در لحظه

 

سقف ما می توانست

پاره ابری باشد فقط

تا دل خوش باشیم

                       وقتی که می بارد

من موی و روی تو را

                       با نوازش هایم

از قطره های باران پاک کنم

و تو هرگز

راز قطره های چکیده بر گونه هایم را ندانی

 

این برای شادی من بس بود

 

 

شعر : شهاب مقربین

عکس : فرامرز نصیری

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دیدگاه : در کوه نوردی ایران چه خبر است؟!

 

امیرحسین ناظمی : "به راستی این جا چه خبر است؟ حق با کیست؟ فدراسیون؟ تیم ترانگو؟ انجمن؟ چه کسی درست می گوید...!؟ کدام یک راست می گویند؟ به نظر شما حق با کدام یک از آن ها است؟ به زبان ساده تر اینکه، کدام یک از طرفین بازی را باخته اند؟ آیا زمان آن فرا نرسیده که شاهد ائتلافی در جهت تعامل میان همه ی گروه ها و نهاد های دولتی و غیر دولتی باشیم؟ در نتیجه ی ادامه ی این نوع برخورد های خصمانه و سود جویانه، چه خرابی ها و آسیب هایی جامعه ی ورزشی ما متوجه خود خواهد نمود؟

آیا تحریم جشنواره ی بیستون حلال همه ی مشکلات است؟ آیا کک فدراسیون از تحریم جشواره ی بیستون گزید که حال، آن را حل المسائل مشکلات دنیای کوه نوردی و سنگ نوردی بدانیم؟ آیا مدیریتی چنین ضعیف و نه در خور تشکیلات مردم نهادی همچون انجمن کوه نوردان ایران، خود شایسته ی تعلیق، می تواند تحریم کننده باشد؟ این سوال برای تیم ترانگو هم مصداق دارد! ... "

 

متن کامل را در وبلاگ ندای کوهستان بخوانید

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دیدگاه: بهترین روزهای سنگ نوردی در جشن واره ی بیستون

حمید شفقی : " دومین جشن‌واره سنگ‌نوردی بیستون نیز به پایان رسید . روزهای پشت سر هم سنگ‌نوردی و شب‌ها تا پاسی از شب حضور در کنار سنگ‌نوردان بزرگ و آماتور و تبادل اطلاعات و فرهنگ و صبحت از اموری که مورد علاقه سنگ‌نوردان است . این همه آدم در کنار هم و با فرهنگ‌های متفاوت ولی شبیه هم و شباهت آنها از این لحاظ است که عموماٌ زمینه مورد علاقه‌شان طبیعت است . در این جشن‌واره از جو امنیتی جشن‌واره قبلی خبری نبود و سنگ‌نوردان ایرانی و خارجی دائماَ همراه هم بودند و جو صمیمانه و دوستی بسیار خوبی بین آنها ایجاد شد . همچنین روال برنامه‌ریزی نیز با توجه به تجارب جشن‌واره قبل بهتر انجام شد و عموماً سنگ‌نوردان ساعت 5 الی 6 کار خود را بر روی دیواره شروع می‌کردند . 5 روز دوری از شهر و بودن با آدم‌هایی که رنج آنها از آماتورترین سنگ‌نورد تا قهارترین دیواره‌نوردان دنیا تغییر می‌کرد و تسهیم دانش با آنها ، این چند روز را جزو بهترین روزهای سنگ‌نوردی من قرار داد ... "

 

متن کامل را در وبلاگ کوه نوردی نشان زنده گی بخوانید

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


جنگل های چلاو

 

 

 

 

عکس ها از فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٩ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٩ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


مهر در لابلای کافه کوه مهرماه

 

 

لیلا صالحی : " باز هم کافه کوه پر مهر دیگری در مهرماه تشکیل گردید. خبر کوتاه و مختصر بود اما در بطن این پیغام  ماجراها نهفته که مهمترین آن دیدار دوستان خوب مجازی در فضای محیط حقیقی می باشدچقدر  دلم برای تک تک آنها تنگ شده بود با دیدن هرکدام حس خاصی داشتم. کم کم قلبا باورم شده که همه عضوی از اعضای خانواده ام می باشند. این مهرو محبت اگرچه تدریجی بود اما ماندگاریش را لحظه به لحظه بیشتر احساس می کنم. تو تاکسی در مسیردربند به سربند بودم که یکدفعه بهرام (وبلاگ غریبه) را دیدم بقدری هیجان زده و خوشحال شدم که فورا از تاکسی پیاده شدم تا گامهای آخر را با او همقدم شوم. با خودم فکر می کردم آیا این علایق مشترک است که اینچنین ارتباط عاطفی بین انسانها ایجاد می کند؟ چون چند ماهی است که بهرام و سایر دوستان کافه کوه می شناسم اما با دیدنشان احساس می کنم سالیان سال است که در کنارشان می باشم ... "

 

متن کامل را در وبلاگ کومالیا بخوانید:

http://komalia.blogfa.com

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٩ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ماگما وارد پنج سالگی اش شد ...

 

" کوه نویسی شاید بهترین فعالیتی باشد که می توانستم در دنیای مجازی انجام دهم . هرچند پیش از ساختن وبلاگ هم از کوه می خواندم و می نوشتم اما ماگما فرصتی بود تا نوشته ها و عکس ها را به اشتراک بگذارم و بیاموزم و بیاموزانم ... و اکنون با نیم نگاهی به این سال ها بیش از پانصد پست به قلم نگارنده چیزی بود که تنها با طی زمان میسر شد و بس . لذت کوه نویسی از کوه نوردی کمتر نیست و روز هایی که نمی توان پا به کوه شد می توان با خواندن یا نوشتن مطلبی از کوه باز همان هوا را تنفس کرد و همان احساس را  در دل شوراند و دور شد از لحظه ای که در آنی ...  طی این چند سال دوستان بی شماری در سراسر ایران یافتم که همگی برایم گرامی اند و هر یک گوهری گران بها ... با آن ها هوای صاف سخاوت را ورق زدم و مهربانی را به دلم هم کوچاندیم  ... "

http://www.magma.blogfa.com

 

 

 پنجمین سال فعالیت وبلاگ خوب ماگما را صمیمانه به فواد رضاپور تبریک می گویم و برایش آرزوی تداوم ، موفقیت و  سربلندی دارم.

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٩ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کافه کوه مهر ماه ... در امتداد پاییز

پاییز چه زیباست ... پاییز دو چشم تو چه زیباست...
خیزید و خز آرید که هنگام خزان است....


پاییز را در کنار هم شادنوشی خواهیم کرد در آخرین پنجشنبه ی مهر ماه

 ساعت 15 کافه محمد تهرانی

 

 

از وبلاگ مکث

 

 

 

کافه‌ی محمد تهرانی در آخرین پنج‌شنبه‌ی مهرماه باردیگر شاهد جمع دوستانه و پرشور و نشاط کوه‌نویسان و دیگر علاقه‌مندان به ورزش کوه خواهد بود . از صمیم قلب امیدوارم بتوانم در کافه کوه مهر ماه  بسیاری از دوستان عزیز را ببینیم : 

فواد و رامیار و آقا فرید و علی بیات ، سحر خانم و آذر خانم و سعیده خانم ، عباس ثابتیان و امیر حسین و حسین رضایی ، فرشته خانم و آرزو خانم و مهدی ساقی ، مهشید و پریسا خانم ، مرتضی زارع و آرش و حمید رضا ، راز کوه و شهرام عباس نژاد و عزیزالهی ، آنافراهانی و لیلا صالحی و نعمتی (سنگ و رنگ ) و مهناز رستگار ، پرویز ستوده و عزیز حبیبی و نقاب کوهستان ، هادی و عباس ایلاقی و محمدرضا ، آیاز و الهه حمیدی و زینب یعقوبی و سارا عدالتیان و یاران گل کوه و ...

 

 

لیلی رهنما را ننوشتم چون میزبان است و قطعا حضور دارد !

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


عکس روز

 

" در دومین روز از جشن‌واره‌ی بیستون؛ تیمی متشکل از دیواره‌نوردان خارجی و اعضای تیم ترانگو، بر روی مسیری به نام "جشن‌واره" که بخشی از آن در اولین دوره گشایش شده بود تلاش کردند و این مسیر را به اندازه‌ی یک طوب طناب ادامه داده و بازگشایی کردند. این تیم پس از بارگذاری که روز گذشته انجام شد، بنا دارند بازگشایی مسیر را  مجدد ادامه دهند... سایت خبری جشن واره ی بیستون"

 

.

برداشت اول:  اعضای باشگاه آرش اعتنائی به دعوت عباس محمدی برای تحریم جشن‌واره‌ی بیستون نداشته‌اند و ظاهرا سخنان و تحلیل‌های ایشان از شرایط روز کوه‌نوردی ایران برایشان پشیزی اهمیت ندارد!!

 

برداشت دوم: اساسا دعوت عباس محمدی به تحریم جشن‌واره‌ی بیستون برای غیرخودی ها بوده است و خودی ها  نه تنها می‌توانند و مجازند و اصلا  جزو حقوق طبیعی‌شان (!!) است که از فرصت‌های به وجود آمده‌ای مانند جشن‌واره‌ی بیستون  نهایت بهره را ببرند،  بلکه می‌توانند و مجازند و حق طبیعی‌شان است  که مانند خود عباس محمدی  با فاصله‌ای کمتر از چهار روز از ابلاغ حکم تعلیق انجمن ... هنوز مهر تعلیق خشک نشده !! ... به دعوت فدراسیون برای حضور در همایش ایرانیان و صعودهای برون مرزی لبیک گفته و نشستی گرم و صمیمانه را در کنار محمود شعاعی تجربه کنند!!  دعوت به تحریم جشن‌واره‌ی بیستون قسم حضرت عباس‌شان بود و عکس زیر و لینک خبری آن ، دم خروس بیرون‌زده‌شان !! ...

 

http://news83.persianblog.ir/post/3480

 

 

.

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٦ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دماوند...

 

عکس از فرامرز نصیری

 

 

.

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

بر آفتاب می ایستی

و با دست های خالی ات

به باد بی سامان شکل می دهی

 

به جانب من می آیی

تا بوی آبی آسمان را

با شکل بادها بیامیزی ...

 

شعر: رضا چایچی

عکس : فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صعودهای عظیم قیچی ساز قابل دفاع و ستایش است!

دیدگاهی قابل توجه و ارزش‌مند از رامین شجاعی :

 

چندی است شاهد انتقادات متعددی هستیم که متوجه عظیم قیچی ساز شده است؛ انتقاداتی در مورد نحوه صعودها، تامین هزینه ها، و چگونگی ارتباطات وی با فدراسیون. به نظر من بسیاری از این نقدها ربطی به عظیم ندارد و کاملا ناموجه است.

 

ولی بهتر است قبل از آنکه دلایل خود را برای این ادعا بیان کنم به این بپردازم که اصولا عظیم را باید در زمره کوه‌نوردان مستقل قلمداد نمود یا فدراسیونی؟ بحث تعریف تیم های فدراسیونی (یا دولتی) و مستقل مفصل است و ارتباط مستقیمی به این  نوشته ندارد. فقط به این اکتفا می کنم که ترجیح می‌دهم به جای دولتی از واژه فدراسیونی استفاده کنم. به این ترتیب که تیم‌هایی که مستقیما توسط فدراسیون یا هیئت‌ها تشکیل می شوند را فدراسیونی بنامیم و بقیه را مستقل. (در یک بحث دقیق علاوه بر تیم‌های فدراسیون باید تیم هایی که توسط نهادهای دولتی، مانند شرکت نفت، ذوب آهن و غیره، تشکیل می شوند را نیز مد نظر قرار داد.)

 

با این تعریف می توان گفت عظیم تا زمانی که در تیم‌های ملی فعالیت می کرد "فدراسیونی" بود و اکنون مستقل. و البته چند سالی است که فدراسیون تیم ملی تشکیل نمی‌دهد؛ صعودهایی که تقریبا همگی از مسیرهای نرمال، و با کمک شرپاها یا باربران ارتفاع صورت می گرفت و به جز چند صعود شاخص و رو به پیشرفت مانند سامانی (کمونیزم) در سال 74، خانتنگری در سال 75، گاشربروم 2 و راکاپوشی در سال 76، و  صعودهای نمادین اورست 77 و 84، کمک شایانی به پیشرفت کوه‌نوردی کیفی در کشورمان نمی‌کرد*. در عوض فدراسیون به طور نسبی از افراد و گروه‌های مختلف حمایت می نماید. این رویکرد جدید در مقابل صعودهای پرخرج و پرهزینه قبلی بسیار کارآتر و مقرون به صرفه تر است و تقریبا همان نتیجه کسب می شود بدون آنکه حواشی آن دامنگیر فدراسیون گردد.

* متاسفانه هیئت های شهرها هنوز به انجام این صعودها اصرار دارند.

 

هدف بلند مدت فدراسیون آقای آقاجانی صعود همه 8000 متری ها توسط ایرانی‌ها بود. بطوریکه هر سال با صرف هزینه‌های بسیار یک تیم برای صعود 8000 متری ها تشکیل می‌گردید. اما با ورود کوه‌نوردان بخش خصوصی (مستقل) به این وادی مشخص شد همانند همه زمینه های دیگر بخش خصوصی بسیار کارآیی بیشتری از بخش دولتی (فدراسیونی) دارد و به زودی و با هزینه های به مراتب کمتر این هدف محقق شد.

 

با پیش گرفتن رویه جدید فدراسیون از کوه نوردان مستقل حمایت می کند که عظیم هم مانند بسیاری دیگر از این حمایت ها بهره مند می شود. البته واقعیت تاسف بار این است که این حمایت ها به صورت تبعیض آمیز صورت می گیرد. قبلا به کرات نوشته ام که فدراسیون بهتر است آیین نامه صعودهای برون مرزی و درجه بندی صعودهای شاخص را اصلاح کند؛ آیین نامه ای که نمی توان از آن رویکرد منصفانه ای انتظار داشت. و اینکه تبعیض عامل اصلی رویگردانی کوه نوردان از فدراسیون است**. به عقیده من تا زمانی که تصمیم گیری به نهادی غیر پاسخگو مانند فدراسیون سپرده شود این رویه ادامه خواهد داشت و باید منتظر برخوردهای باز هم تبعیض آمیزتری از طرف فدراسیون باشیم. فکر می کنم بسیاری از منتقدین بیشتر از این برخورد دوگانه گله مندند اما به اشتباه گناه مسئولین فدراسیون را به پای کسی می نویسند که مانند بسیاری دیگر از این حمایت ها استفاده می کند.

** متاسفانه فدراسیون آقای شعاعی نه تنها با عدم حمایت از بعضی و حمایت از بعضی دیگر بین کوه نوردان تبعیض قائل می شود بلکه در مواردی با سنگ اندازی سعی نموده است مانع از انجام صعودهای خاصی نیز گردد.

 

فدراسیون در سال 88 از برنامه برودپیک باشگاه آرش حمایت کرد و در همان دوران تلاش می نمود از کسب حامی مالی برای صعودهای مرحوم اسفندیاری جلوگیری نماید. در سال 90 در حالیکه برای چندین برنامه تکراری 8000 متری مجوز شورا را گرفته بود از کوچکترین حمایت از برنامه دیگر باشگاه آرش جهت تلاش بر روی مسیر جدید برودپیک  خودداری نمود. خوب، برخورد دوگانه فدراسیون روشن است اما شرط انصاف حکم می کند از یکی تقدیر نمود و از دیگری انتقاد. در عین حال نمی توان برنامه سال 88 را به جهت دریافت این کمک ها مورد نقد قرار داد. به همین ترتیب برخورداری عظیم از این حمایت ها نیز نباید باعث خرده گیری بر او شود گویی او رانت خواری است که با بهره مندی از امتیازات ویژه بر حق دیگران پا گذاشته است.

 

عظیم البته شرایط خاص دیگری دارد و آن حمایت مداوم شهرداری تبریز از اوست که باعث شده بدون دغدغه به انجام صعودهایش بپردازد. در شرایطی که ۸۰ درصد اقتصاد ایران دولتی است و بزرگ ترین و ثروتمندترین بنگاه های اقتصادی دولتی اند کاملا طبیعی است که کوه نوردان در جستجوی حامیان مالی به سراغ نهادهای دولتی بروند. خود ما در سال 76 برای پیدا کردن حامی مالی برنامه راکاپوشی به شهرداری تهران، بانک ها و چند نهاد دولتی دیگر مراجعه کردیم. اگر این حمایت ها صورت می گرفت نه تنها چیزی از ارزش آن برنامه کم نمی شد بلکه امکان تداوم آن نوع صعودها برای ما فراهم می گردید. به این ترتیب حمایت شهرداری تبریز، خواه با انگیزه های قومی صورت گرفته باشد یا وجود ارتباطات شخصی، شایسته تقدیر است. این حمایت ها به عظیم این اجازه را داده است که بدون دغدغه مالی به کوه نوردی بپردازد و قدم به قدم به ورود "نمادین" به باشگاه 8000 متری ها نزدیک تر شود.

 

ورود "نمادین" به باشگاه 8000 متری ها صعودهای نمادین (یا سمبلیک) را به آن دسته از صعودهایی اتلاق می کنم که بیشتر از آنکه ارزش فنی آنها اهمیت داشته باشد نقش تشویقی و الهام بخشی آنها در جامعه مهم است. به عنوان مثال به اولین صعود اورست آقایان و خانم های ایرانی به اورست بیشتر از هر چیز باید به عنوان صعودهای نمادین نگاه کرد. قدم بعدی در صعودهای نمادین ورود یک ایرانی به باشگاه 8000 متری هاست. برای شخص من اولین صعود ایرانی ها به اورست و یا ورود به باشگاه 8000 متری ها چندان الهام بخش نیست. اما واقعیت این است که بسیاری از ایرانی ها مانند من فکر نمی کنند. حتی بسیاری از منتقدین عظیم، در لابلای نقدهایشان صعود همه 8000 متری ها را توسط یک ایرانی باعث افتخار می دانند. به این ترتیب می توان مدعی شد ورود به باشگاه 8000 متری ها صرف نظر از بار فنی و  کیفی آن، و اینکه صعودها همه از مسیر عادی بوده یا خیر، از آنجا که می تواند در جامعه تحرکی ایجاد کند قابل دفاع و ستایش است.

 

اشکال در آنجاست که با ورود عظیم به این باشگاه این صعودها خاتمه نمی یابند و هستند بسیاری دیگر که با همان روش صعود از مسیرهای عادی به دنبال ورود به این جرگه باشند. اتفاقی که در مورد اورست افتاد؛ با صعود اورست در سال 77، صعودهای کیفی پیگیری نشد. بلکه همچنان شاهدیم تمایل به صعود 8000 متری در بین کوه نوردان فدراسیونی و مستقل از طریق مسیرهای عادی به شدت وجود دارد. و البته این اشکال مربوط به کل جامعه کوه نوردی است و عظیم قیچی ساز نقش تعیین کننده ای در این میان ندارد. عطش صعود 8000 متری ها قبل از صعودهای عظیم وجود داشت و بعد از او هم از بین نخواهد رفت.

 

ایراد دیگری که به عظیم گرفته می شود عدم وجود صعودهای نو در کارنامه او بوده است. و این در حالیست که "صعودهای نو" تبدیل به عبارتی شده است که کم و بیش‌ بدون تفکر به بار معنایی آن بکار می رود. به عقیده من مهمتر از "صعود نو" صعودی است که باعث اعتلای ورزش کوه‌نوردی در کشور شود. زیرا هر صعود نویی الزاما این ویژگی را ندارد. سوال دقیقتر این است که آیا یک صعود از سطح کنونی کوه نوردی در کشور بالاتر است یا خیر. مثلا اولین صعود ایرانی ها بر روی دیواره علم کوه در دهه 40 یک قدم رو به جلو برای کوه‌نوردی کشور بود. همینطور گشایش اولین مسیر ایرانی‌ها برروی دیواره علم کوه، اولین صعود دره یخار، اولین صعود زمستانی دماوند و بسیاری از صعودهای برجسته که در زمان خود باعث پیشرفت کوه نوردی در کشور شدند. طبیعتا تکرار این صعودها اگر چه همچنان دارای ارزش فنی قابل اعتنایی هستند اما نمی توان گفت باعث اعتلای کوه‌نوردی کشور می شوند چرا که سطح کوه نوردی قبلا تا آن درجه بالا رفته است.

 

با این توضیح سعی دارم نشان دهم صعودهای اخیر عظیم از یک جنبه بسیار مهم یک قدم فراتر از سطح کوه نوردی کشور برداشته است. و آن صعود چندین قله به فواصل کوتاه از هم است. او سال قبل موفق شده بود سه قله را دو فصل صعود کند و امسال موفق شد سه قله را در سه فصل صعود نماید. مهمترین ویژگی چنین صعودهایی داشتن آمادگی ذهنی برای این صعودهاست. کسانی که در صعودهای بلند شرکت داشته اند می دانند یکی از بزرگترین موانع صعود خستگی روحی و روانی و از دست دادن انگیزه صعود است، نه الزاما دشواری های فنی. اینکه کسی بتواند نه تنها یک بلکه 3 برنامه بزرگ را در یک سال اجرا کند نشان از توان روحی و روانی بسیار بالای وی دارد. همچون توانایی فیزیکی و فنی، توانایی ذهنی نیز یکی از ویژگی های مهم و تعیین کننده ورزشکاران برتر است. عظیم نشان داده است در این زمینه یکی از برترین هاست که باید از او آموخت و درس گرفت. باید از او آموخت چرا که صعودهای متوالی برای کسانی که رویای صعود به قلل مرتفع را دارند یکی از کارآ ترین روش هاست. به این دلیل ساده که معمولا یک بار هم هوایی برای این صعودها کافی است و به این ترتیب در زمان و هزینه صعودهای بعدی صرفه جویی قابل ملاحظه ای صورت می گیرد. و مهمتر از همه کمترین زمان در منطقه خطرناک سپری می گردد.

 

از میان انتقادات، همچنین می شنویم چرا عظیم گزارش هایش را نمی نویسد، به آموزش نمی پردازد و یا دست کوه نوردان دیارش را نمی گیرد. به عقیده من عظیم در درجه اول مسئولیت خود و خانواده اش را بر عهده دارد. او حق دارد که با توجه به علائق و اولویت های زندگی اش کوه نوردی و فعالیت کند. ما به عنوان جامعه کوه نوردی تنها می توانیم از او بخواهیم بیشترین تلاش خود را در صعودها به خرج دهد، به اخلاق ورزشی پایبند باشد و سلامت بازگردد. فقط همین. به عنوان مثال، لژیونر های رشته فوتبال را در نظر بگیرید. به کدام یک از آنها می توان خرده گرفت که چرا در دوران بازی خود و یا بعد از اتمام این دوران به آموزش هموطنان ایرانی شان نپرداخته اند و به جای آن مثلا فروشگاه لوازم ورزشی باز کرده اند؟ تنها چیزی که می توانیم از آنها بخواهیم این است که در موقع مسابقات بیشترین تلاش خود را به خرج دهند و از حواشی آسیب زننده بپرهیزند.

 

اگر می خواهیم تجربیات عظیم انتقال یابد، وظیفه ما قلم به دستان است که مثلا با او مصاحبه کرده و تجربیاتش را منتقل کنیم. اگر خود او زمانی دست به قلم برد که فبهاالمراد والا نمی توان بر او از این جهت ایرادی گرفت. کوکوچکا بعد از آنکه همه 8000 متری ها را صعود نموده بود تنها یک کتاب نوشت. در مقابل مسنر یا بانینگتون کتاب های متعددی نوشته اند که نسل های فراوانی از آنها بهره گرفته اند (باید توجه داشت شرایط اقتصادی کشورهای آنها در بوجود آمدن این تفاوت بسیار تعیین کننده بوده است، به این ترتیب که مسنر یا بانینگتون می توانستند با نوشتن کتاب به امرار معاش بپردازند. وضعیتی که برای کوکوچکا متصور نبود.)

 

عظیم  کوه نورد توانمند و بی حاشیه ای است که گرفتار برخورد "قهر آمیز" فدراسیون و منتقدین آن شده است. امیدوارم در نقد او شرط انصاف رعایت شود و اشکالاتی که متوجه فدراسیون است را به پای او ننوشت. برای وی جهت رسیدن با آرزوی خود که پیوستن به باشگاه 8000 متری هاست آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

 

 

نقل از داستان کوه

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


به تیم ترانگو: با افکار عمومی صادق باشید!

به اعضای تیم ترانگو

با سلام و احترام

آیا می توان از شما درخواست داشت که لطف کرده : یک بار و برای همیشه تکلیف افکار عمومی را در ارتباط با موضوع " فدراسیون کوه‌نوردی و تیم ترانگو "  روشن بفرمائید؟  آیا می توان از شما درخواست داشت که لطف کرده : با افکار عمومی صادق باشید؟! خودتان دو نقل قول زیر را بخوانید و قضاوت کنید. قسم‌های حضرت عباس‌تان را باور کنیم یا دم  خروس بیرون زده‌تان را ؟! بالاخره لطف فدراسیون شامل حال شما آقایان شده است یا خیر؟ اگر خیر و اگر فدراسیون به وظایف ذاتی‌اش در دفاع از شما آقایان عمل نکرده ، پس چرا نام آنان در اول لیست تشکرها و سپاس‌های شما جای دارد؟ موضوع چیست؟ لطفا با افکار عمومی صادق باشید :

 

" ... و از ۱۳ عضو تیم برج ترانگو نیز که خود نیز از اعضای آن هستم نیز ۱۰ تن در این جشنواره شرکت نخواهند کرد و این پیامی‌ست رسا به مدیریت فدراسیون که قصد داشت افتخار صعود برج بی‌نام ترانگو را نیز به نام خود کند اما اعضاء این تیم نیک می‌دانند که فدراسیون کوه‌نوردی حتی وظائف ذاتی خود در دفاع از این تیم را نیز به انجام نرساند  .... مهدی فرهادی در وبلاگ هم طناب من "

 

" و با تشکر از : فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی که در همان ماه‌های اول شکل گیری این تیم ، با درک صحیح نسبت به این برنامه ، برای دریافت مجوز شورای برون مرزی برای نفرات تیم و همچنین گرفتن ارز دولتی تلاش کرد ... مهدی فرهادی _ حمید شفقی مجله کوه شماره 68"

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دیدگاه ها : تحریم یا حضور در جشنواره ی بیستون؟!

 

" ...یکی از اقدامات و راه کارهائی که بسیاری از کوه نوردان برای اعتراض به تعلیق یک سازمان مردم نهاد توسط یک ارگان دولتی برگزیده اند عدم حضور در جشنواره ایست که روزگاری تعلق به جامعه مستقل کوه نوردی ما داشت و هدف آن رشد دیواره نوردی کشور و گسترش ارتباطات سنگ نوردان ایرانی و سنگ نوردان برجسته دنیا بود  و حال به ابزاری برای تبلیغات ارگان های دولتی تبدیل شده است .با توجه به صحبت هائی که با بسیاری از سنگ نوردانی که نام آنها در لیست اعلامی فدراسیون برای شرکت در جشنواره بوده است داشته ام اکثر آنها در این جشنواره شرکت نخواهند کرد و از ۱۳ عضو تیم برج ترانگو نیز که خود نیز از اعضای آن هستم نیز ۱۰ تن در این جشنواره شرکت نخواهند کرد و این پیامی ست رسا به مدیریت فدراسیون که قصد داشت افتخار صعود برج بی نام ترانگو را نیز به نام خود کند اما اعضاء این تیم نیک می دانند که فدراسیون کوه نوردی حتی وظائف ذاتی خود در دفاع از این تیم را نیز به انجام نرساند  و حامیان واقعی ما باشگاه های کوه نوردی مان انجمن کوه نوردان و شرکت های تولید کننده لوازم کوه نوردی بودند ... مهدی فرهادی در وبلاگ هم طناب من "

 

 

 

" ... اما درمورد اختلافات فدراسیون کوه نوردی ایران و انجمن کوه نوردان (و یا انجمن غارنوردان) به اعتقاد من بخش عمده آن عملکرد نسنجیده برخی از مدیران حال و گذشته دو طرف در درک جایگاه خود و جایگاه طرف مقابل می باشد، که موجب شده این ضدیت ها به طرح شکایات و زورآزمایی طرفین بیانجامد! طبیعی است حتی اگر چنین عملکردهایی بتواند موجب توقف تشکل های غیر دولتی شود قادر به حذف تفکر از مغز انسان ها نیست! لذا باید فدراسیون سنجیده تر عمل کند. شخصن اعتقاد دارم فدراسیون باید نقش پدری را در کوه نوردی بازی کند و طبیعی است هیچ پدری راضی به راندن هیچیک از فرزندانش از کنار خودش نیست!

در نهایت اینکه این عملکردها تنها موجب نحیف تر شدن بدنه کوه نوردی و تحلیل قوای دو طرف می شود بدون آنکه بتواند دیگری را با خودش همسو کند... طی هفته جاری دومین همایش دیواره نوردی بیستون در کرمانشاه با حضور حدود 50 سنگ نورد خارجی اجرا خواهد شد. همانطور که پیشتر نیز اشاره کرده بودم هسته اصلی این همایش و تفکر اجرای آن را مدیران اسبق انجمن به درستی پایه ریزی کردند. گرچه این عزیزان در نخستین جشنواره بیستون مورد بی مهری بسیار قرار گرفتند اما باید بدانند مهم توسعه تفکر آنها و اجرای باشکوه این جشنواره است و حتی در صورت تعلیق و یا بی مهری صورت گرفته به ایشان، اعلام و تشویق سایرین به تحریم جشنواره بیستون چیزی بجز لطمه به کوه نوردی و دیواره نوردی ایران را در بر نخواهد داشت! و برخورد از موضع ضعف خواهد بود! ضمن آنکه عدم حضور مدیران ارشد فدراسیون در جشنواره به خودی خود گامی در راه کم رونق نمودن جشنواره است که در این ایام شاهد آن هستیم! پس نیازی به بر هم زدن جو دیواره نوردی نیست ... رضا زارعی در وبلاگ کوه قاف "
 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سیل در مازندران

 

بارش شدید باران که از  دیشب در مناطق مختلف استان مازندران آغاز شد و همچنان نیز ادامه دارد ، سبب جاری شدن سیل در بخش شرقی بهشهر گردید  .  به گفته ی فرماندار بهشهر بارندگی و وجود درختان تنومند در رودخانه و مسدودشدن رودخانه «برزو» و «فراش‌محله» موجب جاری‌شدن سیلاب در این منطقه شده و آمار تلفات جانی آن  تاکنون به 8 نفر رسیده است .

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


گزارشی از حادثه ی پل خواب

" شرح حادثه: عرفان حین فرود و نزدیک شدن به انتهای طناب به امیر حسین اعلام می کند که طناب به کارگاه نرسیده و ایشان اشاره به بازکردن ته طناب می کند و عرفان با توجه به اینکه پروسیکش بالای ابزار فرود بوده و  با احتیاط فراوان به اولین سکو نزدیک کارگاه می رسد. (حدود 3 متر بالاتر از کارگاه)  و بعد از آزادسازی پروسیک شاهد درآمدن طناب از پروسیک و بالا رفتن طناب و آزادسازی  دینامیک طناب می شود و دیگر دست او به انتهای طناب نمی رسید که آن را گره بزند. با  اینکه امیر حسین خود این کار را از عرفان خواسته بود و واقف به این بود که ته طناب  گره ندارد اقدام به فرود با پروسیک پایین می کند که در نزدیکی انتهای طناب با اعلام  عرفان مواجه می شود و عنوان می کند که باشد، حواسم هست ...  در این حین تلاش می کند که به سمت چپ (جنوب) خود متمایل کند که کارگاه NTM در نبش دیواره و بالاتر قرار دارد که در این لحظه فشار آونگ و مورب بودن طناب از کارگاه بالا نیروی زیادی را به دست او وارد می کند و طناب از دستش رها می شود و با فاصله ای از عرفان به پایین سقوط می کند عرفان نیز در خودحمایت در حدود 80 سانتی متری به کارگاه متصل بود و میدان حرکتش محدود بود و چاره ای جز فریاد و فریاد نداشت که انجام دهد ... حسین بلند اختر "

 

متن کامل را در وبلاگ خانه کوه نوردان کرج بخوانید

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


گالیله ای برتر از جی پی اس امریکائی ها !

 

ماهواره های سوم و چهارم سامانه مکان یاب جغرافیایی اروپا، گالیله، در مدار زمین قرار گرفته اند. این ماهواره ها به وسیله یک موشک سایوز روسی، از یک ایستگاه فضایی در گویان فرانسه به مدار زمین پرتاب شدند. قرار گرفتن این دو ماهواره در مدار زمین یک رخداد مهم در عملیاتی شدن سامانه مکان یاب جغرافیایی اروپاست که قرار است عملکردی بهتر از سیستم مشابه آمریکایی آن، جی پی اس، داشته باشد. سازمان فضایی اروپا سال گذشته دو ماهواره دیگر این سامانه را در مدار زمین قرار داد. برای عملیاتی کردن این سامانه مکان یاب به حداقل چهار ماهواره نیاز است. پیش بینی می شود گالیله تا سال ۲۰۱۵ عملیاتی شود. 

گالیله قرار است به ۲۷ ماهواره اصلی و ۳ ماهواره یدکی مجهز باشد که پرتاب همه آنها به یک دهه وقت نیاز خواهد داشت. با قرار گرفتن همه این ماهواره ها در مدار، سامانه مکان یاب اروپا از دقت بهتری نسبت به جی پی اس آمریکایی برخوردار خواهد بود.  آمریکایی ها هم در حال اجرای طرح هایی برای ارتقا سیستم جی پی اس تا ده سال دیگر هستند.

 

گزارشی از BBC

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


نجات کوه نوردان راه گم کرده در ارتفاعات جنگلی آمل

بخشدار امامزاده عبداله آمل، از پیدا شدن و نجات اعضای گروه کوه‌نوردی قائم‌شهر که در ارتفاعات جنگلی این بخش مفقود شده بودند، خبر داد . ˈیحیی عسگری پورˈ گفت: گروه پنج نفره کوه‌نوردان قائم‌شهر که برای کوه‌پیمایی و تور گردشگری وارد ارتفاعات و منطقه جنگلی ˈ سنگ درکاˈ و ˈ علیاکیا سلطانˈ شده بودند، پس از طی مسافتی به دو گروه تقسیم و مسیر مستقیم را ادامه و از هم دور شده بودند.  بخشدار امامزاده عبداله آمل اضافه کرد: در پی اطلاع از نامشخص بودن محل کوه‌نوردان  با تلاش نیروهای هلال احمر و نیروهای مردمی روستاهای اطراف و حضور در مسیرهای مختلف جنگل، موفق شدند چهارشنبه شب و بعد از 24ساعت  تلاش  هر پنج عضو گروه کوه‌نوردی قائم‌شهر را پیدا کنند .

عسگری پور از  گروه های کوه‌نوردی  از شهرهای مازندران و یا خارج از استان که  قصد کوه‌نوردی در قالب تور و صعودهای سراسری به ارتفاعات کوهستانی این بخش را دارند، خواست پیش از هر اقدامی نسبت به  اخذ مجوزهای لازم ازهیئت کوه‌نوری شهرستان اقدام کنند . به گفته عسگری پور  حضور یک راهنمای محلی در گروه های کوه‌نوردی که مسیرهای جنگلی  و کوهستانی منطقه را به خوبی بشناسد می تواند از مشکلات  احتمالی پیشگیری کند.

بخش تازه تاسیس امامزاده عبدالله (ع) با 52 روستا و بیش از 22 هزار نفر جمعیت با داربودن مناطق طبیعی جنگلی و کوهستانی از جاذبه های فراوانی برای تورهای گردشگری برخوردار است .

 

ایرنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وقتی رنگ آبی دریا به رویت می ریزد

" ...نباشد ابری که ببینی. ببینی اصلا بارانی هست ببارد و دلت گرم باشد به ایستادن در چهارچوبه‌ی دری رو به آسمان؟ یا خشک خشک است و با خلق تنگ می‌گذرد. وقتی که بعد از سالی، در گردنه‌ها و راه‌ها می‌رانی و طول شب را رد می‌کنی با شهرهای کوچک بین راه و توده‌ی تاریک خانه‌های هم اندازه و کوتاه. از ایست‌ها و گردش‌های به راست و چپ و علایم احتیاط ها می‌گذری و در شکم کوه‌ها فرو می‌روی. از پهلوهاشان بیرون می‌آیی و بر کمر راه‌ها پایین می‌لغزی تا درست دم دمای صبحی پر نور  به آخرین بلندی جاده برسی. به جاهایی که آشنایانی دورند. که انگار خواسته‌اند بعد از سالی و بیشتر ، نزدیک بشوند به تو. نزدیک می‌شوند. نگاه‌شان می‌کنی و می‌شناسی شان و دلت می‌تپد که در پیچ‌هاشان می‌پیچی و با تاب‌هاشان می‌تابی و در دمی که نمی‌دانی این است یا دیگر ، به نام صدای‌شان می‌کنی و کمی پس از تپه‌ای ، اندکی بعد از دره‌ای ، در آخر تاریکی تونلی ناگهان رنگ آبی فراوان دریایی که دوست داری ، به روی تو می‌ریزد... " 

 

از مجموعه داستان" باید تو را پیدا کنم...عباس عبدی _ نشرچشمه"

عکس :فرامرز نصیری

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دریاچه ارومیه 120 هزار کیلومتر کوچک‌تر شد

 

تبدیل 5 جزیره دریاچه ارومیه به خشکی... معاون رئیس جمهور با بیان اینکه دریاچه ارومیه 120 هزار کیلومتر کوچک‌تر شده و پنج جزیره آن به خشکی تبدیل شده است، گفت: دریاچه ارومیه در وضعیت بسیار مبهم و دردناکی از لحاظ زیست محیطی قرار دارد.

"محمدجواد محمدی‌زاده" با اشاره به بحران دریاچه ارومیه گفت: با توجه به افزایش جمعیت در مناطق مختلف جهان و به تبع آن افزایش مداخله انسان و شدت بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی موجود، مشکلات زیست محیطی نیز افزایش یافته است.  وی افزود: یکی از این مناطق آبی حساس در کشور ما دریاچه ارومیه است که تحت تاثیر الگوهای توسعه اقتصادی ناپایدار طی سال‌های جاری مشکلات عدیده‌ای در زیست بوم آن به وجود آمده است.

محمدی‌زاده گفت: دریاچه ارومیه به علت وجود انواع موجودات و پرندگان کمیاب و نادر جهان یکى از بزرگ‌ترین زیستگاه‌های طبیعى جهان به شمار می‌رود و پس از «بحرالمیت» در فلسطین اشغالى دومین دریاچه شور از نظر سختى آب در جهان محسوب می‌شود.  وی افزود: مهم‌ترین بی‌مهره آبزی دریاچه ارومیه آرتمیا، یک گونه میگوی بومی آب شور است و از اهمیت اقتصادی بسیاری برخوردار است.

محمدی‌زاده ادامه داد: با  انجام فعالیت‌های گسترده عمرانی از جمله ایجاد جاده شهید کلانتری، احداث پل، افتتاح سدهای مختلف بر روی دریاچه و حوضه‌های آبریز آن و به علت اینکه بخش عمده‌ای از این طرح‌ها بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی انجام گرفته و می‌گیرد، دریاچه ارومیه در وضعیت بسیار مبهم و دردناکی از لحاظ زیست محیطی قرار دارد.

 

جام جم آنلاین

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


حادثه ی آناپورنا ...

 

در پی وقوع بهمن در آناپورنا تیم روسی به همراه چند کوه نورد ازبک برای یافتن الیاس توخواتولین و همنوردش که در زیر بهمن مدفون شده بودند، راهی کمپ های بالاتر شده بودند اما امروز در گزارش ارسالی تیم روسی پایان جستجو ها اعلام شد و به این طریق این خبر تاییدیست بر مرگ الیاس که سرگروه تیم ازبک در جبهه شمالی آناپورنا بود. این کوه نورد با تجربه درواقع متعلق به گروه روس ها به نام "برادران" بود. گروهی از کوه نوردان باافتخار که همیشه راهی سخت ترین چالش ها بودند، همه برای یکی و یکی برای همه. گروهی که حرکت های نرم شان در ارتفاعات پایین در طول یک دهه تبدیل به بازگشایی مسیر های نو در جبهه شمالی جانو (Jannu)، دیواره شمالی اورست، جبهه غربی K2 و پروژه صعود زمستانی K2 در زمستان آینده شد.

حضور تیم روسی در آناپورنا غیر منتظره بود اما برای یک مسیر نو در این کوهستان که به خاطر بهمن های مهیب خود شهرت دارد تعجب برانگیز نبود. این کوه نورد ازبک جبهه شمالی خان تنگری را نیز قبل از قزاق ها صعود کرده بود. الیاس این صعود را در سال ۲۰۰۵ به همراه پاول شابالین انجام داد و پاول چندین انگشت خود را به خاطر سرمازده گی از دست داد اما با این حال دو سال بعد این دو در قالب یک تیم روسی K2 را از جبهه غربی که قبلا صعود نشده بود را صعود کردند. مسلما سال ۲۰۱۲ برای تیم روس در جهت صعود زمستانی K2 سال تیره ای خواهد بود.

 

از وبلاگ کلوب کوه نوردان سولدوز

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بارش نخستین برف در ارتفاعات سه هزار تنکابن

ارتفاعات سه‌هزار تنکابن سفید شد . بر‌اساس این گزارش بارش  برف غیر منتظره 15  سانتی متری کوه‌های تخت سلیمان / بسل کوه را  سفید‌پوش و در هفدهمین روز نخستین ماه پاییز همه را شگفت‌زده کرد. اهالی منطقه‌ی  سه‌هزار بارش برف در این وقت سال را مایه برکت و  نشانه داشتن سالی پرآب می‌دانند .

 

واحد مرکزی خبر

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طهران قدیم

 

عکس از فرامرز نصیری ( بازار )

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در سالگرد تراژدی مهر

 

 

اینگونه که در من می نگری

باز می مانم از نفس...  و خورشید در کهکشان تلخش نمی تابد

اینگونه که در من می نگری

باز می مانم از تپش...  و اندوه ماه در نبض گندمگون خاک می دمد

چرا که آبشار تبسم تو ، مفهوم زلالی دریاست

و کهکشان بزرگ دستانت ، آسایش بی انتها

و چشمانت ، دو عصاره مهر و زیبایی

.

 

گرامی باد یاد و خاطره‌ی  ویکتوریا کیانی‌راد و امیر احمدی که در حادثه‌ی غار پراو  برای همیشه به ابدیت روشن جهان پیوستند.

.

 

_______

.

اجرای برنامه‌ی پیمایش کامل غار پراو در مهر ماه ١٣٨١  به سرپرستی  کاظم فریدیان ، به بحرانی بزرگ در تشکیلات باشگاه دماوند و افکار عمومی جامعه‌ی کوه‌نوردی ایران منجر گردید . در این برنامه و به دلیل اشتباهات مسلم و مرگ‌بار فریدیان در انجام وظایف مشخص سرپرستی ، ویکتوریا کیانی‌راد در ساعت ١٨ روز شانزدهم  مهر ٨١ و امیر احمدی در حدود ساعت ٢٢ همان روز جان خود را از دست دادند و اجسادشان برای همیشه در عمق ۴٨۵ متری این غار باقی ماند ... عناوین اشتباهات مسلم و مرگبار کاظم فریدیان در گزارش هیئت مدیره‌ی آن زمان باشگاه دماوند به صورتی مشخص ، چنین بیان شده است : «  ... گروه‌بندی نامناسب افراد توسط سرپرست ... عدم انتخاب سرپرست برای تیم دوم ... عدم پیش‌بینی امداد رسانی جهت حوادث احتمالی توسط سرپرست ... مجموع گزارشات ، تحقیقات و مستندات حادثه غار پراو _ انتشارات باشگاه دماوند  »

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ایران ما : ماسوله و قلعه رودخان

 

 

 

 

 

 

عکس ها از فرامرز نصیری

 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ردیابی کوه نوردان در هیمالیا با پهپاد

 

استفاده از پهپادها در پاکستان همیشه تصویری از هواپیماهای جاسوسی آمریکایی را در ذهن می‌آورد که به مناطق قبیله‌ای حمله می‌کنند، اما این فناوری اکنون برای ثبت تصاویری کاملا متفاوت از این کشور جهت ردیابی کوه نوردان در یکی از طاقت‌فرساترین کوه‌های جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

پهپادها یا هواپیماهای بدون سرنشین کنترل از راه دور از مدتها پیش تحت سلطه ارتش آمریکا قرار داشته و بویژه در مناطق قبیله‌ای پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان برای جاسوسی در مورد اهداف شبه‌نظامی مورد استفاده بوده است. اما اخیرا افراد غیرنظامی نیز بطور فزاینده‌ای به این فناوری روی آورده و از آنها برای ثبت تصاویر در ورزش های مخاطره‌آمیز استفاده می‌کنند.

 تابستان امسال یک گروه اکتشافی سوئیسی از بالگردهای کنترل از راه دور برای ثبت تصاویر نادر از کوه نوردان بر روی رشته‌کوه قراقروم، یکی از طاقت‌فرساترین و دشوارترین کوه های جهان استفاده کردند. این گروه یک پروژه مشترک میان شرکت پوشاک و تجهیزات ماموت و شرکت تخصصی استفاده از بالگردهای کنترل از راه دور برای فیلمبرداری Dedicam بوده و هدف آن ثبت تصاویری از دیوید لاما، کوه نورد مشهور و پیتر اوتنر، هم‌تیمی وی در برج مخروطی ترانگو در پاکستان بود. این برج گسترده در یخچال  بالتورو بیش از 6000 متر بالاتر از سطح دریا بوده و از لحاظ فنی یکی از دشوارترین مناطق کوه نوردی جهان محسوب می‌شود.

 

فیلم‌سازان از مدت ها پیش از این، از بالگردها برای ثبت تصاویر هوایی از کوه نوردان و هم چنین موج‌سواران و اسکی‌بازان که تصویربرداری زمینی از آنها ممکن نیست، استفاده می‌کنند؛ اما هزینه بالا و خطر برخورد آنها با زمین یا مردم نیز وجود داشته و علاوه بر آن پره‌های این بالگردها باعث بلند شدن برف یا غبار و برهم زدن تعادل کوه نوردان می‌شود.

پهپادها با وزن چند کیلویی و هزینه 1000 تا 40 هزار دلاری تنها کسری از اندازه و هزینه این بالگردها را داشته و تمام پره‌های مدلهای جدید آنها نیز به سمت آسمان هستند که آنها را شبیه به یک عنکبوت یا حشره مکانیکی می‌کند. بزرگترین نگرانی این ماموریت چگونگی کار این پهپادها در شرایط هوایی رقیق و ارتفاعات بالای پاکستان بود.

محققان با خود دو پهپاد را برای این ماموریت انتخاب کرده و با استفاده از یک کنسول دستی شبیه به کنسول های بازی و عینک‌های مخصوص به کنترل آنها پرداختند. چالش بعدی، پیدا کردن کوه نوردان بود که این پهپادها توانستند با موفقیت آنها را در فاصله 2000 متری پیدا کرده و تصاویر خارق‌العاده‌ای را از آنها و محیط کوهستانی قراقروم ثبت کردند.

 

نقل از خبرگزاری ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


حادثه در پل خواب

 

"حوالی عصر جمعه یکی  از سنگ‌نوردان جوان استان «البرز»، حین فرود از مسیر موسوم به "NTM" در دیواره‌ی  «پل خواب»، سقوط کرد و به دلیل شدت جراحات جان‌باخت . این گزارش حاکی‌ست: وی «امیرحسین مقیمی» نام داشته، متولد ۱۳۷۱ و از اعضای «خانه کوه نوردان کرج»  بوده است. این ضایعه‌ی تأثر انگیز را به خانواده‌ی آن‌مرحوم و جامعه‌ی  کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان «البرز» تسلیت عرض می‌نمائیم ... سایت فدراسیون "

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تجدید حیات دوران طلائی کوه نوردی لهستان

" قبلا" نوشتیم که لهستانی ها پرچم دار صعودهای زمستانی قله های هشت هزارمتری هستند ، از یازده قله یاد شده ، هشت قله توسط کوه نوردان این کشور صعود شده و حالا آرتور هاجزر کهنه کار، همنورد جرزی کوکوچکا با آموزش کوه نوردان جوان در صدد اجرای پروژه عظیم تکمیل صعودهای هشت هزارمتری  در فصل زمستان است ، سایت اکسپلوررز با این کوه نورد 49 ساله  مصاحبه ای داشته که خلاصه آن از این قرار است : هاجزرکه خود فاتح پنج قله هشت هزارمتری است ( سه قله از آن را از طریق مسیرهای جدید و آناپورنا را نیز در فصل زمستان برای نخستین بار صعود کرده) در حال سرپرستی تیمی از کشورش برفراز لوتسه  است که ظاهرا" این صعود تمرینی است برای صعود زمستانی برادپیک در سال جاری ، آنها تا کمپ 4 پیشروی کرده اند و در 8  اکتبر قله را صعود خواهند کرد ، اینطور که لهستانی ها معتقدند از سه قله باقیمانده صعود زمستانی برادپیک از مابقی آسان تر است و البته  K2 را که دشوارترین است در انتهای پروژه قرار داده اند ، وزارت ورزش و جهانگردی این کشور و بنیاد جرزی کوکوچکا حامی مالی این کوه نوردان برای تکمیل این پروژه و پروژه بعدی در فصل زمستان هستند ، به گفته هاجزر بعد از تکمیل این سه قله ، صعود زمستانی اورست بدون اکسیژن ، صعود زمستانی لوتسه شار، یالونگ کانگ و.... را در پیش رو خواهند داشت که از 2015 تا 2020 برگزار خواهد شد ، مشکل عمده بستن یک تیم حداکثر 5 یا 6 نفره جوان است ، مشکلی که روس ها نیز با آن دست به گریبانند ، کوه نوردان قدیمی لهستانی هاجزر را از این بابت تحت فشار قرار داده اند اما به عقیده او صعودهای زمستانی فقط از عهده نسل جوان برخواهد آمد ، هاجزر که به گفته همسرش چاق و بدخلق شده است شخصا" در صعودهای زمستانی شرکت نخواهد کرد و البته خود نیز از ابتدا چنین قصدی نداشت و معتقد است که از خانه نیز می تواند تیم را رهبری کند، سرپرستی اکسپدیشن بعدی را کریستف ویلیکی بعهده خواهد داشت .

دهه سال 80 میلادی نقطه اوج کوه نوردی حرفه ای کشور لهستان بود که در دهه مذکور به غیر از گشایش مسیرهای نو  8 قله هشت هزارمتری در فصل زمستان صعود شد وحالا کوه نوردان قدیمی این کشور از جمله هاجزر با اجرای پروژه های ملی صعودهای زمستانی در صدد تجدید حیات  دوران طلائی کوه نوردی کشور خود هستند."

 

نقل از وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


جلوه های زنده گی ...

 

عکس از فرامرز نصیری ( روستای قلعه رودخان)

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


گنبد نمکی کوه جاشک

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهرگفت: گنبد نمکی کوه جاشک در جنوب این استان یکی از جوان ترین و زیباترین گنبدهای جهان است. غلامرضا فقیه افزود: این گنبد به مساحت سه هزار هکتار درسال 1386 با عنوان اثر طبیعی ملی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به ثبت رسیده است.

وی یادآورشد: دراستان بوشهر دو اثر طبیعی شامل خارگو و گنبد نمکی کوه جاشک به ثبت ملی رسیده است. معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: کوه نمک دشتی هرچند به عنوان یک اثر ملی طبیعی به ثبت رسیده است اما شاخص های ثبت جهانی با عنوان ذخیره گاه زیست کره که بالاترین رتبه ثبت جهانی آثار طبیعی است را ندارد.

فقیه اظهارداشت: آثاری به عنوان ذخیره گاه زیست کره ثبت جهانی می شوند که همزمان چندین شاخص از نظر پوشش گیاهی و یا جنگلی گونه های منحصر به فرد یا جانوری نادر را در خود جای داده باشند. وی اضافه کرد: با این وجود هر اثر طبیعی که در استان ها به ثبت ملی می رسد در فهرست آثار ملی سازمان حفاظت محیط زیست برای معرفی جهانی نیز قرار می گیرد . فقیه گفت: برهمین اساس علاقه مندان به محیط های طبیعی در تمام دنیا شمار، موقعیت و ویژگی های آثار طبیعی ملی ایران از جمله گند نمکی کوه جاشک استان بوشهر را می شناسند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر افزود: این امر باعث شده تا شمار زیادی از کارشناسان محیط زیست کشورهای خارجی از جمله انگلیس، لهستان و رومانی برای بررسی جاذبه های کوه نمکی دشتی به این استان سفر کنند.

 

ایرنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٢ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


عظیم قیچی ساز ، فرزند توان مند آذربایجان و ایران

 

عظیم قیچی ساز با صعود قله‌ی ماناسلو ، قدم به قدم به خلق افتخار و موفقیتی بزرگ و تاریخی برای کوه‌نوردی کشورمان نزدیک می‌شود.  تلاش‌های سخت و دشوار او برای صعودهای قاطع و غیرقابل انکار به ده قله‌ی بالای هشت هزار متر جهان و اندیشه‌ی آرمانی او برای پیوستن به " باشگاه کوه‌نوردان 8 هزار‌متری‌های دنیا" بی‌شک شایسته‌ی تحسین و احترام بسیار است.

  

_ موفقیت‌های پی در پی عظیم اما بدون حاشیه نبوده است. با انتشار هر خبر صعود او ، باید شاهد آغاز موجی از هجوم‌های تخریبی از سوی تعدادی از وابسته‌گان و اعضای دو باشگاه قدیمی و بزرگ شهر تهران باشیم . هجوم‌هایی که با آمیزه‌ای از "‌بغض و کینه و حسادت و تنگ‌نظری "  همراه است.

 

_  نمونه‌ای روشن از این گونه هجوم‌های تخریبی  _ و البته منحط و غیراخلاقی... چرا که عظیم هنوز در ماناسلو است و بازگشت خود را به اتمام نرسانده _ را می‌توانیم در آخرین پست عباس محمدی در وبلاگ دیده بان کوهستان  ببینیم.

 

_ " پرونده‌سازی و متهم‌کردن " از روش‌های معمول و عادت شده‌ی عباس‌محمدی طی دو دوره مدیریت او در انجمن کوه‌نوردان بود. یعنی همان چیزی که قبلا آن را ... و همراه با تجربه‌ای شخصی و تلخ ... از نمودهای بارز روش‌های استالینیستی در انجمن کوه‌نوردان معرفی کردیم. او در پست خود ، و بدون ارائه‌ی منطقی مشخص و تحلیلی مستند ، در جهت پرونده‌سازی و متهم کردن عظیم قیچی ساز این گونه می‌نویسد: " صرف وقت بسیار، صرف پول بسیار، تلاش و تمرین کمیتی بسیار، سکوت درباره ی ارزش کیفی صعود، سکوت درباره‌ی چگونگی تامین مالی برنامه ( و در نتیجه، منتقل نشدن تجربه‌ی برنامه ریزی) ، سوار شدن بر موج احساسات عامه‌پسندانه، تلاش نکردن در جهت ارتقای بینش همگانی، و خلاصه: کمیت گرایی و کیفیت گریزی است ".

 

_ در تفکر عباس محمدی ، افراد و گروه‌های کوه‌نوردی ایران به دو جبهه‌ی خودی و غیر خودی تقسیم می‌شوند.  اگر او عظیم  را متهم به " اجرای برنامه‌های تکراری و فاقد ارزش‌های فنی " می‌کند دلیل ساده‌ای دارد : عظیم شهرستانی است ... عظیم تنهاست... عظیم تشکیلات ، باشگاه ، نیرو و امکاناتی ندارد که عباس محمدی بتواند در آینده  و برای بازگشت خود به مدیریت انجمن و حفظ جایگاه‌اش روی آن حساب باز کند.  مثل باشگاه آرش ، مثل باشگاه دماوند ، مثل باشگاه اسپیلت و مثل همه مرکز نشینان دیگر !!  نقدهای عباس محمدی در طول این سال‌ها ، فقط و فقط  افراد و گروه‌های شهرستانی  را نشانه رفته است.

 

_ عباس محمدی فاقد آن میزان صداقت ، جربزه و شهامت است که بتواند در مثال : صعود پروانه کاظمی از باشگاه اسپیلت تهران به اورست را برنامه‌ای تکراری و فاقد ارزش‌های فنی بنامد و یا در باره‌ی آن ، اظهارنظری حتی کوچک داشته باشد . عباس محمدی فاقد آن میزان صداقت ، جربزه و شهامت است که بتواند در مثال : صعود نانگاپاربات باشگاه دماوند تهران  را برنامه‌ای تکراری و فاقد ارزش‌های فنی بنامد و یا در باره‌ی آن اظهارنظری حتی کوچک داشته باشد . آنها خودی هستند و این حربه ( تکراری بودن و فقدان ارزش‌های فنی ) فقط برای غیرخودی‌ها کاربرد دارد!!

 

_ عظیم‌قیچی‌ساز کوه‌نوردی بزرگ است!  عظیم‌قیچی‌ساز کوه‌نوردی بسیار متین و محجوب است!   عظیم‌قیچی‌ساز فرزند توان‌مند و غرورآفرین آذربایجان و ایران است! از او در برابر هجوم‌های تخریبی و هدف‌مند گرگ‌های باران‌دیده‌ی باشگاه‌های تهرانی حمایت کنید!

 

 

.

 

 پی نوشت :

عظیم قیچی ساز در حال حاضر پروژه‌ی " صعود هر چهارده‌ی قله‌ی بالای هشت هزار متر جهان " را هدف اصلی و بنیان تلاش‌ها و فعالیت‌هایش قرار داده است . در شرایطی که این پروژه تا مرحله‌ی پایانی هنوز مسیری کم و بیش طولانی را در پیش رو دارد ، طرح مسئله‌ی " برنامه‌های نو در هیمالیا " از سوی عباس محمدی و چنین توقع و انتظاری را از عظیم قیچی ساز داشتن ، فقط می تواند حرکتی عوام‌فریبانه تلقی گردد ، چرا که :

1_ عباس محمدی بهتر از هر کسی می‌داند که پیوستن عضوی از جامعه‌ی کوه‌نوردی ایران به باشگاه هشت هزار متری جهان می‌تواند دارای چه میزان اعتبار و ارزش‌های تاریخی برای کوه‌نوردی کشورمان باشد.

2_ عباس محمدی بهتر از هر کسی می‌داند که توقع و انتظار اجرای برنامه‌های نو در هیمالیا و در موقعیت فعلی کوه‌نوردی کشورمان ... که حتی اجرای‌های تکراری هم با آمار بالای تلفات انسانی همراه است ... را فقط می‌توان از تشکل‌ها و گروه‌های بزرگ واجد امکانات و نیروی انسانی داشت نه کوه‌نوردی منفرد و فاقد تشکل و سازمان!

گویا قرار است و بایستی که عظیم‌قیچی‌ساز در انفعال همه‌ی گروه‌ها ، باشگاه‌ها و تشکل‌های قدیمی و حرفه‌ای موجود ، بار همه‌ی کمبودهای کوه‌نوردی ایران را نیز بر دوش کشد!!   آقای عباس محمدی عوام‌فریبی را بس کنید!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


انجمن کوه نوردان ، تشکیلاتی استالینیستی

 

 

_ اعلام حکم تعلیق سه ماهه‌ی انجمن کوه‌نوردان فصل تازه‌ای بود که در پرونده‌ی قدیمی " رقابت‌ها ، تضادها و اختلافات " عمیق و در عین حال پنهان انجمن و فدراسیون گشوده شد .  اگر تا دیروز همه درها _ و از سوی هر دو جناح _ بر پاشنه‌ی انکار چنین تقابلی می چرخید امروز دیگر با انتشار یادداشت عباس ثابتیان و اشاره به آنچه در حکم تعلیق گذشت ، چاره‌ای جز اذعان و اعتراف به  واقعیت یک " رویارویی هماره " برای هر دو جناح باقی نمانده است.

 

_ ترجیح می‌دهیم در این فصل تازه‌ی "رقابت‌ها ، تضادها و اختلافات"  فدراسیون و انجمن هم‌چنان بر حفظ  مواضع انتقادی نسبت به هر دو جناح و اتخاذ یک موضع مستقل اصرار داشته باشیم . ما نه طرفدار فدراسیون هستیم و نه طرفدار انجمن و هیچ یک از این دو نهاد را متولی و نماینده‌ی شایسته‌ای برای کوه‌نوردی ایران نمی‌دانیم . سابقه ی هشت ساله و  آرشیو کاملا در دسترس وبلاگ‌مان نیز به صراحت گویای ارائه‌ی بیشترین حجم انتقاد _ در میان تمامی منابع موجود _ نسبت به فدراسیون و انجمن کوه نوردان می‌باشد.

 

_ موضع مستقل یعنی : به سیاست‌ها و روش‌های فدراسیون کوه‌نوردی برای حذف رقیب به شدت انتقاد داریم .  محمود شعاعی قطعا باید توضیح قانع کننده‌ای برای مجموعه تلاش‌ها و اقداماتی که حکم تعلیق سه ماهه‌ی انجمن را رقم زد به افکار عمومی ارائه دهد .  در صورت هر گونه بی‌اعتنایی به پاسخ‌گویی و عدم احساس مسئولیت در برابر جامعه‌ی کوه‌نوردی ، قضاوت ناگزیر به " انحصارطلبی و تمامیت خواهی "  و انزوای بیش از گذشته ، آن سرنوشت محتومی خواهد بود که  تشکیلات شعاعی را انتظار می‌کشد!

 

_ موضع مستقل یعنی : انجمن کوه‌نوردان را یک تشکیلات استالینیستی می‌دانیم و نکته‌ی جالب اینکه این تعبیر را نخستین بار  عباس محمدی و در توصیف روش‌های مدیریتی کیومرث‌بابازاده  به خود ما گفت!!  در اینجا اشاره به تشکیلات استالینیستی به مفهوم پنهان‌کاری عمیق و بی‌اعتمادی به افکار عمومی ، فقدان یک جوهر خلاق و پویای درون سازمانی مبتنی بر انتقاد و انتقاد از خود و همچنین به مفهوم سرکوب منتقد می‌باشد.

 

_ ریشه‌ی اصلی بسیاری از مصائب و مشکلات فعلی انجمن کوه‌نوردان را باید در دو دوره مدیریت ناسالم عباس محمدی جست و جو کرد . آغاز اعزام‌های پنهان تحت عنوان مبادله‌ی کوه‌نورد و دهن کجی آشکار به افکار عمومی در زمان عباس محمدی بود .  در اولین سفر به امریکا که خودش نیز در تیم اعزامی و سرپرست آن بود ، اطلاع رسانی جهت افکار عمومی و انتشار خبر دقیقا بیست روز پس از رسیدن به آن کشور صورت می‌گیرد !! سپس انتشار عکس هایی از بعضی جاذبه‌های (!) شهر لاس وگاس در صفحه ی فیس بوک یکی از اعضای تیم و عدم توضیح در باره ی آن به افکار عمومی ( به عنوان نماینده گان فرهنگی ورزش کشورمان وظیفه دارند توضیح دهند در شهر لاس وگاس چه کرده اند ) و  تبدیل انجمن به حیاط خلوت دو باشگاه قدیمی کوه‌نوردی شهر تهران  و اعطای سخاوت‌مندانه‌ی انواع امتیازات و امکانات به آنان در زمان عباس محمدی صورت می‌گیرد . از مدیران انجمن بخواهید صورت اسامی  و ماهیت باشگاهی کسانی که در سالیان اخیر از حمایت مالی  این تشکل بهره برده‌اند را منتشر کنند .  تسلیم و کرنش در برابر انواع فشارهای صاحبان "زور و زر و تزویر "در کوه‌نوردی ایران، خصلت آشنا و شناخته شده‌ی عباس محمدی طی دو دوره مدیریت او بود .  برای اولین بار در کل تاریخ کوه‌نوردی ایران ، این عباس محمدی بود که در زمان حادثه‌ی نانگاپاربات پروژه‌ی سرکوب منتقد  را بنا به خواست و اراده‌ی همان صاحبان زور و زر و تزویر باشگاهی در انجمن کوه‌نوردان کلید زد !!

 

_ انجمن کوه‌نوردان ، این تشکیلات استالینیستی ، شایسته‌گی و لیاقت دفاع کردن را ندارد! ... مگر آنکه بتواند توسط عناصری براستی آگاه و مستقل و دل‌سوز خود را از سایه‌ی سنگین مافیای زور و زر و تزویر باشگاه‌های تهرانی رهایی بخشد . انجمن کوه‌نوردان برای تبدیل به یک تشکل واقعا مردمی ... برای تبدیل به  نماینده‌ی راستین جامعه‌ی کوه نوردی ایران ، نیاز به یک خانه تکانی اساسی و آغاز تحولاتی بنیادین و رادیکال دارد! به امید آن روز!

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طهران قدیم...

 

بازار کفاش‌ها، کوچه سیدولی، بنگاه حقیقت (عکس: فرامرز نصیری)

 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


نپال به گردشگران 11 کشور ویزا نمی‌دهد

دولت نپال در راستای مبارزه با فعالیت‌های غیرقانونی، صدور ویزا برای گردشگران 11 کشور را متوقف کرد . بر این اساس از ماه آتی میلادی، صدور ویزای گردشگری برای گردشگران 11 کشوز متوقف می‌شود که از آن جمله می‌توان به گردشگران کشورهای نیجریه، زیمبابوه، سومالی، اتیوپی ، عراق و افغانستان اشاره کرد.

به گزارش برناما، کارشناسان علت اصلی این اقدام دولت نپال را استفاده برخی از اتباع این کشورها از نپال به عنوان کشوری برای ترانزیت قاچاق مواد مخدر و انسان می‌دانند.

این در حالی‌ست که نپال در سال 2011 با ثبت رکوردی جدید میزبان 715 گردشگر بود که بیشتر آنها از کشورهای هند، بنگلادش، سریلانکا، پاکستان، ژاپن، مالزی، کره‌جنوبی، تایلند، چین، سنگاپور، انگلیس، فرانسه، آلمان، هلند، اسپانیا، ایتالیا، سوئد، سوئیس، روسیه، نروژ، آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند بوده‌اند.

طی سال‌های گذشته نیز دولت نپال با اقداماتی از جمله تهیه نرم‌افزار مکان‌یاب جاذبه‌های گردشگری این کشور که روی تلفن‌های همراه نصب می‌شود، تبلیغ جاذبه‌های گردشگری این کشور روی اتوبوس‌های شهر لندن و همچنین توسعه‌ گردشگری زمستانی به ویژه صعود به قله‌ی «اورست» صدها هزار گردشگر را به این کشور کوچک کشاند.

صنعت گردشگری بزرگ‌ترین منبع درآمد ارزی دولت نپال است که طی سال‌های اخیر صدها هزار شغل در این کشور ایجاد کرده است .

 

ایسنا

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


Crossing

 

by:© liangdawei

از وبلاگ کوه نوشت

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


برپایی جشنواره طبیعت‌گردی در تهران

 

جشنواره و نمایشگاه طبیعت‌گردی که در سالن سبز پارک پردیسان تهران برپا شده است شامل بیش از 30 غرفه است که لوازم طبیعتگردی، آژانس‌های خدمات مسافرتی فعال در زمینه طبیعت‌گردی و تصاویر طبیعت بکر ایران معرفی می‌شود.

عمده فعالیت‌های طبیعت‌گردی در شاخه‌های مختلف اسکی، صخره‌نوردی، پرنده‌نگری، کویرنوردی، رصد ستارگان و سفرهای ماجراجویانه در این نمایشگاه برای مخاطبان عرضه می‌شود.

در این جشنواره، همچنین دوستداران طبیعت‌گردی می‌توانند ضمن اشنایی با برنامه های طبیعت گردی آژانس‌های گردشگری، از تورهای آنان مطلع و در صورت علاقه‌مندی اقدام به خرید تورهای طبیعت گردی کنند.

جشنواره و نمایشگاه طبیعت‌گردی از هفتم تا دوازدهم مهرماه از ساعت 10 تا 22 در سالن سبز پارک پردیسان برپا است.

 

جام جم آنلاین

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ایران بر فراز ماناسلو

 

به گزارش رسیده: دقایقی پیش «عظیم قیچی ساز» و «مهدی قلیپور» دو هیمالیانورد کشورمان موفق شدند قله‌ی 8163 متری «ماناسلو» را صعود کنند. این گزارش حاکی‌ست: این دو کوه‌نورد ساعت ۵ صبح امروز به وقت محلی از کمپ‌۴ عزیمت خود را به سمت قله آغاز کردند و ساعت ۱۱:۱۵‌ به وقت محلی (حدود 9 صبح به وقت تهران) موفق به صعود «ماناسلو» بدون استفاده از کپسول اکسیژن شدند. این دو کوه‌نورد هم‌اکنون در حال بازگشت به کمپ‌های پائین‌تر هستند.

ضمن تبریک به این عزیزان، بازگشتی توأم با صحت و سلامتی را برایشان آرزو داریم.

شایان ذکر است: «عظیم قیچی ساز» با صعود به قله‌ی «ماناسلو»، تعداد صعودهای خود به قلل بالای 8‌هزار متر دنیا را دو رقمی کرد و به 10 قله رساند. وی تنها صعود به 4 قله‌ی دیگر (لوتسه، ماکالو، چوآیو و شیشاپانگما)  را تا پیوستن به باشگاه‌8 هزارمتری‌های دنیا پیش رو دارد.
 
گفتنی است: این دومین صعود «مهدی قلی پور» به قلل بالای 8 هزار متر دنیاست. وی پیش‌ از این موفق شده بود قله‌ی «گاشربروم2» را نیز صعود کند.

 

نقل از کوه نوشت

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

به جستن شادی

بار سفر نمی‌بندم

حیران نمی‌شوم به افق‌های دور

 

به جستن شادی

نک می‌زنم

در خرده ریز پراکنده‌ی روشنایی

که در غبار قدم‌هایم پنهان است.

 

شعر: شمس لنگرودی

عکس : فرامرز نصیری

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۸ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


چین عامل مهم حادثه ماناسلو

دولت بی رحم چین شاهد اعتراضات بیشماری در سالجاری در تبت از جمله حادثه هفته گذشته ماناسلو بوده ، به عقیده سازمان دهندگان اکسپدیش های هیمالیا محدود کردن دسترسی به هیمالیای تبت از سوی این دولت منجر به افزایش آمار صعودکنندگان از هیمالیای نپال  شده است ، بنا به گزارش گاردین یکشنبه گذشته ریزش آوار بهمن و کنده شدن یخ و سنگ از صخره ها 25 کوه نورد را که در حال ترک کمپ خود برای صعود به هشتمین قله مرتفع جهان ، ماناسلو بودند غافلگیر و کمپ آنها را به ویرانه تبدیل کرد که از این تعداد فقط 10 نفر جان سالم بدر بردند و امدادگرها اجساد نه نفر را به پائین منتقل کردند و از سرنوشت مابقی نیز اطلاعی در دست نیست ، بنابراین شمار کشته شدگان رو به افزایش  خواهد گذاشت و این حادثه به یکی از بدترین فاجعه های دنیای کوه نوردی تبدیل خواهد شد. اگرچه برخی از کوه نوردان خبره و کارشناسان ،آمار زیاد مراجعه کنندگان به نپال را عامل افزایش حوادث سالجاری نمی دانند اما نمی توان از کنار این تعداد غیر معمول کوه نورد بطور یکجا در منطقه به راحتی گذشت .بنا به گزارش روزنامه های محلی هنگام بروز حادثه 250 نفر در منطقه حضور داشتند که البته تعداد زیادی در بیس کمپ و به دور از خطر اما تعدادی نیز در ارتفاع 7000 متری بسر می بردند.

 

از وبلاگ : کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٧ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت ایران: آلاداغلار

آلا داغلار نام محلی کوه ها و تپه های رنگارنگی است، که در بخش هایی از آذربایجان قرار دارند. این کوه ها در شهر خواجه، در 25 کیلومتری شمال شرق تبریز و نزدیکی شهر میانه، در 180 کیلومتری جنوب شرق تبریز قرار گرفته اند.

 

 

خبرگزاری مهر

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٧ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طغیان رودخانه ارس و جاری شدن سیل در پارس آباد مغان

ولی کریمی فرماندار پارس آباد شامگاه جمعه در مصاحبه با ایرنا، افزود: بر اثر این بارندگی، صدها هکتار از اراضی و محصولات کشاورزی حاشیه ی ˈدره رودˈ دچار آبگرفتگی شد.

به گفته ی وی، طغیان رود ارس همچنین سبب وارد شدن خسارت به بخش وسیعی از اراضی کشاورزی کناره های این رودخانه به ویژه در بخش اصلاندوز شد. وی ادامه داد: بر اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل، چندین دهنه پل و تاسیسات زیربنایی تخریب شد.  وی، با بیان اینکه، کارشناسان درحال برآورد میزان دقیق خسارات وارده هستند، از روستائیان و کشاورزان و دامداران منطقه خواست، از قرار گرفتن در مسیر سیلاب خودداری کنند. وی، افزود: این حادثه هیچ گونه تلفات جانی نداشته است.

 

ایرنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٧ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


لحظه ی کشف ...

 

یانوشکا گفت: «عشق یک چیز عتیقه است که با عتیقه‌فروشی فرق دارد. عشق یک جواهر یا عتیقة گران‌قیمت است که آدم زندگیش را با آن معنا می‌کند، اما عتیقه‌فروشی پر از وسایل گران است که حالا از زندگی خالی شده.»

چشم دوخته بود به راه رفتن یک زن و مرد، مثل این‌که ذهنش را راه می‌برد. وقتی آنها به کوچه‌ای پیچیدند، گفت: «چیزهایی که توی عتیقه‌فروشی هست تاریخ کشف ندارد، اگر هم داشته باشد اعتبار ندارد. ولی عشق لحظة کشف دارد. نمی‌شود فراموشش کرد. حتا اگر آن عشق تمام شده باشد، از یادآوری لحظة کشفش مثل زخم تازه خون می‌آید. تا یادش می‌افتی مثل اینکه همان موقع خودت با کارد زده‌ای توی قلب خودت.» 

 

عباس معروفی

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


همدان، پایتختی نام آشنا برای گردشگران

 

«هگمتانه» را می‌توان یکی از مهمترین پایتخت‌های ایران دانست که در حدود سال 728 پیش از میلاد به دستور حاکم مادی بنا شد. هگمتانه که به معنای محل تجمع است پس از دوره ماد و در زمان هخامنشیان پایتخت ییلاقی یا تابستانی باقی ماند. این شهر در دوره‌های اشکانی، سلوکی، ساسانی و پس از اسلام نیز اهمیت خود را حفظ کرد.

 
مورخان بسیاری درباره این شهر نوشتند و توصیف‌های مختلفی از آن صورت گرفت. می‌گویند در ابتدای شکل گیری این شهر هفت حصار بر گرد آن و هر یک به رنگی ساخته شد که یکی از ویژگی‌های آن بوده است. باید یادآور شد که این باروها برای مراقبت از کاخ و گنجینه فرمانروا بنا شده بود و مردم عادی می‌بایست خانه‌های خود را بیرون از این دیوارها می‌ساختند.
 
بافت تاریخی هگمتانه اینک در مرکز شهر همدان واقع شده و بارها موضوع کاوش باستان‌شناسان ایرانی و خارجی قرار گرفته است. بخش‌های مختلفی مانند قسمتی از سیستم آبرسانی، بناها و همچنین حصار دور آن علاوه بر اشیای بسیار کشف شده‌است.
 
با توجه به آنچه گفته شد، هگمتانه می‌تواند مبدأ خوبی برای سفر و بازدید آثار در همدان باشد. این مجموعه که با وسعت تقریبی 25 هکتار در دو سوی خیابان قرار دارد چند اثر دیگر شامل موزه هگمتانه، کلیسای مریم مقدس و کلیسای گریگور استپان را نیز در خود جای داده است...
 
 
خبرگزاری میراث فرهنگی
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

و آغوشت

اندک جایی برای زیستن

اندک جایی برای مردن ...

 

شعر: احمد شاملو

عکس : فرامرز نصیری

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


باز هم ترانگو ! اما نه برج بی نام ، برج بزرگ !

عزیز حبیبی : گفتن از ترانگو و یا نوشتن در باره ترانگو ظاهرا برای من تبدیل به یک تابو شده ، حتی اگر موضوع مربوط به برج بی نام مورد مناقشه نباشد و مربوط به یک برج دیگر مثلا مربوط به برج بزرگ ترانگو باشد بازهم این خودسانسوری خودش را تحمیل می کند . اما حامد جان واقعیت این است که نه "عقل خود بنیاد" غربی و نه "عقل سرخ" شرقی هیچکدام خیلی عاقل نیستند ! و به خصوص اینکه هیج کدام "امریه پذیر" هم  نیستند ! پس با هم بخوانیم : 

سه کوه نورد اسلوونیایی برای هوا خوری و استفاده از تعطیلات تابستانی تصمیم می گیرند که به پاکستان - برج های ترانگو سفر کنند . در پای برج ترانگوی بزرگ ( ونه برج بی نام ) دو تن از آنان از جمله کوه نورد معرف به نام  Dodo  پس از چند روز اقامت در بیس کمپ اسیر اغواگری های دیواره 2000 متری و با شکوه برج بزرگ ترانگو می شوند . آنها  تصمیم می گیرند که راحتی بیس کمپ را با هیجان دیواره تعویض کنند . بعد از بررسی صعودهای انجام شده قبلی سرانجام تصمیم می گیرند که از طریق رخ شمال غربی و از مسیری نو  و در کمتر از 5 روز و به شیوه آلپی ، بدون چادر ، بدون پرتلژ و حتی بدون پیچ و رول به قله برسند . با وجود این Dodo می نویسد : "حالا من مرد پیری هستم ( البته او در آستانه 30 سالگی است ! ) و  نیاز به راحتی بیشتری دارم . بنا براین کیسه خواب ها ، زیر انداز ها و کمی غذا بر داشتیم و همه آنها را در یک کیسه بار و یک کوله پشتی کوچک قرار دادیم" ...

 

متن کامل را در وبلاگ عزیز حبیبی ( بیواک ) بخوانید :

http://bivy.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


گسل سیاه کوه مسبب وقوع زلزله امروز جنوب تهران است

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: گسل سیاه کوه که مرز شمالی دریاچه نمک قم را مشخص می کند مسبب وقوع زلزله امروز جنوب تهران است . ˈ مهدی زارع ˈ روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: این زلزله با بزرگای 5/ 3 در مقیاس ریشتر رخ داده که به احتمال خیلی زیاد علت وقوع آن فعالیت گسل سیاه کوه در شمال شرق قم و جنوب ورامین است.

وی اظهار داشت: عمق این زلزله 15 کیلومتر عنوان شده و در ساعت 11 و 45 دقیقه امروز - سه شنبه - رخ داده است. وی درباره گسل سیاه کوه توضیح داد: گسل سیاه کوه در شمال فروافتادگی دریاچه نمک قم قرار گرفته و حدود 150 کیلومتر طول دارد ، پهنه مرکزی آن بسیار کم جمعیت است و در 60 کیلومتری جنوب ورامین واقع شده است .

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله اظهار داشت: گسل سیاه کوه گسلی فعال است و روندی شمالی - جنوب شرقی دارد.  زلزله ای پیش از ظهر امروز در 51 کیلومتری جوادآباد تهران، 57 کیلومتری گرمسار، 59 کیلومتری پیشوا در تهران و 109 کیلومتری تهران رخ داده است.

 

ایرنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پیشنهاد به دوستان وبلاگ نویس...

 

"خبرنویسی مدرن یا وبلاگ‌نویسی از نگاهی متفاوت" عنوان آخرین پست وبلاگ ندای‌کوهستان است . مطالعه‌ی این مقاله‌ی سودمند را به تمامی دوستان عزیز وبلاگ‌نویس توصیه می‌کنیم :

 

" ... به نظر من نویسنده گان وبلاگ ها، حکم راهنما ها را در مناطق کوهستانی اینترنت دارند، درست است که آن ها هر روز تجارب شخصی و یا خاطرات خود را برای دیگران بازگو می کنند اما همین که به لینک دهی رو می آورند، تبدیل به راهنما می شوند و به قول کوه نورد ها تبدیل به شِرپا می شوند. این بلاگر ها اعلام موضع هم می کنند. به دیگر زبان، گاه و بی گاه نظرات خود را در مورد مهم ترین رویداد ها بیان می کنند. پس از این جنبه هم می توان آن ها را ابزار های چک کردن واقعیت ها قلمداد کرد. بلاگر ها در واقع دیدگاه های آلترناتیو و متقابل هستند در برابر دیدگاه های رسانه های حاکم "Mainstream  media". و بنابراین می توان گفت که وبلاگ ها این کندو های فکری و متکی به تعامل، عملاً وارد جدال بر سر تغییر دستور و یا تغییر برجسته سازی های رسانه های نوشتاری حاکم نیز شده اند. این جدال چه خواسته و چه ناخواسته اکنون ادامه دارد... "

 

متن کامل را در وبلاگ ندای کوهستان بخوانید:

http://nedayekoohestan.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بهمن، جان 11کوه نورد را در هیمالیا گرفت

 

 

به‌دنبال سقوط بهمن در هیمالیا 11 کوه‌نورد در  ماناسلو جان باختند و سه کوه‌نورد دیگر ناپدید شدند.  این حادثه روز یکشنبه و زمانی رخ داد که تعدادی از کوه‌نوردان فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و نپالی در ارتفاعات کوه ماناسلو که هشتمین کوه مرتفع جهان در هیمالیا به شمار می‌رود، اقدام به برپا کردن کمپ کرده بودند. به‌دنبال سقوط بهمن، کمپ کوه‌نوردان زیر خروارها برف مدفون شد و وقتی خبر به گوش نیروهای امدادی رسید، تیم‌های جست‌وجو به سرعت راهی محل حادثه شدند.

جست‌وجوگران با حضور در محل سقوط بهمن، توانستند چند نفر از کسانی را که زیر برف گرفتار بودند نجات داده و به کمپ اصلی منتقل کنند. تعدادی از این افراد که حال آنها وخیم‌تر بود به وسیله بالگرد امداد به بیمارستان انتقال یافتند که از میان آنها یک کوه‌نورد آلمانی به‌علت شدت صدمات وارده روی تخت بیمارستان جان خود را از دست داد.

همچنین جست‌وجوگران توانستند اجساد 10نفر را که در سقوط بهمن جان باخته بودند پیدا کنند اما هنوز از سرنوشت سه نفر از کوه‌نوردان که در این حادثه ناپدید شده‌اند خبری نیست. به گزارش رویترز، از میان نجات یافتگان حادثه، هم‌اکنون 13نفر از آنها به کمپ اصلی در ارتفاعات ماناسلو انتقال یافته‌اند و با توجه به مه شدیدی که این منطقه را در بر گرفته است، اعزام بالگرد برای انتقال آنها به کاتماندو سخت و دشوار به‌نظر می‌رسد. با این حال تلاش برای انتقال این افراد به بیمارستان ادامه دارد. براساس این گزارش قربانیان این حادثه را هفت کوه نورد فرانسوی، دو آلمانی، یک اسپانیایی و یک نپالی تشکیل می‌دهند و این در حالی است که تلاش تیم‌های جست‌وجو برای یافتن سرنوشت سه کوه نورد ناپدید شده ادامه دارد. گفته می‌شود این حادثه، مرگ بارترین حادثه برای کوه نوردان پس از حادثه سال 1995در ارتفاعات ماناسلو است که در آن 42نفر ازجمله 17کوه نورد خارجی بر اثر سقوط بهمن جان خود را از دست دادند.

 

همشهری آنلاین

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پنجره های ارسی در معماری ایران

 

 

"پنجره های ارسی به وسیله شیشه های رنگارنگ خود نور تک خورشید را درفضای درونی اتاق دوباره به رنگ های مختلفی مانند رنگین کمان زمینی تبدیل می کند و منظره زیبا ودل انگیزی را بوجود می آورد ... "

 

عکس از فرامرز نصیری ( شهر کوچک نراق )

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کافه کوه ، اتفاقی فرخنده برای کوه نویسان!

کافه کوه می‌تواند _ و این ظرفیت را دارد که _ به اتفاق فرخنده‌ای برای جامعه‌ی کوه‌نویسی کشورمان تبدیل شود . اگر همه دست به دست هم دهیم . با هم‌دلی و با دوستی !

 

 

 

روایت پرویز ستوده شایق از کافه کوه شهریور: 

 " در روزی که دوستان جشنی کوچک به مناسبت تولد حسین رضایی و عباس ثابتیان در کافه کوه 30 شهریور 91 تدارک دیده بودند ، رگ احساس سالم ماند ، رگ احساس که قرار بود شاهرگ آن زده شود ، این رگ احساس چیست ، احساس پوچ بودن ، احساس تنهایی ، احساس اینکه آخر این همه تلاش یعنی چه و ...

 

 گاهی ما یادمون می‌ره که چه دوستان صمیمی در اطراف‌مان هستند ، گاهی ما یادمون می‌ره که برای خیلی‌ها عزیز هستیم و گاهی حس تنهایی و پوچی سراغ‌مون می‌آد در حالی که خیلی‌ها منتظر دیدار ما هستند . در چنین لحظات ، دیده شدن توسط دوستان می‌تونه زندگی را امیدبخش تر و با نشاط‌تر به نمایش در بیاره .

 

گرفتن یک جشن تولد کوچک ، دادن یک کادو کوچک ، نقدیر از دوستی حتی بدون بهانه بسیار می‌تونه در تجدید روحیه او موثر باشد ،با هم بوده‌ها و برای هم بودن‌ها چقدر زیباست ، ایجاد فضایی واقعی برای اینکه فریاد بزنی دوستان خوبم دوست‌تان دارم ...

 

رگ احساس تکیه کلام حسین رضایی بود ، مردی که علی‌رغم سن کم‌اش ، دنیایی از تجربیات را در میادین مختلف اجتماعی کسب کرده ، مجری توانایی است که اگر اعتقادی به کار نداشته باشه مطمئناً بر دل مخاطبین اش نخواهد نشست .

 

خلاصه کافه کوه شهریور 91 حال و هوایی دیگری داشت ، حضور بسیار از دوستان باعث غرور و افتخار بود ، کافه‌ای که جز اندیشه خود جوش در میان کوه‌نویسان و طبیعت دوستان نیست ، کافه کوه افتخار دارد که منشاء حرکتی خود جوش در زمینه گسترش دایره دوستی‌ها شده است . در اینجا همه با هم  می خندند ، در شادی‌های همدیگر شادند و البته در غم‌های دوستان و هموطنان شریک‌اند .

 

در کافه کوه می‌کوشیم تا دایره دوستی‌های حقیقی را گسترش دهیم ، کافه کوه نشان داد می‌تواند از پشت مونیتورهای مجازی بیرون آمده و رو در رو ، چهره به چهره دوستی‌های واقعی را پایه‌ریزی کرد .

 

دایره‌ایی که فقط کوه‌نوردان و کوه‌نویسان در آن حضور ندارند بلکه هر آن کس که عشق به طبیعت داشته باشد ، نسبت به مسائل محیط زیست حساس باشد در این دایره جای خواهد گرفت و کافه کوه از حضور هر علاقه مندی در این بخش‌ها استقبال خواهد کرد .  "

 

 از وبلاگ نشاط کوهستان

 

 

.

روایت فرشته احمدیان فر از کافه کوه شهریور:

" هیچ درنگی جایز نیست... اینقدر همه چی عالی و خوب بود که دیگه نمی‌شه معطل کرد... باید خیلی زود تند سریع خبرش بره رو آنتن تا همه ببینن و بخونن و لذت ببرن... باید اتفاقای خوبی که تو زندگی‌مون میفته خیلی سریع منعکسش کنیم... اینجوری خودمونم لذتی دوباره می‌بریم... باید همه بدونن که با وجود همه‌ی دغدغه‌هایی که باهاش درگیریم میشه برای ساعاتی به هیچ چیز فکر نکرد جز با هم بودن و کنار هم بودن... شاد بودن و خندیدن... گپ زدن و چای خوردن... آره میشه... باید باشی تا ببینی... باید بخوای تا حسش کنی... باید بو بکشی و بری بالا... شامه‌ی خیلی قویی هم نمی‌خواد... بوی خوش دوستیه... طالب باشی راه رو گم نمی‌کنی... خیلیا چشم بسته این مسیر رو میرن... بدون جی پی اس و راهنما... تو سرما و گرما... نه دوری راه مانع میشه نه ترافیک لعنتی تهران... "

 

متن کامل را در وبلاگ پلوار 70 بخوانید:

http://palvar70.blogfa.com

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پیمان زنده گی مشترک بر فراز دیواره

 

روایت آغاز زنده‌گی مشترک دو دوست سنگ‌نورد ( یاسمن و رحمان )  را در وبلاگ کومالیا بخوانید :

 

http://komalia.blogfa.com

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سالروز تولد دو کوه نویس

 

 

سالروز تولد دو دوست کوه‌نویس ، علی شاه محمدی نویسنده‌ی وبلاگ گامی نزدیک تر به خدا (  30 شهریور ماه ) و قربان حسن‌زاده نویسنده‌ی وبلاگ کلوب کوه نوردان سولدوز ( اول مهر ماه ) را از صمیم قلب به آنان تبریک گفته و برایشان آرزوی سربلندی و موفقیت داریم .

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


از عجایب جغرافیایی جهان

 

عکس بالا بخشی از دامنه‌های کوه «واو الناموس» در لیبی را نشان می‌دهد که نمونه‌ای بی‌نظیر از عجایب جغرافیایی جهان است. قرار گرفتن بقایای مواد مذاب آتشفشانی در کنار سبزی درختان و نخل‌های خرما و دریاچه‌ای که در میان شن‌های طلایی صحرا قرار گرفته، منطقه‌ای بسیار زیبا به وجود آورده که نظیری برای آن در جهان نمی‌توان یافت .

 

منبع: اینترنت

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وبلاگ ماگما : یک گله و چند پرسش از انجمن کوه نوردان !

 

چند وقتی بود به همراه دوست خوبمان علی رضا گوهری که ایده تاسیس موزه کوه‌نوردی شهرستان همدان را مطرح کرده بودند بر سر چگونگی تاسیس این موزه و پتانسیلی که در شهرستان همدان برای تاسیس این مکان وجود دارند بحث و پیگیری داشتیم .

همان طور که مستحضرید شهر همدان در بسیاری از زمینه های کوه‌نوردی در ایران جز اولین ها بوده و یادگاری که از این دوران باقی مانده به نوعی میراث کوه‌نوردی این شهر محسوب می گردد و متعلق به همه ساکنان این دیار است .

یکی از بزرگ‌ترین این میراث ، لوازم کوه‌نوردی بود که محمد جعفر اسدی پیشکسوت هیمالیا‌نوردی کشور در نخستین صعود ایرانیان به هیمالیا از قله ماناسلو به یادگار نگاه داشته بود . و یکی از نقاط عطف ما برای موزه پیشنهادی همین وسایل بود!

چندی پیش مطلع شدیم که دو نفر از اعضای انجمن کوه نوردان ایران با آقای اسدی ارتباط برقرار کرده و به اسم قرار دادن در موزه ، این وسایل را از آقای اسدی تحویل گرفته و از حسن نیت ایشان سو استفاده کرده و این وسایل را با خود به تهران برده اند.

طبق گفته خود آقای اسدی ، ایشان یک وانت بار از وسایل خود را که شامل البسه و ابزار و ... بوده است و همگی از نخستین برنامه هیمالیا‌نوردی ایران زمین در ماناسلو به یادگار مانده را در اختیار این دو شخص گذاشته اند!

 

 

حال چند پرسش از انجمن کوه نوردان :

- داستان  موزه تا چه حد واقعیت دارد و آیا اصلا حقیقتی در کار هست یا نه ؟! 

- این اشخاص چه کسانی بوده و آیا رسیدی در قبال تحویل این ابزار وجود دارد یا خیر ؟

- تحویل این وسایل به انجمن به صورت امانت بوده و اگر جواب مثبت است تا چه زمانی ؟

- این وسایل هم اکنون در کجا نگهداری می شوند ؟

- موزه فوق‌الذکر در کجا و چه زمانی برای عموم قابل بازدید خواهد بود‌؟

-  چه تضمینی وجود دارد که این وسایل مانند کتاب ارزشمند  فریدون اسماعیل زاده  که توسط دوستان تهرانی به بهانه چاپ به تهران برده شد و هرگز خبری از آن نشد به سرنوشتی نامعلوم دچار نشود؟!

- با توجه به تعلیق فعالیت های انجمن و در صورت تمدید آن یا حتی لغو مجوز انجمن تکلیف این وسایل چه خواهد بود؟

- چرا این وسایل بصورت پنهانی از ایشان امانت گرفته شده و هیچ مکاتبه رسمی با کمیته پیشکسوتان همدان صورت نگرفته است؟!

- آیا افکار عمومی کوه نوردان همدان در این زمینه مورد توجه قرار داده شده یا خیر؟

 

از انجمن کوه‌نوردان انتظار پاسخ گویی صریح و روشن به سوالات بالا را دارم. 

 

 

 

از وبلاگ ماگما : http://www.magma.blogfa.com

 

 

 

اقدام برای تاسیس یک موزه کوه‌نوردی از سوی نهادی مانند انجمن کوه‌نوردان و جمع‌آوری وسایل و تجهیزات پیش‌کسوتان معمولا با انتشار یک فراخوان و اطلاع‌رسانی عمومی انجام می شود. تا کنون از سوی انجمن کوه‌نوردان هیچ اطلاعی مبنی بر ایجاد موزه کوه‌نوردی منتشر نشده است.

 

از عباس ثابتیان به عنوان رئیس هیئت‌مدیره انجمن انتظار داریم ضمن پی‌گیری موضوع، نتیجه را به اطلاع دوستان همدانی برساند . آن دو نفر که به نام انجمن وسایل آقای اسدی را گرفته اند چه کسانی بوده‌اند ؟ آیا ماموریتی از سوی هیئت‌مدیره داشته اند یا اقدامی خودسرانه بوده است؟

 

مانند دوست عزیزمان فواد رضا پور ، این موضوع را پی گیری خواهیم کرد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ مهر ۱۳٩۱
    پيام ها    +