یلدا : دستی در رویای دانه های سرخ

... و حالا همین نزدیکی‌ها ایستاده است و تو ثانیه‌ها را شماره می‌کنی تا خورشید فردا؛ فردایی که گرم است و تابش نور ایزدی را از نگاه تو عبور می‌دهد و بر شانه‌های روحت هموار می‌کند. از قدیم گفته‌اند که در آخرین روز پاییز، بایست در زیر نجوای خورشید دوش‌بگیر از تابش نوری که آهسته گیسوانت را شانه می‌کند و آرام در تمنای صدایت قدم می‌زند، چون از فردا روز دیگری کوله‌بار خود را روی گونه‌های خورشید پهن می‌کند و تو می‌توانی دست در دست نور تا برج بزرگ آسمانت پهن شوی. آسوده باش، چون یلدا در این نزدیکی‌ها ایستاده است تا رسیدن خورشیدی بلندتر و بزرگ‌تر را به چشمان تو هدیه دهد، برای همین ما از همین حالا که تو نگاه بر نگاه ما دوخته‌ای می‌گوییم، سلام هموطن! برای آنکه دست در دست هم، این عهد را یلدایی کنیم که انسان را به اندازه انسانیت رعایت کنیم. فقط می‌خواهیم دست در رویای تو ببریم و دانه‌های انار یلدای امشبت را تا چند کوچه آن طرف‌تر و شاید تا همین دیوار کناری خانه‌ات نقاشی کنیم. این آرزوی کوچک ماست که در حلول یلدای 90 ساده می‌نویسیمش تا تو ساده آن را سرمه نگاهت کنی. می‌دانی! در این گمانیم که‌ ای‌کاش می‌شد برشی از یک انار بزرگ را به سینه آسمان سنجاق کرد، که با رسیدن یلدا، حتی غبارگرفته‌ترین مردمان نیز می‌توانستند دستی در رویای دانه‌های سرخ ببرند و اندوه غیبت خورشید را در بلندترین شب سال فراموش می‌کردند. پس همتی کن و بیا. اینجا تهران است، پایتخت هزارسالگانی که درد دارند و هزارسالگانی که شادی روی گونه‌هایشان سرخ شده است. این یلدا می‌تواند یک اتفاق باشد که تو دست روی شانه زخم مرهم کنی و من بغض در نگاه تو از یاد ببرم. ‌ای‌کاش همه مردم شهر دانه‌های دل‌شان پیدا بود...
«یلدا» به معنای «زایش زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی (به معنای روز) می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود. ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریک‌ترین شب در طول سال است تا سپیده‌دم بیدار می‌مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیه آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب روند و لختی بیاسایند. امروز در تمام شهرهای ایران، این آیین کهن را پاس می‌دارند و با رسومی که به یکدیگر بسیار نزدیک است، یلدا را به صبح می‌رسانند.

روزنامه شرق

.

یلدای سال 90 برای تمامی دوستان کوه‌نورد مبارک باشد

.

.

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


پیمان نامه‌ی صعود قلم، پیش‌رفت یا پس‌رفت؟

"به استحضار جامعه کوه‌نویسی می‌رساند پس از جمع بندی مرام‌نامه ها و پیشنهادات کوه‌نویسان در خصوص تدوین پیمان نامه صعود قلم ، هیئت اجرایی در چندین جلسه ی مجازی اقدام به جمع بندی و تدوین این پیمان نامه نموده است . این پیمان نامه به صورت پیش نویس جهت تصویب منتشر می گردد و دوستان کوه‌نویس پس از مطالعه ی آن حداکثر تا 20 دی ماه سال 1390 می توانند نظرات خود را به صورت کامنت عمومی در وبلاگ صعود قلم درج نمایند و در پایان هیئت اجرایی در خصوص پیشنهاد ها و انتقادات مطرح شده به مفاد این پیمان نامه، پس از بررسی  اقدام به اصلاح می نماید ... "

متن کامل را در وبلاگ صعود قلم بخوانید: http://soud-e-ghalam.blogfa.com

.

.ضمن عرض خسته نباشید و آرزوی موفقیتی روزافزون برای دوستان عزیز در هیئت اجرائی صعود قلم ... به نظر شما استفاده و به کارگیری ساختار تشکیلاتی یک "سازمان" رسمی _ که موجودیتی به صورت قانونی دارد _ و مبتنی بر مفاهیمی مانند مجمع عمومی ، بازرس و ... برای سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی یک "جمع" غیر رسمی که عمدتا به صورتی خودجوش شکل می‌گیرد و بر مبنای همکاری و معاشرت و تعامل افراد فعالیت می‌کند ، آیا نمی‌تواند گونه‌ای بی‌راهه و "انحراف" از اهداف اولیه و فلسفه‌ی وجودی در مسیر آن جریان غیر رسمی تلقی گردد؟ و اساسا، پی‌ریزی چنین حیطه‌ای(ساختار تشکیلاتی سازمان های رسمی و قانونی) که با روح پویا و جوهر انقلابی وبلاگ‌نویسی(غلبه بر زمان و مکان، کنش و واکنش دو طرفه و ارتباط بی‌واسطه با مخاطب و...) در تضاد و تقابلی آشکار قرار دارد، آیا گونه‌ای "پس‌روی" در جهت زنده‌کردن و بازگشت به نقش و جایگاه رسانه‌های سنتی نیست؟

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


در لحظه

در چه‌کنم‌های بی‌رفتن سفر

صبوری سندباد را از من گرفته‌اند

اما من

گرداب به گرداب

از شوق رسیدن به کرانه‌ی موعود

توفان‌های هزار‌هیولا را طی خواهم کرد.

.

 

شعر: سیدعلی صالحی

عکس: فرامرز نصیری

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


سزاریا اوورا در سن ۷۰ ساله‌گی درگذشت

سزاریا اوورا، (Cesária Évora) خواننده اهل کشور کوچک «کیپ ورده»، (Cape verde) روز شنبه، ۱۷ دسامبر، در سن ۷۰ ساله‌گی در زادگاهش درگذشت . خانم اوورا به دلیل این‌که معمولا بدون کفش روی صحنه حاضر می‌شد به «آوازه‌خوان پابرهنه» (barefoot diva) نیز شهرت یافته بود . اوورا تا سال ۱۹۸۸ هیچ اثری از خود ضبط نکرد، و در سال ۲۰۰۴ برنده جایزه گرمی شد. آلبوم چهارم او با عنوان «خانم پرفومادور» در سال ۱۹۹۲ زندگی حرفه‌ای او را زیر و رو کرد و بیش از ۳۰۰ هزار نسخه در سراسر جهان به فروش رفت. اوورا در کل ۱۰ آلبوم منتشر کرد. اوورا یکی از بزرگترین نماینده‌گان موزیک مورنا در جهان بود . مورنا شکلی از موسیقی بلوز است که موسیقی ملی کیپ ورده به حساب می‌آید. به دلیل مرگ اوورا، دو روز عزای عمومی در کشور کوچک کیپ ورده اعلام شده است .

.

.

یکی از ترانه های زیبای او را در لینک زیر بشنوید:

http://www.4shared.com/audio/F6zwOM7O/Cesaria_Evora_-_Mar_Azul.htm

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


نجات 23 کوه نورد گرفتار در برف در ارتفاعات خراسان شمالی و سمنان

قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از نجات جان 23 کوه نورد گرفتار در برف و بوران ارتفاعات کوهستانی آخرداغ بجنورد در استان خراسان شمالی و کوه های شاهرود در استان سمنان خبر داد .  'احمدرضا شجیعی ' روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا،افزود: این 23 کوه نورد در 24 ساعته گذشته در جریان دو عملیات جداگانه سه ساعته جستجو و نجات در ارتفاعات کوهستان استان های یاد شده از سوی گروه های جستجو و نجات در کوهستان نجات یافتند. وی درباره آخرین وضعیت نجات یافتگان گفت: در جریان این حوادث جراحاتی به این افراد وارد نشده است و امدادگران و نجاتگران این سازمان آنان را به پایگاه های امداد و نجات ثابت و سیار مستقر در دامنه مناطق کوهستانی یاد شده انتقال داده‌اند.

ایرنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


ایران ما : غروب خورشید در سواحل زیبای بوشهر

عکس ها از خبرگزاری جام جم

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


غار نمکدان جلوه‌ای از شگفتی طبیعت

غار نمکدان قشم جلوه ای از شگفتی های طبیعت است که به دلیل داشتن بهترین نوع نمک محل مناسبى براى درمان بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی هاى تنفسی محسوب می‌شود.  بزرگترین غار نمکى جهان با ارتفاع 237 متر و طول بیش از شش کیلومتر با داشتن قندیل‌ها و بلورهاى نمک در داخل و جریان آب نمک در بیرون آن در90 کیلومترى شهر قشم منظره اى زیبا و دلپذیر از شگفتى هاى عالم خلقت را به نمایش گذاشته است.

این غار دارای چندین تالار بزرگ وکوچک است که اولین تالار آن در فاصله 670 متری ورودی غار قرار دارد. از داخل غار نمکدان، آب زیر زمینی می جوشد که با خارج شدن از غار به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می شود و در گودالی جمع می شود و مانند برف زمستانی خود نمایی می کند.

 مسئول واحد سمعى و بصرى سازمان منطقه آزاد قشم که بارها با ورود به غار نمکدان، جلوه هاى زیبایى از آن را به تصویر کشیده مى گوید: افراد عادى در سفر به غار نمکدان به دلیل نداشتن وسایل فنى تنها امکان پیمایش 100 متر از بزرگترن غار نمکى جهان را پیدا مى کنند. احمد بازماندگان معتقد است: همین میزان ورود به غار نمکدان قشم نیز از چنان ارزشى برخوردار است که بازدید کنندگان را بار دیگر براى تماشاى آثار طبیعى به این جزیره زیبا مى کشاند.

 

خبرگزاری مهر

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


سد م مد: کیفِ زنان

" راستش هرچی زندگی و بیوگرافی انسان‌های مورد علاقه خودم رو مرور می‌کنم می‌بینم اکثرن در مورد زنان خیلی حرف زده‌اند. بین انسان‌های معروف که نگاه کنید خواهید دید که حتی اگر شده است یک جمله‌ای چیزی در مورد زنان گفته‌اند. بنده تازگی‌ها به این نتیجه رسیده‌ام که "معروف نشدن وبلاگ سد م مد" شاید به "نپرداختنش به موضوع  زنان" زیاد هم بی‌ربط نباشد. برای همین چند وقتی بود که قصد داشتیم یک آزمایش صرفن علمی انجام دهیم و موضوع"نقش پرداختن به موضوع زنان در موفقیت وبلاگی" را بررسی کنیم. آنهایی که سابقه کار تحقیقاتی دارند یا لا‌اقل پای صحبت عزیزان محقق نشسته اند می‌دانند که تحقیق در علوم انسانی از بعضی جهات بسیار سخت تر از علوم پایه است. این سختی که منظور ماست نه به لحاظ استدلال از داده ها و زحمت فکری محقق بلکه در تنظیم یک پایگاه داده قابل اعتماد است. آنهایی که روان‌شناسی می‌خوانند می‌دانند که مثلن وقتی می‌خواهی در مورد موضوع مورد علاقه ات تحقیق کنی شاید ماه ها طول بکشد بتوانی روش دریافت داده های محض را دریابی ... "

متن کامل را در وبلاگ محمدرضا بخوانید: http://sedma-med.blogfa.com

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


حضور کوه‌نوردان در کوهستان‌ها باید حساب شده باشد

یک استاد دانشگاه گفت: توجه به جنبه گردشگری و توریسم در کوهستان‌ها ضروری است اما حضور کوه‌نوردان در کوهستان‌ها باید حساب شده باشد و براساس ظرفیت کوهستان سامان‌دهی شود.

اسماعیل کهرم در گفتگو با خبر نگار مهر افزود: ارزش کوهستان‌ها مانند ارزش تالاب‌ها و بیابان‌ها که روزی پنهان بود و بسیاری از مردم از آنها به عنوان اکوسیستم‌های بی‌فایده و حتی مضر یاد می‌کردند روز به روز آشکارتر می‌شود. کهرم افزود: حدود 10 درصد جمعیت کره زمین یعنی حدود 700 میلیون نفر که 10 برابر جمعیت کشور ایران است در کل کره زمین در کوه‌ها زندگی می‌کنند که همین امر نشان دهنده مواهبی است که اکوسیستم کوهستان می‌تواند بر انسان ارزانی کند.

کهرم معتقد است: انسان هایی که در محیط های کوهستانی زندگی می‌کنند دارای خصوصیاتی نظیر بلندطبعی، دورنگری، بردباری و غرور هستند همان طور که افرادی که در دشت ها زندگی می‌کنند ویژگی های خاص خود را دارند. وی به شرایط و مواهبی که کوهستان ها برای گیاهان و جانوران فراهم می‌کند، اشاره کرد: بسیاری از جانوران مانند قوچ و میش، کل و بز، پلنگ، شاهین و هما از تعرض های انسان ها به دل کوه‌ها پناه برده‌اند و به جز این اکوسیستم نمی‌توان آنها را در جایی دیگر پیدا کرد. همان طور که گیاهان خاصی مانند پسته و بادام وحشی، زیتون وحشی و درخت ارس را در اکوسیستم کوهستان می بینیم.

کهرم گفت: جانوران و گیاهان کوهستان هم مانند انسان هایی که در این محیط زندگی می کنند ویژگی های خاص خود از جمله بردباری به سرما و کمبود اکسیژن دارند. آنها این ویژگی ها را از طریق سازگاری اندام ها یعنی کوتاهی قد، مومی شدن اندام ها و وجود ضدیخ در بافت های گیاهان یا افزایش حجم ریه ها و تعداد گلبول های قرمز جانوران به دست آورده‌اند. وی ضمن این که توجه به جنبه گردشگری و توریسم را در کوهستان ها ضروری می داند، معتقد است: حضور کوه‌نوردان در کوهستان ها باید حساب شده باشد و براساس ظرفیت کوهستان سامان دهی شود.  به گفته کهرم، در بسیاری کوه‌ها مانند سهند، سبلان، زردکوه و... شاهد حضور یک گروه کوه‌نوردی با بیش از هزار عضو هستیم که این تعداد انسان در این اکوسیستم هم به گیاهان سطح کوهستان آسیب می‌رساند و در نتیجه باعث فرسایش خاک می شود و هم وضع طبیعی جانوران را دچار اختلال می کند.

به اعتقاد وی، مسوولان باید مسیرهایی را که کمتر آسیب پذیر هستند یعنی خاکشان سست نیست یا در مسیر زاد و ولد جانوران قرار ندارد و گیاهان مقاوم‌تری در آن قرار دارد برای عبور تعداد محدودی از کوه‌نوردان مشخص کنند و پس از هر بار عبور آن‌ها، شیارهای ایجاد شده را شن ریزی کنند تا بتوان این اکوسیستم ارزشمند را حفظ کرد.

خبرگزاری مهر

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


پیشنهاد وبلاگ : دیار بیستون

" بیشتر اوقات مطالبی که تحت عنوان معرفی مناطق سنگ‌نوردی و کوه‌نوردی منتشر می‌شود دارای نواقصی می‌باشد و حق مطلب را بجا نمی‌آورد به همین خاطر وقتی می‌خواهم طاق بستان را بعنوان یک منطقه سنگ‌نوردی معرفی کنم مقداری نگران می‌شوم و سوالاتی در ذهنم نقش می‌بندد. آیا می‌توانم اطلاعات کامل و دقیقی را ارائه دهم؟ آیا خواننده با کمی دقت آنچه را نیاز دارد به دست می‌آورد؟... همیشه این سوال در ذهنم وجود داشته که ایا سنگ‌نوردی درایران هست که نام طاق بستان را نشنیده باشد؟ آیا منطقه سنگ‌نوردی در ایران هست که مجموعه ویژگی‌های طاق بستان را دارا باشد؟... در این منطقه تنوع مسیر بقدری زیاد می‌باشد که سلیقه و نیاز هرسنگ‌نورد با هر درجه صعود و هر سطح(مبتدی تاحرفه‌ای) را پاسخ‌گو می‌باشد. مسیرهای باحداقل10متر تا120متر با درجات مختلف از 9/5تا 14/5  . مسیرهای ورزشی متنوع، متمرکز و بدونه پراکنده‌گی می‌تواند محل مناسبی برای سنگ‌نوردی باشد..."

معرفی منطقه ی سنگ‌نوردی طاق بستان

نویسنده : مرتضی زارع در وبلاگ دیار بیستون

http://bistoonmountain.persianblog.ir

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


در سوگ طبیعتی که دیگر بکر نیست

گفته های اخیر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر این که "سالانه 100 هزار هکتار از جنگل های کشور تخریب می شود" کافی بود تا سایر فعالان محیط زیست کشور نیز لب به سخن بگشایند و با شهامت بیشتری از تخریب گسترده محیط زیست ایران در جای جای کشور سخن بگویند.

مدیر عامل جمعیت اتحاد سبز استان سمنان درخصوص تخریب بی رویه جنگل ابر، به عنوان یکی از  مشهورترین حوزه های محیط زیست کشور اعتراض کرد و گفت: همه می دانند که جنگل ابر در استان سمنان، یکی از مهم ترین و شاخص ترین زیستگاه های کشور به شمار می رود اما هم اکنون درختان این سرمایه ملی در جریان فعالیت های راه سازی و انتقال انرژی در معرض نابودی است.

"موضع مسوولان محیط زیست در خصوص جنگل ابر بسیار غیر شفاف و دو پهلو است. ما آخرش نفهمیدیم که مسوولان با احداث جاده صنعتی در طبیعت بکر جنگل ابر موافق هستند یا خیر."

حسین امیر عبداللهیان، در ادامه نسبت به احداث هرگونه جاده در جنگل ابر ابراز نارضایتی کرد و اظهار داشت: مسوولان محیط زیست می گویند که ما می توانیم بدون این که حتی یک درخت از جنگل ابر قطع شود، جاده ای به منظور انتقال خطوط لوله گاز در دل این جنگل احداث کنیم اما این حرف اصلا با عقل و منطق همخوانی ندارد.

"متاسفانه برخی از مسوولان و حتی برخی از اهالی منطقه معتقدند که با احداث این جاده در دل جنگل ابر، منافع اقتصادی فراوانی برای اهالی به دست می آید اما مطمئن باشید احداث این جاده، جز ویران شدن طبیعت این آبروی ملی، هیچ نتیجه دیگری برای مردم و جنگل ابر ندارد."

 فرهنگ سازی جهت پاسداشت محیط زیست، "سرمایه ملی" انگاشتن جنگل ها در مقام عمل، کاهش مصرف سوخت های فسیلی، ‌استفاده از انرژی های پاک و  اختصاص ردیف بودجه هایی هم تراز با جایگاه حیاتی محیط زیست، می تواند مرتع ها و درخت ها را نیز برای استفاده نسل های آینده به یادگار بگذارد.

جام جم آنلاین

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


Uccellacci e Uccellini

" یک پدر و پسر، در طول جاده‌ای در حاشیه شهر رم به راهی می‌روند. به زودی به یک کلاغ سخن‌گو برمی خورند که از سرزمین ایدئولوژی (Land of Ideology) داد سخن می‌گوید؛ زاده شده از پدر شک و مادر آگاهی. کلاغ به آنها می گوید: من از روستای احتیاج و نیاز  می‌آیم ،از خیابان گرسنه‌گی ... سفر آنها ادامه پیدا می‌کند و کلاغ همچون یک روشن‌فکر از آنها سوال‌هایی می‌پرسد؛ اعلامیه‌هایی وزین صادر می‌کند و تعابیر اجتماعی- سیاسی مداوم ارایه می‌دهد. در یک صحنه، کلاغ، داستانی قرون وسطایی از برادرچیچلیو و برادرنینتو را بازگو می‌کند که توسط سنت فرانسیس جهت موعظه پیام عشق الهی به جغدها و گنجشک ها مامور شدند. پس از جد و جهد فراوان دو برادر تصمیم می‌گیرند تا زبان پرنده‌گان را بیاموزند و در نتیجه در ابلاغ عشق فراگیر به هر دو گروه [پرنده‌گان]، هر کدام به تنهایی توفیق می‌یابند. با وجود این، در پایان کار آن هنگام که دو برادر همدیگر را ملاقات می‌کنند؛ جغدها هنوز به شکار گنجشک ها ادامه می‌دهند. اندرز اخلاقی این داستان آنچنان که سنت فرانسیس خود به هنگام مراجعت برادران به آنها می‌گوید؛ می تواند این باشد که " برای تغییر جهان تنها به یکی نیازاست"؛ ولی هنوز هم چنین چیزی امکان دارد؟ به مانند آن حکایت قرون وسطایی توتو و نینتو به سفرشان در طول جاده بازمی‌گردند و پس از گذراندن مواجهات مختلف، پدر و پسر که از اظهارنظرهای بی وقفه کلاغ به تنگ آمده‌اند؛ آن را کشته ؛ می خورند و به راه خود ادامه می‌دهند. یک نتیجه مناسب و گشوده از فیلم شاید معنای همان کتیبه ای باشد که فیلم با تصویری از آن آغاز شده : "Dove va l'umanità? Boh." یا سرفصل انسانیت کجاست؟ واقعا چه کسی می‌داند."

در باره‌ی فیلم پرنده‌گان بزرگ،پرنده‌گان کوچک(پیرپائولو پازولینی)

.

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


شعاعی: صعود زمستانی قله ی دماوند در 22 بهمن

سرپرست فدراسیون کوه نوردی از صعود زمستانی به قله دماوند در سالگرد 22 بهمن خبر داد. به گفته ی شعاعی تاریخ اجرای این برنامه در بهمن ماه خواهد بود و تاکنون کوه نوردانی از اسپانیا، انگلیس، لهستان و نپال برای شرکت در آن اعلام آمادگی کرده‌اند. وی افزوده است: اطمینان دارم که تا پایان مهلت اعلام آمادگی تیم‌ها، تعداد داوطلبان بیشتر خواهد شد. تیم‌ها تا آخر آذر زمان دارند که اعلام آمادگی کنند. شعاعی در پاسخ به این سوال که پیش‌بینی می‌کند چند نفر در این صعود زمستانی حضور پیدا کنند گفت: فکر می‌کنم حدود 200 نفر برای این صعود بیایند که تعداد خوبی است.

برگرفته از ایسنا

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


گزارش جدید اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در گزارشی تاکید کرد: با سرمایه گذاری در بخش احیای مجدد یا حفاظت از محیط زیست، کارخانه‌ها و کمپانی‌ها می‌توانند ضمن تامین منابع اقتصادی به اثرات منفی فعالیت‌هایشان غلبه کنند.

ناتالی اولسن عضو اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در این گزارش خاطر نشان کرده است: کمپانی‌ها به طور فزاینده‌ای مشتاق شده‌اند دریابند که چگونه می‌توانند تبعات و پیامدهای منفی ناشی از اجرای پروژه‌های توسعه‌ای خود را به حداقل برسانند و از این کار سود ببرند. اطلاعات درباره نحوه توزیع هزینه‌ها و منافع حفاظت از طبیعت، بدین معنی که در این میان چه افرادی سود و چه افرادی زیان می‌برنند؟ بسیار حائز اهمیت است، چون معلوم می‌شود کدام گروه‌ها و به چه میزان باید خسارات وارده را جبران کنند.

بنا بر گزارش سایت رسمی IUCN، برای مثال اخیرا گروه تولیدی «ریو تینتو» به اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت ماموریت داده تا بررسی مزایای حفظ تنوع زیستی حاصل از مراقبت از جنگل «تسیتون‌ گامباریکا» در ماداگاسکار را برعهده بگیرد و هزینه‌های این محافظت و نگهداری را نیز برآورد کند.  این کمپانی با همکاری برخی از شرکای خود در حوزه تنوع زیستی در تلاش برای کشف فرصت‌های حفاظتی به منظور جبران اثرات اجتناب‌ناپذیر و برجای مانده از عملیات‌های معدن‌کاری‌شان در این منطقه هستند.

جنگل «تسیتون ‌گامباریکا» یکی از گسترده‌ترین جنگل‌های مرطوب زمین‌های پست در جنوب ماداگاسکار و دارای تنوع زیستی فوق‌العاده‌ بالایی است تا جایی که بیش از 80 درصد از گونه‌های مختلف جانداران آن در هیچ کجای دیگر از سیاره زمین یافت نشده‌اند. این جنگل در عین حال یکی از منابع مهم امرار معاش مردم محلی است اما متاسفانه هر سال یک تا 2 درصد از وسعت آن بر اثر فعالیت‌های کشاورزی انسانی کاسته می‌شود.

ایسنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


امید!

 مسافر چشم به‌راهی‌های من، بیگاهان از راه بخواهد رسید!

ای همه‌ی امیدها،

مرا به برآوردن این بام

نیروئی دهید!

 

                                                                                          " شاملو "

.

..

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


زاگرس در سال معادل یک ناخن انسان رشد می‌کند

محمدعلی اینانلو در گفتگو با خبرنگار مهر جهانی شدن روز کوهستان را اتفاق مهمی در شناساندن طبیعت کوهستان و کشورهایی مانند ایران که بخش اعظمی از آن پوشیده از کوهستان است، دانست و افزود: بسیاری از مردم دنیا با شنیدن نام ایران یک کویر و چند شتر را به خاطر می آورند در حالی که چهار پنجم کشور ما پوشیده از کوهستان است.

کوه های البرز در ایران از خانواده رشته کوه های هیمالیا با همان تاریخ زمین شناسی و کوه های زاگرس از خانواده رشته کوه های آلپ و تاریخ زمین شناسی مربوط به آن هستند. به اعتقاد وی، باید تلاش شود تا دره ها، آبشار ها، جنگل ها، مراتع و مناطق طبیعی بسیار بکری که در دل کوه های البرز و زاگرس وجود دارند به مردم شناسانده شوند. اینانلو شناساندن طبیعت کوهستان ها را به مردم زمینه فرهنگ سازی و آموزش مردم برای حفاظت و نگه داری این اکوسیستم باارزش دانست. وی زیبایی طبیعت ایران را داشتن اکوسیستم های مختلف از قبیل کوهستان، کویر، دشت و جنگل معرفی کرد . به گفته اینانلو رشته کوه زاگرس که رشته کوه جوانی است تنها رشته کوه ایران است که همچنان رشد دارد و رشد سالیانه آن بسیار کم و معادل رشد سالیانه ناخن انسان است.

خبرگزاری مهر

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


عکس روز

جست و خیز و بازی کودکان در موزه بروکز در جریان فستیوال هنری نور در شهر ممفیس ایالت تنسی در آستانه جشن کریسمس

 BBC

.

. 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کوه‌های زیبای کردستان

" ... قله‌ی این کوهستان در مرز ترکیه قرار گرفته است و دامنه های آن در کشور ایران و عراق واقع است . زبان مردم این منطقه کردی کرمانجی است و بخشی از مردم این منطقه که به صورت کوچ نشین در ییلاق‌ها زندگی می‌کنند از عشایر هرکی هستند که ریشه‌ی آنان به کردستان عراق باز می‌گردد . این عشایر به صورت فصلی در مناطقی از ایران , عراق و ترکیه ساکن هستند... نرمال ترین و هم‌چنین طولانی ترین مسیر دست یابی به قله‌ی این کوه جبهه‌ی غربی آن است . این منطقه با توجه به بارشهای بسیار سنگین در فصول پر باران معمولا در فصلهای زمستان محدودیت سیاسی برای صعود ندارد  همچون قندیل !  این مجموعه قله دارای یخچال‌های دائمی هستند. مسیرهای جاده‌ای به این منطقه از سوی کردستان ترکیه در یک جاده ی کوهستانی صعب العبور به روستای فصلی نهریه است و از آن به بعد بیش از 10 کیلومتر کوهپیمایی برای رسیدن به این قله لازم است. در ایران نزدیک‌ترین مسیر بیش از ۱۸ کیلومتر کوهپیمایی و از روستای سوله دوکل است و از عراق نیز از نزدیک ترین روستا ۸ کیلومتر فاصله دارد... "

متن کامل را در وبلاگ رامیار ببینید: http://lawansaqez.blogfa.com

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


The Mountain People

 

و شنیدن قطعه‌ای زیبا از موسیقی سرزمین آند در لینک زیر:

 http://www.4shared.com/audio/yuieIqDh/Musica_Andina_-_America_Latina.htm

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کشورهای جهان ملزم به کاهش گازهای گلخانه ای شدند

هیات های شرکت کننده در کنفرانس آب و هوای سازمان ملل متحد که در دوربان افریقای جنوبی برگزار شد، سرانجام به توافقی در مورد کنترل گازهای گلخانه ای دست یافتند. براساس توافق به دست آمده برای اولین بار تمامی کشورهای جهان که نقش عمده ای در آلوده کردن هوا دارند، ملزم شده اند برای کاهش گازهای گلخانه ای اقدام کنند.

توافق در مورد کنترل گازهای گلخانه ای در ساعات پایانی این کنفرانس که به مدت دو روز برگزار شد، صورت گرفت. هیات های شرکت کننده از کشورهای مختلف سرانجام در مورد ایجاد پیمانی جدید به توافق رسیدند که براساس آن تمامی کشورها ملزم به محدود کردن انتشار گازهای گلخانه ای می شوند. انتظار می رود این توافق تا سال ۲۰۲۰ میلادی به اجرا درآید. نمایندگان کشورهای برزیل، افریقای جنوبی، هند و چین از برنامه زمانی تعیین شده انتقاد کرده و آن را دشوار توصیف کردند.

در همین حال، فعالان گروه "صلح سبز" ضمن انتقاد از توافق به دست آمده، آن را تنها توافقی داوطلبانه دانسته اند که یک دهه دیگر به اجرا گذاشته می شود. کومی نایدو، مدیر اجرایی سازمان "صلح سبز" گفته است که این توافق باعث افزایش متوسط گرمای جهان به میزان دو درجه سانتیگراد خواهد شد و جهان را به سوی فاجعه پیش می برد.

گزارشی از  BBC

.

. 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۱ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


گزارش لونی داپر از صعود زمستانی در مکینلی

" تنها 9 هیئت اعزامی و شانزده نفر تا کنون موفق به ایستادن بروی قله ی دنالی در فصل زمستان شده اند و دراین میان 6 نفر در این راه جان باخته اند. تنها تیمی متشکل از 3 کوه نورد روس موفق شدند در فصل ژانویه بروی قله بایسند اما آنها نیز کشته شدند . اما از 9 تیم اکسپدیشن 4 نفر به صورت انفرادی به قله رسیدند ولی هیچ کدام از آنها در ژانویه یعنی درتاریکترین وسردترین زمان به قله نرسیدند. ژانویه 2011 اولین تلاش زمستانی من در منطقه
دنالی بود . من با یک صعود سرعتی تا ارتفاع 5242 متری رسیدم اما هوای بد مانع از پیشروی بیشتر من گردید در حالی که فقط 8 ساعت راه تا قله باقی بود . من به مدت 7 روز در غاری برفی منتظر یک هوای پایدار برای صعود به قله بودم و آن روز هرگز نیامد . الان در حال برگشتن هستم تا خودم را برای تلاشی دیگر در 21 دسامبر 2011 آماده کنم... همانند سال گذشته چادر برنمی دارم ، بادهای دنالی خیلی شدیدتر از آن است که حتی بهترین چادرهای کوهنوردی بتواند آن را تحمل کند ، از اطاق برفی استفاده خواهم کرد داخل اطاق برفی گرم میشه و درون اون ساکت و ایمن تر هستش. زمانی که باد با سرعت 170 کیلومتر در ساعت می وزد اطاق برفی می تونه ایمن ترین مکان برای شما و حفظ وسایلتون باشه ..."

ترجمه‌ای از حاج سعید در وبلاگ با کوهستان

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


Surrealism

در اوایل دهه بیست قرن گذشته، عده ای هنرمند از شاعر گرفته تا نقاش و مجسمه ساز و فیلم‌ساز در پاریس گرد هم آمدند و بیانیه ای را تحت عنوان بیانیه سوررئالیستی به رهبری شاعری به نام آندره برتون انتشار دادند. بدون شک این جنبش بیش از همه مدیون آندره برتون است که نام آن را از دوست شاعرش گیوم آپولینر وام گرفته است. کسی که نمایشنامه اشThe Breasts of Tiresias را یک درام سوررئالیستی خوانده بود. ذهنی گرایی و توجه به ضمیر ناخودآگاه و پنهان مهم‌ترین ویژگی سوررئالیست ها در تمام شاخه‌های هنری از ادبیات گرفته تا نقاشی و سینما بود. آندره برتون سخن‌گوی جنبش در بیانیه 1925 آن را چنین معرفی کرد: " سوررئالیسم یک وسیله جدید بیانی نیست... سوررئالیسم وسیله آزادی کامل ذهن است... سوررئالیسم یک فرم شاعرانه نیست بلکه فریاد ذهنی است که به سمت خودش برمی‌گردد... " سوررئالیست ها به ارزش ها و اخلاقیات جامعه بورژوایی حمله کردند، در واکنش به جنگ و نابودی دسته جمعی، علیه میهن پرستی، ناسیونالیسم و استعمار شوریدند و از شورش‌های مردمی در کشورهای مستعمره علیه فرهنگ غربی حمایت کردند...

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


مهاباد: نخستین دهکده‌ی کوه‌نوردی کشور

رییس اداره ورزش و جوانان مهاباد، از احداث نخستین دهکده کوه‌نوردی کشور در این شهرستان خبر داد. 'ابراهیم باپیرآقایی'، روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کار احداث این دهکده توسط هیئت کوه‌نوردی مهاباد و علاقه‌مندان به این رشته به صورت کاملا خودجوش با ایجاد کمپ های کوه‌نوردی آغاز شده است.

وی گفت: این دهکده با عنوان دهکده کوه‌نوردی 'سه کانیان' در ارتفاعات 'کانی شیخان' در دست احداث بوده و علاقمندان به رشته ورزشی کوه‌نوردی تاکنون 25 کمپ مجزا در این منطقه ایجاد کرده اند. باپیرآقایی افزود: کوه‌نوردان مهابادی هنگام صعود به ارتفاعات منطقه در این کمپ ها، که بیشتر آنها مجهز به وسایل رفاهی و گرمایشی هستند، استراحت و حتی اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی کوه‌نوردی و سنگ نوردی می‌کنند. وی پیش بینی کرد: 20 هکتار از اراضی اطراف این کمپ ها با نام دهکده کوه‌نوردی سه کانیان به زودی به ثبت رسیده و زمینه عملیات حصار کشی و تجهیز آن نیز برای استفاده عموم به ویژه علاقمندان به کوه‌نوردی فراهم شود. رییس اداره ورزش و جوانان مهاباد اضافه کرد: در صورت اتمام کار ثبت این اراضی تعداد دیگری کمپ در این مکان ایجاد و دهکده مزبور به یکی از مهمترین مکان های کوه‌نوردی در شمال غرب کشور تبدیل شود.

ایرنا

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


طنزکوه : حکم انتصاب !!

برادر نصیری دامت توفیقاته و اعلی الله مقامه فی وبلاگه کلاغه و نظر فی صعود عقابه
نظر به تعهد، تجربه، درایت، تیزهوشی، تیز پری، تیز بازی و غیره  و به استناد اختیارات خودمان ذیل بند رخت عمه مکرمه‌مان! و اساسنامه کلاغ‌های مقیم مرکز و حومه، به موجب این ابلاغ و با توجه در درخواست‌های مکرر و یواشکی شما و التماس دعا داشتن و قسم و آیه دادن به عنوان سرپرست وبلاگ کلاغ‌ها منصوب می‌شوید و مطمئن باشید بعد یک مدت حکمتان را دائم می‌کنیم.  بنابراین لازم است ضمن اینکه یک پست حتی در حد آبدارخانه به خود ما در ستاد احیای کلاغ‌ها گمنام می‌دهید نسبت به انجام امور محوله اگر حال داشتید از جمله زدودن لکه‌های سیاه کوه‌نوردی، توقف ماشین اسطوره‌سازی، بردن ما به جنگل ابر در موعد مقرر اهتمام ورزیده و در فرصت مناسب دوست داشتید برای انتخابات وبلاگ کلاغ‌ها اقدام کنید. نکردید هم نکردید نشستیم دور هم خوش می‌گذرانیم.


ضمنا در اولین فرصت بیایید اینجا مورد تفقد ما قرار بگیرید بروید.
توفیق خدمت به کلاغ و کلاغمین را برای شما مسئلت دارد.
و من الله التوفیق

فرشید داودی نویسنده‌ی وبلاگ طنز کوه

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


رمزگشایی از اسرار بزرگِ دانه کوچک‌ برف!

آیا تاکنون به چگونگی شکل‌گیری دانه برف اندیشیده‌اید؟ دانه برف در ابتدا به شکل بلور شش ضلعی از یخ بوده و سپس پخش شده و بازوهای ظریف و اشکال پیچیده زیبای آنها شکل می‌گیرد . در تاریخ 11 دسامبر (20 آذر)، یک فیزیکدان دانشگاه صنعتی کالیفرنیا، با کشف علت بی‌ثباتی در رشد بلورهای یخی که در دماهای متفاوت منجر به شکل‌گیری طرح‌های مختلف می‌شود، اسرار دانه برف را رمزگشایی کرده است. دماهای مختلف بر طرح رشد بلور یخ تأثیر می‌گذارند. در نزدیک دمای منفی دو درجه سانتیگراد، بلورها به شکل صفحات کوچک و مسطح هستند. در دمای منفی پنج درجه به شکل ستون‌ها و سوزن‌های بلند و باریک درآمده، در دمای منفی 15 درجه به شکل پولک‌های نازک و بزرگ مانند تصویر زیر و با پایین رفتن دما تا زیر منفی 30 درجه دوباره به شکل ستون‌های یخی در می‌آیند.

با شکل گرفتن بلور برف در دمای منفی 15 درجه، یک شیار کوچک در لبه ایجاد شده و به سوی هوای مرطوب در یک تیغه تیز گسترده می‌شود. از آن جا که گوشه‌های شش‌ضلعی بیشتر از مرکز به جلو آمده‌اند، رطوبت را جذب کرده و سریعتر رشد می‌کنند. به گفته «کنث لیبرکت»، فیزیکدان دانشگاه صنعتی کالیفرنیا، این یافته‌ها، گامی ابتدایی در علم دانه‌های برف محسوب می‌شود و هنوز دلیل این که چرا دماهای مختلف منجر به شکل‌گیری طرح‌های گوناگون بلور برف شده و به ستون، ‌صفحه و دیسک تبدیل می‌شوند، مشخص نیست .

جام نیوز

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کوه‌نوردان قبل از صعودهای زمستانی، اطلاعات لازم را کسب کنند

رییس هیئت کوه‌نوردی آذربایجان شرقی اعلام کرد: کوه نوردان قبل از انجام صعودهای زمستانی، اطلاعات لازم را کسب کنند. علی شامی نژاد روز یکشنبه به ایرنا گفت: با توجه به بارش برف در روزهای اخیر، کوه‌نوردان لازم است قبل از انجام هرگونه صعود هماهنگی های لازم را با این هیئت انجام و با آگاهی کامل از شرایط جوی اقدام به صعود کنند. وی اضافه کرد: کوه‌نوردان لازم است از مسیرهای مشخص نسبت به صعود اقدام و این هیئت آماده است در این زمینه اطلاعات لازم را در اختیار گروه های کوه‌نوردی و کوه‌نوردان قرار دهد. شامی نژاد گفت: با توجه به شرایط جوی منطقه و به منظور پیش‌گیری از هرگونه اتفاق ناگوار، علاقه‌مندان به کوه‌نوردی و صعود به قلل قبل از حرکت با هیئت کوه‌نوردی و یا روابط عمومی تربیت بدنی هماهنگی های لازم را انجام و لوازم کوه‌نوردی متناسب با فصل سرما را به همراه داشته باشند.

وی افزود: همراه داشتن پوشاک کافی و مناسب فصل، آگاهی یافتن از وضعیت آب و هوایی قبل از صعود به ارتفاعات، آگاه کردن خانواده، نزدیکان یا دوستان از جزییات زمانی و مکانی صعود و برگشت، استفاده از مسیرهای مشخص و پاکوب شده جهت صعود و فرود، زمان بندی مناسب جهت به پایان رساندن برنامه قبل از تاریکی هوا، به همراه داشتن وسایل ضروری کوهستان شامل: مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه‌ای کوهستان، کمک ‌های اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی و گوشی همراه، اشراف داشتن بر منطقه صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک، خودداری از صعود انفرادی، پرهیز از اجرای برنامه هایی که فراتر از توانایی جسمی، فنی و روحی باشد، خودداری از رفتن به ارتفاعات تا 72 ساعت پس از بارش برف به لحاظ احتمال ریزش بهمن، استفاده از لباس هایی با رنگ‌های واضحی مثل قرمز، زرد و فسفری، توجه به علایم هشدار دهنده، تابلوهای راهنمای مسیر، هشدارهای افراد مجرب، امدادگران و افرادی که از ارتفاع برمی گردند، فراگیری آموزش های کوه‌نوردی در محل های قانونی و همراه داشتن شماره تماس ارگان‌های امدادرسان منطقه نکاتی است که یک کوه‌نورد قبل از صعود زمستانی حتما باید مد نظر قرار دهد.

ایرنا

.

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


طبیعت پاییزی جنگل‌های گلستان

عکس‌ها : جام جم آنلاین

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


انتصاب شعاعی: "فعلا" و تا زمان برگزاری مجمع !

وزیر ورزش و امور جوانان در حکمی محمود شعاعی را به عنوان سرپرست فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی منصوب کرد. دوره ۴ ساله ریاست محمود شعاعی در فدراسیون کوه‌نوردی ۷ آذرماه به پایان رسید. با وجود این که ۹ نامزد برای شرکت در انتخابات فدراسیون ثبت نام کرده‌اند،‌ وزارت ورزش ترجیح داد فعلا شعاعی به عنوان سرپرست هدایت فدراسیون را تا زمان برگزاری مجمع بر عهده داشته باشد. در این حکم آمده است: نظر به تعهد و تجربه جنابعالی و به استناد اختیارات ذیل ماده 10 اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی، به موجب این ابلاغ به عنوان سرپرست فدراسیون کوه ‌نوردی منصوب می‌شوید. لازم است با هماهنگی معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ضمن انجام امور محوله در موعد مقرر نسبت به فراهم نمودن مقدمات و برگزاری انتخابات فدراسیون اقدام فرمایید.

 

خبرگزاری فارس

..

.جهت اطلاع و آگاهی دوستان : منع قانونی برای دو شغله ها برگرفته از اصل 141 قانون اساسی می‌باشد و جوانب مختلف این ممنوعیت نیز در سال 1373 تحت عنوان " قانون ممنوعیت تصدی بیش از دو شغل " به تصویب رسیده است. هم‌چنین طبق ماده 124 قانون استخدام کشوری، بازنشسته‌گی یکی از حالات استخدامی به شمار می‌آید و ماده 10 اساس‌نامه‌ی فدراسیون‌های ورزشی که وزارت ورزش برای انتصاب موقت شعاعی به آن استناد کرده است نیز بدین شرح می‌باشد:

رییس فدراسیون به مدت چهار سال انتخاب می‌شود و انتخاب مجدد وی بلامانع است.
‌تبصره 1 ـ قبول استعفا و برکناری رییس فدراسیون به تشخیص رییس سازمان تربیت‌بدنی و یا‌ پیشنهاد مجمع و موافقت ایشان انجام می‌پذیرد.
‌تبصره 2 ـ رییس سازمان بلافاصه پس از عزل و یا قبول استعفای رییس فدراسیون فردی را به عنوان‌ سرپرست منصوب خواهد نمود.

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


آموزش تصویری گره‌های کوه‌نوردی

 

http://www.abc-of-rockclimbing.com/howto/learn_climbing_knots.asp

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


Garnet Lake

 

از مجموعه‌ی Black & White Landscape Photography

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کلنگ طلائی روسیه در دستان زنان

" در 3 دسامبر سال جاری کلنگ طلائی روسیه به تیم دختران (ماریانا کوپتووا ، گالینا جیبی توک و آنا یاسینسکایا) برای صعود به برج ترانگو  برای نخستین بار از " مسیر دنیای موازی" تعلق گرفت ، گالینا اهل سنت پترزبورگ روسیه و آنا و ماریا در اکراین زندگی می کنند، در اوایل شهریور ماه سالجاری گزارشی که توسط اورست نیوز در خصوص این صعود اعلام شده بود در این وبلاگ منتشر شد و متعاقبا" گزارش تکمیلی در خصوص  ماریانا و سایر صعودهای برجسته او و گزارش دقیق این صعود به اطلاع رسانده خواهد شد. جایزه ویژه حضار نیز به الکساندر روچکین و میخائیل میخایلوف برای نخستین صعود از مسیر" دندان کوسه" در گرینلند تعلق گرفت... "

از وبلاگ اخبار کوه‌نوردی زنان  http://mountainflower.blogfa.com

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


شبکه‌ی اجتماعی کوه‌نوردان ایران

 

http://facekooh.ir

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


طبیعت ایران : تالاب بین المللی گمیشان

تالاب بین المللی گمیشان یکی از چند تالاب بین المللی استان گلستان است که هر ساله میزبان هزاران پرنده مهاجری‌ست که زمستان خود را در این تالاب بین المللی و دیگر تالاب‌های بین المللی استان گلستان سپری می کنند ... خبرگزاری مهر

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


خطر نابودی فسیل های کرمان

هزاران قطعه از آثار دایناسورها در کرمان، این استان را به کلکسیونی از دیرینه شناسی تبدیل کرده اما بی توجهی مسئولان، ده ها فسیل را در معرض نابودی قرار داده است. استان کرمان در کنار تمدن غنی و تاریخی خود دارای پیشینه غنی زمین شناسی و دیرینه شناسی نیز است... وجود ده ها جای پای دایناسور در کرمان از جمله رد پای دایناسور عظیم الجثه در روستای «ده علیرضا» و همچنین روستای «دشت خاک» نشانگر این ادعاست... در حالی که مسئولان هیچ توجهی به این امکان گردشگری کرمان نمی کنند مردم روستای دشت خاک که یکی از غنی ترین مناطق کرمان در خصوص وجود فسیل محسوب می شوند ابتکار به خرج داده اند و با اختصاص حمام قدیمی این روستای تاریخی به موزه دیرینه شناسی این حمام را به موزه تبدیل کرده اند.

موزه دیرینه شناسی دشت خاک شاید تنها موزه روستایی کشور باشد که با همت مردم و پیگیری مدیر سابق موزه دیرینه شناسی کرمان که عمر خود را در این راه گذاشته است برپا شده و با وجود بی توجهی ها با اراده مردم همچنان در حال فعالیت است. در این موزه صدها قطعه فسیل گردآوری شده است که شگفت انگیزترین قطعه این موزه استخوان عظیم الجثه گردن یک دایناسور است ...

گزارشی از جام جم آنلاین

.

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


وقتی مرگ...

جان: براش یه کم آب بیارین.

کلاینمن: آب می خوام چیکار؟

جان: فکر کردم تشنه ای.

کلاینمن: مردن آدمو تشنه نمی کنه. مگر اینکه قبلش ماهی دودی خورده باشی.

جان: از مردن می ترسی؟

کلاینمن: مسئله این نیست که من از مرگ می ترسم یا نه. فقط دلم می خواد وقتی مرگ سراغ من میاد، من جای دیگه ای باشم!!

.

وودی آلن _ نمایشنامه ی کوتاه مرگ

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


هشدار نسبت به بارش برف و باران و کاهش تا 10 درجه‌ای دما در کشور

سازمان هواشناسی نسبت به بارش برف و باران و کاهش تا 10 درجه‌ای دما در کشور هشدار داد . بر این اساس بررسی نقشه‌های پیش یابی نشان می‌دهد که یک سامانه بارشی از اواخر روز جمعه از شمال غرب وارد کشور می‌شود و طی روزهای شنبه و یکشنبه ابتدا استان های واقع در شمال غرب، سواحل دریای خزر و در ادامه دامنه‌های جنوبی البرز و شمال شرق کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد که بدین ترتیب در روز شنبه در استان های آذربایجان غربی، کردستان، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل، گیلان و غرب مازندران بارش متناوب برق و باران و در استانهای قزوین، البرز و تهران بارش پراکنده باران و برف پیش‌بینی می‌شود. این شرایط از عصر روز شنبه و طی صبح یکشنبه به مناطق شرق مازندران و استان‌های گلستان، خراسان شمالی و شمال سمنان محدود می‌شود.

طی روز شنبه در شمال‌غرب، شمال و دامنه‌های جنوبی البرز دمای هوا بین 5 تا 10 درجه و طی روز یکشنبه در شمال شرق و شرق کشور بین 4 تا 8 درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد .

ایسنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


چشم برفی!

از اینترنت

.

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


لایحه جامع منابع طبیعی عامل ترغیب سودجویان در تصرف جنگل‌ها

" با وجود اینکه به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و مسئولان منابع طبیعی ،تغییرات اعمال شده در برخی از مواد لایحه جامع منابع طبیعی حکایت از طبیعت ستیزی آشکار و ترویج بی قانونی در بین مردم دارد و در بیانیه ها و مکاتبات گوناگون خواستار خارج شدن این لایحه از دستور کار مجلس شده اند، نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از اجرایی شدن طرح جامع منابع طبیعی از ابتدای سال آینده خبر می دهد .

هومان خاکپور فعال محیط زیست نیز معتقد است: با اجرای این قانون، رویشگاه های جنگلی کشور که در قوانین فعلی منابع طبیعی مشمول ممنوعیت های قانونی واگذاری هستند با شدت بیشتری در معرض خطر تصرف های تازه و مضاعف قرار داده و اشخاص سودجو و فرصت طلب را نسبت به تصرف بیشتر و تخریب جنگل های آسیب دیده کشور ترغیب می کنیم. این قانون از نظر روانی به متعرضان و متصرفان اراضی ملی امید می دهد که همچنان به فعالیت های غیرقانونی خود ادامه دهند، چراکه در آینده به صورت رسمی به اعمال غیرقانونی آنان مشروعیت داده شده و آن ها را قانونی خواهند کرد ..."

خبرگزاری مهر

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


مترسک...

یک بار به مترسکی گفتم «لابد از ایستادن در این دشتِ خلوت خسته شده‌ای؟» گفت «لذتِ ترساندن عمیق و پایدار است، من از آن خسته نمی‌شوم.» دَمی اندیشیدم و گفتم «درست است؛ چون‌که من هم مزة این لذت را چشیده‌ام.»  گفت «فقط کسانی که تن‌شان از کاه پر شده باشد این لذت را می‌شناسند.» آنگاه من از پیشِ او رفتم ، و ندانستم که منظورش ستایش از من بود یا خوار کردنِ من. یک سال گذشت و در این مدت مترسک فیلسوف شد.  هنگامی که باز از کنارِ او می‌گذشتم دیدم دو کلاغ دارند زیرِ کلاهش لانه می‌سازند.

.

جبران خلیل جبران

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


باشگاه دماوند درگیر بحران‌های جدی؟!

 

Ebrahim Lahoori
راستی ما اعضای سال 88 بودیم و پچ پچ های همه که این گروه خیلی پویا هستش و خوب کار میکنه رو هم شنیده بودیم ولی چی شد؟!!! فکر می کنید واقعاً چرا داریم شخصی فعالیت می کنیم و دوباره مثل نوجوانی و قبل از آمدن باشگاه تقریباً بدون سواد راه رو ادامه می دهیم ؟!!! تعویض 3 مدیر عامل باشگاه در زمان ما و درگیری های بی اندازه مسئولان این نتیجه رو داشته ! شک نکنید.
Reza Babri 
من و چند همنورد دیگه هم که ورودی 90 هستیم داریم به همین نتیجه می رسیم که شخصی فعالیت کنیم . بزرگان در حاشیه غرق شده اند و هیچکس به ما اهمیت نمیده. اینجوری پیش بره ورودی های باشگاه به صفر میرسه و دماوند آینده ای نخواهد داشت.
Afsaneh Daemi 
تو تابستون 2 یا 3تاش اجرا شده...ولی الان همش کنسل میشه...وقتی هم صبح برنامه کنسلی اعلام میشه(!) نتیجه این میشه که بچه های بی تجربه تنهایی میرن کوه...اینطوری ایمنی بالا میره؟...حالا ما آدم با تجربه تو گروهمون داریم ولی بقیه چی؟...تو برف و مه...تنها میرن!!!
Reza Babri 
الان مشکل اینه که دو سه ماهه برای آزمایشی ها فقط یکی دوتا برنامه عملی گذاشته شده و خیلی از برنامه ها بخاطر بارندگی کنسل شده. درواقع بعد از اینکه ما قسط سوم رو پرداخت کردیم باشگاه ما رو به حال خودمون رها کرد. دوستانی که قبل از عضویت تو باشگاه کوه می رفتن میگن بدن آماده ای داشتن ولی حالا که عضو باشگاه شدن آمادگی بدنیشون کمتر شده. بدون کوه رفتن که نمیشه کوه نورد شد... ضمنا برنامه ها به هیچ وجه مطابق زمان بندی که به ما داده شده بود پیش نرفت. مثلا قرار بود آموزش کمپینگ داشته باشیم که حالا فصل کمپینگ تابستانی گذشته. یا کلاس آمادگی جسمانی که قرار بود سه جلسه باشه، جلسه دومش تقریبا دو ماه بعد از جلسه اولش برگزار شد و جلسه سوم هنوز بعد یک ماه تشکیل نشده. نمی دونم دلیل این بی برنامگی ها چیه فقط حس می کنم که اونهایی که مسئول هستند زیاد احساس مسئولیت نمی کنند
 
 از صفحه‌ی فیس بوک اعضای باشگاه دماوند
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


آماده‌سازی غار قوری‌قلعه اعتبار می‌خواهد

مسؤول منطقه‌ی گردشگری غار قوری‌قلعه گفت: برای آماده‌سازی این غار به 17میلیارد و 500میلیون ریالی اعتبار تا سال 1393 نیاز داریم. سیدمحمد امین حسینی درباره‌ی تمهیدات اندیشیده‌شده برای آماده‌سازی غار قوری قلعه برای تعطیلات نوروز 91، اظهار کرد: برای نوروز سال آینده، طرح سامان‌دهی پارکینگ‌ها، محوطه‌ی فضای سبز و توسعه‌ی مجتمع‌های خدماتی و رفاهی را خواهیم داشت. همچنین آب‌رسانی و نصب تصفیه‌خانه و ساخت سوییت‌های رفاهی ـ اقامتی را در برنامه داریم.

او ادامه داد: در حال حاضر طرح مطالعه‌ی فاز دوم غار قوری قلعه آغاز شده است و برای اجرای آن به اعتباری مجزا از اعتبار در نظر گرفته‌شده برای تجهیز این مکان سیاحتی نیاز داریم. وی گفت: بازدید از این غار هر سال سیر صعودی داشته است. امیدوارم در تعطیلات نوروز نیز 50 تا 60هزار نفر از این مکان دیدن کنند. البته به‌دلیل کوهستانی بودن این منطقه، بیشتر بازدیدکنندگان در روزهای گرم سال از این غار دیدن می‌کنند. اگر بتوانیم امکاناتی را مانند تله‌کابین، پیست اسکی و پیست دوچرخه‌سواری را بسازیم، این غار می‌تواند در تمام فصول سال بازدیدکننده داشته باشد.

ایسنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


رامیار: تازه‌کار و تفکرات منفورش در دنیای کوه‌نویسی

 متن منتشر شده از آرش در برج سینا بر خلاف کامنت‌های خصوصی‌اش در وبلاگم  خیلی کثیف بود . متنی که ناشی از تفکراتی است که از یک سیستم بیمار زاده شده و فرد برای بدست آوردن خواست‌های خودش حاضر به هر نوع ناهنجاری و اعمالی به شدت متعفن است. آرش باید بداند افرادی مثل احسان و یا خیلی های دیگر از وبلاگ‌نویسان ُ بزرگ‌ترین افتخارشان سر تعظیم فرود نیاوردن در برابر بی‌عدالتی و کثافت‌کاری است و این تهدیدات چه از طرف آرش بر وبلاگ‌نویسان و چه هر فرد دیگر به نام وزارت کشور و یا هر نهاد دیگر به خاطر یک انتقاد ورزشی ساده ، عملی بچه‌گانه و بسیار مضحک است و نه تنها "من" بلکه خیلی‌ها دیگر از وبلاگ‌نویسان این نوع ادبیات و تفکر به شدت منفور را محکوم خواهند کرد . برای تفکرات حاکم بر چنین افرادی در این سیستم ورزشی متاسفم ! "

 

رامیار در وبلاگ کوهستان http://lawansaqez.blogfa.com

 

و دیدگاه فواد نویسنده‌ی وبلاگ ماگما در بخش نظرات برج سینا:

" یاد پیام های خصوصی آرش افتادم قبل از صعود قلم برای من می فرستاد... البته هیچ وقت واکنشی متناسب با شدت نظر هایش انجام ندادم و بسیاری از آن ها بی جواب ماند... اما او بار ها به من هم تهمت  زد و هم توهین کرد و  هم تهدید... مطمئنم اگر خودش جای من بود طور دیگری برخورد می کرد .او بی آن که مرا بشناسد: تهمت زد به خط گرفتن از فرامرز نصیری ! که من هیچ وقت نه دیده امش و نه شناخته ام... توهین کرد به بهانه کار نابلدی و مثلا این که من اصلا بلد نیستم همایش را برگزار کنم در حالی که مسوولیت  جانبی من برگزاری همایش ها و ارایه بیلان ماهیانه با بودجه های کلان بود ...  تهدید به  این که اگر ادامه دهم میزبانی صعود قلم را از من می گیرند( این یکی خنده دار بود واقعا !) و البته نشان از وجود دست های پشت پرده داشت! و در نهایت بازداشت!!! به خاطر بر گزاری رای گیری  ساده هییت رییسه قلم ! و خیلی چیز های دیگر که چون برایشان ارزشی قایل نبودم الان یادم نمانده... به شخصه برایم جالب بود طرز بر خوردش و حساسیتش به موضوعاتی که واقعا ارزش چندانی نداشتند ..."
 

 

و پست احسان بشیرگنجی در وبلاگ برج سینا:

http://boorjsina.persianblog.ir

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


مراسم روز جهانی کوهستان در باشگاه آرارات

باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات با همکاری انجمن کوه نوردان ایران برگزار می کند:

روز جهانی کوهستان گردهمایی بزرگ کوه نوردان

موضوع امسال روز جهانی کوهستان ، "کوه‌ها و جنگل‌ها" است. در هفتمین مراسم سالانه‌ی این رویداد ، برنامه های زیر را خواهیم داشت:

  • سخن رانی و نمایش اسلاید ، با موضوع "جنگل های کوهستانی" دکتر پیمان یوسفی آذر
  • سخن رانی درباره "تاریخچه ی کوه نویسی در ایران" مرتضی دزفولی
  • سخن روز ، طرح موضوع "کوه ها و جنگل ها"
  • معرفی و اهدای لوح و جائزه به شخصیت فعال در زمینه ی موضوع سال گذشته روز جهانی کوهستان (کوه ها و مردمان بومی)
  • موسیقی و پذیرایی

 

زمان: یکشنبه 20 آذر 1390 از ساعت 6 تا 9 بعدازظهر

مکان:تهران-خیابان جمهوری-کوچه نوبهار-باشگاه آرارات

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


وقتی همه...

شایان: خوشحال نیستید که هم بازی تون هستم؟

پرند: مجبورم خوشحال باشم؟

شایان: روزی افتخار می کنید.

پرند: افتخار نمی کنم که وایستادم و دیدم و ساکت موندم ...

.

وقتی همه خوابیم _ بهرام بیضائی

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


حکایت رئیس هیئت کوه نوردی کردستان و اکسپانسر !!

 دیشب در یک برنامه تلویزیونی از شبکه استانی کردستان جناب آقای موسی مرادیانی به همراه یکی دو نفر از اعضای تیم کردستان دعوت شده بودند که در نطق‌های این مستر موارد جالبی عنوان شد .

 خدا پدر این مرادیانی رو بیامرزه که اینقدر به فکر ما کوه نورداست. ایشون عنوان کردن که با جذب " اکسپانسر " تونستیم این تیم رو راه بیاندازیم . ما هی برامون جای سوال داشت. می‌دیدیم کلهم تیم هی می‌خنده و شاد و شنگولند و تو 24 ساعت موفق شدند قله‌ی بارونتسه رو صعود کنند اما بی‌خبران بودیم و معما اینجاست !

 ملت همیشه از اسپانسر استفاده می‌کردند نگو که این تیم با درایت مرادیانی از اکسپانسر استفاده کرده که هم ضربتی صعود بکنند هم تیم نیازی به این بساط لهو لعب تو مملکت غریب نداشته باشه .

و در جایی هم در پاسخ به این سوال که چرا تعداد استقبال کننده‌گان ناچیز بوده نطق فرمودند که استقبال رو گذاشتیم واسه جلسه‌ی  ارائه‌ی گزارش !

ای خدا پدر این فدراسیون و مهندس شعاعی رو هم بیامرزه که این بابا رو اینجا گذاشتن ! بالاغیرتا در دوران ریاست این جناب امید به زندگی کوه نوردان کردستان یه ده دوازده سالی افزایش پیدا کرده !

نقل از وبلاگ رامیار ( کوهستان ) : http://lawansaqez.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


الوند : سپید و زیبا !

از وبلاگ ماگما : http://www.magma.blogfa.com

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


حادثه در ارتفاعات توچال

 

صبح روز جمعه 11 آذر ماه 1390 جسد یخ زده کوه نوردی در ارتفاعات توچال _ مابین پناهگاه شیرپلا و دره اوسون _ پیدا شد. بنا به شواهد موجود و با استناد به صحبت کوه نوردانی که شب را در پناهگاه شیرپلا گذراندند ، علت اصلی حادثه ، گرفتار شدن جان باخته در توفان شدید شب گذشته می باشد که البته گم کردن مسیر و همچنین عدم تجهیزات فنی کوه نوردی مناسب با فصل را نیز باید به این مطلب اضافه نمود . همچنین در پی این حادثه و پیدا شدن جسد فرد ، مراتب سریعا توسط کوه نوردان به سازمان امداد و نجات کوهستان آتش نشانی جهت انتقال جسداطلاع داده شد.

سایت گروه کوه نوردی آسمان

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


شمارش معکوس برای ماندن تنها ژئوپارک خاورمیانه در یونسکو

رییس محیط زیست و ژئوپارک قشم با بیان این‌که باید تمام توان خود را برای سامان‌دهی و راه‌اندازی ژئوسایت‌های ژئوپارک قشم تا اسفندماه امسال به‌کار گیریم، اظهار کرد: این سایت‌ها هنوز به‌صورت کامل فعال نشده‌اند؛ ولی ما اقدامات همه‌جانبه و گسترده‌ای را در ژئوپارک قشم آغاز کرده‌ایم و تمام تلاش خود را برای ماندگاری این ژئوپارک به‌عنوان میراث ملی و بین‌المللی ایرانیان در یونسکو و شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌ها به‌کار می‌گیریم.

محمدهاشم داخته که چند روزی است مسؤولیت ژئوپارک قشم را در کنار مدیریت محیط زیست این جزیره برعهده گرفته است، درباره‌ی وضعیت ژئوپارک قشم که کمتر از سه‌ماه تا پایان مهلت یونسکو برای حفظ شدن در شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌ها زمان دارد، گفت: فلسفه‌ی ژئوپارک‌ها در واقع حفظ پدیده‌های بارز زمین‌شناسی با همکاری و مشارکت جامعه‌ی محلی است. جاذبه‌های معماری، دانش محلی، حیات وحش خاص منطقه، آثار باستانی و تاریخی برجسته و پدیده‌هایی از این دست در ارتقای ژئوپارک‌ها بسیار مؤثرند. بنابراین شایسته است، هر نوع برنامه‌ریزی درباره‌ی ژئوپارک و سایت‌های آن با تشریک مساعی جامعه‌ی محلی پیرامون آن صورت گیرد و روستاهای ژئوپارک نیز در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داده شوند.

داخته یادآوری کرد: جزیره‌ی قشم با وسعتی حدود یک‌هزار و 500 کیلومترمربع، سرزمین پهناوری است که ارزشمندترین زیستگاه‌های دنیا را در خود جا داده است. از یک سو، صخره‌های مرجانی، جنگل‌های حرا، سواحل گسترده‌ی ماسه‌یی، صخره‌یی و گلی و جاذبه‌های زمین‌شناسی و از سوی دیگر، دانش معماری، جمع‌آوری و نگهداری آب شیرین، آداب و رسوم و آیین‌های محلی و زیبایی‌های فرهنگی مردم جزیره، تنوع جاذبه‌ها و ارزش‌های این جزیره پارسی را دوچندان کرده است. برای همین، تمام تلاش ما این است که یک بار دیگر با متفاوت نشان دادن ظرفیت خود و به مشارکت طلبیدن جامعه‌ی محلی در اجرای زیرساخت‌ها، ژئوپارک قشم را در فهرست جهانی یونسکو ماندگار نگه داریم ...

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۱ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


Waiting for Godot

ولادیمیر: خوب که فکرش را می‌کنم... این همه سال... اگر من نبودم... تو کجا بودی...؟ (قاطع) الان استخوان‌هات هم پوسیده بود، بی برو برگرد.

استراگون: (رنجیده) خوب، منظور؟

ولادیمیر: (افسرده) برای یک نفر آدم بار سنگینی است. (مکث. شادمان) از طرف دیگر، می‌گویم الان دیگر دل‌سرد شدن فایده ندارد. باید هزار سال پیش، آخر قرن نوزده، فکرش را می‌کردیم. 

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


در لحظه

من به تنهایی باغ

بعد یک خواب زمستانى می‌اندیشم

و به گل‌های فرو خفته به دامان سکوت.

 

من به یک کوچه‌ی گیج

گیج از عطر اقاقی‌ها می‌اندیشم

و به یک زمزمه‌ی عابر مست.

 

من به تنهایی خویش

و به تنهایی باغ

و به یک معجزه می‌اندیشم.

.

عکس: فرامرز نصیری

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


پاسخی از رضا نظام‌دوست به ...

متن زیر ، بخشی از نوشته‌ی رضا نظام دوست خطاب به احسان بشیرگنجی ( برج سینا ) است . در باره‌ی کسانی که در روزهای اخیر و بعد از انتشار آخرین تصویر لیلا اسفندیاری ،  همه توان خود را برای حمله و توهین به تعدادی از وبلاگ‌نویسان " کوه و کوه‌نوردی " به کار گرفتند:
 
 
 
 درد ، چون آتشی ست که "جرثومه های  دُم رقصان  نادان"  در آن می سوزند . و از همین روست  که از آتش گریزانند ... و از خون  .. و از مرگ  و از مبارزه!  ... جرثومه ها  در تن دیگران زندگی می کنند ... از خون دیگران می خورند ... و در تگاپوی دیگران خود را  در تگ و  پو قلمداد می کنند! .... سفره ای که آنان  بر آن  با مبارزان و قهرمانان نان خورده اند  در تن این  مبارزان و از گوشت این قهرمانان است!  ....  آنان بر دوش میزبانان شان سوار اند   و چنبر و چنگال شان در رگ و پی  و استخوان  او  تنیده ! ... از این روست که در وهمی ابلهانه  ، خود  را با میزبان  یگانه قلمداد می کنند
 
و بدان  که همیشه:  مرگِ میزبان ، مرگ انگل هاست! و انگل ها از مرگ میزبان می ترسند! ... از آنجا که با همه ی بلاهت شان این یک چیز را  خوب دریافته اند که :  بی وجود قهرمان ،  بی وجود میزبان ، آنان نیز وجودی نخواهند داشت! ... 
بنویس احسان! ...  و از کلماتت تازیانه ای بساز  که بر تن شان فرود می آوری! ...  آنها بیدار خواهند شد  و خونی را که خورده اند بالا خواهند آورد! و از درد به خود خواهند پیچید  ...  و تصویر قهرمانان  درهم شکسته ی دیگری  که اندامش  را جرثومه های دیگر مثله کرده اند  ، مثل سیلی توی صورت شان خواهد خورد! و تا عمر دارند این تصویر را فراموش نخواهند کرد! و خواهند فهمید که بدون قهرمانان شان  "هیچ"  نیستند  
و این فهم ، همان چیزی ست که برای شان خوشایند نیست
همان ، که آرامش شان را سلب می کند
 
..
رضا نظام دوست
.
.
.
.
.
.
.
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


آرام‌کوه : نقد و بررسی حوادث کوه

روز ۲ سپتامبر ۲۰۱۰، دو مرد (۵۳ و ۳۴ ساله) بدون هیچ تجربه‌ای از سنگ‌نوردی و یا پیشینه‌ی فعالیت بر روی یخ و برف عازم مسیر کینر بر روی قله‌ی لانگز شدند. (Keiner's Route on Longs Peak)

(مسیر کینر۶۱۰ متر طول دارد Grade II, AI 2, 5.3-5.5.) این مسیر با یک دهلیز برف/یخ به طول ۲۴۴ متر آغاز می‌شود که به Lambs Slide (لمبز اسلاید ) معروف است و با یک مسیر سنگی به طول ۳۶۵ متر پایان می‌گیرد.

این تیم دو نفره در هنگام صعود این مسیر با کوه‌نوردی دشوار و زمان‌بری، بیش از آن‌چه که انتظار داشتند مواجه شدند.صعود دهلیز برف/یخ ، ۶/۵ ساعت طول کشیده بود و حدود ساعت ۳ بعد از ظهر تازه بخش سنگی مسیر را شروع می‌کردند.تصور آنها این بود که سختی این مسیر کم‌تر از 5.8 باشد، ولی صعود ۴ طول، ۴/۵ ساعت طول کشیده بود و هیچ کجای این مسیر 5.8 و یا ساده‌تر از آن نبود.

این دو نفر به نقطه‌ای رسیدند که ادامه‌ی راه برای‌شان ممکن نبود. از اینجا بر روی یالی که در معرض دید بود فرود آمدند و شب را آنجا گذراندند، کمی استراحت و کمی دویدن برای مبارزه با سرما.صبح روز بعا با NPS تماس گرفته و درخواست کمک کردند.

آنها راهی برای صعود نمی‌دیدند و فکر هم نمی‌کردند که بتوانند دهلیز را به سلامت فرود آیند. نجات‌گران، آن دو نفر را متقاعد کردند که در مسیر، تا جای ممکن به عقب برگردند و در همان حال، خود به سمت آنها صعود کردند. نجات‌گران به آنها کمک کردند تا به بالای لمبز اسلاید و روی گردنه‌ی بزرگ بین کوه میکر و لانگز صعود کنند. دو کوه‌نورد شب دوم را نیز در کوه گذراندند اما این‌بار با نجات‌گران و در جان‌پناه چسم (Chasm Shelter).

.

متن کامل در وبلاگ آرام‌کوه   http://aramkuh.blogfa.com

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


دل‌تنگی ...

دل‌تنگـی پیچیده نیســت

 یک دل و یک آسـمان و یک بغـض و آرزوهــای تــرک خـورده !

 به همیـن ســادگــــی

و چقدر سخته

دل‌تنگ فردا شدن

 

از وبلاگ : دیار الوند http://mishan.blogfa.com

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٩ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


کامنت روز : خطاب به آرش تازه‌کار!!

احسان بشیر گنجی خطاب به آرش تازه‌کار در وبلاگ برج سینا :

" به به. جناب تازه کار! چه عجب! تخم کفتر برایتان دم کرده اند نطقتان باز شد؟ این برداشت شخصی توست و حق داری بیانش کنی. اما قرار نیست چون دیدگاه توست همگان آنرا بپذیرند و برایت سوت و کف بزنند! بگذار من به صعود قلمی ارجاعت بدهم که تهدید می‌کردی فلان می‌کنم و قرار است بیایند بگیرند و ببرند و مجوزی در کار نیست و آن مکالمات پشت تلفنی که مرتضی صالحی را کوک می‌کردی!!  تو در کدام جایگاه هستی که همه حرف ها را می توانی بزنی اما دیگران در آن جایگاه جایی ندارند؟ من بر این عقیده بوده و هستم که باید منتشر می کردم و کردم و این به شخص تو!! ربطی ندارد. "

http://boorjsina.persianblog.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


زنگ خطر تغییر شرایط اقلیمی جهان به صدا درآمد

 

اقدام اقتصادهای مهم و نوظهور جهان برای به تعویق انداختن هرگونه توافق جهانی در جهت کنترل گازهای گلخانه ای دست کم تا سال 2020، زنگ خطری برای کشورهای در معرض تغییر شرایط اقلیمی محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیات های نمایندگی و تحلیل گرانی از سرتاسر جهان در نشست سازمان ملل گرد هم آمده اند تا با هدف دستیابی به برنامه ای برای متوقف کردن روند تغییر شرایط اقلیمی با یکدیگر تبادل نظر کنند. این اجلاس امروز دوشنبه آغاز به کار کرد. با این حال شرکت کنندگان در این نشست 12 روزه شهر 'دوربان' آفریقای جنوبی، که قرار است در چارچوب کنوانسیون سازمان ملل در زمینه تغییرات شرایط اقلیمی (UNFCCC) برگزار شود اعلام کردند که با ناکام ماندن نشست 'کپنهاگ' درسال 2009 احتمال دستیابی به هر گونه راه حل در این زمینه بعید به نظر می رسد مگر آن که کلیه 194 کشور جهان راهی را برای حل اختلاف نظری که طی هفته های اخیر به اوج خود رسیده، بیابند.

از جمله مهم ترین مسائل مورد بحث در این سلسله نشست ها ضرورت تسریع در تغییر اقتصادهای کشورهای اصلی تولید کننده گازهای گلخانه ای به اقتصاد های مبتنی بر تولید کمتر کربن خواهد بود. آمریکا، چین، هند، برزیل، اتحادیه اروپا و تعدادی دیگر از کشورها مهم ترین انتشار دهندگان گازهای گلخانه ای محسوب می شوند که 80 درصد گاز دی اکسید کربن جهان را تولید می کنند.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، یافته های اخیر دانشمندان نشان می دهد که فرصت برای کنترل افزایش دمای جهان تا دو درجه سانتی گراد، که همان آستانه خطر گرم شدن جهانی است، به سرعت در حال از دست رفتن است و این فرصت شاید به 5 سال هم نرسد.

 ایرنا

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


میدان حسن‌آباد در یک صبح روشن پاییزی

 

عکس‌ها از فرامرز نصیری

دوربین :  موبایل Samsung Galaxy S2

.

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


موج جدید بارش برف و باران از چهارشنبه کشور را فرا می‌گیرد

براساس نقشه‌های پیش‌یابی از روز سه‌شنبه سامانه بارش زایی از سمت جنوب غرب و جنوب وارد کشور شده و در روز چهارشنبه علاوه بر مناطق فوق مناطق مرکزی، دامنه‌های مرکزی زاگرس به تدریج شمال شرق و برخی نقاط شرق را تحت تاثیر قرار داده و سبب بارش باران و برف، وزش باد و در مناطق جنوبی رعد و برق خواهد شد. شدت بارش در اواخر سه‌شنبه و روز چهارشنبه در استانهای بوشهر، کهگیلویه و بوراحمد و غرب فارس است. همچنین از روز چهارشنبه تا جمعه موج دیگری نوار شمالی کشور بویژه سواحل دریای خزر را تحت تاثیر قرار داده و سبب بارش برف و باران و وزش باد و کاهش دما در این نواحی، برخی نقاط شمال غرب و دامنه‌های البرز خواهد شد .

ایسنا

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


و پایان راه برای لیلا اسفندیاری ...

یاد و خاطره‌اش گرامی باد

.

عکس از وبلاگ کوهستان

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


آلوده‌گی زیست محیطی رودخانه بالیقلی چای

رودخانه بالیقلی چای از مرکز شهر اردبیل می‌‌گذرد ولی متاسفانه با عدم توجه مسئولین و مردم بخش اطراف میدان توحید مملو از زباله شده و به محل تغذیه ناسالم و غیربهداشتی دام های دامداران تبدیل شده است.

خبرگزاری مهر

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


نیلوفر‌های تالاب انزلی، نیمه جان در عکس یادگاری توریست‌ها

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت:‌ با اجرای برنامه‌های طبیعت‌گردی انزلی، ارزش تالاب افزایش خواهد یافت. "امیر عبدوس" توضیح داد: با وجود فرسایش زیست محیطی، هنوز هم منابع طبیعی پرباری در تالاب انزلی موجود است؛ تالاب انزلی یکی از مراکز توریستی معروف ایران است و محلی بسیار مناسب برای زمستان‌گذرانی پرندگان محسوب می‌شود. وی خاطرنشان کرد: تالاب متشکل از اکوسیستم‌های مختلف است و این تنوع باعث رشد زندگی سنتی این منطقه شده است. تالاب انزلی در فصول مختلف، مناظر زیبا و مختلفی دارد و توریست‌ها با شرکت در برنامه‌های اکوتوریسم در تالاب، می‌توانند از مشاهده تغییرات فصلی لذت ببرند.

عبدوس گفت: طبیعت‌گردی تالاب انزلی باعث ارتقاء اقتصاد منطقه می‌شود و یک چرخه مثبت در بخش توریسم، اقتصاد و محیط زیست ایجاد خواهد شد. وی با اشاره به این‌که برای نهادینه کردن تالاب انزلی در منطقه و رسیدن به توسعه پایدار، پایه‌گذاری یک نهاد خودکفا ضروری است، گفت: این نهاد باید توسط ساکنین محلی توسعه پیدا کند و اداره شود لذا برای توسعه اکوتوریسم تالاب انزلی، انجمن اکوتوریسم تالاب انزلی پایه گذاری خواهد شد.

عبدوس با اشاره به وجود گل‌های لاله زیبا و نیلوفر‌های چشم‌نواز در این تالاب، گفت: متاسفانه برخی از افراد که برای دیدن این گل‌ها به تالاب می‌آیند آنها را از تالاب چیده و با لاله‌های نیمه‌جان عکس یادگاری می‌گیرند این در حالیست که این گل‌ها نقش مهمی در تجزیه مواد شیمیایی و حفظ محیط زیست تالاب دارند و چیدن این گل‌ها خسارت‌های جبران‌ناپذیر به این اکوسیستم ارزشمند وارد می‌کند.

ایسنا

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


North Ushba 4694m

www.summitpost.org

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


سطح واقعی یخچال‌های منطقه علم‌کوه اندازه‌گیری شد

عکس از علیرضا بوژه‌مهرانی

سطح واقعی یخچال ‌های منطقه علم ‌کوه با استفاده از روش‌ های نوین سنجش‌ از دور اندازه‌گیری شد. 'مرتضی افتخاری ' مدیر پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب در این مورد گفت : در حال حاضر پروژه اندازه ‌گیری سطح واقعی یخچال ‌های کشور آغاز شده و در قالب این پروژه، سطح واقعی یخچال‌ های منطقه علم ‌کوه اندازه ‌گیری و تعیین شده است .

وی اظهار داشت: یخچال‌های ایران در گروه یخچال‌های کوهستانی طبقه ‌بندی‌ می‌ شوند که تفاوت آنها در مقایسه با نمونه ‌های قطب‌ شمال آن است که هرساله حجم عظیمی از سنگ‌ریزه‌ها و واریزه‌ها روی آن‌ها قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط‌ عمومی موسسه تحقیقات آب، افتخاری درمورد دلایل قرار گرفتن این سنگ‌ریزه‌ها روی یخچال‌های موجود در ایران گفت: هوازدگی شدید در این مناطق، بروز بهمن و بارندگی‌های شدید از جمله عواملی است که موجب می ‌شود تا حجم وسیعی از سطح یخچال‌های موجود در کشورمان از سنگ‌ریزه تشکیل شود که وجود این سطح مانعی برای تخمین موجودی آب در این یخچال‌ها و ارزیابی تاثیرات عواملی مانند تغییرات اقلیم روی آن‌ها است .

همچنین' نعمت الله کریمی ' کارشناس سنجش از دور پژوهشکده مطالعات و تحقیقات منابع آب موسسه تحقیقات آب گفت: هم اکنون برای تعیین سطح واقعی یخچال ها ازروش ها و شیوه های علم سنجش از راه دور و همچنین روش های راداری، ژئومورفولوژی و حرارتی می‌توان استفاده کرد .

وی خاطرنشان کرد : با استفاده از نتایج حاصل از بررسی‌ های انجام گرفته بر روی یخچال منطقه علم ‌کوه مشخص شد که حدود 75 درصد از کل 7/3 کیلومتر مربع سطح آن‌ها در زیر این سنگ‌ریزه‌ها و واریزه‌ها قرار دارد، بر این اساس معلوم می‌شود که 75 درصد از یخچال‌های منطقه علم ‌کوه با استفاده از روش‌های معمولی (نظیر تصاویر ماهواره‌ای اپتیکی) قابل مشاهده و شناسایی نیست .

ایرنا

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


رودخانه رمز اساطیری تن توست ...

" ای اصفهان. ای شهرمن. ای بانوی خاطرات من. وقتی که عصر می‌شود ... ناگهان پیاده‌روى کنار رودخانه را سکوت فرا می‌گیرد. و باد در شاخه‌های درختان پیچان اعماق روح مرا می‌کاود. رودخانه رمز اساطیری تن توست. رودخانه روح توست که سرگردان و جاری و به خون و خاک آلوده است. رودخانه رازی را و تاریخی را باز می‌گوید که زبان آدمیان جرات بازگفتن آن را ندارد. روح توست زاینده‌رودی که ناسپاسی مردمانت را در امواج آرام باز می‌گوید. خاک تو، ذرات تن تو، همیشه معلق در هواست، همیشه مرگ را با زنده‌گی خاموشت می‌آمیزد ... و هنوز هستند کسانی که در شولاهای چرکین شبانگاه در کوچه‌باغ‌های تو، در پناه دیوار‌ها روان می‌شوند و چون به ساحل زاینده‌رود می‌رسند می‌نشینند و می‌گریند. در خون تو، در روح تو، در جان تو می‌گریند. ای بانوی خاطرات من. ای شهر من. ای اصفهان. "    

از رمان " شب هول " هرمز شهدادی

..

 

 

.××××

هنگام شکل گیری این پست، مینو جوان نیز همراهی می‌کرد. با صدائی زنده و گرم و پرشور. شما هم بشنوید:

http://www.4shared.com/audio/pS2TfW0Y/03_Around_the_World.html

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


راز کوهستان ارواح در قطب جنوب

در زیر یخ‌های مسطح قطب جنوب کوهستانی وجود دارد که به ارواح شهرت دارد. به گزارش «24»، دانشمندان در مطالعات جدید خود به یافته‌های جدیدی درباره وجود مرموزترین کوهستان کره زمین در منطقه نزدیک قطب جنوب دست یافته اند و اعتقاد دارند بخشی از کوهستان آلپ در اروپا زیر کوههای یخ قطب جنوب دفن شده است.
بسیاری از مردم فکر می‌کنند قطب جنوب و کوه های یخ اطراف آن دارای سطحی صاف است که هیچ نقطه غیر همواری به غیر از یخ در آن وجود ندارد ولی تحقیقات مستمر دانشمندان از دهه 1950 به این نتیجه رسیده است که میلیونها سال است که این منطقه روی کوهستانی ناهموار در طول میلیاردها سال ساخته شده است.

کوهستان گامبورشف بخشی از کوهستان آلپ شمالی است که در طول میلیاردها سال جدا شده و به قطب جنوب منتقل شده است. این کوهستان که به کوهستان ارواح در اروپا شهرت دارد که هم اکنون بخشی از آن در قطب جنوب قرار دارد.

در تحقیقات و نقشه‌های جدید مرکز مطالعات قطب جنوب انگلیس (BAS) به ریاست دکتر فاستو فراسیولی معلوم شده است که در زیر قطب جنوب کوهستان های دیگری از بخش‌های دیگر اروپا وجود دارد .

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


در لحظه

باغی

درهایش را می‌بندد

ابدیت در دست‌هایت جوانه می‌زند و

در سیطره‌ی مه

تنهایی من زمستانی است!

.

شعر: عزیز ترسه

عکس: فرامرز نصیری

.

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


تهران: جمعه‌ای برفی در راه است!

مدیر کل پیش‌بینی هواشناسی استان تهران گفت: از بامداد روز جمعه به بعد بارش برف در استان تهران شروع شده و تا حدود بعد از ظهر جمعه ادامه دارد . محسن جباری در گفت‌وگو با خبرنگار  فارس اظهار داشت: بر اساس آخرین آمارهای هواشناسی از پنج‌شنبه بعدازظهر اواخر وقت بارش باران در استان تهران آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: از بامداد روز جمعه به بعد بارش برف در استان تهران شروع شده و تا حدود بعدازظهر جمعه ادامه دارد همچنین از بعدازظهر جمعه کاهش پدیده اتفاق می‌افتد و تا روز شنبه به صورت پراکنده بارش برف پیش‌بینی می‌شود و از شدت بارش‌ها کاسته می‌شود.

مدیر کل پیش‌بینی هواشناسی استان تهران خاطرنشان کرد: در روزهای یکشنبه و دوشنبه دمای هوا کاهش می‌یابد.

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


طنزکوه: انتخابات فدراسیون کوه‌نوردی

تک دلاوری از قوم کوهم من

برای فدراسیون همچو  روحم من

مورد حمایت جمعی از مردم غیور رئال حلبی آباد و بوخوم یاغچی آباد

مورد حمایت جمعی از نمکی ها و نون خشکی های تهران

مورد حمایت جمعی از کاسه بشقابی ها  و سماور شکسته،آهن آلات  می خریم های تهران

.

متن کامل طنز فرشید داودی را در وبلاگ وی بخوانید :

http://www.tanzkuh.blogfa.com

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


شکست بابازاده و عباس محمدی برای حضور در انتخابات فدراسیون

روز دوشنبه ۳۰ آبان‌ماه، آئین انتخابات نمایندگان قهرمانان، مربیان، داوران، باشگاه‌ها و گروه‌ها به صورت جداگانه و در زمان‌بندی‌های مختلف با نظارت بازرس فدراسیون به انجام رسید که نتایج آن به این شرح است:

* نماینده‌ی قهرمانان: عظیم قیچی ساز از آذربایجان شرقی- امیدشیخ بهایی از کرمان و رؤیا ریاضی از تهران
نامزدها:سارا صفائیان- رؤیا ریاضی- محمود هاشمی- مهدی عمیدی- یونس رضاخانی- محسن محمدی نژاد و امید شیخ بهائی

* نماینده‌ی باشگاه‌ها: پروین رضایی از باشگاه آراد الیگودرز
نامزدها: علی‌محمد خزائی - عباس محمدی و پروین رضایی

* نماینده‌ی گروه‌ها: حمید مساعدیان از گروه همت شمیران                                 نامزدها:خسرو جمشیدی - حمید مساعدیان و محمد اسماعیل ابلاغیان

* نماینده‌ی مربیان: محمد حسین طالبی مقدم از همدان
نامزدها: مهدی زنده کار، ‌علی‌رضا باقری، محمد حسین طالبی مقدم، کیومرث بابازاده، وحید مصدری، غلام‌علی عباسی و حمید ناصری

* نماینده‌ی داوران: بابک ضیاء از تهران
نامزدها: علی‌رضا کریم و بابک ضیاء

نقل از وبلاگ کوه نوشت : http://koohnevesht.blogfa.com

.

.

ناکامی و شکست کیومرث بابازاده و عباس محمدی در تلاش شان برای حضور در انتخابات فدراسیون کوه نوردی ، از جمله نکات جالب و قابل توجه در نتایج انتخابات روز دوشنبه 30 آبان بود . انتخاباتی که به اعتراف عباس محمدی کاملا " آزاد " بود و آنان نتوانسته اند کوچک ترین خدشه و یا شبهه ای را در باره‌ی نحوه و کیفیت برگزاری آن بیان کنند. به نظر می رسد یافتن دلایل پاسخ منفی و دست ردی که از سوی نماینده‌گان جامعه‌ی کوه‌نوردی ایران بر سینه‌ی بابازاده و عباس محمدی زده شد چندان کار دشواری نباشد:

1 _ ابعاد چهارسال مدیریت ناسالم عباس محمدی بر تشکیلات انجمن کوه نوردان اکنون دیگر بر کسی پوشیده نیست. مدیریتی مبتنی بر بی قانونی محض (عدم ارائه‌ی آمار و اطلاعات واقعی در مورد تعداد اعضای انجمن و برگزاری مجامع عمومی در همان نوبت اول و با هر تعداد ممکن) ، پنهان‌کاری محض ( بی‌اعتمادی به افکار عمومی و سفر پنهانی به امریکا به نام تیم انجمن و اعلام رسمی آن بعد از 20 روز در سایت رسمی این تشکل ) و باج دهی و سرسپرده‌گی محض در قبال انواع فشارها و تهدیدهای آن باشگاه بزرگ تهرانی (که افشا و ابراز رسمی و علنی آن روز گذشته در نشست ماهانه انجمن و توسط یکی از مدیران فعلی صورت گرفت). با چنین سابقه‌ای در مدیریت ناسالم ، ناکامی افرادی مانند عباس محمدی در چنین انتخاباتی ،دیگر جای تعجب ندارد!

2 _ کیومرث بابازاده این روزها " آشفته و شتابان و عصبی" در مسیر " تهمت زدن" گام برمی‌دارد! کیومرث بابازاده این روزها ، توسل به هر حربه‌ای را برای رسیدن به هدف و تخریب نفر مقابل (مخالف خود) مجاز می‌شمارد! نمونه ای از رفتار ناسالم کیومرث بابازاده نیز روز گذشته در نشست ماهانه انجمن در مقابل دیده‌ی همه‌گان قرار گرفت : تخریب شخصیتی ، بی انصافی، بی احترامی و تهمت زدن ، همه‌ی آن چیزی بود که وی با وجدانی آسوده در مورد نویسنده‌ی وبلاگ کلاغ ها در نشست انجمن انجام داد . با چنین استعدادی در رفتارهای ناسالم ، ناکامی افرادی مانند کیومرث بابازاده در چنین انتخاباتی ، دیگر جای تعجب ندارد!

.

.  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +


بارش برف دو متری در کوهرنگ و قطع ارتباط موگویی با جهان!!

به علت بارش برف سنگین در شهرستان کوهرنگ راه ارتباطی 15 روستای دهستان موگویی در شهرستان کوهرنگ قطع شده است. ستار فرهادی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بارندگی های های 48ساعت گذشته در چهار محال و بختیاری اظهار داشت: در بعضی از ارتفاعات شهرستان کوهرنگ در محل هایی خاص مانند گودی ها وحفره ها ارتفاع برف به دو متر رسیده است.

فرهادی نیا اظهار داشت: به علت بارش برف سنگین در شهرستان کوهرنگ راه ارتباطی 15 روستای دهستان موگویی در شهرستان کوهرنگ قطع شده است.وی با اشاره به اینکه بارش برف سنگین در گردنه عسل کشان موجب مسدود شدن جاده شده، بیان داشت: ارتباط زمینی چهارهزار و 500 نفر ساکنان روستاهای دهستان موگویی از توابع شهرستان کوهرنگ با مرکز این شهرستان و مرکز استان قطع شده است.

بخشدار مرکزی کوهرنگ با بیان اینکه هم اکنون ارتباط زمینی با روستاهای دهستان موگویی قطع شده است، بیان داشت:  به علت قطع بودن ارتباط مخابراتی این سه روستا ما اطلاعی از وضعیت اهالی این روستاها نداریم.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ آذر ۱۳٩٠
    پيام ها    +