برای شرکت کننده گان در نشست های ماهانه ی انجمن کوه نوردان  مواجهه با  بی نظمی ، بی برنامه گی و آشفته گی در جریان برگزاری جلسات ، دیگر امری معمول و عادت شده باشد . وقتی از جماعت ، صدائی بلند نمی شود و همه خاموش و منفعل می آیند و خاموش تر و منفعل تر می روند ، وقتی کسی انتقاد و اعتراضی به هیچ چیز و هیچ کس ندارد ، وقتی ... آن گاه در اجتناب ناپذیرترین و در عین حال خوش بینانه ترین تاویل فقط می توان از خو گرفتن و عادت جماعت سخن گفت . خو گرفتن و عادت به " بی نظمی ، بی برنامه گی و آشفته گی !! "   و البته چنین تاویلی ، در روزگار فعلی و جامعه ای که در آن زندگی می کنیم ، نباید چندان غیرمنتظره و عجیب باشد !!

.

یکی از بارزترین جلوه های بی نظمی ، بی برنامه گی و آشفته گی تشکیلاتی انجمن کوه نوردان را می توان در تفاوت های آشکار برنامه ی از قبل اعلام شده با برنامه ی در عمل اجرا شده  نشست های ماهانه ی این تشکل سراغ گرفت .  گزارش رسمی جلسه ی مرداد ماه انجمن در وبلاگ آرام کوه منتشر شده است . گزارشی که بنا به ماهیت خود _ یعنی همان رسمی بودن !! _ نمی تواند راوی خوب و صادقی برای بیان تمام واقعیت های آن جلسه باشد .  این که :  بخش طولانی معرفی نوربرت دوملو کوه نورد انگلیسی و توضیح کوه های کشورش با نمایش اسلاید، جزو برنامه ی اعلام شده نبود و گزارش کش دار و طولانی همراه با نمایش فیلم عملیات نجات دو دیواره نورد خراسانی در علم کوه  و مراسم کش دارتر و طولانی تر تقدیر و تشکر از مجریان و دست اندرکاران آن هم ، جزو برنامه ی اعلام شده نبود و سخنرانی طولانی عباس ثابتیان برای ارائه گزارش شرکت در یکی دیگر (!!)  از نمایشگاه ها و جشنواره های کشور فرانسه همراه با نمایش اسلاید هم ، جزو برنامه ی اعلام شده نبود و ... بالاخره این که : برای ارائه ی گزارش و نمایش فیلم پیمایش دره ی تنگ زندان توسط محمدرضا احمدیان _ که می توانست بسیار جذاب و نفس گیر باشد _ و اتفاقا (!!)‌ جزو برنامه ی از قبل اعلام شده هم بود ، فقط ٢٠ دقیقه ی پایانی ماند و نگاه های سرشار از حسرت و افسوس جوانی که لابد روزها و هفته ها برای تهیه و ارائه ی گزارش خود در چنین موقعیتی زحمت کشیده بود و ... باقی قضایا  .  بله ، و لابد باید طبیعی هم باشد _ و در زمره ی همان خو گرفته ها و عادت شده ها _ که در گزارش های رسمی از بیان این گونه واقعیت ها اثری نبینیم !!

.

در گزارش رسمی نشست مرداد ماه انجمن کوه نوردان ، یکی _ دو نکته ی ناگفته و از قلم افتاده ی دیگر هم وجود داشت . از جمله  :  پر حرفی های بیش از اندازه ، بی ربط به موضوع و در اغلب مواقع آزاردهنده ی مجری جلسه جواد نظام دوست که آشفته گی و بی برنامه گی موجود را تشدید کرده بود و هم چنین نیش و کنایه و متلک های غیر قابل تحمل او به خانواده ی محترم سامان نعمتی برای قضائی کردن روند پیگیری ها و جست وجوی حقایق مرگ فرزندشان در برنامه ی نانگاپاربات تیم باشگاه دماوند ! نمایش جواد نظام دوست  هنگام اعلام خبر تاریخ و ساعت ورود لیلا اسفندیاری که با بیان  " متهم لیلا اسفندیاری "  و این که " قرار است بعد از فرودگاه مستقیم به اوین برود " و تلاش او برای خنداندن جماعت هنگام ادای این جملات ، براستی منزجر کننده بود . طرفداری و جانبداری متعصبانه ی آدم هائی مانند جواد نظام دوست از دوستان باشگاه دماوندی اش بر کسی پوشیده نیست اما این که آیا حق دارند با استفاده از امکانات و مسئولیتی که به آنها سپرده شده ( تریبون رایگان و مجری جلسه ای عمومی بودن ) و در شرایطی که هیچ عضوی از خانواده ی محترم سامان نعمتی در جلسه حضور ندارد تا توضیحی دهد و دفاعی داشته باشد ، هر کنایه و متلکی را که می خواهند و علیه هر کسی بر زبان آورند ، سوالی ست که مدیران انجمن باید بدان پاسخ گویند . آیا هیئت مدیره ی فعلی انجمن کوه نوردان این ظرفیت را دارد که در یکی از نشست های آتی ماهانه ، زمانی را برای خانواده ی محترم سامان نعمتی در نظر بگیرد تا آنان نیز در باره ی اجبار خود برای قضائی کردن روند مسائل برنامه ی نانگاپاربات سخن بگویند و از خود در مقابل نیش و کنایه های امثال جواد نظام دوست ها دفاع کنند ؟

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٩ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ " اثبات صعود " بحثی جدی در کوه نوردی امروز جهان است !

1 سپتامبر 2010- در بحبوحه اختلاف نظر مطرح شده در مورد صعود سال 2009 اوه یون-سان به قله کانگچن جونگا ، که فدراسیون کوه نوردی کره بطور رسمی در پنج شنبه گذشته مورد سوال قرار داد ، جزئیات قابل تامل هستند . یکی از مورد بحث ترین مسائل ، عکس ارائه شده توسط خانم اوه به عنوان عکس قله است ، که او را در زمینی ترکیبی نشان می دهد که متفاوت از قله پوشیده از برف کانگچن جونگا است.این عکس بوسیله یکی از اسپانسرهایش بنام بلک یاک به عنوان عکس قله توزیع شد ، که بعدا اولین دیدگاه های انتقادی را به میان آورد.در کنفرانس مطبوعاتی که در دسامبر 2009 در سئول برگزار شد ، یون – سان توضیح داد که عکس  به علت بادهای شدید در قله در جایی زیر بلند ترین نقطه گرفته شد .

برای روشن شدن واقعیت برای یکبار و برای همیشه ، سایت اکس وب از طریق ایمیل از خانم اوه در مورد این عکس پرسید تا جواب دهد. اوه جواب داد:" عکسی که دیده اید در نقطه ای پنج تا ده متر زیر قله گرفته شد." در مورد گزارشی  کامل در مورد تمام 14 قله 8000 متری صعود کرده اش ، یون – سان گفت که امیدوار است اسناد را تا 31 سپتامبر تحویل دهد. او توضیح داد:" برخی موضوعات فوری دارم که باید به آنها بپردازم."

سایت اکس وب از این کوه نورد کره جنوبی خواسته است که عکسی بزرگتر همراه با جزئیات بیشتر ارائه کند ( مثلا آیا  طناب ثابت به هارنس او متصل بوده است  یا خیر ، که اینگونه به نظر می آید) . در ضمن ، از تعدادی از صعود کنندگان به قله کانگچن جونگا هم خواسته شد تا این عکس را چک کنند ، و آن را با عکس قله خودشان مقایسه کنند ، و در صورت امکان صحت و سقم آن را بررسی کنند.

ترجمه از سایت: http://explorersweb.com/everest_k2/news.php?id=19626

از وبلاگ : کوه نوردی ، ورزش و سلامتی

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٩ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رامین شجاعی چرا کاظم فریدیان را ...

رامین شجاعی در وبلاگ خود و طی یادداشتی با عنوان " نقدی بر کلاغ ها ٢ "  توضیح داده است که چرا صفاتی مانند پلید ، مزور ، دروغ گو ، متکبر ، حسود ، متوهم و حراف را به کاظم فریدیان نسبت داده و دلایل بروز این میزان خشونت کلامی در متن های او را در کجا باید جست و جو کرد :

.

{ حالا به طور خلاصه چند تا از مصادیق این صفاتی که به فریدیان نسبت دادم رو ذکر می کنم . همه شون هم توی پرونده برودپیک موجوده :

عطش شهرت: اشاره به گفته خودش که گفته بود  "من می خوام مشهور بشم . من می خوام مثل مسنر مشهور بشم . "  تا نشون بدم قسمتی از دلایل بوجود اومدن این حواشی عطش اون به شهرته .

 
حسادت کهنه : اشاره ام به مخالفت اون با مسئولیت فنی من در برنامه برودپیک آقای موسوی نژاد (که از تشکیل دو جلسه فراتر نرفت) تا نشون بدم این حسادت قسمتی از انگیزه های اون برای پاشوندن تیم دو نفره ما بود .

 

رفتار متکبرانه : اشاره به متن فریدیان راجع به وقتی که سوار هلی کوپتر بودند و گستاخی اش به خلبان .


حراف : هر کسی که فریدیان رو بشناسه میدونه اون پرحرفه . پرحرفی فی نفسه صفت بدی نیست اما وقتی کسی با پر حرفی می خواد مقاصد سوء خودش رو پیش ببره به نظر من مصداق آدم حرافه .


دروغ گویی : ...  اما در پرونده برودپیک می تونم به دروغ اون در مورد هزینه کردنش از اندوخته شخصی اش برای مخارج من بگم .


مزورانه : اشاره ام به صحبت های خصوصی و نیمه خصوصی (در جلسه انجمن و جلسه بررسی که در دفتر انجمن برگزار شد) که خیلی راحت همه چیز رو می گفت ولی بعد توی گزارش کتبی رسمی اش هیچ اشاره ای به اون نمی کنه .

خیانت در امانت : این یک اصطلاح حقوقیه و دقیقا مصداق کاریه که اون با بارهای من کرد؛ بارهای من پیش اون امانت بود. اونهم بارها رو گرو برداشته بود تا حساب دیگه ای رو تسویه کنه.


افترا : افترای اون راجع به سرکیسه کردن جامعه کوه نوردی توسط من که با عدد و رقم نشون دادم چنین چیزی صحت نداره .


روش های استالینی : وقتی کسی برای پیشبرد اهدافش هیاهو، دروغ، و افترا رو پیش میکشه من به اون روش استالینی می گم .


پلیدی : راستش رو بخواهید وقتی این متن رو می نوشتم برای خودم هم جای سوال بود که چطور این همه صفت های منفی در یک نفر جمع شده. برای همین نوشتم     " وقتی به اندازه کافی انگیخته شده باشد"  }

..

رامین شجاعی در  وبلاگ داستان کوه

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٩ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طرح روز

 

                         ایران مقام اول تعطیلی در جهان را دارد    از : فیروزه مظفری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ارتفاعات زاگرس بارانی می‌شود

بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی در دو روز آینده در برخی نقاط ارتفاعات زاگرس مرکزی در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب رشد ابر و وزش باد و بارش پراکنده پیش بینی می شود . سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد : از روز پنجشنبه نیز با نفوذ هوای خنک از سواحل دریای خزر در مناطقی از استان اردبیل و ارتفاعات البرز رشد ابر، وزش باد و بارش باران و در نوار شمالی کشور کاهش نسبی دما پیش بینی می شود .

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مصاحبه ای با نسرین عبدالرحیمی بانوی قهرمان سنگ نوردی

" به نظر شما علت ضعف تیم استان تهران چیست؟  عدم توجه هیئت کوه نوردی در عرصه سنگ نوردی ، عدم برگزاری مسابقات منظم و مکرر و کم انگیزه شدن افراد به ضعف و تخریب روحیه ، عدم تامین هزینه های شرکت کنندگان در مسابقات و نداشتن لباس های متحد الشکل در مسابقات کشوری ، اختصاص بودجه های گزاف و کلان به صعود های کوه نوردی ، عدم حمایت از ورزشکاران مدال آور توسط هیئت استان ، اختلاف در سطح امکانات و رسیدگی و توجه به سنگ نوردان تهران در مقابل سنگ نوردان شهرستان های دیگر .

اگه اطلاع داشته باشید هم اکنون اردوهای آماده سازی تیم ملی صعودهای ورزشی است ،‌ چرا حضور تهران خیلی کمرنگه ؟  من به این اردو دعوت شدم (اردوی تیم ملی) ولی به دلیل انتخاب اعضای اعزامی توسط فدراسیون و حکومت سیستم پارتی بازی در سه ،‌ چهار دوره قبل در این اردو شرکت نکردم و انصراف دادم چون شرکت در این اردوها مساوی است با هدر دادن وقت و در نهایت تخریب روحیه قهرمانان . کلا مربیان تیم ملی بانوان صلاحیت برنامه دادن و علم تمرین را ندارند ... "

متن کامل این مصاحبه در وبلاگ الهه افشار :

http://climbingtherock.persianblog.ir

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ادامه فعالیت کوه آتشفشان در جزیره سوماترا اندونزی

 

کوه آتشفشانی سینابونگ درمنطقه کارو جزیره سوماترا اندونزی که از دو هفته پیش فعال شده، بار دیگر با قدرت بیشتری فعال شده به گونه ای که خاکستر ناشی از آن تا ارتفاع ‪ ۵‬هزارمتری پرتاب شد . به نقل از خبرگزاری چین (شینهوا) :  قدرت انفجارهای درونی این کوه آتشفشانی به قدری زیاد بود که از فاصله ‪۱۲‬کیلومتری صدای آن شنیده می‌شد و خاکسترهای ناشی از آن تا شعاع ‪ ۶‬کیلومتری پراکنده شده است. این گزارش حاکی است ، این کوه آتشفشانی فعالیت خود را پس از‪ ۴۰۰‬سال از سرگرفته و موجب آواره شدن بیش از ‪۲۸‬هزار نفر شده است .  ایرنا

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

تظاهرات در کشمیر  _ خبرگزاری رویترز

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه های آلپ : نجات زنی 78 ساله !

زن 78 ساله فرانسوی که از آلزایمر رنج می‌برد پس از یک هفته مفقودی در یکی از جنگل‌های کوهستان آلپ ، پیدا شد.  میشل ریوتون  78 ساله که در بیمارستانی در شهر «تونون لبن» در نزدیکی آلپ بستری شده به خبرنگاران گفت : دیگر کافی است ، نمی‌خواهم هیچ جنگلی را ببینم ، می‌خواهم به یک خانه‌ سالمندان بروم .  ریوتون گفت که یادش می‌آید یکشنبه 29 اوت پس از ترک منزلش برای پیاده‌روی به جنگل رفته، سپس از یک گودال پایین افتاده و به خواب رفته است . این زن فرانسوی در حالی که ژاکت نازکی به تن داشت ، شش شب را در فضای باز جنگی به سر برد و در تمام این مدت به غیر از آب باران که روی صورتش می‌ریخت و دو بیسکویت که در جیب ژاکتش بود ، چیزی دیگری برای خوردن نداشت . ایسنا

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کامنت روز

خطاب به عباس ثابتیان و هیئت مدیره ی انجمن کوه نوردان :

" درود بر شما . در مورد انتخاب نفرات شرکت کننده در سفر آمریکا ابتدا قرار بر این بود که این نفرات از بین گروه های فعال انجمن انتخاب شوند که بعد این رویه تغییرکرد . پرسشی از شما داریم : چگونه است که اعضای محترم هیات مدیره پای ثابت تمام سفرهای خارجی هستند و وقت کافی هم دارند ولی وقتی برای بهترشدن روند حرکت انجمن به شما راه کار ارایه می دهیم می فرمایید که کار ما داوطلبانه است و بیشتر از این توان و وقت نداریم ؟!  "

نویسنده : گروه کوه نوردی لواسان       در وبلاگ : آرام کوه

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نجات گمشده گان کوه خشچال

رئیس اداره جمعیت هلال احمر تنکابن گفت : هشت نفر از کوه نوردان تهرانی که به مدت سه روز در  ارتفاعات سه هزار تنکابن و الموت قزوین گم شده بودند امروز  _ دوشنبه _   در جریان گشت زنی یک فروند چرخبال شناسایی و نجات یافتند . یدالله صالحی افزود : این کوه نوردان در دره‌های واقع در ‪ ۶۰‬کیلومتری روستای نوشا تنکابن شناسایی شدند و با نور آیینه محل استقرارشان را به سرنشینان چرخبال اطلاع دادند . وی اظهار داشت : تیم امدادی حاضر در چرخبال این کوه نوردان را به شهر تنکابن منتقل کردند . به گفته وی چهار نفر از اعضای این جمعیت در عملیات تجسس کوه نوردان شرکت داشتند .

خبرگزاری ایرنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

پناه از باران های شدید در جنوب هند _ خبرگزاری رویترز

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ غارهای طبیعی استان ایلام : ناشناخته در میان کوهستان ها

 

وجود بیش از 18 غار طبیعی در استان کوهستانی ایلام که هر کدام دارای جاذبه های خاص گردشگری می باشد این استان را به یک مکان مناسب برای گردشگران تبدیل کرده است  . ولی این غارهای آنگونه باید ، برای گردشگران شناخته شده نیستند . استان ایلام به دلیل کوهستانی بودن دارای جاذبه طبیعی گردشگری بسیاری از جمله غارها، تنگه ها، دره ها و ...

متن کامل گزارش خواندنی خبرگزاری مهر در لینک زیر :

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=1140777

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٢ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بلایای طبیعی در بخش مهمی از جهان

در بخش اعظمی از جهان ، شرایط اقلیمی سخت و بلایای طبیعی ، زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار داده و فلج نموده است .  در حالی که طوفان های شدید ، ایالات متحده آمریکا و ژاپن را اسیر خود ساخت ، در تایوان زمین لرزه موجب رانش زمین گردید .  تند باد " Earl " جنوب ایالات متحده آمریکا را تهدید می نماید . این تند باد که جزایر کاراییپ را تحت تاثیر قرار داده است ، به رده چهارم شدت صعود کرده و بسوی پورتو ریکو در حال پیشروی است .  در بسیاری از مناطق ایالات متحده امریکا ، زنگ خطر بلای طبیعی بصدا درآمده است . سرعت این تند باد که بزرگترین تند باد ، بعد از تند باد آلکس می باشد، به ۲۱۵ کیلومتر در ساعت می رسد . مرکز هواشناسی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که سرعت این تند باد طی دو روز آتی، افزایش بیشتری خواهد یافت .  ژاپن نیز اسیر تند باد می باشد.  تند باد کومپاسو در جنوب ژاپن ، زندگی روزمره را فلج نمود . در نتیجه این تند باد نزدیک به ۲۰۰ سفر هوایی و تعداد بسیاری سفر دریایی لغو گردید.  زمین لرزه ای به قدرت ۵ ممیز ۲ دهم ریشتر نیز تایوان را لرزاند و موجب رانش زمین گردید ...

گزارشی از سایت TRT

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

قربانیان سیل در پاکستان _ خبرگزاری رویترز

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ صعود شبانه ی " کلک چال "

برنامه ی صعود شبانه ی قله " کلک چال " در تاریخ ٩ شهریور ٨٩ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در این صعود : بهمن جباری ، حسین زند ، پیمان اوستام ، محمد میر ترابی ، یوسف دهقان نژاد ، ابراهیم نورانی ، حسین دهقان شعار ، حیدر نوروزی ، اصغر مرادی ، میثم کریمان ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ افزایش دمای هوای بیشتر نقاط ایران

سازمان هواشناسی اعلام کرد: بر اساس نقشه های پیش بینی هوا ، دمای هوای بیشتر نقاط ایران در سه روز آینده افزایش خواهد یافت . طبق اطلاعات استخراج شده از بررسی نقشه های همدیدی و آینده نگری در سه روز آینده برای برخی نقاط کشور مانند نواحی شمال غرب، ارتفاعات البرز و دامنه های زاگرس مرکزی و جنوبی، افزایش ابر، رگبار و رعد و برق و وزش باد نیز پیش بینی می شود .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کامنت روز

 خمارتم  آنا   "

بیا و یه پست بزار ... انگار شد صد و یکی

تو روحت  آنا  "

چون  دختر خوبی هستی دو تا کامنت میزارم تا آمار کامنتات  بشه صد تا

 .

از وبلاگ : آناپورنا

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ قله چهل چشمه : صعود خودروهای دو دیفرانسیل !!

" زباله های دیداری ، مین های بر جای مانده و یادگار جنگ ، خمپاره های عمل نکرده در دل کوهستان ، شکار بی رویه حیات وحش ، سوزاندن و نابودی گونه های گیاهی ، نوشتن سنگ ها و صخره های با اسپری های رنگی ، بر جای گذاشتن پلاکارد ها و بنر های تبلیغاتی بر فراز قله ، ایجاد مسیرهای متعدد پاکوب در دل کوهستان ، جاده کشی و سازه های بتونی و این بار در اعلان جنگی بی رحمانه و نابرابر، لشکر کشی ده ها اتومبیل هیئت اتومبیل رانی شهرستان سقز به قله ی چهل چشمه ! ... "

متن کامل این گزارش را در وبلاگ رامیار بخوانید :

http://lawansaqez.blogfa.com

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نوشاق در زیر پای ایرانیان

 

وبلاگ هیئت کوه نوردی استان همدان خبر صعود قله ی نوشاق را اعلام کرد  :   " آقای امین معین کوه نورد خوب همدانی ، طی تماسی با آقای حمید اولنج ، خبر موفقیت تیم اعزامی به افغانستان را داد . در متن پیام آمده است : پس از 17 روز تلاش طاقت فرسا ، یکشنبه هفتم شهریور در ساعت 16:30 قله نوشاق زیر پای ایرانیان قرارگرفت  "

http://hamedankooh.blogfa.com/post-234.aspx

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

آتشفشان اندونزی _  خبرگزاری رویترز

این آتشفشان در 4 قرن گذشته خاموش بود و فعالیتی نداشت و روز  یکشنبه 7 شهریور با فوران دود به آسمان ، ساکنان سوماترای شمالی در کشور اندونزی را در وحشت فرو برد . سپس صبح دوشنبه برای بار دوم بعد از 400 سال سکوت ، خاکستر و دود تا شعاع  2  کیلومتر به فضا فوران کرد . 

. 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گاوخونی در معرض خشک شدن

مسئولان اداره کل محیط زیست استان اصفهان هشدار دادند که 90 درصد تالاب بین‌المللی گاوخونی خشک شده و هم‌اکنون تنها لکه‌هایی از آب در این تالاب دیده می‌شود . در حالی که پیش از این کارشناسان نسبت به بحرانی شدن وضعیت تالاب بین‌المللی گاوخونی هشدار داده و گفته بودند که در صورت ادامه این روند نام این تالاب در فهرست تغییرات شدید اکولوژیکی تالاب‌های کنوانسیون رامسر قرار خواهد گرفت، اما متاسفانه سرانجام 90 درصد از این تالاب خشک شد . بررسی‌ها نشان می‌دهد ، اوضاع نامساعد اقلیمی و خشکسالی ، بهره‌برداری‌های بی‌رویه از آب زاینده‌رود ، کاهش آب ورودی به تالاب و افزایش آلودگی آب تالاب ناشی از پسماند صنایع و کشاورزی ، تالاب بین‌المللی گاوخونی را با خطر نابودی مواجه کرده است . جام جم

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ یادداشت های روزانه ...

فردا 31 آگوست و روز جهانی وبلاگ است . آغاز این نام گذاری از سال 2005 بود و علت آن را نیز چنین توضیح داده اند :  آگوست ماه هشتم تقویم میلادی است و اگر 31 آگوست را بصورت عددی بنویسیم بصورت 3108 خواهد شد. که شباهت خاصی به کلمه BlOg دارد. ازین رو تعدادی از وبلاگ نویسان آن را روز جهانی وبلاگ نامیدند .

.

_ به نظر می رسد باید واقعیت و فلسفه ی وجودی چنین  نام گذاری ها و مناسبت هائی را در جریان زندگی روزمره _ و به مثابه ی امری نمادین _ بپذیریم و با آئین ها و بازی های خاص آن کنار بیائیم . در سرزمین ما ، درک جدی گرفتن و توجه به چنین بازی هائی چندان دشوار نیست :  روز زن ، روز خبرنگار ، روز طبیعت ، روز دماوند و ... هر چه باشد چنین بازی هائی به خوبی می تواند در خدمت بزک کردن و لاپوشانی واقعیت های چه بسا دردناک و هولناک آن مقوله عمل کند و ... در پایان روز ، هر دو طرف ماجرا ( مردم و مسئولین ) را با خیالی آسوده و برای خوابی خوش روانه ی خانه هاشان کند !!  

.

_  فردا روز جهانی وبلاگ است و فقط امیدوارم در دیگر نقاط این کره ی خاکی ، این بازی ( روز جهانی ) از جوهر و سرشت دیگری برخوردار باشد و بتوان در ستایش و احترام آن ( وبلاگ ) چیزی نوشت .

.

یونس شکرخواه

_  به شخصه ، در تبیین اهداف و خط مشی وبلاگ کلاغ ها از اندیشه های دکتر یونس شکر خواه بسیار بهره برده ام . آن 4 الی 5 صفحه ی انتهائی در کتاب کوچک خبرنویسی مدرن که : " هر وبلاگ یک فضای اینترنتی است و نویسنده ی آن _ که به بلاگر و یا وبلاگر معروف است _ این فضا را با آمیزه ای از خاطرات ، خبرها و لینک هائی که دوست دارد پر می کند . وبلاگ ها خاطرات هستند و خبرهائی در باره خبرها . به نظر من نویسنده گان وبلاگ ها ، حکم راهنماها را در مناطق کوهستانی اینترنت دارند . درست است که آنها هر روز تجارب شخصی و یا خاطرات خود را برای دیگران بازگو می کنند اما همین که به لینک دهی رو می آورند ، تبدیل به راهنما می شوند و به قول کوه نوردها تبدیل به شرپا می شوند .این بلاگرها اعلام موضع هم می کنند . گاه و بی گاه نظرات خود را در مورد مهم ترین رویدادها بیان می کنند . پس از این جنبه هم می توان آنها را ابزارهای چک کردن واقعیت قلمداد کرد . بلاگرها در واقع دیدگاه های آلترناتیو و متقابل هستند در برابر دیدگاه های رسانه های حاکم ... وبلاگ ها فضایی را که رسانه های حاکم می خواهند مخاطبان را در آن محصور سازند تغییر می دهند ... و در واقع نوک تقابل وبلاگ ها و رسانه های چاپی در گستره یا فضای حاکم یا بافت حاکم است ... این بافت حاکم عملا یک گفتمان نوشتاری است . گفتمانی که رسانه های حاکم آن را حفظ می کنند و با ادبیاتی که به کار می گیرند عملا هر وضع موجودی را مطلوب جلوه داده و باعث می شوند تا روایت رسمی هر رویداد و تحول بر اندیشه مخاطب غلبه کند . نقطه ی ستیز وبلاگ ها و رسانه های چاپی در همین گفتمان نوشتاری قرار دارد ... نکته ی دیگر ، مجهول نویسی و معلوم نویسی است . مجهول نویسی برای گفتمان چاپی یک نقطه قدرت و نشانه ی حرفه ای بودن است نمونه : محافل آگاه بر این باورند که ... اما مجهول نویسی در وبلاگ ها اصلا وجود ندارد و اساسا یکی از سرگرمی های وبلاگ های پرقدرت مچ گرفتن از مجهول نویسی های نشریات بزرگ است . محور گفتمان وبلاگ ، روحیه صراحت و معلوم بودن است "

.

_ ضمن عذرخواهی از طولانی شدن متن ، روز جهانی وبلاگ را به تمامی دوستان وبلاگ نویس در عرصه ی کوه و کوه نوردی تبریک می گویم و این پست را تقدیم می کنم به علیرضا فرسنگی . دوست نادیده ای که به تازه گی با وبلاگ صعود به قله های دانایی خود را در آغاز این راه قرار داده است !

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ غار امجک

گزارشی تصویری و زیبا از غار امجک در :

سایت غارهای ایران http://www.irancaves.com/fa/reportdetail.aspx?ID=16

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ یادداشت های روزانه ...

_ فایده ای ندارد . درگیر شدن و کلنجار رفتن با آن نوستالژی عجیبی که در یک شنبه ای معمولی ، ناگهان سر راهت سبز می شود ، گریبانت را می گیرد و روح و روانت را از آن خود می کند ، فایده ای ندارد ! باید با آن کنار بیایم . حضورش را بپذیرم و بگذارم در گذران یک شنبه ای گرم و خاکستری در کنارم باشد . اما ... ریشه ی نگاه خود خواسته و نوستالژیک انسان به گذشته در چیست ؟ چه رمز و رازی ، چه معنایی در خاطرات مه آلود گذشته وجود دارد  که _ هر از گاهی _ ما را شیفته و مجذوب خود می کند ؟ آن دغدغه همیشه گی و هراس از تمام شدن ؟ نابودن ؟ مردن ؟

.

_ نامش علیرضا حسینی بود . شاعری که فقط یک کتاب کوچک از اشعارش به چاپ رسید  : شکست روایت ! شاعری بود که شعرهایش را زندگی کرد . شاید هم زندگی اش را شاعرانه ...

 شستش را

حواله کرد 

 به نجات غریق

و غرق شد در رویایی که تا زانوهایش نمی رسید

جسدش را که از شعر بیرون کشیدند

هنوز می خندید .

چند سال پیش ، در آرزوی هوای تازه ، بار سفر بست و رفت . اما خیلی زود ، همراه با جمعی دیگر از مهاجران غیرقانونی ، جسدش را از آب های یونان بیرون کشیدند . شاعری بود ...

.

_ آقای مجید باغینی پور کوه نورد خوب و فعال و استاد زبان شناس کرمانی ، امروز رنجش و خداحافظی خود را از دنیای وبلاگ نویسی کوه و کوه نوردی اعلام کرد : " ... انتظار من از ورزش کوه نوردی و به خصوص وبلاگ نویسان ورزش کوه نوردی بیش از این بود که می بینم . من انتظار داشتم که هر کوه نوردی به معرفی کوه های استان خود بپردازد , از مشکلات زیست محیطی بگوید که در یک برنامه دیده است , و از کودکان روستایی که بر سر راه او در برنامه ای سبز شده اند و معصومانه برایش آرزوی موفقیت در صعود به قله را داشته اند , عکسی در اینترنت بگذارد . انتظار داشتم کوه نوردان هم استانی اش را معرفی کند . انتظار داشتم گیاهان کوهستانی استان خود را در حد یک عکس گذاشتن معرفی کند . انتظار داشتم نشریات کوه نوردی استان خود را معرفی کنند تا دیگران هم آن ها را تهیه کنند . بسی انتظار داشتم . اما چه دیدم !  هر چه بود سطح بالایی نداشت اما می شد با گفتگو  کم کم به پیشرفت و بالا رفتن سطح وبلاگ ها امیدوار بود . اما اخیرا دور را به دست افرادی می بینم که بی هیچ ترسی و حتی با افتخار از واژه هایی زشت چون ( با عرض معذرت) «..ون» و «..وز» و ... استفاده می کنند و تازه به آن افتخار هم می کنند و می گویند شما نمی فهمید ! راست می گویند که جدا من نمی فهمم چه بر سر ورزش روشنفکرسزای کوه نوردی آمده است . ورزشی که بازتاب آن در رسانه میلیاردی چون اینترنت چنان متعفن شده است که خواندن برخی متون آن زیر لوای کوه نوردی مایه ننگ جامعه کوه نوردی است . به قول جلال اگر با کناس نشستی , هر چه نشود لباست بو که می گیرد . بی تعارف بگویم از آن نگرانم که وبلاگ نویسی کوه نوردی با این شرایطی که دارد, کوه نوردی را نیز از من بگیرد . پس باید انتخاب کنم و من کوه نوردی را انتخاب می کنم و وبلاگ نویسی کوه نوردی را به افراد فهمیده ای (!) چون بهره گیرندگان از آن واژه ها واگذار می کنم . باشد که با این کار , عطش پیروزی در بعضی دیگر از وبلاگ نویسان کوه نوردی , که تمام همت خود را در این مدت صرف شکستن ما دو تن کرده بودند , کمی فروکش کند ...  متن کامل در اینجا  " آقای باغینی پور را پس از انتقاد پیرامون رفتارهای نابخردانه ی تعدادی از شرکت کننده گان در صعود مشترک اهالی وبلاگستان کوه و کوه نوردی ، به سختی مورد تهاجم و توهین قرار دادند . خرد و متانت ، روحیه ی مسالمت جو و نجابت شریف این مرد دانشمند کرمانی اما تاب این میزان زشتی و پلیدی را نداشت و رفت . باغینی پور رفت تا شاید عطش فحاشان و دلقکان و هرزه نویسان اندکی فرو بنشیند . باغینی پور رفت تا سد م مد ها بمانند و در دنیای کوچک شان جشن پیروزی بگیرند .

.

_  نوکتورن Nocturne گونه ای موسیقی شبانه و آرام است . با حسی سرشار از تفکر و عشق و اندوه  . زیباترین و جاودانه ترین نوکتورن های تاریخ موسیقی را از آن شوپن می دانند  .   نوکتورن شماره ٢٠ شوپن می تواند شب را با عطر و طراوتی فراموش نشدنی همراه کند :

http://www.4shared.com/audio/QoytyGFc/F-Chopin_-Nocturne_No20_1830_.htm

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در جست و جوی حقیقت مرگ سامان نعمتی

تلاش های خانواده ی محترم سامان نعمتی برای دست یابی به  حقیقت  مرگ فرزندشان در برنامه ی نانگاپاربات گروه  اعزامی باشگاه دماوند هم چنان ادامه دارد . این خانواده  در آخرین اقدام خود ، فیلمی 9 دقیقه ای از برنامه را که به عنوان تنها مدرک موجود از تیم در روز حمله به قله در اختیار داشتند، جهت بررسی های بیشتر و دقیق تر به گروهی از کارشناسان متخصص سپردند که اکنون نتایج  تجزیه و تحلیل و یافته های آنان از فیلم کوتاه ارائه شده در 3 بخش منتشر می گردد :

1_ یافته های فیلم        دانلود

2_ یافته های تصویری    دانلود

3_ یافته های صدا          دانلود

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مرگ دریاچه ارومیه

در حالی که دریاچه ارومیه به عنوان بیستمین دریاچه بزرگ جهان با مساحتی حدود 483 هزار هکتار یکی از مهم ترین و با ارزش‌ترین اکوسیستم‌های آبی و بزرگ ترین دریاچه داخلی ایران به شمار می‌آید، جدیدترین آمارها نشان می‌دهد 250 هزار هکتار از این دریاچه که از سال 1354 در فهرست کنوانسیون حفاظت از تالاب ها (رامسر) ثبت شده است ، به شوره‌زار تبدیل شده ، سطح تراز آبی آن نیز به پایین‌ترین حد ممکن طی چند دهه قبل رسیده و شوری آن نیز با گذشتن از حد فوق اشباع به 340 گرم بر لیتر رسیده است که همین امر موجب شده «آرتمیا» به عنوان مهمترین موجود این دریاچه در آستانه نابودی کامل قرار گیرد . تمامی این مسایل حاکی از مرگ تدریجی و البته دردناک این دریاچه بزرگ ایران و بروز یک فاجعه زیست‌محیطی در این منطقه است این در حالی ست که به گفته کارشناسان پیش‌بینی می‌شود سطح آب دریاچه ارومیه تا 2 ماه آینده از حداقل تراز سال گذشته نیز پایین‌تر بیاید!

سایت تابناک

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جزئیات شاخص عملکرد زیست‌ محیطی‌‌٢٠١٠ ایران منتشر شد

شاخص جهانی عملکرد زیست محیطی سال 2010 میلادی نشان می‌دهد ایران در بخش تنوع‌زیستی ، آب ، آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی بر اکوسیستم ضعیف‌ترین عملکرد را در میان سایر شاخص‌ها به خود اختصاص داده است . بر اساس شاخص EPI 2010 که اخیرا منتشر شده است ایران توانسته در گروه بهداشت محیط تا حدود 70 درصد به اهداف پیش‌بینی شده دست یابد این در حالی ست که در گروه پویایی اکوسیستم که همان بخش اصلی محیط زیستی این شاخص جهانی است تنها به حدود 50 درصد اهداف دست یافته است که بدین ترتیب میانگین نمره ایران به عدد 60 و رتبه آن به 78 جهان رسیده است .  به گفته ی دکتر سعید متصدی، استاد دانشگاه بهشتی که بر روی شاخص‌های جهانی EPI ‌مطالعات زیادی داشته است  :  متاسفانه وضعیت محیط زیست کشور ما نسبت به سال 2005 میلادی بر اساس شاخص EPI که ردر تبه 53 قرار داشتیم هم‌اکنون 24 پله سقوط کرده است. عدم توجه سیاستگذاران و تصمیم‌گیران به مساله عملکرد مطلوب زیست محیطی با توجه ساختارهای شکننده و ناپایدار مدیریتی و نبود برنامه‌های بلند مدت در خصوص حفاظت از محیط زیست، مشکلات عدیده‌ای برای کشور ایجاد کرده است به شکلی که در این بخش می‌توان به عدم اجرای برنامه جامع کنترل آلاینده‌ها در شهرهای بزرگ و از همه مهمتر عدم اجرای کامل قانون برنامه چهارم توسعه در بخش محیط زیست اشاره کرد ...

گزارشی از همشهری آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٥ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دشت میشان در دامنه الوند تهدید می‌شود

دشت میشان که به میدانی با همین نام شهرت دارد ، یکی از بسترهای بکر طبیعی و منظر فرهنگی تاریخی گنج‌نامه همدان است . چندی پیش و در ادامه ساخت بخش‌های دیگر پروژه تفریحی و ورزشی تله‌کابین همدان ، ساخت دریاچه مصنوعی برای ماهیگیری در این دشت آغاز شده که گفته می‌شود علاوه بر احتمال بروز مشکلات زیست محیطی، منظر طبیعی الوند را خدشه‌دار می‌کند . جام جم آنلاین

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٤ ‎ق.ظ ; جمعه ٥ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ یادداشت های روزانه ...

_ پنج شنبه . پنج شنبه ای ساکت و آرام  . چقدر خوب است که آدم نگران هیچ چیز نباشد . دغدغه ی هیچ مسئله ای ، ذهنش را مشغول نکند . دلش ، شور هیچ واقعه ای را نزند و ... با خیالی آسوده بتواند مدت ها و مدت ها فقط به حرکت آرام پاره ابر سپیدی در گوشه ای از آسمان خیره شود . یا بتواند ، بخندد . با صدائی بلند ، بی دلیل و از عمق جان ! چنین پنج شنبه هائی کم پیش می آید ...

.

_ Ghost Dog ساخته ی جیم جارموش یکی از برجسته ترین و خلاق ترین فیلم سازان مستقل سینمای امریکا ست . روایت مرد تنهائی که بر بامی بلند و در کنار پرنده گان زندگی می کند و ... جیم جارموش در این فیلم ، همه ی رویاهای خاکستری و بی رنگ خود را به تصویر می کشد . روایتی نفس گیر از قرن بیستم و در آخرین روزهای آن . با مضمونی از خشونت ، تنهائی و اصالت .

 Ghost Dog در عین حال ، نمایش حس ستایش و احترامی ست که جارموش به همه ی عشق ها و معبودهای زندگی اش در دنیای سینما دارد . به لوک بسون و لئون . به ژان پیرملویل و  سامورائی . به کوروساوا و  راشومون . به کاپولا و پدرخوانده ها  . حس ستایش و احترامی که در تمامی لحظه های فیلم جاری ست . Ghost Dog  سینماست . سینمایی ناب .

.

_ در زمینه ی کوه _ نوشته های شخصی ، وبلاگ ماگما هم چنان یکی از بهترین هاست !  به فواد رضاپور برای دقت ، وسواس و کیفیت قابل تحسین پست هایش تبریک می گویم . ماگما می تواند الگوی خوب و کاملی برای آغازگران این عرصه ( وبلاگ نویسی کوه و کوه نوردی) باشد .

 

 و عکسی مربوط به پست آواز درخت خشک نارنج ...  که همراه با شعری از فدریکو گارسیا لورکا در ماگما منتشر شده است .

.

.

_ همیشه این توئی که می روی . همیشه این منم که می مانم .

 

_ والنجم اذا هوی ...  

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٤ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ National Geographic : Landscape Photos

.

.

.

.

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٤ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ع.عزیزاللهی : کمی تا قسمتی در باره سلسله صعودهای قلم !

" ... گویا بلای  " رابطه متقابل کیفیت و کمیت " در صعود های قلم نیز رسوخ کرده است ! هر چه سیر این سلسله صعودها را مرور می کنیم  با شرکت کنندگان بیشتری بلحاظ کمی مواجه می شویم که این بسیار عالی و خوب است اما  متقابلآ کیفیت های رفتاری و نوشتاری برخی از شرکت کنندگان آن ( تاکید میکنم برخی از شرکت کنندگان ) بصورت محسوسی با افت و افول مواجه است ! ساده تر آنست که بگویم جمع شما قاطی داره !  کافی ست مقایسه ای کنید بین گزارشات و نوشتار های شرکت کنندگان در اولین نشست وبلاگ نویسان کوه نورد ( پلنگ چال ) و نوشتارهای پنجمین صعود قلم ( مهرچال ) !

نمونه های این افت و افول بوضوح در ادبیات کسانی مثل  سونیا و  امین خادم و  برخی فحاشی های  با نام و نشان اندک نفراتی از شرکت کنندگان در صعود قلم پنجم آشکار است !

ضعف شخصیتی  معدود نفراتی که مورد انتقاد واقع شدند و تلاش غیر اخلاقی  آنان برای القاء این مطلب به سایرین که  " به همه ما توهین شده " و اصرار بر آن از جمله آفاتی ست که اگر اصلاح نشود   مستمسکی خواهد شد تا در برنامه های آتی هر آن کس که تاب انتقاد را ندارد خود را برای تاختن بر منتقد محق بداند !

 نسخه من برای این نقیصه این نیست که بگوئیم چه کسانی در صعود قلم  بیایند و چه کسانی نیایند . اصولآ کسی مالک صعود قلم نیست که برای آن تعیین تکلیف کند می گویم همه بچه های صعود قلم اهل یک خانواده  و همه صعودهای قلم متعلق به خانواده بزرگ کوه نوردی کشور است . اگر عضوی از ما به راه خطایی رفت نباید بواسطه عصبیت های گروهی خود  برای وی به به و چه چه حواله کنیم . با تذکری دوستانه به دوست و همنورد خود ، منشور اخلاقی صعود قلم را برای خوانندگان خود به نمایش بگذاریم . این تذکر می تواند اوج همان " خردورزی و متانت " ی باشد که فقدانش مورد انتقاد آقای نصیری واقع شد! ... "

.

متن کامل دیدگاه آقای عزیزاللهی را در لینک زیر بخوانید:

http://sooud-e-qalam.blogfa.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گرمایش زمین و افزایش بلاهای طبیعی

کارشناسان معتقدند ، اگر چه تمامی سوانح طبیعی را نمی‌توان حاصل جهان‌گرمایی دانست اما گرم‌تر شدن کره زمین بی‌گمان روزی چنان بلاهایی خواهد آفرید که سوانحی مانند سیل اخیر در پاکستان در برابر آنها ناچیز خواهد بود .  در هفته‌های گذشته اخبار مربوط به بلاهای طبیعی، از جمله سیل در پاکستان و رانش زمین در چین، جایگاه خاصی را در رسانه‌های جهان به خود اختصاص داد.  سیل ناشی از باران‌های موسمی پاکستان "سیل قرن" نامیده شد و وضعیت مناطق سیل‌زده‌ی این کشور همچنان خطرناک اعلام می‌شود. سیل و رانش زمین چین را به مصیبت افکند. آخرین گزارش‌ها از وضعیت ناگوار ده‌ها هزار تن از مردم شهر میلیونی دانگ‌دونگ در این کشور خبر می‌دهد. طغیان رودخانه‌ی یالو صدها واحد خانه‌‌ی مسکونی را در این منطقه ویران کرد و بسیاری از راه‌ها و وسایل ارتباطی در روستاهای اطراف و مرز بین چین و کره‌ی شمالی قطع شد. برخی از کارشناسان معتقدند که گرمایش زمین به بلاهای طبیعی شدت تازه‌ای بخشیده است. آنها تصور می‌کنند که اگر چه بارش باران‌های موسمی و چرخه‌های طبیعی آب و هوایی همیشه وجود داشته اما این پدیده‌ها با گرمایش زمین شدت بیشتری گرفته است . گرهارد مولرـ وسترمایر، کارشناس مرکز هواشناسی آلمان، معتقد است که با گرمتر شدن هوای اطراف زمین  "چرخه‌های آب و هوایی جهانی"  نیز شدت خواهد گرفت ، یعنی آب بیشتری تبخیر و ریزش‌های آسمانی بیشتر خواهد شد . با این همه وی هشدار می‌دهد که نباید همه‌ی بلاهای طبیعی را با این علت توجیه کرد. به طور مثال علت جاری شدن سیل در شهر دانگ‌دونگ چین نوسان‌های طبیعی منطقه‌ای است و نه گرم‌تر شدن زمین.  مجیب لطیف، از دیگر کارشناسان امور آب و هوایی، نیز معتقد است که جهان‌گرمایی نمی‌تواند سیل‌های اخیر آسیا و دیگر بلاهای طبیعی اخیر، مانند خشکسالی در روسیه، را توجیه کند. این بلاها می‌توانند حاصل "تصادف محض، افزایش جمعیت یا سیاست نادرست اسکان‌دهی" باشند . با این حال بسیاری از کارشناسان معتقدند که تغییرات آب و هوایی ناشی از گرم‌تر شدن کره‌ی زمین در آینده به چنان سوانحی منجر خواهد شد که تجربیات امروز ما در قیاس با آنها تنها حوادثی ناچیز خواهد بود .

گزارشی از  DW  WORLD

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طرح روز

                                                                   از علیرضا کریمی

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ یادداشت های روزانه ...

 

اولین نشست وبلاگ نویسان کوه نورد

نمایشی از خرد و متانت جمعی ...

.

و پنجمین صعود مشترک اهالی قلم (!!)

نمایشی از لوده گی و ابتذال فردی ...

.

تا کنون دو بار اعلام کرده ام که موضوع این برنامه از نظر وبلاگ کلاغ ها تمام شده است و دیگر نمی خواهم در این باره چیزی بنویسم . اما نمی گذارند . می خواهند به هر قیمتی که شده و با توسل به هر حربه ای ، خود را برنده و پیروز میدان این نبرد و تقابل خیالی وانمود کنند . متاسفم !

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ Mount Everest at Dusk

 Photograph by Jeff Davids

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳۸ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ این ماجرا درس هایی داشت !

" ... حداکثرش این است که مرا به ابن الوقت بودن متهم کرده است. مهم نیست . منافعی در کار نیست که لازم باشد رنگ بگردانم . دوباره می گویم . شاید بد فهمیده باشد . تمام آن چه من در چند پست نوشته ام برای خوش آمدن یا بدآمدن هیچ فردی نبوده است . تنها نظرم را گفته ام . هر کس هم از دو طرف می خواهد آن را در وبلاگش منعکس کند . از نظر من آقای نصیری رفتار دوستان صعود قلم را نقد کرد و این حقش بود . نوشته اش هم نقد بود و نه تخریب و هجو و هزل و... اما نقدی بود سخت گیرانه و می دانیم که او بی رحمانه همه را به نقد می کشد . می شد با واژه هایی نرم تر و ملایم تر نقد کرد . دوستان اهل قلمی هم اگر ناراحت بازتاب آن عکس ها بودند , چند روز که این عکس ها در اینترنت بودند چرا ناراحت نشدند؟    همان طور که واژه « ابهلان » را پس از نقد آقای نصیری درست کردند و « ابلهان » نوشتند, سال آینده هم رفتارشان را در صعود ششم , درست خواهند کرد و دیگر نه زبان شان را در هنگام عکس گرفتن در می آورند و نه شاخ بر سر یکدیگر می گذارند و اگر هم چنین کردند, در کامپیوترشان نگه می دارند و از این نوع بازتاب ها در اینترنت نخواهیم داشت . پس نقد آقای نصیری می تواند برایشان مفید باشد و باید ممنونش هم باشند . برای امثال من هم این ماجرا درس هایی داشت . این که یکی وبلاگی دارد , به این معنی نیست که الزاما متفکری است که ارزش وقت گذاشتن داشته باشد . وبلاگ نویس از معرفی کم خود در اینترنت بهره می گیرد و خود را در سطحی که گاهی شایسته آن نیست مطرح می کند و وقت دیگران را هدر می دهد. پس باید به دنبال راه حلی بود تا دوستان واقعی و همسنگی ( که گاه سطحی پایین تر است) یافت و من سرانجام به منظور فرار از سرگرمی های زائد اینترنتی, به پست الکترونیک در مقام راه حلی رسیده ام که مفید بوده است. شما قبول ندارید, نداشته باشید. "

.

متن کامل را در وبلاگ آقای باغینی پور بخوانید :

http://baghinipour.blogfa.com/post-1968.aspx

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رودخانه خشک شیراز اتوبان شد!

خیابان مهم تر از محیط زیست ... بخشی از رودخانه خشک شیراز اتوبان دو بانده شد تا شهرداری این کلان شهر در مقام عمل نیز ثابت کند که چندان عقیده ای به احیای رودخانه نداشته و از بستر آن فقط برای تسهیل در ترافیک شهر به صورت مقطعی استفاده می کند . گاهی مردم شهر شیراز در محاوره های روزمره خود وقتی صحبت از رودخانه خشک می شد با شوخی چنین می گفتند که بالاخره یک روز رودخانه خشک آسفالت می شود که اکنون روزهایی که مردم شهر فقط در شوخی های خود آن را به زبان می آوردند ، فرارسیده و شهرداری علاوه بر ایجاد کنارگذر در بستر رودخانه ، آن را دو بانده نیز کرده است !!

جام جم آنلاین

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شب ، کوه ، تنهائی !

                                                                                                                             عکس از سایت BBC

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ یادداشت های روزانه ...

_ شهریور اولین روز خود را با خنکای لذت بخشی در هوای صبح آغاز می کند . و با آسمانی نیمه ابری در بقیه ی روز  . و با نسیمی که از دور دست ها می آید و  بوی پائیز را بر تن خسته و گرما زده ی شهر بزرگ می کشد ... در گذر آرام و بی شتاب این نسیم ، برگ هائی لرزیدند . برگ هائی هم لبخند زدند . پیام روشن بود :  آماده شوید !  هجرت نزدیک است !  اینک هبوط !

.

_  به علت همان گرفتاری های زندگی روزمره نتوانستم روز پنج شنبه یادداشتی را به مناسبت سالروز کودتای سیاه ٢٨ مرداد ٣٢ برای وبلاگ کلاغ ها آماده کنم . یادداشتی که باید در باره ی درد و رنج و تنهائی عظیم پیرمرد در سال های تبعید نوشته می شد . نمی توانم خودم را برای چنین غفلت هائی ببخشم . اما امروز  _ و بی آنکه علت آن را بدانم _ به همراه و یار وفادار مصدق فکر می کردم . به دکتر فاطمی . مردی که در سحرگاه 19 آبان و در حالی که در تب می‌سوخت : ....  خواست بلند شود ، اما افتاد ؛ سربازان زیر بازویش را گرفتند و او را تا کنار جوخه اعدام بردند ... او با تنی بیمار و چشمانی باز در برابر سربازان ایستاد ... آخرین سخنان او این بود : بسم اله الرحمن الرحیم . پاینده باد ایران ! 

.

_ یکی از مهم ترین دست آوردهای رومن یاکوبسن ( زبان شناس و ادیب روسی )  بی شک ، پژوهش های او در باره ی زبان شعر است . او می گوید : شعر قاعده های قالبی را می شکند . زبان را ویران می کند . عادت ما را در نگرش به جهان ، هستی ، خویشتن و از این رهگذر خود ما را ، عوض می کند . شعر سازنده ی نظام دلالت های چند معنایی است . گذر از یک معنا به معناهای بی شمار . خواندن شعر از دریچه ی نگاه یاکوبسن ، زیبائی آن را دو چندان می کند : " چشمانت را باز کن ، می دانم ، دنیای رو به رو زیبا نیست ... تکرار خواهد شد ، تصویر زشت پرده ها و نقاب ها در تاریکی ... تکرار خواهد شد ، داستانی که پایانش ، آغاز داستانی ، با همان پایان است ... دنیای رو به رو زیبا نیست ، چشمانت را باز کن ، تا لحظه ای زیبا کنی ، دنیای مرا ... شهاب مقربین "

_ پایان اولین روز شهریور می تواند با قطعه ای موسیقی وصف ناپذیر همراه باشد . دعوتی برای  پرواز بلند و سبکبار روح و بشارتی برای "  توان دگر باره نو شدن "  .   با کنسرتو پیانوی شماره ٢ راخمانینف

.Rachmaninoff. Piano Concerto No. 2 in C minor, Op. 18

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بزرگترین تلسکوپ جهان در قطب جنوب

آژانس فضایی روسیه اعلام کرد ساخت بزرگترین تلسکوپ جهان به ارزش 271 میلیون دلار در سال 2011 تکمیل خواهد شد . این آژانس اعلام کرد اندازه این تلسکوپ از ارتفاع کلی آسمان خراش 102 طبقه‌ای امپایر استیت در نیویورک سیتی ، برج Sears در شیکاگو و مرکز تجاری جهانی شانگهای در چین بزرگتر است .  این تلسکوپ موسوم به «ایس کوب» توسط محققان و مهندسان دانشگاه ویسکانسین طراحی شده و اسپانسر آن موسسه ملی علوم بوده که قرار است به درون یخ‌ها در نزدیکی قطب جنوب جاسازی شود .  به گزارش ایتارتاس، این تلسکوپ قرار است به جست‌وجو و بررسی نوترینوهای حاصل از منابع پرخروش اختر فیزیک مثل انفجارات ستاره‌ای ، فوران پرتوهای گاما و پدیده‌های کیهانی شامل سیاه‌ چاله‌ها و ستاره‌های نوترونی ، بپردازد .  این تلسکوپ تقریبا به 5000 واحد نوری دیجیتال مجهز است که زیر یخ‌ها در عمق 4/1 تا 5/2 کیلومتری دفن خواهد شد . ایسنا

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱ شهریور ۱۳۸٩
تگ ها:
comment نظرات () لینک