فدراسیون کوه نوردی : اعلام نظر رسمی در باره ی نانگاپاربات سال 87

تصاویر ارائه شده دال بر صعود تیم باشگاه دماوند به قله نانگاپاربات نمی باشد ! ... بنا بر درخواست مرجع قضایی از فدراسیون در خصوص برنامه صعود تیم باشگاه دماوند به قله نانگاپاربات که منجر به مفقود شدن یکی از اعضای این گروه گردید و پرسش در خصوص صعود یا عدم صعود این تیم به قله ، فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی با حضور جمعی از کارشناسان و پیش کسوتان تشکیل جلسه داد. در این جلسه که ۳ ساعت به طول انجامید؛ فیلم ها و عکس های ارائه شده توسط تیم باشگاه دماوند و تصاویر صعود اخیر به قله «نانگاپاربات» مورد بازبینی و بررسی قرار گرفت و در مجموع نتیجه ی بررسی ها بر اساس فیلم ها و عکس های ارائه شده مؤید این بود که این تصاویر دال بر صعود تیم باشگاه دماوند به قله نانگاپاربات نمی باشد حاضرین در جلسه عبارت بودند از: رئیس فدراسیون محمود شعاعی ، هادی صابری ، مهدی داورپور ، پوریا پرچمی ، رضا کفاش ، سیدمرتضی موسوی ، کیومرث بابازاده ، مهدی شیرازی و حسین رضایی جهت ثبت و ضبط جلسه .

وبلاگ : کوه نوشت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


جشنواره ای بزرگ بر سینه ی بیستون !

.

آلبوم تصاویر خبرگزاری فارس  از  اولین جشنواره بین المللی سنگ نوردی در کرمانشاه :

http://www.farsnews.com/imgrep.php?nn=8907271016 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


تبریز : سالن سنگ نوردی !!

" ... این سالن چه در بخش آقایان و چه در بخش بانوان افراد زیادی را به تیم ملی معرفی کرده و حتی در این سالن کسی پرورش یافته که توانسته نایب قهرمان آسیا شود. آیا نباید از این قهرمانان حمایت بیشتر کرد؟  "

 گزارشی تصویری از وضعیت نامناسب سالن سنگ نوردی شهر تبریز :

وبلاگ: چرا کوه نوردی ...؟  http://aminfarid.blogfa.com  

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


میراث تاریخی جهان در حال نابودی

200 منطقه تاریخی در معرض تخریب ... صندوق بین المللی میراث جهانی اعلام کرد : بسیاری از بناهای تاریخی جهان به دلیل رشد جمعیت گردشگران و فقدان محافظت و مراقبت کافی در حال ویرانی هستند . بر اساس آمارهای صندوق بین المللی میراث تاریخی جهان ،‌ از مجموع 500 سایت تاریخی در 100 کشور فقیر و در حال توسعه جهان بیش از 200منطقه در حال تخریب قرار دارند . یکی از این مناطق مجموعه معابد آنکور وات کامبوج اعلام شده که به دلیل رشد 188 درصدی تعداد بازدید کنندگان آن از 840 هزار نفر در سال 2003 به 2.4 میلیون نفر در سال 2009، بخش‌هایی حالتی مخروبه را به خود گرفته است .  علاوه بر آن افزایش تعداد هتل‌ها و رستوران‌های اطراف معابد باعث شده اند تا 54 برج موجود در این مجموعه با خطر فرورفتن به زیر زمین مواجه شوند . طبق گزارش‌های این سازمان ، مناطق تاریخی تحت خطر دیگری نیز قرار دارند ، که از آن جمله می‌توان به مناطق باستانی سومری‌ها در جنوب عراق که به صورت گسترده‌ای غارت شده اند ، شهر تاریخ حسن کیف ترکیه که در خطر آب گرفتگی کامل به دلیل احداث سد قرار گرفته؛ منطقه کاشگار در غرب چین که محله‌های قدیمی آن به دلیل طرح‌های دولت برای مقابله با زلزله ویران شده اشاره کرد .

جام جم آنلاین

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


شناسنامه ی وبلاگ کلاغ ها و یک توضیح کوچک !

فرامرز نصیری . متولد ۵ آبان ١٣۴١ در تهران . متاهل . شغل آزاد .  ساکن تهران ، خیابان شریعتی ، خیابان پلیس ، کلیم کاشانی  . سابقه ی تشکیلاتی در ورزش کوه : عضویت در کانون کوه نوردان تهران در فاصله ی سال های ١٣۵٨ تا خرداد ١٣۶٠ که کانون به دلائل متعدد و به طور موقت تعطیل شد . عضویت در باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند در خرداد ۶۵ و سابقه ی ٧ سال حضور در هیئت مدیره این باشگاه به عنوان مسئول روابط عمومی . استعفا از باشگاه دماوند در خرداد ٨٢  و ... تلفن های تماس :   ٠٩١٢٨٢۶٧١٣٧ و ٠٩٣۵٢٣٢٠٩٨١ . مسئولیت کامل تمامی نوشته ها و مطالب مندرج در وبلاگ کلاغ ها بر عهده ی اینجانب است !

.

و یک توضیح کوچک :

وبلاگ کلاغ ها رسالت خود را در نوشتن نقد فقط  " طرح مشکلات " می داند  . جوهر کلیه نقدهای این وبلاگ ، که پیرامون مسایل مختلف ورزش کوه نوردی و محیط زیست سرزمین مان می باشد ، " پرسشگری " است . این وبلاگ با هیچ یک از اشخاص و نهادها و سازمان های مشخصی که در  نوشته های وبلاگ  از آنان نام برده و انتقاد می شود  ، نه تنها کوچک ترین مسئله شخصی ای ندارد ، بلکه بنا بر اصـــلی اخلاقی و طبیعی ، حق پاسخ گویی برای تمامی آنان را نیز محفوظ می داند  و در صورت ارسال هر گونه پاسخ و جوابیه از سوی این افراد و نهادها و سازمان ها ،  نسبت به انتشار کامل آن اقدام خواهد شد .  در نگرش اینـــــــــجانب ، ارسال پاسخ و جوابیه ، گامــــــی عملی در جهت ایجاد فضایی ســـــالم ، برای گفت و گویی انتقادی و سازنده ، تلقی شده و پیشاپیش دست شان را به گرمی و دوستی می فشارم .

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


و آنچه سبز است ...

چه سبز است دست های جهان

و سبزینه ی رودخانه که به سنگ ها می چسبد

سبز سبز

و چشم های تو    و اندیشه های من

و آنچه می دانیم که مثل برگ های درختان

سبز هستند

و سراب و تنهائی و خورشید سبز

و ماهتاب که سبزه ها را سبزتر می کند

و رفتن ما سبز خواهد بود

و مردن ما سبزتر

و به دست های آسمان می اندیشم

و آب رودخانه

و آنچه سبز است و همچنان سبز خواهند ماند

سبز سبز  

.

 

شعر از  :  بیژن جلالی

عکس : فرامرز نصیری

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


تکوین !

.

در آغاز ، جهان آبی نبود

تو در آن نگریستی

و آسمان ،

ابرش را بارانید .

و دریا ،

توفانش آرامید

چشمانت را از من مگیر

تا اندوهم را بگریم .

 

                                        ضیا موحد

 

 

عکس از فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


یادها ...

.چمدانش را برمی دارد و می رود

کلمه ای

          از او بر جای می ماند

                         که در آن گریسته است .

کلمه را برمی دارم و

                         می خندم .

                                                                    مسعود کریم خانی

.

******

عکس از ویکتوریا کیانی راد

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


چشم انداز

.

سکوت که می کنی

مثل درخت سرو

یا منظره ای مه آلود می شوی ...

.

.

عکس: فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کرمانشاه : آغاز جشنواره ی سنگ نوردی

به گزارش پایگاه خبری جشنواره : در دومین روز برگزاری جشنواره ؛ سنگ نوردان در 13 گروه اقدام به صعود مسیرهای قبلی و از پیش تعیین شده نمودند. ضمن اینکه گروهی از بانوان شرکت کننده موفق به گشایش مسیر های جدید بر روی دیواره شدند.

وبلاگ کوه نوشت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


چین : اجلاس کوه‌های مشهور جهان

دومین اجلاس کوه‌های مشهور جهان روز سه شنبه با حضور نمایندگانی از ‪ ۲۰‬کشور جهان درمنطقه کوهستانی لوشان در استان جیانگ شی در شرق چین آغاز بکار کرد . در این اجلاس سه روزه که با هدف بحث و تبادل نظر درباره راه‌های حفاظت از میراث طبیعی و توسعه صنعت گردشگری برگزار شده است، بر ضرورت همکاری و تبادل اطلاعات میان کشورهای مختلف جهان تاکید شد.  نمایندگانی از کشورهای آمریکا ، اسپانیا ، فرانسه و ژاپن از جمله کسانی هستند که کوه‌های معروف کشور خود را در این اجلاس به طور مشروح معرفی خواهند کرد.  شرکت‌کنندگان در این اجلاس همچنین از نمایشگاه عکس کوه‌های مشهور جهان که در حاشیه این اجلاس برپا شده است نیز دیدن کردند. لوشان کوهستانی است که نام آن را یونسکو در سال ‪ ۱۹۹۶‬میلادی در فهرست میراث فرهنگی و طبیعی جهان ثبت کرد .

خبرگزاری ایرنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

خیابان یا رودخانه ؟! بارش شدید باران صبح سه شنبه موجب آب گرفتگی معابر و خیابان های استان گلستان شده به طوری که خیابان های برخی مناطق به رودخانه هایی پرآب مبدل شده اند... ( خبرگزاری مهر )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


شب باشکوه کوه نوردی ایران !

جلسه ی گزارش صعود عظیم قیچی ساز به قله ی 8125 متری نانگاپاربات روز سه شنبه 13 مهر 89  در محل سالن قندی شرکت مخابرات ( خیابان شریعتی ) برگزار شد ..

مجری جلسه حسین رضائی نویسنده ی وبلاگ کوه نوشت بود . جوانی  با خرد و متانت در خور تحسین و هم چنین گونه ای از شعور اجتماعی که ... می تواند در آغاز سخنان خود و پیش از هر چیز دیگری ، از شرکت کننده گان در جلسه بابت تاخیر نیم ساعته بوجود آمده عذرخواهی کند !  به شخصه از این که حسین رضائی در جمع وبلاگ نویسان حوزه ی ورزش کوه حضور دارد بسیار خوشحالم ! 

خانواده ی محترم زنده یاد سامان نعمتی نیز در جلسه حضور داشتند. جلسه ای که ابتدای آن به موضوع نمایشگاه عکس جشنواره « صعود به بام ایران در یک نگاه » اختصاص داشت و پس از قرائت بیانیه ی هیئت داوران و سپس معرفی و تقدیر از نفرات برگزیده ، نوبت به عظیم قیچی ساز رسید که برای ارائه ی گزارش خود به پشت تریبون دعوت شود ...

قیچی ساز گزارش خود را با لحنی بسیار آرام آغاز کرد . با کلماتی ساده و با لهجه ی شیرین و دوست داشتنی آذری  . در گزارش عظیم قیچی ساز از اغراق ، از جوسازی ، از قهرمان نمائی های دروغین و از بازی با کلمات خبری نبود . صعود او به نهمین قله ی مرتفع جهان با اقتدار تمام صورت گرفت . در شرایطی که اغلب تیم ها زمانی در حدود 40 روز را برای فتح نانگاپاربات صرف می کنند این کوه نورد توان مند ایرانی توانست فقط طی 14 روز این افتخار بزرگ را به نام کشورش به ثبت برساند  .  اما و با این حال در گزارش او  ، نه کسی شیرزن بود و نه کسی دلاور مرد . نه کوه ها به لرزه افتادند و نه آسمان به زمین آمد و برخلاف عملکرد اعضای آن تیم دیگر ( باشگاه دماوند ) که پیش و بیش از همه گان ، خود به تعریف و تمجید از خود برآمدند !! عظیم قیچی ساز در گزارش خود مفهومی قابل ستایش _ و البته فراموش شده در روزگار فعلی ما _ از احترام به نگاه و قضاوت افکار عمومی را ارائه کرد . 

این کوه نورد آذربایجانی  امسال توانسته بود دو قله ی بالای هشت هزار متری را در یک فصل صعود کند که در جای خود ، حرکتی ارزنده و به یادماندنی در تاریخ کوه نوردی کشورمان به شمار می آید . کیفیت صعود موفقیت آمیز او به قله ی نانگاپاربات می تواند نشان دهنده ی شان و قدرت کوه نوردی ما در این برهه از زمان باشد .

عظیم قیچی ساز روز سه شنبه 13 مهر 89 با ارئه ی گزارش خود ، شب با شکوهی را برای کوه نوردی ایران رقم زد . به او تبریک و خسته نباشید می گوئیم !

.

یاشاسین آذربایجان !  یاشاسین عظیم !

نخستین ایرانی فاتح نانگاپاربات !

.

********************************

.

پی نوشت :

سخنرانی همایون نعمتی ( پدر زنده یاد سامان ) یکی از نکات قابل توجه در جلسه ی گزارش صعود نانگاپاربات بود : " ... و امروز صعود آقای عظیم قیچی ساز به این قله _ که از ایران برای اولین بار بود _ بسیاری از ابهام ها را برای ما روشن کرد ... دست قدرت مند آقای عظیم قیچی ساز بر آخرین نقطه ی نانگاپاربات ، پاسخ گوی بسیاری از سوالات شد  ... اگر تا پیش از این فکر می کردیم نفر ( سامان ) فدای قله شده است امروز دیدیم که حتی قله هم توسط اینان فتح نگردیده ... و عکس هائی که امروز دیدیم بار دیگر یک سوال بسیار قوی را در ذهن همه روشن کرد : چه بر سر سامان آمده است ؟ ... و خدا که در جایی صدای سامان را برای ما در فیلمی که به دست مان رسید آشکار کرد و تمامی دروغ ها را کنار زد ... "

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


فقدان رفتار مسئولانه در انجمن کوه نوردان

عباس محمدی رئیس فعلی انجمن کوه نوردان

.

انجمن کوه نوردان رفتار مسئولانه ای در کوه نوردی ایران ندارد و اکنون در نمونه و مثالی دیگر ، می توان به اعزام پنهانی گروهی از اعضا و غیر اعضا (بهنام ناصحی ؟!) به کشور امریکا اشاره کرد . اعزامی که از آن به عنوان " پروژه ی مبادله ی کوه نورد " نام برده اند . 

انجام این به اصطلاح  پروژه ، در نهایت پنهان کاری بود : بدون فراخوان همه گانی و بدون هیچ گونه اطلاع رسانی جهت آگاهی تمامی اعضای تشکیلاتی و هم چنین افکار عمومی جامعه کوه نوردی ایران .

به نظر می رسد از دیدگاه عباس محمدی و دیگر مدیران فعلی این تشکل ، سفر به امریکا ، چنان فرصت یگانه و ممتازی بوده است که ترجیح داده اند در حیطه ی خود و حلقه ی یاران و دوستان پیرامون (!!) آن را بدون انتشار حتی یک خط خبر و اشاره عملی سازند . در تاریخ کوه نوردی ایران از این گونه رفتارهایغیر مسئولانه ی مدیریتی نمونه های چندانی دیده نمی شود و شاید لازم باشد به عباس محمدی از این  بابت تبریک بگوئیم  !!

عباس محمدی بعد از بازگشت _ از دومین سفر خارجی خود طی ٨ ماه گذشته به نام دبیر انجمن _ اقدام به انتشار توضیحات مفصلی در باره چگونگی شکل گیری و اعزام این تیم در سایت انجمن نمود اما حاضر نشد در مورد کلیدی ترین و مهم ترین پرسشی که در این زمینه وجود داشت پاسخ و یا توضیحی ارائه دهد : " چرا انتشار اولین خبر و اولین اقدام شما برای اطلاع رسانی به اعضای تشکیلاتی و افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان ، بیست روز بعد از اعزام تیم به کشور امریکا صورت گرفت ؟!  "

به عباس محمدی _ که اکنون ذوق زده و سرمست (!)‌ از مواجهه با دادن کیسه های مدفوع در بدو ورود به پارک ملی تیتان و پیشرفت های شگفت انگیز و خارق العاده ی امریکائی ها در احداث توالت (!) آخرین یادداشت های وبلاگش را به ثبت دست آوردهای زیست محیطی این سفر اختصاص داده است _ پیشنهاد می کنیم ضرورت پاسخ گوئی به اعضای تشکیلاتی و احساس مسئولیت در قبال افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی ایران را هیچ گاه فراموش نکند !  

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


افت 8 درجه‌ای دما در نیمه شمالی کشور

هوا از فردا سرد می شود . کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به شدت بارش باران در روز سه‌شنبه در سواحل جنوبی و شرقی دریای خزر ، گفت : دمای هوا از فردا بین 4 تا 8 درجه در نیمه شمالی کشور کاهش یافته و هوا سرد می‌شود . وی با اشاره به سیستم ‌بارش زایی که از فردا بعدازظهر از غرب کشور شروع می‌شود ، بیان کرد : شدت بارش در روز سه‌شنبه در سواحل جنوبی دریای خزر و سواحل شرق این دریاچه افزایش می‌یابد . کارشناس سازمان هواشناسی تصریح کرد: از بعدازظهر فردا نیز گستره بارش‌ها به تدریج به دامنه‌های البرز ، سواحل جنوبی دریای خزر و شمال شرق کشیده می‌شود . جام جم آنلاین

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


روزی روزگاری دریاچه ی مهارلو ...

دریاچه ی مهارلو در جنوب شرق شهرستان شیراز قرار دارد و یکی از زیست گاه های زمستانی پرنده گان مهاجر شمال ایران محسوب می شد . چشم انداز زیبای دریاچه ی مهارلو روزگاری این چنین بود :

.

اکنون _ و بنا به گزارش خبرگزاری مهر _ دریاچه مهارلو در پی خشکسالی‌های متوالی ، به شوره زار تبدیل شده و بخش اعظمی از آب خود را از دست داده است :

.

گزارش تصویری خبرگزاری مهر را در لینک زیر ببینید :

http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=124496

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


تغییرات اقلیمی و زیست‌محیطی، عنوان رشته‌ای جدید در آلمان

بررسی تغییرات اقلیمی و زیست‌محیطی "Global Change Ecology" عنوان رشته جدیدی است که از سوی دانشگاه بایرویت (Universität Bayreuth) در ایالت بایرن آلمان ارائه می‌شود. دانشجویان این رشته موضوعاتی همچون تغییرات زیست‌محیطی و آب و هوایی و تاثیرات آن بر اکوسیستم را مورد بررسی و تحقیق قرار می‌دهند.‌ اینکه آیا کشاورزان می‌توانند با کشت گیاهانی متفاوت تاثیری بر به تعویق‌انداختن خشکسالی و بارش نامنظم باران داشته باشند؟ پاسخ پرسش‌هایی از این دست را ‌می‌توان در رشته تغییرات اقلیمی و زیست‌محیطی جستجو کرددر این رشته دانشگاهی در هر ترم تنها ۲۰ دانشجو پذیرفته می‌شوند که از سرتاسر جهان برای تحصیل در دانشگاه شهر بایرویت درخواست می‌دهند . زمینه اصلی پژوهش‌هایی که تاکنون در رشته تغییرات اقلیمی و زیست‌محیطی صورت گرفته، علوم طبیعی بوده است. دانشجویان و علاقه‌مندان به رشته‌های زیست‌شناسی، شیمی، هواشناسی، کشاورزی و محیط زیست از جمله داوطلبان اصلی ورود به رشته تغییرات اقلیمی و زیست‌محیطی در دانشگاه بایرویت هستند ... دویچه وله

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عشق !

همیشه در برخورد با تکنولوژی دچار اضطراب و افسردگی می شد از چیزهایی که کمی پیچیده تر از قفل در بودند ، نفرت داشت . با آن که ابراز عشق به وسیله تکنولوژی را حماقت می دانست ، در شرایطی که او قرار داشت ، راهی به جز همین چیزهای نفرت انگیز برایش نمانده بود .   موبایل را برداشت و   به سختی با انگشت  شستش تایپ کرد : " هیچ گاه فاصله ها حریف خاطره ها نمی شوند ... همیشه دوستت دارم " و بعد با هر جان کندنی بود پیام را ارسال کرد . چند لحظه بعد پیغامی دریافت کرد : Sending Failed

بعد از چند بار تلاش ، خرس پاندا دیگر قانع شد نمی تواند از سیبری برای نامزدش در چین پیامی بفرستد .

 

                                                                                            مهدی عبدالی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


ناسا : رصد کوه های هیمالیا

ناسا ماهواره‌ای را برای رصد کوه‌های هیمالیا و تغییرات آب و هوایی پرتاب کرد . آژانس فضایی آمریکا سیستم جدید ماهواره‌ای را برای رصد و مونیتورینگ تغییرات آب‌وهوایی کوه‌های هیمالیا طراحی کرده است و ماهواره‌ای را برای این کار اختصاص داده است . کارشناسان نسبت به ذوب شدن یخ‌های کوه‌های هیمالیا هشدار دادند و اعلام کردند که این پدیده می‌تواند جاری شدن سیل را در پی داشته باشد .  بر اساس این گزارش حدود 1.3 میلیارد نفر به آب‌ها و یخ‌های کوه‌های هیمالیا وابسته هستند .  بسیاری از کارشناسان معتقدند که کوه‌های هیمالیا بعد از قطب جنوب و قطب شمال سومین قطب زمین است که سرشار از یخ است و آب شدن این یخ‌ها می‌تواند به ساکنان زمین صدمه وارد کند .

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


به مناسبت سالگرد تراژدی مهر

 

انگار مهر ۸۱ بود . از اعماق غار پراو ، خـود را چاه به چاه بالا می کشیدیم . در آن معبرهای دشوار و تاریک ، آفتابی نبود که  بر لبخـند چهره هامان بتابد . نسیمی نبود که از اندیشه های خیال انگیزمان بگذرد . برفی یا بارانی نبود کـه بر زمیــن های  تشنه ی روحمان ببــارد . به چاه ۱۸ رسیـدیم . درآنجا گـــذرگاهی بود برای پیوستن به ابدیت روشن جهان . ما از آن گذشتیم ...

.

یاد و خاطره شان گرامی باد . ویکتوریا کیانی راد و امیر احمدی . همنوردانی که بی دریغ و مهربان بودند .  به روشنی آفتاب  بودند .

   

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کشف تاریخی سیاره ای مانند زمین

 
New 'super-Earth' found in space
.
کشف سیاره‌ای با شرایط مشابه زمین که می تواند بستری برای حیات و سکونت بشر در آینده باشد آن چنان مهم و هیجان انگیز است که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است . به گفته دانشمندان ، این سیاره که در مدار ستاره‌ای کم فروغی به نام «Gliese 581» می‌گردد، سه برابر زمین جرم دارد و دقیقا در وسط منطقه قابل سکونت در حال گردش به دور ستاره است . به بیان دیگر ، ‌دقیقا در فاصله‌ای از ستاره قرار گرفته است که آب می‌تواند بر روی آن به شکل مایع بماند ،‌ نه این‌که یخ بزند یا به بخار تبدیل شود . میزان جرم این سیاره احتمال این که سیاره‌ای سنگی بوده و سطح جامدی داشته باشد را بالا می‌برد. به علاوه، به اندازه ای نیروی گرانش دارد که زمینه شکل گیری اتمسفر در آن وجود دارد بدین ترتیب این احتمال وجود دارد که سیاره مذکور منطقه‌ای قابل سکونت باشد .                                خبرگزاری ایسنا   news.bbc.co.uk

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


ثبت جهانی روستای کندوان ؛ سه سال دیگر

                                                                                                                              عکس : فرامرز نصیری

.

فرماندار اسکو اعلام کرد : روستای تاریخی کندوان سال 92 در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت خواهد رسید . یونس فاتح گفت : در راستای رفع موانع ثبت جهانی کندوان ، ستاد ساماندهی این روستا تشکیل شده است که وظیفه دارد ضمن زمینه‌سازی برای اصلاح زیرساخت‌ها ، ساخت و سازهای غیرمجاز را حذف کند . ساماندهی وضعیت راه‌های دسترسی ، ساماندهی وضعیت اقامتی ، زیباسازی منطقه و ساماندهی وضعیت چشمه معدنی کندوان نیز از جمله پروژه‌هایی است که توسط دستگاه‌های مسوول در دستور کار قرار گرفته است .  فاتح تاکید کرد : با این حال ، راه‌اندازی نخستین هتل صخره‌ای جهان در دل کوه با فناوری مدرن نیز از دیگر برکات توسعه گردشگری در کندوان بوده است .

از : جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کاپادوکیه : دو میلیون توریست در نه ماه !

تعداد توریست های بازدید کننده از کاپادوکیه به مرز دو میلیون تن رسید . سیل گردشگران به منطقه کاپادوکیه یکی از مراکز جهان گردی مهم ترکیه ادامه دارد .  انتظار می رود که در سال میلادی جاری بیش از دو میلیون توریست از منطقه بازدید نمایند . تعداد توریست های بازدید کننده از منطقه در ۹ ماه اول سال جاری ، از هم اکنون از مرز یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر پا فراتر نهاده است.  بنا به اطلاعات دریافتی از اداره فرهنگ و جهان گردی نوشهیر ، در ماه های بین ژانویه و سپتامبر یک میلیون و ۱۳۰ هزار گردشگر خارجی و ۵۴۶ گردشگر داخلی از مناطق تاریخی و توریستی کاپادوکیه بازدید کرده اند .

از :  TRT

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


طبیعت ایران : دریاچه میان شه و چشمه های باداب سورت

عکس ها از فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


نجات یک کوه نورد حادثه دیده از یخچال‌های سبلان

رئیس جمعیت هلال احمر مشگین شهر از نجات یک کوه نورد حادثه دیده ،  از یخچال‌های شمالی سبلان خبرداد . ایرج آقایی در این‌باره اظهار کرد : این کوه نورد 38 ساله که به همراه 3 کوه نورد دیگر در یخچال‌های شمالی سبلان مشغول یخ‌نوردی بود که در آخرین ساعات روز گذشته بدلیل کمبود تجهیزات به عمق دره‌ای سقوط کرده بود . آقایی گفت: بدنبال اطلاع جمعیت هلال احمر مشگین‌شهر از این اتفاق ، اکیپ امداد کوهستان به محل اعزام شده و بعد از 4 ساعت عملیات امداد و نجات کوه نورد حادثه دیده را از محل حادثه به دامنه کوه سبلان منتقل کردند .

خبرگزاری ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کامنت روز

پیام فرشید داودی به ع . عزیزاللهی در وبلاگ صعود قلم :

 

جناب آقای عزیزالهی عرض سلام و ارادت


همانطور که قبلا عرض کردم این صعود هر چه نداشت یک حسن داشت و آن ظهور شما بود که هی می گفتیم شاید این شنبه بیاید شاید ... به هر حال از حضور میمون ! و مبارک را هم اضافه می کنم که سوءتفاهم نشود شما استقبال می کنم .


حتما در وبلاگ مکث طنزهایی در این خصوص صعود قلم خواندی ما سعی کردیم به نوعی با قلم طنز برخی از کجروی ها را بگیم هم به فرامرز نقد زدیم و هم به قلم هایی که چون تیزی از جیب خارج شدن . نیشی هم به خودمان زدیم که ما هم از خطا بری نیستیم . من هنوزم بر عقیده ی خودم هستم که نقد فرامرز نصیری تیز و تند بود اما از اساس با نقد ایشان مخالف نیستم به نظر اصل نقد درست بود و کار انجام شده در صعود قلم قابل نقد بود .


هر چند برخی رفتارها از بعضی دوستان دیگر جای هیچ دفاعی از اهالی صعود قلم نمی گذارد مثل آن نوشته سد ممد که دارای پسورد است و بسیار وقیحانه از هیچ توهینی نسبت به باغینی و نصیری فرو گذار نکرده بودند. من در بعضی نوشته های جدی گاهی جسارت کرده ام اما این بار کم آوردم و دیدم در این نوع جسارت ها هنوز اول راهم. هر چند شاید نوشته ایشان در پاسخ درشت گوئیهای این دو بوده باشد ولی سد ممد در جواب هر یک کلام ده کلام پاسخ داده است .


به هر حال وقتی چیزی قرار است تحت عنوان صعود رسمی قلم باشد باید حاشیه ها ی آن هم تبعیتی منطقی از آن داشته باشد . مثال رقصیدن کار بدی نیست اما اگر در مجلس عزا باشد هنجار شکنی است . بعضی از هنجارها اگر در جای خود بکار نروند هنجار شکنی محسوب می شوند . اینست که حاشیه های و جوانی و شیطنت آن صعود قلم همخوانی با عنوان صعود نداشت و من هیچ گزارشی که نشان دهنده دو کلام گفتگوی منطقی باشد ندیدم و صرفا عکس های شیطنت به چشممان آمد .


این صعود و لجاجت عده ای و کینه ورزی برای من بسیار عجیب است قرار بود آنا فراهانی فقط سرپرست صعود باشد نه سر پرست اندیشه های صعود و تعیین اتاق فکر و رهبری حرکت هایی فاقد درایت و دور اندیشی لازم و خط دهی به برخی از دوستان همچون عرفان فکری و مرتضی صالحی و آرش نقافی و هم این می شود که نامش بعنوان اولین اسم می خورد بر سر در نویسندگان وبلاگ به اصطلاح رسمی صعود قلم .

 

براستی آنا فراهانی در کدامین جایگاه قلم زدن است و تا کنون چه چیزهای ارزشمندی در زمینه نوشتار کوهی و فکری انتشار داده است که باید در چنین جایگاهی قرار گیرد؟!  وبلاگ و نوشته هایش که این را نمی گوید . وبلاگی در حد یک چت روم و شوخی و مزاح عده ای با هم . حتی در کامنتینگش هم چالش به درد بخور به ندرت یافت می شود.آنوقت ثقیل نخواهد بود چنین کسی خط دهنده و مشخص کننده صعود قلم کوهنوردها و کوهنویسهای بسیار معتبرتر در دنیای نوشتار باشد . می دانم نوشتن این چیزها دشمن تراشی است و احتمالا فرهیختگی عده ای گل می کند و مرا به ناسزا می گیرند که اگر اینطور نشد خوشحال خواهم شد یک قدم به جلو رفته ایم .


اما آنچه که می دانم آنا فراهانی مافیایی کوچک در این زمینه تعریف نموده و عده ای را با خود همراه نموده و خط دهنده فکری عده ای شده متاسفم از این موضوع . برایم سوالات زیادی مطرح است :


_ در کدامین نشست و انجمن و رای گیری عده ای شدند متولی صعود قلم ؟


_ در کدام نشست و انجمن عده ای شدن اتاق فکر صعود قلم و وبلاگ تاسیس کردند و نویسنده تعریف کردند و الان هم قرار است برنامه های آینده را در آن اعلام کنند؟


_ صلاحیت اینها در کجا مورد تایید قرار گرفته که باید مطالب را آنها ویرایش کنند و اگر صلاح دونستند پست کنند؟ با کدام منطق مطلب یکی از نویسنده های خودشان را حذف کردند؟ آیا برای خود حق وتو قائلند و شده اند شورای امنیت وبلاگ های کوه ؟


_ اصولا این وبلاگ توسط چه کس مدیریت می شود؟ آیا هر کس می تواند مطلب دیگری را حذف کند؟ چه کسی حرف آخر را در وبلاگ می زند که حق جرح و تعدیل و حذف تایید کامنت و غیره را دارد؟ بهتر نیست این شخص یا اشخاص و دامنه اختیاراتشان در همین وبلاگ تعریف شود؟


_ لوگوی کنار وبلاگ هم قرار است تاریخچه صعود قلم باشد اما شده لوگوی صعود مهرچال .


حرف ها بسیار است. اینها می توانند وبلاگ صعود قلم بزنند اما بهتر است بنویسند وبلاگ رسمی عده ای از صعود کنندگان قلم و لفظ عام آن را هم بردارند. اگر اینطور باشد عده ای دیگر هم میروند وبلاگ می زنند به اسم صعود قلم . این تشتت را چه کسی پاسخگوست؟ آنکه از بیرون می آید کدامیک را باید وبلاگ رسمی صعود قلم بداند!


مقدمه اخیر این وبلاگ هم که در نوع خود بسیار عجولانه و مبهم نوشته شده است . به نوبه خودم از نامه زیبا و دوراندیشی و درایت احسان بشیر گنجی استقبال می کنم و به او تبریک می گویم .

 

. از وبلاگ صعود قلم ( ع . عزیزاللهی )  http://sooud-e-qalam.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


امروز : گزارش صعود نخستین ایرانی فاتح نانگاپاربات

گزارش برنامه صعود عظیم قیچی ساز به قله ی ۸۱۲۵ متری «نانگاپاربات» امروز  (۱۳ مهر ماه ) از ساعت ۱۸ در محل سالن اجتماعات شهید قندی مخابرات ( آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، بعد از چهارراه قصر ) برگزار خواهد شد . شرکت برای عموم علاقه مندان بلامانع است .

نقل از وبلاگ کوه نوشت

.

*************************

تا زمانی که تیم اعزامی باشگاه دماوند نتواند همانند دیگر کوه نوردان جهان ، مدرک و سند معتبری برای اثبات صعود خود ارائه دهد ، از عظیم قیچی ساز به عنوان اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات نام برده خواهد شد .

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


انجمن کوه نوردان : و ناگهان سفر به امریکا !!

عباس محمدی رئیس فعلی انجمن کوه نوردان

.

انجمن کوه نوردان ایران سرانجام _ و پس از گذشت نزدیک به 20 روز !! _  خبر اعزام گروهی از اعضای خود را به کشور امریکا و در راستای آنچه " پروژه ی مبادله کوه نورد میان ایران و امریکا " می نامد اعلام کرد :

{ پس از حدود دو سال تماس دو طرفه میان انجمن و باشگاه کوه نوردی آمریکا ( آلپاین کلاب آمریکا ) به منظور اجرای یک برنامه ی تبادل کوه نورد، با هدف انتقال تجربه های کوه نوردی، تیم نه نفره ی ایران عازم منطقه ی کوهستانی  گران تتون شد . جزییات بیشتر در مورد این برنامه و گزارش کار در منطقه ی تتون در فرصت مناسب منتشر خواهد شد... سایت انجمن کوه نوردان }

.

تاریخ اعزام تیم به کشور امریکا 9 شهریور و تاریخ اعلام خبر و اطلاع رسانی رسمی به اعضای تشکیلاتی و افکار عمومی 27 شهریور بوده است . لازم است به دلیل این میزان سرعت عمل مدیریتی و صداقت تشکیلاتی ، به دلیل این میزان وظیفه شناسی و احساس مسئولیت در قبال افکار عمومی و ... کلا به دلیل انبوهی مسائل دیگر از جمله استفاده ی مطلوب از فرصت های یگانه و ممتاز در دایره ی خودی ها ، به عباس محمدی تبریک بگوئیم !!

.

عباس محمدی وظیفه دارد در قبال اعضای انجمن و افکار عمومی به این پرسش ها پاسخ دهد : چرا برای این موضوع ( اعزام تیم به امریکا ) هیچ گاه فراخوان همگانی جهت  آگاهی و اطلاع تمامی اعضای تشکیلاتی و هم چنین افکار عمومی جامعه کوه نوردی ایران منتشر نشد؟ دلیل این پنهان کاری بزرگ چه بوده است ؟ این افراد چگونه و با چه معیارها و ضوابطی انتخاب شده اند ؟ آیا برای اجرای این برنامه  از صندوق انجمن و به عبارتی حق عضویت اعضا نیز هزینه شده است ؟

 

نمایندگان کوه نوردی ایران در پروژه ی " مبادله کوه نورد " با امریکا !!

.

عباس ثابتیان در وبلاگ شخصی خود موضوع را چنین توضیح داده است :

" از سال ١٣٨٧ ... پروژه مبادله‌ی کوه‌نورد بین دو سازمان ... آلپاین کلاب ایران (انجمن) و آلپاین کلاب آمریکا ... مورد توافق قرار گرفت و زمان اجرای آن در مرحله‌ی اول یعنی سفر ایرانیان به آمریکا، به ماه ژو‌ن ۲۰۱۰ موکول شد ... انجمن موضوع گزینش کوه‌نوردان برای این رویداد را به شرکت در جشن‌واره‌ی گشایش مسیر در سنگسر (پاییز ۱۳۸۸) موکول کرد... در پی رویداد سنگسر سل تعدادی از کوه‌نوردان و سنگ‌نوردان انتخاب شدند که فروردین ۱۳۸۹ برای گرفتن ویزای آمریکا به امارات متحده‌ عربی رفتند و متأسفانه ۷ نفر از ۱۰ نفر موفق به گرفتن ویزا نشدند و برنامه هم به همین دلیل حدود ۳ ماه به عقب افتاد...در دور دوم تعداد بیشتری موفق به گرفتن ویزا شدند و در تهایت تیم ۹ نفره‌ی انجمن شامل افراد زیر در ۳۱ آگوست از راه دوبی و با شرکت هوایی امارات عازم سان فرانسیسکو شد ... "  

نمی خواهیم پیش داوری و یا قضاوتی زود هنگام داشته باشیم اما آیا سفر به امریکا ، آن یگانه فرصت ممتاز و نادری بوده است که هیئت مدیره ترجیح داده در حیطه ی خود و حلقه ی یاران و دوستان پیرامون (!!) پروژه را بدون انتشار حتی یک خط خبر و اشاره به سرانجام برساند ؟ چرا که فقط در چنین مواقعی :  اعضای تشکیلاتی و افکار عمومی نامحرم تلقی می شوند !!

.انجمن کوه نوردان ، رفتار مسئولانه ای در کوه نوردی ایران ندارد و برای یکی از بارزترین مثال های این ادعا می توان به آخرین مجمع عمومی برای انتخاب هیئت مدیره ( همین هیئت مدیره فعلی ) اشاره کرد : آن جا که رئیس مجمع با لحنی قاطع و رسا (!) اعلام می کند که برای عضویت هیئت مدیره فقط کسانی می توانند کاندید شوند که از عضویت تشکیلاتی آنان یک سالی گذشته باشد و بعد ذبیح اله حمیدی نامی کاندید می شود و از سر اتقاق انتخاب هم می شود که از عضویت او چند روزی بیش نگذشته بود و ... عباس محمدی که بعدها در اظهار نظری شخصی می گوید : این استثنائی بود که ما در هیئت مدیره برای ایشان در نظر گرفته بودیم !! ... و براستی چه طنز تلخ و حکایت تاسف باری دارد این کوه نوردی در کشور ما !

.

آقای نادر ضرابیان سرپرست گروه کوه نوردی لواسان و عضو انجمن کوه نوردان نیز انتقاد و اعتراض خود را در بخش نظرات خواننده گان وبلاگ آرام کوه چنین بیان کرده است : " در مورد انتخاب نفرات شرکت کننده در سفر آمریکا ابتدا قرار بر این بود که این نفرات از بین گروه های فعال انجمن انتخاب شوند که بعد این رویه تغییرکرد . پرسشی از شما داریم : چگونه است که اعضای محترم هیات مدیره پای ثابت تمام سفرهای خارجی هستند و وقت کافی هم دارند ولی وقتی برای بهترشدن روند حرکت انجمن به شما راه کار ارایه می دهیم می فرمایید که کار ما داوطلبانه است و بیشتر از این توان و وقت نداریم ؟!  "

 

عباس محمدی ، عباس ثابتیان و فرنوش رئیسی اعضای هیئت مدیره انجمن در سفر فرانسه ( زمستان ١٣٨٨ )

.

.

عباس محمدی و عباس ثابتیان اعضای هیئت مدیره انجمن در سفر امریکا ( تابستان ٨٩ )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


طبیعت ایران : روستای نهالستان پیرسون

طبیعت زیبای روستای نهالستان پیرسون که در ٢٠ کیلومتری جاده ی اسالم به خلخال قرار دارد

از سایت : آینده نیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

هیولای صخره ای ( عکس از ژاله دوشیری)

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


دماوند (جبهه ی غربی)

روز چهارشنبه 7 مهر 89 تلاشی داشتیم برای صعود دماوند از جبهه ی غربی که به دلیل شرایط جوی ( بارش برف و احتمال خطرناک رعد و برق ) و تجهیزات نامناسب تعدادی از اعضای گروه ، فقط تا پناه گاه سیمرغ بالا رفتیم . دوستان عزیز شرکت کننده در این برنامه : بهمن جباری ، حسین زند ، محمدرضا عمادی ، حسین دهقان شعار ، محسن جبرئیلی ، وحید نبی پور و همسر گرامی شان ، میثم کریمان ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

..

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


دو کتاب جنجال برانگیز پیرامون فرآیند گرمایش کرۀ زمین

چاپ دو کتاب جنجال برانگیز در هفته های اخیر پیرامون تغییرات اقلیمی و وخامت  تعادل زیست محیطی کرۀ زمین توسط دو کارشناس و پژوهشگر صاحب نام این رشته ، هیاهوی بسیاری در محافل علمی _ تخصصی و خصوصأ نزد فعالان و سازمان های دست اندر کار محیط زیست به پا کرده است .

از یک سو کتاب "بیورن لومبورگ" دانمارکی که چندین سال جزو مخالفین و معترضین به سبز ها و فعالان افراطی حفاظت از محیط زیست بود و اعتقاد داشت که این افراد با ترویج عقاید غلط سعی دارند اوضاع را وخیم تر از آنچه در واقعیت است نشان دهند و افکار عمومی را بترسانند تا فعالیت ها و افکار و اعتقادات خود را پیش ببرند .

حال پژوهشگر دانمارکی در کتاب خود نه تنها به حملات خود نسبت به فعالان محیط زیست پایان داده است، بلکه خود با کمک گروهی پژوهشگر راه حل هایی را برای حفاظت از محیط زیست و خصوصأ پیشگیری از وخامت تغییر و تحولات شدید آب و هوایی به جهانیان پیشنهاد میکند. بیورن لومبورگ معتقد است که اکنون تغییرات اقلیمی انکار ناپذیر است و حاصل فعالیت های مختلف انسان بروی کرۀ زمین می باشد، و به احتمال بسیار زیاد دیگر نمی توان از اثرات منفی چنین تغییراتی جلوگیری کرد، خصوصأ در کشور های در حال توسعه . وی در این زمینه متذکر می شود که در کشورهای در حال توسعه دمای هوا به شدت افزایش خواهد یافت ، میزان بارش باران چند برابر خواهد شد و گردبادهای بسیاری نیز از این کشورها عبور خواهند کرد و در نتیجه به کشاورزی آنها صدمات بسیاری وارد خواهد شد .  پژوهشگر دانمارکی در این زمینه متذکر می شود که کشور های در حال رشد تا پایان قرن جاری بسیار ثروتمند خواهند شد و به طور مثال کشور بنگلادش که شدیدأ در معرض خطر بالا آمدن آب اقیانوس ها قرار دارد، از کشور هلند ثروتمند تر خواهد بود و می تواند مثل هلند و حتی بهتر از این کشور در برابر آب دریا سد سازی کند. هم چنین وی معتقد است که فرضیۀ به پایان رسیدن منابع و ذخائر انرژی های فسیلی دروغی بیش نیست و هنوز در کرۀ زمین ذخائر دست نخوردۀ نفتی بسیاری باقی ست که خود برای تولید صد ها سال انرژی کرۀ زمین کافی ست .

و اما در کتاب دیگر به قلم"لستر براون" دانشمند آمریکایی هفتاد و شش ساله با عنوان" پلان ب" ، نویسنده تمهیداتی را برای جلوگیری از تغییرت اقلیمی و در واقع به گفتۀ خودش نجات بشریت و کرۀ زمین پیشنهاد کرده است . وی معتقد است که با توسعۀ فنآوری های لازمه برای استفاده از انرژی خورشیدی و همچنین تولید نیروگاه های تولید برق با انرژی وزش باد می توان تمامی یک و نیم میلیارد جمعیتی را که در جهان از برق محروم هستند به شبکه متصل کرد و همچنین در ده سال آینده به اندازۀ توانایی 200 نیروگاه کنونی برق به اصطلاح سبز تولید کرد . و جنجال بر انگیز ترین بخش کتاب لستر براون این است که وی از نتایج تحقیقات و پیش بینی های گروهی پژوهشگر حمایت می کند که بر مبنی آن در صد سال آینده به دلیل فرآیند گرمایش کرۀ زمین و آب شدن یخ های قطب شمال و گروئنلند ، آب دریاها و اقیانوس ها به میزان هفت متر بالا خواهد رفت .  بدین ترتیب به نوشتۀ وی ، بالا رفتن آب اقیانوس ها صد ها میلیون مهاجر و پناه جوی اقلیمی به جای خواهد گذاشت و تعادل نسبی پراکندگی جمعیت کرۀ زمین دگرگون شده ، آیندۀ بشریت زیر سوأل خواهد رفت .

گزارشی از سایت رادیو فرانسه

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


یک زمین‌خوار جنگل های جیرفت را آتش زد

عکس مربوط به  قطع بیش از 400 اصله درخت کهنسال در جنگل های منحصر بفرد کهور 

توسط زمین خواران در استان کرمان می باشد ( مرداد ٨٩ )

.

صدها اصله درخت گز در وسعت دو هکتار از جنگل های جیرفت توسط یک زمین خوار به آتش کشیده شد .  دو هکتار از جنگل های گز شهرستان جیرفت صبح چهارشنبه در آتش سوخت و صدها اصله درخت در اوج خشکسالی و کمبود شدید پوشش گیاهی در استان کویری کرمان از بین رفت اما این بار نه گرمای شدید هوا و نه خشکسالی و حتی شکارچیان غیر مجاز عامل بروز این آتش سوزی نبودند بلکه زمین خواران برای تصاحب زمین های جنگل اقدام به آتش زدن عمدی دو هکتار از جنگل های بخش مرکزی جیرفت کردند.  مدیرمنابع طبیعی جیرفت در این خصوص اظهارداشت : خسارت به جا مانده از این آتش سوزی بیش از 300 میلیون تومان برآورد می شود. وی با اشاره به اینکه آتش سوزی پس از گذشت سه ساعت مهار شد گفت : متاسفانه وزش باد شدید و طوفان موجب شد آتش سوزی در کوتاه ترین زمان ممکن گسترش یابد اما در نهایت با همکاری آتش نشانی این حریق مهار شد . نعمتی عامل بروز این آتش سوزی را زمین خواران اعلام کرد و گفت: فرد سود جویی که اقدام به این حریق کرده است شناسایی شده و دستور قضایی برای دستگیری این مجرم گرفته شده است .

خبرگزاری مهر

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


خاصیت پوسته در زمین زاگرس

معاون پژوهشی " پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله"  گفت : وضعیت پوسته در زمین زاگرس به گونه‌ای است که انرژی موجود را کم کم آزاد می‌کند .  مهدی زارع با اشاره به زلزله کازرون افزود : به نظر می‌رسد این زلزله براثر فعال شدن گسل پهنه کازرون رخ داده باشد .  این زمین لرزه در ‪ ۹‬کیلومتری کنار تخته ،‪ ۱۱‬کیلومتری خشت و ‪ ۲۰‬کیلومتری کازرون گزارش شده است . زارع اظهار داشت : پوسته زمین زاگرس به گونه‌ای است که معمولا انرژی را ابتدا با یک زمین لرزه بزرگ و بعد کم کم با پس لرزه‌های بعدی تخلیه می کند .  وی ادامه داد: با توجه به این خاصیت احتمال وجود پس لرزه در منطقه وجود دارد .

خبرگزاری ایرنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٠٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٩ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


تا ابدیت ...

                                                                                                                              عکس : فرامرز نصیری

.

عبور می کنم از رنگ

                          از غبار

می گذرم چون باد

                        _ بی شکیب _

تا کشف لحظه ای

که بوی وسوسه آمیزش

مرا تا ابدیت

                    خواهد برد  .

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


شهرام عباس نژاد : علم کوه مرداد 89

" ... اما صبح که بلند شدم سرمو از چادر بیرون کردم دیدم هوا یک لکه ابر هم نیست . هیچ بهانه ای نبود صعود نکنم . به سمت ریزشی ها رفتیم . یخچال خیلی بیش از سالهای پیش سر و صدا داشت و دائم صدای ترک خوردن از اعماقش میومد .  حسین علایی (که امسال و روی سکو فرصت آشنایی رو با هم پیدا کردیم ) هم به سمت دیواره راه افتاده بود . اما مسیر رو اشتباه رفت و خیلی عقب افتاد . او پیش نهاد کرده بود دو تا تیم قاطی شیم و از توان مشترک برا صعود ۵۲ اصلی استفاده کنیم .  اما من اصلا قصد صعود ۵۲ رو از سرم گذاشته بودم کنار . تو ریزشی ها یه سنگ با صدای زیززززززز از بالا اومد ، خودمو جم کردم اما خورد جلو صورتم و تا بجنبم رو گردنم رو شاهرگم یه خط کشید . درسته ترس نداشت اما خطر داشت ... "

متن کامل را در وبلاگ دیواره بلند و انگشتان سرمازده بخوانید :

http://www.alamchal.blogfa.com/post-155.aspx

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٦ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


گزارش صعود نخستین ایرانی فاتح نانگاپاربات در تهران

گزارش برنامه صعود عظیم قیچی ساز به قله ی ۸۱۲۵ متری «نانگاپاربات» روز سه شنبه ۱۳ مهر ماه از ساعت ۱۸ در محل سالن اجتماعات شهید قندی مخابرات ( آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، بعد از چهارراه قصر ) برگزار خواهد شد . شرکت برای عموم علاقه مندان بلامانع است .

نقل از وبلاگ کوه نوشت

..

 

************************

تا زمانی که تیم اعزامی باشگاه دماوند نتواند همانند دیگر کوه نوردان جهان ، مدرک و سند معتبری برای اثبات صعود خود ارائه دهد ، از عظیم قیچی ساز به عنوان اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات نام برده خواهد شد . 

بررسی عکس های قله ی نانگاپاربات در منابع اینترنتی و در سایت هائی که به انعکاس اخبار کوه نوردی جهان می پردازند نشان می دهد که این قله دارای نشانه ای ثابت و بسیار مشخص ( یک نبشی فرو رفته در سنگ ) است  و تمامی کوه نوردانی که می خواهند سند و یا مدرکی برای اثبات صعود خود داشته باشند عکس های یادبود خود را در کنار این نشانه ی ثابت و همیشگی می گیرند . اما تیم نانگاپاربات باشگاه دماوند ( کاظم فریدیان ، سهند عقدائی ، لیلا اسفندیاری و ... )  بعد از گذشت دو سال هنوز نتوانسته است  فیلم و یا عکسی که آنان را در کنار این سند اثبات قله نشان دهد و گویای صعود قطعی نانگاپاربات باشد ارائه دهد . در عکس های منتشر شده ،  آنان را در کادرهای بسته ای می بینیم که در پس زمینه اش همچنان شیبی روبه بالا وجود دارد و در فیلم کوتاهی که از آخرین مرحله ی برنامه خود بیرون داده اند ، شیبی نیز در پشت سرشان دیده می شود ...

و در مقایسه ای ساده با عکس های دیگران و آنچه در سایت های معتبر کوه نوردی جهان وجود دارد _ هم به لحاظ چشم انداز دنیای اطراف و هم به لحاظ نشانه ی ثابت و همیشگی قله _ پذیرش اینکه نقطه ی پایان برنامه ی آنان ، همان قله ی اصلی نانگاپاربات می باشد براستی غیر ممکن است . در مورد عکس های منتشر شده ی دماوندی ها نکته ی جالبی وجود دارد : عکس ها چنان تیره و بی کیفیت و در کادرهای بسته ای است که نتواند روشنگر و گویای جزئیات و اطلاعات بیشتری از محیط باشد !! و در توجیه این مسئله و در گزارش خود گفتند که دوربین عکاسی همراه نداشته اند و عکس ها از روی فیلم پیاده شده است . ادعائی که چندی بعد و با انتشار عکس هائی از لیلا اسفندیاری و احسان پرتوی نیا مشخص گردید که واقعیت ندارد و انتشار آن عکس های تیره و بی کیفیت آگاهانه بوده است .

تا زمانی که تیم اعزامی باشگاه دماوند نتواند همانند دیگر کوه نوردان جهان ، مدرک و سند معتبری برای اثبات صعود خود ارائه دهد ، از عظیم قیچی ساز به عنوان اولین ایرانی فاتح نانگاپاربات نام برده خواهد شد . 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


رامهرمز : کوه آتشین

جشنواره‌ای از شگفتی‌های ایران زمین ... در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، کوهی آتشین وجود دارد که از گذشته های دور تاکنون شبانه روز می سوخته است، مردم محلی به این کوه " تشکوه " می گویند . روشنی آتش این کوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می دهد به گونه ای که تا به حال توانسته گردشگران زیادی را در ساعات شب به سوی خود بکشاند.  مسئله قابل توجه برای گردشگران این است که در مجاورت این آتش کوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی توان آتش دیگری روشن کرد . جالب این است که گردشگران برای رسیدن به این منطقه از مردم استان کمک می گیرند چون هیچ تابلویی برای نشان دادن این جاذبه گردشگری و نفتی خوزستان وجود ندارد ...

جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

و زندگی هم چنان ادامه دارد ... خبرگزاری رویترز ( پاکستان)

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کوه های ایران : الوند دالخانی

الوند دالخانی درجنوب استان مرکزی  و در نزدیکی شهرستان شازند و خمین واقع شده و ارتفاع  قله ی آن  3056 متر است . مسیر صعود از روستای آب باریک می باشد .

 از وبلاگ کوه ، این مقدس جان پرور  http://bolandekhak.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


صعود کارشناسان سازمان زمین‌شناسی کشور به قله دماوند

با صعود کارشناسان سازمان زمین‌شناسی کشور به قله دماوند ، 70 درصد نقشه زمین‌شناسی یک بیست و پنج هزارم آتش فشان دماوند تکمیل شد . دکتر جلیل قلمقاش مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای این سازمان گفت : به منظور فراهم کردن بستر اطلاعاتی مناسب برای طرح‌های پایش آتش فشان دماوند ، سازمان زمین‌شناسی اقدام به تهیه نقشه زمین‌شناسی یک بیست و پنج هزارم دماوند کرده است . قلمقاش توضیح داد : این طرح تمام گستره آتشفشان دماوند را با وسعت حدود 350 کیلومتر مربع در بردارد .  وی هدف تهیه نقشه زمین‌شناسی دماوند را شناسایی تاریخچه فعالیت‌های آتشفشانی دماوند از قدیم و ارائه آن در چارچوب نقشه زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس یک بیست و پنج هزارم ذکر کرد و یادآور شد: در این مطالعات تاریخچه فعالیت آتش فشان دماوند با بررسی و تفکیک واحدهای آتش فشانی شامل نسل‌های مختلف گدازه و نهشته‌ها ، آذرآوری با سن 2 میلیون سال تا 5000 سال ، بر روی نقشه زمین‌شناسی ارائه خواهد شد .

خبرگزاری ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کامنت روز

بهمن شهوندی رو ول کن عباس ثابتیان رو بچسب !!!  آقا نمیخوای بیای ایران !!!      اونجا لنگر انداختین مگه !!!   بیان بابا کلی کار رو زمین مونده

.

پیام افشین یوسفی به عباس ثابتیان در وبلاگ آرام کوه

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پاک سازی کوهستان های شمال تهران

ارتفاعات کوهستان های شمال تهران توسط کوه نوردان ، اعضای جامعه راهنمایان ایران گردی و جهان گردی و دیگر تشکل های دوستدار محیط زیست و با همکاری فدراسیون کوه نوردی پاکسازی می شود . برنامه پاکسازی زباله های کوهستان ها در روز جمعه نهم مهر ماه از ساعت 6 صبح ، در ورودی مسیرهای اصلی کوهستان شمال تهران برگزار می شود . این مسیرها شامل میدان درکه ، میدان سربند، میدان دارآباد و ابتدای مسیر کلک چال است. کوه نوردان در این برنامه فعالیت های فرهنگی مختلفی با هدف تشویق مردم به پاکیزه نگه داشتن کوهستان ها و ترغیب آنها به جمع آوری زباله ها انجام می دهند .

خبرگزاری مهر

..

____________________________________________

نسخه ی دیگری از همین خبر در سایت ایسنا نیز منتشر شده است و توضیحاتی بیشتر بدین مضمون که : همراه با جمع آوری زباله از کوهستان های شمال تهران ، یاد و خاطره ی عباس جعفری و فرشاد خلیلی نیز گرامی داشته می شود !! آیا واقعا مناسبت بهتری برای گرامی داشت این دو کوه نورد بزرگ وجود نداشت ؟ و اساسا جمع آوری زباله چه ربطی به فرشاد خلیلی و عباس جعفری دارد ؟ در هر صورت به ذوق و سلیقه ی آقایان در کوه نوردی ایران تبریک می گوئیم !!

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


4 مهر ؛ روز جهانی کوهستان پاک

                                                                                                                              عکس : فرامرز نصیری

کوه‌ها بیش از پیش در خطرند ...  26 سپتامبر مصادف با 4 مهر روز جهانی کوهستان پاک است . هر ساله این روز توسط گروه‌های کوه نوردی و دوستداران محیط‌زیست در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود . در ایران نیز در اکثر شهرها ، این روز با برپایی مراسم مختلفی از قبیل پاک سازی مسیر کوه نوردی اطراف شهرها ، پاک سازی مسیرهای صعب‌العبور بعضی از قلل مرتفع و برپایی همایش و سخن رانی با موضوع محیط‌زیست کوهستان توسط اساتید دانشگاهی و پیش کسوتان محیط‌زیست و کوه نوردی گرامی داشته می‌شود . در عین حال ذکر این نکته ضروری است که به‌دلیل واقع شدن چهارم مهر در ایام هفته و روزهای غیرتعطیل ، هر سال برگزاری این مراسم در یکی از روزهای جمعه نزدیک به 4 مهر برگزار می‌شود ؛ امسال، نهم مهرماه (جمعه آینده) به برپایی این مراسم اختصاص یافته است .

 همشهری آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۳ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کرمان : جنگل های کهن اورس در معرض انقراض

خشک سالی بی سابقه و سیزده ساله جنوب کرمان علاوه بر تهدید زیستگاه های جانوری در جنوب کرمان جنگل های کهن اورس و 50 گونه گیاهی منحصر بفرد استان کویری کرمان را در معرض انقراض قرار داده است . کاهش شدید بارندگی  و عدم سرد شدن هوا در بسیاری از نقاط استان طی زمستان سال گذشته در کنار افزایش گرمای بی سابقه در طول تابستان موجب شده است شرایط برای شیوع انواع آفات نیز فراهم شود و بسیاری از گونه های طبیعت بکر استان بخصوص در جنوب استان کرمان در معرض تهدیدی جبران ناپذیر قرار گیرند .  از سوی دیگر خشک سالی در جنگل های کهن اورس در ارتفاع دو هزار و 500 متری در جیرفت این درختان را در معرض کم آبی شدید قرار داده است. این درختان کهن سال که بیش از 400 سال عمر دارند در ارتفاعات شهرستان جیرفت در حال مرگ تدریجی هستند . خشک سالی شدید و کمبود بارش باران این عرصه های گیاهی منحصر بفرد منطقه را نیز در خطر خشک شدن قرار داده است به گونه ای که هم اکنون قسمت قابل توجهی از این درختان خشکیده اند و این روند در حال گسترش است ... جام جم

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


سفر به طبیعت بکر جاده ابریشم

آرام باید سفر کرد ؛ آنقدر آرام و با طمانینه که سفر را به نظاره بنشینی . جاده کناره را می‌گویم . مسیر ساری و گنبد و در نهایت بجنورد ؛ هر جا که آب باشد زندگی جریان دارد ، آب مایع حیات است و نشاط و بهانه‌ای خوب برای سرزنده گی و شکوفه زدن . بعضی از استان‌ها برای ما بیشتر از این‌که آشنا باشند غریبه‌اند ، مثل خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری که اتفاقا می‌توان به بهشت تعبیرشان کرد... ساری را که پشت سر بگذاری و گلستان و ترکمن صحرا را نیز ، منظومه نقاشی طبیعت پیش رویت گشوده می‌شود . ابتدا یک سو سبزی جنگل است و سوی دیگر آبی دریا ، آرام‌آرام دریا و جنگل که به پایان می‌رسد دشت نمایان می‌شود و بیش از همه پنبه و گندم و باز هم که جلوتر بروی آن‌گاه به خراسان شمالی می‌رسی ترکیبی از کوهستان ، کوه‌های آلاداغ ، رودخانه و دشت . مسیری در تاریخ ؛ جاده ابریشم ...

متن کامل گزارش در : جام جم آنلاین

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ مهر ۱۳۸٩
    پيام ها    +