جادوی طلوع خورشید

این منظره بخشی از طبیعت پارک ملی "گلاسیر" در مونتانا است و درست در لحظه‌ای به ثبت رسیده که به گفته عکاس نور خورشید در هنگام طلوع بر روی قله "گرینل" تابیده است . عکاسی به موقع از قله خاکستری رنگ یک کوه در زمان طلوع خورشید تصویری شگفت انگیز را با رنگی که برای یک کوه غیر عادی به نظر می‌آید،‌ به وجود آورده است. "هری لیچمن" عکاس این  عکس ادعا می‌کند نور شگفت‌انگیز و خیره‌کننده‌ای که در زمان طلوع خورشید بر روی قله این کوه تابیده کاملا طبیعی است. به گفته وی ترکیبی از نور سرخ خورشید در هنگام طلوع و رنگ سرخ  صخره‌های رسی کوه باعث شده تا چنین رنگ نارنجی شفافی بر روی قله کوه نقش ببندد. این تصویر به اندازه‌ای جلب توجه می‌کند که بسیاری زیبایی‌های آن را به توانایی‌های نرم‌افزارهای رایانه‌ای نسبت می‌دهند اما عکاس این عکس اصرار دارد که عکسش حاصل تابیدن نور طبیعی خورشید بر روی صخره‌های رسی رنگ کوه است .

 

همشهری آنلاین

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ماگما: گزارش حادثه و امداد در دره مور ...

" پس از مرحله اقدامات اولیه به همراه چند نفر از دوستان برای ادامه کار امداد به شور می نشینیم ... حامد حواله دار سرپرست برنامه ، مرتضی زارع ، نیما اسکندری ، احسان کنعانی و  فواد رضاپور ... تصمیم می گیریم با توجه به مشاهده علامت روی درختان در بالای آبشار پنجم تیمی برای گشودن راهی به سمت بالا روانه گردد .

تیم دارای دو دستگاه جی پی اس است که یکی از آن ها در جریان سقوط از کار افتاده و دومی به گروه پیشرو سپرده می شود . حامد حواله دار ، احسان کنعانی و پویا آزادانی به سمت بالا حرکت می کنند . به همراه نیما اسکندری تصمیم می گیریم به دنبال یافتن راهی موازی به سمت جاده حرکت کنیم ... "

 

متن کامل  در وبلاگ ماگما :  http://www.magma.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


انتخاب اعضای تیم های امید هیمالیانوردی آقایان و بانوان استان تهران

بنا بر گزارش سایت هیئت کوه نوردی استان تهران : پس از اجرای دهمین مرحله اردوی آموزشی عملی که با حضور آقای محمد نادریان مربی ناظر فدراسیون متبوع برگزار گردید و بعد از جمع بندی  های صورت گرفته، در نهایت اعضای دو تیم امید هیمالیانوردی آقایان و بانوان استان تهران طبق جدول ذیل اعلام می گردد.

اعضای تیم امید هیمالیانوردی آقایان استان
تهران

ردیف نام و نام خانوادگی هیات / باشگاه / گروه عنوان
1 محمدرضا افکاری پایگاه داودی عضو اصلی
2 ایمان خلیلی گروه کوه نوردی تهران عضو اصلی
3 محمدرضا شهبازی گروه کوه نوردی لواسان عضو اصلی
4 رشید صمد زاده خانه کوه نوردان تهران عضو اصلی
5 امید طالبی گروه کوه نوردی لواسان عضو اصلی
6 ابوالفضل عرب گروه کوه نوردی صها عضو اصلی
7 امین معین خانه کوه نوردان تهران عضو اصلی
8 محمود وفایی عفت پناه گروه کوه نوردی همت شمیران عضو اصلی
9 محمدامین خادم باشگاه کوه نوردی و اسکی
دماوند
ذخیره1
10 بهرام یغمائی پایگاه داودی ذخیره2

 

اعضای تیم امید هیمالیانوردی بانوان استان
تهران

ردیف نام و نام خانوادگی هیات / باشگاه / گروه عنوان
1 آلا آزادکیا گروه کوه نوردی لواسان عضو اصلی
2 عادله خدابنده گروه کوه نوردی لواسان عضو اصلی
3 سارا صفائیان پایگاه داودی ذخیره1

 

منبع : سایت هیئت کوه نوردی استان تهران

 

  

 

پی نوشت:

 

 

به کیومرث بابازاده عضو هیئت رئیسه هیئت کوه نوردی استان تهران

با سلام و احترام

 

چندی پیش یکی از خواننده گان ما در ارتباط با  انتخاب اعضای تیم های امید هیمالیانوردی آقایان و بانوان استان تهران ،  با توجه به انتخاب  چهارنفر از اعضای  گروه کوه‌نوردی لواسان شامل برادر  سرپرست اردوها  و  همچنین سه نفر از اعضای خانه کوه‌نوردان در تیم اعزامی  ، خواهان  بررسی و اطلاع رسانی  در مورد ضوابط و معیارها و در مجموع پروسه ی انتخاب این افراد و  نحوه و چگونگی دریافت شهریه ی اردوها  شده بود .  لذا با توجه به مسئولیت شما در هیئت رئیسه  هیئت کوه‌نوردی استان تهران و به عنوان یکی از مسئولان نهادی دولتی  در کوه‌نوردی کشورمان ، انتظار می رود نسبت به ارائه ی توضیحات لازم در باره صحت یا عدم صحت مسایل مطرح شده و "شفاف سازی" برای افکار عمومی اقدام نمائید .  قسمت هایی از کامنت این خواننده ی عزیز :" جناب نصیری شما همواره جانب دار حقیقت بوده اید لطفاً بررسی و اطلاع رسانی کنید نفرات اعزامی اردوی هیمالیانوردی امید استان تهران : سرپرست اردو امیرطالبی از لواسان، انتخاب کننده نفرات : نادریان از هیات تهران و مدیرخانه کوه‌نوردان(اصالتاً لواسانی) اعلام شد: همه نمایندگان لواسان (4نفر -یکی برادر آقای طالبی) همه نمایندگان از هیات تهران (3نفر) و 2 نفر از 3 شرکت کننده خانه کوه‌نوردان (سومی سرباز است) به همراه 1 نفر از گروه همت و 1 نفر از گروه تهران. مانده‌ایم چرا گروه لواسان با این همه امکانات و توانایی زودتر کشف نشده بود‌؟!‌... جالب اینجاست که نیمی از نفرات انتخاب شده شهریه پرداخت نمی‌کردند در حالی که از نفرات خط خورده متجاوز از نفری 200 هزار تومان شهریه اردوها تمام و کمال دریافت شده و حالا قرار است الباقی نفری 6-5 میلیون تومان برای یک 7 هزاری پاکستان همیاری کنند تا...!!"

 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صعود مهدی عمیدی به دائولاگیری

به نقل از سایت سرزمین خورشید: " تیم ایران متشکل از سه کوه نورد آقایان مهدی عمیدی، مرتضی رمضانی و نیما افسایی که در حدود 45 روز پیش فعالیت خود را در منطقه و به جهت صعود به قله دائولاگیری آغاز کرده بود، در ادامه کار ، مسئول تدارکات تیم آقای نیما افسایی به علت بروز حادثه و شکستگی انگشت دست ناچار به بازگشت به ایران گردید. گفتنی است آقای مرتضی رمضانی مسئول فنی تیم نیز پس از سه بار تلاش برای رسیدن به کمپ 3 و دو بار تلاش برای صعود به قله در نهایت به علت مشغله کاری و تحصیلی در روز سه شنبه 26/2/91 به ایران بازگشت. شایسته است از تلاش های ارزنده ایشان به عنوان مسئول فنی تیم در جهت امور فنی صعود تقدیر و قدردانی نماییم.
تیم ایران در طی این برنامه به همراه تیم ایتالیا و چک در منطقه حضور داشت که از این میان 2 نفر کوه نورد ایتالیایی موفق به صعود قله شدند. و مهدی عمیدی در سومین تلاش خود در ساعت 23:00 پنجشنبه به همراه یک خانم آمریکایی و دو شرپای وی عازم قله گردید. در این میان کوه نورد آمریکایی به علت خراب شدن کپسول اکسیژن خود مجبور به بازگشت شد و بدین ترتیب مهدی عمیدی به تنهایی مسیر خود را به سوی قله ادامه داد. او در حین مسیر به دو کوه نورد ایتالیایی که در حال بازگشت بعد از صعود به قله بودند برخورد می کند. مهدی با دادن 50 متر طناب به آنها و پذیرایی چای به ایشان به همراه آنها 200 متر به پایین فرود می آید. و سپس به تنهایی به مسیر خود ادامه می دهد. و در نهایت در ساعت 04:00 بعد از ظهر روز جمعه به وقت ایران موفق به صعود قله شده..."

http://www.sunlandtour.com/?Ip=789&NewsId=257

 

 

  ضمن تبریک فراوان به مهدی عمیدی و به کوه‌نوردان عزیزمان در استان خراسان ، در انتظار تائید این صعود  انفرادی از سوی سایت‌ها و منابع معتبر کوه‌نوردی جهان و یا انتشار عکس‌های موفقیت نهائی ایشان خواهیم بود!

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پیرزن 73 ساله ژاپنی فاتح قله اورست شد

کوه نورد 73 ساله ژاپنی پیرترین زن جهان است که روز شنبه باردیگر قله اورست را فتح کرد و بعد از یک دهه رکورد خود را شکست . به گزارش خبرگزاری فرانسه، تامایی واتانابه که اوایل ماه آوریل از کاتماندو به مرتفع ترین قله جهان صعود کرد، یک گروه چهار نفره شامل نورییوکی موراگوچی کوه نورد ژاپنی او را همراهی می کردند. 

سازمان کوه نوردی تبت چین اعلام کرد: واتانابه صبح شنبه به قله رسید. او از سمت شمالی کوه صعود کرد و اکنون در حال فرود آمدن است. واتانابه در 16ماه مه سال 2002 که به قله 8 هزار و 848 متری اورست صعود کرد؛ عنوان پیرترین زن فاتح اورست را از یک کوهنورد لهستانی گرفت. 'مین بهادر شرچان' از نپال پیرترین مرد فاتح اورست است. او در سال 2008 با سن 76 سال و 340 روز به این قله صعود کرد .

 

خبرگزاری ایرنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پروانه کاظمی بر فراز اورست

 

بنا به گزارش سایت باشگاه اسپیلت : ساعت ۱۳:۳۰ (به وقت محلی) روز جمعه ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۱  تلاش ۴۵ روزه پروانه کاظمی برای صعود قله اورست به ارتفاع ۸۸۴۸ متر به بار نشست و او موفق شد به عنوان سومین زن ایرانی و اولین بانوی هیمالیا نورد کشورمان که به طور مستقل اقدام به این صعود کرده است ، به بام جهان دست یابد.

 

از سایت باشگاه اسپیلت

(عکس آرشیوی است)

 

 

  این موفقیت بزرگ را به پروانه کاظمی ، باشگاه اسپیلت و بانوان کوه‌نورد کشورمان تبریک  می‌گوئیم .

 


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


حادثه برای تیم خانه کوه نوردان تهران

یک تیم از کوه نوردان “خانه کوه نوردان تهران” چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ عازم منطقه نوشهر در استان مازندران می گردند تا پیمایش دره های آبشاری در منطقه نوشهر را تجربه کنند این منطقه در ۵ کیلومتری شهرستان نوشهر مازندران و در روستای “نجار ده” واقع است .

برنامه گروه از صبح روز پنج شنبه شروع می گردد که متاسفانه در ساعت ۱۱٫۳۰ ظهر روز پنح شنبه ۱۳۹۱/۲/۲۸ یکی از اعضای گروه بنام “حبیب نجفی پور” هنگام فرود از آبشار سقوط کرده و دچار شکستگی پای راست و همچنین احتمالا شکستگی لگن می گردند که توسط سایر اعضاء گروه که ۱۲ نفر بودند اقدامات اولیه امدادی صورت می گیرد. متاسفانه بدلیل عدم آنتن دهی موبایل در منطقه کمک رسانی توسط نیروهای امدادی منطقه دیر صورت می گیرد در ساعت ۷ بعد ازظهر حادثه به انجمن پزشکی کوهستان ایران اطلاع داده می شود و نیروهای امدادی منطقه در جریان ماوقع حادثه قرار می گیرند. در نهایت ساعت ۷ بعد از ظهر نیروهای امدادی هلال احمر شهرستان چالوس وارد منطقه می شوند و پس از سه مرحله جستجو در ساعت ۱۱٫۰۷ دقیقه تیم حادثه دیده را می یابند و فرد مصدوم را با سختی فراوان از منطقه خارج می کنند.

 

منبع: انجمن پزشکی کوهستان

عکس از وبلاگ ماگما

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


رویش!

 

عکس از فرامرز نصیری (میانکاله)

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


نجات کوه نوردان مفقود شده اوکراینی در کوه های ترکیه

تیم های امداد و نجات ترکیه یک گروه از کوه نوردان اوکراینی را که در کوه های آناتولی مرکزی این کشور مفقود شده بودند ، نجات دادند . در پی مفقود شدن یک گروه کوه نوردی اوکراینی در کوه ' دمیرکازیک ' در منطقه 'جاماردی نیگده' در منطقه آناتولی مرکزی ترکیه ، یک گروه از تیم های امداد و نجات به منطقه اعزام شد. 

گروه های امداد و نجات با استفاده از بالگرد موفق به یافتن کوه نوردان اوکراینی که یکی از آنان کشته شده بود ، شدند. گروه امداد و نجات ترکیه پس از یافتن 12 کوه نورد مفقود شده اوکراینی، آنان را به استان حاتای منتقل کردند .

 

ایرنا

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وقتی سنگ روی سنگ بند می شود!

این تخته‌سنگ که در قسمتی از ایالت واشنگتن قرار دارد، 40 تن وزن دارد. آسمان پرستاره‌ای که در زمینه این عکس زیبا می‌درخشد، این تصور را به وجود می‌آورد که این تخته‌سنگ هم از آسمان به زمین افتاده است .

 

همشهری

 

  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کامنت روز

" سلام فرامرز

بنده هم با اینکه نه سر پیازم و نه ته پیاز ، خوشحالم که شما از خر شیطان پیاده شدید و سوار خر پاپ شدید و میائید صعود قلم !!!گلچشمک   "

 

نام محفوظ

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صعود قلم : مهلت ثبت نام تا 30 اردیبهشت

"بدینوسیله به استحضار جامعه‌ی کوه‌نویسی می‌رساند میزبانان صعود قلم تاریخ ثبت نام و شرکت در برنامه‌ی صعود قلم را از 10 اردیبهشت ماه تا روز  30 اردیبهشت اعلام نموده‌اند . لذا کوه‌نویسان علاقه‌مند به شرکت در این برنامه با  تکمیل فرم پیوست نسبت به شرکت در این برنامه اعلام حضور نمایند .

بدیهی است با توجه به در نظر گرفتن شرایط و امکاناتی که میزبان در نظر گرفته است صرفا تا 30 اردیبهشت ثبت نام به عمل می‌آید... "

 

متن کامل را در وبلاگ صعود قلم بخوانید: http://soud-e-ghalam.blogfa.com

 

 

  وبلاگ کلاغ‌ها  در خرپاپ کردستان حضور خواهد داشت . امروز با ارسال ایمیل ثبت نام ، درخواست خود را به میزبانان محترم هفتمین صعود قلم اعلام نمودیم و امیدواریم این برنامه _ همچون گذشته_ دریچه‌ای به سوی چشم‌اندازهای نو در دنیای کوه‌نویسی کشورمان باشد. دریچه‌ای به سوی دوستی ، همراهی و همدلی میان وبلاگ‌نویسان کوه‌نورد . آنان که تلاشی مشترک را برای ایجاد دنیایی بهتر و آینده‌ای روشن‌تر تجربه می‌کنند .  به امید دیدار تمامی دوستان در خرپاپ کردستان!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


نقد و بررسی حوادث کوه در دستور کار قرار گرفت

فدراسیون کوه‌نوردی " نقد و بررسی حوادث کوه " را در قالب برگزاری یک همایش و هم‌اندیشی ، در دستور کار خود قرار داد:

" اولین جلسه‌ی ماهیانه‌ی مسئولین کارگروه‌های فدراسیون در سال ۹۱ برگزار شد. در این جلسه ابتدا اهم اخبار فدراسیون و رویدادهای مرتبط کشور توسط نایب رئیس فدراسیون ارائه شد و در ادامه هر یک از مسئولین کارگروه‌ها نقطه نظرات خود را ارائه کردند. از جمله موارد مطروحه در جلسه‌ی دیروز؛ پیشنهاد پرداختن جدی و ویژه‌ی فدراسیون به حوزه‌ی نقد و نظر در خصوص حوادث کوه‌نوردی بخصوص در صعودهای برون مرزی، ریشه‌یابی، تحلیل‌ و بررسی‌های لازم توسط کارشناسان و ایجاد بستری برای  بیان دیدگاه‌های عمومی بود.

در این رابطه مقرر گردید ساز و کار برگزاری یک    همایش و هم‌اندیشی با محتوای؛ میزگرد، ارائه‌مقاله،  پوستر، سخنرانان کلیدی، پرسش و پاسخ، کارگاه آموزشی و نمایشگاه جانبی تهیه شود تا پس از تصویب نهایی فراخوان مربوطه اعلام گردد. "

 

به نقل از وبلاگ کوه نوشت

 

  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


او فقط ده سال دارد...

نیویورک تایمز امروز سوژه مهم خبری و طولانی خود را اختصاص داده به آشیما شیرا ایشی سنگ‌نورد ده ساله امریکائی که در اوایل بهار سال‌جاری 8B در Hueco به نام  Crown of Aragorn صعود کرده . معدود زنان سنگنوردی وجود دارند که تاکنون این درجه را صعود کرده باشند اما نه به این سرعت و نه در این سن. او هر هفته از دوشنبه تا چهارشنبه با پدرش که به پوپو معروف است سوار اتوبوس های غرب می شوند و بعد با مترو عازم Brooklyn Boulder در Cowanas می شوند تا او از ساعت 4 تا 30/7 بعدازظهر به تمرین بپردازد.

 

از وبلاگ اخبار کوه نوردی زنان  http://mountainflower.blogfa.com

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


به همه می گوییم کوه دنا به ما تعلق دارد!!

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای ثبت مواریث فرهنگی ـ طبیعی این استان تلاش می‌کنیم و  کوه دنا به‌عنوان مهم‌ترین اثر طبیعی این استان ثبت ملی می‌شود. علیرضا ایزدی در یک نشست، بیان کرد: سال گذشته، 13 اثر کشف شدند و دو اثر طبیعی و 16 اثر معنوی کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسیدند.

او توضیح داد: دو اثر طبیعی ثبت‌شده، یکی سرو لار باشت با قدمت یک‌هزار و 400 سال و دیگری آبشار «کمر دوغ» کهگیلویه با زیبایی خاص بودند. تا کنون 700 اثر از مواریث کهگیلویه و بویراحمد به ثبت ملی رسیده‌اند و 1600 اثر شناسایی‌شده نیز در این استان وجود دارد. در سال 91 علاوه بر میراث فرهنگی، نگاهی به میراث طبیعی استان خواهیم داشت. وی اظهار کرد: امسال آثار مهمی را برای کهگیلویه و بویراحمد ثبت خواهیم کرد که عبارتند از کوه دنا، رودخانه‌ی بشار و گیاهان دارویی موجود در دامنه‌ی جنوبی کوه دنا که اندمیک و در نوع خود منحصربه‌فرد هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد درباره‌ی کوه دنا، بیان کرد: برخی مردم در نقاط مختلف کشور به‌دلیل اطلاع‌رسانی ناکافی، کوه دنا را به استان‌های همجوار کهگیلویه و بویراحمد متعلق می‌دانند؛ اما ما به‌زودی آن را در فهرست آثار ملی ثبت می‌کنیم و به همه می‌گوییم که کوه دنا به این استان تعلق دارد.

 

ایسنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


مراسم یادبود جعفر ناصری ...

مراسم ختم (سومین روز) در‌گذشت مرحوم جعفر ناصری روز سه شنبه 26/2/91  

ازساعت 15 الی  17   در مسجد جامع شهر قدس

تهران- بزرگراه فتح (جاده قدیم کرج) کیلومتر 20

واقع در شهر قدس-میدان قدس-بلوار امام خمینی

مسجد جامع شهر قدس برگزار  می گردد

از وبلاگ خانه کوه نوردان شهر قدس

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


لیلی رهنما: اولین کافه کوه ِ نود و یک

هر صبح که پنجره باز می‌شود  پرتوی طلایی رنگِ آفتاب، درِ گوشم می‌گوید اولین کافه کوه ِ بهار نود و یک نزدیک است ... ساعات گپ و گفت با لیوان داغ چای روی میز که چند حبه قند در میانش دلبری می‌کند ... اصلاً همین دو سه تا شکوفه که روی درخت گیلاس حیاط، لم داده‌اند خبر  دارند از شکوه لحظه‌هایی که قرار است ظهر پنجشنبه  به دیدار دوست بگذرد.

 

صدای ویولن شاکن باخ که فضا را پر می‌کند بی‌اختیار می‌اندیشم اینبار قرار است پازل کافه کوه با حضور چه کسانی تکمیل گردد؟ با خودم می‌گویم یادم باشد حتما برایشان از دلایل عدم تشکیل کافه کوه در فروردین 91 بگویم
 

از شما چه پنهان شنیده‌ام هرآنچه امسال با پارسالش تفاوتی نداشته باشد بی‌گمان در راه پیشرفت نخواهد بود! این می‌شود که امسال کافه کوه قرار است کمی متفاوت‌تر از سال قبلش باشد:

به رسم "هم کافه‌ای "مان دیداری تازه خواهیم کرد و تازه خواهیم شد به دیدار دوستان و گپ و گفتی خواهیم داشت و پس از آن بخش ِ  

تریبون آزادِ کافه کوه

ازین پس همراه ما خواهد بود... تا با رعایت ِ قواعد ِ نانوشته‌ی حفظ حریم و حرمت‌های فی مابین، بگوییم هر آنچه دل ِ تنگمان می‌خواهد... شاید مثلاً از تفاوت‌های اساسی میان کوه‌نوردان وبلاگ‌نویس و کوه‌نوردان وبلاگ‌ننویس!!! که اخیرا در بحث‌های روز بلاگی به شدت شاهد آن بوده‌ایم!  تریبون ِ آزاد است دیگر: بشنویم و شنیده شویم  و تمرین کنیم انتقاد ِ بی تخریب را در میان فضایی حقیقی با نگاه به دستانی که دیگر در پشت مانیتور پنهان نیست... چهره‌ای گشته مقابلمان و کلامی آمیخته با دوستی تا واکاوی کند کاستی‌ها را به امید ایجاد فضایی بهتر در میان وبنویسان.

 

 

راستی کافه کوه می گفت ساعت 14 پنجشنبه منتظر دیدارتان
است،دیر نیایید دوستان 

 

 

لیلی رهنما در وبلاگ مکث : http://www.maakss.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آقای فدراسیون کوه نوردی! آقای انجمن کوه نوردان! با شما هستیم!

بهار کوه‌نوردی ایران در هیمالیا خیلی زود به سوگ نشست . خبر کوتاه بود: جعفر ناصری در اثر حادثه‌ی تلخ سقوط جان خود را از دست داد! چرا برای این گونه حوادث و اتفاقات تراژیک  در کوه‌نوردی ما پایانی وجود ندارد؟ آیا جست و جوی دلایل و ریشه‌های این حادثه باردیگر ما را به حاکمیت فرهنگ و تفکر مصیبت بار " صعود قله تحت هر شرایطی و به هر قیمت ممکن " خواهد رساند؟  برای نزدیکی و شباهت‌های  حادثه‌ی سقوط و مرگ جعفر ناصری با حادثه ی سقوط و مرگ دکتر بهالو و با حادثه‌ی سقوط و مرگ لیلا اسفندیاری چه جوابی داریم؟  چرا کوه‌نوردان ما در فعالیت‌های جدی خود به " ضرورت مدیریت صحیح و عاقلانه انرژی  و زمان " توجه و علاقه ای نشان نمی‌دهند؟  چرا باید در این حادثه‌ی اخیر ، زمان رسیدن به قله ساعت 18 و سپس تحمل پیامدهای آن یعنی تاریکی شب، دید کم ، هوای دگرگون شده و نامساعد باشد؟ آیا پاسخ این است که برای اغلب کوه نوردان ایرانی در هیمالیا فقط یک فرصت وجود دارد ؟ فرصتی که در تمام طول زنده‌گی‌شان ممکن است دیگر تکرار نشود و فکر می کنند باید به هرشکل و به هر قیمت ممکن از آن استفاده کنند؟

کوه نوردی ایران تا چه زمانی و تا کجا باید این فرهنگ و تفکر مصیبت بار و این میراث شوم را بر شانه های خسته و دردمند خود تاب بیاورد؟

آقای فدراسیون کوه‌نوردی! آقای انجمن کوه‌نوردان! چرا اراده‌ای جدی برای "نقد و بررسی حوادث کوه" از طرف شما مشاهده نمی‌شود؟ چرا در نگاه و تفکر شما، تحلیل و ریشه یابی مرگ کوه‌نوردان ما در حوادث پیاپی و همه ساله و مشابه ، به اندازه‌ی  انجام صعودهای مناسبتی پرهزینه (فدراسیون) و یا پروژه‌های تبلیغی و نمایشی مبادله‌ی کوه‌نورد با آلپاین کلاب امریکا (انجمن) ، از اهمیت و ضرورتی جدی و قابل اعتنا برخوردار نیست؟

آقای فدراسیون کوه‌نوردی! آقای انجمن کوه‌نوردان!  با شما هستیم !

 

 -------------------------------------------------------------------------

 

 حادثه‌ی تلخ سقوط در "ماناسلو"!

 

 "امید آمحمدی" یکی از 3 کوه‌نورد ایرانی که به صورت مستقل در صعود اخیر به "ماناسلو" حضور داشته است، پس از بازگشت به کمپ اصلی این قله، طی تماسی از بروز حادثه‌ برای همنورد خود "جعفر ناصری" خبر داد. وی اظهار داشت: روز پنج‌شنبه 21 اردیبهشت، براساس پیش‌بینی هوای مناسب اقدام به صعود قله نمودیم و در ساعت 18 موفق به صعود قله شدیم ؛ اما در مسیر بازگشت که در شرایط تاریکی شب، دید کم و هوای دگرگون‌شده و نامساعد انجام گرفت، متأسفانه "جعفر ناصری" به صورت ناگهانی در شیبی تند سقوط کرد و  جست‌وجوهای اولیه‌ی ما در منطقه‌ی سقوط بی نتیجه ماند.

وی تصریح کرد: ما به دلیل دید کم و شرایط نامساعد جوی مجبور به بیواک (شب‌مانی) در حدود ارتفاع 8000 متری شدیم."امید آمحمدی" با اشاره به این‌که به دلیل تمام شدن شارژ تلفن‌های ماهواره‌ای امکان تماس فراهم نبود، روز بعد نیز به جست‌وجو ادامه دادیم که بازهم بی‌نتیجه بود و در نهایت تصمیم به بازگشت گرفتیم. ضمن این‌که در ارتفاع 7500 با یک تیم مشترک ایتالیایی و کانادایی برخورد کردیم که به سمت قله در حرکت بود و به آنها موضوع حادثه و مختصات محل سقوط را ارائه کردیم. وی و دیگر همنوردش "حسین صالحی" دیشب را در کمپ 3 به ارتفاع 7300 متری سپری می‌کنند و حوالی ظهر امروز به کمپ اصلی بازگشته‌اند.

"امید آمحمدی" در مورد خبر ارسالی تیم مشترک ایتالیا و کانادا که دو نفر از آنان نیز موفق به صعود قله "ماناسلو" شدند؛ افزود: سایر نفرات این تیم مشترک بر اساس مختصات ارائه شده، ضمن فرود تا بخشی از مسیر سقوط  و جست و جوی محل؛ متأسفانه اثری از فرد حادثه دیده مشاهده نکردند. ضمن این که بر اساس ارتباط برقرار شده با شرکت نپالی طرف قرارداد؛ هم اکنون به دلیل ارتفاع بروز  حادثه و شرایط نامساعد جوی؛ امکان جست و جوی هوایی و یا از طریق شرپاها وجود ندارد. "جعفرناصری" متولد 1356 و اهل تهران بوده و در کارنامه‌ی خود صعود به قله "موستاق آتا" به صورت مستقل و صعود به قله ی "نان" در  قالب تیم هیئت استان تهران را داشته است .

 

نقل از وبلاگ کوه نوشت : http://koohnevesht.blogfa.com

 

عکس از وبلاگ آیاز

 

  

. 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


فرهنگ چال: گزارشی از یک حادثه

ابتدای مسیر سقوط

 

"پس از بازگشت از آتشکوه متوجه شدیم در دره شرقی خط الرأس قله یک بانوی جوان کوه‌نورد پس از صعود به قله و در مسیر بازگشت دچار حادثه شده و 3 نفر از هم‌نوردانش در حال کمک رسانی به او هستند. ظاهرا وی هنگام عبور از مسیر تیغه‌ای به پایین پرت می‌شود و پس از اصابت به طاقچه سنگی بر روی برفها می افتد و به دره سر می خورد. وی پس از اصابت به چند  سنگ  در مسیر، سرانجام در عمق تقریبا دویست تا سیصد متری،  خود را با استفاده از یکی از همین سنگها متوقف می کند. تیم ما آخرین تیم صعود کننده بود و ما پس از بازگشت از قله متوجه حادثه شدیم. سرپرست تیم به همراه سایر اعضا به طرف پایین رفته و من و دو نفر دیگر که یکی از ایشان دوره‌های امداد را گذرانده بود برای کمک به مصدوم به طرف دره سرازیر شدیم. متاسفانه امکاناتی که ما به همراه داشتیم فقط یک طناب انفرادی، یک کارابین پیچ و یک تسمه 90 سانتی بود که با خودمان به پایین بردیم. البته این هم غنیمتی بود و در واقع  همین طناب انفرادی مصدوم را نجات داد ... "

 

متن کامل را در وبلاگ فرهنگ چال بخوانید: http://farhangchal.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بهار کوه نوردان ایرانی در هیمالیا

کوه‌نوردان ایرانی بر فراز
”ماناسلو”

کوه‌نوردان کشورمان «سید حسین صالحی»، «جعفر ناصری» و «امید آمحمدی» که در تلاش برای صعود به قله‌ی «ماناسلو» بودند، خبر صعود خود را مخابره کردند.

 بنا بر گزارش رسیده -به صورت پیامک- از سوی «امید آمحمدی»: این صعود ساعت ۱۸ روز پنج شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه انجام شده است. وی در عین حال تصریح کرده: شرایط جوی پس از صعود به قله و در مسیر  بازگشت نامساعد شده!  تا این لحظه امکان برقراری ارتباط با این کوه‌نوردان توسط رابطین خبری و تلفن‌های ماهواره‌ای ایشان میسر نشده و این پیامک تنها خبر دریافتی می‌باشد  که حوالی ظهر امروز جمعه ۲۲ اردیبشت ماه واصل شده است.

ضمن تبریک به این کوه‌نوردان عزیز، خانواده‌ها و جامعه‌ی کوه‌نوردی، امیدواریم این عزیزان در صحت و سلامت به کمپ‌های پائین‌تر بازگردند.


 

.

 

ایرانی‌ها بر فراز «ماکالو»
ایستادند

کوه‌نوردان ایرانی در تلاشی ارزنده و در شرایطی دشوار همراه با وضعیت نامساعد جوی موفق به صعود پنجمین قله‌ی مرتفع دنیا ”ماکالو” به ارتفاع ۸۴۶۳ متر و مشهور به ”هیولای سیاه”  شدند.

به گزارش رسیده: وضعیت کوه‌نوردان کشورمان در تلاش برای صعود به  این قله ‌این‌گونه مخابره شد:

- ”ایرج معانی” به جهت مشکل ریوی ( که عارضه‌ی ارتفاع تشخیص داده نشده!) تا کمپ ۲ در ارتفاع ۶۷۰۰ متری این قله صعود کرده و از ادامه‌ی صعود خودداری  می‌کند.

- سایر نفرات ایرانی (دکتر علی‌رضا بهپور، محمود شعاعی، حسین مقدم و محمود هاشمی) که تا کمپ ۴ پیش‌روی کرده و مترصد شرایط مساعد بودند، ساعت ۲:۳۰ بامداد به وقت محلی روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه عزیمت خود را از کمپ ۴ به سمت قله  آغاز می‌کنند.

- دو کوه‌نورد چینی نیز همزمان با کوه‌نوردان کشورمان راهی قله می‌شوند.

- به رغم پیش‌بینی هوای مساعد و پس از حدود ۲ ساعت، طی مسیر با بارش متناوب برف همراه می‌شود.

- به جهت پیش‌رو بودن این نفرات در فصل صعود امسال به ”ماکالو” خاصه در مسیر کمپ ۴ تا قله؛ حرکت با کندی صورت می‌گیرد و حتی در برخی نقاط ثابت گذاری انجام نمی‌شود.

- ”دکتر علی‌رضا بهپور” تا مرز ارتفاع ۸۰۰۰ متری این قله موفق به صعود شده و باز می‌گردد.

- ”محمود شعاعی” ساعت ۱۶:۳۰ به وقت محلی تا مرز ارتفاع ۸۴۰۰ متری (قبل از آغاز شانه‌ی غربی ماکالو) موفق به صعود می‌شود و به دلیل پیش‌بینی نسبت به زمان بازگشت و شرایط نامساعد جوی، از پیش‌روی صرفنظر می‌کند.

- ”حسین مقدم” (بدون استفاده از کپسول اکسیژن!) و ”محمود هاشمی”، ساعت ۱۷:۱۰ به وقت محلی موفق به صعود قله‌ی ۸۴۶۳ متری ”ماکالو” می‌شوند.

- نفرات ساعت ۲۳:۳۰ دیشب به وقت محلی و پس از انجام صعودی دشوار در شرایط نا مساعد‌جوی، به کمپ ۴ باز‌می‌گردند. ( گفتنی‌ست: ۲ کوه‌نورد چینی نیز که موفق به صعود قله شده بودند ساعت ۱:۳۰ بامداد امروز به کمپ ۴ بازمی‌گردند.)

- کوه‌نوردان کشورمان هم‌اینک در صحت و سلامت در حال بازگشت به کمپ‌های پائین‌تر هستند و در صورت شرایط مساعد بنا دارند همین امروز به کمپ اصلی در ارتفاع ۵۷۰۰ متری بازگردند.

ضمن ارج نهادن به تلاش ارزنده‌ی یکایک کوه‌نوردان کشورمان در این صعود؛ موفقیت ”حسین مقدم” و ”محمود هاشمی” را در ایستادن بر فراز پنجمین قله‌ی مرتفع دنیا؛ به ایشان، خانواده‌ها و جامعه‌ی کوه‌نوردی، صمیمانه تبریک عرض می‌نمائیم.

 

 

به نقل از وبلاگ کوه نوشت : http://koohnevesht.blogfa.com

 

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت سرزمین مان در البرز شرقی

 

برنامه ی کوه پیمایی در ارتفاعات البرز شرقی روز جمعه  22/2/91 اجرا شد.

عکس ها از فرامرز نصیری (منطقه: جاده فیروزکوه _ دوآب)

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صعود قلم: مهلت ثبت نام در برنامه ی جنگل و آبشار خرپاپ

"بدینوسیله به استحضار جامعه‌ی کوه‌نویسی می‌رساند میزبانان صعود قلم تاریخ ثبت نام و شرکت در برنامه‌ی صعود قلم را از 10 اردیبهشت ماه تا روز  30 اردیبهشت اعلام نموده‌اند . لذا کوه‌نویسان علاقه‌مند به شرکت در این برنامه با  تکمیل فرم پیوست نسبت به شرکت در این برنامه اعلام حضور نمایند .

بدیهی است با توجه به در نظر گرفتن شرایط و امکاناتی که میزبان در نظر گرفته است صرفا تا 30 اردیبهشت ثبت نام به عمل می‌آید... "

 

متن کامل را در وبلاگ صعود قلم بخوانید: http://soud-e-ghalam.blogfa.com

 

 

  وبلاگ کلاغ‌ها بسیار امیدوار است که هفتمین صعود قلم (جنگل و آبشار خرپاپ)  بتواند خود را از تاثیر فضایی منحط که طی یکی دو ماه گذشته به شدت محیط کوه‌نویسی کشورمان را آلوده کرده است به دور نگاه دارد.  این فضای آلوده و منحط از سوی یکی از وبلاگ‌نویسانی که نام او در ردیف مسئولین اجرایی صعود هفتم قرار دارد دنبال می‌شود .

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


یکصد و ششمین نشست انجمن کوه نوردان

یکصد و ششمین نشست انجمن کوه نوردان ایران

 

خبر های کوه نوردی - عباس ثابتیان

مشکل زانو درد در کوه نوردی - دکتر حمید مساعدیان

روش های جدید درمان زانو درد - دکتر مینا راجی

ضرورت و اهمیت کمک های اولیه در کوهستان - دکتر ابوالفضل جوادی

 

زمان: چهارشنبه 3 خرداد ماه 1391 از ساعت 17 تا 19

مکان :  خیابان انقلاب -  دروازه دولت - نرسیده به بهار - خیابان خاقانی - روبروی  دانشگاه تربیت معلم - آمفی تاتر ستاد سازمان های مردم نهاد شورای اسلامی  شهر تهران

شرکت برای عموم آزاد است

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تبادل زنان سنگ نورد میان ایران و امریکا

به نقل از سایت اینترنتی مجله‌ی  Rock and Ice  و در ادامه‌ی پروژه‌ی تبادل کوه‌نورد میان آلپاین کلاب امریکا و انجمن کوه‌نوردان ایران :

 

You can register now to join the American Alpine Club in hosting Iranian
women climbers in Colorado from July 18-29, 2012. Any interest in an
international gesture of climbing kindness

The exchange will include hiking, bouldering, sport and trad climbing, with
the greater aims of increasing cultural understanding and friendship

Hosts will be volunteer and responsible for their transportation to Denver,
but once you get there, lodging, food and transportation is on the AAC. Bring
your own climbing and camping gear

Delegated women hosts will be selected from all areas of the US. Hosts must
be members of the AAC or join the AAC

Please complete the registration form that you can download here

This e-mail address is being protected from
spambots. You need JavaScript enabled to view it

 
A 2010-2011 climbing exchange with Iran brought a group of climbers here from
Iran to climb in the Tetons for two weeks, then a crew including Jim Donini,
Mark Wilford, Chris Weidner, Branndon Bargo, Mary Ann Dornfeld, Jennifer
Fleming, Greg Crouch, Stephen Alvarez, Lydia Pyne, Marilyn Geninatti, Tim
Terpstra, Tom Bowker, and David Thoenen traveled to Iran for an exceedingly
successful trip to the mountains and with the country's generous people

 

 

Alpine Club of Iran 2012 Women’s Climbing Delegation

 

Would you like to host these women in seeing - and climbing among - our great mountains and crags

 

منبع: http://www.rockandice.com/news/1963-hosts-sought-for-womens-climbing-exchange-with-iran

 

http://www.americanalpineclub.org/news/calling-all-aac-women/#more-201

 

http://www.americanalpineclub.org/news/wp-content/uploads/2012/05/ACI-Team2012.jpg

 

 

 1_ سایت اینترنتی  آلپاین کلاب امریکا ( لینک وسط ) در توضیح عکس چاپ شده ، از آنان با عنوان هیئت کوه نوردی زنان انجمن کوه‌نوردان  نام برده است .  از آنجا که انجمن کوه‌نوردان برای توضیح در باره این مسئله تاکنون تمایلی از خود نشان نداده است و مشخص نیست این پروسه ( تبادل زنان سنگ‌نورد ) از چه زمانی آغاز شده ، چه اهدافی را دنبال می‌کند ، چه مراحلی را طی کرده است و گزینش و انتخاب اعضای این تیم به عنوان نماینده‌گان جامعه‌ی کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی کشورمان بر مبنای چه معیارها و ضوابطی صورت گرفته است و... ( بنا به درخواست و دیدگاه منطقی جناب رضا طراحی در بخش کامنتینگ، اسامی حذف شد)  وبلاگ کلاغ ها مشکلی در طرح مسئله نمی بیند!

 

2_ همانطور که در نوشته‌های قبلی وبلاگ کلاغ‌ها ، بارها و بارها  تکرار شده است : به هیئت‌مدیره فعلی انجمن کوه‌نوردان که دارای ترکیبی غالب از کوه‌نوردان به معنی واقعی کلمه مستقل ( غیردولتی و غیرباشگاهی ) است اعتقاد و اعتماد کامل داریم . اولین سفر کوه‌نوردان ایرانی در پروژه‌ی تبادل کوه‌نورد ( در دوره مدیریت عباس محمدی ) در نهایت پنهان‌کاری صورت گرفت و اولین خبر آن 20 روز بعد از رسیدن تیم به امریکا در سایت رسمی انجمن منتشر شد . نمونه‌ای آشکار و روشن از یک رفتار ناسالم مدیریتی و عدم اعتماد به افکار عمومی!!  بسیار امید داریم که انجمن در مرحله‌ی ظاهرا دوم این پروژه ، همانند دوران عباس محمدی عمل نکند و با اطلاع  رسانی شفاف موجب  اعتقاد و اعتماد بیشتر افکار عمومی به این اولین هیئت مدیره‌ی به معنی واقعی کلمه مستقل گردد. امیدواریم!

 

3_ آگاهی و پرسش‌گری از مدیران نهادهای کوه‌نوردی (چه دولتی و چه غیر دولتی ) حقی مسلم برای افکار عمومی و برای همه‌ی ماست. در تمام طول حیات بیش از هفت ساله‌ی وبلاگ کلاغ‌ها هر زمان از مدیران غیر‌دولتی سوال کردیم از سوی تعدادی از نابخردان و کینه‌توزان جبهه‌شان متهم به دولتی بودن و نان و آب و منصب شدیم و هر زمان از دولتی‌ها سوال کردیم از سوی تعدادی از نابخردان و کینه‌توزان جبهه‌شان متهم به همسویی با منافع انجمنی‌ها و باشگاه‌داران پدرخوانده و نان و آب و منصب شدیم!!  برای وبلاگ کلاغ‌ها مهم‌تر از  مشکلات و اختلافات فعلی انجمن و فدراسیون  ، پرسش‌گری در باره مسایل مربوط به کوه‌نوردی ایران است . در مرام و رویه‌ی وبلاگ کلاغ ها نیست که از بیم تهمت تعدادی  اندک از نابخردان و کینه‌توزان  هر دو طرف ، سوالات خود را به ورطه‌ی فراموشی بسپارد!

 

4_ در کامنتینگ وبلاگ و طی تعدادی پیام‌های خصوصی  از سوی افرادی با نام‌های مستعار ، از ما خواسته‌اند برای این که مشکلی در سفر این تیم به امریکا به وجود نیاید این پست را برداریم، فعلا پرسش‌گری را فراموش کرده  و اجازه دهیم روند قضایا همچنان در پشت پرده ادامه یابد !!  اولین بار این خبر و ترجمه ی آن ، در وبلاگ اخبار کوه نوردی زنان گل کوه انعکاس یافت که خیلی زود و بنا به دلایلی که هیچگاه توضیح ندادند ، نسبت به حذف آن اقدام کردند . بعید می‌دانیم افکار عمومی با چنین رویه‌ای موافق باشد! ... و دقایقی پیش نیز تماس تلفنی کوتاهی با عباس ثابتیان داشتیم. از نظر او انتشار چنین پستی مشکلی نداشته و انجمن کوه نوردان به زودی توضیحات لازم در باره چنین برنامه ای را اطلاع رسانی خواهد نمود!

 

5_ آرشیو وبلاگ کلاغ‌ها به صورتی کامل _ از ابتدا تا به امروز _ همچنان به ساده‌گی در دسترس همگان است . بخوانید و قضاوت کنید! از بین تمامی وبلاگ‌های موجود ، بیشترین حجم انتقاد و پرسش‌گری نسبت به صادق آقاجانی و محمود شعاعی بعنوان مدیران دو دوره‌ی فعلی فدراسیون و بیشترین حجم انتقاد و پرسش‌گری از عباس محمدی و عباس ثابتیان بعنوان مدیران دو دوره‌ی فعلی انجمن کوه‌نوردان را می‌توان در وبلاگ کلاغ‌ها دید! برای نابخردان و کینه توزان هر دو جبهه متاسفیم!    این راه ادامه دارد!     انتقاد و پرسش‌گری  حقی مسلم برای افکار عمومی و برای همه‌ی ماست!

 

6_  وبلاگ کلاغ‌ها بسیار امیدوار است که هفتمین صعود قلم ( جنگل و آبشار خرپاپ)  بتواند خود را از تاثیر " رویه ی زشت و غیراخلاقی توهین ، تهمت و پرونده سازی " به دور نگاه دارد . فضایی منحط که طی یکی دو ماه گذشته به شدت محیط کوه نویسی کشورمان را آلوده کرده است و از سوی یکی از وبلاگ نویسانی که نام او در ردیف مسئولین اجرایی صعود هفتم قرار دارد دنبال می شود .

 

 

همواره شاد و سربلند باشید _ فرامرز نصیری

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


اورست : May 8th 1978

Messner & Habeler camp two. Everest without oxygen 1978 photo Leo Disckinson

 

در سالگرد صعود تاریخی بدون کپسول اکسیژن رینهولد مسنر و پیتر هابلر به قله ی اورست

 هشتم می ۱۹۷۸، نقطه‌ عطفی در تاریخ کوه نوردی جهان است. در این روز رینهولد مسنر ایتالیایی و پیتر هابلر اتریشی، بلندترین نقطه‌ کره‌ زمین، قله‌ اورست را بدون ماسک تنفسی فتح کردند.

این کار خودکشی بود یا ماجراجویی آگاهانه؟ خودشان نیز به‌درستی نمی‌توانستند پاسخ دهند. در این روز، رینهولد مسنر، زاده‌ تیرول جنوبی (ایتالیا) و پیتر هابلر اتریشی را تنها یک رشته به‌هم پیوند می‌داد: انگیزه‌ای قوی که عاقبت بر ضعف تن فایق ‌آمد.

لحظه‌‌ای شک و لحظه‌ای دیگر یقین مسنر و هابلر را فرا می‌گرفت. آیا این کار حماقت است یا توصیه‌ عقل سلیم؟ داستان این موج متناوب شک و یقین را ابتدا هابلر و سپس مسنر بازگو می‌کند: «فشار روانی، به‌خصوص به‌هنگام صعود خیلی زیاد بود. چون ما نمی‌توانستیم باور کنیم که آیا واقعا قادریم بدون ماسک اکسیژن، در شرایطی که فشار سهمی اکسیژن یک‌سوم سطح دریاست، پیش برویم،‌ بدون این‌که بیهوش شده و به زمین بیافتیم.»

«هر بار که استراحت می‌کردیم، این سؤال‌ها در ذهن‌مان تکرار می‌شد‌: آیا هنوز هم عقل کافی داریم؟ آیا این کار مسئولانه است؟»

صدای مسنر در آخرین استراحت طولانی، درست پیش از فتح قله، گواهی مستند بر این حقیقت است که نه تنها تنفس، بلکه تمرکز و تفکر نیز برایش مشکل شده بود: «ما در ۷ ‌هزار، ۵ هزار، ۵۰۰ متری‌، ما در ۸ ‌هزار و ۵۰۰ متری سطح دریا، در آخرین استراحت‌گاه هستیم. نسبتا سریع بالا آمدیم. اما هوا بسیار بد است.»

سرمای زیر چهل درجه سانتی‌گراد، زوزه‌ بادهای توفانی. اکثر کوه نوردان حتی با ماسک‌های اکسیژن هم تاب چنین شرایطی را نیاورده و بازگشته‌اند. اما مسنر و هابلر خیال بازگشت نداشتند. مسنر می‌گوید: «در آخرین مرحله‌ صعود، بیش از این‌که روی پاهایمان راه برویم، ‌بر روی زانوها و دست‌هایمان بالا می‌رفتیم، چار‌ه‌ای نبود وگرنه نمی‌توانستیم.»

حدود عصر بود که سرانجام مسنر و هابلر به فراز قله‌ اورست رسیدند. زمان، زمان در ‌آغوش گرفتن، ضبط کردن صدا و عکس گرفتن بود. اما هیچ کدام از این‌ها نمی‌توانست احساس آنها را همان‌طور که مسنر می‌گوید بازگو کند: «هیچ چیز نمی‌تواند وضعیت ما را توصیف کند، چرا که به مغزمان خون کافی نمی‌رسد و همه چیز بسیار کند پیش می‌رود، نه‌تنها راه رفتن و صعود کردن، بلکه همه چیز آهسته است، خیلی آهسته. انگار که مغزمان فلج شده.»

مسنر ادامه می‌دهد: «در همه‌ بدنم آرامش حکمفرماست، مثل کسی نفس می‌کشم که همه‌ زندگی‌اش را دویده باشد.»

پیتر هابلر به هنگام پایین آمدن، سر از پا نمی‌شناخت. با سرعت هر چه تمام‌تر به زیر می‌آمد تا باز به ارتفاعاتی برسد که تنفس در آن راحت‌تر است. با وجود این، کوه نورد اتریشی تأکید می‌کند که به همراه همپایش، مسنر، موقعیت را تحت کنترل خود داشتند: «ما کسانی نیستیم که در کمپ اولیه‌ اورست، کرامپون را به کفش‌هایمان بسته و هوس امتحان‌کردن به سرمان زده باشد، چرا که قبلا هرگز این کار را نکرده بودیم. ما بسیار آموزش دیده و تمرین کردیم و در پایان هم تنها باید هم‌پای ایده‌آل را پیدا می‌کردیم؛ من رینهولد را انتخاب کردم و او نیز من را.»

همان‌طور که مسنر می‌گوید‌، سرانجام او و هابلر نشان دادند که: «قله‌ اورست بدون ماسک اکسیژن هم قابل فتح است.»

 

اما با وجود این‌که این فتح، ‌انقلابی را در تاریخ کوه نوردی پدید آورد، کمتر کسی از آن استقبال کرد. از آن زمان تاکنون، قله‌ اورست بارها فتح شد، اما تنها ۴ درصد از صعود کنندگان حاضر شدند مانند مسنر و هابلر، از ماسک اکسیژن صرف‌نظر کنند.

 

 

منبع: دویچه‌وله

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تیم ترانگو : گزارشی از حادثه ی سقوط و یک حادثه ی دیگر؟!

" پس از فرود تیم ما ، سریعا به کنار مصدوم میرسیم . خوشبختانه علائمی از ضایعات نخاعی مشهود نیست و فقط درد در ناحیه مهرهای وسطی پشت است . فرشاد به آرامی درون کیسه خواب دراز کشیده و منتظر تیم هلال احمر هستیم . بچه ها به او توصیه لازم جهت بی حرکت ماندن را نموده اند . فرشاد شروع به صعود مسیری کرده بود که منصوب به امید صافی است .  مسیر به شکل یک هلال از زمین شروع می شود و با تراورس به سمت راست ارتفاع می گیرد (تا لحظه قبل از سقوط فرشاد درجه 5.11d به مسیر داده اما ظاهرا سایرین در صعود کامل  مسیر قبلا درجه 5.12c درجه داده اند) . وضعیت قرارگیری ابزار روی این قطعه از مسیر( از نظر ریسک ) XR است ... "

 

متن کامل را در وبلاگ تیم ترانگو بخوانید: http://trango.blogfa.com/post-30.aspx

 

 

یک حادثه ی دیگر ؟!

سایت اینترنتی باشگاه دماوند از یک حادثه ی دیگر برای تیم ترانگو خبر داده است : "مهدی فرهادی در تمرینات سنگ نوردی آمادگی دیواره ترانگو آسیب دیده و بستری می باشد... "

http://www.damavandclub.ir/post/detail.aspx?mc=3&sc=1&pc=10&ctg=1&c=12&lang=Fa&lang=Fa

 

.


 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


مراسم سنتی ورف چال (برف چال)

مراسم سنتی ورف چال (برف چال) با قدمتی حدودا 800 ساله به عنوان یکی از آیین های منحصر به فرد مازندران در ارتباط با آب ، در روستای آب اسک آمل برگزار شد. در این روز هیچ مردی اجازه حضور در روستا را ندارد و روستا تماما توسط زنان اداره می‌شود، همچنین هیچ زنی اجازه حضور در محل (ورف چال) را ندارد.

 

گزارش و خبر از جام جم آنلاین

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


حادثه برای تیم ترانگو

یک گروه 14 نفری از سنگ‌نوردان کشور که قرار است اواخر خرداد صعود بین المللی به دیواره ترانگو  در پاکستان داشته باشند دیواره سنگسر سل را برای کسب آمادگی و تمرین بیشتر انتخاب کرده و مشغول تمرین در این دیواره بودند که یکی از اعضای این گروه در اثر جدا شدن ابزار میانی‌اش از ارتفاع پنج متری سقوط کرد. این جوان دانشجوی 20 ساله قزوینی به نام فرشاد میجوجی است که دچار حادثه شد.

مربی تیم نجات کوهستان جمعیت هلال احمر استان سمنان  گفت: در ساعت 9 صبح روز گذشته مطلع شدیم که یک حادثه در مناطق کوهستانی مهدیشهر اتفاق افتاده که در اثر آن یک جوان دچارسانحه شده است.

علیرضا کریم افزود: پس از اطلاع از حادثه  تیم دو نفره نجات کوهستان جمعیت هلال احمر استان سمنان به همراه یک آمبولانس به محل حادثه اعزام شده و پس از انجام اقدامات اولیه این جوان را که در اثر سقوط از ارتفاع 5 متری از ناحیه کمر دچار آسیب دیدگی شده بود را به بیمارستان انتقال دادیم.

http://iranmountainmedicine.blogfa.com


.

پی نوشت:

 

به شهرام عباس نژاد

با سلام و احترام

با توجه به اینکه فرشاد میجوجی همراه با شما از سرپرستان برنامه تمرینی دیواره سنگسر سل بوده است‌، انتظار می رود در باره‌ی این حادثه و دلایل بروز آن ، گزارشی شفاف و کامل در وبلاگ رسمی تیم ترانگو منتشر شود .

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آناپورنا: عظیم به کمپ 3 رسیده است

عکس آرشیوی: عظیم قیچی ساز بر فراز نانگاپاربات

 

آناپورنا: «قیچی ساز» دقایقی پیش به کمپ ۳ رسید ... وی بنا دارد فردا به کمپ اصلی بازگردد.

 

خبر از کوه نوشت : http://koohnevesht.blogfa.com

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آناپورنا : زنده باد عظیم! زنده باد ایران!

امروز صبح و بر اساس تماس تلفنی «فرخنده صادق»، وی خبر از صعود «عظیم قیچی‌ساز» بر فراز قله‌ی ۸۰۹۱ متری «آناپورنا» داد.

بنا بر این گزارش: «عظیم قیچی ساز» ساعت ۷:۵۵ بامداد به وقت محلی و ساعت ۶:۴۵هفدهم اردیبهشت ۹۱ به وقت «ایران» موفق شد برای اولین بار این قله را به نام «ایران» و «ایرانی» صعود کند.

 به گزارش رسیده: تا این لحظه تنها «عظیم» و «شرپا هالون» (شرپای ایرانی‌ها در صعود به دائولاگیری) قله را صعود کرده اند! ... «قیچی ساز» از قله بازگشته و هم اکنون در کمپ 4 به سر می‌برد ... این گزارش حاکی‌ست: وی به رغم خستگی زیاد قصد دارد امشب خود را به کمپ 3 برساند.

  سایت رسمی فدراسیون کوه نوردی

 

 

پی نوشت کلاغ ها :

 با صعود جسورانه‌ی  آناپورنا به عنوان یکی از خطرناک‌ترین هشت هزار متری‌های هیمالیا  توسط عظیم قیچی‌ساز کوه‌نورد برجسته‌ی آذربایجانی ، پروسه‌ی "‌فتح تمامی 14 قله‌ی  هشت هزارمتری جهان بوسیله‌ی کوه‌نوردان ایرانی‌" تکمیل شد . این موفقیت و افتخار بزرگ را به عظیم قیچی‌ساز و جامعه‌ی کوه‌نوردی کشورمان تبریک می‌گوئیم.

 

یاشاسین عظیم!

یاشاسین آذربایجان!

یاشاسین ایران!

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


همه ی نگاه ها به آناپورنا

آخرین خبر حاکی است عظیم قیچی ساز به همراه 7 کوه‌نورد از کشورهای چک، لهستان و همینطور دو شرپای نپالی هم اکنون در کمپ 4 بسر می‌برند و قصد دارند نیمه شب 6 می (دیشب) تلاش خود را برای صعود به آناپورنا آغاز نمایند.

از وبلاگ آلپ تبریز(کوه قاف)

 

 

عظیم قیچی ساز ،کوه‌نورد شایسته و توان‌مند آذربایجانی ، در یک قدمی کسب افتخاری بزرگ و تاریخی برای کوه‌نوردی کشورمان قرار دارد . برای او و بیش از هر چیز دیگری  ، آرزوی بازگشتی ایمن و بدون خطر را داریم.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


شاهان کوه ، زیبا و با شکوه!

 

تصاویری از صعود به شاهان کوه را در لینک زیر ببینید:

http://www.tabnak.ir/fa/news/242464

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


عمر ستاره قطبی رو به پایان است

محققان دانشگاه بن در آلمان می گویند عمر ستاره شمالی (ستاره قطبی) رو به پایان است. به گزارش اسپیس دیلی، ستاره شمالی تاکنون به نام های مختلفی همچون ستاره قطبی و ستاره راهنما به کار رفته است که این امر نشان دهنده کاربرد این ستاره در قرون گذشته برای مسیریابی انسان در آسمان شب بوده است. با این حال تحقیقات اخیر نشان می دهد که این ستاره به طور چشمگیری در حال از دست دادن جرم خود است.

اکنون ستاره شناسان دانشگاه بن معتقدند سوسو زدن ستاره و تغییر در اندازه و درخشندگی آن نشان دهنده کاهش جرم و در نتیجه افول این ستاره است. نتایج این تحقیقات در نشریه EARTH Magazine منتشر شده است .

 

جام جم آنلاین

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آناپورنا: صعود نهایی ...

عظیم قیچی ساز که به همراه تعدادی دیگر از کوه‌نوردان خارجی در کمپ ۳ مستقر بوده‌اند، به احتمال زیاد و در صورت شرایط مناسب؛ فردا صعود نهایی خود به سمت قله را انجام خواهد داد.

فرخنده صادق نیز هم اکنون در کمپ اصلی مستقر است.

منبع : سایت فدراسیون کوه نوردی

 

 

اِن گُوزل آرزولار عظیم له اُولسُون!

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صعود قلم: مهلت ثبت نام در برنامه ی جنگل و آبشار خرپاپ

"بدینوسیله به استحضار جامعه‌ی کوه‌نویسی می‌رساند میزبانان صعود قلم تاریخ ثبت نام و شرکت در برنامه‌ی صعود قلم را از 10 اردیبهشت ماه تا روز  30 اردیبهشت اعلام نموده‌اند . لذا کوه‌نویسان علاقه‌مند به شرکت در این برنامه با  تکمیل فرم پیوست نسبت به شرکت در این برنامه اعلام حضور نمایند .

بدیهی است با توجه به در نظر گرفتن شرایط و امکاناتی که میزبان در نظر گرفته است صرفا تا 30 اردیبهشت ثبت نام به عمل می‌آید... "

 

متن کامل را در وبلاگ صعود قلم بخوانید: http://soud-e-ghalam.blogfa.com

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آناپورنا: شاید وقتی دیگر؟

تونج و دوستانش امروز صبح زود برای صعود به کمپ سه ، به راه افتادند اما بدلیل بارش سنگین برف و خطر سقوط بهمن  نتوانستند راه خود را به کمپ سه ادامه دهند . خطر بیش از حد بهمن امکان پیشرفت را  گرفته و ایشان  به تلاش خود جهت صعود آناپورنا در این فصل پایان داده و بعد از ظهر به کمپ دو برگشته و در دو سه روز آینده در کاتماندو  خواهند بود.تعدادی از  کوه نوردان نیز چنین تصمیمی گرفته  و فردا با توجه به وضعیت هوا با هلیکوپتر به  کاتماندو باز خواهند گشت.

پی نوشت: این اطلاعات از صفحه شخصی تونج در فیس بوک ترجمه شده و با توجه به  خاموش بودن دستگاه موبایل آقای عظیم قیچی ساز فعلا خبری مبنی بر ادامه صعود و یا  انصراف از صعود در مورد ایشان و سر کار خانم فرخنده صادق در دست نمی‌باشد.

 

منبع : تبریز کوه

 

 .

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آتشکده ی آذرگشسب تنها شده است!

 

"عزیز عاشقی پیرترین پاسدار و راهنمای آثار تاریخی کشور در تخت سلیمان تکاب در سن 84 سالگی با مرگ ناگهانی خود، جامعه میراث فرهنگی کشور را در اندوهی عمیق فرو برد.  وی در سال 1306 در روستای احمدآباد تکاب و در خانواده‌ای کشاورز متولد و در سال 1338 به صورت اتفاقی با گروهی از باستان‌شناسان آشنا شد و در آن زمان به عنوان حفار و نگهبان در مجموعه باستانی تخت‌سلیمان تکاب مشغول به کار شد.  مرحوم عاشقی، در سال 72 پس از سه دهه حضور در این مجموعه بازنشسته شد و پس از آن همچنان به عنوان راهنمای آثار تاریخی تخت سلیمان خدمت می‌کرد، عاشقی، عنوان پیرترین راهنمای گردشگری آثار تاریخی ایران را نیز داشت.  وی به زبان‌های فارسی، کردی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی آشنایی داشت و با مسافران و گردشگران خارجی به راحتی ارتباط برقرار می کرد.  او به عشق ایران و دیار آذرآبادگان و به ویژه تخت‌سلیمان زنده بود، سالها با گروه‌های باستان‌شناسی ایرانی و آلمانی و فرانسوی کار کرده و به خوبی به زبان آلمانی مسلط بود ... خبرگزاری مهر "

 

یاد و خاطره اش گرامی باد

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در پرتو بی انتهای لذت نور

 

عکس ها از فرامرز نصیری

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


این پست بعد از پنج دقیقه منهدم می شود!!

آخرین پست وبلاگ فرشید داودی ، بی‌شک یکی از بهترین و جذاب‌ترین طنز _ نوشته‌های او در سالیان اخیر است :

" پیرو تصمیمات متخذه برای  حضور اینجانب در کردستان و مذاکرات فوق محرمانه با ف.ر.ی.د و ر.ا.م.ی.ا.ر در خصوص صعود قلم  بدینوسیله پایان عملیات موفقیت‌آمیز خود را  اعلام  و احکام صادره  عوامل مافیا  بشرح زیر ابلاغ گردید. همچنین آخرین ریشه‌های مافیای قبلی در حال خشک شدن بوده و تمامی منطقه سمپاشی شده است. این پست بعد از پنج دقیقه خود به خود منهدم می‌شود لطفا از وبلاگ فاصله بگیرید.

آقای ف.ر.ی.د

بدینوسیله جنابعالی با حفظ سمت به عنوان بزرگ قلمداران!! انتخاب می‌شوید تا برای برگزاری صعود قلم با تمامی توان و عوامل مخفی وآشکار خود اقدام کنید. ضمنا تمامی مسیرهای میانبر را مین گذاری کنید تا عوامل دشمن شبیخون نزنند نامردا ... "

 

متن کامل را در طنز کوه بخوانید: http://www.tanzkuh.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


به عباس ثابتیان

به عباس ثابتیان رئیس انجمن کوه‌نوردان

با سلام و احترام

 

سال گذشته و در جلسات ماهانه‌ی انجمن، هیچ‌گونه گزارشی از فعالیت‌های هیمالیانوردی کوه‌نوردان ایرانی  در سال 90 ارائه نشد . چرا ؟!

_ عدم تمایل آنان به ارائه گزارش در انجمن؟

_ تغییر دیدگاه و خط مشی انجمن نسبت به جریان فعلی هیمالیانوردی؟

_تداوم انحصار و اختصاصی بودن تریبون انجمن برای یکی _دو باشگاه  کوه‌نوردی معروف شهر تهران؟

 

جناب ثابتیان عزیز، این روزها همه جا صحبت از شفاف‌سازی است  و انتظار و توقعی که بیش از همه  _ و به صورتی کاملا طبیعی و منطقی  _ از نهاد و متولی دولتی این ورزش یعنی فدراسیون کوه‌نوردی  وجود دارد . اما ، آیا شما یعنی انجمن کوه‌نوردان به عنوان یکی از مهم‌ترین تشکل‌های غیر‌دولتی در کوه‌نوردی کشورمان ، می‌توانید پیش‌گام و پیش‌تاز  این جریان شفاف‌سازی شوید و در مثال به ارائه صورت و گزارشی دقیق ، شفاف و کامل از اسامی تیم‌ها و کوه‌نوردانی که _ باز هم در مثال _ طی دو دوره مدیریت عباس محمدی، پشتیبانی و حمایت‌های مالی انجمن شامل آنان شده است را همراه با مبالغ پرداختی و ماهیت باشگاهی‌شان، به افکار عمومی ارائه فرمائید؟

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


زمانی برای حیرت اسب ها !!

 

جفرود - بندر انزلی ( ایسنا )

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وبلاگ زینب یعقوبی یک ساله شد

 

همراه با بهترین و صمیمانه‌ترین آرزوها ،

به خانم زینب یعقوبی برای یک ساله‌گی تولد وبلاگ‌شان تبریک می‌گوئیم .

 

http://zeynab-yaghubirazgi.blogfa.com

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


توریست‌های جهان سبزتر می‌شوند

تحقیقات موسسه مشاور سفر که با استناد به آمارهای بین‌المللی انجام شده است، مشخص کرد تعداد توریست‌هایی که علاقمند به سفرهای دوستدار طبیعت با کمترین میزان فشار بر محیط زیست هستند، نسبت به سال قبل 71 درصد افزایش یافته‌است.

این تحقیقات همچنین روشن کرده است که 57 درصد از مسافران اعلام کرده‌اند که اغلب در تصمیم گیری‌های توریستی خود همانند انتخاب هتل، وسایل ترابری و یا منابع غذایی ، نکات و میزان فشارهای زیست محیطی را در نظر می‌گیرند و هتل ها و مراکز و یا وسایل دوستدار محیط زیست را ترجیح می‌دهند.

44 درصد از شرکت کنندگان نیز اعلام کرده‌اند که در خانه و سرزمین خود نسبت به نکات و مسائل زیست محیطی حساس‌تر و هوشیارتر هستند و در سفرها هوشیاری خود را به نکات حامی محیط زیست تا حدی از دست می‌دهند.

47 درصد از پاسخ دهندگان شرکت کننده دراین پژوهش نیز گفته‌اند که چه در خانه و سرزمین خود و چه در سفرها به یکسان نسبت به رعایت نکات مربوط به حمایت از محیط زیست حساس و دقیق هستند. طبق همین بررسی‌ها مسافران و توریست‌های حامی محیط زیست ازنظر حساسیت و دقت بیشتر به نکات مهم در رعایت مسائل زیست محیطی به سه گروه یا زمینه اصلی تقسیم می شوند‌.

"جینی راشمور" مدیر سفر مسئولیت پذیر در موسسه مشاور سفر با اشاره به نتایج بدست آمده دراین تحقیقات می‌گوید:«اقدامات حامی طبیعت و دوستدار محیط زیست به گونه فزاینده‌ای به یک اولویت مهم در تجارت و کسب و کار اقامتگاهی و صنعت هتلداری مبدل شده‌است. از این رو فعالان این صنعت بیش از پیش به تلاش‌های خود برای کاهش عوارض منفی خود بر طبیعت می‌افزایند.»

وی می افزاید"«تحقیقات ما نشان می‌دهد که مسافران موسسه مشاور سفر به اقدامات حامی طبیعت در سفرهای خود بسیار علاقمند هستند اما درعین حال بشدت  تشنه‌ی دریافت اطلاعات معتبرهستند. به‌ویژه کسب اطلاعات کافی درباره طرح‌های زیست محیطی و کسب اطمینان از این که آیا سیاست‌های ادعا شده حقیقتا و درعمل به اجرا درمی‌آید یا خیر، برای این گردشگران اهمیت بسیار دارد

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی منابع بین‌المللی، تعداد توریست‌هایی که به سفردر طبیعت با کمترین میزان فشار بر محیط زیست علاقمند هستند، نسبت به سال قبل 71 درصد بیشتر شده است .

 

جام جم آنلاین

 

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

بار زیادی بر زمین مانده ندارم . دنیا را در بقچه‌ام پیچیده‌ام . بقچه را به گرده می‌بندم و دوباره به راه می‌افتم . بر پشت آواره‌گی مدام ، گهواره می‌جنبانم . کودکانم هراس می‌مکند . بی‌آنکه بفهمند چرا زمین به تساوی تقسیم نشده است . سوال‌هایشان را کنار سفره می‌چینند...

و در انتظار معجزه‌ای

پیشتر از آن که دوست بدارمشان

بی‌لبخند می‌میرند .  

 

برای کودکان افغان

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بخش هایی از جنگل ابر واگذار می شود

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان سمنان از سامان‌دهی و واگذاری بخش‌هایی از جنگل ابر خبر داد. حمید یزدانی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیان کرد: جنگل‌های هیرکانی ابر با درخت‌های خاصی که دارند، در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند. هماهنگی‌هایی را با اداره‌ی منابع طبیعی و محیط زیست انجام داده‌ایم تا بتوانیم فضاهایی از جنگ ابر را به‌شکل حفاظت‌شده ایجاد کنیم تا مردم به‌شکل مناسب در آن رفت‌وآمد کنند.

او گفت: در حال حاضر مردم به‌صورت پراکنده به جنگل می‌روند و ممکن است آتش‌سوزی رخ دهد. به همین دلیل، می‌خواهیم فضاهایی را سامان‌دهی و نگهداری آن‌ها را واگذار کنیم. برای این کار نیز یک تعاونی در روستای ابر متقاضی است که منتظریم مسائل حقوقی، روند خود را دنبال کنند.

 

ایسنا

عکس: آرزو شاکر

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


یک روز بهاری ...

.

 

عکس ها از فرامرز نصیری

دوربین :   Samsung Galaxy S2

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


اعزام دو ایرانی به دوره‌ی پیشرفته امداد و نجات در غار

دونفر از اعضای انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران برای شرکت در دوره‌ی پیشرفته امداد و نجات در غار، به کشور تونس عازم شدند تا در این دوره‌ای که غارنوردانی از کشور میزبان، الجزایر، مراکش و ایران حضور خواهند داشت، شرکت کنند.

به دنبال دعوت صورت گرفته، سعیدهاشمی نژاد و یونس شریعتمداری دو نفز از غارنوردان حرفه‌ای با هزینه‌ی شخصی خود به این سفر رفتند.  این دوره‌ها به مربیگری مربیان فرانسوی و بلغارستانی به مدت 9 روز برگزار می‌شود.

کشور بلغارستان از تجربیات بسیار خوبی در زمینه‌‌ی نجات درغار برخوردار بوده و در سال 2011 میزبان دوازدهمین کنفرانس بین المللی نجات در غار بوده است و سرپرستی دوره در تونس به عهده الکسی ژائوف نایب رئیس فدراسیون غارنوردی بلغارستان است. اولین بار درسال 2009 تیم 9 نفره‌ای از اعضای انجمن دوره مقدماتی امداد و نجات در غار را در کشور لبنان و زیر نظر مربیان امداد و نجات کلوب غارنوردی لبنان و اعضای اتحادیه جهانی غارنوردی گذراندند.

 

ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


برف در اردیبهشت ...

بدنبال تغییر شرایط جوی و سرد شدن هوا ،بارش برف ارتفاعات شهرستان مشگین شهر را سفیدپوش کرد . بارش برف و کاهش دمای هوا برخی از شهروندان مشگین شهری را وادار به استفاده از پوشاک گرم ، روشن کردن بخاری و  وسایل گرما زا کرد. پارسال نیز بارش نابهنگام برف در هفدهم اردیبهشت ماه مردم شهرستان مشگین شهر را غافلگیر کرده بود .

 

ایرنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


32 روز روی دیواره

سیلویا ویدال سنگ‌نورد زن اسپانیائی متولد 1970 که عادت به صعودهای سولو دارد، سی و دو روز روی  Serrania Avalncha در پاتاگونیا ، شیلی ، بسر برد تا مسیر 1300 متری Espiadimonis به درجه  A4 5.10c گشایش نماید ، او در خلال این مدت فرود نیامد و با دنیای بیرون تماسی نداشت ، 16 روز در پرتالژ خود بسر برد و به دلیل باران شدید صعود و یا حتی فرود امکان پذیر نبود ، در خلال این مدت باران موجب تغییر شکل سطح دیواره قیفی شکل شد که به سمت یک آبشار منتهی می شود ، او برای رسیدن به دیواره با قایق از یک دریاچه ، جنگل و دو رودخانه عبور کرده بود ، در حال حاضر یک مسیر بر روی این دیواره وجود دارد اما ویدال اولین فردی است که به قله بکر آن پای می گذارد ، بعد از رسیدن به قله ، یک هفته طول کشید تا 5 کوله پشتی حدود 40 کیلوئی را به پائین منتقل کند ، بارش مداوم مانع از عبور از رودخانه ها شد و ویدال چهار روز برای عبور از آنها منتظر ماند ، صعودی چنین طولانی و در نقطه ای کاملا" دورافتاده چیزی نیست که از عهده هرکسی برآید ، سنگ‌نوردی در چنین شرایطی اهمیت کمتری نسبت به کسب تجربه از صعودی انفرادی برروی دیواره‌ای دورافتاده دارد ، زمان صعود او  8  فوریه تا  10  مارچ  سال  2012 بود.

 

از وبلاگ : کوه‌نوردی و صعود‌های ورزشی بانوان ( گل‌کوه)

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پنجمین جستجوی بی نتیجه برای یافتن پنجمین کوه نورد

 

مصطفی ظهیری در گفتگو با خبرنگار روزنامه کاشان گفت:جمعه گذشته تجسس برای پیدا کردن پیکر علی بهادری در ارتفاعات کرکس ادامه داشت ولی تیم اعزامی‌موفق به پیدا کردن پیکر این کوه نورد نشد. این عضو هیئت کوه نوردی گفت: گروه تجسس برای پنجمین مرتبه متوالی برای پیدا کردن پیکر همنورد مفقود شده خود راهی ارتفاعات کرکس شده اما با توجه به شرایط جوی و نظر کارشناسان مجرب استان اصفهان و هیات کوه نوردی کاشان  مبنی بر احتمال ریزش بهمن بهاره به دلیل آب شدن برف و احتمال خطر جانی برای افراد تیم‌های تجسس ادامه عملیات تا اطلاع بعدی متوقف شد.

وی که عضو گروه تجسس می‌باشد همچنین اظهار داشت:هیئت کوه نوردی کاشان برنامه‌های معینی برای جستجوی این همنورد مفقود شده تدارک دیده است که بطور منظم از بهمن سال گذشته تا کنون اجرا شده و این عملیات کما کان ادامه دارد.

گفتنی است علی بهادری نژاد در مسیر صعود به قله کرکس با تیم  هیئت کوه نوردی کاشان در تاریخ بیست و یکم بهمن سال گذشته همراه با ۴ نفر دیگر  به اسامی ‌ابراهیم علیجان زاده، حسین تمنایی،مهدی احمدیان و مهدی صباغی در حادثه بهمن مفقود گردیده اند که تا کنون جسد ۴ نفر از ایشان پیدا شده است. لیکن تاکنون موفقیتی برای یافتن پیکر این کوه نورد حاصل نشده است .

 

خبر از : کاشان نیوز

 

________________________________________

 

 

 نجات دو کوه‌نورد گرفتارشده در کوه‌های دالان‌کوه

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان تیران و کرون گفت: دو کوه‌نورد گرفتارشده در کوه‌های دالان‌کوه  نجات پیدا کردند. صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در تیران و کرون، اظهارکرد: دو کوه‌نوردی که قصد صعود به قله دالان‌کوه را داشتند به علت آشنا نبودن با منطقه بین صخره‌ها گرفتار شدند.

وی ادامه داد: گروه 11 نفره امداد و نجات شهرستان تیران و کرون پس از اطلاع از این اتفاق توسط آتش‌نشانی نجف‌آباد ساعت 22و 30 دقیقه چهارشنبه ششم اردیبهشت ماه به منطقه اعزام شدند و با 8 ساعت عملیات دو کوه‌نورد گرفتارشده را نجات دادند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان تیران و کرون افزود: یک نفر از این کوه‌نوردان مصدوم شده بود که با درمان سرپایی از بیمارستان مرخص شد.

خبرگزاری ایسنا

 

 

.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


استفاده از اینترنت جهت پیش بینی آب و هوا در ورزش های طبیعت

"می‌خوایم به یه برنامه داخل طبیعت بریم . کویر ، کوه‌نوردی ، جنگل‌نوردی ، دوچرخه کوهستان ، اسکی ... اما چه جوری می‌تونیم از پیش‌بینی وضع هوای اون منطقه مطلع بشیم. برای پیش بینی وضع آب و هوای شهرها به خصوص شهرهای اصلی کار راحته ، از روزنامه و رادیو تلوزیون خودمون تا سایت‌های مختلفی که در اینترنت هست و اطلاعات آب و هوای شهر‌های جهان رو نمایش می‌دن همگی نیاز ما رو جواب می‌ده اما مسلما برای رفتن به طبیعت نمی‌تونیم به پیش بینی وضع آب و هوای نزدیک ترین شهر تکیه کنیم و انتظار داشته باشیم مثلا آب و هوای مشابهی رو در کوهی در نزدیکی یک شهر تجربه کنیم. چه بسا در کوه یا دشتی نزدیک به یک شهر بارندگی و دمای پایینی رو در فصلی مثل بهار یا پاییز داشته باشیم اما در خود شهر وضعیت کاملا عادی و مطلوب باشه. سایت‌هایی هستند که می‌تونند در این زمینه ما رو کمک کنند ... "

 

متن کامل را در وبلاگ چال بخوانید: http://chal.persianblog.ir/post/44

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


رامیار : صعود قلم از سر آغاز تا کنون ...

صعود قلم حرکت جمعی وبلاگ‌نویسان دنیای کوه‌نوردی است که شاید برای آن دسته از دوستانی که کمتر با این جریان آشنا هستند بد نباشد در خصوص تاریخچه‌ی مختصر آن بدانند. بسیاری از کوه‌نویسان شاید در جریان اتفاق‌هایی که در این سالیان افتاده است نباشند و یا ساختار صعود قلم و سرگذشتش برایشان خواندنی باشد. در این نوشتار سعی دارم به پاس قدردانی از زحمات افرادی همچون فرامرز نصیری ، آنا فراهانی ، مرتضی صالحی فرد ، عرفان فکری ، فواد رضا پور و ... تاریخچه‌ای کلی و بدون جزئیات از سرگذشت صعود قلم به زعم خودم بنویسم.

 

اولین حرکتی که وبلاگ‌نویسان کوه‌نورد در دیدار در دنیای مجازی شاهدش بودند فراخوان فرامرز نصیری بود که بنیان این گونه حرکت‌ها را بنا نهاد . این فراخوان در پلنگ چال نخستین دیدار کوه‌نویسان را در دنیای واقعی رقم زد . برنامه ای که تعداد معدودی از کوه‌نویسان در آن حضور داشتند که از جمله کوه‌نویسانی که در حال حاضر هم می‌نویسند می‌توان به فرامرز نصیری ، احسان بشیر گنجی ، عباس محمدی ، فرشید فاریابی و محمد والی نژاد اشاره کرد .

 

دومین برنامه‌ای که کوه‌نویسان در خارج از چهارچوب مجازی ترتیب دادند در توچال بود و به گمانم پیشنهاد آقای حامد حصاری بود که نام این حرکت را صعود قلم نهادند و به گمانم سرپرستی این برنامه به آنا  فراهانی سپرده شد .

سپس دریاچه گهر مقصد چهارمین دیدار و به عبارتی سومین صعود قلم کوه‌نویسان بود که دراین بین نقش کوه نویسان جنوبی در این برنامه قابل توجه بود .

اما صعود چهارم نیز که صعود قله ی دماوند بود با سرپرستی اکبر هاشمی و حضور کوه‌نویسانی  همچون احسان بشیرگنجی ، آنا فراهانی ، مرتضی صالحی فرد ، فرشید فاریابی ، رضا آموزگار و زنده‌یاد ساجده کشمیری و ... جان دوباره‌ای به صعود قلم بخشید .

 

سال 1387  تلاش های مرتضی صالحی فرد در برگزاری نظر سنجی ها و حتی میزبانی صعود قلم  در قله ی بینالود گامی دیگر در مسیر تکامل این حرکت کوهنویسان بود . که بی شک  تلاشهای مرتضی در احیای صعود قلم پس مدتی وقفه غیر قابل انکار است . متضی جوانی ساده ، دوست داشتنی از دیار خراسان است که دلسوزی و علاقه اش به تداوم صعود قلم بر کسی پوشیده نیست به طوری که تمامی زحمات نظرسنجی ها و حتی میزبانی سال 1387 را یک تنه به جان خرید .

 

 

سال بعد مرتضی صالحی فرد با برگزاری رای گیری در بین چند برنامه در وبلاگ    شخصیش راه را برای صعود پنجم هموار کرد و مهرچال مقصد بعدی صعود  قلم شد که عرفان  فکری به عنوان میزبان زحمات زیادی متقبل شد و صعود پنجم با تلاش های عرفان فکری  در هم آمیخت و خاطره‌ای زیبا از مهرچال در ذهن تعداد کثیری از کوه نویسان بجا ماند .

آنا فراهانی سال1388 نیز یک بار دیگر مسئولیت برگزاری صعود قلم را برعهده گرفت و اقدام به رای‌ گیری نمود که ماحصل این رای گیری‌ها انتخاب قله‌ی یخچال همدان بود که نقطه‌ی عطفی در صعودهای قلم به شمار می‌رفت .

 

فواد رضا پور با همکاری دوستان همدانیش با توجه به شمار کثیری از کوه‌نویسان که شرکت نموده بودند موفق شدند مسیر صعود قلم را به سمت و سوی یک جریان دموکراتیک‌تر هدایت کنند. و در تلاشی ستودنی راه را برای هیئتی منتخب از کوه‌نویسان همواره کرد که بتوانند ادامه‌ی مسیر را به شکلی واضح‌تر و مشخص‌تر دنبال کنند . نقش فواد رضا پور در این برنامه‌ی جمعی بسیار پر رنگ و مهم بود . هیئت اجرایی در سال 1390 رسما تولد یافت و مقدمات صعود هفتم را با رای گیری انجام شده فراهم آوردند و اکنون در نخستین صعودی که همدانی‌ها راهش را ترسیم کرده‌اند به خرپاپ می‌رویم تا آینده‌ی صعود قلم یک گام دیگر روشن شود .

 

 

از وبلاگ رامیار: http://lawansaqez.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کوهستان سامی دی، پر ابهت و چشم نواز ...

" کوهستان سام دی یکی از مناطق بکر و دست نخورده‌ی کردستان است که چشم‌انداز‌های بدیع و چشم نوازش آن را به یکی از بی‌نظیر‌ترین مناطق کوهستانی کردستان تبدیل نموده است . این کوهستان در نوار مرزی کردستان واقع است و خوشبختانه عدم حضور کوه‌نوردان و گردشگران در این منطقه باعث بکر و دست نخورده ماندن آن گشته است . این کوهستان در امتداد مجموعه قلل کوهستان قندیل واقع است و برای حضور در این منطقه حتما می‌بایست راهنمای محلی و آشنا به زبان کردی همراه تیم باشد...‌"

 

متن کامل را در وبلاگ رامیار ببینید:

http://lawansaqez.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


حرف آخر

در هشتاد و چهارمین جشن اسکار، بیلی کریستال (مجری) در اوایل جلسه خطاب به حضار می‌گوید:

"حسابی خوش بگذرونین چون هیچ چیزی به اندازه‌ی تماشای میلیونرهایی که به همدیگه مجسمه‌ی طلا هدیه می‌دن ، نمی‌تونه وخامت مشکلات اقتصادی جهان رو کم کنه... "

 

و آن شب تعدادی از دوستان ما بخاطر بذل توجه و جایزه‌ای که میلیونرهای هنرمند امریکایی به فیلم جدایی نادر از سیمین دادند ، از خود بی‌خود شده و تا صبح نخوابیدند!!

 

جذابیت اسکار و نمایش میلیونرهای امریکایی بخوبی توانسته است بسیاری از مردم جهان را وام‌دار ارزش‌ها و فرهنگ آنان نماید. اسکار در خلق گونه‌ای برده‌گی ناشناخته موفق بوده است . خلق پلان _ سکانسی تلخ و اندوه‌بار از ردیف بی‌پایان برده‌های واداده در دوزخ پرستش فرهنگ امریکایی!!

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کوه نوردان استان البرز در راه هیمالیا

رییس هیئت کوه‌نوردی استان البرز گفت: تیم منتخب کوه‌نوردی استان البرز برای فتح یکی از قلل هیمالیا تیرماه سال جاری عازم پاکستان می‌شود. 'محبت خزایی اصل' افزود: همزمان با اولین سالگرد تاسیس استان البرز ، تیم کوه نوردی منتخب استان تیرماه سال جاری به قله 7266متری دیران‌پیک هیمالیا واقع در کشور پاکستان اعزام خواهد شد.

وی اظهار داشت: اردوهای تدارکاتی و انتخابی این صعود بزرگ از اوایل دیماه سال گذشته زیر نظر مربیان کارگروه هیمالیانوردی هیئت کوه‌نوردی استان البرز در قلل مرتفع استان (قلل شاه البرز- ناز-هفت خوان- سات و ...) آغاز شده است و تا پایان اردیبهشت ماه، تیم نهایی مشخص خواهد شد. خزایی اصل ادامه داد: نکته حائز اهمیت اینکه این قله برای اولین بار است که توسط کوه‌نوردان ایرانی فتح می شود. شایان ذکر است از ابتدای تشکیل این اردو 80 نفر کوه‌نورد شامل 56 نفر آقایان و 24 نفر از بانوان توسط باشگاه ها و گروه های کوه‌نوردی فعال استان البرز به هیئت کوه‌نوردی معرفی شده بودند که نهایتا حدود 10نفر از آنها به عنوان اعضای تیم نهایی انتخاب خواهند شد.

ایرنا

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


از آناپورنا ...

در حال حاضر تیم های آناپورنا با ۱۲ صعود موفق طی چند روز گذشته پیشرو صعود های هیمالیا هستند. دیگر تیم های حاضر در هیمالیا سخت در تلاش هستند تا از مسیر های مختص به خودشان بر قلل کانچن جونگا، دائولاگیری، لوتسه، شیشا پانگما و البته اورست صعود کنند.                 

بعد از ۱۲ صعودی موفقی که آخر هفته گذشته بر روی قله آناپورنا به ثبت رسید دیگر تیم های حاضر در آناپورنا نسبت به صعود در هوای نه چندان مساعد، مردد  هستند.

کارلوس سوریا ( Carlos Soria ) کوه نورد ۷۳ ساله اسپانیایی می گوید: "ما منتظر یک پیش بینی هوای صاف هستیم. روزها با  هوای نسبتا آفتابی شروع و رو به وخامت می‌روند و هنگام عصر با برف سنگین به  پایان می‌رسند."

 

از وبلاگ: کلوب کوه‌نوردان سولدوز

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دیواره نوردان ایرانی و برج بی نام (Nameless) ترانگو

" سال‌هاست دیواره‌نوردان ایران با هر سبک و از هر منطقه که هستند ، آرزوی صعود برج‌های ترانگو را در سر می‌پرورانند . به چندین دلیل این چنین برنامه ای شاید حدود ۲ دهه با تاخیر مواجه شد . به نظر من اولین دلیل و مهمترین دلیل عدم اتحاد دیواره نوردان بوده و هست . امیدوارم این بار جدا از ملاحظات شخصی ، گروهی ، استانی ، زبانی و ... بتوانیم با روی هم گذاشتن معلومات و امکانات خود و جمع شدن به هدف نهایی برسیم . اولین جلسه این برنامه در مرداد ماه سال ۱۳۹۰ و جنب جلسه طرح درس دیواره‌نوردی در یکی از اتاق های فدراسیون تشکیل شد . افراد زیر در جلسه فوق حاضر بودند : حسن گرامی ، حسین بلند اختر ، سعید محمودی ، شهرام عباس نژاد ، عامر ازوجی ، علی کریمی، حمید شفقی . پایه هایی برای برنامه ریزی و هدف گذاری طی جلسات بعدی مورد بررسی قرار گرفت . و مقرر شد اولین جلسه رسمی قبل از اولین برنامه رسمی پس از تماس با سایر دیواره نوردان ایران و دعوت ایشان در تاریخ اول مهر 1390 در پل خواب تشکیل شود... شهرام عباس نژاد در وبلاگ ترانگو"

 

ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت برای دیواره نوردان خوب کشورمان ، اجرای این برنامه _ که گامی بلند و نقطه عطفی تاریخی در کوه‌نوردی ایران خواهد بود _ را به شهرام عباس نژاد ( مربی و وبلاگ‌نویس ) ، حسن گرامی (مربی) ، حسین بلند اختر ( مربی ) ، ساجد نجفی، عباس محمدی( مربی ) ، سعید محمودی ( داور درجه 3 ) ، حمید امیری( وبلاگ نویس ) ، علی کریمی ( مربی ) ، مجتبی ثقفی ( مربی ) ، پژمان زعفری، محمد میرمطهری ، فرشاد میجوجی و حمید شفقی ( وبلاگ نویس و  از همکاران نزدیک فدراسیون) تبریک می‌گوییم .

 

 

پی‌نوشت:

هیئت کوه‌نوردی استان تهران نیز به عنوان نماینده و جانشین فدراسیون کوه‌نوردی، طی اطلاعیه ‌ای حمایت خود را از این برنامه اعلام نموده است.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بارش متناوب بهاری برای روزهای آخر هفته

سازمان هواشناسی کشور طی اطلاعیه ای برای سه روز آخر هفته جاری آسمان اغلب استان‌های کشور را همراه با بارش متناوب بهاری و احتمال تگرگ پیش بینی کرد.

گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان هواشناسی حاکی است : روز چهارشنبه ششم اردیبهشت ماه جاری بارش متناوب باران همراه با وزش باد ، رعد وبرق و احتمال تگرگ در استان های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، زنجان ، قزوین ، البرز ، تهران ، مرکزی ، قم ، اصفهان ، خراسان رضوی ، خراسان شمالی را شاهد خواهیم بود.

در عین حال شرایط جوی مذکور با شدت کمتری در استان های مازندران ، گلستان ، کردستان ،خراسان جنوبی ، یزد ، کرمان و شمال سیستان وبلوچستان پیش بینی شده است. همچنین روز پنج شنبه هفتم اردیبهشت ماه بارش متناوب باران همراه با وزش باد ، رعد وبرق و احتمال تگرگ در استان های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، زنجان ، قزوین ، البرز، تهران ، خراسان رضوی ، خراسان جنوبی ، خراسان شمالی و با شدت کمتر کردستان ، مازندران ،گلستان ،سمنان ، کرمان و یزد مورد انتظار است .

از سوی دیگر جمعه هشتم اردیبهشت ماه بارش متناوب باران همراه با وزش باد ، رعد وبرق و احتمال تگرگ در استان های آذربایجان شرقی ، غربی ، کردستان ، زنجان ، خراسان رضوی و با شدت کمتر قزوین ، البرز ، تهران و سمنان پیش بینی شده است.

ایرنا

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تاثیر تغییرات جوی روی پوشش گیاهی کوهستان‌های اروپایی

در یک مطالعه جدید از سوی دانشمندان آمریکایی معلوم شد که تشدید پدیده تغییرات جوی، پوشش‌های گیاهی کوهستانی در اروپا را تحت فشار قرار می دهد و باعث می‌شود که این گیاهان به تدریج به سمت ارتفاعات بلندتر پیشروی کنند.

مهاجرت و جابه‌جایی پوشش گیاهی در عین حال موجب کاهش تنوع گونه‌ها می‌شود. این مطالعه که شرح آن در مجله تخصصی «ساینس» منتشر شده،‌ مبتنی بر بررسی گیاهان و پوشش گیاهی روی 66 منطقه کوهستانی بین اروپای شمالی و مدیترانه است.

دانشمندان زیست محیطی در این مطالعه گزارش دادند که تعداد فزاینده گونه‌های گیاهی فقط روی کوه‌های شمال و مرکز اروپا یافت شدند در حالی که تقریبا در تمام مناطق کوهستانی مدیترانه، تعداد گونه‌های گیاهی یا ثابت مانده و یا کاهش پیدا کرده بودند. در این بررسی‌ها، متخصصان آکادمی علوم اتریش و دانشگاه وین با همکاری یکدیگر نقشه‌ای از گونه‌های گیاهی بر روی هر یک از مناطق تحت مطالعه در سال‌های 2001 و 2008 میلادی تهیه کردند.

هارالد پائولی از دستیاران این پروژه تاکید کرده است: نتایج مطالعات ما نشان می‌دهد که کاهش پوشش گیاهی در مناطق مدیترانه‌ای نگران کننده است چون کوهستان‌های این منطقه دارای پوشش گیاهی بسیار منحصر به فردی هستند و قسمت عمده‌ای از گونه‌های گیاهی آن، فقط و فقط مختص این منطقه کوهستانی هستند و در هیچ کجای دیگر بر روی زمین یافت نمی‌شوند. این دانشمندان هم چنین اعلام کردند که اکثر مناطق مدیترانه‌ای در دهه‌های آتی حتی خشک ترهم خواهند شد.

ایسنا

عکس از فرامرز نصیری

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تجربه ی ارزشمند هیئت اجرایی صعود قلم

به هیئت اجرایی صعود قلم
با سلام و احترام

نکته ی تازه و در عین حال جالبی در عملکرد روشن و شفاف شما برای تعیین میزبان هفتمین صعود قلم وجود داشت که حتی می توان از آن به عنوان تجربه ای ارزشمند برای جامعه ی کوه‌نویسی کشورمان و همچنین دوره های بعدی صعود قلم نیز نام برد. یک رای گیری کاملا آشکار و علنی که در هر مرحله از آن ، "کنترل و نظارت بر رای دهنده‌گان، تعداد و شمارش آرا و سلامت روند موجود " برای همه‌گان ممکن بود. ضمن تبریک این تجربه‌ی تحسین برانگیز ، لازم می‌دانم به عنوان یک عضو کوچک جامعه ی کوه‌نویسی از کلیه زحمات و تلاش‌های صمیمانه و صادقانه‌ی شما تشکر کنم.

 

.

×××××××××××××

.

نتیجه‌ی انتخابات میزبانی صعود قلم

 

مجموع امتیازات اخذ شده

 خرپاپ : 570 امتیاز  - 58.46 درصد مجموع امتیاز ها

قالی کوه : 145 امتیاز - 14.87 درصد مجموع امتیاز ها

باغران : 135 امتیاز - 13.84 درصد مجموع امتیاز ها

برف انبار : 125 امتیاز- 12.82 درصد مجموع امتیاز ها

 

 

از وبلاگ صعود قلم: http://soud-e-ghalam.blogfa.com

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صعود بانوان کوه نورد خوزستانی به "منگشت"

30 نفر از بانوان کوه‌نورد خوزستانی از شهرستان های اهواز و ایذه به ارتفاع سه هزار و 100متری قله 'منگشت' در ایذه صعود کردند . در جریان این صعود که به مناسبت روز زمین پاک صورت گرفت، بانوان کوه‌نورد اقدام به پاکسازی مسیرهای صعود و منطقه استقرار خود کردند. این نخستین صعود بانوان کوه‌نورد خوزستانی در سالجاری می‌باشد.

ایرنا

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

کجا می‌روی؟

با تو هستم

ای رانده حتی از آینه

ای خسته حتی از خودت

کجای این همه رفتن

راهی به آرزوهای آدمی یافتی؟

 

شعر:هیوا مسیح

عکس:فرامرز نصیری

 

.

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


رای گیری صعود قلم: مهلت تا ساعت 24

مهلت رای گیری تا ساعت 24 روز 3 اردیبهشت (امروز)  است . پیشنهادات بر اساس حروف الفبا :

1-    قله باغران - میزبان : آقای هزاری

2-     قله برف انبار- میزبان : آقای محمد نادعلی نسب

3-     جنگل و آبشار خرپاپ میزبان : آقای فرید صدقی

4-      قله قالیکوه -میزبان : آقای سعید سرلک

 

با سپاس  _  هیات اجرائی صعود قلم

برای رای دادن به وبلاگ صعود قلم مراجعه کنید: http://soud-e-ghalam.blogfa.com

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تهران: سنت و مدرنیته...

عکس از فرامرز نصیری

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


از آناپورنا...

طی تماس تلفنی:

"عظیم قیچی ساز" کوه نورد توانمند و خوب کشورمان  که در قالب یک تیم بین المللی بر روی قله سرسخت "آناپورنا " فعالیت می کند و طبق برنامه قبلی تا کمپ سه صعود کرده بودند ، بعلت ریزش بهمن که منجر به آسیب دیدن تعدادی از چادرها در کمپ سه شده بود و همچنین خطرناک بودن مسیر کمپ های بالا، دیروز به بیس کمپ بازگشتند. بنا به اطلاعات سایت های هواشناسی هوای منطقه تا پنج روز آینده همچنان نامساعد خواهدبود و به محض مساعد شدن هوا ، " عظیم" در قالب یک تیم چهار نفری اقدام به صعود نهایی خواهد کرد در ضمن سرکار خانم " فرخنده صادق" نیز همراه تیم در بیس کمپ بسر می برند .همچنین یک تیم پنج نفری شامل دو نفر هندی و دو نفر چینی و یک نفر آمریکایی به همراه شرپاهایشان موفق به صعود قله شده اند...

از وبلاگ تبریز کوه : http://tabrizkooh.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کاشان: طبیعت، هنر، تاریخ

 

 عکس ها : فرامرز نصیری

دوربین: کانن SX10IS

 

 

برنامه‌ی دیدار از جاذبه های طبیعی و تاریخی نیاسر، ابیانه و کاشان طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه (اول اردیبهشت) اجرا شد...

با حضور دوستان عزیز: مریم وحیدی نسب، فواد نجفی، لیلا مسعودی، مهدی صمدیان، لیلا و مرضیه بیات، مهناز جلیلی، سارا ملک محمدی، ناهید خمسه‌ای، زهرا مظفری، علی سراجی، ندا بهرامی، حمیده توکلی، سیامک لطیفی، رضا بیژن، یکتا نورانی، حوری و عهدیه میرجوادی، سپیده بیاتی، نغمه مرادی، دلارام و یاسمن امین زاده، فیض اله سقر، امیرگل‌پرور، اردشیر بهزادی، حامد رستمیان ... فرامرز نصیری(سرپرست) .

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +


هفتمین صعود قلم: رای گیری برای انتخاب میزبان

مهلت رای گیری تا ساعت 24 روز 3 اردیبهشت ماه است . پیشنهادات بر اساس حروف الفبا :

1-    قله باغران - میزبان : آقای هزاری

2-     قله برف انبار- میزبان : آقای محمد نادعلی نسب

3-     جنگل و آبشار خرپاپ میزبان : آقای فرید صدقی

4-      قله قالیکوه -میزبان : آقای سعید سرلک

 

با سپاس  _  هیات اجرائی صعود قلم

برای رای دادن به وبلاگ صعود قلم مراجعه کنید: http://soud-e-ghalam.blogfa.com

 

.

پی نوشت :

وبلاگ کلاغ ها رای و حمایت کامل خود را نسبت به پیشنهاد "جنگل و آبشار خرپاپ(کردستان) به میزبانی آقای فرید صدقی" اعلام می‌‌نماید .

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳٩۱
    پيام ها    +