در لحظه

توان ِ گردن به غرور برافراشتن در ارتفاع ِ شُکوه‌ناک ِ فروتنی
توان ِ جلیل ِ به دوش بردن ِ بار ِ امانت
و توان ِ غم‌ناک ِ تحمل ِ تنهایی
تنهایی
تنهایی
تنهایی عریان.

 

شعر:احمد شاملو

عکس: فرامرز نصیری

 

.


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آناپورنا هنوز کوه خطرناکی است

60 سال پس از نخستین صعود آناپورنا در 3 جون 1950 توسط موریس هرزوک و لوئیس لاشنال فرانسوی، آناپورنا هنوز خطرناکترین و پرتلفات ترین 8000 متری هیمالیاست.

 

اینوکی اوکوچا دی اولزا پیش از کشته شدنش در آناپورنا: باید اعتراف کنم آناپورنا کوه مورد علاقه من نیست! جبهه شمالی این کوه همراه است با خطر سقوط بهمن ...
 
سیلویو موندلینی کسی که همنوردش در آناپورنا در آغوشش جان سپرد: آناپورنا همواره در ذهن من باقی خواهد ماند. این کوه دشوار و خطرناک است.
 
راینولد مسنر: آناپورنا خطرناکترین مسیر نرمال را در میان تمامی 8000 متری ها دارد.
 
همچنین سیمون مورو هم نظری مشابه دارد. زیرا در زمستان 97 همنوردش آنتونی بوکرایف را در آناپورنا از دست داد.
 
این کوه در دهه گذشته برای 8 سال متوالی کوه‌نوردانی را به کام مرگ کشید که آخرین آنها پارک یانگ سیک کره ای بود.
 
گرچه درصد ریسک کوه از 91% در سال 1985 به 10% در دهه گذشته کاهش یافته با این حال هنوز هم خطر بهمن‌های این کوه کوه‌نوردان را تهدید می کند. طی روزهای آینده آناپورناشاهد تلاش کوه‌نوردان زیادی از اقصا نقاط دنیا خواهد بود (نام کوه‌نوردان ایرانی نیز در این میان به چشم می‌خورد). برای همه آنها در جدال با این کوه زیبا و خطرناک آرزوی سلامتی و موفقیت داریم.
 
 
 

منبع: http://www.explorersweb.com
از وبلاگ کوه قاف
 
.
.
.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


"جنگل ابر" حفاظت می‌شود

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست گفت: تا پایان بهار 91 جنگل ابر جزء مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست می‌شود. اصغر محمدی فاضل با بیان این مطلب افزود: از حدود دو سال پیش سازمان محیط زیست پیگیر قرار دادن جنگل ابر در محدوده مناطق حفاظت شده سازمان محیط زیست است و درخواستهای خود را در این خصوص به سازمان جنگل ها ارائه کرده است. به گفته وی، در حال حاضر سازمان محیط زیست مراحل حقوقی و قانونی را برای این منظور انجام داده و دستورالعملی با امضای رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر توسعه مناطق حفاظت شده به ویژه در مناطقی که شرایط خاص طبیعی دارند به شورای عالی محیط زیست برای بررسی ارائه شده است.

فاضل در پاسخ به این پرسش که با قرار گرفتن جنگل ابر در فهرست مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست دیگر هرگونه جاده سازی و توسعه در این جنگل منتفی می شود، تأکید کرد: قطعاً با اعلام این منطقه به عنوان منطقه حفاظت شده سازمان محیط زیست ضریب حفاظتی در ان افزایش می یابد. وی ادامه داد: اما در حال حاضر که این منطقه هنوز جزء مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست نیست. هیچگونه مجوزی برای تعریض جاده و تخریب در این منطقه تحت هیچ شرایطی و به هیچ ارگانی به استناد قانون حفاظت از جنگل ها و قانون حفاظت و بهسازی محیط داده نمی شود.

جام جم آنلاین

 

.


 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


باران به پاسارگاد آسیب رساند

باران بهاری امسال، پاسارگاد را به دلیل نبود سیستم‌های دفع آب مانند سال گذشته تا مرز تخریب کشاند. همان گونه که نوروز سال گذشته تخت جمشید نیز بر اثر باران دچار آب‌گرفتگی شده بود. مدیر سابق پایگاه داخلی تخت جمشید در این‌باره به ایلنا گفت: باران بهاری، امسال برای آثار باستانی استان فارس نه‌‌ تنها سبب مسرت نشد، بلکه آثار مخربی بر جا گذاشت.

مازیار کاظمی درباره آثار مخرب بارندگی‌ها برآثار باستانی مجموعه پارسه و پاسارگاد گفت: اگر با آغاز بارندگی روی سطوح سنگی گازهای آلاینده محیطی مثل SO2 و CO2 وجود داشته باشد، با توجه به ترکیب آن با آب باران، تبدیل به اسید می‌شود و خوردگی ایجاد می‌کند.

وی با بیان این‌که برخی از این آلاینده‌ها ممکن است در مجموعه تخت جمشید باشد، اما در پاسارگاد به علت آن که مجموعه هنوز صنعتی نشده، وجود ندارد، افزود: زمانی که هیچ آلاینده‌ای در محیط وجود ندارد، آب باران به تنهایی نیز به دلیل خالص بودن، استعداد زیادی برای حل کردن سنگ‌های آهکی در خود دارد.

 بارندگی‌های بهاری، بیشترین اثر تخریبی را روی آثار تاریخی دارد، اما به علت نبودن یخ‌زدگی در این فصل از سال، اثر تخریبی‌ مشهود و سریع نیست، اما در درازمدت و فصول سرما طبیعتا بارندگی‌ها اثر مخرب بیشتری بر آثار تاریخی می‌گذارند.

خبرگزاری ایلنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آناپورنا: حرکت به سمت قله

در ترکیه علاوه بر سایت تونج فیندیک سایت‌های دیگری اختصاص به اخبارصعود این کوه‌نورد به آناپورنا دارد و طبق اخبار منتشر شده ، تمامی تیم های حاضر در کمپ اصلی از جمله فرخنده صادق و عظیم قیچی‌ساز فردا عازم قله خواهند شد ، انتظار می‌رود که هوا در این هفته مناسب باشد ، با برنامه ریزی بعمل آمده احتمالا" 20 آوریل مصادف با جمعه اول اردیبهشت روزی است که قله صعود خواهد شد. دان بووی کوه‌نورد کانادائی تصاویر جالبی از ریزش بهمن و کمپ اصلی درفیس بوک خود به نمایش در آورده که تصویر فوق یکی از آنها است .در این مدت همگی از فرط بیکاری به شستن لباس ، ارسال خبر ، تمرین سنگ نوردی و از این قبیل مشغول بوده اند.

 

از وبلاگ گل کوه :  http://mountainflower.blogfa.com

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


یکصد و پنجمین نشست ماهانه ی انجمن کوه نوردان ایران

یکصد و پنجمین نشست ماهانه انجمن کوه نوردان ایران

 

 

زمان : چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۱ از ساعت ۱۶:۳۰ الی ۱۹:۳۰

مکان : خیابان انقلاب -  دروازه دولت - نرسیده به بهار - خیابان خاقانی - روبروی دانشگاه تربیت معلم - آمفی تاتر ستاد سازمان های مردم نهاد شورای اسلامی شهر تهران

موضوع نشست:

دیدار نوروزی

خبر های کوه نوردی

صحبت در مورد برگزاری کارگاه فیلم سازی

معرفی گغام میناسیان کوه نورد و دیواره نورد پیش‌کسوت

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پیشنهاد میزبانی صعود قلم: کردستان، آبشار و جنگل خرپاپ

وبلاگ کلاغ ها ضمن احترام فراوان به تمامی پیشنهادات مطرح شده برای میزبانی هفتمین صعود قلم، حمایت کامل خود را از اجرای برنامه در کردستان و پیشنهاد خوب کوه نوردان این منطقه اعلام می دارد:

1-نام و ارتفاع و موقعیت قله یا مکان مورد نظر: آبشار و جنگل خرپاپ واقع در مسیر پیرانشهر به سردشت.

2- نام افراد , مسئولین اجرایی : فرید صدقی- رامیار کاردار-کمال عیسی پاک-آلتای- جوادحاجی زاده
3- تاریخ دقیق پیشنهادی میزبان: 11 خرداد ماه 1391
4- زمانبندی اجرای برنامه : پنج شنبه 11 خرداد حضور در مهاباد جمعه 12 خرداد حضور در سالن اجتماعات جهت رای گیری هیات اجرائی و دیدار دوستان - حرکت به طرف پیرانشهر و بازدید از تپه باستانی حسنلو و مزار زنده یاد محمد اوراز در نقده – ناهار در مسیر پیرانشهر بر عهده همنوردان و حرکت به طرف جنگل خرپاپ – شب مانی در منطقه – شنبه 13 خرداد بازدید از آبشار در صورت کم بودن آب رودخانه از مسیر جنگل و رودخانه و در غیر اینصورت از مسیر کوهستان – صرف ناهار در محوطه آبشار و عصر بازگشت به پیرانشهر و خاتمه برنامه (در صورت تمایل بازگشت به مهاباد در خدمت همنوردان خواهیم بود).
 

متن کامل را در وبلاگ صعود قلم ببینید:

http://soud-e-ghalam.blogfa.com

 

 پی‌نوشت:

خرپاپ در زبان کردی به معنی جای قشنگ و زیبا و دارای آب فراوان می‌باشد. آبشار زیبایی که در تصویر بالا می‌بینید دربین کوهستان‌های شهرستان پیرانشهر  واقع شده است. مردم محلی این منطقه را بنام (زه ویان) می‌شناسند. کوه‌های پوشیده از درخت‌های جنگلی و پوشش گیاهی و عبور رودخانه‌ای  عظیم و پر آب ، این منطقه از کردستان را به یکی از زیباترین نواحی ایران  تبدیل کرده است... (منبع: اینترنت) .

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ازدواج در دمای منفی 23 درجه قطب شمال

طبق گزارش سایت ExplorersWeb از ایستگاه بورنو‌آیس کاشف با تجربه نروژی بورگ آسلند (Borge Ousland) در حضور یک پیشوای روحانی و مهمانان مراسم و با شمع و دیگر تشریفات عروسی از جمله آتیش بازی و نوشیدنی، با هگ(Hege) نامزد خود در منطقه جغرافیایی قطب شمال ازدواج کرد. بورگ لباس‌های ملی نروژی پوشیده بود و عروس خانوم هم یک لباس گرم سفید داشت. این زوج نروژی با یک هلی‌کوپتر روسی به منطقه رفته بودند و مراسم را در یک هوای شفاف با درجه حرارت منفی 23  درجه برگزار کردند ...

 

از وبلاگ کلوب کوه نوردان سولدوز:

http://altaysulduz.blogfa.com

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


مرگ دو کوه نورد استان گلستان، حادثه یا شایعه؟!

وبلاگ گروه کوه‌نوردی سایپا، روز شنبه 26 فروردین خبری مبنی بر سقوط بهمن در ارتفاعات کهار و مرگ دو کوه نورد استان گلستان را منتشر نمود:

" در روز پنج شنبه مورخ 24 فروردین 91  تعدادی از همنوردان استان گلستان در مسیر برگشت از قله کاهار و ناز جاده چالوس دچار بهمن زدگی شدند که در این حادثه جانگداز دو کوه‌نورد فوت و پنج نفر مصدوم شدند . این مصیبت را به جامعه کوه‌نوردی کشور بویژه همنوردان عزیز استان گلستان تسلیت عرض می نماییم "

 

این خبر توسط وب سایت گروه کوه‌نوردی قاجر‌قروه  و به نقل از وبلاگ مذکور نیز انعکاس می‌یابد اما ساعاتی بعد و بنا به دلایلی نامعلوم و بدون هیچ‌گونه توضیحی وبلاگ گروه کوه‌نوردی شرکت سایپا اقدام به حذف خبر می‌کند.

موضوع چیست؟ آیا چنین حادثه ای واقعیت دارد یا همه چیز صرفا شایعه و یا گونه‌ای شوخی بوده است؟ به نظر می‌رسد در صورت غیر واقعی بودن خبر، مسئول تشکیلات کوه‌نوردی شرکت سایپا(ابراهیم فرجی‌پور) و مسئول وبلاگ این گروه وظیفه دارند نسبت به انتشار عذرخواهی خود از افکار عمومی جامعه کوه‌نوردی و از کوه‌نوردی استان گلستان که انتشار چنین اخبار نادرستی می‌تواند خدشه جدی بر اعتبار آنان به شمار آید اقدام نمایند.

 ---------------------------------------

 پی نوشت:

وبلاگ گروه کوه‌نوردی شرکت سایپا امروز (یک‌شنبه) ضمن تکذیب خبر حادثه از جامعه کوه‌نوردی عذرخواهی نمود:

http://gmsaipa.blogfa.com

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


البرز مرکزی: قله ی پورا

قله‌ی پورا با ارتفاع 2900 متر در شمال ‌شرق شهرستان کرج قرار دارد . این برنامه روز جمعه 25 فروردین و با حضور 20 نفر از دوستان عزیز اجرا شد.

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طهران ، تهران ...

برنامه‌ی دیدار از جلوه‌ها و نشانه‌های به‌جا مانده از طهران قدیم، در راستای(!) مجموعه برنامه‌های دوستانه و دانگانه‌ی وبلاگ‌کلاغ‌ها، اجرا شد. مسیرحرکت: میدان توپ‌خانه (بانک شاهی)، خیابان ناصرخسرو (مدرسه دارالفنون ، شمس‌العماره)، محله‌ی عودلاجان ، کوچه مروی، قسمت‌هایی از بازار تهران شامل مسجدشاه ( زمان:فتحعلی‌شاه قاجار و ساعت اهدایی ناصرالدین‌شاه)، بازار بین‌الحرمین ، مسجد جامع (قدیمی‌ترین مسجد شهر تهران ... 1072 ه.ق زمان:شاه عباس دوم صفوی) ، سرای امیر ، امامزاده زید (آرامگاه لطفعلی‌خان زند)‌، بازار کفاش‌ها ، سبزه‌میدان (بانک ملی) ، محله‌ی درخونگاه (یادی از اسماعیل فصیح)، بازارچه شاپور، باشگاه پولاد (یادی از غلامرضا تختی) ، پارک شهر (سنگلج)، ، سردر باغ ملی، معماری بناهای میدان مشق، موزه ایران باستان( 1314 شمسی )، خیابان سی تیر، موزه آبگینه(منزل قوام السلطنه) و ... پایان برنامه در حدود ساعت 17 با صرف عصرانه در کافه نادری! ... طراحی مسیر حرکت بر اساس اولین نقشه‌ی شهر تهران(1275 هجری قمری... تهیه شده توسط اولین دانش‌آموخته‌گان دارالفنون ) بود و نسخه‌ای از آن در اختیار دوستان شرکت‌کننده قرار گرفت:

مریم وحیدی نسب ، لیلا مسعودی ، حسین قدسی‌فر، هاجر شکرچی، ژاله دوشیری، فواد نجفی ،نیکو نیک نفس ، فرشید داودی (وبلاگ طنزکوه) ، عباس ثابتیان (وبلاگ آرام‌کوه) ، حسین رضائی (وبلاگ کوه‌نوشت) ،امیرحسین ناظمی (وبلاگ ندای کوهستان) و فرامرز نصیری( وبلاگ کلاغ ها) . 

 

گزارش تصویری بسیار زیبایی از این برنامه را در وبلاگ کوه‌نوشت ببینید:

http://koohnevesht.blogfa.com

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وبلاگ ماگما: نخستین نشست کوه نویسان همدان

شهر همدان با بیش از بیست‌و‌پنج وبلاگ‌نویس فعال در زمینه کوه‌نویسی، در میان تمامی شهرستان‌های ایران‌زمین پیشتاز است. جهت آشنایی بیشتر با دوستان خوب کوه‌نویس از دوستان خوبمان دعوت می‌کنیم روز پنجشنبه31 فرودین ماه 1391 راس ساعت 17:30 دقیقه در پناهگاه تاریک‌دره همدان حضور به هم رسانید. 

این نشست، اولین نشست در نوع خود بوده و صرفا جهت آشنایی دوستان وبلاگ‌نویس همدانی با یکدیگر که زمینه ساز پیشرفت و هماهنگی‌های بیشتر در ارتقا سطح کوه‌نویسی در شهرستان همدان خواهد بود انجام خواهد یافت. 

از کوه‌نویسان خوب همدانی : تاریخ کوه‌نوردی همدان ، کوهستان ، فاتحان خورشید ، الوند پرس ، دیار الوند ، زیر آسمان آبی الوند ، قزل کوه ، صخره ،  همدان کوه ، شازده کوچولو ، ، زاگرس ، خط الراس الوند ، طبیعت همدان ، فاتحان مهتاب و نویسندگان وبلاگ‌های گروه اورنت ، گروه یاران ، گروه پویان ، گروه سامان ، گروه آرش،  کانون کوه‌نوردان همدان ، هلال احمر همدان ، هیئت کوه‌نوردی همدان و ...  سایر گروه‌ها و کوه‌نویسان مستقل دعوت می‌کنم در این جمع صمیمی و فرهنگی حضور بهم رسانید. 

 

فواد رضاپور در وبلاگ ماگما

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در بیس کمپ آناپورنا

تصویر از Carlos Soria در بیس کمپ آناپورنا - عظیم قیچی ساز ردیف نشسته نفر سوم از چپ

 

از وبلاگ کوه نوردان سولدوز  http://altaysulduz.blogfa.com

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٥ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صورت های آفتاب خورده و چشمان درخشان در کتاب خانه فاطمه ها

انتشار مطلبی در باره‌ی کتاب‌خانه‌ی فاطمه‌ها (وبلاگ کلاغ‌ها_اسفند90) و طرح گفت و گوئی کوتاه در آخرین کافه کوه ، انگیزه‌ای شد تا دوست کوه‌نورد و همنورد خوب‌مان خانم دکتر نیکو نیک‌نفس به همراه همسر‌شان، به منظور دیدار از این کوچک‌ترین کتاب‌خانه‌ی دنیا ، در ایام عید عازم روستای دهکهان شوند:

از این که این بار گشت و گذارمان هدفی غیر از خوش گذرانی یا کوه داشت خوشحال بودم . هرچند خوب که فکرش  را بکنی این هم خودخواهی‌ست ولی باز... به هر حال روستای دهکهان هستیم در کهنوج . معمولی ، روستاوار با کپر ها و خانه ها نامرتب، بدون شکلی یا تعریفی یا هویتی .  فقط معلوم است جایی در جنوب است . زنگ زدیم با موتور آمدند دنبالمان . از "کوچه‌های" ده گذشتیم و خیلی یهویی اتاقی که عکسش را دیده بودیم نمایان شد .

گفته بودند کوچک‌ترین کتاب‌خانه، ولی نه این قدر کوچک! اتاقی بود، یا انباری به هر حال هرچه بود با آن میز وسطش 5-6 نفر به زور جا می‌شدند .  خوبیش برای فاطمه ها این بود که با خیال راحت می آمدند و در سکوت درس می‌خواندند. وقتی تعداد کتاب‌های قفسه‌ها و بعد بسته‌های کتاب انباری را دیدم از کیسه کتابی خودم خجالت  کشیدم. بعد هم با توضیحات آقای میرشکاری و خواهرشان ، بقیه سخن‌رانی را که حاضر کرده بودم قورت دادم.  فرزاد میر‌شکاری معلمی ست از همین روستا که کار را شروع کرده و فاطمه‌ها _ که ابدا خیالی نیستند_  آن را ادامه می‌دهند . این 3 دختر واقعا مسوول کتابخانه‌اند. کتاب امانت می‌دهند . کتاب می‌خوانند و خلاصه‌نویسی می‌کنند. مطالب را به زبان محلی برای همشاگردی‌هایشان بازگو می‌کنند.  برنامه شب عید برای روستا می‌گذارند . خیلی جدی اند. آرزوهایی بسیار فراتر از آن حوالی دارند. ایده‌ها و نظراتشان را برای حل مشکلات می‌نویسند و صحبت می کنند( باید یاد بگیرم) و ضمنا زیاد اهل حرف زدن هم نیستند. همه این‌ها را دیدم یا خواهر آقای میرشکاری برایم تعریف کرد در‌ حالی که 3 فاطمه با چادر گل گلیشان با صورت آفتاب سوخته و چشم های درخشان کنار دیوار سر به زیرگوش می دادند .

کتاب‌خانه بسیار کوچک آن‌ها اکنون 106  عضو دارد و دارند به تاسیس کتاب‌خانه در روستاهای اطراف و حتی خارج استان  کمک می‌کنند ... توضیح بیشتری نمی‌دهم. کتاب‌خانه اکنون غیر از کتاب به  فضا، قفسه ، کامپیوتر، دوربین و چیزهای دیگری که نمی دانم نیاز دارد و به نظر خودم به یک کمک فکری از طرف فردی وارد در امر فرهنگی و آموزشی کودکان و نوجوانان البته نه از نوع رسمی و کلیشه ای. به هر حال وبلاگ کتاب خانه را بخوانید و می توانید با ایمیل آقای میرشکاری تماس بگیرید . حتی نمی‌توانید تصور کنید چه میل  عظیمی به یاد‌گیری و چه نیروی فرهنگی بالقوه‌ای در آن جا موج می‌زند.  مطمئنم که آنها تنها نیستند و این جای امیدواری فراوان دارد. ایمیل آقای میرشکاری :  f.mirshekary@yahoo.com

 

.

 عکس‌ها از مهیار ماهجوئی

.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

تو همیشه درست پنداشته‌ای
دل من
شبیه تکه سنگی است
که می‌خواهم
تو با همه خستگی‌هایت
یک لحظه
به من تکیه کنی …

 

شعر: شمس لنگرودی

عکس: فرامرز نصیری

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


از آناپورنا و عظیم قیچی ساز

آناپورنا

بنا بر اخبار رسیده:

کل اکیپ امروز در بیس‌کمپ جمع می‌شوند و بقیه اعضاء نیز از رفتن به کمپ سه صرف‌نظر کردند.  هوا  برفی است و در طی 10 روز آینده  جهت صعود به قله منتظر خبر هوای مناسب از سایت‌های هواشناسی خواهند بود...

از وبلاگ تبریزکوه http://tabrizkooh.blogfa.com

 

 

فرامرز نصیری :   آناپورنا به دلیل آمار بالای نسبت کوه‌نوردان کشته شده در آن ، یکی از سخت‌ترین و خطرناک‌ترین هشت هزار متری‌ها به شمار می‌آید. برای عظیم قیچی ساز کوه‌نورد توان‌مند و شایسته‌ی آذربایجانی در  این صعود سخت و خطرناک و همچنین برای  دیگر کوه‌نوردان کشورمان در منظقه‌ی هیمالیا   ، آرزوی سلامتی و موفقیت داریم.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


محمدباقر عیوضی: کوه تنها نیست!

محمدباقر عیوضی یکی از مربیان و پیش‌کسوتان قابل احترام کوه‌نوردی ایران است. او در آخرین نوشته‌ی وبلاگ شخصی خود،  دغدغه و نگرانی‌اش را از گسترش فضای ناسالم و غیراخلاقی در تعدادی از وبلاگ‌‌های ورزش کوه و کوه‌نوردی بیان کرده است:

" با بازدید از چند وبلاگ و کامنت‌های گذاشته شده، نگران شدم از شیوه برخورد و اعلام خبر و تحلیل‌ها و نقدهایی که در رابطه با افراد رسمی و غیر رسمی عازم هیمالیا برای صعود به قلل هشت هزارمتری نقل شده است... بین ورزشکاران ، کوه نوردان و تلاش‌گرانی که از جان مایه می گذارند و از جنس خود ما هستند فاصله نیندازیم و نگذاریم نفاق بیندازند بین کوه‌مردان و شیرزنان و در یک کلمه کوه‌نوردان این عرصه مرگ و زندگی... در طول تاریخ گاهی لهجه، زبان و گویشمان را برای تفرقه انتخاب کرده اند و گاهی رنگ پوست،نژاد و مذهب . به اسم کرد ، لر ،ترک و گاهی دهاتی ، شهری ، مرکز نشین و...ما را به جان هم انداخته اند و همیشه از این دو دستگی‌ها و چند دستگی‌ها ضربه خورده‌ایم. تحلیل‌های احساسی ، عاطفی ، عجولانه ، مغرضانه و گاهی غرض ورزی‌های شخصی را ملاک قرار ندهیم و همه گیر نکنیم. مسائل را بنیادی‌تر بررسی کنیم و همیشه بدنه اصلی جامعه کوهنوردی مان را مصون از ضربه قرار دهیم و نگذاریم دشمنان از این آب گل آلود و از این نحوه برخورد بهره ببرند و به اهداف مزورانه خود برسند. همیشه بازنده اصلی ،عاشقان و علاقمندان و زحمت‌کشان بوده‌اند. عاشقان، دوستداران کوه و کوه‌نوردی، چرا به جان هم می‌افتیم؟ و کوه‌نوردانی که همگی دارند از جان مایه می‌گذارند را تفکیک می‌کنیم و به عناوین مختلف تقسیم می‌کنیم و انرژی ، توان و راندمان کار را با تخریب روحیه آنها پایین می‌آوریم. نقد کردن فدراسیون، یا تسویه حساب‌های اشخاص حقیقی و حقوقی، هیچ ربطی به صعود قلل هیمالیا ندارد... "

 

متن کامل دیدگاه محمدباقر عیوضی را در وبلاگ شخصی ایشان بخوانید:

http://bagher-eivazi.blogfa.com

 

.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


خداحافظی "آپا شرپا" با قله اورست

"آپا" سوپر شرپای معروف که رکورد 21 صعود به قله اورست را چندی پیش از آن خود کرد با قله اورست خداحافظی کرد. "آپا" طی مصاحبه‌ای که در کاتماندو پایتخت نپال داشته چنین گفته که در هر صعودی که به اورست داشته خانواده‌اش نگران می‌شدند و  به این خاطر می‌خواهد دست از این کار بکشد تا راه برای جوان‌ترها باز شود. البته او به گفته خودش زندگیش را در این راه گذاشته و قصد دارد دراین راه کوه‌نوردان جدیدی را آموزش دهد. "آپا شرپا" که اولین صعودش به قله اورست در سال 1990 اتفاق افتاد متولد نپال بوده ولی ساکن آمریکا می‌باشد. این شرپای فوق‌العاده از تغییرات شگرف در اورست در نتیجه بالا رفتن درجه حرارت گفته و اظهار داشته که به دلیل تغیرات جدی آب و هوا، این کوه برای صعود کنندگان بسیار خطرناک شده...

ایشان همچنین در مصاحبه‌ای که با AFP داشته‌اند گفته‌اند که برف در مسیر سرازیری‌ها آب شده و این باعث لخت شدن سنگ‌ها دراین مسیر گشته که در نتیجه برفی برای وارد کردن کرامپون‌ها در آن باقی نمانده و این کار را برای کوه‌نوردان بسیار مشکل ساخته است. این شرپا چهار صعود آخر خود را جهت حفاظت از محیط زیست در منطقه اورست کرده  که در آخرین صعود خود که امسال بود تیمی را همراهی می کرد که چندین تن زباله باقی مانده از کوه‌نوردان اعزام شده در این اواخر که بر جا مانده بود را از منطقه پاک کرده‌اند. لازم به ذکر است که این کار از طرف شرپاها کار بسیار ارزشمند و مقدسی در نظر گرفته می‌شود.

برگرفته از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وبلاگ آیاز: در نقد بی اخلاقی و حرکات ناجوانمردانه اخیر

" ایرج معانی که اکنون جهت تلاش روی قله ماکالو در کاتماندو به سر می برد طی یک تماس تلفنی با اعلام اینکه به هیچ عنوان از اینکه در حال مصاحبه است باخبر نبوده است از منتشر شدن صحبت هایی که به زعم او در یک گفتگوی خصوصی و دوستانه عنوان شده ابراز تاسف کرد."

اخیرا در یکی از وبلاگ هامصاحبه ای! منتشر شده که درآن آقای رضا نظام دوست با معرفی خود به عنوان یک فیلم ساز با آقای ایرج معانی (هیمالیانورد شناخته شده کشور) سوالاتی در خصوص چگونگی مرگ زنده یاد لیلا اسفندیاری از وی می پرسد.

فارغ از اینکه در آن گفت و شنود هیچ گاه از طرف سوال کننده کلمه مصاحبه! به میان نمی آید و پاسخ دهنده از روح حاکم بر این گفت و شنود دوستانه! مطلع نیست شیطنت و به لغت مرسوم "نارو زنی" آقای نظام دوست در این حرکت ناجوانمردانه، تاسف برانگیز است. هرچند معانی در این مصاحبه چیز مهمی نمی گوید که بخواهد به ضررش تمام شود ولی این دروغگویی ها و بی اخلاقی هایی که از ما رسانه ای ها دیده می شود است که این چنین باعث بروز بی اعتمادی ها و دور شدن کوه نوردان از رسانه می شود. تا جایی که خود آقای نظام دوست در صحبتش با معانی به اینکه هیچ کس راضی به صحبت با رسانه نمی شود اشاره می کند و خود بنده نیز بارها با آن مواجه بوده ام.

جناب آقای نظام دوست اخلاق حرفه ای و وظیفه انسانی حکم می کرد که خود را فیلم ساز معرفی نمی کردید و در ابتدای سوالاتتان آقای معانی را از اینکه صدای وی را به عنوان سندی بر علیه این و آن منتشر و او را مغضوب دو طرف خواهید کرد آگاه می کردید، اخلاق ورزشی این را که شما برای مقصود خود (که نمی دانم چیست و نمی خواهم هم بدانم) یک جوان شایسته را که نمی خواهد وارد دعواهای حاشیه ای و عمدتا ریشه دار شود قربانی کنید برنمی تابد و محکوم می کند.

از وبلاگ آیاز : http://dadadagh.blogfa.com

 

 

و دیدگاه محمدرضا در وبلاگ سد م مد :

ای آقا... ما رو چه به این حرف ها که بخواهیم حرفهای گنده‌تر از دهن خودمان بزنیم. یکی کامنت خصوصی دیگری را منتشر می‌کند و می‌گوید تهدید بوده است. دیگری آن یکی را محکوم به کامنت‌نویسی بی‌نام و نشان می‌کند و می‌گوید دلایل محکمه پسند دارد. آن یکی سومی با ترور شخصیت دیگران قصد دارد به اهداف خودش برسد. آن یکی هنوز برای صعود هشت هزاری نرفته اینجا برایش جلسه گرفته‌اند که آیا صعودش با حمایت فدراسیون است یا اسپانسر شخصی دارد.  همه از فساد مالی می‌نالند. همه از بی‌اخلاقی می‌نالند. همه به وقتش افلاطون می‌شوند.  همه به وقتش روشن‌فکر می‌شوند و برای مستراح رفتن شان نیز کلی فلسفه می‌بافند.  همه دوست دارند مدافع حقوق از دست رفته عده ای! شوند...

وبلاگ سد م مد http://www.sedma-med.blogfa.com

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

نه باران ، نه عشق، نه چشم‌هایی رو به ماه

غروب همین نه باران و عشق بود

که در راه‌های بی‌ترانه و عابر

                                      دور می شدم ...

 

شعر: هیوا مسیح

عکس:فرامرز نصیری

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آبشار شوی توسط کوه نوردان دزفول پاکسازی شد

همزمان با روز جهانی سلامت، انجمن کوه‌نوردان دزفول اقدام به پاکسازی محیط زیست اطراف آبشار شوی در شهرستان دزفول کرد. مسئول انجمن کوه‌نوردان دزفول روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در جریان عملیات پاکسازی محیط زیست حاشیه این آبشار بزرگ و بسیار زیبا 117 نفر از اعضای انجمن های کوه نوردان و دوستداران طبیعت این شهرستان مشارکت داشتند.

'عبدالحسین آذرباد' افزود: پس از پاکسازی کامل این محیط، زباله های جمع آوری شده نیز به مناطق مخصوص منتقل و امحاء شد. آذرباد با اشاره به فعالیت های این انجمن در ایام نوروز افزود: اعضای انجمن کوه‌نوردان شهرستان دزفول در تعطیلات نوروز نیز با مشارکت شهرداری و شرکت حریر دز بسته های کیسه زباله و بروشورهایی با پیام های بهداشتی بین مردم توزیع کردند. وی گفت: این بسته ها به منظور تشویق و ترغیب مردم به پاکیزگی محیط زیست و پیشگیری از ریختن زباله در طبیعت، بین گردشگران و مهمانان نوروزی در تفریحگاه های عمومی و پارک های دزفول توزیع شد.

ایرنا

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سقوط بهمن: بیش از ۱۰۰ سرباز پاکستانی زیر برف مدفون شدند

براساس گزارش‌ها از پاکستان، بر اثر سقوط بهمن، ده‌ها سرباز پاکستانی در ارتفاعات هیمالیا گرفتار شده‌اند.  گزارش شده است که روز شنبه، هفتم آوریل (۱۹ فروردین)، به دنبال سقوط بهمن در حدود ساعت ۶ صبح به وقت محلی، بیش از یکصد نفر زیر برف مدفون شده‌اند.

این حادثه در شرق رشته‌کوه قراقروم در شمال شرق پاکستان و در محدوده منطقه کشمیر که مورد مناقشه هند و پاکستان است، رخ داده است. خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات نظامی پاکستان گزارش داده است که عملیات امداد و نجات در منطقه در حال انجام است. خبرگزاری آسوشیتدپرس هم به نقل از مقامات امنیتی پاکستان، تعداد سربازانی را که زیر برف مدفون شده‌اند، ۱۳۰ نفر گزارش کرده است .

نقل از بی بی سی

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سبلان در راه ثبت جهانی

رئیس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی اعلام کرد: پرونده سبلان، سومین قله بلند ایران، برای ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو در حال تکمیل و آماده شدن است.

تراب محمدی افزود: با انجام اقدامات مطالعاتی و پژوهشی این اثر طبیعی، پرونده کوه سبلان تا نیمه اول سال 91 آماده می‌شود. وی خاطرنشان کرد: سبلان یک کوه آتشفشانی غیرفعال است که بعد از دماوند و علم‌کوه، سومین قله بلند ایران به شمار می‌آید که در شمال شرقی و در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر واقع شده است. وی با بیان این‌که سبلان پیش از این به عنوان یک اثر بی‌بدیل طبیعی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، گفت: ارتفاع قله این کوه که به خاطر آبگرم‌های طبیعی اش شهرت جهانی دارد، 4811 متر بوده و در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد.

محمدی با اشاره به ویژگی‌های سبلان، این کوه را دارای 3 قله معروف سلطان، هرم و کسری عنوان کرد و گفت: این کوه عظیم ۶۰ کیلومتر طول و ۴۵ کیلومتر پهنا داشته و سطحی که به وسیله آن در زمین قرارگرفته نزدیک به 6000 کیلومترمربع است.

جام جم آنلاین

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آتش سوزی در جنگل های مرزی جمهوری آذربایجان

دود ناشی از آتش سوزی جنگل های مرزی جمهوری آذربایجان شهرستان پارس آباد را فرا گرفت .  'ولی کریمی' فرماندار پارس آباد مغان روز پنج شنبه گفت: در جریان این آتش سوزی که از دو روز پیش به وقوع پیوسته و هم اکنون نیز ادامه دارد، بخش وسیعی از جنگل‌های مرزی کناره رود مرزی در خاک جمهوری آذربایجان ده ها اصله از انواع درختان جنگلی و خودرو و نیز پوشش گیاهی از بین رفته است.

وی، احتمال عمدی بودن این حریق را رد نکرد و گفت: تلاش فرماندهان هنگ مرزی پارس آباد برای گفت و گو پیرامون این حادثه با فرماندهان مرزبانی طرف آذری هنوز نتیجه نداده است. وی، اضافه کرد: این آتش سوزی سبب از بین رفتن زیستگاه های اصلی حیوانات وحشی و تلف شدن تعداد زیادی از جانواران وحشی و یا پناه آوردن حیوانات وحشی در معرض خطر به خاک کشورمان شده است.  کریمی، گفت: بدنبال وقوع این حادثه با وجود این که رود ارس بزرگترین مانع سرایت آتش به جنگل‌های این طرف مرز در حوادث آتش سوزی است، نیروهای آتش نشانی و امدادی منطقه در آماده باش کامل قرار دارند.

ایرنا

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پروانه کاظمی در راه اورست

" روز پنج شنبه 17 فروردین ، سرکار خانم پروانه کاظمی بانوی هیمالیا نورد کشورمان وارد بیس کمپ اورست به ارتفاع ۵۲۰۰ متری هیمالیا (کشور نپال) شد. ایشان قصد دارند طی سفری که  حدود دو ماه به طول خواهد انجامید قله اورست به ارتفاع ۸۸۴۸ متر که بلندترین قله جهان (بام دنیا) می باشد ، را به طور مستقل صعود نمایند. لازم به ذکر است این چهارمین تلاش ایشان پس از صعود های موفقیت آمیزشان بر قلل مرتفع : موستاق آتا (چین) به ارتفاع ۷۵۴۶ متر (سال ۸۹)  ، ماناسلو (نپال) به ارتفاع ۸۱۶۳ متر (سال ۹۰)  ، آمادابلام (نپال) به ارتفاع ۶۸۵۶ متر (سال ۹۰) می‌باشد."

از سایت باشگاه کوه‌ نوردی اسپیلت

http://www.espilat.com/news

 

 

فرامرز نصیری : موفقیت خانم پروانه کاظمی می تواند افتخار بزرگی برای کوه‌نوردی بانوان ، باشگاه اسپیلت و جامعه‌ی کوه نوردی کشورمان باشد. از صمیم قلب برای او در این صعود دشوار و پرمخاطره، آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


استفاده از توهین،تهمت و تهدید برای جلب حمایت از بابازاده !!

پرستو ابریشمی : "... چند روز قبل عید، یک فرد معلوم الحال ، به من زنگ زد و من پشت فرمان در جاده بودم ، گفت که در رابطه با ماجرای آقای بابازاده در وبلاگ  خاک خوب اقدام کنم. گفتم مرسی از پیشنهادتون. من الان رانندگی می کنم و امکان ادامه مکالمه را ندارم اما چشم بررسی می کنم.  لحن و کلماتش منو یاد چماق به دست‌های ... می‌انداخت . گفت : بگو می‌گذاری یا نه . گفتم اصلا شما چه کاره ای؟  علی الرغم احترامی که برای آقای بابازاده قائلم متاسفم که اون آدم داره واسش رای جمع می کنه اونم به زور و بی احترامی. اس.ام.اس ی داد به من که آها گفتی پشت فرمونی، پس ماشین خریدی، آها پس محافظه کاری با فدراسیون نتیجه داد!!   ... از متن ارسالی برای وبلاگ  "

 

و ادامه‌ی توهین، تهمت و ایجاد تشویش از طرف رضا نظام دوست در کامنتینگ وبلاگ خاک خوب:

" سلام خانم مربی! ایام به کام! زنگ زدم بهت پشت فرمون بودی! ماشین خریدی؟ مبارکه! ... سفر اروپا هم که رفتی! خوش گذشت؟ ...بابا اینجوری با من قهر نکن! کار دارم باهات! فردا خدای نکرده خدای نکرده چشمم لال یه بلایی توی کوه سرت میاد ، اونوقت دوست و آشنا ها میان که بیا واسش فیلم یادبود بساز!!!!!! ... شاید هم به بیماری خود بزرگ بینی بقیه موجودات در فدراسیون کوهنوردی دچار شدی ؟؟؟؟ ... ولی اینو بدوون من "رضا نظام دوست" کار دارم حالا حالا‌ها با موجوداتی مثل تو ... "

 

پاسخ پرستو ابریشمی:

" از آنجایی که رفتار‌های پر خطر به خصوص رفتاری که به دیگران آسیب می‌زند را به هیچ وجه انجام نمی‌دهم، مثل پاسخ‌گویی به تلفن آن هم در جاده، در حد بسیار کوتاه جواب شما را دادم. گفتید در وبلاگم نسبت به ماجرای "آقای بابازاده" موضع بگیرم ، گفتم ممنون. فکر می‌کنم. اما وقتی با لحن عصبی، تهاجمی شما روبرو شدم، گوشی را در حالت سایلنت قرار دادم و به راهم ادامه دادم و البته اس.ام.اس‌های مسلسل وار شما باکس گوشیمو پر کرده بود!! ... تا از چیزی اطلاع دقیق نداشته باشم، ترجیح می‌دهم راجبش اظهار نظر نکنم. توجه دادن دیگران، به نگارش در خصوص آقای بابازاده و مشکلات پیش آمده برای ایشان، پسندیده است و ضمنا روش‌های مناسبی برای تشویق دیگران در حمایت از ایشان وجود دارد و بدترین روش استفاه از تهدید و تشویش است که عموما نتیجه عکس دارد و موجب نقض غرض می شود..."

 

متن کامل را در کامنتینگ وبلاگ پرستو ابریشمی "خاک خوب" بخوانید:

http://khak-e-khoob.blogfa.com


 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


روزنامه نگارکنجکاو و فقط 34 متر ناقابل!!

سوم ژانویه هنس کمرلندر ادعا کرده بود که با صعود از قله   Tyree پروژه صعود از دومین قله بلند هفت قاره جهان را تکمیل  کرده اما روزنامه نگاری کنجکاو با بررسی های فراوان و تماس با سایت هشت هزارمتری‌ها که دارای بانک اطلاعاتی بلندترین قله‌های قاره‌های جهان است کارشناسان را وادار به بررسی تصاویر ارائه شده کمرلندر و مقایسه این تصاویر با سایر صعودها کرد و درنتیجه مشخص شد که او قله لوگان غربی را تا 34 متر مانده به زیر قله صعود کرده ، کمرلندر برای اثبات کار خود با هواپیما برفراز این قله پرواز کرد و سرانجام پذیرفت که مجددا" قله مرکزی لوگان را صعود کند از طرفی قله Puncak Madala  نیز دومین قله بلند قاره اقیانوسیه محسوب نمی شود بنابراین فقط پنج قله از هفت قله صعود شده او مورد تائید قرار گرفته و حالا کریستین استنگل کوه‌نورد سرعتی که تاکنون شش قله از دومین قله های بلند هفت قاره را صعود کرده رقیب او در تکمیل این پروژه شناخته می‌شود اما کمیته هفت قله بلند جهان با اعلام اینکه قله Ngga Pulu به دلیل ذوب یخ در ارتفاعات در حال حاضر دومین قله بلند قاره اقیانوسیه محسوب نمی‌شود  این دو نفر را در تعداد قله‌های صعود شده با یکدیگر برابر اعلام کرد ، آنها رقیب دیگری به نام شان جیمز از انگلیس نیز دارند ، اما کریستین استنگل با صعود از شخارا دراروپا پروژه صعود از سومین قله بلند هفت قاره را نیز تکمیل خواهد کرد.

از وبلاگ گل کوه: http://mountainflower.blogfa.com

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آخرین خبرها از آناپورنا و عظیم قیچی ساز

طی تماس تلفنی:

آقای "عظیم قیچی ساز" که ۱۰ فرودین ماه سال جاری با هلی کوپتر وارد بیس کمپ آناپورنا به ارتفاع ۴۱۵۰ متر شده بود پس از استراحت و هم‌هوایی در کمپ ۱ به ارتفاع ۵۰۰۰ متر به کمپ ۲ به ارتفاع ۵۷۰۰ متر صعود و پس از هم هوایی در کمپ ۲ به بیس کمپ بازگشته و در حال استراحت می باشد تا در روزهای آتی بسمت کمپ ۳ به ارتفاع ۷۳۵۰ متر حرکت کند...

از وبلاگ تبریزکوه http://tabrizkooh.blogfa.com

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

و همرهان بی شمار ما
 گاه گویی
بیمناک از آبکند وحشتی پنهان
 جای پا جویان
زیر این غمبار ، درهمبار
سر به زیر افکنده و خاموش
 راه می رفتند
 وز قدم‌هایی که پیش از این
 رفته بود این راه را ، افسانه می‌گفتند

.

شعر: اخوان ثالث

عکس: فرامرز نصیری

 

.


 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


رئیس فدراسیون کوه نوردی در راه ماکالو

روز گذشته سایت رسمی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی طی اطلاعیه‌ای اسامی نفرات معرفی شده به وزارت ورزش و جوانان جهت اخذ مجوز شورای برون مرزی و اعزام به صعودهای هیمالیا در فروردین سال 1391 را اعلام داشت.


امید آمحمدی قله ماناسلو 
حسین بهمنیار قله اورست 
دکتر علیرضا بهپور قله ماکالو
محمود شعاعی قله ماکالو
فرخنده صادق قله ماناسلو 
سید عبدالحسین صالحی قله ماناسلو 
عظیم قیچی ساز قله آناپورنا
جعفر ناصری قله ماناسلو 
حسین مقدم قله ماکالو 
ایرج معانی قله ماکالو
محمود هاشمی قله ماکالو

 

_ حضور محمود شعاعی در لیست هیمالیانوردان امسال، توجه بسیاری را به سوی خود جلب نمود. نقش و جایگاه او به عنوان رئیس فدراسیون کوه‌نوردی به شکلی طبیعی نگاه و حساسیت ویژه‌ای را _ حتی با وجود اعلام هزینه کاملا شخصی سفر _ نزد افکار عمومی به دنبال دارد. نگاه و حساسیتی که در مثال برای ایرج معانی یا جعفر ناصری و حتی فرخنده صادق دیده نمی‌شود. شعاعی باید بداند " استفاده از امکانات فدراسیون برای انجام یک سفر شخصی، مراحل کسب مجوز شورای برون مرزی و کیفیت تامین هزینه‌های مالی برنامه به لحاظ اسپانسر و غیره " از جمله‌ی آن پرسش‌ها و ابهامات ناگزیر و اجتناب ناپذیری خواهد بود که او وظیفه دارد در بازگشت و طی گزارشی کامل و دقیق در باره‌ی آنان به افکار عمومی جامعه کوه‌نوردی توضیح دهد.

 

_ محمود شعاعی رفتنی است! و رفتار اخیر او یعنی حضور نامنتظره در یک صعود برون مرزی به روشنی می‌تواند بیانگر بی‌میلی و عدم رغبت او به ادامه کار در ماه‌های آخر مدیریتش باشد. طبق دستور و تاکید سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر ممنوعیت حضور مدیران دو شغله و بازنشسته در انتخابات فدراسیون‌ها، حضور او برای دور آینده‌ی ریاست کاملا منتفی است. شعاعی در حال حاضر تنها وظیفه دارد در موعد مقرر نسبت به فراهم نمودن مقدمات مجمع عمومی و برگزاری انتخابات اقدام کند(آخرین حکم اداری وزیر ورزش به او). کاری که اکنون در مرحله‌ی تائید صلاحیت 9 نامزد ثبت نام شده است و به نظر می‌رسد ظرف دو الی سه ماه آینده این انتخابات برگزار شود. 

 

پی‌نوشت:

افرادی که برای تصدی پست ریاست فدراسیون کوه‌نوردی ثبت نام کرده‌اند عبارتند از: امید آمحمدی (باشگاه آرش) _ رامین احمدی طباطبایی _ همایون بختیاری (باشگاه آرش)  _ رضا بهادرانی _  محمدتقی بهره‌ور (انجمن کوه نوردان)  _ رضا زارعی (باشگاه آرش) _ مهدی عمیدی _ کاوه کاشفی (باشگاه دماوند) و سیدمرتضی موسوی .

آیا به دلیل پشتوانه‌های قوی تشکیلاتی باید شانس نامزدهای دو باشگاه آرش و دماوند را بیش از بقیه بدانیم؟    آیا رئیس آینده‌ی فدراسیون کوه‌نوردی یکی از اعضای دو باشگاه بزرگ تهرانی یعنی آرش و یا دماوند خواهد بود؟    آیا کارزار انتخاباتی ، همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری مجمع آغاز شده است؟    آیا به زودی، در مسابقه‌ی طرح انتقادات شدید از عملکرد مدیریتی محمود شعاعی که دیگر رفتن او قطعی‌ست و به منظور کسب وجهه، افرادی از یکدیگر سبقت خواهند گرفت؟    آیا باید منتظر روش‌های معمول این‌گونه کارزارها یعنی تخریب یکی برای هموار کردن راه دیگری باشیم؟    آیا حساب ویژه‌ای روی وبلاگ‌نویسان کوه‌نورد و موضع‌گیری آنان باز شده و قرار است با استفاده از موقعیت آنان در فضای مجازی به عنوان ابزار و پیاده نظام این کارزار مورد استفاده قرار بگیرند؟ ... به زودی پاسخ این پرسش‌ها مشخص خواهد شد. پروسه‌ی انتخاب رئیس آینده فدراسیون کوه‌نوردی را دنبال خواهیم کرد و بدون هیچ‌گونه پیش‌داوری و یا قضاوتی منتظر خواهیم شد.

 

   

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کدام کوه نوردی دولتی؟! کدام کوه نوردی مستقل؟!

مسائل و اتفاقات برنامه‌ی نانگاپاربات باشگاه دماوند و رویدادهای پس از آن موجب گردید که این وبلاگ در نگاه خود به مجموعه‌ی کوه‌نوردی ایران و تقسیم‌بندی آن به دو بخش دولتی و مستقل تجدید نظر کند و در حال حاضر این مرزبندی را برای بیان واقعیت‌های ورزش کوه در کشورمان بی‌فایده و فاقد بنیان‌های قوی و قابل استناد بداند.

 

_ تقسیم‌بندی کوه‌نوردی ایران به دو بخش دولتی و مستقل بی‌پایه و اساس است چرا که هنوز و در هیچ کجا به لحاظ تئوریک " تعریف "‌ی جامع و مبتنی بر واقعیت‌های موجود کوه‌نوردی ایران و همچنین مورد قبول همه‌گان(اکثریت) برای آن وجود ندارد و هر کس بنا به منافع و مصلحت‌های شخصی و جناحی و باشگاهی و ... تصویر و تصوری از آن را به جامعه ارائه می‌دهد. فقدان معیار‌های مشخص می تواند به تنهایی برای بی‌پایه و اساس بودن این نوع مرزبندی کفایت کند.

 

_ با نگاهی به واقعیت‌های امروز جامعه‌ی ما، کاربرد واژه‌هایی مانند "دولتی"  و  "مستقل" با توجه به بار و دلالت‌های معنایی خاص و مشخصی که یافته است به شکلی ناخودآگاه و ناخواسته مولد "ارزش‌ها و ضد ارزش"‌هایی می‌شود که به موجب آن و در مثال، هر چیز دولتی را قطعا و بی چون چرا باید مردود و باطل دانست و از طرف دیگر هر چیز مستقل، لاجرم و بی‌چون و چرا عین حق و حقیقت بوده و حمایت و پشتیبانی از آن ضرورتی انکار ناپذیر است!! اما، آیا چنین چیزی براستی می‌تواند بیانگر همه‌ی واقعیت‌های زنده‌گی و روزگار ما باشد؟!   این وبلاگ تصمیم گرفته است در نگاه و تحلیل خود از ورزش کوه در ایران و در جوهر نقدها و نوشته‌های خود در باره‌ی انجمن ، فدراسیون ، گروه‌ها و باشگاه ها و افراد و ... رعایت عدالت و انصاف را بیش از و مهم‌تر از هر چیز دیگری در مرکز توجه قرار دهد. این وبلاگ برای دست یابی به حقیقت مسایل و رویدادها در کوه‌نوردی ایران به هیچ عنوان و به هیچ عنوان با کلی‌گوئی، با تهییج احساسات، با موج‌های ساخته‌گی، با شعار ، با شایعه و با دروغ و توهین و تهمت و تخریب شخصیتی و پرونده سازی برای رسیدن به مقصود همراهی نخواهد داشت. 

 

_ تقسیم کوه‌نوردی ایران به دو بخش دولتی و مستقل در شرایطی که تعریف و معیارهای مشخصی برای شناسائی و مواجهه با آن وجود ندارد در عمل حاوی چه نتایج و مشکلاتی خواهد بود؟ به چه کسی باید بگوییم کوه‌نورد مستقل و چه کسی را باید کوه‌نورد دولتی بدانیم؟  در مثال بد نیست نگاهی به وب سایت هیئت کوه نوردی استان تهران داشته باشیم. این تشکیلات در همان صفحه‌ی اول سایت، خود را نماینده و جانشین فدراسیون کوه‌نوردی ایران معرفی کرده است. به عبارتی: پیش‌برنده و بازوی اجرایی خط مشی و سیاست‌های فدراسیون! حالا پرسشی که بوجود می‌آید این است: کوه‌نوردانی که با این نهاد همکاری می‌کنند و در این نهاد دارای پست و مسئولیت هستند را باید دولتی بدانیم یا مستقل؟ این لینک را هم ببینید تا بتوانیم درک روشن‌تری نسبت به موضوع بحث خود داشته باشیم. اسامی همکاران و مسئولین این نهاد در سال 90 !  آقای کیومرث بابازاده که عضو هیئت رئیسه هیئت کوه‌نوردی استان تهران است و در ضمن سابقه‌ی نزدیک به چهار سال همکاری و مسئولیت در فدراسیون کوه‌نوردی را هم دارد کوه‌نورد مستقل است یا دولتی؟ محمدرضا کفاش، هادی آبادی‌خواه، عباس علی‌نژاد و پرستو ابریشمی چطور؟ مستقل هستند یا دولتی؟ و همچنین، عبداله اشتری و فرنوش رئیسی که برخلاف نام‌های قبلی گویا عضو هیچ باشگاه و گروه کوه‌نوردی نیستند اما دارای مسئولیت در هیئت کوه‌نوردی استان تهران به عنوان نماینده و جانشین فدراسیون می‌باشند ، چطور؟ در جبهه‌ی مستقل قرارشان دهیم یا در جرگه‌ی دولتی‌ها؟

  

 _ وظیفه و مسئولیت واقعیت عینی و شکل عملی بخشیدن به  افکار و ایده‌های عناصر مرکزی و تصمیمات تصمیم‌گیرنده‌های اصلی در فدراسیون کوه‌نوردی (هیئت رئیسه) و به عبارت ساده‌تر سیاست‌ها و خط مشی این نهاد در صحنه‌ی کوه‌نوردی ایران را در تمام این سال‌ها بازوهای اجرایی ، شاخه‌ها ، زیرمجموعه‌ها و همکارانی بر عهده داشته‌اند که یا از اعضای باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی نام آشنا و مطرح کشور بوده‌اند(به طور عمده دو باشگاه بزرگ دماوند و آرش) یا با همان نگاه قبلی کوه‌نورد آزاد و مستقل شمرده می‌شدند: علی پارسایی، همایون بختیاری، کیومرث بابازاده، رضا زارعی، مرحوم فرشادخلیلی و سپیده جوادیان (همسر ایشان) ، امیرحسین جابرانصاری، پرستو ابریشمی، شیوا فارسی، سعید شجاعی و ... شخصیت‌هایی بسیار نام آشنا و قابل احترام در مجموعه‌ی کوه‌نوردی ایران!  گذشته از پرسش اساسی و استراتژیک(!) اینکه چرا و به چه دلیل در تمام طول این سال‌ها فدراسیون کوه‌نوردی برای پیاده کردن اهداف و سیاست‌های خود در جامعه‌ی کوه‌نوردی ، هیچ‌گاه و هیچ‌گاه با مشکل همکاری از سوی کوه‌نوردان عضو گروه‌ها و باشگاه‌هایی مانند دماوند و آرش و یا کوه‌نوردان منفرد روبرو نبوده است ؟ می خواهیم بدانیم با نگاه تقسیم‌بندی کوه‌نوردی ایران به دو بخش دولتی و مستقل و با آن ارزش‌ها و ضد ارزش‌هایی که در بطن خود نهان دارد، قرار است چه نگاه و چگونه قضاوتی نسبت به نقش و جایگاه و عملکرد این نام‌ها در ورزش کوه کشورمان داشته باشیم؟ و آیا براستی اطمینان و تضمینی برای رعایت عدالت و انصاف در چنین نگاهی و چنین قضاوتی وجود دارد؟   

 

_ همچنان‌که ‌ سابقه و آرشیو کاملا موجود این وبلاگ نشان می دهد، همواره کوشش نموده‌ایم در ارائه و انتشار نقد و نظر پیرامون مسایل و جنبه‌های گوناگون کوه‌نوردی ایران از هر گونه نگاه جانبدارانه و آمیخته با تعصب بری باشیم. اکنون نیز با تجدیدنظر در کاربرد ارزش‌ها و ضدارزش‌هایی تعریف نشده و فاقد معیار مانند مستقل و دولتی و مردود شمردن نگاه ابزاری فعلی به آن ، برای حفظ یگانه ابزار شریف و انسانی به جامانده یعنی " رعایت عدالت و انصاف برای دست‌یابی به حقیقت " در دستان کوچک این وبلاگ کوچک تلاش خواهیم کرد!

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


عظیم قیچی ساز در راه آناپورنا

عظیم‌قیچی‌ساز کوه‌نورد شایسته و توان‌مند آذربایجانی، صبح روز دوشنبه 29 اسفند برای صعود آناپورنا ( 8091 متر ) عازم کشور نپال شد. آناپورنا به دلیل آمار بالای نسبت کوه‌نوردان کشته شده در آن ، یکی از سخت‌ترین و خطرناک‌ترین هشت هزار متری‌ها به شمار می‌آید و ارلن بلوم در کتاب "آناپورنا ،جایگاه زنان" از این کوه به عنوان یکی از ستیزه‌جوترین قلل جهان یاد کرده است. آناپورنا تنها هشت هزارمتری صعود نشده توسط کوه‌نوردان ایرانی می‌باشد و موفقیت عظیم‌قیچی‌ساز می‌تواند این افتخار بزرگ را برای کوه‌نوردی کشورمان تکمیل کند. از صمیم قلب ، برای او در این صعود سخت و خطرناک آرزوی سلامتی و موفقیت داریم.

.

یاشاسین عظیم!

یاشاسین آذربایجان و ایران !

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بهار کوه نوردان ایرانی در هیمالیا

تیم 3 نفره متشکل از مرتضی رمضانی از شهر دماوند (صعود به قله لنین و کورژن وسکایا و ...)، نیما افسایی از چالوس (صعود به قله لنین و کورژن وسکایا و ... ) و مهدی عمیدی از مشهد (فاتح قله اورست بدون اکسیژن و ...)، به قصد صعود به قله دائولاگیری (8167 متر) و در قالب یک تیم بین المللی و به سرپرستی یکی از کوه نوردان ایتالیایی، سه شنبه 8/1/9۱ ایران را به مقصد نپال ترک کردند.

 

تیم 2 نفره هیمالیانوردان جوان استان تهران که قصد صعود قله 8163 متری ماناسلو، هشتمین قله مرتفع جهان را دارند، ساعت 5:50 صبح امروز پنج شنبه 10فروردین ماه از  طریق فرودگاه امام خمینی (ره) کشور را ترک کردند. اعضای این تیم عبارتند از: امید آمحمدی (عضو تیم ملی و تیم منتخب هیات استان تهران) و جعفر ناصری (عضو تیم منتخب هیات استان تهران)

 

و «رضا شهلایی»  و «دکتر مردان‌پور» نیز از کوه‌نوردان کرمانشاهی روز هفدهم فروردین عازم نپال جهت صعود «اورست» بام دنیا هستند.

 

خبرها از وبلاگ کوه نوشت: http://koohnevesht.blogfa.com

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


نمایشگاه عکس: بوی البرز

البرز را می توان به یک باره در کلبه هنری توچال به نظاره نشست. تصاویر زیبای قله های رفیع، خط الرأس های باشکوه و دشت های گسترده البرز با نگاه تیز بینانه دو عکاس جوان احساس خوبی را برای علاقمندان به طبیعت و هنر بر جای می گذارد. کوه نوردان خسته از صعود می توانند ارتفاعات محبوب خود را از دریچه دوربین حمید کاشانی و آرش جعفریان دو عکاس کوه نورد ببینند. همسرایی طبیعت و هنر خسته گی از تن می زداید.

بوی البرز عنوان نمایشگاه عکسی است که از ۱۹ اسفند تا پایان اردیبهشت ماه در کلبه هنری ایستگاه ۵ توچال برپاست. در این نمایشگاه بیش از ۲۵۰ عکس برای اولین بار به نمایش در آمده اند. موضوع این عکس ها کوه های البرز است. حمید کاشانی و آرش جعفریان، دو عکاس طبیعت، حاصل سال ها تلاش هنری خود در کوه های البرز را به صورت مشترک در معرض دید عموم قرار داده اند...

از وبلاگ : فرهنگ چال http://farhangchal.blogfa.com

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تهران: سیزده بدر ، روز طبیعت

سیزده‌بدر از جشن‌های مربوط به نوروز است و مردم ایران این روز را در دامان طبیعت و همراه با خویشان و دوستان خود سپری می‌کنند. سیزده‌بدر در سیزدهمین روز فروردین ماه و آخرین روز از نوروز برگزار می‌شود. در ایران این روز ، روز طبیعت نامگذاری شده است.

عکس ها از فرامرز نصیری

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


اکسپدیشن ایرانی k2

تیمی از کوه‌نوردان همدانی امروز 13 فروردین 1391 ایران را به قصد صعود سرسخت‌ترین قله جهان ترک خواهند کرد .  قله کی2 با ارتفاع 8611 متر پس از اورست بلندترین قله جهان محسوب می‌شود این قله که در مرز کشور پاکستان و چین در منطقه قراقروم قرار گرفته نشئت گرفته از رشته‌کوه‌های ‌هیمالیا می‌باشد. این قله به دلیل شرایط جوی خیلی بد آب و هوا، شیب 45 درجه، فنی بودن آن ، نوع صخره‌ای بودن آن تا ارتفاع 6000 متری و در ارتفاع بالاتر از آن هم تا چشم کار می‌کند برف است، از سخت‌ترین قله‌های جهان برای صعود می‌باشد و تا به حال جان خیلی از کوه‌نوردان را گرفته است (نسبت صعود به مرگ آن 4 به 1 است ) از این رو به آن قاتل هم گفته می‌شود. آرزوی هر کوه‌نوردی صعود به این قله است در واقع می‌توان گفت هدف نهایی هر کوه‌نوردی صعود به این قله سرسخت است. اولین صعود موفق به این قله در 31 جولای سال 1954 توسط 2 کوه‌نورد ایتالیایی به نام‌های آشیل کامپاگنونی و لینولاسیدلی صورت گرفت. تنها کوه‌نورد ایرانی که به این قله صعود کرده است کاظم فریدیان است که در تاریخ ۲۹/۴/۸۶ توانست بر این قله سرسخت غلبه کند .

اعضای تیم عبارتند از : مسعود عسگری ( سرپرست تیم ) ، عرفان رضاپور ( مسوول فنی ) ، میثم رزم آرا ،  جواد زارع ، رضا راستی و علی بیات ( پزشک تیم ) ...

از صمیم قلب برای برای این دوستان آرزوی ایستادن بر روی قله کی دو را دارم . و امیدوارم برگ زرین دیگری در تاریخ کوه‌نوردی ایرانمان ورق خورد ...

پی نوشت : اخبار صعود از طریق همین وبلاگ منتشر خواهد شد .

پی نوشت 2 : دروغ سیزده !

وبلاگ ماگما : http://www.magma.blogfa.com

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +


از جنبش جهانی ساعت زمین حمایت کنید

شاخه صندوق جهانی طبیعت (WWF) در استرالیا پنج سال پیش حرکتی را آغاز کرد که این روزها به جنبشی جهانی تبدیل شده است؛ ساعتی برای خاموشی چراغ‌ها ! ...

برای چندین دهه، مقابله با آثار تغییرات اقلیمی، دغدغه اصلی فعالان محیط زیست در سراسر جهان بوده است و اختصاص ساعتی مشخص در یک روز خاص از سال برای حرکتی جمعی به منظور اطلاع‌رسانی درباره تغییرات اقلیمی، اقدام بی‌سابقه‌ای به شمار می‌رود که با اقبال جهانی روبه‌رو شده است . ساکنان سیدنی در سال ۲۰۰۷ میلادی، اولین گام را برای ثبت "ساعت زمین" برداشتند؛ روز ۳۱ مارس سال ۲۰۰۷ میلادی، رأس ساعت ۷ و نیم عصر به وقت محلی، نزدیک به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و بیش از ۲ هزار موسسه و شرکت تجاری در حرکتی هماهنگ، برای یک ساعت چراغ‌های ساختمان‌های خود را در سیدنی خاموش کردند.

یک سال بعد، در شرایطی که فعالان محیط زیست به دنبال ترغیب ساکنان بقیه شهرهای استرالیا برای مشارکت در ساعت زمین بودند، مسئولان شهر تورنتو در کانادا برای حضور در این حرکت اعلام آمادگی کردند و در فاصله‌ای اندک ۳۷۱ شهر در ۳۵ کشور جهان به این جنبش پیوستند.

اطلاع‌رسانی بیشتر درباره آثار تغییرات اقلیمی و جذب افراد، به‌ویژه نسل جوان، به منظور فرهنگ‌سازی و تغییرات بنیادین در شیوه تعامل با محیط زیست، اهداف بزرگ‌تری است که سازمان‌دهندگان این جنبش دنبال می‌کنند. آنها برای ترغیب نسل جوان به مشارکت در این حرکت، از آنها دعوت کرده‌اند تا درباره چگونگی گذراندن ساعت زمین در تاریکی، در وبلاگ‌های خود بنویسند، فیلم‌های ویدئویی بسازند و از سایت‌های اجتماعی برای تعامل بیشتر در این باره بهره بگیرند.

ساعت زمین، حرکتی نمادین از مشارکت عمومی مردم جهان در حفظ محیط زیست است که با تکیه بر سهم تک تک افراد و شهروندان کشورها در مقابله با آثار تغییرات اقلیمی شکل گرفته است. جنبشی که برگزارکنندگانش با دعوت از خانواده‌ها برای صرف شام زیر نور شمع، جلوه‌ای شاعرانه و سنتی نیز به آن داده‌اند.

BBC

 

ساعت زمین در ایران

لیلا نوریان ، مدیر روابط عمومی ستاد محیط زیست شهرداری تهران نیز به خبرگزاری دویچه وله گفته است : «قرار است برج میلاد و برج آزادی در تهران، سی و سه پل اصفهان و برج سپید اهواز همزمان با "ساعت زمین" در روز ۱۲ فروردین (۳۱ مارس) از ساعت ۲۰:۳۰ تا ساعت ۲۱:۳۰ به وقت محلی به مدت یک ساعت خاموش شوند.»

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩۱
    پيام ها    +