مراسم عقد دو کوه نورد خراسانی بر فراز بام ایران برگزار شد

مراسم عقد دو کوه‌نورد خراسانی بر فراز بام ایران برگزار شد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان،  در آستانه عید سعید فطر، خطبه عقد نازنین قربانی و آرش براتیان در قله دماوند جاری شد . این دو کوه‌نورد در قالب گروه کوه‌نوردی کاویان اقدام به فتح قله دماوند کردند و مراسم عقد آن‌ها نیز بر فراز همین قله برگزار شد.

 

 

خبرگزاری ایسنا

 

 

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کبر کم کن!

 

کبر کم کن

کرم خاکی

کبر کم کن ...

 

شعر: ضیا موحد

 

 

 

 

 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


موج گرما ناشی از تغییرات آب و هوایی است

 

دانشمندان هشدار دادند موج گرمای اخیردر نقاط مختلف جهان فقط می تواند ناشی از تغییرات آب و هوایی باشد . به گزارش 'دیلی تلگراف'، 'جیمز هانسن' مدیرموسسه مطالعات فضایی 'گودارد ناسا' اظهار داشت که هیچ توضیحی بجز تغییرات آب وهوایی برای گرمای فوق العاده آب هوا در چند سال اخیر وجود ندارد.

وی خطرات تغییرات آب و هوا را مدتها قبل و در سال 1988، موج مرگبار اروپا را در سال 2003، موج گرمای روسیه را در سال 2010 و خشکسالی های فاجعه آمیز تگزاس و اوکلاماها را به تغییرات آب و هوا نسبت داده بود. وی هشدار داد که موج گرمای کشنده در سال 2003 میلادی، موج گرمای روسیه از سال 2010 و خشکسالی فاجعه بار تگزاس و اوکلاهما در سال گذشته می تواند به تغییرات آب و هوایی مرتبط باشد.

مدیر انستیتو مطالعات فضایی 'گودارد ناسا' و همکارانش بعد از جمع آوری و تحلیل اطلاعات دمای 60 سال گذشته زمین به این نتیجه رسیده اند.وی گفت: چنین پدیده های آب و هوایی نمونه ای از فاجعه ای است که تغییرات آب و هوایی می تواند به  بار آورد. این تحقیق در نشریه 'نشنال آکادمی آو ساینس' منتشر شده است .

 

ایرنا

 

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تبریک به امیرحسین ناظمی

 

همراه با بهترین و صمیمانه‌ترین آرزوها ، سی‌و‌یکم مرداد سالروز تولد دوست خوب‌مان امیرحسین‌ناظمی  (نویسنده‌ی وبلاگ ندای کوهستان  ) را به او تبریک می‌گوئیم.

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ریژاو ، سرزمین چشمه‌ها

 

می‌دانید چرا از میان آن همه خانه‌های قدیمی، مساجد، کلیساها، آتشکده‌ها، ایوان‌ها، پل‌ها، معابد، آبشارها، سراب‌ها، دریاچه‌ها، پارک‌ها، غارها و کوه‌های استان کرمانشاه، ما دهستان «ریجاب» یا «ریژاو» را برای پیشنهاد سفر انتخاب کردیم؟

ما ریژاو را برگزیدیم چون کرمانشاه اگر آسمان باشد، ریواژ می‌شود خورشیدش؛ دریا باشد ریواژ می‌شود پری دریایی‌اش؛ جنگل باشد ریواژ می‌شود بلند‌ترین درخت بلوطش که میوه‌هایی از طلا دارد؛ ساده بگویم​، تصور کرمانشاه بدون ریژاو زیبایش محال است.

نام این منطقه در زبان کردی یعنی آنجا که آب می‌ریزد البته برخی هم معتقدند ریشه اصلی آن، کلمه‌ای دیگر در این زبان به معنای سردی زیاد است، اما اگر بنا بود نام بهتری برای ریژاو انتخاب کنند احتمالا باید صدایش می‌کردند «بهشت» چون، دشتی سبز است با گیاهان هزاررنگ و به شبنم نشسته​ و هر چند قدمش، چشمه‌ای از خاک سر برآورده ​ و هر طرفش باغ میوه‌ای است از انجیر، گردو یا انار.

ریژاو در 120 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه در مسیر دالاهو به سرپل ذهاب در نزدیکی رودخانه الوند قرار دارد. منابع منتشر شده از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حاکی از آن است که ریژاو علاوه بر این که از نظر طبیعی بهشت گردشگران محسوب می‌شود، آثار تاریخی ارزشمندی نیز در آن پیدا شده که ثابت می‌کند این منطقه از صدها سال پیش سکونتگاه انسان‌ها بوده است.

قلعه یزدگرد، مسجد عبدالله بن‌عمر و راه باستانی ساسانی از جمله این آثار محسوب می‌شود. اگر پیشنهاد سفر ما را پذیرفته‌اید و می‌خواهید به ریژاو سفر کنید، یادتان باشد علاوه بر قلعه یزدگرد این منطقه قلعه دیگری نیز دارد که به قلعه کوچک معروف است و برای پیدا کردنش یا باید از ریژاوی‌های قدیمی سوال کنید یا مدتی را در باغ‌های منطقه پرسه بزنید.

 

جام جم

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


خطر نابودی یخچال های آلپ

 

دانشمندان ایتالیایی روز شنبه درباره آب شدن یخچال های طبیعی رشته کوه‌های آلپ هشدار دادند. به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، یخچال‌های طبیعی رشته کوه های آلپ بیش از پیش در خطر نابودی قرار دارند.

 کارشناسان ایتالیایی در تازه ترین گزارش خود درباره آب شدن یخچال‌های طبیعی رشته کوه‌های آلپ اعلام کردند هر سال دو متر از ارتفاع دو یخچال مهم شمال این کشور کاسته می‌شود.در صورت ادامه روند کنونی آب و هوایی پیش بینی می‌شود این دو یخچال مهم حداکثر تا سی سال دیگر به کلی از بین خواهند رفت.

 

واحد مرکزی خبر

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آنایوردوم آذربایجان...

 

مرد دست انداخت دور گردن گاو ماده و گریه اش گرفت.

«گفتم صفیه نگران نباش، خدا بزرگه! بعد ماه رمضان گاو را می فروشم و جهیزیه‌ات را جور می‌کنم!»

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


اهر و ورزقان 1000 بار لرزید

آمارهای موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران نشان می دهد شهرهای اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی از روز شنبه 21 مرداد تا جمعه هزار و 38 بار به لرزه در آمده اند.

بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از روز شنبه تا امروز 27 مردادماه شهرهای ورزقان و اهر 1038 بار لرزیده است. بر اساس این گزارش، 704 مورد از این زمین لرزه ها زیر 4/2 ریشتر بوده و 306 مورد برابر با 5/29 درصد بین 5/2 تا چهار ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین قدرت داشته است که 26 زمین لرزه این مناطق در این مدت بیش از چهار و کمتر از پنج ریشتر قدرت داشته که برابر با 5/2 درصد کل لرزه های اهر و ورزقان در مدت مورد اشاره بوده است.

همچنین دو زمین لرزه کمتر از شش ریشتری نیز در این مدت مناطق اهر و ورزقان را لرزانده است که بزرگ ترین آنها با قدرت 3/5 دهم ریشتر در ساعت 18 و 32 دقیقه 24 مرداد ماه در این مناطق رخ داد و دو زمین لرزه بالای شش ریشتر هم شنبه 21 مرداد ماه این مناطق در آذربایجان شرقی را لرزاند که این دو زمین لرزه یکهزار و 38 پس لرزه بدنبال داشته است.

 

خبرگزاری مهر

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٧ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


استقبال و شعف کیهان از ترانگوی ایرانی

روزنامه ی کیهان دوشنبه 23 مرداد  :  " تیم ایران به عنوان نخستین تیم مسلمان توانست بر بالای برج های بی نام ترانگو بایستد. برج های بی نام ترانگو، بلندترین برج صخره ای دنیا است که در منطقه قراقروم پاکستان قرار دارد و از 12 برج تشکیل شده است.برج های این منطقه به دلیل صعب العبور بودن و سخت بودن صعودها نام های محلی دارند و تنها سه برج که توسط صخره نوردان و دیواره نوردان فتح شده اند نام بین المللی دارند و بقیه برج ها هنوز نام محلی خود را حفظ کرده اند. در توضیح سختی صعود به دیواره های برج ها نام ترانگو همین بس که تاکنون بیش از پنج هزار نفر به قله اورست (بام دنیا) صعود و آن را لمس کرده اند، اما برای برج های ترانگو در طول تاریخ کمتر از 60 صعود ثبت شده است. تیم ایران دو ساعت روی این دیواره بود و اولین تیم مسلمان جهان لقب گرفت که توانست این دیواره را فتح کند.  حسن گرامی، حمید شفقی، عباس محمدی و پژمان زعفری چهار صخره نورد ایران بودند که به عنوان نخستین مسلمانان روی این دیواره ایستادند و مهم ترین نکته این که این تیم روی قله گلبانگ روح بخش اذان را فریاد زدند. "

 

کیهان

 

×××××××××××

 

 

و مصاحبه ی حسین بلنداختر با ایسنا :

 

" حسین بلند اختر، مسئول فنی این صعود در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: صعود به چنین دیواره‌ای با این عظمت و گرفتن لقب «اولین تیم مسلمان جهان» که این کار را انجام داده افتخار بزرگی است. سال گذشته تیم روسیه موفق به این صعود شد که گزارش سفر خود را در کاخ کرملین به رییس جمهور و چند وزیر ارائه کردند. این مساله نشان دهنده کار بزرگی است که انجام شده.

 

وی با انتقاد از این که فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی به دلیل این که بعدها تعهدی گریبانگیر آنها نشود، حمایت‌های لازم را انجام ندادند گفت: آنها برای خروج دو تن از هم تیمی‌های ما که سرباز بودند نامه خروج را هماهنگ کرد که آن نامه‌ها هم به دلیل این که زمانشان گذشته بود، فایده‌ای نداشت و ما روزانه 75 هزار تومان بابت این سربازهای مشمول در تیم خود جریمه شدیم.

 

بلند اختر یادآور شد: فدراسیون به خاطر این که آگاهی کافی را  در این زمینه ندارد، دید خوبی هم به ما ندارد. آنها چون نگران بودند که مشکلی برای ما به وجود آید حتی برای بدرقه ما به فرودگاه نیامدند، اما در برگشت در فرودگاه حضور داشتند!

 

مسئول فنی صعود با اشاره به این که هر فرد 12 میلیون تومان هزینه شخصی انجام داده تا در این سفر همراه تیم باشد، اظهار کرد: ما با عشق این کار را کردیم که خوشبختانه پاکستانی‌ها از این صعود تیم ایران خوشحال بودند و به ما احترام زیادی می‌گذاشتند. مصاحبه‌های زیادی را با ما انجام دادند که به عنوان یک ایرانی و یک مسلمان به این مساله افتخار می‌کنم.

 

بلند اختر گفت: گزینه بعدی ما صعود به یکی از برج‌هایی است که تاکنون هیچ گروهی آن را صعود نکرده است. اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم قصد دارم نام ایران را روی آن برج بگذارم تا برای همیشه ماندگار شود "

 

ایسنا

 

 

فدراسیون کوه نوردی: موارد تدارک و پشتیبانی از تیم ترانگو

 

فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی بار دیگر بر خود لازم می داند ضمن ارج نهادن و تبریکِ صعود ارزشمند دیواره نوردان کشورمان به برج بی نام "ترانگو"، که برای اولین بار در عرصه ی تلاش های برون مرزی ایرانیان صورت گرفت، این موفقیت را به یکایک اعضای تیم و تمامی دست اندرکاران این صعود، صمیمانه تبریک عرض نموده، بازگشت سلامت و افتخارآفرین آنان را به آغوش میهن گرامی می دارد.

با امید به استمرار چنین برنامه هایی و توفیق حمایت همه ی نهادها و عوامل کوه نوردی از فعالیت های آتی و در سایه مساعدت های وزارت ورزش و جوانان؛ شرحی از اقدامات پشتیبانی فدراسیون از این تیم بر اساس مقدورات و ظرفیت های موجود به شرح ذیل اعلام می گردد:

- هماهنگی و پیگیری های اخذ مجوز شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان
- دفاع از تصویب برنامه در جلسات شورای برون مرزی
- هماهنگی با آکادمی ملی المپیک جهت انجام تست آماده گی جسمانی (از موارد اخذ مجوز شورا)
- دریافت تسهیلات ارز دولتی (به میزان 44 هزار دلار)
- ارائه ی برخی تجهیزات فنی موجود (بی سیم، طناب، کیسه بار و ...)
- درخواست های صدور مرخصی و مأموریت ورزشی برخی از اعضای تیم
- مکاتبات اخذ مجوز خروج از کشور 2 نفر از اعضای تیم
- مکاتبات مختلف با سازمان ها، ادارات و نهادهای مختلف جهت مساعدت با اعضای تیم (از جمله: استانداری ها، ادارات کل ورزش و جوانان استان ها، سازمان بسیج ورزش کشور و ...)
- مکاتبات متعدد با مبادی و شرکت های مختلف تولیدی و صنعتی بر اساس در خواست ها جهت جذب اسپانسرینگ
- پوشش خبری از اردو، حین و پس از برنامه از طریق صدا و سیما ( شبکه خبر، واحدمرکزی خبر، شبکه سه) و خبرگزاری ها
- پوشش اخبار تیم در مراحل مختلف از طریق وب سایت فدراسیون
- مکاتبه با سفارت ایران در پاکستان و درخواست استقبال و پذیرایی از تیم
- تشکیل ستاد استقبال از تیم، هماهنگی و مکاتبات لازم با فرودگاه امام و امور گمرکی

 

سایت فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وبلاگ همخانه ها: گزارشی از سفر بانوان انجمن کوه نوردان به امریکا

 ترجمه از عزیز حبیبی عضو خانه کوه نوردان تهران

منبع: http://inclined.americanalpineclub.org/2012/08/iranian-exchange-climbers-head-to-mt-elbert

 

 ملیسا آلکورن :

فاز اول تبادل فرهنگی بین امریکن آلپاین کلاب  و انجمن کوه نوردی ایران ، با کوه نوردی مشترک زنان ایران و امریکا  در  Rocky Mountain National Park  و با میزبانی در مدرسه کوه نوردی کلرادو در  Estes Park  به اوج درخشش خود رسید . در این تبادل فرهنگی ، زنان کوه نورد هر دو کشور در همزیستی با یکدیگر و با تجربه کردن وجوه مختلف زندگی در کنار یکدیگر ، امکان خارق العاده ای یافتند تا در گام بعدی ، برنامه خود را منسجم تر کنند . زنان ایران می خواستند تا در بالاترین نقطه کلرادو بایستند ، و زنان امریکا این امکان را برای شان فراهم کردند .

 بعد از یک روز برنامه ریزی و تهیه تجهیزات ، سرانجام تیم در بیس کمپ  Lakeview Campground  در پای کوه  Mt. Elbert South Trail  مستقر شد . آن شب ، شب نشینی پر شکوهی بود در ستایش سهمگین از غول های زیبا ! زنان کوه نورد ایرانی از کوه ها به مثابه نمادهای آزادی گفتند و از احترام عمیق خود به کوه ها سرودند . چنین وصف سهمگین و پرشکوهی از غول های زیبا موجب شد تا بیشتر به هستی شاد و سبک بار روی بیاوریم . آنها اسپیکر ما را گرفتند ، موزیک ایرانی نواختند و در حال و هوای ایران سرودند . سپس در ساعت مقرر همه به کیسه خواب های خود فرو رفتیم ، ساعت 3 صبح باید از خواب بیدار می شدیم .

وقتی که در آن صبح سرد با زنگ ساعت از خواب بیدار شدیم و به راه افتادیم هیچ کس شکایتی نکرد . ما از زنان ایران خواستیم که سرعت گام ها را آنها تنظیم کنند . آنها به مفهوم زمان و به محاسبه زمان در کوه نوردی ، به هوای طوفانی و رعد و برق ، و به الزامات تیم و اینکه بخشی از تیم هستند کاملا آگاه بودند ، ما خود را با آنها هماهنگ کردیم . سپیده زده بود . خط درختان در زیر پای ما بود ، دامنه های لخت و برهنه ، عاری از گل های آلپی بود ، و همنوردان ایرانی ما در حال صعود  آواز می خواندند !

درست 4 ساعت بعد از ترک کمپ ، زنان ایران به قله البرت رسیدند . آنها پرچم ایران و بنر آلپاین کلاب را بر فراز کلرادو بر افراشتند . در بالای قله ، دست در دست هم حلقه زده بودیم و زنان ایران سرود می خواندند . در قسمت شیب دار زمین دو تا از زنان هنوز کمی به آهستگی گام بر می داشتند و صعود می کردند . آنها صدای جشن و پای کوبی را شنیدند و برای ما پیام فرستادند که دارند می آیند ، و ما منتظر آ نها ماندیم . آسمان همراه و هم آهنگ بود ، وقتی که تمام تیم به قله رسید جشن و شادی و عکس و فیلم مجددا شروع شد .

فرود سرخوشانه بود . حالا می توانستی احساس کنی که پروژه تبادل فرهنگی به اهداف خود رسیده است ، و زنان در ژرفای اندیشه های خود به تجربه های مشترک دست یافته اند .

شب ، کمپ فایر داشتیم با شام و شیرینی ، و البته سرود های بیشتر . صبح روز بعد نیمی از ما برای سنگ نوردی به نزدیکی های  Leadville  رفت و نیمی دیگر به دوچرخه سواری از  Frisco to Dillon  و برعکس ، پرداخت . در پایان روز گزارش ها نشان می داد که همگی روزی شاد و پر شکوه داشته ایم . و شب ، میزبان ، مهمان مهمانان خود بود ! زنان ایران شامی رویایی تهیه دیده بودند ، غذاهایی با انواع رنگ ها ، مزه ها ، عطر ها و بوها ، و برای همه لذت بخش . بعد از شام به تماشای DVD  از کوه نوردی زنان ایران نشستیم و شاهد لحظه های استثنایی از پیروزی جمعی بودیم .

آخرین روز به سرعت گذشت . ما به  Eldorado Canyon  بر گشتیم ؛ همان جایی که ده روز قبل ، سفرمان را از آنجا شروع کرده بودیم . بعضی سنگ نوردی کردند و بعضی پیاده روی و عکاسی ، پایانی خوش برای ده روز با هم بودن . و در انتها ، در  Neptune Mountaineering  با کوه نوردان و با ایرانی آمریکایی هایی که برای دیدن زنان کوه نورد آمده بودند شبی موفق داشتیم  . روایت هایی از زندگی و از جزئیات فرهنگ کوه نوردی ایران شنیدیم . سر انجام لحظه آخر فرا رسید ؛ آغوش ها گشوده شد ، آخرین عکس ها . خداحافظی کردن از چنین تجربه ای سخت است ، و سخن گفتن از زنانی که در تعهدی خواهرانه مقید شده بودند دشوار .اما ، ما آموزه های خود را از یکدیگر داریم ، حرکت به جلو ، و می دانیم که زمان هایی دیگر و مکان هایی دیگر برای ادامه سفرمان و برای دور هم بودن مان وجود دارد .

 

 پی نوشت مترجم :

1_ این گزارش ، صرفا گزارش سه روز آخر تیم است .

2_ سپاس از زنان کوه نورد ایران که با توان فیزیکی و روحی ، و با درک موقعیت خود ، افتخاری برای جامعه کوه نوردی آفریدند . آنها سنت های اصیل کوه نوردی را همراه با دانش روز کوه نوردی مدرن جهان و در حسی مشترک با زنان کوه نورد امریکا به شایستگی به نمایش گذاشتند . و سپاس از زمین مادر که کوه ها را به ما هدیه کرد تا نمادی باشند برای عشق و دوستی .

با احترام - عزیز حبیبی

 

از وبلاگ همخانه ها

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کافه کوه مرداد برگزار نخواهد شد

به دلیل قرار گرفتن آخرین پنج‌شنبه‌ی مرداد در ماه رمضان، دیدار بعدی وبلاگ‌نویسان دنیای کوه و کوه‌نوردی و همراه با خواننده‌گان و علاقه‌مندان به طبیعت و کوهستان ، در آخرین پنج‌شنبه‌ی ماه شهریور خواهد بود.

 

 

کافه کوه یعنی نشستن در کنار یکدیگر و از آرزوها و دغدغه‌ها و از هر دری سخن گفتن ... کافه کوه یعنی ساده‌گی و نشاط ... کافه کوه یعنی من، یعنی تو، یعنی ما ... کافه کوه یعنی دوستی‌ها !

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


علت زلزله: حرکت گسل غرب رشته کوه های تالش

 

پدر زلزله شناسی ایران ، علت زمین لرزه های امروز آذربایجان شرقی را ، حرکت گسل غرب رشته کوه های تالش دانست . پروفسور عکاشه گفت : حرکت زلـزله از اهر به سمت مشگین شهر و دامنه های کوه سبلان بوده است . پدر زلزله شناسی ایران و استاد دانشگاه تهران، وقـوع زلزلـه را در 32 کیلومتری جنوب غربی اهر ، 48 کیلومتری شمالغرب تبریز و 125 کیلومتری اردبیل اعلام کرد .

 

واحد مرکزی خبر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تیغ زمین در قلب آذربایجان شد

و زنی می‌شمرد که از خانواده‌اش چند نفر باقی مانده‌اند ...

 

 

" این مصیبت جانگداز را به مردم شریف آذربایجان تسلیت گفته و صبر و شکیبایی برای بازمانده‌گان آرزومندیم "

 

  

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وبلاگ سنگ و رنگ: تکنیک های شکاف نوردی

آمادگی جسمی,تکنیکی و ذهنی سه شرط اصلی برای هر صعود موفق است . در سنگ نوردی این سه پارامتر بطور یکسان مهم و تاثیر گذار هستند. شکاف نوردی از شاخه های زیبا و جذاب سنگ نوردی است که نیاز به مهارت های تکنیکی خاصی دارد که در صورت آشنائی با این تکنیک ها می توان بر بسیاری از مسیرهای به ظاهر دشوار و دست نیافتنی غلبه یافت .مقاله ذیل  به شکلی جذاب و همراه با تصاویری گویا برخی از تکنیک های شکاف نوردی را توضیح می دهد... "

 

متن کامل را در وبلاگ سنگ و رنگ بخوانید:

http://sangrang.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


Uccellacci e Uccellini

" یک پدر و پسر، در طول جاده‌ای در حاشیه شهر رم به راهی می‌روند. به زودی به یک کلاغ سخن‌گو برمی خورند که از سرزمین ایدئولوژی (Land of Ideology) داد سخن می‌گوید؛ زاده شده از پدر شک و مادر آگاهی. کلاغ به آنها می گوید: من از روستای احتیاج و نیاز  می‌آیم ،از خیابان گرسنه‌گی ... سفر آنها ادامه پیدا می‌کند و کلاغ همچون یک روشن‌فکر از آنها سوال‌هایی می‌پرسد؛ اعلامیه‌هایی وزین صادر می‌کند و تعابیر اجتماعی- سیاسی مداوم ارایه می‌دهد. در یک صحنه، کلاغ، داستانی قرون وسطایی از برادرچیچلیو و برادرنینتو را بازگو می‌کند که توسط سنت فرانسیس جهت موعظه پیام عشق الهی به جغدها و گنجشک ها مامور شدند. پس از جد و جهد فراوان دو برادر تصمیم می‌گیرند تا زبان پرنده‌گان را بیاموزند و در نتیجه در ابلاغ عشق فراگیر به هر دو گروه [پرنده‌گان]، هر کدام به تنهایی توفیق می‌یابند. با وجود این، در پایان کار آن هنگام که دو برادر همدیگر را ملاقات می‌کنند؛ جغدها هنوز به شکار گنجشک ها ادامه می‌دهند. اندرز اخلاقی این داستان آنچنان که سنت فرانسیس خود به هنگام مراجعت برادران به آنها می‌گوید؛ می تواند این باشد که " برای تغییر جهان تنها به یکی نیازاست"؛ ولی هنوز هم چنین چیزی امکان دارد؟ به مانند آن حکایت قرون وسطایی توتو و نینتو به سفرشان در طول جاده بازمی‌گردند و پس از گذراندن مواجهات مختلف، پدر و پسر که از اظهارنظرهای بی وقفه کلاغ به تنگ آمده‌اند؛ آن را کشته ؛ می خورند و به راه خود ادامه می‌دهند. یک نتیجه مناسب و گشوده از فیلم شاید معنای همان کتیبه ای باشد که فیلم با تصویری از آن آغاز شده : "Dove va l'umanità? Boh." یا سرفصل انسانیت کجاست؟ واقعا چه کسی می‌داند."

در باره‌ی فیلم پرنده‌گان بزرگ،پرنده‌گان کوچک(پیرپائولو پازولینی)

 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


نشست انجمن کوه نوردان

 

یکصد و هفتمین نشست انجمن کوه نوردان ایران
موضوع نشست:

اهدای تندیس انجمن به سرکار خانم پروانه کاظمی

•    خبرهای کوه نوردی – یوسف سورنی نیا
•    پخش فیلم از آلپ تا دماوند
•    گفتگو با کارگردان فیلم (فرهاد ورهرام)
•    همراه با مراسم افطار

 

 

زمان: دوشنبه 23 مرداد ماه ۱۳۹۱ از ساعت 18 تا 20  مکان : خیابان انقلاب -  دروازه دولت - نرسیده به بهار - خیابان خاقانی - روبروی دانشگاه تربیت معلم - آمفی تاتر ستاد سازمان های مردم نهاد شورای اسلامی شهر تهران

نقل از سایت انجمن

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


فاتح k2 امروز در تهران خواهد بود

 طبق خبر منتشر شده در وبلاگ باشگاه کوه‌نوردی و اسکی آلپ تبریز ، عظیم قیچی‌ساز کوه‌نورد توان‌مند و شایسته‌ی آذربایجانی  کشورمان، امروز (شنبه) ساعت  11:30  از طریق فرودگاه امام به میهن باز خواهد گشت .

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سیگنال‌های فراموشی به طرف علم‌کوه !

 

حدود دوماه پیش به‌دنبال اعتراض جمعی از راهنمایان کوهستان تورهای خارجی نسبت به وضعیت پناهگاه و پل‌های علم‌کوه، استاندار مازندران تصمیم گرفت از این منطقه بازدید و به وضع آن رسیدگی کند، حتا مدیرکل اداره‌ی طبیعت‌گردی هم در نامه‌ای از مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری مازندران خواست، پیگیر ماجرا باشد؛ ولی گویا تا امروز از رسیدگی و پیگیری خبری نشده است.

 خردادماه امسال پس از آن‌که عده‌ای از گردشگران و کوه نوردان آلمانی در حال صعود به قله‌ی علم‌کوه بودند، با خرابی پل‌ها و وضع نامناسب پناهگاه مواجه شدند، برای همین راهنمایان آن‌ها معترض شدند که وقتی خارجی‌ها مبلغی را به‌عنوان حق ورودی به این قله می‌پردازند، انتظار دریافت خدمات را هم دارند.

 اما علی فرضی ـ مسؤول پناهگاه‌های منطقه‌ی کلاردشت ـ در پاسخ به این اعتراض‌ها گفته بود: تمام پولی را که از خارجی‌ها به‌عنوان حق ورودی می‌گیرند، حدود دو تا سه میلیون تومان می‌شود که آن هم فقط کفاف جمع‌آوری زباله‌های علم‌کوه را می‌دهد که اتفاقا بیشتر آن‌ها را کوه نوردان و نه گردشگران و کوه‌رو‌ها ریخته‌اند.

 او هم چنین یادآوری کرده بود که پل وَنداربُن، همان پلی که در مسیر کوه نوردان حرفه‌یی قرار دارد، از تیرماه خراب شده است و قرار بود استاندار از آن منطقه دیدن و به آن رسیدگی کند؛ اما مثل این‌که تا امروز خبری از بازدید و رسیدگی استاندارد نشده است.

 مسؤول پناهگاه‌های منطقه‌ی کلاردشت ادامه داد: تا حالا کوه نوردان و گردشگران زیادی از این مسیر آمده و با مشکل مواجه شده‌اند. چند وقت پیش 24 کوه نورد مشهدی به‌خاطر بالا آمدن آب و خراب شدن پل، گرفتار شدند و ما با هزینه‌ی فدراسیون، لودری را اجاره کردیم تا مسیر را باز کنیم تا آن‌ها عبور کنند.

 فرضی همچنین بیان کرد: ما با این اعتباری که داریم اصلا نمی‌توانیم جاده و پل بسازیم، هرچند فدراسیون همیشه برای همراهی کوه نوردان، کارهایی را انجام می‌دهد، مثلا در «تنگه گلو» در مسیر حصارچال که در سال، شش‌هزار نفر گردشگر و کوه‌رو دارد، سه پل جدید ساخته است؛ ولی مسیرهای صعود حرفه‌یی هنوز مشکل دارند...

 

ایسنا

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دماوند ، مسیر جنوبی

 

عکس ها از فرامرز نصیری

دوربین: موبایل  Samsung Galaxy S3   و کانن  SX10 IS

 

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سومین دوره مسابقات سنگ‌نوردی جام "سامان"

به منظور گسترش و توسعه همه‌جانبه سنگ‌نوردی و یادمان چهارمین سالگرد فقدان زنده‌یاد "سامان نعمتی"، سومین دوره مسابقات سنگ‌نوردی جام "سامان" در رشته سرطناب، رده سنی نوجوانان A و B (بخش پسران) به میزبانی هیئت کوه‌نوردی شهرستان "قروه"، 16 و 17 شهریور ماه سال جاری برگزار می‌شود. شایان ذکر است اطلاعات تکمیلی مربوطه به زمان، مکان و ... شرایط حضور تیم‌های استان‌ها متعاقباً اعلام خواهد شد.

 

منبع:  فدراسیون کوه نوردی  _ گروه کوه نوردی قاجر قروه

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تابستان، فصلی‌برای سفر

اولین مواجهه آدم‌ها در برابر عکسی شگفت از جاذبه‌های طبیعی ایران همواره این جمله بوده است: اینجا ایران است؟ همین ناباوری درباره مناظر دیدنی از ایران نشان‌دهنده ناآگاهی اغلب کسانی است که در این سرزمین زندگی می‌کنند. ناآگاهی‌ای که اگر رفع شود می‌تواند مسافران ایرانی را به جای پاساژهای دبی و دوحه و البته استانبول روانه دشت‌ها و جاده‌های ایران کند.

«هفتمین کشور پرجاذبه جهان از نگاه یونسکو، پنجمین کشور از لحاظ جاذبه‌های طبیعی.» این حقایق درباره کشوری است که نامش این روزها کمتر به این بهانه در رسانه‌های جهان برده می‌شود. اما این تبلیغات سوء تاثیری در آنچه در ایران می‌گذرد، ندارد. مهم این است که با تبلیغات شیطنت‌آمیز بیگانگان هیچ‌گاه دشت‌های دامنه البرز زرد و پژمرده نمی‌شوند، کوه‌های مسیر زنجان ـ تبریز طراوت و رنگارنگی‌شان را از دست نمی‌دهند و آب‌های آبی خلیج فارس رنگی دیگر به خود نمی‌گیرند، ایران هفتمین کشور پرجاذبه جهان باقی می‌ماند و طبیعت بکر ایران همچنان دل بسیاری از دوستدارانش را برده است.

گردشگری طبیعی گونه‌ای از این گردشگری است که اهالی سفر ایران زمین را بخوبی می‌تواند سیراب کند. وجود دریاچه‌های فراوان، آبشارهای گوناگون و جاده‌های شگفت در این سرزمین تنها قسمتی از وسوسه‌ای است که مسافران می‌توانند به بهانه آن راهی گشت و گذار شوند.

فصل تابستان به واسطه گرم شدن هوا شاید بهترین زمان برای گردشگری طبیعی باشد. یکی از معمول‌ترین راه‌های این نوع از گردشگری هم کوه نوردی است. وجود رشته‌ کوه‌های متعدد و شگفت و قله‌ها و دامنه‌های فراوان این سرزمین به تعداد گروه‌های کوه نوردی افزوده است و خیلی‌ها را دیوانه آرامش کوهستان و وهم سراسر پاک این مناطق کرده است...

 

گزارشی از میثم اسماعیلی در جام جم

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

از جاده می‌پرسم

که مرا دور می‌کند،

کجای پیچ درختان و فراموشی آفتاب

راه ، به تنهاترین خانه‌ی جهان می‌رسد؟

 

 

شعر: هیوا مسیح

عکس: فرامرز نصیری

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


رودهایی که کم‌کم افسانه می‌شوند

رود مظهر زلالی و شفافیت است؛ نشانی از گذشت و تلاطم. طبیعتی که برای انسان‌ها شادی به همراه دارد؛ چراکه وقتی هوا رو به گرمی می‌رود،‌ نشستن در کناره رودها و لذت بردن از طبیعت برای خیلی از خانواده‌ها تفریحی می‌شود تابستانی ...

وقتی که کنار رود بشینی می‌توانی صدای پرنده‌ها را بشنوی و تکان برگ درختان را ببینی. بچه‌ها تنی به آب بزنند و اگر شانس بیاوری و رودخانه تمیز باشد و ماهی داشته باشد می‌توانی ماهی بگیری، اما از دوره‌ای که می‌شد در رودخانه‌های ایران ماهی گرفت مدت‌هاست می‌گذرد و چندی بعد این اتفاق به افسانه تبدیل خواهد شد. امروز به جای ماهی می‌توانی انواع و اقسام ظرف‌های پلاستیکی بوی‍ژه بطری آب، لباس کهنه و قوطی کنسرو بگیری.

 

سفیدرود: دومین رود بلند ایران یعنی سفیدرود این روزها وضع خوبی ندارد. طبق آمار اعلام شده سال 1387، سفیدرود با تخلیه سالانه 1840 تن نیترات، فسفات و 300 تن انواع حشره‌‌کش‌ها از آلوده‌ترین رودخانه‌های ایران در سواحل خزر است که به تنهایی بیش از 5 درصد بار آلودگی تخلیه شده از سموم شیمیایی کشاورزی را در سواحل شمالی به خود اختصاص داده است. آلاینده‌هایی که وارد آب رودخانه سفیدرود می‌شود سرشار از مواد آلی و غیرآلی است که معمولا باعث افزایش جمعیت باکتری‌ها و جلبک‌های مزاحم می‌شود که می‌تواند تعادل زیستی را در اکوسیستم‌های رودخانه‌ای با خطر مواجه کند. از سوی دیگر افزایش جمعیت باکتری‌ها و جلبک‌ها باعث افت شدید اکسیژن محلول در آب رودخانه سفیدرود شده و زمینه رشد موجودات بی‌هوازی را که گازهای سمی متان و هیدروژن سولفید تولید می‌کند فراهم کرده که علاوه بر بوی تعفن شدید، مرگ این رودخانه را به همراه دارد.

 

کارون: امروز آب عریض‌ترین رودخانه ایران یعنی کارون کدر و قهوه‌ای است. دیگر کسی پیدا نمی‌شود که بتواند در این رودخانه که دیرزمانی کشتی‌های بزرگ در آن رفت ‌و آمد می‌کردند، حتی ماهیگیری کند. اکنون، ‌خشک‌شدن تدریجی کارون به قدری نمایان شده که در بسیاری از بخش‌های آن، جزیره‌هایی را مشاهده می‌کنیم که سر از آب در‌آورده و حتی سبز هم شده‌ است. کم‌آب شدن رودخانه کارون به دلیل سدهایی است که روی آن ساخته شده است. از دیگر تهدیدات رود کارون در نظر نگرفتن حریم مصوب آن است و ساخت پارک‌های ساحلی که بدون در نظر گرفتن این حریم در کناره این رود ساخته شده است ...

 

مرجان حاج رحیمی - جام جم

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پیامک زدن گوسفندان در هنگام خطر!

محققان سوئیسی مشغول تحقیق بر روی طرحی هستند که مطابق آن گوسفندان بتوانند در مواقع خطر و حمله توسط حیوانات درنده، چوپانان خود را به وسیله فرستادن پیام کوتاه  آگاه سازند.

"ژان-مارک لاندری" زیست شناس و محقق این طرح در گفتگو با خبرگزاری سوئیس ادعا کرد که موفقیت این طرح می تواند سراسر سوئیس را فتح کند. در این طرح دستگاهی به گردن گوسفند وصل می شود که در صورتی که ضربان قلب حیوان از حدی بیشتر شد، دستگاه به صورت خودکار پیام کوتاهی به چوپان ارسال کند و وی را در جریان خطر احتمالی قرار دهد. بر اساس گزارشی از تلویزیون اتریش،‌ در ادامه تحقیقات اولیه به چندین گوسفند وسیله اندازه گیری ضربان قلب متصل شده است و در نزدیکی آنها نیز دو سگ گرگ‌نما از نژاد چک و اسلواکی با پوزه بند قرار دارند تا بدین وسیله بتوان تاثیرات میزان فاصله این سگ ها از گله و تغییرات ضربان قلب گوسفندان را اندازه گرفت.  طرح اولیه این تحقیق در پاییز امسال به اتمام می رسد و پس از آن در نقاط مختلف مورد آزمایش عملی قرار خواهد گرفت.

 

خبرگزاری مهر

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ترانگو و صعودی دیگر ، فقط 10 ساعت !

خبر کوتاه است :

دو کوه‌نورد اتریشی به اسامی دیوید لاما و  پیتر اورتنر ، و یک عکاس آمریکایی به نام کوری ریچ ، برج بی‌نام ترانگو را از مسیر معروف شعله جاودانی روز۳۰ جولای (۹ مرداد ) ظرف ۱۰ ساعت صعود کردند ، ساعت ۴ بعد از ظهر به قله رسیدند ، و همان روز فرود آمدند  . مسیر شعله جاودانی Eternal  Flame بار اول توسط کوه‌نوردان آلمانی ۲۳ سال پیش گشایش یافته است. دیوید لاما و پیتر اورتنر در ادامه همین برنامه قله ۷۶۶۸ متری چوگولیسا را صعود خواهند کرد .

 

پ ن : با توجه به سابقه موضوع ، خواننده‌گان عزیز حتما توجه دارند که این خبر ، نه نقد است و نه انتقاد و نه تحلیل ، صرفا یک خبر است و امیدواریم موجب اذیت کسی نشود . در جهان امروز دانستن و با خبر بودن حق انسان است . هر چه بیشتر بدانیم و هر چه بیشتر با خبر باشیم کمتر فریب می‌خوریم. 

http://www.planetmountain.com/english/News/shownews1.lasso?l=2&keyid=39863

 

 

از وبلاگ همخانه ها: http://hamkhaneha.blogfa.com

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٤٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ترانگوی ایرانی و طنز در نشان های تبلیغاتی

در مراسم استقبال از تیم ترانگو ، "طنز" نوشتاری در قالب پاره‌ای نشان‌های تبلیغاتی حضوری جدی و پر رنگ داشت!!  از "سعود پرافتخار"  ترانگو تا  "لرزش اقتدار" ترانگو!!  ... و به هر حال، خوب است که می‌توانیم به همه‌ی جهانیان نشان دهیم که چقدر ما ایرانی‌ها "مردمی سرخوش ، یگانه و بی‌همتا هستیم"  در این کره‌ی خاکی !!   

 

 

عکس ها از گزارش تصویری کوه نیوز

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


شوربخت‌ترین دریاچه نمکی دنیا

مداد رنگی خود را بردارید و دریاچه ارومیه را در نقشه‌های جغرافیایی و خاطرات خود، با رنگ قرمز خط خطی کنید. دیگر دریا آبی نیست. یادمان داده بودند که دریاچه ارومیه پس از بحرالمیت، دومین دریاچه شور جهان است، اما حالا باید برای آیندگان خویش شرمسار بنویسیم که دریاچه ارومیه شوره‌زاری بیش نیست.موضوع خیلی جدی است، اگر جدی گرفته نشود بار دیگر فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از دریاچه «آرال» تکرار خواهد شد.

 

این گفته جای تعجب ندارد چون در حال حاضر «بیش از ۶۵ درصد عرصه این دریاچه خشک شده است.» این آخرین اظهارنظر معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست است. آیا 35 درصد باقیمانده معنایی جز فاجعه دارد؟!

 

موضوع خیلی جدی است، اگر جدی گرفته نشود بار دیگر فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از دریاچه «آرال» تکرار خواهد شد. آرال که بین دو کشور ازبکستان و قزاقستان قرار دارد اکنون چیزی جز یک برکه کوچک نیست؛ البته سرشار از سموم و پساب‌های شیمیایی و با غلظت 400گرم نمک در هر لیتر؛ در نتیجه جمعیت بزرگی در اطراف دریاچه به بیماری‌های گوناگون ازجمله سرطان مبتلا شدند، ریه‌های عفونت‌زده، طحال و کبد از کار افتاده، روده و معده بیمار، درد چشم و کودکان ناقص‌الخلقه و مرگ زودرس، تنها بخش کوچکی از نتایج این درام اکولوژیکی است. براساس آمار مرکز تحقیقاتی «اکوسان»، در منطقه اطراف دریاچه آرال سال 1984 از هر هزار نفر 202 بیمار وجود داشت، اما سال 2008 این رقم به 900 نفر افزایش یافت و... .

 

بازگردیم به حال شور دریاچه ارومیه! در به وجود آوردن وضع وخیم کنونی همه مقصرند. این شوربختی، هم علت انسانی دارد و هم طبیعی، گرچه هر کدام راهکار و راه‌حلی داشت، اما به‌موقع تدبیر نشد. طبیعت با افزایش دمای خود کالبد نحیف زمین را هر چه بیشتر داغ کرد تا در نتیجه آن بر شدت و حدت تبخیر آب افزوده شود. آسمان هم در این چند سال چندان رغبتی به باریدن نداشت؛ زمین هر روز گرم و گرم‌تر شد. در کنار این همه ما نیز در پشت میزهای خود، درست روبه‌روی نوازش نسیم کولر جلسه گذاشتیم پشت‌سرهم.

 

در این جلسه تصمیم به ساخت سدهای بیشتر گرفتیم تا پای رسیدن آب رودخانه‌ها را به دریاچه قطع کنیم! از طرف دیگر اجازه برای زیرکشت بردن اراضی کشاورزی بیشتری صادر شد به طوری که ۹۰ درصد منابع آبی منطقه به بخش کشاورزی اختصاص یافت؛ حقابه هم بی‌حقابه! چشم خود را بستیم روی پساب‌های صنعتی که هر روز و هر ساعت خود را بر دریاچه تحمیل کردند. تازه خیلی هم خوشمان آمد و روی دریاچه یک جاده از این طرف تا آن طرف کشیدیم؛ آب به دو قسمت تقسیم شد، اما نمی‌دانستیم که دیری نخواهد پایید که همین آب هم کمتر و کمتر خواهد شد.

 

کمی آهسته لطفا، نه این که تمام مسوولیت را متوجه مسوولان بدانیم که چنین نیست. یادمان رفته که حدود 24 هزار حلقه چاه غیرمجاز حفر کردیم! بی‌میل نبودیم که در این وضع وخیم سفره‌های آب زیرزمینی، زمین‌های کشاورزی خود را به صورت غیرعلمی و غیرمکانیزه توسعه دهیم! یادمان رفته است که حرمت آب و ساحل دریاچه را نگاه نداشتیم! یادمان رفته است که...

 

جام جم آنلاین

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صعود برودپیک با توسل به ائمه ی اطهار

به گزارش کردپرس، به نقل از روابط عمومی ورزش و جوانان استان کرمانشاه، رضا و صحبت بهادرانی دو کوه نورد کرمانشاهی روز گذشته 10 مردادماه با ارسال پیامی موفقیت خود را در صعود به  قله برودپیک اعلام کردند. متن پیام ارسالی این 2 کوه نورد کرمانشاهی به شرح زیر می باشد: « سلام با یاد و نام پروردگار بزرگ و توسل به ائمه ی اطهار و ضمن بزرگداشت نام ایران و ایرانی، ما هم کنون بر فراز برودپیک  ایستاده ایم. » قله برودپیک دوازدهمین قله بلند در دنیا با ارتفاع 8047 متر، در سلسله جبال قراقروم و در شمال شرقی پاکستان واقع شده است.

 

خبرگزاری کردپرس

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دماوند با فسخ قرارداد معادن ثبت جهانی می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: در صورت فسخ قرارداد یا حذف معادن اطراف دماوند از سوی اداره صنعت و معدن، این قله ثبت جهانی می‌شود .

سیف‌الله فرزانه در حاشیه سفر به غرب مازندران در چالوس اظهار داشت: قله دماوند بام ایران است و به این منظور درصدد هستیم تا با هماهنگی‌هایی که با رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام دادیم آن را در فهرست آثار جهانی ثبت کنیم. وی با بیان این‌که هرگونه ساخت و ساز در ارتفاع بالای2200 متر در منطقه دماوند ممنوع است، اظهار داشت: در صورت فسخ قرارداد یا حذف معادن اطراف دماوند از سوی اداره صنعت و معدن مازندران این قله ثبت جهانی می‌شود.فرزانه ادامه داد: همچنین برای این ثبت قله دماوند در فهرست آثار جهانی باید چند همایش در ارتباط با دماوند در مازندران برگزار کنیم تا بتوان قبل از پایان سال 91 دماوند را به ثبت جهانی برسانیم .

 

خبر: جام جم آنلاین

عکس: فرامرز نصیری

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


k2 صعود شد! یاشاسین عظیم!

 

طبق گزارش صفحه ی فیس بوک تونچ فیندیک:  عظیم قیچی ساز، تونچ فیندیک و دیگر دوستانشان که دیشب کمپ چهار را به طرف قله ترک کرده بودند موفق شدند بر قله دومین کوه مرتفع جهان K2 به ارتفاع ۸۶۱۱  متر بایستند.

این موفقیت را به جامعه ورزشی و کوه نوردی کشورمان تبریک گفته و برای عظیم و دوستانش آرزوی سلامت و موفقیت در بازگشت امن و سالم به بیس کمپ K2 را داریم.

------------------------------------------------------------------------

پی نوشت 1: گزارش های ارسالی بعدی خبر از رسیدن تیم به ارتفاع 8000 متری در راه بازگشت از قله می دهد.

پی نوشت 2: در خبر های تکمیلی در سایتAdventure Tours Pakistan آمده است که این تیم متشکل از 20 نفر بوده که 10 نفر از آنان شرپا بوده اند. هم چنین باید گفت که تیم نامبرده در ساعت 10:55 به وقت محلی به قله رسیده اند.

 

از وبلاگ :  http://altaysulduz.blogfa.com

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

نزدیک می‌شوم به خاموشی جهانی

که سوارانش بر اسبی سنگی

ویرانی را انتظار می‌کشند.

 

 

شعر: گودرزی طائمه

عکس: فرامرز نصیری _ جنگل ابر

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


شب سرنوشت ساز عظیم برای فتح قله ی k2

گزارش چند ساعت قبل تونچ از K2 خبر از رسیدن او و عظیم قیچی ساز به همراه دیگر همراهانش (فابریس، اوسکار و ۳ کوه نورد چینی) به کمپ ۴ این کوه سر سخت در ارتفاع ۷۹۰۰ متری می دهد. طبق این گزارش هوا کمی همراه با باد گزارش شده ولی در کل هوای مساعدی برای حمله به قله توصیف شده است.

در حال حاضر او و دوستانش غذا خورده اند و سعی می کنند کمی استراحت کنند تا ساعت ۲۲ امشب به طرف قله حرکت کنند. تمام اعضای تیم حالشان خوب بوده و آماده حرکت برای صعود قله می باشند.

برای عظیم و دوستانش آرزوی موفقیت داریم.

 

از وبلاگ : http://altaysulduz.blogfa.com

.

. 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


فدراسیون کوه نوردی: موارد تدارک و پشتیبانی از تیم ترانگو

فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی بار دیگر بر خود لازم می داند ضمن ارج نهادن و تبریکِ صعود ارزشمند دیواره نوردان کشورمان به برج بی نام "ترانگو"، که برای اولین بار در عرصه ی تلاش های برون مرزی ایرانیان صورت گرفت، این موفقیت را به یکایک اعضای تیم و تمامی دست اندرکاران این صعود، صمیمانه تبریک عرض نموده، بازگشت سلامت و افتخارآفرین آنان را به آغوش میهن گرامی می دارد.

با امید به استمرار چنین برنامه هایی و توفیق حمایت همه ی نهادها و عوامل کوه نوردی از فعالیت های آتی و در سایه مساعدت های وزارت ورزش و جوانان؛ شرحی از اقدامات پشتیبانی فدراسیون از این تیم بر اساس مقدورات و ظرفیت های موجود به شرح ذیل اعلام می گردد:

- هماهنگی و پیگیری های اخذ مجوز شورای برون مرزی وزارت ورزش و جوانان
- دفاع از تصویب برنامه در جلسات شورای برون مرزی
- هماهنگی با آکادمی ملی المپیک جهت انجام تست آماده گی جسمانی (از موارد اخذ مجوز شورا)
- دریافت تسهیلات ارز دولتی (به میزان 44 هزار دلار)
- ارائه ی برخی تجهیزات فنی موجود (بی سیم، طناب، کیسه بار و ...)
- درخواست های صدور مرخصی و مأموریت ورزشی برخی از اعضای تیم
- مکاتبات اخذ مجوز خروج از کشور 2 نفر از اعضای تیم
- مکاتبات مختلف با سازمان ها، ادارات و نهادهای مختلف جهت مساعدت با اعضای تیم (از جمله: استانداری ها، ادارات کل ورزش و جوانان استان ها، سازمان بسیج ورزش کشور و ...)
- مکاتبات متعدد با مبادی و شرکت های مختلف تولیدی و صنعتی بر اساس در خواست ها جهت جذب اسپانسرینگ
- پوشش خبری از اردو، حین و پس از برنامه از طریق صدا و سیما ( شبکه خبر، واحدمرکزی خبر، شبکه سه) و خبرگزاری ها
- پوشش اخبار تیم در مراحل مختلف از طریق وب سایت فدراسیون
- مکاتبه با سفارت ایران در پاکستان و درخواست استقبال و پذیرایی از تیم
- تشکیل ستاد استقبال از تیم، هماهنگی و مکاتبات لازم با فرودگاه امام و امور گمرکی

 

سایت فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٩ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کوه را جدی بگیرید!

مهدی زمردی کوه‌نوردی تازه‌کار و مبتدی نبود . حادثه‌ی تلخ و تاسف‌بار مرگ او در منطقه‌ی علم کوه می‌تواند برای همه‌ی ما و با قاطعیتی انکارناپذیر ، ضرورت جدی گرفتن اصول اولیه و آموزش‌های ورزش کوه‌نوردی را یادآوری کند . به باور چه کسی می‌آید که مسیرهای ابتدای دره‌ی حصار چال هم می‌تواند جان کوه‌نوردی را بگیرد؟ به باور چه کسی می‌آید اجرای برنامه در ماه مرداد و در کوه‌پایه‌های کم ارتفاع البرز هم می‌تواند کوه‌نورد کشته به جا بگذارد؟ به باور چه کسی می‌آید عبوری ساده از یک برف‌چال یخ زده‌ی کوچک هم می‌تواند ...

 

اصول اولیه و آموزش‌های ورزش کوه را جدی بگیرید! کوه را جدی بگیرید!  لطفا !

 

عکس های ارسالی آقای پرویز شجاعی پارسا را از محل حادثه ی حصارچال ببینید:

" سلام جناب نصیری ، عکس های اول و دوم  دقیقا" محل حادثه را نشان می دهد همان طور که می بینید در ادامه مسیر پاکوب به یک یخچال منتهی می شود که شیبی حدود 70 تا 80 درجه دارد و در نهایت پایین یخچال به یک رودخانه خروشان منتهی می شود که مرحوم زمردی پس از سقوط طبق گفته دوستان ایشان در آب رودخانه خفه می شود . ای کاش سرپرست برنامه ، گروه را از چند متر بالاتر از یخچال عبور می داد و یا مسیر برگشت را انتخاب می کردند و از مسیر پاکوب سمت چپ رودخانه استفاده می کردند. "

 

 

کوه را جدی بگیرید!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


مرگ 4 کوه نورد لهستانی بر اثر اصابت صاعقه

به گزارش شبکه بی‌بی‌سی، 4 کوه نورد لهستانی روز چهارشنبه بر اثر اصابت صاعقه در ارتفاعات "پینینی" در جنوب این کشور جان خود را از دست دادند. بنا بر این گزارش، اجساد این 4 نفر که از اعضای یک خانواده بودند در انتهای دره منتهی به کوه پیدا شد.

این گزارش افزود: مقامات لهستان قرار است درباره علت دقیق وقوع این حادثه تحقیق کنند.یک مقام امداد کوهستان به خبرگزاری رویترز گفت: "این خیلی نادر است که یک صاعقه ناگهانی بتواند 4 نفر را به قتل برساند."

 

خبرگزاری فارس    و

 http://www.huffingtonpost.com/2012/07/28/four-poles-killed-in-frea_n_1712914.html?utm_hp_ref=world

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طرح های ویژه برای بازرسی وسایل کوه نوردان

 

"طرح ویژه برخورد با اغذیه‌فروشان متخلف و روزه‌خواری در ماه مبارک رمضان در کوهستان‌های پایتخت اجرا شد ...از گزارش تصویری ایسنا "

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۸ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


افتتاحیه ی المپیک لندن

بامداد شنبه 28 جولای 2012 در شهر لندن ، یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین و هنری‌ترین افتتاحیه‌های  بازی‌های ورزشی المپیک اجرا شد.  کارگردان نام‌دار انگلیسی دنی بویل  با اجرای یک نمایش سینمائی خیره‌کننده و به یاد ماندنی ، زنگ آغاز سی‌امین دوره‌ی این بازی‌ها را با هدف صلح و دوستی میان ملت‌ها به صدا درآورد.

و البته... سکه‌ی افتتاحیه روی دیگری هم داشت! نمایش انگلیسی‌ها در عین حال یکی از امپریالیستی‌ترین افتتاحیه‌های تاریخ المپیک  نیز بود. مراسم با بازسازی تاریخ کشور انگلیس از اواخر قرن نوزدهم و با هدف  روایت پروسه‌ی تکاملی آن آغاز شد اما تلاش هنری برای تطهیر چهره‌ی کریه و استعماری این امپراتوری و آن چه از تجاوز و سلطه به سرزمین‌ها و ملت‌ها طی سالیان طولانی در سابقه داشته است ، نکته‌ای بود که  روی دیگر سکه‌ی افتتاحیه‌ی پر زرق و برق لندن را به خوبی نشان می‌داد .

فرامرز نصیری

 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


روزی روزگاری دریاچه ی ارومیه !

.

با خشک شدن دریاچه ارومیه، به تدریج از رونق بنادر این دریاچه نیز کاسته شد و بندر شرفخانه که یکی از مهمترین و پر رفت و آمدترین آنان بود، کاملا تعطیل شد و چندین کشتی و قایق تفریحی و مسافربری آن در نزدیکی ساحل این بندر به نمک نشستند. دریاچه ارومیه که بزرگترین دریاچه آب شور جهان به شمار می رفت، هم اکنون در بحرانی ترین وضعیت خود قرار دارد و بیش از 65 درصد آن خشک شده است.

 

خبرگزاری مهر

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تاریخ بازگشت تیم ترانگو

 

" طبق هماهنگی های انجام شده، زمان بازگشت تیم از اسلام آباد به تهران روز یکشنبه ساعت 19:30 در فرودگاه امام  می باشد. "

 

نقل از وبلاگ ترانگو

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


گردشی در شهر ...

نوستالژی!

 

 

گرمای تابستان ...

 

 

تیمچه ی شهر...

 

 

کلاغ ها و ...

 

 

عکس ها از فرامرز نصیری

دوربین :  موبایل  Samsung Galaxy S3

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


مرگ مهدی زمردی در ارتفاعات علم کوه

" گروهی از کوه‌نوردان تهران تحت یک تیم آزاد به قصد صعود علم کوه امروز وارد منطقه حصارچال می‌شوند. بنا بر گفته‌ی یکی از شاهدان ساعاتی پیش، در حصارچال روی شیب برفی یکی از اعضاء سر می‌خورد و دو نفر دیگر به کمک وی می‌شتابند که متاسفانه در پی این حادثه دو تن از افراد گروه مجروح شده و آقای مهدی زمردی نیز جان به جان آفرین تسلیم می‌نماید. بلافاصله پس از اطلاع از حادثه گروهی از کوه‌نوردان کلاردشت به منطقه اعزام می‌شوند که خبر می‌رسد نفرات به پایین حمل شده‌اند و گروه نجات نیز از میانه راه باز می‌گردد. با پیگیری های مسول قرارگاه رودبارک نیروی انتظامی در جریان حادثه قرار می‌گیرد و در نهایت پیکر مرحوم زمردی جهت انجام مراحل قانونی به پزشک قانونی منتقل می‌شود. "

 از پایگاه اینترنتی کوه نوردان کلاردشت

 

 

 

پی نوشت :

مرحوم مهدی زمردی یکی از اعضای گروه کوه‌نوردی دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ امیر کبیر بود . یاد و خاطره‌اش گرامی باد!

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


زنده گی در دامنه های کوه سهند

 

عکس ها از خبرگزاری مهر

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ارتفاع هیمالیا به شما چه ؟!

به گزارش خبرگزاری فارس حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی در مراسم تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتاب خوانی با بر شمردن مثال‌هایی برای واضح شدن علم مضر گفت: «مثلا یک نفر به مکه رفته بود و وقتی برگشت به من گفت من در این چند روز هفت متر موز خوردم انگار او هر موزی که می‌خورده متر می‌کرده و در دفتر خاطراتش می‌نوشته یا خیلی از اطلاعاتی که در کتاب‌های دانشگاهی و کتاب‌های مدارس آمده است لغو و بی هوده است مثلا به بچه‌های ما چه ربطی دارد که کوه هیمالیا چند متر است، به شما چه، پدرت بالای کوه هیمالیا رفته؟ مادرت بالای کوه هیمالیا رفته؟ خودت می‌خواهی بروی؟ ... "

 

http://www.khabaronline.ir/detail/228985/culture/literature

 

 

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٤ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


این شخص هرکسی هست سامان نیست!!

 

در قسمتی از گزارش آقای نعمتی ( پدر سامان ) که در آن به  بررسی بازتاب تصویر داخل شیشه‌ی عینک لیلا اسفندیاری پرداخته بود نکته‌ی جالبی نیز در رابطه با پاسخ اعضای تیم به این پرسش که " این تصویر متعلق به کیست؟ "  وجود داشت : " ... و اما پاسخ اعضای تیم به این پرسش بسیار جالب است همگی ادعا می کنند که این شخص نمی دانیم چه کسی است ولی هر کسی هست سامان نیست!

 

این نقل قول که از زمان انتشار تا‌کنون از سوی هیچ یک از اعضای تیم تکذیب نشده است معنایی صریح و روشن دارد : وجود شخص دیگری را در آن نقطه پذیرفته‌اند اما می گویند او سامان نیست!!

 

این اذعان به وجود شخص دیگر از سوی اعضای تیم در شرایطی است که بسیاری از دوستان دل‌سوز (!!) در تلاش‌اند به یاری انواع آزمایشات و بازسازی‌ها اثبات نمایند ـ  و از جمله به خود اعضای تیم ـ که  او فیلم‌بردار ( کاظم فریدیان ) است‌!!

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تصاویر تیم ترانگو و تشکیل ستاد استقبال در فدراسیون کوه نوردی

اولین تصاویر صعود ایرانی برج بی نام ترانگو را در وبلاگ ترانگو ببینید:

http://trango.blogfa.com/post-50.aspx

 

 

تشکیل ستاد استقبال از تیم
"ترانگو"

نظر به درپیش بودن بازگشت تیم دیواره نوردان کشورمان از صعود به برج بی نام "ترانگو"؛ ستاد استقبال از این عزیزان با دعوت فدراسیون از نماینده گان تشکل ها ، گروه ها و باشگاه های مختلف تشکیل شد. در این جلسه که روز دوشنبه 2 مرداد ماه برگزار گردید؛ به موارد مختلفی در خصوص استقبال باشکوه از این تیم پرداخته و مقرر شد با پشتیبانی فدراسیون و تشریک مساعی یکایک عوامل؛ آئین استقبال به نحو شایسته ای انجام شود.

شایان ذکر است: به محض مشخص و قطعی شدن زمان دقیق بازگشت تیم؛ مراتب به نحو مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.

دعوت شده گان به این جلسه که با حضور مسئولین فدراسیون؛ موسوی، داورپور و رضایی نیز همراه بود عبارت بودند از: خزائی رئیس هیئت البرز – رضایی رئیس  هیئت اراک – کاشفی رئیس هیئت تهران- نقدی رئیس هیئت کرمانشاه -  ثابتیان مدیرعامل انجمن کوه نوردان – وحید بهرامی و شهرام عباس نژاد از عوامل تیم - شایان پور مدیرعامل باشگاه دماوند – شیشه چی از باشگاه آرش – جناب زاده از گروه هفت خوان کرج و علیزاده از خانه کوه نوردان کرج و با حضور کیانی نماینده باشگاه دماوند، حسین پور و علی عزیزی نماینده هیئت تهران.

 

 

نقل از کوه نوشت :  http://koohnevesht.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ امرداد ۱۳٩۱
    پيام ها    +