کلاغ ها


+ نجات سه کوه نورد در ارتفاعات درفک

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گیلان گفت : امدادگران این جمعیت سه کوه نورد مفقود شده در منطقه درفک از توابع شهرستان رودبار را نجات دادند . جمشید محمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با اعلام خبر به مرکز اطلاع رسانی 147 ندای امداد مبنی بر گم شدن سه کوه نورد در منطقه درفک رودبار صبح روز شنبه بلافاصله تیم های امداد کوهستان ، تجسس و تیم ارزیاب به همراه تجهیزات کامل امداد و نجات و سگ های تجسس به منطقه اعزام شدند . وی اظهار داشت : امدادگران پس از ارزیابی و ردیابی اولیه و انجام عملیات های تخصصی امدادی، موفق به نجات جان این کوه نوردان شدند ...

ایرنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کرمان : تشییع پیکر عیسی میرشکاری

پیکر عیسی میرشکاری کوه نورد 24 ساله جیرفتی که حدود 20 روز پیش در ارتفاعات کوه مانسلو ( کشور نپال  ) جان خود را از دست داد، روز شنبه بر فراز دستان جامعه ورزش استان کرمان از استادیوم شهید سلیمی کیا تا خیابان فلسطین شهر کرمان تشییع شد ...

خبرگزاری ایرنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تهران 1390

خیابان مولوی _ کوچه باغ انگوری ( بعدازظهر شنبه ٣١ اردیبهشت )

.

پونک _ مرکز خرید تیراژه ( بعدازظهر شنبه ٣١ اردیبهشت )

.

عکس ها از فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ ; شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه نورد ایرانی سومین قله مرتفع جهان را فتح کرد

عظیم قیچی ساز کوه نورد شایسته تبریزی توانست ، برای اولین بار پرچم  کشورمان را بر فراز سومین قله مرتفع جهان به اهتزاز درآورد . وی پس از حدود 50 روز تلاش در ارتفاعات هیمالیا در کشور نپال به منظور صعود به قله 8586 متری کانچن چونگا ، سرانجام توانست ساعت 4:30 بامداد جمعه ( سی ام اردیبهشت )‌ و بدون استفاده از کپسول اکسیژن به سومین قله مرتقع دنیا صعود و افتخار اولین صعود ایرانی به این قله را نصیب خود و کشورمان نماید . قیچی ساز پیش از این نیز صعود به 4 قله بالای 8 هزار متر جهان یعنی اورست، برودپیک، دائولاگیری و نانگاپاربات را در کارنامه دارد. یک کوه نورد مشهور نپالی به نام مانگما نیز به صورت همزمان با قیچی ساز بر فراز قله رسید و عنوان اولین نپالی فاتح هر 14 قله بالای 8 هزار متر دنیا را از آن خود کرد .

ایرنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ ; جمعه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در لحظه

با این همه

با من بوده ای

                 تو

.

همواره

درون صدایم

.

طرح : اردشیر رستمی

شعر: آنا آخماتوا

                                                                                           

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فدراسیون کوه نوردی ، دکتر بهالو ، عیسی میرشکاری و...

.

چهار نفر از اعضای تیم هیئت زنجان به فدراسیون فراخوانده شدند ... این عنوان خبری بود که امروز ( سه شنبه ٢٧ اردیبهشت ) در سایت رسمی فدراسیون کوه نوردی کشورمان منتشر شد و  " ... مقرر گردید؛ هفته ی آینده ۴ نفر از اعضای تیم هیئت زنجان به منظور ارائه‌ی گزارش و توضیحات لازم، در محل فدراسیون حضور یابند . بر این اساس ؛ جلسه‌ی بررسی حادثه در «ماناسلو» با حضور کارشناسان فدراسیون و فراخواندن «حسن نجاریان»، «حسین مقدم»، «مسعود بیات منش» و «دکتر حمیدی» در روز دوشنبه 2 خرداد ماه جاری ساعت ۱7 تشکیل خواهد شد تا با توجه به بازتاب منفی این حادثه در جامعه نسبت به ورزش کوه نوردی و جنبه های هشداری و ایجابی ، موضوع از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد . "

 .

١_ در شرایطی که هنوز اعضای تیم زنجان به ایران بازنگشته اند ، باید به انتشار خبر احضار (؟!‌) تعدادی از آنان به فدراسیون برای بررسی حادثه ی مرگ عیسی میرشکاری در ارتفاعات ماناسلو ، به مثابه ی نکته ای قابل توجه ، حیرت انگیز و چه بسا تاریخی نگریست . چنین سرعت عملی از سوی فدراسیون کوه نوردی ، در کل تاریخ کوه نوردی کشورمان بی نظیر است !!

٢_ این سرعت عمل و دیگر نگرانی ها و دغدغه های فدراسیون ، آیا فقط هنگام بروز بحران و حادثه برای فعالیت های کوه نوردان آزاد و مستقل نمود پیدا می کند یا برنامه های منجر به بحران و حادثه ی خودشان (!!) را هم شامل می شود ؟

٣_ بیش از دو سال و نیم از حادثه ی مرگ دکتر بهالو ( آبان ٨٧ ) در جریان صعود تیم اعزامی فدراسیون کوه نوردی کشورمان به قله ی تیلیچوپیک می گذرد . چرا هنوز " جمع بندی و نظر نهائی " کمیسیون حوادث فدراسیون برای افکار عمومی ارائه نشده است ؟ آیا نوک پیکان دغدغه و نگرانی های فدراسیون در باره ی  جنبه های هشداری و ایجابی حوادث کوه ، فقط کوه نوردان مستقل و آزاد را نشانه می رود و به حوادثی مانند مرگ دکتر تیم خودشان در تیلیچوپیک کوچک ترین ارتباطی ندارد ؟!

۴_  آیا می توانیم نگرانی و دغدغه ی فدراسیون در باره ی بازتاب منفی حوادث کوه در جامعه  را  واقعی و جدی بدانیم ؟ روز چهارشنبه ششم آذر ماه ٨٧ فدراسیون در پایگاه خبری خود و در ارتباط با حادثه ی تیلیچوپیک به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان وعده داد : " ... مقرر شده است : گزارش عمومی برنامه ی این صعود نیز بزودی برگزار شود ... کوه نوشت " .  چرا این وعده هیچ گاه رنگ واقعیت به خود نگرفت ؟!  آیا حوادث کوه هم در تفکر آقایان به خودی و غیر خودی تقسیم می شود و حوادث مربوط به خودی ها (!!) لاجرم از هرگونه بازتاب منفی در جامعه مبرا است ؟! و دیگر به گزارش رسمی و عمومی و آن اطلاع رسانی شفاف و صادقانه برای جامعه نیازی ندارد ؟! 

۵_ فدراسیون کوه نوردی کشورمان برای جلب اعتماد افکار عمومی باید هرگونه " فراخواندن و احضار افراد و کاهش بازتاب های منفی حوادث کوه از طریق توجه و اطلاع رسانی جنبه های هشداری و ایجابی " را از خود آغاز کند !

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اورست ایرانی ، کوه نیوز ، مهدی عمیدی و ...

خبر صعود کوه نورد خراسانی مهدی عمیدی به قله ی اورست ، تا این لحظه هنوز از سوی هیچ یک از سایت های معتبری که به انعکاس اخبار روز صعودهای اورست و دیگر فعالیت های هیمالیانوردی کوه نوردان جهان می پردازند تائید نشده است .

 

١_  بی دقتی سایت کوه نیوز ... امروز در بخش " آخرین مطالب منتشر شده " ی سایت کوه نیوز لینکی وجود داشت با عنوان " تایید خبر صعود مهدی عمیدی به قله اورست  " که به نظر می رسید از تائید صعود کوه نورد خراسانی توسط منابعی موثق و معتبر حکایت دارد اما در مراجعه و در کمال حیرت و شگفتی،لینک کوه نیوز شما را به صفحه اصلی سایت"شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی سرزمین خورشید " که خبر فعالیت مدیر عامل خود ( مهدی عمیدی ) را منتشر کرده است رهنمون می سازد !!  یعنی واقعا دوستان عزیز ما در کوه نیوز معنی و مفهوم " تائید خبر توسط یک منبع معتبر و موثق " را نمی دانند ؟! آیا این گونه ارجاع دادن به صفحه ی اصلی سایت یک شرکت خدمات مسافرتی به عنوان یک منبع معتبر و موثق ، گونه ای به بازی گرفتن اعتبار و اصالت فعالیت های هیمالیانوردی کوه نوردان ایرانی از سوی سایت کوه نیوز نیست ؟! 

.

٢_ ضرورت اثبات صعود ... لازم است مسئولین هیئت کوه نوردی خراسان رضوی _ که برای نخستین بار و به صورتی گسترده ،خبر صعود بدون اکسیژن مهدی عمیدی به قله ی اورست را پوشش خبری داده اند _  هر چه سریع تر نسبت به انتشار عکس ها و تصاویری گویا و کامل از این صعود برای افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان اقدام نمایند .

.

٣_ ابهام در صعود ماناسلو ی مهدی عمیدی در بهار ٨٨ ، هم چنان به قوت خود باقی است . عمیدی در گزارش خود می نویسد :

« من و کارلوس و بمپا (شرپا) در حال تلاش برای قله بودیم که یک ساعت مانده به قله، آنها نیز از صعود منصرف شدند و می گفتند که مسیر طناب ثابت ندارد  و ادامه راه دیگر صلاح نیست . ولی به نظر من آنها خیلی خسته بودند. بنابراین با آنها خداحافظی  کردم ولی آنها اصرار به برگشت من نیز داشتند.سپس تنها به سمت قله حرکت کردم . هوا کمی خراب شد. به کمک کلنگ یک طناب را که از سالهای گذشته در آنجا بود از صخره جدا کردم و به همراه خود بردم .صخره های زیر قله رسیدم. هوا بهتر شده بود و دیگر قله را می دیدم. خیلی خوشحال شدم و با نبشی برفی که پیدا کرده بودم و با کمک پیچ یخ حدود 30 متر ثابت گذاری کردم و خود را به قله رساندم ... سایت سان لند »

اما در هیچ یک از عکس های منتشر شده این برنامه نمی توان شاهد و استنادی برای گفته های او یافت . در دو عکسی که از آخرین نقطه ی اتمام فعالیت او می بینیم ، نشانه های قابل قبولی برای اثبات صعود قله  اصلی ماناسلو و رسیدن به آخرین نقطه ی این کوه وجود ندارد :

مقایسه ای میان این عکس ها و آنچه از تصاویر ماناسلو در اینترنت وجود دارد به روشنی می تواند گویای همه پرسش ها و ابهامات موجود باشد .

.

۴_ حقی طبیعی برای افکار عمومی ... بررسی پاره ای از وقایع ، رویدادها و اخبار فعالیت های برون مرزی ( هیمالیانوردی ) کوه نوردان ایرانی در سالیان اخیر نشان می دهد که درخواست " اثبات صعود  " و ارائه ی " گزارشاتی روشن ، شفاف و مبتنی بر مدارکی مستند " می تواند گونه ای حق طبیعی برای افکار عمومی تلقی گردد .

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ خطر ریزش غار !!

غار اشکفت در میان سنگ شکن‌ها ... دستگاه های سنگ شکن در جوار غار تاریخی « اشکفت گاوی » مشغول بریدن سنگ ها از کوه هستند و خطر ریزش این غار دوره پارینه سنگی را گوشزد می کند . در این خصوص یک کارشناس باستان شناسی و میراث فرهنگی در خصوص وضعیت این غار بیان کرد : این غار که از آثار با ارزش دشت مرودشت در دوره پیش از تاریخ است در آینده نزدیک خوراک دستگاه های سنگ شکن می شود . این کارشناس باستان شناسی بیان کرد : تاسیسات دستگاه ها در نزدیکی غار بدون اینکه حریم بنا را رعایت کنند در حال کندن سنگ از اطراف و حتی زیر غار است . با ادامه این روند امکان آسیب رسیدن به غار و حتی ریزش آن نیز وجود دارد .

خبرگزاری مهر

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فدراسیون کوه نوردی : بررسی حادثه ی ماناسلو

" در جریان جلسه‌ی روز گذشته‌ی کمیسیون صعودهای برون مرزی؛‌ موارد مختلفی از جمله چندین برنامه‌ی ارائه شده به فدراسیون جهت معرفی به شورای برون مرزی و هم چنین حادثه ی جان باختن کوه نورد کرمانی در «ماناسلو» - همزمان با برنامه ی صعود تیم هیئت زنجان به این قله - طرح و مقرر گردید؛ هفته ی آینده ۴ نفر از اعضای تیم هیئت زنجان به منظور ارائه‌ی گزارش و توضیحات لازم، در محل فدراسیون حضور یابند .  بر این اساس ؛ جلسه‌ی بررسی حادثه در «ماناسلو» با حضور کارشناسان فدراسیون و فراخواندن «حسن نجاریان»، «حسین مقدم»، «مسعود بیات منش» و «دکتر حمیدی» در روز دوشنبه ۵ خرداد ماه جاری ساعت ۱۷ تشکیل خواهد شد تا با توجه به بازتاب منفی این حادثه در جامعه نسبت به ورزش کوه نوردی و جنبه های هشداری و ایجابی، موضوع از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد . گفتنی است: نتایج بررسی برنامه های ارائه شده جهت معرفی به شورای برون مرزی سازمان تربیت بدنی نیز به زودی اعلام خواهد شد "

از : کوه نوشت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انجمن ، عباس ، سفر فرنگ ، لغو نشست ...

سایت رسمی انجمن کوه نوردان اعلام کرد : " به آگاهی دوستان گرامی می‌رسانیم که نشست ماه اردیبهشت ۱۳۹۰ انجمن به دلیل پاره‌ای ناهماهنگی‌ها متاسفانه برگزار نخواهد شد . "

از آنجا که ممکن است تعدادی از همان دوستان گرامی که در سایت انجمن مورد خطاب قرار گرفته اند بخواهند ذهن خود را درگیر پرسش های بی هوده و مغرضانه ای مانند : این دیگر چه جور اطلاع رسانی است ؟ ناهماهنگی از طرف کی ؟ کجا ؟ چرا ؟ اصلا وقتی قرار نیست صریح و زلال و صادق و شفاف باشید و این ناهماهنگی را توضیح دهید چرا به آن اشاره می کنید ؟ و ... نمایند ، لذا به اطلاع می رسانیم در فرهنگ و ادبیات انجمن کوه نوردان ، ناهماهنگی نام دیگر " مسافرت های طولانی مدت به فرنگ آقای رئیس " می باشد !!

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گاوخونی خشک شد

مشاور معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به خشک شدن گاوخونی گفت: همچنان برنامه‌ای برای نجات این تالاب وجود ندارد . مسعود باقرزاده کریمی با تأکید بر خشک شدن تالاب گاوخونی ، گفت : برداشت بی رویه آب باعث خشک شدن تالاب گاوخونی شده است . وی افزود : چرا باید در زمین‌های اطراف اصفهان برنج کاشته شود ؟ برنج محصولی‌ست که تولید آن نیاز به آب فراوان دارد . مشاور معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: چرا وزارت کشاورزی عملکرد کشاورزان را نظارت نمی‌کند؟ آیا برنج محصول مناطق کویری است ؟ وی با اشاره به برداشت‌های غیر قانونی از آب، افزود : مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی باعث خشک شدن تالاب گاوخونی شده است .

خبرگزاری فارس

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

دماوند در صبح جمعه ٢٣ اردیبهشت

عکس : فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انتقال پیکر عیسی به ایران

" حسن نجاریان امروز در تماس تلفنی با عباس ثابتیان از نپال گفت که جسد همنورد جیرفتی عیسی میرشکاری به احتمال زیاد روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ به ایران انتقال داده خواهد شد. هم اکنون او در حال انجام تشریفات قانونی برای این کار است. دیگر اعضای تیم هم روز چهارشنبه این هفته ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۳۰  وارد تهران خواهند شد . "

از وبلاگ آرام کوه

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٩ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

نشنال جغرافی ( افغانستان )

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٢ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اطلاعیه ی باشگاه آرش در مورد حادثه ی ماناسلو

" باشگاه کوه نوردان آرش ضمن عرض تسلیت این ضایعه به خانوادۀ محترم میر شکاری از عموم دوستداران و علاقمندان آن زنده یاد دعوت می کند جهت ارج نهادن به تلاش این کوه نورد ارزنده تا انجام تحقیقات کامل و کار کارشناسی مربیانی که با فضای این نوع صعودها آشنا هستند  از اعلام نظر نسبت به مقصر جلوه دادن شخص یا گروه خاصی خودداری کنند . "

از سایت رسمی باشگاه کوه نوردان آرش

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تائید روایت مرگ عیسی میرشکاری

" حسین مقدم از اعضای تیم زنجان که پس از صعود قله ماناسلو هم اکنون به همراه هم تیمی هایش در مسیرترکینگ به سمت کاتماندو در حرکت است. طی تماس تلفنی روایت نوشته شده در وبلاگ آیاز درخصوص چگونگی مرگ مرحوم عیسی شکاری و تنها ماندنش در کمپ 4 را تایید نمود.

وی به نقل از سرپرست تیم زنجان (مسعود بیات منش) عنوان کرد هیچ یک از اعضای تیم زنجان در روز صعود قله از وضعیت نامناسب عیسی میرشکاری اطلاع نداشته اند و هم چادری های وی ( حسن نجاریان ، پروانه کاظمی ) دیگران را از این موضوع باخبر نکرده اند . حسین مقدم افزود یک روز پس از صعود قله ، اعضای تیم زنجان با آگاهی از شرایط موجود  برای رساندن وی به کمپ 3 از هیچ تلاشی مضایقه نکرده اند ولی متاسفانه قبل از رسیدن به کمپ 3 جان باخته است. وی خاطرنشان کرد محمدحسن نجاریان و خانم پروانه کاظمی به همراه پیکر عیسی میرشکاری با هلی کوپتر به کاتماندو رفته اند و هم اکنون در این شهر به سر می برند... "

از وبلاگ آیاز  http://dadadagh.blogfa.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در لحظه

باید تمام خاطره هامان را بر دوش کشیم

و راه از کناره  بیکرانه ی تپه ها آغاز کنیم

خاکریز مسیرمان ، آرام است و آرام

و نسیمی که عبورش

بسان اولین بوسه ی آدم است بر گونه ی حوا

نرم

و سرشار از آغاز زندگی !

دوباره از خویش لبریز می شوم ...

کسی در من شعر می خواند

و خداوند

خویش را در درونم فریاد می کند .

این منم

دامنگیر خاک های بی نشان

مرثیه خوان غربت های شکیب

و راوی شکوه آرام رملی ...

.

شعر : نرجس عبدی

عکس : فرامرز نصیری

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ باشگاه دماوند : توضیح در باره ی احضار کاظم فریدیان

" تیم صعود کننده به قله نانگاپاربات تیم اعزامی از سوی باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند بوده است و اعضای تیم باید خود را مقید به سیاست های باشگاه در هدایت آن بدانند . کاظم فریدیان و دیگر اعضای تیم به عنوان عضوی از باشگاه و تیم ، در صورت داشتن نظر شخصی مخالف اصول باشگاه ، استقلال  آن را رسما اعلام کنند تا شک و شبهه ای پیش نیاید و عهده دار عواقب آن نیز باشند . حرمت شکنی  کاظم  فریدیان در مراسم جشنواره گزارش های کوه نوردی در باره آقای شعاعی مورد تایید مدیرعامل باشگاه نیست و اظهار نظر در این خصوص اعلام این افتراق بوده و احضار ایشان نیز دایر بر اعلام تذکر در این باره و سایر مطالب فوق الذکر بوده است . متاسفانه در برخی مدیریت های قبلی توجه و حساسیتی نسبت به اطلاع رسانی در این باره وجود نداشته و این شائبه به وجود آمده که نظرمدیریت باشگاه با برخی نقطه نظر های اعلام شده از سوی اعضای تیم در رسانه ها همسو می باشد. اطلاع رسانی و اعلام نظر در باره اتفاقات مراسم مذکور مبتنی بر اعتقاد عمیق مدیر عامل باشگاه به جریان آزاد نظریات اعضای باشگاه است و اعضایی که نظری مخالف نظر مدیرعامل داشته باشند با در نظر داشتن قانون مطبوعات و سایر محدودیت های قانونی می توانند با نوشتن مقاله یا طرح در انجمن های گفتگوی تارنما آن را به اطلاع عموم برسانند . "

سایت باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند

http://damavandclub.com/default.aspx?lang=Fa

.

*************************

 مدیر عامل باشگاه دماوند نوشته است که اقدام کاظم فریدیان در جریان جشنواره ی گزارش برنامه های کوه مورد تائید او نبوده و برای " اعلام این افتراق و اعلام تذکر در این باره " ایشان به هیئت مدیره احضار شده است . به اطلاع مدیر عامل محترم باشگاه دماوند می رسانیم برای " اعلام افتراق و اعلام تذکر " راه ها و روش ها _ و البته لحن و ادبیات _ بسیار بهتری هم می تواند وجود داشته باشد و ما این گونه " اعلام افتراق و اعلام تذکر " ی که همراه با کاربرد واژه ها و کلماتی مانند حرمت شکن ، عقده گشا و نابخرد در صفحه ی اصلی سایت رسمی باشگاه و نزد افکار عمومی باشد را تخریب شخصیت می دانیم و به شدت نسبت به آن انتقاد داریم .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ماناسلوی ایرانی : باشگاه اسپیلت و اثبات صعود

باشگاه اسپیلت پس از گذشت نزدیک به ١٠ روز از اعلام و انتشار خبر صعود عضو تشکیلاتی خود " پروانه کاظمی " به قله ی ماناسلو ، سرانجام اقدام به انتشار عکس هایی با توضیح " پروانه کاظمی روی قله ماناسلو " نمود .

 http://www.espilat.com/news

 

 

***********

پی نوشت :

١_ در متن اولیه ی این پست ، درخواست انتشار عکس هایی روشن تر و گویاتر از مدیران باشگاه اسپیلت نوشته شده بود که مبتنی بر نمایش ( لود شدن ) فقط یک عکس تیره و در کادری بسته هنگام مراجعه به سایت رسمی باشگاه بود که در مراجعات بعدی این مشکل برطرف شد . لازم است از مدیران باشگاه اسپیلت برای اطلاع رسانی _ هرچند دیر هنگام _ صعود عضو باشگاه شان تشکر کنیم .

٢_ بررسی و پی گیری دلایل مرگ عیسی میر شکاری کوه نورد خوب کرمانی در کمپ ۴ ماناسلو  در حال حاضر افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان را تحت شعاع قرار داده است و به نظر می رسد باید تا زمان بازگشت حسن نجاریان و دیگر کوه نوردانی که در کمپ ۴ از نزدیک شاهد مرگ عیسی بوده اند صبر نمود . حسن نجاریان وظیفه دارد به شکلی کاملا مسئولانه و دقیق به کلیه ابهامات و پرسش های شکل گرفته نزد افکار عمومی پاسخ دهد : علت مرگ عیسی میر شکاری از همان لحظات اولیه و زمانی که هنوز جسد او در کمپ ۴ بود " ادم مغزی " عنوان شد . این تشخیص توسط چه کسی صورت گرفته است ؟ حسن نجاریان ؟ یا با اعلام  علائم به دکتر تیم در ارتفاعات پایین و تشخیص او به ادم مغزی ؟ تشخیص به ادم مغزی قبل یا بعد از مرگ عیسی بوده ؟ چرا با بروز علائم ادم مغزی اقدامی برای کاهش فوری ارتفاع صورت نگرفته است ؟ آیا دکتر تیم دستور و یا درخواستی برای کاهش فوری ارتفاع عیسی داشته است یا خیر ؟ ...

" ادم مغزی نتیجه تورم بافت مغز بعلت نشست مایع می‌باشد. علائم می‌تواند شامل سردرد، کاهش هماهنگی اندام ها (آتاکسی) ضعف و سطح آگاهی کاهش یابنده شامل عدم آگاهی نسبت به زمان و مکان، کاهش حافظه، توهم، رفتار روان پریشانه و کوما می‌باشد. این حالت عموماً پس از یک هفته یا بیشتر توقف در ارتفاع زیاد ایجاد می‌شود. در مورد شدید، در صورت عدم درمان سریع نتیجه مرگ خواهد بود. کاهش ارتفاع فوری لازم است و می‌تواند جان فرد را نجات دهد ... حمید مساعدیان عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوه نوردی "

 

پرسش ها بی شمار است و تلخ ترین و دردناک ترین آن : "  اگر در همان روز حمله ، جمع کوه نوردان ایرانی مستقر در کمپ ۴ به جای تنها گذاشتن عیسی اقدام برای کاهش ارتفاع او را آغاز می کردند آیا اکنون عیسی _ هموطن و دوست و هم نوردشان _ در کنارشان نبود ؟ افتخار یک هشت هزار متری مهم تر است یا جان یک انسان ؟ مسئله این است !

قضاوتی در کار نیست . هر گونه بررسی و تحلیل چنین حوادث و اتفاقاتی برای رسیدن به نتیجه ای مشخص صورت می گیرد تا در آینده ی کوه نوردی کشورمان چنین رویدادهای تراژیکی را کمتر شاهد باشیم . تا زمان رسیدن حسن نجاریان و دیگر شاهدان کمپ ۴ منتظر می مانیم .

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ماگما : دیواره ی بیستون

" بیستون بزرگ ترین دیواره ایران زمین به شمار می رود که با افسانه های این سرزمین پیوندی دیرینه دارد . این صخره عظیم در 35 کیلومتری شرق شهر کرمانشاه واقع شده و به خاطر 28 اثر تاریخی که در خود جای داده در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . ارتفاع این دیواره از سطح زمین حدود 1200 متر است و جدا از آثار تاریخی بی نظیرش مسیر های فراوان سنگ نوردی در دل این صخره سترگ 5 کیلومتری جای گرفته است .  آری بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد ... "

گزارش تصویری از صعود مسیر شیرین دیواره را در وبلاگ ماگما ببینید :

http://magma.blogfa.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ماناسلو : روایتی تلخ از مرگ عیسی میرشکاری

از وبلاگ محسن سعیدزاده :

" ...  آخرین گفتگوی تلفنی من امروز با تیم زنجان که هم اکنون در ساماگون به سر می برند حاوی خبرهای بسیار تلخ از واقعیت هایی ست که در این حادثه اتفاق افتاده است . یکی از کوه نوردان حاضر در منطقه که این اطلاعات را به شرط افشا نشدن نامش در اختیار من قرار داد اذعان کرد شب حمله ( که شب قبل از مرگ عیسی نیز بود ) عیسی میر شکاری با حسن نجاریان و پروانه کاظمی هم چادر بوده است و در حالی که یکی از شرپاهای مورد قرارداد شرکت سرزمین خورشید در اختیار تیم زنجان برای صعود قرار می گیرد شرپای دیگر به همراه حسن نجاریان و خانم پروانه کاظمی که از همان کمپ ۴ از کپسول اکسیژن استفاده می کرد به سمت قله حرکت می کند و عیسی در شرایطی فوق العاده بد در چادر تنها می ماند تا به سرنوشت بدش سپرده شود . یکی از کوه نوردان اراکی که تصمیم به بازگشت از کمپ ۴ گرفته است و در روز حمله تیم ، به سمت کمپ ۳ حرکت نمود ادعا می کند که هیچ کس وضعیت عیسی را به وی اطلاع نمی دهد تا شرپایش او را نیز به کمپ ۳ ببرد . یکی از اعضای تیم زنجان می گوید خانم کاظمی در حالی که از تنها شرپای باقی مانده در کمپ ۴ که بی شک حق عیسی بود تا او را به پایین ببرد و شاید او را از مرگ برهاند برای صعود خود سود می برد در حالتی تمسخر آمیز می گفته است که : " این (عیسی) دیگر کیست که اینجا امده؟ دیشب نگذاشت بخوابیم و تا ... " .  اعضای تیم زنجان زمانی از وضعیت خیلی بد عیسی باخبر می شوند که یک شب را بعد از صعودشان در کمپ ۴ گذرانده اند و حتی شب قبلش نیز کسی از وضعیت بد عیسی سخنی نگفته است و هم چادری هایش دیگران را از وخامت حال وی باخبر نکرده اند.  نمی دانم این خانم چطور خواهد توانست صعود خود را جشن بگیرد و به آن افتخار کند. به قول عزیزی در همین کوه نوردی دوست داشتنی شما گاه اتفاقاتی می افتد که در هیچ حادثه تلخ تاریخی اتفاق نیفتاده و انسان هاج واج می ماند که کجای این داستان به ما می خورد به ما که ادعای جاری بودن روح انسانی در کوه نوردی هستیم ... "

متن کامل این روایت را در وبلاگ محسن سعیدزاده بخوانید:

 http://dadadagh.blogfa.com

.

*******************

نزدیک به ده روز از اعلام و انتشار خبر مرگ عیسی میرشکاری کوه نورد  کرمانی در کمپ ۴ کوه ماناسلو می گذرد و هنوز از سوی حسن نجاریان کوچک ترین خبر رسمی در باره  چگونگی و دیگر جزئیات مربوط به این حادثه تلخ و دردناک به کشور مخابره نشده است . چرا ؟

نزدیک به ده روز از اعلام و انتشار خبرهای مربوط به صعود اعضای تیم زنجان و کوه نوردان آزاد ایرانی به سرپرستی حسن نجاریان به قله ی ماناسلو می گذرد و اکنون اعضای تیم در ساماگون به سر می برند ولی هنوز عکس و یا تصویری که بیانگر صحت ادعای صعود اعضای این تیم باشد به کشور ارسال نشده است .  چرا ؟ این پرسشی است که می تواند قابل توجه هیئت کوه نوردی استان زنجان و مدیران باشگاه اسپیلت که پیروزی خانم عضو خود را در سایت رسمی باشگاه جشن گرفته اند نیز باشد .

ده روز زمان کمی نیست . در مقایسه ای ساده با عملکرد دیگر تیم های خارجی و حتی کوه نوردان کشور خودمان در صعودهای هیمالیایی و سرعت عمل قابل انتظار در انعکاس تصاویر برنامه و اثبات موفقیت ، به نظر می رسد حسن نجاریان با توجه به حادثه ی بوجود آمده و مرگ یکی از اعضای تیمش ، برای کنترل اوضاع و افکار عمومی ، مدیریتی مبتنی بر پنهان کاری را در پیش گرفته است که به یقین نمی تواند رفتاری سالم در مجموعه ی کوه نوردی کشورمان تلقی شود .

. 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تفتان ؛ نگین سیستان

تفتان  نگین درخشان پهن دشت کویر شرق ایران زمین با شکوه و مقتدر، نشانه ثبات و پای مردی مردمان سخت کوش و غیور سیستان و بلوچستان، قرن هاست که با زیبایی های دل انگیزش مامن و میزبان کوه نوردان و گردشگران داخلی و خارجی است . استان سیستان و بلوچستان سرشار از زیبایی های بی نظیر طبیعت بکر و دست نخورده ای است که می تواند این استان را به بهشت گردشگران تبدیل کند .  از مهم ترین جاذبه های این استان آتشفشان نیمه فعال تفتان است .  رئیس پژوهش کده علوم زمین و جغرافیای دانشگاه سیستان و بلوچستان اظهار داشت : تفتان به عنوان یکی از جاذبه های نمونه گردشگری ملی و استانی به ثبت رسیده است .  عیسی ابراهیم زاده بیان داشت : رشته کوه تفتان با مساحت کل هزار و 800 کیلومتر مربع بین 5 .28 الی 30 .28 عرض شمالی و50 . 60 الی 15.61 طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد. ارتفاع آن از سطح متوسط آب های خلیج فارس سه هزار و 941  متر و نسبت به دشت های اطراف حدود دو هزار متر است .  وی افزود : صعود به این قله از چهار مسیر امکان پذیر است ، جبهه غربی به مسیر پناهگاه معروف است و مسیر شرقی از روستای ترشاب و مسیر شمالی از روستای تمین می گذرد . مسیر شمال شرقی دو راهی سنگان و روستای خنجک از دیگر مسیرهای ارتباطی به این قله است.  ابرایم زاده گفت : رشته کوه تفتان به طول 12 کیلومتر و دارای قله های متعدد می باشد تا زاهدان 100 کیلومتر تا مرز میرجاوه 55 کیلومتر و تا دریای عمان 380 کیلومتر فاصله دارد . وی افزود : برخی مناطق و محدوده های تفتان به علت گوگردی بودن از پیدایش شرایط زیستی گیاهی و جانوری ممانعت بوجود آورده است ...

منبع : اینترنت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ الیمستان

برنامه ی " الیمستان " روز جمعه ١۶ اردیبهشت ٩٠ در منطقه البرز شرقی اجرا شد . دوستان عزیز شرکت کننده در این برنامه : ابراهیم نورانی ، بهمن جباری ، حسین زند ، محمدرضا عمادی ، سعید نقدی پور ، ندا و حسین دهقان شعار ، میثم کریمان ، مجید کامیابی ، زهرا انصاری ، معصومه موسوی ، سحر ملکی ، احسان علیرضایی ، فریبا شهبد ، علیرضا نوروزی ، زهرا رضا زاده ، حسن برزگر ، نگار مهدوی ، محسن چرخه ، وحید نوروزی ، سارا و وحید نبی پور ، حیدر نوروزی نیا ، محسن جبرئیلی ، رضا مهرانی ، اکبر آقایی ، جواد نوروزی ، هادی غلامی و ژاله دوشیری ... فرامرز نصیری (سرپرست)

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جلیقه نجات برای صخره‌نوردها

جلیقه نجات، تنها برای آنهایی نیست که راهی دریا می‌شوند ؛ چراکه حتی کوه نوردان و صخره‌نوردها نیز می‌توانند از این وسیله کاربردی استفاده کنند . البته آنچه که تحت عنوان جلیقه نجات برای کوه نوردان ارائه شده است ، یک فناوری کاملا نوین به شمار می‌آید که بتازه گی از آن رونمایی شده است . کوه نوردان و حتی آنهایی که به تپه یا صخره‌نوردی مشغول می‌شوند، همواره در معرض خطر سقوط قرار دارند که در این موارد سر و گردن بیشترین آسیب‌ها را متحمل می‌شوند. این جلیقه‌ها در موارد ضروری به صورت خودکار و در کسری از ثانیه باز می‌شوند.  در این فرآیند، گاز دی‌اکسیدکربن فشرده شده ، درون جلیقه نجات را پر می‌کند. این جلیقه رنگی درخشان دارد و به همین دلیل نیروهای امداد و نجات می‌توانند براحتی فرد مصدوم را حتی از فواصل دور شناسایی کنند. گذشته از آن، این جلیقه ضدآب است و در صورت سقوط کوه نورد یا صخره‌نورد در مسیرهای آبی، نگرانی از بابت غرق شدن وی وجود ندارد. راز نهفته در این جلیقه نجات، حسگری است که در صورت سقوط کوه نورد موجب آزاد شدن جلیقه می‌شود. کوه نورد می‌تواند این جلیقه را به صورت چسبی یا قلاب مخصوص به کوله پشتی خود متصل کند .

منبع : اینترنت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بهار ...

از وبلاگ : کوه ، این مقدس جان پرور

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ماناسلو : اجساد کوه نوردان ایرانی و کره ای در کمپ 2

Manaslu

وب سایت explorersweb که اخبار مرتبط با صعودهای هیمالیا را بازتاب می دهد، خبر از انتقال اجساد دو کوه نورد از ارتفاعات قله ماناسلو را داد . این خبر با اشاره به صعود کوه نوردان ایرانی به ماناسلو در روز جمعه (۹ اردیبهشت) می نویسد :  عیسی میرشکاری به دلیل فشار زیاد و خستگی، توسط همنوردانش در کمپ چهار این قله باقی می ماند.  تیم ایرانی بعد از صعود قله و برگشت به کمپ ۴، او را در وضعیت حاد ارتفاع زدگی می بینند. متاسفانه بعد از تلاش برای انتقال این کوهنورد به ارتفاعات پایین تر، او در فاصله کمی جان خود را از دست می دهد. هنوز معلوم نیست که آیا عیسی میرشکاری بعد از ترک کمپ ۴ توسط همنوردانش، به تنهایی اقدام به پیشروی به سمت قله کرده است و یا در کمپ ۴ باقی مانده است ! این پایگاه در ادامه به نقل از احسان دارابی می نویسد: هم اکنون بدن عیسی میرشکاری در کمپ ۲ در کنار جسد پیدا شده کوه نورد کره ای قرار دارد که چند سال پیش در ارتفاعات این قله مفقود شده بود و توسط تیم کره ای در روزهای گذشته پیدا شد. در حال حاضر اجساد کوه نوردان ایرانی و کره ای در انتظار پرواز هلی کوپتر و مساعد شدن شرایط برای انتقال آن از کمپ ۲ است. گفتنی است مسیر منتهی از کمپ دو به پایین خطرناک است .

نقل از کوه نیوز

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ یافته‌های ۱۵۰هزار ساله در جزیره قشم

باستان‌شناسان ایرانی به‌تازگی توانسته‌اند شواهدی را به‌دست بیاورند که پیشینه‌ی سکونت در جزیره‌های خلیج فارس را به ۱۵۰ هزار سال پیش می‌رساند . گروه کاوشگران در جزیره قشم محوطه‌ای را یافته‌اند که مربوط به اواخر پارینه‌سنگی قدیم و پارینه‌سنگی میانه است . عبدالرضا دشتی‌زاده ، رییس اداره میراث فرهنگی قشم اعلام کرده است «این محوطه که نخستین محوطه‌ پارینه‌سنگی در جزایر ایرانی است، بر فرضیه مهاجرت‌های ساحلی و اهمیت تنگه هرمز در خاورمیانه صحه می‌گذارد. »  در تقسیم‌بندی‌های باستان‌شناسان، دوران پارینه‌سنگی از حدود دو میلیون و پانصدهزار سال تا حدود ده‌هزار سال پیش را در برمی‌گیرد و وطولانی‌ترین دوره رشد و تکامل فنی و فرهنگی انسان بوده و نخستین‌ ابزارهای سنگی در این دوره ساخته شده و سپس تکامل یافته‌اند. دوره پارینه‌سنگی خود به سه دوره دیگر پارینه‌سنگی قدیم، میانه و جدید تقسیم می‌شود . پیش‌تر نیز کاوش‌های باستان‌شناسی در جزیره قشم صورت گرفته بود اما قدمت یافته‌های قبلی به دوران آهن و حدود ۷۵۰ سال پیش از میلاد مسیح می‌رسید. اما یافته‌های جدید توانسته است وجود سکونت گاه انسان پیش از تاریخ را در این جزیره به ۱۵۰ هزار سال پیش بازگرداند.

رادیو زمانه

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ هیمالیا : 3.5 میلیون دلار درآمد برای دولت نپال

٢۵١ کوه نورد  در بهار ٢٠١١  و همزمان با آغاز فصل کوه نوردی در اورست ، بیش از 3.5 میلیون دلار درآمد را عاید نپال می کنند . با آغاز بهار و فصل کوه نوردی در منطقه اورست ٢۵١  کوه نورد در ٢۶  گروه روانه منطقه کوهستانی منتهی به اورست شدند .  این توریست ها سالانه بیش از 3 میلیون دلار سود عاید خزانه این کشور می کنند . فصل دقیق کوه نوردی در این منطقه به طور مشخص از اواسط ماه مه آغاز می شود اما پیش از آن کوه نوردان مدتی را برای ایجاد آمادگی بدنی بیشتر در نواحی فرودست منطقه می گذرانند . دولت نپال تا کنون 326 قله را در کوهستان های هیمالیا به توریست ها و کوه نوردان معرفی کرده است . طبق گزارش وزارت توریسم و هواپیمایی نپال تا کنون مجوز کوه نوردی برای 704 کوه نورد و 83 گروه به سوی قله های مختلف هیمالیا صادر شده است . یک مقام رسمی در وزارت توریسم نپال یادآور شده است که درخواست ها برای صعود از هیمالیا هم چنان ادامه دارد و انتظار می رود تا دو هفته آینده که آخرین مهلت ثبت نام باشد، به دوبرابر میزان کنونی برسد . دولت نپال  بیش از 3.5 میلیون دلار امریکا از کوه نوردانی که طی این دوره به این کشور سفر می کنند درآمد داشته است که بهار امسال تا کنون موفق به جذب 2.9 میلیون دلار شده است که از این میزان 2.3 میلیون تنها مربوط به توریست هایی است که به هدف صعود به اورست به این کشور سفر می کنند.  ازاین میان بیشتر مسافران و کوه نوردان را توریست های امریکایی و سپس توریست های هند، انگلستان ، ژاپن و استرالیا تشکیل می دهند.

خبرگزاری میراث فرهنگی

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روایت حسن نجاریان از مرگ کوه نورد کرمانی

" طی تماس امروز خانم آذرشین با محمد حسن نجاریان اصل داستان مشخص شد . محمدحسن نجاریان در تماس تلفنی خود گفت : تمامی اعضای گروه زنجان و گروه آزاد در کمپ چهار بودیم . نیمه شب تصمیم به صعود می گیریم  ،  تمامی اعضا آماده بودند به جزء عیسی میرشکاری که در شرایط خوبی نبود .  همگی حرکت خود را به سمت قله آغاز می کنیم به جزء عیسی ( عیسی در کمپ  چهار تنها می ماند) . پس از صعود قله وقتی که به کمپ چهار رسیدیم فهمیدیم که عیسی حالش بسیار وخیم است . تصمیم گرفتیم عیسی را از کمپ چهار به سه انتقال بدهیم که عیسی در راه کمپ ۴ به ۳ جان باخت .  (( حسن نجاریان در این بین گفت امکان این بوده که عیسی  بعد از رفتن ما تا ارتفاع بالاتر امده باشد و با دیدن اینکه حالش بد است دوباره باز گشته باشد به کمپ ))  حلا منتظر اینیم که ببینیم پروازی صورت می گیرد که عیسی را پایین بیاورد ، در صورتی که پروازی صورت نگیرد به هر شکلی که شده عیسی را انتقال می دهیم به پایین  "

از وبلاگ : کوه های کرمان

http://www.my-climbing-photos.blogfa.com/post-15.aspx

.

*******

 در صورت صحت نقل قول منتشر شده از سوی حسن نجاریان : اقدام انفرادی _ و به تعبیری خودسرانه ی  _ عیسی میرشکاری برای صعود قله پس از حرکت تمامی اعضا و تنها ماندن در کمپ ۴ ، قطعی نیست و حسن نجاریان فقط می تواند از امکان و احتمال این موضوع سخن بگوید .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ باشگاه دماوند: احضار کاظم فریدیان برای حرمت شکنی و اقدام نابخردانه؟!

سایت رسمی باشگاه دماوند :

.

 کاظم فریدیان از سوی مدیر عامل باشگاه به جلسه هیئت مدیره احضار شد

پس از اقدام حرمت شکنانه کاظم فریدیان  در مراسم اعطای جوایز جشنواره گزارش های کوه نوردی " انجمن کوه نوردان ایران " ، ایشان جهت ادای توضیحات از سوی مدیر عامل باشگاه به جلسه هیئت مدیره فراخوانده شد ...

.

اقدام شخصی کاظم فریدیان در عقده گشایی و حرمت شکنی بر صحنه مراسم اهدای تندیس بلورین به فیلم "نانگاپاربات کوه عریان" موجه نیست!

در جریان برگزاری مراسم اهدای جوایز جشنواره گزارش های کوه نوردی "انجمن کوه نوردان ایران"، پس از اعلام اهدای تندیس بلورین به فیلم "نانگاپاربات کوه عریان" ساخته رضا نظام دوست ایشان برای دریافت تندیس به صحنه فرا خوانده شد و پس از دریافت تندیس بلورین طی سخنانی جایگاه مهم کاظم فریدیان به جهت فیلم برداری بخش اعظم گزارش برنامه توسط ایشان را یادآور شد و از کاظم فریدیان خواست به صحنه برود و پاسخگوی تشویق حضار باشد .  کاظم فریدیان پس از حضوردر صحنه ضمن ایراد اتهامات و نسبت هایی به آقای محمود شعاعی در هدایت خانواده سامان نعمتی به کینه ورزی و خون خواهی فرزند مفقود خویش ، خود را بازنشسته از ورزش کوه نوردی دانست و از اینکه صعود نانگاپاربات به چنین عاقبتی گرفتار شده و دست هایی یک واقعه ورزشی را به پرونده ای جنایی تبدیل کرده اند اظهار تاسف و از اینکه سامان نعمتی را به حضور در تیم صعود به نانگاپاربات تشویق نموده اظهار ندامت کرد و از خانواده سامان تقاضای بخشش نمود . نظر بر ضرب المثل "هرسخن جایی و هر نکته  مکانی دارد" اقدام شخصی کاظم فریدیان در حرمت شکنی نسبت به انجمن محترم کوه نوردان ایران و ریاست محترم فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی  هنگام اعطای جوایز جشنواره " انجمن کوه نوردان ایران " را اقدامی نابخردانه از سوی این کوه نورد ارزشمند ملی می دانیم ولی  آگاهیم چگونه فشار روحی و روانی  بازجویی های قضایی پرونده جنایی خانواده سامان نعمتی عنان اختیار از کف کاظم  فریدیان و سایر اعضای تیم و باشگاه ربوده است ... "

.

متن کامل این خبر را در سایت رسمی باشگاه دماوند بخوانید:

http://damavandclub.com/default.aspx?lang=Fa

.

 ****

 ضمن حفظ مواضع و انتقادهای خود نسبت به برنامه ی نانگاپاربات ، چنین واکنشی از سوی مدیران باشگاه دماوند نسبت به کاظم فریدیان و انعکاس آن در صفحه ی اصلی سایت رسمی باشگاه را به هیچ عنوان موجه و شایسته نمی دانیم ... شما اگر " آگاهید که چگونه فشارهای روحی و روانی ... " پس دیگر احضار تشکیلاتی و تخریب شخصیت او با واژه هایی مانند حرمت شکن ، عقده گشا و نابخرد و ... نزد افکار عمومی چه معنایی دارد؟! هدف از انتشار این پست انتقاد به عملکرد نه چندان مدیریتی شما می باشد ..

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مرگ کوه نورد کرمانی در ماناسلو

عیسی میرشکاری کوه نورد 24 ساله کرمانی در بازگشت از قله هشت هزار و 160 متری ماناسلو در کشور نپال درگذشت .  رئیس هیئت کوه نوردی استان کرمان روز یکشنبه با اعلام این خبر در گفت و گو با ایرنا افزود : این کوه نورد به دلیل سکته مغزی در مسیر بین کمپ یک و دو هنگام بازگشت از این قله فوت کرده و مرگ او در اثر سانحه نبوده است . 'علی اکبر مشرفی' خاطرنشان کرد : شش نفر دیگر این گروه که از ایران به قله مانسلو اعزام شده بودند سالم و در حال انتقال جسد کوه نورد کرمانی به سمت پایین هستند . اظهار داشت : گروه کوه نوردان ایرانی فردا دوشنبه به دامنه قله می رسند و در کوتاه ترین زمان جسد این کوه نورد به ایران انتقال خواهد یافت. مشرفی افزود : برای نخستین بار یک کوه نورد کرمانی به این قله صعود کرد اما متاسفانه جان باخت .

ایرنا

..

**************

" ... پس از کمپ 4 قله ماناسلو حال خوبی نداشت و ارتفاع زده شده بوده اما تصمیم می گیره همراه تیم به سمت قله حرکت کنه . هر چند بچه ها اجازه بهش نمیدن اما پس از حرکت تیم ، حرکتش رو به سمت قله آغاز می کنه و بعد از کمی صعود ، متوجه می شه که حالش خوب نیست. به کمپ بر می گرده . حال عیسی رو به وخامت میره و کم کم عوارض اِدم مغزی بروز پیدا می کنه . وقتی تیم باز می گرده سعی می کنه عیسی رو به ارتفاع پایین تری بیاره .  در 7200 متری عیسی میرشکاری در اثر اِدم مغزی به دیدار پروردگار شتافت . نکته جالب این جاست که هم دکتر مسعود حمیدی و هم دکتر بهپور در همین برنامه هستن . حالا عیسی رو آوردن کمپ  2 . دکتر بهپور چند دقیقه قبل می گفت به خاطر خطرناک بودن مسیر کمپ 2 به 1 امکان انتقال عیسی وجود نداره . مگر هلی کوپتر بیاد و اون رو به کاتماندو برسونه و از اونجا با هواپیما به ایران بیارن اما چون هزینه هلی کوپتر زیاد هست فعلا منتظرن ببینن که مسئولین در ایران چه تصمیمی می‌گیرن ... "

متن کامل این روایت از حادثه را در لینک زیر بخوانید :

http://www.cloob.com/club/post/show/clubname/housemountains/topicid/2269207/wrapper/true

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تهیه پروند‌ه‌ ثبت جهانی غار کرفتو

مدیر پایگاه میراث فرهنگی زیویه و کرفتو از تهیه‌ی پرونده‌ ثبت جهانی غار کرفتو به‌عنوان «معماری صخره‌یی و دست‌کند» در این منطقه‌ تاریخی خبر داد . محمد حسینی بیان کرد: از حدود شش‌ماه پیش، کار تهیه اطلاعات برای پرونده ثبت جهانی این غار تاریخی و حریم آن آغاز شده است . وی افزود: غار کرفتو در منطقه شناخته‌شده و تاریخی کرفتو و در چهار طبقه قرار دارد که بخش‌هایی از آن دست‌کند است و کتیبه‌هایی از دوران پیش از تاریخ دارد . امتداد این غار حالت طبیعی خود را حفظ کرده است و در برخی بخش‌ها، طول غار به 700 تا 750 متر می‌رسد .  وی گفت : در صورت تأمین اعتبار ، امسال عملیات فتوگرامتری و لیزراسکن در محوطه تاریخی کرفتو انجام می‌شود .

ایسنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ از بخش پیام های خواننده گان وبلاگ های کوه

پس از انتشار پرسش های فرشید داودی از اعضای کمیته ی مخفی (!) صعود قلم ، در بخش نظرات خواننده گان وبلاگ او دیدگاه هایی بسیار جالب و خواندنی مطرح شد . ابتدا واکنشی تند و عصبی از سوی کسی که با نام تازه کار می نویسد:

"سئوال شما بیشتر جنبه تحریک دارد تا سئوال و اگر واقعا سئوال است شاید دلیل به وجود آمدنش همان جمله ای باشد که آنا برایتان بکار برد ! در هر حال خوشبختانه ظاهرا این ابهامات صرفا برای شما و دیگرانی ست که با هیچ شرکتی در برنامه ها نداشتند و لذا هیچ تصویری از آن ندارند . اینکه من چه کاره ام باشد شاید دیگران پاسختان بدهند ولی اینکه آنا چه می کند باید بگویم همان کاری را می کند که شما نمی کنین. یعنی از وقت نازنینش می زند و خدمتی برای جمع می کند. بنده به شخصه ممنونشم. خیل عظیم رای دهندگان و نیز تعداد زیاد پیشنهادات دلیل خوبی برای استقبال عمومی است و استقبال با وجود فضایی که شما سعی در القای آن دارید ممکن نیست. روز خوش آقا!  "

و سپس پیام احسان نویسنده ی وبلاگ خوب و قدیمی نوپتسه در پاسخ به او :

 
"این سوال جنبه تحریک دارد" ... یعنی یک سوال ساده که صرفا در پی جواب هایی ساده تر است برای دوستان تحریک کننده است. احتمالا به این دلیل که برای دوستان خوشایند نیست.
"این ابهامات صرفا برای شما است" .. . یعنی دوستان دیگری که در صعود قبلی بوده اند پاسخ تمام این سوالات را میدانند؟! قضاوت به عهده خوانندگان.
"اینکه من چکاره ام دوستان پاسخ دهند" ... چرا دیگران باید پاسخ این سوال را بدهند؟ این دیگران چه کسانی هستند؟ از کجا آنها را پیدا کنیم و جواب این سوال را از آنها بخواهیم؟ تازه کار از چه چیزی طفره میرود؟
"از وقت نازنینش میزند و خدمت میکند" ... دست شما و ایشان درد نکند. به هر حال خدمت کردن دلیل موجهی برای طفره رفتن از پاسخ به سوالات نیست. لطف کنید پاسخ سوالات را روشن بدهید.
"خیل عظیم رای دهندگان ..." چقدر این ادبیات برای ما شبیه است. ظاهرا در این دیار هرکسی به آنطرف میز میرسد دچار بیماری مزمن ملت همیشه در صحنه و حضور خودجوش میشود.  شب خوش آقا!

بخش نظرات خواننده گان وبلاگ فرشید داودی را بخوانید :

http://www.tanzkuh.blogfa.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

عکس از خبرگزاری رویترز

تعداد قربانیان یک رشته گردباد و توفان در هفت ایالت جنوبی آمریکا به ۲۲۸ کشته رسید. ایالت آلاباما بیشترین خسارت‌های جانی و مالی را متحمل شده است. گزارش ها حاکیست که دست کم ۱۳۱ نفر در آلاباما کشته شده‌اند. این مرگ‌بارترین گردباد و توفانی است که طی چهار دهه گذشته در آمریکا رخ می‌دهد .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ خطر رطوبت در تخت جمشید

نفوذ آب باران در قسمت‌های مختلف تخت جمشید و ایجاد رطوبت های شدید در بنا باعث شده که هر ساله تعدادی از سنگ های دو هزار و 500 ساله این بنا متلاشی شود . عدم اجرای راهکارهای مناسب برای هدایت آب باران در تخت جمشید باعث شده که هر ساله با شروع بارندگی‌ها، محوطه های مختلف این بنا به آب انبارهای بزرگی تبدیل که در نهایت منجر به متلاشی شدن سنگهای تاریخ تخت جمشید شود. این امر باعث شده که کارشناسان بر این نکته تاکید کنند که به رغم اینکه تا به حال اقداماتی برای دفع رطوبت و جلوگیری تخریب بنا صورت پذیرفته اما خطر بزرگی بر اثر نفوذ رطوبت درصفه تخت جمشید، این بنای با ارزش را تهدید می کند که به مرور زمان و با گذشت سال های متمادی و نفوذ رطوبت در سنگ ها و پی بناهای موجود روند اضمحلال سریع تر می شود .

خبرگزاری مهر

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٤ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فرشید داودی : صعود قلم و چند سوال !

" اکنون  حقیر به عنوان یک رای دهنده و سایر رای دهندگان این حق مسلم و اولیه را داشته باشند که بدانند آرا یشان در دست کیست و توسط چه کسانی شمارش می شود.

 در این خصوص چندی پیش طی نوشته ای در همین وبلاگ مطرح کردم که:

 در خصوص شفاف سازی اقداماتی که  برای صعود قلم دارد برگزار می شود مثل برخی جلسات و غیره من هم با نظر  نصیری و برخی از دوستان موافقم و با تماسی که با یکی از دست اندر کاران این امر  برقرار کردم پشنهاداتی دادم و در خواست کردم طی یک پست شرحی از ماوقع داده شود که نه تنها استقبال نشد بلکه مارا از دادن پیشنهاد پشیمان نمودند!

شفاف سازی و شناخته بودن این مجموعه دوستان حال تحت عنوان مدیریت یا کمیته و یا گروه یا هر  نام دیگری چندین بار به طرق مختلف از طریق اندک دوستانی مورد سوال بود که چه کسانی هستند اما خب پاسخ روشنی دریافت نشد حال با توجه به اینکه نخواستم خدشه ای به این موضوع وارد شود یا انگ کارشکنی و مخالفت و یا خدای ناکرده دشمنی از آن استنباط شود سکوت کردم اما در پایان این رای گیری سوالاتی از این مجموعه  دارم.

با توجه به اینکه خانم فراهانی قطعا یکی از دست اندرکاران این مجموعه و از زحمت کشان این امر هستند (مگر اینکه تکذیب کنند)  قبل از رای گیری طی یک کامنتی مشروعیت رای اینجانب را مخدوش و رای را فاقد اعتبار دانستند که:

"فرشید نه سر پیاز است نه ته پیاز نه کوهنورد نه کوهنویس!(در وبلاگ صعود قلم: صعود قلم، صعود  وبلاگنویسانی است که در حوزه کوه و کوهنوردی فعالیت میکنند) و از طرفی  با توجه به نوشته ی آرش نقافی در وبلاگ خود که به نوعی آب پاکی را روی دست برخی از وبلاگنویسان ریختند نوشتند که:

"می خواستم به این نکته اشاره کنم که دوستانی که اقدام به تحلیل می کنند لطفا کمی دقت بخرج بدهند و آرای باطله را فراموش نکنند. صرف ظاهر شدن آرا در بخش نظرات؛ به معنای کامل بودنشان نیست و طبعا آرای دارای مشکل در شمارش منظور نخواهند شد. متاسفانه تا جایی که دیدم تعداد این آرا هم کم نیستند که امیدوارم در اندک فرصت باقی مانده صاحبان آرا نسبت به تصحیح آنها اقدام کنند."

جایگاه ایشان در این مجموعه چیست که چنین ابراز نظر قاطعی کردند؟یعنی اینکه ظاهرا ایشان از همین الان حساب کار را دست دادن و احتمال هر گونه دخل و تصرف را به محکمی اعلام نمودند! ... "

متن کامل را در وبلاگ فرشید داودی بخوانید :

http://www.tanzkuh.blogfa.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوه نوردان زنجانی بر فراز « ماناسلو » ایستادند

بنا بر اطلاع سایت هیئت کوه نوردی استان زنجان :

 تیم اعزامی هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان زنجان ، حدود ساعت ۱۴:۱۵ به وقت تهران توانستند پرچم کشورمان را بر فراز قله ی « ماناسلو » به اهتزاز درآورند . هر ۶ نفر کوه نورد صعود کننده ی این تیم در سلامتی کامل به سر می برند و در حال بازگشت به کمپ های پائین تر قله هستند .

هیئت کوه نوردی استان زنجان

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ ; جمعه ٩ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ از کانچن چونگا و عظیم قیچی ساز

طی تماس تلفنی با آقای عظیم قیچی ساز‌  ٫ ایشان حرکت خود را به سوی کمپ ۴ فردا شروع خواهد کرد و قصد دارد پس از هم هوایی در کمپ ۴ به بیس کمپ بازگشته و آماده حمله نهایی شود . با آرزوی موفقیت و سلامتی برای این کوه نورد خوب و پرتوان کشورمان .

منبع :    تبریز کوه    _    چرا کوه نوردی ...؟

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در لحظه

... و من خورشید را نگاه کردم که در اوج بود و راه را که در میان تپه ها گم می شد .

_ ظهر هنگام است و راه دراز ، مددی تا این سنگ را از این راه کوهستانی به آن سوی تپه ها برسانیم .

_ من خسته ام ، برادر ، پشت مرا سنگی گرانتر از سنگ تو دو تا کرده است ، سنگی که دمی حتی نمی توان آن را بر صخره ای گذاشت و راه طی شده را نگریست .

_ برادر ، بر پشت تو سنگی نیست .

_ و اگر بود غمی نبود ، که سنگ ترا می توان به مدد دستی و هلا گفتنی بر پشت کشید و به آن سوی تپه ها برد و آنگاه دمی آسود ، اما ...

_ اما چه ، برادر ؟

_ سنگ من با هر گام و هر نفس بیشتر و بیشتر سنگین می شود . و این خسته گی پا و دست نیست که بار را بیشتر سنگین می کند که بار دریغ و گذشتن است و اینکه می دانم که دیگر بازگشتی نیست تا این صخره ی سفید را دوباره ببینم و سنگ ترا حتی . می بینی برادر ، من همه ی این سلسه جبال را بر دوش می کشم .

_ پس ، برادر ، بگذار همتی کنیم و بار ترا به دوش بکشیم .

_ نه ، برادر ، منم ، تنها منم که باید تا گورستان آن سوی تپه ها و کوشک ها اینهمه را به دوش بکشم و حتی بار رنج ترا و بار بی ثمری این به دوش کشیدن ها را .

_ پس برادر ، بدرود !

.

متن : هوشنگ گلشیری

عکس : فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ زاینده‌رود خشک شد

تداوم خشکسالی و کاهش جریان آب رودخانه زاینده در طول ماه‌های اخیر، سبب خشک شدن این رودخانه در محدوده اصفهان شد .  هم اکنون از مسیر 350 کیلومتری زاینده‌رود از سراب تا پایاب، این رودخانه تنها در مسیر 120 کیلومتری پس از خروجی سد زاینده‌رود جریان دارد و بقیه این مسیر خشک و بی‌آب است .  چندی قبل عده‌ای از کارشناسان با توجه به کاهش منابع آب و تداوم چندساله خشکسالی از فصلی شدن رودخانه زاینده‌رود خبر داده بودند و طی یک دهه گذشته دو بار بستر زاینده‌رود از شنیدن ترنم آب محروم مانده است . کاهش 60 درصدی حجم ذخیره سد زاینده‌رود از یک طرف و کاهش 42 درصدی ورودی آب این رودخانه در مقایسه با ورودی بلندمدت باعث شده تا خروجی سد بشدت کاهش یافته و جریان زاینده‌رود به شهر اصفهان نرسد و نصف جهان از دیدار زنده رود محروم شود .

ایرنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کوهستان الوند در فهرست آثار ملی ثبت شد

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت : کوهستان الوند همدان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید ...

خبرگزاری مهر

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رای وبلاگ کلاغ ها

رای وبلاگ کلاغ ها برای ششمین صعود قلم به قله ی زیبای یخچال ( ٣۵٨۴ متر، بلندترین قله استان همدان ) است .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ قله ی زیبای یخچال : پیشنهادی برای ششمین صعود قلم

پس از روستا نوبت به عبور از کوچه باغ های باستانی می رسد ... راه پیمایی یک ساعته در سایه سار  هزاران درخت گردو و گیلاس ...

.

از کوچه باغ ها که دل بکنی  نوبت به ییلاقات می رسد ... با بوی گل و خروش آب و همهمه هزاران رمه ...

.

کمی جلوتر ... شیب تند تر می شود و آب خروشان تر ... نفس ها به شماره می افتد اما چشم ها از تماشا  سیر نمی شوند ... 

.

زمستان قله و قاب عکسی برای یخچال !

 

محل شب مانی ... کافیه از جایی که نشستی دستتو دراز کنی تا  بتونی یه مشت آویشن تازه بریزی تو چاییت !

 

از وبلاگ : ماگما

http://www.magma.blogfa.com

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ برگزاری چهارمین جشنواره‌ی دوسالانه‌ی فیلم و گزارش‌های کوه‌نوردی

زمان : ۸  و  ۹  اردیبهشت    مکان : خ نجات اللهی ، نبش ورشو ، خانه‌ی شهریاران جوان ،‌ آمفی تاتر شماره‌ی۲ 

مراسم آغازین  پنج شنبه ساعت۲ بعدازظهر

حمایت کنندگان  این برنامه :  شرکت هفت گوهر و شرکت آپامهر

نقل از : سایت انجمن کوه نوردان

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

تهران . صبح  یک شنبه  ۴ اردیبهشت ٩٠ ١٣  .  خیابان طالقانی

عکس : فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مرگ در کوهستان

مرد 47 ساله‌ای که روز جمعه برای کوه پیمایی به ارتفاعات درکه رفته بود، جان خود را از دست داد . در پی تماس شهروندان با سامانه 125 و درخواست کمک از آتش‌نشانی، آتش‌نشانان گروه دوم نجات ویژه کوهستان به محل اعلام شده در ارتفاعات درکه اعزام شدند.  رامین نائب‌پور، فرمانده گروه ویژه کوهستان در این باره گفت : بنا به گفته همراهان این شهروند ، وی هنگام بالا رفتن ناگهان با احساس درد شدید در کتف و پشت خود از حال رفته و از روی تخته سنگی سقوط می‌کند و آنان که شاهد این حادثه بودند ، او را به رستورانی که در آن نزدیکی بوده ، انتقال می‌دهند . وی افزود : آتش‌نشانان ، مصدوم را با استفاده از تجهیزات ایمنی و نجات به جاده معدن منتقل کردند و در اختیار امدادگران اورژانس قرار دادند . امدادگران اورژانس نیز پس از انجام معاینات ، مرگ وی را تایید کردند .

ایسنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیشنهاد خوب وبلاگ خوب ماگما برای وبلاگ نویسان کوه نورد

نام قله مورد نظر : یخچال ... الوند ... 3580 متر

تاریخ دقیق پیشنهادی :پنج شنبه 9 تیر 90

.

صعود قلم یک نام متواضع و یک چهره ایده آل از کوه نوردی را به یدک می کشد . این عنوان به همایشی اعطا شده که به طورکاملا خود جوش در میان کوه نویسان اهل قلم یا به اصطلاح کوه نوردان وبلاگ نویس هر سال یک  مرتبه به اجرا در می اید . که به نوبه خود جلوه بزرگ و زیبایی از ارتباطات میان این قشراز کوه نوردان را  که در نوع خود در تاریخ کوه نوردی کشورمان بی نظیر است  ، به نمایش می گذارد . این همایش تا کنون پنج مرتبه در نقاط مختلف کشور به اجرا در آمده و هر بار پر قدرت تر راه خود را به سوی آینده باز می کند ...

 

متن کامل پیشنهاد خوب وبلاگ خوب ماگما :

http://magma.blogfa.com

..

. 

_ فواد رضا پور در وبلاگ خود ، پیشنهادی جذاب و کامل و ایده آل را ارئه داده است . بدینوسیله حمایت خود را از پیشنهاد صعود قله ی زیبای یخچال در استان همدان  اعلام می کنیم .

_ در کامنتینگ وبلاگ صعود قلم و گویا در ادامه ی توهین ها و رفتارهای ناسالم ( ا . خ ) ، به نام فرامرز نصیری اقدام به نوشتن کامنت جعلی شده بود . تذکر این نکته را با توجه به احتمال تداوم آن لازم دانستیم .

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ تازه های دانش

این کوله‌پشتی با استفاده از مکانیسمی موسوم به مکانیسم تعلیق می‌تواند در حین حرکت فرد ، جریان الکتریسیته تولید کند . از این وسیله نه‌تنها می‌توان برای حمل بار و هم چنین کمک‌های اولیه پزشکی استفاده کرد، بلکه شارژ تلفن همراه و لپ‌تاپ نیز از دیگر قابلیت‌های آن به شمار می‌آید .‌  منبع : Yankodesign

..

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ ; شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بزرگ داشت روز زمین

روز زمین (Earth Day) نامی است که همه ساله در بهار نیم کره شمالی و پاییز نیم کره جنوبی با دو هدف مختلف جشن گرفته می شود : محیط زیست و نجات زمین . بزرگ داشت این روز جهانی که از سوی 192 کشور به رسمیت شناخته شده است همه ساله از سوی سازمان ملل متحد در 22 آوریل سازمان دهی می شود .

جشن روز زمین اولین بار در 22 آوریل 1970 با هدف تاکید بر لزوم نگهداری از منابع طبیعی زمین در سطح بین المللی برگزار شد . این روز که همانند یک جنبش دانشگاهی متولد شد به زودی به یک برنامه آموزشی و اطلاع رسانی برای حفظ زمین تبدیل شد .

برنامه های بزرگ داشت روز زمین در دنیا

تمام مردم زمین مستقل از نژاد ، جنسیت ، مذهب و گرایشات سیاسی از حق مسلم داشتن یک محیط زیست سالم، متعادل و توسعه پذیر برخوردارند .  روز زمین 41 سال قبل برپایه این اصل مهم نامگذاری شد. در روز زمین سال 2009 سازمان دهندگان برنامه های این روز، کمپینی با عنوان "کمپین نسل سبز " (Green Generation Campaign) را راه اندازی کردند که به این اصول تاکید می کند:
 
- جستجوی آینده ای برپایه انرژی های تجدیدپذیر که به وابستگی وسیع ما به سوخت های فسیلی پایان دهد .
- ایجاد یک "اقتصاد سبز" که با ایجاد میلیون ها "شغل سبز" فقر را از مردم بزداید .
- تبدیل سیستم آموزش جهانی به یک سیستم آموزشی سبز.
 
در 22 آوریل 2010 گوگل لوگوی خود را به مناسبت چهل مین سال بزرگ داشت روز زمین به این روز اختصاص داد.

برنامه های سال 2011

امروز 22 آوریل 2011،  برنامه های روز جهانی زمین حول محور "میلیارد عمل سبز" (Billion Acts of Green) سازمان دهی شده اند .
 
"میلیارد فعالیت سبز" از شهرهای مختلف دنیا، انجمنها، شرکت ها، سازمان ها و دولت ها می خواهد که زندگی را به روشی تجدیدپذیر و توسعه پذیر زیستی بهبود بخشند .
 
هدف از این برنامه، ثبت یک میلیارد فعالیت سبز است . این عمل ها که می توانند موجب بهبود کیفیت زندگی و محیط زیست شوند باید پیش از اجلاس زمین تدوین شوند . اجلاس زمین از سال 1992 همه ساله از 14 تا 16 می در "ریو دو ژانیرو"، پایتخت برزیل برگزار می شود .

جام جم آنلاین

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ «عظیم قیچی ساز» در کمپ دوم «کانچن چونکا»

به گزارش رسیده : «عظیم قیچی ساز» که در تلاش برای صعود به قله ی ۸۵۸۶ متری «کانچن چونکا» است، امروز جمعه دوم اردیبهشت ماه موفق شد تا کمپ دوم این قله به ارتفاع ۶۴۰۰ متری پیش روی کند و امشب را به تنهایی در این کمپ به سر خواهد برد.

این گزارش حاکی است: وی قصد دارد در صورت مساعد بودن شرایط، فردا تا ارتفاع ۶۸۰۰ متری پیش روی و پس از بارگذاری به کمپ اصلی بازگردد.

گفتنی است: تاکنون از تیم ها و کوه نوردان مستقر در منطقه، تنها تیم کوه نوردان روسی موفق شده اند تا ارتفاع ۶۸۰۰ متری پیش روی کنند و شرپاهای سایر تیم ها نیز هنوز حتی تا کمپ دو نرسیده اند.

تیم مشترک تهران و اردبیل در کمپ اصلی «ماناسلو» مستقر شد

به گزارش رسیده : تیم مشترک تهران و اردبیل متشکل از محمود هاشمی و ایرج معانی با همراهی دکتر علیرضا بهپور ؛ که در تلاش برای صعود به قله ی8162 متری·«ماناسلو» هستند، روز پنج شنبه یکم اردیبهشت ماه، در کمپ اصلی این قله مستقر شدند و به زودی تلاش خود را برای پیش روی به کمپ های بالاتر آغاز خواهند کرد .

.

نقل از وبلاگ : کوه نوشت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ; جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک