پیشنهاد سفر : باغ لاله های گچسر

 

تا سده های پیشین اصفهان صاحب بزرگترین باغ های لاله ایران و جهان بود ، در 30 سال اخیر باغ لاله های گچسر تبدیل به یکی از جذابیت های اطراف تهران و کرج شده است و در کیلومتر 52 جاده معروف کرج به چالوس، 25 کیلومتر بعد از سد امیرکبیر، روستای گرماب از توابع آسارا قرار دارد.

در باغ گل لاله گچسر که در سال 1360 توسط مرحوم اللهیار غلامی، پایه گذاری شده، امروز بیش از 32 نوع لاله به تعداد یک میلیون پیاز گل پرورش داده می شود.

زمان بازدید از این باغ و جشنواره گل لاله، معمولا اوایل و اواسط اردیبهشت ماه است که البته سرما یا گرمای زودرس در شروع و اتمام دوره آن تاثیر می گذارد.

گل لاله هایی که در این باغ وجود دارد شامل انواع متنوعی از جمله ستاره ای، حاشیه دار، پرگلبرگ، جامی، فنجانی و قدحی در رنگ های زرد، قرمز، نارنجی،ارغوانی و صورتی است.

این باغ که در مساحتی نزدیک به 10 هزارمتر 32 گونه از 1400 گونه لاله را در معرض نمایش می گذارد، نمونه کوچکی از باغ لاله کوکن هولف هلند است باغی 10 هزار هکتاری که یکی از بزرگترین لاله های جهان است.

زمان گل دهی باغ لاله های گچسر تقریبا همزمان با لاله های هلند یعنی در ماه اردیبهشت و اوایل خرداد است.

بازدید از این باغ رایگان بوده و محدودیت خاصی از نظر رسیدن به مقصد ندارد، هر بازدید کننده علاقمندی می تواند از زیبایی های این باغ که در محیطی در دسترس قرار دارد لذت ببرد.

 

 

خبرگزاری میراث فرهنگی

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در لحظه

 

سفر ادامه دارد و بهار، با تمام وسعت‌اش

مرا که مانده‌ام به شهربند یک افق،

به بی‌کرانه می‌برد.

 

 

شعر : شفیعی کدکنی

عکس : فرامرز نصیری

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


از نامه ی سرگشاده به کیومرث بابازاده

" ... آقای بابازاده‌! باور بفرمائید دیگر حوصله‌مان سر رفته است از این که می‌بینیم : هر وقت به شما مجوز شورای برون مرزی می‌دهند ، دریغ از نوائی یا صدایی که از شما و دوستان‌تان و باشگاه‌تان برخیزد و هر وقت به شما مجوز شورای برون مرزی نمی‌دهند منتقد و افشاگر زمین و زمان مخالفان‌تان می‌شوید‌!! ... آقای بابازاده‌! برای بیش از سه دهه ، سیاست و خط مشی باشگاه شما ، همکاری و حضور فعال و موثر  و حتی عضویت در هیئت رئیسه  فدراسیون کوه‌نوردی بوده است . نام‌هایی مانند همایون بختیاری ، رضا زارعی ، عباس محمدی و ... حتی خود شما در مقاطع گوناگون و در طی دوره‌های مختلف ، تعیین کننده و مجری و یاری‌گر  اهداف و سیاست‌های فدراسیون کوه‌نوردی بوده‌اند!  حالا چطور می‌توان بر تمامی این واقعیت‌ها سرپوش نهاد و حقیقت  _ تمامی حقیقت _ را به افکار عمومی نگفت‌؟! چطور می‌توان از نقش و سهم خود _ باشگاه خود _ حرفی نزد؟!  ... آقای بابازاده‌! فقط یه راه حل ساده _ بسیار ساده _ برای باور به صداقت شما در انتقاد از فدراسیون وجود دارد : " انتقاد از خود ! " ... انتقاد از خود می تواند نقطه آغاز و شروعی باشد که شاید  بتوانیم به شما و امثال شما در کوه نوردی ایران  اعتماد کنیم! ... "

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


حوادث کوه : از سکته کردن تا سرمازده گی و گم شدن

قائم مقام سازمان امداد و نجات از نجات شش کوه نورد که بنا به دلایل مختلف درکوهستان‌های کشور محبوس شده بودند طی 24 ساعت گذشته خبر داد.

 شجیعی در گفت‌وگو با خبرنگار«حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام خبرنجات کوهنوردی در ارتفاعات شیرپلا در تهران گفت: در ساعت 15:35 روز گذشته (جمعه) وقوع یک فقره حادثه برای کوه نوردی در منطقه پد شیرپلا در ارتفاعات شمیرانات تهران به مرکز فوریت‌های 147 اعلام شد.

 وی با بیان اینکه بلافاصله دو تیم از امداد گران کوهستان به منطقه اعزام شدند، اظهارکرد: بررسی‌های اولیه نشان داد که این کوه نورد در ارتفاعات دچار سکته قلبی شده است که به دلیل عمق حادثه این فرد در طی عملیات هوایی به بیمارستان منتقل شد.

 قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمرهمچنین از نجات دو کوه نورد دیگر در ارتفاعات طاق بستان در استان کرمانشاه خبرداد و گفت: در ساعت 9:54 روز گذشته گرفتار شدن دو کوه نورد درارتفاعات کرمانشاه به جمعیت هلال احمر اعلام شد.

 وی با بیان اینکه این دو کوه نورد به دلیل افت فشار و سرمازدگی قادر به ادامه مسیر نبودند، افزود: امدادگران کوهستان طی عملیاتی هشت ساعته توانستند نسبت به نجات و انتقال این دو کوه نورد اقدام کنند.

 شجیعی همچنین از نجات سه کوه نورد در ارتفاعات ساردوئیه در استان کرمان خبر داد و گفت: این سه کوه نورد که به دلیل گم کردن مسیر در کوهستان مفقود شده بودند در عملیات 9 ساعته توسط امدادگران نجات پیدا کردند.

 قائم مقام سازمان امداد ونجات جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به انجام 9 ساعت عملیات جستجو و نجات برای یافتن 4 کوه نورد مفقود شده در ارتفاعات ییلاق آزادشهر در استان گلستان، گفت: این چهار کوه نورد به علت مه گرفتگی مسیر خود را گم کرده بودند و در این راستا 4 تیم عملیاتی شامل 15 نفر امدادگر درعملیاتی 9 ساعته این کوه نوردان را یافته و نسبت به انتقال آنها اقدام کردند.

 

ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کافه کوه فروردین: بوی عیدی ، بوی فیلم!

بنا بر اعلام  "مکث"؛ دیدار و گپ و گفت دوستان، در قالب محفل صمیمانه‌ی اولین «کافه کوه» سال ۹۲ در آخرین پنج‌شنبه‌ی «فروردین» ماه برقرار خواهد بود ... پنج‌شنبه  ۲۹ «فروردین» ساعت ۱۵، کافه‌ی «محمد تهرانی».

--------------------
پی‌نوشت:
به شرط حیات و اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای مثل سیل و زلزله پیش نیاد، یک «فیلم‌جیبی» (فیلم کوتاه تهیه شده با موبایل) از مراسم یک‌ساله‌گی «کافه کوه» را تقدیم دوستان خواهم کرد.

 

نقل از وبلاگ کوه نوشت

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


امروز : گزارش آیدین بزرگی را از دست ندهید!

گزارش نخستین صعود زمستانی خط الراس پسنده کوه - خرسان شمالی

 

گزارش آیدین بزرگی و پویا کیوان از نخستین صعود زمستانی خط الراس پسنده کوه - خرسان شمالی «زمستان ۱۳۹۱»

 

زمان: چهارشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۲ از ساعت ۱۷ تا ۲۰

 مکان : خیابان انقلاب -  دروازه دولت - نرسیده به بهار - خیابان خاقانی - روبروی دانشگاه تربیت معلم - آمفی تاتر ستاد سازمان های مردم نهاد شورای اسلامی شهر تهران

 

یکصد و نهمین نشست انجمن کوه نوردان

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


زمین لرزه ی 3.7 ریشتری خاش در نزدیکی آتشفشان تفتان

 

دقایقی قبل دومین پس لرزه به شدت 3.7 ریشتری شهرستان خاش در نزدیکی آتشفشان نیمه فعال تفتان را لرزاند.

 

پس از وقوع زمین لرزه 7.5 ریشتری در سراوان دو زمین لرزه روی داده است که نخستین آن با شدت 4.4 ریشتر در سراوان روی داد و دومین زمین لرزه در خاش در چند کیلومتری بزرگترین آتش فشان نیمه فعال ایران روی داده است.

زمین لرزه خاش به شدت 3.7 ریشتر و در کانون 80 کیلومتری عمق زمین و ساعت 20 و 56 دقیقه روی داده است. مشخصات جغرافیایی این زمین لرزه که همچون دیگر زمین لرزه در عمق بالای زمین روی داده 62.9 درجه طول جغرافیایی و 28.17 درجه عرض جغرافیایی ثبت شده است.

این زمین لرزه هیچ خسارتی در برنداشته اما به دلیل نزدیکی با آتشفشان نیمه فعال تفتان حائز اهمیت است. تاکنون نیز گزارشی در خصوص افزایش فعالیت آتش فشان تفتان دریافت نشده است و به گفته شاهدان عینی دود غلیظ گوگرد همچون روزهای عادی از دهانه این آتش فشان خارج می شود .

 

مهر

عکس: فرامرز نصیری 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بابازاده: کینه توزی ، فرصت طلبی و انحصارطلبی در فدراسیون کوه نوردی

به نقل از سایت کوه نیوز: " ... اصولاً از فدراسیونی که از بدو تاسیس تاکنون «کمیتة فنی» نداشته و تا وقتی یک عده دوست و آشنا بدون هیچگونه مطالعه و تخصصی از سالها قبل فدراسیون را ملک مطلق و انحصاری خود می‌دانند و بخاطر پرهیز از اعتراض کوه نوردان حتی حاضر به معرفی مثلاً همین کمیته‌ هیمالیانوردی به جامعه کوه‌نوردی نیستند نباید انتظار خروجی فنی و تخصصی غیر از نامة فوق داشت...  شاید هم بخاطر این نوع تفکر و انحصارطلبیباشد که تنها فرد متخصصی که مطالعه و تجربه قابل قبولی در کوه‌نوردی دارد مجبور به استعفا می‌شود... فدراسیون پزشکانی می‌خواهد مطیع، گوش بفرمان و تابع دستور کسانی که حتی ممکن است تجربه درست و حسابی هم نداشته باشند ... فدراسیون هنوز بخود نیامده و سه نوع رفتار را با این حرکت‌ها در پیش گرفته که خوشبختانه و به نفع کوه نوردی نوین برای همه مشخص است...اول رفتار کما فی السابق کینه توزانه...همانند صعود K2 فریدیان و نانگاپاربات باشگاه دماوند که به بهانه‌های واهی پرچم و نبشی سعی در مخدوش کردن این صعودها داشتند و حتی کار بجایی می‌رسد که در مقابل تایید صعود نانگاپاربات بوسیله کسانی مانند گرلینده کالتن برونر (نخستین زن فاتح 14 قله 8000 متری بدون بحره گیری از اکسیژن مصنوعی)، و رالف دو موتیس (اولین آلمانی فاتح 14 قله 8000 متری) که جایگاه کوه نوردی آنان در دنیا مشخص است، کارشناسان فدراسیون بطرز خنده‌آوری اعلام می‌کنند که قله صعود نشده...دوم رفتاری منفعلانه... همانند کسب عنوان پلنگ برفی بوسیله 2 تن از بهترین کوه نوردان ایران (مهدی اعتمادفر و مهدی عمیدی) که در رده بندی جهانی کوه نوردی جایگاه خود را دارد و می‌تواند برای هر کوه نوردی افتخار باشد که از نظر فدراسیون مثل اینکه اصلا" کاری انجام نگرفته... سوم رفتار فرصت طلبانه... همانند ژستی که بعد از مرگ این دو مهدی بخود گرفتند یا موج سواری بر صعودهای درخشان پروانه کاظمی یا تیم ترانگو که در بدرقه (بعلت امکان عدم موفقیت) غایب و در استقبال از آنها با حضور در VIP و گرفتن عکس‌های تبلیغاتی و ارائه آن به مقامات سعی در تحکیم موقعیت خود دارند... "

 

متن کامل را در سایت کوه نیوز بخوانید

 

 

پی نوشت :

 

به کیومرث بابازاده

با سلام و احترام

 واقعیت این است که دیگر به این گونه رفتارهای شما عادت کرده‌ایم!! دیگر می‌دانیم : هر زمان که مانند این نامه‌ی سرگشاده ، شمشیر از نیام برمی‌کشید و دست به افشاگری‌های تند و تیز می‌زنید ، قطعا  در جهت  تامین منافع باشگاهی خود با مشکل روبرو شده‌اید و یا در رقابت سهم‌خواهی از قدرت، جا مانده‌اید و شکست خورده‌اید !!

 

آقای بابازاده‌!  ببخشید ، اما در صداقت شما برای انتقاد از فدراسیون بسیار تردید داریم و به هیچ عنوان نمی‌توانیم ریشه و انگیزه‌ی شما را برای چنین افشاگری‌هایی سالم بدانیم‌!

 

لابد می‌پرسید چرا‌؟ شاید بتوان گفت فقط به یک دلیل ساده‌: در این نامه‌ی سرگشاده  و  در موج انتقادات سهمگین شما ،  به همکاری‌های نزدیک ، تنگاتنگ و صمیمانه‌ی اعضای تشکیلاتی باشگاه‌تان _ و در طی بیش از سه دهه  _ با فدراسیون کوه‌نوردی و آن نقش و سهم غیر قابل انکاری که در شکل‌گیری و خلق مفاهیمی مانند _ به قول شما _ کینه‌توزی ، انحصارطلبی و فرصت‌طلبی در کوه‌نوردی ایران داشته‌اند ، کوچک‌ترین اشاره‌ای وجود ندارد‌!!

 

 آقای بابازاده‌! برای بیش از سه دهه ، سیاست و خط مشی باشگاه شما ، همکاری و حضور فعال و موثر ( عضویت هیئت رئیسه ) در فدراسیون کوه‌نوردی بوده است . نام‌هایی مانند همایون بختیاری ، رضا زارعی ، عباس محمدی و ... حتی خود شما در مقاطع گوناگون و در طی دوره‌های مختلف ، تعیین کننده و مجری و یاری‌گر  اهداف و سیاست‌های فدراسیون کوه‌نوردی بوده‌اند!  حالا چطور می‌توان بر تمامی این واقعیت‌ها سرپوش نهاد و حقیقت  _ تمامی حقیقت _ را به افکار عمومی نگفت‌؟! چطور می‌توان از نقش و سهم خود _ باشگاه خود _ حرفی نزد؟!

 

آقای بابازاده‌! فقط یه راه حل ساده _ بسیار ساده _ برای باور به صداقت شما در انتقاد از فدراسیون وجود دارد : " انتقاد از خود ! " ... انتقاد از خود می تواند نقطه آغاز و شروعی باشد که شاید  بتوانیم به شما و امثال شما در کوه نوردی ایران  اعتماد کنیم!

 

آقای بابازاده‌! باور بفرمائید دیگر حوصله‌مان سر رفته است از این که می‌بینیم : هر وقت به شما مجوز شورای برون مرزی می‌دهند ، دریغ از نوائی یا صدایی که از شما و دوستان‌تان و باشگاه‌تان برخیزد و هر وقت به شما مجوز شورای برون مرزی نمی‌دهند منتقد و افشاگر زمین و زمان مخالفان‌تان می‌شوید‌!! 

 

آقای بابازاده‌! در نامه‌ی سرگشاده‌ی شما اشاره‌های بسیاری به پاره‌ای رویدادها و اتفاقات کوه‌نوردی ایران وجود دارد . مانند اردوهای آمادگی ، اورست بانوان ، مرگ دکتر بهالو و ... حالا ممکن است فقط به یک پرسش ساده پاسخ دهید که چرا این مسائل در زمان خود ، نقد و واکنشی را از سوی شما به دنبال نداشت‌؟!    و ساکت بودید‌؟!    و صدای‌تان در نمی‌آمد؟!  چه نامه‌ی سرگشاده‌ای از شما در باره‌ی اتفاقات دوران صادق آقاجانی ... آن اردوها ، آن گزینش‌ها ، آن صعودها و آن حادثه‌ها ... وجود دارد؟! چه نامه‌ی سرگشاده‌ای از شما در باره حادثه‌ی منجر به مرگ دکتر بهالو وجود دارد؟!  چه نامه‌ی سرگشاده‌ای از شما در باره‌ی ...

 

آقای بابازاده! بس کنید ... این بازی فرصت‌طلبانه را بس کنید ... لطفا !

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


پنج نفر در کوه های آلپ جان خود را از دست دادند

 

بر اساس گزارش های پلیس، پنج نفر روز یکشنبه در منطقه کوه های آلپ در فرانسه ، اتریش و سوئیس جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری آلمان از پاریس، در فرانسه دو نفر از اعضای یک گروه گردشگری که برای اسکی به آلپ رفته بودند بر اثر بهمن در کوه «دنت پاراشی» که بخشی از رشته کوه های «وانواز ماسیو» است جان باختند. یک روز پیش از این نیز یک اسکی باز دیگر بر اثر بهمن در منطقه «شمباسور ماسیو» جان باخته بود. با آغاز فصل بهار، مقامات فرانسوی درباره افزایش خطر بهمن هشدار داده اند.


یک مرد سی و سه ساله آلمانی نیز به علت بهمن در کوه ماترهورن سوئیس جان باخت. به گفته پلیس منطقه والیه سوئیس، این مرد بر اثر بهمن به دره پرتاب شد.


در منطقه تیرول اتریش نیز یک زن آلمانی بر اثر فروریختن لایه ای از برف که روی آن در حرکت بود جان باخت.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


Climbing - April 2013

 

لینک دانلود : http://dfiles.eu/files/nwit6wa1r

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


رخ ندادن حادثه دلیل بر امنیت نیست...

 

گزارش یک اتفاق (شهرام عباس نژاد) : " رخ ندادن حادثه دلیل بر امنیت نیست... دیروز جمعه 23 فروردین 92 ... از صبح طبق معمول به بچه ها در مورد کلاه کاسک تاکید می کردم . با این توضیح که بعد از بارش های زمستان دیواره بی ثبات تر از همیشه است . متاسفانه یک نفر روی NTM و یک نفر روی نگار بی کلاه کاسک صعود می کرد ! دو نفر هم پای دیواره بدون کلاه کاسک تردد می کردند . مهدی کریم خانی در حال صعود مصنوعی یک تکه دو طول سی سخت و من در حمایت او بودم . حدود ۳ متر سمت چپ مهیار کفاش ، فرشته خادمی و یک نفر دیگر در حال صعود مسیر طبیعی سی سخت بودند و مهیار تقریبا به کارگاه رسیده . حدود ۳ یا ۴ متر سمت راست یک کرده در حال صعود مسیر مارمولک بودند . سر طناب روی بولت 5 پاندول شده در حال تلاش برای صعود مجدد است . عکس العمل در کسری از ثانیه : شنیدن صدایی متفاوت از بالا ، نیم نگاه سریع به بالا و فریاد بلند از ته دل : سنگ ، سنگ ، فقط بچسب به دیوار . تقلا بی فایده است . شاید حرکت خطر ساز باشد . فریاد حمایت چی مارمولک . همه چیز تمام ! ... "

 

 

متن کامل را در وبلاگ " دیواره بلند و انگشتان سرما‌زده " بخوانید

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


پیشنهاد فیلم: اینجا بدون من

"اینجا بدون من"  فیلمی‌ست به کارگردانی بهرام توکلی که در سال ۱۳۸۹ تولید و در تابستان ۱۳۹۰ اکران شد. فیلم‌نامه این فیلم اقتباسی از نمایشنامه باغ وحش شیشه‌ای اثر تنسی ویلیامز است. فاطمه معتمدآریا برای بازی در این فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر زن در سی و پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال کانادا شد.

 

" ...  آرزوی مادر، ازدواج یلداست و رویایش، تعویض کاناپه‌ی کهنه‌ی وسط هال. احسان شیفته‌ی سینماست و در رویاهای خود، زنده گی را به حدیث نفس خود روایت می‌کند. آرزویش رفتن از آن انبار کوفتی، از آن مرداب، به دوردست‌هاست. آرزویش نوشتن است و در تنها نوشته‌ای که از او در فیلم می‌خوانیم، می‌بینیم که او هم در انتظار آمدن منجی و نجات‌دهنده است. در نوشته‌اش، دختری منتظر مرد رویاهای خویش است. مردی که شبیه هیچ‌کس نیست و می‌آید و او را به ماورای داستان‌ها می‌برد . و یلدا که تنها دوستان واقعیش مجسمه‌های شیشه‌ایش هستند : او عاشق صدای رضا، دوست احسان شده است. هر روز صد بار  نوار ضبط‌شده صدای او را گوش می‌دهد. او دلبسته‌ی یک انسان واقعی شده است و انسانی که تا به حال هرگز او را ندیده است. او هر بار در رویای خود، رضا را به زیباترین شکل به تصویر می‌کشد ...  توکلی با استادی تمام به درک کاراکترهای پیچیده‌ی تنسی ویلیامز در نمایشنامه‌ی محل اقتباس‌اش، باغ‌وحش شیشه‌ای می‌رسد ... در این روزگار بی‌رویا، توکلی از رویاهای خود می گوید ... فرهاد ریاضی "

 

منبع : اینترنت

 

 

پی‌نوشت : این فیلم به تازه‌گی از سوی موسسه رسانه‌های تصویری (جهت نمایش خانه‌گی) توزیع شده است .

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ثبت دمای 71 درجه ای در کویر لوت

در آخرین لیستی که ناسا پس از بررسی ماهواره‌هایش منتشر کرده است، برای کویر لوت در استان کرمان و منطقه گندم بریان و یا همان دشت سوخته رسما دمای 71 درجه را ثبت کرده است .

 

منطقه گندم بریان به یکی از گرم‌ترین مناطق زمین شهرت یافته است اما تاکنون و متاسفانه اقدامی در راستای ثبت رسمی دمای این منطقه از سوی دستگاه‌های مربوطه انجام نشده است و در حقیقت ثبت دمای این منطقه تاکنون به وسیله مسئولان محلی، گردشگران و برخی از گروه‌های تحقیقاتی دانشگاهی ثبت شده است.

 

در آخرین لیستی که ناسا پس از بررسی ماهواره‌هایش منتشر کرده است، برای کویر لوت در استان کرمان و منطقه گندم بریان و یا همان دشت سوخته رسما دمای 71 درجه را ثبت کرده است و در صدر این لیست قرار گرفته است. این درحالی است که تاکنون هیچ اقدامی در راستای ثبت ملی این منطقه نیز صورت نگرفته است و گردشگری در این منطقه که می‌تواند رونق بین المللی داشته باشد در زیر پرده‌ای از هراس گردشگران برای حضور در این منطقه به صورت موردی و مقطعی صورت می‌گیرد.

 

قطب گرمای زمین در حالی در بی‌خبری پنهان شده است که کویر شهداد به دلیل شرایط خاص منطقه‌ای می تواند در محور گردشگری استان کرمان جایگاه بدون انکاری داشته باشد. وجود پیست اسکی، ارتفاعات سیرچ، آبگرم جوشان، دره زیبای سیرچ، شهر تاریخی شهداد، شهر کوتوله‌ها و به ویژه شهر طبیعی و زیبای کلوت‌های کویر که به عنوان یکی از عجایب گردشگری کرمان شهرت یافته است درکنار این منطقه می‌تواند روزگاری پر رونق را در گردشگری استان کرمان ایجاد کند...

 

مهر

عکس: فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ماکالو و عظیم قیچی ساز

" صبح امروز 22 فروردین پس از به پایان رسیدن مراسم پوجا Puja عظیم قیچی ساز به همراه شرپاها به قصد هم هوایی، بارگذاری و ثابت گذاری، کمپ اصلی را ترک کرد. او وسایل شخصی خود اعم از چادر، گاز، کیسه خواب و مقداری مواد غذایی (حدود 10 کیلو) را در ارتفاع 6300 متر بارگذاری کرده و پس از توقفی کوتاه به کمپ اصلی بازگشته است. او همچنین همکاری قابل توجهی با شرپاها در ثابت گذاری 200 متر طناب در مسیر داشته است. لازم به ذکر است این تیم در حال حاضر تنها تیم مستقر در منطقه می باشد که شامل 7 کوه نورد، 1 سردار، 6 شرپا و خدمه کمپ اصلی است. اعضا تیم از کشورهای صربستان، آمریکا، سوییس، چین (2 نفر)، استرالیا و ایران هستند. "

 

سایت شخصی عظیم قیچی ساز

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در ستایش ادبیات!

 

« زنده‌گی چیز بی‌ارزشی‌ ست اما هیچ چیز  از آن ارزش‌مند‌تر نیست. سال‌ها پیش وقتی در عین نومیدی بودم یکی به من گفت: این زمین با یأس و امیدواری ، با عشق و نفرت ساخته شده است  و هر ذره‌اش از این‌هاست.     فقط مرغ‌های دریایی هستند که از طوفان نمی‌هراسند حتی وقتی در میان دریاها جهت خود را گم کنند و جایی را برای نشستن نیابند ، آنقدر بال می‌زنند که یا طوفان فرو نشیند و زمینی را پیدا کنند برای فرود آمدن یا در همان اوج آسمان‌ها می‌میرند.  آن‌که به میان موج می‌افتد مرغ دریایی نیست .   مرغ دریایی در اوج می‌میرد،  آخرین توان خود را صرف اوج گرفتن می‌کند تا سقوط را نبیند .  خیلی کوچک بودم که نفرت را شناختم و سال‌ها را با او گذراندم . اما وقتی عشق به سراغم آمد ، دانستم که با او می‌توانم هر روز را سالی کنم . وقتی فهمیدم که قوی‌ترین دیوها در مقابل فرشته‌گان ظریفی که آدمی‌زاده باشد چقدر حقیرند ، دانستم که زمان را انسان می‌سازد. من خودم آن را ساختم .»

 

آندره مالرو

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


افزایش ارتفاع آب دریاچه ارومیه

مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی گفت: ارتفاع آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته در همین زمان حدود هشت سانتی‌متر افزایش یافته است.

حسن عباس نژاد افزود: درحال حاضر ارتفاع آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته 8 سانتی‌متر افزایش یافته است. به گفته وی، البته با توجه به بارش های نسبتاً خوب برف در ارتفاعات کردستان در فصل زمستان شاید در فصل بهار شرایط دریاچه ارومیه اندکی بهتر شود اما در مجموع در حال حاضر وضعیت این دریاچه مناسب نیست و با ارتفاع نرمال فاصله بسیار زیادی دارد.

مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی تصریح کرد: اگر در ماه های پیش رو میزان بارندگی ها در استان همانند سال گذشته مناسب باشد انتظار افزایش نیم متری ارتفاع دریچه ارومیه را داریم .

 

مهر

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


سالروز تولد وبلاگ های زینب یعقوبی و عباس ایلاقی

در هفته‌ای که گذشت ، شاهد سالروز تولد دو وبلاگ بودیم . وبلاگ شخصی زینب یعقوبی زرگی دوساله شد و رقص طوفان عباس ایلاقی شش ساله ! ضمن تبریک فراوان ، از صمیم قلب برای این دو دوست عزیز و گرامی آرزوی موفقیت و سربلندی  داریم.

 

 

 

http://zeynab-yaghubirazgi.blogfa.com

 

 

http://kooh1000.blogfa.com

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در لحظه ها

شادمانی آب‌های جهان را

به نظاره نشسته‌اند،

کوه‌ها،

با حیرتی بلند!

 

شعر: اصلان قزللو

عکس: فرامرز نصیری

 

 _________

 

 

بر درختی تکیه می‌دهم

سایه‌اش حذفم می‌کند.

به جویباری می‌نگرم

می‌شکندم.

به برکه‌ای می‌رسم

در آسمانش محو می‌شوم.

به آسمان می‌روم

هزاران چشم می‌پایدم.

 

به تو که می‌رسم

درخت و جویبار و برکه و آسمان را

با خود دارم.

 

شعر: اصلان قزللو

عکس: فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کاکی همچنان می‌لرزد

 

شهر کاکی تاکنون بیش از 20 بار طی سه ساعت گذشته لرزیده و پس‌لرزه‌های این زمین لرزه همچنان ادامه دا‌رد. براساس گزارش دریافتی، آمار تلفات و مجروحان این زمین‌لرزه رو به افزایش است ...

 

 

خبرگزاری فارس

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


نشست بین المللی حفاظت از جنگل‌ها در ترکیه

نشست سازمان ملل با موضوع حفاظت از منابع طبیعی حیاتی و با هدف حفاظت گسترده تر از جنگل های جهان در ترکیه آغاز شد.

دومین جلسه نشست سازمان ملل در زمینه حفاظت از جنگل‌ها در شهر «استانبول» ترکیه آغاز شد و از مهمترین موضوعات مورد بحث در این نشست، بررسی همه جانبه ارتقای سلامت جنگل‌ها به عنوان یکی از منابع طبیعی حیاتی است که نزدیک به یک سوم وسعت جهان را در برمی گیرند و در عین حال مزایای فوق العاده ارزشمندی برای رشد اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی کشورها دارند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل، مطالعات نشان می دهد که حدود 1.6 میلیارد نفر از مردم جهان بویژه ساکنان مناطق بومی، برای امرار معاش خود به جنگل‌ها وابستگی شدید دارند.

جنگل‌ها همچنین منبع تامین کننده سه چهارم از ذخایر آب شیرین جهان هستند و به تنظیم و کنترل پدیده های طبیعی نظیر طوفان ها و سیلاب‌ها کمک کرده و در عین حال به دلیل قابلیت ذخیره کردن کربن اتمسفر برای مقابله با پدیده تغییرات ضروری هستند.

 به این ترتیب تخریب و نابودی جنگل‌ها، حیات کره زمین را به طور جدی به خطر خواهد انداخت.

 

ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در ستایش سینما !

فرانچسکو : ما زمانی به کلمات اعتقاد داشتیم ...

از فیلم برادر خورشید ، خواهر ماه  ( فرانکو زفیره لی )

 

 

تصویرها و صداها را پایانی نیست ...

و آن لحظه‌هایی از جنس نور که بر پرده‌ی نقـــره‌ای می‌نشیند و بیش‌ترین و زیباترین عرصه‌های واقعیت و خیال را در تاریکی و خلوتی خود خواسته و با آمیزه‌ای از دلهره و اشتیاق برای تو رقم می‌زند .

و آن لحظه‌هایی که تجلی ناب‌ترین احساسات آدمی ست و بــــه سان آینه‌ای ٬ در پرتو انعکاس های بی پایانش ٬ عمیق ترین لذت های روحی را با آمـــیزه ای از عشـق و حسرت و رویا به او می نمایاند .

و آن لحظه هایی که هیچگاه بوی فراموشی ٬ فرسودگی خاطره و مرگ را به خود نمی گیرد . لحظه هایی که مثل صــــــدا ٬ محو نمی شود . رنــــگ نمی‌بازد . از یاد نمی رود .

رهایی از جادوی هنر سینما غیرممکن است . هـــنری که با نور ٬ راوی عشق و خرد می شود . هنری که با نور ٬ بارقه هایی از حقــــیقت و آزادی را خلق می کــند . هــــنری که ٬ مثل دوستی ٬ یاریت می کند تا راه های طولانی و دشوار زندگی را تاب بیاوری .

 

« نوشته ی کلاغ ها ... در وبلاگ مشترک سینمائی»

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


گزارش نخستین صعود زمستانی خط الراس پسنده کوه - خرسان شمالی

گزارش آیدین بزرگی و پویا کیوان از نخستین صعود زمستانی خط الراس پسنده کوه - خرسان شمالی «زمستان ۱۳۹۱»

 

زمان: چهارشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۲ از ساعت ۱۷ تا ۲۰

 مکان : خیابان انقلاب -  دروازه دولت - نرسیده به بهار - خیابان خاقانی - روبروی دانشگاه تربیت معلم - آمفی تاتر ستاد سازمان های مردم نهاد شورای اسلامی شهر تهران

 

یکصد و نهمین نشست انجمن کوه نوردان ایران

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


نجات کوه نورد گمشده در ارتفاعات تاراز

 

کوه نورد گمشده در ارتفاعات تاراز نجات پیدا کرد.  مدیرعامل جمعیت هلال احمرخوزستان گفت: این کوه نورد آبادانی دیروز با حضور درکمپ هلال احمر منطقه تاراز، به سمت ارتفاعات حرکت می کند که به علت ناراحتی قلبی دچار مشکل می شود .
آقای عسکر ظاهری افزود: تیم کوه نوردی در قالب 4 نفر از نیروهای امداد هلال احمر استان عملیات جستجو را آغاز کردند که اهالی روستای آقاسلیمان این فرد را در ارتفاعات شناسایی کرده و با کمک نیروهای امداد نجات دادند.
او گفت : اقدامات لازم برای درمان این فرد در پایگاه امداد و نجات هلال احمر تاراز انجام شد.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


زاینده رود ، زنده رود شد...

 

لبخند اهالی اصفهان امروز از جنسی دیگر بود. بعد از‌ ماه‌ها ، امروز
دوشنبه (۱۹ فروردین)، رگ‌های خشکیده‌ی زاینده‌رود دوباره نمناک شد.

 

 

از: BBC

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


دره جنگلی نیوزلند برای گردشگران دست‌ نیافتنی می‌شود

 

در راستای حفاظت از میراث طبیعی نیوزلند، درهای یک جاذبه گردشگری طبیعی این کشور به روی گردشگران بسته می‌شود.

 

دولت نیوزلند قصد دارد در راستای حفاظت از جنگل‌های «وایپوآ» که از آن به عنوان میراث طبیعی جهانی این کشور نام برده می‌شود، درهای این مقصد گردشگری را به روی گردشگران ببندد. جنگل «وایپوآ» در شمال نیوزلند سالانه میزبان حدود 250 هزار گردشگر، به ویژه طبیعت‌گردان است که برای تماشای گونه‌های نادر گیاهی جانوری این جنگل از جمله گونه‌ای از درختان غول‌پیکرکه قدمت برخی از آنها به 2000 سال می‌رسد، به شمال نیوزلند سفر می‌کنند.

 

براساس بررسی‌هایی که توسط چند سازمان غیردولتی انجام شده، حضور گردشگران در جنگل وایپوآ طی سال‌های اخیر صدمات زیادی را به گونه‌های نادر جانوری و گیاهی این جنگل وارد کرده است.

 

در این شرایط دولت نیوزلند قصد دارد در آینده نزدیک طرحی را به مرحله اجرا بگذارد که بازدید از جنگل وایپوآ برای گردشگران ممنوع شود و تنها محققان می‌توانند از آن بازدید کنند. این در حالی است که در سال‌های گذشته فیلم‌برداری فیلم‌های مطرحی چون «هابیت» و «ارباب حلقه‌ها» در جنگل وایپوآ، رشد چشمگیر گردشگران این جنگل و نیوزلند را به همراه داشت و با کسب درآمد حدود ‌دو میلیارد دلار برای اقتصاد این کشور، صنعت گردشگری نیوزلند را متحول کرد.

 

ایسنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بسیار سفر باید !!

 

    Klaus Pitter, Austria

          

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


از جشن جهانی نوروز ...

 

خبرگزاری ایسنا ( تاجیکستان)

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کوه نورد کرمانشاهی به قله کانچن چونگا صعود می کند

ˈرضا شهلاییˈ کوه نورد کرمانشاهی برای صعود به قله ˈکانچن چونگاˈ سومین قله مرتفع دنیا عازم نپال شده است.

 

به گزارش ایرنا،  شهلایی کوه نورد توانمند کرمانشاهی که بهار سال قبل در برنامه ای مستقل موفق به صعود به قله اورست شده بود، هم اکنون در قالب یک تیم بین المللی در کشور نپال به سر می برد و پس از انجام تشریفات اداری تا دو روز دیگر عازم قله کانچن چونگا می شود.

طبق اعلام صورت گرفته تمام هزینه های این صعود بصورت شخصی توسط وی تامین شده است.

قله کانچن چونگا با هشت هزار و 586 متر ارتفاع سومین قله مرتفع جهان  به شمار می رود.

 

ایرنا

عکس از وبلاگ آقای عیوضی

 

 


 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


نجات 8 کوه نورد در ارتفاعات سپیدان

8 کوه نورد در ارتفاعات سپیدان نجات یافتند . مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس گفت : این افراد که قصد صعود به ارتفاعات روستای شهید آباد بیضا و ارتفاعات رودشیر بخش مرکزی سپیدان را داشتند  صبح دیروز به علت آشنا نبودن به منطقه ، بین صخره ها گرفتار شدند .


ابراهیمی افزود : گروه امداد و نجات پایگاه کوهستان سپیدان پس از اطلاع از مفقود شدن این کوه نوردان  به ارتفاعات اعزام شدند و با وجود بارش شدید برف و باران در منطقه و سرمای شدید هوا پس از 12 ساعت عملیات امداد و نجات ، این کوه نوردان را نجات دادند.


همه ساله هزاران گردشگر و کوه نورد در این فصل از سراسر کشور و حتی جهان برای بازدید از طبیعت چهار فصل شهرستان سپیدان به استان فارس می آیند . شهرستان سپیدان در 100 کیلومتری شیراز قرار دارد.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


اکبرآقا و موج گرانی در سال نو برای سنگ نوردان

 افزایش 67 درصدی اخیر هزینه‌های سالن سنگ‌نوردی داوودی ، کوچک‌ترین توضیحی را از سوی مسئولین فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی  به همراه نداشته است و از آنجا که احتمال می‌رفت طرح هر‌گونه پرسش و درخواست توضیح با موضع‌گیری‌های درخشان و قاطعانه‌ی سرپرست فدراسیون "محمود شعاعی " و همانند حادثه‌ی دماوند جنوبی در سال گذشته از نوع  "‌مگر هر اتفاقی که در کوه رخ می‌دهد به فدراسیون ربط دارد؟‌"  روبرو شود ، وبلاگ آرام‌کوه برای طرح مسائل و مشکلات فعلی دوستان سنگ‌نورد به سراغ اکبر‌آقا رفته است . روشن است که مسئولیت تمامی وقایع و رویدادهای ورزش کوه و از جمله موج گرانی اخیر در سالن‌های سنگ نوردی را اکبرآقا  صاحب بقالی دریانی بر عهده دارد !!

 

وبلاگ آرام کوه : "گران شدن تدریجی کالاها در سال‌های گذشته و به‌ویژه در شروع هرسال نو دیگر به امری عادی برای ما ایرانیان بدل شده است، حتی به گرانی لحظه به لحظه‌ هم در ماه‌های اخیر به نوعی عادت کرده‌ایم. دوستی می‌گفت دیروز تا شب آرام و قرار نداشته؛ چون رفته بقالی اکبر آقا دریانی و دیده که پنیر از پریروز تا دیروز گران نشده! اکبر آقا دریانی را که حتما همه می‌شناسید، سال گذشته؟ بارگاه سوم؟

هفته‌ی گذشته رفته بودم مغازه‌ی اکبرآقا، سلام و دیده‌بوسی و تبریک سال نو

 

اکبرآقا چه خبرها؟

آقا همه چیز بدجور گرون شده! لوازم و تجهیزات کوه‌نوردی که دیگه نگو! هفت هزاری، هشت هزاری که کلن تعطیل شد! دل این بر و بچه‌ها خوش بود که برن تو سالن دوتا گیره بگیرن که اون‌هم ........ سالن داوودی رو میگم!

اکبرآقا چی شده؟ سالن داوودی بسته شد؟

نه آقا هرچی سه کرده بودن........ برو خودت ببین دیگه باباجون، وقت ما رو نگیر، داشتم قیمت پنیر رو زیاد می‌کردما

سالن سنگ‌نوردی محمد داوودی

۱- قیمت اجاره‌ی ۳ ماهه یک کمد از ۳۰۰۰۰ تومان به ۵۰۰۰۰ تومان رسید.

۲- هزینه‌ی حضور در باشگاه از جلسه‌ای ۳۰۰۰ تومان به ۵۰۰۰ تومان رسید.

فدراسیون کوه‌نوردی برای این افزایش ۶۷ درصدی چه توضیحی دارد؟

تا حدود یک‌سال و نیم پیش هزینه هر سانس دوساعته سالن داوودی ۲۰۰۰ تومان بود و بعد این مبلغ به ۳۰۰۰ تومان افزایش داده شد (۵۰٪) و درعوض سانس‌های دوساعته پایان گرفتند و هرکس می‌توانست نامحدود در سالن بماند، مثلا ساعت ۱۵ بیاید و ساعت ۲۱ با بسته شدن سالن برود خانه‌اش! در عمل چنین اتفاقی هیچ‌گاه رخ نمی‌داد چون سنگ‌نوردان سخت‌کار هم معمولا بیش از دوساعت تمرین فشرده انجام نمی‌دهند و این امتیاز حضور نامحدود به‌ازای ۵۰٪ افزایش قیمت به درد کسی نمی‌خورد.

گفتنی است که در طول دوسال گذشته این سالن بسیار بهتر از قبل شده، سطح کار و تعداد گیره‌ها زیاد شده‌اند، سالن تمیزتر و زیباتر شده است اما:

۱- فضای تمرینی افزایش نیافته و تنها فشردگی دیواره‌ها و پنل‌ها زیاد شده است.

۲- تعداد کمدهای رخت‌کنی زیاد شد (حدود ۵۰٪)؛ اما کمدهای دوطبقه، سه طبقه شدند یعنی فضای کمد کوچکتر شده است و جادادن لباس و لوازم افراد در این کمدها بسیار سخت و عذاب‌اور.

۳- در این سالن چیزی به نام ظرفیت و تعداد مجاز افراد وجود ندارد، خوب، این سالن محبوبیت زیادی دارد و خیلی از سنگ‌نوردان قدیمی و به‌اصطلاح درجه بالا و همین‌طور خیلی از تازه‌کارها در آن تمرین می‌کنند و موقعیت آن هم در قلب ورزش‌گاه شیرودی انگیزه بیشتری برای حضور در آن ایجاد می‌کند و کار به جایی می‌رسد که اکثرا از ساعت ۱۷ تا ۲۱ سالن بسیار شلوغ می‌شود، خطر افتادن ورزش‌کاران بر روی یک‌دیگر و آسیب دیدن آنها، سر و صدای زیاد، آلودگی هوای سالن و کاهش بازده کاری، به‌سادگی مشاهده می‌شود.

۴- در این سالن دو توالت و یک حمام وجود دارد که برای این تعداد ورزش‌کار خیلی کم است. ناگفته نماند که آب‌گرم این سالن هم تازه چندماهی است که برقرار شده است!

۵- بیشتر کسانی که از این سالن استفاده می‌کنند جوانانی هستند که کم‌درآمدند و یا دانشجویند و درآمدی ندارند و این افزایش قیمت‌ها ادامه‌ی تمرین آنها را با دشواری روبرو خواهد ساخت.

۶- سهم کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی از دستگاه ورزش کشور چیست؟ درکنار میلیاردها تومانی که فقط برای فوتبال هزینه می‌شود چرا نتوانسته‌ایم فقط چند میلیونی برای کوه‌نوردی و سنگ‌نوردی جذب کنیم تا ناچار نشویم جوانان سنگ‌نورد ایران را به زحمت بیندازیم؟

به نظر شما  گران کردن  ورودی سالن داوودی  کار خوبی است؟

 

 

از نوشته های عباس ثابتیان در وبلاگ آرام کوه

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


از جاه طلبی کوه نوردان!

 

کوه‌نوردان را دوست می‌دارم . آنها برای رسیدن به قله پا بر شانه‌ی کسی نمی‌نهند . با این حال، بی‌هوده تر از کوه‌نوردی کاری نیست. از جاه‌طلبی‌ی کوه‌نورد اگر آزاری نمی‌رسد به کسی، نفعی هم نمی‌رسد .

 

رضا قاسمی _ کتاب " از " ها

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


یخ نوردان ایرانی و اخذ گواهی نامه فدراسیون جهانی کوه نوردی

نایب رییس هیات کوه‌نوردی استان البرز گفت: دو یخ‌‌نورد ایرانی موفق به اخذ گواهی‌نامه از سوی فدراسیون جهانی کوه‌نوردی شدند.

ˈ افخم السادات میر سلیمیˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد : زهره عبدالله خانی و مسعود زینالی توانستند با شرکت در این دوره موفق به دریافت  گواهی‌نامه ˈطراحی مسیر و داوری یخ نوردیˈ  از فدراسیون جهانی کوه‌نوردی شوند.

وی افزود : این دو نماینده یخ‌نورد کشورمان توانستند  همزمان  با شرکت در  مسابقات ‌جهانی یخ‌نوردی در ˈکی‌روفˈ روسیه  این گواهی‌نامه را به دست آورند.  میر سلیمی بیان کرد: سطح این دوره، ملی و کشوری بوده و  افرادی که در این دوره نمره‌ی قبولی گرفته‌اند  می‌توانند مسابقات رده‌ی کشوری را طراحی و داوری کنند. دوره ˈطراحی مسیر و داوری یخ نوردیˈ از تاریخ  21 تا 25 اسفندماه سال گذشته در محل برگزاری مسابقات جام جهانی یخ نوردی برگزار شد.

 

ایرنا

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


قیچی ساز: در صورت موفقیت، نخستین فاتح ایرانی ماکالو

اخبار دریافتی از ماکالو

 

92/1/14

امروز عظیم قیچی ساز پس از 6 ساعت راهپیمایی به ارتفاع 4800 متر رسید. این منطقه به " بیس کمپ هیلاری" معروف است.  

92/1/13

روز گذشته عظیم قیچی ساز به همراه اعضا تیم با هلی کوپتر از کمپ نووم Num به یانگله خارکا Yangle Kharka به ارتفاع 3650 متر عزیمت کرد. او فردا راهپیمایی را به سمت کمپ اصلی که احتمالا سه تا چهار روز به طول خواهد انجامید ادامه خواهد داد. 

92/1/10

عظیم قیچی ساز همراه با اعضا تیم دیروز کاتماندو را به وسیله هواپیما ترک کرده و به توملینگتار Tumlingtar رفته است. همچنین او امروز پیاده روی اش را به سمت کمپ اصلی ماکالو آغاز کرده است.

92/1/7 

عظیم قیچی ساز بامداد امروز ایران را به مقصد کاتماندو ترک کرد.

 

 

منبع : وب سایت شخصی عظیم قیچی ساز

 

 

 

 پی نوشت :

با توجه به گزارش های موجود  ( توقف کوه‌نوردان ایرانی طی برنامه‌های گذشته در برج سنگی مسیر صعود و ارتفاع تقریبی هشت هزار متر ) در صورت موفقیت تلاش عظیم قیچی‌ساز برای فتح پنجمین قله‌ی مرتفع جهان ، او نخستین صعودکننده‌ی ایرانی ماکالو خواهد بود .

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بهار است ...

 

عکس : فرامرز نصیری

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کوه نورد جلفایی از خطر مرگ نجات یافت

 مسوول امداد و نجات و آتش نشانی منطقه آزاد ارس از نجات جان کوه‌نورد جلفایی در یک عملیات بسیار سخت در ارتفاعات ˈمراکانˈ مشرف به کلیسای سنت استپانوس خبر داد.

به گزارش ایرنا، محبوب ابراهیمی اظهار کرد: در پی تماس تلفنی مبنی بر سقوط یکی از کوه‌نوردان اهل جلفا از کوه های کلیسای سنت استپانوس، گروه امداد و نجات  منطقه آزاد ارس بلافاصله به محل حادثه اعزام شد. وی افزود: پس از دسترسی به مصدوم، کمک های اولیه و اقدام های پیش بیمارستانی انجام شد که به دلیل سخت گذر بودن محل حادثه انتقال مصدوم به آمبولانس ممکن نبود.

ابراهیمی اضافه کرد: در یک عملیات طولانی توسط گروه متخصص و پس از دو ساعت صخره نوردی ˈنوروز خداییˈ 32 ساله در حالی که مجرو ح شده بود، به مراکز درمانی انتقال داده شد.  وی افزود: وضعیت جسمانی و حیاتی کوه‌نورد حادثه دیده وخیم و در شرایط بدی بود که بلافاصله به بیمارستان دکتر ساجدی هادی شهر منتقل و پس از کمک‌های اولیه به بیمارستان امام رضا تبریز اعزام شد.

 

ایرنا

 

 

 و مرگ یک کوه‌نورد دیگر در ارتفاعات تبریز ...

"سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان آذربایجان‌شرقی از مرگ کوه‌نورد 26 ساله در حومه تبریز، بخش اسپیران و در کوه بهلول خبر داد... وی در تشریح نحوه امداد رسانی در ماموریت مصدوم "کوه بهلول در حومه تبریز و بخش اسپیران" نیز گفت: همکاران اورژانس بعلت صعب العبور بودن مسیر و نبود امکان تردد برای آمبولانس، بخشی از راه را با خودروی نیسان و بخشی دیگر را با پای پیاده طی کردند، اما متاسفانه اقدامات احیایی موثر نبود و کوه‌نورد 26 ساله به علت ایست قلبی جان باخت.

صادق در پاسخ به این سوال که چرا در این ماموریت از بالگرد استفاده نشده است گفت: اورژانس کشور به دلیل نداشتن بالگرد قادر به ارائه خدمات اورژانس هوایی به مجروحان و مصدومان حوادث نیست و در امداد رسانی به کوه‌نورد جلفایی، یک فروند بالگرد امداد و نجات از مراکز استان درخواست شد، که متاسفانه مقدور نشد.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان یادآور شد: در حال حاضر در اورژانس هوایی، بالگرد وجود ندارد و آنچه به عنوان اورژانس 115 هوایی وجود دارد، تنها در قالب خرید خدمات است. وی با اشاره به هزینه‌های لجستیکی و نگهداری بالگرد در کنار صعب العبور بودن و کوهستانی بودن منطقه گفت: متاسفانه محدودیت اعتبارات هنوز به اورژانس 115 کشور، اجازه نداده است، تا بتواند از بالگرد در اورژانس هوایی استفاده کند.

 

ایسنا 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


شصدمین (!!) سال تاسیس و پیام نوروزی مدیر عامل ...

 

پیام نوروزی مدیر عامل باشگاه دماوند ، حاوی تبریک شصدمین (!!) سال تاسیس و فرا رسیدن سال نو  و کلی چیزهای دیگر (!) ،  در سایت رسمی این تشکل منتشر شده است:

" از آنجا که شصدمین سال تأسیس باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند مصادف سال نو گشته، بسی خرسندیم که صمیمانه­ترین تبریکات با بهترین شادباش­های نوروزی و آرزوی بهروزی برای هر ایرانی و جامعه کوه نوردی به همراه شکفتن گلها در صحن سبز چمنها با شادی و مهرورزی و همدلی در کنار طبیعت بی­نظیرمان از سخاوت کوه دماوند گرفته تا رقص زیبای گندمزارهای تایباد و  سواحل نیلگون خلیج فارس به آئینی که از خرد ایرانی متبلور گشته و فروغش جاودانگی، نیکی، پاکی، آبادانی و زدودن پلیدیهاست، و از این منظر آینده را بر پایه­های تجربه و دانش و اخلاق بنا نهادن بی­گمان فردای روشن از آن ملتی است که چراغهای دیروزش بی فروغ نگشته و با پشتوانه چنین میراثی از گذشته­گان با فرهنگی استوار از ارزشها تا بدین منوال نسل فردا در بنای کاخ رفیع آینده خویش بکار گیرد... در یک دو دهه گذشته شاهد رخدادهایی بوده­ایم که به جای آسیب­شناسی از آن به دیگر رویکردهای منفی اعم از تخریب، حذف، انتشار خبرهای غلط و تشتت آور سیطره و درخشش وسعت وجودی باورهای نهفته در این ورزش را به مخاطره انداخته که این امر برخلاف آئین خردورزی که به آن اشاه شد استنباط می­گردد. اما با درایت و مسئولیتی که از بزرگان و روندگان این ورزش سراغ است با ایجاد برپایی سمینارها و همایشها نتایج قابل قبولی به دور از اغراض شخصی به­دست خواهد آمد. چراکه برای پیشرفت هر فرهنگی و دانشی بدون برخوردهای فکری و بازگشودن نظرهای گوناگون برای سنجش و داوری و ترقی در آن عرصه امکان پذیر نیست. ازآنجا که شاهد علاقه­مندی اقشار مختلف جامعه نسبت به این ورزش هستیم جا دارد با به­کار گیری دانش و تجربه در این خصوص و ضابطه­مند کردن آن در جامعه کوهنوردی به نظر راهی است برای بهبود چالشها و پایداری باورها در این ورزش.‌ زیرا تأثیر گذارترین منش والای انسانی در محیط پاک کوهستان انسان خردمند بدستمی­آورد که برای رهپویان مسئولیت­پذیر این ورزش جای تأمل و تعامل بیشتر است"

 

متن کامل را در سایت باشگاه دماوند بخوانید

 

 

 

_  پیام نوروزی می‌تواند ساده‌تر و صمیمانه‌تر ... و البته با احساس مسئولیت بیشتر نسبت به زبان فارسی ... نیز نوشته شود . باور بفرمائید در یک پیام نوروزی، لزومی ندارد بخواهیم نسبت به هر چیز موجود در کائنات، اعلام نظر و موضع‌گیری داشته باشیم!!

 

_ شصدمین (!!) سال تاسیس باشگاه دماوند را به مدیر عامل محترم تبریک می گوئیم.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


سقوط بهمن در کوه های آلپ ایتالیا سه کشته بر جای گذاشت

Avalanche tragedy in Italian Alps

 

در پی سقوط بهمن در کوه های آلپ ایتالیا سه کوه نورد جان خود را از دست دادند و یک تن نیز ناپدید شده است.


به گزارش شبکه خبری یورونیوز، سقوط بهمن در کوه های آلپ ایتالیا در شمال این کشور موجب کشته شدن سه کوه نورد شد. دو تن از این کوه نوردان ایتالیایی و نفر سوم آلمانی بود. جستجوی گروه های نجات برای یافتن چهارمین کوه نورد  ادامه دارد.
مسئول گروه نجات می گوید کوه نوردان کشته شده با تجربه بودند و تمام تجهیزات لازم برای ارتباط مخابراتی را در اختیار داشتند. نفر چهارم این تجهیزات را در اختیار نداشت. تلفن وی زنگ می خورد اما پاسخی داده نمی شود. ما مطمئن هستیم او در همین اطراف است.هم اکنون خطر سقوط بهمن در کوه های آلپ ایتالیا بسیار جدی است. در چند روز گذشته دو کوه نورد دیگر نیز در این منطقه کشته شده بودند.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


محیط زیست ایران از قربانیان اصلی بودجه سال ۱۳۹۲

بودجه محیط زیست ایران در بودجه پیشنهادی ۱۳۹۲ در مجموع ۳۰ درصد کم شده است. این کاهش در حالی است که معضلات زیست محیطی ایران ابعاد بی‌سابقه‌ای یافته و مقام ایران به لحاظ حفظ محیط زیست در جهان به شدت سقوط کرده است.

 

مرکز پژوهش‌های مجلس در بررسی خود از بودجه بخش محیط زیست در سال ۱۳۹۲ معضلات متعددی را در ارتباط با زیست‌بوم ایران عنوان می‌کند که این بودجه تناسب لازم را با آنها ندارد.

در بررسی مرکز پژوهش‌ها از جمله آمده است: «نکته اول این است که آلودگی شدید هوای کلان‌شهرها، خیمه سنگین ریزگردهای عربی بر آسمان کشور، انباشت آلودگی‌های نفتی و سموم کشاورزی در سواحل دریا و رودخانه‌ها، تداوم تخریب و ویرانی تالاب‌های ایران، وضعیت بغرنج حیات وحش، تخریب جنگل‌های حفاظت‌شده به همراه هزاران مشکل زیست‌محیطی دیگر، وضعیت مدیریت محیط زیست ایران را در این سال‌ها اسف‌بارتر از قبل نشان می‌دهد.»

این بررسی روند رو به گسترش تخریب محیط زیست ایران را از جمله ناشی از عدم توجه به مسائل اقتصاد زیست محیطی و عدم محاسبه تخریب‌‌های زیست محیطی در سیستم اقتصادی کشور می‌داند.

نگاهی دقیق‌تر به لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ نشان می‌دهد که نحوه تخصیص اعتبارها به طرح‌ها و برنامه‌های بخش محیط زیست فرقی با بودجه سال ۱۳۹۱ ندارد. این در حالی است که در زمان تصویب بودجه سال ۱۳۹۱ نیز بسیاری از کارشناسان تناسب چندانی میان این بودجه و اولویت‌های زیست‌محیطی ایران و معضلات و چالش‌های آن نمی‌دیدند.

بودجه اختصاص یافته به محیط زیست در لایحه بودجه ۱۳۹۲ در حدود ۲۰۵ میلیارد تومان است که تقریبا ۱۴/ ۰ درصد کل مبلغ بودجه است...

 

گزارشی از دویچه وله

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٦ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +


پیکر کوه نورد ایرانی در کوه‌های جنوب روسیه پیدا شد

گزارش‌ها حاکی است که ۲۵ روز بعد از ناپدید شدن یک کوه‌نورد ایرانی به همراه همنورد لهستانی‌اش در ارتفاعات «البروس» روسیه، اجساد آنها سه شنبه، ۱۳ فروردین پیدا شده است.

بوریس تیلوف رئیس گروه تجسس و نجات البروس به خبرگزاری ریانوستی گفته است که اجساد این دو کوه‌نورد بعد از روزها جستجو نهایتا پیدا شده است. سایت رسمی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ایران نیز با تایید این موضوع، گزارش داد که پس از مساعد شدن شرایط جوی و از سرگیری اقدامات تیم‌های جست‌وجوی مستقر در منطقه‌ البروس، روز ۱۳ فروردین ماه پیکر کوه‌نورد ایرانی علی اسدی از شهر سرعین استان اردبیل و پاول گوستنسکی همنورد لهستانی‌اش در ارتفاع ۴۹۵۰ متری پیدا شد.

قله البروس در منطقه قفقاز روسیه با حدود پنج هزار و ۷۰۰ متر ارتفاع مرتفع‌ترین کوه غرب آسیا محسوب می‌شود.

سایت رسمی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ایران پیشتر در روز سوم فروردین ماه گزارش داده بود که پس از اخبار واصله‌ در خصوص مفقود شدن علی اسدی در ارتفاعات البروس روسیه که به صورت شخصی اقدام به اجرای برنامه‌ی صعود نموده، فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی پیگیری‌هایی در خصوص فرآیند جست‌وجو و امداد انجام داده است. بر اساس این گزارش اسدی و همنورد لهستانی وی ۱۸ اسفندماه تلاش خود را برای صعود به قله‌ البروس آغاز می‌کنند.

این گزارش می‌افزاید که در جریان این تلاش یک کوه‌نورد روسی که در حال فرود از قله بوده است آنها را در ارتفاع ۴۳۰۰ متری می‌بیند و به آن دو هشدار می‌دهد که هوا مساعد نیست و تأکید می‌کند در ارتفاع ۴۸۰۰ متری نیز شیب یخی خطرناکی وجود دارد و به آنها پیشنهاد می‌نماید که با هم به پایین برگردند، اما آنها تصمیم می‌گیرند به صعود خود به سمت قله ادامه دهند. در واقع این آخرین باری بوده است که این دو کوه‌نورد دیده شده‌اند.

بر اساس این گزارش یک تیم کوه‌نوردی دیگر به نام «ایرکوتسک»  ۴ شب در پناهگاه ( ارتفاع ۵۰۰۰ متری) مستقر بوده‌اند اما هیچ اثری از آنها نمی‌بینند. در تمام این روزها نیز هوای منطقه البروس نامساعد، مه آلود، توام با بارش برف بوده است. پیشتر رادیو صدای روسیه ۲۶ اسفندماه گزارش داده بود که وضعیت آب و هوایی نامساعد باعث اختلال در عملیات تجسس و نجات شده است.

 

گزارشی از رادیو فردا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٢
    پيام ها    +