کلاغ ها


+ انجمن کوه نوردان و فقدان احساس مسئولیت در قبال افکار عمومی

انجمن کوه‌نوردان سرانجام پس از ماه‌ها پنهان‌کاری ، خبر مربوط به سومین مرحله از پروژه‌ی تبادل کوه‌نورد با کشور امریکا را در سایت اینترنتی خود قرار داد و از آنجا که انتشار این خبر سه روز _ و فقط سه روز !!  _ پس از اعزام تیم به امریکا صورت گرفته ، لازم است و جا دارد مراتب تشکر و قدردانی خود را بابت چنین عمل‌کرد شفاف و صادقانه‌ای و چنین احساس مسئولیت بی‌نظیری در قبال افکار عمومی،  به مدیران محترم این تشکل اعلام کنیم !! انتشار خبر سه روز پس از اعزام بی شک نشانه‌ای از پیش‌رفت و قدمی رو به جلو در هیئت مدیره‌ی فعلی انجمن تلقی می‌گردد چرا که انتشار خبر اولین مرحله از این پروژه و در زمان مدیریت عباس محمدی بیست روز پس از اعزام صورت گرفته بود!! به تمامی برادران و خواهران مدیر و مسئول در بزرگ‌ترین تشکیلات غیردولتی کوه‌نوردی ایران تبریک و خسته نباشید می‌گوئیم!!

.

 

سایت انجمن کوه نوردان :   ۱۲نفر از بانوان کوه‌نورد ایرانی در ادامه‌ی همکاری‌های مشترک انجمن  کوه‌نوردان ایران و باشگاه کوه‌نوردی آمریکا (American Alpine Club) بامداد  روز چهارشنبه ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۱ از فرودگاه امام خمینی و از طریق استانبول  به نیویورک و سپس به دنور (مرکز ایالت کلرادو) عزیمت کردند تا به هم‌راه  بانوان آمریکایی به مدت دو هفته در پارک ملی کوه‌ راکی (Rocky Mountain  National Park) به کوه‌نوردی، سنگ‌نوردی، بولدرینگ و دیواره‌نوردی  بپردازند. نام بانوان عضو انجمن کوه‌نوردان ایران که در این تیم حضور دارند عبارت است از: ۱- پروین سعادت بهشتی  ۲- شهناز قلی‌زاده  ۳- شیما شادمان  ۴- فرنوش رئیسی  ۵- افسر شاندیز  ۶- فریده یزدآبادی  ۷- دنا الیکایی  ۸- فاطمه واقف  ۹- شیرین موسیوند  ۱۰- مهسا حکام‌زاده  ۱۱- پرستو ابریشمی  ۱۲- نادیا تاجی  ۱۳- معصومه قاسمی

 

 

سایت انجمن کوه نوردان

عکس از سایت  اینترنتی مجله‌ی  Rock and Ice 

و آخرین پست کلاغ ها در باره ی این اعزام پنهانی

 

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سفر به جنگل ابر

 

عکس ها از فرامرز نصیری

دوربین: موبایل  Samsung Galaxy S3   و کانن  SX10 IS

 

 

.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ ; شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کافه کوه فرشته در تیر ماه 91

 

" کافه کوه ششم هم در 29 تیر 91 در محل کافه محمد تهرانی واقع در دربند ، انتهای تله سی‌ایژ تشکیل شد. کافه کوه تیرماه 91 را من کافه‌کوه فرشته نام ‌گذاری می‌کنم ، تولد فرشته بهانه‌ایی شد تا کافه‌کوه تیر ماه در غیاب دوستان بسیاری از جمله لیلی رهنما ،فرامرز نصیری، فرشید داودی ، سحرالسادات مجاب ، حسین رضایی و ... تبدیل به کافه کوه فرشته بشه ، در ضمن نباید از ایده بسیار زیبای آرزو احمد زاده و مهدی ساقی هم غافل شد که با لباس زیبای بوشهری کافه‌کوه تیر ماه را به کافه‌کوه فرهنگ‌ها تبدیل کردند ، هر چند عدم حضور بسیار از عزیزان کافه‌کوه مشهود بود ولی شادی و سرور در کافه‌کوه  با جشن تولد برای فرشته احمدیان‌فر و نیز حضور با لباس محلی آرزو و مهدی شادی را به جمع کافه‌کوه هدیه داد ... "

 

 

کافه کوه تیرماه در وبلاگ های :

نشاط کوهستان   http://neshate-koohestan.blogfa.com

ندای کوهستان   http://nedayekoohestan.blogfa.com

وبلاگ کومالیا   http://komalia.blogfa.com/post/55

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ دومین کافه کوه الوند برگزار شد

" دومین کافه کوه الوند با حضور دوستانی چون آفای  نعمت اخضری  - فواد رضاپور-علی‌‌گوهری-عباس چشمه قصابانی - سجاد عزتی- مسعود علی پور-جلیل فراهانی و علی بیات و در غیبت دوستان و وبلاگ‌هایی چون ، کوهستان ، فاتحان خورشید ، الوند پرس  ، زیر آسمان آبی الوند ،  صخره ،   شازده کوچولو ، ، طبیعت همدان ، فاتحان مهتاب ، راه شیری ،  دختر کوهستان و نویسندگان وبلاگ‌های گروه اورنت ، گروه یاران ،  ، گروه سامان ، گروه آرش، گروه زاگرس، کانون کوه‌نوردان همدان ، هلال احمر همدان ، هیئت کوه‌نوردی  همدان ، و ...  در پیست زیبای تاریک دره همدان برگزار گردید از جمله مسائلی که با دوستان صحبت شد بحث صیانت از محیط کوهستان و اجتناب از الصاق و نصب یادگارهایی بر روی سنگ قله ( نصب و انتخاب محلی خاص در میدان میشان به همین منظور که اقای عباس چشمه قصابانی پی‌گیر خواهند شد) همچنین موضوع آثار و یادگارهای زنده یاد اسماعیل زاده که در اختیار انجمن کوه‌نوردان است و بحث موزه کوه‌نوردی همدان - دلایل عدم حضور برخی دوستان در کافه الوند ( بعد مسافت یا عدم دعوت رسمی ) و ... مورد بحث واقع شد و اینکه این نشست‌ها باعث نزدیک شدن بیشتر دوستان می گردد و مقرر شد در کافه الوند بعدی که در مهر ماه خواهد بود گر چه رسما میزبان و میهمانی وجود ندارد  اما از سایر دوستان به نحو شایسته دعوت به عمل بیاد ... "

 

از وبلاگ دیار الوند  http://mishan.blogfa.com

 

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ همخانه ها: آیا صعود برج بی نام ترانگو یک افتخارملی است؟

به نقل از وبلاگ همخانه ها:

 

 

با احترام به آقای فرامرز نصیری و سپاس از شهامت مدنی او که " پرسش‌گری " و "‌واقع بینی" را در جامعه کوه‌نوردی کشور نهادینه کرد .

برج بی‌نام ترانگو توسط دیواره‌نوردان پرانگیزه ایرانی صعود شد. این صعود با شور و شعف بسیار زیاد کوه‌نوردان کشور مواجه گردید و عده‌ای نیز آنرا با عناوینی مثل شرف و غیرت و ... و ... و ... و افتخار ملی ستودند. بدون تردید کار دیواره‌نوردان ما بسیار با ارزش است اما آیا صعود برج بی‌نام ترانگو واقعاً یک افتخار ملی است؟ برای پاسخ به این سئوال کافی است کلمه TRANGOیا عبارت TRAGO NAMELESS TOWERرا در GOOGLE جستجو کنیم ، ده‌ها صفحه از سایت‌های معتبر خواهد آمد. در این سایت‌ها از جمله می‌خوانیم : 

 

برج بی‌نام ترانگو اولین بار 36 سال پیش توسط کوه‌نوردان انگلیسی و برج بزرگ ترانگو اولین بار 35 سال پیش توسط کوه‌نوردان آمریکایی صعود شد. از آن زمان تا‌کنون مجموعه برج‌های ترانگو بارها و بارها توسط کوه‌نوردان کشورهای مختلف صعود شده است.

مسیری که دیواره‌نوردان ایرانی در تیرماه 1391 صعود کرده‌اند 25 سال پیش توسط کوه‌نوردان اسلوونیایی صعود شده است. شش سال پیش نیز دو کوه‌نورد مرد اسلوونیایی به اسامی Andrej Grmovsek  و  Silvo Karo برج بی‌نام ترانگو را در تاریخ 8 سپتامبر 2006 به شیوه آلپی و یک روزه صعود کردند. همچنین در همین ایام  سه کوه‌نورد زن اسلوونیایی ظرف سه روز از تاریخ 7 تا 9 سپتامبر 2006 این برج را به شیوه آلپی صعود کردند. این صعود‌ها صرفا نمونه‌هایی از صعودهای مکرر انجام شده برروی برج بی‌نام ترانگو می‌باشند.

توجه داشته باشیم صعودهای که در حال حاضر انجام می‌شوند به لحاظ توسعه تجهیزات و لوازم فنی ، پوشاک ، هواشناسی ، سیستم‌های ارتباطی و رسانه‌ای مطلقا قابل مقایسه با صعودهای انجام شده در 25 یا 36 سال پیش نیست . بعلاوه در سطح ملی ، کشوری مثل کشور اسلوونی در اشل کتاب‌های درسی دبیرستانی یک کشور میکروسکوپی است . جمعیت آن حدوداً 2 میلیون نفر و مساحت آن حدودا 20 هزار کیلومتر مربع است . به عبارت دیگر اسلوونی به لحاظ جمعیت یک چهلم ایران و به لحاظ مساحت یک هشتاد و سوم ایران است . آنها نه تاریخ ما را دارند و نه جغرافیای مارا و نه چاه‌های نفت ما را و شاید هم به همین دلایل ادعاهای ما را هم ندارند . بدین ترتیب کاملاً واضح است که هیچ شاخ غولی شکسته نشده ، برج بی‌نام ترانگو یک عارضه زیبای طبیعی است که 36 سال پیش توسط کوه‌نوردان انگلیسی و سپس بارها توسط کوه‌نوردان زن و مرد کشورهای مختلف  صعود شده است . از برج عاج پایین بیاییم و برج بی نام ترانگو و صعودش را همان‌گونه که هست ببینیم .

http://en.wikipedia.org/wiki/Trango_Towers

/http://www.climbing.com/news/hotflashes/nameless06

http://www.climbandmore.com/climbing,248,0,1,news.html

Aleksandra Voglar, Tina Di Batista, and Tanja Grmovsek after their alpine-style ascent of Nameless Tower.
Photos courtesy of Andrej Grmovsek

 

 

از وبلاگ همخانه ها : http://hamkhaneha.blogfa.com

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۸ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ یافته های جدید و تکان دهنده در بازخوانی حادثه ی نانگاپاربات

 

 

خانواده‌ی محترم زنده یاد سامان نعمتی در بررسی دقیق و موشکافانه‌ی قطعه فیلمی ده ثانیه‌ای از محلی که به ادعای اعضای تیم نانگاپاربات (‌سال 87 _ به سرپرستی لیلا اسفندیاری‌)  نقطه‌ی پایانی برنامه‌شان (قله) بوده است ، به یافته‌ای حیرت‌انگیز و تکان‌دهنده دست یافته‌اند. یافته‌ای که می‌تواند تمامی ادعاهای اعضای این تیم را در جاماندن سامان نعمتی در ارتفاع 7700 متر به صورتی جدی مورد تردید قرار دهد.

در این فیلم 10 ثانیه‌ای ، ابتدا سهند عقدایی و احسان پرتوی‌نیا را می‌بینیم که یکدیگر را در آغوش گرفته‌اند ( کوله پشتی ندارند ) و سپس حسین ابوالحسنی که بر زمین نشسته است ( کوله پشتی دارد ) و بعد از آن چهره ی لیلا اسفندیاری ، کاظم فریدیان هم که فیلم بردار است اما ... آن که در عینک لیلا اسفندیاری دیده می‌شود و کوله پشتی و دو باتوم هم دارد و در حال گام برداشتن می باشد چه کسی است؟!

چه پاسخی برای این پرسش ساده و در عین حال تکان دهنده وجود دارد؟

 

 

گزارش پدر زنده یاد سامان نعمتی و به نقل از سایت گروه کوه نوردی قاجر  قروه :

این تصویر متعلق به کیست!؟
ابهاماتی که در حادثه ناپدید شدن سامان عزیز در تابستان 87 وجود داشت اکنون نیز پس از گذشت 4 سال و با بررسی های به عمل آمده در خلال این مدت زمان، بیشتر و بیشتر شده است .به گونه ای که با وجود تمام شواهدی که بارها و بارها گفته شده و اعضای گروه یا از پاسخ به آن طفره رفتند و یا از آن اظهار بی اطلاعی نمودند، مثل ندادن بیسیم و وسیله ارتباطی به سامان، صدای سامان در حال گفتن کلمه ماشاالله در قله فرضی و در کنار بقیه اعضای تیم، درخواست ننمودن امداد به عمد و حتی جلوگیری از امدادرسانی تیمی که توسط پیگیری فدراسیون و خانواده سامان به منطقه فرستاده شد، مونتاژ بودن فیلم (بنا بر نظریه اداره کل تشخیص هویت)، رد فتح قله از سوی فدراسیون و بسیاری از مدارک دیگر که تماما از روی گفته ها و فیلم های خود اعضای تیم به دست آمده است. اکنون مدرکی موجود می باشد که دیگر جای هیچ توجیه و حرف و حدیثی را باقی نمی گذارد
 
 
داستان ساختگی اعضای تیم به این صورت بود که در روز حمله به قله سامان در ارتفاع 7700 متری دچار علایم ارتفاع زدگی شده و در آنجا از تیم جدا شده و رو به پایین می رود و بقیه اعضای تیم (کاظم فریدیان، لیلا اسفندیاری، سهند عقدایی، احسان پرتویی نیا و حسین ابوالحسنی) به سمت قله حرکت می کنند و در نهایت در ساعت 5 تا 6 عصر به قله می رسند و زمانی که به کمپ 4 بر می گردند اثری از سامان نمی بینند و بقیه ماجرا
 
 
در همان تکه فیلم کوتاه و مبهم قله فرضی که صدای ماشاالله سامان در آن شنیده شد حال تصویر سامان هم در آن دیده می شود. اکنون به تکه ای از این فیلم در قله فرضی نگاه کنید
لینک فیلم شماره 1
 
به جاگیری افراد که در زیر آمده با حرکت آهسته دقت نمایید
لینک فیلم شماره 2
 
در اینجا کاظم فریدیان فیلم بردار است و حرکت دوربین از سمت چپ به راست می باشد. در تصویر ابتدا سهند عقدایی و احسان پرتویی نیا را می بینیم که همدیگر را در آغوش می کشند و بعد در فاصله چند متری تصویر حسین ابوالحسنی را می بینیم که بر روی زمین نشسته است و در نهایت دوربین بر روی صورت لیلا می رود که در فاصله بسیار نزدیکی با فیلم بردار قرار دارد. به این تکه از فیلم که به صورت آهسته تصویر داخل عینک لیلا اسفندیاری را نمایش می دهد دقت کنید
لینک فیلم شماره 3
 
 
در بازتاب تصویر داخل شیشه عینک لیلا، تصویر یک شخص دیده می شود که با در دست داشتن دو باتوم و قامتی راست و استوار در حال گام برداشتن است، این شخص از سمت راست به چپ در حال حرکت است و از آنجا که بازتاب تصویر شخص در شیشه عینک به صورت کامل می باشد پس در فاصله دورتری از این افراد قرار دارد. این تصویر مربوط به چه کسی می تواند باشد!؟

 

 متن کامل این گزارش را در سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه بخوانید:

http://www.ghajer.com/news/show/1247

 

 

 

چهارمین سالروز زنده یاد سامان نعمتی گرامی باد

 

 

×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××

______________________________________________________________

 

 

”کافه کوه” تیر ماه 91 ؛ پنج‌شنبه ۲۹
تیر ساعت ۱۵

”کافه کوه” تیر ماه 91 به روال آخرین پنج شنبه‌ی هر ماه ، فردا پنج‌شنبه ۲۹ تیر  ساعت 15 در کافه‌ی ”محمد تهرانی” برقرار است ... در انتظار همه!


------------------------
پی‌نوشت : بنا بر تماس امروز یکی از دوستان‎‏؛ اطلاع رسانی کافه کوه تیر ماه، صرفا به دلیل مشکلی که برای خانم ”لیلی رهنما” بوجود آمده ، در وبلاگ ایشان انجام نشده است.

 

از کوه نوشت

 

 

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢۸ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رودخانه ای زلال تر از آسمان!

ورزاسکا، نام رودخانه‌ی زلال و کریستالی زیبا در کشور سوئیس است. این رودخانه در دره‌ای به همین نام قرار دارد. این رودخانه به دلیل شفافی و زلالی بیش از حد شهرت دارد. این رودخانه سوژه مناسبی برای عکاسان، بخصوص علاقمندان به عکاسی از زیر آب است. دمای این رودخانه در طول سال بین ۷ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد است و ژرفای آن نیز بیش از 16 متر برآورد شده است.منشا این رودخانه، ۳۰ کیلومتری از دامنه‌ی کوه پیزو- بارونو دردره و منطقه ایتالیای زبان سوئیس شروع و در نهایت به دریاچه ماگیور سرازیر می‌شود.

جام نیوز

 

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ملحق شدن تنگ صیاد به ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره ایران

 

 

معاون طبیعی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: پیشنهاد اضافه شدن منطقه تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) ارائه شده و در حال بررسی است.

اصغر محمدی فاضل افزود: ایران دو گزینه پیشنهادی را به یونسکو ارائه کرده است، اول این که منطقه تنگ صیاد به عنوان یک ذخیره‌گاه مستقل زیست‌کره معرفی شود که در این صورت تعداد ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره ایران به 11 منطقه افزایش می‌یابد. وی گفت: دومین پیشنهاد این بود که این منطقه به ذخیره‌گاه زیست‌کره دنا ملحق شود که دراین صورت زیست‌کره دنا توسعه می‌یابد.

 

جام جم آنلاین

 

.

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٧ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پروانه کاظمی: گزارش اورست و لوتسه

با هماهنگی‌های انجام شده در باشگاه کوه‌نوردی اسپیلت، گزارش صعود سرکار خانم پروانه کاظمی به قلل اورست با ارتفاع ۸۸۴۸ متر و لوتسه ۸۵۱۶ متر که در یک فصل برای اولین بار توسط یک بانوی کوه‌نورد در سطح جهان صورت گرفته، در روز چهارشنبه ۱۳۹۱٫۴٫۲۸ از ساعت ۱۷:۰۰ الی ۲۰:۰۰ به جامعه کوه‌نوردی و دوستان و علاقه‌مندان به این‌گونه صعودها ارائه خواهد شد.

باشگاه کوه‌نوردی اسپیلت از کلیه هم‌نوردان، مسئولین محترم ورزش کوه نوردی و اعضای باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی، به ویژه پیش‌کسوتان گرامی جهت حضور در این مراسم دعوت به عمل آورده، امیدوار است با همکاری جمعی بتواند گزارش برنامه‌ای درخور شأن این صعود را به جامعه کوه‌نوردی ارائه نماید.

مکان: تهران، خیابان انقلاب، بین بهار و مفتح، خیابان خاقانی، سالن اجتماعات ستاد سامان‌دهی سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران

 

 

خبر از سایت باشگاه اسپیلت

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ همدان: دومین کافه کوه الوند

 

طبق قرار قبلی دومین نشست کوه‌نویسان استان همدان پنج‌شنبه هفته جاری در محل پناهگاه تاریک دره همدان برگزار می‌گردد .

از کوه‌نویسان خوب همدانی : تاریخ کوه‌نوردی همدان ، کوهستان ، فاتحان خورشید ، الوند پرس ، دیار الوند ، زیر آسمان آبی الوند ، قزل کوه ، صخره ،  همدان کوه ، شازده کوچولو ، ، زاگرس ، خط الراس الوند ، طبیعت همدان ، فاتحان مهتاب ، راه شیری ، دختر کوهستان و نویسندگان وبلاگ های گروه اورنت ، گروه یاران ، گروه پویان ، گروه سامان ، گروه آرش، گروه زاگرس، کانون کوه نوردان همدان ، هلال احمر همدان ، هیئت کوه نوردی همدان ، و ...  سایر گروه ها و کوه نویسان مستقل دعوت می کنم در این جمع صمیمی و فرهنگی حضور بهم رسانند .

تاریخ و محل قرار : روز پنجشنبه 30  تیر ماه 1391 راس ساعت 18:00 

در پناهگاه تاریک دره همدان ...

 

منبع: وبلاگ ماگما

 

 

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سقوط بهمن، رویای فتح مون بلان را به کابوس تبدیل کرد

 

دامنه‌های زیبای آلپ در فرانسه، قربانگاه حداقل نه کوه‌نورد شد. صبح پنج‌شنبه 28 کوه‌نورد در گروه‌های مختلف در ارتفاع چهار هزار متری قله‌های رشته کوه مون‌بلان بودند که بهمن در کوه مون‌مودی سقوط کرد. مون‌مودی در زبان فرانسه به معنی «کوه نفرین شده» است.

محل سقوط بهمن، مسیر مورد علاقه گردشگران تابستانی برای صعود به قله مون بلان، بلندترین قله اروپا، است. یکی از راهنمایان کوه‌نوردان در شامونی می‌گوید: «من با این مسیر آشنا هستم. این دومین مسیر مورد علاقه کوه‌نوردان در مون بلان است و خطرات خاص خودش را هم دارد. مثل همه مسیرهای دیگر»

راهنمای دیگری می گوید: «پیشاپیش کوه‌نوردان راهنماهای باتجربه‌ای حضور داشتند. حادثه واقعا تلخی بود. من فقط می‌توانم بگویم که این افراد در زمان  بد، دچار مکان بدی شده بودند. من یکی از راهنمایان کوه‌نوردان را دیدم که فرانسوی بود و کتفش در رفته بود. باد شدید هم او را به این طرف و آن طرف می‌برد.»

این بهمن در نزدیکی پیست اسکی شامونی سقوط کرد و جان سه بریتانیایی، سه آلمانی، دو اسپانیایی و یک سوئیسی را گرفت. مقام های فرانسوی این حادثه را مرگ بارترین حادثه سقوط بهمن در سال های اخیر توصیف کرده اند.

سقوط بهمن در کوه‌های آلپ در تابستان اتفاق عجیبی است. اما به عقیده کارشناسان در مسیرهایی که توده‌های برف و یخ وجود دارد حتی حرکت کوه‌نوردان می‌تواند باعث حرکت توده برف و آغازگر سقوط بهمن شود.

خبرنگار یورونیوز از کوه‌پایه‌های آلپ می‌گوید: "سوالی که باقی مانده این است که چطور این اتفاق رخ داد؟ مسیر عادی به طرف مون‌بلان در ارتفاع  3600 متری چندان دشوار نیست. سطح دشواری آن متوسط است و صدها گردشگر آن را پشت سر می‌گذارند. چرا که به مهارت ویژه‌ای نیاز ندارد. صعود اصلی معمولا روز بعد در مون‌مودی آغاز می شود. یعنی هزار متر بالاتر و همان جایی که این  اتفاق تلخ افتاد و جان چندین نفر را گرفت . "

 

یورو نیوز

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پرچم ایران بر فراز ترانگو به اهتزاز درآمد

ساعت ۱۵ روز شنبه ۲۴ تیر (به وقت محلی ) برج بی نام ترانگو ، مکانی شد مناسب برای اهتزار پرچم ایران . قطعا این لحظه نقطه عطفی در تاریخ کوه نوردی ایران خواهد بود . ساعت ۱۴:۴۴ به وقت تهران حسین بلند اختر از طریق تماس با خط ثریا شماره یک در حالی بین شادی و گریه این خبر را اعلام کرد .

 

پی نوشت :

۱- چقدر جالب که امروز در سالگرد اسماعیل متحیر پسند ، بچه ها پا روی قله ای گذاشتند که یاد آور رویاهای اوست .

۲-  اخبار تکمیلی (ساعت ۱۶:۱۰ به وقت تهران) : بین ساعت ۱۵ تا ۱۶ ، ۴ نفر روی قله ایستادند و ۴ نفر هم روی دیواره پشتیبان تیم صعود هستند ( مخابره توسط حسین بلند اختر از طریق پیامک ثریا ۱ ) .

 

خبر از وبلاگ ترانگو  http://trango.blogfa.com

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٤ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ در نکوهش فرصت طلبی و عوام فریبی

 

 _  هنوز هیاهوی ژورنالیستی سال گذشته‌ی عباس محمدی و تعدادی دیگر از افراد و شخصیت‌های مدعی حفظ محیط زیست را برای دفاع کورکورانه از محیط‌بانی که انسانی بی‌گناه را به قتل رسانده بود ، از یاد نبرده‌ایم .  مواضع و دیدگاه‌های آنان در باره‌ی این موضوع  چنان شتاب‌زده ، احساسی و نابخردانه بود که خیلی زود و یک به یک ناچار به عذرخواهی از افکار عمومی و خانواده‌ی قربانی حادثه شدند .

 

_ اعتراض به هنرمندی از دنیای موسیقی ( مجید انتظامی ) برای ساخت و اجرای یک سمفونی به نام کارون و به بهانه‌ی سفارش آن از سوی  شرکتی سد‌ساز ، جوسازی و جنجال رسانه‌ای چندی پیش عباس محمدی و دیگر دوستان هم‌فکرش بود. پرسش اصلی و به شکلی خاص در مورد عباس محمدی _ جدای از موضوع مورد بحث که مجال دیگری را می‌طلبد _ این است: آیا می‌توانیم به صداقت او در گفته‌ها و اعلام مواضع‌اش باور داشته باشیم یا آن که همه چیز _ و هم‌چنان مانند گذشته _ بر پایه‌ی فرصت طلبی و عوام فریبی استوار است؟ و طرح مسائلی مانند حقوق جوامع محلی و حفظ محیط زیست و میراث فرهنگی فقط شعارهایی توخالی به شمار می آید؟

 

_ برای فرصت‌طلبی و عوام‌فریبی شخصیتی مانند عباس محمدی در تاریخ کوه‌نوردی ایران به دشواری می‌توان موردی مشابه و نمونه‌ای حتی نزدیک را پیدا کرد!! ... سدسازی بد است. شرکت‌های سدساز را باید محکوم و هنرمندی که برای خلق اثری هنری از آنان سفارش می‌گیرد را باید آویزان کرد و ... اما اگر یکی از این شرکت‌های سدساز بیاید و حامی مالی برنامه‌ی باشگاهی شود که ما برای حفظ و تداوم ریاست‌مان بر انجمن کوه‌نوردان به پشتیبانی آنان نیازمندیم ... آن وقت دیگر نه تنها سدسازان و پول‌شان بد نیستند بلکه حتی برای ورود شجاعانه‌شان به این حیطه و ایجاد نقطه عطف در کوه‌نوردی ایران ، می‌توانیم هر روز هم که شده بیانیه‌های حمایتی از خود صادر کنیم!!

 

_ شرکت نارون آرا ، که یکی از زمینه‌های فعالیت‌اش سدسازی بود ، در سال 87 حمایت مالی از برنامه‌ی نانگاپاربات را بر عهده گرفت.  عباس محمدی در آن زمان مدیر انجمن کوه‌نوردان بود و طی بیانیه‌ای ،ضمن اظهار ارادت و شیفته‌گی خود نسبت به این شرکت سدساز ، اعلام کرد:

" نخستین بار بود که یک شرکت خصوصی ، عمده‌ی  هزینه‌ی صعود ایرانی یک هشت هزارمتری را برعهده می‌گرفت . این امر ، حکایت از تلاش در خور تقدیر سرپرست برنامه در معرفی طرح به یک موسسه‌ی تجاری ، و ورود شجاعانه‌ی این موسسه به دنیای کوه‌نوردی دارد و می‌تواند نقطه عطفی در تقویت کوه‌نوردی غیردولتی کشور به شمار آید . عباس محمدی _ بیانیه در مورد حادثه نانگاپاربات"

آش فرصت‌طلبی ، دروغ‌گوئی و عوام‌فریبی عباس محمدی در این بیانیه چنان شور بود که عباس ثابتیان عضو دیگر هیئت مدیره انجمن خطاب به او در وبلاگ شخصی خود نوشت:

" یکی از زمینه‌های فعالیت نارون آرا ، حمایت‌چی تیم نانگاپاربات ساختن سد است و یک پرسش از عباس محمدی که از دشمنان سوگند‌خورده سدسازان است و آنها را بساز و بفروش‌هایی در ابعاد مالی بسیار بالاتر می‌داند... که آب او و آب نارون آرا چگونه به یک جو می‌تواند برود؟ حالا اگر قرار باشد که از یک جو بروند...اگر سد ساختن کاری غیر زیست محیطی است ، با حمایت مالی از کوه‌نوردان می‌توان آن را زیست محیطی کرد؟ عباس ثابتیان وبلاگ آرام کوه "

 

 

************************

 

پی نوشت :

1_ متاسفانه، و البته به برکت(!) دو دوره مدیریت عباس محمدی بر انجمن کوه‌نوردان ، هنوز در این تشکل کوچکترین  ظرفیتی برای مواجهه با "نقد و انتقاد" و یا تحمل منتقد دیده نمی‌شود ! و اساسا پروژه و پدیده‌ای به نام " سرکوب منتقد"  ، برای اولین بار در کل تاریخ کوه‌نوردی ایران ، در انجمن کوه‌نوردان و در دوره‌ی مدیریت عباس محمدی شکل گرفت که در صورت لزوم با ارائه‌ی اسناد و مدارک تشکیلاتی (دارای مهر و امضا ) به بررسی آن خواهیم پرداخت. در حال حاضر انجمن کوه‌نوردان تعدادی فدائی جان‌بر‌کف و چماق به‌دست کف‌بر‌لب (!!) دارد که آماده‌اند شمای منتقد را  حتی بخاطر طرح یک پیشنهاد سازنده نیز از انگشت پا آویزان نمایند!! باور نمی‌کنید؟ از عباس ثابتیان مدیر فعلی انجمن حکایت جلسه‌ی سال گذشته مجمع نوبت اول را بپرسید!!

 

2_ یکی از متن‌های رامین شجاعی خطاب به عباس محمدی در وبلاگ داستان کوه ، به  موضوع سرکوب منتقد و عمل‌کرد بر پایه‌ی دروغ و کژی توسط او اشاره دارد : " ...آقای عباس محمدی به نام انجمن کوه‌نوردان بیانیه "سوار بودن بر زورق یقین" را منتشر می‌نماید. فراموش می‌کند که تا دیروز از حقوق "قلم به دستان" دفاع می‌کرده و حال از جایگاه "رئیس" به منتقدین طعنه می‌زند که "کارگاه نقد و بررسی" راه می‌اندازند بدون اینکه کوچکترین استدلال یا شاهدی را برای ادعاهای خود ارائه کند. بعید نیست اگر این برخوردها و واکنش‌های منتقدین وجود نداشت روایت "طوفانی از باران و بهمن و سنگ" را به خوردمان نمی‌دادند. متاسفانه عمل‌کرد آقای محمدی در مورد حوادث مشابه گذشته یک علامت سوال بزرگ در مورد صداقت و بی‌طرفی وی ایجاد می‌کند. در حادثه دوبرار "بازی عشق و مرگ" را برای توجیه حادثه به کار می‌برد اما در حادثه گاشربروم I با 180 درجه تغییر موضع کسانی را که کوه‌نوردان را بدون آموزش‌های کامل در محیط کوهستان قرار می‌دهند مسئول و مقصر معرفی می‌کند. و متاسفانه در این حادثه بار دیگر وظیفه فراموش شده انجمن در دفاع از حقوق کوه‌نوردان را همچون گذشته فدای عمل‌گرایی و مصلحت‌اندیشی می‌کند. آقای محمدی و دیگر عمل‌گرایانی که (حقوق کوه‌نوردان به کنار) بنیادی‌ترین حق انسانی یعنی حفاظت از جان آدمی را فدای رشد کوه‌نوردی مستقل می‌کنند باید بدانند کوه‌نوردی مستقل اگر بر پایه‌های دروغ و کژی استوار شود جز اینکه روز به روز بیشتر به قهقرا رود نتیجه‌ای به دست نخواهد آورد. "

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ ; جمعه ٢۳ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طبیعت زیبای ایران: سوباتان

.

روستای سوباتان نرسیده به لیسار، در فاصله ۳۲ کیلومتری شمال‌ غرب شهرستان تالش و چند کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور اردبیل قراردارد. سوباتان دارای جمعیت کمی است که در اواخر ماه اول تابستان از روستاهایی چون قلعه‌بین در این مکان سکنی گزیده و در اواخر آخرین ماه تابستان به خانه‌های خود باز می‌گردند. این محل از چشمه‌های پرآب و بسیار خنک و هوای عالی برخوردار بوده و دارای زمین‌های سرسبز پوشیده از چمن است.

 

جام جم آنلاین - عکس ها از مجید حق دوست

 

 

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٩ ‎ق.ظ ; جمعه ٢۳ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شیوه ی نگارش کلمات فارسی در وبلاگ کلاغ ها

 

با وجود مشکلات و اختلاف سلیقه‌هائی که هم‌اکنون _ و به شکلی طبیعی _  بر سر شیوه‌ی املای پاره‌ای کلمات زبان فارسی وجود دارد ، خط‌ مشی وبلاگ کلاغ‌ها در موضوعاتی مانند "‌جدانویسی یا بی‌فاصله‌نویسی یا پیوسته‌نویسی‌" کلمات مرکب ، مبتنی بر "‌بی‌فاصله‌نویسی" است:

_ در زبان فارسی، اجزای کلمه‌های مرکب _ ترکیب‌های وصفی یا اضافی _ و آن گونه کلمه‌ها که هر جز دارای معنای مستقلی باشد ... مانند: "کوه" و "نورد" ... جدا از هم نوشته می‌شود. برف‌گیر ... بزرگ‌راه ... چمن‌زار ... خشک‌سالی ... زبان‌شناسی ... کوه‌پایه ... کوه‌نورد ... کم‌برکت ... گیتی‌نورد ... بیابان‌نورد ... صحرا‌نورد

 

_ کمترین انتظاری که در حال حاضر از وبلاگ‌نویسان وجود دارد اتخاذ یک روش واحد در نگارش مطالب‌شان است. دوستانی که برای پیوسته نویسی اصرار دارند و کوه‌نورد را کوهنورد می‌نویسند لاجرم بیابان‌نورد و گیتی‌نورد را نیز بایستی بیاباننورد وگیتینورد بنویسند!!

 

_  یکی از مشکلات جدی پیوسته نویسی ، تغییر شکل اجزای واژه های مرکب و دشوار شدن بازشناسی بعضی واژه ها است . مانند: بلبلزبانی، چربزبانها ، تلخزبانان و ... که در کنار شکل ناخوشایند واژه، گاهی مانع از درست خواندن و فهمیدن نیز می‌شود.

 

_ بی‌فاصله‌نویسی ، راه‌حلی آرمانی میان جدانویسی و پیوسته‌نویسی است. استقلال واژه‌ها را می‌توانیم با جدانویسی و پیوند میان واژه‌های مرکب را با بی‌فاصله‌نویسی نشان دهیم . پیش‌گیری از تلفظ نادرست یکی از بزرگ‌ترین دست‌آوردهای بی‌فاصله‌نویسی به شمار می‌آید.

 

 

و هم‌چنین در وبلاگ کلاغ‌ها: 

 _  "می" همواره جدا از کلمه‌ی پس از خود نوشته می‌شود. مانند: می‌رود ، می‌گردد ، می‌افکند ، می‌دانست ، می‌کند و ...

ننویسیم: میرود، میگردد، میافکند، میدانست، میکند و ...

 

_ هرگاه واژه‌های مختوم به "های غیرملفوظ " با "گان" یا "ها" جمع شوند ، "‌های غیرملفوظ‌" حذف نمی‌شود. بنویسیم : ستاره‌گان ، بنده‌گان ، رونده‌گان و ... ( در نظر بگیرید در شکل حذف "های غیر ملفوظ "در روندگان چه مشکلاتی برای تلفظ و فهم صحیح وجود خواهد داشت) .

 هرگاه با واژه‌های مختوم به "‌های غیرملفوظ " هرگونه پسوند یا واژه‌های دیگر بیاید "‌های غیرملفوظ" حذف نمی‌شود:

تشنه‌/ تشنه‌گی ... وارسته‌/ وارسته‌گی ... زنده‌ / زنده‌گی ... بی‌حوصله‌/ بی‌حوصله‌گی و ...

 

 

پی نوشت:

1_ نگارش صحیح و منطقی زبان فارسی‌، وظیفه و ضرورتی انکارناپذیر برای همه‌ی وبلاگ‌نویسان به شمار می‌آید.

2_ در میان وبلاگ‌های حوزه‌ی کوه و کوه‌نوردی ، وبلاگ کوه‌نوشت‌(‌حسین رضائی) درست‌ترین و پاکیزه‌ترین شیوه‌ی املای کلمات فارسی را دارد.

3_ منابع مورد استفاده برای نگارش این پست:

درست نویسی خط فارسی ... ایرج کابلی

فارسی را از یاد نبریم ... دکتر شهری

غلط ننویسیم ... ابوالحسن نجفی

شیوه نامه ... مرکز نشر دانشگاهی

اصول و ضوابط واژه گزینی ... فرهنگستان زبان و ادب فارسی

دستور خط فارسی ... فرهنگستان زبان و ادب فارسی

راه‌های درست‌نویسی و ویراستاری ... ابوالفتح قهرمانی

 

4_ در باره‌ی "شیوه‌ی تازه‌ی نگارش در زبان فارسی " به تمامی دوستان وبلاگ‌نویس پیشنهاد می‌کنیم مقالات لینک زیر را بخوانند:

http://shamlu.com/odyssey/ecriture

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٠ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ کارگاه عبور از یخچال های طبیعی در زردکوه

کارگاه منطقه‌ای یخ  و برف در یخچال‌های دائمی  ارتفاعات زردکوه بختیاری آغاز شد . مدیرکل ورزش و جوانان چهار محال و بختیاری گفت : این  کارگاه با حضور 100 ورزشکار از استان‌های خوزستان ، اصفهان و چهارمحال و بختیاری به مدت سه روز بر روی یخچال کوله خدنگ در ارتفاعات زرد کوه بختیاری با حضور مدرسان و ناظران فدراسیون کوه‌نوردی آغاز شده  است .
محمود شمسی پور گفت: اصول گام‌برداری و حرکت بر روی یخچال‌های طبیعی بدون ابزار و با ابزار ، انواع سر خوردن بر روی یخچال‌ها و ترمز کردن و برقراری تعادل ، زدن کارگاه‌های صعود و فرود بر روی یخچال‌ها با استفاده از کمترین ابزار و نحوه حمایت کردن افراد بر روی یخچال‌ها ، انواع فرود با ابزار و بدون ابزار ، نحوه صعود از شیب‌های مختلف برفی ، آشنایی با بهمن و نحوه برخورد با بهمن و آشنایی با مناطق بهمن خیز و عبور از آن‌ها ، آشنایی با گره‌های مخصوص یخچال‌نوردی و نحوه استفاده از آن‌ها  از مهمترین محورهای آموزشی این  کارگاه  سه روزه است .
شمسی پور افزود : صعود دو یا سه نفره از روی یخچال‌ها ، نحوه برپا کردن کمپ و زدن چادر و انتخاب مکان مناسب برای برپایی چادر، آشنایی با هدایت گروه و سرپرستی و وظایف آن ، آشنایی با پوشاک در صعودهای زمستانی و آشنایی با روش های جدید یخچال نوردی هم  از مواردی  است که در نخستین  روز برگزاری این  کارگاه به کوه‌نوردان  آموزش داده  می شود .

 

واحد مرکزی خبر

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سبزه ی زنده گی ...

من می‌گویم که قانون بی‌ترحم هنر این است که انسان‌ها بمیرند و خود ما هم با چشیدن همه‌ی رنج‌ها بمیریم تا نه سبزه‌ی فراموشی که سبزه‌ی زنده‌گی جاوید بروید ، سبزه‌ی انبوه آثار بارآور که نسل‌ها و نسل‌ها می‌آیند و شادمانه ، بدون غم آنانی که زیرش خفته‌اند ، بر آن به "چاشت روی سبزه" می‌نشینند.

 

متن: مارسل پروست (کتاب زمان بازیافته)

نقاشی: Édouard Manet

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شکوه آلپ

رشته کوه های آلپ در اروپا نه تنها باشکوه است بلکه طبیعت آن در هر چهار فصل سال زیبا و دیدنی است. در یک فیلم ویدئویی به مدت 2.40 دقیقه همراه با موزیک متنی ملایم شکوه آلپ را تجربه می‌کنیم.

رشته کوه های آلپ گستره ای از کشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش ، ایتالیا و جنوب آلمان را در برمی گیرد. قله مون بلان مرتفع ترین قله اروپا در رشته کوه های آلپ واقع است. جدا از قله های پوشیده از برف آلپ دامنه های آن با آغاز بهار تا فرا رسیدن پاییز سرسبز و پوشیده از انواع گل ها بوده و مناظری دلفریبی را در برابر دیدگان بیننده به نمایش می گذارد. در این فیلم ویدئویی که توسط گریگ کیس هنرمندانه تهیه شده و همراه با موزیک متن ملایم آن شکوه آلپ را به مدت 2.40 دقیقه نظاره گر خواهیم بود.

 

این کلیپ زیبا را در لینک زیر ببینید:

http://www.jamejamonline.ir/relateds.aspx?type=film&content=Media/films/1391/04/18/100816738417.flv,

جام جم آنلاین

 

 

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ انتخابات فدراسیون بعد از المپیک لندن...

از‌گزارش مجمع‌عمومی‌عادی‌سالیانه‌فدراسیون‌کوه‌نوردی:"... دکترسجادی معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان ... در بخش پایانی بیانات خود تصریح کرد: مجمع عمومی و انتخاباتی فدراسیون‌‌ها به بعد از رویداد بزرگ المپیک و پارا المپیک مؤکول گردیده است و ضمن اشاره به مراحل بازنگری و اصلاحات در اساس‌نامه‌ی فدراسیون‌ها،  صاحب‌نظران را به ارائه ی نقطه نظرات و پیشنهادات خود از طریق دبیرخانه‌ی این امر در وزرات ورزش و جوانان دعوت کرد ... "

 

متن کامل را در کوه نوشت بخوانید

 

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ ماناسلوی ایرانی: صعود قله به هر قیمت ممکن!!

" ... به ارتفاع 7700 رسیدیم در شیبی ملایم و یخی که به فلات زیر قله منتهی می شد. ساعت تقریبا 3 بعد ازظهر بود و زمان زیادی نداشتیم. سرعت کاررا بیشتر کردیم و به فلات زیر قله رسیدیم ارتفاع 7950 و هوا عالی بود و لحظه لحظه خدا را شکر می کردیم و امیدوار بودیم که هوا خراب نشود تا بتوانیم عکس و فیلم خوبی از روی قله بگیریم. تماما به مسیر فرود با اسکی از آن فکر می کردم و لحظه اسکی بر روی یک قله 8000 متری. آنقدر محو این موضوع بودم که کاملا ساعت و زمان از یادم رفته بود. ناگهان هوا دگرگون شد باد، سرما، ابر. وای ساعت 5 عصر است و چیزی تا تاریکی هوا باقی نمانده !!! باانگیزه ای که داشتیم شرایط را درک نکردیم و بدون توجه به تاریکی هوا صعود را ادامه دادیم. ما باید صعود کنیم! به چه قیمتی؟

تقریبا در انتهای طناب ثابت آخر من متوجه جریان برق در بدنم شدم جریانی که در تمام بدنم شُک شدیدی ایجاد کرد و مقدار زیادی از آب بدنم و انرژی مرا گرفت. بلافاصله کوله و اسکی هایم را از خود جدا کردم و به راهم ادامه دادم. ساعت 6.30 به فله رسیدیم ابتدا جعفر بعد من و در انتها امید و شدت سرما منفی 40، ارتفاع 8163 متر، سرعت باد 40 کیلومتر، هوا کاملا تاریک و مه آلود بود.  دوربین من که کامل یخ زده بود ولی جعفر  سرحالتر بود و تعدادی عکس از نشانه های قله به همراه ما گرفت امید نیز توانست فیلم کوتاهی از نشانه های قله بگیرد.
همگی نگران بازگشت به پایین بودیم در آن هوای خراب به سرعت به پایین آمدیم باد رفته رفته بیشتر می شد. خستگی در ارتفاع قدرت فکر کردن را گرفته بود در انتهای مسیر طناب ثابت زیر قله به ارتفاع7900 رسیدیم که با اعتماد به GPS ها به سمت چپ رفتیم مسیری که کاملا اشتباه بود و ما دو ساعت در آن فلات به دور خودمان چرخیدیم و به دنبال مسیر بودیم. سرما رفته رفته بیشتر می شد. امید می گفت داخل طناب باشیم ولی کسی توجهی نکرد. برای ساعتی در محلی نشستیم. زمین کاملا یخ زده بود و کندنش بسیار دشوار. کوچکترین غفلت دیگر قابل جبران نبود امید کوله من را حمل می کرد که ناگان پایش دریک شکاف فرو رفت و به سختی توانست بیرون بیاید. من نیز از فشار خستگی و سرما 10 متری بر روی زمین سر خوردم و توانستم خود را نگه دارم. کوله را جعفر از امید گرفت و GPS  در دست به دنبال مسیر، شیب یخی را به سمت پایین می رفت. شیب رفته رفته زیاد می شد و یخ آن سخت تر ...
نه این مسیر نیست خیلی شیب دارد، خطرناک است، برگردیم در همین حین امید داد زد وای حسین رفت! و ای کاش حسین می رفت! ولی آن حسین نبود!  جعفر بود! جعفر بود که بدون سرو صدا و در یک لحظه به سرعت از ما جدا شد و دیگر هیچ وقت باز نگشت! کاملا بهت زده و شوکه شده بودیم! ... "
 
 
از گزارش حسین صالحی
 
متن کامل را  در وبلاگ رضا زارعی (کوه قاف ) بخوانید
 
 
 
.
 
 
 
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ حادثه در آیگر

پلیس سوییس روز شنبه اعلام کرد: دو کوه نورد که در حادثه ای در کوهستان های آلپ سوییس کشته شدند، تبعه اسپانیا هستند .  به نقل از خبرگزاری فرانسه از شهر ژنو، این دو کوه نورد مرد که هر دو 29 ساله بودند، روز پنجشنبه هنگام پایین آمدن از قله 'ایگر' در اطراف شهر 'برن' پایتخت سوییس سقوط کردند.

این در حالیست که پنج کوه نورد آلمانی نیز روز سه شنبه در کوه 'لگینهورن' در رشته کوه های آلپ در جنوب غربی منطقه 'والیس' کشور سوییس کشته شدند. به گفته پلیس شهر 'برن'، پس از آنکه اعضای خانواده این کوه نوردان، گم شدن آنها را به پلیس اطلاع دادند، در عملیات جستجو، اجساد آنها در محل حادثه پیدا شد.

بر اساس بیانیه پلیس، از آثار برجا مانده از این حادثه چنین بر می آید که  آنها حدود 900 متر سقوط کرده اند. ارتفاع قله 'ایگر' حدود 3970 متر است .

 

واحد مرکزی خبر _ خبرگزاری فرانسه

 

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٧ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طبیعت ایران : البرز مرکزی

 

عکس از فرامرز نصیری ( پنج شنبه 15 تیر 91 )

خط الراس پرسون _ سرسیاه غارها

 

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٥ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٦ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ پنج کوه نورد در کوه های سوئیس جان باختند

 

پنج کوه نورد خارجی  پس از سقوط از کوه های آلپ سوئیس جان باختند. به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، این کوه نوردان سه شنبه در کوهستان لاگینهورن در نزدیکی قله این کوه سقوط کردند. کوه نورد ششمی که اندکی پس از حادثه از بقیه جا مانده بود، جان سالم به درد برد و  این حادثه را به نیروهای امدادی گزارش داد. ملیت کوه نوردان اعلام نشده است .

 

واحد مرکزی خبر

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱۱ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٦ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ قتل یک کوه نورد در ارتفاعات نپال

 

کشف جسد کوه نورد 23 ساله بلژیکی در ارتفاعات نپال، آمار قتل در این منطقه را در 12 ماه اخیر به بیش از 10 نفر رساند . چند ماه تلاش برای یافتن سرنخی از «دبی ماویو» که به تنهایی از ارتفاعات کوه‌های هیمالیا بالا می‌رفت، به کشف جسد او در حالی که سرش از بدن جدا شده بود انجامید.

به گفته ماموران، بررسی بقایای جسد نشان می‌دهد که دختر جوان حدود سه ماه قبل به قتل رسیده و سرقت نشدن پول‌ها و دوربین عکاسی‌اش انگیزه قتل به‌خاطر سرقت را از ذهن آنها بیرون برده است. با وجود تعداد زیاد قتل‌های رخ داده در منطقه که هیچ سرنخی از عاملان آن به‌دست نیامده است، کشورهای اروپایی و آمریکایی بارها از کوه نوردان خواسته اند تا تنهایی به ارتفاعات نپال نرفته و جانب احتیاط را در نظر بگیرند. پلیس محلی مدعی است تحقیقات آنها درباره قتل‌های یک​سال اخیر به نتیجه مشخص و قطعی نرسیده است و تا تکمیل نشدن تحقیقات نمی‌تواند در این مورد اظهار نظر کند چون ممکن است سرنخ‌های موجود موجب فرار قاتل یا قاتلان شود ...

 

 

جام جم آنلاین ( به نقل از رویترز)

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ عظیم قیچی ساز : اخبار k2

 

طی تماس تلفنی امروز ۱۴ تیر ماه:

عظیم قیچی ساز به همراه تیم K2 ٬ امروز پس از ۴ ساعت راهپیمایی به گورو۲ به ارتفاع ۴۴۵۰متر رسیده و پس از استراحت و شب مانی فردا بسمت کمپ کونکوردیا (Concordia)  حرکت خواهند کرد. با آرزوی سلامتی برای اعضای تیم.

 

 

نقل از وبلاگ تبریزکوه

 

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طنز تلخ کوه نوردی ایران در ماکالو و بقیه ی جاها !!

رضا زارعی ، سال 1380  : " ... در این لحظه بادی شدید شروع به وزیدن کرد و بوران در چند متری قله همه را غافلگیر نمود. اما عزممان برای رسیدن به اوج طوفان را نمی‌شناخت. در نهایت در ساعت 50/5 بعدازظهر پرچم زیبای ایران به اهتزاز درآمد و در پشت بی‌سیم فریاد یا " علی حیدر کرار " در فضای ماکالو طنین انداز شد تا کوه سرخ و سفید بر عظمت نام ایران صحه گذارد . دقایقی بعد به دستور سرپرست تیم به سرعت قله را ترک نمودیم ...  مجله ی کوه شماره 23 تابستان 80  "

 

رضا زارعی ، یازده سال بعد :  " ... در صعود سال 80 زمانی که در هوایی بسته و همراه با بوران به انتهای برج قله (قله فرعی رسیدم) به خیال آنکه آن مکان انتهای مسیر قله است با شنیدن فریادهای آقای افلاکی که بدلیل خطرناک بودن مسیر مرا به بازگشت فراخوانده بود به پائین بازگشتم ... اینک با افتخار عنوان می‌کنم من تنها تا قله فرعی ماکالو صعود کرده‌ام ... وبلاگ کوه قاف "

 

 

به نظر شما چرا دیگر اعضای این تیم _ از جمله حسن نجاریان  _ حاضر به ارائه ی هیچ گونه توضیحی در باره این مسئله نیستند و نمی خواهند برای  چنین دروغ بزرگی که بیش از یک دهه بر پیشانی ورزش کوه نوردی ایران نشسته بود از افکار عمومی عذرخواهی نمایند؟

 

به نظر شما آیا وقت آن نرسیده است که نهادهای تشکیلاتی بزرگ ورزش کوه در کشورمان مانند فدراسیون یا انجمن کوه‌نوردان  نسبت به تشکیل یک کمیته حقیقت یاب برای بازنگری در تمامی برنامه‌های اجرا شده‌ی کوه‌نوردان ایرانی در منطقه‌ی هیمالیا اقدام نمایند ؟

 

به نظر شما چرا تا به امروز هیچ گونه عکس ، فیلم و یا سند قانع کننده‌ی دیگری برای صعود کوه‌نوردان ایرانی به قله‌ی شیشاپانگما منتشر نشده است؟ آیا می‌توانیم و حق داریم  ادعا کنیم که شیشاپانگما نیز همانند ماکالو تاکنون توسط کوه‌نوردان ایرانی صعود نشده است؟

 

به نظر شما قله‌ی پوموری توسط کوه‌نوردان ایرانی صعود شده است؟ آیا کسی می‌تواند آدرس و نشانی  از انتشار عکس ، فیلم و یا هر سند قابل اعتنای دیگری مبنی بر  فتح این قله توسط تیم‌های ایرانی  ارائه دهد؟

 

به نظر شما چرا تا به امروز _ و با گذشت نزدیک به یک ماه و نیم _ از انتشار خبر صعود انفرادی و قهرمانانه‌ی(!) مهدی عمیدی به قله ی دائولاگیری هنوز حتی یک عکس کوچک نیز در اثبات این ادعا منتشر نشده است؟

 

به نظر شما آیا در فدراسیون کوه‌نوردی و یا انجمن کوه‌نوردان اراده‌ای جدی برای تشکیل یک کمیته‌ی حقیقت‌یاب وجود دارد یا باید مانند گذشته  چشم امید به جوهر پویا و انقلابی وبلاگ‌ها و روحیه‌ی حقیقت‌جوئی دوستان کوه‌نویس داشت؟

 

 

 

پی نوشت:

 1_ به دوستان کوه نویس پیشنهاد می‌کنیم : تحقیق و بررسی و کشف حقیقت در باره‌ی صعود یا عدم صعود کوه‌نوردان ایرانی به شیشاپانگما ، دائولاگیری و پوموری را  در دستور کار خود قرار دهند.

 2_  رضا زارعی در اولین واکنش خود _ بعد از اعتراف به عدم صعود ماکالو توسط تیم اعزامی فدراسیون در بهار 1380 _ به روشنی نشان داد که این اعتراف ، نه از سر صداقت بل از سر ناچاری و اجبار در برابر ارائه‌ی اسناد و مدارک غیرقابل انکار بوده است!  لحن و ادبیات توهین آمیز  او نسبت به وبلاگ‌نویسان افشاکننده‌ی دروغ بزرگ ماکالو براستی تاسف برانگیز است . به نظر شما چنین شخصی را می توان دارای صلاحیت و شایسته‌گی نشستن بر صندلی ریاست آینده‌ی فدراسیون کوه‌نوردی ایران دانست؟

"...بچه  که بودیم با تیرکمون سنگی می رفتیم شکار عقاب و خودمون رو تارزان خطاب قرار می دادیم! شده حکایت جوجه وبلاگیستایی که بعد از ماجرا شدن ...!  دیروز اتفاقی به یکی از دوستان مطلع از مسائل روز کوهنوردی برخورد نمودم. قطعه شعری گفت که متاسفانه مبنای آن بازخوردهای صورت گرفته درباره مطلب این وبلاگ بود: با مدعی نگوئید اسرار عشق و مستی ... تا بی خبر بمیرد در درد خودپرستی ...امید که اینگونه نباشد و سایرین با ترس از دیدگاههای احمقانه برخی افراد مقرض حقیقت را فدای جهالتهای روز نکنند... عکسی بر روی نبشی قله ماکالو حواله (ببخشید تقدیم)به دوستان بذله گو... رضا زارعی در وبلاگ کوه قاف  "


3_ در روزگار عجیبی زنده‌گی می‌کنیم ! توهین به وبلاگ‌نویسان کوه‌نورد از سوی کسی که هنوز املای صحیح " مغرض" را نمی‌داند!!

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ آقای کیومرث بابازاده توضیح دهید

 

به کیومرث بابازاده عضو هیئت رئیسه هیئت کوه نوردی استان تهران

با سلام و احترام

 

چندی پیش یکی از خواننده گان ما در ارتباط با  انتخاب اعضای تیم های امید هیمالیانوردی آقایان و بانوان استان تهران ،  با توجه به انتخاب  چهارنفر از اعضای  گروه کوه‌نوردی لواسان شامل برادر  سرپرست اردوها  و  همچنین سه نفر از اعضای خانه کوه‌نوردان در تیم اعزامی  ، خواهان  بررسی و اطلاع رسانی  در مورد ضوابط و معیارها و در مجموع پروسه ی انتخاب این افراد و  نحوه و چگونگی دریافت شهریه ی اردوها  شده بود .  لذا با توجه به مسئولیت شما در هیئت رئیسه  هیئت کوه‌نوردی استان تهران و به عنوان یکی از مسئولان نهادی دولتی  در کوه‌نوردی کشورمان ، انتظار می رود نسبت به ارائه ی توضیحات لازم در باره صحت یا عدم صحت مسایل مطرح شده و "شفاف سازی" برای افکار عمومی اقدام نمائید .  قسمت هایی از کامنت این خواننده ی عزیز :" جناب نصیری شما همواره جانب دار حقیقت بوده اید لطفاً بررسی و اطلاع رسانی کنید نفرات اعزامی اردوی هیمالیانوردی امید استان تهران : سرپرست اردو امیرطالبی از لواسان، انتخاب کننده نفرات : نادریان از هیات تهران و مدیرخانه کوه‌نوردان(اصالتاً لواسانی) اعلام شد: همه نمایندگان لواسان (4نفر -یکی برادر آقای طالبی) همه نمایندگان از هیات تهران (3نفر) و 2 نفر از 3 شرکت کننده خانه کوه‌نوردان (سومی سرباز است) به همراه 1 نفر از گروه همت و 1 نفر از گروه تهران. مانده‌ایم چرا گروه لواسان با این همه امکانات و توانایی زودتر کشف نشده بود‌؟!‌... جالب اینجاست که نیمی از نفرات انتخاب شده شهریه پرداخت نمی‌کردند در حالی که از نفرات خط خورده متجاوز از نفری 200 هزار تومان شهریه اردوها تمام و کمال دریافت شده و حالا قرار است الباقی نفری 6-5 میلیون تومان برای یک 7 هزاری پاکستان همیاری کنند تا...!!"

 

 

 

بنا بر گزارش سایت هیئت کوه نوردی استان تهران : پس از اجرای دهمین مرحله اردوی آموزشی عملی که با حضور آقای محمد نادریان مربی ناظر فدراسیون متبوع برگزار گردید و بعد از جمع بندی  های صورت گرفته، در نهایت اعضای دو تیم امید هیمالیانوردی آقایان و بانوان استان تهران طبق جدول ذیل اعلام می گردد.

اعضای تیم امید هیمالیانوردی آقایان استان
تهران

ردیف نام و نام خانوادگی هیات / باشگاه / گروه عنوان
1 محمدرضا افکاری پایگاه داودی عضو اصلی
2 ایمان خلیلی گروه کوه نوردی تهران عضو اصلی
3 محمدرضا شهبازی گروه کوه نوردی لواسان عضو اصلی
4 رشید صمد زاده خانه کوه نوردان تهران عضو اصلی
5 امید طالبی گروه کوه نوردی لواسان عضو اصلی
6 ابوالفضل عرب گروه کوه نوردی صها عضو اصلی
7 امین معین خانه کوه نوردان تهران عضو اصلی
8 محمود وفایی عفت پناه گروه کوه نوردی همت شمیران عضو اصلی
9 محمدامین خادم باشگاه کوه نوردی و اسکی
دماوند
ذخیره1
10 بهرام یغمائی پایگاه داودی ذخیره2

 

اعضای تیم امید هیمالیانوردی بانوان استان
تهران

ردیف نام و نام خانوادگی هیات / باشگاه / گروه عنوان
1 آلا آزادکیا گروه کوه نوردی لواسان عضو اصلی
2 عادله خدابنده گروه کوه نوردی لواسان عضو اصلی
3 سارا صفائیان پایگاه داودی ذخیره1

 

منبع : سایت هیئت کوه نوردی استان تهران

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فاجعه مقایسه دو تصویر

 

 "... بی پروا از آمار بالای کشته شدگان دهه های گذشته گفت ، او شخصا" پنج بار در سه دهه اورست را صعود کرده ، با شرپاهائی که به کوه نوردان  کمک می کنند ارتباط داشته ، آنها از تغییرات بوجود آمده در باره کاهش میزان بارش برف در سرتاسر جبهه های مختلف و افزایش گرما گفته اند اما او تا سال 2007 درک نکرد که این تغییرات چقدر سریع در حال وقوع است . در سال مذکور او به تبت می رود از همان زاویه ای که عکس قدیمی جرج مالوری گرفته شده تصویری تهیه می کند که در آن پوشش یخی جبهه شمالی اورست را نشان می دهد که زیر آن رودخانه بزرگی از یخ که به یخچال رونگ بوک معروف است به شکل منحنی S شکل به سوی دره سنگی وسیعی در پائین جاری است . او در یکی از مجله ها مقاله ای در باره تلاش های خودش منتشر کرده : هشتاد و شش سال بعد از اینکه مالوری چنین عکسی گرفت من دقیقا" در همان نقطه نشستم و عکس او را بیرون آوردم و از تغییراتی که منطقه را فرا گرفته بود شوکه شدم ، رودخانه بزرگ یخی بیش از نیم مایل فرو رفته بود ومیدانی از قطعه های جدا شده و ذوب شده یخ بر روی بستری از سنگ برجای گذاشته بود ، در دوردست پوشش یخی دامنه ها نازکتر شده و چهره تیره سنگ ها را به نمایش گذاشته بود، این صحنه برای او بسیار تکان دهنده بود و تصمیم می گیرد مجددا" از همان زاویه تصویری مشابه تهیه کند ، بسیاری ازکوه نوردان اولیه تصاویری از قله اورست تهیه کرده اند و محققان یخچالها نیز تصاویری مشابه گرفته اند و با کنار هم گذاشتن تصاویری که از یک نقطه مشابه تهیه شده مشکلی بزرگ نمودار می شود که او روز چهارشنبه در مورد آن هشدار می دهد. اومی گوید این تصاویر به تنهائی هیچ چیز را ثابت نمی کند اما مشاهده هیمالیا در طی سالیان متمادی و مطالعه در مورد آن هشدار کاهش یخ را به ما اعلام می کند ... "

 

متن کامل را در وبلاگ گل کوه بخوانید: http://mountainflower.blogfa.com

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ خله نو: در پرتو بی انتهای لذت نور

 

برنامه ی صعود قله خله نو ( البرز مرکزی _ 4380 متر ) روز جمعه 9 تیر ماه 91 اجرا شد.

عکس ها از فرامرز نصیری ... جز عکس آخر!!

دوربین:  Canon PowerShot SX10 IS   و   موبایل  Samsung  Galaxy S III

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٠ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ فدراسیون: آمادگی بابازاده جهت پوزش خواستن ...

 

بنا به گزارش سایت فدراسیون کوه نوردی : در خصوص دعوی طرح شده از جناب آقای "کیومرث بابازاده" و نظر به انتشار تصویر و تفسیر حکم "قرار ترک تعقیب" (بدون اشراف حقوقی نسبت به قرار صادره)، به جهت آگاهی از شأن صدور حکم مذکور، گزارش جناب آقای"روجایی" مشاور حقوقی فدراسیون را به شرح ذیل از نظر می‌گذرانید. خاطرنشان می‌شود: ارائه‌ی این توضیح از یک طرف به جهت ملاحظاتِ مربوط به سفر آقای "بابازاده" و عدم حضور وی به تعویق افتاد و از طرف دیگر  پس از بازگشت ایشان از سفر نیز  با دعوت فدراسیون از  جناب آقای "عباس ثابتیان" رئیس انجمن کوه‌نوردان و هم‌چنین جناب آقای "عباس‌محمدی" (در جایگاه مرتبط و مطلع) طی نشستی؛ ضرورت التزام ایشان نسبت به اظهارات امضاء شده در دادگاه تبیین گردید.
"پس ازانجام تشریفات و تحقیقات قانونی و عدم ارائه‌ی مستندات اثباتی و محکمه‌پسند نسبت به ادعاهای بیان شده از سوی آقای "کیومرث بابازاده"، طرح شکایت فدراسیون منتهی به صدور قرار مجرمیت از سوی شعبه‌ی یازدهم بازپرسی و کیفرخواست از سوی دادسرای ناحیه‌ی ۶ علیه نامبرده گردید تا پس از ارسال پرونده از دادسرا به مجتمع قضایی قدوسی، پرونده جهت صدور حکم  تحت رسیدگی شعبه‌ی ۱۰۳۰ دادگاه کیفری قرار گیرد. این گزارش حاکی‌ست: در جلسه‌ی رسیدگی این دادگاه به تاریخ ۵/بهمن/۱۳۹۰، به جهت تقریر و تحریر جناب "بابازاده" مبنی بر اعلام آمادگی جهت پوزش خواستن از سرپرست فدراسیون (مکتوب در فدراسیون موجود است) ، ریاست فدراسیون موافقت نمود تا ادامه‌ی رسیده‌گی پرونده، موقتاً در حالت تعلیق قرار گیرد تا موضوع در قالب پیشنهاد مطروحه حل و فصل شود و به همین جهت "قرار ترک تعیقیب" صادر گردید. موکول به این‌که؛ تداوم پیگیرد و ذی‌حق بودن فدراسیون در این پرونده هم‌چنان به قوت خود باقی خواهد بود. "
فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی؛ ضمن احترام به یکایک پیش‌کسوتان ارجمند، صاحب‌نظران و منتقدان گرامی، بر این باور است که در این رابطه هیئت منصفه ی اصلی، جامعه ی فهیم کوه نوردی و صعودهای ورزشی خواهد بود  و  همواره از افرادی که با رعایت ارزش‌های اخلاقی و بدون ایراد توهین و افترا، انتقادات متقن و پیشنهادات پویای خود را ارائه می‌کنند، قدردان بوده و از نقطه‌نظرات این عزیزان بهره‌مند شده است.

 

منبع: سایت فدراسیون کوه نوردی

 

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۸ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ احتمال وقوع سیل در ارتفاعات البرز

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از احتمال آب گرفتگی معابر عمومی و  جاری شدن سیلاب در برخی از مناطق شمال غرب و ارتفاعات البرز طی 3 روز آینده خبر داد.

عبدالرضا امیدوار شهری در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: طی عصر پنج شنبه در غرب آذربایجان غربی و طی روزهای جمعه و شنبه در برخی نقاط استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان به سبب بارش شدید گاهی با تگرگ، آب گرفتگی معابر و سیلاب پیش بینی می شود. 
 

خبرگزاری مهر

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۸ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ طبیعت ایران: البرز مرکزی

 

عکس از وبلاگ نقاب کوهستان : http://neghabekoohestan.blogfa.com

 

 

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۸ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ بیابانی شدن بام ایران؛ سرزمین آب‌ها

برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی در سال‌های اخیر سبب شده‌ تا مردمان چهار محال و بختیاری ناباورانه نشانه‌های فرونشست زمین و بیابان‌زایی را در اغلب دشت‌های این دیار مشاهده کنند. پدیده فاجعه باری که هرگز بدبین‌ترین مردمان این دیار نمی‌توانستند تا ۴ دهه پیش‌تر برای دشت‌های حاصلخیز چهارمحال و بختیاری تصور کنند.

منطقه چهارمحال و بختیاری در طول تاریخ همواره به عنوان سرزمین آب‌ها شهرت داشته و با میانگین بارش حدود 700 میلی متر، که نزدیک به میانگین جهانی است، به عنوان یکی از مهمترین منابع آبی زاگرس و کشور مطرح بوده‌است و شک نداشته باشید همین فراوانی آب در منابع آبی زیرزمینی، چشمه‌های جوشان و رودخانه‌های خروشان بوده که به یاد همگان می‌انداخت که بخت با مردمان این دیار یار بوده که آن‌ها را در چنین بهشت مستانه‌ای مأوا داده‌است.

 
اما در دهه‌های اخیر با افزایش جمعیت، توسعه کشاورزی و ورود ماشین آلات کشاورزی در کنار ویژگی‌های کوهستانی، اقلیمی و پراکنش مکانی نامناسب بارش‌های منطقه باعث شد تا بیش از 80 درصد از مصارف آب مردمان دیار چهارمحال و بختیاری، وابسته به منابع آب‌های زیرزمینی شود و روند افزایش تعداد چاه‌های مجاز و غیرمجاز کشاورزی به شکل نگران کننده‌ای شدت یابد؛ به طوری که سالانه در 11 دشت کشاورزی آن، حدود 600 میلیون متر مکعب آب بوسیله 3600 چاه و 480 رشته قنات از ذخایر زیرزمینی بیرون کشیده شد.
 
درست است که مردمان چهارمحال و بختیاری چند برابر میانگین ملی، ریزش‌های آسمانی دریافت می‌کنند اما حدود 90 درصد از این آب‌های قابل استحصال به صورت روان آب و یا چشمه‌های بزرگ از طریق سرشاخه‌های زاینده‌رود، دز و کارون بزرگ از منطقه خارج شده و حیات و طراوت استان‌های خوزستان و اصفهان را مدیون همین برکت‌های آسمانی خود می‌کنند. این همان حقیقت تلخ داستان است که این سال‌ها مردمان چهارمحال و بختیاری در حال خرج پس اندازها هستند!

 

میراث فرهنگی

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٥٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٧ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ روشنگری چیست ؟

" پرسش گری  وبلاگ نویسان  کوه نورد و طبیعت دوست منو به وجد آورده . کاری به نحوه این پرسشگری ، حقیقت طلبی و در نهایت روشنگری آخرش ندارم . شاید گاهی تند رفتند گاهی تند گفتند و خشن سوال کردند (حتی نسبت به خود من ) . اما ته این قضیه من نکات مثبتی میبینم . پرسشگری چند صدایی و پاسخگو بودن آرزوی تک تک ماست . نترسیم . پاسخ ما منفی یا مثبت ،فارغ از هر نوع نتیجه ای برای ما ؛ خوبه . پاسخگویی ، حقیقت گویی و روشنگری کلاس کار مارو بالا میبره و به ما نوید آینده ای روشن رو میده . با این فکرا به یاد مقاله مشهور کانت با عنوان "روشنگری چیست ؟" افتادم و گفتم برای خوندن شما و برای یادگار گذاشتن در وبلاگ خودم از جایی ترجمه دلخواهم رو کپی کنم..."

متن کامل را در وبلاگ شهرام عباس نژاد بخوانید:

http://alamchal.blogfa.com

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٦ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ خطر نابودی سریع جنگل در ایران

 

نماینده فائو در ایران گفت: در ایران جنگل‌ها سریع‌تر در حال ناپدید‌شدن هستند و همواره چرخه دائمی فرسایش و بیابانزایی وجود دارد. نورالدین مونا اظهار داشت: در کشورهای خاورمیانه، مقابله با بیابانزایی و پرداختن به مسائل مربوط به مدیریت خشکسالی با توجه به لزوم تقویت آگاهی‌های زیست‌محیطی، افزایش هزینه زیرساخت‌های حاشیه‌ای و مشارکت عمومی در فرایند تصمیم‌گیری، پیچیده است.

وی تصریح کرد: تغییرات آب و هوایی هم به‌عنوان یک چالش دیگر برای مدیریت مؤثر در حال ظهور است. مونا افزود: حدود 70درصد از اراضی ایران، از جمله جنگل‌ها و مراتع در مناطق خشک و نیمه‌خشک قرار دارند. این شرایط سخت، همراه با خشکسالی‌های مکرر و کمبود شدید آب، باعث ایجاد فقر و ناامنی غذایی می‌شود.

وی ادامه داد: در ایران مانند کشورهای منطقه خاور نزدیک، جنگل‌ها سریع‌تر از اکثر نقاط جهان در حال ناپدید‌شدن هستند. مونا درخصوص دلیل ناپدید‌شدن جنگل‌ها در ایران گفت: این امر به‌دلیل ناتوانی و شکست بسیاری از سیاست‌های استفاده از جنگل و اراضی ملی برای اداره‌کردن مؤثر تقاضای فشرده و رقابت‌آمیز در استفاده از جنگل‌ها و منابع طبیعی و همچنین فقدان ظرفیت‌های فنی و سرمایه‌گذاری‌های دراز‌مدت و هماهنگ است. به گفته مونا، قطع بی‌رویه درختان و  ازبین‌بردن جنگل‌ها، برداشت ناپایدار چوب به‌عنوان سوخت و چرای بی‌رویه از رخدادهای شایع در ایران است ...

 

خبرگزاری فارس

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٩ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٦ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ رودی مثل عشق

در سیاهی چشم هایت

                              فرو رفته ام

و دیگر نمی دانم

جاده به کجا می پیچد

فقط می دانم

که رودی مثل عشق

                         در دلم جاری شده است.

 

شعر: ابراهیم گورچایلی

عکس: فرامرز نصیری

(کردستان)

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٥ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سقوط مرگبار جوان 21 ساله از کوه آدرشک مهریز

 

فرمانده انتظامی شهرستان مهریز از سقوط جوان 21 ساله‌ای در ارتفاعات آدرشک این شهرستان خبر داد. سرهنگ منوچهر نصیری با اعلام این خبرگفت:  جوان 21 ساله‌ای به نام «سجاد» ساکن یزد که همراه فردی دیگری ظاهرا به قصد کوه نوردی و شکار به ارتفاعات مرگبار کوه‌های کله قندی منطقه آدرشک رفته بودند بنا به دلایلی از کوه به سمت دره برفی سقوط کرده و متاسفانه جان خود را در این حادثه از دست داد و با اطلاع پلیس و جمعیت هلال احمر شهرستان گروه امداد به منطقه اعزام شد که به دلیل صعب‌العبور بودن مسیر و تاریک‌شدن هوا موفق به دستیابی و انتقال جسد متوفی نشدند.

نصیری ادامه داد: روز بعد از وقوع حادثه با اعزام گروه امداد و اکیپی متشکل از کارشناسان کوه نوردی از مرکز استان سرانجام حدود ساعت 20 موفق به بیرون ‌آوردن جسد از محل و انتقال آن به کلانتری مرکز شدند.

 

ایسنا

 

 

.

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٩ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٥ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مجوز ساخت جاده جنگل ابر صادر شد

سرانجام پس از سال‌ها کشمکش بر سر احداث جاده در جنگل ابر، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست روزگذشته با وجود مخالفت کارشناسان وصاحب‌نظران محیط‌زیست و منابع طبیعی به صراحت اعلام کرد که «هیچ مشکلی برای احداث جاده ابر وجود ندارد و سازمان حفاظت محیط‌زیست بر اجرای آن نظارت کامل دارد.»

این خبر که روز گذشته روی خروجی پایگاه اطلاع‌رسانی دولت قرار گرفت تمامی طرفداران محیط‌زیست را بهت زده کرد. محمد جواد محمدی‌زاده در توجیه این خبر اعلام کرد: احداث جاده جنگل ابر مصوب دولت است و نقشه احداث آن به تأیید سازمان حفاظت محیط‌زیست رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی آن آغاز و قسمتی از کنارگذر جاده ساخته شده است اما این توقع وجود دارد که وزارت راه و شهرسازی سرعت اجرای پروژه را بیشتر کند تا امکان ارتباط دوبخش به وسیله یک جاده روستایی و درجه یک فراهم شود. جنگل ابر نام جاده‌ای است که قرار است در حدفاصل شاهرود تا علی آباد استان گلستان احداث شود...

 

همشهری آنلاین

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٤ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ اظهارات نادرست شعاعی در نشست سالیانه اتحادیه کوه نوردی آسیا

رئیس فدراسیون کوه نوردی گفت: با صعود 'عظیم قیچی ساز' به قله 'آناپورنا'، کوه نوردان ایرانی صعود به 14 قله بالای هشت هزار متر جهان را تکمیل کردند .

'محمود شعاعی' روز جمعه در نشست سالیانه اعضای هیات رئیسه اتحادیه کوه نوردی آسیا در شهر تبریز اظهار کرد: سیاست کاری فدراسیون کوه نوردی بر این بود که 14 قله بالای هشت هزار متر جهان را فتح کنیم و این امر محقق شد و کشور ایران، نام خود را در بین کشورهای صعود کننده به قلل بالای هشت هزار متر جهان ثبت کرد.

شعاعی اضافه کرد: حضور اعضای هیات رئیسه اتحادیه کوهنوردی آسیا در شهر تبریز، موفقیت ایران را در میزبانی شایسته نشان داد و حضور این اعضا می تواند برای کوه نوردی ایران بسیار مهم و حیاتی باشد.

وی بیان کرد: 'عظیم قیچی ساز' با صعود به هشت قله بالای هشت هزار متر جهان در حال حاضر یکی از کوه نوردان مطرح قاره آسیا محسوب می شود و با صعود به 14 قله بالای هشت هزار متر جهان، نام خود را به عنوان نخستین کوه نورد ایرانی در باشگاه کوه نوردان بالای هشت هزار متری ثبت خواهد کرد ...

 

ایرنا

 

 

پی نوشت:

_ بعد از انتشار اعترافات روشن و صریح رضا زارعی مبنی بر عدم صعود قله ی اصلی ماکالو توسط تیم اعزامی فدراسیون در بهار سال 1380 ، اکنون دلایل و انگیزه های محمود شعاعی در بیان این اظهارات نادرست و این گزارش غیر واقع به اعضای هیئت رئیسه اتحادیه کوه نوردی آسیا را در چه چیز باید جست و جو کرد؟!

_  از دوستانی که بعد از افشاگری  غیرقابل انکار وبلاگ ها در باره صعود نشدن ماکالو و سپس اعتراف رضا زارعی ، شیفته ی چنین صداقت و شفافیتِ  ده سال معطل و پشت در مانده ای (!!) شده بودند و شعار زنده باد زنده باد سر می دادند ، سوال می کنیم : آیا قهرمان شما توان و ظرفیت بیان مخالفت و موضع گیری صادقانه و شفاف در مقابل گزارش نادرست محمود شعاعی  به نشست سالیانه اتحادیه کوه نوردی آسیا را خواهد داشت یا مانند همین ده سالی که گذشت بار دیگر  سکوت پیشه خواهد کرد و ... ؟!

 

 

 

 

 

 

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ ; جمعه ٢ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ شقایق های دماوند ...

 

عکس ها از خبرگزاری مهر

 

 

.

 

نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱ تیر ۱۳٩۱
تگ ها:
comment نظرات () لینک