اختلاف دیدگاه‌ها در مورد دریاچه ارومیه

بیژن روحانی : کارشناسان محیط زیست بر سر چگونگی مقابله با بحران دریاچه ارومیه با یکدگیر هم‌نظر نیستند. در حالی‌که به اعتقاد بسیاری، بازگرداندن حق‌آبه دریاچه ارومیه می‌تواند آن را از خشک شدن نجات دهد، اما این نظر مخالف نیز ابراز شده است که برای ارومیه دیگر نمی‌توان کاری کرد، و نباید منابع آبی را در آن به هدر داد.

دریاچه ارومیه که بزرگ‌ترین دریاچه درون سرزمینی در ایران است، چند سالی است که دچار بحران شده و روز به روز از وسعت آن کاسته می‌شود. خشک شدن دریاچه ارومیه به تایید سازمان محیط زیست ایران و اقلیم‌شناسان متعدد می‌تواند تبعاتی بسیار منفی بر زندگی انسان و همچنین محیط زیست مناطق اطراف دریاچه داشته باشد. ایجاد سونامی نمک، تاثیرات منفی بر سلامت انسان و همچنین زمین‌های کشاورزی، و از بین رفتن زیستگاه جانداران مختلف جزو عوارض منفی خشک شدن این دریاچه است .

 راه‌حل‌های مختلف

در این میان سازمان محیط زیست و بسیاری از کارشناسان معتقد هستند با بازگرداندن آب و دادن حق‌آبه دریاچه ارومیه، می‌توان امید داشت این دریاچه از خشک شدن نجات پیدا کند.  به گفته مسئولان وزارت نیرو نیز این وزارتخانه طرح‌هایی برای مقابله با خشک  شدن دریاچه تهیه کرده است. از جمله مقابله با چاه‌هایی که به طور غیر مجاز در منطقه حفر شده‌‌اند، و همچنین آمادگی داشتن برای بازگرداندن بخشی از آب‌های پشت سدها به داخل دریاچه ارومیه .  به جز مشکلات حقوقی که بر سر راه زنده کردن دریاچه ارومیه وجود دارد، برخی دیگر از کارشناسان به طور کلی هرگونه طرحی در این زمینه را دیگر بی‌فایده دانسته و باعث اتلاف منابع آبی می‌دانند. به اعتقاد این دسته از کارشناسان،  به دلایل بسیاری از جمله پایین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی، امکان زنده کردن  این دریاچه دیگر وجود ندارد.

 

پرویز کردوانی، متخصص کویرشناس، در همین زمینه به تازه گی اعلام کرده است تمامی راه‌ها برای زنده کردن دریاچه ارومیه منتفی است و مسئولان باید میان زنده کردن موقت دریاچه و یا نجات هزاران هکتار از زمین‌های کشاورزی یکی را انتخاب کنند. به اعتقاد این پژوهشگر، تمام راه‌هایی که اکنون امتحان می‌شود، راه‌ حل‌های موقتی است و اگر قرار باشد این دریاچه را  فقط برای مدتی کوتاه و به صورت ظاهری زنده نگاه داشت به کشاورزی و محیط زیست خیانت کرده‌ایم.

 

رادیو زمانه

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


همدان: لذت مطالعه در نخستین کتابخانه کوهستانی ایران

"کتاب‌خانه کوهستانی یخچال واقع در پناهگاه یخچال اولین کتاب‌خانه کوهستانی ایران زمین و از دستاورد‌های فرهنگی ششمین صعود قلم در قله یخچال بود که به پیشنهاد حسین زندی در این صعود و با همکاری و همیاری دوستان صاحب قلم و اندیشه تاسیس شد . شاید در نخستین  روز های تاسیس این کتاب‌خانه خیلی‌ها با شک به این حرکت نگاه کرده و به ماندگاری کتاب‌ها در یک پناهگاه کوهستانی که نگاهبان و متولی خاصی ندارد شک داشتند . اما امروز پس از گذشت بیش از یک سال از تاسیس این کتاب‌خانه کوچک می‌بینیم که کتاب‌ها هم‌چنان در جای خود باقی هستند و گه گاه توسط کوه‌نوردان ورق می‌خورند ... "

 

از وبلاگ ماگما

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت ایران : اینجا قروه است!

 

 

 

مجموعه عکس های طبیعت زیبای قروه را در وبلاگ سنگ و رنگ ببینید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


خانواده کوه نورد خراسانی پایان جستجوی فرزندشان را پذیرفتند

خانواده مهدی عمیدی کوه‌نورد خراسانی از مردم تشکر کردند.  با بی‌نتیجه ماندن جستجوی مهدی عمیدی کو‌ه‌نورد خراسان رضوی در ارتفاعات مون‌بلان فرانسه ، خانواده وی با صدور اطلاعیه‌ای از همه کسانی که در این مدت در کنارشان بودند  سپاسگزاری کردند . 
رئیس هیات کوه‌نوردی استان خراسان رضوی هم گفت : مهدی عمیدی هیمالیانورد 33 ساله مشهدی از مربیان و اعضای سابق تیم ملی کوه‌نوردی به عنوان تنها ایرانی فاتح قله اورست بدون اکسیژن ، حدود یک ماه پیش برای فتح قله4 هزار و  808 متری مون‌بلان عازم فرانسه شد اما حین صعود مفقود شد .  حسین امانی افزود :  آخرین بار 2 کوه‌نورد لهستانی آقای مهدی عمیدی را در ساعت 11 صبح 25 مهر حوالی پناهگاه تت روس در ارتفاع 3200 متری در حالیکه قصد صعود انفرادی به قله مون‌بلان و سپس قله ماترهورن سوئیس را داشته رؤیت کرده‌اند .

 

واحد مرکزی خبر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٥٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کافه کوه ، اتفاقی فرخنده در کوه نوردی ایران

 

کافه‌کوه یعنی نشستن در کنار یکدیگر و از آرزوها و دغدغه‌ها و از هر دری سخن گفتن ... کافه‌کوه یعنی دوستی ، مهربانی و همراهی ... کافه‌کوه یعنی ساده‌گی و نشاط ...  کافه‌کوه یعنی فضایی برای باور ، اعتماد و شادی  کوه‌نوردان ، کوه‌نویسان و همه‌ی علاقه‌مندان به طبیعت زیبای ایران ... کافه‌کوه چیزی جز یک "امکان و موقعیت"  نیست . امکان و موقعیتی برای گفت‌و‌گو ، تبادل نظر و انتقال تجربیات بزرگ و کوچک ... کافه‌کوه ، اتفاقی فرخنده در کوه‌نوردی ایران است . در باره ی کافه کوه آبان ماه :

 

 

گزارش زیبای لیلا صالحی را در وبلاگ کومالیا بخوانید

 

گزارش تصویری علی سعیدی را در وبلاگ نقاب کوهستان ببینید

 

 و گزارش لیلی رهنما را در وبلاگ مکث بخوانید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وبلاگ آناپورنا : ورزقان را دریابیم...

 

" آذربایجان لرزید...  دلهامان لرزید... و همه به یاری هم شتافتند. ما هم رفتیم. رفتیم تا خودمان را پیدا کنیم و کمی زندگی بیاموزیم.  ورزقان  تنها نبود چرا که همه بودند  و به آفتاب ارس سلامی دوباره دادند. هرچند گفتند می سازیم اما هنوز دست های مادران و پدران و کودکان از سوز سرما به ترک نشسته است. گفتند می دهیم و بسیاری از غم نداری هنوز صبورند و آرام و چشم براه  اما باشکوه چون ارس. گفتند و گفتند و گفتند..."

 

متن کامل را در وبلاگ آنا فراهانی بخوانید:

http://anapourna.persianblog.ir

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت ایران: کهار ، کوهستانی زیبا

 

 

عکس ها از فرامرز نصیری ( البرز غربی _ کهار 4050 متر )

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کافه کوه آبان ، خاطره ای ماندگار

" کافه کوه آبان 91 در استمرار دوستی‌ها با حضور جمعی از دوستان تهرانی و شهرستانی در کافه محمد تهرانی تشکیل شد ، نقطه قوت کافه کوه آبان حضور دوستان جدید و دوستان شهرستانی به خصوص خانواده جناب آقای فرید صدقی و همراهان هیمالیا نورد‌شون از شهرستان مهاباد و سرکار خانم صالحی به همراه همسر و پسرشون از شهرستان قروه بود ، سحر السادات مجاب هم با همراهان شون از قم خودشونو به کافه کوه رسونده بودن ، حتی آقای عرب مربی محترم کوهنوردی هم پس از دوره آموزشی در کافه محمد تهرانی دقایقی را در جمع ما بودند ،این هفته نیز جمعی از دوستان جدید به ما ملحق شدند و خیلی ها هم که دل شان با کافه کوه بود نتونستند حضور داشته باشند... "

 

متن کامل را در وبلاگ نشاط کوهستان بخوانید

 

 

 

     ××××××××××     ××××××××        ×××××××××      ××××××××

 

 

کافه کوه آبان برایم  خاطره‌ای زیبا و ماندگار بود . هیچ یک از لحظه‌های آن عصر آخرین پنج‌شنبه‌ی آبان 91 را فراموش نخواهم کرد . از گفت‌و‌گوی دوستانه با حسین رضایی در مسیر کافه کوه تا دیداری اتفاقی و کوتاه با خانم آنا فراهانی ... از دیدار دوباره‌ی سحرالسادات  تا دیدار و آشنایی با همراهان گرامی عزیز حبیبی ... از حضور نامنتظره‌ی فرید صدقی به همراه دختر نازنین‌شان ژینا  تا آشنایی با فرزند و همسر گرامی خانم لیلا صالحی که حضورشان، پراکندن عطر طبیعت زیبای غرب کشور در فضای کافه‌ی محمد تهرانی بود ...  از نشاط کم‌نظیر پرویز ستوده و از صمیمیت فرشته ی مهربان پلوار و پسر نازنین‌اش تا لبخندهای محبت آمیز و دوستانه‌ی آقای خاکسار ... از بحث و گفت و گوی داغ تهدید وبلاگ‌نویسان ورزش کوه توسط عباس ثابتیان تا برگزاری جشنی ساده و صمیمانه برای متولدین آبان ...

 

ممنون خانم لیلی رهنما ، ممنون امیر حسین و الهه عزیز ، ممنون خانم صالحی ، ممنون عباس ثابتیان ، ممنون مهناز خانم ، ممنون علی سعیدی ، ممنون پرویز ستوده ، ممنون تک تک کافه کوه‌یان آبان 91 ...  هیچ یک از لحظه‌های آن عصر آخرین پنج شنبه‌ی آبان را فراموش نخواهم کرد!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

وقتی دل دست هایم

تنگ می شود برای انگشتان کوچکت

آن ها را می گذارم برابر خورشید

تا با ترکیبی از کسوف و گرما

دوری ات را معنا کنم .

 

شعر: مصطفی مستور

عکس: فرامرز نصیری

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آقای حسن نجاریان، شما کلا راحت باش برادر!!

امیر حسین ناظمی : " ... آرمسترانگ که تا یک سال پیش از وی به عنوان پرافتخارترین رکابزن جهان و 7 دوره قهرمان رقابت های توردو فرانس نام برده می شد، اکنون پس از محرز شدن دوپینگش در جریان برگزاری این رقابت ها و بازپس گرفته شدن عناوین قهرمانی به عنوان یک متقلب بزرگ شناخته شده و باید تمام جوایز مالی و مدالی دوران قهرمانی خود را پس دهد ... اعضای تیم ماکالوی سال ۱۳۸۰ چه زمانی و چگونه حقوق و مزایای قهرمانی که با دروغ دریافت نموده اند را به جامعه ی ورزشی پس خواهند داد؟ ... سنگ مزار اوراز چه می شود؟ چه کسی جمله ی صعود به قله ی ماکالو را به تلاش برای صعود قله ی ماکالو  تغییر خواهد داد؟ ... "

 

متن کامل را در وبلاگ ندای کوهستان بخوانید

http://nedayekoohestan.blogfa.com

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


گزارش ژاندارمری منطقه شامونیکس در باره مهدی عمیدی

 بنابر اعلام پایگاه خبری هیئت استان خراسان رضوی به نقل از «حسین عمیدی» (برادر مهدی عمیدی): ژاندارمری منطقه شامونیکس فرانسه گزارش عملیات جستجوی خود درباره هیمالیانورد کشورمان «مهدی عمیدی» را به گروه اعزامی از طرف خانواده ایشان - با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه - به سرپرستی آقای «حسن عمیدی» (دیگر برادر مهدی عمیدی) در روز مورخ جمعه 26 آبان 91 ، به شرح ذیل اعلام داشت:

- آقای مهدی عمیدی آخرین بار ساعت 11 صبح 16 اکتبر 2012( 25 مهرماه 1391 ) حوالی پناهگاه تت روس در ارتفاع 3200 متری در حالیکه قصد صعود انفرادی به قله مون بلان و سپس قله ماترهورن واقع در سوئیس را داشته توسط دو کوه‌نورد لهستانی رؤیت شده است. 

- شرایط نامناسب جوی از تاریخ 2 نوامبر 2012( 12 آبان ماه ) زمانیکه ژاندارمری از طریق سفارت ایران در فرانسه متوجه ناپدید شدن مشارالیه در منطقه مون بلان گردید تا تاریخ 6 نوامبر ( 16 آبان ماه ) امکان انجام عملیات شناسایی فوری در مسیر احتمالی آقای مهدی عمیدی را سلب نمود.

- در تاریخ 7 نوامبر 2012( 17 آبان ماه ) شرایط جوی مون بلان اجازه شناسایی و جستجوی دقیق مسیر عادی به سوی قله مون بلان را داده است. 2 مامور امدادگر ژاندارمری شامونیکس در کلیه محل  هایی که احتمالا آقای مهدی عمیدی از آنها عبور کرده یا توقف داشته  شامل ناید دایجل , کابان دس روگنس , تت روس , گوتر و والوت با هدف پیدا کردن هر گونه نشانه ای نسبت به جستجوی بسیار دقیقی اقدام نمودند. بطور همزمان هلی کوپتر ژاندارمری بر فراز کلیه مسیر و محورهای سقوط ( دارای پرتگاه
) بمنظور پیدا کردن نشانه ای ( چادر , باتوم کوه‌نوردی، کوله و ... ) از کوه نورد گم شده پرواز کرد اما هیچکدام از این تحقیقات منجر به پیدا کردن نشانه ای از آقای مهدی عمیدی نشد.

- 8 نوامبر 2012 ( 18 آبان ماه ) بین رسانه های محلی و تخصصی اعلامیه ای در خصوص مفقود شدن آقای مهدی عمیدی پخش شد و همچنین اطلاعات کوهستان وال دائوست ایتالیا و زرمات سوئیس در جریان ناپدید شدن مشارالیه قرار گرفتند.


- با توجه به زمان سپری شده از تاریخ ناپدید شدن آقای مهدی عمیدی و همچنین بارش برف تا سطح یک متر در ارتفاعات مون بلان احتمال زنده پیدا کردن نامبرده بسیار ضعیف می باشد . برهمین اساس دادگاه بوننوال اطلاعات آقای مهدی عمیدی را شامل  DNA و ... در فهرست ناپدید شدگان قرار داده تا در صورت پیدا کردن وی در آینده بتوان ایشان را شناسایی و به بستگانش اطلاع دهد.

شایان ذکر است در پایان مقامات ژاندارمری شهر شامونیکس لوازم «مهدی عمیدی» را که در محلی معروف به «لابلوارد» توسط نیروهای امدادی پیدا شده بود را به برادر ایشان [حسن عمیدی] تحویل داده اند.

همچنین گروه اعزامی از سوی خانواده ایشان با هماهنگی مقامات ژاندارمری از محل پیدا شدن وسایل اضافی «مهدی عمیدی»  که در ارتفاع 1000 متری قرار دارد و ابتدای مسیر صعود به قله «مون بلان» می باشد بازدید نموده اند.

گروه مذکور پس از بازدید از منطقه مون بلان و همچنین گفتگو با برخی از راهنمایان منطقه که از سوی همنوردان «مهدی عمیدی» از ایران معرفی شده بودند عملیات جستجوی در منطقه را فعلا پایان یافته تلقی نمودند.

 

نقل از کوه نوشت

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پنج شنبه های این روزها ...

چای دارچین در غروب پنج‌شنبه. گوشه‌ی همیشه‌گی. دور از حیاط. آفتاب نیست. یک‌ساعت است که نیست. بخار چای هست. کتاب‌ هست. شعرها. می‌خوانم: در نامِ تو قایق‌های چوبی می‌رویند. می‌خوانم: گرسنه‌ی گیسوانِ توام. می‌خوانم: گرسنه‌ی خنده‌ی توام که جاری می‌شود. می‌خوانم: ناپیدا می‌شوی در گیسوانت امّا فراموشم نکن. می‌خوانم: به یاد بیار که دوستت می‌دارم. می‌خوانم: راضی نباش که بی گیسوانِ تو گُم شوم. می‌خوانم: دوستت می‌دارم چرا که روشنی.

 

 

متن از محسن آزرم

نامِ عکس چای دارچین است؛ کارِ ناتالی سالایتا.

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


اهدای جایزه Piolet D’or Asia (کلنگ طلایی آسیا)

 

"مراسم اهدای جایزه Piolet D’or Asia (کلنگ طلایی آسیا) در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۱۲ (جمعه ۱۹ آبان) در سئول پایتخت کره جنوبی برگزار گردید. برنده این جایزه دو اکسپدیشن بود که به طور مشترک به اعضای هر دو گروه تعلق گرفت. همچنین در این مراسم جایزه چهره موفق (The Achievement Award)امسال به دنیس اوروبکو از قزاقستان تعلق گرفت که چندین بار برنده این جایزه در سالهای قبل بوده است... مراسم اهدای جایزه کلنگ طلایی آسیا هفتمین سالگرد خود را پشت سر گذاشت. این جایزه با هدف توسعه تفکر فرهنگی دنیای کوه نوردی آسیا تشکیل یافته و مسیر آینده کوه نوردی را مشخص می کند. این جایزه بر اساس صعود های سریع و سبک با هدف حفظ محیط زیست و ماهیت کوه نوردی، کوه نوردان آسیایی را مستلزم تلاش های سخت و جدید می کند. صعود های بدون طناب ثابت، بدون کپسول های اکسیژن، بدون شرپا که کوه نوردان بتوانند تجربه های نابی را با کوهستان داشته باشند..."

 

متن کامل را در وبلاگ کوه نوردان سولدوز بخوانید

 

 

 

  در حال حاضر ، سه وبلاگ گل‌کوه ، کوه‌نوردان سولدوز و بیواک را می توان در زمینه‌ی انعکاس وقایع و رویدادهای روز کوه‌نوردی جهان ، جزو بهترین‌ها دانست . با توجه به ضرورت و نقش انکارناپذیر موضوع فعالیت این سه وبلاگ در ارتقا سطح کیفی ورزش کوه در کشورمان و همچنین افزایش آگاهی و شناخت اعضای آن ، به تمامی دوستان عزیز پیشنهاد می‌کنیم لینک این سه وبلاگ ارزش‌مند را در فهرست دیدارهای روزانه‌ی خود قرار دهند:

 

تیم نویسنده‌گان گل‌کوه   http://mountainflower.blogfa.com

 

آلتای :    http://altaysulduz.blogfa.com

 

عزیز حبیبی :   http://bivy.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دعوت به کافه کوه آبان ماه ...

 

و باز هم آخرین پنجشنبه ماه و شمارش معکوس تا دیدار دوست... کافیست وبلاگ ها را یکی یکی باز کنی و با خودت بگویی فقط چند روز دیگر مانده به دیدار حقیقی ِ این دست نوشته های مجازی و آنوقت است که دلت سرشار می شود از خوشی تصور لحظه هایی که پیش روست...

 

لیلی رهنما در وبلاگ مکث : http://www.maakss.blogfa.com

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پاییز در تهران ( پارک شهر )

 

عکس ها از فرامرز نصیری

 

  پی نوشت: عکس آخر این پست تقدیم می شود به فرشته خانم نویسنده ی وبلاگ پلوار 70  که در کامنتی از ما در باره ی ارتفاع و طول پرواز کلاغ ها پرسیده بود. این عکس ، پاسخی تصویری به پرسش های ایشان است!! 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وبلاگ بیواک : نشنال جئوگرافیک و ادونچریسم انسانی

" ... نشنال جئوگرافیک 10 نامزد برتر فعالیت های ماجراجویانه در سال 2012 را معرفی کرده تا از بین آنان برترین نماد روحیه ماجراجویی  با رای خوانندگانش انتخاب شود . اسامی این نامزد ها در پست قبلی گفته شد اینک قصد آن داریم تا در حد حوصله وبلاگ به معرفی این ماجراجویان بپردازیم .  پیشاپیش ذکر یک نکته ضروری است :  در زبان فارسی رایج ترین معادل برای Adventure یا  Adventurism  ماجراجویی است . اما به نظر می رسد کلمه ماجراجویی ناظر برتهور وبی باکی باشد و نه مثلا شجاعت . در ادبیات نشنال جئوگرافیک اما ، اصطلاح Adventure  به شدت اخلاقی – انسانی است ، یک عمل شجاعانه است نه بی باکانه ... "

 

متن کامل را در وبلاگ عزیز حبیبی " بیواک " بخوانید:

http://bivy.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کلاغ ها هشت ساله شد

"ریشه‌ی اسطوره‌ی کلاغ‌های اودین را باید در روزگار ماقبل مسیحیت اروپا و نزد اقوام قسمت‌های شمالی آن ( آلمان ، اسکاندیناوی و سرزمین سلت ها ) که دارای تمدن‌های پیشرفته ای بودند جست و جو کرد. اودین، خدایی رزمنده و جنگجو بود که یک چشمش را در ازای نوشیدن جرعه‌ای آب از چاه دانش از دست می‌دهد. او در زبان های ژرمانیک Woden نامیده می‌شد. کلمه‌ی آلمانی Wuten به معنای خشم و نام یکی از روزهای هفته Wendnesday نیز از نام او مشتق شده است. الواح مفرغی بدست آمده از آن دوران ، او را همواره با دو کلاغ نشسته بر شانه هایش نشان می‌دهد . این دو کلاغ هیوجین Hugin به معنی هوش و Munin به معنی حافظه نام دارند. آنان هر بامداد بر فراز جهان پرواز می‌کنند و هنگام غروب با اخبار جهان به نزد اودین بازمی‌گردند...کلاغنامه _ عباس صفاری "

 

 

همراه با احترام و سپاسی بی‌کران، دست تمامی خواننده‌گان و عزیزانی را که با مهر و دوستی در این هشت سال ، کلاغ‌ها را در پرواز بر فراز آسمان کوه‌نوردی ایران یاری کردند، می‌بوسم !

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پیشنهاد تئاتر: کانگورو

سال‌ها قبل یکی از جانورشناسان برای نخستین بار به استرالیا رفت . ناگهان از مشاهده  جانور عجیبی که با دم بلندش جهش کنان طول صحرا را می‌پیمود  به هیجان آمد!  رو به یکی از بومیان کرد و پرسید  نام این جانور چیست؟  مرد بومی پاسخ داد : کانگورو!   پس از بازگشت جانور شناس به کشورش ، عکس  و تفصیلات جانور عجیبی که می‌پنداشتند کانگورو نام دارد در روزنامه ها چاپ شد ، و امروز نیز به همین اسم نامیده می‌شود.   اما بد نیست بدانید سال‌ها بعد که دانشمندان با زبان بومیان استرالیا آشنا شدند دریافتند که واژه کانگورو در زبان بومیان آن سرزمین یعنی : نمی‌دانم! به هر حال این نام حاصل  یک سو تفاهم ساده است میان دو نفر که حرف همدیگر را نمی‌فهمیدند!

 

 

تئاتر شهر _ چهارسو    : ۲ مهر ۱۳۹۱ - ۲۴ آبان ۱۳۹۱
۱۷:۳۰     ۵۰ دقیقه     ۵,۰۰۰ تومان     علیرضا  محمدی       علیرضا اولیایی       بازیگران : فرزین صابونی و  بهناز جعفری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سینما، گستره ی آن چیزهای توضیح ناپذیر

 

بوف: آن‌ها را می‌بینم. آنجا بر زمینه‌ی  آسمان ظلمانی و طوفانی می‌رقصند و رقص شکوه‌مندشان از سپیده‌دم تا دیار ظلمت و ابهام ادامه می‌یابد. باران بر چهره‌شان می‌بارد و شوری اشک‌ها را می‌زداید...

 

گفتار پایانی مهر هفتم _ اینگمار برگمان

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت پاییزی ایران: جنگل های ارسباران

 

 

 خبرگزاری مهر ( کلیبر _ آذربایجان شرقی )

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تبریک تولد...

 

امروز ( ۲۰ آبان ) سال‌روز تولد یکی از نویسنده‌های  خوب و  فعال وبلاگ "‌کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی گل‌کوه"  ، خانم پریسا حسین‌زاده است . ضمن تبریک فراوان ، برایشان موفقیت و سربلندی روزافزونی را آرزومندیم.

 

 

برگرفته از وبلاگ عباس ایلاقی

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در نکوهش رفتارهای زشت تعدادی از کوه نوردان اصفهانی

 

به رئیس هیئت کوه نوردی استان اصفهان

با سلام و احترام

روز پنج شنبه 18 آبان 91 در  پناه‌گاه کوهستان کرکس شاهد پاره‌ای رفتارهای غیر اخلاقی و بسیار زننده  از سوی تعدادی از کوه‌نوردان اصفهانی بودیم. آنها تیمی 37 نفره با عنوان " گروه کوه‌نوردی پالایشگاه اصفهان" و به سرپرستی شخصی به نام صالحی بودند که طی دو الی سه ساعت هنگام شب‌مانی در پناه‌گاه کرکس ، هر آنچه از وقاحت و بی‌شرمی و بی‌فرهنگی در چنته داشتند برای ما عرضه کردند. جوک‌های مستهجن و توهین و تحقیر کردها و ترک‌ها و لرها و دیگر اقوام ایرانی، فقط گوشه‌ای کوچک از استعدادها و هنرنمائی‌های خجالت‌آور این مثلا کوه‌نوردان اصفهانی بود.

 

شاید لازم باشد هیئت کوه‌نوردی استان اصفهان ، آموزش و ترویج " فرهنگ و شان  ورزش کوه "  را در میان گروه‌های کوه‌نوردی این استان ، به شکلی جدی‌تر و با احساس مسئولیت بیشتر پی‌گیری نماید.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت گردی 40 خبرنگار کشور در کویر سه قلعه خراسان جنوبی

تور طبیعت گردی 40 خبرنگار حرفه ای کشور با حضور پدر کویرشناسی ایران در کویر سه قلعه خراسان جنوبی آغاز شد. در این تور کویرنوردی ، پرفسور کردوانی پدر کویرشناسی ایران به همراه مسولان استانی و 40خبرنگار حرفه ای و کارشناس تورگردی و طبیعت گردی از کویر و رصد خانه سه قلعه ، ده سلم نهبندان و همت آباد زیرکوه بازدید می کنند. این تور گردشگری تا 23 آبان ادامه دارد.

 

قهرمان رشید استاندار خراسان جنوبی با تأکید بر توسعه صنعت گردشگری در استان گفت : اعتبارات اختصاص یافته امسال برای گردشگری خراسان جنوبی در مقایسه با سالهای قبل 5 برابر افزایش یافته است. برای توسعه گردشگری خراسان جنوبی امسال 4 و نیم میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.


پروفسور کردوانی پدر کویر شناسی ایران که 83 سال دارد قرار است از دیگر نقاط گردشگری خراسان جنوبی هم بازدید کند .

 

واحد مرکزی خبر  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دُرناها؛ مسافران فصلی میقان

 

نیمه آبان، بهترین زمان برای دیدن پرنده‌های تالاب میقان است . هنوز پرنده‌ها تسلیم ناملایمات نشده‌اند، آنها هنوز این عادت غریزی را همراه با خود دارند؛ مهاجرت. ماندن آنها را هم کسل می‌کند. راز بقا، حرکت است؛ درسی که پرنده‌ها با متولد شدنشان یادگرفته‌اند و خیلی خوب به آن عمل می‌کنند. در این میان دوستداران آنها هم روزهایی را در تقویم روی دیوارشان دایره می‌کشند که بدانند این روزها می‌توانند آسمان زیباتری ببینند و اگر اندکی فراغت باشد آسمان پردود و دم و پرسر و صدا را رها کنند و بار سفر ببندند تا راهی دیاری شوند که هنوز پرنده‌هایش تسلیم ناملایمات نشده‌اند.

چند سالی است که درناهای مهاجر، تالاب‌میقان در شمال اراک را برای اقامت زمستانی خود یا حداقل استراحت چند روزه انتخاب کرده‌اند. هر‌چند به عقیده کارشناسان، میقان2000سال است که محل زندگی دائم‌ جانوران و گیاهان مختلفی بوده، اما این تالاب بسیار زیبا هر ساله میزبان هزاران پرنده مهاجری است که از سرمای شمال به سمت جنوب مهاجرت می‌کنند و با حضورشان در مناطق مختلف گرمسیری محیط زیست آنها را رونقی مخصوص خواهند بخشید که یکی از این مناطق میقان در ایران است.

 

جام جم آنلاین

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طلوع ...

 

عکس از فرامرز نصیری ( ارتفاعات کرکس ) 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


خوش ترین فرجام در نفس‌های آخر دریاچه ارومیه

 

علی رغم آنکه بیشتر مسوولان و فعالان محیط زیست به فکر بازگرداندن آب به دریاچه ارومیه و دوباره زنده کردن آن هستند، پدر علم کویرشناسی ایران، خشک شدن این دریاچه را در شرایط فعلی به نفع مردم و محیط زیست منطقه می‌داند و معتقد است: در شرایطی که دریاچه ارومیه را کشته‌ایم و چاره‌ای برای دوباره زنده‌کردن آن نداریم، لااقل می‌توانیم از آسیب بیشتر به محیط زیست و زمین‌های کشاورزی جلوگیری کنیم.

استاد پرویز کردوانی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان اینکه تمامی راه‌های بازگرداندن آب به دریاچه ارومیه به دلیل پایین رفتن سطح آب زیرزمینی دشت‌های اطراف دریاچه و شور شدن این آب‌ها منتفی است، توضیح داد: مسوولان یا باید زنده کردن موقتی دریاچه را انتخاب کنند و یا هزاران هکتار زمین‌های کشاورزی را که محل درآمد و معاش مردم منطقه است.

وی با تأکید بر اینکه تمامی راه‌های موجود برای بازگرداندن آب به دریاچه ارومیه موقتی است و به زندگی دوباره این دریاچه منجر نمی‌شود، خاطر نشان کرد: دریاچه ارومیه هم‌اکنون با ایجاد گرد و غبار از سطح و شور کردن آب‌های زیرزمینی از عمق، به آلودگی محیط زیست می‌افزاید. اگر قرار باشد این دریاچه را به صورت ظاهری و فقط برای مدت محدود زنده نگه داریم به کشاورزی و محیط زیست خیانت کرده‌ایم.

پدر علم کویرشناسی ایران با اشاره به این‌که آغاز تخریب دریاچه ارومیه به دهه‌ 40 و حفر بیش از حد چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق باز می‌گردد، گفت: زمانی در کشور به کشاورزی بیش از اندازه اهمیت داده می‌شد و پس از انقلاب نیز کشاورزی جای خود را به صنعت داد که هر دوی اینها برای توسعه به آب احتیاج دارند. متاسفانه توسعه‌ی چاه‌ها، قنات‌ها را خشک و آب‌های زیرزمینی را شور کرد، چون مسوولان تصور می‌کنند که توسعه در این دو حوزه برابر با افزایش سطح فعالیت است.

کردوانی درباره تامین آب دریاچه ارومیه توضیح داد: این دریاچه در گذشته سه منبع تامین آب از بارندگی، رودها و آب‌های زیرزمینی داشت، اما هم‌اکنون برداشت زیاد از آب‌های زیرزمینی باعث شده تا تعادل بین آب دریاچه و آب ‌های زیرزمینی به هم بخورد و آب از دریاچه به سمت چاه‌ها تغییر جهت دهد. هم‌چنین کاهش بارندگی نیز به کم‌شدن آب دریاچه کمک کرده است.

 

خبرگزاری ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٤٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت پاییزی ایران: روستای آهار

 

عکاس: هادی هیربدوش ( جام جم آنلاین)

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


برای رامیار و سحر ...

 

امروز ، پانزدهم آبان ، سالروز تولد دو دوست وبلاگ نویس سحر السادات و رامیار است . ضمن تبریک فراوان ، برایشان موفقیت و سربلندی روزافزونی را آرزومندیم.

 

http://sakhari.blogfa.com

 

http://lawansaqez.blogfa.com

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صدای خیس

کلامی روی برگی

می‌غلتد

و با خود می‌چرخاند

جنگل را ، تپه را ، پرنده‌ها را

پله را ، چرخ چاه را ، علف را

آن شیروانی را ، آن سوی جاده

 

کلامی روی برگی

می‌غلتد

و با خود می‌چرخاند

حتی صدای رعد را در آن سوی کوهستان

حتی خیس بلبل را در کنار این دریچه

حتی صدای رویش رویا را

 

شعر: عمران صلاحی

عکس: فرامرز نصیری

 

 

تقدیم به هم‌نورد و دوست خوبم "س." عزیز!

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تلاش برای صعود مرتفع ترین قله صعود نشده نپال

 

دیوید گاتلیب (David Gottlieb) و جو پوریر (Joe Puryear) درتلاش شان در سال ۲۰۰۹ موفق شدند با صعود به لوناگ ری سه (Lunag Ri SE) نقشه ای را برای تلاش بعدی خود و دیگران از منطقه تهیه کنند. اما سال بعد پوریر در یک حادثه صعود جان خود را از دست داد و به همین دلیل اکنون دیوید به همراه چاد کلوگ (Chad Kellogg) با بازگشت به منطقه لوناگ ری قصد دارند تا بلند ترین نقطه این منطقه به ارتفاع ۶۸۹۵ متر را صعود کنند. قله از بیس کمپ چو اویو (Cho Oyu) از مسیر نانگپا لا (Nangpa La) قابل مشاهده است و در واقع بلندترین نقطه صعود نشده در نپال می باشد. این اولین تلاش دیوید و چاد نیست بلکه این دو قبلا در سال ۲۰۱۱ توانستند برای اولین بار به قله پونگبوک ری (Pangbuk Ri) به ارتفاع ۶۶۲۵ متر از جبهه جنوبی صعود کنند...

 

متن کامل را در وبلاگ کوه نوردان سولدوز بخوانید

 

 

 

در زمینه‌ی انعکاس اخبار کوه‌نوردی جهان ، در حال حاضر وبلاگ‌های کوه‌نوردان سولدوز ( آلتای)  و کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی زنان (گل کوه ) را می‌توان جزو بهترین‌ها دانست . به دوستان کوه نورد پیشنهاد می‌کنیم نام این دو وبلاگ سودمند را در لیست دیدارهای روزانه ی خود قرار دهند :

http://mountainflower.blogfa.com

http://altaysulduz.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


عاشقانه ای زیبا در وبلاگ رامیار

 

داغلارا چم دوشنده ، بولبوله غام دوشنده / وقتی که مه کوهها را می گیره و وقتی که بلبل غمگین میشه ...  روحوم بندنن اوینار یادیما سن دوشنده / روح از بدن خارج میشه وقتی تو به یادم می افته...   بوقالا داشلی قالا ، چینگلی داشلی قالا /  این قلعه ، قلعه سنگی ،پر از سنگ و سنگریزه است ...   قورخورام یار گلمیه ، گوزلریم یاشلی گالا / می ترسم که یارم نیاد و چشمانم خیس بماند ...   قیزل گول اولمایایدی سارالیب سولمایایدی / ای کاش هیچ وقت گل محمدی نبود و زرد و پژمرده نمی شد ...   بیر آیریلیق بیر اولوم ،هچ بیرین اولمایایدی / جدایی و مرگ ، هیچکدوم نبود

 

شنیدن این ترانه ی زیبا را در وبلاگ رامیار از دست ندهید:

http://lawansaqez.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تعطیلی وبلاگ زیر سایه ی تهدیدات رئیس انجمن کوه نوردان

 

کنش :  آقای عزیز حبیبی در وبلاگ بیواک ، طی نوشته‌ای کوتاه با عنوان " از آلپاین کلاب آنها تا آلپاین کلاب ما " دیدگاه انتقادی خود را نسبت به پاره‌ای سیاست‌ها و خط مشی مدیران انجمن کوه‌نوردان و از جمله " تحریم جشن‌واره‌ی بیستون " منتشر می‌کند .  حبیبی می‌گوید: "... و اما از آلپاین کلاب ایران چه بگوییم  . از کدام خلاقیت مدیران آن اسم ببریم . از کدام تلاش ملی و یا حتی از کدام تلاش نوآورانه آنها در جهت ارتقاء کیفی کوه‌نوردی کشور یاد کنیم . شاید مهمترین کار مدیران آلپاین کلاب ایران این باشد که خود عضو آلپاین کلاب امریکا شدند ، در شام انتفاعی آنها شرکت کردند ، به زعم خود جهت تبادل فرهنگی ، کوه‌نورد مبادله کردند و خود نیز مبادله شدند . و در انتها ، همه‌ی نبوغ خود را به کار گرفتند تا جشنواره سنگ‌نوردی بیستون را تحریم کنند "

 


واکنش :
مانند همیشه ، "هجوم‌های تخریبی" نویسنده‌ی وبلاگ بیواک را هدف می‌گیرد . عزیز حبیبی می‌گوید : " هفت یا هشت ماه است که وبلاگ می‌نویسم  . در این مدت یک بار در مورد ترانگو و یک بار در مورد انجمن اظهار نظر کرده‌ام و هر بار هم با پرخاش‌های به شدت غیر‌اخلاقی مواجه شده‌ام " . مسئله این بار اما ، چیزی فراتر از پرخاش‌های غیراخلاقی به یک وبلاگ‌نویس به دلیل انتشار دیدگاه انتقادی‌اش است. عباس ثابتیان به عنوان  رئیس انجمن کوه‌نوردان با به کارگیری زبان تهدید از طریق استناد به مواد قانون مجازات اسلامی و حبس و شلاق ، چهره‌ای زشت و باورنکردنی را از خود به نمایش می‌گذارد. عباس ثابتیان  به بهانه ی ادامه‌ی انتشار دیدگاه‌های انتقادی در کامنتینگ بیواک و طرح پرسش از جزئیات سفر تیم انجمن به کشور امریکا در پروژه‌ی مبادله کوه‌نورد ،  توهین و بددهنی را نیز چاشنی تهدیدات خود می‌کند و مسایل مطرح شده در وبلاگ عزیز حبیبی را یاوه گویی می‌نامد: " آقای حبیبی بر سر دعوت شما به مناظره هستم، هر زمانی که بگویید. تهدید نیست، هشدار است چون قرار نیست یاوه‌گویی را تحمل کنیم ... کامنتینگ آرام کوه

 

 

کنش : پرخاش‌های غیراخلاقی  و تهدید به حبس و شلاق ، عزیز حبیبی را برآن می‌دارد تا نسبت به ارائه‌ی توضیحاتی روشن‌گرانه برای خواننده‌گان وبلاگ خود اقدام کند . او حکم تعلیق انجمن را ناعادلانه می‌خواند و در باره‌ی علت آن می‌نویسد : " به زعم نهاد‌های نظارتی ؛ درست یا غلط ؛ مدیران انجمن مرتکب قصور یا تقصیر یا هر عنوان حقوقی دیگری شده‌اند اما همین نهاد‌های نظارتی ، انجمن را مجازات کرده‌اند نه مدیران را ..."  و نتیجه می‌گیرد : " تلاش کنیم تا مدیرانی شایسته‌تر و قوانینی عادلانه‌تر و مناسب‌تر برای سازمان‌های مردم نهاد داشته باشیم " .

 

 

واکنش : اشاره‌ی مجدد عزیز حبیبی به قصور مدیران انجمن و آرزوی انتخاب مدیرانی شایسته‌تر ، قطعا نمی‌توانست از سوی عباس ثابتیان بی‌پاسخ بماند. او که به نظر می‌رسد در سایه‌ی انفعال و خاموشی جامعه‌ی کوه‌نویسی کشورمان جری‌تر شده است پا را از تهدید نیز فراتر می‌گذارد و به گونه‌ای زیرکانه_ با به میان کشیدن پای دولت _ از روش پرونده‌سازی و از اتهام‌ براندازی برای مواجهه با وبلاگ‌نویس منتقد استفاده می‌کند : " کس یا کسانی هم در این بحبوحه، مسایل شخصی و کینه‌های قدیمی خود را پیش رو دارند، آنارشیست‌هایی که به سازمان و تشکیلات، دولت و هیچ نظمی اعتقاد ندارند و همه چیز را ویران می‌خواهند. " 

 

  

پرده‌ی آخر : " شاید وقتی دیگر! با پوزش از دوستان گرامی ، این وبلاگ برای مدتی به روز نخواهد شد ... عزیز حبیبی وبلاگ بیواک"

 

 

و این است داستان تلخ و غم‌انگیز ورزش کوه‌نوردی در کشور ما !

 

 

 

 _ آقای عباس ثابتیان ، تعطیلی وبلاگ بیواک را به شما تبریک می‌گویم . خسته نباشید! موفقیت بزرگی برای‌تان بود! این بار همه چیز خوب پیش رفت و استفاده از حربه‌ی تهدید به حبس و شلاق و پرونده‌سازی و اتهام براندازی علیه دولت خیلی خوب جواب داد و توانستید صدای وبلاگی منتقد را خاموش کنید! حالا دیگر می‌توانید کمی آسوده‌تر بخوابید!  با وجدانی راحت‌تر بخوابید! بهرحال ، مگر نه اینکه " منتقد کمتر، زنده‌گی بهتر" ؟!  ... آسوده بخوابید آقای عباس ثابتیان‌! مجیزگویان و هرزه‌نویسان بیدارند و شهر هم ، امن و امان است!   انجمن کوه‌نوردان‌تان سلامت باشد!

 

_ آقای عزیز حبیبی ، از صمیم قلب امیدوارم در موقعیت و شرایطی سالم‌تر و انسانی‌تر ، بتوانیم باردیگر شاهد حضور فعال و خلاقانه‌ی شما در عرصه‌ی کو‌ه‌نویسی کشورمان باشیم!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٢ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

_ به چه امید در این خشک‌سالی می‌باری؟

_ وظیفه‌ی من است باریدن

                              امید وظیفه‌ی من نیست.

 

شعر: سپانلو

عکس: فرامرز نصیری

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کم کاری های هیئت کوه نوردی همچنان ادامه دارد!

"... آقای سلیم زاده که شغل اصلی شان پزشکی بوده و تفریح مورد علاقه شان شکار می باشد در راس امور هیئتی قرار گرفته اند که در گذشته نچندان دور کوه نوردان شایسته ای را تقدیم کشورمان کرده است. ایشان نه تنها از مدیریت در کوه نوردی اطلاعی ندارند بلکه ارتباط درستی نیز با کوه نوردان و سنگ نوردان شهرستان نقده ندارند ولی با وجود همه این اختلافات آقای علیمردان، که خود در برنامه های شکار ایشان را همراهی می کنند، همچنان بر ابقای رفیقشان در پست خود تاکید دارند.

امید است که مسئولین هیئت استان با دخالت در امور کوه نوردی شهرستان نقده برای حل معضل بزرگی که کوه نوردی و سنگ نوردی این شهر با آن مواجه هستند چاره ای بیاندیشند. "

 

متن کامل را در وبلاگ کلوب کوه نوردان سولدوز بخوانید

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


امروز روز شما است

" امروز 10 آبان  (سال ۱۳۵۹) سالگرد تولد دوست‌های خوب ما پروین جهانبخش و مریم بهرامی نژاد عزیزه  . قبلا" بیوگرافی کامل این دو بانوی سنگ‌نورد تقدیم حضور شده . مریم مدرس درجه ۲ سنگ طبیعت و پروین مدرس درجه ۲ صعودهای ورزشی است . برای هر دو این عزیزان آرزوی خوشبختی و موفقیت بیشتر و سلامتی داریم و امیدواریم این چهره های خندان همیشه به روی زندگی بخنده ..."

 

از وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کامنت روز

امیر حسین ناظمی نویسنده وبلاگ ندای کوهستان:

 

"  این نقل قول را بسیار جدی و کاملا هشدار دهنده خدمت دوستان عرض می‌کنم!  چند وقت پیش از دوستی شنیدم که نقل می‌کرد: عباس محمدی و عباس ثابتیان با این ذهنیت در انجمن مدیریت می‌کنند که انجمن را ارثیه‌ی پدری خود می‌دانند...!!!   دقیقا ارثیه‌ی پدری خود می‌دانند! از آن وقتی که این موضوع را شنیدم، بالکل فاتحه‌ی این انجمن را خواندم... به دوستان هم همین پیشنهاد را دارم... فاتحه‌ی این انجمن را بخوانید! مگر به همانی که همه می‌گویند!   مدیران شایسته انجمن را بگردانند...! این که بگوییم انجمن به مدیرانی شایسته تر!!! نیاز دارد، از نظر من کاملا رد است... زیرا مدیران فعلی و قبلی انجمن اصلا! شایسته نبوده‌اند! که بخواهیم بگوییم شایسته‌تر بیاید و آنجا را بگرداند!!! باید و باید مدیران شایسته‌ای بیایند و آنجا را اداره کنند... فقط همین راه علاج آن انجمن سرطان گرفته در حال شیمی درمانی است ...

 

 عباس جان نوشته‌ی آقای حبیبی هیچ و هیچ ارتباطی با ماده‌ی 10 از سری مواد احکام مدنی و ماده‌ی 698 از فصل بیست و هفتم قوانین مجازات اسلامی "افترا و توهین و هتک حرمت‌" توجه کن!!! "افترا و توهین و هتک حرمت‌" نداره برادر من... حالا فرض کنیم داره!!! من هم همین چیزایی رو می‌گم که آقای حبیبی نوشته...! می‌خوایی بذارم توی وبلاگم؟ دوست داری چند نفر دیگه همینو بذارن توی وبلاگشون؟؟؟   اتفاقا هممون هم حاضریم اگه شکایت کردی بیاییم دادسرا در خدمت باشیم!!! اینو خیلی جدی گفتم...   مربی عزیز عباس جان، دنبال اصل باش...! عباس تو دنبال فرعیاتی دوست عزیز و دوست داشتنی من.  مدیریت انجمن در طول یک دهه‌ی اخیر واقعا سزاوار نقده اونم از نوع چکشی و سلاخی...  راستش تازگیا اصلا حوصله‌ی نوشتن نقد ندارم والا اگر من می خواستم در مورد مدیریت بی‌کفایت یک دهه‌ی انجمن چیزی بنویسم قطعا به این ملایمی که عزیز خان نوشتن، نبود...! اینم خیلی جدی گفتم... "

                            

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پاییز است ...

 

عکس از فرامرز نصیری ( ارتفاعات کجور)

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


اشعه ماورای بنفش و حفاظت در برابر آن

 

" اگرچه ممکن است اولین چیزی که به ذهن مردم برای مقابله با این اشعه برسد استفاده از کرم های ضد آفتاب است ، اما در حقیقت استفاده از کرم ها به دلیل اینکه ثابت شده برای محافظت خیلی هم قابل اتکا نیستند در آخرین قسمت زنجیره محافظت قرار می گیرند.  اگر شما به مردمان ساکن صحرا نگاه کنید می بینید که آنها نه تنها از موادی مثل روغن نارگیل روی پوست خود استفاده می کنند بلکه کاملا خود را می پوشانند و هرکس که می خواهد خود را در مقابله این اشعه ها محافظت کند باید از آنها پیروی کند.  شاید بدانید و شاید هم ندانید که لباس ها نیز فاکتوری برای محافظت بدن در مقابل نور خورشید دارند و اگر هم نمی دانید به این علت است که اغلب تولید کنندگان پوشاک این مطلب را برای محصولشان ارایه نمی کنند اما این مطلب مهمی است چون اشعه ماورای بنفش می تواند از میان لایه های پوشاک شما عبور کند. برخی از تولید کنندگان پوشاک مثل نورث فیس میزان محافظت در برار نور خورشید را برای محصولاتشان اعلام می کنند..."

 

متن کامل را در وبلاگ توحید نوروزی بخوانید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


انجمن کوه نوردان و به کارگیری زبان تهدید برای مواجهه با منتقدان

 

در پست‌های قبلی این وبلاگ بسیار نوشتیم که در انجمن کوه‌نوردان کوچک‌ترین تحمل و ظرفیتی برای مواجهه با انتقاد وجود ندارد و حالا در آخرین پست وبلاگ عباس ثابتیان می‌توانیم  نمونه‌ای روشن و آشکار از به کارگیری زبان تهدید علیه‌ی دوستی وبلاگ‌نویس را ببینیم :

"ضمنا هشدار می‌دهم در بخش نظرهای وبلاگ شما مطالب نادرست، مسئولیت‌بار و بی‌شرمانه‌ای منتشر شده است که به جز نویسنده‌ی آن، شما آقای عزیز حبیبی مسئول آن هستید. توجه شما را به ماده‌ی ۱۰ قانون مسئولیت مدنی و ماده‌ی ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی در زیر جلب می‌کنم..."

 

آقای عباس ثابتیان موضوع چیست؟ آیا در دوران تعلیق انجمن ، دیگر همه‌ی پرده‌ها فرو افتاده و پروژه‌ی سرکوب منتقد به صورتی آشکار و علنی دنبال می شود؟    آقای عباس ثابتیان آیا می‌خواهید خشم و عصبیت خود از تعلیق انجمن را بر سر منتقدان خالی کنید و قرار است آنان  اولین قربانیان سیاست‌های غلط و نادرست شما در انجمن باشند؟    آقای عباس ثابتیان چرا زمانی که دوستان نزدیک‌تان از نشست‌های ماهانه‌ی انجمن برای تهمت و توهین و تخریب شخصیت افراد استفاده می‌کردند به یاد مواد قانون مجازات اسلامی نبودید؟  

 

برای‌تان بسیار متاسفم آقای عباس ثابتیان ...

 

شما و امثال شما ، شاید بتوانید  یک عزیز حبیبی را با این گونه تهدیدات از میدان به در کنید... شاید بتوانید صدای یک عزیز حبیبی را با این گونه تهدیدات در نطفه خفه کنید ... اما فردا با صدای اعتراض ده‌ها عزیز حبیبی دیگر در درون تشکیلات‌تان و در فضای کوه‌نویسی کشور چه خواهید کرد؟

 

آقای عباس ثابتیان! آخرین پست وبلاگ‌تان و به کارگیری زبان تهدید علیه دوستی وبلاگ نویس موجب گردید که بار دیگر تکرار کنیم:

 

انجمن کوه‌نوردان  به مدیرانی  شایسته‌ تر نیاز  دارد !

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دیدگاه: ضرورت انتخاب مدیرانی شایسته تر برای انجمن کوه نوردان

عزیز حبیبی در وبلاگ بیواک : " ... ترجیح دادم دراینجا در پاسخ به تعداد زیادی از کامنت‌ها به دو نکته مشترک یا به دو بی‌عدالتی آشکار اشاره شود :

ا - مدیران آلپاین کلاب ایران ، برای تبادل فرهنگی و انتقال تجربه‌های کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی میلیون‌ها تومان هزینه می‌کنند و به امریکا سفر می‌کنند اما آنها همین تبادل فرهنگی و انتقال تجربه‌های سنگ‌نوردی را در جشنواره بین المللی سنگ‌نوردی بیستون تحریم می‌کنند . به چه دلیل تبادل فرهنگی و انتقال تجربه‌های سنگ‌نوردی برای آنان در امریکا خوب است اما برای جوانان سنگ‌نورد در بیستون بد است و باید تحریم شود ؟ به نظر می رسد این عادلانه نیست ، شرم‌آور است.

2 - انجمن و مدیران انجمن دو شخصیت حقوقی و حقیقی متفاوت هستند . این دو را یکی نگیریم . به زعم نهاد‌های نظارتی ؛ درست یا غلط ؛ مدیران انجمن مرتکب قصور یا تقصیر یا هر عنوان حقوقی دیگری شده‌اند اما همین نهاد‌های نظارتی ، انجمن را مجازات کرده‌اند نه مدیران را ( تعلیق انجمن ) . متاسفانه قانون حاکم بر سازمان‌های مردم نهاد به غلط "قانون فعالیت احزاب و ...." می‌باشد .  بر اساس این قانون سخت‌گیرانه و مقرارت مربوطه تصمیم تعلیق ظاهرا قانونی است ، اما واقعیت این است که عادلانه نیست . انجمن نباید تعلیق شود .

تلاش کنیم تا مدیرانی شایسته‌تر و قوانینی عادلانه‌تر و مناسب‌تر برای سازمان‌های مردم نهاد داشته باشیم . "

 

 

از وبلاگ بیواک : http://bivy.blogfa.com

 

 

 

انجمن کوه‌نوردان برای  به‌دست آوردن  نقش و جای‌گاه حقیقی خود در کوه‌نوردی ایران ، نیاز به مدیرانی شایسته‌تر دارد . این را یک ضرورت جدی و انکارناپذیر برای این تشکیلات مردم نهاد می‌دانیم . بی‌تردید ریشه‌ی اصلی بسیاری از مصائب و مشکلات فعلی انجمن کوه‌نوردان را باید در دو دوره مدیریت ناسالم عباس محمدی _ و ادامه‌ی بخش‌هایی از آن مانند اعزام‌های پنهانی و به دور از چشم افکار عمومی را در زمان مدیریت عباس ثابتیان _ جست و جو کرد .

 

  

 به دو عباس! با سلام و احترام . آیا فکر نمی‌کنید  زمان آن رسیده باشد که برای اداره و مدیریت انجمن کوه‌نوردان، لازم است جای خود را به افرادی شایسته‌تر بدهید؟ آیا فکر نمی‌کنید بعد از عبور از بحران فعلی و در دور تازه‌ی فعالیت انجمن ، بنا بر نیاز و ضرورت آغاز تحولاتی بنیادین و رادیکال ، لازم است میدان را برای افرادی شایسته‌تر خالی کنید؟ افرادی که با  آگاهی و استقلال و دل‌سوزی خود بتوانند این تشکل مردمی را به نماینده‌ای راستین برای کوه‌نوردی کشورمان بدل نمایند ...

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


راهنمای خرید کیسه خواب

 " خرید تجهیزات کوه نوردی همیشه کاری وقت گیر و اغلب اوقات تخصصی است. می توانیم با خرید چندین باره یک وسیله و صرف وقت و هزینه زیاد بالاخره با تجربه بدست آمده به وسیله دلخواه برسیم و یا با کسب اطلاعات و آگاهی مانند یک متخصص به خریدی عالی و مناسب اقدام کنیم. از جمله حساس ترین و فنی ترین وسایلی که همه ما به آن احتیاج پیدا می کنیم و جزو وسایل گران قیمت ما نیز هست ، کیسه خواب است. اگر بدانیم اعداد و اطلاعات اعلام شده بر روی کیسه خواب ها به چه معناست و چگونه باید از کیسه خواب به صورت صحیح استفاده کنیم خیلی راحت تر می توانیم در خرید و انتخاب کیسه خواب اقدام کنیم . از میان مطالب مختلف راهنمای کمپانی ایتالیایی فرینو به نظرم کامل تر و مختصر تر آمد و چون خودم هم از کیسه خواب همین کمپانی استفاده می کنم و فوق العاده راضی ام این راهنما رو ترجمه کردم و ... "

 

متن کامل را در وبلاگ توحید نوروزی بخوانید

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


چنین است قلب آدمی...

" تسوی‌چو به لائوتسو گفت: تو می‌گویی نباید حکومتی وجود داشته باشد. ولی اگر هیچ حکومتی در کار نباشد ، قلب‌های آدمیان چگونه تعالی یابد؟ لائوتسو گفت: دست یازیدن به قلب آدمی آخرین کاری است که باید انجام دهید. قلب آدمی چونان چشمه‌ای است . اگر آن را فرو بکوبید، فقط بالاتر می‌جهد... می‌تواند سوزان‌تر از هر آتشی و سردتر از هر یخی باشد . چنان تیزتک است که در چشم بر هم زدنی می‌تواند دوبار تا انتهای جهان برود و بازگردد. به هنگام آسوده‌گی به آرامش و سکون اعماق برکه‌هاست و به هنگام عمل به اندازه‌ی آسمان پر رمز و راز است . اسب سرکشی است که نمی‌توان افسارش زد. چنین است قلب آدمی ... چائونگ تسو "

 

از کتاب آنارشیسم سیاست شاعرانه 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طهران قدیم

عکس از فرامرز نصیری ( خیابان هدایت)

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت ایران: روستای اتو

 

این عکس متعلق به روستای اتو، واقع در مازندران شهرستان سوادکوه است که با طبیعت بی‌مانند خود، چشم هر بیننده را مسحور خود می‌کند. این روستا با طبیعت بی مانند خود شمار بسیاری از شهرنشینان را به سمت خود جلب کرده و به یک منطقه کاملاً توریستی تبدیل شده است.

نام اصلی این روستا با گویش محلی به نام اتا او است که در فرهنگ فارسی با نام یک آب شناخته می‌شود که از دوران گذشته به عنوان آب شرب و بهداشتی مورد استفاده عموم اهالی روستا بوده و هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد .

 

سایت تابناک

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در لحظه

 

"... سنگ من با هر گام و هر نفس بیشتر و بیشتر سنگین می‌شود . و این خسته‌گی پا و دست نیست که بار را بیشتر سنگین می‌کند که بار دریغ و گذشتن است و اینکه می‌دانم که دیگر بازگشتی نیست تا این صخره‌ی سفید را دوباره ببینم و سنگ ترا حتی . می‌بینی برادر ، من همه‌ی این سلسه جبال را بر دوش می‌کشم. "

 

 

متن: هوشنگ گلشیری

عکس: فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دیدگاه: در نقد تفکر غیرمسئولانه ی مدیران انجمن

 عزیز حبیبی در وبلاگ بیواک : " ...و اما از آلپاین کلاب ایران چه بگوییم  . از کدام خلاقیت مدیران آن اسم ببریم . از کدام تلاش ملی و یا حتی از کدام تلاش نوآورانه آنها در جهت ارتقاء کیفی کوه نوردی کشور یاد کنیم . شاید مهمترین کار مدیران آلپاین کلاب ایران این باشد که خود عضو آلپاین کلاب امریکا شدند ، در شام انتفاعی آنها شرکت کردند ، به زعم خود جهت تبادل فرهنگی ، کوه نورد مبادله کردند و خود نیز مبادله شدند . و در انتها ، همه ی نبوغ خود را به کار گرفتند تا جشنواره سنگ نوردی بیستون را تحریم کنند .

جشنواره بین المللی سنگ نوردی بیستون فضایی بود تا سنگ نوردان جوان ما بتوانند همراه با جوانان سایر کشورها در یک کلاس جهانی ، صلح ، دوستی و عشق را با حسی از اشتراکات کوه نوردی تجربه کنند . تحریم چنین جشنواره ای نمونه ای از تفکر غیر مسولانه بود و کسی هم ارزشی برای آن قائل نشد "

 

 

متن کامل را در وبلاگ عزیز حبیبی " بیواک " بخوانید:

http://bivy.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کوه نوردان گم شده قزوینی و تهرانی در کمال سلامت بسر می برند

رییس هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان قزوین گفت: یک گروه هفت نفره کوه نوردان قزوینی و تهرانی که به قصد صعود به قله سیالان راهی ارتفاعات الموت شده و بدلیل مه گرفتگی راه را گم کرده بودند، پیدا شده و در کمال سلامت به سر می برند.

 

ˈسعید وزیری نژادˈ شنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با کمک گروه های امدادی یک گروه چهار نفره از این کوه نوردان بعدازظهر امروز راه خود را پیدا کرده و در پناهگاه مستقر شدند و در تماسی ضمن اعلام این مطلب، از صحت و سلامت کامل خود خبر دادند.

وی اظهار کرد: یک گروه سه نفره دیگر از کوه نوردان نیز که راه خود را گم کرده بودند از ارتفاعات الموت به سمت تنکابن رفته و از پیدا کردن راه و استقرار خود در محلی مناسب خبر دادند.

این مسوول ورزشی یادآور شد: این کوه نوردان روز پنجشنبه هفته قبل به قصد صعود به قله سیالان عازم منطقه الموت شده بودند.

 

ایرنا

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تداوم بارش‌ها در پایتخت

سازمان هواشناسی کشور از ادامه بارش‌های باران به صورت پراکنده در پایتخت خبر داد. براساس نقشه‌های پیش‌یابی سازمان هواشناسی، در دو روز آینده برای مناطق غرب، جنوب غرب، دامنه‌های البرز، سواحل شمالی و مرکز کشور ابری همراه با بارش باران و گاهی رعد و برق خواهد بود.

سازمان هواشناسی اعلام کرد: به تدریج از اواخر روز یکشنبه از شدت بارش در نوار غربی کشور کاسته می‌شود و از دوشنبه تا چهارشنبه این ناپایداری جوی در برخی از نقاط شرق کشور رخ خواهد داد. همچنین  طی این سه روز دمای هوا در نیمه شمالی کشور کاهش پیدا می‌کند.

برهمین اساس، آسمان تهران نیز در روزهای شنبه،یکشنبه و دوشنبه نیمه ابری تا ابری، گاهی همراه با رعد و برق و در ارتفاعات همراه با بارش برف خواهد بود.

 

جام جم آنلاین

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


از روزهای بارانی کردستان

 

 

 

 

عکس ها : فرامرز نصیری (کردستان)

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


ندای کوهستان: باورش کمی سخت است!!

 

پستی در وبلاگ ندای کوهستان با عنوان " فرامرز نصیری! کلاغ ها...!؟ شما باور می کنید؟ "

http://nedayekoohestan.blogfa.com

 

.

 

 بسیار ممنونم امیر حسین عزیز!

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بارش برف در ارتفاعات البرز و زاگرس

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از بارش باران در بیش از 15 استان کشور طی 3 روزآینده خبر داد. به گفته وی، از اوایل وقت پنجشنبه مجددا با ورود یک سامانه بارشی دیگر به غرب کشور، ابرناکی، بارش باران گاهی با رعد و برق و وزش باد در غرب و شمال غرب و به تدریج در اواخر وقت این روز در جنوب غرب و دامنه های البرز رخ خواهد داد.در این روز در برخی نقاط استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان وزش باد نسبتاً شدید پیش بینی می شود.

امیدوار اظهار داشت: روز جمعه و شنبه علاوه بر نواحی فوق گستره بارش ها به برخی مناطق مرکز و دامنه های جنوبی زاگرس نیز خواهد رسید، در این مدت در مناطق تحت تاثیر این سامانه وزش باد نسبتا شدید خواهد بود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی خاطرنشان کرد:  که طی عصر جمعه و روز شنبه دریای خزر مواج پیش بینی می شود. همچنین طی روزهای پنج شنبه لغایت شنبه بارش در ارتفاعات البرز و زاگرس بصورت برف خواهد بود.

 

خبرگزاری مهر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آنارشیست!!

 

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کوه نوردان به توصیه های امدادی توجه کنند!

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به شرایط ناپایدار جوی و بارش برف و باران در اغلب مناطق کوهستانی کشور، کوه نوردان اعزامی به مناطق کوهستانی در سراسر کشور توصیه های ایمنی و امدادی را جدی بگیرند.

ˈحسین درخشانˈ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، از همه کوه نوردان اعزامی به مناطق کوهستانی خواست هنگام برنامه ریزی صعود به مناطق کوهستانی ضمن به همراه داشتن پوشاک کافی و مناسب فصل و همچنین آگاهی از وضعیت آب و هوایی مناطق صعود، از مسیرهای مشخص برای صعود و فرود به ارتفاعات کوهستانی استفاده کنند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در ادامه افزود: با توجه به تاریکی زود هنگام فصل پاییز، کوه نوردان اعزامی به مناطق کوهستانی، زمان بندی مناسب برای به پایان رساندن برنامه صعود و فرود را قبل از تاریکی هوا داشته باشند.

وی ‌به همراه داشتن وسایل ضروری کوهستان شامل مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه ای کوهستان، کیف کمک های اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی و گوشی همراه را برای کوه نوردان ضروری دانست.

درخشان اشراف داشتن بر منطقه صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک (پرتگاه ها، مناطق با احتمال سقوط درآب، مناطق با احتمال ریزش سنگ) را برای گروه های کوه نوردی عازم به ارتفاعات ضروری دانست.

این مقام مسوول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از کوه نوردان خواست در زمان حاضر از صعود انفرادی به مناطق یاد شده خودداری کنند و اگر قصد صعود به مناطق کوهستانی را دارند به همراه گروهی مجرب و آموزش دیده اقدام به این کار کنند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از کوه نوردان درخواست کرد تا حد امکان از صعود به ارتفاعات برفگیر و صعب العبور کوهستانی بدون اطلاع به اعضای خانواده، دوستان نزدیک و فدراسیون کوه نوردی خودداری کنند و در صورت عزیمت به ارتفاعات کوهستانی از لباس های دارای رنگ واضح ( قرمز، زرد و فسفری) برای سهولت در رصد امدادگران و نجاتگران استفاده کنند.

وی توجه به علائم هشدار دهنده، تابلوهای راهنمای مسیر، هشدارهای افراد مجرب، فراگیری آموزش های کوه نوردی و همراه داشتن شماره تماس ارگان های امدادرسان منطقه (اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی ) را برای کوه نوردان ضروری دانست.

 

ایرنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کافه کوه ، اتفاقی فرخنده در کوه نوردی ایران

"کافه کوه یا رویای زندگی ... نمی‌دانم چرا هر وقت پای کامپیوتر می‌نشینم بی‌اختیار به وبلاگ‌هایی که اخبار کافه کوه را پوشش می‌دهند سر می‌زنم... مکث، کومالیا و پلوار 70 و ... انگار دلم شوق پرواز به سوی دوستان ندیده و نشناخته‌ام دارد... آدم احساس می‌کند بدون اینکه این دوستان را دیده باشی و یا نشسته باشی اینقدر احساس راحتی و نزدیکی می‌کنی. در اینجاست که دوست داشتن بی‌دلیل معنا و مفهوم خاص پیدا می‌کند. زیرا معتقدم دوست داشتن هر شی باید بدون دلیل و علت باشد. بدون اینکه دوستان کافه کوهی را از نزدیک دیده باشی و یا برنامه‌ای مشترکی رفته باشی دریایی از عشق و دوست داشتن را در بین خود احساس می‌کنی.  آشنایی با کافه کوه در فضای مجازی برای من یک رویا بود. وقتی با بی‌مهری‌ها و دورنگی‌های روزگار روبرو می‌شوم، وقتی تک رنگ بودن رنگ خود را از دست می‌دهد و از سوی دیگر زندگی در تکرار لحظه ها امتداد می‌یابد ، برای گریز از این مخمصه هولناک، کافه کوه می‌تواند یک غنیمت بوده و دریچه‌ای به سوی عشق و مهربانی و تک رنگی باشد. احساسم این است که در کافه کوه زمان و تکرار لحظه‌ها و یا خسته بودن از  لحظات تکراری زندگی بی‌مفهوم بوده باشد. به امید دیدار در کافه کوه و آشنایی با دوستان مهربان "

 

نوشته ی بهرام یعقوبی در وبلاگ یاغیش از آذربایجان شرقی

 .

 

 "کافه کوه مهر، دریچه‌ای بسوی دوستی ... کافه کوه مهر هم برگزار شد، به نظرم اینبار فضای جمع بیشتر شبیه "بودن در کافه" شده بود، عده ای با هم گپ می‌زدند... عده ای جدول حل می‌کردند... عده ای عکس می‌انداختند و خنده‌هایی از ته دل فضا رو پُر کرده بود... دوستان خوبی رو که دلم براشون خیلی تنگ شده بود را دوباره دیدم .  دوستان زیادی هم بودند که جاشون خیلی خالی بود: آقای زارع گرامی، فرشته‌ی کافه کوه، آرزو و مهدی ، آقای شایق عزیز، پرستو ابریشمی، علیرضا(صدرا) و دوستان مهربونش، آقای صدقی گرامی و ژینا، سحر و دوستانش، آیاز و رامیار و برج سینای عزیز، مهشید صبری عزیزم که به کافه کوهیان هم گفتم چه خوب می‌شد می‌بود و با هم غم نبودن مینایش را در سکوت اشک می‌ریختیم... و همه کسانی که الان حضور ذهن ندارم اما به یادشون بودیم... از هر دری سخن گفتیم... از فدراسیون... از عظیم و صعودهاش... از رفتارهای اخیر وبلاگ‌نویسان و تاثیرش بر دنیای کوه‌نوردی..."

 

نوشته ی لیلی رهنما در وبلاگ مکث

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دیدگاه: بازگشت مقصران مسلخ بهمن 88 به باشگاه دماوند

Qmars Kaviani "بازگشت تیم به وجود آورنده مسلخ بهمن 88 را به عموم همنوردانم در باشگاه معظم دماوند تبریک و تسلیت عرض می‌نمایم . از طرف (مردان حاشیه ساز) ...

البته حاشیه‌سازی خیلی بهتر از حادثه سازیه .  لااقل شب‌ها راحت‌تر سرمونو رو  بالش می‌گذاریم و می‌خوابیم . هر چند حادثه‌سازان و مسببین آن  روز واقعه هم در آسایش کامل شب‌ها خوابیدن و در این مدت در جاهای دیگه مشغول کار و کسب کوه‌نوردی در موسسات دیگر بودند!! "

 

 

از صفحه ی فیس بوک دوست داران کلوب دماوند

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ آبان ۱۳٩۱
    پيام ها    +