کافه کوه در آخرین پنج شنبه ی تابستان

 

کافه‌ی محمد تهرانی در آخرین پنج‌شنبه‌ی تابستان ( امروز)  باردیگر شاهد جمع دوستانه و پرشور و نشاط کوه‌نویسان و دیگر علاقه‌مندان به ورزش کوه خواهد بود . از صمیم قلب امیدوارم بتوانم در کافه کوه شهریور  بسیاری از دوستان عزیز را ببینیم : 

فواد و رامیار و آقا فرید و علی بیات ، سحر خانم و آذر خانم و سعیده خانم ، عباس ثابتیان و امیر حسین و حسین رضایی ، فرشته خانم و آرزو خانم و مهدی ساقی ، مهشید و پریسا خانم ، فرشید داودی و مرتضی زارع و آرش و حمید رضا ، راز کوه و شهرام عباس نژاد و عزیزالهی ، آنافراهانی و لیلا صالحی و نعمتی (سنگ و رنگ ) و مهناز رستگار ، پرویز ستوده و عزیز حبیبی و نقاب کوهستان ، هادی و عباس ایلاقی و محمدرضا ، آیاز و الهه حمیدی و زینب یعقوبی و سارا عدالتیان و یاران گل کوه و ...

 

 

لیلی رهنما را ننوشتم چون میزبان است و قطعا حضور دارد !

 

در کافه کوه شهریور ، مراسم ساده و کوچکی نیز برای سالروز تولد حسین رضایی و عباس ثابتیان خواهیم داشت.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کدام کوه نوردی دولتی؟! کدام کوه نوردی مستقل؟!

مسائل و اتفاقات برنامه‌ی نانگاپاربات باشگاه دماوند و رویدادهای پس از آن موجب گردید که این وبلاگ در نگاه خود به مجموعه‌ی کوه‌نوردی ایران و تقسیم‌بندی آن به دو بخش دولتی و مستقل تجدید نظر کند و در حال حاضر این مرزبندی را برای بیان واقعیت‌های ورزش کوه در کشورمان بی‌فایده و فاقد بنیان‌های قوی و قابل استناد بداند.

 

_ تقسیم‌بندی کوه‌نوردی ایران به دو بخش دولتی و مستقل بی‌پایه و اساس است چرا که هنوز و در هیچ کجا به لحاظ تئوریک " تعریف "‌ی جامع و مبتنی بر واقعیت‌های موجود کوه‌نوردی ایران و همچنین مورد قبول همه‌گان(اکثریت) برای آن وجود ندارد و هر کس بنا به منافع و مصلحت‌های شخصی و جناحی و باشگاهی و ... تصویر و تصوری از آن را به جامعه ارائه می‌دهد. فقدان معیار‌های مشخص می تواند به تنهایی برای بی‌پایه و اساس بودن این نوع مرزبندی کفایت کند.

 

_ با نگاهی به واقعیت‌های امروز جامعه‌ی ما، کاربرد واژه‌هایی مانند "دولتی"  و  "مستقل" با توجه به بار و دلالت‌های معنایی خاص و مشخصی که یافته است به شکلی ناخودآگاه و ناخواسته مولد "ارزش‌ها و ضد ارزش"‌هایی می‌شود که به موجب آن و در مثال، هر چیز دولتی را قطعا و بی چون چرا باید مردود و باطل دانست و از طرف دیگر هر چیز مستقل، لاجرم و بی‌چون و چرا عین حق و حقیقت بوده و حمایت و پشتیبانی از آن ضرورتی انکار ناپذیر است!! اما، آیا چنین چیزی براستی می‌تواند بیانگر همه‌ی واقعیت‌های زنده‌گی و روزگار ما باشد؟!   این وبلاگ تصمیم گرفته است در نگاه و تحلیل خود از ورزش کوه در ایران و در جوهر نقدها و نوشته‌های خود در باره‌ی انجمن ، فدراسیون ، گروه‌ها و باشگاه ها و افراد و ... رعایت عدالت و انصاف را بیش از و مهم‌تر از هر چیز دیگری در مرکز توجه قرار دهد. این وبلاگ برای دست یابی به حقیقت مسایل و رویدادها در کوه‌نوردی ایران به هیچ عنوان و به هیچ عنوان با کلی‌گوئی، با تهییج احساسات، با موج‌های ساخته‌گی، با شعار ، با شایعه و با دروغ و توهین و تهمت و تخریب شخصیتی و پرونده سازی برای رسیدن به مقصود همراهی نخواهد داشت.

 

_ تقسیم کوه‌نوردی ایران به دو بخش دولتی و مستقل در شرایطی که تعریف و معیارهای مشخصی برای شناسائی و مواجهه با آن وجود ندارد در عمل حاوی چه نتایج و مشکلاتی خواهد بود؟ به چه کسی باید بگوییم کوه‌نورد مستقل و چه کسی را باید کوه‌نورد دولتی بدانیم؟  در مثال بد نیست نگاهی به وب سایت هیئت کوه نوردی استان تهران داشته باشیم. این تشکیلات در همان صفحه‌ی اول سایت، خود را نماینده و جانشین فدراسیون کوه‌نوردی ایران معرفی کرده است. به عبارتی: پیش‌برنده و بازوی اجرایی خط مشی و سیاست‌های فدراسیون! حالا پرسشی که بوجود می‌آید این است: کوه‌نوردانی که با این نهاد همکاری می‌کنند و در این نهاد دارای پست و مسئولیت هستند را باید دولتی بدانیم یا مستقل؟ این لینک را هم ببینید تا بتوانیم درک روشن‌تری نسبت به موضوع بحث خود داشته باشیم. اسامی همکاران و مسئولین این نهاد در سال 90 !  آقای کیومرث بابازاده که عضو هیئت رئیسه هیئت کوه‌نوردی استان تهران است و در ضمن سابقه‌ی نزدیک به چهار سال همکاری و مسئولیت در فدراسیون کوه‌نوردی را هم دارد کوه‌نورد مستقل است یا دولتی؟ محمدرضا کفاش، هادی آبادی‌خواه، عباس علی‌نژاد و پرستو ابریشمی چطور؟ مستقل هستند یا دولتی؟ و همچنین، عبداله اشتری و فرنوش رئیسی که برخلاف نام‌های قبلی گویا عضو هیچ باشگاه و گروه کوه‌نوردی نیستند اما دارای مسئولیت در هیئت کوه‌نوردی استان تهران به عنوان نماینده و جانشین فدراسیون می‌باشند ، چطور؟ در جبهه‌ی مستقل قرارشان دهیم یا در جرگه‌ی دولتی‌ها؟

 

_ وظیفه و مسئولیت واقعیت عینی و شکل عملی بخشیدن به  افکار و ایده‌های عناصر مرکزی و تصمیمات تصمیم‌گیرنده‌های اصلی در فدراسیون کوه‌نوردی (هیئت رئیسه) و به عبارت ساده‌تر سیاست‌ها و خط مشی این نهاد در صحنه‌ی کوه‌نوردی ایران را در تمام این سال‌ها بازوهای اجرایی ، شاخه‌ها ، زیرمجموعه‌ها و همکارانی بر عهده داشته‌اند که یا از اعضای باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی نام آشنا و مطرح کشور بوده‌اند(به طور عمده دو باشگاه بزرگ دماوند و آرش) یا با همان نگاه قبلی کوه‌نورد آزاد و مستقل شمرده می‌شدند: علی پارسایی، همایون بختیاری، کیومرث بابازاده، رضا زارعی، مرحوم فرشادخلیلی و سپیده جوادیان (همسر ایشان) ، امیرحسین جابرانصاری، پرستو ابریشمی، شیوا فارسی، سعید شجاعی و ... شخصیت‌هایی بسیار نام آشنا و قابل احترام در مجموعه‌ی کوه‌نوردی ایران!  گذشته از پرسش اساسی و استراتژیک(!) اینکه چرا و به چه دلیل در تمام طول این سال‌ها فدراسیون کوه‌نوردی برای پیاده کردن اهداف و سیاست‌های خود در جامعه‌ی کوه‌نوردی ، هیچ‌گاه و هیچ‌گاه با مشکل همکاری از سوی کوه‌نوردان عضو گروه‌ها و باشگاه‌هایی مانند دماوند و آرش و یا کوه‌نوردان منفرد روبرو نبوده است ؟ می خواهیم بدانیم با نگاه تقسیم‌بندی کوه‌نوردی ایران به دو بخش دولتی و مستقل و با آن ارزش‌ها و ضد ارزش‌هایی که در بطن خود نهان دارد، قرار است چه نگاه و چگونه قضاوتی نسبت به نقش و جایگاه و عملکرد این نام‌ها در ورزش کوه کشورمان داشته باشیم؟ و آیا براستی اطمینان و تضمینی برای رعایت عدالت و انصاف در چنین نگاهی و چنین قضاوتی وجود دارد؟  

 

_ همچنان‌که ‌ سابقه و آرشیو کاملا موجود این وبلاگ نشان می دهد، همواره کوشش نموده‌ایم در ارائه و انتشار نقد و نظر پیرامون مسایل و جنبه‌های گوناگون کوه‌نوردی ایران از هر گونه نگاه جانبدارانه و آمیخته با تعصب بری باشیم. اکنون نیز با تجدیدنظر در کاربرد ارزش‌ها و ضدارزش‌هایی تعریف نشده و فاقد معیار مانند مستقل و دولتی و مردود شمردن نگاه ابزاری فعلی به آن ، برای حفظ یگانه ابزار شریف و انسانی به جامانده یعنی " رعایت عدالت و انصاف برای دست‌یابی به حقیقت " در دستان کوچک این وبلاگ کوچک تلاش خواهیم کرد!

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


انجمن کوه نوردان ، تشکیلاتی استالینیستی!

 

_ اعلام حکم تعلیق سه ماهه‌ی انجمن کوه‌نوردان فصل تازه‌ای بود که در پرونده‌ی قدیمی " رقابت‌ها ، تضادها و اختلافات " عمیق و در عین حال پنهان انجمن و فدراسیون گشوده شد .  اگر تا دیروز همه درها _ و از سوی هر دو جناح _ بر پاشنه‌ی انکار چنین تقابلی می چرخید امروز دیگر با انتشار یادداشت عباس ثابتیان و اشاره به آنچه در حکم تعلیق گذشت ، چاره‌ای جز اذعان و اعتراف به  واقعیت یک " رویارویی هماره " برای هر دو جناح باقی نمانده است.

 

_ ترجیح می‌دهیم در این فصل تازه‌ی "رقابت‌ها ، تضادها و اختلافات"  فدراسیون و انجمن هم‌چنان بر حفظ  مواضع انتقادی نسبت به هر دو جناح و اتخاذ یک موضع مستقل اصرار داشته باشیم . ما نه طرفدار فدراسیون هستیم و نه طرفدار انجمن و هیچ یک از این دو نهاد را متولی و نماینده‌ی شایسته‌ای برای کوه‌نوردی ایران نمی‌دانیم . سابقه ی هشت ساله و  آرشیو کاملا در دسترس وبلاگ‌مان نیز به صراحت گویای ارائه‌ی بیشترین حجم انتقاد _ در میان تمامی منابع موجود _ نسبت به فدراسیون و انجمن کوه نوردان می‌باشد.

 

_ موضع مستقل یعنی : به سیاست‌ها و روش‌های فدراسیون کوه‌نوردی برای حذف رقیب به شدت انتقاد داریم .  محمود شعاعی قطعا باید توضیح قانع کننده‌ای برای مجموعه تلاش‌ها و اقداماتی که حکم تعلیق سه ماهه‌ی انجمن را رقم زد به افکار عمومی ارائه دهد .  در صورت هر گونه بی‌اعتنایی به پاسخ‌گویی و عدم احساس مسئولیت در برابر جامعه‌ی کوه‌نوردی ، قضاوت ناگزیر به " انحصارطلبی و تمامیت خواهی "  و انزوای بیش از گذشته ، آن سرنوشت محتومی خواهد بود که  تشکیلات شعاعی را انتظار می‌کشد!

 

_ موضع مستقل یعنی : انجمن کوه‌نوردان را یک تشکیلات استالینیستی می‌دانیم و نکته‌ی جالب اینکه این تعبیر را نخستین بار  عباس محمدی و در توصیف روش‌های مدیریتی کیومرث‌بابازاده  به خود ما گفت!!  در اینجا اشاره به تشکیلات استالینیستی به مفهوم پنهان‌کاری عمیق و بی‌اعتمادی به افکار عمومی ، فقدان یک جوهر خلاق و پویای درون سازمانی مبتنی بر انتقاد و انتقاد از خود و همچنین به مفهوم سرکوب منتقد می‌باشد.

 

_ ریشه‌ی اصلی بسیاری از مصائب و مشکلات فعلی انجمن کوه‌نوردان را باید در دو دوره مدیریت ناسالم عباس محمدی جست و جو کرد . آغاز اعزام‌های پنهان تحت عنوان مبادله‌ی کوه‌نورد و دهن کجی آشکار به افکار عمومی در زمان عباس محمدی بود .  در اولین سفر به امریکا که خودش نیز در تیم اعزامی و سرپرست آن بود ، اطلاع رسانی جهت افکار عمومی و انتشار خبر دقیقا بیست روز پس از رسیدن به آن کشور صورت می‌گیرد !! سپس انتشار عکس هایی از بعضی جاذبه‌های (!) شهر لاس وگاس در صفحه ی فیس بوک یکی از اعضای تیم و عدم توضیح در باره ی آن به افکار عمومی ( به عنوان نماینده گان فرهنگی ورزش کشورمان وظیفه دارند توضیح دهند در شهر لاس وگاس چه کرده اند ) و  تبدیل انجمن به حیاط خلوت دو باشگاه قدیمی کوه‌نوردی شهر تهران  و اعطای سخاوت‌مندانه‌ی انواع امتیازات و امکانات به آنان در زمان عباس محمدی صورت می‌گیرد . از مدیران انجمن بخواهید صورت اسامی  و ماهیت باشگاهی کسانی که در سالیان اخیر از حمایت مالی  این تشکل بهره برده‌اند را منتشر کنند .  تسلیم و کرنش در برابر انواع فشارهای صاحبان "زور و زر و تزویر "در کوه‌نوردی ایران، خصلت آشنا و شناخته شده‌ی عباس محمدی طی دو دوره مدیریت او بود .  برای اولین بار در کل تاریخ کوه‌نوردی ایران ، این عباس محمدی بود که در زمان حادثه‌ی نانگاپاربات پروژه‌ی سرکوب منتقد  را بنا به خواست و اراده‌ی همان صاحبان زور و زر و تزویر باشگاهی در انجمن کوه‌نوردان کلید زد !! 

 

_ انجمن کوه‌نوردان ، این تشکیلات استالینیستی ، شایسته‌گی و لیاقت دفاع کردن را ندارد! ... مگر آنکه بتواند توسط عناصری براستی آگاه و مستقل و دل‌سوز خود را از سایه‌ی سنگین مافیای زور و زر و تزویر باشگاه‌های تهرانی رهایی بخشد . انجمن کوه‌نوردان برای تبدیل به یک تشکل واقعا مردمی ... برای تبدیل به  نماینده‌ی راستین جامعه‌ی کوه نوردی ایران ، نیاز به یک خانه تکانی اساسی و آغاز تحولاتی بنیادین و رادیکال دارد! به امید آن روز!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

می‌بویم گیسوانت را

تا فرشته‌ها حسودی کنند.

شانه می‌زنم موهایت را

تا حوری‌ها سرک بکشند از بهشت برای تماشا.

شعر می‌گویم برای تو

تا کلمات کیف کنند

مست شوند

                  بمیرند.

 

شعر: مصطفی مستور

عکس: فرامرز نصیری

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


یخچال‌های هیمالیا در حال عقب‌نشینی‌اند

 

بر اساس گزارشی که چندی پیش توسط "شورای ملی پژوهش" ‌های ایالات متحده منتشر شد، به نظر می‌رسد یخچا‌ل‌های بخش شرقی و مرکزی رشته‌کوه هیمالیا، با سرعت فزاینده‌ای مثل دیگر مناطق مشابه جهان، در حال عقب‌نشینی‌اند. حال‌آنکه، یخچال‌های غرب این رشته‌کوه از ثبات بیشتری برخوردار بوده و حتی می‌توانند از این هم بزرگ‌تر بشوند.

 

این گزارش، نگاهی به تحولات یخچال‌های منطقه هندوکش-هیمالیا دارد، که شامل هشت کشور آسیایی می‌شود و تأثیرات مهمی بر سیستم‌های رودخانه‌ای منطقه، منابع آبی، و نیز بر جمعیت آسیای جنوبی دارد. کوه‌هایش سرچشمه چندین رود بزرگ – از جمله گنگ، مکونگ، یانگ‌تسه و رود زرد – هستند که به‌عنوان منابع اصلی آب آشامیدنی و تأسیسات آبیاری ساکنین این حوزه با جمعیتی بالغ بر ۱.۵ میلیارد نفر، نقش شاهرگ حیاتی منطقه را ایفا می‌کنند.

 

اقلیم سرتاسر هیمالیا در حال دگرگونی‌ست؛ اما طبق اعلام هیئتی که دست به انتشار این گزارش زده‌اند، هنوز مشخص نیست که تأثیرات منطقه‌ای این دگرگونی‌ها چقدر باشد. هیمالیای شرقی و فلات تبت در حال گرم شدن‌اند و این تغییر دما، در ارتفاعات بالاتر حالت محسوس‌تری دارد. مدل‌ها حکایت از این دارند که غبار صحرا و دوده‌، باعث گرم‌تر شدن جو می‌شوند و با تسریع ذوب توده‌های برفی، موجبات عقب‌نشینی یخچال‌ها را فراهم می‌کنند.

 

منبع:  Science Daily

 

برگردان: احسان سنایی       

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سالروز تولد عباس ثابتیان

 

جامه ام باد

              عریانی ام آفتاب

نگاهم قله ی خورشید

                           ابر

                               ابروانم

پیکرم کوه

و تلاطم توفان

                   جانم

نه، خدا مپنداریدم

انسانم!

 

عباس ثابتیان نویسنده‌ی وبلاگ آرام‌کوه ، انسانی دوست داشتنی ، صمیمی و بسیار متواضع است. عباس ثابتیان دوستی خوب برای همه‌ی ما کوه‌نویسان است . بیست و ششم شهریور سالروز تولدت عباس  را از صمیم قلب به او تبریک می‌گوییم.

 

 

پی نوشت:

تبریک‌مان با یک روز تاخیر همراه بود . امیدواریم عباس عذرخواهی ما را بپذیرد .سعی خواهیم کرد در کافه کوه شهریور ماه ، جشنی بسیار ساده و کوچک برای تولد حسین رضایی و عباس ثابتیان داشته باشیم . 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سالروز تولد حسین رضایی

 

حسین رضایی نویسنده‌ی وبلاگ خوب کوه‌نوشت ، یکی از شخصیت‌های دوست‌داشتنی و قابل احترام در کوه‌نویسی کشورمان است . بیست و ششم شهریور سالروز تولد او را از صمیم قلب تبریک می‌گوییم .

 

 

 

پی نوشت:

1_ لازم است از امیر حسین ناظمی برای اطلاع رسانی این موضوع و پست خوب وبلاگ اش تشکر کنیم.

2_ از دوستان وبلاگ نویس تقاضا می کنیم در صورت تمایل برای اطلاع رسانی سالروز تولدشان ، آن را در کامنت خصوصی برای ما بنویسند.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


عباس ثابتیان: آنچه در تعلیق انجمن گذشت

آنچه گذشت: روز یک‌شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ نامه‌ای از وزارت کشور به دفتر انجمن کوه‌نوردان رسید که خبر از تعلیق ۳ ماهه‌ی انجمن می‌داد. نامه‌ی شماره‌ی ۶۹۰۸۶/۸۳ به تاریخ ۴ شهریور ۱۳۹۱ و در آن اشاره شده است به گزارش دریافتی از وزارت ورزش و جوانان مبنی بر تخلفات انجمن.

در نخستین قدم روز یک‌شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۱ در جلسه‌ی هیات نظارت وزارت کشور حضور یافتیم.ا ین جلسه به ریاست جناب اقای افشار قائم مقام محترم وزارت کشور و رییس هیات نظارت و با حضور جناب آقای داود امینی مشاور محترم وزیر و معاون امور سازمان‌های مردم نهاد، آقایان طالقانی، ملکزاده، صابونچی و خانم احتشامی تشکیل شد.

در ابتدا مسئول محترم وزارت کشور عنوان کرد که:

"فدراسیون کوه نوردی و وزارت ورزش تخلفاتی را در مورد شما (انجمن) عنوان کرده‌اند"

و سپس تخلف‌های انجمن در دو بخش به ما تفهیم شد.

۱- درخواست قبلی وزارت کشور شامل سه مورد به شرح زیر:

۱-۱ ممنوعیت استفاده از نام ایران با توجه به مصوبه هیات نظارت کشور

۱-۲ انجام هرگونه فعالیت برون مرزی با مجوز وزارت کشور

۱-۳ استفاده از پسوند NGO در ترجمه انگلیسی نام انجمن

پس از پاسخ‌گویی در مورد درخواست سه‌گانه‌ی بالا و در ادامه جلسه، دلیل اصلی تعلیق انجمن، نامه‌ی وزارت ورزش و جوانان عنوان شد که - به دلیل محرمانه بودن - نامه به ما نشان داده نشد و تنها یکی از مدیران محترم وزارت کشور حاضر در جلسه‌، فرازهای آن را برای ما از روی اصل نامه به‌شرح زیر قرائت کرد:

۱- اعزام تیم‌های فاقد صلاحیت فنی به هیمالیا

۲- مفقود شدن کوه‌نوردان در کوه از جمله فردی به نام سامان اهل قروه در قله نانگاپاربات

۳- استفاده از پرچم مجعول بر فراز قله خارج از کشور

۴- مصاحبه با شبکه‌های خارجی (اشاره شد که عکس آن را هم ارسال کرده‌اند) در کشور پاکستان در مخالفت با نظام جمهوری اسلامی و انتشار در وبلاگ‌های داخل کشور

۵- تشکیل جلسات ماهانه و تخریب و اهانت به مسئولان دستگاه‌های ورزشی در آن جلسات

۶- اعزام برون مرزی بدون هماهنگی و دریافت مجوز

۷- موازی کاری در شعبات

پس از ارائه توضیح در مورد موارد هفت‌گانه‌ی بالا به ما گفته شد که برای حل مشکل لازم است به وزارت ورزش و جوانان مراجعه کنیم.

روز دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۱ با وقت قبلی به دفتر «معاونت توسعه ورزش فهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان» همان‌طور که در حکم تعلیق تصریح شده است و آن‌طور که در وزارت کشور به ما گفته شد، مراجعه کردیم و توانستیم نشستی با یکی از مسئولان این معاونت در وزارت ورزش داشته باشیم و این مسئول محترم از موضوع پیش آمده اظهار بی‌اطلاعی کرد و قرار شد موضوع را پی‌گیری و قرار ملاقات مشترکی برای ما و سرپرست فدراسیون آقای محمود شعاعی ترتیب دهد.

در گزارش‌های بعدی در مورد سابقه‌ی درخواست‌ سه‌گانه‌ی وزارت کشور، اقدام‌ها و پاسخ‌های انجمن ارائه خواهد شد.

 

وبلاگ آرام کوه

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کافه کوه شهریور ... در امتداد دوستی

 

 

" آخرین پنج‌شنبه‌ی هرماه یاد‌آور خاطرات زیادی است، آخرین پنج‌شنبه‌ی هر ماه نوید قدوم انسان‌هایی‌ست که دوستی را بهانه‌ی دیدار خویش کرده‌اند ... تا کافه‌ کوه برایشان  روزنه‌ای باشد به سوی گفتن دل‌نوشته‌ها و شنیدن دل‌گویه‌هاشان. تا در کنار هم تمرین کنند بودن در فضایی حقیقی که وبلاگ‌های مجازی‌شان بهانه‌اش شده.

وقتی به آخرین پنج‌شنبه‌ی هرماه نزدیک می‌شویم شوق دیدار کافه کوهیان دل را پُر می‌کند از بشارت دوستی و لبخند ... و در انتظار می‌نشینیم برای ساعت سه بعد از ظهر، همان کافه، همان نگاه‌ها که دوستی را زمزمه می‌کنند و مهربانی را ...

 

درست هنگامی که ساعت چند بار نواخت با خود گفتم این بار گفتنی‌ها بسیار است و شنیدنی‌ها بیشتر!

 

دیدار‌مان پنج‌شنبه سی‌ام شهریور ، ساعت 15، کافه محمد تهرانی

 

 

از وبلاگ مکث (لیلی رهنما)

 

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


خبر اعتراض سنگ نوردان در صدا و سیما

 

"موضوع عدم اعزام تیم ملی سنگ نوردی کشورمان به مسابقات جهانی فرانسه، در صدا و سیما نیز بازتاب داشت. از این رو شبکه ورزش با پخش گزارشی کوتاه، به این موضوع پرداخت. در فایل تصویری سایت کوه نیوز ، مجری برنامه از هماهنگی های صورت گرفته برای مصاحبه با محمود شعاعی سرپرست فعلی فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی کشورمان و عدم مصاحبه ایشان با این برنامه می گوید ... "

 

متن کامل و لینک فایل تصویری را در سایت کوه نیوز ببینید

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


رییس هیات کوه نوردی تهران: به دنبال ترویج صعودهای فنی هستیم

رییس هیات کوه نوردی استان تهران حمایت از صعودهای فنی داخلی را یکی از برنامه های اصلی این هیات بیان کرد. ˈکاوه کاشفیˈ روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : برای حمایت از صعودهای فنی داخل از کشور مراسم بزرگداشت صعودهای فنی را برای کوه نوردان تهرانی برگزار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: این مراسم چهارم مهر ماه همزمان با روز پاکسازی کوهستان برگزار خواهد شد. رییس هیات کوه نوردی استان تهران افزود: برای برگزاری این مراسم از کوه نوردان استان تهران خواستیم تا صعودهای شاخص و فنی خود در ارتفاعات داخل کشور را به هیات اعلام کنند تا پس از بررسی از آنها تجلیل شود. وی گفت: کوه نوردان کشور بیش از اینکه به اجرای صعودهای فنی در داخل کشور اهمیت دهند، به دنبال انجام فعالیت در ارتفاعات هیمالیا هستند. کاشفی ادامه داد: باید از صعودهای فنی داخل کشور حمایت های خاصی صورت گیرد تا کوه نوردان ایرانی بیشتر به دنبا انجام فعالیت های فنی در داخل کشور باشند.

وی یادآور شد: ارتفاعات و دیواره های فنی بسیاری در کشور وجود دارد که کوه نوردان ایرانی به راحتی و بدون صرف کردن هزینه زیاد می توانند در آنها فعالیت کنند.

 

ایرنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


برداشت آفتاب گردان

 

 

برداشت آفتاب گردان در مزارع استان خراسان شمالی آغاز شد... خبرگزاری مهر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


راین دومین بنای خشتی بزرگ جهان

 

راین بر دامان دومین بنای خشتی بزرگ جهان با20 هزار متر مربع مساحت روییده با دنیایی از داشته های بی مثل و آغوشی گرم گشوده برای گردشگران اما این ابر شهر خشتی جهان همچنان در سایه ارگ بم و بی توجهی های مسئولان چشم به راه رونق است.

 

خبرگزاری مهر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آخرین گزارش فائو از منابع جنگلی جهان

 

ایران پس از ترکیه، بیشترین نواحی جنگلی را در غرب آسیا دارد.

سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارش سال 2011 خود درباره وضعیت جنگل‌های جهان به بازبینی مطالعه آماری خود با عنوان «ارزیابی منابع جنگلی جهان در سال 2010» (FRA) پرداخته است. بنابراین گزارش  فائو با همکاری کشورهای عضو، منابع جنگل های جهان را از سال 1946 میلادی در دوره‌های 5 تا 10 سال ارزیابی کرده است. این ارزیابی‌های جهانی اطلاعات ارزشمندی را در اختیار سیاست گذاران در سطوح ملی و بین المللی، اعضای عمومی و سایر گروه‌ها و سازمان‌های علاقه مند به «جنگلداری» قرار می‌دهد.

 

به گزارش سایت رسمی فائو، گزارش «ارزیابی منابع جنگلی جهان در سال 2010» در واقع فراگیرترین مطالعه‌ای است که تا این تاریخ در خصوص منابع جنگلی جهان، صورت گرفته است. بر اساس این ارزیابی غنی ترین کشورهای جهان به لحاظ منابع جنگلی روسیه، برزیل، کانادا، آمریکا و چین هستند که به طور کلی بیش از نیمی از کل نواحی جنگلی جهان را در خود جای داده‌اند...

 

طبق جدول ارائه شده در گزارش فائو و براساس تقسیم بندی‌های این سازمان در خصوص وسعت نواحی جنگلی و تغییرات آن در کشورهای مختلف جهان در میان کشورهای منطقه غرب آسیا، ایران در سال 2010 میلادی به لحاظ وسعت نواحی جنگلی پس از ترکیه در دومین جایگاه قرار می‌گیرد. به این ترتیب ترکیه با دارا بودن 11 هزار و 334 هکتار و ایران با 11 هزار و 75 هکتار، بیشترین وسعت زمین‌های جنگلی در غرب آسیا را در خود جای داده‌اند. همچنین در این منطقه کشور قطر تقریبا عاری از جنگل است.

 

ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


10 کوه نورد گم شده در سبزوار پیدا شدند

10 کوه‌نورد سرگردان در کوه‌های منطقه شملق سبزوار پس از سه  روز پیدا شدند . مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی سبزوار گفت : این10نفر در بازگشت از این کوه‌پیمایی به سبب نا‌آشنایی با منطقه ، مسیر خود را  گم کرده بودند .
امیرهادی بلوکی افزود : گروه امداد و نجات کوهستان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی سبزوار ، به محض اطلاع از این خبر در منطقه حضور یافتند و جست و جوی خود را آغاز کردند .بلوکی گفت : با تلاش بی وقفه امدادگران ، گمشده گان پس از سه روز در حاشیه معدن کرومیت روستای جلمبادان سبزوار پیدا شدند .
ارتفاعات شملق در غرب سبزوار قرار دارد و بیش از 2000 متر ارتفاع دارد و صعود به این ارتفاعات به طور معمول با راهنما انجام می شود.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


نمی توان فراموش کرد!

 

" اما ، ای فراموشی ، می دانم که نخواهی  آمد ، زیرا تو نیستی و من می دانم که نمی توان فراموش کرد . زیرا که فراموشی در جهان وجود ندارد . همچنان که هیچ چیز وجود ندارد ... حتی گریستن. "

 

بهرام صادقی -_ کتاب ملکوت

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تنها دو بار زنده گی می کنیم!

 

" تنها دو بار ... فیلم زیباشناسی اشیاست. کوله، فشنگ، اسلحه، موبایل، گوی‌های شیشه‌ای ، تقویم دیواری، ماژیک، سیگار، عکس، آینه ، کمانچه و تمام اشیای اتاق محقر سیامک و حتی مینی‌بوس او چنان فضا سازی می‌کنند که تاثیر شگرفش تا مدت‌ها از ذهن بیرون نخواهد رفت. فیلم بهزادی نمونه‌ای مجاب کننده و کم‌نظیر از به کار گیری حس نهفته در اشیای پیرامون ماست که هر یک از آن‌ها به تنهایی می‌توانند واگویه و مصداقی باشند از عمیق‌ترین احساس‌ها و شاعرانه‌ترین لحظه‌ها ... "

 

فرزاد پورخوشبخت در باره ی فیلم تنها دو بار زنده گی می کنیم

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ای دوست ...

 

ای دوست!

آیا طعم شهرهای بی‌خاطره را می‌شناسی

و محله‌های بی گنجشک را

و قطارهای بی ایستگاه را

که بر ریل بی‌پایان اندوه

تو را سراسیمه و با شتاب می‌برند؟

 

ای دوست!

آیا طعم وحشت را می‌شناسی

آنگاه که باران بالای سرت

شیون می‌کند؟

 

شعر: غاده السمان

عکس: رویترز ( فلسطین)

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دره رویایی «قادیشا» در لبنان

 کمی آن طرف‌تر از بیروت، پایتخت لبنان دره‌ای به نام «دره قادیشا» وجود دارد که در زیبایی بی‌نظیر و بی‌مانند در جهان است. در کشور لبنان دره‌ای به نام «قادیشا» وجود دارد که بسیار زیبا و دیدنی است.دره قادیشا که به دره «قنوبین» نیز معروف است، یکی از عمیق‌ترین دره‌های لبنان است که در 121 کیلومتری بیروت، پایتخت این کشور واقع است و در اعماق آن رود قادیشا در جریان است.

دره قادیشا در ارتفاع 1500 متری دریا قرار دارد و تمام زیبایی‌های طبیعت از رودخانه و کوه و درخت و گرفته تا مه و ابر و برف و باران را می‌توانید در آن مشاهده کنید.

دره قادیشا از منطقه «بشری» شروع می‌شود که زادگاه شاعر بزرگ و برجسته لبنانی «جبران خلیل جبران» است.

زیبایی این دره به حدی است که سازمان «یونسکو» آن را در فهرست اماکن فرهنگی و میراث بشری جهان قرار داده است.

 

جام جم آنلاین

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


فدراسیون کوه نوردی: همایش «ایرانیان و صعودهای برون مرزی»

اولین جلسه‌ی هسته‌ی مشورتی و راهبردی همایش «ایرانیان و صعودهای برون مرزی؛ تجربه‌ها، چالش‌ها، افق‌ها» برگزار شد.

پیرو برنامه‌ریزی صورت گرفته و ضرورت‌های برگزاری همایشی در حوزه‌ی صعودهای برون مرزی معطوف بر هم‌اندیشی و بهره‌برداری‌های عمومی در این عرصه، اولین جلسه‌ی هسته‌ی مشورتی و راهبردی این همایش با حضور تنی چند از افراد با تجربه، صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران، در محل فدراسیون برگزار و محورهای مختلف همایش مذکور، زمان و نحوه‌ی برگزاری آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اعضای حاضر در اولین جلسه عبارت بودند از: محمود شعاعی، دکتر علی‌رضا بهپور (دبیر همایش)، عباس‌محمدی، رضازارعی، هادی صابری، محمد نصیری، حسین رضایی، پروانه کاظمی و لیلا بهرامی. هم‌چنین کاوه کاشفی و پوریا پرچمی در این جلسه‌ حضور نداشتند.

شایان ذکر است: به زودی زمان برگزاری، محورها و فراخوان مشارکت عمومی این همایش اعلام خواهد شد.

 

نقل از وبلاگ کوه نوشت:

http://koohnevesht.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بر بام ایران زمین ...

آبشار زیبای یخی در ارتفاع 5100 متری مسیر جنوبی

 

 

چشم انداز تپه گوگردی . قله نزدیک است!

 

 

و تیم ما ...

 

 

" و من در شکوه تماشا، فراموشی صدا بودم ... سپهری"

 

 

درون دهانه در صعود شصت و یکم!

 

.

 

پی نوشت :

روز پنج شنبه 16 شهریور  در مسیر جنوبی قله ی دماوند شاهد صعود تیم کوه‌نوردی دانشگاه شریف بودیم. کم تجربه‌گی و پاره‌ای تصمیمات نادرست سرپرست این تیم می‌توانست حادثه‌ی تلخ دیگری را در کو‌ه‌نوردی کشورمان رقم بزند که مانند اغلب اوقات(!) با تکیه بر شانس و اقبال و مساعدت شرایط جوی  به خیر گذشت!!

لازم می‌دانم از زحمات حسین رضایی نویسنده ی وبلاگ کوه نوشت برای هماهنگی و تسریع در عملیات امداد پایین آوردن عضو تخلیه انرژی شده‌ی تیم دانشگاه شریف از ارتفاع 5200 متری ، تشکر نمایم.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٧ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پروانه فعالیت انجمن کوه‌نوردان به مدت 3 ماه تعلیق شد

" نظر به نامه ارسالی وزارت کشور به فدراسیون و به استناد بند پ ماده 28  تصویب نامه شماره ه/31281 ت/27862 مورخ 84/5/8 هیات وزیران، به اطلاع می‌رساند؛  پیرو ابلاغیه وزارت کشور، پروانه فعالیت "انجمن کوه‌نوردان"  به مدت 3 ماه تعلیق شده است.
شایان ذکر است: بر مبنای این ابلاغ؛ هیات مدیره ی انجمن مذکور می‌ بایست ظرف مدت 3 ماه، با مراجعه به وزارت ورزش و جوانان نسبت به موارد  مربوطه و اصلاح وضعیت اقدام مقتضی معمول نمایند. "

 

منبع : سایت فدراسیون کوه نوردی

 

 

 از عباس ثابتیان به عنوان رئیس هیئت مدیره‌ی انجمن انتظار داریم هر چه سریع‌تر _ در وبلاگ شخصی خود آرام‌کوه _ با ارائه‌ی توضیحاتی صادقانه ، تمامی مسائل مربوط به حکم تعلیق وزارت کشور را برای افکار عمومی روشن نماید! به نظر می رسد از سوی دولت دور تازه ای در مواجهه با سازمان های مردم نهاد آغاز شده است. انحلال خانه سینما و ...

 

 

 منبع انتشار نامه: سایت انجمن کوه نوردان

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پاییز نزدیک است ...

 

«‌پاییزشد، یاد تو را آورد. پاییز اشک تو را به چشم‌هایم آورد.  آه تو را در سینه‌ام پر کرد. رخت تو را پوشیدم و به گذرگاه تو آمدم. به آینه‌های  توی ویترین‌های سر راه تو نگاه کردم. کفش‌هایی برای تو انتخاب کردم. برای زمستان تو  که در راه است. برای تو میوه‌های پاییزی خریدم، پشت پنجره گذاشتم.»

 

از کتاب «سبز پری» اثر پرویز دوایی

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


شگفتی‌های طبیعی جدید جهان در فهرست یونسکو

 

 

هر سال تابستان یونسکو اسامی شگفتی‌های فرهنگی و طبیعی جدید را در «فهرست میراث جهانی» برای تاکید بر ارزش بین المللی آنها، اعلام می‌کند.

 

علت معرفی این میراث جهانی، افزایش آگاهی عمومی درباره حفظ و نگهداری و مراقبت صحیح از این اماکن است که برای بشریت اهمیت فوق العاده‌ای دارند. امسال نیز مجموعه‌ای از شگفتی‌های جدید جهانی که برخی گمنام و برخی دیگر نیز معروف و شناخته شده هستند، معرفی شده که اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) با توجه به اهمیت میراث طبیعی جهان برای این سازمان، این فهرست را منتشر کرده است. به گزارش سایت رسمی IUCN، فهرست جدید این میراث شگفت انگیز عبارتند از:

 

 - جزیره‌های سنگی جنوب لاگون در پالائو که متشکل از 445 جزیره آتشفشانی و آهکی است و بزرگترین کلکسیون از دریاچه‌های آبی جدا از اقیانوس محسوب می‌شود.

 - پارک طبیعی «لنا پیلارز» در روسیه که با عنوان «یاکوتیا»‌ نیز شهرت دارد.

 - سیستم سوباک در استان بالی از استان‌های اندونزی که به دلیل مناطق کشاورزی منحصر به فرد داخلی‌اش از سوی یونسکو برگزیده شده است.

-خانه اپرای مارگراویان نیز جزو برگزیده‌های این فهرست جهانی است.

 -چشم انداز گراند پری در کانادا که منطقه حفاظت شده آن بیش از 3200 آکر مساحت دارد.

 -چشم اندازهای کاریوکا در «ریو دوژانیرو» که منطقه‌ای بین کوهستان و دریا در برزیل است.

 -منطقه بکر و طبیعت وحشی در آفریقای استوایی موسوم به «سانگا تری نشنال» در کامرون که امتداد آن تا پارک‌های ملی بین سه کشور مختلف کامرون، آفریقای مرکزی و کنگو کشیده شده است.

 -منطقه شانادو در چین

 -منطقه «پیرلینگ» که از جزایر اقتصادی به شمار می‌آید و زمانی صید مروارید از منابع اصلی ثروت این منطقه بود.

 -دریاچه‌های کونیانگا در چاد که ترکیبی از دریاچه‌های آب شور و شیرین است.

 

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

 

چشمانم دره و قله‌ی کوه را ،

زمین و آسمان به تمامی را از یاد برد

و اسیر آن یگانه ،

آن شکوه‌مند گشت ...

 

 

متن : فاوست ( گوته )

عکس : فرامرز نصیری

 

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


گزارشی از یک کوه نوردی ناب

" ... من در اینجا تنها می خواهم صعود یک قله ۶۳۰۰ متری گمنام را در هندوستان معرفی کنم صعودی از نوع کوه نوردی ناب و خلاقانه شاید تلنگری باشد برای کسانی که معیاری جز ارتفاع را برای کار کوه نوردی نمی شناسند.

اما بخوانید در خصوص این صعود:

سال 2006 دو کوه نورد از جمهوری چک  به نام های Marek Holecek  و  Jan Kreisinger موفق به گشایش مسیری نو بر روی رخ شمالغربی کوه Meru   در هیمالیای هندوستان به ارتفاع 6310 متر گردیدند. درجه سختی این مسیر 7A,M5 و طول آن حدود2000 متر بود.

این دو کوه نورد بعد از 13 روز اقامت بر روی دیواره سر انجام در ششم اکتبر 2006 موفق شدند قله مرکزی Meru را صعود کنند. نام مسیر به یادبود  Filkuv nebesky smich که در سال 1997 اولین تلاش را بر روی این مسیر به همراه Marek Holecek انجام داد و در سال 2001 در کوه های آلپ جان خود را از دست داد "خنده بهشتی فلیک" نام نهاده شد... "

 

متن کامل را در وبلاگ مهدی فرهادی بخوانید:

http://piaro.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کوه نورد سانحه دیده از مرگ نجات یافت

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت :  کوه نورد 21 ساله ای عصر دیروز در حین صعود از   ارتفاعات کوه خرسان در روستای معدن شهرستان اردل از کوه پرتاب شده و به دره سقوط کرده بود .
دکتر شاهین افزود : نیروهای اورژانس 115 استان چهارمحال و بختیاری با توجه به صعب العبور بودن منطقه و نبود جاده ماشین رو  پس از سه ساعت پیاده روی ، همراه با تجهیزات کامل از قبیل جامبک داروئی ، لانگ بک برد ، کیف احیا و اکسیژن به همراه دو نفر از اهالی روستا خود را به محل حادثه رساندند و مصدوم را که دچار ضربه مغزی و کاهش سطح هوشیاری شده بود به بیمارستان امام جواد ناغان و از آنجا به بیمارستان آیت الله کاشانی شهرکرد منتقل کردند. دکتر شاهین گفت :  هم اکنون این کوه نورد  در بخش مراقبت های ویژه اورژانس بیمارستان کاشانی بستری است و حال عمومی وی رضایت بخش است.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کاش پوسترهای گردشگری بماند

«میدان...» می‌نشینی توی تاکسی و سر می‌چسبانی به شیشه و تهران خلوت و رویایی را تماشا می‌کنی و یاد آبشار شوی لرستان می‌افتی، یاد قلعه رودخان گیلان، ساحل مازندران، دریاچه زریوار کردستان، آبشارهای شوشتر خوزستان، آرامگاه حافظ و سعدی فارس، بیستون کرمانشاه، مسجد جامع اصفهان و.... دلت هوس سفر می‌کند و بی‌تاب رفتن می‌شوی .

 

چرا یادشان می‌افتی؟ شاید به خاطر پوسترهاست؛ پوسترهایی بزرگ از جاذبه‌های گردشگری کشورمان با رنگ‌هایی شاد و زنده که بسرعت از پشت شیشه می‌گذرد و هر کدام به بیننده نهیب می‌زند «چرا هنوز مرا ندیده‌ای؟»

پوسترها را به مناسبت اجلاس نم در حاشیه بزرگراه‌ها و خیابان‌ها نصب کرده‌اند که یاد تهرانی‌ها بیندازند نباید تعطیلات‌شان را در خانه بگذرانند یا شاید هم برای سران اجلاس است که حتی در گذر سریع‌شان از خیابان‌های پایتخت، از پشت شیشه دودی خودروهای تشریفاتی، گوشه ناچیزی از جاذبه‌های گردشگری ایران را در حافظه تصویری‌شان بگنجانند.

مسئولان گردشگری موفق شده‌اند، تبلیغات گردشگری کار خودش را کرده است؛ تهرانی‌ها تعطیلات را در چاردیواری خانه‌هایشان نگذرانده‌اند و خلوتی خیابان‌های تهران و شلوغی جاده‌ها در چند روز گذشته گواه این ادعاست.

وسوسه سفر فقط مخصوص تهرانی‌ها نبوده است و تبلیغات گسترده گردشگری، نمایشگاه برج میلاد و حتی همین پوسترها، انگیزه‌ای برای وزرا و هیات‌های کارشناسی مهمان اجلاس غیرمتعهدها شده تا چهاردهم شهریور برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری در ایران بمانند.

حالا دیگر به همه مسوولان گردشگری ثابت شده است که تبلیغات گردشگری چه داخلی و چه خارجی اگر در سطح وسیعی صورت گیرد، حتما بر مخاطبان تاثیر می‌گذارد و حتی در صورتی که بلافاصله به سفر ترغیب‌شان نکند، به هر حال وسوسه دل سپردن به جاده را در آنها بیدار می‌کند و همین تجربه موفق می‌تواند الگویی باشد برای متولیان صنعت گردشگری که در همه فصل‌های سال، جاذبه‌های گردشگری مناسب بازدید را در قالب همین پوسترها و نمایشگاه‌های فصلی به مخاطبان معرفی کنند و به این ترتیب رویای «همه زمانی کردن» و «همه مکانی کردن» سفر را در کشور محقق کنند.

 

مریم یوشی‌زاده

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


عظیم قیچی ساز عازم ماناسلو می شود

 

«عظیم قیچی ساز» از قصد عزیمت به صعودی دیگر و این بار قله‌ی «ماناسلو» خبر داد.  قیچی ساز در این رابطه اظهار داشت: قصد دارد در ماه جاری «ایران» را به مقصد «نپال» ترک کند و دهمین صعود خود به قلل 8 هزار متری دنیا را بر روی قله‌ی 8163 متری «ماناسلو» انجام دهد.

شایان ذکر است: وی که امسال موفق شد صعود به قلل بالای 8 هزار متر دنیا در ارتفاعات «پاکستان» را به اتمام رساند، برای پیوستن به باشگاه 8 هزارمتری‌های جهان، علاوه بر «ماناسلو» می‌بایست به قلل «ماکالو»، «لوتسه»، «چوآیو» و «شیشاپانگما» در کشور «نپال» نیز صعود کند.

 

منبع : کوه نوشت

 

 

 

علاوه بر قله ی ماکالو _ که عدم صعود آن توسط کوه نوردانی ایرانی چندی پیش قطعی شد _ صعود به قله ی شیشاپانگما نیز عنوان " نخستین صعود ایرانی " را خواهد داشت . آیا از خبر صعود 7 خرداد سال 1379 محمد اوراز ، داود خادم و اکبر مهدی زاده  عکس یا هر گونه مدرک قانع کننده ی دیگری مبنی بر صعود نهائی قله ی اصلی شیشاپانگما وجود دارد؟!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تالاب انزلی را از مرگ نجات دهید

 

طبیعت ایران ویران می‌شود. تالاب‌ها یکی پس از دیگری بیمار و گاه برای همیشه خشک می‌شوند و تالاب انزلی دربحران است، بیمار است وثروت‌های خود را به مرور از دست می‌دهد. تالاب بین‌المللی انزلی با حدود ۲۰ هزار هکتار یکی از برجسته‌ترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر و از مکان‌های تخم‌ریزی گونه‌های متنوعی از ماهیان دریای خزر و رویشگاه گیاهان گوناگون آبزی ازجمله نیلوفر آبی است.

 

 امروز در شمال ایران، فقدان مدیریت درست، دریای مازندران را به یک دریای آلوده و جنگل‌ها را طعمه زمین‌خواران و ساختمان سازی و جاده‌کشی دولتی ساخته است. تالاب انزلی نیز آهسته آهسته زیر فشار دو هزار و ۸۰۰ قایق‌ موتوری و آلودگی‌های صوتی آنها و نبود اقدامات پاکسازی و لایروبی، آلودگی آب، تخریب جایگاه‌های طبیعی پرندگان، هجوم زمین‌خواران و افزایش نیترات در درون آب و بالاخره نبود یک پایش دولتی پیاپی به بحران بی‌سابقه‌ای کشانده شده است. عمق تالاب انزلی در گذشته حدود هشت متر بود که امکان صید هفت تا هشت تن ماهی در آن وجود داشت، اما امروز این عمق به یک و نیم تا دو متر کاهش یافته و به ویژه سرشار از آلودگی شده است.

  
از مهم‌ترین دشواری‌های تالاب بین‌المللی انزلی، ورود آلاینده‌های آبی و خاکی مانند شیرابه‌های زباله‌ها و فاضلاب‌های خانگی و شهری از طریق رودخانه‌های منتهی به آن است. ۱۲ رودخانه، فاضلاب شش شهر استان گیلان واقع در حوزه آبخیز تالاب انزلی را وارد این تالاب می‌کنند که شامل رشت، صومعه‌سرا، فومن، شفت، انزلی و ماسال هستند. علاوه بر این‌ها زباله‌هایی که در روستاهای مناطق بالادست در کنار رودخانه‌ها در اثر بی‌دقتی وبی‌انضباطی و خودپرستی برخی از شهروندان و دهیاران‌‌‌ رها می‌شود، باعث شده که سیلاب‌های فصلی بخش زیادی از این زباله‌ها را وارد تالاب انزلی کنند که چهره بسیار ناپسند و زشتی به وجود آورده است.
 
 
یک عامل مهم ، نقش مخرب بسیاری از ایرانیان ناآگاه است. مسئله این است که در جامعه تلاش فرهنگی و آموزشی کافی صورت نگرفته است و بی‌مسئولیتی بیداد می‌کند. نابودی منابع طبیعی نشانه پیروزی سودآوری و مصرف‌پرستی بوده است. بی‌توجهی ونابودی محیط زیست بیانگر ناآگاهی عمیق در جامعه است. ایرانیان اغلب رابطه قهرآمیز با طبیعت و اجزای آن دارند: با تیرکمان باید گنجشگ را مورد هدف قرارداد و کشت. سگ را باید زد و کشت. به طرف گربه باید سنگ انداخت. درختان را باید شکست. آب را باید هدر داد و در آن شاشید. مواد خوراکی را باید حیف و میل کرد. کوه‌ها را باید با ریختن اشغال کثیف کرد. در رود خانه‌ها باید زباله و کثافت ریخت. در رودبار‌ها باید پساب‌ها و گندآب‌ها را‌‌ رها کرد. جنگل را باید خشک کرد و ساختمان سازی کرد. در تالاب برای تفریح شخصی باید موتور گازوئیلی به‌کار گرفت و حیوانات راترساند و پرندگان را کوچ داد.
 
  
کشور ما از فرهنگ زیست محیطی، بسیار دور است و روشنفکران و سیاسیون ما از عقب‌ماندگی فکری عظیمی در این زمینه برخوردارند. آنان سیاست‌زد‌گان بیمارگونی هستند که ... دلشان برای آب و هوای آلوده و جنگل و تالاب سوخته و بیماری‌های ناشی از این فجایع نمی‌سوزد. تالاب انزلی در بی‌توجهی دولتیان و شهروندان آهسته آهسته می‌میرد. بخود بیاییم. تالاب انزلی را باید نجات داد. این تالاب بین‌المللی در حال حاضر از طرف سازمان ملل در «فهرست مونترال» قرار گرفته است و این بدان معناست که «تالاب در حال خشک شدن است» و بدینگونه است که ایران گنجینه‌های طبیعی خود را از دست می‌دهد.
 
 
 
 
جلال ایجادی
استاد دانشگاه و کارشناس محیط زیست 
 
 
 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صعود انفرادی مسیر آرش توسط آیدین بزرگی

 

"همیشه دیدن دیواره ی شمالی علم کوه حس خاصی از صلابت و استواری را در من زنده می کرد. تا پیش از این تنها دوبار در فصل تابستان و دو بار هم در فصل زمستان فرصت آن را پیدا کرده بودم تا پا در منطقه ی تخت سلیمان و علم چال بگذارم. زمستان 86 اولین ملاقات من با این دیواره ی مسحور کننده بود که سر تاپایش را برف سفید کرده بود. تابستان 87 وقتی برای صعود آن آمدم به تشخیص سرپرست برنامه از صعود آن منع شدم، هر چند این موضوع برایم بار سنگینی بود، ولی باعث تحولی بزرگ در دیدگاه من نسبت به کوه نوردی شد. به جرات می توانم بگویم پیشرفت من در سطح کوه نوردی درست بعد از آن مخالفت شروع شد، چرا که فهمیدم باید روی پای خودم باشم و به قدری رشد کنم که خود برای خود تصمیم بگیرم نه دیگران..."

 

متن کامل بخش اول گزارش زیبای آیدین بزرگی را در وبلاگ داستان کوه بخوانید:

http://dastanekouh.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


عکس روز

 

دهانه ی قله دماوند

عکس از فرامرز نصیری

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صعود موستاق آتا با جعل و مونتاژ ؟!

آخرین پست وبلاگ پیک لجور به گزارش صعود قله‌ی موستاق‌آتا (7546 متر_ چین) توسط تیم اعزامی جمعیت هلال احمر و به سرپرستی دکتر بهروز مقدسی اختصاص دارد.

متن گزارش  و عکس‌های منتشر شده در وبلاگ پیک لجور ، حاکی از صعود موفقیت‌آمیز اعضای این تیم به قله‌ی موستاق‌آتا  است اما آیا این موضوع حقیقت دارد؟

 

لطفا به دو نمونه از عکس‌های منتشر شده در پیک لجور به نشانه  اثبات صعود این تیم در سال 2012  با دقت نگاه کرده و سپس آنها را مقایسه کنید با عکسی که از قله‌ی موستاق آتا در سایت  summitpost  وجود دارد و مربوط به سال 2003 است :

 

 عکس های صعود دکتر بهروز مقدسی(سرپرست تیم ) و مهدی نظری( از کوه نوردان زنجان)

 

 

 

و عکس قله ی موستاق آتا در سایت  summitpost   و مربوط به سال 2003

 

 

 

_ آیا در کوه‌نوردی ایران و برای اولین بار ، شاهد نمونه‌هایی روشن و آشکار از جعل و مونتاژ برای اعلام دروغین صعود قله هستیم؟

 

_ آیا ارائه و انتشار این گزارش و عکس‌های آن ، توهینی روشن و آشکار به شعور تک تک ما نیست؟

 

_ آیا به منظور اجتناب از تکرار چنین لکه‌های سیاهی در کوه‌نوردی ایران و دفاع از شان و آبروی این ورزش ، نیاز به واکنشی جدی و اعلام موضع از سوی فدراسیون کوه‌نوردی و انجمن کوه‌نوردان احساس نمی‌شود؟

 

 

پی نوشت:

با توجه به نظرات دوستان عزیز در بخش کامنتینگ وبلاگ: در این داستان "جعل و مونتاژ برای اعلام دروغین صعود " به نظرم درست نیست و نباید به صرف انتشار گزارش در وبلاگ پیک لجور ، کوه نوردان اراکی را مخاطب انتقادات خود قرار دهیم . یکی از کسانی که باید پاسخ گوی این جعل و مونتاژ باشد کوه نورد زنجانی مهدی نظری است که باید توضیح دهد چگونه تصویر او بر روی عکسی مربوط به سال 2003 قرار گرفته است!!

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


Annapurna

 

Oh Eun Sun summit Annapurna

 http://www.youtube.com/watch?v=4MUtdo723zY

 

 

 Annapurna : Edurne Pasaban

 

 

 

 عظیم قیچی ساز بر فراز آناپورنا

 

و عکسی از صعود سال 2002  ژان کریستف لافایل 

 http://www.k2news.com/a02/a02jcldis18.htm

 

1_ بررسی دقیق توپوگرافی قله‌ی آناپورنا در گوگل‌ارث و همچنین مقایسه‌ی آن با عکس‌ها و مدارک دیگر کوه‌نوردان جهان در اینترنت ، به روشنی صحت و سلامت صعود عظیم قیچی ساز به آناپورنا را نشان می‌دهد . کمتر از ده متر آخر قله‌ی آناپورنا نقاب و تیغه‌ی برفی خطرناکی است که هیچ عقل سلیمی پا گذاشتن بر آن را نمی‌پذیرد. کوه‌نوردی امروز جهان، ایستادن قبل از این چند متر تیغه‌ی خطرناک برفی را موجه می‌داند . کافی است نگاهی به عکس‌های موجود در اینترنت داشته باشید. در پشت سر تمامی صعودکننده‌گان هنوز چند متری تیغه‌ی برفی دیده می‌شود. عکس لافایل را ببینید. شباهت عکس او با عکس عظیم، هر گونه ابهام و تردیدی را نسبت به صعود آناپورنای  ایرانی باطل می کند!

 

2_ نزدیک به چهارماه از انتشار خبر صعود انفرادی مهدی عمیدی به قله دائولاگیری می‌گذرد و هنوز کوچکترین عکس و یا سندی برای این صعود ارائه نشده است!! موضوع چیست؟

_ دائولاگیری صعود نشده است و موفقیت افشای دروغ بزرگ ماکالو ، دوستان را در انتشار عکس ها و گزارشات خود محافظه کار کرده است؟!


_ احترام به افکار عمومی در اندیشه و تصور بعضی از دوستان جایگاهی ندارد؟!


_ همین که هست و به کسی هم مربوط نیست؟!

 

_ هر سه گزینه‌ی بالا صحیح است؟!

 

 

 

 

  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٠۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٥ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


گزارشی از لیلی رهنما: در ورزقان چه می گذرد...

" ...می توان گفت پس از زلزله نیازهای کوتاه مدت روستائیان به خوبی پوشش دهی شده است اما آنچه به وضوح از نزدیک شاهدش بودیم  تاخیر در برنامه ریزی جهت برآورده کردن نیازهای بعدی ایشان است که البته اینروزها می شود گفت که تقریبا این مشکل حل شده است، اساسا بجز نهادهای مسئول : عزیزانی بصورت خودجوش در منطقه  اقداماتی انجام دادند که متاسفانه باعث بروز برخی مشکلات شده بود ...می توان نیرو های خودجوش را به دو دسته تقسیم کرد:

دسته اول کسانی هستند که به رساندن کمک هایشان توسط دیگران اعتمادی نداشته و ترجیح می دهند بصورت شخصی اقدام به کمک رسانی کنند...این گروه که قاعدتا هیچ کس منکر محبت هایشان در این روزهای قحطی عاطفه نیست :متاسفانه با اقداماتی بدون هماهنگی با دیگر گروه ها عموما باعث ایجاد مشکلات زیادی در منطقه می شوند، دسته دوم  گروه هایی خودجوش هستند که تا چند روز پیش عدم هماهنگی ایشان با هم موجب بروز اشکالات اساسی از جمله کمک رسانی بیش از اندازه به یک روستا و عدم کمک رسانی به روستای مجاور می شد(برای مثال در یکی از روزهایی که آنجا حضور داشتم 5نفر در یک تصادف میان یکی از ماشین ها که برای امداد رسانی به یک روستا رفته بود و آمبولانسی که برای امداد رسانی به روستای مجاور با یک مسیر مشترک رفته بود فوت کردند که یکی شان پزشک داوطلب بود، یا برای مثال در یک روستابه یک نفر هفت پتو رسیده بود و یکی دیگر در روستای مجاور داشت از سرما می لرزید یا مواردی ازین قبیل)، البته این مشکلات این روزها به یمن زحمات شبانه روزی دوستان تقریبا حل شده. در واقع گروه های خودجوش طی جلساتی هماهنگ نتایج عملکرد روزانه خویش را به اطلاع یکدیگر رسانده و تلاش زیادی در کمک رسانی بصورت هماهنگ دارند..."

 

متن کامل گزارش لیلی رهنما را در وبلاگ مکث بخوانید:

http://www.maakss.blogfa.com/

 

 

.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


با لبخند و امید به آینده ای روشن ...

 

عکس: زلزله ی اخیر آذربایجان

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وبلاگ گل کوه : زنان پیشگام

 

دکتر آرلین بلوم ، متولد اول مارچ سال 1945در امریکا ، دکترای شیمی بیوفیزیک ، دانشمند بهداشت محیط زیست و استاد دانشگاه های استنفورد ، کالج های ولسلی و برکلی ،  جائی که تحقیقات او موجب ممنوعیت استفاده از تریس Tris ماده شیمیائی سرطان زا و ضد آتش شد که در ترکیب پارچه های مخصوص لباس خواب کودکان مورد استفاده قرار می گرفت  .

آرلین اولین بانوئی است که در سال 1978  گام بر آناپورنای یک ، دهمین قله بلند جهان گذارد ، در سال مذکور که او سرپرستی تیم زنان امریکا را به عهده داشت تنها هشت مرد موفق به صعود این قله شده بودند ، او برای تأمین بودجه این برنامه مبادرت به فروش تی شرتی با شعار " جایگاه زنان در بالا است" نمود و بعد از صعود موفقیت آمیز کتاب مشهور خود " آناپورنا ، جایگاه یک زن " را منتشر کرد (این کتاب در ایران توسط آقای رحیم دانایی ترجمه شده است) در طول دوران کوه نوردی خود سرپرستی بیش از 15 برنامه موفقیت آمیز را به عهده داشت از جمله صعود سال 1976 به اورست و صعود سال 1970 به مک کینلی که در هر دو این برنامه ها زنان امریکائی برای نخستین بار پای بر این قله ها نهادند ، از دیگر کارهای برجسته او پیمایش 3200 کیلومتری هیمالیا ( نپال ، هندوستان و پادشاهی بوتان ) در عرض 9 ماه بود که به "تراورس بزرگ هیمالیا" معروف است ، آرلین در پیمایش آلپ از یوگوسلاوی تا فرانسه آنالیس دختر خردسالش را که اکنون مهندس محیط زیست است در کوله پشتی با خود حمل می کرد. مقاله ها و تصاویر او در بسیاری از نشریات از جمله نشنال جئوگرافیک ، اسمیت سونیان و مجلات علمی منتشر شده است ، مدال ها و جوائز بی شماری کسب کرده از جمله مدال طلای انجمن جغرافیدانان زن که افتخار آن قبل از او فقط شامل هشت بانوی دیگر شده بود. دکتر بلوم توانائی فوق العاده ای در کمک به سایرین در کشف استعداد و توانائی بالقوه رهبری تیم داشته و سخنرانی ها، سمینارها و کارگاه های آموزشی بسیاری در سرتاسر ایالات متحده و نپال در آموزش مهارت رهبری و توانائی اداره تیم برگزار کرده است ، او هم اکنون در برکلی کالیفرنیا زندگی می کند و هنوز مشغول پژوهش ، تحقیقات علمی ، تدریس و البته فعالیت های مرتبط با کوه نوردی است .

http://www.womenclimbing.com/climb/biodetail.asp?id=7

  http://en.wikipedia.org/wiki/Arlene_Blum 

 

 

از وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳٩۱
    پيام ها    +