دیدگاه : ضرورت تشکیل کمیته ی حقیقت یاب

" ... فدراسیونی که اینروزها قراره تکلیف ریاست آن مشخص بشه و همزمان شدن آن با طرح سوال های سنگین و طرح ابهام در برخی صعود های هشت هزارمتری هیمالیا باعث پیچیده تر شدن مسئله صعود های برون مرزی شده است. تکلیف صعود هایی (!!) که از سال 76 با صعود قله گاشربروم دو شروع و در سال 77 منجر به صعود تاریخی اورست شد و صعود های قلل چو اویو، شیشاپانگما، ماکالو و لوتسه را در ادامه خود داشت و اکنون برخی از این صعود ها در هاله ای از ابهام قرار گرفته و نیاز فوری به تشکیل کمیته حقیقت یاب هیمالیا و بررسی صعود های خارجی بخصوص قلل هشت هزار متری می باشد. و فدراسیون اولین و فوری ترین مرجع قانونی برای بررسی و شفاف سازی برای افکار عمومی ست  ... "

 

متن کامل را در وبلاگ کلوب کوه نوردان سولدوز بخوانید:

http://altaysulduz.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


فدراسیون کوه نوردی : عذرخواهی و بررسی ابهام ماکالو

" به جهت طرح ابهاماتی در خصوص صعود اخیر دو نفر از کوه‌نورد کشورمان؛ "محمود هاشمی" و "حسین مقدم" به "قله‌ی اصلی ماکالو" ، فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی از ایشان خواست تا با ارائه‌ی توضیحات، مستندات قوی‌ و هم‌چنین فوریت بخشی در برگزاری  گزارش عمومی برنامه، نسبت به تنویر افکارعمومی اقدام نمایند.

ضمن پوزش از مخاطبان این پایگاه خبری، عجالتاً در بخش گزارش تصویری این صعود نیز تغییراتی در مضمون عنوان و توضیحات ذیل تصاویر لحاظ گردید .

خاطرنشان می‌گردد: بنا و رسم معمول پایگاه خبری فدراسیون در پوشش اخبار صعودهای مرتبط، ابلاغ تبریک به هیمالیانوردان کشور و موارد مشابه؛ بدواً صحت و صدق گزارش‌های مخابره شده بوده و خواهد بود. بدیهی‌ست متعاقباً و پس از ارائه‌ی گزارش مکتوب و تصاویر صعودها - به منظور تحقق اقدامات بعدی -  مراتب در کارگروه هیمالیانوردی مورد بررسی لازم قرار می‌گیرد. "

 

نقل از وبلاگ کوه نوشت

 

 

پی نوشت :

 

سرعت عمل در واکنش و اعلام نظر  نسبت به ابهامات ماکالو را از سوی فدراسیون کوه‌نوردی ، اقدام و عملکردی مسئولانه و قابل احترام دانسته و به عنوان یک عضو کوچک جامعه‌ی کوه نویسی کشورمان از آنان تشکر می‌کنیم.

بعد از ارائه‌ی اسناد و مدارکی غیر قابل انکار و به دنبال آن اعتراف رضا زارعی به عدم صعود ماکالو  از سوی تیم اعزامی سال 80 و همچنین روشن شدن ادعای نادرست دو کوه‌نورد دیگر کشورمان در بهار 91  ، به نظر می‌رسد اکنون فرصت مناسبی برای تشکیل کمیته حقیقت یاب و بازنگری در تمامی صعودهای انجام شده‌ی کوه نوردان ایرانی در هیمالیا و اعلام نتایج آن به افکار عمومی  باشد .

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در باره ی ماکالو حقیقت را بگویید!

بررسی تصاویر و اسناد موجود نشان می‌دهد که دو تیم کوه‌نوردان ایرانی در سال‌های 1380 ( تیم فدراسیون ) و 1391 ( محمودهاشمی ، حسین مقدم )   با رسیدن به "برج سنگی " در مسیر صعود ماکالو به تلاش خود پایان داده و راه بازگشت را در پیش گرفته‌اند.

 

 

_ برنامه ی سال 1380 : تنها تصاویر موجود از اولین تلاش ایرانیان برای فتح ماکالو  در گزارش رضا زارعی و آلبوم عکس های او در سایت فیلکر  یافت می شود. ابتدا عکسی که او را در زیر برج سنگی _ و نه حتی بر فراز آن!! _ نشان می دهد:

 و بعد عکسی برش خورده  در کادری بسته و به شدت مبهم:

 

 

برنامه ی سال 1391 : تصاویر منتشر شده‌ی محمود هاشمی و حسین مقدم در سایت رسمی فدراسیون کوه‌نوردی نیز  مرحله‌ای بالاتر از "برج سنگی" را نشان نمی‌دهد .  برج سنگی پایان مسیر آنان همان برج سنگی پایان مسیر در عکس رضا زارعی است . توجه و دقت به دو سنگ بزرگ تیره و روشنی که به صورت عمودی در کنار هم قرار گرفته‌اند  به ساده‌گی این موضوع را نشان می‌دهد :

 

 

 _ اما... و پرسش اصلی این است: آیا  این " برج سنگی " همان قله ی ماکالو است که با رسیدن به آن باید به تلاش خود خاتمه داد ، عکس های یادبود را گرفت و خبر فتح خود را برای افکار عمومی ارسال کرد؟ لطفا فیلمی  که لینک آن را در اینجا و برای شما قرار می دهیم با دقت ببینید:

http://www.youtube.com/watch?v=yIPvtQJe2gI&feature=topics

 

افراد تیم در جریان صعود  خود به قله‌ی ماکالو و در دقیقه‌ی 12/8  فیلم به این برج سنگی می‌رسند . همان برج سنگی که رضا زارعی عکس  یادبود خود را با عنوان makalu summit 8463m  در  زیر آن گرفته است  و همان برج سنگی که به نظر می‌رسد حسین مقدم و محمود هاشمی فراتر از آن نرفته اند :


ادامه‌ی تلاش اعضای این تیم برای دست یابی و فتح ماکالو  و ادامه‌ی فیلم به روشنی نشان می‌دهد که :  چه راه کم و بیش طولانی و چه مسیر دشواری هنوز تا قله  باقی مانده است!  لطفا فیلم را با دقت ببینید!

 

_ تا زمانی که از سوی اعضای این دو تیم اسناد و مدارک قانع کننده‌ای برای صعود مرحله‌ی نهائی ماکالو  ارائه نگردد ، ادعای تکمیل پرونده‌ی چهارده قله‌ی هشت هزاری جهان برای کوه‌نوردی ایران بی اساس خواهد بود و " ماکالو " را می‌توان هم‌چنان قله‌ای صعود نشده برای کوه‌نوردان ایرانی دانست!

 

 _ ورزش کوه‌نوردی کشورمان در حال حاضر دو متولی بزرگ و تشکیلاتی دارد: فدراسیون و انجمن . به مدیران و مسئولان این دو نهاد پیشنهاد می کنیم با تشکیل یک کمیته‌ی حقیقت‌یاب، بازنگری و بررسی جدی  تمامی برنامه‌های اجرا شده‌ی هیمالیانوردان ایرانی  را در دستور کار خود قرار دهند.

 

 

پی نوشت :

حقیقت خیلی زودتر از آنچه انتظارش را داشتیم  روشن شد : ماکالو تاکنون توسط ایرانیان صعود نشده است‌!  به فاصله‌ی کمتر از بیست و چهار ساعت از انتشار این پست ، سکوت این سال‌ها شکسته شد و پرده از روی دروغی بزرگ در کوه‌نوردی ایران فرو افتاد! 

 

 رضا زارعی در وبلاگ خود "کوه قاف" اعتراف نمود که تیم اعزامی فدراسیون کوه‌نوردی در سال 1380 هیچگاه به قله نرسیده است: " ... در صعود سال 80 زمانی که در هوایی بسته و همراه با بوران به انتهای برج قله (قله فرعی رسیدم) به خیال آنکه آن مکان انتهای مسیر قله است با شنیدن فریادهای آقای افلاکی که بدلیل خطرناک بودن مسیر مرا به بازگشت فراخوانده بود به پائین بازگشتم ... اینک با افتخار عنوان می کنم من تنها تا قله فرعی ماکالو صعود کرده ام "

 

اول: شهامت رضا زارعی برای اعتراف به اشتباه تحسین برانگیز است و می تواند الگویی برای دیگر اعضای آن تیم از جمله حسن نجاریان  باشد . همه آنان باید بخاطر سکوت ننگین شان و همراهی در این دروغ بزرگ هر چه سریع تر از افکار عمومی عذرخواهی نمایند.

 

دوم: در اعتراف رضا زارعی نکته ی تکان دهنده ی دیگری هم به چشم می خورد : بقیه ی اعضای تیم حتی به این برج سنگی هم نرسیده اند!! رضا زارعی که طبق گزارش اش در کتاب ماکالو هیولای سیاه  برای  حرکت جلوتر از تیم از افلاکی اجازه گرفته ، بعد از رسیدن به برج سنگی و گرفتن عکس یادبود ، با شنیدن فریادهای افلاکی به پایین بازمی گردد . بقیه حتی به این برج سنگی هم نمی رسند... بی دلیل نیست که در عکس نهایی و جمعی آنان هیچ چیز و هیچ چیز دیده نمی شود !!

 

سوم: اعتراف رضا زارعی خیلی هم صادقانه نیست! او در کتاب ماکالو هیولای سیاه ، در باره لحظه‌ی فتح خیالی قله چنین نوشته است : " در نهایت کوه سیاه و سخت با بوسه‌ای گرم نرم می شود . همه در کنار برج قله حلقه زده‌اند و باد فریاد زنده باد ایران را با خود به اطراف مخروط قله می‌برد "  ... او که حالا مضمون " نمی‌دانستم " را چاشنی اعترافاتش کرده است و می‌گوید با فریادهای افلاکی به پایین بازگشته و به واقع دیگر نفرات تیم حتی به برج سنگی هم نرسیده‌اند ، توضیحی برای دلایل و انگیزه‌های انتشار چنین دروغ های آگاهانه‌ای در ده سال پیش، ارائه نمی دهد .

 

چهارم: به رضا زارعی پیشنهاد می کنیم در ویرایش بعدی، نام کتاب خود را از ماکالو هیولای سیاه به ماکالو هیاهوی سیاه تغییر دهد !! 

 

پنجم: اعلام نظر و موضع گیری  از سوی فدراسیون کوه نوردی ایران و در باره ی این رسوایی بزرگ ، یک ضرورت فوری و اجتناب ناپذیر است . امیدواریم طی روزهای آینده شاهد اقدام مسئولانه ی هیئت رئیسه فعلی فدراسیون در این زمینه باشیم .

 

ششم : بازخوانی  پرونده ی صعود ماکالو  توسط ایرانیان و افشای دروغ بزرگی که در تاروپود آن نهفته بود ، باردیگر و به روشنی جوهر پویا و انقلابی وبلاگ را به همه‌گان نشان داد . به تمامی دوستان وبلاگ نویس خسته نباشید می گوییم .

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ابهام در صعود ماکالو؟!

"اثبات صعود" در حال حاضر یکی از بحث های کاملا جدی در کوه‌نوردی روز جهان است و درخواست ارائه‌ی اسناد و مدارکی مستند و موجه و قانع‌کننده برای " اثبات صعود " گونه‌ای حق طبیعی و شناخته شده برای افکار عمومی تلقی می‌گردد .

 

_ تصاویر ارسالی " حسین مقدم " و " محمود هاشمی "  که در سایت رسمی فدراسیون کوه نوردی ایران منتشر شده است متاسفانه _ و فعلا _ فاقد هرگونه دلیل قانع کننده برای اثبات صعود نهایی می‌باشد. مقایسه‌ای ساده با تصاویر و فیلم‌هایی که در حال حاضر در  سایت‌های معتبر از صعود قله‌ی ماکالو وجود دارد به روشنی می‌تواند نشان دهنده‌ی کافی نبودن دلایل این دو کوه‌نورد ایرانی برای اثبات صعود باشد.

 

_  تصاویر و فیلم‌های صعود ماکالو  در یوتیوب و دیگر سایت‌های معتبر جهانی:

 

این فیلم : http://himalman.wordpress.com/2009/02/15/makalu-summit-winter-expedition-200809

 

و تصاویر گویای این فیلم در یوتیوب از مراحل پایانی صعود : http://www.youtube.com/watch?v=6CQ8T2HXJKk&feature=endscreen&NR=1

 

 

_ و عکسی که از صعود کوه‌نوردان  ایرانی با عنوان " بر فراز ماکالو " در سایت رسمی فدراسیون کوه‌نوردی ایران منتشر شده است:

به محمود هاشمی و حسین مقدم

با سلام و احترام

دوستان عزیز و گرامی! چرا و بنا به چه منطقی باید بپذیریم که این عکس مبهم که در کادری بسته گرفته شده ، نشان دهنده ی آخرین ارتفاع قله‌ی ماکالو و دلیل اثبات صعود نهایی شما می‌باشد؟ آیا تائیدی از سوی کوه نوردان دیگر و در سایت های معتبر جهانی برای صعود شما وجود دارد؟ آیا صعود شما از سوی شرپاهای همراه تائید و گواهی صعود برایتان صادر شده است؟

لذا و با  توجه به اهمیت موضوع در کوه‌نوردی کشورمان، شایسته است در صورت موجود بودن تصاویر بهتر یا فیلم‌های مرحله‌ی نهایی صعودتان ، هر چه سریع تر نسبت به انتشار رسمی آنان اقدام نمائید.  پذیرفتن تک عکس فعلی به عنوان "بر فراز ماکالو‌" براستی کار دشواری به شمار می آید. 

 

 

_ و مقایسه کنید عکسی را که از  مسیر پایانی و آخرین مترها برای صعود ماکالو در یک سایت  اینترنتی منتشر شده با عکس رضا زارعی از صعود ماکالو در سایت   flickr  که در بخش کامنتینگ همین پست برای اثبات صعود مورد استناد قرار گرفته است :

 

http://www.jagged-globe.co.uk/news/reports_list.html?id=227

 

 

http://www.flickr.com/photos/reza-zarei/1145863/in/photostream

 

 رضا زارعی در کتاب " ماکالو هیولای سیاه "  اشاره کرده است که از موفقیت نهایی تیم فدراسیون بر فراز ماکالو فیلم برداری شده است . آیا می توان از مسئولان فدراسیون کوه نوردی  و به منظور رفع ابهامات موجود درخواست انتشار فیلم مرحله پایانی این صعود را داشت؟

 

 کادر به شدت محدود و بسته ی  عکس برش خورده ی بالا ( آلبوم رضا زارعی در سایت فیلکر ) قرار است مدرک اثبات موفقیت  و راوی اولین صعود ایرانیان ( تیم فدراسیون ) به قله ی ماکالو باشد. آیا حق داریم و اجازه داریم نسبت به این صعود دچار تردید شویم و از مدیران و مسئولان فعلی فدراسیون کوه نوردی درخواست انتشار مدارک و اسناد قابل قبول تری را داشته باشیم؟

 

 

پی نوشت:

1_ پست منتشر شده توسط رامیار را که به ابهام در صعود ماکالو پرداخته است را نیز در وبلاگ کوهستان ببینید.

2_  از انتشار خبر صعود مهدی عمیدی به قله ی دائولاگیری در حدود  یک ماه  می‌گذرد . چرا تاکنون هیچ گونه عکسی از این صعود برای افکار عمومی منتشر نشده است؟

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در ستایش امید

کی بود و چگونه بود

که زیر قدم هامان

خاک

حقیقتی انکارناپذیر بود؟

                          به زایش  دیگر باره ی امید

                          چند گاه باقی ست؟

 

شعر: احمد شاملو

عکس: فرامرز نصیری

( کردستان _ ارتفاعات اورامانات)

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کافه کوه خرداد و دیداری دگر...

باز هم ظهر آخرین پنجشنبه ماه و دیدار هم کافه ای ها وجودم را پر کرده بود، قدم هایم را از شوق می شمردم تا کافه تهرانی...آنجا که خانه ی دوست شده برایمان در آخرین پنجشنبه هر ماه، آنجا که کافه کوهش خواندیم و کافه نشینش شدیم:رسیدم و نشستم به دیدار فرشته ی مهربان کافه کوه که با لبخند همیشگی اش همراهی مان می کرد، و راد مرد دیار بیستون آقای زارع گرامی که حقیقتا از دیدارشان دلشاد گشتم، او را معجزه ی فضای مجازی می دانم، برایتان چرائی اش را خواهم گفت: فضای وبلاگی با تمامی بد و خوبش گاهی وسیله ایست برای بروز انسانیت، برای حس کردن اینکه هستند هنوز مردانی که می توانی بخاطر بودنشان در این سرزمین به ایرانت ببالی، و او ازآن دسته است ، کسی که فضای مجازی بهانه ی دیدارش در کافه کوه شد...مردی که نمی تواند به انسانیت بی تفاوت بماند، همو که به وقت هجوم غصه هایم برای از دست دادن شقایق همراهیم کرد با گشایش مسیری به نام این رفیق از دست رفته...و نشانم داد انسانیت کیلومترها دوری را بهانه نمی کند، حقیقی و مجازی نمی شناسد، از او آموختم می توان به بهترین نحو در میان مجازی ها بود و در اذهان ماندگار شد. و لیلای عزیزم، کومالیای دوست داشتنی با هدیه ای که به بهانه ی تولدم شد و مرا خشنود کرد از داشتن روسری مخصوص دیار کردستان، و شیرینی های خوشمزه کرمانشاه کاممان را شیرین نمود...

 
 
 
 
 
 
 
و گزارش فرشته احمدیان فر در وبلاگ پلوار:http://www.palvar70.blogfa.com 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


اندازه گیری ضخامت یخ در یخچال های علم کوه

 

ضخامت و حجم یخ انباشته شده در یخچال­های منطقه علم کوه توسط کارشناسان پژوهشکده منابع آب موسسه تحقیقات آب و با همکاری فدراسیون کوه نوردی اندازه­گیری شد. به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب ، ' مرتضی افتخاری ' مدیر پژوهشکده منابع آب موسسه تحقیقات آب در این مورد گفت : در این اندازه‌گیری عمق و ضخامت پوشش‌های برفی، یخی و سنگی یخچال‌های علم‌چال،‌ پاتخت و تخت سلیمان با استفاده از روش‌های راداری زمینی مورد مطالعه قرار گرفت.

همچنین ' نعمت الله کریمی ' مسئول عملیات میدانی این اندازه گیری گفت: اندازه­گیری ضخامت و حجم یخ­های انباشته شده در یخچال­ها از مهمترین مولفه­های آن­ها است زیرا آگاهی از این ضخامت ها  محققان را در انجام تحقیقات گوناگونی همانند مدل­سازی وضعیت و رفتار یخچال­ها، پیش­بینی وضعیت یخچال­ها با توجه به تغییرات سالانه آب و هوا، پیش­بینی آینده یخچال­ها با توجه به روند تغییرات اقلیم و همچنین تعیین بیلان سالانه یخچال­ها کمک می کند .

وی اظهار داشت: برای نخستین بار است که مطالعاتی در زمینه اندازه­گیری ضخامت و حجم یخچال­های طبیعی در سطح کشور انجام می شود . این مطالعات با توجه به مشکلات و شرایط دشوار مناطق یخچالی، با برنامه­ریزی دقیق و تلاش­های مستمر مسئولان و کارشناسان این حوزه انجام شد.

ایرنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بحران در یخچال‌های قطب جنوب

گرمایش جهانی این روزها بسیار مساله‌ساز شده است. هواشناسان پیش‌بینی می‌کنند که اثرات ترکیبی جنگل‌زدایی و سوزاندن سوخت‌های فسیلی باعث افزایش میزان دی‌اکسیدکربن در اتمسفر به حداقل دو برابر و افزایش درجه‌ حرارت جهانی به میزان 2 تا 3 درجه سیلسیوس خواهد شد.

افزایش درجه‌ حرارت می‌تواند چهره کنونی زمین را کاملا تغییر دهد. یکی از عوارض گرمایش جهانی ذوب شدن یخچال‌های عظیم در قطب است که به دلیل تاثیر مستقیم آن در افزایش سطح آب دریاها بسیار مورد توجه طرح‌های تحقیقاتی است. اخیرا یک تیم تحقیقاتی از موسسه پژوهشی آلمانی آلفرد واگنر نتایج تحقیقات خود را روی دومین سکوی عظیم یخچالی قطب جنوب منتشر کرده است. دانشمندان این تیم تحقیقاتی معتقد هستند که ظرف 6 دهه آتی تکه‌های عظیم یخچالی به صورت زنجیروار از این سکو جدا خواهند شد و این پدیده را باید در نوع خود فاجعه‌ای بزرگ دانست. بقای بسیاری از سواحل این روزها در دامنه‌ای از ابهام قرار گرفته است.

یک مقایسه ساده در فاصله سال‌های 2003 تا 2010 نشان می‌دهد که سطح آب دریاها تنها به واسطه ذوب شدن یخ سالانه 5‌/‌1 میلی‌متر افزایش پیدا کرده است. بعلاوه دریاها به واسطه انبساط گرمایی حاصل از جریانات آب گرم شاهد 7‌/‌1 میلی‌متر افزایش سطح دیگر نیز بوده‌اند. دانشمندان معتقدند که این‌بار فرا رسیدن تابستان در قطب جنوب شاید بسیار دراماتیک باشد.

 

منابع: livescience / discover

فرناز حیدری / جام‌جم

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

یادش  آمد

باد غربت از جانب فصلی می وزد

که آدمی

خاطره و عشق را

در خوابی تاریک ، گم می کند.

 

شعر: علی اکبر گودرزی طائمه

عکس: فرامرز نصیری

 

.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٤ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


به تماشای صخره های سبز

منطقه زیبای مونت‌کانگیان که به صخره سبز نیز مشهور است، مجموعه‌ای با زیبایی خیره‌کننده در ایالت هبی ( کشور چین ) و در حدود 50 کیلومتری جنوب غربی مرکز ایالت یعنی شهر شیجاژونگ قرار گرفته و شهرت خود را مدیون ترکیب زیبایی طبیعت کوهستانی، آبشار بلند و ابنیه تاریخی ساخته شده در آن است.

منظره بدیع صخره‌های سنگی که از لابه‌لای آن درختانی سرسبز و بزرگ ریشه‌هایشان را با سماجت در شیارهای صخره فرو کرده‌اند با پس‌زمینه آبشاری بلند و صدایی گوشنواز و دائمی که حاصل برخورد آب‌های زلال چشمه‌ای در بلندای کوه بر پیکر صخره‌هاست، خود به تنهایی برای مسحور کردن آدمی کافی است، چه رسد به این که دست هنرمند انسان در روزگار گذشته با ساخت پلی زیبا دو بخش جداافتاده صخره که ارتفاعی ژرف در زیر آن ایجاد شده را به هم پیوند زده و در دو سمت پل نیز سازه‌های معماری تاریخی با آن شکل و شمایل خاص بناهای چینی و شیروانی‌های موجدار در بالای آن ترکیبی چنان بدیع از آمیزش طبیعت و تاریخ و هنر ایجاد کرده که بدون شک دیدن این منظره در ذهن گردشگران ثبت خواهد شد.

بیشتر درختانی که در این منطقه وجود دارند درخت صندل بوده و برخی از آنها دارای عمری نزدیک به 3000 سال دارند.

 

جام جم آنلاین

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت ایران : منطقه ی فندق لو (استان اردبیل)

عکس ها : رضا زارع ( ایرنا )

 

 

.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کویر لوت، درختان کهن‌سال و قله دماوند اولویت‌های ثبت جهانی‌اند

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور اعلام کرد: سه پرونده‌ی جدید برای ثبت در فهرست میراث طبیعی یونسکو آماده می‌شوند.

مسعود علویان‌صدر بیان کرد: براساس تصمیم‌گیری اخیر شورای سیاست‌گذاری ثبت، سه پرونده در حوزه‌ی میراث طبیعی برای ثبت جهانی در نظر گرفته شده‌اند که به ترتیب اولویت عبارتند از کویر لوت، چهار درخت کهن‌سال مانند سرو ابرقو و همچنین قله‌ی دماوند.

او ادامه داد: دو نفر از اعضای شورای سیاست‌گذاری ثبت دارای تخصص میراث طبیعی هستند که فهرستی را شامل 150 اثر شاخص در حوزه‌ی میراث طبیعی تهیه کرده‌اند. این فهرست در صورت تأیید در کمیته‌ی تخصصی به‌عنوان فهرست موقت، به یونسکو فرستاده می‌شود. علویان‌صدر در پاسخ به این‌که گنبد‌های نمکی ایران که به‌عنوان آثاری شاخص از سوی کارشناسان یونسکو معرفی شده‌اند، آیا قرار است اقدامی برای ثبت آن‌ها انجام شود؟ گفت: اگر اشتباه نکنم این گنبد‌ها در فهرست تهیه‌شده وجود دارند، ولی ممکن است مسیر ثبت آن مانند ژئوپارک‌ها از طریق دیگری دنبال شود و سازمان‌های دیگری بتوانند آن‌ها را ثبت کنند. با این حال، این موضوع را پیگیری می‌کنم، ولی در حال حاضر اولویت ثبت در فهرست میراث طبیعی یونسکو همان سه پرونده‌ی اعلام شده است.

پیش از این، سازمان زمین‌شناسی کشور که سابقه‌ی ثبت جهانی ژئوپارک قشم را دارد، برای پیگیری ثبت جهانی گنبدهای نمکی ایران اعلام آمادگی کرده بود. ضمن آن‌که اداره کل طبیعت‌گردی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم برای پیگیری این موضوع ابراز تمایل کرده بود.

ایسنا

عکس از فرامرز نصیری

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


لیلی رهنما : کافه کوه ... در امتداد بهار

 

طرح از کوه نوشت

 

همیشه از همینجا شروع می شود، نشسته ام و در دفتر مجازی ام انتظار آمدنش را می کشم...تا نامه ای برایش بنگارم در امتداد کافه کوه...میان رایحه ی باد که خنکای کوهساران ازوست،روی سنگ های قبل از کافه تهرانی که یک شکوفه روی دو دانه برگ سبز آرمیده...

حال که بهار آرام آرام چمدان سفرش را به همراه خرداد به  دستان تابستان ِ داغ می سپارد، کافه کوهیان به استقبال پنجمین کافه کوه خواهند رفت تا در کنار هم از لحظه ها دریچه ای بسازند برای زمزمه دوستی...

در آخرین پنجشنبه خرداد، ساعت 15 ، کافه تهرانی ... تا کافه کوه

 

 

http://www.maakss.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت ایران: جزیره نخیلو

 

عکس از خبرگزاری مهر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


غار کرفتو ثبت جهانی می‌شود

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان با اعلام خبر ثبت جهانی غار کرفتو در سال جاری گفت: با وجود آثار تاریخی بسیار در استان کردستان هیچ اثری به ثبت جهانی نرسیده است .

به گفته الهی، کردستان از نظر ثبت آثار فرهنگی جزو استان‌های پیشرو کشور بوده و تا کنون 750 اثر تاریخی در این استان شناسایی و ثبت شده است .

 

جام جم آنلاین

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


از جلسه‌ی ماهیانه‌ی هیئت رئیسه فدراسیون ...

" _ طرح موضوع همایش «آسیب‌شناسی و نقد و بررسی هیمالیانوردی و حوادث مربوطه» و تصویب برگزاری آن از سوی هیئت رئیسه و در این خصوص مقرر شد:
*این همایش در قالب یک هم‌اندیشی عمومی و با رویکرد آگاهی‌بخشی، آموزش و ترویج، حتی‌المقدور در پائیز سال‌جاری برگزار شود.
* در اولین اقدام؛ طی فراخوانی عمومی از صاحب‌نظران، پیش‌کسوتان، مربیان و کوه‌نوردان در خصوص سرفصل‌‌ها و سازوکار برگزاری این همایش نظرسنجی صورت پذیرد.
*ستاد اجرائی و هیئت‌علمی این همایش انتخاب و دبیر آن از بین کارشناسان و اهالی هیمالیانوردی منصوب شود.
*به موازات فراخوان به صاحب‌نظران و دریافت پیشنهادات؛ تیم اجرایی همایش، تجزیه‌وتحلیل و دسته‌بندی لازم در خصوص موضوعات و داده‌های متعدد این حوزه را انجام داده و پس از جمع‌بندی، در جلسات آتی هیئت رئیسه به صورت جامع و مفصل به آن پرداخته و مصوب شود.

_ طرح موضوع گزارشات دریافتی مبنی بر برخورد ناشایست با کوه‌نوردان در مبادی کوه‌نوردی {از جمله اخیراً در منطقه‌ی«سبلان»}  و در این خصوص مقرر شد؛ مکاتبه‌‌‌ای  با نهادهای ذی‌ربط و پی‌گیری‌های لازم صورت پذیرد... "

 

از وبلاگ کوه نوشت

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


اعضای هیئت اجرایی هشتمین صعود قلم

با سلام و احترام خدمت همه کوهنویسان عزیز و گرامی٬ با امید به برگزاری هر چه بهتر صعود قلم٬ به اطلاع کلیه دوستان می رساند٬ پس از رای گیری و موافقت اکثریت دوستان حاظر در جنگل خرپاپ با نامزدهای هیات اجرایی صعود هشتم٬ اعضاء هیات اجرایی هشتمین صعود قلم از امروز فعالیت خود را آغاز کرد. از زحمات کلیه دوستان هیات اجرایی هفتمین صعود قلم٬ آقایان فرید صدقی٬ رامیار کاردار٬ پرویز ستوده شایق٬ عرفان رضا پور و امین غفارزاده کمال تشکر و قدردانی دارد. به همه آنها خسته نباشید گفته٬ باشد که به یاری خداوند بزرگ و کمک شما دوستان عزیز بتوانیم در برگزاری صعود های بعدی سربلند باشیم.

هفتمین صعود قلم در جنگل خرپاپ با کمک و یاری دوستان هیات اجرایی به خوبی و با نظم هر چه تمام تر به پایان رسید و پیمان دوستی و مودت را میان همه کوهنویسان استوار تر ساخت و فرصت بسیار ارزشمندی را برای اجرای صعودی دیگر از سری برنامه های قلم فراهم ساخت تا در خدمت شما عزیزان باشیم.با نظرات و پیشنهادات خود ما را در اجرای برنامه ای در خور شخصیت صعود قلم یاری فرمایید. شادی و سرور در لحظه لحظه زندگیتان٬ آرزوی ماست.

 

 

اعضای هیات اجرایی هفتمین صعود قلم:

اعضای هیات اجرایی هشتمین صعود قلم:

با امید به دلگرمی های شما دوستان٬ هیات اجرایی هشتمین صعود قلم

 

 

از وبلاگ صعود قلم

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پسروی تالاب گمیشان

پسروی یک کیلومتری آب تالاب بین‌المللی گمیشان این اکوسیستم طبیعی را در معرض خشکی قرار داده است. این پسروی تا حدی است که حتی دکل‌های دیده‌بانی محیط زیست که داخل آب قرار داشت، اکنون بیرون آب واقع شده‌ است.

خشکی و پسروی آب تالاب گمیشان حیات موجودات آبزی، کنارآبزی و زنجیره حیات وحش را به مخاطره انداخته است و اکنون انتقال طرح آب دریای خزر به تالاب بین‌المللی گمیشان ازجمله گزینه‌هایی است که در حال مطالعه و بررسی کارشناسی قرار دارد.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در این باره گفت: تخریب زیست‌محیطی از عوامل مهم از بین رفتن محیط زیست است که با فرهنگ‌سازی باید در رفع آن کوشید.

نعمت‌الله مهاجر افزود: شکار و صید، آلودگی‌ها، استفاده از سموم و کودهای شیمیایی، پساب‌ها، خروج فاضلاب‌ها و خشکسالی برخی مناطق ازجمله عوامل تخریب زیست‌محیطی است. مهاجر با بیان این که پسروی آب تالاب گمیشان، مشکلاتی برای شیلات و اداره کل حفاظت محیط‌زیست ایجاد کرده است، گفت: معضل دیگر حاشیه جنگل‌ها، تغییر کاربری است که فشار زیادی روی محیط وارد می‌کند.

گلستان چند تالاب کوچک و بزرگ دارد که 4 تالاب آلاگل، آجی گل، گمیشان و آلماگل در فهرست تالاب‌های بین‌المللی ثبت شده است. تالاب‌ها داری غنای زیستی فوق‌العاده‌ای است و یکی از کانون‌های اصلی تنوع زیستی محسوب می‌شود. همچنین تالاب‌ها زیستگاه مناسب برای پرندگان مهاجر و بومی است که سالانه شمار زیادی از پرندگان به این مناطق مهاجرت می‌کنند .

جام جم آنلاین

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٢٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


برنامه ی خرپاپ کردستان در نگاه و قلم وبلاگ نویسان کوه نورد

 

رامیار در وبلاگ کوهستان

آذر در وبلاگ کوه این مقدس جان پرور

امیرحسین ناظمی در وبلاگ ندای کوهستان

لیلا صالحی در وبلاگ کومالیا

علی بیات در وبلاگ دیار الوند

فواد رضا پور در وبلاگ ماگما

فرید صدقی در وبلاگ کانون کوه نوردان مهاباد

مهشید در وبلاگ زاگرس زیباترین زیباهاست

آرزو در وبلاگ باربیزون

دومان در وبلاگ دومان

ع.رضاپور در وبلاگ صخره

حمیدرضا طهماسبی در وبلاگ کلاغ لانه

محمد نادعلی نسب در وبلاگ دیوانه کوه

جوادحاجی زاده در وبلاگ کوهستان حقیقت

پرویز ستوده در وبلاگ نشاط کوهستان

سیمین نوری در وبلاگ لبخند ماه

مرتضی در وبلاگ همسفر

حسین زندی در وبلاگ الوند نوشت

علی شاه محمدی در وبلاگ گامی نزدیک تر به خدا

هادی پیروز حمیدی در وبلاگ فرهنگ چال

کرمی پور در وبلاگ نگاه نزدیک

گزارش محمدحسن نجاریان

رضا در وبلاگ راز کوه

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


استقبال از پروانه کاظمی

محمود شعاعی و پروانه کاظمی

 

به گزارش سایت فدراسیون کوه نوردی : روز پنج شنبه  18 خرداد ، مراسم استقبال از پروانه کاظمی با حضور خانواده، هم‌نوردان، پیش‌کسوتان، مسئولین فدراسیون،  هیئت‌تهران، انجمن‌کوه‌نوردان، خانه‌کوه‌نوردان و عوامل باشگاه ‌اسپیلت همراه بود.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در پرتو بی انتهای لذت نور

 

 

از یک طلوع تا یک غروب ( عکس ها از فرامرز نصیری)

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


هفتمین همایش صعود قلم در خرپاپ

" هفتمین همایش صعود قلم "در منطقه‌ی جنگل و آبشار خرپاپ (کردستان)  به بهترین شکل ممکن  اجرا شد. موفقیت این برنامه‌ی بزرگ را می‌بایست نتیجه‌ی برنامه‌ریزی  صحیح و مدیریت خوب فرید صدقی ، رامیار کاردار و دوستان‌شان و همچنین اعضای دلسوز و زحمتکش هیئت کوه‌نوردی پیرانشهر دانست.  در سایه‌ی تلاش‌های آنان  وبلاگ‌نویسان کوه‌نورد توانستند لحظه‌هایی سرشار از خاطرات هیجان‌انگیز و فراموش نشدنی را در یکی از بکرترین و زیباترین جلوه‌های طبیعت سرزمین‌مان تجربه کنند .

این برنامه یک بار دیگر نشان داد که صعود قلم می‌تواند دریچه‌ای به سوی چشم‌اندازهای نو در دنیای کوه‌نویسی کشورمان باشد. دریچه‌ای به سوی دوستی ، همراهی و همدلی میان وبلاگ‌نویسان کوه‌نورد در راه رسیدن به دنیایی بهتر و آینده‌ای روشن‌تر .

همراه با تشکری صمیمانه از میزبانان این برنامه و همچنین تمامی دوستان شرکت‌کننده ... (فرامرز نصیری)

 

 

 

 پی نوشت :

در این برنامه ، غیبت بسیاری از دوستان وبلاگ‌نویس به خوبی احساس می‌شد . جای خالی حسین رضایی ، آنا فراهانی ، لیلی رهنما ، عباس محمدی ، آرش نقافی ، عباس ایلاقی ، محمدرضا ، مرتضی صالحی ، فرشته احمدیان فر، سحر ، عباس ثابتیان ، شازده کوچولو ، آیاز ، زینب یعقوبی ، سارا عدالتیان ، تیم نویسنده گان وبلاگ خوب گل کوه ، آرزو احمد زاده و مهدی ساقی و محمدرضا آفرین زاد و شیدا و  ...

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سفر به سرزمین عشق و آزادی

برای شرکت در برنامه‌ی هفتمین همایش صعود قلم ، عازم کردستان شدیم .  سرزمینی با آفتاب درخشان ، کوه‌های مرتفع و صعب‌العبور ، دره‌های سبز و جنگل‌های انبوه . سرزمین جلگه‌ها و دشت‌های گسترده  . سرزمین چشمه‌های رنگین، تالاب‌های آرام و رودخانه‌های خروشان .  سرزمینی با ریشه‌های چند هزار ساله و مردمانی که همواره در تکاپوی  زنده‌گی ، عشق و آزادی بوده‌اند . سرزمینی که طبیعت زیبایش نمی‌تواند دردهای بی‌پایانش را التیام بخشد ...

 

چه ن جوانه
به ره و مه غریب ئه چی زه رده ئه دا لیت
پرشنگی خشه ی ئه بله ق ئه کا
ده و رو به ری ریت

 

ئه‌و ده‌یزانی،
له‌ کوێ ئه‌بێ مانگ ببینێ

 

 

هاتووم وه‌کوو شه‌ماڵێک چڵ و گه‌ڵا بدوێنم 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در سبلان، کوه نوردان را از کوه بیرون کردند!!

ده‌ها کوه‌نورد روز شنبه 13 خرداد ، در هجوم ماموران نیروی انتظامی به پناهگاه شمالی سبلان ، مجبور به ترک منطقه شدند.

بنا به گزارش یکی از دوستان کوه‌نورد ( حسین دهقان شعار) ، بعدازظهر روز شنبه 13 خرداد ، کوه نوردان مستقر در پناهگاه شمالی قله‌ی سبلان با هجوم ناگهانی ماموران نیروی انتظامی مواجه شدند. این ماموران که با چندین دستگاه لندرور خود را به محل پناهگاه رسانده بودند بدون ارائه ی توضیحی قانع کننده  ، تمامی افراد و گروه های مستقر در منطقه را مجبور به بازگشت نمودند. نکته ی قابل توجه دیگر در برخورد نیروی انتظامی با کوه‌نوردان ، تحمیل هزینه ی لندرورها برای بازگشت اجباری به شابیل بود!!

 

 

 پی نوشت:

پیگیری مسایل و مشکلات کوه‌نوردان  و دفاع از حقوق آنان را از چه کسی باید انتظار داشته باشیم ؟ از انجمن کوه نوردان  یا از فدراسیون کوه‌نوردی ؟

انجمن کوه‌نوردان که بسیار بعید به نظر می رسد بتواند موضع گیری و یا واکنشی مناسب نسبت به چنین مواردی داشته باشد و دفاع از حقوق کوه‌نوردان را در دستور کار خود قرار دهد .  آنان در حال حاضر و در راستای سیاستی به شدت پنهان‌کارانه به پیشبرد مرحله‌ی سوم پروژه‌ی مبادله‌ی کوه‌نورد با آلپاین کلاب امریکا مشغول هستند  و  ضرورت‌های اصلی و حیاتی و روز کوه‌نوردی ایران را در گرو چنین مبادلاتی می‌دانند !!

آیا می‌توانیم از مسئولان نهاد دولتی این ورزش یعنی فدراسیون کوه‌نوردی ، پیگیری مشکلاتی از این دست را بخواهیم ؟  مکاتبه با فرماندهی نیروی انتظامی و پیگیری دلایل ممانعت از صعود کوه‌نوردان و بیرون راندن آنان از منطقه و اطلاع رسانی در باره این واقعه ، حداقل انتظاری است که در حال حاضر وجود دارد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دندان‌هایی که پای علم‌کوه تیز شده‌اند

 

هزینه‌ی ورود گردشگران به علم‌کوه کجا صرف می‌شود؟  ... 

«هزینه‌ی ورودی «علم‌کوه» برای هر گردشگر و کوه نورد خارجی 30 دلار است،‌ با این حال خبری از خدماتی که باید داده شود، نیست. پناهگاه کوه نوردان کثیف است، زباله‌ها جمع نشده‌اند و سرویس‌های بهداشتی نیز یا طوفان‌زده و خراب‌اند یا درشان بسته است.»

این‌ها بخشی از اظهارات «سلیم شالوم» مربی کوه نوردی و راهنمای کوه نوردان است که اکنون هدایت 9 گردشگر و کوه نورد آلمانی را در علم‌کوه برعهده دارد.

این گردشگران آلمانی که یک راهنمای کوه نورد از آلمان و یک راهنمای تور ایرانی آن‌ها را در این سفر همراهی می‌کنند، قرار است پس از علم‌کوه به دماوند صعود کنند و سپس سفر در ایران را با گشتن در اصفهان و شیراز ادامه دهند. برنامه‌ی آن‌ها توسط یک شرکت گردشگری معروف آلمانی که تورهای کوه نوردی را اجرا می‌کند و هدف آن، بیشتر صعود به قله‌های بلند است، برنامه‌ریزی شده است.

شالوم درباره‌ی وضعیتی که در علم‌کوه با آن مواجه شده‌اند، توضیح داد: فدراسیون کوه نوردی این هزینه‌ی ورودی را در کوه‌هایی مانند علم‌کوه و دماوند فقط از خارجی‌ها می‌گیرد و در حالی که این کوه نوردان و گردشگران انتظار دارند به ازای پرداخت این پول، خدماتی دریافت کنند، هیچ خدماتی به آن‌ها داده نمی‌شود.

او ادامه داد: یک خارجی 450 یورو می‌دهد تا به ایران سفر کند و وقتی به کوه می‌آید، توقع دارد خدمات خوبی بگیرد. این مربی کوه نوردی سپس به شرایط علم‌کوه اشاره کرد و گفت: این منطقه، کثیف است و زباله‌ها در مسیر حرکت کوه نوردان ریخته شده‌اند. ‌اگر فدراسیون پولی بدهد، آخر فصل تعدادی قاطر بالا می‌فرستند که زباله‌ها را پایین کوه بیاورند. علاوه بر این، علم‌کوه دو سرویس بهداشتی دارد که یکی را طوفان خراب کرده و دیگری هم درش بسته است. این شرایط در حالی است که گردشگران و کوه نوردان خارجی باید 30 دلار ورودی بدهند.

شالوم اظهار کرد: فدراسیون کوه نوردی خدمات خوبی نمی‌دهد. سال گذشته در این منطقه سیل آمد و تعدادی از پل‌ها خراب شدند و هنوز برخی از آن‌ها تعمیر نشده‌اند. به همین دلیل، عبور برای کوه نوردان و گردشگران سخت‌ شده است، بویژه آن‌که در گروه 9 نفره‌ی ما، چند نفر بیشتر از 70 سال سن دارند و عبور آن‌ها از این پل‌ها خیلی نگران‌کننده بود.

این مربی کوه نوردی به مشکلاتی که باربرهای محلی برای کوه نوردان و گردشگران ایجاد می‌کنند، اشاره و بیان کرد: ‌باربرهای محلی هر قیمتی که بخواهند از کوه نوردان می‌گیرند، چون می‌دانند ما برای حمل وسایل‌مان به آن‌ها و قاطرهای‌شان وابسته هستیم و اصلا کوتاه نمی‌آیند. به همین دلیل، ما مجبور شدیم برای یک ساعت اضافه راه، حدود 700هزار تومان به باربرها بدهیم که دست آخر هم تا یک مسیری بیشتر نیامدند.

او همچنین افزود: این مشکل در کوه دماوند هم وجود دارد، باربرهای محلی هر قیمتی که بخواهند به کوه نوردان و گردشگران خارجی می‌دهند، مثلا آن‌ها که برای حمل یک کوله‌پشتی 18 کیلوگرمی 25هزار تومان می‌گیرند، از یک خارجی 100 تا 150هزار تومان برای حمل همین کوله طلب می‌کنند .

 

گزارشی از ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


این صعودها در اورست، تباه کننده ی کوه نوردی است!

  

عکس ها از وبلاگ گل کوه

 

" ... پس از صعودهای آنچنانی به اورست گفتند : ما می‌توانیم اورست را آنگونه آماده بالا رفتن کنیم که نه تنها سه نفر بلکه ۵۰ نفر را در یکبار به آن اوج برسانیم . در این برنامه‌ها ، نردبان‌ها و طناب‌های ثابت در راه صعود برقرار کردند ، مکان‌هایی برای ذخیره کردن بطری‌های اکسیژن و یک مسیر کوبیده شده را که نیاز به مهارت‌های کوه‌نوردی ندارد تا قله آماده ساختند . امروز دیگر صعود به اورست مانند آن شده است که بلیطی برای هواخوری و حمام آفتاب در مدیترانه تهیه شود همراه با پانسیون کامل ، ضمانت و بیمه سفر و جوش و خروش و سرگرمی‌های اینگونه سفرها ... که همه اینها چیزی نیست جز به تباهی کشانیدن کوه‌نوردی ! ... "

رینهولد مسنر _ مجله ی کوه شماره 34

 

 

" ... با تجربه و تشخیصی که من از کوه‌نوردی دارم ، این کار کوه‌نوردی نیست . چند هزار متر طناب ثابت آماده کردن و نردبان‌های آلومینیومی به هم متصل شده روی شکاف‌های یخی گذاشتن و پا در جای پای راهنما نهادن ... بدون اینکه خود راهگشا بودن و قریحه و استعدادی نشان دادن ، هیچ است! ... "

ادموند هیلاری _ مجله ی کوه شماره 32

 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تیم ترانگو: با هدف برافراشتن پرچم ایران و اولین تیم مسلمان می رویم!

شهرام عباس نژاد در مصاحبه با کوه نیوز: هدف اولیه تیم جدا از حضور در منطقه و مشاهده نزدیک دیواره، صعود یک مسیر تکراری بر روی برج است. ارتفاع برجی که قصد داریم بر روی آن تلاش کنیم در حدود ۶۳۰۰ متر است. با توجه به اطلاعاتی که گرفته ایم دو تیم دیگر نیز در منطقه حضور خواهند داشت، یکی از این تیم ها، تیمی از آفریقای جنوبی است که اخبار فعالیت های خود را در وب سایت خود به آدرس  trango2012.comبازتاب می دهد.

شهرام عباس نژاد با بیان این نکته که شاید یکی از مزایای اجرای این برنامه، شناساندن نام ایران و حضور کشورمان در سطح بالای فنی دیواره نوردی در جهان باشد، گفت: در ارتباطی که با تیم آفریقایی داشته ایم، متاسفانه نفرات این تیم هیچگونه اطلاعاتی در رابطه با پتانسیل دیواره نوردی ایران نداشته اند و با اطلاعاتی که به این تیم داده ایم، قرار شده است که برنامه بعدی خود را در ایران برگزار نمایند.

عباس نژاد با بیان تاریخچه ای کوتاه از فعالیت های دهه ۶۰ در حوزه دیواره نوردی از باشگاه های دماوند و آرش به عنوان پیشگامان دیواره نوردی در ایران نام برد و گفت یکی از اهداف ما، ادامه فعالیت های دهه شصت و توسعه دیواره نوردی فنی در ایران است. شهرام عباس نژاد که وظیفه روابط عمومی تیم به او سپرده شده است از جو بسیار صمیمی تیم گفت و ادامه داد: خوشبختانه استارت اولیه اجرای این برنامه را آقای علی پارسایی در سالهای ۸۰ و ۸۱ با معرفی منطقه ترانگو آغاز کرد. او از تلاش های زنده یاد اسماعیل متحیرپسند در سالهای ۸۵ و ۸۶ جهت انجام این برنامه نیز یاد کرد و گفت: بعد از فعالیت در جمع آوری طرح درس های دیواره نوردی با آقایان حسن گرامی و حسین بلند اختر در سال های ۸۹ و ۹۰ کم کم اجرای یک برنامه در ترانگو در ذهنمان جرقه خورد و بعد از رصد در بین علاقه مندان به حضور در این برنامه با گذشت زمان، تیم اعزامی نهایی شد.

روابط عمومی تیم مستقل تلاش کننده در منطقه ترانگو گفت: تعداد اعضای تیم اعزامی ۱۲ نفر است، حسن گرامی به عنوان سرپرست، حسین بلند اختر به عنوان مسئول فنی، شهرام عباس نژاد به عنوان روابط عمومی، حاج سید ساعد نجفی، عباس محمدی، سعید محمودی، حمید امیری، حمیدرضا شفقی، علی کریمی، مجتبی ثقفی، فرشاد میجوجی و... اعضای این تیم را تشکیل می دهند.

عباس نژاد در ادامه گفت ۲۸ خردادماه ساعت ۸ شب از طریق فرودگاه بین المللی امام تهران را به مقصد اسلام آباد ترک خواهیم کرد. عباس نژاد در رابطه با مدت زمان اجرای برنامه گفت: این برنامه معمولا در دو بازه زمانی ۳۰ یا ۴۱ روزه برنامه ریزی می شود که ما بازه زمانی ۴۱ روزه را برای اجرای موفقیت آمیز آن انتخاب کرده ایم. به مدت ۱۰ روز در بیس کمپ خواهیم بود و  ۲۸ روز وقت داریم تا بر روی دیواره تلاش نماییم.

شهرام عباس نژاد در ادامه از نبود اسپانسر و پشتیبان مالی برای اجرای این برنامه گفت و ادامه داد: تلاش های بسیار از طرق مختلف انجام دادیم که بتوانیم هزینه های مالی خود را کاهش دهیم، اما متاسفانه با وجود قول هایی که داده شده بود، اما تا این لحظه هیچ کمک مالی به این تیم نشده است و تمام اعضای تیم با بودجه شخص خود راهی این برنامه خواهند شد. این برنامه در حدود ۶ میلیون تومان جدا از هزینه وسایل انفرادی هر یک از اعضا و هزینه های دیگر احتمالی خواهد بود. شهرام عباس نژاد در پایان یاد آور شد، با هدف برافراشتن پرچم ایران و همچنین به عنوان اولین تیم از بین کشورهای مسلمان در منطقه حضور و برای موفقیت در این برنامه تلاش خواهیم کرد.

 

نقل از کوه نیوز

 

  به شهرام عباس نژاد ، با سلام و احترام فراوان

اول: بسیار خوشحالیم که دوستی وبلاگ نویس ،که  نسبت به نگاه روشن و احساس مسئولیت او در قبال افکار عمومی اطمینان کامل داریم،  به عنوان روابط عمومی تیم ترانگو انتخاب شده است . دوم :  با توجه به " فقدان تمرین کار فنی در ارتفاع بالای پنج هزار متر " اگر لازم می دانید در باره ی پیش بینی یا برنامه های خود برای مواجهه با این مسئله ، توضیحاتی را به افکار عمومی ارائه نمایید. سوم:  اشاره کرده اید یکی از اهداف‌تان اولین تیم  بودن از بین کشورهای مسلمان منطقه می باشد،  خوشحال خواهیم شد بدانیم آیا در تاریخ‌نویسی ورزش کوه‌نوردی در جهان ، اساسا  اشاره به چنین تمایزات ایدئولوژیکی وجود دارد یا  فقط حاصل خلاقیت‌‌های ذهنی کوه‌نوردان ایرانی برای  ابداع یک "اولین" است؟  مثلا در تاریخ کوه نوردی جهان ، آیا نمونه هایی داریم برای اشاره به اولین تیم بودن  از بین کشورهای مسیحی ، یا اولین تیم بودن از بین کشورهای بودایی یا اولین تیم بودن از بین کشورهای کلا بی دین؟! ...  با آرزوی موفقیت و سربلندی برای شما !

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صعودکننده ی 73 ساله اورست احساس پیری می کند!!

مسن ترین بانوی فاتح اورست عاقبت اعتراف کرد که هنگام صعود به اورست در هفته گذشته احساس پیری کرده . تامائه واتانابه ۷۳ ساله ده سال پیش نیز این رکورد را از آن خود ساخته بود .او در سال ۲۰۰۵ در اثر تصادف دچار شکستگی استخوان پشت شده بود و واهمه داشت که هرگز قادر به کوهنوردی نباشد. وی هنگام برگشت به کاتماندو در جمع خبرنگاران گفت هنگام صعود احساس کردم ضعیف هستم و نیروی کافی ندارم . حالا همه چیز فرق کرده و  من احساس پیری می کنم .

 

از وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

  یک پیشنهاد :  گل کوه را می توان در حال حاضر یکی از بهترین وبلاگ‌های حوزه‌ی کوه و کوه‌نوردی به شمار آورد . پیشنهاد می‌کنیم نام این وبلاگ را در فهرست  دیدارهای روزانه‌ی خود قرار دهید .

 

یک فلاش بک :  صعود اورست دیگر یک حماسه نیست! کلاغ‌ها 15 بهمن 83 در این باره نوشته بود :   " ... آیا واقعا اطمینان دارید که صعود قله اورست هــــــــنوز هم می‌تواند یک حماسه باشد؟  آنچه در ادامه و در باره صعود اورست می‌نویسم نظرات نویسنده‌ی کم سواد و کم دانش و  ـ قطعا با اغراض شخصی ـ وبلاگ کلاغ‌ها نیست ، آنها را ادموند هیلاری می‌گوید . او را که لابد می‌شناسید ؟  در مصاحبه با خبرنگار مجله‌ی معتبر اشپیگل و در پاسخ سوالی پیرامون صعود های اخیر به اورست می‌گوید :  با تجربه و تشخیصی که من از کوه‌نوردی دارم ، این کار کوه‌نوردی نیست . چند هزار متر طناب ثابت آماده کردن و نردبان‌های آلومینیومی به هم متصل شده روی شکاف‌های یخی گذاشتن و پا در جای پای راهنما نهادن ... بدون اینکه خود راهگشا بودن و قریحه و استعدادی نشان دادن ، هیچ است! ( کوه ۳۲ ) شما می‌گویید حماسه ، هیلاری می‌گوید هیچ است. شما می‌گویید حماسه ، رینهولد مسنر می‌گوید تباهی است. بخوانید :  پس از صعودهای آنچنانی به اورست گفتند : ما می‌توانیم اورست را آنگونه آماده بالا رفتن کنیم که نه تنها سه نفر بلکه ۵۰ نفر را در یکبار به آن اوج برسانیم . در این برنامه‌ها ، نردبان‌ها و طناب‌های ثابت در راه صعود برقرار کردند ، مکان‌هایی برای ذخیره کردن بطری‌های اکسیژن و یک مسیر کوبیده شده را که نیاز به مهارت‌های کوه‌نوردی ندارد تا قله آماده ساختند . امروز دیگر صعود به اورست مانند آن شده است که بلیطی برای هواخوری و حمام آفتاب در مدیترانه تهیه شود همراه با پانسیون کامل ، ضمانت و بیمه سفر و جوش و خروش و سرگرمی‌های اینگونه سفرها ... که همه اینها چیزی نیست جز به تباهی کشانیدن کوه‌نوردی ! ( کوه ۳۴ ) و یا ... آن کوه‌نورد دیگر آلاسکایی ... که در ۳۰ ماه می ۲۰۰۳ و در تمام مدت صعود گیتارش را بر دوش داشت و پس از صعود نیز برای کوه‌نوردان گیتار نواخت تا به همه‌‌گان ثابت کند که صعود اورست دیگر یک حماسه نیست ... "

 

یک فلاش فوروارد : به امید دیدار تمامی دوستان در خرپاپ کردستان!

 

 

  

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پیشنهاد موسیقی: بهرام رادان

 

اگه دنیای تو باشه یه برکه کوچیک و سرد

تموم فکر و خیالت ،  یه لقمه نون یه سقف کج

اون لحظه تاریک ترینه ، تو گم شدی توی عمق شب

ماهی سیاه کوچولو  دل به دریا زد و رفت

دنیا واسش دیدنی بود  دل به دریا زد و رفت ...

 

 

ترانه ی ماهی سیاه کوچولو با صدای بهرام رادان ( آلبوم روی دیگر) :

http://www.4shared.com/mp3/s6mnhjp8/07_Mahi_Siyah_Kocholo.html

یا

http://uplod.ir/x9h5rdn80lmo/07_Mahi_Siyah_Kocholo.mp3.htm

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بر فراز اورست

 

عکس ارسالی پروانه کاظمی از صعود اورست

( باشگاه اسپیلت)

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بهمن کرکس : همچنان در جست و جوی یار ...

 

" روز جمعه ۵ اردیبهشت۹۱ تعدادی از کوه نوردان کاشان که در بین آنها آقای ناصر دانش، مسئول کمیته فنی، همراه ثابت و همیشگی تیم های جستجو و آقای مجید ارفع  دبیر هیئت و خانم کامیاب نائب رئیس و آقای مصطفی کردمیل سرپرست جدید هیئت کوه نوردی کاشان نیز حاضر بودند برای جستجوی پیکر کو هنوردی که نزدیک چهار ماه است در برف مدفون گردیده به ارتفاعات کرکس رفتند. این پانزدهمین جستجوی پیکر علی بهادری نژاد در ۱۱۰ روز گذشته بود.
گروه جستجو در این روز  روش های جدیدی را به آزمایش گذاشت. روش هایی همچون روشن کردن آتش روی برف که کارساز نبود و  استفاده از شیلنگ های آتش نشانی و انتقال آب از نقاط بالاتر برای ذوب کردن برف داخل  دره، و این روش کارکرد خوبی را به نمایش گذاشت... "

عکس ها و گزارش کامل جست و جو را در این لینک ببینید

 

  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


مرگ در ارتفاعات چرام

معاون امداد و نجات هلال احمر کهگیلویه و بویر احمد گفت: « پرویز قربانی» کوه نورد 53 ساله ماهشهری با سابقه بیماری قلبی براثر کمبود اکسیژن هنگام  صعود از قله «گهر» کوه نیل در شهرستان چرام در گذشت.

عسگر حکمت دراین‌باره گفت: وقوع این حادثه در ساعت 13:35 به هلال‌احمر دهدشت واقع در 55 کیلومتری شهرستان چرام خبر داده شد که تیم امدادی 9 نفره از هلال احمر پس از چهارساعت پیاده‌روی با یک دستگاه خودرو پیکاب و یک دستگاه آمبولانس به محل اعزام شدند. وی ادامه داد: عملیات امداد و نجات ساعت 20:15 به پایان رسید فرد فوت شده با برانکارد منتقل و مصدومان به همراه تجهیزات تخصصی به پایین قله منتقل و به عوامل اورژانس  تحویل داده شدند.

معاون امداد و نجات هلال احمرکهگیلویه و بویر احمد افزود: این گروه 25 نفره از پتروشیمی ماهشهر برای صعود از این قله به منطقه آمده‌ بودند که یک نفر براثر کمبود اکسیژن در ارتفاعات فوت و سه نفر براثر استرس مصدوم شدند.  حکمت با اشاره به وقوع حوادثی مشابه در چند سال اخیر در پایان به هموطنان توصیه کرد برای جلوگیری از بروز حوادث این چنینی کوه نوردان پیش از صعود با انجام تست‌های پزشکی از سلامت خود اطمینان حاصل کنند و پس از اخذ مجوزهای لازم نسبت به صعود اقدام کنند.

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


عکس روز

 

خبرگزاری رویترز (مکزیک)

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در پایان فصل صعود به اورست، 150 کوه نورد به این قله دست یافتند

 

حدود 150 کوه نورد که شمار تقریبا بی سابقه ای در  پایان فصل صعود به کوه اورست به شمار می رود، روز شنبه به قله این کوه دست یافتند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه از کاتماندو، این در حالیست که یک هفته پیش چهار کوه نورد در هنگام پایین آمدن از قله این کوه 8848 متری کشته شدند. به گفته 'تیلاک پندی' مقام وزارت گردشگری نپال، تعداد انگشت شماری از کوه نوردان به دلیل ناتوانی از ادامه مسیر از کمپ 4 به پایین بازگشتند. اما هوا در دو روز گذشته خوب بود و امروز (شنبه) حدود 150 کوه نورد توانستند به قله دست یابند.

وی افزود: با اینکه هنوز چند باربر و کوه نورد برای رسیدن به قله تلاش می کنند، اما فصل رسمی صعود پایان یافته و کوه نوردان در حال بازگشت به پایگاه اصلی هستند. تداوم دو روزه هوای خوب موجب شد بیش از 250 کوه نورد به بلندترین نقطه کره زمین دست یابند.

یکی از کوه نوردانی که به قله رسید، 'وصفیه نسرین' کوه نورد بنگلادشی بود که به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد استقلال کشورش به بلندترین قله  همه قاره های جهان صعود کرد. یکی دیگر از کوه نوردان صعود کننده، 'پراکاش داهال' بود که 'پوسپ کمال داها' پدر وی رهبری شورش 10 ساله مائوئیستی در کشور نپال را به عهده داشت و اکنون یکی از فعالان اصلی در امور سیاسی این کشور است.

بیشترین شمار صعود کنندگان به قله اورست در 23 ماه مه سال 2010 بود که 169 نفر از این قله بالا رفتند.

خبرگزاری ایرنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٥٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تکذیب خبر نادرستی که توسط حمید مساعدیان منتشر شد

به گزارش پایگاه‌خبری کرد‌‌پرس: «حسین بهمنیار» با تشریح روند صعود خود گفت: در روز 18 می من به اتفاق آقایان "رضا شهلایی" و "دکتر مردانپور" به صورت جداگانه و در غالب دو تیم مختلف به کمپ چهار اورست در ارتفاع 8000 متری رسیدیم. این کوه‌نورد خراسانی ادامه داد: همان روز خانم "پروانه کاظمی" -دیگر ایرانی حاضر در این برنامه- به قله صعود کرده بودند و ما هم به ایشان تبریک گفتیم. همان شب، همه کوه‌نوردان حاضر در کمپ چهار آماده صعود بودند. من نیز در ساعت 8 شب صعود خود را به قله اورست آغاز کردم. «بهمنیار» افزود: من تا نقطه ای به نام "بالکونی" در ارتفاع 8600 به صعود ادامه دادم ولی به دلیل مشکل شدید ریوی که برایم پیش آمده بود تنفس برایم مشکل شده بود. بنابراین ترجیح دادم در ارتفاع 8600 متری با همراهی "شرپا"ی خودم به پائین برگردم.

این هیمالیانورد سپس خاطرنشان کرد: در مسیر برگشت به "کمپ چهار" من دکتر "مردانپور" را دیدم که در حال صعود بودند. من پس از استراحت کوتاهی در "کمپ چهار" به همراه "شرپا" به "کمپ دو" و سپس روز بعد (بیست می) به "بیس کمپ" آمدم. وی افزود: در ساعت 5 غروب همان روز در "کمپ اصلی" یا "بیس کمپ" قرار بود به پائین منتقل شوم ولی به خاطر شرایط جوی هلیکوپتر نتوانست فرود بیاید. آنموقع بود که من آقای دکتر "مردانپور" را دیدم که گویا کمی بالاتر از "بالکونی" از صعود به قله منصرف شده و به پائین برگشته بودند. در این میان آقای "شهلایی" به تلاش برای صعود ادامه دادند که موفق هم شدند.  «حسین بهمنیار» سپس در خاتمه به مرحله پایانی سفر خود اشاره کرد و گفت: روز بعد یعنی 21 می من برای مداوای بیشتر با هلیکوپتر به "کاتماندو" رفتم که دکتر "مردانپور" هم همراه ما بودند. در این میان متأسفانه سهواً برخی اخبار غیر واقعی از حاشیه های این ماجرا منتشر شد، اما داستان بازگشت من این‌گونه بود که تشریح کردم!

 

به نقل از وبلاگ رامیار  http://lawansaqez.blogfa.com

 

 

 پی نوشت :

1_  حمید مساعدیان روز جمعه 5 خرداد طی کامنتی در وبلاگ کلاغ ها مدعی شده است  " از طرف وی هیچ گونه گزارشی مبنی بر نجات حسین بهمنیار توسط دکتر مردانپور به هیچ خبرگزاری اعلام نشده  و آنچه منتشر شده در پی اهداف ژورنالیستی خبرگزاری ها بوده است " ... باور کردن ادعای حمید مساعدیان چیزی در مرز غیرممکن است!!  فقط و فقط به یک دلیل ساده : در فاصله ی 4 روزه ی انتشار گسترده ی این خبر کذب توسط وبلاگ ها و خبرگزاری های رسمی کشور  تا کامنت مشخص حسین بهمنیار ، چرا ایشان کوچکترین واکنش و تلاشی برای تکذیب این خبر نادرست نداشتند و تنها بعد از  تکذیب صریح حسین بهمنیار ایشان نیز به یاد تکذیب و افشای اهداف ژورنالیستی خبرگزاری ها افتادند؟!  

 

2_  دوست عزیز وبلاگ نویس‌‌مان  رامیار به عنوان خبرنگار کردپرس بعد از طرح موضوع با مسئول خبری خبرگزاری ، طی کامنتی توضیحات زیر را برای ما نوشته‌اند : "سلام طی تماس با خبرگزاری و چند خبرنگار درگیر با این خبر همه تاکید کردند که آقای دکتر مساعدیان این خبر رو به آقای رحمتیان خبرنگار مشترک جام‌جم و کردپرس داده‌اند و همچنین خانم دکتر ره پرست همسر دکتر مردان‌پور هم عنوان کردن در تماس با دکتر مساعدیان این خبر رو  به خبرگزاری مهر دادند . همچنین خبرنگار ایرنا هم عنوان کرد از ایمیل دریافتی از طرف آقای رحمتیان این خبر رو کار کرده بودند که بر اساس گفته های دکتر مساعدیان بوده ! معمولا توی حوزه ی کوه‌نوردی کردپرس خبر ها رو با مشورت و استعلام قرار میده و چنانچه اطلاع موثق داشته باشه و از اونجایی که من در جریان این خبر نبودم اولش با دیدن خبر کمی جا خوردم اما همون موقع هم به آقای صمدی گفتم جریان چیه؟ گفتند که خبرنگار کرمانشاهیمون با دکتر مساعدیان به صورت اختصاصی تماس داشته ...معمولا کردپرس توی محتوای اخبار تغییر چندانی نخواهد داد و اگر متنی درج شده طبیعتا بر اساس اظهار نظر مطلعین و با ذکر نام عنوان میشه ! "

 

3_ از حمید مساعدیان انتظار می رود به دلیل انتشار این خبر کذب و نادرست و مسموم کردن فضای کوه نوردی کشورمان، نسبت به عذرخواهی از افکار عمومی  اقدام نماید.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پروانه کاظمی قله لوتسه را صعود کرد

 

بنا بر گزارش سایت اینترنتی باشگاه اسپیلت : امروز جمعه 5 خرداد 91  ساعت ۷:۰۰ به وقت محلی پروانه کاظمی و شرپا (نیما گیالزن) موفق به صعود قله لوتسه به ارتفاع ۸۵۱۶ متر شد. پروانه کاظمی این صعود را طی تماسی از روی قله تقدیم به روح بلند لیلا اسفندیاری کرد .

 

 

پی نوشت :

ضمن تبریک فراوان به پروانه کاظمی و جامعه‌ی ورزشی بانوان ، امیدواریم ایشان در نهایت سلامت به ایران بازگردند.

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


از ثمرات کافه کوه

از ثمرات «کافه کوه»؛
انگیزه بخشی برای
ایجاد وبلاگ در حوزه کوه و کوه‌نوردی


 

ایمیل ارسالی به «کوه‌نوشت»: آشنایی با دوستان در «کافه کوه» انگیزه‌هایم را جهت ایجاد یک وبلاگ شخصی در حوزه‌ی «کوه و کوه‌نوردی» بیشتر نمود.  خوشحال می‌شوم اگر دوستان در این زمینه یاری‌ام نمایند تا از تجربیات مفید و ارزنده‌شان بهره مند شوم ... امیدوارم با نظرات و پیشنهادات سازنده خود هدایت و همراهیم کنند.

با تشکر فراوان «لیلا صالحی»
آدرس وبلاگ:
 http://komalia.blogfa.com

 

نقل از کوه نوشت

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

تا خواستم نامت را بدانم، نبودی

تا آمدم بیابمت، گم شدم.

اکنون بر می خیزم و بر صندلی غربتی دیگر می نشینم

از اینجا غروب جهان بهتر نمایان است.

 

شعر: علی اکبر گودرزی طائمه

عکس: فرامرز نصیری

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بهمنیار: خبر منتشر شده صحیح نیست!

با سلام خدمت آقای نصیری
اینجانب حسین بهمنیار ،خبر بازماندن دکتر مردان‌پور از فتح اورست به خاطر نجات بنده ،به هیچ وجه موثق نبوده و اینجانب به همراه شرپا به کمپ اصلی اورست برگشتم و آقای دکتر مردان‌پور را در بیس کمپ اورست، به مورخه بیست می 2012 ملاقات کردم .   

 

حسین بهمنیار ( در بخش کامنتینگ وبلاگ)

 

 

  انتشار خبر فداکاری دکتر مردان‌پور و بازماندن وی از صعود اورست بخاطر نجات جان حسین‌ بهمنیار ،  توسط  حمید مساعدیان ( رئیس انجمن پزشکی کوهستان) و در مصاحبه با کردپرس صورت گرفته است . در صورت صحت کامنت ارسال شده ، حمید مساعدیان وظیفه دارد ضمن توضیح دلایل بیان چنین مطالب نادرستی،  از افکار عمومی جامعه ی کوه‌نوردی کشورمان نیز عذرخواهی نماید.

 

 

 

 

.                                                    

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


به یاد پرتقالی

من نیست ام

منی وجود نه دارد

این همیشه ماست

زندگی همیشه دیگر است

همیشه گامی فراتر است .....(ساجده)

4 خرداد سال 1388، سه سال پیش  سه تن از هموطنان ما ، ساجده کشمیری (شاعر، کوه نورد و مدیر وبلاگ سرپهنگی) ، فرخنده معماری و عبدالحمید ترابی هنگام صعود به قله دماوند دچار حادثه شدند و جان باختند ، برای آرامش روح آنان دعا کنید.

 

از وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت ایران : جنگل های ارسباران

جنگل های ارسباران که گویی بهشت گمشده آذربایجان است با مناظر بدیع و زیبای خود هر انسانی را شیفته خود کرده و در دنیای چشم نواز خود غرق می کند...

 

 

عکس ها از خبرگزاری مهر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تلاش پروانه کاظمی برای صعود قله لوتسه

به گزارش سایت اینترنتی باشگاه اسپیلت: بعد از صعود قله اورست این بار پروانه کاظمی قصد صعود قله لوتسه ،به ارتفاع ۸۵۱۶ متر چهارمین قله مرتفع جهان را دارد. این قله در جنوب قله اورست و به فاصله ۳ کیلومتری آن واقع است و مسیر صعود آن تا کمپ ۴ قله اورست تقریبا مشترک می باشد... پروانه کاظمی امروز ( دوم خرداد) در کمپ ۲ اورست مستقر می باشد و با توجه به هوای مناسب این هفته چنانچه ثابت گذاری های قله لوتسه انجام شود روز جمعه تلاش خود را برای صعود این قله نهائی خواهد کرد.  لازم به ذکر است مدت ۱۵ روز است که پروانه کاظمی به همراه شرپای پر تلاش و قدرتمند خود ، آقای نیما گیالزن (Nima Gyalzen) از کشور نپال در ارتفاع حدود هفت هزار متری به سر می برند.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ابیانه: جشنواره بازی های بومی و محلی

اولین جشنواره بازی های بومی و محلی منطقه 3 کشور در شهر ابیانه برگزار شد.

خبرگزاری مهر

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بر فراز نوپسه

اواخر ماه مارچ گرلیند کالتنبرونر کوه نورد اتریشی و دومین بانوی عضو باشگاه هشت هزارمتری ها به همراه همسرش رالف و دیوید گوتلر عازم بیس کمپ جبهه شرقی نوپسه به ارتفاع 7861 متر شدند . رالف قبلا" این قله را صعود کرده بود بنابراین از بیس کمپ از یکدیگر جدا شدند . به دلیل وزش شدید باد در حدود یک ماه گذشته آنها جمعا" سه تلاش برای صعود به قله داشتند و بخش اعظمی از مسیر را ثابت گذاری و دو بیواک داشتند که آخرین آن در ارتفاع 7250 متری بود تا اینکه در 17 ماه مه  هر دو موفق به صعود شدند.
رالف در این فاصله قصد صعود مجدد به اورست بدون اکسیژن مکمل می گیرد که به دلیل سرماخوردگی از اینکار منصرف می شود. گرلیند با هیجان فراوان از زیبائی توپسه می گوید :اینجا فوق العاده زیبا است حتی از اورست و لوتسه هم زیباتر است ...

 

از وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کوچ عشایر به دامنه های کوه سهند آغاز شد

 

عکس ها از خبرگزاری مهر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


از خود گذشته گی در یک قدمی فتح بام دنیا

کوه نورد کرمانشاهی نجات جان همنوردش را به افتخار فتح اورست ترجیح داد
اختصاصی کردپرس: دکتر کیخسرو مردانپور هیمالیا نورد کرمانشاهی در فاصله 100 متری قله 8884 متری اورست از فتح این قله منصرف شده و جان حسین بهمنیار دیگر هیمالیا‌نورد کشورمان را که در وضعیت بحرانی به سر می‌برد نجات داد. رئیس انجمن پزشکی کوهستان ایران در گفتگو با خبرنگار کردپرس در خصوص این حادثه گفت: حسین بهمنیار   که برای صعود به بام دنیا از کمپ چهارم اورست در حال حرکت به سمت قله بود به  دلیل تحلیل رفتن قوای  جسمانی و شرایط ارتفاع دچار مشکل می‌‌شود.  حمید مساعدیان  افزود: پس از وقوع این حادثه در فاصله 100 متری قله، بهمنیار توسط همنوردش دکتر کیخسرو  مردانپور که در حال صعود به قله بود به ارتفاع پایین‌تر و به بیس کمپ  اورست منتقل می‌شود. وی بیان کرد: بهمنیار پس از رسیدن به کمپ اصلی اورست ابتدا به شهر لوکلا رفته و پس از طی کردن مراحل مقدماتی درمان به بیمارستانی در شهر کاتماندو منتقل شده و هم اکنون در حال طی کردن مراحل درمانی در بیمارستانی  در شهر کاتماندو است. گفتنی است رضاشهلایی دیگر کوه نورد کرمانشاهی روز شنبه 30 اردیبهشت ماه با فتح قله اورست بر بام دنیا ایستاد.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

پرنده گفت: " چه بویی ، چه آفتابی ، آه

بهار آمده است

و من به جستجوی جفت خویش خواهم رفت. "

 

پرنده از ایوان

پرید، مثل پیامی پرید و رفت

پرنده کوچک بود

پرنده فکر نمی‌کرد

پرنده روزنامه نمی‌خواند

پرنده قرض نداشت

پرنده آدم‌ها را نمی‌شناخت

پرنده روی هوا

و بر فراز چراغ‌های خطر

در ارتفاع بی‌خبری می‌پرید

و لحظه‌های آبی را

دیوانه‌وار تجربه می‌کرد

 

پرنده، آه ، فقط یک پرنده بود.

 

شعر: فروغ فرخزاد

عکس: فرامرز نصیری

 

  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت ایران: آبشار شیرآباد

 

عکس از فرامرز نصیری

دوربین: موبایل   Samsung Galaxy S II

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


لیلی رهنما: کافه کوه بهار... در امتداد دوستی ها!

" بالاخره صبح پنجشنبه رسید و پنجره را که باز کردم پرتوی طلایی رنگِ آفتاب، در ِ گوشم گفت اولین کافه کوه ِ  بهار نود و یک نزدیک است ... ساعات گپ و گفت با لیوان داغ چای روی میز که چند حبه قند در میانش دلبری می کند و قراری که ظهر پنجشنبه  به دیدار دوست خواهد گذشت...

دیر رسیدم و چه حیف که از دست رفت دقایقی که میشد با دوستان به گپ و گفت بیشتر بگذرد، فرشته ی مهربان کافه کوه چونان همیشه اینبار با فرزاد که شبیه امتحانات ِ دوران مدرسه ام شده بود، حسین رضایی که جاخالی باش کلاغ ها را با عینک آفتابی روی چشمانش میگفت، پرستوی ابریشمی عزیز و دوست عکاس گرامی اش که افتخار آشنایی شان را یافتم، فرشید داوودی گرامی و دوستشان آقا مهران که نه وبلاگ نویس بودند و نه کوهنورد اما کافه کوه افتخار داشت حضور ایشان را در خویش داشته باشد، عرفان فکری گرامی که با وجود مشغله های فراوانش افتخار حضور داد،
علیرضای گرامی و دوست ِ دوست داشتنی اش فرزانه عزیزم!

دلم میخواست ببینمش...فرزانه را میگویم...نمی دانستم می آید یا نه...اساساً هیچ وقت نمی دانم چه کسانی می آیند یا نمی آیند...فقط میدانم کافه کوه در سادگی و دوستی و بدور از تمامی پشت پرده ها می بایست رخ دهد...این شد که صبح پنجشنبه تصمیم گرفتم کتابی را به عنوان هدیه برایش بیاورم...با خودم گفتم: نمی دانی می آید یا نه اما می توان حضورش را طلبید...حتما برای گرفتن کتابی که نمی داند قرار است مال او شود خواهد آمد! همین هم شد و دیدار فرزانه بیش از پیش مرا شاد نمود.

دیدارهای این کافه کوه برایم دو معجزه داشت...یکی شان خواننده ای بود که نه وبلاگ دارد و نه حتی نام غیر مستعار...اما به یمن کافه کوه او  اکنون یکی از عزیزان حقیقی در میان جمع ما است: مهناز عزیزم که آمد و شاید ندانید چه لذتی دارد دیدار کامنت گذاری که جز یک اسم مستعار ازو بیشتر نمی دانی:این لذت را مدیون اویم! ..."

 

متن کامل را در وبلاگ مکث بخوانید: http://www.maakss.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


حادثه ی دره مور: خانه کوه نوردان تهران باید پاسخ گو باشد

 

عکس از ماگما

 

امیر حسین ناظمی : خانه کوه‌نوردان تهران با سابقه‌ای طولانی در برگزاری برنامه‌های متعدد کوه‌پیمایی و... باید به این پرسش‌ها جواب بدهد: ... دلیل فنی بروز این حادثه چیست؟  ... آیا سرپرست این برنامه بر روی کار دوستان شرکت کننده در برنامه نظارت نداشته؟ یا اگر داشته سهل انگاری کرده؟ ... با پیگیری های انجام شده، مشخص است که سرپرست برنامه آقای حواله دار، کارگاهی اضافه بر کارگاه ثابت در مسیر "که از یک تک رول تشکیل شده بود" را با استفاده از یک تسمه بر روی یک سنگ منقاری ایجاد نموده که بعد از در آمدن یا جدا شدن تسمه کارگاه از منقاری به همراه فرود کننده آقای نجف پور حدودا ۲۰ متر سقوط کرده...! آقای حواله دار به عنوان سرپرست برنامه از چگونگی ایجاد یک کارگاه ایمن، اطلاع ندارند؟ یا اگر دارند سهل انگاری نموده اند؟  ... سرپرست برنامه آقای حواله دار در دوره های مختلف و متعددی از قبیل دوره های سنگ نوردی، یخ نوردی، کوهپیمایی و... شرکت نموده، آیا اطلاعات قبلی ایشان در ایجاد یک کارگاه ساده با تسمه برای فرود از یک آبشار، مفید واقع نشده؟ ... آیا مابقی دوستان شرکت کننده در این برنامه نیز اطلاعات مفیدی در خصوص برقراری یک کارگاه ساده با یک تسمه بر روی یک سنگ منقاری را نداشته‌اند؟  ... آقای احسان کنعانی مربی ۴ رشته کوهپیمایی، سنگ نوردی، یخ نوردی و غار نوردی است...!!! آیا اطلاعات گذشته ایشان از حضور در برنامه های متفاوت فنی و غیر فنی و همینطور اردوهای هیمالیا نوردی هیت استان تهران نیز نتوانسته از بروز این حادثه جلوگیری کند؟ و همه آنها غیر مفید و بلا استفاده بوده اند؟

 

متن کامل را در وبلاگ ندای کوهستان بخوانید: http://nedayekoohestan.blogfa.com

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +