کلاغ ها


+ در لحظه

اگر دست هایم را رها کنی

کودکی خواهم شد

که در غوغای شهری بزرگ

                             گم شده است

گریه امانم را می برد

آن گاه چه سرنوشتی خواهم داشت

به آینده ی دست هایم

                              فکر کرده ای ؟

.

شعر : رضا چایچی

عکس : فرامرز نصیری

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ استقبال از اولین نشست انجمن کوه نوردان در سال جدید

انجمن کوه نوردان اولین نشست ماهانه ی خود در سال جدید را روز چهارشنبه ٣١ فروردین در محل سالن شهریاران جوان برگزار نمود . جلسه ای که از کمیت ( تعداد افراد شرکت کننده ) و کیفیت ( موضوعات مطرح شده  ) قابل توجهی برخوردار بود .

.

در ابتدا ، برخلاف اعلام قبلی و منتشر شده در سایت انجمن ، نشانی از ارائه ی اخبار کوه نوردی و گزارش هیئت مدیره نبود .  ظاهرا در غیبت عباس ثابتیان در تمام تشکیلات انجمن کوه نوردان کسی وجود ندارد که بتواند از عهده ی کار ساده ای مانند ارائه ی اخبار برآید !!  و خب ، رئیس که نباشد گزارش هیئت مدیره هم خود به خود منتفی است دیگر !! و اصلا چه اهمیتی دارد ؟ مگر کسی پیدا می شود که بخواهد بعدا  از ما بپرسد : " آقایان و خانم های مدیر ، چرا برای آنچه اعلام می کنید ارزشی قائل نیستید ؟! " لااقل بابت تغییر در برنامه از شرکت کننده گان در جلسه عذرخواهی کنید که این یعنی : احترام به افکار عمومی ! و ...

 

و جلسه از همان ابتدا با گزارش مریم ساعی پارسا آغاز شد . گزارشی از یک تلاش ناتمام بر روی قله ی آمادابلام به ارتفاع ۶٨١٢ متر در هیمالیا . مریم ساعی نشان داد که از آرامش و تسلط خوبی برای ارئه گزارش در یک جلسه ی پرجمعیت برخوردار است . بیان ساده و صمیمانه ی او ( به دور از خود نمایی و بزرگ نمایی های کاذب و البته رایج !!‌ )  موجب گردید طولانی بودن زمان گزارش و نمایش عکس ها و فیلم هایش به هیچ عنوان خسته کننده و آزار دهنده نباشد . نمونه ای از یک گزارش خوب و جذاب . به خصوص در بخش انتهایی که یادبودی از درگذشته گان برنامه های کوه را همراه با نام و تصویر آنان عرضه کرد .

سپس نوبت به گرامی داشت یاد و خاطره ی جلیل کتیبه ای رسید که با نمایش فیلم مستند جلیل کوه نوردی ایران ساخته ی رضا نظام دوست همراه بود . فیلمی ارزشمند و بسیار تاثیرگذار . در این فیلم کتیبه ای از زندگی ، خاطرات و کوه هایش می گوید و ... در صحنه هایی از فیلم او را می بینیم که با وجود وضعیت بسیار دشواری که دارد ( پای قطع شده ، عصاهای زیر بغل و کهولت سن ) چگونه با آمیزه ای از وفاداری و عشق و مهربانی به مراقبت و پرستاری از همسر بیمارش مشغول است . برای کسانی که این فیلم خوب رضا نظام دوست را دیده اند ، جنبه های تکان دهنده ی این تصاویر به آسانی فراموش نخواهد شد . 

.

و جلسه با ادای احترام به تعدادی از بزرگان و پیش کسوتان دهه های سی و چهل  کوه نوردی ایران  پایان یافت . پایانی درخور و شایسته برای شبی پرشور و بسیار خاطره انگیز  . باید به مدیران فعلی انجمن کوه نوردان تبریک و خسته نباشید گفت !

.

پی نوشت :

جواد نظام دوست هم چنان نمی تواند مجری خوبی برای چنین جلساتی باشد . از پرحرفی های خسته کننده ی او که بگذریم کنار آمدن با شوخی های سبک ، مبتذل و از فرط تکرار ، آزاردهنده ی او نسبت به موضوع زنان ، براستی سخت است . 

_ انجمن کوه نوردان برای اولین بار در تاریخ بیش از یک دهه فعالیت خود ، اکثریتی قاطع از کوه نوردان و شخصیت های مستقل را در هیئت مدیره ی خود شاهد است  . به نظر می رسد این هیئت مدیره می تواند در مسیر بازسازی چهره ی مخدوش شده و اعتماد از دست رفته ی حاصل از دو دوره مدیریت ناسالم عباس محمدی _ که این تشکل را به جولان گاه باج خواهی یکی از باشگاه های بزرگ تهرانی تبدیل کرده بود _  و ارتقا جایگاه انجمن به آن چه شایسته اش در کوه نوردی ایران است گام های بلند و موثری را بردارد . این هیئت مدیره به زمان و حمایت نیاز دارد . از آنان حمایت کنیم .

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ صعود پهنه سار

برنامه صعود قله ی پهنه سار ( البرز مرکزی ) روز جمعه ٢۶/١/٩٠ اجرا شد . با حضور دوستان عزیز : بهمن جباری ، حسین دهقان شعار ، ابراهیم نورانی ، فرهاد عبداله پور ، حسین زند ، محمد میر ترابی ، محمدرضا عمادی ،  سارا و وحید نبی پور ، محبوبه یزدانی ، محسن جبرئیلی ، فریبا شهبد ، معصومه موسوی ، سعید نقدی پور ، زهرا رضا زاده ، سعید علیپور ، زهرا انصاری ، احسان علیرضایی ، مرجان اقبال پور ، حسن برزگر ، نگار مهدوی ، حامد عباسی ، رضا قربانی ، محسن چرخه ، هادی غلامی ، وحید نوروزی ، مریم نوری و ژاله دوشیری ... سرپرست : فرامرز نصیری

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ صعود پرسون

برنامه ی صعود قله پرسون ( البرز مرکزی ) در آخرین روزهای سال ٨٩ اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در این برنامه : بهمن جباری ، حسین دهقان شعار ، رضا قربانی ، ابراهیم نورانی ، فرهاد عبداله پور ، محمد میر ترابی ، محمدرضا عمادی ، محمد اوستام ، وحید نبی پور ، میثم کریمان ، فریبا شهبد ، معصومه موسوی و مجید بهمنی ... سرپرست : فرامرز نصیری

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در لحظه

آن دست های سبز فراوان نشانده اند

بر بی کرانه گی

                  از بوته های سبز ، بهاری عظیم را :

زمین زیر پای من

                     از این کرانه ... سبز !

                      تا آن کرانه ... سبز !

.

شعر : م . آزاد

عکس : فرامرز نصیری

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نشست ماهانه‌ی انجمن کوه‌نوردان ایران

موضوع: خبرهای کوه‌نوردی و گزارش هیئت مدیره

گزارش ماه: تلاش مریم ساعی پارسا برای صعود به آمادآبلام - پاییز ۸۹

و به یاد  : جلیل کتیبه‌ای ، پیش‌کسوت کوه‌نوردی

.

چهارشنبه ٣١/١/٩٠  از ساعت ۱۷ تا ۲۰  سالن شهریاران جوان

خیابان استاد نجات‌اللهی (ویلا) نبش ورشو ، آمفی تئاتر شماره ۲

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ چشمه ی آب های رنگین

زیبایی خیره کننده تصاویر این چشمه آبگرم  تصوری را در شما بوجود می‌آورد که گویی این چشمه آبگرم متعلق به دنیا و سیاره دیگری است ...

تصاویر زیبای فوق، متعلق به یک چشمه آبگرم در روی کره زمین به نام fly-geyser در منطقه نوادای  ایالات متحده است . این چشمه آب گرم هنوز هم برای ساکنان ایالت نوادا کاملا ناشناخته است . این منطقه با آن چشمه‌ها‌ی آبگرم عجیب و زیبا ، جغرافیای طبیعی بکر ، وحشی و کویری که دارد حدود 3 کیلومتر از جاده اصلی فاصله دارد ، اما آنقدر بزرگ است که شما می‌توانید آن را از جاده هم تماشا کنید . برای بازدید از این پدیده‌ی زیبا و منحصر به فرد ، شما نیاز به مجوز دارید . آن هم مجوزی که گرفتن آن اصلا کار آسانی نیست ، چرا که این چشمه مالکیت شخصی دارد !  آقای تاد سیک، صاحب مزرعه "فلای" و چشمه‌ آبگرم است . یعنی آقای سیک قانونا مالک این چشمه آبگرم طبیعی زیبا و بکر است !!  سازمان‌های متعددی سعی کردند و دارند تا این ملک را از آقای تاد بخرند تا هم از چشمه نگه داری کنند و هم در معرض نمایش عموم بگذارند، اما موفق نشدند .  

همشهری آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیشنهاد کتاب : خیابان یک طرفه

" هیچ چیز درمانده تر از حقیقتی نیست که همان طور بیان شود که به ذهن خطور کرده است . این گونه نوشتن حتا به یک عکس بد هم نمی ماند . و در حالی که ما زیر پارچه سیاهی سر فرو برده ایم ، حقیقت _ مانند کودک یا زنی که ما را دوست ندارد _ از این که جلو عدسی دوربین نویسنده بی حرکت بماند و لبخند بزند امتناع می کند . حقیقت خواهان آن است که در یک ضربه از جایی که در آن غرق شده است ، یا با قیل و قال ، یا موزیک ، یا فریاد کمک طلبانه ناگهان بدرخشد و به در آید... از متن کتاب

.

سوزان سانتاگ در مقاله ای با عنوان " سیمای والتر بنیامین " کتاب خیابان یک طرفه و نویسنده ی آن را این گونه معرفی می کند : ... او در آستانه روز رستاخیز ایستاده است . بنیامین اینجا دارد به خود می اندیشد . در روز رستاخیز ، این آخرین روشنفکر شرح خواهد داد که در " موقعیت ها " ی چند گانه به سر برده و از بقای خرد ، با صداقت تمام و به شکلی " غیر انسانی " تا پایان دفاع کرده است .

.

.

نویسنده : والتر بنیامین    ناشر : نشر مرکز   تعداد صفحات : ١٣٠

قیمت : ٢٨٠٠ تومان          چاپ : چهارم

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در لحظه

و همیشه من ماندم و تاریک بزرگ ،

من ماندم و همهمه ی آفتاب .

و از سفر آفتاب سرشار از تاریکی نور آمده ام :

سایه تر شده ام

و سایه وار بر لب روشنی ایستاده ام .

شب می شکافد ، لبخند می شکفد ، زمین بیدار می شود .

.

شعر : سهراب سپهری

عکس : فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیشنهاد ماگما برای ششمین صعود قلم : یخچال همدان

صعود قلم یک نام متواضع و یک چهره ایده آل از کوه نوردی را به یدک می کشد . این عنوان به همایشی اعطا شده که به طورکاملا خود جوش در میان کوه نویسان اهل قلم یا به اصطلاح کوه نوردان وبلاگ نویس هر سال یک  مرتبه به اجرا در می اید . که به نوبه خود جلوه بزرگ و زیبایی از ارتباطات میان این قشراز کوه نوردان را  که در نوع خود در تاریخ کوه نوردی کشورمان بی نظیر است  ، به نمایش می گذارد . این همایش تا کنون پنج مرتبه در نقاط مختلف کشور به اجرا در آمده و هر بار پر قدرت تر راه خود را به سوی آینده باز می کند ...

متن کامل پیشنهاد خوب وبلاگ خوب ماگما :

http://magma.blogfa.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠۱ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اراک : تالاب دو هزار ساله ی میقان

بهار که از راه می رسد کویر میقان اراک سبز می شود  و تالاب نیلی میقان زاده می شود . این تالاب دو هزار ساله طلوع و غروب های چنان زیبایی را پیش چشم می گذارد که بسیاری از علاقمندان به طبیعت را به سمت کویر می کشاند . پس از سال ها تنش در کویر میقان و تالاب آن و تلاش برای احیای این کویر و گونه های گیاهی آن که زیر دندان های دام های روستاهای اطراف جویده شده و از بین رفته بود، در چند سال اخیر کویر روزهای زیبایی را به ویژه در بهار و تشکیل تالاب آن پیش چشم می گذارد .

خبرگزاری مهر

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مرزهای دانش : مصرف نمک دمای بدن را کاهش می دهد

قابل توجه دوستان کوه نورد :

" پژوهشگران اعلام کردند مصرف نمک به این علت موجب افزایش فشار خون می شود که تنظیم فشار خون و دمای بدن را برای سیستم قلبی _ عروقی مشکل می سازد . به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، پژوهشگران آمریکایی تاثیر مصرف آب نمک و آب را در بیست و دو فرد سالم که فشار خون نداشتند بررسی کردند . میزان فشار خون ، دمای بدن، حجم خونی که هر دقیقه وارد قلب می شود و ادرار افرادی که در این بررسی شرکت کردند ، در فواصل منظم یک ساعته ، تا سه ساعت پس از آشامیدن آب نمک یا آب مورد بررسی قرار گرفت . نتایج بررسی نشان داد دمای بدن افرادی که آب نمک نوشیده بودند ، در مقایسه با افرادی که فقط آب نوشیده بودند، کاهش بیشتری یافت . "

سایت عصر ایران

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سامانه بارشی چهارشنبه وارد کشور می‌شود

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد : سامانه بارشی از اواخر روز چهارشنبه از نوار غربی وارد کشور می‌شود و تا روز شنبه نوار غربی را تحت تأثیر قرار می‌دهد . پرویز رضازاده، مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت : در استان‌های واقع در سواحل دریای خزر در روز پنجشنبه دمای هوا بین 15-10 درجه کاهش خواهد یافت و هوای خنک آن تا روز جمعه در این مناطق مستقر خواهد بود . رضا زاده از ورود یک سامانه بارشی از اواخر چهارشنبه از نوار غربی کشور خبر داد و گفت: این سامانه طی روزهای پنجشنبه ، جمعه و شنبه نوار غربی کشور ، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی ، استان‌های مرکزی کشور و دامنه‌های جنوبی البرز را تحت تاثیر قرار می‌دهد .

جام جم آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بیان ناگفته های اورست 84 در سایه ی خرد و متانت !!

در بخش نظرات خواننده گان وبلاگ الوند پرس بحث و گفت و گوئی (!!) جریان دارد که به خوبی می تواند گویای وضعیت و  فضای حاکم بر برنامه های هیمالیانوردی فدراسیون کوه نوردی در زمان صادق آقاجانی  و هم چنین شخصیت تعدادی از اعضا و دست اندرکاران آن باشد  . مجادله ی الوندپرس با نویسنده ی وبلاگ کوه قاف ، ناگفته های بسیاری را برای خواننده روشن می کند :

" ... جواد عزیز شما که برای کرسی های بزرگ دندون تیز کرده بودید، چی شد به پله های پائین زیر سایه ... جان بسنده نمودید؟ ضمنن توی کمپ اصلی از توانمندی شما جز ... سرپرستی کرمی دیده نشد که از فحاشی دیگران شنیده باشید؟ "

" ... جناب آقای کوه قیف : امکان درج نظر شما بدلیل بکار بردن الفاظ دور از شخصیت ورزشی مقدور نشد . خوب بود احترام همان سرپرستی را می گرفتید که شما را به اورست برد . وگرنه حد شما همان آبشار دوقلوست . اما : خوب است به چند نکته توجه فرمایید . در جلسه قبل از صعود که حضرتعالی و سرکار ... از تیم اخراج گردید . التماس و اشک تمساح رفتاریست که به مراتب زشت تر از نصفه غذا خوردن می باشد . یادتان هست . حاج آقا خواهش می کنم آبروی من رو حفظ کنید ما اگر برگردیم ایران آبروی ما می رود ... دوست داشتید اسنادی برای روشن شدن شخصیت شما در اختیار جامعه کوه نوردی بگذارم قطعا آمادگی لازم را دارم ... "

" ... کوه قیف ... که هیچگاه عرق شهر و استان خود را ندارد و همیشه به خاطر منافع مالی کوه می رود و از کوه و کوه نوردی می نویسد  خوب به یاد دارم که به خرج بیت امال و از جیب فدراسیون کوه نوردی که مسافرت ها و گردش هایی که نرفت و چه کار هایی که نکرد خلاصه نان به نرخ روز خوردن را خوب یاد گرفته و اگر امروز دارد با کسی همراهی می کند و از او دفاع می کند شک نکنید که یک جای این قضیه نفع مالی برایش دارد.احتمالا یک سرپرستی زدو بندی باد آوردی به وی پیش نهاد شده ... "

" ...  با سلام نخست آنکه کامنتینگ کوه قاف باز است و هر کس میتواند در آن سخن گوید (نه آنکه چون شما لجن پراکنی کند) و کامنتینگ شما بسته و معلوم نیست پشت پرده چه میگذرد. و بعد آنکه برادرجان شیرپلا و آبشار دوقلو برای بنده افتخار است و شمائید که باید خود را لعنت کنید که یک آبشار دوقلونورد شما را تا زیر کمپ سوم بام دنیا خرکشتون کرده و با التماس بالا بردتتون وگرنه بجای حکم 7000 متری، البته 7000 متری نرفته باید با همان کمپ 1 وداع میکردید. ضمنن برادرجان در آن تیم بجز زنده یاد خلیل همه زنده و حاضرند، چرا حواله ما را به او میدهید که دستش از این دنیا کوتاه است. در ضمن فحاشی من به دوستم آقای آقاجانی را کسی ندیده، اما اقبال و حسن حی حاضرند تا بر فحاشی شما در فدراسیون زمان رد درخواستتان در گرفتن مجوز خان تنگری و فحاشیتان به ایشان شهادت دهند! درپایان باز به عرض نامبارکتان میرسانم ریاست بر هیئت کوه نوردی ارزش این همه دروغ و تهمت و افترا را ندارد باید لیاقت داشت نه آنکه روزی بر پشت آقاجانی و روز دیگر بر گرده مدیرکل هیئت سوار شود! ... "

" ... هر چند فصل کوه نوردی را در زندگیم بسته ام اما برای بیرون راندن شخصیت هایی چون شما همیشه حاضر آماده ام . در خصوص ارجاع به نظر خلیل دلیل این بود که وی جلوی رویه توهین آمیز شما رو گرفت . حالا از حاج اقبال بپرس . در مورد حسن گفتی می خوای دلایل حذف اون رو هم بگم ... "

" ... ایشان کوه نوردان آماده ای را به جرم سر بودن از سایر اعضای تیم خط می زد تا خانم خودش را همراه تیم کند. خدا شاهد است که حق چندین و چند نفر را ضایع کرد تا خانم خودش جزئ تیم باشد و ایشان با آن خیال خام خودش بتواند خانمش را که به دروغ برایش سابقه سازی کرده بود به قله ببرد و به عنوان اولین زوج ایرانی در قله بایستند. غافل از اینکه خدا می شناسد و شاخ نمی دهد. زیرآب خلیل و زیر آب خانم های دیگر نزد خدا بی جواب نمی ماند آقای مغرض. خدا آن دنیا بهت رحم کند به وجدان خودت رجوع کن آقای ...  آخر چقدر خیانت چقدر سوئ نیت در پرده چرب زبانی و تملق یه کم به خودت بیا . آدمی که تو زمان مدیریت چندین مدیر متفاوت بتواند همه آنها را با چرب زبانی اغفال کند حال و روز دورنگی که نه صد رنگی او ناگفته پیداست. یاد داری برای اینکه انتخاب خانمت در تیم را توجیه کنی چند سابقه دروغ برایش درست کردی صعود دوبار زمستانی دیواره علم کوه و چند بار صعود قله دماوند ای اوف برتو که خواستی یک کم سابقه را با این سابقه های کذب به ناحق با پول بیت المال به قله اورست ببری. قله ای که حتی خودت هم به ناشایستگی آن را صعود کردی و لکه سیاه بر این کوه باقی گذاردی . میراث تو برای کوه نوردی چه بود جز تملق ،ریا ، روشنفکر نمایی پوشالی ، سو استفاده از بیت المال، دروغ گویی ، حق خوری و ظلم به کوه نوردان شایسته ای که چاپلوست نبودند. خجالت بکش و از درگاه خدا بخشش بطلب ... "

http://alvandpress.blogfa.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در لحظه

اسب ها ، راه ها ، سر در پی من روان اند

تا صبح بی مثال تو را ببینند

اما هیچ گاه نخواهندت دید

تو در تپیدن رگ هایم دور می شوی ...

.

شعر : شمس لنگرودی

عکس : فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تخریب طبیعت توسط یک گروه رسمی : آذرجوان تبریز

دو هفته پیش که با دوستان برای کار روی مسیرهای دیواره گلجوک رفته بودیم . موضوعی توجه من رو به خودش جلب کرد .  در ابتدای یکی از مسیرها کلمه " مسیر آذرجوان " با فلشی رو به بالا تراشیده شده بود . پس از تحقیق در مورد این مسیر کاشف به عمل آمد که نام این مسیر "90 " می باشد و در سال  82 توسط دو نفر از سنگ نوردان زنجانی به نام " فرشاد اسماعیل زاده" و "امین موذنی" در دو طول و یک کارگاه میان دو طول بازگشایی شده است . این حکاکی زیبا در پای این مسیر به احتمال قریب به یقین در چند ماه گذشته و توسط اشخاص مجهولی صورت گرفته است .  بدون هیچ گونه توضیح و پیش قضاوتی از دوستان و هم نوردان مان در گروه آذرجوان تبریز خواهش می کنم توضیح مناسب و درخوری برای کوه نوردان و طبیعت دوستان زنجانی ارائه کنند .

نوشته ی آیاز در    http://ayazmount.ir

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ Kangchenjunga

به احترام تلاش عظیم قیچی ساز برای صعود کانچن جونگا سومین قله ی مرتفع جهان

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ وضعیت نامناسب دریاچه ارومیه

درخصوص دریاچه ارومیه جلسات و همایش های منطقه ای ، استانی ، ملی و فراملی برگزار شده اما هنوز اقدام در خوری نسبت به اجرایی شدن مصوبات آنها صورت نگرفته است :

  

خبرگزاری مهر

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در لحظه

احساس می کنم

در هر کنار و گوشه ی این شوره زار یاس

چندین هزار جنگل شاداب

                                 ناگهان

می روید از زمین ...

.

شعر : احمد شاملو

عکس : فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رفتارهای کمیته ی مخفی صعود قلم !!

واکنش کمیته ی مخفی صعود قلم (!!)  نسبت به پیشنهاد شفاف سازی رفتارها و عملکردشان ، موضوع پی نوشت کوتاه و چند خطی فرشید داوودی در آخرین پست وبلاگ خود ( طنز کوه ) بود :

" در خصوص شفاف سازی اقداماتی که  برای صعود قلم دارد برگزار می شود مثل برخی جلسات و غیره من هم با نظر  نصیری و برخی از دوستان موافقم و با تماسی که با یکی از دست اندر کاران این امر  برقرار کردم پشنهاداتی دادم و درخواست کردم طی یک پست شرحی از ماوقع داده شود که نه تنها استقبال نشد بلکه ما را از دادن پیشنهاد پشیمان نمودند !  "

http://www.tanzkuh.blogfa.com

******

 این افراد ( اعضای کمیته ی مخفی صعود قلم ) باید بدانند بروز چنین واکنش هایی از جانب آنان و اصرار بر پنهان کاری  ، جز " ترویج و اشاعه ی رفتارهای ناسالم در مجموعه ی کوه نوردی کشورمان " تعبیر و نتیجه ی دیگری نخواهد داشت !

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رشته کوهی که مازندرانی ها را نجات داد

گرد و غباری که در روزهای اخیر برخی استان های کشور را فرا گرفته و مشکلاتی را برای مردم این مناطق به وجود آورد ، نتوانست به مازندران برسد و رشته کوه های البرز به عنوان یک مانع طبیعی به داد شهروندان این خطه رسید . شهروندان مازندرانی دیروز و امروز ، از هوایی سالم و بدون گرد و غبار برخوردار بودند که به نظر کارشناسان به دلیل شرایط اقلیمی و وجود سلسله جبال البرز است . کیان خدیور، رئیس اداره پیش بینی ه‍و‌اش‍ن‍‍اس‍‍ی‌ م‍‍ازن‍در‌ان در این باره گفت : رشته کوه های البرز و شرایط جوی عامل عمده ای در تلطیف هوای استان در روزهای اخیر بوده است . وی افزود : گرد و غبار تاثیر چندانی بر سواحل جنوبی دریای خزر نداشته و در صورت نفوذ به این مناطق، ماندگار نخواهد بود و این معضل با توجه به شرایط اقلیمی و بارش باران از بین می رود . 

خبرگزاری مهر

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٦ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طرح روز

اثر :  Quino

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ خود بزرگ بینی و تکبر آقایان طرفدار محیط زیست !!

نوشته ی آقای نادر ضرابیان خطاب به عباس محمدی

در بخش نظرات خواننده گان وبلاگ دیده بان کوهستان :

.

درود بر شما . بنده با وجودی که شما علاقه ای به ادامه گفتگو نشان ندادید  به چند دلیل اشاره می کنم :

1- بی توجهی به عقاید مختلف در این زمینه  (بی اعتمادی اجتماعی سبب شده که فعال محیط زیست برای افکار دیگران ارزشی قایل نباشد و فقط خودش و دیگرانی را که با او هم عقیده هستند , دلسوز محیط زیست بداند  ) .


2- توهین به کسانی که با این دوستان هم عقیده نیستند ( اشاره می کنم به رفتار به دور از ادب و توهین آمیز آقای درویش ودوستانشان با پروفسور کردوانی به دلیل اینکه ایشان با سد سازی موافق هستند ) .


3- خود بزرگ بینی و تکبر این دوستان ( به عنوان نمونه آقای عبادی ، دیگر دوستان زیست محیطی را در مقایسه با خودش , هویج و سیب زمینی و خیار ! به حساب می آورد ) .

 

4- تیشه به ریشه فرهنگ این سرزمین زدن ( این دوستان مردم را نادان و بی فرهنگ وبی سواد به حساب می آورند و تلاش می کنند درمقابل غربی ها ما را بی ریشه و بی هویت جلوه دهند بدون اینکه به ریشه مشکلات و دلایل رفتاری مردم توجه کنند ) .

 

 http://mountainwatch.persianblog.ir/comments/7926/6489664

.

و هم چنین لینک زیر در نقد آنانی که خود را نهایت دانائی ، فرهنگ و دل سوزی برای محیط زیست ایران می دانند :

http://www.lavasan-mg.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کنسرتی در بزرگداشت گاگارین

یک فضانورد ساکن ایستگاه فضایی بین المللی به همراه یک موسیقی دان روی زمین به مناسبت پنجاهمین سال سفر انسان به فضا و سی امین سال اولین پرتاب شاتل یک کنسرت دو نفره فلوت را اجرا کردند . "کاترین کولمن" فضانورد ساکن ایستگاه فضایی بین المللی در کنار "یان اندرسون" نوازنده و موسیقی دان معروف اسکاتلندی یک "دوئت فلوت" اجرا کرد . اما این کنسرت دونفره با سایر "دوئت ها" یک تفاوت بزرگ داشت . در حقیقت در شرایطی که "کاترین کولمن" فلوت خود را در شرایط بی وزنی ایستگاه فضایی بین المللی می نواخت، "یان اندرسون" از "پرم" روسیه با وی هم نوازی می کرد . براساس گزارش سایت ناسا ، در ابتدای فیلم این اجرای موسیقی ، یک نمای 360 درجه از زمین و ایستگاه فضایی بین المللی نمایان می شود . سپس یک فلوت در شرایط بی وزنی از بالای تصویر داخل می شود و پشت سرش کولمن (از بالا) می آید و روی صندلی می نشیند . در این دوئت یکی از قطعات یوهان سباستین باخ اجرا شد .

خبرگزاری مهر

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ یادها : مشهدی صفر نقوی

" مش صفر اولین فرد ایرانی با عنوان راهنمای کوهستان در منطقه علم کوه از سال ١٣۴١ می باشد که از سال ۱۳۳۸ به سمت کوه نوردی روی آورد . قبل از احداث قرارگاه کنونی رودبارک از سال ١٣۴٢ با حکم فدراسیون کوه نوردی در منزل خود به کوه نوردان اسکان داده و با عنوان راهنما با آنها راهی منطقه می شد ... این پیر علم کوه با رویی خوش و گشاده رویی پذیرای ما شد.  منزلی محقر که پر از پرچم ها و یادبودهای  تیم های ایرانی و خارجی است که همه آنها خاطرات ، تحمل سختی ها و رسیدن به آرزوها را تداعی می کند ... "

متن کامل در وبلاگ : پایگاه اینترنتی کوه نوردان کلاردشت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ نامی نمانده است ...

چرا به یاد نمی آورم ؟ از هر چه تو را به یاد من می آورد ، نامی نیست ،

هی سبز کوچک غریب ! از کوچه ها ، از کلمات ، از نام ها ،

نامی نمانده است . باران می آید ، گفتی بیا به کوه برویم ...

.

شعر: سیدعلی صالحی

عکس: فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ زاگرس به درخت‌هایش زنده است

هر رهگذر طبیعت و طبیعت دوستی که با نگاه عشق به طبیعت به جایجای استان ایلام مراجعه کند، بی مهری ما انسان ها را بیشتر می‌بیند؛ درختانی که در عین استواری خشک شده‌اند و ما را به این فکر وامی‌دارند که گناه این درخت پرثمر چه بوده است که چنین به زمین افتاده‌اند؟  معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان درباره سطح جنگلی ایلام می‌گوید : 8.8 درصد خاک ایران در پوشش جنگلی قرار دارد، در استان ایلام 642000 هکتار جنگل وجود دارد که گونه غالب آن بلوط است که این میزان جنگل 4.5 درصد جنگل های ایران و 9 درصد جنگل های زاگرس را شامل می‌شود ؛  بر اساس مطالعات فائو هر هکتار جنگل 969 دلار ارزش دارد و سالانه 2.5 تن اکسیژن تولید می‌کند و 68 تن گرد و غبار را در خود رسوب می‌دهد . توان نفوذ پذیری آب در خاک های جنگلی 40 برابر بیشتر از سایر اراضی است و در زاگرس هر هکتار جنگل سالانه 84 متر مکعب آب را در خود نگهداری می‌کند که این رقم با توجه به سطوح جنگل در استان و مقایسه با سدهای موجود اهمیت جنگلی را در حفظ آب و به تبع آن حفظ خاک یاد آوری می‌کند. عضو هیات علمی دانشگاه ایلام نیز  بلوط را زینت عروس زاگرس می‌داند و به رفتار فرهنگی مردمان زاگرس اشاره می‌کند و می‌گوید : مردم این سرزمین از دیرباز بر حسب یک عادت غذائی سنتی عادت دارند در دامن کوهستان کباب درست کنند و لاجرم برای بر افروختن آتش به هیزم نیاز دارند که محل تامین هیمه ذوق پسند آنها درختان کهنسال این دیار است !

ایسنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ وب نوردی : برخورد نزدیک از نوع سوم

عباس محمدی : توهین به فرهنگ و شعور جامعه ی کوه نوردی کشورمان

نشست همگانی اسفند ٨٩ انجمن کوه نوردان که به موضوع سد سازی اختصاص داشت مانند اغلب جلسات این تشکل با استقبال قابل توجهی از سوی افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی استان تهران روبرو نشده بود و این نکته را عباس محمدی به سان آدمی از خود راضی و پرمدعا و طلبکار ، بهانه ای کرد برای تاختن و توهین به فرهنگ و شعور کوه نوردان کشورمان :

"... اما متاسفانه شمار کسانی که در همایش حضور یافتند (در تنکابن حدود صد و پنجاه نفر، و در تهران حدود شصت نفر) بسیار کم تر از آن چیزی بود که انتظار داشتیم ... دوستان کوه نورد هم که برای حضور در همایش های پر زرق و برق و پر خورد و خوراک، صد نفر صد نفر هجوم می برند، لابد با این توجیه که ما کوه نوردی مان را می کنیم و با این جور مسایل کاری نداریم،بسیار کم آمده بودند... وبلاگ دیده بان کوهستان "

اول : عباس محمدی لازم است بابت لحن زشت و ناشایست خود و این توهین آشکار ، از جامعه ی کوه نوردی کشورمان عذرخواهی نماید .

دوم : مشکلی که ( عدم استقبال ) عباس محمدی از آن یاد می کند و با  ژستی طلبکارانه و توهین آمیز دیگران را بخاطر آن مورد خطاب قرار می دهد ، بیش از همه ریشه در خودش و در دو دوره مدیریت ناسالم او بر یکی از مهم ترین تشکل های کوه نوردی کشورمان دارد . نکته ای که اتفاقا از سطح بالای فرهنگ و بینش خوب کوه نوردان مان حکایت می کند  : چرا باید به فردی که طی دو دوره و به شهادت دیگر اعضای هیئت مدیره اش ، انجمن کوه نوردان را آلت دست و بازیچه ی فشارها و تهدیدات فلان باشگاه بزرگ تهرانی در جهت حمایت و صدور انواع بیانیه های حمایتی از فلان برنامه برون مرزی اش کرده بود اعتماد کرد و به فراخوان او برای حضور در یک همایش پاسخ مثبت داد ؟  به فردی که در پروژه ی مثلا مبادله ی کوه نورد رفتار و عملکردی در نهایت پنهان کاری را از خود بروز داده و خبر اعزام خودش و تیمش را بیست روز پس از اعزام به سایت رسمی انجمن برای اطلاع افکار عمومی می دهد ، به فردی که در باره ی جنبه های ناسالمی که در همین سفر به شان کوه نوردی ایران بسیار ضربه زد سکوت کرد و توضیحی ارائه نداد ، به فردی که ... بله . ریشه ی عصبیت و توهینی که در جملات عباس محمدی به چشم می خورد را باید بیش از هر چیز دیگری در دو دوره مدیریت ناسالم او در تشکیلات انجمن کوه نوردان جست و جو کرد  .

.

***

کمیته ی مخفی صعود قلم ؟!

در یکی از روزهای اسفند ٨٩ ، اولین اطلاعیه ی ششمین صعود قلم در وبلاگ کلماتی از یک کوه نورد منتشر شد . در توضیح ابتدائی این اطلاعیه نوشته شده است : " امیدواریم جسارت ما در تهیه این اطلاعیه را بپذیرید ... و مشخص نیست این " ما " یعنی چه کسانی !!   اطلاعیه امضا ندارد . نام نویسنده یا نویسنده گان ندارد . اطلاعیه هویت ندارد . چرا ؟!  دلیل و ضرورت این پنهان کاری که می تواند به مثابه رفتاری ناسالم در مجموعه ی کوه نوردی کشورمان تلقی شود چیست ؟ آیا این " ما " همان مرتضی صالحی است که در انتهای اطلاعیه می خوانیم " و در آخر از مدیریت محترم وبلاگ رسمی صعود قلم تقاضا میکنم بخش نظرات آنرا به صورت خصوصی بگذارد  " ... مدیریت وبلاگ رسمی با چه کسی است‌؟ چرا باید مدیریت چنین وبلاگی و در زمینه ی موضوعاتی چنین ساده و عمومی از هویتی ناشناخته و پنهان برخوردار باشد ؟ چه کسی مبتکر و پایه گذار چنین رفتارهای ناسالمی ( پنهان کاری ) در پروسه ی صعودهای همگانی و دوستانه ی کوه نوردان بوده است ؟  و هم چنین ... تلاش برای " رسمی " کردن هر آنچه می تواند در دنیای صمیمی آنان وجود داشته باشد : صعود رسمی قلم  ... وبلاگ رسمی قلم ... مالکان و صاحبان رسمی صعود قلم ... اطلاعیه ی رسمی ... اعضای رسمی ... کمیته ی مخفی رسمی ...

_ به صاحبان و مالکان شش دانگ (!) صعود قلم اشاره شد ، میزان خرد و متانت تعدادی از آنان در مواجهه با دیگران می تواند نکته ای قابل توجه باشد : " به شدت با برنامه ات مخالفت می کنم و این اجازه رو نه از طرف من داری این برنامه رو برگذار کنی نه از طرف تمام وبلاگ نویس هایی که در صعود قلم شرکت می کنند و اگر اسم صعودت رو عوض نکنی با تمام ابراز محبتی که بهت دارم و دوستت دارم طوماری می نویسم و با امضای تمام دوستان وبلاگ نویس از شما و هیئت شما شکایت خواهم کرد به صورت جدی پیگیر این کار خواهم بود پس تا قبل اینکه اتفاقی بیافته خودت جلوی این برنامه رو به این نام بگیر حرفای نا گفته رو آرش بهت گفته و من فقط خواستم برخورد جدی کنم ... از بخش نظرات خواننده گان در وبلاگ رامیار  ٢٩/١/٨٩ "

_ به نظر شما ، با توجه به ظرفیت های فکری این افراد در مواجهه با انتقاد ، بهتر نیست طرح و انتشار هر گونه اظهارنظر و نقد و بررسی را به دست فراموشی بسپاریم ؟!  

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بهار...

می آید ... در پرتو بی انتهای لذت نور  و  بر سکون و آرامش تولدی سبز

می آید ...  با همه ی رنگ ها ،  روشنائی ها ، ابرها و بادهایش   

می آید ... و حضورش ، مثل حضور شعر ، شادی و ترانه است  

این بهاران است !

.

عکس : فرامرز نصیری

منطقه : الیمستان

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه نوردان آرش : اتمام صعود مسیر نو در برودپیک

" ... نفرات ضمن 8 روز صعود و تمرین مداوم روی مسیرهایی که دنیس اوروبکو تعیین می کرد همراه با ایشان صعود و شب ها در چادر یا محل بیواک حد اقل 2 تا 4 ساعت بحثهای تئوری صعود را انجام می دادند .  دستاورد این اردو خارج از حد تصور شرکت کنندگان و اصولا" خارج از تفکر و ذهنیت افراد از آموزش های رایج و تاریخ گذشته کوه نوردی سنتی بود و متقابلا" دنیس اوروبکو با قابلیت های فیزیکی و یادگیری کوه نوردان ایرانی آشنا و نظر مثبتی نسبت به آنها پیدا کرد .  آقای اوروبکو با توجه به نتیجۀ بدست آمده از کلاس ها رسما" بنا به پیشنهاد باشگاه بعنوان"مشاور فنی" ادامه مسیر نو در برودپیک انتخاب و قرار شد در تمام مراحل برنامه در جریان قرار  گیرد . فیلم جلسۀ مشاوره و تمرینات و توصیه های ایشان جهت صعودهای بلند و نو از طریق سایت باشگاه آرش بزودی در دسترس عموم قرار می گیرد . باشگاه کو ه نوردان آرش مصمم است به نمایندگی از طرف تمام کوه نوردان ایران با اتمام صعود مسیر نو در برودپیک راه گشای تفکری نو در کوه نوردی ایران باشد و تیم را در اواخر خرداد 90 به منطقه اعزام می کند . برای اجرای این برنامه دست تمام دوستان و همنوردان را صمیمانه می فشاریم ... "

متن کامل در سایت باشگاه کوه نوردان آرش

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٥٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حادثه در کوه های کرمان

" عصر دیروز ۴ نفر از سنگ نوردان آماتور کرمانی به نام  های احسان تاج الدینی ، معین اکبر نژاد ، محمد جواد وثوقی و ایمان موسی پور اقدام به فرود از آبشارهای سیزده گانه سیمک نمودند که متاسفانه دچار حادثه شدند و یک نفر از آنان به نام آقای محمد جواد وثوقی در اثر کاهش عمومی دمای بدن ( هایپوترمی ) در انتهای مسیر جان باخت . مابقی اعضای تیم نیز به دلیل شرایط بد روحی و جسمی به بیمارستان شهید باهنر کرمان انتقال داده شدند ... حال عمومی آسیب دیدگان رو به بهبود و رضایت بخش اعلام شده است .  "

از وبلاگ : مسیر جادوئی  http://magicline.blogfa.com

.

انعکاس حادثه در خبرگزاری مهر

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٩ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تصویری شگفت انگیز از کهکشان راه شیری

یک منجم آماتور تصویر شگفت انگیزی از راه شیری گرفته است که کهکشان ما را با یک چشم انداز 360 درجه نشان می دهد . این تصویر ترکیبی مهیج که به خوبی پهناوری راه شیری را نشان می دهد توسط یک منجم آماتور به نام "خوان کارلوس کاسادو" گرفته شده است . وی با به هم چسباندن 9 عکس که از آسمان شب گرفته به این تصویر پانورامیک دیدنی رسیده است. تمام عکس ها در یک پارک ملی واقع در جزایر قناری که به دور از آلودگی های نوری است گرفته شده اند . براساس گزارش دیلی میل، نزدیک به مرکز این تصویر، آتشفشان "ترنریفز تید" دیده می شود. اما در فراسوی این ساختارهای زمینی، شگفت آفرینان آسمان نیز قابل مشاهده اند .

از : جام جم آنلاین و  Daily Mail

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٩ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طبیعت ایران : بهار در کردستان

منبع : اینترنت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٩ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ماناسلو و ادورنه پاسابان

تصاویر و موسیقی بسیار زیبای این کلیپ را تقدیم می کنیم به اعضای تیم های ایرانی که امسال برای فتح قله ی ماناسلو تلاش خواهند کرد :

http://www.youtube.com/watch?v=8iuacoBhPLg&feature=related

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در لحظه ...

بر شیشه های پنجره

                          آشوب شبنم است .

.

ره بر نگاه نیست

تا با درون درآئی و در خویش بنگری .

.

با آفتاب و آتش

                   دیگر

گرمی و نور نیست ،

تا هیمه خاک سرد بکاوی

                                در

                                  رویای اخگری .

.

شعر : احمد شاملو

عکس : فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ هفتمین کنگره جهانی توریسم برف و کوهستان

کنگره جهانی برای بحث و بررسی آینده توریسم زمستانی و کوهستان از سوی سازمان توریسم جهانی برگزار می‌شود.این هفتمین کنگره جهانی توریسن برف و کوهستان است که 28 و 29 آوریل در فرانسه برگزار خواهد شد . متخصصان و فعالان توریسم از سرتاسر جهان ، از کوه های آلپ در اروپا تا راکی و نیز مقاصد آسیائی از جمله جمهوری کره  ، برای بحث و بررسی در باره چگونگی رویارویی این مقاصد توریسم زمستانی با چالش های پیش رو هفتمین کنگره جهانی توریسم برف و کوهستان را برگزار می‌کنند . این کنفرانس با شرکت همه متخصصان پیرو مسائلی جون گرایش‌های جاری در بازار توریسم زمستانی ، روند بهبود اقتصاد توریسم در شرایط مواجهه صنعت توریسم کوهستان با مشکلات حال و آینده و نحوه ادامه روند توسعه کسب و کار بحث و بررسی خواهد شد .

خبرگزاری میراث فرهنگی

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ آمار تلفات کوه پیمائی در سال 89

آتش‌نشانان عضو گروه امداد و نجات آتش‌نشانی ویژه کوهستان در سال گذشته به ویژه در فصل زمستان 98 نفر از شهروندانی که هنگام کوه پیمایی دچار حادثه شده بودند را نجات دادند . رامین نایب‌پور در این باره افزود: اعضای گروه نجات آتش‌نشانی ویژه کوهستان، دوره‌های گوناگون تخصصی از جمله راه‌پیمایی در کوهستان، حمل فرد آسیب دیده، کمک‌های اولیه و عملیات نجات در ارتفاع را فرا گرفته‌اند و با همه این موارد به خوبی آشنا هستند . نایب پور با بیان اینکه کوه نوردی با کوه‌پیمایی تفاوت دارد و فراگیری آموزش‌های تخصصی برای یک کوه نورد الزامی و ضروری است خاطرنشان کرد: اصولاً هر کس که به کوهستان گام می‌گذارد باید اطلاعات اولیه را درباره کوه پیمایی داشته باشد و آشنایی و آگاهی شهروندان از این اطلاعات و اصول ایمنی هنگام کوه پیمایی می‌تواند آنان را از خطرات احتمالی دور نگهدارد . وی شمار افرادی را که در سال گذشته جان خود را از دست دادند 15 نفر اعلام کرد.


خبرگزاری ایسنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ قوری قلعه : زیبا و شگفت انگیز با 65 میلیون سال قدمت

غار قوری قلعه یکی از بزرگ ترین و شگفت انگیزترین غارهای آبی آسیا ، در ٨۶ کیلومتری شهر کرمانشاه ( در مسیر جاده پاوه و در شمال شهر جوانرود  ) واقع است ... در سال های 1355 تا 1356 گروهی از غارشناسان و جانورشناسان انگلیسی و فرانسوی در حالی که برای یافتن پستانداران از جمله خفاش در 80 کیلومتری کرمانشاه و در کوهستان های پوشیده از جنگل پاوه و اورامانات تلاش می کردند ، این غار را کشف کردند .  آنها 620 متر از عمق غار را طی کردند و به نقطه ای که آب هم سطح سقف غار بود رسیدند و با تصور اینکه این نقطه انتهای غار است بازگشتند .با تشکیل کمیته غارنوردی در کشور و پس از پنج سال تحقیق و مطالعه یک گروه غارشناسی توانست در سال 1368 در مرحله اول به عمق 2030 متری و سپس در مرحله دوم به عمق 3140 متری غار دست یابد . اعضای این گروه برای رسیدن به این عمق ، حدود دوازده کیلومتر مسیرهای پیچ در پیچ غار را پیموده و نقشه برداری کردند. دستیابی به این عمق، غار قوری قلعه را به عنوان بزرگ ترین غار آبی آسیا و طولانی ترین غار آبی ایران معرفی کرد . به گفته کارشناسان قدمت این غار که از آهک "تروراسیک" و"کرتاسه" تشکیل شده و به 65 میلیون سال قبل و به دوره دوم زمین شناسی باز می گردد . این غار در طول تاریخ به عنوان جان پناهی امن و دور از دسترس  مورد استفاده قرار گرفته که کشف آثاری همچون کاسه، بشقاب و تعدادی ظروف و سکه از دوران "یزد گرد سوم"، حاکی از قدمت و استفاده از آن در دوران باستان است ...

خبرگزاری مهر

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ راهیان ماناسلو

 

ایمیل دریافتی :

.

 

با سلام جناب نصیری ، به پیوست پوستر تیم سه نفره ماناسلو جهت هر گونه بهره برداری به حضور می رسد. تاریخ اعزام : چهارشنبه 17 فروردین 1390 ساعت 06:05 بامداد . شایان ذکر است این قله با ارتفاع 8163 متر هشتمین قله مرتفع دنیا می باشد و این تیم متشکل از کوه نوردان تهران و اردبیل می باشد :

 

علیرضا بهپور:

-   صعود به قله اسپانتیک ... 1384 در کشور پاکستان به عنوان پزشک

-   صعود تا ارتفاع7050 قله برود پیک (8047) متر 1386 در کشور پاکستان به عنوان پزشک

-   صعود تا ارتفاع7600 قله برود پیک (8047) متر 1387 در کشور پاکستان به عنوان پزشک

-    صعود تا کمپ 3 قله گاشربروم (8035) متر 1388 در کشور پاکستان به عنوان پزشک

-   حضور درتیم ملی دائولاگیری (8167) متر 1389 تا ارتفاع 7300 متری به عنوان پزشک

 

ایرج معانی:

-    صعود به قله تیلی چوپیک.... 1387 در کشور نپال به عنوان عضو تیم

-   تلاش بر روی قله گاشربروم دو (8035) متر 1388 در کشور پاکستان به عنوان عضو تیم

-   صعود تا ارتفاع 7250 متری قله نوشاخ  1388 در کشور افغانستان به عنوان عضو تیم

-   صعود به  قله دائولاگیری (8167) متر 1389 در کشور نپال به عنوان عضو تیم ملی

 

محمود هاشمی :

-  صعود به قله برود پیک (8047) متر 1387 در کشور پاکستان به عنوان عضو تیم

-   صعود به قله اسپانتیک (7027) متر 1388 در کشور پاکستان به عنوان مربی تیم بانوان

-   صعود تا ارتفاع 7250 متری قله نوشاخ  1388 در کشور افغانستان به عنوان سرپرست تیم

-   صعود به  قله دائولاگیری (8167) متر 1389 در کشور نپال به عنوان عضو تیم ملی

 

با تشکر 

محمود هاشمی

.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ریشه های ما ...

 

این قرارداد

تا ابد میان ما

برقرار باد :

چشم های من به جای دست های تو !

.

من به دست تو

آب می دهم

تو به چشم من

آبرو بده !

.

من به چشم های بی قرار تو

قول می دهم :

ریشه های ما به آب

شاخه های ما به آفتاب می رسد !

.

ما دوباره سبز می شویم ! ...

 


شعر : قیصر امین پور

عکس : فرامرز نصیری

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه پیمائی و مدرنیته

مقاله ای در اینترنت : " ... اکنون دریافته ام که کوه رفتن تجربه فرهنگی غنی و پرمایه ای است که ابعاد آن بسیار گسترده تر از ورزش و تمرین بدنی یا هواخوری و حتی تفریح و سرگرمی است  اگرچه به احتمال زیاد اکثریت کسانی که به کوه می روند انگیزه های خود و کارکردهای کوه رفتن را در همین نکات که ذکر شد ممکن است بیان نمایند .  مشاهدات و تحلیل من این است که فرایند مدرن شدن جامعه و شهروندان ایرانی است که پدیده کوه رفتن را ایجاب کرده است. به تعبیر دقیق تر کوه رفتن در معنای امروزی آن پاره ای از فرهنگ مدرن است.   کوه رفتن به مثابه نوعی تجربه فرهنگی که انسان و شهروند امروزی و مدرن ایران آن را شکل می دهد تا هویت مدرن خود را ممارست و توسعه و تکامل بخشد . کوه رفتن ظاهرا گریز از شهر و فرهنگ صنعتی و پناه بردن به طبیعت و محیط های کم تر  دست خورده و دستکاری شده توسط ماشین و فرایندهای مدرنیته است. از اینرو ظاهرا رابطه ی مدرنیته و کوه را باید خصمانه و تقابلی دانست ... "

متن کامل در : http://www.farhangshenasi.com/persian/node/609

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روز طبیعت

مردم سیزدهم فروردین را بنابر یک سنت قدیمی از خانه ها بیرون و به دشت و صحرا و باغ رفتند تا آخرین روز عید را در طبیعت و در کنار سبزه و گیاه و آب روان چشمه ها و جویبارها به شادی و خوشی بگذرانند ... ( عکس : مجید آزاد _ جام جم آنلاین )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ صعودی «عظیم» ... اما سبک بارتر از همیشه !

«عظیم» رفت!
تنها 
بی هیاهو
بی حاشیه
بی تشریفات 
بی بدرقه ی آنچنانی !
حتی بی حرف پیش و رونمائی و خودنمائی و بزرگ نمائی !!
فقط با لهجه ی شیرینش گفت : "توکل به خدا"  ... و رفت !
سبک بار هم رفت !
سبک بارتر از هر کسی که تا به حال برای یک ۸۰۰۰ متری بدرقه اش کرده بودیم !
سبک بار ؛ اما پرامید و مصمم !
رفت تا اگر ابر و باد و مه و خورشید و فلک یاری اش کنند ؛
و اگر «هیمالیا» ساز ناجور نزند ؛
پنجه در پنجه ی «پنج گنجینه ی برفی» بیاندازد !

 

نقل از : وبلاگ کوه نوشت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ خطرناک ترین کوه‌های جهان

کوه‌ها از مهمترین دلایل جذب گردشگران هستند و مناظر حیرت انگیزشان با وجود بوران های شدید و حتی شرایط بد آب و هوایی کوه نوردان را مجذوب می‌کند. آنها زندگی شان را به مخاطره می اندازد تا به نوک قله برسند . میزان خطرناکی کوه‌ها باعث مهیج شدن سفر گردشگران بخصوص کوه‌نوردان سایر کشورها می‌گردد . به همین منظور محققان میزان خطرناکی کوه‌های مهم جهان را مورد بررسی قرار داده و پنج کوه خطرناک جهان را به شرح ذیل معرفی کرده‌اند:

.

1- آناپورنا، نپال
آناپورنا با ارتفاع 8091 متر، دهمین کوه مرتفع جهان است که میزان چهل درصدی خطر، آن را از نظر آماری به خطرناک‌ترین کوه برای صعود کوه نوردان تبدیل کرده ؛ چنانکه از سال 1950 که برای اولین بار فتح شد تا کنون 130 نفر موفق به فتح آن شده و 53 نفر در تلاش برای رسیدن به قله آن جان باخته‌اند .


2- کا2 ، پاکستان، چین
کا2 از رشته کوه‌های قره قورم معروف به کوه درنده ، 8611 متر ارتفاع داشته ، دومین کوه مرتفع جهان و هم چنین یکی از خطرناک‌ترین آنهاست ، چنانکه آسان‌ترین مسیر صعود، کوه نوردان را مستلزم عبور از یخچال‌های طبیعی پیچیده ، بالارفتن از صخره‌های پرشیب و گذشتن از مسیر پوشیده از ستون‌های یخی می کند که ممکن است هر لحظه فرو بریزند . میزان خطر در این مکان هم بسیار بالاست و از هر چهار نفری که به قله رسیده‌اند ، یک نفر در تلاش برای صعود جان باخته است .


3- نانگاپاربات ، پاکستان
نانگاپاربات با ارتفاع 8126 متر نهمین کوه مرتفع جهان و از نظر دشواری‌های صعود با کوه کا2 در رقابت است که برای فتح آن باید از شیار باریکی به سمت قله حرکت کرد . وسیع‌ترین دامنه روی زمین با ارتفاع 4600 متر از پایه کوه ، روپال نام دارد که در قسمت جنوبی نانگاپاربات واقع شده و همین ویژگی و میزان دشواری در صعود باعث شده در میان کوه نوردان "آدم‌خوار" نام بگیرد .


4- کانجن جونگا ، نپال، هند
کانجن جونگا با 8586 متر ارتفاع سومین کوه مرتفع جهان نام گرفته و عواملی مانند بهمن و شرایط بد آب و هوایی باعث کاهش میزان خطر آن در گذر زمان شده‌اند. این کوه برای اولین بار در سال 1955 توسط یک گروه اعزامی انگلیسی فتح شد ولی آنها با احترام به عقاید قبایل محلی و به منظور مقدس شمردن قله آن را بطور کامل فتح نکردند و از آن پس تیم‌های کوه‌نوردی از این سنت پیروی کرده و چند متری پایین تر از قله توقف می‌کنند .


5- ایگر ، سوئیس
صخره نوردان دامنه شمالی کوه ایگر، با نام نوردلند را به دلیل خطرات و دشواری‌هایش به خوبی می‌شناسند . این کوه با ارتفاع 3970 متر ، برای اولین بار در سال 1938 فتح شد و از آن پس دامنه شمالی‌اش گردشگران و صخره نوردانی که آن را مرلند یا دیوار مرگ می‌نامیدند مجذوب خود کرده است . کوهی با ویژگی‌های منحصر به فرد که اگرچه در مقایسه با رقبایش از درجه خطر کمتری برخوردار است اما لحظه به لحظه صعود آن اضطرابی خاص را در دل کوه نوردان به وجود می‌آورد .


منبع : سایت خبر آنلاین

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طرح روز

اثر : Mordillo

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٥٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ از نگاه دوربین : کوه نوردی در آلپ فرانسه

یک کوه نورد در حال صعود از کوه بلودون از رشته کوه های آلپ در ناحیه ایزر فرانسه

 

منظره جالب انبوه کوه نوردان که در صفی طولانی و منظم مسیر قله « اِگویی دو میدی » را منطقه اوت - ساووا در فرانسه می پیمایند

 

منظره بدیع خورشید بامدادی در یخچال بلان درپارک ملی « دِ اکرن » در ناحیه اوت – آلپ فرانسه

 

صعود آهسته و محتاطانه کوه نوردان به سوی قله 3840 متری « اِگویی دو میدی » در منطقه اوت – ساووا فرانسه

 

یک گروه کوه نورد به قله  مون بلان در ناحیه اوت – ساووا صعود کرده اند

 

تصویر گردنه امیل پیک در پارک ملی « دِ اکرن » در ناحیه اوت – آلپ

.

منبع : جام جم آنلاین

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٩ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سقوط بهمن در سوئیس و چهار کشته

براثر سقوط بهمن در سوئیس چهار اسکی باز فرانسوی کشته، پنج تن زخمی و یک نفر ناپدید شدند .  به گفته یک سخنگوی پلیس سوئیس، براثر سقوط بهمن پنج نفر مجروح شدند که میزان جراحات آنها مشخص نیست . این گروه که شامل 11 نفر بودند روز گذشته در دامنه کوه الپ بین سوئیس وایتالیا سرگرم اسکی بازی بودند که ناگهان با سقوط بهمن مواجه شدند . درحال حاضر جستجو برای یافتن یک تن دیگر به دلیل تاریکی شب به حال تعلیق در آمده و مجروحین در بیمارستان بستری شده‌اند .

dailymail

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۸ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

و زندگی هم چنان ادامه دارد ... ( خبرگزاری رویترز  _ چین )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۸ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ آسمان شمالگان ؛ آبستن نخستین حفره‌یِ شمالی ازون

طبق بررسی‌های جدیدِ دانشمندان ، ابرهای رنگارنگ و سردِ استراتوسفریِ شناور بر فراز شمالگان ، آبستن تهدیدی تازه برای بخش اعظمی از سپر محافظتی ازون ؛ این‌بار در قطب شمال زمین هستند . قشر سراسریِ ازون که در بخش استراتوسفریِ جو و در ارتفاع تقریبی ۲۰ کیلومتر از سطح زمین جا دارد؛ اکثریتِ پرتوهای پربسامد فرابنفش ِ مربوطِ به آفتاب را غربال کرده و تا حد زیادی مانع از بروز آفتاب‌سوختگی و سرطان پوست می‌گردد . اما سرمای فزاینده‌ی این بخش از جو زمین بر فراز آسمان شمالگان ، احتمالاً غلظت ازون را تا نصف میزانِ متعارفش کاهش داده است و به‌گفته‌ی «مارکوس رکس» (Marcus Rex) ؛ سرپرست پژوهش مزبور از انیستیتو مطالعات قطبی و دریایی «آلفرد وگنر» در شهر Bremerhaven آلمان؛ «توقفی را هم برایش نمی‌توان متصور شد». به‌گفته‌ی رکس، نتایج مقدماتی ِ منتج از محاسبات ۳۰ ایستگاه نظارت بر غلظت ازون در سرتاسر شمالگان، نشان از فقدان نسبتاً بیشتر ِ ازون در زمستان سال جاریِ میلادی، در قیاس با سالیان گذشته می‌دهند . تا پیش از پایان بهار، «احتمالاً نخستین حفره‌ی ازون شمالگانی را ببینیم ... [حفره‌ای] که ظهور چشمگیری خواهد داشت؛ از آن پدیدارگی‌هایی که در کتب تاریخی از آن یاد خواهد شد». این را رکس می‌گوید و می‌افزاید: «هنوز خیلی زود است این چیزها را بگوییم ؛ اما گوش به‌زنگ باشید». «سیمون تایلمز» (Simone Tilmes)؛ شیمیدان جوّی در «مرکز ملی مطالعات جوّی» ایالات متحده (NCAR) در بولدر کلرادو ؛ که در این پژوهش حضوری نداشته هم این گفته را تأیید می‌کند .

رادیو زمانه

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٧ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مراسم ساعت زمین در سراسر جهان برگزار می‌شود

مراسم ساعت زمین شنبه شب 26 مارس برابر با ششم فروردین ماه سال 90 از سوی سازمان ملل متحد در سراسر جهان برگزار می شود . در این مراسم برنامه خاموش کردن چراغ های اصلی بین ساعت 20 و 30 دقیقه تا 21 و 30 دقیقه به وقت محلی انجام می شود . سال گذشته صدها میلیون نفر در 128 کشور جهان در این مراسم شرکت کردند و موجب شدند یکی از پر مشارکت ترین برنامه های آگاهی رسانی جمعی در جهان به مرحه اجرا گذاشته شود . دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به این مناسبت گفت : فردا ، صدها میلیون نفر در سراسر جهان مراسم ساعت زمین را اجرا می کنند ، هر یک از این مردان ، زنان و کودکان با خاموش کردن چراغ هایشان برای مدت 60 دقیقه در ساعت 20 و 30 به وقت محلی پیام محکمی می فرستند مبنی بر اینکه می خواهند آنچه در دنیای فعلی می گذرد را تغییر دهند . دبیر کل سازمان ملل متحد در بخش دیگری از این پیام گفت : در سراسر جهان افراد ، اجتماعات ، کسب و کار و دولت ها مشغول ایجاد نمونه های جدید برای آینده مشترک ما هستند ، دیدگاه هایی جدید برای زندگی پایدار و فن آوری های جدید که آن را درک کنند ، اجازه دهید فردا به اتفاق در این تلاش مشترک برای حفظ کره زمین و حصول اطمینان از بهزیستی ابنای بشر شرکت کنیم ، اجازه دهید از 60 دقیقه تاریکی برای کمک به اینکه جهان شاهد روشنی باشد ، استفاده کنیم . رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار از پیوستن مدیریت شهری تهران برای اولین بار در طرح جهانی ساعت زمین خبر داد و افزود : در این راستا برج میلاد به مدت یک ساعت در روز « ساعت زمین » 26 مارس مصادف با ششم فروردین  خاموش می‌شود .

جام جم آنلاین

.


نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٢ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بهار است ...

به نخ می کشم

یک در میان

یک شکوفه ی نارنج

یک لبخند

و بر گردنت می آویزم

.

بهار است !

.

شعر: قدسی قاضی نور

عکس : فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱٧ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ احتمال بارش برف در برخی از مناطق مرتفع

سازمان هواشناسی اعلام کرد: تا روز یک شنبه برای مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف پیش بینی می شود . نقشه های پیش یابی بیانگر نفوذ سامانه بارشی از سمت غرب، جنوب غرب کشور طی 48 ساعت آینده است که بر این اساس تا اواخر وقت روز شنبه مناطق غرب و جنوب غرب ، شهرهای جنوبی استان های واقع در شمال غرب، استان های واقع در مرکز، سواحل دریای خزر در ارتفاعات البرز و به تدریج شمال شرق، شرق و روز یک شنبه فقط استان های واقع در مرکز و شمال شرق، شرق تحت تاثیر این سامانه قرار می گیرد .

خبرگزاری مهر

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

 

آغاز نا آرامی ها در سوریه ( عکس از Associated Press  )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سفره هفت‌سین بر فراز یکی از قله های زاگرس

هم زمان با آغاز سال نو و حلول بهار طبیعت ، جمعی از کوه نوردان کشورمان با صعود به یکی از قله های منطقه ی زرد کوه بختیاری ، سفره هفت سین نوروزی را بر فراز آن گستراندند . سرپرست این گروه کوه نوردی گفت : در این صعود نوروزی به قله سفید کوه هشت نفر از علاقه مندان به رشته کوه نوردی از سراسر کشور حضور داشتند ، که شش نفر از آنها موفق به صعود به قله چهار هزار و 50 متری سفید کوه در چهارمحال و بختیاری شدند . احمد نگارگر شیرازی افزود : این صعود به رغم وجود برف و یخچال‌های بسیار زیاد ، با موفقیت انجام شد و برای دقایقی سفره هفت سین در بالای این قله پهن شد . به گفته وی ، به دلیل وزش شدید باد در قله کوه ، سفره هفت سین پس از چند دقیقه‌ای پوشیده از انباشت برف شد .

ایرنا

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک