برای پنج شنبه ها

 

یلدا : دستی در رویای دانه های سرخ

 ...و حالا همین نزدیکی‌ها ایستاده است و تو ثانیه‌ها را شماره می‌کنی تا خورشید فردا؛ فردایی که گرم است و تابش نور ایزدی را از نگاه تو عبور می‌دهد و بر شانه‌های روحت هموار می‌کند. از قدیم گفته‌اند که در آخرین روز پاییز، بایست در زیر نجوای خورشید دوش‌بگیر از تابش نوری که آهسته گیسوانت را شانه می‌کند و آرام در تمنای صدایت قدم می‌زند، چون از فردا روز دیگری کوله‌بار خود را روی گونه‌های خورشید پهن می‌کند و تو می‌توانی دست در دست نور تا برج بزرگ آسمانت پهن شوی. آسوده باش، چون یلدا در این نزدیکی‌ها ایستاده است تا رسیدن خورشیدی بلندتر و بزرگ‌تر را به چشمان تو هدیه دهد، برای همین ما از همین حالا که تو نگاه بر نگاه ما دوخته‌ای می‌گوییم، سلام هموطن! برای آنکه دست در دست هم، این عهد را یلدایی کنیم که انسان را به اندازه انسانیت رعایت کنیم. فقط می‌خواهیم دست در رویای تو ببریم و دانه‌های انار یلدای امشبت را تا چند کوچه آن طرف‌تر و شاید تا همین دیوار کناری خانه‌ات نقاشی کنیم. این آرزوی کوچک ماست که در حلول یلدای 90 ساده می‌نویسیمش تا تو ساده آن را سرمه نگاهت کنی. می‌دانی! در این گمانیم که‌ ای‌کاش می‌شد برشی از یک انار بزرگ را به سینه آسمان سنجاق کرد، که با رسیدن یلدا، حتی غبارگرفته‌ترین مردمان نیز می‌توانستند دستی در رویای دانه‌های سرخ ببرند و اندوه غیبت خورشید را در بلندترین شب سال فراموش می‌کردند. پس همتی کن و بیا. اینجا تهران است، پایتخت هزارساله‌گانی که درد دارند و هزارساله‌گانی که شادی روی گونه‌هایشان سرخ شده است. این یلدا می‌تواند یک اتفاق باشد که تو دست روی شانه زخم مرهم کنی و من بغض در نگاه تو از یاد ببرم. ‌ای‌کاش همه مردم شهر دانه‌های دل‌شان پیدا بود...«یلدا» به معنای «زایش ، زادروز» و تولد است. ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می‌کردند و از این رو به دهمین ماه سال دی (به معنای روز) می‌گفتند که ماه تولد خورشید بود. ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریک‌ترین شب در طول سال است تا سپیده‌دم بیدار می‌مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیه آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب روند و لختی بیاسایند. امروز در تمام شهرهای ایران، این آیین کهن را پاس می‌دارند و با رسومی که به یکدیگر بسیار نزدیک است، یلدا را به صبح می‌رسانند... روزنامه شرق

.

یلدا برای تمامی دوستان کوه‌نورد مبارک باشد

 

 

در لحظه

 هنوز هم

باشکوه‌ترین رویای من

قدم زدن در چمن‌زارهایی است

که اسب ها و گوسفندها و آدمیان

به یک اندازه از آن شاد می‌شوند.

 

شعر: حافظ موسوی

عکس: فرامرز نصیری

 

 

پیشنهاد کتاب : جنگل پنیر

 " بابک به سایه گفت : سایه آدم شو ! ...آدم می‌شود . بگذار تا برود و برگردد آدم می‌شود .. اول باید کمی سرک بکشد باید آلوده شود باید گناه کند تا آدم شدن به کارش بیاید . تا فراموش کردن گذشته برایش نفعی داشته باشد باید سنگین شود سنگین تر از حالا تا برای سبکی دنبال مفری بگردد . بگذار تا به این سفر برود و برگردد .سفر زندگی را بی هیچ تلاش عارفانه‌ای در لحظه‌ی حال نگه می‌دارد زیرا همه چیز تازه است و هیچ چیز تا تو نخواهی به روال تکراری و بی نیاز به کنترل فرو نمی‌غلتد . فقط در آن لحظه در لحظه‌ی حال ، حال کامل ،خویشتن‌های گذشته و آینده‌ی تو یکی می‌شوند و همه چیز به نقطه ی صفر می‌رسد ... "

 

نویسنده رمان:فرشته احمدی     انتشارات:ققنوس      سال انتشار: 1388

تعداد صفحات:215        قیمت: 38000 ریال

 

 

پیشنهاد موسیقی : تو کجایی ( کیوسک)

اون از ستاره این از ماه
اون از شب تاریک و این از راه
این از من تنهای بی همسفر ، تو کجایی؟

اون از غروب این از سحر
گفتی منتظرم بیا از سفر
حالا که به خونه رسیدم ، تو کجایی؟

بی تو هر روز غروبی دلگیره
روح آواز ، تو چنگ شب اسیره

http://www.youtube.com/watch?v=Z99L2tBgczM

 

 

طهران گردی : پنج شنبه‌ی آینده

طهران _ محله ی چهارسوق چوبی

 

روز پنج‌شنبه 7 دی ماه 91 ... هفته‌ی آینده ، و در راستای(!) مجموعه برنامه‌های دوستانه و دانگانه‌ی وبلاگ کلاغ‌ها، قصد داریم به همراه تعدادی از دوستان دیداری از جلوه‌ها و نشانه‌های به جا مانده از طهران قدیم داشته باشیم.

 ساعت آغاز برنامه 8 صبح خواهد بود. مسیرحرکت: میدان توپ‌خانه، گذر امام‌زاده یحیی ، بازارچه و حمام نواب ، محله‌ی چال میدان ، بازارچه سیداسماعیل ، بازار تهران ، گذر قلی و گذر مستوفی ، محله‌ی چهارسوق چوبی ، پارک شهر ، میدان مشق ، میدان حسن آباد ، موزه‌ی مقدم و ... پایان برنامه ساعت 17  با یک عصرانه در کافه نادری!

مسیر حرکت بر اساس یکی از قدیمی ترین نقشه‌‌های شهر تهران که توسط اولین دانش آموخته‌گان مدرسه دارالفنون تهیه شده، طراحی گردیده است که نسخه‌ای از آن در اختیار دوستان شرکت‌کننده قرار می‌گیرد.

به جهت حفظ کیفیت اجرای برنامه، تعداد اعضای آن فقط 10 نفر خواهد بود... و با اجازه‌ی دوستان و عذرخواهی فراوان ، ما خودمان از قبل برای پرویز ستوده، فرشته خانم ، مهناز خانم ، حسین رضایی و علی سعیدی زنبیل گذاشته‌ایم!!

در صورت تمایل برای حضور در برنامه، لطفا از طریق  sms به شماره 09128267137 ( فرامرز نصیری) و یا کامنت خصوصی در همین وبلاگ،  درخواست و شماره‌ی تماس خود را اعلام فرمائید.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در آرژانتین دسترسی به یک کوه از بیم خودکشی جمعی ممنوع شد

Uritorco  mountain

 

منابع آگاه در آرژانتین اعلام کردند راه‌های دسترسی به کوه اوریتورکو ( هزار و نهصد و هفتاد و نه متر)  که برای پیروان تفکر مدیتیشن بسیار شهرت دارد از بیستم تا بیست و دوم دسامبر  از بیم  خودکشی جمعی همزمان با تغییر دوره تقویم قوم مایا ممنوع شد.

این کوه در کوردوبا در مرکز آرژانتین قرار دارد. گوستاوو سز ، شهردار کاپیلا دل مونته  که نزدیک ترین منطقه به این کوه است ، به خبرنگاران گفت:« برای پیشگیری از هرگونه بی نظمی ناشی از پیشگویی مایا این تصمیم به صورت اجماع گرفته شده است.»


مورخان و پژوهشگران تاکید می کنند تقویم مایا پایان جهان را پیش گویی نمی کند بلکه پیش بینی پایان عصر جدید  است. به گزارش خبرگزاری فرانسه از مراسمی برای  تغییر این دوره همچنین در جنوب مکزیک و دیگر کشورها که در آن نفوذ فرهنگ مایا ادامه دارد از جمله گواتمالا ، بلیز، السالوادور و هندوراس پیش بینی شده است.


تصمیم مقامات به شدت مورد انتقاد مقامات بخش گردشگری کاپیلا دل مونته قرار گرفته است . آنان انتظار داشتند پذیرای  پانزده هزار تن را در هتل ها در این روزها  باشند. گابریل شیافینو رئیس اتاق گردشگری محلی اعلام کرد:« ما از این خبر درباره خودکشی جمعی بسیار متعجب شدیم.»


کوه اوریتورکو ، مکان مقدس برای مردم بومی ، همچنین مورد توجه علاقه مندان بشقاب پرنده ها قرار دارد. آنان اطمینان می دهند شمار زیادی از این سفینه های فضایی  در دهه های اخیر در این مکان مشاهده  شده است. شماری از نهادهای مرتبط با مدیتیشن در عین حال در کاپیلا دل مونته فراخوانی رسمی برای بزرگداشت آغاز عصر جدید براساس تقویم مایا ، اعلام کرده اند.

 

ایرنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پیشنهاد خرید: آپامهر

از راست : سعید و علیرضا امزاجردیان

خرید وسائل و لوازم و پوشاک ورزش کوه ، همواره یکی از مشکلات دوستان کوه‌نورد بوده است . در حال حاضر رشد روزافزون و تنوع کالاهای تولید شده در این زمینه و هم چنین واردات بی درو‌پیکر و بدون نظارت اجناس بی‌کیفیت چینی  _ که مانند دیگر عرصه‌ها ، بازار ورزش کوه را نیز به تسخیر خود در آورده است  _  بیش از گذشته به دغدغه و نگرانی دوستان کوه‌نورد برای یک خرید خوب و مطمئن دامن زده است . سوال اصلی این است : " با توجه به بودجه و سقف مالی در نظر گرفته شده چه کالایی را بخریم که واجد کیفیت و کارائی مورد نظر ما باشد و اصلا  از کجا بخریم ؟ "

در شهر بزرگ تهران ، خیابان منیریه به دلیل تعدد و تجمع فروشگاه‌های لوازم کوه ، یکی از نام آشناترین و پر رفت و آمد‌ترین مراکز خرید برای دوستان کوه‌نورد به شمار می‌آید . یکی از مزایای خرید از این بازار _ نسبت به فروشگاه‌ها و شرکت‌های پراکنده در سطح شهر _ آگاهی از تنوع کالای مورد نظر ، قیمت واقعی و امکان انتخاب است .

خرید وسایل کوه و سروکله زدن با طیف گسترده‌ای از فروشنده‌گان آن در طی چند دهه ، تجربیات فراوانی را برایم به دنبال داشته است . فروشنده‌گانی که در مواجهه با ناآگاهی و بی تجربه‌گی خریدار ، تمام تلاش خود را برای فریب او و فروش کالای بی‌کیفیت به کار می‌برند . فروشنده‌گانی که هیچ مسئولیتی را در قبال جنس فروخته شده نمی‌پذیرند . فروشنده‌گانی که ... بگذریم !

در حال حاضر که سرپرستی دو گروه کوه‌نوردی را بر عهده دارم ، برای تمامی خریدهای لوازم و پوشاک اعضای آن _ در طی سه الی چهار سال اخیر _  به طور عمده  فروشگاه آپامهر را پیشنهاد داده‌ام :

 

فروشگاه آپامهر

آدرس جدید: خیابان ولی عصر _ پایین تر از میدان منیریه _ جنب بانک کشاورزی _ پاساژ دادرس _ طبقه اول واحد 3

تلفن :   1 _ 55486340

 

کوه‌نورد بودن و داشتن دانش تخصصی ، صداقت و شرافت شخصیتی ، احترام به مشتری و پذیرش مسئولیت کامل کالای فروخته شده  و ... خصوصیاتی است که نزد مدیران این فروشگاه دیده‌ام و با اطمینان می‌توانم به عنوان گزینه‌ای مناسب برای خرید ، آن را به دوستان کوه‌نورد _ و به خصوص دوستانی که از شهرستان‌های دیگر برای خرید لوازم به تهران می آیند _ پیشنهاد کنم .

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


و در آغاز نور بود...

 

عکس : فرامرز نصیری

( تهران _ محله ی چهارسوق چوبی)

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٩ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


صعودهای زمستانی هیمالیا و مهدی قلی پور

تصویری از صعود نانگا پاربات در زمستان ۲۰۰۶/۲۰۰۷
تصویر از آرتور هایزر

 سایت خبری اکس وب امروز در خبرهای خود لیستی را منتشر کرده که نام مهدی قلی پور کوه نورد خوب کشورمان از تبریز نیز در این لیست قرار داشت. این لیست که مربوط به صعودهای زمستانی سال 2012/2013 می باشد تا به حال با دو قله بالای هشت هزار متری هیمالیای پاکستان به روز شده و همچنان از قللی همانند K2 و گاشریروم ها خبری نیست. در این لیست مهدی قلی پور در ترکیب یک تیم ایتالیایی قرار گرفته که به همراه سه تیم دیگر از کشورهای لهستان، فرانسه و یک تیم مجارستانی-آمریکایی بر روی این قله تلاش خواهند کرد. همنوردان مهدی قلی پور دانیل ناردی (Daniele Nardi) و لانفرانکو کاستیلیون (Lanfranco Castiglion) هر دو از ایتالیا خواهند بود.

 

از وبلاگ آلتای  http://altaysulduz.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


موزه کوه نوردی همدان گنجینه ای ماندگار از فرزندان کوهستان

راه اندازی نخستین موزه تخصصی کوه نوردی کشور در همدان به عنوان گنجینه ای ماندگار از فرزندان کوهستان، خانه ابدی را برای آثار و عکس های شخصیت های برجسته صعود کننده به قله های مرتفع و مهم جهان ایجاد کرده است.

به همت هیات کوه نوردی و صعود های ورزشی استان همدان و برای اولین بار در کشور، موزه تخصصی کوه نوردی در فضایی اختصاصی در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین ایجاد و به زوی راه اندازی خواهد شد.  این موزه که با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و اداره کل ورزش و جوانان استان همدان بنا شده، به عنوان موزه تخصصی کوه نوردی کشور به شمار می رود ... در کنار توجه به سابقه غنی و تاریخ پرافتخار استان همدان در عرصه های فرهنگی ، هنری و علمی، ورزش نوین کوه نوردی که برجای مانده از کوه نوردی کلاسیک و سنتی مردمان همدان در طول تاریخ بوده است، جزو پرسابقه ترین ورزش های شکل گرفته در این شهر و سطح کشور بوده به نحوی که بنا به اسناد و شواهد موجود، همدان را می توان خواستگاه ورزش نوین کوه نوردی در ایران دانست.

کوه نوردانی نظیر محمود اجل و سایر بزرگان ادامه دهنده راه این کوه نورد فقید را که توانستند با تلاش فراوان کوه نوردی کلاسیک و غیر حرفه ای را به سمت انجام برنامه های ورزشی مدون و حساب شده سوق داده، گزارش ها و تصاویر دقیقی از این صعود ها ثبت و ضبط کرده اند.

در چند دهه اخیر نیز استان همدان همواره عرصه ظهور افتخارآفرینان بزرگی در این رشته ورزشی نظیر تیمسار محمد جعفر اسدی اولین ایرانی فاتح قله هشت هزار متری ، جلال چشمه قصابانی فاتح دوبار قله اورست و چندین قله هشت هزار متری دیگر، حمید اولنج فاتح قله اورست، شادروان فریدون اسماعیل زاده از مربیان بزرگ سنگنوردی کشور ، شادروان حسین طالبی مقدم از بزرگان عرصه مربیگری دیواره نوردی کشور دیگر شخصیت های ارزنده بوده است.

همین بضاعت غنی و ارزشمند از افتخارات است که  وظیفه سنگینی بر عهده جامعه کوه نوردی استان همدان نهاد تا در جمع آوری و نگهداری اسناد، مدارک و شواهد این ورزش اصیل و مردمی همت گمارده و در معرفی  بزرگان و افتخارات کسب شده توسط آنان تلاش کنند.  در همین راستا نسل جوان و دوستداران فرهنگ این مرز و بوم بیش از پیش با اصالت گرانبها ، ارزش های قدیمی  و ورزش انسان ساز کوه نوردی آشنا شده و می بایست در حفظ و حراست از آنها کوشا باشند.

با وجود اینکه در راه اندازی این موزه جنبه سابقه و افتخارات کوه نوردی همدان و کوه نوردان این شهر عامل روانی پیگیری ها بوده است اما در جمع آوری اشیا ، اسناد و منابع تاریخی  و افتخارات این ورزش برای نمایش در موزه سعی بر آن است که با دیدی ملی و فرا استانی به  موضوع توجه شود و با این هدف، موزه کوه نوردی به عنوان  یک پایگاه مهم و قابل استناد تاریخی در زمینه کوه نوردی در سراسر کشور معرفی شود.

رییس هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی همدان در این باره گفت: این هیات افتخار این را دارد تا در رابطه با راه اندازی این موزه همکاری و کمک از سوی تمامی علاقه مندان انجام شود. ˈمهدی کرمیˈ افزود: این موزه با تلاش تمامی اعضای هیات کوه نوردی و مساعدت و همکاری مطلوب رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در در محله  قدیمی شالبافان و در فضایی بسیار دیدنی و تاریخی انتخاب و ایجاد شده است.

وی بیان داشت: موزه کوه نوردی با عقد تفاهم نامه ای در اختیار هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان همدان قرار گرفته و از این پس می تواند جاذبه ای دیدنی برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی و نیز کوه نوردان علاقه مندی باشد که جهت کوه نوردی در مناطق کوهستانی استان همدان به این پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین سفر می کنند...

 

ایرنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


همایش ایرانیان و صعودهای برون‌مرزی

 

دبیر همایش ایرانیان و صعودهای برون مرزی با اشاره به اهمیت سلامت کوه‌نوردان به ویژه هیمالیانوردان، هدف از برگزاری این همایش را بررسی وضعیت ورزشکاران حرفه ای این رشته در صعودهای قلل مرتفع عنوان کرد.

«دکتر بهپور» در گفت وگو با پایگاه‌خبری‌ وزارت ورزش‌و جوانان گفت: با توجه به تلفاتی که در سال های اخیر در میان کوه‌نوردان حرفه‌ای به ویژه هیمالیانوردان اتفاق افتاد، برآن شدیم تا مسائل مربوط به این قشر از کوه‌نوردان حرفه ای را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

وی افزود : دراین همایش 20 سال فعالیت کوه‌نوردی حرفه ای هیمالیانوردی و صعود به قلل مرتفع مورد بررسی و نقد قرار خواهد گرفت .

دبیر همایش ایرانیان و صعودهای برون‌مرزی تاکید کرد: دراین نشست علمی تلاش خواهیم کرد ما حصل عملکرد کوه‌نوردان و هیمالیانوردان کشور را با توجه به دستاوردها و نتایج‌شان مورد بررسی قرار دهیم و درنهایت با دستیابی به یک نتیجه ی مشترک وقابل استناد از آن درتدوین برنامه های آتی بهره بگیریم.

وی تصریح کرد: دراین نشست چگونگی سرمایه گذاری دولتی یا خصوصی و چگونگی آموزشها و ابعاد مختلف این موضوع مهم مورد بررسی قرار خواهد گرقت .

وی حضور اندیشمندان علوم ورزشی، اساتید دانشگاهها، مدیران ورزشی، ‌برنامه ریزان و کوه نوردان حرفه ای را دراین همایش مورد توجه قرار داد و گفت: در جهت بهره گیری از نقدهای سازنده که درنهایت منجر به رفع مسائل مربوط به هیمالیانوردی و صعودهای قلل مرتفع خواهند شد، در این همایش با کارشناسان و اصحاب فن تعامل نظر و اندیشه خواهیم داشت.

«دکتر بهپور» با اشاره به تلفات کوه‌نوردی در سال های اخیر گفت:‌ بررسی علل آسیب های ایجاد شده برای کوه‌نوردان و تامین سلامتی کوه‌نوردان ازمهمترین مسائلی است که دراین همایش مورد توجه قرار خواهد گرفت. وی ادامه داد: متاسفانه ما درصعودهای مختلف با تلقاتی مواجه هستیم که قطعا بخشی ازآن حاصل شرایط و غیر مترقبه بوده و بخشی نیز می تواند با برنامه ریزی و پیش بینی های لازم از وقوع آنها جلوگیری کرد.

دبیرهمایش صعودهای برون مرزی گفت: ما به دنبال این هستیم که میزان تلفات را به حداقل برسانیم البنه باید بگویم ما به دنبال زیر سوال بردن یا متهم نمودن شخص یا نهادی نیستیم و تنها می خواهیم تمامی ابعاد مختلف صعودهای برون مرزی را به طور علمی مورد بررسی قرار دهیم .

وی خاطرنشان نمود: نقش پزشک ،نقش برنامه ریز ، سرپرست، نقش بدنسازی و... همه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و این همایش می‌تواند عطفی باشد برای انجام یک کارعلمی با بهره‌گیری از تجربیات تمامی علاقه‌مندان به رشته کوه‌نوردی.

 

نقل از وبلاگ کوه نوشت

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کافه کوه آذر ماه ، با بوی شب یلدا

در آخرین پنجشنبه آذرماه: یک استکان چای داغ هست ... سیب هست ... دیدار دوست و فال حافظ که در دلت می گوید:

به ناامیدی ازین در مرو بزن فالی     بود که قرعه دولت به نام ما افتد

در آخرین پنجشنبه آذر ماه ... کافه کوهیان بار دگر در دیداری حقیقی ، فراتر از کیبورد و مانیتور هستند و به استقبال یلدا خواهند رفت در کافه محمد تهرانی حوالی ساعت سه ظهر...

 

نوشته‌ ی لیلی رهنما در وبلاگ مکث

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


در ستایش کوچه ی علی چپ !!

_ یکی از مهم‌ترین نکاتی که تاکنون در رابطه با انجمن کوه‌نوردان در این وبلاگ _ و در مناسبت‌های مختلف _ مورد اشاره و نقد و بررسی قرار گرفته‌‌: "‌فقدان احساس مسئولیت در قبال افکار عمومی" است. بارها نوشتیم که مصلحت‌اندیشی و پنهان‌کاری و عدم اعتماد به افکارعمومی‌، عنصر غالب در تفکر و خط مشی عملی مدیران انجمن طی دوره‌های مختلف فعالیت آن بوده است. به عنوان مثال لینک زیر:

http://news83.persianblog.ir/post/1938

 

_ یکی از مشخصه‌های اصلی "‌فقدان احساس مسئولیت در قبال افکار عمومی‌" نزد مدیران دوره‌های مختلف انجمن را می‌توان در نوع و کیفیت مواجهه با دیدگاه‌های انتقادی و روحیه‌ی پرسش‌گری دید که یک شکل آن می‌تواند تفکر بسته و منجمدی باشد که با عدم تحمل هر گونه نقد و نظر مخالف خود را نشان می‌دهد _ در مثال  انتقادات صریح نادر ضرابیان از چهره‌های نام آشنای عضو انجمن به نحوه مدیریت عباس محمدی : http://news83.persianblog.ir/post/1563    _ و یک شکل دیگر آن را می‌توان  "خود را به کوچه علی چپ زدن"  نامید که در دوره عباس ثابتیان می‌بینیم !!

 

_ مهدی فرهادی در رابطه با رویدادهای اخیر انجمن و انتشار نامه‌ی رفع تعلیق ، در کامنتینگ وبلاگ آرام‌کوه به صورتی کاملا روشن و مشخص نگاه این تشکل به افکار عمومی و حرکت با چراغ خاموش را مورد انتقاد قرار می‌دهد که : " وقتی که به قدرت افکار عمومی کوه‌نوردی‌مان واقف نیستیم و ... "  و عباس ثابتیان به عنوان رئیس فعلی انجمن نیز به صورتی کاملا روشن و مشخص خود را به کوچه علی چپ می‌زند که : " باید بگم که حرکت با چراغ خاموش نبوده و در باره‌ی تصمیم‌های مهم با اعضا و دوستان انجمن مشورت کرده‌ایم و از آنها نظرخواهی کرده‌ایم‌" !!

 

_  حرف ما را که قبول ندارند و ما را شهروند درجه دوم و جزو غیرخودی‌ها می‌دانند ، لطفا یکی از دوستان به عباس ثابتیان بگوید که افکار عمومی مترادف اعضا و دوستان انجمن نیست!! البته و با وجود آنکه می‌دانیم عباس ثابتیان این نکته را می‌داند و فقط خودش را به کوچه علی چپ زده است ، با این حال یکی از دوستان این موضوع را به او بگوید!! 

 

_  چرا در انجمن کوه‌نوردان ، هنوز هم پتانسیل و ظرفیت مواجهه‌ی منطقی با دیدگاه‌ها و تفکرات انتقادی وجود ندارد؟  آیا پاسخ را باید در همان " فقدان احساس مسئولیت در قبال افکار عمومی " جست و جو کرد؟!

 

 

پی نوشت:

حتی پاسخ عباس ثابتیان به مهدی فرهادی مبنی بر نظر خواهی و مشورت با اعضا هم نمی‌تواند صادقانه باشد . در همان بخش کامنتینگ وبلاگ آرام کوه و در یکی ـ دو کامنت بالاتر محمود بهادری یکی از اعضای فعال و عضو سابق هیئت مدیره انجمن از هیچ چیز خبر ندارد !! و خواهان  اطلاع رسانی و شفاف سازی درباره مذاکره ها و تصمیم ها و اقدامات آینده شده است !!‍

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٦ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


رفع تعلیق از انجمن کوه نوردان با دستور احمدی نژاد

 

به نقل از سایت انجمن کوه نوردان

 

 

 

پی نوشت:

متن تشکر و سپاسگزاری صمیمانه‌ی (!!) عباس محمدی از شخص رئیس جمهور و  محمد نجار وزیر کشور و بقیه را ، بخاطر کمک در رفع سوتفاهم (!!) بوجود آمده ، در وبلاگ دیده بان کوهستان بخوانید.

 

  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


موریس هرزوگ به زمین مادر پیوست

" موریس هرزوگ ، کوه‌نورد ، عضو نیروی مقاومت فرانسه ، وزیر ورزش ژنرال دوگل سرانجام در سن 93 سالگی به زمین مادر پیوست . او به اتفاق همنوردش لوییس لاشنال ، اولین انسان‌هایی بودند که اولین صعود یک قله 8000 متری را به ثبت رساندند . آنها ساعت 2 بعداز ظهر روز 3 جون 1950 بر فراز قله آناپورنا ایستادند ؛ در آن روز ، این خبر سر تیتر اخبار جهان ، و موریس هرزوگ قهرمان کشور فرانسه شد .

موریس هرزوگ ، در پایان جنگ جهانی اول ، 15 ژانویه 1919 در شهر لیون فرانسه به دنیا آمد و 14 دسامبر 2012 در گذشت . او عضو نیروی مقاومت فرانسه در خلال جنگ جهانی دوم ، وزیر ورزش دولت ژنرال دوگل ، از سال 1968 تا سال 1977 شهر‌دار شامونی ( شهری در پای مون بلان و معروف به پایتخت کوه‌نوردی جهان ) ، و از سال 1970 تا سال 1995 عضو کمیته بین المللی المپیک IOC و از آن پس عضو افتخاری این کمیته بود . اما مهم‌تر از همه‌ی این‌ها ، موریس هرزوگ سمبول کوه‌نوردان جهان بود و کوه‌نوردی را در سطح یک تلاش حماسی ارتقا داد... " 

 

متن کامل را در وبلاگ عزیز حبیبی " بیواک " بخوانید

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٥ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سوپرمن های کوهستان

"نام مارک اینگلیس (Mark Inglis) کوه نورد و محقق ۵۳ ساله نیوزلاندی احتمالا برای خیلی ها آشناست. او اولین کسی ست که با دو پای مصنوعی اورست را صعود کرده است. پاهای او هر دو از زیر زانو قطع شده اند. عامل قطع شدن پاهای او مربوط به یک حادثه کوه نوردی ست. مارک پاهای خود را در سال ۱۹۸۲ بر اثر سرمازده گی هنگامی که در حال صعود مرتفع ترین کوه نیوزلاند، کوه کوک (Mount Cook) بود، از دست داد. او در این حادثه که در حال صعود بود به دلیل طوفان سنگین در میانه راه (نزدیک قله) مجبور به بیواک در یک غار برفی شده بود. مارک به همراه همنورد خود فیل دوول (Phil Doole) نزدیک به دو هفته برای زنده ماندن با سرما و طوفان مبارزه کرده بودند..."

 

متن کامل را در وبلاگ آلتای بخوانید

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


مرگ یک کوه نورد در ارتفاعات جاجرود

سخنگوی سازمان امداد‌و‌نجات هلال‌احمر از مرگ یک نفر و نجات 11 کوه‌نورد تهرانی در ارتفاعات آرات جاجرود خبر داد.

به گفته‌ی حسین درخشان : امدادگران کوهستان استان تهران ساعت 11 روز گذشته در جریان مفقود شدن یک تیم کوه‌نوردی 12 نفره در ارتفاعات آرات شهرستان جاجرود قرار گرفتند. بلافاصله تیم‌های امداد کوهستان به ارتفاعات این کوه اعزام شدند و پس از ساعتی جستجو موفق شدند اعضای این تیم را در ارتفاع 3200 متری در حالی که دچار ارتفاع‌زده‌گی و ترس شده بودند پیدا کنند.

وی ادامه داد: در بررسی‌ها مشخص شد این افراد عضو تیم کوه‌نوردی شرکت گاز هستند. متاسفانه به دلیل ایست قلبی یکی از اعضای این تیم که مردی 60 ساله بوده جان خود را از دست داده و یکی دیگر از اعضای تیم نیز دچار ارتفاع زده‌گی شدید شده بود که به همراه  10 کوه‌نورد دیگر به پائین ارتفاعات انتقال داده شدند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر با اعلام اینکه عملیات امداد و نجات پس از 6 ساعت در ساعت 17 به پایان رسید افزود: البته امدادگران توانستند بامداد امروز جنازه دیگر عضو این گروه را نیز به پائین منتقل کرده و به عملیات خود پایان دهند.

 

 

اینترنت

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


برای پنج شنبه ها

بیا تا برایت بگویم چه اندازه تنهایی من بزرگ است
و تنهایی من شبیخون حجم ترا پیش‌بینی نمی‌کرد
و خاصیت عشق این است ...

 

شعر: سهراب سپهری

عکس: فرامرز نصیری

 

 

پیشنهاد فیلم: بی‌خود و بی‌جهت

کاهانی کاراکترهای فیلم‌هایش را در موقعیت‌های بدیعی قرار می‌دهد که ما را یاد زنده گی خودمان می‌اندازد. موقعیت‌هایی که همدلی برانگیزند و اگر چه گویا متعلق به جهانی دیگرند اما به شدت شبیه جهانی است که ما در آن زیست می‌کنیم. هنر کاهانی نیز در همین است. او در سینمایی که دیگر اهالی‌اش از تعریف کردن یک قصه‌ی ساده عاجزند، موفق به خلق جهانی منحصر به فرد و مخصوص به خودش شده است...جهانی با شبه قهرمان‌هایی مستأصل که در رتق و فتق امور خود نیز درمانده‌اند. شخصیت‌های کاهانی هیچ رنگ و بویی از «قهرمان» ندارند و حتی خود کاهانی نیز در پی خلق قهرمان نیست. او موقعیت‌های ساده‌ای را خلق می‌کند که تبدیل به معضلی بزرگ و لاینحل می‌شوند که گویا راهی برای فرار از آن‌ها نیست. کاراکترهای فیلم‌های کاهانی آدم‌های بی‌آرمانی هستند که نه فریاد تظلم سر می‌دهند و نه به انزوا و حاشیه رانده شده‌اند. بلکه اساسا در حاشیه و غرق در روزمره‌گی زنده‌گی می‌کنند و پای‌شان روی زمین است... اینترنت "

  

کارگردان :عبدالرضا کاهانی
         بازیگران: رضا عطاران، پانته‌آ بهرام، نگار جواهریان، احمد مهران‌فر

 

 

پیشنهاد کتاب : کجا ممکن است پیدایش کنم

" یک شاعر در بیست و یک ساله‌گی می‌میرد، یک انقلابی یا یک ستاره‌ی راک در بیست و چهار ساله‌گی. اما بعد از گذشتن از آن سن، فکر می‌کنی همه چیز رو براه است، فکر می کنی توانسته‌ای از " منحنی مرگ انسان " بگذری و از تونل بیرون بیایی. حالا در یک بزرگراه شش بانده مستقیم به سوی مقصد خود در سفر هستی. چه بخواهی باشی، چه نخواهی. موهایت را کوتاه می‌کنی، هر روز صبح صورتت را اصلاح می‌کنی. دیگر شاعر نیستی، یا یک انقلابی و یا یک ستاره‌ی راک. در باجه‌های تلفن از مستی بی هوش نمی‌شوی یا صدای " دورز " را ساعت چهار صبح بلند نمی‌کنی. در عوض، از شرکت دوستت بیمه عمر می‌خری، در بار هتل‌ها می‌نوشی، و صورت حساب‌های دندان‌پزشکی را برای خدمات درمانی نگه می‌داری. این کارها در بیست و هشت ساله‌گی طبیعی است... مرگ یک مرد در بیست و هشت ساله‌گی مثل یک باران زمستانی غمگین کننده است ..."

 

نویسنده : هاروکی موراکامی       مترجم: بزرگمهر شرف‌الدین

ناشر: چشمه      قیمت: ۴۴,۰۰۰ریال
 

 

 

پیشنهاد موسیقی : Frida Soundtrack

"موسیقی فیلم فریدا سرشار از آوازها و ترانه های مکزیکی است که برخی از آنها را گلدن تال ساخته و برخی دیگر کار آهنگ سازان محلی چون توماس مندز، لوس کوجولی تس، لوئیس آرکاراز توراس است و ترانه سرایانی چون هرنان براوو وارلا آنها را سروده اند. ترکیب ترانه های فولکلوریک و موسیقی ارکسترال بسیار متوازن و با درونمایه و فضای فیلم هماهنگ است و روحیات و افکار بومی گرایانه و در عین حال مدرن فریدا را به خوبی بیان می کند ... و ترانه La Llorona که با صدای لیلا داونز در فیلم شنیده می شود ترانه ای است پر از گرما و شور مکزیکی که با همراهی گروه ماریاچی(ترکیبی از گیتار اسپانیائی، گیتارون، گیتار ویچوئلا، ویولون و ترومپت) اجرا می شود ... اینترنت »

http://www.4shared.com/file/128421979/d2f59eb6/LA_LLORONA.html

http://www.4shared.com/file/128423894/990c6d39/BURN_IT_BLUE.html

 

  

 

گردشی در طهران قدیم : محوطه‌ی باغ ملی

" هر چند کوتاه و زودگذر ٬ اما این هم گونه‌ای سفر است . سفری به روزهای تو  و خاطره‌هایت ... که مثل غباری پنهان بر همه چیز و بر تن برگ‌های سبز و روشن درختان نشسته است . سفری به روزهای تو و خاطره‌هایت ... که هم‌چنان در سکوت سایه‌ها و خلوت همه کوچه‌های قدیمی شهر جاری‌ست ... تا دوباره بازآئی ! ... سفر . سفری کوتاه که به اندازه سفر به همه‌ی دنیاست ... "

 

متن از وبلاگ کلاغ ها_ شهریور 87

عکس : فرامرز نصیری (باغ ملی)

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


این یک اعلام انتقاد، اعتراض و انزجار است!

دوست عزیزمان رامیار چندی پیش در وبلاگ کوهستان با نادیده گرفتن بسیاری واقعیت‌های تاریخی کوه‌نوردی کشورمان _ از جمله : تلاش‌های ارزشمند رامین شجاعی برای اجرای برنامه‌های برون مرزی غیرفدراسیونی و حتی صعود تاریخی کاظم فریدیان به کی 2 _  در باره‌ی برنامه نانگاپاربات دماوندی‌ها نوشت :

" ... با این حال من هنوز هم بر این باور هستم که برنامه‌ی نانگاپاربات فصل نوینی از جریان مستقل کوه‌نوردی کشور را رقم زد ... "

 

برای رامیار نوشتیم : ... روش " اولین سازی به هر قیمت ممکن " و اسطوره سازی بی‌پایه و سست بنیان می‌تواند روی دیگر سکه‌ی همان جریانی باشد که سعی در نقد و افشایش می‌کنید . با همان تمامیت خواهی که آنان دارند. با همان مطلق‌نگری و نگاه یک جانبه و سیاه و سفید!     تقسیم کوه‌نوردی ایران به آدم خوب‌ها و آدم بدها !! در این نگاه همه‌ی آن طرفی‌ها بد هستند حتی اگر همنورد مجروح خود ( اوراز ) را  سانتی‌متر به سانتی‌متر از آن ارتفاع مرگبار پایین بیاورند و تنهایش نگذارند و ... همه‌ی این طرفی‌ها خوبند حتی اگر بدون همنورد سالم و زنده خود ( سامان نعمتی ) به پایین باز گردند و در کمپ 2 به تمسخر او بنشینند که " برگرده دیگه هیچکدوم از ماها رو قبول نداره ... ها ها !! "

 

برای رامیار نوشتیم: " اگر قرار است معنی و مفهوم فصل نوین کوه‌نوردی مستقل ایران چیزی شبیه آنچه که شرحش رفت باشد ، ما همین جا اعتراض ، انتقاد و انزجار خود را نسبت به آن اعلام می‌کنیم. "

 

فیلم کوتاهی را که از برنامه‌ی نانگاپاربات در فضای اینترنت منتشر شده است حتما ببینید . زمان فیلم ، استقرار در کمپ 2 در مسیر بازگشت است. بازگشتی که بدون سامان نعمتی صورت می‌گیرد و آنان در فیلم مشغول صحبت در باره‌ی او هستند . در باره‌ی هم‌نورد و هم‌وطنی صحبت می‌کنند که هنوز زنده است و برای زنده ماندن در آن ارتفاع مرگ‌بار تلاش می‌کند :

صدا: برگرده دیگه هیشکی از ما رو قبول نداره

صدای لیلا اسفندیاری : ها ها ...

صدا: می‌گه من رفتم سه چهار روز درگیر بیواک و فلان و تنها ، ولی شما ...

 

http://www.4shared.com/video/5KRXv6DF/427_Slah.html

 

 

 

 اگر قرار است فصل نوین کوه‌نوردی ایران مترادف چنین رفتارها و  چنین ارزش‌هایی در جامعه‌ی کوه‌نوردی کشورمان باشد ، ما همین جا انتقاد ، اعتراض و انزجار خود را نسبت به آن اعلام می‌کنیم !

 

 

  

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تله کابین در زردکوه

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری گفت: تله کابین زردکوه شهرستان کوهرنگ درصورت تامین زمین ظرف شش ماه احداث و به بهره برداری می رسد.

ˈمژگان ریاحیˈ روزسه شنبه در کارگروه گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: برای راه اندازی این تله کابین در فاز نخست، 800 میلیارد ریال سرمایه گذاری از سوی سرمایه گذار تامین شده است. وی ادامه داد: قرارداد پیست اسکی و تله سیر نیز با مشاور بسته شده و در صورت تامین زمین از سوی منابع طبیعی استان، ظرف شش ماه این طرح آماده بهره برداری می شود.

ریاحی با بیان اینکه مقداری از تجهیزات لازم برای احداث تله کابین از سوی سرمایه گذار خریداری شده، افزود: در فاز اول چهار ایستگاه تله کابین اصلی دو ایستگاه احداث می شود. وی اظهار داشت: در این فاز یک تله سیر، 86 هکتار پیست اسکی، هتل، مرکز فروش، بخش امداد و نجات و مدرسه آموزشی اسکی ایجاد می شود. ریاحی زمین مورد نیاز برای احداث تله کابین زردکوه را 142هکتار عنوان کرد.

 

اینترنت

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بانوان کوه نورد لارستانی یک غار را در استان فارس کشف کردند

سرپرست گروه کوه نوردی پردیس بانوان لارستان گفت: این گروه موفق شدند یک غار را در شهرستان زرین دشت فارس کشف کنند.  عاطفه شفیعی  افزود: پس از یک ماه تمرین طاقت فرسا بر روی دیواره های طبیعی و مصنوعی اقدام به فتح این چاه غارکردیم.

وی ادامه داد: این غارکه عمق آن 104 متر است پس ازهفت ساعت عبور از راه های دشوار و وحشتناک موفق به فتح آن در روستای ˈمزیجانˈ ازتوابع شهرستان زرین دشت ، شدیم.

شفیعی بیان داشت : این چاه غار ازنوع آهکی است که براثرعوامل طبیعی به وجود آمده است وافراد محلی این غار را  که در آن مار و خفاش وجود دارد ، بسیاروحشتناک می دانند . وی اضافه کرد : محبوبه خواجویی، فاطمه جعفری و نسرین فروزان دیگراعضای این گروه را تشکیل می دادند. زرین دشت به مرکزیت حاجی آباد در فاصله 250 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

 

اینترنت

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وبلاگ آلتای : یک روز خاص جهانی!

 

۱۱ دسامبر (برابر با ۲۱ آذر امسال) "روز جهانی کوهستان" گرامی باد

با اینکه کوهستان از مهمترین منابع آبی جهان به شمار می رود و ۱۲ درصد جمعیت جهان را در خود جا داده و یکی از مهمترین زیستگاه های حیوانات و گیاهان در این کره خاکی ست، تغییرات آب و هوایی هر روز بیشتر از روز قبل به این زیستگاه ارزشمند ضربه می زند. نام گذاری این روز از طرف مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۳ در راستای جلب توجه افکار عمومی به این مهم بوده است تا با افزایش دانش بین عام و خاص به نقش مهم کوهستان در زندگی مان آگاه باشیم. باشد که ملت ها و دولت ها در جهت حفظ این منبع ارزشمند حیات بیشتر بکوشند.

تصویری که در بالا مشاهده می کنید به عنوان سمبل این روز انتخاب شده که از سه شکل مثلثی تشکیل شده که در مثلث سمت چپ بر روی قله آن یک الماس آبی را مشاهده می کنید که نماد برف می باشد. مثلث واقع در وسط سمبل دارای یک شکل دایره ای به رنگ نارنجی ست که نشان دهنده منابعی ست که از دل کوه استخراج می شود. و مثلث سومی دارای یک  مثلث کوچک سبز رنگ در سمت راست خود می باشد که نشان دهنده سرسبزی و گیاهانی ست که کوهستان به ما می بخشد. کلمه روز جهانی کوهستان نیز به دو رنگ سازمان ملل ثبت شده است. این سمبل بر اساس سمبل سال جهانی کوهستان می باشد.

امسال دهمین سالگرد "روز جهانی کوهستان" می باشد و به نام "نکوداشت زندگی کوهستان" (Celebrating Mountain Life) نام گذاری شده و هدف آن بسیج منابع و ابتکارات برای بهبود وضع معیشتی جوامع کوهستانی ست. و در این راستا توجه خاصی به جوانان به عنوان بازیگران آینده معطوف شده است. همچنین در این فرایند بر ارتباط توسعه شهری و روستایی با نگاهی به ایجاد اقتصاد سبز در نشست سران ۲۰ کشور توسعه یافته در ریو دژانیرو برزیل، تمرکز شده است. لازم به ذکر است که تم سال ۲۰۱۱ "مدیریت خطر بلایا در کوهستان" (Disaster Risk Management in Mountains) بود که هدف آن جلب توجه به افزایش تعداد بلایای طبیعی در کوهستان و شدت آسیب پذیری مردم ساکن کوهستان در برابر این بلایا بود. 

این روز نه بعنوان یک روز تعطیل عمومی 
بلکه به عنوان یک روز مراعات جهانی در نظر گرفته می شود.

 

 

نقل از وبلاگ آلتای

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


عباس محمدی و توهم نماینده گی کوه نوردی ایران!!

" امیل کریپلین (Emil Kraepelin 1929-1856) روان‌شناس آلمانی، در تلاش اولیه خود برای دسته‌بندی بیماری‌های روانی، از اصطلاح پارانویای مطلق برای شرح حالت روانی‌ای استفاده کرد که توهم جزء اصلی آن باشد... بنا به تعریف او هرگونه افکار توهمی در این دسته می‌گنجد. برای مثال کسی که دچار این توهم شده که یک شخصیت مهم است ... "

 

××××××××××××××

  

امسال و در آستانه‌ی روز جهانی کوهستان ، عباس محمدی در حرکتی عجولانه  _  که همانا نادیده گرفتن اعلام رسمی فائو برای این روز بود _ به صورتی شخصی  نسبت به اعلام تم برای روز جهانی کوهستان اقدام می‌کند :

" از آن جا که نهادهای وابسته به سازمان ملل تا به امروز "تم"  یا موضوعی برای این روز اعلام نکرده‌اند، خودمان آستین همت بالا می‌زنیم(!) و یک تم برای این روز اعلام می‌کنیم:

موضوع روز کوهستان

همگرایی و همکاری کوه پیمایان، راهی برای نجات کوهستان "

 

با استقبال تخیلی از پیشنهاد شخصی عباس محمدی ،توسط تعداد کثیری از شخصیت‌های نام آشنا و البته تخیلی کوه‌نوردی ایران و هم چنین  اعلام حمایت گسترده‌ی بسیاری از تشکل‌ها ، نهادها و باشگاه‌های کوه‌نوردی تخیلی کشورمان ، او به خود اجازه می‌دهد تا به نماینده‌گی از طرف کوه‌نوردان و طبیعت دوستان ایرانی به  Mountain Partnership  اعلام نماید که در ایران روز جهانی با تم پیشنهادی ایشان برگزار خواهد شد!!

 

" گرچه FAO چند روز پیش موضوع امسال "روز جهانی کوهستان" را نکوداشت زندگی کوهستانی (Celebrating Mountain Life) اعلام کرد... اما در ای میلی که شبکه ی همکاری کوهستان (Mountain Partnership) در پاسخ به من برایم فرستاده، آمده است که شبکه، امسال در نظر دارد به جای پرداختن به یک موضوع یا تم، مسایل گوناگون مربوط به کوهستان را طرح کند. مسایلی همچون توسعه ی پایدار در کوهستان، تنوع زیستی، تغییرات اقلیمی، مسایل آب، تغذیه، و... . من هم در پاسخ نوشتم که در ایران، کوه نوردان و دیگر طبیعت دوستان همچون چند سال گذشته، همایش ها، برنامه های کوه پیمایی، و کارهای رسانه ای گوناگونی را به این مناسبت، با شعار "همکاری کوه نوردان؛ راهی برای حفاظت کوهستان" به انجام خواهند رساند... "

 

 

توهم نماینده‌گی جامعه‌ی  "کوه‌نوردان و طبیعت دوستان ایرانی" را به عباس محمدی تبریک می‌گوئیم !!

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


حادثه در ارتفاعات ورجین

رییس جمعیت هلال احمر شمیرانات گفت: یک کوه نورد در منطقه ˈورجینˈ این شهرستان ناپدید شده و گروه های مختلف امدادی در جست و جوی او هستند.    ˈناصر چرخسازˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کوه نوردی که روز جمعه گذشته به همراه کوه نورد دیگر قصد صعود داشت، به علت سقوط بهمن ناپدید شده است.

وی خاطرنشان کرد: با وجود تلاش چند روزه گروه های کوه نوردی و امداد و نجات به علت عمق زیاد برف و سخت عبور بودن منطقه، این کوه نورد هنوز پیدا نشده است. چرخساز با بیان اینکه گروه های امداد کوهستان و هیات کوه نوردی، فضای محیطی زیادی را جست و جو کرده اند، افزود: برای یافتن این کوه نورد، از یک فروند بالگرد و سگ های زنده یاب نیز استفاده شده است. وی یادآور شد: 30 کوه نورد و امدادگر کوهستان در منطقه یاد شده، مشغول جست و جو هستند.

رییس هلال احمر شمیرانات با اشاره به پیش بینی ها مبنی بر ادامه بارش برف از امشب (دوشنبه) در منطقه مورد جست و جو گفت: در صورت ادامه بارش، جست و جو برای یافتن این فرد متوقف می شود...

 

ایرنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


شکست تلاش ها برای تشکیل اتحادیه باشگاه های کوه نوردی

" روز چهارشنبه، ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۱ از ساعت ۱۹:۰۰ تا ۲۱:۰۰ در محل باشگاه کوه‌نوردی اسپیلت، نهمین جلسه نشست تشکیل اتحادیه کوه‌نوردی تشکیل شد و مطالب زیر مورد بحث و بررسی قرار گرفت:

در ابتدای جلسه، گزارشی از تشکیل «کمیسیون تشخیص» در مجمع امور صنفی که صبح روز شنبه ۱۳۹۱٫۹٫۱۱ تشکیل شده بود، ارائه شد.
موضوع این جلسه که در آن آقایان سیامک شایان‌پور، ذبیح‌ا… حمیدی، سید سعید میرجلالی و ۷ نفر از اعضای کمیسیون حضور داشتند، بررسی تقاضای کتبی تشکیل اتحادیه صنفی باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی بود. این تقاضا طی نامه‌ای در چند هفته پیش از طرف آقای سیامک شایان‌پور به نماینده‌گی از طرف ۶ باشگاه و گروه کوه‌نوردی بزرگ تهران تنظیم و ارسال شده بود.
بعد از بحث و تبادل نظر نتیجه این جلسه بدین‌گونه اعلام شد: از آنجایی که برای تشکیل هر اتحادیه صنفی به ۳۰۰ عضو نیاز است و تا زمان رسیدن به این حدنصاب، می‌توان رسته‌ای را در اتحادیه فروشنده‌گان و تولیدکننده‌گان لوازم ورزشی به وجود آورد و در آن رسته باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی به فعالیت صنفی بپردازند. در پایان مقرر شد طی هفته آینده جلسه مشترکی در اتحادیه فروشگاه لوازم ورزشی بین اعضای هیئت مدیره آن اتحادیه و اعضای هیئت مؤسس متقاضی تشکیل اتحادیه باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی تشکیل گردد ... "

 

از متن گزارش باشگاه اسپیلت

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


هشدارهای هیئت کوه نوردی استان تهران

 

رییس هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران گفت: باتوجه به بارش های صورت گرفته احتمال ریزش بهمن در ارتفاعات شمالی تهران وجود دارد. ˈکاوه کاشفیˈ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بارش  برف در ارتفاعات شمالی تهران در طول چند روز گذشته منجر به افزایش احتمال ریزیش بهمن در این ارتفاعات شده است. وی ادامه: ارتفاعات شمالی تهران با توجه به داشتن شیب های بین 30 تا 45 درجه از نقاط مستعد برای ریزش بهمن محسوب می شوند.

رییس هیات کوه نوردی استان تهران گفت:مسیرهای پناهگاه کلکچال به پناهگاه شیرپلا و ایستگاه پنج تله کابین توچال به دره اسون و پناهگاه پلنگ چال نسبت به سایر نقاط ارتفاعات شمالی تهران بیشتر مستعد ریزش بهمن هستند. وی ادامه داد: به تمامی کسانی که قصد صعود به ارتفاعات شمالی تهران را دارند توصیه می شود برای حفظ سلامت خود مسائل ایمنی را رعایت کنند و تا قبل از پایان روز از این ارتفاعات خارج شوند.

کاوه کاشفی اظهارکرد: هیات کوه نوردی استان تهران در ایام پرتردد در قالب ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان در ارتفاعات شمالی تهران حاضر شده و نکات ایمنی را به کوه نوردان مبتدی گوش زد می کند.

 

ایرنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


زن کوه نوردی که سرطان را شکست داد

کتاب زندگینامه لارا ایوانز زنی که برای مبارزه با سرطان به کوه نوردی روی آورد، با ترجمه علی ایثاری کسمایی در آخرین مراحل آماده‌‌سازی برای چاپ قرار دارد.

 

کتاب «The Climb Of My Life» در واقع زندگینامه خودنوشت لارا ایوانز زنی آمریکایی است که بعد از اطلاع از ابتلایش به بیماری سرطان، برای درمان خود اقدام به کوه نوردی و فتح قله‌های مرتفع جهان کرد. «یک سفر معجزه‌آسا از آستانه مرگ تا پیروزی» جمله‌ای است که روی جلد نسخه اصلی این کتاب درج شده است.

ایوانز با همراهی 16 کوه نورد دیگر قله‌های بلندی را در نقاط مختلف دنیا فتح کرد که ارتفاع برخی از آن‌ها به 6 هزار متر می‌رسید. Aconcagua بلندترین قله در نیمکره غربی کره زمین یکی از قله‌هایی بود که این زن به همراه تیم کوه نوردی از آن بالا رفتند.

فعالیت‌های ترجمه این کتاب که نسخه اولیه آن در سال 1996 منتشر شد، از سال 90 آغاز شد و علی ایثاری کسمایی مترجم کتاب، نسخه بازگردانی آن را اواخر سال گذشته به انتشارات آموت تحویل داد. این کتاب چندی است که مجوز چاپ را کسب کرده و آماده چاپ است، اما زمان انتشار آن بستگی به وضعیت و قیمت کاغذ دارد.

 

خبرگزاری مهر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کمپ کویری شهداد به روی گردشگران باز می‌شود

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان در حالی از بازگشایی کمپ کویری شهداد تا پایان آذر امسال خبر داد که به تازه گی در این منطقه گردشگری به روی گردشگران بسته و اعلام شده بود تا دو ماه آینده امکان بازدید از این مکان برای گردشگران وجود ندارد.

حسین شمس‌الدینی در حاشیه بازدید از کمپ کویری شهداد در گفت‌و گو با فارس با اشاره به آغاز فصل سرما و حضور مجدد گردشگران در این کمپ اظهار کرد: باید با اتمام کار ساماندهی کمپ کویری تا پایان آذر امسال حداقل امکانات برای علاقه‌مندان به طبیعت زیبا و منحصر به‌فرد این منطقه فراهم شود.

وی با بیان این‌که به دلیل قرار گرفتن منطقه گرم گندم‌بریان در کنار کلوت‌ها حضور گردشگران در فصل تابستان سخت است، افزود: کاهش قابل ملاحظه دما در فصل سرما موجب حضور چشمگیر گردشگران دراین ایام می‌شود.

شمس‌الدینی توسعه گردشگری داخلی را موجب رونق اقتصادی استان کرمان قلمداد کرد و افزود: ایجاد زیرساخت لازم برای حضور گردشگران در این خطه از اولویت‌های کاری مسئولان گردشگری است.

وی با اشاره به علاقه بسیار زیاد گردشگران خارجی برای بازدید از کلوت‌های شهداد خاطرنشان کرد: باید با فراهم کردن مکانی مناسب در این منطقه رسم مهمان‌نوازی ایرانیان به بهترین شکل ممکن نمایش داده شود.

این مسئول با بیان این‌که باید مدیریت کمپ کویری شهداد به بخش خصوصی واگذار شود، تصریح کرد: در حال حاضر تمام قسمت‌های کویر غیر از کمپ کویری شهداد قابل استفاده برای گردشگران است و کمپ نیز بزودی مجدد راه‌اندازی می‌شود...

 

خبرگزاری فارس

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


حادثه در ارتفاعات شاه جهان

بجنورد _ معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: دو کوه نورد گرفتار در ارتفاعات ˈشاه جهانˈ اسفراین توسط امدادگران این جمعیت نجات یافتند .

ˈابوالقاسم معماریˈ روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: سه کوه نورد از اهالی روستای ˈدهنه اجاقˈ اسفراین پنجشنبه گذشته در ارتفاعات مزبور گرفتار آمده بودند که با تلاش امدادگران کوهستان هلال احمر دو نفر از آنان نجات یافتند.

وی با اشاره به اعزام سه گروه به منطقه مزبور و تلاش شش ساعته امدادگران، افزود: متاسفانه یکی از کوه نوردان از ارتفاع سقوط کرده و جان باخته بود که جسد وی به بیمارستان اسفراین منتقل شد.

 

ایرنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


موج جدید بارش فردا از غرب کشور آغاز می شود

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از آغاز موج جدید بارش از غرب کشور خبر داد. عبدالرضا امیدوار شهری افزود: براساس نقشه های پیش یابی هواشناسی امروز در شمال غرب، غرب، برخی مناطق جنوب غرب، دامنه های زاگرس و بتدریج در دامنه های جنوبی البرز ابرناکی، بارش باران، وزش باد و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش بینی می شود.

به گفته وی،  از اواخر وقت امروز از سمت غرب شاهد کاهش ابر خواهیم بود و بارش در سواحل جنوبی دریای خزر آغاز خواهد شد و تا اواسط روز دوشنبه ادامه خواهد داشت و در این مدت دریای خزر مواج خواهد بود. امیدوار اظهار داشت: شنبه غرب خلیج فارس و روزهای یکشنبه و دوشنبه شرق خلیج فارس مواج خواهد بود.

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی تصریح کرد: از اواخر وقت دوشنبه مجددا با ورود سامانه بارشی دیگری به کشور بارش در نوار غربی کشور آغاز شده و بتدریج در روز سه شنبه تمام نیمه غربی کشور را در بر خواهد گرفت و در بعدازظهر سه شنبه بتدریج بارش در سواحل جنوبی دریای خزر تشدید خواهد شد و دامنه ی بارش تمام نیمه شمالی کشور را در بر خواهد گرفت .

 

خبرگزاری مهر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


جام جهانی یخ نوردی 2013

با آمدن سرما و برف و یخ ، جام جهانی یخ نوردی نیز رخ می نماید ! ... امسال این جام در 5 مرحله و در 5 کشور به ترتیب : کره جنوبی ، سوئیس ، ایتالیا ، رومانی ، روسیه و در دو رشته سرطناب و سرعت برگزار خواهد شد . هم زمان با جام جهانی ( World Cup ) و در کنار آن، مسابقه دیگری نیز برگزار خواهد شد به نام مسابقات قهرمانی جهانی ( World Championship ) . مسابقات قهرمانی جهانی نیز در دو رشته سرطناب و سرعت برگزار خواهد شد؛ اما صرفا در یک مرحله : سرطناب در کره جنوبی ، سرعت در روسیه.

فدراسیون کوه نوردی کره جنوبی ، بر گزار کننده اولین مرحله ی مسابقات ، به منظور تشویق و حضور بیشتر شرکت کننده گان اعلام کرده است که برای هر شرکت کننده تیم ملی از کشورهای آسیایی 300 یورو ، غیر آسیایی 500 یورو و قهرمانان یخ نوردی 1000 یورو کمک خواهد کرد.

 

متن کامل را در وبلاگ عزیز حبیبی " بیواک " بخوانید

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱۸ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


برای پنج شنبه ها

صدای سرزمین‌های خاطره

                                  روزی به سراغ‌ات می‌آید

بار دیگر تویی و

                     کنار نیکمت چوبی

 

نگاه کن

لحظه‌های این باران

چگونه از دست می‌روند!

 

شعر: محمود معتقدی

عکس : فرامرز نصیری

 

 

 

 پیشنهاد موسیقی: کنسرتو پیانو شماره 2 راخمانینف

 http://www.4shared.com/audio/...evich_Rachmaninof.htm

 

 

 

پیشنهاد کتاب : خداحافظ گاری کوپر

" دفتر راهنمای تلفن رو می‌خونه، فقط برای این که با واقعیات و آدم‌های واقعی تماس داشته باشه. یه مجموعه مفصل از این راهنماها جمع کرده. از تمام دنیا، از جمله مسکو. می‌گه دفتر تلفن یکی از بهترین کتاب‌هایی است که نوشته شده. همه‌اش واقعیته، پر از آدم‌هایی که حقیقتاً وجود دارن. چند صفحه از قشنگ‌ترین قسمت‌های مربوط به بخش نیویورک رو به صدای بلند برام خوند. حتی بعضی وقت‌ها از تلفنچی می‌خواد که یک شماره رو از بوئنوس آیرس یا شیکاگو براش بگیره. می‌خواد کتاب رو امتحان کنه و ببینه مبادا مطالبش من درآوردی باشه و این آدم‌هایی که اسم و شماره تلفنشون آنجا نوشته شده راستی راستی وجود دارن یا نه. سی سال خدمت در دستگاه دیپلماسی کارش رو به اینجا کشونده. بعضی وقت‌ها، معمولاً نیمه شب، شماره تلفن خودش رو می‌گیره تا مطمئن بشه که واقعاً وجود داره و مشغول دروغ گفتن به خودش نیست. آدم بسیار بدگمانی است. هیچ وقت توی آینه نگاه نمی‌کنه. می‌گه آینه دلیل هیچ چیز نیست. فقط خطای دیده... " 

 نویسنده: رومن گاری    مترجم: سروش حبیبی   ناشر: انتشارات نیلوفر 

  ۲۸۸ صفحه،

 

 

 

پیشنهاد فیلم : نیمه شب در پاریس

 " فیلم با نمایی از روز پاریس شروع می‎شود و به نیمه‎شب می‎رسد. شهری که شبیه هیچ شهری نیست آن هم پاریس دردهه 1920، با پس زمینه‎ای از صدای ادیت پیاف بزرگ ... گیل به همراه نامزد و خانواده نامزدش به پاریس می‎آیند. گیل به عنوان نویسنده‎ای گمنام که موضوع رمانش  در مورد یک مغازه فروش اشیای قدیمی و نوستالژیک است، آدمی است که از تمامی زیبایی‎های پاریس تنها پرسه‎های درهم در خیابان‎ها و کافه‎هایی که روزی جایگاه سلاطین ادبیات بوده را عاشقانه دوست دارد. در مقابل گیل که برای خود زندگی می‎کند به دور از هیاهوی ساختگی، پاول دوست خانوادگی آن‎ها نماد انسان معاصر و درگیر نمایش دائمی است ... وودی آلن بیننده را با چشمانی باز به خوابی نیمه‎تمام می‎برد، خوابی که با شروع نیمه شب، ما را در سفری رویاگون درپرسه‎زنی شبانه‎ی پستوهای پاریس جادو می‎کند. نیمه شب در پاریس Midnight in Paris رومانتیک جذابی است  و شاید مرثیه‎ای شیرین برای دوران طلایی پاریس درشروع قرن... منبع: اینترنت "

 کارگردان: وودی آلن      فیلمنامه: وودی آلن      موسیقی: استیفن رمبل

بازیگران: اوون ویلسون(گیل)، ریچل مک آدامز(ایتز)، کوری استون (ارنست همینگوی)،کیتی بیتس( گرترود استاین)

زمان فیلم: 94 دقیقه     محصول : 2011 ، آمریکا و اسپانیا

 

 

 

پیشنهاد گردش عصرانه و شبانه : پارک شهر ، حسن آباد

پارک شهر اولین پارک با مفهوم امروزی در تهران است . تاریخ تاسیس آن به سال 1339 بازمی گردد ... "همه چیز در این پارک قدیمی بوی قدمت می دهد، بوی کهنه گی ، بوی میراث گذشته و تاریخ. درختان تناور و قدیمی پارک بر چهره دودگرفته اش رنگ قدمت می پاشند و مجسمه های شیری سنگی اش یادواره های شکوه و عظمت گذشته اش هستند. هر چند هوای میدان توپخانه دودآلوده و زهرآگین است اما در خلوت قدیمی ترین پارک تهران که در حصار دود و سرب اسیر شده، می توان دمی نشست و خاطره تهران قدیم را مرور کرد. خاطراتی به قدمت چندین قرن و شاید نگاهی گذرا به شیوه معماری و احداث پارک شهر، خود به تنهایی گویای روزگاری از تاریخ گذشته تهران باشد. پارک شهر هر چند هم اکنون در چنبره ساختمان های اداری و دولتی محصور شده و کمتر پذیرای گردشگران تهرانی می شود اما لابلای درختان کهنش دفتری نانوشته از خاطرات تهران قدیم را ثبت کرده است."  دیدار از پارک شهر ، در عصر پنج شنبه ای پاییزی را از دست ندهید!

 

 

 " میدان حسن آباد و ساختمان‌های اطراف آن طی ۱۰ سال‌، بین سال های ۱۳۰۳-۱۳۱۳ ه. ق، ساخته شده است‌. حسن آباد را میرزا یوسف آشتیانی‌، صدراعظم ناصرالدین شاه، بنا کرد و نام پسرش میرزا حسن مستوفی الممالک را به آن گذاشت‌. این میدان به سبک معماری عصر رنسانس و با اقتباس از پلادیو، معمار معروف عصر رنسانس ایتالیا، بنا گردیده است. "

 

 دو عکس آخر از فرامرز نصیری

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


کویر شهداد به روی گردشگران بسته شد

 

در حالی که پاییز بهترین فصل برای کویرگردی است و کویرنوردان سعی می‌کنند این فرصت را برای بودن در کویر از دست ندهند، اما از حدود دو هفته قبل در‌های کمپ کویری شهداد کرمان به روی گردشگران بسته شده است .

کمپ کویری شهداد در فاصله 20 کیلومتری از کلوت‌ها قرار دارد و توسط سازمان‌های ذی‌ربط در قلب کویر و برای اسکان موقت گردشگران با ارائه امکانات گردشگری ساخته شده است.  تمام قسمت‌ها و اتاق‌های این کمپ از ساقه و برگ درختان نخل ساخته شده و شبیه آلاچیق است و دارای آب، برق، آمفی‌تئاتر روباز و حمام آفتاب است.

کویرنوردان پس از گذر از ده‌سیف و شفیع‌آباد به کمپ کویری شهداد می‌رسند و می‌توانند با اقامت در این مکان و در سکوت دل‌انگیز شب در قلب کویر به نظاره آسمان پرستاره کرمان بنشینند.  اما تصمیم ناگهانی مسئولان گردشگری کرمان مبنی بر تعطیل کردن کمپ کویری شهداد، برنامه‌های تورهای کویرنوردی را که از سایر نقاط ایران به کویر کرمان می‌آیند بر هم زده و موجب نارضایتی آنها شده است.

مسئول امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان دراین‌باره به فارس گفت: تعطیلی موقت کمپ کویری شهداد به منظور ساماندهی کپرها و آلاچیق‌ها، تعویض سیستم روشنایی، اجرای سیستم صوت و اطلاع‌رسانی و بهسازی سرویس‌های بهداشتی صورت می‌گیرد...

 

خبرگزاری فارس

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دیدگاه : نقدی بر عملکرد فدراسیون شعاعی

رامیار در وبلاگ کوهستان : " صحبت کردن از شخص محمود شعاعی ریاست فدراسیون کو‌ه‌نوردی به غایت آسان است چرا که از این دست افراد به ندرت می‌توان یافت و خوی و شخصیت و افکار این افراد انگشت شمار هستند . محمود شعاعی شخصیتی برون‌گرا دارد و همواره با رفتارش نشان داده است که چه می‌خواهد و همان چیزی هم که خواسته است با تمام توان در پیش تلاش کرده است . اگر بخواهیم با رئیس فدراسیون‌های قبلی ( آقا جانی و هوایی ) مقایسه‌اش کنیم روحیه‌ی برون‌گرایی که در ذات شعاعی است را نمی‌توان در آن دو نفر دید . رفتار و سیاست‌های فدراسیون کوه‌نوردی در این سالیان دستخوش تغیرات فراوانی بوده است ...  اما اتمام حضور شعاعی در پست ریاست فدراسیون کوه‌نوردی راه را برای یک عملیات انتحاری علیه آنچه خطر برای سازمان کوه‌نوردی دولتی می‌داند باز کرده است  ... "

 

متن کامل دیدگاه انتقادی رامیار را در وبلاگ کوهستان بخوانید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


وبلاگ آناپورنا : صعود تنوره شرقی دیواره شروین

"مشکل ترین قسمت های این مسیر در 3 طول آخر قرار دارد.  یک شکاف 10 متری که به خاطر قرارگیری در سایه  دارای سنگ های سرد بوده و گیره ها با لایه ای از برف پوشیده شده اند. بدون دستکش امکان گیره گرفتن نیست و از طرفی کار با دستکش هم دشوار است چون گیره ها ریز هستند.  شکاف را باید به شکل دولفر یا لاخ بدن صعود کرد. در اواسط شکاف یک جای مناسب برای گذاشتن فرند شماره  4 وجود دارد. بعد از آن حدود 5 متر دیگر محل مناسبی برای کارگاه  هست که البته کارگاه نیمه راحته و باید از ابزار استفاده کرد. فرند شماره۲ و دو تا کیل متوسط. درجه این طول 5.10a  می باشد... "

 

متن کامل گزارش این صعود را در وبلاگ آناپورنا بخوانید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


چشم انداز

 

درون دهانه‌ی درفک _ عکس از فرامرز نصیری

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


استفاده از نقشه های ماهواره ای و توپوگرافی در دستگاه GPS

" برای  کوه‌نوردان و افراد ماجراجو بسیار پیش می‌آید که بخواهند با نقشه دستی خود و  یا عکس ماهواره‌ای به ناحیه جدید و بکری پا بگذارند . خیلی وقت‌ها آرزوی آن  را داشتیم که بتوانیم این نقشه‌ها را در دستگاه GPS  خود قرار دهیم و از آن استفاده کنیم . خوب این امکان برای شما فراهم شده  است . کافیه مطابق با مراحل استاندارد زیر عمل کرده تا بتوانید نقشه مورد  علاقه خود را در دستگاه GPS‌تان قرار دهید و یک روز عالی ادونچر داشته باشید .

فقط نکته قابل ذکر اینه که شما باید با مفهوم Custom map ‌آشنا باشید . Custom map ‌به نقشه‌های سفارشی که از سمت شما برای استفاده در دستگاه GPS مشخص می‌شود نامگذاری شده است .  یک فرآیند ساده که در آن می‌توانید نقشه‌ها و برگه‌های الکترونیکی را در دستگاه GPS‌سازگار با این فنآوری ذخیره نمایید .

به  عنوان یک مثال فرض کنید که شما قصد صعود به منطقه علم کوه را دارید . نقشه  منطقه را نیز دراختیار دارید . اما فقط با استفاده از نقشه نمی‌توانید راه  خود را پیدا کنید . حال اگر بتوانید این نقشه را به دستگاه خود منتقل کرده  و از روی آن عملیات ناوبری را انجام دهید که دنیا گلستان می‌شود ... "

 

متن کامل این پست بسیار سودمند را در سایت علیرضا کریم آبادی بخوانید

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


نمایشگاه «کوه عاشق» ، جلوه‌هایی نادیده از «دماوند»

 

موسسه صبا نمایشگاه «کوه عاشق»، شامل مجموعه‌ای از عکس‌های «قله دماوند» را برای دوستداران طبیعت به نمایش می‌گذارد. این نمایشگاه شامل ۱۰۰ تابلو عکاسی از قله دماوند است که درگالری خیال نو موسسه صبا به نمایش درمی‌آید. این نمایشگاه با همکاری موسسه «البرزیست» برگزار می‌شود که سال‌هاست با هدف تمرکز بر باز‌شناسی طبیعت ایران به ویژه کوهستان‌ها فعالیت می‌کند.  این مجموعه که تنها اختصاص به دماوند دارد با هدف نگاهی جامع و هنرمندانه به این قله سرافراز که از جاذبه‌های غرور انگیز ایران از دیر باز تا کنون محسوب می‌شود در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

 

مجموعه به نمایش در آمده چه از جهت تعداد و تنوع و چه از منظر نگاهی تازه به این پدیده طبیعی، مجموعه‌ای دیدنی است. بسیاری از عکس‌ها به صورت پانوراما (تمام نما) با زاویه ۳۶۰ درجه از دماوند ارائه شده است و نیز تعدادی دیگر حاصل کوه نوردی دو عکاس این مجموعه و پرداخت نماهای خاص با استقرار در قله‌های اطراف دماوند و ارتفاعات پیرامونی این قله است. نمایشگاه عکس کوه عاشق، سه شنبه ۱۴ آذر ساعت ۱۶ در موسسه فرهنگی هنری صبا گشایش می‌یابد.  به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر، علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه به خیابان ولی عصر، خیابان طالقانی، خیابان شهید برادران مظفر، شماره ۱۲۵ مراجعه کنند.

 این نمایشگاه تا ۷ دی ماه همه روزه بجز ایام تعطیل، از ساعت ۱۰ لغایت ۱۸، میزبان عموم بازدیدکنندگان خواهد بود .

 

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


افزایش گرمایش زمین هم‌چنان ادامه دارد

از آغاز سال ۲۰۱۲ تاکنون، ۸۱ توفان سهمگین در سراسر جهان درگرفته و دوسوم مناطق آمریکا در تابستان دچار خشکی شدند. به باور پژوهش‌گران حفظ محیط زیست، شمار این دگرگونی‌های جوی ویرانگر در آینده افزایش خواهد یافت.

بر اساس گزارش "سازمان جهانی هواشناسان" که در کنفرانس بین‌المللی تغییرات اقلیمی در دوحه خوانده شد، یخ‌های قطب شمال در سال ۲۰۱۲، با شتابی بیش از سال پیش آب ‌شدند و وقوع توفان‌های مهیب و سیل‌های سهمناک در بخشی از مناطق زمین، بیش از سال ۲۰۱۱ بوده است.

در گزارش سازمان جهانی هواشناسان هم‌چنین آمده است که غلظت گازهای گلخانه‌ای در جو کره زمین، مانند گاز دی اکسید کربن، از سال ۲۰۰۰ تاکنون بیست درصد افزایش یافته است .

 

گزارشی از دویچه وله

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بیواک: یک صعود کاملا آلپی و پاک در پاتاگونیا

 

پاتاگونیا منطقه‌ای است بین آرژانتین و شیلی که دیواره‌های عمودی، کو‌ه‌های وحشی، سرما و باد‌های شدید و قطبی آن معروف است؛ منطقه‌ای فوق‌العاده جذاب برای کوه‌نوردی و فعالیت‌های ماجراجویانه.

جورج آکرمن آرژانتینی و میکی لرژن سوئیسی ؛ دقیق تر Michael Lerjen-Demjen   و  Jorge Ackermann ، مسیری جدید به طول 1200 متر (28 طول طناب) در رخ شرقی فیتز روی Fitz Roy در پاتاگونیا گشودند . بعلاوه، آنها 6 طول طناب از مسیری که قبلا 36 سال پیش صعود شده بود صعود کردند و نهایتا با انحراف از آن به قله رسیدند . 6 طول طناب آخری، موسوم به مسیر فراری است که قبلا توسط فراری و ملز  (Casimiro Ferrari - Vittorio Meles) در سال 1976 صعود شده بود . صعود آکرمن و لرژن از تاریخ 14 تا 16 نوامبر با دو بیواک و یک فرود شبانه انجام شده است . فرود شبانه در فاصله زمانی 6 غروب 16 نوامبر تا 6 صبح 17 نوامبر صورت گرفته است . درجه سختی صعود :  7a, A3, M4

صعود آنها کاملا آلپی ، سریع و پاک بوده است . از طناب ثابت یا رول استفاده نکرده اند ، هیچ ابزار یا ردپایی نیز از خود به جای نگذاشته اند.

جورج آکرمن آرژانتینی و میکی لرژن سوئیسی می گویند : تلاش کردیم و شکست خوردیم ، آموختیم و جلو رفتیم ، اما هر گز از اصول‌مان دست بر نداشتیم ، به خود‌مان اعتقاد داشتیم ، بر ترس‌های‌مان چیره شدیم ، با هم هماهنگ بودیم ، یک تیم بودیم ، به یکدیگر کمک کردیم ، جنگیدیم و خندیدیم ، فریز شدیم و عرق ریختیم  و سرانجام به دریایی از رویاهای مان رسیدیم. 

 

 

متن کامل را در وبلاگ عزیز حبیبی " بیواک " بخوانید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت ایران: کلوت های شهداد

 

عکس ها از حمید صادقی خبرگزاری مهر

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


نجات دو کوه نورد در ارتفاعات سفید‌کوه خرم‌آباد

مسئول روابط عمومی جمعیت هلال‌احمر از نجات دو کوه نورد در ارتفاعات سفیدکوه خرم‌آباد خبر داد. شهاب احمدوند گفت: با اعلام تلفنی خبر گرفتارشدن دو کوه نورد در ارتفاعات سفیدکوه، تیم نجات از کوهستان شهرستان خرم‌آباد وارد عمل شد.  وی ادامه داد: خبرگرفتارشدن کوه نوردان خرم‌آبادی در منطقه سفیدکوه تیم واکنش سریع امداد کوهستان را وارد عمل کرد، این عملیات با حضور سرپرست شعبه خرم‌آباد و امدادگران و تیمی از بلد راه‌های این منطقه کوهستانی انجام گرفت.

وی یادآور شد: این افراد یک مسیر فرعی و ناشناخته را پیش گرفته و پس از گم‌کردن مسیر برگشت درمیان صخره‌های یافته کوه در حوالی مسیر سه سوار و سیار دچار حادثه شدند.  وی اضافه‌کرد: یکی از افراد این تیم دراثر سقوط از ناحیه کمردچار آسیب شده بود که علی‌رغم تاریکی هوا خوشبختانه این عملیات با همکاری افراد محلی و امکانات جمعیت هلال‌احمر با نجات افراد و حمل مصدوم به بیمارستان شهدای عشایر خرم‌آباد به پایان رسید.

 

ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


اطلاعیه ی ابلاغ حذف شد

عصر امروز متن ناپسند و غیرمسئولانه ی هیئت کوه نوردی استان کرمانشاه در ارتباط با عزل  آقایان عیوضی و جامه شورانی از سایت رسمی این هیئت حذف شد.

 

http://parouclimb.ir

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۱ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


اعتراض به برخورد غیرمسئولانه با پیش کسوتان ورزش کوه

" همانطور که مطلع‌اید، مدتی است حرکاتی بر علیه بخشی از کوه‌نوردی که سهم قابل توجهی در پیشبرد این ورزش در سطح کشور چه در گذشته و چه حال حاضر داشته است را شاهدیم، که آخرین آن نحوه برخورد غیر‌انسانی، غیر‌متمدنانه، غیر‌مسئولانه و خلاف عرف ادبیات نامه‌نگاری اداری در استان کرمانشاه به دو تن از پیش‌کسوتان شناخته شده (آقایان محمد باقر عیوضی و حسین جامه شورانی) می‌باشد که زحمات آنان در راه گسترش کوه‌نوردی برای کسانی که در سراسر کشور دستی بر آتش دارند پوشیده نیست. با توجه به احترام و پاس‌داشت حرمت و مرتبه پیش‌کسوت در عرف و فرهنگ جامعه ورزشی که همواره وجود داشته است ،خدشه دار شدن این امر توسط عده‌ای مجهول الحال، می تواند بدعتی ناراست و جبران ناپذیر در جامعه ورزشی باشد ... "

 

متن کامل را در وبلاگ شازده کوچولو ببینید

 

 

 

اطلاعیه‌ی هیئت کوه نوردی کرمانشاه را می‌توان نمونه‌ای روشن از "‌برخورد غیرمسئولانه‌" نامید. در این اطلاعیه آقایان عیوضی و جامه شورانی "متهم" به عملکرد ضعیف ، عدم هماهنگی و ایجاد دوگانه‌گی شده‌اند بدون آنکه کوچکترین دلیل و سندی برای آن به افکار عمومی ارائه شود و لذا ، اعتراض جامعه‌ی کوه‌نوردی به این گونه برخوردهای غیرمسئولانه می تواند کاملا مشروع باشد.

اما به نظرم دوستان عزیز کرمانشاهی باید توجه داشته باشند: در اطلاعیه‌ی هیئت هیچ گونه توهینی وجود ندارد و آنان صرفا می‌توانند و حق دارند برخورد غیرمسئولانه و تهمت (به دلیل عدم ارائه دلیل و مدرک و نمونه ) را در مرکز اعتراض خود قرار دهند. به نظرم متقابلا متهم کردن هیئت به برخورد غیرانسانی و غیر متمدنانه و دیگر واژه‌هایی اغراق آمیز از این دست ، چندان شایسته نیست و می‌تواند چهره‌ی اعتراض آنان را لوث نماید.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


نجات پنج جوان کوه نورد در ارتفاعات دنا

پنج جوان کوه نورد که در ارتفاعات کوه دنا گرفتار برف و بوران شده بودند با کمک گروه امداد کوهستان نجات یافتند. مدیر جمعیت هلال احمر شهرستان دنا گفت: حال این پنج جوان کوه نورد که سه ساعت در گردنه بیژن از ارتفاعات کوه دنا گرفتار برف و بوران بودند، خوب است. وکیلی افزود: این کوه نوردان به شهر سی سخت منتقل شدند.
بارش برف از روز دوشنبه تا ظهر سه شنبه در کهگیلویه و بویراحمد ادامه داشت و شهرهای یاسوج و سی سخت را سفید پوش کرد. در ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد بیش از یک متر برف باریده است. گردنه بیژن یکی از گردنه های پربرف وبسیار سرد کهگیلویه و بویراحمد است که در ارتفاعات کوه دنا واقع است.

 

واحد مرکزی خبر

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


البرز مرکزی

 

عکس از فرامرز نصیری

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


برای پنج شنبه ها ...

ببین!

تو جاودانه شدی

این قلب برای تو می تپد

این دست ها تنت را

به حافظه ی جانش سپرده

این نگاه رد آمدنت را

از ته خیابان می گیرد هر روز

این قلم برای تو

می چرخد هنوز ...

 

شعر: عباس معروفی

عکس: فرامرز نصیری ( امیریه _ خیابان فرهنگ)

 

×××××

 

پیشنهاد فیلم : از کنار هم می گذریم

 

 

 فیلمی  جاده ای درباره آدم هایی که یکدیگر را نمی شناسند و با اتومبیل های مختلف عازم شمال هستند که در طول سفر برخوردهایی بین آنها به وجود می آید ...

بازیگران: فریبا کامران، مهران رجبی، شاهرخ فروتنیان، نازنین فراهانی، سید ابراهیم عمادی، شهنام شهابی
کارگردان: ایرج کریمی
محصول 1379

 

×××××

 

پیشنهاد موزه : خانه‌ی مقدم

 

یه آقائی با یه خانومی تصمیم می گیرند که با هم عاشقانه زندگی کنند. این اتفاق مثل خیلی از اتفاقای دیگه با گذاشتن یک سری شرط و شروط اولیه رخ میده. مثلا یکی از این شرط ها اینکه بچه دار نشن. این زوج ساکن خانه پدری داماد می شوند و با توجه به علاقه وافرشون به مقوله فرهنگ و هنر ، با تکیه بر ذوق و سلیقه و دانش مرتبط شان کاری می کنند کارستون .

صحبت از دکتر محسن مقدم و همسر فرانسویش سلما می باشد. این زوج در یکی از خانه های مجلل به جا مانده از قاجار که متعلق به یکی از درباریان آن دوره به نام احتساب الملک بوده زندگی می کرده اند. که احتساب الملک پدر دکتر محسن مقدم بوده. خلاصه این زوج در این خانه قاجاری ابتکاراتی به خرج داده اند که شرح زیبایی های آن جز با دیدن میسر نیست. این زوج در کنار فعالیت های علمی خود ، کلکسیون های زیبا و در خور توجهی را با توجه به علاقه شان به تاریخ ، هنر و باستان شناسی جمع آوری کرده اند. این زوج پس از زندگی زیبای خود این خانه را وقف دانشگاه تهران می کنند و در حال حاضر دانشگاه تهران از این خانه موزه زیبا نگهداری و مراقبت می‌کند (اینترنت) .

 

آدرس : خیابا ن امام خمینی (سپه) بین شیخ هادی و ولیعصر ...  پیشنهاد مسیر : مترو ، ایستگاه حسن آباد ، حرکت از پیاده رو  سمت راست در جهت غرب ، بعد از شیخ هادی ، موزه مقدم... ساعات بازدید : همه روزه به جز جمعه ها و تعطیلات رسمی. 9 صبح تا 4 و نیم بعد از ظهر

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دیدگاه : از تعلیق انجمن کوه نوردان تا ...

 

رامیار در وبلاگ کوهستان : تعلیق انجمن کوه‌نوردان ایران در چند ماه گذشته فصل جدیدی از روابط را می تواند رقم بزند ! در این فاصله که انجمن تعلیق شده است برخی از وب‌نویس‌ها و پیش‌کسوتان کوه‌نوردی به سهم خودشان در این خصوص واکنش نشان دادند و برخی هم از این تعلیق خوشنود بودند . اما بنده عمیقا بر این باور هستم که انجمن کوه‌نوردان در جایگاه واقعی خودش نبوده و نیست و در این چند ساله فعالیت‌هایش بیشتر باعث ریزش شده است تا جذب حمایت انسانی .

انجمن کو‌ه‌نوردان نهادی مردمی است که می توانست با استقلال عمل ، عدم محافظه کاری به جذب حداکثری در نیروی انسانی دست بزند و این نیروی انسانی خود پشتوانه‌ای عظیم بود برای هر نوع اعمال فشار در قبال کج رفتاری فدراسیون کوه‌نوردی ! اما ما انچه از انجمن در این سالیان دیدیم چیزی جز محافظه کاری و دست به عصا بودن نبود و این نوع رفتار متواضعانه آن چیزی نیست که در اساسنامه‌ی انجمن کوه‌نوردان درج شده است .

اما سوالی که شاید ذهن مخاطبان را درگیر خود نماید این است که تعلیق انجمن کوه‌نوردان چه تاثیری بر کوه‌نوردی کشور خواهد گذاشت؟

به زعم بنده وجود یا عدم وجود انجمنی نحیف و بی خطر برای سازمان‌های دولتی ، هیچ تاثیری در روند کوه‌نوردی کشور نخواهد گذاشت ! حداقل این انجمن چنین بود که در میان منتقدان فدراسیون کوه‌نوردی نیز چندان تعلیقش احساسات بر‌انگیز نبود . اما تعلیقش می تواند حداقل راه را برای شکل‌گیری نهادهای مردمی اندکی رادیکال‌تر باز نماید .

حال اگر انجمن از سر راه برداشته شده باشد آنهم انجمنی بی خطر قطعا نهادهای بعدی شاید نه با نام انجمن اما با نام‌های کانون و ... شکل خواهد گرفت . پس باید به سهم خودم بابت تعلیق انجمن کوه‌نوردان بی خطر ایران به فدراسیون کوه‌نوردی دست مریزاد گفت!

 

متن کامل دیدگاه رامیار را در وبلاگ کوهستان بخوانید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


به افکار عمومی اعتماد کنید!

 

آقای ثابتیان سلام

کار تشکیلاتی خیلی حوصله می خواهد که در ایران ما کار سخت و زیان آور محسوب می شود اما : ...در صورت امکان دایره دوستان را گسترده تر نمایید ... سعی کنید تلاش خود و دوستان در خصوص موضوع تعلیق را اطلاع رسانی کنید ... انجمن متعلق به همه اعضا است آنها را بیگانه ندانید ممکن است بتوانند در رفع تعلیق کمکی بکنند...

 

جمشید واحدی در کامنتینگ وبلاگ آرام کوه

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


سه کوه نورد ایتالیایی در کوه های آلپ فرانسه ناپدید شدند

سه کوه نورد ایتالیایی در کوه های آلپ فرانسه ناپدید شدند. به گزارش شبکه پنج تلویزیون فرانسه(TV5monde)، این سه کوه نورد  روز یکشنبه برای صعود از قله های سه هزار و نهصد متری راهی منطقه شده بودند که کولاک شدید و هوای سرد آنان را غافلگیر کرد. تلفن همراه این سه کوه نورد از روز دوشنبه دیگر  جواب نمی دهد. جستجوها برای یافتن آنان ادامه دارد.

 

واحد مرکزی خبر

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


آرشیو عکس های کافه کوه

 

آرشیو عکس های کافه کوه را در وبلاگ نشاط کوهستان ببینید

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


عکاسی ، آرامش در ابدیت لحظه ها

"عکاسی فرایند‌ی آفریننده است: زایش دوباره «واقعیت» در «فراواقعیت» ، شکلی گذرا و نامفهوم در شکلی ثابت و پر معنا؛ باز نمودی از آنچه نمی توان دید، زیرا پیش از آنکه بتوان دیدش، دیگر وجود ندارد. سرعت در اینجا دیگر حرکت نیست، بلکه نابودی  ناگزیر لحظه‌ها در جریان زمان  است با نتیجه‌ای غم انگیز: از میان بردن معانی. چشم در اینجا بی‌سلاح است و  تنها توانش انتقال داده‌هایی به ذهنی است که دیر یا زود فرار می‌شود و  اندیشه‌ای بوالهوس که حافظه‌ای را می‌سازد و حافظه‌ای که به دلبخواه  در دسترس هست یا نیست. اینجاست که عکاسی به میدان می‌آید، زمان را متوقف می‌کند: هر چند شکی نیست که آن را، همچون سوژه خود،  می‌کشد اما برای آنکه بتواند دوباره و این بار در قالبی بازنموده  آن را باز آفریند. نگاه را به میهمانی معنا دعوت کند و چشمان را در ابدیت یک لحظه آرامش ببخشاید... "

 

متن: ناصر فکوهی

عکس : فرامرز نصیری 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۸ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


Kalymnos Rock Climbing Festivals

 

http://www.youtube.com/watch?v=E0OOGJNKP-0&feature=related

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


محبوس‌شدن 5 کوه نورد در «سی‌سخت»

مدیر جمعیت هلال‌احمر شهرستان دنا گفت: با تلاش‌های تیم امداد کوهستان پنج جوان کوه نورد «سی‌سختی» که در گردنه بیژن، از ارتفاعات کوه دنا گرفتار برف و بوران شده بودند، نجات یافتند.«مسعود وکیلی» در گفت و گو با خبرنگار«حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه کهگیلویه و بویراحمددر تشریح این خبر گفت: خوشبختانه با امدادرسانی به موقع تیم امداد کوهستان هلال‌احمر شهرستان این کوه نوردان نیز نجات پیدا کردند و هیچ مشکلی برای آنان پیش نیامد و سالم به شهر «سی‌سخت» انتقال یافتند.

وی با بیان اینکه این جوانان سه ساعت گرفتار برف و بوران شده بودند که در تماس تلفنی در ساعت 17 روز دوشنبه، ششم آذر ماه با اعزام یک تیم امداد کوهستان از شهر «سی‌سخت» نجات پیدا کردند، گفت: دوشنبه تا ساعات پایانی دیشب بارش برف و باران در استان کهگیلویه و بویراحمد شروع شده بود و اولین برف پاییزی در شب گذشته شهرهای یاسوج و سی‌سخت را سفیدپوش کرد .

 

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


اگر عشق نیست...

 

_ اینک دریای ابرهاست ...

 

اگر عشق نیست

هرگز هیچ آدمی زاده را

تاب سفری این چنین

نیست !

 

 

شعر: احمد شاملو

عکس: فرامرز نصیری

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٧ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


نمایشگاه آثار هنری با زباله های کوه اورست

 

 

زباله‌هایی که در سال دو هزار و یازده توسط شرپاها جمع‌آوری و توسط باربرها به پایین کوه اورست منتقل شده است در آثار هنری که اخیرا در نمایشگاهی در نپال در معرض بازدید عموم قرار گرفته، خلاقانه مورد استفاده قرار گرفته اند. پانزده هنرمند نپالی با کوه یک و نیم تنی زباله‌هایی که از کوه اورست به پایین منتقل شده است، آثار هنری خلق کرده‌اند. این آثار شامل هفتاد و پنج مجسمه از جمله مجسمه یک گاو وحشی و مجسمه های دیگری است که از کپسول های خالی اکسیژن ، قوطی های کنسرو ، چادرهای پاره و دیگر زباله های کوه نوردان ساخته شده است. دبیر کل انجمن فاتحان قله اورست گفت پیش از این زباله هایی که به پایین کوه منتقل می شد در محلی دفن می شد با این حال امروز این زباله ها تبدیل به آثار هنری و سوغاتی های اورست شده است.  نزدیک به چهار هزار نفر تاکنون کوه هشت هزارو هشتصد و پنجاه متری اورست را فتح کرده اند که بسیاری از این افراد این کوه را چندین بار فتح کرده اند. سر ادموند هیلاری و شرپا تنزینگ نورگای نخستین افرادی بودند که این کوه را در سال هزار و نهصد و پنجاه و سه میلادی فتح کرده اند.


اگرچه کوه‌نوردان باید پیش از صعود به کوه اورست چهار هزار دلار بپردازند و این پول تنها پس از اثبات اینکه کوه‌نوردان آشغال‌های خود را به پایین کوه آورده‌اند به آن بازگردانده خواهد شد با این حال فعالان حقوق بشر می گویند نظارت موثر بر این مسئله بسیار دشوار است. کوه‌نوردانی که از اورست باز می‌گردند می‌گویند دامنه های این کوه مملو از آشغال هایی است که در فصل زمستان زیر برف ها پنهان می شود و در تابستان با آب شدن برف ها مشخص می شوند.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


مرزهای دانش : تاریخچه شکل‌گیری منظومه شمسی

سیارات منظومه شمسی نزدیک به 5‌/‌4 میلیارد سال پیش از یک صفحه فوق‌العاده عظیم گاز و غبار که به دور خورشید می‌چرخیده، زاده شدند؛ فرآیندی که امروزه در منظومه‌های خورشیدی جوان‌تر در سر تا سر راه شیری رویت شده‌اند. بسیاری بر این باور هستند که مراحل شکل‌گیری منظومه شمسی ما دو برابر آنچه پیش‌تر تصور می‌شد، طول کشیده است. در حال حاضر، تحقیق تازه‌ای به سرپرستی مرکز ستاره‌شناسی موزه تاریخ طبیعی دانمارک و دانشگاه کپنهاگ انجام شده که مسائل جدیدی را مطرح می‌سازد. براساس این پژوهش، منظومه شمسی آنقدرها هم که پیش‌تر تصور می‌شد، منحصربه‌فرد نیست. در تحقیقات اخیر، از یکسری روش‌های فوق پیشرفته بهره گرفته شده که می‌توانند با آنالیز ایزوتوپ‌های اورانیوم و سرب نتایج خارق‌العاده‌ای به دست آورند. این روش‌ها برای محققان این امکان را فراهم می‌سازند که نحوه و زمان تشکیل دو نوع مختلف از ترکیبات یافت شده در شهابسنگ‌ها را به دقت ردگیری نمایند.

ترکیبات مذکور عبارتند از: کلسیم و آلومینیوم غنی و چوندرول‌ها که هر دو آنها در شهابسنگ‌ها یافت شده‌ است. چوندرول‌ها نوعی ترکیبات خاص در شهابسنگ‌ها هستند. دانشمندان منشأ آنها را غبار و ذرات کوچکی می‌دانند که در آغاز پیدایش منظومه شمسی وجود داشته‌اند. با انجام این تحقیقات تازه، روند تقدم و تاخر اتفاقات و در نتیجه ادراک از شرایط کلی منظومه شمسی دگرگون شد. پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ در یک بررسی جامع‌تر و با استفاده از آنالیز شهابسنگ‌ها سعی کردند تا شرایط 3 میلیون سال نخست شکل‌گیری منظومه شمسی را با دقت‌ بیشتری مورد مطالعه قرار دهند. تحقیقات نشان داد شکل‌گیری ترکیبات غنی کلسیم و آلومینیوم در طول مدت زمان کمی اتفاق افتاده است و این نتیجه تقریبا با یافته‌های پیشین همخوانی داشت. اما کشف تازه این است که چوندرول‌ها ظرف 3 میلیون سال نخست در منظومه شمسی شکل گرفته‌اند. این نتیجه‌گیری کاملا با یافته‌های پیشین که زمان شکل‌گیری چوندرول‌ها را 2 میلیون سال پس از ترکیبات غنی کلسیم و آلومینیوم تخمین می‌زد، تفاوت دارد. پروفسور جیمز کانلی ـ از مرکز ستاره‌شناسی دانمارک ـ بر این باور است که آنالیز نحوه و زمان تشکیل این دو ترکیب نه‌تنها باعث می‌شود زمان تقدم و تاخر تاریخی اتفاقات منظومه شمسی ما تغییر کند، بلکه مهم‌تر از آن سبب می‌شود دانشمندان بتوانند تصویر شفاف‌تری از این منظومه را ترسیم نمایند.

منظومه شمسی آنقدرها هم خاص نیست!

فرضیه پیشین که زمان شکل‌گیری چوندرول‌ها را به 2 میلیون سال پس از ترکیبات غنی کلسیم و آلومینیوم نسبت می‌داد، پرسش‌های زیادی را مطرح می‌ساخت: به عنوان مثال این‌که چرا چوندرول‌ها باید 2 میلیون سال صبر می‌کردند تا شرایط برای شکل‌گیری‌شان فراهم شود؟ جواب‌های متعددی به این سوال‌ها داده شد و شاید همه این موارد باعث شد دانشمندان نتیجه بگیرند با یک پدیده کاملا نادر مواجه هستند. اما پاسخ این پرسش بنا بر فرضیه جدید کاملا با گذشته متفاوت است. پروفسور مارتین بیزارو، مدیر مرکز مطالعات ستاره‌شناسی دانمارک می‌گوید تحقیقات تازه نشان داد منظومه شمسی ما آنقدرها هم که تصور می‌شد، منحصربه‌فرد نیست.

 

 

sciencedaily / مترجم: فرناز حیدری

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


شکوه دیو سپید

 

عکس از  امیرحسن جلاب در سایت خبرگزاری تابناک

این عکس از ارتفاعات شهرستان نور منطقه رویان  (سیوسنگ) گرفته شده

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


بارش برف در کوهرنگ و بسته شدن راه 15 روستا

بارش برف  در شهرستان کوهرنگ  موجب مسدود شدن راه‌های ارتباطی  15 روستای این شهرستان  شد.  بارش برف که از  دیشب آغاز شد  در شهرستان  کوهرنگ  به  30 سانتیمتر  و  در ارتفاعات این  شهرستان  به  60 سانتیمتر رسیده است.
فرماندار کوهرنگ گفت:  ماموران هلال احمر ،  انتظامی   و  راهداری  مشغول بازگشایی  محور ارتباطی مسدود شده  و کمک  به  در برف مانده‌گان  هستند. آقای خالدی از مسافران زمستانی  و  راننده‌گان خواست تا  سفرهای خود را  به  تاخیر بیندازند  و  در صورت  تردد  در محورهای این شهرستان  خودروهای خود  را  به  زنجیر چرخ   و  وسایل گرمایشی  مجهز کنند. این  روستاها  در فاصله 150 کیلومتری شهرکرد  مرکز چهارمحال  و  بختیاری  واقع  شده‌اند .

 

واحد مرکزی خبر

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تمدید مهلت ارسال مقالات به همایش «ایرانیان و صعودهای برون‌مرزی»

 

بنا بر اعلام «دکتر بهپور» دبیر اولین همایش «ایرانیان و صعودهای برون‌مرزی؛ تجربه‌ها، چالش‌ها، افق‌ها»؛ مهلت ارسال مقالات در محورهای تعیین شده‌ی این همایش تا 25 آذر ماه 91 تمدید شد.

مشروح فراخوان و محورهای همایش را می‌توانید از اینجا ملاحظه نمائید.

 

نقل از کوه نوشت

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


دیدگاه : هدف گذاری و پیشرفت مستمر

" ... برای یک تازه کار قله دماوند می تواند یک هدف باشد، اما متوسط افراد جامعه بعد از حدود 1 تا 2 سال کوه نوردی می توانند آن را به راحتی صعود کنند. برای دیواره نوردها، دیواره علم کوه هدفی است که بعد از 2-3 سال می توانند به آن دست یابند. اما بعد از دستیابی به این اهداف همانطور که نوشتم احتمال زیادی وجود دارد که پیشرفت متوقف می شود. اما این شرایط را می توان تغییر داد. مثلا در صعود قلل می توان به بهبود رکوردها توجه نمود. (برگزاری منظم مسابقات کوه نوردی سرعتی انگیزه بسیار خوبی به ورزشکاران برای پیشرفت و تمرین می دهد که همین جا از فدراسیون و هیئت ها درخواست می کنم به برگزاری آنها همت گمارند.) در صعود دیواره ها علاوه بر رکورد می توان کیفیت صعود، مثلا صعود کاملا طبیعی یک مسیر، را نیز مد نظر داشت. مثلا بعد از صعود عادی مسیر فرانسوی ها و 48 لهستانی ها می توان هدف بعدی را صعود طبیعی آنها در نظر گرفت. به علاوه مسیرهایی وجود دارند که تا به حال به طور طبیعی صعود نشده اند؛ مسیر 52 لهستانی ها، آرش، یا همدانی ها همچنان منتظر صعودهای کاملا طبیعی هستند ... "

 

متن کامل را در وبلاگ رامین شجاعی " داستان کوه " بخوانید

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


تبریک تولد فواد رضاپور

6 آذر ، سال‌روز تولد  دوست عزیز کوه‌نویس فواد رضاپور نویسنده‌ی وبلاگ خوب ماگما را از صمیم قلب به او تبریک گفته و برایش موفقیت و سربلندی آرزو داریم.

 

 

با تشکر فراوان از اطلاع رسانی امیر حسین ناظمی 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


جبهه ی شمالی توچال

 

با تشکر فراوان از میثم عزیز

عکس ها از فرامرز نصیری

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پنج شنبه ها ...

خانه نماندن. از خانه بیرون زدن. در خیابانِ پنج‌شنبه‌ها قدم‌زدن. لیوانِ بزرگِ آب‌آلبالو را یک‌نفس نوشیدن. سنگ‌فرشِ پیاده‌رو را دیدن. موسیقیِ پنج‌شنبه‌ها را گوش‌کردن. غروبِ آفتاب را دیدن. چیزی شبیه سرماخوردگی را حس‌کردن. به خانه برگشتن. دم‌نوشِ گرم نوشیدن.

 

 

متن: محسن آزرم

عکس : فرامرز نصیری ( پیاده رو دانشگاه تهران)

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


پاییزگردی در‌تهران

اسم پاییز در فرهنگ لغت به معنای پایریز است. یعنی زمانی که برگ درختان زیر پا می‌ریزد و خش‌خش صدا می‌دهد. کم‌کم در طول زمان این نام تغییر کرده و به شکل امروزی یعنی پاییز درآمده است. پاییز نوستالژیک‌ترین فصل سال هم هست، فصل عاشقان.هر کجای دنیا که باشید دلتان برای پاییز ایران، بخصوص تهران تنگ می‌شود. پاییز، هوای ابری و بارانی، درخت‌هایی که در حال برگ‌ریزان هستند و مردمی که لباس‌های گرم و کاموایی رنگارنگ به تن کرده‌اند. پاییز تهران اگر زیباترین نباشد مثل فصل‌های دیگر زیباست. درخت‌ها با افسون زیبایی‌شان را به ما تحمیل می‌کنند. می‌شود در یک عصر یا صبح خیلی زود پاییز در تهران گردش کرد، هوا هم آنقدر سرد نشده که سوزش اذیت کند. دست‌ها را فرو کنید در جیب و راه بیفتید. گردشگری تنها شامل سفرهای دور و دراز نمی‌شود. برای گردشگری حتما لازم نیست از شهر خارج شد و مدت زیادی را در جاده سپری کرد. سیاحت پاییز تهران هم بخشی از گردشگری است. پیاده‌روی در برخی خیابان‌های تهران آدم را یاد شهرهای شمالی می‌اندازد. هوای ابری، تهران را خواستنی‌تر و زنده‌تر می‌کند. اما برای پیاده‌روی در پاییز کدام خیابان‌های تهران مناسب‌ترند؟

 

گردش در بلندترین خیابان ایران

شاید اولین خیابانی که برای گردشگری در پاییز به ذهن هر کسی خطور کند، خیابان ولیعصر باشد. چنارهای محبوب ولیعصر آن را در هر فصلی دوست‌داشتنی می‌کند. این خیابان طولانی در خیلی جاهایش پیاده‌روهای عریضی دارد که نیمکت‌هایی برای استراحت در آن گذاشته‌اند. ولیعصر را باید از بالا به پایین قدم زد چون شیب‌اش به سمت پایین است. دیدنی‌های این مسیر جز رنگ شگفت‌آور برگ‌ها، مغازه‌ها،‌ رستوران‌ها و کافه‌هایی است که در طول مسیر واقع شده و می‌توانید از آنها استفاده کنید. در مسیر میدان تجریش تا چهارراه پارک‌وی از طبیعت باغ فردوس، موزه سینما، آش و حلیم سیدمهدی، کتابفروشی نشر باغ، رستوران‌ها و کافه‌ها غافل نشوید. در مسیر پارک وی تا میدان ونک می‌شود به آجیل و خشکبار تواضع، پارک ملت، آب‌ انار محمد، بازارچه صفویه، مرکز خرید اسکان و کافه‌های آن سر زد. از میدان ونک تا میدان ولیعصر هم علاوه بر مغازه‌های مختلف، شهر کتاب ونک در انتهای خیابان کار و تجارت، پاساژ ونک، مرکز خرید ونک و آسمان، پارک ساعی، کله‌پزی ساعی، شهرکتاب ساعی، سینما آفریقا، سینما استقلال و سینما قدس و پاساژ‌ها و مغازه‌های دیگری قرار دارند. از میدان ولیعصر تا میدان راه‌آهن مسیر کمی شلوغ‌تر است چون کسب و کار رونق بیشتری دارد و تعداد مغازه‌ها بیشتر می‌شود. سر راه پارک دانشجو و مجموعه تئاترشهر را خواهید دید و پاییز را با تمام وجود حس خواهید کرد.

 

بلوار کشاورز

شاید مناسب‌ترین خیابان برای گردش در پاییز بلوار کشاورز باشد. این بلوار علاوه بر پیاده‌روهای دوطرف خیابان، پیاده‌رویی هم در وسط دارد که پر از درختان کهن و نیکمت‌هایی برای استراحت است. بلوار کشاورز یکی از سرسبزترین خیابان‌های تهران است که قاب زیبایی از پاییز در اختیارتان می‌گذارد. بلوار کشاورز صبح‌ها شرایط دوگانه‌ای دارد. در ساعاتی که همه سر کار می‌روند خیابانش پر از ماشین و ترافیک است، اما از عابرپیاده در پیاده‌روهایش خبری نیست. سینما بلوار، هتل بلوار و پارک لاله از قدیمی‌های بلوار کشاورز هستند. اسم سینما قبلا مدائن بوده و یکی از بهترین و کلاس‌بالاترین سینماهای شهر محسوب می‌شده. سال 1345 ساخته شده و پاتوق بسیاری از سینماگران و گرافیست‌ها بوده که آن موقع دوران جوانی خود را سپری می‌کردند. اما حالا سینما از ریخت افتاده و درجه دو محسوب می‌شود. بلوار در احاطه ساختمان‌های دولتی و بانک‌هاست و تعداد بانک‌ها هم سال به سال بیشتر می‌شود، اما هنوز باریکه سبز وسط بلوار نگذاشته این خیابان حالتی رسمی به خود بگیرد.

 

گردش سبک

از دیگر خیابان‌های پردارودرخت که پیاده‌رویی مناسب گردش دارد، خیابان شریعتی تهران است که از پیچ شمیران شروع می‌شود و به‌ میدان قدس می‌رسد. این خیابان با درخت‌های سر‌به‌فلک کشیده و کهنسالش شبا‌هت‌های بسیاری به ولیعصر دارد. قدم زدن را می‌توانید در این خیابان از میدان قدس شروع کنید و به سمت سه راه ضرابخانه بیایید. مغازه‌های بسیاری سر راهتان قرار گرفته‌اند که می‌توانید جلوی ویترین‌شان به تماشا بایستید و خستگی درکنید یا خرید کنید. اما برای پیاده‌روی حتما باید بار سبک به همراه داشت تا کمتر خسته ‌شد. از میدان قدس تا سه‌راه‌ضرابخانه، نان سحر، بولینگ عبدو، سینما فرهنگ، حسینیه ارشاد و پاساژ‌ها و مغازه‌هایی وجود دارد که یکنواختی راه را از بین می‌برند. بخشی از تهران قدیم را می‌توانید در کوچه‌پس‌کوچه‌های شریعتی ببینید. هنوز کوچه‌باغ‌ها و خانه‌های قدیمی جای خود را کاملا به ساختمان‌های جدید و برج‌ها نداده‌اند.

 

سیاحت خیابان‌ها

خیابان‌های بسیار دیگری هستند که برای گردش پاییزی مناسب‌اند. مثلا میدان ارگ و محوطه دور بازار تهران که حالا سنگفرش شده جان می‌دهد برای پیاده‌روی. می‌توانید روی نیمکت‌های اطراف بازار بنشینید یا سوار تراموا، کالسکه یا دوچرخه شوید. خیابانی را برای گردشگری انتخاب کنید که هم سرسبز باشد و هم پرمغازه تا دچار خستگی نشوید. مثلا خیابان کریم‌خان هم پیاده‌روهای پهنی دارد و پر از کتابفروشی است. در نزدیکی‌اش پارک مریم و خانه هنرمندان ایران قرار دارد. خیابان‌هایی مثل میرزای شیرازی و ایرانشهر که به کریمخان می‌رسند هم جان می‌دهند برای گردش عصرگاهی در پاییز.

به هر حال تا دیر نشده و پاییز از نفس نیفتاده است دیدن برگ​ریزان پاییزی در خیابان های تهران را از دست ندهید.

 

جام جم آنلاین

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +


طبیعت ایران : رودخانه ی ارس

 

عکس ها از مهسا جمالی 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آذر ۱۳٩۱
    پيام ها    +