ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی سازمان میراث‌فرهنگی کشور گفت: احتمال می‌رود جنگل‌های هیرکانی در سال آینده به ثبت فهرست آثار طبیعی جهان برسد. آتوسا مومنی ضمن اشاره به این که پرونده جنگل‌های هیرکانی تکمیل و برای بررسی و تایید ارسال شده است، افزود: سهمیه ایران برای ثبت آثار خود در فهرست آثار جهانی تکمیل شده و ثبت این جنگل برای سال 91 در اولویت قرار دارد.

وی با اشاره به این که درخواست ثبت جهانی این جنگل به صورت مشترک از سوی ایران و آذربایجان مطرح شده و همین موضوع باعث استقبال بیشتر مسوولان ثبت آثار در حوزه بین‌الملل می‌شود، خاطر نشان کرد: امید است سال آینده این جنگل با توجه به حفاظت‌ها و رسیدگی‌هایی که در آن انجام شده، و ویژگی‌های خاصی که دارد، با محوریت ایران در فهرست آثار طبیعی جهان به ثبت برسد.

این مقام مسوول گفت: با توجه به این که جنگل هیرکانی از مناطق چهارگانه محسوب می‌شود و از حفاظت سازمان‌هایی هم‌چون محیط‌ زیست بهره‌مند است. سازمان میراث‌فرهنگی هم سعی خود را در حفظ، نگهداری و در نهایت به ثبت رساندن آن در فهرست آثار طبیعی جهان به کار می‌بندد.

شایان ذکر است، سهم ایران از جنگل هیرکانی بیش از 2میلیون هکتار و سهم کشور آذربایجان 20هزار هکتار است و کارشناسان بر این باورند‌ که این جنگل‌ها می‌توانند به عنوان موزه طبیعی مورد استفاده قرار‌ گیرند. این جنگل که از منطقه هیرکن جمهوری آذربایجان آغاز و تا استان گلستان در ایران امتداد دارد، با قدمت 40 میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان است.

جام جم آنلاین

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


امروز : مجمع عمومی انجمن کوه‌نوردان

یکصدو سومین نشست ماهیانه انجمن کوه‌نوردان

موضوع مجمع عمومی عادی: (ساعت17الی 30/18)
1)استماع گزارش هیئت مدیره و بازرس
2)تصویب ترازنامه ی مالی
موضوع مجمع عمومی فوق العاده: (ساعت30/18الی20)
•انتخاب بازرس و ترمیم هیئت مدیره

 

۲شنبه 30آبان از ساعت ۱۷ تا ۲۰ سالن شهریاران جوان - آمفی تئاتر شماره ۲ - خیابان استاد نجات‌اللهی (ویلا) نبش ورشو

 

.

آگهی دعوت رسمی مجمع عمومی انجمن که حتی در روزنامه نیز به چاپ رسیده از اساس اشتباه است ! انتخاب بازرس جزو وظایف مجمع عمومی فوق العاده نیست !! ترمیم هیئت مدیره در "مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده" انجام می گیرد نه " مجمع عمومی فوق العاده" که وظیفه ی آن فقط تغییرات اساس نامه و تصمیم گیری در مورد انحلال انجمن است !!

دوستان و مدیران فعلی انجمن : " مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده " با " مجمع عمومی فوق العاده " تفاوت دارد !! اساس نامه ی انجمن تان را بخوانید !!

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


و پاییز بارانی تهران ...

 

 

 

 

 

 

سلطنتم

هر سال

        با تاجی از کلمات آغاز می‌شود

اما می ‌توانم

                 بر بال کلمات بنشانمت

و جهان را

              پروازکنان

                         نشانت دهم ...

.

.

شعر : رضا چایچی

عکس ها : فرامرز نصیری

پاییز بارانی یک شنبه 29 آبان

دوربین : کانن SX10 IS و  موبایل Samsung Galaxy S2

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


افتتاح مرتفع ترین کتاب خانه ی ایران

نخستین و مرتفع‌ترین کتاب خانه‌ی کشور در پناه گاه کوهستانی قله یخچال همدان در ارتفاع 3250 متری افتتاح شد . مسؤول روابط عمومی هیأت کوه نوردی استان همدان گفت: هم‌زمان با ششمین روز از هفته کتاب ، تعداد 25 نفر از کوه نوردان به همراه اعضای هیأت کوه نوردی استان همدان، کار انتقال این تعداد کتاب را پس از طی مسیر از روستای دره مرادبیک تا خانه‌های ییلاقی و سپس از این مکان تا محل پناهگاه یخچال به پایان رساندند.

 عباس چشمه قصابانی خاطرنشان کرد: این کتاب خانه در حال حاضر دارای 604 جلد کتاب است و با همکاری تعدادی از کوه نوردان، علاقه‌مندان، ادارات و نهادهای مرتبط، با اهدای کتاب برای تأسیس کتاب خانه کوهستانی به هیأت کوه نوردی استان همدان کمک کردند. این تعداد کتاب شامل عناوین متنوع و متفاوتی از موضوعات علمی، ادبی و تاریخی است که با هدف اشاعه فرهنگ مطالعه و بسترسازی فرهنگی برای ترویج مطالعه به عنوان یک فعالیت مفید روحی و روانی در کنار ورزش کوه نوردی به عنوان فعالیتی بدنی و جسمانی تأسیس شد و در اختیار استفاده عموم کوه نوردان استان و ایران قرار گرفت.

پناهگاه یخچال که به همت هیأت کوه نوردی استان همدان در سال 1383 تأسیس شده و به عنوان یکی از 9 پناهگاه کوه نوردی استان مطرح است، به دلیل دارا بودن شرایط ویژه و مطلوب از لحاظ ورزش کوه نوردی مورد توجه خاص کوه نوردان حرفه‌یی و نیمه‌حرفه‌یی کشور است؛ به همین علت در تمامی طول سال پذیرای تعداد زیادی از مشتاقان و طبیعت‌دوستان است .

خبرگزاری ایسنا

عکس : وبلاگ دیارالوند

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


۹ نفر در انتخابات فدراسیون کوه نوردی ثبت‌نام کردند

ثبت نام انتخابات ریاست فدراسیون کوه نوردی با ثبت مدارک ۹ نامزد به پایان رسید . ثبت نام از نامزدهای فدراسیون کوه نوردی در حالی به پایان رسید که نامی از محمود شعاعی ریاست فعلی فدراسیون در بین ثبت نام شدگان دیده نمی‌شود. بازنشسته بودن وی و نامه سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر منع شرکت افراد بازنشسته در انتخابات فدراسیون‌ها دلیل عدم حضور مجدد وی عنوان می‌شود.

تا پایان وقت اداری امروز (شنبه) مدارک کاوه کاشفی ، مهدی عمیدی ، همایون بختیاری ، محمدتقی بهره‌ور ، رضا بهادرانی ، رضا زارعی ، موسوی و رامین احمدی طباطبایی در فدراسیون کوه نوردی ثبت شد. گفته می‌شود امید آ محمدی نهمین نامزد حاضر در این فهرست است .

خبرگزاری فارس

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


باشگاه دماوند و بحران خرد و ادب و متانت!

حسین عزیز شما اگر از دروغ پردازی ها و لجن پراکنی هایی که در مورد دیواره لجور و پاندولی 30 متری و ساندویچ خوردن من توسط آقای کاویانی زاده مطرح شده خبر داشته باشی ورود دوباره آن جفنگ نویس را باز هم خوشامد می گویی؟ می دانی آن طبل زن روز جمعه پای دیواره مصنوعی در آن جفنگ اشاره به کیست؟

از متن سیامک شایان پور مدیرعامل فعلی باشگاه دماوند در صفحه ی Damavand club  فیس بوک

http://www.facebook.com/groups/Damavandclub

.

.

کیومرث کاویانی زاده دارای سابقه ی عضویتی بیست و هشت ساله در باشگاه دماوند است . یکی از مربیان خوب و پرتوان کوه نوردی ایران که می توان پرورش جمعی از بهترین دیواره نوردان و سنگ نوردان حال حاضر _ درمثال: حسین بلنداختر _ را حاصل زحمات او دانست . حالا این فرد توسط سیامک شایان پور مدیر عامل فعلی باشگاه دماوند _در صفحه ی فیس بوک اعضای این تشکل_ و با کلماتی که در بالا خواندید مورد خطاب قرار گرفته است. سوال این است : آیا چنین لحن و ادبیاتی می تواند در شان فرهنگ جامعه ی کوه نوردی کشورمان باشد؟ و آیا ارائه ی این نوع " ادبیات مکالمه " از سوی مدیرعامل تشکلی مانند باشگاه دماوند را می توان الگو و نمونه ی مناسبی برای اعضای جوان و تازه وارد آن دانست ؟

به نظر می رسد باشگاه دماوند برای عبور از بحران های فعلی و دست یابی به ثبات و آرامش و حرکت در جهت آن چیزی که باید در خور و شایسته ی نام و سابقه ی این تشکل قدیمی کشورمان باشد، نیاز به مدیر عاملی دارد که به خوبی با معنای خرد و ادب و متانت آشنا باشد !

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


انتخابات فدراسیون کوه‌نوردی: خبری از شعاعی نیست!

تا پایان وقت اداری روز چهارشنبه ، ۴ نامزد برای شرکت در انتخابات فدراسیون کوه نوردی ثبت نام کردند. بر اساس اعلام قبلی وزارت ورزش و امور جوانان قرار بود روز 4 شنبه مهلت ثبت نام در انتخابات فدراسیون کوه نوردی به پایان برسد اما با دستور حمید سجادی رئیس مجامع، فرصت ثبت نام فدراسیون‌های کوه نوردی، کشتی و چوگان تا روز شنبه تمدید شد.

با این حال تا پایان وقت اداری چهارشنبه، مدارک کاوه کاشفی مسئول هیئت کوه‌نوردی استان تهران، مهدی عمیدی از کوه نوردان استان خراسان رضوی ، همایون بختیاری مسئول سابق کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون کوه نوردی و محمدتقی بهره‌ور عضو هیئت مدیره انجمن کوه نوردان در محل فدراسیون کوه نوردی ثبت شد تا پس از تایید وزارت ورزش و امور جوانان در انتخابات شرکت کنند.

نکته قابل توجه عدم ثبت نام محمود شعاعی رئیس کنونی این فدراسیون است. وی با مشکل بازنشسته گی مواجه است و این در شرایطی است که یزدانی خرم رئیس فدراسیون کشتی که با همین مشکل مواجه بود در انتخابات این فدراسیون ثبت نام کرد.

خبرگزاری فارس

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


نگاه !

عکس از فرامرز نصیری (کرمان)

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


پیمایش کلوت های کویر لوت

جغرافیایی بی‌نظیر ٬ باشکوه و عاری از حیات. آنجا که دنیا پایان می‌گیرد و ابدیتی مرموز آغاز می‌شود. آنجا که انبوه خاک٬ بر نقش از یاد رفته‌ی دریاها نشسته است. آنجا که مثل هزاره‌ی تنهایی٬ در خاطره‌ها هیچ نیست و دیگر هیچ مسافری مقصدش را به یاد نمی‌آورد. آنجا که در آستانه‌ی هر غروب و در جادوی حیرت انگیز سایه‌ها و رنگ‌ها٬ آدمی نگاه خیره‌اش را بر شن‌های خاکستری٬ رد گام‌ها و بر نقش از یاد رفته‌ی رویاها می‌دوزد. سرزمینی آرام و خاموش و گسترده تا قلمروی بی‌پایان خیال ...

.

پیمایش 45 کیلومتری کلوت های کویر لوت، روز سه شنبه 24 آبان و به مدت 4 روز اجرا شد. دوستان عزیز شرکت کننده در این برنامه : فریبا شهبد ، بهمن جباری ، حسین دهقان شعار ، علی نورانی ، محمدرضا عمادی ، سعید نقدی پور، محمد میرترابی ، معصومه موسوی ، محبوبه یزدانی ، مرتضی فاتح ، زهرا انصاری پور ، پیمان اوستام ، میثم کریمان ، احسان علیرضایی و فواد نجفی ، حسین قدسی فر ... سرپرست : فرامرز نصیری

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


موج جدید بارش‌ها در تهران از فردا

مدیرکل هواشناسی استان تهران گفت: موج جدید بارش‌ها در تهران از بعدازظهر شنبه آغاز می‌شود . مهندس محسن جباری روز جمعه با اشاره به این که موج جدید بارش‌ها از بعدازظهر شنبه در تهران آغاز می‌شود و تا یکشنبه به صورت متناوب ادامه دارد، تصریح کرد: بر این اساس در برخی نقاط پایتخت و در برخی ساعات احتمال بارش‌های رگباری و آب‌گرفتگی وجود دارد که بارش در ارتفاعات به صورت برف پیش‌بینی می‌شود.

ایسنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


نجات جوان کوه نورد از مرگ

در پی تماس مسئولان تله کابین توچال با سامانه 125 و اعلام گرفتارشدن یک شهروند جوان بلافاصله گروه نجات ایستگاه 64 ساعت 16:45 دقیقه دیروز راهی ایستگاه 5 تله کابین توچال شدند. رضا محمد زاده فرمانده نجاتگران گفت: با وجود سرمای شدید و تاریکی هوا که فعالیت نجاتگران آتش نشانی را دشوار کرده بود آتش نشانان خود را به این شهروند جوان که بر اثر سرمازدگی، تاریکی هوا و خستگی مفرط به اتاقک زیر تله کابین پناه برده بود و توان حرکت نداشت رساندند. نجاتگران آتش نشانی به سرعت پس ازانجام کمکهای اولیه فرد آسیب دیده را با بکارگیری تجهیزات ایمنی و نجات و استفاده از تله کابین به پایین انتقال دادند.  این فرمانده آتش نشانی گفت: مادر و پدراین جوان که با اطلاع از گرفتاری فرزندشان به محل آمده وبی صبرانه منتظر دیدن او بودند با دیدن وی برق شادی و شعف در چشمان‌شان نمایان شد.

خبرگزاری مهر

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


" کلاغ‌ها " هفت ساله شد!

"ریشه‌ی اسطوره‌ی کلاغ‌های اودین را باید در روزگار ماقبل مسیحیت اروپا و نزد اقوام قسمت‌های شمالی آن ( آلمان ، اسکاندیناوی و سرزمین سلت ها ) که دارای تمدن‌های پیشرفته ای بودند جست و جو کرد. اودین، خدایی رزمنده و جنگجو بود که یک چشمش را در ازای نوشیدن جرعه‌ای آب از چاه دانش از دست می‌دهد. او در زبان های ژرمانیک Woden نامیده می‌شد. کلمه‌ی آلمانی Wuten به معنای خشم و نام یکی از روزهای هفته Wendnesday نیز از نام او مشتق شده است. الواح مفرغی بدست آمده از آن دوران ، او را همواره با دو کلاغ نشسته بر شانه هایش نشان می‌دهد . این دو کلاغ هیوجین Hugin به معنی هوش و Munin به معنی حافظه نام دارند. آنان هر بامداد بر فراز جهان پرواز می‌کنند و هنگام غروب با اخبار جهان به نزد اودین بازمی‌گردند...کلاغنامه _ عباس صفاری "

.

.

همراه با احترام و سپاسی بی‌کران، دست تمامی خواننده‌گان و عزیزانی را که با مهر و دوستی در این هفت سال ، کلاغ‌ها را در پرواز بر فراز آسمان کوه‌نوردی ایران یاری کردند، می‌بوسم !

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


طرح روز

اثر :  Mordillo

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


جشن فرخنده‌ی زاینده‌رود

آب آمده است در زنده‌رود و صدایش در صدای شادی مردمی که ساعت‌ها برای استقبالش منتظر و روزها و ماه‌ها برای نبودنش نگران بودند گم شده‌است...

سال گذشته نیز پس از چندماه خشکی زاینده‌رود، جشنی به فرخنده‌گی جاری شدن آب در رودخانه برگزار شد. گویا این آیین جدیدی است که اصفهانی‌ها آن را ساخته‌اند؛ آیینی که حتی اگر ریشه در گذشته‌های دور نمی‌داشت، شایسته بود برای زنده شدن این رود زاینده آن را اختراع می‌کردند. جشن زنده‌رود، حتماً شایستگی مطالعات مردم‌شناسی را دارد. زاینده‌رود بستر مهمی برای شکل‌گیری و تکوین شهر اصفهان و اندیشه‌های شهرسازی آن بوده و هم اکنون نیز نقش مهمی در حیات اجتماعی شهر دارد. این پیوستگی طبیعت و تاریخ، به میراث زنده‌ای شکل داده است که نتیجه آن خلق لحظات شکوهمند و خودجوش مردمی در استقبال از بازگشت آب به بستر خشک رودخانه است: پاهایی که بر ترک‌های کف رودخانه می‌دود و پشت سرش آب خنک رد خشکی را از زمین پاک می‌کند.
.
.
 
بازگشت آب به زاینده‌رود به دنبال افزایش خروجی آب از سد زاینده‌رود صورت گرفته است. گرچه جشن فرخنده‌ی زاینده‌رود و عکس‌ها و فیلم‌های منتشر شده از آن در این روزها همگی شادی آفرین است اما این پرسش اساسی‌تر همچنان باقی می‌ماند که علت اصلی خشکی رودخانه در سال‌های اخیر چیست و آیا جاری کردن آب در بستر آن راه حلی موقتی است یا دائمی؟
 
.
بیژن روحانی در سایت رادیو زمانه
.
.
.
.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


بارش شدید برف در محورهای کوهستانی گیلان

مدیرکل راه و ترابری گیلان گفت : بارش نسبتاً شدید برف در برخی از محورهای کوهستانی استان از شب گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد. 'سبحان الله علیپور ' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون ارتفاع برف در محور کوهستانی اسالم به خلخال 25 سانتیمتر است و بارش شدید برف ادامه دارد. وی اظهار داشت : علاوه بر این بارش نسبتاً شدید برف در منطقه آبی نام دیلمان شهرستان سیاهکل نیز ادامه دارد و ارتفاع برف در این محور به 20 سانتیمتر می رسد.  مدیرکل راه و ترابری گیلان خاطرنشان ساخت: بارش برف در شهرک تاریخی ماسوله نیز آغاز شده و همچنان ادامه دارد و بقیه محورهای ارتباطی استان بارانی است.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


سهند عقدائی: فدراسیون علیه ما و لیلا بود

" اخبار و گزارشات صعود (نانگاپاربات) در مطبوعات و سایت ها مکررا درج می‌شد و افراد مختلفی با دیدگاه‌های متفاوت،در باره‌ی آن اظهار نظر می‌کردند. در این میان فدراسیون کوه نوردی نیز تمام قد به میدان آمد و تبلیغات سازمان یافته‌ای را علیه لیلا به عنوان سرپرست و سایر اعضای تیم شروع کرد. در ماه‌های متوالی مسئولان فدراسیون مصاحبه‌های متعددی با تلویزیون، روزنامه ها و خبرگزاری‌ها انجام دادند و در آن سعی می کردند اعضای تیم را در مرگ سامان مقصر جلوه دهند و چندی بعد نیز ادعایی را آغاز کردند که اساسا مسئله ی  صعود نانگاپاربات را دروغ بشمارند. ایشان همچنین به تحریک و ترغیب خانواده ی سامان نعمتی پرداختند که از ما همنوردان سامان به دادگاه شکایت ببرد و بدین سان پرونده های جنایی برای اعضای تیم گشوده شد که ... از دیگر فعالیت های منفی فدراسیون، نامه های رسمی پرشماری بود که در ماه های بعد از برنامه ، درتکفیر سرپرست و اعضای تیم به ادارات و سازمان های دولتی که احتمال می داد از برنامه های آتی تیم نانگاپاربات حمایت کنند ارسال می کرد و ... همچنین تلاش وسیع و مجدانه ای کرد که با طرح اتهام هائی غیرعلنی نزد صدا و سیما _ که حتی اعضای تیم نانگاپاربات امکان دفاع از خود را پیدا نکردند _ مانع حضور این افراد در برنامه های رادیو و تلویزیون شود ... "

از مطلب سهند عقدائی در نشریه آوای دماوند (نسخه یPDF در سایت باشگاه دماوند) 

 

 به نظر می رسد ، مهم تر از مضمون ادعاهای سهند عقدائی علیه فدراسیون کوه نوردی ، باید موضوعِ نوع و کیفیتِ " روش های طرح مسائل و نقدِ مخالف " را مورد توجه و بررسی قرار داد . آیا موضع گیری نسبت به ترویج و گسترش روش های ناسالم، اکنون برای جامعه‌ی کوه نوردی کشورمان یک ضرورت نیست؟ بنا بر چه تفکر و منطقی سهند عقدائی می‌پندارد برای طرح ادعاها و اتهامات خود ، کوچک ترین نیازی به ارائه‌ی " دلیل و یا سند و یا مدرک و یا شاهد و یا مثال و یا نمونه ای "  ندارد و مخاطب و خواننده‌ی متن وی باید بی چون و چرا و چشم بسته ، هر آنچه را که او می‌گوید بپذیرد و مورد تائید قرار دهد؟! بنا بر چه تفکر و منطقی؟ کدام نامه های رسمی پرشمار؟ این ادارات و سازمان های دولتی که در تکفیر سهند و دوستانش با آنها نامه نگاری شده، هیچ یک نام و نشانی ندارند؟

پرسش اصلی ما از دوستان کوه نورد این است: شما حتی اگر خود را از مخالفین و منتقدین سرسخت خط مشی و سیاست‌های فدراسیون کوه نوردی هم بدانید آیا می توانید موافق چنین "روش های ناسالمی در طرحِ مسائل و نقدِ مخالف " باشید؟ 

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


طی سه روز آینده؛ برف و باران در نیمه‌ی شمالی کشور

سازمان هواشناسی از بارش برف و باران در استان های واقع در نیمه شمالی کشور و کاهش سه تا هشت درجه ای دما در این مناطق خبر داد. سازمان هواشناسی از عصر امروز (شنبه) ابتدا در استان گیلان و سپس در استان های مازندران و گلستان به سبب بارش شدید باران، آب گرفتگی پیش بینی کرده است. فعالیت این سامانه بارشی طی روز دوشنبه به استان گیلان و غرب مازندران محدود می شود. بر اساس این گزارش همچنین از عصر شنبه تا عصر دوشنبه در استان اردبیل، در مناطق مرتفع البرز و برخی نقاط شمالی استان های آذربایجان شرقی و غربی بارش برف رخ خواهد داد. شایان ذکر است دمای هوا طی روزهای یکشنبه و دوشنبه در نیمه شمالی کشور به ویژه سواحل دریای خزر نیز بین سه تا هشت درجه کاهش و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه نیز به همین میزان افزایش می یابد .

ایرنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


غار یخی «چما» در چهارمحال ‌و ‌بختیاری

غار یخی چما یکی از بی‌نظیر و‌ کم‌نظیرترین نقاط گردشگری ایران در استان  چهارمحال‌و‌بختیاری، برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است .  در فاصله 25 کیلومتری چلگرد در نزدیکی روستای شیخ‌علیخان یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیل‌های فراوان یخی واقع شده است.

از زیر یخ‌های این غار چشمه‌ای با آب سرد در جریان است که نهایتا به سد کوهرنگ می‌ریزد. قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این مکان سبب شده قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.  سطح وسیع برف در غاریخی چما محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه چما شده که علاوه بر این، در سال‌های اخیر مسابقات اسکی تابستانه کشور نیز در این محل برگزار می‌شده است.

با این حال غار یخی چما در شهرستان کوهرنگ که به بزرگترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد، یکی از بی‌نظیرترین و کم‌نظیرترین نقاط گردشگری ایران است که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است .

جام جم آنلاین

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کامنت روز : در باره ی مصاحبه ی دبیر فدراسیون کوه نوردی

‌" برای مخاطب قرار دادن کوه نوردان یا سنگ نوردان اطلاق جامعه کوه نوردی و سنگ نوردی کار بیهوده ایست چرا که تنها اشتراک افراد شکل دهنده این جامعه جدالشان با طبیعت است آن هم در صورتی که به دیوار سالن ها و مقام ها و رتبه ها تنزل پیدا نکند . نتیجه اینکه آن جماعت هم هر کدام از خاستگاه اجتماعی مشخصی آمده اند . اینها را گفتم تا تکلیف خودم را برای طرف ِ بیانم روشن کنم . طرف ِ حرف من مردمان خاستگاه اجتماعی ست که تمام داشته های جای و جهانی که در آن زندگی می کنیم محصول کار ِ دستان آنهاست اما حاصل ِ واقعی آنچه می کنند در اختیارشان نیست. اکثریتی که آقای دبیر فدراسیون ، هزینه های ابتدایی زیست شان را هم در تنگنا پرداخت می کنند چه برسد هزینه ی مسابقات جهانی!!! اما در قاموس ِ من یکی که ، جایی نوشته نشده که آنها حق برابری از تحرک ندارند . بازگشت به اصل 3 قانون اساسی در این کلام برای خود من مضحک است چرا که ورزش رایگان ، گدایی ورزش نیست که مثلا چند ده تاتمی را به فلان باشگاه فلان شهر خیریه دهیم . ورزش رایگان در مفهومی که من به آن قائلم فرصت برابر رشد و گسترش آن برای اکثریت است . اما آنچه شما و نه تنها شما که بسیاری از باشگاهیان و مسئولان !! "بخوانید تجار" ورزشی این روزها می خواهند جز سود از دکان ِ پُر پر و پیمون ِ صنعت ورزش برای جیب ِ نامبارک اقلیت نیست . واقعیت این است که شما نماینده ی ورزش ِ انسان ساز کوه نوردی و سنگ نوردی نبوده و نیستید و شاید این جواب به آنچه گفتید اصلا ضرورتی نداشت . این عرصه حتی اگر به نام ما باشد و به کام شما ، هنوز از آن ِ ماست و شعار ما قدرت انسان بر انسان نیست که نزدیکی انسان به طبیعت است. خواستم بدانید ما نمی نشینیم تا تاراج  و یکه تازی شما را تماشا کنیم . "

نویسنده : مینا قربانی

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


بارش 50 سانتی متری برف در ارتفاعات قزوین

بارش برف در ارتفاعات طارم و برخی دیگر مناطق کوهستانی استان قزوین به بیش از 50 سانتی متر رسیده و موجب یخ بندان و سوز و سرمای شدیدی شده است .  بخشدار طارم سفلی از توابع شهرستان قزوین روز چهارشنبه گفت: ‌ بارش برف ارتباط 50 روستای این بخش را مسدود کرده و ارتفاع برف در مناطق کوهستانی نیز به بیش از 50 سانتی متر رسیده است. 'مرتضی کشاورز کلهر' خاطرنشان کرد: سطح محورهای این بخش هم اکنون یخبندان و لغزنده است و تردد خودروها در ارتفاعات تنها با زنجیر چرخ امکان پذیر می باشد. به گفته وی آب برخی از روستاهای بخش به علت یخزدگی قطع می باشد اما جریان برق در تمامی روستاهای طارم سفلی جریان دارد. وی یادآور شد: هم اکنون ماموران راهداری در تلاش هستند تا هر چه زودتر محورهای مسدود شده از برف و یخ را در این بخش بازگشایی کنند. بخشدار رودبار الموت شرقی نیز روز چهارشنبه گفت : ارتفاع برف در بیشتر محورهای این بخش به 15 سانتی متر رسیده که این امر باعث مسدودی گردنه های پیچ بن و قسطین لار در این بخش شده است ...

ایرنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


نجات دو کوه نورد زن مفقودشده در ارتفاعات توچال

مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اعلام خبر نجات دو کوه نورد گرفتار در ارتفاعات توچال گفت: یکی از کوه نوردان دچار سرمازدگی شده است . حسین درخشان با اعلام خبر نجات جان دو کوه نورد زن مفقودشده در ارتفاعات توچال گفت : امدادگران تیم ایثار در عملیاتی چندساعته توانستند  کوه نوردان مفقودشده را در ارتفاعات «پیازچال» بیابند .

وی با اشاره به شرایط جوی و سرمازدگی یکی از کوه نوردان گفت : امدادگران نمی‌توانند این کوه نوردان را به منطقه امن منتقل کنند و سعی دارند با برف‌روبی مسیری را برای انتقال آنان ایجاد کنند . وی با بیان اینکه یک پزشک نیز به همراه تیم امدادگران به منطقه اعزام شده است گفت : امدادگران در تلاشند کوه نوردان را به منطقه «شیرپلا» منتقل کنند که در صورت بهبود وضعیت جوی به وسیله بالگرد به تهران منتقل شوند .

ایسنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


و پاییز زمستانی تهران ...

مثل برگی

می آیی

می نشینی روی نیمکتی که تنها

برف

بر آن نشسته ...

                                                     ( عزیز ترسه )

از برف روز سه شنبه ی تهران

عکس ها : فرامرز نصیری

دوربین : کانن SX10 IS و  موبایل Samsung Galaxy S2

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


تخریب 96 هزار هکتاری جنگل های زاگرس

دبیرخانه پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی اعلام کرد در طول 32 سال 96 هزار هکتار از جنگل های زاگرس مرکزی تخریب شده و یا تغییر کاربری یافته است . بر اساس آخرین نتایج به دست آمده از مقایسه تصاویر ماهواره ای بیشترین میزان تبدیل اراضی جنگلی به اراضی شهری در زاگرس مرکزی در سال های 1975 تا 1989 با سطحی معادل 250 هکتار بوده است .

ارزیابی و بررسی روند تغییرات پوشش جنگلی در سیمای حفاظتی زاگرس مرکزی با استفاده از فناوری سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی نشان می دهد که سطحی بر اساس این گزارش بیشترین میزان تبدیل این اراضی در سال های 1975 تا 1989 بود و در فاصله سالهای 1989 تا 2000 نیز حدود 100 هکتار و در دوره زمانی 2000 تا 2007 نیز 65 هکتار جنگل به مناطق مسکونی و نواحی شهری تغییر کاربری یافته است .

پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی با حمایت مالی تسهیلات جهانی محیط زیست(GEF)، برنامه عمران ملل متحد و سازمان حفاظت محیط زیست از سال 2005 عملیات اجرایی خود را آغاز کرده است. حفاظت از تنوع زیستی، تقویت نظام مناطق حفاظت شده و کاربری پایدار در بخش های کشاورزی، جنگلداری، مراتع، آب و توریسم از جمله اهداف این پروژه است . در حال حاضر محدوده ای به وسعت 2.5 میلیون هکتار در 4 استان چهارمحال و بختیاری، فارس، اصفهان و کهکیلویه و بویر احمد که از تنوع زیستی بالایی برخوردارند، تحت پوشش این پروژه بین المللی قرار گرفته است .

ایرنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


" دارآباد " بازسازی شد

 

بیش از یک‌سال از تخریب پناهگاه "دارآباد" می‌گذرد و هر بار که طبیعت‌دوستان پای به این مسیر بر روی خط الرأس منتهی به قله "مونگ‌چال" می‌گذاشتند، با پناهگاهی نامناسب، تخریب شده و بدون سقف مواجه می‌شدند!

بر همین اساس و با پیگیری های فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی از طریق کارگروه پناهگاه‌ها و هماهنگی‌های انجام شده با ناحیه ویژه کوهستان شهرداری منطقه یک تهران،‌ پس از چند ماه فراز و نشیب‌، درنهایت اقدامات اولیه ترمیم پناهگاه انجام شد.

به گزارش رسیده: اقدامات مربوط به مسقف کردن پناهگاه قبل از شروع بارندگی‌های اخیر آغاز و در تاریخ 13 آبان ماه به همت عزیزان کوه‌نورد سقف پناهگاه نصب گردید تا فضای مناسب‌تری مهیاء گردد. گفتنی است: قرار است مراحل تکمیلی تجهیز و مرمت این پناهگاه پس از فصل سرما انجام شود.

نقل از : کوه نوشت

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


جریان زنده گی در زاینده رود

باز شدن دریچه های سد زاینده رود در روز شنبه هفته جاری و جریان آب ، بستر این رودخانه در نواحی شهر اصفهان را سیراب کرد . شور و نشاط خاصی در شهر اصفهان برپاست و بسیاری از شهروندان اصفهانی بدنبال آب جاری شده در بستر این رودخانه به شادمانی می پردازند ...

جام جم آنلاین

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کامنت روز

" آقای صابری حتما به عنوان دبیر فدراسیون اطلاعات موثقی در دست دارند که این آمار دقیق را بیان نموده اند .  اما خوب بود اگر می گفتند از این  420دیواره چندتای آن در اختیار هیت های کوه نوردی قرار دارد و در چند شهر سنگ نوردان به راحتی می توانند به روی دیوارهای سنگ نوردی تمرین کنند . آقای صابری حتما مطلع هستند که بسیاری از این دیوارها درسالن های چند منظوره احداث شده است و تربیت بدنی استان ها وشهرستان ها در راستای اجرای قانون خصوصی سازی سالن های ورزشی به بخش خصوصی اجاره داده  و بخش خصوصی هم برای در اختیار قرار دادن دیواره از هیات های کوه نوردی طلب وجه نقد می نماید. آقای صابری حتما مطلع هستند که خیلی وقت است سنگ نوردان برای تمرینات خود از منابع مالی خودشان هزینه می کنند و سنگ نوردان خیلی وقت است که می دانند فدراسیون در این راستا هیچ گونه وظایفی ندارد . ودر آخر می توان گفت خدا آخر و عاقبت سنگ نوردان را به خیر کند. "

نویسنده : مرتضی زارع

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کردستان : چهل چشمه

کانی کانی تو جیژوانی پریه کانی

تو ئاوینه ی ئاسمانی

خونی جه رگی چیا سه خت و به ر زه کانی

خوزگا ئه وه ی من ده ی زانم توش بیزانی
.

.

متن : از یک شعر کردی

عکس : فرامرز نصیری (روستای اسحاق آىاد _ کردستان)

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کرمان، پنجمین استان گردشگری

استان کرمان در سال‌های اخیر از امنیت کامل برخوردار شده است و پنجمین استان ایران از لحاظ گردشگری محسوب می‌شود . سید محمد ابراهیم علوی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان که با «رادیو اقتصاد»  گفتگو می‌کرد ، از مطالعات و تدوین سند جامع توسعه گردشگری استان خبر داد و گفت : تا چهار سال پیش امکانات خوبی برای جذب توریست و توسعه گردشگری نداشتیم اما امروز بستر خوبی برای رونق اقتصاد گردشگری فراهم است . وی با اشاره به برخی موارد ناامنی و قاچاق مواد مخدر که در گذشته جامعه این منطقه را آزار می داد ، گفت : خوش بختانه هم اکنون مناطق استان کاملا امن شده و پدیده قاچاق مواد مخدر هم تا حدودی ریشه کن شده است . علوی افزود : فضا برای رونق سرمایه گذاری گردشگری به خوبی فراهم شده است و با اجرای سند جامع توسعه گردشگری امیدواریم در افق سال 1400 به مرز جذب سالانه یک میلیون گردشگر  برسیم .
علوی تصریح کرد : استان کرمان از امن‌ترین مکان‌هاست و گرم‌ترین نقطه ایران و جهان در کویر این استان قرار دارد. منطقه گندم بریان شهداد که گرم‌ترین نقطه کویر در جهان به شمار می‌رود، دمای بالای 65 درجه سانتی گراد را در سایه دارد و چون دانه گندم در این منطقه به حالت برشته در می‌آید به آن گندم بریان می گویند . سوراخ نبودن لایه اوزون در فضای بالای کویر لوت و خاصیت آفتاب درمانی و ماسه درمانی از قابلیت های مهم این منطقه است ...

جام جم آنلاین

..

.

.اشاره و تاکیدی که در متن خبر به " سوراخ نبودن لایه ی اوزون " در فضای بالای کویر لوت در استان کرمان شده است را ... شما بگذارید به حساب روحیه ی شوخ طبعی و بذله گوئی خاص مردمان دوست داشتنی این استان !

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


هادی صابری : 420 دیواره سنگ نوردی در کشور وجود دارد

دبیر فدراسیون کوه نوردی گفت : 420 دیواره سنگ نوردی در کشور وجود دارد . در حالی که کشورهای ایتالیا و فرانسه که مهد این رشته هستند کمتر از ایران دیواره دارند . 'هادی صابری' روز پنجشنبه در نشست عمومی مجمع هیات کوه نوردی استان مرکزی افزود : با وجود تعداد زیاد این دیواره ها باید هیات های استانی برای تربیت قهرمانان و کسب افتخار در مسابقات، بیشتر تلاش کنند.  وی خاطر نشان کرد: ارتفاع دیواره های سنگ نوردی در ایران کمتر از شش متر نیست اما دیواره تمرین بانوی قهرمان کره ای که در هشت سال گذشته عنوان قهرمانی جهان را کسب کرده فقط سه متر است.وی ادامه داد: این قهرمان با هزینه شخصی در مسابقات جهانی شرکت می کند بنابر این باید این دیدگاه نیز در ورزشکاران ایرانی نهادینه شود.

دبیر فدراسیون کوه نوردی افزود : ورزشکاران باید در زمینه در آمد زایی و تامین منابع مالی در هیات های ورزشی مشارکت بیشتری داشته باشند و در این زمینه اولویت بندی کنند. صابری تاکید کرد: تعامل ورزشکاران با هیات های استانی و شهرستانی و ادارات کل ورزش و جوانان زمینه پیشرفت این رشته را بیش از پیش فراهم می کند. وی اضافه کرد: نصب دیواره های سنگی از وظایف شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی است و در این راستا فدراسیون ها وظایفی ندارند ...

ایرنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


نجات کوه نوردان گرفتار در بهمن کوه های طارم

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان، گفت: سه کوه نورد زنجانی که به علت سقوط بهمن در کوه های جمال آباد باکلور شهرستان طارم در زیر برف مدفون شده بودند، نجات یافتند .  'صفی الله کرامتی' روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه این حادثه شب گذشته ساعت 22:30 به مدیریت بحران گزارش شد ، افزود : پس از دریافت گزارش این حادثه تیم های امداد و نجات به محل وقوع اعزام و اقدامات لازم برای نجات جان کوه نوردان آغاز شد.  وی، با بیان اینکه هنگام وقوع بهمن یکی از کوه نوردان وقوع حادثه را به شخص دیگری اطلاع داده بود، یادآورشد: در زمان حاضر تیم های امداد و نجات استان و شهرستان طارم در محل حادثه حضور دارند. مدیر کل مدیریت بحران استان زنجان، اظهارکرد: برای نجات جان افراد گرفتار در زیر بهمن از تیم های امداد و نجات از استان گیلان نیز کمک درخواست شده بود . وی، با اشاره به اینکه امدادگران کوهستان هلال احمر استان زنجان با تجهیزات کامل در محل حضور داشته و از زنده بودن سه کوه نوردان اطمینان کامل دارند، خاطرنشان کرد : بر اساس اطلاعات دریافتی یکی از کوه نوردان مصدوم شده که تلاش برای خارج کردن آنها ادامه دارد .

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


مارکوپولوی دائم السفر !!

" دوستان خوب ! از روز ۴شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۰ برای ۱۰ روز به سفر می‌روم و این وب‌لاگ ممکن است با کندی به روز شود... عباس ثابتیان در آرام کوه "

.

عباس ثابتیان در حال حاضر  رئیس انجمن کوه نوردان  است و  به  نظر قصد دارد عنوان مارکوپولوترین رئیس انجمن در طول تاریخ این تشکل را از آن خود کند !! لااقل خدا پدرش را بیامرزد که خبر سفرهای بی پایانش را پیشاپیش منتشر می کند تا برای کسانی که دغدغه و نگرانی چگونگی گذران امور تشکیلاتی انجمن را دارند ، تسلی خاطری باشد . آن یکی عباس قبلی (محمدی) که تازه بیست روز بعد از آغاز سفر ، اجازه ی انتشار خبرش را در سایت رسمی می داد . کسی که بدون تردید از او در تاریخ کوه نوردی ایران به عنوان " خبره ی سفرهای پنهانی " نام برده خواهد شد !! بهرحال ... ضمن آرزوی لحظه های خوش برای عباس دائم السفر ، امیدواریم انجمن کوه نوردان با این وضعیت مدیریتی ، عاقبت به خیر شود !

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


حس باران ...

 

عکس از فرامرز نصیری

دوربین : موبایل Samsung Galaxy S2

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


ریزش کوه در جاده ی فشم

سرپرست مدیریت بحران تهران گفت: به دلیل ریزش کوه و ناپایداری در جاده اوشان فشم این جاده تا اطلاع ثانوی بسته شده است . محمدتقی جا‌پلقی درباره ریزش کوه در جاده اوشان فشم اظهار داشت : ظهر روز گذشته رأس ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه ریزش کوه در منطقه کمرخانی جاده اوشان فشم داشتیم که هوشیاری عوامل و دستگاه های اجرایی باعث جلوگیری از حوادث جانی و مالی برای اهالی این منطقه شد . وی ادامه داد :‌ این منطقه به دلیل بحران‌خیز بودن و وضعیت جاده‌ای اخیر موجب حرکت‌های لغزشی شده است که چنانچه حرکت مجددی انجام شود خسارات ناگوار و جبران‌ناپذیری را به وجود می‌آورد. جاپلقی بیان داشت : روز گذشته تمامی عوامل امدادی در صحنه حاضر شدند و نسبت به پاکسازی راه در سطح جاده اقدام کردند . سرپرست مدیریت بحران تهران یادآور شد :‌ با توجه به اینکه ناپایداری در این منطقه زیاد است هرگونه حرکت و صدایی باعث تشدید ریزش کوه می‌شود . وی بیان داشت: در این خصوص جلسه‌ای با فرمانده شمیرانات، نیروی انتظامی و دیگر مسئولان برگزار شد و در جهت حفظ جان و سلامتی مردم مقرر شد این جاده تا اطلاع ثانوی بسته شود...

فارس

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


حس باران ...

حس باران اثر نقاش بلاروس Leonid Afremov

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


دموکراسی مدل ناتو !!

خبرگزاری رویترز

کلاغ ها : سازمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) روز گذشته رسما پایان هفت ماه "عملیات صدور دموکراسی به لیبی" را اعلام کرد !! ... با توجه به بیش از یک دهه تجربه ی عراق و افغانستان ، با  این مدل از مبارزه برای آزادی ( دخالت و حضور مستقیم نیروهای خارجی ) به شدت مخالفیم! این که "ناتو" ارتشی آزادی بخش باشد بی شک طنز تلخ مفهوم "آزادی" در هزاره ی سوم تاریخ است!

زنده باد آزادی

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


ممنوعیت حضور شعاعی در انتخابات فدراسیون کوه نوردی

سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای به وزارت ورزش و جوانان صراحتا اعلام کرد که مدیران دو شغله و بازنشسته‌ها اجازه حضور در مجامع انتخاباتی فدراسیون‌های ورزشی را ندارند .

بحث ممنوعیت حضور مدیران دو شغله و بازنشسته‌ها در پست‌های اصلی فدراسیون‌های ورزشی موضوع جدیدی نیست و به دوره ریاست محمد علی‌آبادی در سازمان پیشین تربیت بدنی برمی‌گردد . با توجه به پایان دوره 4 ساله ریاست تعدادی از فدراسیون‌های ورزشی، محمد عباسی برگزاری مجامع انتخاباتی را تا اطلاع ثانوی لغو کرد و در نامه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور خواستار تعیین تکلیف حضور مدیران دو شغله و بازنشسته‌ها در انتخابات فدراسیون‌های ورزشی شد که با گذشت چند ماه از ارسال این نامه، چند روز قبل این سازمان در نامه‌ای رسما اعلام کرد که "مدیران بازنشسته و دو شغله‌ها برابر قانون امکان فعالیت در پست‌های اصلی فدراسیون‌های ورزشی را ندارند."

در این نامه ذکر شده است که بازنشسته‌ها تنها در حالتی که وزیر از هیات وزیران مجوز بگیرد می‌توانند در راس فدراسیون‌های ورزشی فعالیت کنند، اما باید از حضور مدیران دو شغله در پست‌های اصلی طبق قانون جلوگیری شود. با مشخص شدن تکلیف مدیران دو شغله و بازنشسته‌ها توسط سازمان بازرسی کل کشور، روز شنبه ، امور مجامع وزارت ورزش و جوانان در نامه‌ای به 8 فدراسیون ورزشی که دوره ریاست آن‌ها به پایان رسیده یا ظرف روزهای آینده به اتمام می‌رسد، اعلام کرد که کار نام‌نویسی از نامزدهای پست ریاست فدراسیون‌های ورزشی را آغاز کنند.

بر این اساس، ثبت نام از کاندیداهای ریاست فدراسیون‌های فدراسیون‌های کشتی، والیبال، ژیمناستیک، کوه نوردی ، چوگان و کونگ‌فو از سه‌شنبه آغاز و به مدت 10 روز کاری یعنی تا 25 آبان ادامه خواهد داشت. در حال حاضر دوره ریاست فدراسیون‌های کشتی، والیبال، چوگان، پهلوانی و زورخانه‌ای به پایان رسیده، اما دوره ریاست 4 ساله فدراسیون‌های کوه نوردی و کونگ‌فو تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت.

امور مجامع وزارت ورزش و جوانان در این نامه همچنین تاکید کرده که از حضور مدیران بازنشسته و بازخرید شده جلوگیری شود که در این صورت یزدانی خرم، شعاعی و صفارزاده اجازه نام‌نویسی برای حضور در انتخابات فدراسیون‌های کشتی، کوه نوردی و پهلوانی و زورخانه‌ای را ندارند.  مدیران دو شغله هم تنها در شرایطی می‌توانند در انتخابات حاضر شوند که متعهد شوند در صورت موفقیت در انتخابات از سایر مشاغل خود استعفا دهند و تک شغله شوند .

ایسنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


پیست اسکی توچال فردا بازگشایی می‌شود

با بارش مستمر برف در ارتفاعات توچال، پیست اسکی توچال فردا بازگشایی خواهد شد . سیدمرتضی اصفهانی، مدیرعامل این مجموعه دراین خصوص گفت : این پیست در حال حاضر آماده راه اندازی است و پس از بازدید و تأیید کارشناسان فدراسیون اسکی از روز 9 آبان‌ماه به بهره‌برداری خواهد رسید.  وی افزود : امسال نیز پیست اسکی توچال نخستین مرکز اسکی کشور است که در فصل پاییز به بهره برداری می‌رسد . اصفهانی یادآور شد: پیست اسکی توچال به عنوان یکی از مرتفع‌ترین مراکز اسکی جهان، هرساله نخستین پیستی است که راه اندازی می‌شود و پس از حدود 7 ماه بهره برداری، در خردادماه به کار خود خاتمه می‌دهد .

فارس

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


برف و باران و پاییز در ارسباران

.

بارش برف و باران پاییزی در منطقه ارسباران مناظر بسیار زیبایی از طبیعت را به مردم منطقه نمایانده است... جام جم آنلاین

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


مهدی فرهادی : نقدی بر صعودهای سرعتی در هیمالیا

طی سالیان اخیرتب صعودهای برون مرزی در جامعه کوه نوردی ما حسابی داغ شده  و بسیاری از کوه نوردان که قصد اجرای فعالیتی شاخص را دارند و یا می خواهند نام و نشانی برای خود یا گروه شان کسب کنند چاره ای ندارند جز اینکه تسلیم جو غالب جامعه شده و قله ای 7 یا8 هزار متری را برای صعود برگزینند.

اما با فزونی گرفتن صعود قلل مرتفع هیمالیا و قراقروم و پامیر و ... توسط ایرانیان در سال های اخیر، دیگر صعود قله ای 7 یا حتی 8 هزار متری از مسیرهای نرمال در جامعه کوه نوردی ایرانی بعنوان کاری خارق العاده و ویژه محسوب نمی شود و تنها از آن بعنوان یک فعالیت شاخص کوه نوردی یاد می شود و از طرفی صعود این قلل از مسیرهای بکر یا کمتر صعود شده و یا حتی صعود مسیرهای عادی برخی قلل دشوار نیز مستلزم صرف هزینه بالا و تشکیل تیم های منسجم و قوی و همچنین جسارت و توان بالای کوه نوردی است که متاسفانه در فضای کوه نوردی فعلی ما هم خبری از آن نیست . همه این عوامل دست به دست هم داده تا برخی کوه نوردان دست به ابتکاری خطرناک زده و صعودهای قلل نسبتا" راحت7 یا 8 هزار متری از مسیرهای نرمال را به خیال خود ویژه و خاص و حتی در سطح جهانی !! جلوه دهند.

این ابتکار حذف و یا کوتاه کردن فرآیند هم هوائی و یا صعودهای به اصطلاح آلپی (و یا به تعبیر برخی دیگر "سرعتی") است که با الگو گیری ناقص و غلط از برخی صعودهای شاخص دنیای کوه نوردی توسط برخی به انجام می رسد .

نمونه هائی از این گونه فعالیت ها را در سال جاری که متاسفانه برخی از آنها به حوادثی تلخ نیز منتهی شدند برمی شمارم .

1- صعود تیم مشترک زنجان و برخی کوه نوردان آزاد به قله ماناسلو در بهار سال 90:

به اذعان بسیاری از کارشناسان دلیل اصلی ارتفاع زدگی و ادم مغزی مرحوم میرشکاری در این صعود عدم هم هوائی مناسب و سرعت و شتاب زیاد تیم در صعود به قله بود شتابی که بدون هیچ دلیل منطقی  و با کمترین توجه به وضعیت کلیه نفرات تیم در صعود اعمال شد و با تکمیل شدن این اشتباه با زنجیره ای دیگر از اشتباهات به مرگ جوانی منجر شد که اگر خود او هم قدری از دانش و مهارت صعودهای بلند برخوردار بود امروز زنده بود و فرصت داشت که برای صعودی ایمن برنامه ریزی کند .

2-  صعود قلل گاشربروم 1 و  2 - تیرماه90:

علی رغم اینکه این قلل مخصوصا" گاشربروم 2 بارها طی سالیان گذشته توسط ایرانیان صعود شده بودند تعدادی بالغ بر 10 نفر از کوه نوردان البته در تیم های مجزای 2 تا 3 نفره به این قلل یورش بردند که سه نفر از این کوه نوردان نیز تحت حمایت فدراسیون کوه نوردی اقدام به صعود این قلل نمودند.

رئیس فدراسیون کوه نوردی در مصاحبه ای که بعد از اجرای این صعودها انجام داد در پاسخ به پرسشی درخصوص دلیل حمایت این فدراسیون از صعودهای تکراری گاشربروم ها به سرعتی و آلپی بودن این صعودها و اینکه از سطحی بالا و جهانی برخوردار بوده اند اشاره نمود و بدین شکل رئیس بزرگ ترین تشکیلات کوه نوردی ایران نیز سرعتی بودن و صعود بدون طی کردن مراحل هم هوائی را بعنوان معیاری برای جهانی شدن یک فعالیت کوه نوردی اعلام نمود

نکته تاسف بارتر نحوه اطلاع رسانی این صعود در سایتها و وبلاگها منتسب به این فدراسیون بود که با ذکر دقیق ساعت و ترتیب رسیدن این افراد به قله سعی در برجسته نمودن سرعت نفرات مورد تائید در صعود به قله نمود.

صعود گاشربرومها بجز حادثه سقوط و مرگ لیلا اسفندیاری حادثه منجربه فوتی نداشت اما شتاب زیاد نفرات در صعود منجر به ایجاد مشکل برای سه تن از کوهنوردان در مسیر صعود قله گاشربروم2 و بازگشت آنها به کمپهای پائینتر گردید که در صورت عدم تصمیم گیری به موقع این افراد در بازگشت می توانست منجر به حوادث ناگواری گردد

3-  تلاش اسماعیل اسماعیل زاده بر روی قله موزتاق آتا - تیرماه 90 :

دو سال پیش اسماعیل زاده از اعضای باشگاه کوه نوردی دماوند بهمراه تیم کوه نوردی بسیج دانشجوئی که خود سرپرستی آن را بعهده داشت قله7546 متری موزتاق آتا را بدون طی کردن مراحل هم هوائی و در مدت 5 روز و بصورت آلپی صعود نمودند و در مصاحبه ای که پس از صعود این قله به انجام رساند از این صعود بعنوان رکوردی بی نظیر در عرصه کوهنوردی جهان نام برد . در حالیکه قله موزتاق آتا از قلل توریستی و پر تردد دنیاست و شاید تنها راه ویژه کردن این صعود و دادن عناوین عجیب و غریب به آن و در نتیجه راضی کردن فرماندهان محترم بسیج، صعود سرعتی این قله بود.

خوشبختانه این عمل غیر منطقی و صعود آلپی به ارتفاعی بالاتر از 7000 متر توسط افرادی که اکثر آنها اولین صعود بلند خود را تجربه می کردند منجر به حادثه جدی نشد هر چند که اگر حادثه خاصی هم پیش بیاید معمولا" در گزارشات کوه نوردی ما جائی ندارد و کمتر کسی از آن خبر دار می شود.

اما ماجرا به همینجا ختم نمی شود و اسماعیل زاده امسال برای کسب عنوان اولین زوج فاتح موزتاق آتا در جهان دوباره راهی این قله شده و با توجه به تجربه موفق قبلی اش بدون هم هوائی قبلی قصد صعود آلپی قله را می نماید اما در همواره بر یک پاشنه نچرخیده و پس از گذر از مرز هفت هزار متر علائم ارتفاع زدگی در او پدیدار شده و سر انجام به طرز معجزه آسائی  با کمک راهنمایان محلی و انتقال او به کمپ های پائین از مرگ نجات می یابد.

4- صعود ذبیح الله حمیدی به قله لنین-تیرماه1390 :

قله لنین به ارتفاع 7134 مترنیز از قللی است که با وجود خطرناک بودن و کشته های زیاد این قله در بین ایرانیان به اشتباه  قله ای سهل و ساده معروف شده و بعنوان مقصد بسیاری از صعودهای توریستی  مطرح شده است.  شاید تنها عنوان صعود سرعتی به این قله می توانست آنرا خاص و برجسته نموده تا باشگاه کوهنوردی اسپیلت بتواند به صعود سرپرست خود بدان ببالد . از مشکلات و حوادث احتمالی پیش آمده در این صعود نیز اطلاعی در دست نیست.

سال جاری در صعود خود و همنوردانم به قله خانتنگری نیز مشاهده نمودم که بسیاری از کوه نوردان ایرانی حاضر در منطقه کمترین اطلاعی از لزوم هم هوائی مناسب در صعود به ارتفاع بلند ندارند و شاید اگر دشواری مسیر نبود آنها نیز علی رغم نداشتن تجربه در اینگونه صعودها قصد صعود سرعتی به این قله را می نمودند تا بتوانند در بین سایر ایرانی های حاضر در منطقه خاص تر و برجسته تر شوند.

اینها نمونه هایی بود از صعودهائی که به دلائل مختلف چون نداشتن دانش لازم و یا ثبت رکورد و یا شهرت طلبی به دو حادثه جدی انجامیده در حالیکه این شیوه صعود بطور بالقوه قابلیت این را داشت که تعداد کشته های کوه نوردی ما را در صعودهای برون مرزی به عددی دو رقمی برساند.

متاسفانه کوه نوردی ما راه اشتباه و کجی را در پیش گرفته.

فضای هیمالیا زده و شهوت شهرت و نام آوری در عرصه کوه نوردی آن چنان چشم ها را نابینا و گوش ها را ناشنوا نموده که کوه نوردان را از توجه به اصلی ترین و بدیهی ترین اصل صعودهای بلند که همانا هم هوائی مناسب است منحرف کرده و با تائید و تبلیغ این رویه توسط باشگاه ها و فدراسیون و هیات ها، کوه نوردان ما را به راهی سوق می دهد که پایان غم انگیزی در انتظار شان است .

از وبلاگ مهدی فرهادی : http://piaro.blogfa.com

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


جوان ترین هیمالیانورد ایران بر فراز بارونتسه ایستاد

آرش امام جمعه کوه نورد 18 ساله ی سقزی در قالب تیم هیمالیانوردی کردستان روز جمعه 6/8/1390  موفق شد به همراه دیگر کوه نورد شایسته ی کردستانی سید واسع سید موسوی ( سمکو ) بر فراز قله ی 7129 متری بارونتسه بایستد . آرش امام جمعه که رکورد جوان ترین هیمالیانورد ایران در صعود به ارتفاعات بالای 7000 هزار متری ایران را در اختیار دارد روز 1/8/1390 موفق شده بود به همراه تیم کردستان قله ی 6654 متری مراپیک را نیز صعود نماید ... کردستان در زمینه ی کوه نوردی به واسطه ی کوهستانی بودن دارای پتانسیل بالایی است که حضور این جوانان کم سن و سال خود شاهدی بر این مدعاست . سال های گذشته به دلیل تب و تاب هیمالیانوردی شاهد حضور گسترده ی جوانان علاقه مند به کوه نوردی بودیم اما این تب و تاب در سال های اخیر کم کم فرونشست و راه را برای تلاش های منطقی تر و بدور از هیجان و احساس باز کرد و در فضایی آرام تر و منطقی تر بستر حضور کوه نوردان شایسته را فراهم نمود که بی شک نقش زنده یاد اوراز در این حضور پر رنگ را نمی توان نادیده گرفت ...

از وبلاگ رامیار : http://lawansaqez.blogfa.com

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


پائیز است ...

.

عکس ها مربوط به اجرای برنامه ی پیمایش دره ی "کجور _ ملا کلا" در استان مازندران است که طی روزهای پنج شنبه و جمعه ( 5 و 6 آبان ماه )   اجرا شد .

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


عکس روز

خبرگزاری رویترز (ترکیه )

امدادگران ترک موفق شدند یک نوزاد 2 هفته‌ای را با وجود گذشت 46 ساعت از وقوع زلزله 7.2 ریشتری این کشور، زنده از زیر آوار بیرون بیاورند ..

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


جمع آوری 80 تن زباله در کوهستان های شمال تهران

برای پاکسازی و حفظ محیط زیست کوهستان به طور متوسط هر ماه 80 تن زباله از مسیرهای کوه پیمائی  شمال تهران جمع آوری می‌شود . رامش دیانت مسئول ناحیه ویژه کوهستان این منطقه با اعلام خبر فوق اظهار داشت: پاکسازی مسیرهای کوه پیمائی در حاشیه پنج رود دره درکه، دربند، دارآباد، کلکچال و گلابدره هر روز با حضور 5 اکیپ 6 نفره انجام و مسیر توسط گشت کارشناسان ناحیه کوهستان روزانه کنترل می شود.  وی تصریح کرد: بیشترین حجم زباله جمع آوری شده از رود دره ها مربوط به رود دره درکه به مقدار 6 تن در هفته است و رود دره دربند، دارآباد ، کلکچال و گلابدره به ترتیب بیشترین مقدار تناژ زباله را پس از درکه به خود اختصاص می دهند . مسئول ناحیه کوهستان شهرداری منطقه یک افزود : حضور تعداد زیاد گردشگران در ابتدای مسیرهای کوه پیمائی و پایین دست از عوامل افزایش زباله در این نقاط نسبت به مناطق بالا دست است که بیشتر کوه نوردان حافظ محیط زیست در آن نقاط حضور دارند . وی در خصوص نقش شهروندان در کاهش زباله در محیط کوهستان گفت : زباله های خشک بیشترین حجم زباله های کوهستان را به خود اختصاص می دهد که 80 درصد آن از بطری های آب و نوشابه تشکیل شده در حالیکه با استفاده از یک قمقمه ساده می توان از تولید حجم زیادی از زباله جلوگیری کرد .

خبرگزاری مهر

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


آغاز مطالعات ژئوتکنیکی قله گرکش از سال ‌آینده

دکتر رضا منصوری ، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به روند احداث جاده خاکی دسترسی به قله گرکش گفت : جاده‌ای که توسط استانداری اصفهان کشیده شده است، جاده نهایی نیست ولی این جاده امکان می‌دهد که با خودروهای دو دیفرانسیل به بالای قله رفت که کمک زیادی به پیشرفت کار ساخت رصدخانه ملی ایران می‌کند و دیگر نیاز نیست که از راه پیاده‌رو یا مالرو استفاده کنیم . وی ادامه داد: البته جاده اصلی برای رسیدن به قله تقریبا همین جاده خاکی دسترسی است که نیاز به کمی تغییرات مهندسی دارد و امیدواریم که با پیگیری‌های اداری در سال جاری، کار ساخت جاده نهایی از سال آینده آغاز شود که به دو سال زمان نیاز دارد.

استاد دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در خصوص مطالعات ژئوتکنیک قله گفت: وقتی که محفظه تلسکوپ و تلسکوپ به روی قله نصب می‌شود، به دلیل حجم زیاد تلسکوپ که حدود 100 تن وزن دارد بار سنگینی را به قله وارد می‌کند؛ بنابراین باید از وضعیت ژئوتکنیک و ساختار زمین زیر قله تا عمق 10 تا 20 متری زیر کف اطلاع داشته باشیم تا مطمئن شویم که تحمل وزن تجهیزات را دارد که این امر برای طراحی مهندسی محفظه تلسکوپ و پی‌ریزی ساختان کاملا ضروری است .

خبرگزاری ایسنا

عکس: وبلاگ سد م مد

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


عباس محمدی عذرخواهی کرد!

" در ماجرای کشته شدن مجتبی رضایی در کوهستان دنا ، به دست محیط بان اسعد تقی زاده، آن چه طبیعت دوستان را به دفاع از اسعد وا داشته ، عشق به محیط زیست رنجور این سرزمین بوده است . من هم در کنار چند هزار نفر دیگر نامه ای را امضا کرده ام که در فضایی احساسی و با شتاب نوشته شده بود ... من، به نمایندگی از سوی چند هزار امضا کننده ی نامه ی حمایت از تقی زاده، دستان پدر مجتبی رضایی را می بوسم و اگر سوء تفاهمی پیش آمده که موجب رنجش این خانواده ی بزرگوار شده ، صمیمانه از ایشان عذر خواهی می کنم . "

عباس محمدی : http://mountainwatch.persianblog.ir/post/1653

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


در پرتو بی انتهای لذت نور ...

شاخه هایم را گسترده ام

و چشم دوخته ام

                      به آسمان

.

با همه ی برگ هایم

نام تو را می خوانم ...

.

شعر : رضا چایچی

عکس : فرامرز نصیری

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کوه‌های یخ چین به طور بی سابقه‌ای در حال ذوب شدن است

پژوهشگران چینی هشدار دادند که گرم شدن کره زمین ، ذوب شدن کوه‌های یخ در جنوب غربی چین را به طور بی سابقه ای سرعت بخشیده است . به گزارش خبرگزاری شینهوا، مسئولان محیط زیست استان "چینگهای"چین گفتند : کارشناسان از سال 2005 میلادی کوه‌های یخ این منطقه را که رودهای "یانگ تسه"، "زرد" و "مکونگ" را تغذیه می کنند، زیر نظر گرفتند. این کارشناسان گفتند: یخ های بخش های زیادی از این کوه‌ها به علت گرم شدن کره زمین با سرعت بی سابقه ای در حال ذوب شدن هستند. دانشمندان نگران هستند که در طول 10 سال یا بیشتر از آن اثری از این کوه های یخ باقی نماند امری که باعث کمبود شدید آب یا خشک شدن برخی از رودها و فاجعه ای اکولوژیک مثل ایجاد بیابان شود .

خبرگزاری فارس

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


نجات 9 کوه نورد حبس‌شده در برف

مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از نجات 9 کوه نورد محبوس‌شده در برف خبر داد . حسین درخشان با بیان اینکه امدادگران جمعیت هلال‌احمر استان گلستان در ساعت 3 بامداد روز شنبه در جریان مفقود شدن 6 کوه نورد در ارتفاعات جنگلی جهان‌نما قرار گرفتند، گفت : با توجه به نوع پیام مخابره شده، تیمی از اعضای امداد کوهستان به منطقه اعزام شد . وی افزود : امدادگران با حضور در صحنه حادثه دریافتند شش عضو تیم کوه نوردی بر اثر بارش شدید برف و مسدود شدن جاده در ارتفاعات جهان‌نما زمین‌گیر شده‌اند .  درخشان با بیان اینکه امدادگران با استفاده از وسایل نوین امدادرسانی موقعیت محفوظ شدگان را یافتند، گفت : امدادگران با یافتن محل این کوه نوردان توانستند نسبت به نجات و انتقال آنان اقدام نمایند .

مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با اشاره به تلاش پنج ساعته تیم امداد کوهستان جمعیت هلال‌احمر استان کرمانشاه گفت: همچنین روز گذشته سه نفر از کوه نوردانی که در ارتفاعات کوه بیستون گرفتار شده بودند توسط امدادگران کرمانشاه از مرگ حتمی نجات یافتند.

خبرگزاری ایسنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +


سخن روز : کشتن اتفاقی ، وظیفه ی سازمانی !!

" ... اقدام او مانند اقدام همه نیروهای مسلح کشوری که در درگیری با آشوبگران و دزدان و قاچاقچیان به طور اتفاقی مجبور به کشتن طرف مقابل می شوند تا از خود و از وظایف سازمانی خود دفاع کنند، قتل عمد محسوب نمی شود "

.

 از متن نامه ای که چندی پیش از سوی جمعی از فعالان محیط زیست کشورمان و در دفاع از محیط بان " دنا " منتشر شد

http://isdle.ir/news/index.php?news=6913

 

در امضاهای اولیه ی این بیانیه و یادآوری (!) و مجاز شمردن کشتن اتفاقی آشوبگران به عنوان وظیفه ای سازمانی ، نام هائی مانند مژگان جمشیدی و عباس محمدی وجود دارد و در میان امضاهائی که بعدا در تائید مضمون آن اضافه شد با نام های محمد درویش ، ناصر کرمی ، محمدعلی اینانلو ، عبداله اشتری ، کاوه کاشفی و تعدادی از وبلاگ داران(!) جامعه ی کوه نوردی مانند فرشید فاریابی، کاوه اشکشی، جعفر ادریسی، آنا فراهانی  و ...  روبرو می شویم .

. 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ آبان ۱۳٩٠
    پيام ها    +