کلاغ ها


+ رویاها ...

از مصر ابر

به هند عشق می رفتم

از دریا دریا کویر

به بیابان بیابان باران می رفتم

تو از خواب ابریشم

                    پیدا شدی ...

.

شعر: آرش جودکی

    عکس : فرامرز نصیری 

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۸ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گزارشی از سقوط لیلا اسفندیاری در گاشربروم 2

" ... ساعت از 11 گذشته بود که لیلا به پایان تراورس و ابتدای شیب آخر قله رسید . در آنجا با یک پدر و پسر فرانسوی همراه شد وکمی بعد دو زن و یک مرد لهستانی نیز پشت سرشان رسیدند ... شیب یخی زیر قله صعود شد و در ساعت 2:15 دقیقه ظهر جمعه سی و یکم تیرماه 1390 لیلا اسفندیاری پس از تلاش های بسیار بر قله ی 8036 متری گاشربروم 2 پای گذاشت ... لیلا پس از این تلاش طولانی بسیار خسته و فرسوده می نمود اما قطعا در آن دقایق یکی از بهترین لحظات عمرش را احساس می کرد ... عظیم قیچی ساز دیگر کوه نورد ایرانی دو ساعتی پیش تر به قله رسیده بود و حالا پس از آمدن لیلا داشت آماده می شد که همراه او به پایین برگردد . لیلا برای دقایق کوتاهی عکس و فیلم گرفت و سپس آماده ی بازگشت شد . هوا ابری و مه آلود بود . پدر و پسر فرانسوی جلوتر راه افتاده بودند . آنها هر دو کلنگ در دست داشتند و پدر ، فرزند جوانش را در حین فرود با طناب حمایت می کرد . لیلا با یک لنگه باتومی که در دست داشت با احتیاط ولی کم رمق پایین می رفت . عظیم می گوید که حدود 100 متر پشت سر لیلا حرکت می کند بعد تصمیم می گیرد از او جلو بزند و زودتر به پایین شیب یخی برسد و باتوم هایش را که هنگام صعود در آنجا گذاشته بود بردارد و دوباره به سوی لیلا بازگردد تا کلنگ خودش را به او بدهد اما هنوز زمان کوتاهی نمی گذرد که صدای فریاد لیلا را می شنود و او را می بیند که از شیب یخی در حال سر خوردن است و به فاصله ی چند ثانیه در درون مه و ابر پیرامون گم می شود . کوه نورد فرانسوی نیز که از لیلا و عظیم جلوتر بوده می گوید : " با شنیدن صدای جیغی به اطرافم نگاه کردم و ناگهان دیدم که یک نفر با سرعت زیاد از فاصله ی 10 متری سمت راست من دارد سر می خورد و جیغ می کشد ... صحنه ی وحشتناکی بود و من هیچ کاری از دستم برنمی آمد .سپس آن مرد ایرانی را دیدم که پیش تر بر روی قله دیده بودم و او به دنبال لیلا می دوید . وقتی مرا دید از من پرسید آیا لیلا را دیده ام و من جهت سقوط را نشان اش دادم و او باز به سرعت رو به پایین رفت و در درون مه ناپدید شد . من کاری نمی توانستم بکنم " ... شیب برفی که لیلا بر آن سر خورده بود قدری پایین تر به صخره هایی بلند منتهی می شد . مسیر را از بالا تا پایین نگاه می کنند و بعد در ارتفاعی پایین تر از خودشان ، جایی که حداقل 400 متر از نقطه ی سقوط لیلا فاصله دارد لکه ای زرد رنگ می بینند . به سوی آن می روند . کاپشن پر لیلا است و بعد لکه ای دیگر ، پایین تر در لابلای برف های انبوه . به آنجا می روند . آری این یکی خود لیلا است ... حجم برف بیشتر بدنش را پوشانده است . او به پشت خوابیده ، با چشمانی نیمه باز و دستی که از درد لباس خود را چنگ زده است . هیچ ضربانی وجود ندارد و هیچ حرکتی ... " 

متن کامل گزارش تهیه شده توسط سهند عقدائی را

در سایت باشگاه دماوند ( فایل PDF نشریه آوای دماوند )بخوانید :

http://damavandclub.ir

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دیدار و گفت و گوی دو رئیس !

دیدار رئیس انجمن کوه‌نوردان با رئیس فدراسیون

پیرو درخواست انجمن کوه‌نوردان؛ "عباس ثابتیان" رئیس این انجمن با حضور در فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، با مهندس "محمود شعاعی" رئیس و "سید مرتضی موسوی" نایب رئیس فدراسیون دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار که حدود 2 ساعت به طول انجامید موارد مختلفی از سوی طرفین مطرح شد و پیرامون موضوعات مرتبط تبادل نظر گردید.

نقل از کوه نوشت : http://koohnevesht.blogfa.com

.

پی نوشت :

1_ شاید کوه نوشت چندان نیازی احساس نکرده است که بخواهد به خواننده گان خود بگوید  این " موارد مختلف " و " موضوعات مرتبط " که در متن خبر بدان اشاره شده چه بوده است... ضمن آنکه در جهت یک اطلاع رسانی کامل ، شفاف و صادقانه از متولیان دولتی این ورزش توقع و انتظاری بیش از این هم نمی توانیم داشته باشیم !! ... اما ، عباس ثابتیان به عنوان رئیس انتخابی انجمن کوه نوردان ، قطعا و قطعا وظیفه دارد که در باره ی " دلیل و ضرورت درخواست دیدار با رئیس فدراسیون و هم چنین موضوعات مورد گفت و گو  " به اعضای این تشکل و هم چنین به افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی ایران توضیح دهد !

2_ و همچنین ، واکنش سریع و مثال زدنی طنزکوه نسبت به این دیدار : "  ... روسای دو تشکل دولتی و غیر دولتی کوه نوردی با هم دیدار داشتند و در خصوص موارد مختلف کوه نوردی و  موضوعات مرتبط تشکیل جلسه دادند  و حرف هایی در مورد کوه نوردی زدند و جملاتی رد و بدل کردند و اینکه اصولا کوه نوردی چیز خوبی است و موضوعات مختلفی را در بر می گیرد و می تواند جالب تر هم  باشد . در ادامه رییس فدراسیون گفتند  فدراسیون  کوه نوردی باید به باید و نبایدها بپردازد و انجمن کوه نوردها باید به نبایدها  بپردازد! روسای این دو تشکل که در محفلی صمیمانه گرد هم نشسته بودند با این تفاوت که  رییس فدراسیون از جایش تکان نخورد و از همان بالای میز! به موضوعات مختلف و موارد مرتبط پرداخت  گفت ما این میز و این صندلی را راحت بدست نیاورده ایم که راحت از رویش بلند شویم برای همین هم جلو پا شما بلند نشدیم چه کنیم که چشممان ترسیده!  به گزارش خبرنگاز طنز نیوز آقای رییس فدراسیون همان طورکه  در عکس پیداست برای هم صحبتی تحت هیچ شرایطی حاضر نبود میز و صندلی خود را ترک کند! و می ترسید تا بلند شود نایب بر حقش  جایش را بگیرد و یا رییس انجمن با توجه به منابع متعدد مالی که دارد صندلی وی را در جا بخرد!   ادامه دادند  اصولا فدراسیون کوه نوردی به عنوان متولی امر کوه نوردی همیشه به مسائل مرتبط و موضوعات مختلف توجه دارد و در همین ارتباط لازم می داند موضوعات را به صورت مختلف  طرح کند تا موارد مرتبط را شناسایی کند! ... در ادامه  آقای رییس فدراسیون در حالی که از شدت دستشویی داشت به خود می پیچید ولی حاضر نبود صندلی خود را از ترس نایب بر حقش  ترک کند ادامه داد آقای رییس انجمن کار خوبی کردید تشریف آوردید می گفتید گاوی و گوسفندی در موضوعات مختلف و مسائل مرتبط سر می بریدیم و  انشالله دفعه ی بعد با خانم بچه ها تشریف بیاورید و ایشان در ادامه گفتند بخدا اینطوری نمیشه جناب رییس همه اش شده ایم مایه ی زحمت این دفعه دیگه نوبت شماست شام تشریف بیاورید انجمن تا در خصوص مسائل مرتبط  و موضوعات مختلف هم فکری و صحبت کنیم .... "

متن کامل را در طنزکوه بخوانید : http://www.tanzkuh.blogfa.com

.

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روزی روزگاری زاینده رود ...

.

عکس ها : خبرگزاری فارس

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بیابان ، غولی‌ که هر روز بزرگ تر می‌شود

هنوز انسان ها به طبیعت آویزانند . آنها آب سفره‌های زیرزمینی را می‌مکند ، درختان و بوته‌های جنگلی و مرتعی را ریشه‌کن می‌کنند، کاربری اراضی را تغییر می‌دهند ، دام‌های مازاد بر ظرفیت را درمراتع می‌چرانند ، به آیش بلندمدت زمین‌های کشاورزی متوسل می‌شوند و موجی از آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها را به کام آب‌های جاری و زیرزمینی می‌ریزند ، چون می‌خواهند زنده بمانند و با توسل به طبیعت زندگی کنند .  اما طاقت طبیعت خیلی وقت است طاق شده است . در ایران روی اجساد جنگل و مرتع و بیشه‌زار حالا تن‌پوش بیابان پهن شده و داشتن 32.5 میلیون هکتار بیابان خودش یک کابوس است و البته صاحب 100 میلیون هکتار زمین بودن که تا بیابانی شدن چند قدم بیشتر فاصله ندارد. دست و پنجه نرم کردن سرزمینی 165 میلیون هکتاری (ایران) با 132.5 میلیون هکتار بیابان یک جنگ تمام عیار است . داشتن 75 میلیون هکتار زمین در معرض فرسایش آبی، 20 میلیون هکتار زمین در معرض فرسایش بادی و 5 میلیون هکتاری که با کاهش حاصلخیزی و شوری‌زایی درگیر است هم دردسری بزرگ است ، اما این عددهای ترسناک کسی را نمی‌ترساند ، حتی آنها که می‌دانند فروختن طبیعت و خریدن بیابان یک معامله پرضرر است . 

بیابان‌ها هر لحظه زاییده می‌شوند ، هر زمان که بخشی از طبیعت دست می‌خورد و توان اکولوژیکی‌اش کم می‌شود ، همان‌جا بیابان سرک کشیده است . آمارهای رسمی که تا امروز به آنها استناد شده می‌گویند از کل مساحت ایران، 43.7 میلیون در زمره اکوسیستم بیابانی است که 32.5 میلیون هکتار آن صرفا شامل پدید ه‌های بیابانی فاقد پوشش گیاهی است، ولی نقشه‌های جدید با آن چیزی که به چشم می‌توان دید از پیشروی سریع بیابان‌ها در کشور و نقض این آمارها حکایت دارند. محمدکاظم هندآبادی، سرپرست سابق دفتر امور بیابان برخلاف آنها که ترجیح می‌دهند رشد اراضی بیابانی در کشور را زاییده تخیلات روزنامه‌نگاران بدانند از زایش بیابان‌ها می‌گوید. او توضیح می‌دهد اگر چه بررسی‌ها و نقشه‌برداری‌ها هنوز تمام نشده اما تا اینجای کار مشخص شده که کانون‌های فرسایش بادی از 6.4 میلیون هکتار در سال 75 به 7.6 میلیون هکتار در سال 90 رسیده که در مجموع 97 شهرستان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. رشد یک میلیون و 200 هزار هکتاری کانون‌های فرسایش بادی، آن هم فقط در طول 15 سال کارنامه نگران‌کننده‌ای است . این عدد محصول کم‌کاری و بدکاری روستاییان و عشایر و کشاورزان و دامداران و مرتعداران و معدن‌کاوان و همه برنامه‌ریزان و تصمیم‌گیرانی است که دانسته و ندانسته چشم‌شان را روی شکننده بودن اراضی بسته‌اند و یک میلیون و 200 هزار هکتار کانون بحران را به نقاط بحرانی زیست محیطی کشور اضافه کرده‌اند . ولی بی‌شک رشد فزاینده بیابان و اراضی مرده نیز جلوی اقدامات و تصمیمات مخرب را نخواهد گرفت. در حالی که این روزها دوستداران محیط زیست و مردم آسیب‌دیده از خشک شدن دریاچه ارومیه رخت عزای تولد 100 هزار هکتار بیابان در قلب قطب کشاورزی ایران (شمال غرب) را به تن کرده‌اند خبر می‌رسد که کم‌آبی در استان اصفهان، چشم وزارت نیرو را به سمت بهشت‌آباد و گلاب در استان چهار محال و بختیاری چرخانده تا با اجرای طرح انتقال آب، نیازهای آبی مردم اصفهان را تامین کند ...

.

جام جم آنلاین

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عروسی ایرانی

روستای اروست ( منطقه ی چشمه های باداب سورت )

عکس : فرامرز نصیری

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٥ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حسین مقدم : آنچه در ماناسلو دیدم !

" ... مجدد بالا می رویم ولی این بار هدف ماندن در ارتفاع بود هر کس بار خودش + مقداری بار عمومی را بایستی حمل کند . در این بین بودند نفراتی که از زیر این قانون کلی در رفتند یا بارشان را ندانسته در کوله دیگری گذاشتند شاید هم یادشان رفته بود و کوله شان را با کوله دیگری اشتباه گرفته بودند . در کمپ یک دیدم که بار 2 نفر از کوله یکی دیگر در آمد آخر این همه دو دره بازی انصاف نبود ولی ای کاش تا همین جا بود و شخص یک بار اشتباه می کرد شرح گزاف نمی دهم که چه کسی و چه طور بارش را در کوله دیگران می گذاشت تا به هر قیمتی که بود صعود کند و نام خود را بر سر در قله ثبت کند ... وقتی به کمپ 2 رسیدیم بعد از در آوردن بارها از کوله هایمان خانم کاظمی سریع یکی از کیسه خواب ها را برداشت و به چادرش برد ، واقعا قابل تحمل نبود به همین خاطر به آقای مسعود بیاتمنش اعتراض کردم و گفتم که آیا من شرپای این خانم هستم؟ خجالت نمی کشه با یه کوله 7 کیلویی میاد بالا . ما باید بار این خانم رو بیاریم براش؟ یا تیم رو جدا کنید یا من برمی گردم! ... "

.

متن کامل گزارش حسین مقدم را در لینک زیر بخوانید :

http://akayy.blogfa.com/post-97.aspx

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٥ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فواد رضا پور در مسیر " فتح قله های زندگی "

 تابستان امسال به جز چند برنامه سبک و دو برنامه نیمه سنگین زیاد پا به کوه نشدم ... اما دلیلش شاید چیز دیگری بود ...  قله ها همیشه بر نوک کوه ها واقع نشده اند . کوه نوردان بسیاری را می شناسم که سرسخت ترین کوه ها را زیر پا گذاشته اند اما از فتح قله های کوچک زندگی شان غافلند ... هر چند خود من زندگی در کوهستان را بیش از حد عادی دوست دارم اما دنیای واقعی در جایی غیر از نوک کوه ها واقع شده است . جز با زندگی در میان مردم و با مردم نمی توان به کمال رسید . مانند عارفی که سال ها در کنج غاری به نیایش مشغول است و غافلست که در  آن کنج  فرصتی برای آزمایش خودش ندارد تا خود را بیازماید و سربلند بیرون آید و به خیال خود به کمال رسیده اما هرگز نخواهد توانست حتی خودش را بشناسد چه رسد به خدایش ... بگذریم ...

  امروز یکی از بزرگ ترین روز های زندگیم است ... 

 نوعی تولد دوباره و شروع زندگی مشترک من با دختری که دوستش دارم ... 

امیدوارم از پس  قله های زندگی سربلند بیرون آیم ...

  همیشه قله ها بر نوک کوه ها واقع نشده اند ...

http://www.magma.blogfa.com

 

----------------------------------------------------------------------------

همراه با بهترین و صمیمانه ترین آرزوها برای فواد عزیز و همسر گرامی شان

.

..

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کامنت روز : اشاعه ی دروغ در کوه نوردی ایران را جدی بگیرید!

" دروغ چرا!؟؟  چندی پیش در دنیای مجازی ،خبرهای مربوط به صعود خود و دوستانم را پی گیری می کردم  تا شاید در جایی تبریکی و اظهار لطف و یا محبتی را بی پاسخ نگذاشته باشم  و به همین دلیل به جستجو در اینترنت پرداختم تا اینکه در چندین سایت ، خبری با این عنوان "کوه نورد مازنی قله "خان تنگری " قزاقستان را فتح کرد"  را دیدم .  به متن خبر که دقت کردم دیدم که بله در زمان حضورم در جبهه شمالی خان تنگری فردی مدعی شده که این قله را فتح کرده است .  با توجه به اینکه خود در منطقه حضور داشتم و از نزدیک شاهد این جریان بودم ، این ادعا و دروغ بزرگ را توهینی به خود و شعور افراد حاضر در  بیس کمپ خان تنگری می دانستم بر آن شدم تا پاسخی به ادعا مطرح شده توسط فرد و مسئول هیات کوه نوردی مازندران بدهم ، بدان امید که در آینده بیش ازاین شاهد دروغ های این چنینی  نباشیم و تا از درستی موضوع و ادعایی مطمئن نشده ایم آنرا برای همگان بازگو نکنیم .

اما اصل ماجرا : باید اعتراف کنم  به عنوان شخصی که در زمان حضور این کوه نورد مازندرانی در منطقه حضور داشته و از نزدیک در جریان ماجرا هستم ، از این ادعا حیرت کردم !!!! ایشان به همراه 17 نفر از کوه نوردان شهرستان درود، تبریز، سنندج و... توسط شرکت آذر جوان تبریز و به همراه تیمی 8 نفره از کوه نوردان باشگاه دماوند و گروه تهران در منطقه بودند . از قدیم گفته اند لاف در غربت .... حال ما می بینیم لاف از غربت هم بدان افزوده شده !!!! هرچند در دنیای امروز و عصر ارتباطات و اطلاعات و دهکده جهانی دیگر مانند گذشته نمی توان هم در غربت و هم از غربت لاف زد!!! بیس کمپ شمالی خان تنگری، مکانی با حضور 26 نفر ایرانی در بین حدود 70-80 نفر کوه نورد خارجی دیگر غربت نیست  و نمی بایست در آن لاف زد و یا از آن !! در عجبم که این آقا ادعایی مطرح می کند که 25 نفر ایرانی (بجز شخص ایشان ) بر دروغ بودن آن واقف هستند !!!!! دروغی که  متاسفانه مدتهاست در جامعه ما نهادینه شده !!!

دروغی که از گفتش دیگر شرم نداریم !! دروغی که گوینده اش دیگر دشمن خدا نیست !! دروغی که برای گوینده اش ارج قرب می آورد نه خفت خواری !! دروغی که گوینده اش را بزرگ و بزرگتر می کند و...!!! در گذشته تمامی ترس و هراس افراد دروغگو این بود که روزی دروغ آنان بر ملا شده و رسوا ی عام و خاص شوند ، اما دیگر امروزه وقاحت  و بیشرمی و ... بحدی است که از گفتن آن و بر ملا شدنش ما را باکی نیست! چنین ادعای عجیب و دروغ بزرگی  با حضور 25 شاهد زنده که مطمئن هستم همگی آنها بر این موضوع واقفند بسیار تاسف بار ودردناک است !! بخصوص از زبان شخص "از کوه نوردان باسابقه و فنی استان"  پیشکسوتی که خود باید الگو و نمونه جوان های کوه نورد باشد !! وقتی از کسی که موی در راه کوه نوردی سپید کرده است اینچنین دروغ می شنویم  و خلاف می بینیم از جوان هایمان چه انتظار داریم !؟ چه بر سر اخلاق ،انسانیت، راستی ،درستی  و خلق و خوی  کوه نوردی! که زمانی بدان شهره بودند ، آمده است !؟

زمانی فکر می کردم در دل طبیعت بودن ، سرشت طبیعت و پاکی آن تاثیری بر روی کوه نورد خواهد داشت و او را صیقل داده و پاک و زلال می سازد اما چه تصور بیهوده ای که سرشت انسان ها در دستان خود فریب، آنهاست!! زمانی کوه نوردی را تنها ورزش پاک و بدور از آلودگی های سیاست ، پول ، جاه و مقام ، خود پرستی و دروغ و ،،، می دانستم اما چه تصور باطلی !!! وقتی که مسئولی آگاهانه و یا ناآگاهانه چنین ادعایی را بدون سند و مدرک مطرح می کند  از دیگر افراد غیر مسئول چه انتظاری می توان داشت!؟ آخر به استناد چه دلیل و  مدرکی رئیس هیات کوه نوردی مازندران چنین ادعایی را می پذیرد و آنرا مطرح می کند ؟  سوال من از ایشان این است که  تا چه حد در این موضوع تحقیق کرده و سند از آقای قبادی خواسته اند!؟ آیا عکس یا فیلم ایشان را بر فراز قله دیده اند؟ آیا گواهی صعود و یا certificate که از طرف دستگاه و مقام مسئول در قزاقستان  جهت افراد صعود کننده صادر می شود را خود به چشم دیده اند !؟

اصلا ایشان در چه تاریخی به قله صعود کرده اند که ما از آن بی خبریم!؟ و ده ها سوال دیگر،  و اگر همه این مدارک را دیده اند و یا جناب قبادی نیز آن را در دست دارند بهتر است که همانطور که با خبرگزاری ها مصاحبه کرده اند آنرا برای همگان منتشر کنند و لااقل بر روی سایت هیات کوه نوردی استان مازندران قرار دهند تا شاید دروغ من ثابت شود!!!از اینکه قله خان تنگری در قرقیزستان نیست ( به استناد نقشه های معتبر جهانی)  و در قزاقستان است! و صعود جبهه شمالی از خاک قزاقستان انجام می شود و نه قرقیزستان ! می گذرم  که بی اطلاعی این مقام مسئول را نشان می دهد و یا شاید هم صعود کننده گرامی ! قله را از قرقیزستان صعود کرده باشند و من بی خبرم !!!من در این جا  نخواستم تا دلایل این مصیبتی را که جامعه کوه نوردی ما را دچار کرده  و آلوده ساخته است را ریشه یابی کنم که خود نیاز به تحقیق و زمان بسیار دارد اما مطمئن هستم که اگر فدراسیون کوه نوردی  بر ادعاهای افرادی که قلل مرتفع را صعود می کنند توجه نشان میداد و بدون سند و مدرک به کسی حکم قهرمانی نمی داد و یا بدون دلیل از دادن حکم به  کسانی که واقعا صعود موفقی داشته اند خوداری نمی کرد! کار ما امروزه به اینجا نمی رسید که فردی ادعایی را مطرح کند و با حمایت و تشویق و تبریک مقام مسئول کوه نوردی کشور روبرو شود و اگر همه چیز در گرو صحت صعود به استناد دلیل و مدرک  و اثبات آن بود امروزه این اتفاق  رقت بار در مملکت ما رخ نمی داد!! بی صبرانه منتظر واکنش مقام های مسئول و فرد صعود کننده هستم .

.
باشد که پندار ، گفتار و کردارمان همه نیک باشد.
لینک ها:
http://www.mehrnews.com/FA/newsdetail.aspx?NewsID=1386370
http://mazandaran.irib.ir
http://irna.ir/NewsShow.aspx?NID=30524834

.
نویسنده : شاید یک کوه نورد

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

                                                                                                                                                       خبرگزاری رویترز

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سد م مد : گزارشی از صعود به قله گرکش

" پای صعود : ده کیلومتری شهر میمه از شهرهای اصفهان(نود کیلومتری شمال اصفهان) به سمت جوشقان قالی(بیست و پنج کیلومتری شمالشرق میمه) میرویم.از  جوشقان قالی به سمت قهرود که حرکت کنید نرسیده به قهرود حدود صد متر بعد از کامو در سمت چپ جاده تابلوی کارخانه "یک و یک" را میبینید.حدود بیست متر بعد از کارخانه در همان سمت(سمت چپ جاده ای که به سمت قهرود می روید) جاده ای خاکی دیده میشود که با سواری پراید در ایامی به جز بارندگی های سنگین قابل تردد است.با سرعت معقول در این جاده خاکی حدود شش دقیقه بعد از شروع جاده خاکی دو اتاقک گلی در سمت چپ جاده خاکی دیده میشود که مکان مناسبی برای پارک کردن خودروی شماست.حدود چند صد متر دیگر پای پیاده جاده خاکی را بگذرانید و در دره سمت راست خود به سمت قله گرکش بروید ... "

متن کامل گزارش محمدرضا را در وبلاگ سد م مد بخوانید :

http://sedma-med.blogfa.com

.

-----------------------------------

پی نوشت :

 سد م مد  پست دیگری را نیز به عکس های این برنامه اختصاص داده و در توضیح آن نوشته است : " تازه این عکس ها را با ... که  مقایسه کنید خواهید دید چقدر سوتی و سوتکی و غیره در آنها هست . پس لطفن شرمنده نکنید و از فکر نقد حرفه ای عکس یا ایراد گرفتن بیرون بیایید ... " ممکن است حق با سد م مد باشد اما فکر می کنم " ساده گی " تعدادی از عکس های " مه آلود " او می تواند حس خوب و صمیمانه ای را به بیننده منتقل کند .

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بحران بی خردی و سوءمدیریت در باشگاه دماوند ؟!

مدیر عامل و هیئت مدیره محترم باشگاه دماوند

بدینوسیله اینجانب کیومرث کاویانی زاده استعفای خود را از عضویت در باشگاه دماوند که دیگر برایم افتخار نیست و به نشانه ی اعتراض به بی خردی و سوءمدیریت اعلام می دارم . متاسفم که در این مدت 20 ساله گذشته عمر خود در باشگاه به اندازه ی توانم سعی در زنده ماندن مان کردم .

کیومرث کاویانی زاده _ دوشنبه21/6/90.

 

منبع خبر : صفحه ی فیس بوک باشگاه دماوند 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سفر به جاده‌ای خیال‌انگیز

حتما اسمش را تاکنون چندین بار شنیده‌اید، جاده اسالم به خلخال را می‌گویم ؛  همانی که اغلب اوقات بسته است ، یعنی تا کمی باران می‌آید، بسته می‌شود . اما اگر بدانید با ورود به این مسیر ، به چه بهشتی وارد می‌شوید ، یک لحظه هم درنگ نمی‌کنید و راهی برای رسیدن و رها کردن جسم و روح خسته‌تان در آن خواهید یافت ؛ جاده‌ای که به جرات می‌توان گفت یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین جاده‌های جنگلی در ایران و حتی شاید سراسر دنیا باشد .  دلیل این ادعا هم این است که اسالم تنها یک جاده جنگلی نیست، بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است؛ تصویری از زیباترین جاذبه‌های طبیعی که کنار هم چیده شده‌اند تا بی‌هیچ سابقه و ذوق ادبی، شاعرتان ‌کند.  اگر تنها و تنها به این فکر کنید که جاده‌ای با دو دیواره سبز مخملی انبوه را در کوهستان بالا و بالا می‌روید، آنقدر که کم‌کم در مه گم می‌شوید، شاید بتوانید تنها گوشه‌ای از آنچه در انتظارتان است، تجسم و تصور کنید.  جاده اسالم به خلخال یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران است که معمولا مردم کمتر از آن اطلاع دارند؛ جاده‌ای با یک مسیر پیچ در پیچ که از سه‌راهی اسالم شروع شده و اسالم و خلخال را با فاصله‌ای 70 کیلومتری در دو استان اردبیل و گیلان به هم متصل می‌کند.  دامنه‌های سرسبز و گله‌های سفید گوسفندی که در دوردست‌ها حرکت می‌کنند؛ چشم‌انداز ییلاق و کلبه‌های چوبی روستاییان و مهی که دره‌ها را سفیدپوش می‌کند و گاهی حتی تا روی جاده می‌آید و درختان بلند و انبوه که سایه‌شان جاده کوهستانی را گاهی تاریک می‌کند، بخشی از زیبایی‌های این جاده رویایی است .  ماه‌های اردیبهشت و خرداد این جاده حتی شما را شاعر می‌کند چرا که پوشیده از گل‌های زیبای شقایق است که در فضای مه‌آلود جلوه دیگری دارد .  برای رفتن به این جاده خیال‌انگیز، می‌توانید از راه مالرو که تنها مورد استفاده اهالی چند روستا و کوه نوردان و طبیعت‌گردان است استفاده کنید. البته مسیر آسفالت اسالم به خلخال هم بی‌نظیر است ؛ جاده‌ای با شیب تند و پر از گردنه که اطراف آن پر است از درختان تنومند جنگلی و بوی رطوبت و طبیعتی هزار رنگ ...

.

فاطمه مراد زاده _ جام جم

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ده سال گذشت ...

یاد و خاطره ی قربانیان حادثه ی یازده سپتامبر گرامی باد

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ با اشاعه ی "دروغ" در کوه نوردی ایران مبارزه کنیم !

 

"بعد از صعود تیم 8 نفره ما در مردادماه سال جاری به قله خانتنگری و هنگام بازگشت به کمپ اصلی تعدادی از همنوردان مان را در کمپ 1 قله مشاهده کردم که بعد از تلاش تا ارتفاع 6000 متری(قله چاپایف) منتظر هوای مساعد جهت تلاش نهائی شان بودند در حالیکه براساس اطلاعات هواشناسی و در پیش بودن جبهه هوائی نامناسب شانس زیادی برای صعود قله نداشته و بدین خاطر تعدای از آنها وضعیت روحی نامناسب و نگران کننده ای داشتند. در بین این کوه نوردان 4 نفر از ادامه صعود منصرف شده و بعد از ما عازم کمپ اصلی شده و بهمراه ما از کمپ اصلی نیز بازگشته و به ایران بازگشتند .

پس از بازگشت به ایران و در هنگام جستجو در اینترنت با کمال تعجب با خبر صعود یکی از این 4 نفر از زبان رئیس هیات کوه نوردی استان مازندران مواجه شدم این مسئول محترم با یکی از خبرگزاری های رسمی مصاحبه کرده و صعود قله خانتنگری را به هم استانی قهرمان  شان تبریک گفته بودند . البته این احتمال وجود دارد که این ادعا از جانب کوه نورد مزبور نبوده باشد و مسئول محترم اهداف خاص خودش را از این مصاحبه داشته باشد ولی بهر حال سکوت ایشان در برابر این خبر نیز به منزله تائید آن است.

درحالیکه در عرصه کوه نوردی پیشرفت جدی ای نداشته و حتی عقب گرد نیز داشته ایم اما با کمال تاسف به نظر می رسد در دروغ گوئی پیشرفت چشمگیری داشته ایم چرا که اگر در گذشته از 100 یا 200 متری قله بازمی گشتیم و ادعای صعود می کردیم حالا این عدد را به رکورد حدود 1000 متری رسانده ایم. تا 6000 متر صعود کرده و ادعا می کنیم که قله 7010 متری را صعود کرده ایم ... "

.

از وبلاگ مهدی فرهادی : http://piaro.blogfa.com

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دهقان : هدفم به شکلی غیرمنتظره به من انرژی داد

'کوه نوردی پیش از اینکه ورزشی جسمی باشد ورزشی روحی است' این جمله ای بود که روز گذشته حمید دهقان فاتح اورست در همایش کانون کوه نوردان کردستان حین گزارش صعود خود به قله اورست بارها بر روی آن تاکید کرد . حمید دهقان انگیزه، شرایط روحی و روانی و وجود انرژی مثبت در خود را عامل صعود موفقیت آمیز خود دانست. وی با اشاره اینکه روز صعود به اورست عکس هایی از کودکان سرطانی مرکز حمایت و عکسی از محمد اوراز را در کوله پشتی خود به همراه داشت این دو امانت را انرژی مثبتی دانست که با وجود شرایط سخت موجود او را به قله رساندند .  وی به خراب بودن ماسک خود در این صعود اشاره کرد و گفت: زمانی که در یکی از کمپ ها کاملا تخلیه انرژی شده بودم و از گروه عقب افتاده بودم هدفم به شکلی غیرمنتظره به من انرژی داد که به خود را به گروه برسانم و یکی از اولین افرادی باشم که به قله صعود کنم.  دهقان به رسالت خود به عنوان یک ایرانی اشاره کرد و گفت: با یاد کردن از اوراز و کودکان سرطانی خواستم بخشی از این وظیفه و دین خود را ادا کنم .  وی کوه را محل مقدسی دانست که اولیا و پیامبران در آن حضور داشته اند و افزود : کوه پناهگاه آزادی خواهان و مامن عشاق بوده است.  وی با اشاره به هزینه هنگفت مبارزه با اعتیاد و درمان بیماری ها گفت : با سرمایه گذاری بر روی گسترش ورزش کوه نوردی و به وسیله تاثیرات روحی و جسمی آن می توان در بسیاری از هزینه هایی که برای رفع این مشکلات می شود صرفه جویی کرد. وی افزود: کوه نوردی با افزایش روحیه فرد و دادن قدرت اراده بالا به وی نه تنها می تواند موفقیت های علمی و تحصیلی جوانان را افزایش دهد بلکه راهی برای جلوگیری از افتادن آنها در دام انواع رذیلات اخلاقی و اعتیاد است . زمانی که حمید دهقان صحبت می کرد و فیلم صعود وی پخش شد بسیاری از حاضرین با دقت به آن توجه می کردند ، کسی از جای خود تکان نمی خورد ، رفت و آمدها قطع شده بود و اشک از صورت برخی از آنها جاری شد بویژه وقتی که عکسهای کودکان سرطانی در دستان حمید دهقان برفراز قله اورست را دیدند ...

ایرنا

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ ; شنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گزارش تصویری از دریاچه ی ارومیه

دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران و در منطقهٔ آذربایجان واقع شده‌است . آب دریاچه ارومیه به پایین‌ترین حد خود در 100 سال گذشته رسیده است و پیش بینی می شود 60 درصد دریاچه ارومیه تا پاییز خشک ‌شود .

منبع : جام جم آنلاین

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٠ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حادثه ی علم کوه : باز هم پنهان کاری؟! باز هم دروغ ؟!

_ انتشار اولین خبرهای مربوط به کشته شدن علی رضا امانی در منطقه ی علم کوه ، توسط دو خبرگزاری رسمی ایسنا و مهر صورت می گیرد و در باره ی علت حادثه نیز چنین توضیح داده می شود : " ... گروهی از ورزشکاران کوه نورد مشهدی به سرپرستی حسین امانی ... به دلیل مشکل به وجود آمده برای حسین امانی که از ناحیه کمر دچار گرفتگی و درد شده بود، هدایت تیم مذکور به رسول نقوی ، کوه نورد ملی که یکی از با تجربه‌ترین راهنمایان منطقه علم کوه است سپرده شد ... در پی اخبار دریافتی از سرپرست تیم حادثه دیده در منطقه علم کوه ... حادثه از این قرار است که با رها شدن دو قطعه سنگ بزرگ از بالای مسیر صعود، افراد تیم مجبور به فرار از سر راه ریزش سنگ‌ها شدند، ولی در آخرین لحظه طی تغییر مسیر ناگهانی، یکی از سنگ‌ها به طرف 3 نفر از کوه نوردان منحرف شد و ... ایسنا "  .

 

_ بعد از انعکاس خبر حادثه در وبلاگ کوه نوردان کلاردشت ، که گویا از نزدیک و به صورتی کامل در جریان حادثه ریزش سنگ و مرگ کوه نورد مشهدی بوده اند ، در بخش نظرات خواننده گان پرسشی از مدیران وبلاگ مطرح می شود : " لطفا می شود بیشتر توضیح دهید... علت ریزش سنگ ، حرکت نفر در بالا دست بوده یا ریزش خودبخودی و طبیعی سنگ ... که احتمالش خیلی ضعیف است؟ " و پاسخ مسئول وبلاگ که : " علت ریزش سنگ از بالا خودبخود و طبیعی بوده است " . در متن اصلی خبر این وبلاگ نیز اصلاحی صورت گرفته و بر ریزش خودبخود سنگ از بالا تاکید می گردد !

 

_ اما روز یک شنبه 13 شهریور، سایت کوه نیوز به نقل از یک شاهد عینی در باره ی حادثه علم کوه می نویسد : "  متاسفانه حقیقت آن طوری که بوده ، منعکس نشد، بنده همراه با یک گروه کوه نوردی در منطقه حاضر بودیم. دو تیم حدود ۱۵ نفره از مشهد به منطقه آمده بود. متاسفانه نفرات تیم های حاضر آمادگی و تجربه کافی را برای این برنامه نداشتند و از ظاهر آنها پیدا بود که تازه کار هستند. برای همین آقای رسول نقوی سرپرست یکی از این تیم ها مجبور شد به همین علت از صعود قله علم کوه صرف نظر کند. در رابطه با حادثه نیز، متاسفانه بی نظمی در صف تیم ، باعث ریزش سنگ و درنتیجه انحراف و برخورد آن با کوه نورد مشهدی شد" .

 

_ بار دیگر در کوه نوردی ایران حادثه ای رخ داده  و یکی از کوه نوردان کشورمان جان خود را از دست داده است . علت چه بوده است ؟ ریزش غیرمنتظره و غافلگیرکننده سنگ ها و در نتیجه حادثه ای که می توان آن را طبیعی و اجتناب ناپذیر دانست یا حرکت پراکنده و نامنظم یک نفر یا تعدادی از اعضای گروه در بالادست و ریزش سنگ برای افراد پایین دست و در نتیجه حادثه ای ناشی از خطاهای انسانی و آنچه " ضعف سرپرست در ایجاد و حفظ انضباط تیمی و کنترل حرکت اعضا در دامنه های پرخطر " نامیده می شود ؟ کدام یک ؟!

 

_ چه نهاد و تشکیلاتی در کشور ما باید برای روشن شدن حقیقت حوادثی از این دست ، در خود احساس مسئولیت کند ؟ چرا فدراسیون کوه نوردی به عنوان نهاد اصلی و متولی دولتی این ورزش به طور کامل سکوت کرده است ؟ اگر مرگ یک کوه نورد و چرائی آن به فدراسیون کوه نوردی ربطی ندارد از چه نهاد و تشکیلاتی باید انتظار و توقع پاسخ و تلاش برای دست یابی به حقیقت ماجرا را داشت ؟

 

_ اردیبهشت امسال ، یکی از کوه نوردان مستقل کشورمان ( عیسی میرشکاری ) در ارتفاعات هیمالیا جان خود را از دست می دهد و مسئولان فدراسیون کوه نوردی با سرعت عملی حیرت انگیز و بی نظیر در کل تاریخ کوه نوردی ایران ، با صدور اطلاعیه ای از احضار شاهدانی که هنوز پای شان به ایران نرسیده بود خبر می دهند و از نگرانی خود بابت بازتاب منفی حوادث کوه در جامعه سخن می گویند !! در آن زمان برای مسئولان فدراسیون کشورمان نوشتیم : " آیا نوک پیکان دغدغه و نگرانی های فدراسیون در باره ی  جنبه های هشداری و ایجابی حوادث کوه ، فقط کوه نوردان مستقل و آزاد را نشانه می رود و به حوادثی مانند مرگ دکتر تیم خودشان در تیلیچوپیک کوچک ترین ارتباطی ندارد ؟!...  آیا می توانیم نگرانی و دغدغه ی فدراسیون در باره ی بازتاب منفی حوادث کوه در جامعه  را  واقعی و جدی بدانیم ؟ ...  آیا حوادث کوه هم در تفکر آقایان به خودی و غیر خودی تقسیم می شود و حوادث مربوط به خودی ها (!!) لاجرم از هرگونه بازتاب منفی در جامعه مبرا است ؟! و دیگر به گزارش رسمی و عمومی و آن اطلاع رسانی شفاف و صادقانه برای جامعه نیازی ندارد ؟! ...فدراسیون کوه نوردی کشورمان برای جلب اعتماد افکار عمومی باید هرگونه فراخواندن و احضار افراد و کاهش بازتاب های منفی حوادث کوه از طریق توجه و اطلاع رسانی جنبه های هشداری و ایجابی را از خود آغاز کند ! "  .

 

_ و اکنون نیز در مقابل حادثه ی علم کوه و مرگ یکی دیگر از کوه نوردان کشورمان قرار گرفته ایم و ... مانند همیشه : تناقض اخبار و روایت ها !!   آیا و برای یکبار دیگر ، باید علت سکوت و انفعال فدراسیون کوه نوردی کشورمان در قبال این حادثه  و عدم احضار مسئولان برنامه را " نزدیکی آنان به حلقه ی قدرت " بدانیم ؟! 

 

_ فدراسیون کوه نوردی ایران وظیفه دارد با صدور اطلاعیه ای ، دغدغه و نگرانی و احساس مسئولیت خود در مقابل این گونه حوادث را به افکار عمومی نشان دهد . فدراسیون کوه نوردی وظیفه دارد بار دیگر با صدور اطلاعیه ای نسبت به بازتاب منفی این گونه حوادث در جامعه واکنش نشان دهد و به صورتی آشکار و علنی از احضار حسین امانی و رسول نقوی به فدراسیون سخن بگوید !

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ لیلی رهنما : نقدی بر فریدیان و زارا امجدیان فمینیست نما !!

خانم لیلی رهنما با ارائه ی توضیحی کوتاه اما کاملا گویا و در احترام به احساسات و خواست مخاطب اصلی نوشته اش ، پست لیلای مظلوم را در وبلاگ مکث حذف نمودند :

" این پست حذف می گردد:  چرا که هدف از نوشتار آن ویران کردن احساسات مخاطب نیست ... لیلی رهنما "

××××××××××××××××××××××××××

.

" سرکار خانم امجدیان :
یاغی کاربرد مناسبی برای تعریف درباب یک زن ! در این جامعه ندارد : چنانچه فرض کنیم جناب آقای فریدیان این موضوع را نمی داند !!! از شما به عنوان شخصی که افکار ایشان را در این نوشته منعکس کرده انتظار می رود آن را به نحوی بیان کنید که وجهه ی یک زن در این کلمه آسیب نبیند !

سرکار خانم امجدیان :
چنانچه دختری پس از خواندن متن شما تصمیم بگیرد : یاغی! باشد (فرض می کنیم به همان سبکی که یاغی را در لابلای این مصاحبه تعریف کردید) و چنانچه این فرد به اندازه لیلا نتواند خرد را ضمیمه ی این یاغی گری نماید، و چنانچه هزاران شرایط دیگر را که آنقدر واضح است که نیازی به درج آن دراین مقال ندارم بر آن اضافه کند : آیا شما و امثال شما که داعیه نوشتن در باب افتخارات زنان را دارید می توانید پاسخگوی فاجعه ی احتمالی ایجاد شده  درباب لیلاهای یاغی باشید؟ آیا فکر نمی کنید که ممکن است بسیاری از نسل جوان ما همین طرز بیان نسنجیده را الگو سازی کرده و بخشی از زندگی خود را بابتش تباه سازند؟ ... "

.

متن کامل نوشته ی لیلی رهنما را در وبلاگ مکث بخوانید :

http://www.maakss.blogfa.com

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ 50 سانتی متر برف در کلاردشت

بارش شدید برف به میزان 50 سانتی متر چهره کلاردشت را زمستانی کرد .  به گزارش مهر، بارش برف سنگین با حجم 50 سانتی متر در منطقه گردشگر پذیر کلاردشت طی 50 سال اخیر بی سابقه بوده است .

 علی فرضی، رئیس پایگاه کوه نوردی کلاردشت از ورود یک تیم شش نفره از کوه نوردان آلمانی به منطقه خبر داد و گفت : این گروه به دلیل بدی آب و هوا و بارش شدید برف قادر به صعود نیستند. وی، بارش برف تا ارتفاع دو هزار و 300 متری و بارش شدید باران طولانی در این فصل را کم سابقه اعلام کرد . از سویی بارش شدید باران در چند روز گذشته و حفاری اداره گاز، کلاردشت را به صحرایی از گل و لای مبدل کرده به گونه‌ای که مردم محبور به عبور و مرور در خیابان ها با چکمه هستند ...

خبرگزاری مهر

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ زارا امجدیان توضیح داد ، زارا امجدیان توضیح نداد !!

برای حذف قسمت هائی از مصاحبه ی کاظم فریدیان در سایت تا قانون خانواده برابر ، زارا امجدیان در بخش نظرات خواننده گان چنین توضیح داده است :

جناب آقای نصیری
سلام
من نه شما را دیده ام و نه می شناسم به همین دلیل نمی توانم هیچ قضاوتی در مورد مطلبی که نوشته اید بکنم . اما فکر می کنم این مطلب نمی تواند با هیچ حسن نیتی نوشته شده باشد . آن چند خط به این دلیل حذف شد که در ساختار این مصاحبه نمی گنجید .  من در حال انجام مجموعه مصاحبه هایی در مورد خانم لیلا اسفندیاری هستم که زندگی شخصی لیلا بخشی از آن خواهد بود و این چند خط مربوط به آن مصاحبه ها بود که حتمن منتشر خواهد شد . من به عنوان یک فمنیست از زندگی لیلا دفاع می کنم و هیچ دلیلی محافظه کارانه ای برای حذف این چند خط نمی بینم . زارا امجدیان

.

اما زارا امجدیان توضیح نداده است که : " در ساختار این مصاحبه نمی گنجید " دارای چه معنا و مفهومی می باشد ؟ و اگر واقعا این گونه بوده است پس دلیل انتشار اولیه ی آن چیست ؟ اشتباه کرده اند ؟! سهل انگاری داشته اند ؟! بی توجه بوده اند ؟! زارا امجدیان توضیح نداده است که چرا او و دوستانش جرات و شهامت اعتراف به اشتباه و عذرخواهی از خواننده گان سایت خود را ندارند ... و اساسا یک پرسش اجتناب ناپذیر : چرا نزد برخی از روشن فکران (!) جامعه ی ما ، یک اعتراف ساده به اشتباه و یک عذرخواهی ساده تر از مخاطبان ، امری ناممکن و غیر قابل تصور تلقی می شود ؟!

برای زارا امجدیان نوشتیم : عملکرد او به عنوان یک فمینیست ... عنوانی که خودش استفاده کرده است ... در حذف بدون توضیح قسمت هائی از مصاحبه ی کاظم فریدیان ، خجالت آور بوده است !

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ جزئیات چگونگی کشته شدن کوه نورد مشهدی در ارتفاعات علم کوه

                                                                         گرده آلمان ها _ شانه کوه _ قله تخت سلیمان

علیرضا امانی، برادر رئیس هیات کوه نوردی خراسان رضوی در یک برنامه کوه نوردی در مسیر قله تخت سلیمان در منطقه علم کوه جان باخت.

 سایت هیات کوه نوردی استان خراسان رضوی درباره این حادثه عنوان کرده است: در پی اخبار دریافتی از سرپرست تیم حادثه دیده در منطقه علم کوه، گروهی از ورزشکاران کوه نورد مشهدی به سرپرستی حسین امانی ، رییس هیات کوه نوردی استان خراسان رضوی که همزمان با روز عید سعید فطر جهت صعود به قله علم کوه وارد منطقه شده بودند، با توجه به بارندگی‌های چند روز قبل در منطقه و تشخیص سرپرست تیم، مسیر صعود خود را از قله علم کوه به قله تخت سلیمان که از شرایط ساده‌تری جهت صعود برخوردار است، تغییر دادند. همچنین به دلیل مشکل به وجود آمده برای حسین امانی که از ناحیه کمر دچار گرفتگی و درد شده بود، هدایت تیم مذکور به رسول نقوی، کوه نورد ملی که یکی از با تجربه‌ترین راهنمایان منطقه علم کوه است سپرده شد و نهایتا در روز صعود، این تیم پس از 5 ساعت تلاش در ارتفاع 4600 متری و در حالی که فاصله کمی با قله داشت، دچار حادثه گردید.

 حادثه از این قرار است که با رها شدن دو قطعه سنگ بزرگ از بالای مسیر صعود، افراد تیم مجبور به فرار از سر راه ریزش سنگ‌ها شدند، ولی در آخرین لحظه طی تغییر مسیر ناگهانی، یکی از سنگ‌ها به طرف 3 نفر از کوه نوردان منحرف شد و در اولین برخورد ، یکی از اعضا به نام علیرضا امانی دچار آسیب جدی و شدید شد و سپس برخورد قطعات کوچکتر سنگ منجر به آسیب دیدگی اسدالله حبیبی نیکجو از ناحیه پهلو و علی رمضانی از ناحیه پا شد.

 بلافاصله موضوع حادثه طی تماس رادیویی به قرارگاه رودبارک و سرپرست تیم، حسین امانی اطلاع داده شد، ضمن اینکه پزشک همراه تیم با انجام کمک‌های اولیه و پانسمان جراحات مصدومین از ادامه خونریزی و وخیم‌تر شدن حال مجروحان جلوگیری کرد، ولی متاسفانه نفر اول، علیرضا امانی که در اثر برخورد مستقیم سنگ دچار آسیب شدید شده بود در لحظات اولیه جان به جان آفرین تسلیم کرد.

بالاخره بعد از گذشت 3 ساعت از وقوع حادثه و با پیگیری‌های سرپرست تیم طی تماس تلفنی با فدراسیون کوه نوردی و با هماهنگی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی و پشتیبانی جمعیت هلال احمر استان مازندران، شهرستان چالوس و سازمان امداد و نجات کشور، با پرواز یک دستگاه بالگرد جسد جان باخته حادثه و دو مصدوم به بیمارستان چالوس منتقل شد که مصدومان پس از درمان اولیه و بهبودی نسبی صبح امروز(جمعه) توسط بالگرد به تهران اعزام شدند . جسد مرحوم علیرضا امانی بعد از پشت سر گذاشتن مراحل قانونی و طی مراحل اداری به مشهد منتقل خواهد شد.

ایسنا

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۱ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مصاحبه ی فریدیان در باره ی لیلا اسفندیاری

 

"گفت و گوی زارا امجدیان با مژگان خسروی و کاظم فریدیان " عنوان مطلبی بود که روز 7 شهریور در سایت تا قانون خانواده برابر منتشر شد اما بعد از گذشت چند روز و در کمال حیرت و شگفتی ، بخش هایی از صحبت های فریدیان در باره ی زندگی مشترک اش با لیلا اسفندیاری از سوی مدیران این سایت به اصطلاح روشنفکری و مثلا مدافع آزادی و فمینیسم (!) و ... مشمول حذف و اصلاح شد . کاظم فریدیان در این مصاحبه می گوید :

" شاید فرهنگ ما نپذیرد ولی ما دوستانی بودیم که مثل زن و شوهر بودیم و با هم زندگی می کردیم . طی یک سری مراحلی تا آستانه ازدواج هم پیش رفتیم اما متاسفانه لیلا یک زن به شدت بی قرار بود و همین بی قراری هایش رابطه را تخریب می کرد و همین باعث جدایی مان شد ، هر چند که بعد از جدایی هم دوستان خوبی برای همدیگر بودیم و هرگز برای هم دشمنی نکردیم . ولی به جایی رسیدیم که دیگر نمی توانستیم زندگی مشترکی با هم داشته باشیم ؛ بعد از ۶ سال که با هم بودیم از هم جدا شدیم ... "

در حالی که متن کامل این مصاحبه هنوز در سایت های دیگر قابل دسترسی است ، مدیران سایت " تا قانون خانواده برابر" باید در باره ی حذف آشکار خود توضیح دهند !

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۱ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طنزکوه : استعفا نامه !!

عکس از وبلاگ احسان بشیرگنجی ( برج سینا )

.

متن استعفای فرشید داوودی از وبلاگ نویسی !

برادر نصیری دامت توفیقاته و اعلی الله مقامه فی وبلاگ کلاغه و ریاست محترم وبلاگ کلاغ ها و شهرستان های تابعه و سایر اقوام دوستان و آشنایان! و یکه تاز عرصه ی وبلاگ نویسی و...آخ خسته شدیم اما بعد

راسیتش ما مانده بودیم که استعفای وبلاگ نویسمان را این وسط به کی تقدیم کنیم! که همچین دوزار بیرزد و اصلا تحویلمان بگیرد و اصلا برایش مهم باشد ولی از آنجاییکه شما را یگانه اسوه و اسطوره ی! عرصه دنیای وبلاگ نویسی و یگانه کلاغ مرد! وبلاگ نویسی دانستیم بنابراین متن این استعفا را به شما تقدیم کرده ! باشد که در ظل توجهات حضرت بقیه الله اعظم ارواحناه لمقدمه ترابه ! استعفای مارا قبول کرده تا از این دنیای منحوس وبلاگ نویسی به اعماق غار پراو پناه ببریم انشالله تعالی والفرجه الشریف .

متن استعفا

به نام خدا

اینجانب فرشید داوودی فاتح  چهارده  قله ی بالای هشت هزار متری با فتو شاپ ! و بیست و پنج بار و نصفی ! صعود فری سلو زمستانه به دیواره علم کوه شمالی، جنوبی، پشتک وارویی در خواب و همچنین سرپرست یک تیم پانصد نفره در صعود به یک قله ی بالای پانزده هزار متر و سه گزی!!! بصورت توهمی و صعودهای خرد و ریزی که نام بردن از آن مایه ی خجالت و سر شکستگی است اما جهت تنویر افکار عمومی عرض می کنیم مثل شصت هفتاد تا صعود دماوند روزانه و شبانه و یک روزه، دو روزه با اکسیژن، بی اکسیژن و صعود قللی که کی 2 خنده دار ترینش است و کاملا دم دستی است طوری که ما هر وقت می خواستیم آب بخوریم آنجا می رفتیم  و همینطور صعود وارونه ی نانگاپاربات با مخلفات مثل ماست،سالاد و خیار شور و یک مراسم آبگوشت خوری روی آناپورنا ! در اعتراض به نادیده گرفتن افاضات ما و مجنون ندانستن ما و در اعتراض به عدم تحویل ما بخاطر فیلم وبلاگ  "فرشید بی لیلی" و اینکه هی عکس و فیلم های مرا تو وبلاگ ها نشان نمی دهند و هی از ما تعریف نمی کنند بنابراین کارت صد آفرین هزارو سیصد آفرین پسر خوب و نازنین که شما آقای نصیری به من در انجمن دادید پس داده و استعفای خودم را تقدیم می کنم خدا الهی ازت نگذره مرد خرجی هم که نمی دی خب با چه دل خوشی باشم آخه بله استعفای خودم را تقدیم وبلاگ کلاغ ها و کلاغ مدیره محترم می کنم . و مدیون هفت جد و آبادم هستی که استعفانامه مارا تو وبلاگت نچسبانی .

والسلام علی من التبع الهدی

به امید پیروزی و سربلندی ایران و ایرانی و وبلاگ کلاغ ها

فرشید داوودی _ ۷شهریور

 .

http://www.tanzkuh.blogfa.com

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انتقال آب از ارس به‌ ارومیه خیانت ‌است

دکتر پرویز کردوانی پدرعلم کویرشناسی ایران با بیان اینکه تنها راهکار همیشگی و دائمی نجات دریاچه ارومیه انتقال آب از یکی از سرشاخه های رودخانه زاب کوچک است گفت : انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه باعث کمبود منابع آب در این منطقه می شود که خیانتی بزرگ است.  پرویز کردوانی با اشاره به نیاز دشت مغان به آب رودخانه ارس گفت: دشت مغان یکی از مناطق استثنایی ایران در تولید بهترین محصولات کشاورزی و زراعی است و انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه باعث کمبود منابع آب در این منطقه می شود که خیانتی بزرگ است .

خبرگزاری مهر

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حکایت برف های تابستانی !!

طالقان :

بارش برف و سرما در آخرین ماه فصل تابستان ، در شهرستان طالقان استان البرز ، ساکنان این شهرستان را غافلگیر کرد . با تغییر ناگهانی وضعیت آب و هوا و کاهش شدید دما ، بارش برف پیش از ظهر روز دوشنبه ارتفاعات طالقان را سفید پوش کرد . کاهش دما سبب شد تا مردم طالقان به لباس های گرم و روشن کردن وسایل گرما زا روی آورند . بنابراین گزارش ،بارش باران از شب گذشته در مناطق کوهپایه ای شهرستان طالقان آغاز شده و اکنون نیز ادامه دارد .

.

تنکابن :

رییس شورای بخش مرکزی خرم آباد تنکابن از تداوم بارش برف از شبانگاه یکشنبه در منطقه کوهستانی سه هزار تنکابن واقع در غرب مازندران خبر داد . 'شمس الدین امانپور' روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : بارش برف در ارتفاعات و برخی از روستاهای منطقه سه هزار تنکابن در اواخر ماه تابستان، اهالی و دامداران را غافلگیر کرده است. وی گفت : بر اثر بارش برف اکنون دامداران این منطقه کوهستانی در حال جا به جایی دام هایشان به مناطق امن و پایین دست هستند.  رییس شورای بخش مرکز خرم آباد به شدت بارش تگرگ در این منطقه اشاره کرد و گفت : بر اثر بارش تگرگ روز گذشته 20 راس دام اهالی در مسیر انتقال آنها به دامسرا تلف شدند. امانپور همچنین به بالا آمدن آب رودخانه سه هزار به علت بارش باران دو روز اخیر اشاره و اضافه کرد : شدت و حجم آب این رودخانه آنقدر زیاد بود که به مزارع و دکل برق و تلفن و شبکه آبرسانی حاشیه رودخانه خسارت وارد شده است.
بارش باران در منطقه سه هزار تنکابن همچنان ادامه دارد .

.

محور شمشک _ دیزین :

مدیرکل راه و ترابری استان البرز اعلام کرد: بارش برف در محور دیزین - شمشک درمحدوده این استان به 20 سانتی متر رسید . 'سیدعلی رضوی ' روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بارش برف که از بامداد امروز در ارتفاعات البرز جنوبی آغاز شده، تردد ها را در مسیر دیزین - شمشک با مشکل مواجه کرد .  وی ادامه داد : با تلاش ماموران راهداری این مسیر از برف پاکسازی شده است . وی اظهار داشت : بامداد امروز براثر سیلاب ،جاده کرج - چالوس در محدوده تونل های شش، هفت ، پورکان ، واریان ، سرودار و دوراهی کندر دچار آبگرفتگی و در برخی نقاط مسدود شد که با تلاش ماموران راهداری این مسیر پس از چهار ساعت بازگشایی شد .

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ هه‌ڵه‌بجه

شاهان را بگو: گوش فرا دهید‌
شاعری می‌خواهد که‌ سخن بگوید!

گردبادها را بگو: آرام گیرید
شاخه‌ی نرگسی می‌خواهد بروید!

تفنگ‌ها را بگو: خاموش باشید
کودکی بستر خوابش را می‌جوید!

.

برگردان شعری از لطیف هلمت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ استعفای کاظم فریدیان از باشگاه دماوند

به نام خدا
با سلام

در اعتراض به نادیده گرفتن خردجمعی و چندصدایی که روح حاکم باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند است و خود حق پنداری جمعی از پیران مصلحت!! اندیش باشگاه که در مراسم بزرگداشت شادروان لیلااسفندیاری مانع نمایش فیلم "لیلای بی لیلی" شدند اینجانب کاظم فریدیان، مدال صعود قله نانگاپاربات به باشگاه باز پس داده و استعفای خود از عضویت در باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند را تقدیم نایب رییس هییت مدیره جناب آقای اکبر مشهدی زاده می نمایم.

"لیلای بی لیلی" شرح مختصر و مستندی بود از سازوکار نخبه کشی جامعه ی کوه نوردی که لیلاهای این مرز و بوم را به ورطه ی پاکبازی و جانفشانی می کشاند در حالیکه فرصت سوزترین و استعدادکش‌ترین افراد را بر مسند نشانده و تکریم می کند.

.

به امید پیروزی و سربلندی ایران و ایرانی و باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند

کاظم فریدیان _ پنجم شهریور 90

.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دریاچه ی ارومیه را نجات دهید !

خشکی دریاچه ارومیه تا پایان شهریور امسال به 60 درصد می رسد . دریاچه ارومیه در قسمت های جنوبی تا 10 کیلومتر پسروی کرده است و در شمال دریاچه پسروی کمتری نسبت به جنوب آن وجود دارد .  با ادامه روند کنونی پسروی دریاچه ارومیه سطح خشکی این دریاچه تا پاییز امسال به 60 درصد خواهد رسید که 3 هزار و 420 کیلومتر مربع از مساحت دریاچه ارومیه را شامل می شود .  با افزایش میزان دما در سطح حوزه دریاچه ارومیه میزان تبخیر نیز در این حوزه آبی افزایش یافته بطوریکه تبخیر در سطح دریاچه ارومیه از 960 میلی متر در سال به یک هزار و 300 میلی متر در سال کنونی رسیده است .  با ادامه روند تبخیر آب تا پایان فصل آتی تراز دریاچه ارومیه به هزار و 271 سانتی متر خواهد رسید که پایین ترین حد خود در یکصد سال گذشته است .
سطح تراز اکولوژیکی دریاچه ارومیه هم اکنون هزار و 273 سانتی متر است که 37 سانتی متر پایین تر از زمان مشابه در سال گذشته است و 7 متر و 20 سانتی متر نسبت به سطح آبهای آزاد کاهش نشان می دهد . خشک شدن دریاچه ارومیه پیامدهای ناگواری خواهد داشت ، از بین رفتن پلاژ ها و مجتمع های گردشگری و کاهش گردشگری در حوزه دریاچه ،کاهش سطح آب های زیر زمینی به سبب نبود بارندگی های مناسب و تغذیه نشدن سفره های زیر زمینی در سال های اخیر و به خطر افتادن فعالیت های کشاورزی در اطراف این حوزه آبی از جمله آنهاست . انتقال ذرات حاصل از خشک شدن دریاچه ارومیه ضمن تاثیر گذاری بر حاصلخیزی زمینهای کشاورزی ، روی دستگاه تنفسی مردم نیز آثار منفی خواهد گذاشت. کارشناسان پیش بینی می کنند با خشک شدن دریاچه ارومیه تا چندسال آینده میلیاردها تن نمک برجای بماند .
با وجود بحرانی بودن وضعیت دریاچه ارومیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه این هفته با دو فوریت طرح انتقال آب برای نجات دریاچه ارومیه مخالفت کردند . دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه ایران و بیستمین دریاچه جهان است که به علت ویژگی های طبیعی و اکولوژیکی در زمره یکی از 22 تالاب بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است .

.

منبع : اینترنت

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ ; شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کامنت روز: لیلا اسفندیاری‌،رضا نظام دوست،پسر خاله و ... !!

 احسان بشیر گنجی در وبلاگ برج سینا پستی را با عنوان سواستفاده از لیلا اسفندیاری منتشر کرده است که واکنش رضا نظام دوست ، پگاه تیبا و یکی از بستگان لیلا اسفندیاری را در بخش نظرات خواننده گان به دنبال داشته است . در نگاه اول ، به نظر می رسد موضوع اصلی  بر سر مالکیت فیلم های بازمانده از لیلا باشد اما در لابلای آنچه میان طرفین رد وبدل می شود حقایقی تلخ و تکان دهنده نیز به چشم می خورد . کامنت رضا نظام دوست را بخوانید :

 احسان جان !  لینک دوستان راجع به پست وبلاگ تو برای من ارسال شده بود . مطلب تو و  اظهار نظرها را خواندم . چیزی که می خواهم بگویم پاسخی به این غریبه ی گریبان چاک  که  خود را میراث دار لیلا و صاحب عمارتی که در نظر او از لیلا باقی مانده دانسته و  مرا هم مهندس معمار مدعی مالکیت قلمداد می کند ، نیست.  به اندازه ی موهای سرم از این قبیل فیلم ها برای  دوستانم  به قول این جوانک "تدوین" کرده ام و این فیلم هیچ ارزش ویژه ای برای من ندارد. خود این ... حذف کلاغ ها ... هم لایق  آن نیست  که کلمه حرامش کنم  ...به زودی فیلمی در اینترنت منتشر خواهم کرد از مجموع مصاحبه هایی که از لیلا اسفندیاری طی این سال ها (از حادثه ی غار پراو در سال 82 به بعد گرفته ام) را شامل می شود و همچنین آخرین مصاحبه ی کامل  تصویری او قبل از برنامه ی کی دو .  وقتی که داشت می رفت  و احتمال اینکه از کی دو بازنگردد برایش بسیار محتمل تر از بازنیامدن از گاشربروم دو بود . گفتگویی که در آن از کودکی و نوجوانی و بالیدنش در خانواده ای می گوید که آنقدر به او جفا روا داشتند و منکوب و محدودش کردند که یکبار برای خلاصی از وضعیتی که روح آزادش را" به بند که چه عرض کنم ، به صلابه"  کشیده بود ( مطلب داخل گیومه عین عبارت لیلا در آن مصاحبه است)  دست به خودکشی می زند ... از آدم هایی که آنقدر در آن سال های جوانی آزار ... حذف کلاغ ها ... دادندش که  طبق روایت صریح خودش : " آرزو داشتم که زلزله ای مرگبار بیاید و همه ی اعضای خانواده ام بمیرند تا شاید من اگر زنده ماندم برای باقی عمرم بتوانم طعم رهایی را بچشم "... آنوقت ببینم این جوانک ... حذف کلاغ ها ... و عموی نازنین فرصت طلبش چه پاسخی به  این سخنان تکان دهنده ، بعنوان هم خونان لیلا خواهند داد ؟؟؟ ... خونی که لیلا بخاطر اشتراک آن با چنین آدم هایی  آنقدر از داشتنش بیزار بود که برای تطهیر این خون ، باید هم که اینگونه آن را در جایی که از لوث وجود این آدمیان پاک باشد بر برف و سنگ می ریخت ! ... " من در کوه نوردی  خانواده ی واقعیم را پیدا کردم . آن که پیش از آن داشتم  و از داشتنش هم  بیزار بودم خانواده ی  واقعیم نبود ! " ...

.

پست سواستفاده از لیلا اسفندیاری و بخش نظرات خواننده گان آن را بخوانید :

http://boorjsina.persianblog.ir/post/61

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حسن نجاریان : این مردم نخبه کش مرده پرست !!

آخرین پست وبلاگ کوه به روایت حسن نجاریان از حضور در مراسم بزرگ داشت لیلا اسفندیاری اختصاص دارد :

" دیروز من بودم:

منم مثل یکی از اون هزار نفر که با شور آمده بودند تا ادای وظیفه کنند و برای همیشه و بطور رسمی پرونده لیلا را به خاطرات بسپارند . به عرش مذهب کشاندنش ، بالایش بردند با مُد جدید برایش دعا کردند ، از زبانش برایمان دعا کردند ، رسم ایام شکسته ، برایش کف زدیم نه یک دقیقه که فقط سه دقیقه برای کسی که از هست و نیست خود گذشت که تنها باشد با خود باشد ، تنها سفر کند ، چون خوب دانست ما مردم نخبه کش مرده پرستی هستیم که فقط بلدیم در انتظار بمانیم تا کسی فرود آید سقوط کند،به زیر رود تازه یادش می افتیم که چه بود ای کاش... "

.

http://ardeshow.blogfa.com

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در لحظه ...

خانه‌ام ابری‌ست

یکسره روی زمین ابری‌ست با آن .

از فراز گردنه ، خرد و خراب و مست

باد می‌پیچد ...

.

شعر : نیما

عکس : فرامرز نصیری

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ ; شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ گشایش دو مسیر جدید بر دیواره ترغه (بوکان)

" ساعت 6:30 بیدار شدیم. وسایل را جمع نموده و پس ازصرف صبحانه راهی پناهگاه پیرسلیمان شدیم. کوله ها را در پناهگاه گذاشته و برای شناسایی مسیری برای گشایش به سمت دیواره رفتیم،این کار تا ساعت 12 طول کشید. مسیر بر روی گرده ای در قسمت غربی دیواره قرار دارد. پس از صعود 4 طول به ابتدای کلاهک رسیدیم. به علت کمبود وقت کار را در همان جا متوقف کردیم و فرود نمودیم. کارکاه به دوروله زده شده است . طول های اول تا سوم توسط ابزار گذاری صعود شده و در طول چهارم 3 رول زده شده است . برای صعود این مسیر نیاز به میخ و ابزارهای ریز و متوسط می باشد . اسم این مسیر را قاجر گذاشتیم ... "

.

متن کامل گزارش در سایت : گروه کوه نوردی قاجر قروه

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ ; جمعه ٤ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پیش‌بینی بارش برف در ارتفاعات البرز

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان محیط زیست از بارش برف در ارتفاعات البرز از روز شنبه تا دوشنبه خبر داد . عبدالرضا امیدوارشهری مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور طی اخطاریه ای اعلام کرد : روزهای چهارشنبه و پنج شنبه و جمعه در استان های اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان به سبب تشدید بارش آب گرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها پیش‌بینی می شود . امیدوار شهری گفت: در روزهای شنبه و یکشنبه و دوشنبه در ارتفاعات البرز بارش برف پیش بینی می شود و طی روزهای چهارشنبه لغایت یکشنبه در نواحی شرقی استان فارس، غرب و شمال هرمزگان و غرب کرمان به سبب بارش های رگباری سیلابی شدن مسیل ها پیش بینی می شود .

جام جم آنلاین

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عکس روز

خبرگزاری رویترز ( موگادیشو _ سومالی )

.

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مراسم بزرگ داشت لیلا اسفندیاری

باشگاه کوه‌نوردی و اسکی دماوند مراسمی را برای بزرگ‌داشت روان شاد لیلا اسفندیاری برگزار می کند :

زمان برگزاری : پنجشنبه ۳ شهریور ماه از ساعت ۱۷ 
مکان برگزاری : خیابان آزادی ، خیابان جیحون ، جنب پارک آیینه ، موسسه فرهنگی ورزشی تامین ، آمفی تئاتر نگین غرب

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ لردگان : عملیات نجات کوه نوردان

مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات هلال احمر از نجات 13 کوه نورد مفقود شده، از مرگ خبر داد . حسین درخشان اظهار داشت : روز گذشته امدادگران شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری در جریان مفقود شدن یک تیم کوه نوردی در آبشار این شهر قرار گرفتند . بلافاصله دو تیم امداد و نجات به ارتفاعات آبشار اعزام و موفق شدند پس از چندین ساعت جستجو 13 نفر از اعضای این تیم را پیدا و به پایین ارتفاعات منتقل کنند. وی افزود: خوشبختانه همه اعضای این تیم سالم بوده و هیچکدام آسیب جدی وارد نشد.  مدیرروابط عمومی سازمان امداد و نجات هلال احمر از کوه نوردان خواست قبل از صعود به ارتفاعات محل عبور را بشناسند . همچنین در مواقع بروز حادثه بلافاصله با تلفن 147 سازمان امداد و نجات یا پلیس 110 تماس بگیرند .

.

خبرگزاری مهر

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حادثه علم چال : عارضه ی قلبی یا سقوط و شکسته گی ران ؟!

در حالی که در اخبار اولیه ی مربوط به مرگ یکی از اعضای باشگاه کوه نوردی دماوند ( فخرالدین صدر سلفی ) در منطقه ی علم کوه ، فقط از " عارضه و ایست قلبی " به عنوان دلیل اصلی حادثه نام برده شده بود ،  امروز دکتر حمید مساعدیان در وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران به روایت دیگری ( سقوط احتمالی و شکسته گی ران ) نیز اشاره کرده است .

_ دلیل اصلی مرگ فخرالدین صدر سلفی در ارتفاعات علم چال چه بوده است ؟ عارضه و ایست قلبی ؟ سقوط احتمالی و شکسته گی ران ؟ یا هر دو ؟ یا ... ؟

_ با توجه به ابهام و تناقض در روایت های موجود ، مدیران باشگاه کوه نوردی دماوند و سرپرست برنامه ( کیومرث کاویانی زاده ) وظیفه دارند با انتشار گزارشی شفاف و کامل  ، ابعاد حادثه و دلایل مرگ فخرالدین صدر سلفی را برای افکار عمومی جامعه ی کوه نوردی کشورمان توضیح دهند .

.

×××××××××××××××××××××××××

پی نوشت :

طبق اخبار منتشر شده : فخرالدین صدر سلفی _ متولد 1334 _ به همراه یک تیم چهار نفره به سرپرستی کیومرث کاویانی زاده ( باشگاه کوه نوردی دماوند ) قصد صعود به قله علم‏کوه از مسیر گرده ی آلمان‏ها را داشته است .

..

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱ شهریور ۱۳٩٠
تگ ها:
comment نظرات () لینک