حادثه در گاشربروم : لیلا اسفندیاری جان سپرد!

" با کمال تاسف ، مطلع شدیم که امروز جمعه ، 31 تیرماه 1390، لیلا اسفندیاری کوه نورد پرتوان و عضو باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند که برای صعود قلل گاشربروم 1 و 2 به منطقه قراقروم پاکستان رفته بود پس از صعود قله گاشربروم 2، به هنگام بازگشت در حین فرود از مسیر دشوار یخی در زیر قله ، سقوط کرده و متاسفانه جان باخته است . بر اساس گزارشات تلفنی سایر همنوردان ایرانی و خارجی که همراه لیلا در صعود قله شرکت داشته­اند پیکر لیلا پس از 300 متر سقوط در ارتفاع نزدیک به 7700 متری جبهه­ی پاکستان در مکانی خارج از مسیر متوقف می­شود .     هم اکنون سایر صعودکنندگان در صحت و سلامت در کمپ سوم مستقر می­باشند... "

منبع خبر : سایت باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند

.

و خبرگزاری فارس :  لیلا اسفندیاری در هیمالیا جان باخت

.

Leila Esfandyari in fatal fall on GII

انعکاس خبر در سایت http://www.explorersweb.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۳۱ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


غار آویشو در ماسال ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان گفت : غار « آویشو » که با انتهایی ناشناخته در منطقه‌ای کوهستانی در قلب جنگل‌های « شاندرمن » قرار دارد ، در فهرست آثار ملی ثبت شد .  امید عزیزی بیان کرد : با پیگیری‌های متعدد و در راستای حفظ و نگهداری آثار و میراث تاریخی، طبیعی و معنوی، اثر ارزشمند طبیعی غار آویشو پس از طی مراحل و تشریفات قانونی لازم، در همایش شورای سیاست‌گذاری ثبت آثار با شماره‌ی 90 در فهرست آثار ملی طبیعی کشور به ثبت رسید . او افزود: از زمان ثبت اثر، ضمن رعایت حقوق، هرگونه اقدام و عملیاتی که به تخریب یا تغییر در اصالت اثر منجر شود، ممنوع است. غار آویشو با انتهایی ناشناخته در منطقه‌ای کوهستانی در قلب جنگل‌های شاندرمن و در حدود 37 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن قرار دارد . این غار چند سال پیش توسط افراد بومی منطقه شناسایی شد. آویشو به‌لحاظ ساختاری از غارهای منحصربه‌فرد است که در سنگ‌های آهکی ایجاد شده است . قدمت این غار به حدود 75میلیون سال پیش می‌رسد . در این غار، هفت آبشار و شمار زیادی قندیل وجود دارد .

ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


در لحظه

به جستن شادی

بار سفر نمی بندم

حیران نمی شوم به افق های دور

 

به جستن شادی

نک می زنم

در خرده ریز پراکنده ی روشنایی

که در غبار قدم هایم پنهان است .

 

.

شعر : شمس لنگرودی

عکس : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


دماوند ( جبهه ی غربی )

برنامه ی دماوند ( جبهه ی غربی ) طی روزهای 24 الی 26 تیرماه 90 اجرا شد و با توجه به شرایط جوی منطقه و توانائی و امکانات تیم ، صعود فقط تا ارتفاع 5300 متر صورت گرفت . دوستان عزیز شرکت کننده در این برنامه : پیمان اوستام ، محمدرضا عمادی ، فرهاد عبداله پور ، نیکو نیک نفس ، بشیر خوش نویس ، فریبا شهبد ، سیما یگانه ، محمد میر ترابی ، حسین دهقان شعار ، ابراهیم نورانی ، مهیار ماهجوئی ، سعید نقدی ، زهرا انصاری پور ، احسان علیرضائی ... فرامرز نصیری (سرپرست )

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


صعود کوه نوردان روسی به قله دماوند

کاروان ورزشی کوه نوردان شهر " لپ ایکس " فدراسیون روسیه حرکت خود را به سمت کشورهای ساحلی خزر با پیام صلح و دوستی آغاز کرد . این کاروان را ورزشکاران معلول کوه نورد فدراسیون روسیه با هدف ابلاغ پیام "صلح و دوستی " مردم فدراسیون روسیه به ملل و اقوام مختلف منطقه و ایران تشکیل داده‌اند. کوه نوردان روس در سفر خود با عبور از کشورهای ساحلی دریای خزر مقصد نهایی خود را ایران تعیین کرده‌اند . قرار است این گروه پس از ورود به ایران، ضمن ملحق شدن به جمعی از وزرشکاران کوه نورد ایرانی به قله دماوند صعود کرده و پیام صلح و دوستی خود را بر بام این قلع رفیع برای جهانیان قرائت کنند .

خبرگزاری فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


ورزشکار ملی پوش از کوه سقوط کرد

رضا کریم پور عضو تیم ملی تیراندازی (تپانچه) ایران در پی سقوط از کوه دار فانی را وداع گفت . رضا کریم‌پور ملی پوش تپانچه ایران روز جمعه در حالی که در مرخصی حضور در اردوهای تیم ملی به سر می‌برد و برای کوه پیمایی به همراه دوستانش به ارتفاعات کوه‌های گرمسار رفته بود، دچار سانحه شد و از کوه سقوط کرد و جان خود را از دست داد .

ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


زمانی که قطب جنوب گرم بود

حفاری های جدیدی که در اعماق یخ های آنتراکتیکا انجام گرفته اند نشان می دهند که مناطق قطبی در گذشته در اثر گرمای جهانی از مناطق استوایی امروزی گرم تر بوده اند . آنتراکتیکا ، سرد ترین و دور افتاده ترین نقطه از سیاره زمین است ، سرزمینی از کوهستان های بی حاصل که در زیر لایه یخی به ضخامت بیش از سه کیلومتر پنهان شده اند . بادهای سرد سواحل این نقطه از زمین را مورد تاخت و تاز قرار داده و توفان هایی که برای هفته ها امتداد دارند توده های یخی را در خود فرو می بلعند . با این همه به نظر می آید این ذهنیت منجمد از آنتراکتیکا یک استثنا باشد زیرا در حدود بیش از 100 میلیون سال پیش، قطب جنوب بهشتی گرمسیری بوده است . به گفته محققان دانشکده زمین محیط زیست دانشگاه لیدز ، قطب جنوب منطقه ای سرسبز و زیبا بوده است که تعداد زیادی از پستانداران از قبیل پوسام ها و سگ های آبی در آن زندگی می کرده اند ، آب و هوای این منطقه کاملا گرمسیری بوده و در واقع این منطقه طی دوره زمین شناسی اخیر دچار چنین سرمازدگی شده است .

مهر

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


سیل، بزرگ‌ترین شهر تاریخی مازندران را فراگرفت

مسوولان محلی بخش تاریخی بلده نور ، روز دوشنبه از جاری شدن سیل در بزرگ‌ترین شهر تاریخی مازندران خبر دادند . به گزارش مهر ، امروز (دوشنبه) بارش شدید باران شهر تاریخی بلده نور در استان مازندران را فراگرفت .  عبدالله ملکی ، فرماندار نور با تایید این خبر ، از تشکیل ستاد ویژه مدیریت بحران در فرمانداری خبر داد .  وی افزود : نیروهای امدادی ، هلال احمر ، دانشگاه علوم پزشکی و خدماتی هم‌اکنون در آماده‌باش کامل به سر می‌برند . بخش تاریخی بلده نور با 40 هکتار وسعت، بزرگ‌ترین بخش استان مازندران است .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کوه نوردی ، گردش خون در عضلات را 20 برابر می‌کند

کوه نوردی میزان جریان خون در عضلات را تا 20 برابر افزایش می‌دهد و فعالیت مویرگ‌ها هنگام کوه نوردی از 15 تا 95 درصد افزایش می‌یابد . رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی ایران در گفت‌وگو با فارس افزود : از نظر پزشکی ، کوه نوردی از رشته‌های مهم ورزشی است که در تنظیم اعمال تمام اعضای داخلی بدن انسان از جمله قلب، مغز، دستگاه گوارش، عضلات و استخوان‌ها دخالت عمده دارد و نقش پیشگیری از بیماری‌ها را ایفا می‌کند. لطفعلی پورکاظمی توضیح داد: در جریان کوه نوردی میزان خون موجود در عضلات تا 20 برابر شده و مویرگ‌های خونی که در جریان استراحت فقط به مقدار 15 درصد باز و فعال هستند هنگام کوه نوردی به بیش از 95 درصد می‌رسند و در نتیجه انتقال مواد غذایی ضروری بدن با شتاب بیشتر و با کیفیتی‌ سودمندتر به نقاط مختلف بدن می‌رسد. به گفته وی، در جریان کوه نوردی از اعصاب سمپاتیک هورمون‌های (اپی‌نفرین) و (نورا پی‌ نفرین) بیشتری ترشح شده و به همراه مواد دیگری چون (آدنوزین تریفسفات) در گشادی و پرخونی عروق مربوطه دخالت بسزایی دارد.  رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی ایران تصریح کرد: همچنین میزان جریان قلب و فشار خون شریانی نیز افزایش می‌یابد و از این طریق می‌توان جریان خون مغز و فشار داخلی بدن و عضلات را به بهترین وجهی تأمین کرد .

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


80 درصد تالاب بختگان خشک شد

مشاور معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام خشک شدن 80 درصد از تالاب بختگان، گفت: با مسئولان وزارت نیرو رایزنی‌هایی را در زمینه رهاسازی آب به منظور نجات بختگان انجام داده‌ایم . مسعود باقرزاده کریمی گفت : دریاچه بختگان شامل تالاب‌‌های به هم پیوسته «نی‌ریز» ، «کمجان» و «بختگان» است. این سه تالاب زمانی که پر آب هستند به یکدیگر چسبیده می‌شوند.  وی با بیان این ‌که بختگان تالاب کویری است، اظهار داشت: به طور طبیعی هرسال 50 درصد بختگان خشک می‌شود. در 2 سال اخیر شدت خشکسالی در بختگان و سایر تالاب‌ها بیشتر شده است.  مشاور معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تأثیرگذاری سدهای احداث شده در خشکسالی تالاب‌ها، متذکر شد: آبگیری سدهای «کر» و «سیوند» همچنین بهره‌برداری از آب‌های زیر‌زمینی اطراف تالاب باعث خشک شدن بختگان شده است ...

فارس

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


آخرین وضعیت علم کوه

" به اطلاع هم‏نوردان گرامی می‏رساند٬ برای صعود به قله‏ی علم‏کوه می‏توانند از مسیر حصارچال وارد منطقه شوند .  در حال حاضر جاده‏‏ی خاکی تا ونداربن بازگشایی شده و  امکان تردد برای خودروهای شاسی بلند و کمک‏دار تا خرم‏دشت وجود دارد .  مسیر ونداربن تا دو راهی کلجاران همچنان سخت‏عبور بوده و امکان عبور قاطر نیز وجود ندارد . پیگیری‏های فدراسیون و مسئول قرارگاه کوه‏نوردی رودبارک جهت بازگشایی این مسیر همچنان ادامه دارد تا کوه‏نوردانی که قصد صعود دیواره را دارند فصل صعود را از دست ندهند . "

از  : پایگاه اینترنتی کوه نوردان کلاردشت

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


در لحظه

در هیاهوی امواج چشم گشودم

در تصادف بادها

در طنین یک صدف

.

در هیاهوی امواج چشم بستم

در آوار آسمان بر آب

و آوازی در من بیدار شد

که خود دریا را شنیده بود

.

در هیاهوی امواج آواز خواندم

و آن گاه

               دریا

مرا خواند

.

شعر : شهاب مقربین

عکس : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کوه نوردان مفقود شده در کوه های فیروزکوه نجات یافتند

 گروهی از کوه نوردان که در کوه های منطقه 'ساواشی' فیروزکوه مفقود شده بودند، با تلاش کارکنان نیروی انتظامی و هلال احمر شهرستان فیروزکوه نجات یافتند . فرمانده نیروی انتظامی شهرستان فیروزکوه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، اظهار داشت: صبح روز شنبه و در پی تماس تلفنی تعدادی از خانواده ها با اداره آگاهی شهرستان از مفقود شدن یک گروه 30 نفره از کوه نوردان در منطقه ساواشی مطلع شدیم. وی گفت: با هماهنگی های به عمل آمده با فرمانداری و جمعیت هلال احمر شهرستان، یک گروه 9 نفره از کارکنان ستاد فرماندهی نیروی انتظامی و تیم شش نفره 'امداد و نجات کوهستان' هلال احمر برای جست و جو و انجام عملیات امداد و نجات وارد منطقه شدند. فرمانده نیروی انتظامی شهرستان فیروزکوه افزود : به دلیل نداشتن پوشش خطوط تلفن همراه در منطقه از محل مفقود شدگان اطلاع دقیقی در دست نبود که با پرس و جو از افراد بومی و محلی، مشخص شد این گروه که از روستای 'لزور' عازم منطقه 'تنگه واشی' بودند مسیر را به اشتباه به سمت منطقه 'بادرود' ادامه داده و در کوه های اطراف سرگردان می شوند. 'علی محمد علی تبار' رییس جمعیت هلال احمر شهرستان فیروزکوه ادامه داد : با هماهنگی های به عمل آمده به دلیل صعب العبور بودن منطقه و پیش بینی احتمال بروز حادثه ای ناگوار، جمعیت هلال احمر استان نیز در جریان کار قرار گرفت تا اگر ادامه مسیر با پای پیاده میسر نشد، درخواست بالگرد برای ادامه عملیات امداد و نجات صورت بگیرد. وی گفت: با رسیدن به کوه های صعب العبور منطقه ساواشی تمام عوامل نیروی انتظامی و هلال احمر در قالب دو گروه تلفیقی به جستجو در منطقه پرداختند و موفق شدند در دقایق اولیه یکی از افراد در راه مانده را نجات دهند. رییس جمعیت هلال احمر فیروزکوه افزود : با پیدا شدن نخستین کوه نورد، دو نفر دیگر از مفقودان که در دامنه صخره ها اسیر شده بودند، با تشکیل کارگاه کوهستانی و انجام عملیات صعود و فرود و کار با طناب با همکاری کارکنان نیروی انتظامی نجات یافتند.

ایرنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


ماگما : گزارش نهایی ششمین صعود قلم

" ... صعود قلم حرکتی خود جوش و آگاهانه است در راستای حفظ ارزش های انسانی در محیط کوهستان و حفظ محیط کوهستان در مسیر تعالی انسان. امید است که این حرکت ورزشی آمیخته با خرد، هر روز پر بار تر شده تا روزی که هر ایرانی یک کوه­نورد باشد و هر کوه­نورد یک کوهنویس... این جرات و جسارت را به خود دادیم تا پذیرای کوه­نویسان سراسر کشور در کوهستان الوند باشیم، چرا که کوه نوردان جملگی به مناعت طبع شهره اند و از کوچکترین امکانی برای خود ضیافتی برپا می کنند . امید آنکه دست خالی و وسع اندک ما را با نظر بلند خویش ببخشایند ؛ هرچند خود ما نیز در این محفل میهمان بودیم و تنها میزبان حقیقی ما در این روز ، گرانکوه الوند بود . میزبانی ششمین صعود قلم در شهر همدان و کوهستان الوند با هدف ارتقای جایگاه و هویت کوه­نویسی کشور انجام گرفت و سه تغییر اساسی در مقایسه با صعودهای پیش از این را داراست : نخست انتخابات برای تعیین هیئت اجرایی صعود قلم ، که  برای اولین بار صورت گرفت ،  و نقطه عطف این همایش به شمار می­رود . دوم برگزاری همایش در سالنی به صورت رسمی و دعوت از سخنران و تقدیر از پیشکسوتان و ... بود و سومین تغییر استفاده از حداکثر پتانسیل های شرکت کنندگان صعود قلم در حد شناخت میزبان و استفاده از آنها در این همایش بود.  با توجه به گستردگی کار سعی شد تا همه امور تا حد امکان به دست کوه­نویسان انجام پذیرد و استعدادهای فراوانی در انجام این مهم نیز به یاری ما شتافتند ... "

متن کامل را در وبلاگ ماگما بخوانید :

http://magma.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


احتمال بارش ۱۰ میلیارد تن نمک در آذربایجان ایران

مقام‌های سازمان حفاظت محیط زیست ایران در مورد احتمال "بارش ۱۰ میلیارد تن نمک" در مناطق آذربایجان این کشور هشدار داده‌اند.  محمدباقر صدوق، معاون محیط طبیعی این سازمان چهاردهم تیر به خبرنگاران گفته ‌است که با خشک شدن دریاچه ارومیه، نمک موجود آن به صورت گرد و غبار و توفان بر سر مردم منطقه خواهد ریخت . وی در مورد به خطر افتادن زندگی شش میلیون نفر در اطراف این منطقه هشدار داد و گفت: "با کاغذبازی و مصوبه به جایی نمی‌رسیم و با روند فعلی دریاچه خشک می‌‌شود." به گفته آقای صدوق "این بحران تنها گریبان آذربایجان را نمی‌گیرد بلکه تمامی مناطق کشور را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد . " اسماعیل کهرم ، استاد دانشگاه و کارشناس محیط زیست در این باره به بخش فارسی بی بی سی گفت : پس از خشک شدن کامل دریاچه ارومیه، باد ذرات نمک را روی زمین‌های زراعی خواهد برد و تمام حبه‌های انگور و به ویژه باغ‌های سیب معروف ارومیه خشک خواهد شد ...

گزارشی از  BBC

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


طنزکوه

" آقا نمیشه این صعود قلم سالی هفت، هشت، ده بار  برگزار شه؟ برادر آرش نقافی نمیشه شما که حالا هیچ کاره شدی! در صعود قلم اما با توجه به کامنت شما در وبلاگ صعود قلم اینطور القا شده که خود را  پدر صعود قلم فرض نموده ای و اعضای کمیته و کوهنوردان را فرزندان خود که باید نصیحتشان کنی!!! ( آن یکی هم که شده است مادر صعود قلم!)  و  مشاور و تعیین کننده خط مشی کمیته اجرایی شدی و اسم های مختلف برا کمیته تعیین می کنی یک سفارشی کنی صعود قلم سالی هفت، هشت بار برگزار شه؟ آنهم   ترجیحا حول و حوش شهر اراک تا ما مثل آن شب که شمارا از ماشین انداختیم پایین! و گوله کردیم سمت اراک هی برویم اراک  و صعود قلم کنیم؟  ... "

متن کامل را در وبلاگ فرشید داودی بخوانید :

http://www.tanzkuh.blogfa.com

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


اهدای اعتبارنامه ذخیره‌گاه زیستکره دنا

مراسم اهدای اعتبار نامه ذخیره گاه زیستکره دنا به عنوان دهمین ذخیره گاه زیستکره ایران که توسط یونسکو به ثبت رسیده، فردا با حضور جمعی از مسئولان سازمان محیط زیست و نمایندگان سازمان ملل و یونسکو در یاسوج برگزار می شود . ذخیره گاه زیستگره دنا که یکی از نقاط با ارزش از منظر غنای زیستی در جهان محسوب می شود با مساحتی بالغ بر 255 هزار و 537 هکتار در سال 1389 از سوی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو به عضویت شبکه بین المللی ذخیره گاه های زیستکره جهان در آمد. به همین منظور فردا پنجشنبه و همزمان با اهدای اعتبارنامه ذخیره گاه زیستکره دنا توسط نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در ایران به معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست، جشنواره ای هم با موضوع دنا در یاسوج برگزار می شود . در حاشیه این مراسم از برگزیدگان جشنواره عکس و نقاشی تنوع زیستی دنا نیز تقدیر می شود. همچنین از لوح ذخیره گاه زیستکره دنا در یکی از میادین شهر «سی سخت» پرده برداری خواهد شد .

مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


حادثه در کرمان : 18 ساعت هولناک در ارتفاع 3000 متری

شب گذشته 14 کوه نورد پس از صعود به دامنه های کوه های سه کنج کرمان در ارتفاعات صعب العبور این کوهستان گرفتار شدند. کوه نوردان فرهنگی بخش ماهان کرمان ساعت سه عصر دوشنبه به همراه خانواده های خود به قصد تفریح به آبشار سه کنج صعود کردند که همزمان با غروب آفتاب تعدادی از این افراد به قصد صعود از دیواره مترفع آبشار حرکت کرده که درنهایت پس از آغاز تاریکی هوا و قرار گرفتن این افراد در منطقه صعب العبور بر روی دیواره کوه متوقف شدند . همزمان با گرفتار شدن چهار نفر از کوه نوردان سایر اعضای این گروه با تماس با هلال احمر خواستار کمک رسانی فوری به چهار کوه نورد گرفتار شدند اما در همین زمان یکی از افراد گرفتار شده به دلیل لغزش از کوه سقوط می کند و در دم جان می دهد ...

متن کامل گزارش حادثه در سایت خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


خسته نباشید فواد عزیز و فرزندان دیار الوند!

 

با پیشانی بلندت به جرمی اندیشیدی

که در پوسته می رست

تا باغچه را

               به نغمه

                          سرشار کند ...

                                                      

                                                                 شعر : احمد شاملو

عکس : مژگان یوسف پور

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


نجات 23 کوه نورد گم شده در جنگل ابر

سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان سمنان از نجات 23 کوه نورد مفقود شده در جنگل ابر خبر داد .  به گفته وی : امدادگران جمعیت هلال‌احمر شاهرود شامگاه روز جمعه از طریق تماس مرکز فوریت ‌های پلیسی 110 علی‌آباد کتول در جریان مفقودشدن 23 عضو تیم کوه نوردی شهرستان شاهرود در جنگل ابر قرار گرفتند .  وی با بیان اینکه این افراد به علت مه گرفتگی شدید مسیر خود را گم کرده بودند ، افزود : امدادگران پس از دریافت این خبر در قالب تیم امداد و نجات کوهستان به همراه یک دستگاه آمبولانس و تجهیزات لازم به جنگل ابر اعزام شدند . سرپرست معاونت امداد و نجات  با بیان اینکه امدادگران با برقراری ارتباط با تلفن همراه سرپرست گروه کوه نوردی از وضعیت آنان مطلع شدند ، گفت : سرانجام امدادگران پس از ساعت‌ها جستجو با استفاده از چراغ گردان روشن و پخش آژیر گروه کوه نوردی را پیدا و مسیر جاده‌ای را برای نجات آنان تعیین کردند .

ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کوه نویسان : در باره ی اجرای تحسین برانگیز برنامه یخچال

عکس از وبلاگ آذر

.

" حرفی برای گفتن نیست جز لبخندی از سر شوق و غرور ...  آن چنان زیبا بود که کلمات برای پاسداشت تلاش های فرزندان الوند قاصرند و گویی سخاوت و بزرگمنشی الوند در وجود فرزندان ان دیار به زیباترین شکل نمود پیدا کرده است .  فواد جان تو و همراهانتان به ما محبت و صفا را چه زیبا آموختی . برای همه چیز از صمیم قلب ممنونم.رامیار نویسنده ی وبلاگ کوهستان "

 

" سلام . فواد خسته نباشی . سپاس فراوان مرا بپذیر... برنامه ای وزین و سرشار از درایت و نظم رو به کمک دوستانت اجرا و به پایان رسوندید. همگی شاد و پیروز باشید . این اولین بار بود که در صعود قلم شرکت می کردم ... برنامه صعود قلم یخچال همدان به یادماندنی بود ... از دیدن وب نویسانی که در دنیای مجازی دوستشان داشتم ، خرسند شدم ... همانی بودند که می اندیشیدم . آذر نویسنده ی وبلاگ کوه این مقدس جان پرور "

 

" سلام ؛ شب و روزی خوش بود و به قصه ای خاطره انگیز سر شد! سپاس فراوان ... حسین رضایی نویسنده ی وبلاگ کوه نوشت "

 

" سلام بر فواد عزیز .  بازم تشکر .  واقعا نمی دونیم چه جوری تشکر کنیم چون افکار و زبان از کاری که شما کردید در ناتوانی اند که چگونه سپاسگزاری کنند . مطمئنم این صعود تا آخر نفس های عمر دوستان در دفتر خاطره ی ذهن شان پاک شدنی نیست . آرزومندم همیشه شاهد لبخند بر روی لب هایتان باشیم . زانیار نویسنده ی وبلاگ کوه نوردی مریوان "

 

" سلام . ممنون و شرمنده ایم بابت همه زحمتی که به شما و بچه های همدان دادیم عرق پیشونی تونو پاک می کنم و به صورت نازنین شما بوسه می زنم . عباس ایلاقی نویسنده ی وبلاگ رقص توفان "

 

" درود بر تو و همه ی دست اندرکاران این صعود ! همه چیز عالی بود و خاطره ای خوش و ماندگار برای من به جا ماند . خسته نباشید ! عباس ثابتیان نویسنده ی وبلاگ آرام کوه "

 

" جناب آقای فواد رضاپور . با سلام و احترام فراوان .  قطعآ برگزاری خوب و موفقیت آمیز صعود ششم قلم در سایه زحمات ، تدبیر و همت والای جنابعالی و تیم برگزار کننده رقم خورده است.ضمن تبریک صمیمانه این صعود ، برای جنابعالی و همه همکاران آرزوی سلامتی و موفقیت دارم. همگی خسته نباشید . عزیزالهی نویسنده ی وبلاگ تهران کوه "

 

از بخش نظرات خواننده گان وبلاگ ماگما 

 

" مرد با لهجه ی خاص همدانی کنارم می نشیند در تاریکی چهره اش دیده نمی شود می گوید این همه کوه نورد برای چی آمده اند؟ می گویم صعود وبلاگ نویسان است. دوستش می رسد  می گوید چه خبر؟ در می آید که  هیچ اینها که تو چت ! با هم آشنا شدن آمدن اینجا همو ببینند! لبخندی می زنم... فرشید داودی در وبلاگ مکث "

 

  و گزارشی خواندنی از بیات نویسنده ی وبلاگ دیار الوند :

http://mishan.blogfa.com

.

 و احسان بشیر گنجی در برج سینا

و محمد ابراهیمی در یشیل داغ کوه سبز

 و هادی در پناهگاه کوه نورد تنها

 و م. یوسف پور در دل مشغولی های من

 و گروه کوه نوردی پرواز اراک

 و علی اکبر غلامی در کوهستان ایران

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


طرح روز

از اینترنت

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


مرگ دو کوه نورد در رشته‌کوه آلپ

مقامات دپارتمان امداد و نجات کوهستان آلپ فرانسه اعلام کردند که دو کوه نورد انگلیسی پس از سقوط از ارتفاع 780 متری جان باختند . سخنگوی دپارتمان امداد و نجات کوهستان آلپ فرانسه در این باره یادآور شد : این دو کوه نورد که هر دو 20 ساله بودند ، در قله‌ای واقع در کوه «مونت بلاند» در رشته‌کوه آلپ از ارتفاع 780 متری سقوط کردند که این حادثه باعث کشته‌شدن آنان شد .  این مقام مسئول در ادامه به شبکه‌ خبری بی.بی.سی خاطرنشان کرد : علت سقوط این دو کوه نورد می‌تواند خطای انسانی یا ناقص‌ بودن تجهیزات باشد . با این حال ، تحقیقات در این رابطه توسط کارشناسان این دپارتمان در حال بررسی است .  براساس گزارش رسانه‌های رسمی فرانسه، «مونت بلاند» از سلسله جبال آلپ که در مرز این کشور با ایتالیا قرار گرفته است ، یکی از خطرناک‌ترین نواحی کوهستانی جهان محسوب می‌شود، بطوری که در سال گذشته میلادی 58 کوه نورد کشته‌شده و 10 تن دیگر هم مفقود شدند .

ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


در لحظه

این درختانند هم چون خاکیان

دست ها بر کرده اند از خاکدان

با زبان سبز و با دست دراز

از ضمیر خاک می گویند راز

.

شعر : مولوی

عکس : فرامرز نصیری

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


آبشار بیشه قربانی گرفت

آبشار بیشه به عنوان یکی از زیباترین آبشارهای لرستان همواره محل حضور گردشگرانی از جای جای کشور بوده اما بی توجهی گردشگران به عدم شنا در محل این آبشار به خاطر ویژگی های خاص آن موجب می شود که هر چند وقت یکبار شاهد غرق شدن فردی در این محل باشیم . آبشار بیشه همچنان با وجود اینکه هر ساله به دلیل بی توجهی گردشگران قربانی می گیرد از امکانات غریق نجات نیز بی نصیب است و این امر خود مشکل را در این زمینه دوچندان کرده است . مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی شهرداری خرم آباد در این خصوص اظهار داشت : ساعت 14 روز جمعه با تماس یکی از شهروندان مبنی بر غرق شدن یک جوان در آبشار بیشه تیم غریق نجات این سازمان به محل اعزام شد .  طولابی با اشاره به حضور تیم مجرب این سازمان در کوتاه ترین زمان، گفت : متاسفانه علی رغم تلاش تیم اعزامی از آتش نشانی شهرداری خرم آباد پس از دو ساعت جسد این جوان 28 ساله که «سیف الدین بازگیر» نام دارد از آبشار بیرون آورده شد .  وی آشنا نبودن به فنون شنا در چنین شرایطی را از جمله دلایل غرق شدن این جوان دانست و گفت : با توجه به عمیق و گردابی بودن آب آبشار بیشه شنا کردن در آن با مخاطرات زیادی همراه است .

خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


سیلاب در مناطق کوهستانی دوهزار و سه هزار تنکابن

رئیس جمعیت هلال احمر تنکابن از جاری شدن سیل ناشی از آب شدن یخچال های طبیعی در کوه های تخت سلیمان در مناطق دو و سه هزار این شهرستان در عصر روز شنبه خبر داد . 'یدالله صالحی' روز شنبه افزود : به محض اطلاع از وقوع سیل گروه های امداد و نجات این اداره به منطقه سیل زده این شهرستان اعزام شدند. وی گفت : گروه های امدادی این نهاد در حال حاضر با اطلاع رسانی از طریق بلند گو به ساکنان حاشیه رودخانه های چشمه کیله و دو و سه هزار این منطقه هشدار می دهند تا از نقاط خطرناک از جمله حاشیه رودخانه فاصله بگیرند و منطقه را ترک کنند . وی اظهار داشت : نیروهای امداد و نجات هلال احمر با تمام تجهیزات در منطقه برای امداد رسانی احتمالی حاضر هستند . شماری از مسافران و گردشگران در حاشیه این رودخانه ها در حال استراحت هستند .

ایرنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


ششمین صعود قلم ...

ششمین صعود و همایش کوه نویسان ایران زمین طبق برنامه و زمان بندی از پیش تعیین شده در شهر همدان و کوهستان الوند با موفقیت به اجرا درآمد  .

به نقل از وبلاگ : ماگما

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کلاغ ها و قابلیت شناسائی انسان های خطرناک

به گزارش ایسنا ، محققان دانشگاه واشنگتن ، پنج سال پیش دریافتند که کلاغ‌ها از قابلیت تشخیص انسان‌های خطرناک برخوردارند . محققان در تحقیقات خود با نقابی شبیه انسان‌های غارنشین ، کلاغ‌های آمریکایی را در تله انداختند . این کلاغ‌ها سپس تمام افرادی را که با این شمایل می دیدند ، دنبال کرده و به شدت واکنش نشان می دادند اما در برابر انسان‌های عادی رفتاری آرام داشتند . از آن به بعد این محققان به بررسی واکنش کلاغ‌ها به نقاب‌ها پرداختند . دو هفته بعد از این جریان ، 26 درصد کلاغ‌ها با افراد نقابدار با شدت برخورد کرده و در مدتی حدود دو سال و هفت ماه بعد این میزان به 66 درصد رسید . در سال پنجم این تعداد بیشتر شده و حتی از محدوده تحقیق به خارج درز کرده بود . این در حالی است که به گفته محققان ، کلاغ‌های جوان نیز که در زمان وقوع حادثه اصلی به دنیا نیامده بودند نیز با کپی برداری از رفتار والدین خود با افراد نقابدار با شدت برخورد می‌کردند .

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کیومرث بابازاده : فدراسیونی ها،مطمئن باشید مغزهای کوچکی دارید !!

آخرین نشست همگانی انجمن کوه نوردان که روز دوشنبه 6 تیرماه در محل سالن شهریاران جوان برگزار شد ، حاوی نکات و اتفاقاتی بسیار جالب و فراموش نشدنی بود :

در ابتدای جلسه و بر خلاف اعلام منتشر شده ی قبلی ، گفته شد بخشی از برنامه ی امروز به معرفی " برودپیک  90 باشگاه کوه نوردان آرش " اختصاص دارد که توسط کیومرث بابا زاده انجام خواهد شد .

_ بعد از اعلام اخبار کوه نوردی توسط عباس ثابتیان و اجرای کسالت بار تاریخچه ی پروژه ی مبادله کوه نورد با امریکائی ها توسط عباس محمدی ... که نگفت در این زمینه چقدر رفتار ناسالم تشکیلاتی داشته اند و پنهانی عمل کرده اند و بیست روز بعد از اعزام خبر آن را برای آگاهی افکار عمومی داده اند و به عنوان نماینده گان کوه نوردی ایران با سفر به نقاط عیش و عشرت (!)  و انتشار عمومی عکس های آن چه ضربه ای به شان جامعه ی کوه نوردی این سرزمین وارد آورده اند و ... از کیومرث بابازاده دعوت شد پشت تریبون قرار گیرد .

_ سخنان بابازاده از همان ابتدا عجیب و غیرمنتظره بود . او کاری به معرفی برنامه برودپیک 90 آرشی ها نداشت . او آمده بود از فدراسیونی ها انتقام بگیرد . لابد سوال می کنید انتقام چه چیز را ؟ بله . تیم اعزامی باشگاه آرش موفق به اخذ مجوز شورای برون مرزی نشده است و حالا بابازاده که آمده است با استفاده ... به عبارت بهتر : سواستفاده ... از فرصت و موقعیتی که مدیران انجمن برای او در جهت  معرفی برنامه باشگاهش فراهم کرده اند ، توفانی سهمگین از توهین و تهمت را علیه مسئولان فدراسیون کوه نوردی براه اندازد .

_ او صحبت هایش را با سیر مکاتبات انجام شده ی گروه آرش با فدراسیون آغاز کرد و سپس نقل سخنانی از قول محمود شعاعی که : " در جلسه ای به ما گفت مگه اینجا شهر هرته که مستقیما برای ما نوشته اید ... باید از طریق هیئت اقدام کنید و ... " و بعد نوبت به افشاگری رسید . افشاگری های داغ و البته همراه با توهین : " هر شرکت طرف قراردادی را تائید نمی کنند ... فلان شرکت طرف قراردادی که قله ی 4500 دلاری برودپیک را 6000 دلار قیمت می دهد قبول دارند و تائید می شود چون بهشون 20% کمیسیون میده ... با تیم های مستقل مشکل دارند ... من بهتون می گم : با تشکیل هر تیم مستقل اینا هم ( فدراسیونی ها ) براش یه تیم تخریب درست می کنن  ... برای تخریب تیم ها در فدراسیون برنامه ریزی دارند ... مثلا همون برنامه نانگاپاربات ... هنوز تو فرودگاه بودن که اینا براشون تیم تخریب رو درست کرده بودن ... و پیام آخرم برای اینا به عنوان کیومرث بابازاده : ممکنه شماها پست های بزرگی داشته باشید اما مطمئن باشید که مغزهای کوچکی دارید ... "  

_ مضمون سخنان بابازاده ، تعدادی از مدیران انجمن را غافلگیر کرده بود . عباس ثابتیان خود را به سرعت به نزدیکی تریبون رساند و تذکر پایان وقت به او داد . تذکری که البته فایده ای هم نداشت . کیومرث بابازاده آمده بود که انتقام بگیرد . لحن و نوع رفتار بابازاده به لحاظ سواستفاده از موقعیت تریبون انجمن چنان زشت و غیراخلاقی بود که حتی محمدتقی بهره ور هم اعتراض کرد . محمدتقی بهره وری که در تمام این سال ها ، همگان او را یکی از سرسخت ترین و جدی ترین منتقدان فدراسیون کوه نوردی می دانند . بهره ور گفت : " درست نیست وقتی کسی حضور ندارد که بتواند از خودش دفاع کند ما این گونه ... بهتر است با حضور نماینده ای  از فدراسیون این مسائل مطرح شود " و زمانی که بحثی کوتاه میان حضار در گرفته بود که چه راهکاری برای گفت و گوهای دو طرفه بهتر است و چگونه می توان این مسائل را به گوش فدراسیونی ها رساند ، کیومرث بابازاده که دیگر در محل خود بین حضار قرار گرفته بود فریاد زد : " آنتن هاشون که هستند !! " .

_ ما همه خود را کوه نورد می دانیم . بسیاری از ما به خط مشی و سیاست های فدراسیون کوه نوردی انتقاد داشته و داریم . در تمام این سال ها به هر شکل که توانسته ایم انتقاد خود را مطرح و بر آن پای فشرده ایم اما ... به عنوان یک شرکت کننده در جلسه ی روز دوشنبه انجمن کوه نوردان ، رفتار کیومرث بابازاده به نظرم بسیار زشت و غیراخلاقی بود .

_ هیئت مدیره ی فعلی انجمن کوه نوردان برای اولین بار توانسته است حضور اکثریتی و غالب کوه نوردان مستقل را در خود شاهد باشد . چیزی که چندان خوش آیند متولیان دو باشگاه بزرگ تهرانی که خود را پدرخوانده های کوه نوردی ایران می دانند نیست و دیدیم که در آخرین انتخابات چه تلاشی کردند و البته چه شکستی هم خوردند !! در نگاهی کم و بیش بدبینانه حتی می توان چنین رفتارهایی را از سوی افرادی مانند کیومرث بابازاده آگاهانه و در جهت ضربه زدن و تحت فشارقراردادن کوه نوردان مستقل هیئت مدیره فعلی انجمن هم دانست . برای این نگاه کم و بیش بدبینانه دلیل هم داریم : افرادی مانند بابازاده و عباس محمدی هر دو ریاست بر  انجمن کوه نوردان را در سابقه خود دارند  و دیده ایم که در زمان مسئولیت ، صدایشان در نمی آید !! و آنچه مثل نقل و نبات از دهانشان بیرون می ریزد : تعامل و همکاری با فدراسیون و استفاده از امکانات آن است !! و حالا بعید است که ندانند چنین رفتارهایی می تواند چه فشارها و آسیب هایی را برای مدیران فعلی دربر داشته باشد .

_ آقای کیومرث بابا زاده ! متاسفم که این چند خط را برایتان می نویسم . جدای از صحت یا عدم صحت آنچه  در باره ی تشکیلات فدراسیون کوه نوردی و مدیران آن گفتید ، باور به صداقت شما بسیار سخت و غیرممکن شده است . چرا تا دیروز ساکت بودید ؟ این میزان انحطاط و فسادی که برای فدراسیون ذکر کردید آیا یک شبه رخ داده است ؟! شما که همیشه یکی از همکاران وکارشناسان ثابت شان بودید و همواره همه گونه تلاش و مساعدت را در جهت خواسته هاشان از خود بروز داده اید . آقای کیومرث بابازاده ! در تمام این سال ها آیا دعوتی از سوی فدراسیون کوه نوردی بوده است که شما به آن نه گفته باشید ؟!  متاسفم ، اما در مورد شما شناخت و تمایز میان فرصت طلبی محض و آن صداقت و اصالت شخصیتی که انتظارش را داریم کار چندان دشواری نیست . آقای کیومرث بابازاده ! حالا که به تیم دوم تان برای برودپیک مجوز نداده اند به یک باره  یاد مصیبت های کوه نوردی مستقل ایران افتاده اید و سنگ آن را به سینه می زنید ؟!  این فرصت طلبی نیست که وقتی برای تیم اول تان همه گونه همکاری کردند و حتی به فرودگاه برای استقبال هم آمدند و یکدیگر را برای عکس یادگاری در آغوش هم گرفتید و ... ساکت بودید و انتقاد نمی کردید و اعتراض نمی کردید و ... ؟!

این فرصت طلبی نیست ؟! آقای کیومرث بابازاده ! متاسفم . نمی توانم شما را نماینده شایسته و صادقی برای کوه نوردی مستقل کشورم بدانم و بعید می دانم که نسل فعلی و جوان کوه نوردی مان  نیز بخواهد به  ساده گی فریب شعارها و بازی های نمایشی شما _ مانند آن چه در جلسه ی انجمن شاهدش بودیم  _ را بخورد .

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


عکس روز

سیل رودبارک ( خبرگزاری مهر )

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کوه نوردان از سفر به کلاردشت خودداری کنند

رئیس هیات کوه نوردی کلاردشت گفت : کوه نوردان به علت تخریب مسیر و آسیب جدی به پناهگاه صعود به قله های علم‏کوه و تخت‏سلیمان بر اثر جاری شدن سیل روز جمعه گذشته در این منطقه ، از سفر به کلاردشت وبرنامه ریزی برای کوه نوردی در منطقه خودداری کنند . 'علی فرضی'روز سه شنبه درگفت و گو با ایرنا افزود : در حال حاضر عبور کوه نوردان به علت تخریب مسیر به قله های علم کوه و تخت سلیمان ممکن نیست. وی با اشاره به حضور نیروهای امدادی جهت بازگشایی این مسیر و محورهای ارتباطی مناطق سیل زده گفت : بازگشایی محور ارتباطی مناطق سیل زده و مسیر کوه نوردان به کندی صورت می گیرد .  فرضی مقدار خسارت وارده به پناهگاه منطقه 'ونداربن' را 2 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت : این پناهگاه با هزار و 80 متر مربع زیربنا هفته گذشته افتتاح شده بود . فرضی با اشاره به حجم خرابی های ناشی از سیل اخیر ، بارش شدید باران و هم چنین آب شدن برف انباشته شده در منطقه 'سرچال ' را عامل اصلی طغیان رودخانه سردآبرود کلاردشت اعلام کرد . فرضی شایعه حرکت یخچال 'سرچال 'را تکذیب و اضافه کرد :  اگر یخچال این منطقه حرکت می کرد ، سیل حداقل تا 10 روز دیگر ادامه داشت .

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


هوای 7 استان به بیش از 40 درجه می‌رسد

جدول پیش بینی سازمان هواشناسی حاکی از رسیدن دمای هوای هفت استان کشور به بالای 40 درجه طی سه روز آینده است . از روز چهارشنبه (فردا) مردم استان‌های تهران و اصفهان دمای بالای 40 درجه را تجربه خواهند کرد در حالی که اهالی استان‌های سمنان، فارس، قزوین، قم، یزد و خوزستان از امروز شاهد دمای بالاتر از 40 درجه هستند . هم چنین سازمان هواشناسی برای سایر مناطق کشور در سه روز آینده جوی پایدار همراه با افزایش دما پیش بینی کرده است . براساس نقشه‌های پیش یابی سازمان هواشناسی، طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه با ایجاد شرایط مساعد برای تشکیل توده گرد و خاک در کشور عراق، غبار آلود بودن مناطقی از جنوب غرب کشور دور از انتظار نیست .

ایرنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


ناجوانمردانه ترین صعود در تاریخ کوه نوردی ایران

 

_ پروانه کاظمی که بهار امسال به عنوان یک کوه نورد آزاد و مستقل در کنار تیم زنجان موفق به صعود قله ی ماناسلو شده بود ، گزارش برنامه ی خود را روز سه شنبه 24 خرداد ماه در دفتر باشگاه اسپیلت ارائه داد . متن کامل این گزارش در سایت رسمی باشگاه اسپیلت منتشر شده است .

_ به نظر می رسد در گزارش پروانه کاظمی ، تمامی رویدادها و اتفاقات برنامه ی ماناسلو و شرایط نامساعد و بحرانی عیسی میر شکاری در کمپ 4 و نهایتا مرگ او به شکلی دقیق ، شفاف و صادقانه بیان شده باشد .

_ انتشار زودهنگام نقل قولی از جانب او _ به عنوان هم چادری عیسی _ در یکی از وبلاگ های کوه نوردی و در همان روزهای اجرای برنامه ، قضاوت های زودهنگام و ناعادلانه ای را به دنبال داشت که اثرات آن حتی تا به امروز نیز باقی مانده است . پروانه کاظمی به عنوان یک زن _ و تنها زن آن گروه _ در شرایط بحرانی کمپ 4 هر آنچه را که در توان داشته است برای کمک به عیسی به کار برده است در حالی که دیگران ... حتی اگر آن نقل قول هم صحت داشته باشد واضح است که ظرفیت های آدمی بی پایان نیست . انسان موجودی برآمده از گوشت و پوست و خون و عصب است و چنین واکنش هایی ( نقل قول منتشر شده از جانب او ) در شرایط ارتفاعی کمپ 4 چندان غیر عادی نیست و نمی تواند زحمات و کمک های او را به عیسی میرشکاری تحت شعاع قرار دهد .  

_ گزارش پروانه کاظمی حاوی نکات حیرت انگیز و تکان دهنده ای است که نمونه و نظیر آن در تاریخ کوه نوردی ایران هرگز وجود نداشته است . طبق روایت او ، در لحظات بحرانی و سرنوشت ساز کمپ 4 تمامی اعضای تیم زنجان از وضعیت نگران کننده عیسی میرشکاری اطلاع یافته اند اما هیچ یک به فریادها و درخواست های کمک پاسخی نمی دهند :

" ... آقای نجاریان برای آوردن کیف امداد که شرپاها به بالا آورده بودند نزد آنها رفت که اظهار داشتند کیف نزد بچه های زنجان است . ایشان به چادر بچه های زنجان رفته و ضمن اعلام حال بد عیسی کیف امداد را با خود آورد . دارو طبق دستور پزشک داده شد پس از مدتی حال مرحوم میرشکاری رو به وخامت رفت و بی قراری می نمود به طوری که تزریق به ایشان مشکل بود. آقای نجاریان با صدا زدن افراد کمک خواست ولی پس از چندین بار تنها کسی که برای کمک آمد آقای علی محمدی از اراک بود که در چادر دورتری نسبت به ما قرار داشت ... حال عیسی کم کم بدتر و بدتر شد تا جایی که آقای نجاریان دگزای دوم را هم حدود ساعت ۳ تزریق کرد ... باید مدام مراقبش می بودیم. باز من به بیرون چادر رفتم و اول سراغ چادر شرپاها و بعد چادر بچه های زنجان و طلب کمک و اندکی آب گرم یا یک سر اپی کردم. بعد مدتی از فریاد زدن خسته شدم و به چادر بازگشتم . آقای نجاریان هم چندین بار دوستان را به نام صدا کردکه هیچ پاسخی نیامد. این بار نیز آقای علی محمدی با فلاسک آب گرمی که در این فاصله تهیه کرده بود به چادر ما آمد. تاخیر وی به این سبب بود که فکر می کرد چادرهای کناری ما (چادر شرپاها و زنجانی ها) جواب خواهند داد ولی پس از اینکه متوجه شده بود هیچ کس پاسخی نداده برای کمک شتافت... "

اما شاهکار (!!) اعضای تیم زنجان فقط بی اعتنائی و بی تفاوتی نسبت به درخواست های کمک حسن نجاریان و پروانه کاظمی نیست ، طبق روایت منتشر شده آنان صبح روز بعد نیز در حالی که نجاریان و شرپاها مشغول آماده کردن بسکت عیسی بودند همگی به طرف پایین سرازیر می شوند :

" ... در نهایت مشغول آماده سازی بسکت شدند . در این بین بچه های زنجان هم بیرون آمده و آماده حرکت به سمت کمپ ۳ شدند . همگی رو به پایین سرازیر شده آقای نجاریان و سه شرپا باقی ماندند . آقایان علی محمدی و حسین مقدم هم به جمع امداد اضافه شدند... "

و باقی ماجرا را که دیگر همگان می دانند : عملیات بسکت کردن به دلیل فقدان نیروهای کمکی ناتمام می ماند . عیسی میرشکاری به کمپ 3 نمی رسد و می میرد و نام دیگری به فهرست قربانیان فرهنگ هیمالیانوردی ایرانی ( صعود به هر قیمت ممکن ) اضافه می شود .

 _  تیم کوه نوردان زنجان و 4 کوه نورد مستقل و آزاد و شرپاها ، همگی در کنار هم و در قالب تیمی واحد زیر نظر حسن نجاریان به عنوان مسئول فنی ، برنامه ی صعود را پیش می برده اند . ریشه مشکلات و بحران های این تیم را در کجا باید جست و جو کرد ؟ چرا نادعلیان به کمپ 4 نمی رسد و تصمیم خطرناک بیواک در آن ارتفاع را می گیرد ؟ ... که بعد البته شرپاها او را بالا می آورند ... دلیل وخامت حال و شرایط بحرانی عیسی میرشکاری هنگام رسیدن به کمپ 4 چیست ؟ چرا اعضای تیم زنجان در کمپ 4 به فریادها و درخواست های کمک پاسخی نمی دهند یا به عبارتی توان آن را ندارند ؟ چرا شرپاها که به گفته ی کاظمی با توجه به تجربه ی نجاریان با حساسیت و دقت زیاد به عنوان قوی ترین ها گزینش شده بودند نیز توان کمک ندارند و عملیات بسکت را در میانه رها می کنند و می روند ؟  چرا ... شاید بتوان پاسخ چنین پرسش هایی را در قسمتی از گزارش پروانه کاظمی یافت . تصمیمی اشتباه در تغییر روند صعود که به ساده گی زمینه ساز بروز مشکلات و بحران های بعدی و فاجعه ی مرگ عیسی میرشکاری می شود . آنجا که روند طبیعی هم هوائی و صعود از " لمس کمپ 3 و بازگشت به کمپ 2 " ناگهان تبدیل به ادامه صعود می شود !!

" ... پس از شب مانی در کمپ دو صبح روز بعد راهی کمپ سوم شدیم تا پس از لمس کمپ ۳ به کمپ دو بازگشته برای صعود نهایی آماده شویم ...  پس از رسیدن به کمپ با دریافت گزارش هواشناسی دریافتیم که بیش از دو یا سه روز هوای خوب نخواهیم داشت. با مشورت هایی که در بین گروه انجام گرفت و با توجه به افت بدنی عمومی بازگشت مجدد به کمپ اصلی منتفی ، قرار بر این شد که در صورتی که اکثریت توان صعود داشتند بالا بروند و افرادی که احساس ناتوانی می کنند به پایین برگردند که همگی  اعلام آمادگی کردند... " 

تصمیم به ناتمام گذاشتن روند طبیعی هم هوائی برای تیمی که هیچ یک از اعضای آن دارای تجربه و سابقه ی هشت هزارمتری نیستند ، تصمیمی اشتباه و مرگبار محسوب می شود که مسئولیت مستقیم آن متوجه حسن نجاریان است . نجاریانی که سابقه ی چندین هشت هزارمتری را در کارنامه ی خود دارد . روشن است که اشاره های پروانه کاظمی به مشورت همگانی و نظر اکثریت ، فقط می تواند از گونه ای جانبداری احساسی و بی منطق و به هرقیمت ممکن از عملکرد استاد و مربی اش ( نجاریان ) حکایت کند !!

 _  در این برنامه ، فرهنگ هیمالیانوردی ایرانی ( صعود به هر قیمت ممکن ) بار دیگر و به خوبی خود را در نگرانی بابت از دست رفتن فرصت صعود و تصمیم گرفته شده ( ناتمام گذاشتن روند طبیعی هم هوائی ) نشان می دهد . در فرهنگ هیمالیانوردی ایرانی ، زیر پا گذاشتن اصول و بنیان های علمی و آموزشی این ورزش و بروز حوادث تراژیک هم چنان حرف اول را می زند . چه باید کرد ؟

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


عباس محمدی : انتقاد از فدراسیون بخاطر عدم دعوت به همکاری !!

عباس محمدی مسئول گروه دیده‌بان کوهستان در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران : کوه نوردی ورزشی است که سال ها در کشورمان انجام می شود برای اینکه بتوانیم در این ورزش پیشرفت کنیم باید کارهای فنی انجام دهیم که این عمل در کشورمان انجام نمی شود و محمود شعاعی رئیس فدراسیون کوه نوردی هزینه های دریافتی از دولت را حیف و میل می کندوی تصریح کرد  : فدراسیون کوه نوردی که متولی این ورزش در جامعه است درهای خود را به سوی منتقدان بسته است و افرادی که به عملکرد این مجموعه انتقاد دارند را به فدراسیون راه نمی دهند . محمدی اشاره کرد : وی هیچ رابطه خوبی با باشگاه های کوه نوردی ندارد و جلسه ای با آنها نمی گذارد در اصل خلاف مصوبات دولت عمل می کند .  وی تاکید کرد : فدراسیون هزینه های دریافتی خود را در مواردی خرج می کند که اصلا نیازی به آن نیست، در دوره ای اقدام به ساخت پناهنگاه می کند بعد قرارگاه احداث می کند و برخی اوقات مثل حالا هزینه هایی را به بخش صعودهای برون مرزی اختصاص می دهد .  محمدی یادآور شد ، در بخش صعودهای بین المللی، کوه نوردان کشورمان به صعودهای تکراری می پردازند و مسیر جدیدی گشایش نمی یابد و نیازی به این کار نیست .
وی تصریح کرد: فدراسیون از این اعزام ها دو هدف را دنبال می‌کند یکی آنکه هیاهویی به پا شود که کوهنوردانی از کشورمان به فلان کوه صعود کرده و دوم اینکه هزینه هایی که برای این صعودها در نظر گرفته می شود با وجود اینکه فدراسیون هزینه آن چنانی از دولت نمی گیرد باید مواظب این هزینه کم نیز باشد .  محمدی اضافه کرد : مسیری که فدراسیون برای خود در نظر گرفته به بیراهه می رود و موارد ذکر شده کمکی به گسترش کوه نوردی در جامعه نمی کند و اگر کسی می گوید کوه نوردان برای کسب تجربه اقدام به صعود برون مرزی می کند می گویم که فدراسیون کوه نوردی 70 سال که بوجود آمده و نباید حالا به فکر کسب تجربه باشیم. وی در ادامه گفت: کشورهایی مثل روسیه که بعد از ما فدراسیون تشکیل داده اند چه کارهایی می کنند و ما چه کاری می کنیم عملکرد آنها قابل مقایسه با کارهای ما نیست . محمدی اظهار داشت : در سال های 78-67 در فدراسیون فعالیت داشتم و هم اکنون نیز با آنها رابطه دارم مدتی نیز در انجمن کوه نوردان بوده ام . فردی نیستم که بدون دلیل صحبت کنم . اگر شعاعی با منتقدان فدراسیون وارد مذاکره شود راهکارهایی جهت بهتر عمل کردن ارائه می شود ...

متن کامل در سایت باشگاه خبرنگاران :

http://sports.yjc.ir/NewsDesc.aspx?newsid=476752

.

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


میزان اشعه فرابنفش در مرحله «خطر بسیار زیاد»

در حالی مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از افزایش 4 تا 8 درجه‌ای دما در کشور خبر داد که مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با هشدار نسبت به افزایش میزان اشعه فرابنفش UV در پایتخت گفت که میزان این اشعه از روز دوم تیرماه تا کنون رو به افزایش است و هم‌اکنون در مرحله «خطر بسیار زیاد» قرار دارد . پرویز رضازاده مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی روز شنبه گفت : پس از کاهش قابل توجه دمای هوا در نیمه شمالی کشور در 5 روز گذشته، بررسی نقشه‌های پیش‌یابی نشان می‌دهد که از روز یکشنبه تا روزهای پایانی هفته جاری دمای هوا در بیشتر نقاط کشور بویژه نیمه شمالی بین 4 تا 8 درجه افزایش یابد . دکتر یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز با اشاره به این که بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام شده میزان اشعه فرابنفش UV از روز دوم تیرماه تا کنون رو به افزایش است و هم‌اکنون در مرحله «خطر بسیار زیاد» قرار دارد گفت: بر اساس شاخصه‌های موجود میزان اشعه فرابنفش UV به 5 بخش تقسیم می‌شود که یک تا 2 آن بی‌خطر، 3 تا 5 کم‌خطر، 6 تا 7 خطر زیاد، 8 تا 10 خطر بسیار زیاد و 11 به بالا خطر بسیار شدید است .

ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


نود و نه‌مین نشست ماهانه‌ی انجمن کوه‌نوردان ایران

 

موضوع :  خبرهای کوه‌نوردی ...  کوه‌نوردان آمریکایی در ایران - گزارش پروژه تبادل کوه‌نوردان بین انجمن کوه‌نوردان ایران و آلپاین کلاب آمریکا ...  گزارش گرگوری کراچ، عضو آلپاین کلاب آمریکا از صعود در پاتاگونیا

.

شرکت در نشست‌های ماهانه‌ی انجمن کوه نوردان ایران برای همگان آزاد است.

زمان: روز دوشنبه ۶ تیر ۱۳۹۰ از ساعت ۱۷ تا ۲۰     مکان: سالن شهریاران جوان - خیابان استاد نجات‌اللهی (ویلا) - نبش ورشو، آمفی تئاتر شماره ۲

نقل از : آرام کوه

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٤ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


اردبیل چهره زمستانی به خود گرفت

در سومین روز اولین ماه تابستان بارش برف در ارتفاعات و دامنه‌های سبلان در استان اردبیل چهره زمستانی به تابستان بخشید . به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل  ، در این بارش که تا ارسال خبر در شهرهای سرعین و مشگین‌شهر در دامنه‌های سبلان ادامه دارد دمای هوا بیش از 20 درجه افت دارد . با ورود یک سامانه هوای سرد و بارشی به استان اردبیل در دو روز گذشته در مناطق مختلف این استان به ویژه شهرهای اردبیل، مشگین‌شهر، سرعین و خلخال جهبه هوای خنکی حاکم شده به طوری که اهالی این استان، مسافران و گردشگران مجبور به استفاده از لباس‌های گرم شدند.  بارش باران که در اردبیل آغاز شده همچنان ادامه دارد و برداشت محصول در این منطقه را با اختلال مواجه کرده است .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٥ ‎ق.ظ روز شنبه ٤ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


زنگ‌ها برای زمین به‌صدا در‌آمده‌است

شیلی و فوران آتشفشانی این کشور این روزها در متن توجهات قرار دارد. فوران عظیم آتشفشانی در شیلی که از حدود 2 هفته پیش آغاز شده تعادل زیست‌محیطی حاکم بر بسیاری از مناطق این کشور و حتی کشورهای همسایه را بر هم زده است. تصاویر تکان‌دهنده‌ای که از آسمان شیلی گرفته شده نشان می‌دهد مناطق بسیار وسیعی از اطراف آتشفشان Puyehue در زیر تلی از خاکستر مدفون شده‌اند .   فوران کرده از این آتشفشان و پخش‌شده در وسعتی به مساحت هزاران کیلومتر مربع در زیر نور خورشید تداعی‌کننده زمین‌هایی است که در زیر انبوهی از برف مدفون شده‌اند. فوران‌های آتشفشانی همواره به عنوان فجایعی یاد می‌شوند که اقتصاد کشورها را بشدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. کافی است فوران‌های آتشفشانی چند ماه پیش ایسلند را به یاد آوریم. در جریان آن فوران‌ها صدها پرواز بین‌المللی به خاطر انبوه دود و خاکستر معلق در هوا برای روزهای متوالی لغو ‌شدند. برآورد شده است در مدتی که این ذرات در هوا همچنان به حالت معلق وجود داشتند خسارات چندین میلیارد دلاری به شرکت‌های هواپیمایی وارد شده بود. در برخی موارد ابعاد چنین فوران‌هایی آنچنان گسترده می‌شود که کارشناسان عنوان فجایع طبیعی را به آنها می‌دهند. در نتیجه این نوع فوران‌ها معمولا شمار قابل توجهی از ساکنان مناطق اطراف جان خود را از دست می‌دهند و به تعادل زیست‌محیطی منطقه نیز خسارات جبران‌ناپذیری وارد می‌شود. بدون شک فوران‌های آتشفشان از این دست، فجایع به شمار می‌آیند و پیش‌بینی می‌شود تبعات آن تا ماه‌ها و سال‌های طولانی، زندگی بسیاری را تحت تاثیر قرار دهد .

.

جام جم

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


وداع با دشت شقایق‌های دماوند

در خرداد و تیرماه هر سال گل‌های شقایق سر از خاک برمی‌آوردند ، شقایق‌هایی که عمرشان تنها 8 ساعت است اما آدمی همین چند ساعت زندگی اندک را نیز از آنها دریغ می‌کند . محلی‌ها می‌گویند زمانی اینجا، دشت سراسر با شقایق فرش می‌شد. خیلی دور نروید، کمتر از 10 سال پیش را می‌گویند . اما اکنون دشت ، شقایق دارد اما نه آنگونه که بتوان نامش را دشت شقایق گذاشت . اینجا دشت شقایق‌های منطقه "رینه" در دامنه کوه دماوند است. آدم باور نمی‌کند، در جایی همین بغل گوش تهران دود گرفته و شلوغ جایی باشد که بتوانی چند دقیقه زندگی را ببینی. اینجا حاکم طبیعت است و آرامش حکم فرماست .  در اینجا می‌توان چشم در چشم شقایق نگاه کنی و ببینی که مادر طبیعت آنچنان رنگی یگانه‌ای را برای رنگ‌آمیزی این گل به کار گرفته که به هیچ رنگ قرمزی نمی‌ماند و به هر رنگ قرمزی می ماند.  اما این طبیعت بکر نیز انگار قرار نیست ازدست درازی‌های آدمی در امان بماند. دستان ویرانگر آدمی تا دامنه دماوند کوه نیز آمده است .  در خرداد و تیر ماه هر سال گل‌های شقایق سر از خاک بر می‌آوردند، شقایق هایی که عمرشان تنها 8 ساعت است اما آدمی همین چند ساعت زندگی اندک را نیز از آنها دریغ می‌کند.  گردشگرانی که برای دیدن دشت‌های پر از شقایق به منطقه رینه در شهرستان پلور می‌روند، گویا فراموش کرده‌اند که سال دیگری نیز وجود دارد و اگر گل‌ها را بکنند ، دیگر دشت شقایقی باقی نمی‌ماند که بهار ، به شوق تماشای گل‌ها راهی رینه شوند .  همین باعث شده تا هر چه زمان می‌گذرد از تعداد شقایق‌ها کم شود .

جام جم آنلاین

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


تهرانی ها در معرض خطر اشعه‌ ماوراء بنفش

زیر اشعه آفتاب نمانید !   پس از آلودگی و وارونگی هوا در پاییز و زمستان و ریزگرد و غبار در بهار و تابستان اکنون اشعه‌ ماوراء بنفش خورشید سلامتی تهرانی ها را تهدید می کند . مشاور شهردار تهران در امور محیط زیست با اشاره به اینکه میزان اشعه ماوراء بنفش UV‌ در این روزها در مرحله « خطر بسیار شدید » قرار دارد از ابلاغ بخشنامه شهرداری تهران در خصوص ممنوعیت فعالیت بدون پوشش محافظ در ساعات 11 تا 16 خبر داد .  مهندس محمد هادی حیدرزاده گفت: اندازه‌گیری‌های انجام شده نشان می‌دهد روز سه شنبه میزان اشعه ماوراء بنفش در تهران بیش از 12 بوده و علی‌رغم کاهش نسبت به روزقبل هم چنان در شرایط «خطر بسیار شدید» قرار دارد . مشاور محیط زیستی شهردار تهران همچنین اعلام کرد : روز گذشته ( دوشنبه ) UV میزان تابش اشعه ماوراء بنفش در تهران عدد 12.7 را نشان می داد این در حالی است که براساس استاندارد عدد بالای 11 شرایط خطرساز است و موجب سرطان پوست و مشکلات بینایی می شود.  وی از شهروندان خواست حتما‌ توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرند و از ماندن زیر اشعه آفتاب بین ساعات 11 تا 16 به طور جدی خودداری کنند .

ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱ تیر ۱۳٩٠
    پيام ها    +