از " حنیف " بلاگر ایرانی حمایت کنید !

حضور فتو بلاگ یک جوان ایرانی در رای گیری نهائی " بهترین فتوبلاگ جهان در سال ٢٠١٠  " ،  بی شک یکی از خبرهای خوب و امیدوارکننده ای بود که طی روزهای اخیر منتشر شد . خبری که خیلی زود توانست نظرها را به سوی وبلاگ عمق میدان و حنیف شعاعی جلب نماید . در عکس های او می توانیم گوشه هائی از واقعیت جامعه ی امروز خود را ببینیم . عکس هایی با ترکیب بندی خوب که فلسفه و جهان بینی حنیف را با قاطعیتی انکارناپذیر به روح مخاطب منتقل می کند . عمق میدان نمایش ذهن جست و جو گر و دغدغه های جوان معاصر ایرانی در مواجهه با عناصری از طبیعت و زندگی مردمان است .

برنده ی جایزه ی برترین فتوبلاگ جهان در سال ٢٠١٠  ، روز ٣١ دسامبر ( ١٠ دی ) با آرای اعضا و مخاطبین سایت Coolphotoblogs انتخاب می شود . به دلیل آگاهی و شناخت خوب حنیف شعاعی نسبت به عناصر بصری و کیفیت قابل تحسین عکس هایش ...

از تمامی وبلاگ نویسان و دوستان کوه نورد دعوت می کنیم که با شرکت در رای گیری ، حمایت خود را از این بلاگر خوب کشورمان اعلام نمایند .

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱ دی ۱۳۸٩
    پيام ها    +


طرح امداد و نجات در کوهستان های شمال تهران

« تفاهم نامه بهره برداری از پناهگاه ها جهت امداد نجات کوهستان فی مابین شهرداری منطقه یک تهران و فدراسیون کوه نوردی منعقد شد .  این اقدام که در راستای طرح " امداد و نجات کوهستان در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز مشرف به شهر تهران " انجام شد و فدراسیون کوه نوردی در پناهگاه های شیرپلا و پلنگ چال محلی را به استقرار امداد و نجات تخصیص خواهد داد . گفتنی است ناحیه ویژه کوهستان منطقه هماهنگی های لازم جهت تجهیز این پایگاه ها به وسایل امداد نجات و استقرار نیروهای امدادگر هلال احمر و آتش نشان را به عهده خواهد داشت . »

خبرگزاری آریا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱ دی ۱۳۸٩
    پيام ها    +


جنگل می خواهد زنده بماند

گزارش تصویری جام‌جم  از عملیات (!!)  اطفای آتش در جنگل گلستان  _ دو روز قبل از بارش باران _ را در لینک زیر ببینید :

http://www.jamejamonline.ir/pics.aspx?newsnum=100893595766

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


می بینی برادر !

_ اما چه ، برادر ؟

_ سنگ من با هر گام و هر نفس بیشتر و بیشتر سنگین می شود . و این خستگی پا و دست نیست که بار را بیشتر سنگین می کند که بار دریغ و گذشتن است و آنکه می دانم که دیگر بازگشتی نیست تا این صخره ی سفید را دوباره ببینم و سنگ تو را حتی . می بینی ، برادر ، من همه ی این سلسله جبال را بر دوش می کشم .

_ پس  ، برادر ، بگذار همتی کنیم و بار تو را به دوش بکشیم .

_ نه ، برادر ، منم ، تنها منم که باید تا گورستان آن سوی تپه ها و کوشک ها این همه را به دوش بکشم و حتی بار رنج تو را و بار بی ثمری این به دوش کشیدن ها را .

_ پس برادر ، بدرود !

.

دخمه ای برای سمور آبی _ هوشنگ گلشیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


زیبایی چیه جلال ؟

سیامک     اجازه می دی اون کتاب پالتوئی پیش من باشه ؟

جلال         آره ، ولی یه جمله شو باید قلم بکشی .

سیامک     کدوم جمله رو ؟

جلال         نیکی و زیبائی این همه از هم فاصله ندارن .

سیامک     من معنی نیکی رو می دونم . اما ... زیبائی چیه جلال ؟

جلال         زیبائی ... مثل گل سرخه ، مثل بوی نارنج و ریگ های خیس ، یا ... بخار یه نور آبی که توی تاریکی آهسته وا می شه .نه ، اینم نیس ! باید فکر کنم ...

..

آهسته با گل سرخ _ اکبر رادی

  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


اسماعیل کهرم : حضور کوه نوردان باید حساب شده باشد!

اسماعیل کهرم ، استاد دانشگاه معتقد است : « ارزش کوهستان ها مانند ارزش تالاب ها و بیابان ها که روزی پنهان بود و بسیاری از مردم از آن ها به عنوان اکوسیستم های بی فایده و حتی مضر یاد می کردند روزبه روز آشکارتر می شود . » کهرم می گوید : « حدود 10 درصد جمعیت کره زمین یعنی حدود 700 میلیون نفر که 10 برابر جمعیت کشور ایران است در کل کره زمین در کوه ها زندگی می کنند که همین امر نشان دهنده مواهبی است که اکوسیستم کوهستان می تواند بر انسان ارزانی کند . »

 

به گفته او ، اگر رشته کوه البرز در شمال شهر تهران قرار نداشت جمعیت تهران امروز کم تر از یک سوم جمعیت فعلی بود ، زیرا کوه یکی از منابع تولید آب به عنوان لازمه بقای حیات صنعت کشاورزی است . کهرم معتقد است : « انسان هایی که در محیط های کوهستانی زندگی می کنند دارای خصوصیاتی نظیر بلندطبعی ، دورنگری ، بردباری و غرور هستند همان طور که افرادی که در دشت ها زندگی می کنند ویژگی های خاص خود را دارند . » او به شرایط و مواهبی که کوهستان ها برای گیاهان و جانوران فراهم می کند ، اشاره می کند : « بسیاری از جانوران مانند قوچ و میش، کل و بز، پلنگ و شاهین هما از تعرض های انسان ها به دل کوه ها پناه برده اند و به جز این اکوسیستم نمی توان آن ها را در جایی دیگر پیدا کرد همان طور که گیاهان خاصی مانند پسته و بادام وحشی، زیتون وحشی و درخت ارس را در اکوسیستم کوهستان می بینیم . »

 

کهرم می گوید : « جانوران و گیاهان کوهستان هم مانند انسان هایی که در این محیط زندگی می کنند ویژگی های خاص خود از جمله بردباری به سرما و کمبود اکسیژن دارند. آن ها این ویژگی ها را از طریق سازگاری اندام ها یعنی کوتاهی قد، مومی شدن اندام ها و وجود ضدیخ در بافت های گیاهان یا افزایش حجم ریه ها و تعداد گلبول های قرمز جانوران به دست آورده اند. » او ضمن این که توجه به جنبه گردشگری و توریسم را در کوهستان ها ضروری می داند ، معتقد است : « حضور کوه نوردان در کوهستان ها باید حساب شده باشد و براساس ظرفیت کوهستان سامان دهی شود . » به گفته کهرم ، در بسیاری کوه ها مانند سهند، سبلان، زردکوه و... شاهد حضور یک گروه کوه نوردی با بیش از هزار عضو هستیم که تعداد انسان در این اکوسیستم هم به گیاهان سطح کوهستان آسیب می رساند و در نتیجه باعث فرسایش خاک می شود و هم وضع طبیعی جانوران را دچار اختلال می کند . »

 

به اعتقاد او ، مسوولان باید مسیرهایی را که کم تر آسیب پذیر هستند یعنی خاکشان سست نیست یا در مسیر زاد و ولد جانوران قرار ندارد و گیاهان مقاوم تری در آن قرار دارد برای عبور تعداد محدودی از کوه نوردان مشخص کنند و پس از هربار عبور آن ها شیارهای ایجاد شده را شن ریزی کنند تا بتوان این اکوسیستم ارزشمند را حفظ کرد .

.

از سایت شهر  به بهانه 11 دسامبر روز جهانی کوهستان

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پیشنهاد سایت : موزه تاریخ طبیعی نیویورک

لینک زیر مربوط به موزه تاریخ طبیعی نیویورک است . پس از لود کامل می توانید به جهات مختلف بچرخید و بخش های مختلف موزه را به صورت پانوراما ببیند . با دکمه next به قسمت های مختلف موزه بروید و از گردش مجازی خود لذت ببرید ...

http://www.mnh.si.edu/panoramas/htmlVersion/06M.html

.

***

با سپاس فراوان از سمیه ی عزیز برای ارسال لینک

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


تلنگری ...

تلنگری بر آب زدم
سازی که زمین آن را می‌شنود
آسمان آن را می‌شنود
تلنگری بر گیج گاه عشق


رعدی سخت درمی‌گیرد
پرنده مهاجر تنم بال می‌گشاید و می‌خواند
زندگی این گونه است
تلنگری بر دهان کامل ترین انسان


پایان آرامش
و یا آغاز شورش

.

شعر : کبری سعیدی

عکس : فرامرز نصیری

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


رای به بلاگر ایرانی " حنیف شعاعی "

فتوبلاگ «حنیف» با نام “Depth of field” (عمق میدان) در میان ۲۰ رقابت‌کننده‌ی‌ نهایی برای دریافت جایزه بهترین فتوبلاگ جهان در سال ۲۰۱۰ قرار دارد . این جایزه که معتبرترین جایزه‌ی مربوط به برترین فتوبلاگ‌های سراسر دنیا است، هر سال توسط سایت Coolphotoblogs ارائه می‌شود و رسالت آن تشویق و معرفی بهترین و مطرح‌ترین فوتوبلاگ‌های دنیاست. برنده‌ی این جایزه ۳۱ دسامبر ۲۰۱۰ و با آرای اعضا و هم‌چنین مخاطبین سایت Coolphotoblogs انتخاب می‌شود.

 Rock climber  Ararat

فتوبلاگ “عمق میدان” از ابتدای فروردین ۸۸ تا امروز هر روز با یک عکس روزانه آپدیت شده است و موضوع عکس‌های این فتوبلاگ اغلب پیرامون مناظر و جلوه‌های شهری - و البته گاه کوه نوردی و سنگ نوردی -  است . در میان ۲۰ فتوبلاگ برتر سال ۲۰۱۰ فتوبلاگ‌هایی از کشورهای ایالات متحده، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، کانادا، استرالیا، ژاپن و ایرلند نیز حضور دارند . برای رأی دادن به فتوبلاگ «حنیف شعاعی» می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید . اگر عضو این سایت نیستید می‌توانید با وارد کردن مشخصات ایمیل خود از قسمت رای‌گیری مخصوص مخاطبین عادی استفاده کنید .

کاربرانی که در سایت Coolphotoblogs عضو نیستند باید از این گزینه برای رای دادن به فتوبلاگ موردنظرشان استفاده کنند.

با سپاس از «روشن نوروزی»مدیر عکس آنلاین

---------------------
پی نوشت:
 مهلت این رأی گیری همان گونه که در متن خبر آورده شده تا ۳۱ دسامبر [ ۱۰ دی ماه جاری ] خواهد بود و فتوبلاگ «حنیف» در حال حاضر در صدر قرار دارد ... رأی دهندگانِ روزهای آینده، سرنوشت قطعی این انتخابِ ارزشمند را معین خواهند کرد.

از وبلاگ : کوه نوشت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


طنزکوه : عباس محمدی !!

نمی دانستیم عباس محمدی در وبلاگ شخصی خود " دیده بان کوهستان " علاوه بر موضوعات زیست محیطی ، طنز هم می نویسد !! البته ، قبول داریم که طنزهای او چنگی به دل نمی زند و قالبی آشفته و ناشیانه دارد اما در این برهوت طنزنویسی کوه ، همین را هم باید غنیمت بدانیم !! ضمن آنکه می تواند واجد درس های آموزنده ای  در باره ی طنز نیز باشد . این که طنز نویسی کار سختی نیست و طنز به ساده گی می تواند همین باشد که :

1_ اگر کمیت و تعداد شرکت کننده گان در همایش ها و مجامع و ... مربوط به  تشکیلات ما و دوستان باشگاهی ما ، زیاد و قابل توجه بود می شود : " رویدادی در خور اعتنا در تاریخ کوه نوردی ایران " اما اگر مربوط به غیرخودی ها بود می شود : " مهمانی " !!

2_ حتی در گزارش ها و مطالبی که خودمان  می نویسیم ، خودمان هم به خودمان  " مدیر گروه دیده بان کوهستان " بگوییم !!  

 

در هر صورت لازم است به عباس محمدی مدیر گروه ی تک نفره ی دیده بان کوهستان برای ورود به عرصه ی طنز نویسی تبریک  بگوییم !!

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


مرزهای دانش : وویجر در لبه ی منظومه شمسی

فضاپیمای وویجر یک ، که دورافتاده ترین فضاپیما از زمین است ، در سفر خود به سوی کرانه های فراتر از منظومه شمسی یک گام مهم دیگر برداشته است . این فضاپیمای پیشکسوت که اکنون 17 میلیارد و 400 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد ، تغییری مشخص در جریان ذرات در اطراف خود را ردیابی کرده است . این ذرات، که از خورشید متصاعد می شوند ، تا این نقطه درحال دور شدن از مرکز منظومه بودند، اما اکنون عمود بر این مسیر حرکت می کنند . این بدان معنی است که وویجر باید خیلی به مرحله پرش به فضای موسوم به "میان-ستاره ای" نزدیک باشد . ادوارد استون ، دانشمندی که سرپرستی پروژه وویجر را به عهده دارد، از این فضاپیما و اطلاعات ارزشمندی که هم چنان 33 سال پس از شروع ماموریتش فراهم می کند تمجید کرد. او به بی بی سی گفت: "وقتی وویجر پرتاب شد، فقط 20 سال از شروع عصر فضا گذشته بود، بنابراین هیچ مبنایی که بتوان براساس آن گفت فضاپیما چقدر دوام خواهد آورد وجود نداشت . هیچ نمی دانستیم که تا چه فاصله ای باید برویم تا از منظومه شمسی خارجه شویم . اما حالا می دانیم که باید کم و بیش ظرف پنج سال ، برای اولین بار از منظومه خارج شده باشیم . "  وویجر 1، روز پنجم سپتامبر 1977 پرتاب شد و خواهرخوانده آن وویجر 2 ، روز 20 اوت 1977 راهی فضا شد . هرچند وویجر 2 زودتر پرتاب شد اما در مسیری آهسته تر قرار داده شده و اکنون کمی بیش از 14 میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد ...

سایت BBC

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کردستان : حادثه در کوهستان قندیل

" طبق تماسی که دقایقی پیش با مسئولان هیئت کوه نوردی پیرانشهر و نقده داشتیم  آخرین خبر از این قرار هست که یک تیم امداد که دیروز به منطقه اعزام شده بود منطقه ای را مشاهده می کنند که  بهمنی در آنجا شکل گرفته  و پس از تلاش  فراوان به دو اسب میرسند که زیر برف ها مدفون شده بودند. و به ظاهر  ۳ تاجر به همراه ۲۴ اسب و قاطر هم چنان زیر پنج متر برف مدفون می باشند"

از وبلاگ : کوهستان حقیقت

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


جابه‌جایی کوه‌های یخی برای تامین آب مناطق خشک جهان

برخی از پژوهش گران سرگرم بررسی احتمال انتقال کوه‌های عظیم یخی قطبی به مناطق خشک جهان برای تامین آب این مناطق هستند . به گزارش شبکه پنج تلویزیون فرانسه ، ژرژ موژن ، مهندس فرانسوی، عقیده دارد هر سال یخ‌هایی که در قطب شمال تولید می‌شود، معادل نیازهای همه انسان‌ها در سراسر جهان آب در بر دارد . تا به امروز احتمال انتقال کوه‌های یخی به مناطق خشک ناممکن به‌نظر می‌رسید، اما امروزه به کمک ابزارهای پیشرفته چنین احتمالی بیش از پیش مطرح است . کارشناسان با استفاده از روبات‌ها قادر به اندازه‌گیری و ثبت بخش‌های نامشهود این کوه‌های یخی هستند . معمولا نه دهم از کوه‌های یخی در زیر آب از دید همگان پنهان می‌مانند . با الگوسازی رایانه این تصاویر می‌توان به ابعاد شگفت انگیز این کوه‌های یخی پی‌برد . با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای می‌توان میزان آب شدن آب‌های این کوه‌های یخی را پیش‌بینی کرد و مطابق با آن توری بزرگ طراحی کرد که دور کوه قرار می‌گیرد . هم چنین می‌توان میزان مصرف سوخت برای کشتی‌های یدک کشی که کوه یخی را جا‌به‌جا خواهند کرد، پیش‌بینی کرد . پیش‌بینی شده است اولین قطعه کوه یخی از کانادا تا جزایر قناری و سپس سواحل آفریقا منتقل شود .

آفتاب

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


ده یا حتی پنج متر عمودی زیر قله ، قله نیست !!

« خانم   اوه یون سان    مقام  اولین زن  صعود  کننده  به  14 قله 8000 متری را از دست داد ... در 1 سپتامبر سایت اکس وب در مقابل ادعای خانم اوه یون سان کوه نورد کره ای مبنی بر این که اولین زن صعود کننده به 14 قله 8000 متری است ایستاد . در گذشته ، کوه نوردان کره ای در چندین موقعیت متهم به دروغ گویی شده بودند . مثلا ، اوم هونگ – گیل ادعا کرد که اولین آسیایی صعود کننده به 14 قله قبل از یانگ سئوک – پارک است ، اما افراد زیادی ادعای او مبنی بر صعود به لوتسه و شیشاپانگما را رد کردند و او مجبور شد هر دو کوه را دوباره صعود کند .

در مورد خانم اوه یون سان هم عکس های فتوشاپ شده ، عقب نشینی یکی از شرپاهای تیم از ادعای اولیه صعود به قله کانگچن جونگا ، اظهارات ضد و نقیض او ، جزئیات صعود مبهم و فقدان شواهد اتهاماتی است که این سایت به  او وارد کرده است . بعدا هموطنان کره ای او هم کم کم به ادعاهای او شک کردند . او در مقابل این گفته ها از آنها خواست که اول صعود های خودشان را اثبات کنند.  بالاخره شرکت بلک یاک حامی مالی او این اظهارات اوه یون سان را ملایم تر کرد.

در بخش دیگری از این گزارش اکس وب آمده است که ده یا حتی پنج متر عمودی زیر قله کانگچن جونگا ، قله کانگچن جونگا نیست . وقتی یک صفحه برفی بی ثبات باعث توقف خورخه اگوچیگا در 12 متری قله کی دو در سال 2009 شد ، این برای او صعود به قله محسوب نشد و همین طور در مورد بویان پتروف بلغاری که شخصا گزارش کرد که در 30 متری قله گاشربروم دو در سال 2008  متوقف شده است . در مورد اوه یون سان کره ای در کانگچن جونگا هم همه چیز آشکار است و شواهد بر علیه او می باشد.

در انتهای گزارش می خوانیم که :  ادورنه پاسابان آهی از آسودگی خیال می کشد و می گوید : " بالاخره ، تمام شد." و او اکنون با شادمانی به عنوان اولین زن صعود کننده به تمام 14 قله 8000 متری  چشم به کریسمسی آرام دارد . او به سایت اکس وب گفت که اگر چه هیچ کینه ای در مورد مباحثه ای که تقریبا به قیمت از دست دادن پیروزی اش شد ندارد ، اما آن هایی را که زمانی که  بیشترین نیاز را به آن ها داشت از او حمایت نکردند فراموش نخواهد کرد ... »

متن کامل این گزارش جالب  را در وبلاگ کوه نوردی ، ورزش و سلامتی بخوانید :

http://newfarid.blogfa.com/post-825.aspx

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پیشنهاد خرید : فروشگاه " آپامهر" و " شکوه "

خرید وسائل و لوازم و پوشاک ورزش کوه ، همواره یکی از مشکلات دوستان کوه نورد بوده است . در حال حاضر رشد روزافزون و تنوع کالاهای تولید شده در این زمینه و هم چنین واردات بی درو پیکر و بدون نظارت اجناس بی کیفیت چینی  _ که مانند دیگر عرصه ها ، بازار ورزش کوه را نیز به تسخیر خود در آورده است  _  بیش از گذشته به دغدغه و نگرانی دوستان کوه نورد برای یک خرید خوب و مطمئن دامن زده است . سوال اصلی این است : " با توجه به بودجه و سقف مالی در نظر گرفته شده چه کالایی را بخریم که واجد کیفیت و کارائی مورد نظر ما باشد و اصلا  از کجا بخریم ؟ "

در شهر بزرگ تهران ، خیابان منیریه به دلیل تعدد و تجمع فروشگاه های لوازم کوه ، یکی از نام آشناترین و پر رفت و آمد ترین مراکز خرید برای دوستان کوه نورد به شمار می آید . یکی از مزایای خرید از این بازار _ نسبت به فروشگاه ها و شرکت های پراکنده در سطح شهر _ آگاهی از تنوع کالای مورد نظر ، قیمت واقعی و امکان انتخاب است .

خرید وسایل کوه و سروکله زدن با طیف گسترده ای از فروشنده گان آن در طی چند دهه ، تجربیات فراوانی را برایم به دنبال داشته است . فروشنده گانی که در مواجهه با ناآگاهی و بی تجربه گی خریدار ، تمام تلاش خود را برای فریب او و فروش کالای بی کیفیت خود به کار می برند . فروشنده گانی که هیچ مسئولیتی را در قبال جنس فروخته شده نمی پذیرند . فروشنده گانی که ... بگذریم !

در حال حاضر که سرپرستی دو گروه کوه نوردی را بر عهده دارم ، برای تمامی خریدهای لوازم و پوشاک اعضای آن _ در طی سه الی چهار سال اخیر _  به طور عمده دو فروشگاه را پیشنهاد داده ام :

.

فروشگاه آپامهر

از راست : سعید و علیرضا امزاجردیان

آدرس : خیابان ولی عصر _ بالاتر از میدان منیریه _ خیابان شهید راتق _ ساختمان تجاری فخریه _ طبقه سوم  _ واحد ٧

تلفن :  ۶۶٩۶٣۶۶۴    و    ١٨٧٩٠٧٩ _ ٠٩١٢

.http://www.apamehr.com

..

.

فروشگاه شکوه

 

از راست : نثاری و بهمن حاجی خانی

آدرس : خیابان ولی عصر _ بالاتر از میدان منیریه _ روبروی پاساژ المپیک _ فروشگاه شکوه

تلفن : ۶۶۴٠۴۶۵۶   و   ١۵۴۶۵٧۴ _ ٠٩١٢

.

.

کوه نورد بودن و داشتن دانش تخصصی ، صداقت و شرافت شخصیتی ، احترام به مشتری و پذیرش مسئولیت کامل کالای فروخته شده  و ... خصوصیاتی است که نزد مدیران این دو فروشگاه دیده ام و با اطمینان می توانم به عنوان گزینه هایی مناسب برای خرید ، آن را به دوستان کوه نورد _ و به خصوص دوستانی که از شهرستان های دیگر برای خرید لوازم به تهران می آیند _ پیشنهاد کنم .

.  

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کوه های تهران سفیدپوش شد

بارش‌های اخیر برف در شمال استان تهران ، کوه‌های پایتخت را سفیدپوش کرد . در حالی‌که بیش از یک ماه است که هوای تهران در شرایط "هشدار " و "اضطرار " قرار دارد از شب گذشته بارش‌های خفیف باران در پایتخت آغاز شده است . بارش‌هایی که علی‌رغم تصور عموم مردم ، تنها کمی از بار آلودگی‌ها را کاسته است و بنا به گفته امیر وحدتی؛ مدیر مرکز پایش آلودگی هوای استان تهران، هوای تهران هنوز در شرایط "ناسالم " قرار دارد. پرویز رضازاده؛ مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در خصوص وضعیت بارندگی‌ها می‌گوید : نزولات جوی در شمال استان تهران به صورت برف بوده که کوه‌های تهران را نیز سفیدپوش کرده است . مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه توده هوای بارش‌زا فردا از تهران خارج می‌شود، می‌گوید : تهران تا پایان این هفته دیگر شاهد بارش نزولات جوی نخواهد بود .

فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


برای زیباترین صحنه‌های طبیعت در سال 2012 آماده باشید!

 

 شفق شمالی سال 2007

کارشناسان ناسا نمایش شفق‌های شمالی سال 2012 را درخشانترین و زیباترین شفق‌ها در 50 سال گذشته پیشگویی کردند، اما از سویی این پدیده زیبا ممکن است باعث اختلالاتی در سیستم‌های ارتباطی و الکترونیکی شود . به گفته دانشمندان ناسا شفق شمالی از سال 2007 بزرگتر شده و در سال 2012 به نقطه اوج خود خواهد رسید . با این حال در صورتی که این پیشگویی ناسا درست از آب درآید، این شفق ممکن است بر تلفن های همراه، جی.پی.اس (GPS) و حتی شبکه‌های ملی نیز تاثیر بگذارد . این واقعه در پی «ماکزیمم خورشیدی» اتفاق خواهد افتاد. ماکزیمم خورشیدی دوره ای است که میدان‌های مغناطیسی خورشید در استوای خورشیدی با سرعتی بیش از قطب‌های خورشیدی می‌چرخند . چرخه خورشیدی از یک ماکزیمم خورشیدی به دیگری حدودا 11 سال طول می‌کشد. آخرین ماکزیمم فعالیت خورشیدی در سال 2000 اتفاق افتاد و دانشمندان ناسا پیش‌بینی کردند که دوره بعدی در سال 2012 بزرگترین نوع آن از سال 1958 خواهد بود .سال 2012 بهترین، درخشان‌ترین و دیدنی‌ترین فرصت برای تماشای طولانی مدت این پدیده است . 
ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

 

پاییز در چهار محال بختیاری ( ایسنا )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


دهستان موگویی : شش ماه قطع ارتباط با دنیا !!

سرپرست فرمانداری کوهرنگ گفت : با بارش نخستین برف پاییزی در کوهرنگ ، محور ارتباطی دهستان موگویی از توابع این شهرستان مسدود شد . داریوش رضایی اظهار داشت : بارش برف پاییزی که از اواسط روز گذشته آغاز و تا اواخر شب گذشته ادامه داشت ، منجر به مسدود شدن محور ارتباطی دهستان موگویی از توابع بخش بازفت این شهرستان شد.  رضایی با اشاره به وضعیت دهستان موگویی خاطرنشان کرد : این دهستان با برخورداری از 15 روستا جمعیتی افزون بر 4 هزار نفر را تحت پوشش قرار داده است که به علت استقرار در منطقه‌ای کوهستانی گردنه‌های سخت گذر با بارش نخستین بارش برف محور ارتباطی این دهستان مسدود و امکان تعامل با مرکز بخش ناممکن می‌شود . سرپرست فرماندار کوهرنگ خاطرنشان کرد : باتوجه به اینکه با نخستین بارش برف جاده ارتباطی دهستان موگویی به مرکز شهرستان مسدود و نزدیک به شش ماه از سال تردد از این مسیر امکان‌پذیر نیست ،  برهمین اساس امکانات و لوازم مورد نیاز مردم ساکن در این بخش پیش از مسدود شدن جاده ارسال می‌شود .

خبرگزاری فارس

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پرواز را بخاطر بسپار ...

عقاب کوهستان الموت ( عکس : فرامرز نصیری )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کامنت روز

 « راستش آقای نصیری ما امسال اصلا زبان مان نمی چرخد که به کسی روز جهانی کوهستان را تبریک بگوییم که از جهان جدا افتاده ایم و طبیعت مان را تحقیر کرده ایم و روزمان را با آلودگی مثال شب تار گردانده ایم ... همنوردان بی ادعا و پر مایه مان در غبار روزگار گم شده اند و مدعیان نارفیق و پر تکبر جایشان را گرفته اند . سبزه هامان به بی فرهنگی آلوده اند و درختان مان در آتش بی اعتنایی سوزان ... دیگر از چوپانان هم می ترسیم و هر کوره راهی در طبیعت به منظر ویلایی ختم می شود . همایش هایمان کم نور است و دوستان مان بی حوصله . با این همه به دامن آرزوهامان پناه می بریم و برای وطن رویای سرخوشی و آبادی داریم ... » 

علیرضا حیرتی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


گزارشی از مراسم روز جهانی کوهستان

 

شنبه ٢٠ آذر ٨٩ : مراسم روز جهانی کوهستان در محل باشگاه فرهنگی ورزشی ارامنه آرارات برگزار شد . استقبال از این مراسم مانند سالیان گذشته نبود . علت ؟ لابد پاسخی آماده و مد روز : آلودگی هوا دیگر !! ... نور عمومی سالن هم اصلا مناسب نبود . بخصوص برای تهیه ی انواع گزارش های تصویری . علت ؟ لابد باز هم پاسخی آماده و مد روز : طرح هدف مندی یارانه ها دیگر !!

مجری جلسه مانند سالیان گذشته سورن سپانیان بود . سورن اما مانند سالیان گذشته خیلی خوش اخلاق نبود . می تواند هزار و یک علت داشته باشد ، از آلودگی هوا گرفته تا طرح هدف مندی یارانه ها  !! هنگام آمدن او به پشت تریبون ، بی اختیار کاغذ کوچک پشت شیشه ی بعضی از مغازه ها را به یاد آوردیم : لطفا با لبخند وارد شوید !  

آلبرت کوچائیان ( راست ) پیام فائو را به مناسبت روز جهانی کوهستان قرائت کرد . پیامی که مضمون اصلی آن " ضرورت توجه به حقوق مردمان بومی و مشارکت آنان برای توسعه ی پایدار مناطق کوهستانی " بود و صحبت های عباس محمدی (چپ ) در قالب  " سخن روز " نیز ، گونه ای دیگر و به عبارت بهتر :  ورژن (!) ایرانی همان پیام فائو بود : "  آیا مدیران ارشد کشور به ذخیره ی ارزشمند دانش بومی این مردم که استمرار صدها ساله ی زندگی آنان را با آسیب رسانی اندک به محیط زیست (در مقایسه با شیوه های جدید توسعه) ممکن ساخته بود، توجهی داشته اند ؟ " اما با تفاوتی کوچک که ما آن را اصالت می نامیم . باور به صداقت و اصالت آن چه عباس محمدی می گوید براستی سخت است . کسی که تا دیروز از چرای بی رویه دام به عنوان یکی از مشکلات سنتی و دیرینه ی کوهستان های ایران سخن می گفت و برای احیای پوشش گیاهی ،  راه حل را به شکلی سطحی و نابخردانه " قرق منطقه " معرفی می کرد اکنون یک شبه و در استحاله ای باورنکردنی به یاد " استمرار صدها ساله زندگی " و " آسیب رسانی اندک به محیط زیست " مردمان محلی افتاده است !! برای علت این تناقضات آشکار باید به چه چیزی فکر کنیم ؟  آلودگی هوا ؟!   طرح هدف مندی یارانه ها ؟!  یا فرصت طلبی ؟!

و سپس نوبت به مراسم قدردانی و تجلیل از هنریک مجنونیان رسید . مردی که به گفته ی سورن تلاش های ارزنده ای طی سه دهه در عرصه ی محیط زیست ایران داشته است و محمد درویش نیز در وبلاگ خود او را این گونه معرفی کرده است : " ... بیشتر از بسیاری از بزرگان این حوزه ( محیط زیست ) کوشیده ... تا دانش و تجربیاتش را مکتوب ساخته و به یادگار نهد ..."   در ضمن ، اگر در عکس بالا هنریک مجنونیان را با ژست خاصی می بینید علت را فقط در نور نامناسب سالن جست و جو کنید !!

برای موضوع افراد موثر در " کاهش بلایای طبیعی " و " امداد و نجات کوهستان " از رسول نقوی ( نفر وسط ) نیز قدردانی و تجلیل به عمل آمد و اهدای لوح توسط عباس ثابتیان ( راست ) رئیس جدید هیئت مدیره ی انجمن کوه نوردان صورت گرفت . عباس جدید با چهره ای شاداب و خندان به روی صحنه آمد . علت ؟ ... می گویند هنوز در حال و هوای سفر فراموش نشدنی اش به امریکا سیر می کند !!  

و در انتهای مراسم ... قدردانی و تجلیل از  حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد موسوی مدیر کل صدا و سیمای مرکز کرمان که توسط کیومرث بابازاده ( راست ) صورت گرفت . 

 توضیحات مربوط به تجلیل از حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد موسوی را جواد نظام دوست خدمت حضار بیان فرمودند که عبارت بود از : پخش فیلم های کوه نوردی در شبکه ی ۴ و شبکه استانی کرمان . ایشان یعنی همین جناب جواد نظام دوست که به نظر می رسید گاهی در یافتن کلمات مناسب در مدح و تمجید و ستایش و عرض ارادت و شیفته گی ( عکس بالا ) نسبت به آن یکی جناب یعنی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد موسوی دچار مشکل می شدند از اقدام این مدیر کل پرتلاش و مورد اطمینان دولت محمود احمدی نژاد در پخش فیلم های مستند کوه نوردی به عنوان کارهائی خوب و خداپسندانه یاد کردند . خدا خیرشان بدهد ! هم جناب کیومرث بابا زاده هم جناب جواد نظام دوست و هم این جناب حجت الاسلام والمسلمین که این همه دغدغه ی کوه نوردی ایران را دارند !! ... اما خودمانیم ، تاکنون جواد نظام دوست را این گونه ( عکس بالا ) از خود بی خود ندیده بودیم !!

ضمنا از این حاج آقای کرمانی و این مدیر کل ارزشی چندین مصاحبه و مطلب ارزشی در رابطه با تمجید سیاست های دولت محمود احمدی نژاد و ضرورت مقابله با جنگ نرم استکبار جهانی در اینترنت یافت می شود که خواندن آن را به دوستان عزیز توصیه می کنیم . باشد که درک بهتری از پخش فیلم های کوه نوردی در راستای سیاست های ارزشی صدا و سیما داشته باشند . انشاا...

 خسته نباشید دوستان !   بفرمائید گپ و چای و شیرینی و عکس یادگاری !  راستی از آسمان آلوده ی شهر چه خبر ؟ بادی ، بورانی ... توفانی در راه نیست ؟

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پایش تصویری منطقه اشتران کوه

در حالی که همواره کمبود محیط بانان در مناطق حفاظت شده به عنوان دغدغه ای جدی برای دوستداران طبیعت محسوب می شد این بار تکنولوژی به کمک محیط بانان آمد تا با افتتاح طرح پایش تصویری منطقه حفاظت شده اشتران کوه روند کنترل این منطقه تسهیل شود .  در مراسمی با حضور مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست کشور، کارشناس مسئول تنوع زیستی و مشاور رئیس سازمان محیط زیست کشور و کارشناس مسئول بیمارهای حیات وحش این سازمان، طرح پایش تصویری منطقه حفاظت شده اشترانکوه به بهره برداری رسید . مدیرکل محیط زیست استان لرستان روز جمعه در حاشیه این مراسم در سخنانی اظهار داشت: با توجه به محدودیت های منابع ، امکانات و نیروی انسانی باید استفاده از روش های نوین حفاظتی در دستور کار قرار گیرد . محمد حسین بازگیر با اشاره به استفاده از دوربین های کنترلی و نظارتی در سطح منطقه حفاظت شده اشتران کوه ، بیان داشت: این تجربه برای اولین بار در ایران عملیاتی می شود .

خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


شنبه 20 آذر : مراسم روز جهانی کوهستان

زمان : شنبه 20 آذر 1389      ساعت : 18

مکان : خیابان جمهوری ، کوچه ی نوبهار ، پلاک 12

باشگاه فرهنگی ورزشی ارامنه آرارات

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کلون بستک ( البرز مرکزی )

برنامه ی صعود قله کلون بستک روز جمعه ١٩ آذر ٨٩ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در این برنامه : نرگس آشتیانی ، علی محمد ، ندا میرجانی ، فیض اله سقر ، آیه و آرزو توکلی ، مهناز جلیلی ، شکوفه میلانی و صابر جاوید ... فرامرز نصیری (سرپرست )

.

 ******

پیام های این پست نشان می دهد که عکس آخر مورد توجه دوستان عزیزمان قرار گرفته است .  لذا نسخه ای با کیفیت بالاتر در لینک زیر ارائه شده : 

http://upload1.imgdl.ir/images/769IMG_0214a.jpg


از ابراز لطف تمامی دوستان عزیز ، بی نهایت سپاسگزارم .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


شور و شوق صد جوانه ...

" ... ما همه ی درخت های این باغ ، در کنار این جوی های پرآب ، هم چنان تشنه ی بارانیم . گرد و غبار سال ها را از شاخ و برگ های پیر و پژمرده و خشک آلود ما بشوی !  ما را بنواز ! تا از نو بشکفیم . برگ های پیر سال های پیش را بریزیم و ناگهان در زیر نوازش های تو ، به شکوفه بنشینیم . ما نیز چشم به راه شکفتن های تازه ایم . شور و شوق صد جوانه با من است . با ما است ... دکتر علی شریعتی "

.

عکس : مریم وحیدی نسب

. 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


نجات کوه نوردان گرفتار در دماوند

رییس سازمان امداد و نجات مازندران با اعلام جزئیات نجات 4 کوه نورد گرفتار در ارتفاعات 5هزار متری قله دماوند ، گفت: سرما و کاهش فشار هوا مشکل پیش‌ روی نجات کوه نوردان بود . فخاری با اعلام اینکه امدادگران این جمعیت عملیات دو روزه‌ای برای نجات کوه نوردان گرفتار در ارتفاعات دماوند انجام داده‌اند گفت : امدادگران جمعیت هلال احمر اوایل هفته جاری  از طریق مرکز فوریت های پلیس 110 در جریان گرفتارشدن 4 کوه نورد در ارتفاعات پنج هزار متری دماوند قرار گرفتند .  وی با اعلام اینکه یکی از کوه نوردان که توانسته بود خود را به دامنه‌های کوه برساند ؛ ماموران را در جریان این اتفاق قرار داد، گفت : کوه نوردان به علت افت فشار هوا و سرمای هوا دچار ضعف‌ شده و در ارتفاعات گرفتار شده بودند .  رییس سازمان امداد و نجات مازندران گفت: امدادگران هلال احمر شهرستان آمل با کمک هیات کوه نوردی این شهرستان ، به کمک کوه نوردان گرفتار در ارتفاعات دماوند شتافتند و توانستند در عملیات شش ساعته سه تن از کوه نوردان بجنوردی گرفتار را نجات دهند . وی در تشریح چگونگی نجات یکی دیگر از کوه نوردان گرفتار در ارتفاعات دماوند با اشاره به دشواری این عملیات گفت: امدادگران هلال احمر و هیات کوه نوردی، دو روز را صرف یافتن این کوه نورد زخمی کردند . فخاری افزود: این کوه نورد از ارتفاع 20 متری سقوط کرده بود به علت شدت جراحات وارده دچار خونریزی شدیدی شده بود و به دلیل سرمای هوا ، افت فشار، احتمال زنده ماندن وی به صفر رسیده بود . جمعیت هلال احمر با درخواست یک دستگاه بالگرد از وزارت کشور توانست این کوه نورد را پس از دو روز از یکی از چاله‌های ارتفاعات دماوند بیرون بیاورد .

خبرگزاری ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


مراقب باشید : بندیخچال امن نیست !

چهار سارق مسلح که با هجوم به گروه کوه نوردان، پول و اموال آنان را به سرقت برده بودند، تحت تعقیب پلیس قرار گرفتند .  عصر یک شنبه هشت زن و مرد کوه نورد با مراجعه به مأموران پلیس از سرقت پول ، تلفن همراه و ساعت‌هایشان به دست چهار سارق مسلح خبر دادند . یکی از مربیان گروه به مأموران گفت : امروز همراه دو همکارم و پنج کارآموز زن راهی منطقه کوهستانی بند یخچال شدیم تا از کارآموزان امتحان پایان دوره مربی گری بگیریم اما پس از عبور از روستای «پس قلعه» ناگهان چهار مرد جوان که عینک آ‌فتابی به چشم داشتند، سد راهمان شدند . دو تن از آنها که اسلحه داشتند، مدام می‌گفتند «ما تا حالا افراد زیادی را کشته‌ایم. اگر در برابرمان مقاومت کنید شما را هم می‌کشیم.»  دزدان مسلح سپس 150 هزار تومان پول نقد، هفت عدد گوشی تلفن همراه و دو ساعت مچی گرانقیمت ما را سرقت کردند اما هنگام فرار عینک یکی از آنها به زمین افتاد که وقتی به صورتش خیره شدم، او با پا ضربه محکمی به سینه‌ام زد. دزدان مسلح سپس از راه‌های فرعی کوهستان گریختند . پس از این شکایت، تیمی از مأموران کلانتری دربند خود را به محل سرقت رسانده و تجسس برای دستگیری سارقان را آغاز کردند اما هیچ ردی از آنها به دست نیامد . در ادامه پرونده برای رسیدگی در اختیار کارآگاهان پلیس آگاهی قرار گرفت . هم اکنون تجسس‌های ویژه پلیسی در منطقه برای دستگیری دزدان ادامه دارد .

روزنامه ایران

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


چرا پول کوه نوردان خارجی به حساب ما نمی رود ؟!

بخشدار لاریجان شهرستان آمل از نبود امکانات اولیه نجات کوه نوردان در این منطقه انتقاد کرد . محمدرضا نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آمل با اشاره به نجات یک کوه نورد در هفته‌های اخیر در قله دماوند اظهار داشت : گرفتار شدن کوه نوردان در این منطقه از شهرستان آمل حداقل در ماه یکی دو بار رخ می‌دهد و تنها با کمک‌های محلی امکان نجات این افراد میسر می‌شود . وی با بیان اینکه در زمان حوادثی مانند گرفتار شدن کوه نوردان تنها کمک‌های محلی بدون کم‌ترین امکانات به یاری حادثه‌دیدگان می‌شتابد، تصریح کرد : نجات انسان‌ها وظیفه همه افراد است اما اگر در این کمک‌ها به خود افرادی که کمک‌ می‌کنند آسیب وارد شود چه کسی پاسخگو خواهد بود . بخشدار لاریجان با اعلام اینکه کارگروه ساماندهی قله دماوند در این بخش تشکیل شده است ، اظهار داشت : مبالغی که کوه نوردان خارجی برای حضور در دماوند پرداخت می‌کنند تماماً به حساب فدراسیون‌ها می‌رود در حالی که حفظ جان افراد توسط این نهادها صورت نمی‌گیرد . وی با اشاره به اینکه نیروهای محلی این بخش با چکمه‌ها و لباس‌های معمولی به ارتفاعات برای کمک به مصدومان مراجعه می‌کنند ، یادآور شد: امکاناتی در اختیار بخشداری برای نجات حادثه‌دیدگان دماوند قرار ندارد . نصیری با بیان اینکه هفته گذشته بانوی کوه نوردی 24 ساعت در ارتفاعات دماوند گرفتار شده بود، یادآور شد: هیچ کس از حال این خانم خبر نداشت و فقط نیروهای محلی توانستند وی را نجات دهند . وی با اشاره به اینکه باید امکانات اولیه امدادی در اختیار ما قرار داشته باشد، اظهار داشت : در موقع حوادث کمبود امکانات خسارت‌هایی را به بار می‌آورد که پس از آن جبران‌شدنی نیست .

خبرگزاری فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


آتش‌سوزی گسترده در جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود هم دچار آتش‌سوزی شد . آتش سوزی در این جنگل از ساعت 11 دیروز آغاز شده و هم اکنون وسعتی به طول چهار کیلومتر و عرض 500 متر درآتش می سوزد . جنگل ابر که بیست هزار هکتار وسعت دارد از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگل های ایران است که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر ، یکی از منحصر به فردترین زیست‌بوم‌های ایران محسوب می‌شود . این جنگل در شمال شرق شهر شاهرود در استان سمنان و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر و در کنار روستای ابر قرار دارد وبه دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است .

مدیر کل محیط زیست استان سمنان با بیان این که باد اجازه مهار آتش سوزی در جنگل ابر را نمی دهد، گفت : به دلیل صعب العبور بودن از بیل و قاطر برای خاموش کردن آتش استفاده می کنیم . وی در ادامه گفت: در حال حاضر تمام قوای استان متمرکز شده تا آتش جنگل هر چه سریعتر مهار شود . مدیر کل محیط زیست استان سمنان با بیان این که آتش سوزی در قسمت "پلنگ آرام " رخ داده است ، گفت : هنوز دلیل آتش سوزی مشخص نیست ...

خبرگزاری میراث فرهنگی

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عبور با پای پیاده از دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با هدف نشان دادن فاجعه دریاچه ارومیه فاصله بیش از 45 کیلومتری بندر رحمانلو تا بندر حیدرآباد شیرین‌بلاغ دریاچه ارومیه را با پای پیاده طی کرد . مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی با اشاره به این اقدام نمادین گفت: دریاچه ارومیه به خشک‌ترین و کم‌آب‌ترین میزان خود در صد سال گذشته رسیده است که این امر لزوم توجه جدی عمومی و مردم و بویژه کشاورزان را در راستای استفاده بهینه از منابع آبی می‌طلبد .  نقی کریمی اظهار کرد : دریاچه ارومیه اکنون نیازمند دعای مردم برای بارش نزولات آسمانی است و با این‌که دولت اقدامات فراوانی برای احیای این دریاچه در حال اجرا دارد با این حال تنها راه نجات آن بارش است ...

جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


نگاه روز

مردم هنوز هم برای «اخلاق» کف می زنند!

شامگاه یکشنبه ۱۴ آذر ماه ۱۳۸۹، همه ی صندلی های سالن اجتماعات خانه ی شهریاران جوان پر از مخاطب بود ... پر از مدعوین و علاقه مندانی که از راه های دور و نزدیک و در یکی از روزهای ابتدایی هفته و به رغم حال و هوای ناخوش تهران، خودشان را به این سالن رسانده بودند ... آمده بودند، تا گزارش تلاش ارزنده ی تیم خانه ی کوه نوردان تهران به قله ی  7129 متری «بارونتسه» را ببینند و بشنوند و در تشویق شایسته ی آنان سهیم باشند.

به شخصه به غیر از برگزاری مراسم سال گرد زنده یاد «مهدی اعتماد فر» - در چند سال اخیر -  این سالن را در حوزه ی برنامه های کوه نوردی، این همه پرشور و پرتعداد از نظر مخاطبین ندیده بودم! ... مراسمی که با نظم، هماهنگی و منزلت قابل توجه و در خور تحسینی نیز همراه بود.

از خود پرسیدم؛ به راستی چه چیز موجب این همه توجه و برگزاری مراسمی این چنین فاخر شده است؟!

مگر این صعود به قله ای بالای ۸۰۰۰ متر بوده و یا گشایش مسیری انجام شده که موجب این همه توجه و برگزاری مراسمی این چنین فاخر شده است؟!  

مگر این صعود با تبلیغات فراگیر و عناوین پرطمطراق یا جار و جنجال و شانتاژ رسانه ای توأم بوده که موجب این همه توجه و برگزاری مراسمی این چنین فاخر شده است؟! 

مگر در ترکیب این صعود؛ آرتیستی، چیزی بوده و یا برخی که خود را سوپرهمیالیانوردان ایران می دانند و همیشه با ژست های آنچنانی در ستون حاشیه ها بادگلو می زنند همراه بوده که موجب این همه توجه و برگزاری مراسمی این چنین فاخر شده است؟!
  
مگر پیازداغی به آن چه تا ۷۰۵۰ متری این قله رخ داد اضافه شده، سناریویی جذاب برای صعود قله نوشته شده، شعبده بازی خاصی انجام شده ... و یا مگر ضیافتی با چندین مدل غذا در فلان هتل برپا شده که موجب این همه توجه و برگزاری مراسمی این چنین فاخر شده است؟!  

مگر ... مگر ... ؟!

و پاسخی برای مگرهایم نیافتم جز این که امیدوار باشم هنوز هم تعداد زیادی از مردم سرزمین ما - به رغم همه ی بداخلاقی هایی که به آن ها روا داشته می شود -  متعهدانه و هوشمندانه به «اخلاق» و «اخلاق مداری» بها می دهند! ... هنوز هم به «صداقت» ارج می نهند! ... هنوز هم توهین به شعورشان را برنمی تابند! ... و هنوز هم از پهلوان پنبه ها - هر که می خواهد باشد، چه در قامت یک کوه نورد مستقل، چه یک عضو تیم ملی - بی زارند!

آری! ... پاسخم را یافتم! ... هنوز هستند مردمی که برایشان چند متر بالاتر و چند متر پائین تر فرقی ندارد! ... هنوز هم برایشان «اخلاق» مهم است! ... هنوز هم «صداقت» مهم است!  ... و هنوز هم برای کوه نوردیه با شرافت؛ کف و سوت می زنند، نه فقط ایستادن بر فراز قله ها به هر قیمتی!

------------------

پی نوشت:

از مردم گفتم! ... از مردمی که خیلی چیزها می گویند! ... مثلاً می گویند: برخی تشکل های مردم نهاد کوه نوردی، فقط و فقط نماینده ی یک یا دو باشگاه خاص و چند کوه نورد نورچشمی هستند که همواره از حمایت پیدا و پنهان و رویکرد کانالیزه ی آن نهاد برخوردارند!

... الله اعلم! ... راست و دروغش گردن خودشان، اما ظاهراً پر بی راه هم نمی گویند! ... مثلاً در همین گزارش برنامه ی خانه کوه نوردان که با دعوت عمومی نیز همراه بود، از هیئت مدیره ی بعضی تشکل های مردم نهاد کوه نوردی، حتی یک نفر هم رؤیت نشد! ... خب حتماً حق [جلسه!] داشتند بندگان خدا! ... و اصلاً به آنها چه مربوط؟!! ... اما آیا اگر گزارش برنامه ی یک یا دو باشگاه خاص و چند کوه نورد نورچشمی بود، آقایان بازهم حضور نداشتند؟! ... از قدیم گفته اند: تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها! ... امان از این مردم!! 

نقل از وبلاگ کوه نوشت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


نانگاپاربات : سهند عقدائی ، خانواده ی سامان نعمتی

تصویر یک کمدی سخیف از مرگ سامان

" تشکیک در چگونگی مرگ سامان رفتار طبیعی خانواده ی نعمتی بود . ایشان بعد از یکی دو ماه از بازگشت تیم به ایران ، به این احساس رسیدند که ابهاماتی در مرگ فرزندشان دارند و عنوان کردند که در مورد نجات سامان اهمال شده است و تصمیم گرفتند از طریق طرح شکایت در دادگاه حقوق خود را دنبال کنند . ما از ابتدای وقوع حادثه و زمانی که در کمپ های بالا بودیم و هنوز به پایین کوه نرسیده بودیم ، همگی هم قسم شدیم که هیچ مسئله ای را پوشیده نگذاریم و هر آنچه را که اتفاق افتاده و می¬افتاد در همان زمان بی کم و کاست بگوییم .  در روزهای بعد، عده ای از بزرگان و پیش کسوتان با ما تماس می گرفتند و یا پیام می فرستادند که این گونه بی محابا حرف نزنید و تا بازگشت به ایران صبر کنید و بعد سنجیده تر بگویید اما با حفظ احترام ایشان صراحتا اعلام کردیم که بنا نداریم مصلحت اندیشی کنیم ولو آنکه بعدها کارمان به قضا افتد و در آن میان حرفهای امروزمان به زیانمان تمام شود ...  سهند عقدائی "

ادامه ی مطلب در  سایت باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند 

.

*****

.

نمایش پرده ای دیگر از فریب

" اعضاء تیم نانگا بار دیگر پرده ای از نمایش فریب , دروغ را به نمایش گذاشتند . آقای سهند عقدایی در مطلبی  درسایت رسمی باشگاه دماوند تلاش نموده است تا با بیان مطالبی عجیب و غریب و بدور از واقعیت و در اساس حتی خارج از موضوع اصلی قدری خود را از فشار افکار عمومی جامعه کوه نوردی  رها کنند . در ابتداء این نوشته نویسنده با ذکر مطالبی همچون « در روزهای بعد عده ای از بزرگان و پیش کسوتان با ما تماس گرفتند و یا پیام می فرستادند که این گونه بی محابا حرف نزنید و تابازگشت به ایران صبر کنید و بعد سنجیده تر بگویید ... » و همچنین اشاره به حادثه گاشربروم و بیان عملکرد مسئول وقت فدراسیون کوه نوردی مبنی بر پنهان کردن حقایق در لحظات اولیه حادثه تلاش نموده تا به زعم خود مقداری فضای سنگین ایجاد شده ناشی از دروغ پردازی های خود را تلطیف کند... خانواده ی سامان نعمتی "

ادامه ی مطلب در سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


خانه کوه نوردان تهران و گزارش بارونتسه

یکشنبه 14 آذر 89  : جلسه ی گزارش صعود تیم اعزامی خانه کوه نوردان تهران به قله 7129 متری بارونتسه ، در محل سالن شهریاران جوان ( خیابان ویلا ) برگزار گردید  . این جلسه در ساعت 30/17 دقیقه آغاز شد و با حضور پرتعداد و قابل توجه پیش کسوتان ، مربیان و دیگر اعضای جامعه ی کوه نوردی ادامه یافت . 

.

مجری جلسه ، پرویز هیجانی یکی از اعضای قدیمی خانه کوه نوردان تهران بود که در صحبت های خود به جایگاه  " جمع و تشکیلات " به عنوان مهم ترین بستر و تکیه گاه اجرای برنامه های هیمالیا نوردی اشاره کرد .

.

 

و مهدی شیرازی که از او به عنوان یکی از بنیان گذاران خانه کوه نوردان تهران  نام برده شد ، در گزارشی کم و بیش طولانی به بیان تاریخچه  این تشکل از بدو تاسیس پرداخت . مهدی شیرازی گفت : خرید محل و دفتر گروه در سال 81 و اجرای برنامه ی هیمالیانوردی در سال 89 ، دو نقطه عطف مهم در تاریخ سی ساله ی خانه کوه نوردان بوده است .

.

و ارائه ی گزارش برنامه ی اجرا شده توسط یکی از اعضای تیم ... که متاسفانه نتوانستم تا انتها در جلسه حضور داشته باشم و ...

.

**********

پی نوشت :

در جلسه ی برگزار شده ی خانه کوه نوردان تهران آنچه بیش از همه به چشم می خورد : احترام به شرکت کننده گان ، تقسیم کار جمعی ، هماهنگی و انضباطی قابل تحسین بود . نکاتی که می تواند مورد توجه و الگوی مدیران پاره ای انجمن های کوه نوردی (!) در اجرای پاره ای نشست های ماهانه شان باشد و یاد بگیرند که نمایش لوده گی نمی تواند بهانه ی خوبی برای ایجاد فضای مثلا صمیمانه باشد !! در هر صورت لازم است به مسئولین و اعضای خانه کوه نوردان تهران بخاطر برگزاری جلسه ای شایسته و در شان کوه نوردی ایران تبریک بگوئیم .

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


آوازهای ماه ...

چه پروانه های شادی در چشم هایش پر می کشیدند

به هنگامی که ماه

ماه ساعت ده شب

                     خم می شد

                     تا برای عشق ترانه بخواند .

چه آهوان ساده غمناکی در میدانگاه چشم هایش قد می کشیدند

به هنگامی که ماه

ماه ساعت ده صبح

                        خم می شد

                        تا برای عشق مرثیه بخواند .

.

شعر : مجتبی عبداله نژاد

عکس : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کفش به کمک جی.پی.اس می‌آید

گروهی از دانشمندان آمریکایی کفش هایی را ابداع کرده اند که در زمان از دست رفتن سیگنال دستگاه های جی.پی.اس می توانند مسیر حرکت را نشان دهند . دستگاه های جی.پی.اس امروزه وارد زندگی روزمره بسیاری از افراد شده اند اما این دستگاه ها محدودیت دارند به طوریکه در زمانی که سیگنال های ماهواره ای قطع می شوند قادر نخواهند بود مسیر را نشان دهند . اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون یک رادار ویژه را وارد پاشنه کفش کرده اند که می تواند در هر شرایطی مسیر را ردیابی کند . «جی.پی.اس»های معمولی از طریق ارسال موقعیت خود به ماهواره عمل می کنند اما زمانی که کاربر در یک منظقه کور قرار گیرد دستگاه به یک دستگاه الکترونی به نام «واحد اندازه گیری ماندی» متصل می شود . این وسیله سرعت و جهت را اندازه گیری کرده و فاصله این اندازه ها را نسبت به آخرین موقعیت ارسال شده به «جی.پی.اس» محاسبه می کند . باوجود این، یک تفاوت بسیار جزئی و کوچکترین خطا در اندازه گیری سرعت و جهت می تواند در محاسبات و تعیین مسیر به روشی صحیح اختلال ایجاد کند . از اینجا ایده توسعه دستگاهی ارائه شد که همیشه و در هر شرایطی همراه کاربر باشد . این محققان در پاشنه کفش یک رادار را که فاصله میان پا و خاک را ردیابی می کند وارد کردند .  اگر این فاصله برای یک دوره زمانی مشخص تغییر نکند، سیستم می فهمد که فرد توقف کرده است . به این ترتیب درصد خطاها برای محاسبه فاصله ها تاحد قابل ملاحظه ای کاهش می یابد .

خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


GPS ویژه ی زنان

شرکت " تام تام " تولید کننده جستجوگرهای ماهواره ای نوعی "جی پی اس" ویژه زنان را عرضه کرده است که One White Pearl نام دارد . این "جی پی اس" که نقشه 42 کشور اروپایی را در خود گنجانده است از یک طراحی بسیار شیک برخوردار بوده و مجهز به فناوری خاصی است که نقشه اماکن سرگرمی ، مد و محیطهای آزاد از استرس را در این 42 کشور نشان می دهد . رنگ قاب و جلد این "جی پی اس" به رنگ مروارید سفید است و قاب اطراف نمایشگر آن با گل های ریزی تزئین شده است . در این خصوص مدیرعامل تام تام اظهار داشت : " ما این دستگاه را برای زنان ساخته ایم و در آن طراحی و سبک شیک را در فناوری جستجوی سرگرمی ها ادغام کرده ایم . زنان بخش مهمی از بازار جستجوگرهای ماهواره ای را به خود اختصاص داده اند و به همین علت ما با عرضه این مدل جدید قصد داریم هر چه بیشتر توجه این بخش مهم مصرف کنندگان را به خود جلب کنیم ."

جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


امروز : گزارش برنامه تیم خانه کوه نوردان در «بارونتسه»

 

 
گزارش برنامه ی تلاش ارزشمند تیم خانه کوه نوردان تهران بر روی قله 7129 متری بارونتسه، که توانستند تا ارتفاع 7050 متری این قله را صعود کنند، امروز یکشنبه  ۱۴ آذر ماه از ساعت  ۱۷تا ۲۰ در محل خانه شهریاران جوان
  ویلا _ نبش ورشو  ارائه خواهد شد 
.
.
                             نقل از کوه نوشت
.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


ابزار جدید گوگل برای مقابله با جنگل‌زدایی در جهان

گوگل برنامه‌ای به نام Earth Engine ارائه کرده است که کارشناسان و دانشمندان با استفاده از آن می‌توانند نظارت بهتر و سریع تری بر وضعیت جنگل‌های کره زمین داشته باشند . بنا به گفته گوگل این برنامه باعث می‌شود فاصله‌ای که در خصوص مقابله با جنگل‌زدایی، بین کشورهای ثروتمند و فقیر وجود دارد از بین برود . به گزارش رویترز، اندازه‌گیری میزان موفقیت اقدامات صورت‌گرفته در خصوص مقابله با نابودی جنگل‌ها، در برخی مناطق همچون آمازون، اندونزی و کنگو همیشه کار دشوار و پیچیده‌ای بوده و عوامل مختلفی باعث اخلال در کار دانشمندان می‌شده است.  این ابزار که Earth Engine نام دارد ، تصاویر متنوعی از جنگل‌های مناطق حاره‌ای که با استفاده از ماهواره‌های آمریکا و فرانسه گرفته شده، به دست می‌دهد .

خبرگزاری ایتنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


درختی تنها در برف و مه

خبرگزاری رویترز ( سوئیس )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


آتش سوزی در جنگل‌های میرآباد سردشت و پیرانشهر

در پی آتش سوزی در جنگل‌های میرآباد سردشت و پیرانشهر که از روز گذشته آغاز شده ، شش اکیب از نیروهای اجرایی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از مرکز و شهرستان‌های نقده، اشنویه، بوکان، مهاباد و میاندوآب به شهرستان پیرانشهر اعزام شده‌اند . در استان آذربایجان غربی حدود 174 هزار هکتار جنگل وجود دارد که بیشتردرختان آن بلوط است لذا جنگل‌های مزبور ارزش اکولوژیکی زیادی را در منطقه دارا هستند.

ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


باد سه‌شنبه به تهران می‌آید

یک کارشناس سازمان هواشناسی می‌گوید : بر اساس پیش بینی این سازمان انتظار می‌رود که ‌با ورود یک موج از سمت شمال غرب کشور، در روز سه‌شنبه از پایداری هوا و غلظت‌ آلاینده‌های جوی به تدریج از نیمه شمال کشور تا حدی کاسته شود . فریبا گودرزی کارشناس سازمان هواشناسی در مورد وضعیت هوای کشور گفت : در سه روز آینده جو کشور همچنان پایدار است از این رو در شهرهای صنعتی و پرجمعیت غلظت‌ آلاینده‌های جو بالا بوده و آسمان این شهر‌ها هم غبارآلود پیش‌بینی می‌‌شود. او تاکید کرد: اما از اواخر روز دوشنبه عبور موجی از سمت شمال غرب کشور برای مناطق شمال غرب و سواحل دریای خزر، وزش باد و بارش‌های پراکنده را به دنبال دارد. او ادامه داد: با عبور این موج انتظار می‌رود در روز سه‌شنبه از پایداری هوا و غلظت‌ آلاینده‌های جوی به تدریج از نیمه شمال کشور تا حدی کاسته شود. گودرزی همچنین تصریح کرد: تهران در 2 الی 3 روز آینده غبارآلود پیش‌بینی شده ‌و حداکثر دمای آن امروز به 20 و حداقل به 8 درجه سانتی‌گراد می‌رسد.   با وزش باد درسطح کشور ، لایه‌های جو جابه‌جا شده و هوای از وضعیت سکون خارج می‌شود و می‌توان امیدوار بود که اندکی از میزان غلظت آلاینده‌ها و امکان تخلیه هوا درشهرهای صنعتی و پرجمعیت، بویژه در تهران کاسته شود .

ایلنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


بابل : همایش روز جهانی کوهستان

همایش روز جهانی کوهستان جمعه شب با حضور علاقه مندان به کوه در مجتمع سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بابل برگزار شد ... "  در این مراسم اسدالله سقا رئیس اداره تربیت بدنی شهرستان بابل در این مراسم با اشاره به این مطلب که سالانه 25 هزار ایرانی به دلیل بیماری قلبی فوت می‌کنند، گفت: بیشتر قریب به اتفاق آنان هیچ تحرک بدنی ندارند .  وی گفت : به‌قول مقام معظم رهبری ورزش را ارزش بدانیم و برای این فعالیت مهم تلاش مضاعف‌تری داشته باشیم .  ضیاء وحدتی رئیس هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی شهرستان بابل نیز به گزارش عملکرد هیئت پرداخت و گفت : سالن سنگ نوردی حیدر کلا به‌دلیل سپردن مدیریت آن به بخش خصوصی سال‌هاست که خاک می‌خورد . عباس محمدی فعال زیست محیطی و رئیس هیئت مدیره انجمن کوه نوردان ایران با اشاره به این مطلب که کشورهای دیگر کمتر از ما مراسم روز جهانی کوهستان را گرامی می‌دارند اما با مدیریت و برنامه‌ریزی از تخریب کوهستان جلوگیری می‌کنند، گفت: کوه نوردان بهترین محیط‌بانان کوهستان هستند . داود محمدی فر کوه نورد و نویسنده کتاب‌های کوه نوردی نیز با تاکید بر اینکه دماوند باید به عنوان میراث کوه نوردی دنیا به ثبت برسد، گفت: اسپهبد مازیار در سال 835 میلادی گروهی را به قله دماوند فرستاد و آن گروه دماوند را فتح کردند. وی افزود: شارل دهم پادشاه فرانسه در سال 492 میلادی یعنی بیش از 650 سال بعد از اسپهبد مازیار گروهی را به مونت اگوری کسیل داشت و به‌حق نخستین صعود به کوه بلند در تاریخ را باید به نام دماوند نگاشت . در این مراسم کلیپ‌هایی با موضوع دماوند، آتش‌سوزی جنگل‌های گلستان و تخریب لاله‌های دماوند و شعر خوانی انجام گرفت . "

خبرگزاری فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


سرمای شدید و بارش برف اروپا را فلج کرد

کاهش شدید دمای هوا و بارش سنگین برف و بوران در اروپا تاکنون 12 قربانی گرفته و سبب هرج و مرج و اختلال در بخش حمل و نقل و تردد بویژه در مناطق شمالی شده است . در سرتاسر این قاره، فرودگاه‌ها بسته شده‌اند و پروازها به تاخیر افتاده است . بعلاوه سیلاب ویرانگر بخش‌های وسیعی از بالکان را تخریب کرده است. هم چنین بوران یخ و برف بی‌سابقه و شدید جاده‌ها را مسدود کرده است، به طوری که حتی قطارهای سریع‌السیر هم در این مخمصه گرفتار شده و کاری از پیش نمی‌برند . در سه کشور منطقه بالکان شامل بوسنی، صربستان و مونته نگرو، وضعیت اضطرار اعلام شده و صدها نفر از مردم وادار به ترک خانه‌هایشان در جستجوی پناهگاه شده‌اند . در لهستان هم سرمای شدید جان 10 نفر را گرفته است .

جام جم

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پیام دریافتی : طنز کوه ...

جناب آقای نصیری دامت توفیقاته و اعلی الله مقامه فی وبلاگ کلاغه!


اول ، ما اخلاق گند ! تو را می دانیم که کامانت هر پست باید در پست خودش باشد اینست که سنگ هایمان را از همین الان وا می کنیم می گذاریم به عهده ی خودت . دوست داشتی کامانت را  برش دار ببر با تف بچسبان به پست مربوطه اش نمی خواهی بگذار همینجا بماند . چون اندازه آن تفتان هم نمی ارزد . حیف تف که می گویند مصداقش همین است !


دوم ، آقا به ما  اعتراض کرده اند که چرا شما را برادر خطاب می کنیم خیال کرده اند شما به ما یک آبگوشت بز باش با گوشت بزهای عباس محمدی داده ای ما را نمک گیر کرده ای . با شکلک و ادا و متلک می گویند می بینیم که فرامرز شده است برادرت ! شما خودت به این جماعت بگو که  به ما کوفت هم نداده اید چه برسد به آبگوشت بزباش !گفتیم عباس محمدی ، یک دفعه این جیگرمان کباب شد . بغضی این گلویمان را دارد می فشارد که نگو  . حالا گوشت آب گوشت بز باش ما چه می شود ؟ چه بر سر این بزهای بی صاحب خواهد آمد؟
دیگر چه کسی نیمه شب ها به بالین این بزهای یتیم برود و علوفه و نمک بالا سرشان بگذارد ؟ نه تو به اینها فکر کرده ای ؟ فکر کرده ای این ثابتیان با آن ماشین گران قیمتش که روستاییهای مهربون سر اینکه جلوی خانه کدامشان پارک شود مدام با هم دعوا می کنند ما را تحویل می گیرد و نذری در خانه ما می آورد ناخن خشک !  خیر جانم اگر ایشان از این خاصه خرجی ها داشت که ماشین آنچنانی سوار نمی شد مرفه بی درد . تازه پولی هم اگر بخواهد خرج ما کند می رود باهاش  توی … اوهوم اوهوم نمی دانیم چرا یک دفعه سرفه مان گرفت ! بله کوه نورد ! مبادله می کند .


سوم ، آخر آقای عزیز ! از ترسمان جرات نداریم تو را برادر بخوانیم . خب شما دلت خنک شد این عباس محمدی دیگر رییس هیئت مدیره نیست کیف کردی ؟ پس شیرینی چی شد ؟ حالا این طفلک ریاستش را از دست داد  ، شما ریاست خودش به خودش !!! را هم چشم نداری ببینی ؟ مرده لگد می زنی شمر بن ذالجوشن؟...تازه چه فرقی می کند ؟ عباس ! عباس است حالا چه ثابتش باشد چه غیر ثابت . تازه آنکه محمدی بود و فامیلی اش اسلامی ، ول کن معامله نبود اینکه فامیلیش داد می زند ثابت پای کار می ماند و انجمن به نوه نتیجه ما هم قد نمی دهد .


این وسط فقط ما جیگرمان برای لیلای خودمان آتش گرفته که رای نیاورد . اگر این دختره ی سبک سر یک مافیایی چیزی تشکیل می داد شامی پلویی چیزی به ما می داد خودمان پانصدتا رای تضمینی برایش جمع می کردیم و رییس مادام العمر انجمنش می کردیم . من بمیرم برای لیلایم !


.

نویسنده : فرشید  ( در بخش پیام های خواننده گان )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


وب نوردی ...

گزارش اولین صعود مسیر بریتیش روی برج بی نام ترانگو

" سال ۱۹۷۶ مارتین بویسن و همراهانش موفق به صعود مسیری که به نام بریتیش (بریتانیایی) روی برج بی نام ترانگو (نیم لس تاور) می شوند . این صعود تاثیر گذار هنوز بعد از سال ها در هنگام مطالعه در مورد گروه ترانگو بیش از همه صعودها مورد توجه خوانندگان علاقمند قرار می گیرد... "

شهرام عباس نژاد در دیواره بلند و انگشتان سرمازده

.

***

رو سر بنه به بالین تنها مرا رها کن

" ... راستی ! این هیئت های کوه نوردی سود و ثمرشان چیست ؟ و چه نازیبا ! که دریوزه نانی باشیم که از آن خودمان بوده است !  هیئت های کوه نوردی  ... بی مایه و ضعیف و نا کار امد ... خود را به کوه نوردی تحمیل کرده اند! همیشه از صعود هئیتی یک تصویر بی قواره در ذهنم جا خوش می کند :  تصویرکوه نوردانی که برای ادای  دین خود به  هئیت و اهداف و منویاتش ، سربندی ... "

آذر در کوه این مقدس جان پرور

.

*** 

سفر به کردستان

" خاطره اولین روز مدرسه را ، آبادان پر از شور و هلهله را ، حس شیرین در ارتفاع فریاد کشیدن را ، طعم بی نظیر پاستیل در اوج خستگی را ، مفهوم بی بدیل آب دراوج تشنگی را ، رقابت دوربین چشم های تو را برای شکار لحظه ها  و ... شاید فراموش کنم . خاطره سوار شدن درون تراکتور با بار تکه های آسفالت را در ارتفاعات بانه  نه ! ... "

سعید افروزی در وبلاگ سیالان

.

***

کارهای طبیعت چقدر شبیه کار ما انسان هاست؟

" شاهین معلق در آسمان ایستاده است ، و دو مرغ دریایی سفید بر روی آب غوطه می خورند ، چه آسان است برای شاهین ، شکارپرنده ای که آسوده خاطر بر روی آب غوطه می خورد ، بر روی علف های شبنم گرفته ، تارهای عنکبوت ،  انتظار طعمه را می کشد ،  کارهای طبیعت چقدر شبیه کارما انسان هاست؟  ومن تنها ایستاده ام با ده هزار غم و اندوه ... "

میثم بهوند یوسفی در وارث ژن های اجدادم

.

***

همایون کوه

" قله همایون کوه ... و هاله دود پتروشیمی که نشان دهنده آلودگی هواست ! ... شیب را تا دشت فرود آمدیم و از مسیری نا متعارف قله همایون کوه را صعود کردیم . پاکوبی وجود نداشت . 10:30 صبح روی قله همایون کوه بودیم . هوا عالی بود . روستای عقیل آباد و گوار و قاسم آباد و قله های سفیدخانی ... و آن دوردست ها ارتفاعات برف زده اشتران کوه پیدا بود ... "

آنا فراهانی در وبلاگ آناپورنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


طرح روز

Vladimir druzhinin  _  Russia

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


آغاز نشست تغییرات آب و هوایی در کانکون مکزیک

نشست تغییرات آب و هوایی از روز دوشنبه 29 نوامبر در کانکون مکزیک آغاز بکار کرد . در مراسم افتتاحیه نمایندگان 132 کشور حضور داشتند . قرار است نمایندگان بیش از 190 کشور دنیا در این نشست سازمان ملل متحد که تا دهم دسامبر ادامه خواهد داشت، حضور یابند .

درست یکسال پیش کپنهاگ دانمارک میزبان نشست مشابهی بود که نتوانست در اتخاذ تدابیر مشترک برای مقابله با گرم شدن کره زمین و تغییرات اقلیمی به موفقیت کاملی برسد . بعقیده برخی از کارشناسان ، کانکون شاید آخرین فرصت برای نجات دادن کره زمین باشد ، موضوعی که برخی دیگر با دیده تردید بدان می نگرند .

یورو نیوز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عکس روز

نماینده ایتالیا در پارلمان اروپا _ خبرگزاری رویترز

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عباس محمدی : مدیر گروه تک نفره ی دیده بان کوهستان !!

به عباس محمدی

با سلام و احترام

ببخشید که از عوام فریبی بدمان می آید . ببخشید که از دروغ و لکه های سیاه در کوه نوردی ایران بدمان می آید . ببخشید وقتی می خوانیم که خود را " مدیر گروه دیده بان کوهستان " معرفی می کنید نمی توانیم نسبت به آن واکنش نشان ندهیم . ببخشید !

این گروه دیده بان کوهستان دیگر چیست ؟ واجد چه ساختار تشکیلاتی و چه تعداد عضو و کارمند و ... می باشد که شما مدیر آن هستید ؟ نکند همان کمیته ی ( کارگروه ) سابق انجمن است که شما مسئول و تنها عضو آن بودید؟! کار گروه ی که یک شبه و دقیقا پس از آخرین مجمع انجمن در ٣٠ آبان و اتمام مسئولیت تشیکلاتی شما به عنوان رئیس هیئت مدیره ، تبدیل به گروه شده و شما هم _ که انگار شکر خدا روزگارتان بدون این واژه ها و این بازی های کلامی نمی گذرد _ شده اید مدیر آن !! راستی ،حالا چرا عنوان کارگروه را از آن حذف کردید ؟! وجهه و شان وکلاس کمتری دارد ؟! 

عباس جان !  شاید بتوان زمانی که  همه ی فعالیت های شخصی و انفرادی خود را _ در مثال : نوشتن مقاله ، مصاحبه ، سخن رانی و غیره  _  به نام گروهی که فقط روی کاغذ وجود دارد گزارش می دهید از آن به عنوان عرق تشکیلاتی و تعصب برای انجمن کوه نوردان نام برد اما وقتی  خود را مدیر گروهی که در واقعیت وجود خارجی ندارد معرفی می کنید ببخشید که : نمی توانیم جز عوام فریبی و دروغ و لکه ی سیاه دیگری در کوه نوردی ایران ، آن را چیز دیگری بنامیم . ببخشید ! 

عباس جان ! ببخشید که از عوام فریبی بدمان می آید . ببخشید که از دروغ و لکه های سیاه در کوه نوردی ایران بدمان می آید . ببخشید وقتی می خوانیم که خود را " مدیر گروه دیده بان کوهستان " معرفی می کنید نمی توانیم نسبت به آن واکنش نشان ندهیم . ببخشید !

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


عباس ثابتیان رئیس هیئت مدیره شد

طبق خبر وبلاگ آرام کوه ، در اولین جلسه ی مدیران جدید انجمن کوه نوردان ایران که روز یک شنبه ٨ آذر  برگزار گردید ، عباس ثابتیان به عنوان رئیس هیئت مدیره ، فاطمه حبیبی نایب رئیس و عرفان فکری به عنوان دبیر انتخاب شدند.

ضمن تبریک فراوان به عباس ثابتیان و دیگر همکارانش در هیئت مدیره ی جدید انجمن ، امیدوارم آنها بتوانند این تشکل را به جایگاه واقعی اش در کوه نوردی ایران بازگردانند . انجمن کوه نوردان باید و باید و باید انجمن همه ی کوه نوردان ایران باشد ، نه انجمن یکی _ دو باشگاه خاص در تهران !! . در سالیان اخیر ، استفاده از موقعیت و امکانات انجمن به نفع اقلیتی مشخص _ به خصوص در اعزام های برون مرزی _ و استفاده ابزاری از وجهه و نام انجمن برای پیش برد سیاست ها و منافع باشگاهی ( در مثال : فشار به انجمن برای صدور بیانیه ی حمایتی در رابطه با فلان برنامه ی برون مرزی فلان باشگاه خاص همراه با تهدید بیرون کشیدن نیروها و مربیانش در جریان جشنواره ی یخ نوردی ) و ... بر کسی پوشیده نیست .

اکنون ، ترکیب هیئت مدیره ی فعلی انجمن کوه نوردان و حضور اکثریتی نیروهای مستقل در آن به نظرم می تواند نوید بخش بازسازی چهره ی مخدوش شده ی این تشکل طی سالیان اخیر و بازگشت آن به جایگاه واقعی اش در کوه نوردی ایران باشد . امیدوارم ! 

 

انجمن کوه نوردان ، باید انجمن همه ی کوه نوردان ایران باشد نه انجمن یکی _ دو باشگاه خاص در تهران ! 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


کوهستان درفک : تله کابین ، هتل ، کافی شاپ !!

فرامرز نصیری : منطقه ی لارنه در  درفک . یکی از زیباترین چشم اندازهای کوهستانی ایران . کار احداث جاده از روستای راجعون به لارنه برای احداث تله کابین مدت هاست که به اتمام رسیده است !!

طولانی‌ترین و مخرب‌ترین تله‌کابین ؟!... یکی از منطقه‌های کوهستانی و جنگلی حساس شمال ایران ، منطقه دُرفک در شهرستان رودبار گیلان است . در بازدیدهای اخیری که دوستان کوه نورد ما از منطقه کوه درفک داشته‌اند ، دیده‌اند که جاده‌سازی‌ برای احداث تله‌کابین ، از روستای راجعون به لارنه آغاز شده است . هم چنین تنش‌های محلی به‌علت کمبود آب در منطقه و موضوع برداشت و انتقال آب برای تله‌کابین ، شدت گرفته است . مسئله دیگر اینکه عده‌ای فرصت طلب ، از هم‌اکنون روی قله ، کلبه‌هایی (به‌جز کلبه‌های سنتی قدیمی که مربوط به دامداران است) ساخته‌اند تا لابد پس از احداث تله‌کابین، اراضی را به فروش برسانند .

آن طور که مسئولان منطقه گفته‌اند، طرح‌های جانبی تله‌کابین درفک در گستره‌ای به مساحت بیش از 200 هکتار با ساخت هتل 7‌ستاره (!) ، کافی‌شاپ ، رستوران ، پیست اسکی‌ (که با برف‌های اندک سال‌های اخیر بیشتر به شوخی می‌ماند!) و تأسیسات دیگر اجرا خواهد شد. دست‌اندرکاران طرح گفته‌اند که طول خط بالابر نزدیک به 13‌کیلومتر خواهد بود و این تله‌کابین ، «طولانی‌ترین خط بالابر جهان» خواهد شد. گذشته از آنکه این سودای دست یابی به «ترین‌های جهانی» به هر قیمت چقدر مخرب است ، معنای دیگر این گفته آن است که تا به حال در هیچ جای جهان چنین جنگل‌زدایی و دو‌تکه‌سازی‌ طبیعت اجرا نشده است ! از سوی دیگر ، کار تله‌کابین محدود به این 200هکتار نخواهد شد، چرا که 18هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع منطقه به‌عنوان منطقه نمونه گردشگری تعریف شده و تجربه نشان داده است که ساخت و سازهای جانبی این گونه طرح‌ها ، چه توسط مدیران طرح اصلی و چه توسط دستگاه‌های دولتی و نهادها و چه توسط سودجویان محلی و غیرمحلی، اثراتی به‌مراتب بیش از اثر تخریبی طرح اولیه خواهد داشت .

همشهری آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


منتظر بارش های خوب باران تا پایان سال نباشید !

رییس مرکز پژوهش‌های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز از ادامه روند خشک سالی  در چهار ماهه ی پایانی امسال براساس پیش‌بینی‌ها و بررسی‌های انجام شده خبر داد . دکتر سید محمد جعفر ناظم‌السادات با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها احتمالی است و تغییرات در جو بسیار سریع اتفاق می‌افتد، گفت: مشاهدات جوی نشان می‌دهد برای سه تا چهار ماه آینده نمی‌توان انتظار بارش خوب باران را داشت . وی افزود: پیش‌بینی‌های هواشناسی بر مبنای شرایط اقلیمی در اقیانوس‌های آرام ، هند ، خلیج فارس و دریای خزر صورت می‌گیرد و بر اساس این پیش‌بینی‌ها با گرم شدن آب‌های خلیج فارس ، مناطق جنوب کشور و استان فارس با کاهش بارش باران روبه‌رو می‌شوند .

ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


مرزهای دانش : موسیقی موتسارت برای میوه ها !

یک شرکت فیلیپینی اعلام کرده است که پخش موسیقی کلاسیک باعث شیرین‌تر شدن میوه‌های تولید شده توسط این شرکت شده است !  مسئولان این شرکت که بخش اصلی فعالیتش تولید موز است ، می‌گویند که از چند ماه پیش شروع به پخش قطعاتی از ولفگانگ آمادئوس موتسارت ، آهنگ ساز اتریشی در مزرعه‌های خود کرده‌اند و اکنون محصولات آنها طعم و مزه بهتری دارند . چندی پیش تعدادی از محققان دانشگاهی در ژاپن در تحقیقی تاثیر موسیقی کلاسیک بر رشد گیاهان را بررسی کرده بودند اما برای نخستین بار است که به‌صورت صنعتی این مسئله در یک مزرعه آزمایش می‌شود . گفته می‌شود موسیقی کلاسیک همان طور که تاثیر مثبتی روی انسان‌ها دارد می‌تواند بر رشد گیاهان نیز موثر باشد .

همشهری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


آتش به جنگل‌های شاهرود رسید

6.5 هکتار از جنگل های منطقه کالپوش شهرستان شاهرود هم مرز با جنگل های گلستان طعمه حریق شد . کارشناس حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی استان سمنان گفت : این منطقه از جنگل های کالپوش در شهرستان شاهرود از عصر روز گذشته دچار حریق شده است که عملیات اطفای حریق در آن ادامه دارد . به گفته وی ، در دو هفته گذشته این سومین حریق است که در این منطقه رخ داده و در مجموع 14 هکتار از جنگل های این منطقه در این مدت دچار حریق شده است .

جام جم آنلاین

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


طرح روز

کی می رسد باران ؟            روزنامه العرب الیوم _ اردن

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


مرزهای دانش : رهایی از شر خاطرات بد برای همیشه !

پژوهشگران در یک پیشرفت غیرمنتظره پزشکی دریافته‌اند که برای از بین بردن خاطرات بد روحی می‌توان به کمک دارو ، پروتئین‌ها را از مرکز ترس مغز برداشت . یافته‌های این محققان ممکن است برای سربازانی که اتفاقات حزن‌انگیز را تجربه کرده‌اند یا قربانیان خشونت مفید باشد . حتی می‌توان با کمک این روش، خاطرات یک رابطه بد را نیز پاک کرد ! در این تحقیقات ، دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز از موش‌ها برای تمرکز بر قسمتی از مغز که با ترس دست و پنچه نرم می‌کند، استفاده کردند. آنها دریافتند هنگامی که یک خاطره دردناک شکل می‌گیرد ، پروتئین‌های دریافت‌کننده خاص در مغز ایجاد می‌شوند و یک «دریچه آسیب‌پذیری» به وجود می‌آید. از آن جا که پروتئین‌ها ناپایدار هستند، می‌توان آنها را با دارو از بین برد تا خاطره بد برای همیشه از ذهن پاک شود . پروفسور ریچارد هوگانیر گفت : ‌هنگامی که یک حادثه بد اتفاق می‌افتد، باعث ایجاد یک خاطره ترسناک می‌شود که ممکن است تا آخر عمر باقی ‌بماند و بر زندگی فرد تاثیر مایوس کننده داشته باشد . با نتایج بدست آمده می‌توان با روش دارویی این مکانیزم ذهنی را دست‌کاری کرده و سپس از رفتار درمانی برای درمان اختلال فشار پس از تروما استفاده کرد . با اینکه آزمایشات اخیر بر روی موش‌ها انجام شده، اما پژوهشگران معتقدند روش دارویی، اثرات مشابه بر روی انسان خواهد داشت . دانشمندان در تلاشند با بازگشایی دریچه آسیب‌پذیری از طریق یادآوری ساختگی خاطره دردناک و استفاده از دارو، برای همیشه از شر خاطرات بد خلاص شوند .

این درحالیست که برخی نیز با این کار مخالفند؛ چرا که به نظر آنها این خاطرات بد جزیی از زندگی افراد بوده و با پاک کردن آن ، تمام تجربیات خوب و بد که از آن واقعه گرفته شده نیز از بین می‌رود .

خبرگزاری ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


بهمن جان 5 کوه نورد ایتالیایی را گرفت

مقامات اورژانس ایتالیا از کشته‌شدن 5 کوه نورد در پی سقوط بهمن در مناطق شمالی این کشور خبر دادند . سه کوه نورد ایتالیایی در منطقه موتیرولوپاس در شمال ایتالیا مشغول کوه نوردی بودند که سقوط بهمن جان آنان را گرفت. یکی از این کوه نوردان در مسیر انتقال به بیمارستان جان باخت . انتسو ریگانتی، نماینده سیاسی و مشاور شهرداری شهر ترویلیو و نامزد انتخابات شهرداری در سال آینده میلادی یکی از جان باختگان بود. بر اساس این گزارش دو کوه نورد دیگر ایتالیایی نیز در شهر پاسونه در نزدیکی کروه کوزنا در رشته کوه‌های آلپ نیز بر اثر سقوط بهمن جان باختند .

جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


تصویرهای پاییز ...

محبوب عصرهای بی قراری و باران

بگذار

تا تمام تصویرهای پاییز را

                              با تو

                                  قسمت کنم

تصویر آشوب های جهان

چگونه

       در قلب تو

                   جوانه می زند ...

.

شعر : محمود معتقدی

عکس : فرامرز نصیری.

 

---------------

برای خرس پاندا که نوشته بود هیچ چیز حریف خاطره ها نمی شود !

.                                              

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


غلط ننویسیم : هیات / هیئت

هیئت  :   املای این کلمه  در  عربی  " هیات " است  ولی  در  فارسی بهتر است که به صورت  " هیئت  " نوشته شود .

غلط ننویسیم _ ابوالحسن نجفی

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


پیشنهاد کتاب : کوه های استان کرمان

چاپ جدید کتاب  کوه های استان کرمان : نگرشی بر جغرافیا , کوه ها و غارها  تالیف رسول زندی , در 135  صفحه و به شمارگان 1100 نسخه به همت انتشارات خدمات فرهنگی کرمان در آذرماه 1389 روانه بازار نشر شده است . این کتاب نخستین بار در سال 1372 انتشار یافت و علاقه مندان کوه نوردی منتظر چاپ جدید آن بودند و آقای رسول زندی که خود از پیش کسوتان کوه نوردی کرمان اند , مطالب کتاب را به روز کرده اند و مطالب جدیدی , از جمله بخش رد پای دایناسورها و  بخش عکس ها(123-120) و نقشه ها ( 134-124) , به آن افزوده اند .


شابک: 5-41-2960-964-978
قیمت: 3500 تومان
آدرس و شماره تلفن انتشارات خدمات فرهنگی کرمان:
کرمان  ، خیابات شریعتی ، طبقه فوقانی کتاب فروشی فرهنگ

تلفن   2224608  _ 0341

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


برنامه های اجرا شده : پیمایش جنگل های " کجور _ ملا کلا "

 

برنامه ی پیمایش جنگل های دره ی " کجور  _ ملا کلا " طی تاریخ های ۴ و ۵ آذر ٨٩ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در این برنامه : حسین زند ، پیمان اوستام ، محمدرضا عمادی ، محمد میر ترابی ، حسین دهقان شعار ، فرهاد عبداله پور ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

..

**********

پیشنهاد موسیقی : Vanessa Mae

http://www.4shared.com/audio/kwL76mdo/Vanessa__Mae_-_02_-_Roxanes_Ve.htm

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


برنامه های اجرا شده : کویر مرنجاب

برنامه ی دیدار از کویر مرنجاب و شهر زیر زمینی نوش آباد طی روزهای ٢٧ و ٢٨ آبان ٨٩ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در این برنامه : مونا نصرتی ، مهناز عطوان ، محمد پورفرزاد ، شکوفه عنابی ، سعید قاطعی ، آرزو و آیه توکلی ، مریم پارسا ، ایمان پور تحویل دار ، حامد رستمیان ، لیلا لطفی ، امیر ربانیان ، فرزانه گازرپور ، سمیرا محمد بیگی ، مهناز جلیلی ، مریم جمالزاده ، عصمت درودی ، مهیار پدرام ... فرامرز نصیری ( سرپرست )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


نادر ضرابیان : آشفته بازاری بود مجمع عمومی !!

نظرات نادر ضرابیان سرپرست گروه کوه نوردی لواسان در باره ی آخرین مجمع عمومی برگزار شده ی انجمن کوه نوردان در ٣٠ آبان ٨٩  :

درودبرشما
جناب محمدی
آشفته بازاری بود مجمع عمومی ! هیات رییسه به  به ترین شکل ممکن نشست را به هم زد !  اصرار شما به نامزد شدن حاضرین در جلسه , حقوق نامزد شایسته ای مانند آقای محمدپور  را  پایمال کرد . این نشست بر خلاف نظر شما نقاط ضعف فراوانی داشت که ای کاش به آن ها هم اشاره می فرمودید.

.

1 – هیات رییسه ای که اعضای هیات مدیره وبازرس انجمن را نمی شناسد ! چه اصراری به انتخاب این افراد که به نظر می رسد در دوسال گذشته از احوال انجمن بی اطلاع بوده اند وجود داشته است ؟

 
2 – مانور دادن آقای ثابتیان  در مجمع در حالی که ایشان هم یکی از نامزد ها بوده اند و خودشیرینی دوستانشان در این مورد که شما نیازی به معرفی ندارید ! و ایجاد این حس در حضار که ایشان انتخاب شده هستند ! برنامه ایشان برای انجمن چه بوده ؟

 

3 -  عدم پاسخ گویی هیات مدیره به پرسش های آقای مبهوتیان و شایان فر و خانم ابریشمی .  


4 -  به آقای ثابتیان که خود نامزد بوده اند دوازده دقیقه وقت داده می شود ( ایشان در نوبت های مختلف بیش از نیم ساعت حرف زدند ) و ندادن وقت کافی به مسوول شهرستان و بازرس انجمن  و دیگر نامزدها .


5 – پخش کردن فله ای برگه های آرا که به احتمال بسیار زیاد غیر عضو ها هم در رای گیری شرکت کرده اند و این احتمال که نفراتی با اسامی مختلف دو سه بار رای داده باشند ( به دلیل نبود نظارت کافی و هرج و مرج و آشفتگی در مجمع و هیات رییسه ) .

 

6 -  معرفی نامزدها در سرو صدا و آشفتگی  ناشی از پخش برگه های آرا و شرایطی که نشان می داد مهم این است که چند نفر انتخاب شوند و قضیه به خوبی و خوشی تمام شود .

 

7 -  نامزد شدن حضار با اصرار کردن برای نامزد شدن از طرف هیات مدیره ، متفاوت است  و همین موضوع سبب شد فردی که با اصرار شما و بدون برنامه به واسطه عضویت در یک گروه بزرگ و آشنا بودن ، انتخاب شود و حق فرد شایسته ای مانند آقای محمدپور به دلیل غریبه بودن ! پایمال شود .


8 – به نظر شما آیا انجمن نباید برنامه کوتاه مدت و دراز مدت که مورد تایید اعضا باشد ، داشته باشد ؟ شاهد بودیم که نامزدها هدف ها و برنامه متفاوت از هم داشتند و تصور نمی کنید که تا این افراد وحدت نظر پیدا کنند و به تفاهم برسند ( اگر برسند ! ) مدت زمان زیادی از وقت انجمن تلف شده است و این دور باطل هر دوسال یک بار تکرار می شود ؟


9 – درمورد تعداد اعضا برای رسمیت جلسه می توان نظرات آقای نصیری را ملاک قرار داد .


10 – عدم توجه به شهرستان ها که برعکس شما انجمن را خیلی بزرگ ومهم به حساب می آورند واستفاده ابزاری از اعضای شهرستانی !


 از پیام های نادر ضرابیان در وبلاگ دیده بان کوهستان

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +


انجمن کوه نوردان و برگزاری انتخاباتی مخدوش در 30 آبان !

بیش از ده سال از آغاز فعالیت رسمی انجمن کوه نوردان ایران می گذرد و هنوز هیچ کس _ حتی عضو هیئت مدیره ی آن !! _  به درستی نمی داند تعداد اعضای قانونی ( طبق اساسنامه ) این تشکل چند نفر است !! مسئولین و مدیران این تشکل _ در یک بازی کلامی و با مضمون و هدف تبلیغاتی _ اغلب تمایل دارند از اعضای آماری _ صوری انجمن صحبت کنند . یعنی مجموع کسانی که از بدو تاسیس تاکنون ، برای ثبت نام و عضویت اقدام کرده اند که البته و با کمال حیرت و شگفتی ، حتی در این مورد هم تناقضات آشکاری دیده می شود . در مجمع عمومی اخیر  و طی چندین نوبت ، عدد ١۵۴۵ عضو گفته شد و حالا عباس محمدی _ که از نظر حاکمیت طولانی ما را بی اختیار به یاد صادق آقا جانی می اندازد !! _ در وبلاگ دیده بان کوهستان از  ٣٠٠٠ عضو  صحبت می کند !!  کدام یک حقیقت دارد ؟!  کدام را باید باور کنیم ؟! مگر انجمن کوه نوردان ایران پس از ١٠ سال فعالیت تشکیلاتی هنوز فاقد دفاتر و اوراقی برای ثبت رسمی و قانونی رویدادهای داخلی است که باید شاهد چنین تناقضات آشکاری در بیان ساده ترین مسائل آماری آن باشیم ؟

البته تعداد اعضای آماری _ صوری یک تشکل از هیچ ارزش و اعتباری برخوردار نیست و اصراری هم برای دست یابی به حقیقت آن وجود ندارد . نکته ی اصلی و دارای اهمیت عملی _ کاربردی ، تعداد اعضای حال حاضر ، رسمی و قانونی ( طبق اساسنامه ) انجمن است که متاسفانه و تا به امروز هیچ گونه اطلاعاتی در باره ی آن به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی و به اعضای انجمن ارائه نشده است .  

به عبارت دیگر ، در مقطع برگزاری مجامع عمومی ، هیچ گاه اعلام نمی شود و هیچ کس هم به درستی نمی داند که : تعداد اعضای قانونی واجد شرایط شرکت در مجمع عمومی و انتخابات چند نفر است و آن مجمع عمومی قرار است با حضور چند نفر رسمیت یابد !! 

در طول حیات ١٠ ساله ی انجمن کوه نوردان ، ابهام در مورد این مسئله ، ابزار موثری بوده است برای برگزاری مجامع عمومی در همان نوبت اول و با هر تعداد افراد حاضر !! یعنی حاکمیت تفکر : " برگزاری مجمع به هر قیمت ممکن در همان نوبت اول ، حتی اگر در واقعیت و جوهر خود غیر قانونی باشد !! "  .

در آخرین مجمع عمومی انجمن کوه نوردان که در ٣٠ آبان برگزار شد نیز شاهد حضور موثر و بی چون و چرای تفکر گفته شده بودیم !! جلسه مجمع بدون توجه به مسئله ی " رسمیت قانونی "  آغاز شد . هیئت رئیسه مجمع چیزی از " رسمیت قانونی " طبق اساسنامه نمی دانست و به بازرسی که نمی شناخت اجازه صحبت در این مورد را نداد . هیچ حضور و غیابی انجام نشد . هیچ عدد و رقمی در این باره اعلام نشد و ... بهرحال مجمع آغاز به کار کرد !! 

عضو ، طبق اساسنامه ی انجمن ، دارای تعریف مشخص و روشنی می باشد که مهم ترین وجه آن ، پرداخت حق عضویت است . عباس محمدی در مقام رئیس هیئت مدیره ، پیش تر در گزارشی منتشر شده در سایت انجمن ، گفته بود که : " در یک سال گذشته ، بیش از 600 نفر عضو جدید گرفتیم ... " مفهوم این جمله زمانی که از زبان عباس محمدی بیان می شود روشن است و قطعا به معنای عضو رسمی و قانونی می باشد . حال این عدد ۶٠٠ عضو جدید را شما بگذارید در کنار تعداد اعضای رسمی و قانونی انجمن در ٩ سال گذشته _ که می دانیم هیچ کس نمی داند چند نفر است !! _  و سعی کنید به برآورد و تخمینی ذهنی در باره ی تعداد اعضای رسمی و قانونی این تشکل و سپس به عدد قانونی ( نصف به علاوه یک ) برای رسمیت قانونی مجمع عمومی نوبت اول برسید !! 

در مثال : می توانید برای ٩ سال گذشته ی انجمن ، اعدادی مانند ١٠٠ یا ١۵٠ یا ٢٠٠ نفر عضو رسمی و قانونی را فرض بگیرید . حتی در همان فرضیات حداقلی هم برای رسمیت قانونی مجمع نوبت اول انجمن ما باید شاهد حضور بیش از ٣۵٠ نفر ( اصالتا ، وکالتا ) می بودیم اما آیا در عمل این گونه بود ؟! 

 

مجموع برگه های جمع آوری شده و شمارش شده  ٢٢۵ عدد

 

زمانی که هیئت رئیسه ، جلسه را آغاز نمود حدود ٩٠ نفر در سالن حضور داشتند و برای وکالت ها نیز عباس محمدی در وبلاگ دیده بان کوهستان به ۶٠ مورد وکالت اشاره کرده است یعنی در مجموع ،  آغاز جلسه با حدود ١۵٠ نفر . وقتی موضوع را یکی از مدیران انجمن در میان گذاشتم پاسخ منحصر بفردی  شنیدم : " خب ما شروع می کنیم ، ملت  هم یواش یواش میان !! ".    میزان احترام و پای بندی به قانون را می بینید ؟!     در زمان آغاز انتخابات و توزیع برگه های رای _ با دو بار شمارش _ حدود ١٣٠ نفر در سالن حضور داشتند که در میان آنها مهمانان و افراد غیر عضو نیز دیده می شد . و انتخابات آغاز شد . حتی اگر همه ی آن حدود ١٣٠ نفر حاضر در جلسه را عضو واجد حق رای در نظر بگیریم با آن ۶٠ مورد وکالت می شود ١٩٠ نفر ...

 بعدازظهر امروز تماسی تلفنی داشتم با آقای نوری که یکی از اعضای هیئت رئیسه مجمع بود و مطلع شده بودم مدارک و برگه های رای نزد او می باشد . به آقای نوری گفتم که قصد نوشتن مطلبی در باره انتخابات اخیر انجمن را دارم و اطلاعاتی در باره مجموع برگه های شمارش شده و تعداد ورقه های وکالت می خواهم . آمار آقای نوری از این قرار بود :

تعداد برگه های وکالت  ٧۴ عدد

مجموع برگه های جمع آوری شده و شمارش شده  ٢٢۵ عدد

آماری که نه برای رسمیت قانونی مجمع عمومی نوبت اول انجمن کفایت می کند و نه با واقعیت های موجود در آن جلسه ( تعداد افراد حاضر ) همخوانی دارد !!

عباس محمدی در وبلاگ خود در پاسخ خواننده ای برای موضوع رسمیت جلسه ، چنین نوشته است : " در مورد رسمیت جلسه، در مجمع توضیح دادم که انجمن نزدیک به سه هزار نفر عضو دارد ، اما ملاک به رسمیت رسیدن جلسه، حضور نصف به علاوه ی یک کسانی است که در یک سال گذشته، حق عضویت پرداخته اند ... بخش پیام ها "  و هم چنان حاضر نیست برای کسی بیان کند که این ملاک ، این کسانی که حق عضویت پرداخت کرده اند ، یعنی چند نفر ؟!  بازی و مانور دادن با این ابهام ، به نظرم همان ابزار موثری ست که حاضر نخواهند بود به آسانی آن را از دست بدهند !!

و حالا ، فقط امیدوارم هیئت مدیره جدید انجمن پاسخی روشن ، منطقی و قانع کننده برای انتخابات مخدوشی که برگزار شد و خود برآمده از آن است ، ارائه دهد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ آذر ۱۳۸٩
    پيام ها    +