آنها به کله های سنگی مدیران خود خوردند

دیدگاه عزیز حبیبی در باره ی حادثه‌ی برودپیک :

آنها جوان بودند ، پر از شور و اشتیاق ، دلیر و شجاع ، مغرور و مرزشکن . آنها می‌خواستند از مرز محدودیت‌های انسان عبورکنند ، و این "حق" آنها بود .

برای عبور امن از مرز محدودیت‌ها ، جوانان نیاز به تدبیر و تجربه مدیران و پیران خود داشتند . مدیران و پیران  وظیفه و "تکلیف" داشتند تا با عقلانیت حرفه‌ای تجمیع شده ، عبوری ایمن و سالم برای جوانان فراهم کنند .

اما مدیران و پیران تیم ، ماجراجویان خود شیفته بودند . آنها با عقب‌ماندگی ذهنی و عاطفی ، و با جهلی مفرط نسبت به کوه‌نوردی مدرن ، هیچ وظیفه یا مسئولیت حرفه‌ای - اخلاقی برای خود قائل نبودند .

جوانان برای عبور از مرز محدودیت‌ها "حق" داشتند و مدیران‌شان "تکلیف" . اما مدیران به تکلیف خود عمل نکردند ، چون اساسا نمی‌دانستند که وظیفه یا مسئولیت یا تکلیف‌شان چیست .

 

از وبلاگ بیواک ( عزیز حبیبی) :

http://bivy.blogfa.com

 

 

 

 

 و دیدگاه وبلاگ آلتای در باره ی حادثه برودپیک:

 دیروز پس از کش و قوس های فراوان نهایتا جامعه کوه نوردی قبول کرد که دیگر آیدین، مجتبی و پویا برنمی گردند. تیم سه نفره برودپیک درحالی تسلیم طبیعت خشن کوهستان شدند که تا روز شنبه سرپرست تیم قله از خود مقاومت نشون می داد و امیدوار بود تا تیم ضعیف پشتیبان به یاری شان برسند. اما دریغ .. و صد افسوس که برنامه ریزی های نادرست و عدم دوراندیشی و پیش بینی های به موقع منجر به یک تراژدی دیگر در تاریخ کوه نوردی کشورمان شد.

تیم سه نفره ایران بعد از صعود سخت و طاقت فرسای روز سه شنبه ۲۵ تیر در هنگام بازگشت از مسیر نرمال دچار خطا در تشخیص مسیر صحیح شد و این خطا و چندین خطای دیگر ... به قیمت جان این عزیزان تمام شد. در واقع بعد از بیواک های سه گانه این تیم در ارتفاع بالای هفت هزار متری و قبل از صعود موفق شان به قله می بایست تمهیدات لازم از جمله بکار گیری باربرهای حرفه ای ارتفاع (با توجه به بیماری ارتفاع رامین شجاعی)، در نظر گرفته می شد تا از وقوع چنین حادثه تلخی جلوگیری می شد.

اقدامات بعدی مسئولین باشگاه آرش بعد از دریافت پیام امداد از سوی اعضای تیم قله، که از آن جمله می توان به درخواست کمک از سایر تیم های مستقر در منطقه و حتی به کار گیری باربرهای حرفه ای اشاره کرد، نوش دارو بعد از مرگ سهراب بودند. به هر حال آنچه که مسلمه اینه که کوه نوردی کشورمان سه کوه نورد خوب و آینده دار خود را از دست داد ... آیدین، مجتبی و پویا رفتند تا برای همیشه در آغوش کوهستان آرام گیرند.

 

از وبلاگ آلتای

 

 

 پی نوشت :

دیدگاه آلتای ، حاوی نکته‌ی قابل توجه و بسیار با اهمیتی است : " در واقع بعد از بیواک های سه گانه این تیم در ارتفاع بالای هفت هزار متری و قبل از صعود موفق شان به قله می بایست تمهیدات لازم از جمله بکار گیری باربرهای حرفه ای ارتفاع (با توجه به بیماری ارتفاع رامین شجاعی)، در نظر گرفته می شد تا از وقوع چنین حادثه تلخی جلوگیری می شد... "

 

در زمان‌بندی اعلام شده ، برای حرکت از کمپ 3  و رسیدن به قله ، دو روز را پیش بینی کرده بودند . یعنی قرار بوده تیم روز یک شنبه به قله برسد . احتمالا و به شکلی طبیعی و برای سبکباری صعود ، تدارکات آب و غذایی نیز بر اساس همین ارزیابی برده می‌شود . تیم آرش ... باز هم به شکلی طبیعی ... در جریان عمل ، با سختی‌ها و دشواری های غیر منتظره ای روبرو می شود . برنامه طبق زمان بندی پیش بینی شده جلو نمی‌رود و تیم طی چند بیواک فرسایشی روز سه شنبه به قله می‌رسد. در چنین شرایطی ، حرکت انفعالی و بی‌تصمیمی آقایان مسئول غیرقابل درک است.

 

نحوه‌ی مواجهه‌ی سرپرست و سازمان‌دهندگان تیم در تهران با حادثه‌ی به وجود آمده و از همان آغاز شکل‌گیری بحران که با گم کردن مسیر اصلی شروع شد ، به خوبی نشان می‌دهد که آنان به هیچ عنوان پیش‌بینی چنین چیزی را نداشته‌اند و غافلگیر شده‌اند !!

 

آغاز عملیات امداد و نجات از صفر ، نکته‌ای غیرقابل درک است!

 

" گشایش مسیر در هیمالیا " مقوله‌ای بزرگ و پیچیده است . در برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی برای اجرای چنین مقوله‌ی بزرگ و پیچیده‌ای ، عدم پیش‌بینی تیم پشتیبانی نکته‌ای غیر قابل درک است!

 

برای اجرای مقوله‌ای بزرگ و پیچیده به نام " گشایش مسیر در هیمالیا " آغاز عملیات امداد و نجات از صفر ، نکته‌ای غیر قابل درک است!

 

 

 فکر نکردن به حادثه و پیش‌بینی برای آن و بعد غافلگیر شدن محض در مواجهه با آن ، فقدان برنامه‌ریزی برای حضور یک تیم پشتیبان قوی در منطقه و آغاز عملیات امداد و نجات از صفر یعنی همین که :

پنج روز ... تاکید می‌کنم : پنج روز از اولین تقاضای کمک برای امداد توسط آیدین می‌گذرد و فقط یک ... تاکید می‌کنم: فقط یک اقدام عملی و مستقیم یعنی گشت‌زنی دو شرپای محلی در بخش‌هایی از مسیر نرمال (گردنه و قله فرعی) انجام شده است ...

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


حادثه ی برودپیک : سانسور خبری، زمان و شانس را کشت!

آخرین خبر از امدادرسانی در برودپیک _ سانسور خبری، زمان
و شانس را کشت!

 

عباس ثابتیان : دیشب به عباس محمدی صحبت کردم و گفتم که امروزه از روی آخرین تماس با موبایل موقعیت دقیق تماس گیرنده را تعیین می‌شود کرد، آیا ستاد بحران به این فکر کرده است که از روی تماس‌های آیدین موقعیت او را بیابند؟ GPS که انگار قصه‌ای بود و بس!

امروز این کار انجام شده وحالا موقعیت دست‌نیافتنی تیم را در عکس زیر ببینید.

 

کدام تیم نجات دیگر قادر به حضور در این مکان هولناک است؟

ای‌میل دریافتی از نیکنام کریم (شرکت ATP)

توماس لامل هم بر این عقیده است که آنها زیر قله‌ی فرعی از مسیر خارج شده‌اند، او تاکید می‌کند که آنها در خاک پاکستان هستند و نه در چین، او هم‌چنین بر این عقیده است که در این مرحله هیچ شانسی برای نجات هیچ کسی از آنجا وجود ندارد.

 

پ ن :

درهای بسته یاران ما را به مسلخ برد!

 

 

نقل از وبلاگ آرام کوه

 

 

 

 

بی بی سی فارسی: عملیات نجات کوه نوردان ایرانی در پاکستان متوقف شد

منظور حسین، رئیس باشگاه کوه‌نوردی آلپن پاکستان اعلام کرد که عملیات جستجو و نجات سه کوه‌نورد ایرانی که در ارتفاعات شمال پاکستان ناپدید شدند بودند، متوقف شده است. آقای حسین با اعلام توقف عملیات نجات به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که این سه کوه‌نورد توانسته بودند به قله برودپیک صعود کنند.

آیدین بزرگی، پویا کیوانی و مجتبی جراحی سه کوه‌نورد مفقود شده هستند که روز سه شنبه ۲۵ تیر موفق شدند قله ۸۰۴۷ متری برودپیک را فتح کنند. رئیس باشگاه کوه‌نوردی آلپن پاکستان گفت که این کوه‌نوردان در تماس روز ‌سه‌شنبه خود اعلام کردند که به شدت خسته هستند و مواد غذایی آنها در حال اتمام است. آقای حسین گفته که تیم امداد نتوانسته این افراد را پیدا کند و هلیکوپتری که برای جستجو فرستاده شده بود، امروز فراخوانده شد.

 نقل از کوه نیوز

 

 

 

 

 پی نوشت:

به مردم و به رسانه ها دروغ نگوئید! 

 

روزنامه ایران امروز گزارش نسبتا مفصلی را از حادثه ی برودپیک منتشر نمود .  در این گزارش سعی شده است " طوفان سهمگین "  ، " طوفان و کولاک " و ... به عنوان زمینه ساز و دلیل اصلی حادثه ی برودپیک معرفی شود .  چندی پیش نیز پرویز روحانی از اعضای ستاد بحران باشگاه آرش در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی   طوفان شدید و وضعیت نامناسب جوی را دلیل اصلی گم کردن مسیر اعلام کرده بود.

 

آرشیو و سابقه های قبلی  اطلاعیه های باشگاه آرش در باره ی قدم به قدم مراحل اجرای برنامه و بخصوص مراحل صعود قله و آغاز فرود هنوز در سایت رسمی این باشگاه و سایت کوه نیوز قابل دسترسی است. در هیچ کدام از این اطلاعیه ها ، کوچک ترین اشاره ای به طوفان سهمگین و یا حتی شرایط نامناسب جوی وجود ندارد . ضمن آنکه دست یابی به پیش بینی های شرایط جوی کوهستان برودپیک در آن روز مشخص صعود و فرود نیز کاری غیرممکن نیست .

 

هیچ طوفان سهمگینی در کار نبوده است!!  و گم کردن مسیر فرود توسط گروه کوه‌نوردان آرش و بحران فعلی هیچ ربطی به طوفان‌های سهمگین نداشته است!  پس هدف از این دروغ پردازی‌ها چیست؟  آیا قرار است "برنامه‌ریزی غلط ، فقدان پیش بینی تیم امداد و نجات و تفکر صعود به هر قیمت ممکن " را در سایه‌ی طوفان‌های سهمگین و تخیلی برودپیک از نظرها پنهان کنیم؟! 

 

 

 

 

به مردم و به رسانه ها دروغ نگوئید ! 

 

 

 

 

  

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


دبیر فدراسیون: کوه نوردان مفقود شده مجوز نداشتند

در پی مفقود شدن کوه‌نوردان ایرانی در هیمالیا، دبیر فدراسیون کوه‌نوردی گفت: آنها برای این صعود هیچ مجوزی از فدراسیون نگرفته بودند.

 هادی صابری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد مفقود شدن یک هفته‌ای سه کوه نورد تیم آرش در هیمالیای پاکستان، اظهار کرد: آنها در قالب یک گروه مستقل صعود را انجام دادند و هیچ مجوزی از فدراسیون کوه نوردی به عنوان متولی کوه نوردی کشور نگرفته بودند. البته ما به عنوان عوامل فدراسیون تمایل داریم که افراد با ارائه برنامه‌ای مدون اقدام به صعودهای مستقل داشته باشند، اما با نظارتی دقیق از سوی فدراسیون .

وی افزود: فدراسیون کوه نوردی بر حسب وظیفه‌ای که دارد وظیفه انسانی خود می‌داند که به همه کسانی که چنین مشکلاتی دارند کمک کند حال چه مجوز گرفته باشند و چه مجوز نداشته باشند، اما اگر این گروه‌ها مجوز داشته باشند برخی کارها را راحت‌تر می‌توان هماهنگ کرد.

دبیر فدراسیون کوه نوردی در پاسخ به این سوال که گروه‌ها برای اخذ مجوزهای لازم از فدراسیون از چه زمانی باید اقدام کنند؟ افزود: طبق بخشنامه‌های فدراسیون کوه نوردی این زمان حدود شش یا هفت ماه قبل از صعود است که ابتدا بخشی از این زمان مربوط به زمان انجام کارهای اداری و کارشناسی لازم در وزارت ورزش و جوانان است.

وی با اشاره به این که در صورت دریافت اخبار جدید در مورد این سانحه، اخبار آن روی سایت فدراسیون قرار داده خواهد شد، یادآور شد: برای این که اخبار به صورت دقیق و صحیح در اختیار علاقمندان قرار گیرد تمام اطلاعات و اخبار لازم در مورد این حادثه روی سایت فدراسیون قرار داده شده و پیگیری‌های لازم توسط فدراسیون در حال انجام است. اگر اخبار جدیدی به دست آید روی سایت فدراسیون قرار می‌دهیم.

 

خبرگزاری ایسنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٠۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بحران برودپیک : انجام پرواز شناسائی ...

کوه نیوز : " آیدین هنوز تماسی نگرفته است. هلی کوپتر در چند پرواز تا حد ممکن از منطقه حادثه عکاسی کرده است، توماس در این پرواز ها حضور داشته است. در این لحظه هلی کوپتر به کمپ اصلی برگشته است و رامین شجاعی با کمک برهمنی و چند نفر دیگر در حال بررسی عکس ها هستند.

هنوز ارتباط عزیز و افشین با دو نفر پاکستانی که روز قبل روی گردنه رفته بودند برقرار نشده است. نتیجه تجسس دیروز در صورت دریافت منتشر خواهد شد... " 

 

نقل از کوه نیوز

 

 

 

آیدین عزیز،  تمام قلب و اندیشه‌ی ما با توست!

مقاومت کن!

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳٠ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


یک شنبه روز عملیات امداد سرنوشت ساز در برودپیک خواهد بود

_ امروز ( شنبه ) و در حدود ساعت 30/18 دقیقه ، بازرس آرشی انجمن کوه‌نوردان  ، در شرایطی آخرین خبر مربوط به حادثه‌ی برودپیک را برای حاضرین در نشست همگانی انجمن بیان کرد که اعلام  همگانی آن هنوز بر روی سایت رسمی باشگاه  آرش ( که اساسا از دسترس خارج شده !!) و سایت کوه نیوز قرار نگرفته بود .

 

_ اخبار برودپیک شنبه ۲۹ تیر

ضمن اینکه کماکان جستجوی دو باربر ارتفاع پاکستانی در حدود موقعیت گردنه ادامه داشته است، به دلیل اتمام شارژ بیسیم، تماس با ایشان امکان‌پذیر نمی باشد. همچنین امروز در حدود ساعت 13.30 دو مرحله تماس تلفنی با آیدین بزرگی برقرار شد، آنچه از صحبت های نامنظم و پراکنده وی به نظر می رسد، وضعیت نامناسب جسمانی و مشکلات ناشی از اقامت طولانی در ارتفاع است و متاسفانه مکالمه‌ای که کمک به یافتن نامبردگان و یا اطلاع از وضعیت جسمانی همراهان وی (پویا کیوان و مجتبی جراحی) باشد امکان‌پذیر نشده است. بلافاصله موارد به رامین شجاعی در بیس کمپ برودپیک منتقل گردید و وی در تلاش برای اعزام تیم دیگری به کمپ های بالاتر است.

 

_ از تاخیر غیرقابل توضیح و غیرقابل درک بیش از پنج ساعته ی اعلام خبر برای افکار عمومی که بگذریم ، مضمون مبهم آن گویا و بیش از هر چیز دیگر وظیفه دارد به دلهره و نگرانی همگان دامن زند!!  آیدین امروز دو مرحله تماس تلفنی داشته است ... پس آیدین زنده است ... اما دو همنورد دیگر او چطور؟ ... آنها در چه وضعیتی هستند؟ ... مگر امکان دارد آیدین طی دو مرحله تماس، چیزی از وضعیت دوستان خود نگفته باشد؟ ...  هر چقدر هم که صحبت‌های او  نامنظم و پراکنده باشد... بهرحال  سعی می‌کنیم خوش‌بین باشیم و روایت آرشی‌ها را باور کنیم . باور کنیم آنها راست می‌گویند اما ...

 

_ خبرگزاری ایرنا : یک مسوول در ستاد پیگیری برنامه صعود به قله برودپیک که نخواست نامش فاش شود  اعلام کرد: طبق آخرین اخبار رسیده، سه کوه نورد کشورمان که در حال بازگشت از قله ˈبرودپیکˈ در کشور پاکستان از مسیر انحراف پیدا کرده اند، هنوز زنده هستند.

 

_ مدیران باشگاه آرش و  اعضای آن مثلا ستاد بحران چه پاسخی برای این گونه تناقضات دارند؟! 

 

 آخرین خبر دریافتی از سایت کوه نیوز :

_ ساعت 19.30 آیدین زنگ زد و تقاضای کمک کرد. تغییر محل داده و ارتفاع را 3500 متر اعلام کرده که اشتباه است. اما سایر مشخصات با عکس ها و نقشه های منطقه مطابقت دارد. به نظر می رسد همان مسیر را که اشتباه پایین رفته بودند و دوباره بالا برگشته اند به تنهایی دارد پایین می‌رود و به بالای سر یک دیواره مهیب رسیده. اقداماتی به شرح زیر در دست اجراست:  1. سعی می‌شود از طریق موبایل آیدین مشخصات جغرافیایی جی پی اس به وسیله  مقامات دولتی پیدا شود.  2. هلی کوپتری که بتواند کوه‌نوردان را از بیس کمپ کی دو به بیس کمپ برود پیک حمل کند آماده پرواز است.  3. رامین در حال مذاکره با کوه نوردان حاضر در منطقه است که هر کسی که کمک کند کلیه هزینه های آن به انضمام پاداش قابل توجه پرداخت می‌شود.

 

 

_ به عنوان یک عضو کوچک خانواده‌ی بزرگ کوه‌نوردی ایران ، تشکر از زحمات شبانه‌روزی  محمد چیتگرها بابت نقش موثر و غیرقابل انکار سایت کوه نیوز را وظیفه‌ی خود می‌دانم .  عملکرد کوه نیوز در جریان بحران اخیر بسیار ارزنده و قابل احترام است.

 

 

و همچنین خوشحالیم که به غیر از ستاد مثلا بحران باشگاه آرش ، روزنه های دیگری نیز برای دریافت اخبار صریح ، شفاف و صادقانه وجود دارد . آخرین خبر دریافتی مربوط به عملیات فردا ( یک شنبه ) در وبلاگ عباس ثابتیان : 

برابر آخرین خبر دریافتی: براساس هماهنگی های انجام شده قرار است صبح فردا یک شنبه  یک فروند هلی کوپتر از کونکوردیا پرواز کند .در این پرواز، «توماس لامل»  راهنمای گروه امیکال و یک باربر ارتفاع حضور خواهند داشت، آنها اکسیژن، و غذا و آب به همراه خواهند برد.  هم چنین «عزبز»، باربر ارتفاع تیم سویس هم به سوی کمپ های بالاتر خواهد رفت و باتری هم برای راه انداختن رادیوها و برقراری تماس با خود خواهد برد. به این ترتیب فردا با حساب دو نفر باربر ارتفاع که امروز به گردنه و تا نزدیک قله فرعی رفته اند، پنج نفر در حال جستجو خواهند بود. استوارت رمنسنایدر، سرپرست تیم سوییس هم در تلاش است تا کوه نوردان حاضر در منطقه را به کمک مدیران شرکت ای تی پی، به حرکت برای امداد، وادارد.

اگر آیدین امشب را دوام آورد، فردا شانس بسیار بالایی برای یافتن او
وجود دارد.

امیدوار باشیم که فردا، روز یافتن آیدین و هم نوردانش باشد، روز خوب
ایرانیان!

 

از وبلاگ آرام کوه

 

 

 

 _ با امید به فردا ! ... فردای روشن ... فردای خبرهای خوب و امیدوارکننده ... یافتن اعضای تیم ... سلامتی آیدین و همنوردانش ... فرودی  ایمن و موفق ...

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


جست و جو در گردنه ی برودپیک ادامه دارد ...

"  بابازاده لحظاتی پیش ... در رابطه با شرایط و وضعیت امدادرسانی در ارتفاعات برودپیک گفت: ساعت 7 صبح دو باربر ارتفاع به گردنه رسیدند. ظاهرا برای اینکه دید بهتری نسبت به منطقه داشته باشند گردنه را طی و مقداری از مسیر قله فرعی را صعود کرده اند که در مقدار کمی خارج از مسیر یک جسد دیده اند و چیزی و کس دیگری دور و برش نبوده . به احتمال زیاد این جسد کوه نورد لهستانی است که از زمستان آنجا مانده ... موضوع و ادامه کار بوسیله بی سیم به شرپاها تفهیم شد که بچه ها باهمند و درست جست و جو کنند. تیم سوییسی و چند تیم دیگر منتظر تجسس شرپاها هستند. "

 

نقل از کوه نیوز

 

 

پی نوشت:

آقای بابازاده! آیا تماس با آیدین قطع شده است؟ دیگر امکان اطلاع رسانی به آنان در باره آخرین وضعیت عملیات امداد وجود ندارد؟ موضوع چیست؟

آقای بابازاده! احترام به دغدغه و نگرانی افکار عمومی جامعه کوه نوردی کشورمان و گونه ای مواجه و پاسخ شایسته به تمامی بیم ها و امیدهایی که در حال حاضر نسبت به سرنوشت سه کوه نورد خوب تیم آرش وجود دارد ، ایجاب می کند که اطلاع رسانی خود را به صورتی صریح ، کامل و شفاف انجام دهید . این حداقل انتظاری است که در شرایط فعلی از شما و مدیران باشگاه آرش وجود دارد.

 

امیدوار باشیم مدیران باشگاه آرش در نحوه ی اطلاع رسانی " قطره چکانی ، کند و به شدت کنترل شده " ی خود تجدید نظر کنند . امیدوار باشیم مدیران باشگاه آرش احترام به افکار عمومی را فراموش نکنند!

 

 

 

.

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


برودپیک : وضعیت اضطراری برای تیم کوه نوردان آرش

 دو باربر ارتفاع در تلاش برای رسیدن به گردنه

امروز بعد ازظهر (جمعه) در ساعت 16:45 رامین شجاعی برای کنترل و تشکیل گروه های امدادی بعدی عملیات امداد، از کمپ 3 خود را به کمپ اصلی رساند و به وسیله رامین و ستاد تهران تماس های لازم با شرکت ATP و کوه نوردان مستقر در کمپ های اصلی برودپیک و K2  گرفته شد. آخرین وضعیت بدین شرح است که امشب دو نفر باربر ارتفاع که در کمپ 3 مستقر هستند سعی می کنند در تلاش مجدد خود را تا ساعت 7 صبح به گردنه برسانند که وقت کافی برای تجسس داشته باشند.  بعد از اعلام وضعیت توسط ایشان کوه نوردان سوئیسی که در کمپ 2 مستقر هستند با لوازم و تجهیزات بعدی خود را به گردنه می رسانند. تیم های دیگر نیز در حال تشکیل است که امیدواریم که از فردا عازم گردنه شوند.تماس دائم بین کمپ اصلی برودپیک و ستاد تهران بر قرار است و تا این ساعت  22:00 از طرف آیدین تماسی گرفته نشده ...

 

بابازاده گزارش داد: امداد ناموفق و وضعیت بحرانی در برودپیک

پس از گفتگوهایی که دیروز با کوه‌نوردان سوییسی و آمریکایی و نمایندگان شرکت ATP انجام شد، یک فراخوان برای کمک به تیم ایرانی برودپیک داده شد. (توضیح این که به باربران ارتفاع، در ازای مشارکت در کار جستجو و نجات، قول پاداش مالی خوب داده شده است).

گزارش اقدامات و اطلاعات رسیده به شرح ذیل می باشد:

ساعت 6 صبح: آیدین تماس گرفت و گفت مانند سابق زمین‌گیر شده و قادر به حرکت نیستند.

ساعت 8 صبح: دو نفر باربر پاکستانی که نیمه شب از کمپ برای امداد حرکت کرده بودند در منطقه ای بالاتر از کمپ سوم در حال تراورس به طرف گردنه برودپیک (محدوده حضور تیم برودپیک) مشاهده شدند.

ساعت 9 صبح: یک تیم دو نفره از کوه‌نوردان سوئیسی که نیمه شب از کمپ اصلی کی 2 برای امداد حرکت کرده بودند نزدیک به کمپ 1 رسیده و اعلام کردند که قصد ادامه صعود دارند.

ساعت 9:30: سرپرست تیم سوئیسی اعلام کرد که تیم‌های دیگری نیز تشکیل شده و قصد دارند به دنبال تیم نخست به بالا صعود کنند.

ساعت 10 صبح: آیدین مجددا تماس گرفت و وضعیت شان را بحرانی اعلام کرد.

ساعت 1 بعد از ظهر: در تماسی که با کمپ اصلی برودپیک برقرار شد مشخص شد که باربرهای ارتفاع پس از تلاشی ناموفق برای رسیدن به گردنه، متاسفانه به کمپ سوم مراجعت کرده اند. همچنین تیم سوئیسی در تلاش برای رسیدن به کمپ دوم است.

ساعت 1:30 بعد از ظهر: تلاش می شود امروز افراد دیگری که در منطقه هستند برای امدادرسانی به سمت گردنه صعود کنند.

نقل از کوه نیوز

 

 

 

اطلاعیۀ شمارۀ یک باشگاه کوه‌نوردان آرش در خصوص  عملیات امداد در ارتفاعات برودپیک:

باشگاه کوه‌نوردان آرش ضمن قدردانی از زحمات بی‌دریغ و پی‌گیری عموم جامعۀ کو‌ه‌نوردی، فدراسیون محترم کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران ،کلیۀ باشگاه‌ها و    N.j.o ها در خصوص عملیات امداد و چگونگی انجام آن در منطقه نکاتی را به اطلاع عموم  می‌رساند.  طبق آخرین اطلاعات رسیده در روز گذشته که مشروح آن در تارنمای باشگاه آرش و کوه نیوز منعکس شده از صبح امروز با توجه به بازگشت جبهه هوای خوب به منطقه عملیات امداد زمینی  آغاز شده . همچنین درخواست پرواز هلی کوپتر که طی تماس و پی گیری مداوم کیومرث بابازاده با مقامات پاکستان عنوان شده بود به محض آمادگی پرواز جهت بازگشت ایمن تیم در جریان است.  به همین منظور از روز پنجشنبه ستاد مدیریت بحران در محل باشگاه جهت پی‌گیری امور مختلف عملیات امداد تشکیل و آمادۀ پاسخ‌گویی و همفکری با تمامی همنوردان جامعۀ کوه‌نوردی که در این روزهای سخت با  ارسال  پیشنهادات  ارزندۀ خود در فضای مجازی ما را در بهتر انجام دادن امور یاری می رسانند می‌باشد .

سایت رسمی باشگاه کوه نوردان آرش

 

 

 

گزارشی از پیگیری‌های فدراسیون
در خصوص عملیات جست‌وجو و نجات در «برودپیک»

«محمدفهیمی» رئیس کارگروه بین‌الملل فدراسیون گزارشی اجمالی از تداوم اقدامات فدراسیون کشورمان در خصوص امدادرسانی به کوه‌نوردان باشگاه «آرش» در ارتفاعات «برودپیک» را به شرح ذیل اعلام داشت:

۱- تماس‌های تلفنی با شرکت پاکستانی طرف قرارداد تیم باشگاه «آرش» و درخواست به منظور جست‌و جو و امداد توسط بالگرد . جهت اطلاع؛ شرکت مذکور حداکثر توان و بهترین سابقه‌ی پروازی بالگرد در آن منطقه را تا ارتفاع ۶۵۰۰ متری عنوان داشته است.

۲- تداوم تلاش برای برقراری تماس با سایر کوه‌نوردان خارجی مستقر در منطقه جهت مساعدت در عملیات جست‌وجو و امداد؛ از جمله فدراسیون و تیم مغولستان و «مایک فون» سرپرست تیم سوئیس.

۳- تماس‌های مستمر با «منظور حسین» رئیس فدراسیون پاکستان و درخواست مکرر نسبت به اقدامات عاجل در زمینه‌ی امدادرسانی. خاطر نشان می‌شود؛ توسط باربر ارتفاع پاکستانی مقادیری غذا، دستگاه تولید آب و کپسول اکسیژن به کمپ ۳ ارسال شده است.

۴ به نقل از «نیکنام» از مسئولان شرکت پاکستانی ATP؛  به جهت بالا نبودن توان تیم‌های امداد و نجات پاکستانی جهت عملیات و اقدامات لازم در ارتفاع مورد نظر،  تماسی نیز توسط سرپرست فدراسیون با «مینگما» شرپای باتجربه‌ی نپالی برقرار گردید تا در صورت حضور کوه‌نوردان خارجی مرتبط با وی و یا شرپاهای نپالی در منطقه از توان و تجربه‌ی آنان بهره گرفته شود.

«فهیمی» تصریح کرد؛ پیگیری‌های فدراسیون در این خصوص با جدیت ادامه دارد.

نقل از کوه نوشت

 

 

باشگاه آرش : کیومرث بابازاده می‌گوید دیروز، چهارشنبه، تصمیم گرفتیم که مختصات جی پی اس مسیر برگشت از گردنه را برای تیم بفرستیم که این کار را انجام دادیم. از سوی دیگر، حدس می‌زدیم که افراد تیم نیاز به آب و خوراک داشته باشند و از این رو، با یک باربر ارتفاع پاکستانی به نام عزیز هماهنگ کردیم که صبح پنج‌شنبه مقداری آب و مواد غذایی و یک بیسیم شارژ شده به کمپ سوم برودپیک ببرد. این باربر ارتفاع در ساعت چهار صبح از کمپ اصلی حرکت کرد و حدود ساعت یک و نیم بعد از ظهر امروز به کمپ سوم رسید و همراه رامین شجاعی به سوی گردنه رفت. توضیح این که امروز، پنج شنبه 27 تیر ماه، در ساعت هفت صبح، آیدین بزرگی که همراه پویا کیوان و مجتبی جراحی در ارتفاع حدود 7700 متر و خارج از مسیر عادی در چادر مستقر بوده، طی تماس تلفنی اعلام کرده بود که حال مناسبی ندارند و نیازمند آب و غذا هستند. بابازاده می گوید که بلافاصله با "عزیز" تماس گرفته و از او خواسته شد که از کمپ سوم به همراه رامین شجاعی خود را به تیم برسانند که متاسفانه به دلیل نامساعد بودن حال رامین، آن دو حدود ساعت چهار بعد از ظهر به سوی پایین برگشتند. بابازاده همچنین می گوید که از تهران با شرکت ATP (خدمات دهنده به تیم برودپیک) صحبت کرده و از آن‌ها خواسته است که بدون نگرانی در مورد هزینه‌ها، نسبت به اعزام دو باربر ارتفاع به بالا اقدام کنند و همچنین هماهنگی‌های لازم را برای پرواز بالگرد انجام دهند که آن شرکت نیز گفته این اقدامات را انجام می‌دهد. در عین حال تلاش شده است که با دیگر کوه‌نوردان حاضر در منطقه، از جمله با تیم سوییسی مستقر در کمپ اصلی K2 و تیم مغولی برودپیک هماهنگی هایی صورت گیرد تا در صورت امکان آنان نیز به تیم ایرانی کمک کنند.

 

سایت رسمی باشگاه کوه نوردان آرش

 

 

 

 

پی نوشت :

_ بی شک مضمون و محتوای اطلاعیه‌ی باشگاه آرش از آخرین وضعیت اعضای تیم در برودپیک ، موجی از دلهره و نگرانی را در جامعه ی کوه‌نوردی کشورمان رقم خواهد زد. این انتظار وجود دارد که فدراسیون کوه‌نوردی با توجه به نقش و جایگاه خود و با تمام ابزار و امکاناتی که در اختیار دارد، در جهت کمک به کوه‌نوردان تیم آرش وارد صحنه شود .  اشاره اطلاعیه‌ی باشگاه آرش به درخواست بالگرد و همچنین تقاضای کمک از تیم‌های مستقر در منطقه، از وضعیتی اضطراری حکایت دارد.

_ بی صبرانه در انتظار خبرهای خوب و امیدوارکننده برای بازگشت ایمن و به سلامت تمامی اعضای تیم کوه‌نوردان آرش از کوهستان برودپیک خواهیم بود.

 

 

 

آخرین اخبار :

به گزارش روابط بین‌الملل فدراسیون؛ پیرو اخبار واصله مبنی بر تأخیر در بازگشت تیم صعود کننده‌ی باشگاه «آرش» از قله‌ی «برودپیک» - که 25تیر در قالب برنامه‌ای مستقل و از مسیری جدید موفق به این صعود شدند - فدراسیون کشورمان بلافاصله پس از گزارش و اطلاعات دریافتی از «پاکستان» و بر اساس ارتباطات و تعاملات موجود، امروز مکاتبه و پیگیری در خصوص اقدامات لازم و مورد نیاز جهت مساعدت و امداد به این تیم را انجام داده و در انتظار پاسخ و گزارش‌های بعدی‌ست.  در این مکاتبات که با فدراسیون «پاکستان»، فدراسیون «مغولستان» و شرکت پاکستانی طرف قرارداد تیم باشگاه «آرش» انجام شده است، آمادگی فدراسیون کشورمان جهت هر گونه اقدام و پشتیبانی به منظور تسریع در خدمات و امور مربوط به این تیم و تأمین سلامتی اعضای آن؛ تأکید و تصریح شده است.

نقل از کوه نوشت

 

 

 

در ساعت هفت و 55 دقیقه بعد از ظهر امروز، آیدین بزرگی از نزدیکی گردنه برودپیک با کیومرث بابازاده تماس گرفت و گفت که چادرشان پاره شده، حال یکی از اعضای تیم خراب است، و نیاز به آب و غذا و کمک برای پایین آمدن دارند. بابازاده به آیدین گفته که امروز تمام تلاش ها برای رساندن کمک به تیم صورت گرفته و مقداری آب و غذا هم به کمپ سوم رسانده شده است. همچنین به آیدین گفته است که مختصات جی پی اس محل استقرار خود را پیامک کنند و حداکثر مقاومت خود را بکنند تا فردا نیروی کمکی به ایشان برسد.

نقل از کوه نیوز

 

 

 

From reports, it appears that the climbers haven’t reached the safety of C3 yet. Due to some confusion in the descent path, they had to bivouac for the fifth night on Wednesday at an altitude of 7700m. They will have to climb 100m today to reach the normal descent route to C3. It’s reported that all climbers are in good health without any sign of hypothermia and edema. Two members of the team, Ramin Shojaei and Afshin Saadi are in C3 waiting for the summiteers

از سایت اکس وب

 

 

 

و یک خبر خوب : پیش بینی شرایط جوی طی روزهای آینده در برودپیک ، بسیار خوب و امیدوارکننده است :

http://www.mountain-forecast.com/peaks/Broad-Peak/forecasts/7500

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


چشم انداز: دماوند مسیر شمالی

 

 

 

 

 

 عکس ها از فرامرز نصیری

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


درخواست اعمال مدیریت یکپارچه زیست بوم کوهستان

 

مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه مدیریت کوهستان یک مقوله بین بخشی قلمداد می‌شود، خواستار اعمال حفاظت گسترده و مدیریت یکپارچه آن و هماهنگی هرچه بیشتر بین دستگاه‌های مسئول شد.

 

ناصر مقدسی با اشاره به تشکیل کمیته فرعی کوهستان وابسته به کمیته ملی توسعه پایدار از سال 1385 در سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: جامعه جهانی قدم های خود را در این زمینه از سال 2002 به طور جدی و با نامگذاری 20 آذر برابر با 11 دسامبر به عنوان روز جهانی کوهستان برداشته است.

 

به گفته مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست، حساسیت اکوسیستم‌های کوهستانی تا آنجاست که در اجلاس‌های جهانی توسعه پایدار همواره از موضوعات اصلی بحث بوده و فصل 13 دستورکار 21 که حاصل نخستین اجلاس توسعه پایدار(سال 1992) است به موضوع کوهستان پرداخته است.

 

وی با بیان اینکه در آخرین اجلاس توسعه پایدار (ریو +20) نیز بر لزوم تصویب رویکردهای جامع از طریق الحاق سیاست‌های خاص کوهستان به راهبردهای ملی تاکید شده است تا جایی که پاراگراف 210 تا 212 سند این اجلاس به کوهستان اختصاص داده شده است.

 

ناصر مقدسی با تاکید بر اینکه مدیریت کوهستان یک مقوله بین بخشی قلمداد می‌شود، اظهارکرد: اعمال مدیریت یکپارچه و حفاظت گسترده از آن مستلزم هماهنگی هرچه بیشتر بین دستگاه‌های مسئول می باشد.

 

مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: کمیته تخصصی کوهستان با حضور نمایندگان ارگان‌های مرتبط و به منظور دستیابی به توسعه پایدار کوهستان تصمیم بر برگزاری جلسات هماهنگی درسطح استانی نموده است تا بتواند از دیدگاه‌ها و توان علمی و فنی بازوهای استانی خویش نیز بهره مند گردد.

 

وی از تهیه چارچوبی برای تعیین اهداف و ساختار کمیته کوهستان در سطح استانها خبر داد و گفت: بر اساس این چارچوب استان‌ها نسبت به برگزاری جلسات، تدوین راهبردها و برنامه‌های استانی اقدام و گزارش اقدامات و نتایج جلسات را به صورت فصلی دبیرخانه کمیته فرعی کوهستان ارسال کنند.

 

ناصر مقدسی با اشاره به ضرورت و لزوم توجه هرچه بیشتر به معضلات کوهستان در استقرار مدیریت زیست بومی و یکپارچه عرصه‌های طبیعی، گفت: ساماندهی مشارکت جوامع محلی و دوستداران طبیعت و نیز ظرفیت سازی وگسترش همکاری بین بخشی در این زمینه، مورد تاکید است.

 

وی با بیان اینکه کمیته فرعی کوهستان در سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون توانسته است با افراد و ارگان‌های مؤثر در حوزه کوهستان ارتباط برقرار کند، ادامه داد: تدوین برنامه مدیریت کوهستان در اولویت کار این کمیته قرار گرفته است و با همکاری فدراسیون کوهنوردی، کارگروه محیط زیست را درکنار سایر کارگروه‌های تخصصی فدراسیون تشکیل داده است.

 

مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست، تدوین ساختار، مدیریت جامع و راهبردهای محلی، بررسی و تدوین اولویت‌های برنامه سالانه، گردآوری اطلاعات استانی و ستادی به منظور ایجاد بانک اطلاعاتی و اطلاع رسانی را از دیگر برنامه‌های کمیته تخصصی کوهستان عنوان کرد.

 

ایسنا

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


سقوط 50 متری کوه نورد جوان از «شیرپلا»

سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از تلاش 11 ساعته امدادگران برای نجات کوه نوردی که از ارتفاعات «شیرپلا» سقوط کرده بود، خبر داد.  حسین درخشان در تشریح عملیات کوهستان روزگذشته با بیان اینکه در ساعت 18 امدادگران جمعیت هلال‌احمر استان‌تهران از طریق تماس مردمی با مرکز فوریت‌های امدادی 147 در جریان وقوع حادثه‌ای در منطقه «شیرپلا» قرار گرفتند، گفت: با توجه به نوع گزارش دریافتی، سه تیم عملیاتی شامل 14 امدادگر به محل حادثه اعزام شدند.  وی افزود: امدادگران با حضور در صحنه حادثه دریافتند که یک کوه نورد 23 ساله به علت مصرف دارو و کاهش سطح هوشیاری، از ارتفاع 50 متری ارتفاعات شیرپلا سقوط کرد. سخنگوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه این کوه نورد پس از سقوط از ناحیه سر و پا دچار تروما شد، گفت: تلاش امدادگران برای نجات این فرد آغاز و سرانجام پس از گذشت 11 ساعت توانستند این فرد را از مرگ نجات دهند. به گفته درخشان، این فرد پس از انتقال به کوه پایه، توسط امدادگران به مرکز درمانی منتقل شد.

 

ایسنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


.

.

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


باشگاه آرش: صعود برودپیک از مسیر ایران

بنا بر اعلام سایت باشگاه آرش :   " تیم هیمالیا نوردان باشگاه کوه نوردان آرش پس از سه تلاش در سال های 90،89و 92  موفق به گشایش مسیر"ایران"در جبهۀ جنوب غرب قلۀ برودپیک شد.  اعضاء تیم پس از تلاشی سخت مقارن عصر امروز موفق به صعود قله شدند .  اشک شادی بر گونه های همۀ دوستداران این تیم نشست.   به امید بازگشتی ایمن برای تمامی اعضاء این تیم ...   بنا به اخبار منتشره در سایت های بین المللی قلۀ برودپیک از مسیر نرمال در روز یکشنبه چند صعود موفق داشته است . قابل ذکر است که اخبار منتشر شده در سایت باشگاه آرش صرفا" جنبۀ اطلاع رسانی از تیم را داشته و هیچگونه تحلیلی بعلت حساسیت صعود تا پایان فرودی ایمن در این مرحله صورت نخواهد گرفت.  طبیعی است که نقد و بررسی دقیق این برنامه پس از پایان در زمانی مناسب توسط کارشناسان و صاحب نظران جامعۀ کوه نوردی انجام خواهد شد... "

 

سایت رسمی باشگاه کوه نوردان آرش

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


گرامی باد پنجمین سالگرد زنده یاد سامان نعمتی

 

 

از سایت گروه کوه نوردی قاجر قروه

وبلاگ کومالیا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


خداحافظی با طبیعت بکر زردکوه

مطالعات طرح جامع بزرگترین تله کابین ایران، در زردکوه پس از چهار سال پایان یافت.  معاون گردشگری میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری امروز در کارگروه تخصصی با اشاره به تصویب این طرح گفت:امکان سنجی،گردشگر پذیری،توپوگرافی اقلیمی،ظرفیت سنجی تاسیسات مورد نیاز ، شناسایی اراضی مستعد بارگذاری، زیست محیطی ، توجیه اقتصادی از موارد بررسی شده در این طرح مطالعاتی است. حیدر صادقی افزود: با تکمیل مطالعات این طرح، ساخت بزرگترین تله کابین ایران با عنوان زردکوه، در شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری به بخش خصوصی واگذار شد. وی گفت: بخش خصوصی ساخت مرحله اول تله کابین زردکوه در142هکتارازسایت قاسم آباد شهرستان کوهرنگ را برعهده دارد . معاون گردشگری میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری افزود: پیست اسکی، تله کابین، تله سیژ،واحد اقامتی و پذیرایی از مهمترین بخش های اجرایی در فاز نخست این طرح است. صادقی افزود: تله کابین زردکوه در6 کیلومتر مسیر حاشیه تونل اول کوهرنگ تا چال می‌شان اجرا می‌شود. وی با اشاره به تصویب منطقه گردشگری کوهرنگ در سفرهای هیات دولت به استان، افزود: وجود مناطق بکر اکوتوریستی، توجه به گسترش صنعت گردشگری در این منطقه را دو چندان کرده است.  کوهرنگ با داشتن طبیعت بکر، پیست اسکی چلگرد، آبشار تونل،سد تونل سوم در منطقه شهریاری ، چشمه‌های آب معدنی و توانمندی اسکی تابستانی به عنوان یکی از نقاط دیدنی و گردشگری کشور محسوب می شود.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


زیارتگاه خالد نبی

 

زیارتگاه خالد نبی در یک منطقه کوهستانی و در فاصله ۹۰ کیلو متری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس و از توابع بخش مراوه تپه و بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده‌است.

خبرگزاری مهر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


زاینده رود از حرکت ایستاد

پس از سه ماه از جاری بودن آب در بستر رودخانه زاینده رود امروز آب این رودخانه بسته شد. معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان با بیان این مطلب، افزود: این تصمیم با توافق وزارت نیرو گرفته شد. محمدمهدی اسماعیلی اظهار کرد: به مدت سه ماه از نیمه فروردین آب برای کشت بهاره کشاورزان در رودخانه جاری شد که این مدت تا امروز ادامه داشت.

وی افزود: برای آبیاری باغهای غرب استان اصفهان نیز در 2 نوبت 9 روزه در ماه های مرداد و شهریور آب در رودخانه جاری می شود. گنجایش سد زاینده رود یک میلیارد و400 میلیون مترمکعب است که هم اکنون ذخیره آن 350 میلیون مترمکعب است.

 

واحدمرکزی خبر

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٤ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


آخرین خبر از تیم آرش در برودپیک

آخرین خبر ارسالی از کمپ 2 بیواک تیم در ارتفاع 7450 حاکی از گشایش مسیر 100 متر دیوارۀ سنگی عمود ما بین کمپ های 7350 و 7450 در روز جاری می‌باشد.

بنا بر گزارش ارایه شده ادامۀ حرکت تیم بصورت کردۀ 2 نفرۀ رامین شجایی و افشین سعدی از محل کمپ 3 در مسیر نرمال تا گردنه و احتمالا" قلۀ پیشین جهت پرچم گذاری و ثبت جی پی اس و کردۀ 3 نفره مستقر در کمپ 2 بیواک که تلاش خود را جهت صعود قله از ساعت 4 صبح روز دوشنبه 24 تیر  آغاز خواهند کرد.به امید صعود و بازگشتی ایمن برای دوستان مان.

 

 

از سایت باشگاه کوه نوردان آرش

 

 

 

برای دریافت آخرین خبرهای تلاش ارزش‌مند و تاریخی تیم آرش به سایت باشگاه کوه‌نوردان آرش مراجعه کنید.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


تیم آرش: تلاش نهایی صعود برودپیک و گشایش مسیر ایران

 

تیم گشایش مسیر ایران مستقر در کمپ اصلی قله برودپیک با توجه به پایان دورۀ هم‌هوایی و پیش بینی جبهۀ هوای خوب چند روزه در منطقۀ یخچال بالتورو توسط سایت های معتبر و تیم های حاضر در منطقه تلاش نهایی خود را جهت صعود قله و گشایش مسیر "ایران"در جبهۀ جنوب غربی آغاز می کند. برنامۀ زمان بندی شدۀ تیم با توجه به تغییرات احتمالی در نحوۀ گشایش مسیر بعد از کمپ بیواک بشرح زیر است.

 پنج شنبه 20 تیر ماه_صعود کمپ 2 به ارتفاع تقریبی 6200 .

جمعه 21 تیر ماه_صعود کمپ 3 به ارتفاع تقریبی 7050.

شنبه 22 تیر ماه_بیواک احتمالی در صورت نیاز در ارتفاع 7800.

روز یکشنبه 23 تیر ماه روز تلاش جهت حملۀ نهایی به قله در 2 کردۀ 3 و 2 نفره تعیین شده .

 از تمامی دوستان در جامعۀ کوه‌نوردی که به هر نحو از این تیم حمایت می‌کنند صمیمانه سپاس‌گزاریم و دست یکایک آنها را در روزهای نفس‌گیر پیش رو به گرمی می‌فشاریم . به علت محدودیت شارژ تلفن ماهواره ای در ارتفاعات تقاضا می شود از تماس با افراد تیم خودداری شود. "

 

از سایت باشگاه کوه نوردان آرش

 

 

 

برای دریافت آخرین خبرهای تلاش ارزش‌مند و تاریخی تیم آرش به سایت باشگاه کوه‌نوردان آرش مراجعه کنید.

 

برای رامین شجاعی و اعضای تیمش آرزوی سلامتی و موفقیت داریم!

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


وقتی محیط زیست علیه توسعه طغیان کند

ایران در سال 2012 طبق شاخص عملکرد زیست‌محیطی (EPI) که هر دو سال یک‌بار توسط دانشگاه یل محاسبه می‌شود، در بین 132 کشور به رتبه 114 نزول کرد، در حالی‌ که در سال 2010 در رتبه 78 قرار داشت و در سال 2008 رتبه 67 را به خود اختصاص داده بود.

سایر آمار زیست‌ محیطی و اخباری که از گوشه و کنار به گوش می‌رسند نیز حکایت از این دارند که ایران در آستانه یک بحران زیست‌محیطی جدی قرار دارد. شکی نیست که این بحران ریشه در نگرش و تفکر حاکم بر اندیشه توسعه ایران و به‌ویژه روح مدرنیسم کلاسیک آن دارد.

با وجود تمام ژست‌های روشنفکرانه، تفکر توسعه ایرانی همچنان در نسل اول نظریات توسعه غوطه‌ور است و نتوانسته انتقادات جدی وارد بر نظریات مدرنیستی توسعه را در خود جذب کند و برای آسیب‌های مهلکی که نوسازی در پی دارد چاره‌ای بیندیشد. تا زمانی‌ که سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای کشور طبق سیاق برنامه‌های اروپایی و آمریکایی دهه 60 میلادی با تمرکز بر انسان طراحی شده و تنها برای انسان حق وجودی قائل شوند و حقوق طبیعت را به رسمیت نشناسند، این روند ادامه خواهد یافت.

بنابراین مسئله اصلی شکل‌دهنده بحران محیط‌زیست در ایران به رسمیت‌شناخته نشدن حقوق طبیعت در سیاست‌های توسعه ملی است. به این ترتیب دولت که اصلی‌ترین و مهم‌ترین بازیگر توسعه است، به بزرگ‌ترین مخرب محیط‌زیست ایران تبدیل می‌شود. تنها راهکار برای اصلاح این روند، به رسمیت شناختن حقوق طبیعت در سیاست‌های توسعه ملی و در نظر گرفتن طبیعت به عنوان یک بازیگر مهم است.

فهم این نکته که طبیعت همچون بازیگری فعال می‌تواند، بازی توسعه را به هم بزند بسیار کلیدی است. به بیان دیگر در نظر نگرفتن شیوه نقش‌آفرینی طبیعت در توسعه، به‌طور حتم به ناکارآمدی یا همان ناپایداری برنامه‌های توسعه انجامیده و اثربخشی اقدامات توسعه‌ای را مخدوش می‌کند.

اکنون در ایران می‌توان مثال‌های بسیاری را دید که چگونه عدم رعایت حقوق طبیعت، سبب شده است طبیعت بازی توسعه را بر هم بزند. پدیده ریزگردها در سال‌های اخیر مثالی از بازی ضدتوسعه‌ای طبیعت است، به‌طوری‌که ریزگرد بسیاری از شاخص‌های توسعه در مناطق جنوبی و غربی ایران را تنزل داده است. به وجود آمدن مناطقی در جنوب ایران که منشاء ریزگرد هستند، ناشی از اجراهای پروژه‌های به ظاهر توسعه‌ای همچون سدسازی، راهسازی، استخراج نفت و غیره بوده است، درصورتی‌که چنین پروژه‌هایی با به دنبال داشتن اثرات جانبی مهلک نتوانسته‌اند به رسالت نهایی خود که همانا بهبود زندگی مردم بوده است دست یابند. نکته اساسی اینجاست که تغییر نگاه برنامه‌ریزان توسعه به محیط‌زیست و طبیعت در ایران در صورتی امکان‌پذیر است که مردم چنین خواسته‌ای را از مسئولان و نظام سیاسی مطالبه کنند.

 

روزنامه بهار

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


صعود زنان فعال محیط زیست از بلندترین برج اروپا

 

در اعتراض به حفاری‌های قطب شمال انجام شد؛  شش زن فعال محیط زیست عضو صلح سبز در اقدامی ابتکاری و به نشانه اعتراض به حفاری چاه نفت در قطب شمال از بلندترین برج اروپا در شهر لندن بالا رفتند. این شش زن طرفدار محیط زیست روز گذشته  در اعتراض به حفاری چاه نفت در قطب شمال بدون کسب مجوز و هماهنگی با پلیس لندن از «برج شارد» بالا رفتند. این برج، بلندترین ساختمان در اروپای غربی است. گروه صلح سبز اعلام کرده که اقدام این زنان در اعتراض به عملیات اکتشافات شرکت نفتی «شل» در قطب شمال انجام گرفته است.  شارد در زبان انگلیسی به معنی یک قطعه شیشه یا یخ است و برج شارد 310 متر ارتفاع و 87 طبقه دارد. گزارش‌ها حاکیست این زنان بدون تجهیزات معمول برای صعود از شارد اقدام کرده‌اند و برای این منظور از لبه ساختمان که شکل نردبانی دارد استفاده می‌کنند. گروه صلح سبز اعلام کرد که دلیل انتخاب این ساختمان این است که دفاتر شرکت شل در اطراف شارد قرار دارد و این ساختمان هم به شکل یک تکه یخ ساخته شده است.  سخن گوی صلح سبز نیز گفت: این زنان کوه نورد به خوبی آموزش دیده‌اند و صعود از ساختمان شارد خطری را متوجه آنان نمی‌کند. به گزارش اسکاتزمن، این حامیان محیط زیست از کشورهای انگلیس، کانادا، سوئد، لهستان، هلند و بلژیک هستند.

 

ایسنا

 

 

 جزئیات بیشتر و عکس های مربوط به این خبر را در وبلاگ گل‌کوه ببینید

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


از خاطرات قدیمی...

" ... ساعت 30/22  است و سایه تاریک کوه‌ها دیگر تمام شده!   باور کردنی نیست . موفق شده‌ایم . دوست دارم سرم را روی شانه‌های خسته‌ی شب بگذارم و چشمانم را ببندم . و رها شوم در فضای بی‌انتهای خاطرات این جمعه . جمعه‌ی فراموش نشدنی . جمعه‌ی دریافت‌های تازه از وجود ٬ زیبایی و حیات!     فلسفه‌ای که از زندان کلمات و مفاهیم اقتدارگرایانه می‌گریزد !     آه دوبرار ... دوبرار حکمت و آگاهی ... دوبرار هنر و زیبایی ... دوبرار تلاش و اراده‌ی پایان ناپذیر آدمی ... دوست دارم سرم را روی شانه‌های خسته‌ی شب بگذارم و چشمانم را ببندم و رها شوم در ..."

 

از گزارش: مجموعه صعودهای سرعتی ـ استقامتی یک روزه : خط الراس دوبرار ... تیر ماه 1381

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بازدید از کوه فوجی ژاپن، دیگر رایگان نخواهد بود

 

کوه پیمایی در ژاپن بر فراز کوه فوجی از این پس رایگان نخواهد بود. به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس24، کوه فوجی از سه هفته پیش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و مسئولان ژاپنی به منظور محافظت از آن، و حفظ محیط زیست، تصمیم گرفته اند، کوه پیمایی از آن را پولی کنند.


کوه فوجی ژاپن یکی از پربازدید کننده ترین اماکن ژاپن محسوب می شود. هر تابستان سیصد و بیست هزار نفر از کوه فوجی بالا می روند. این جمعیت زیاد طبیعت کوه و اطراف آن را به خطر انداخته است. به همین علت فرمانداری های همجوار فوجی تصمیم گرفته اند صعود از آن را در ازای دریافت پول میسر سازند. صعود از این کوه از ماه ژوئیه هشت یورو هزینه خواهد داشت. بحث ها بر سر قیمت بلیت ادامه دارد.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:۱٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


نگاه طلبکارانه و تحقیرآمیز پروانه کاظمی به شرپاها

_ عصر روز سه شنبه 18 تیرماه 92 پروانه کاظمی گزارشی از تلاش ناموفق خود بر روی کانچن جونگا را در سالن اجتماعات سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران ارائه نمود .

 

_ گزارش پروانه کاظمی به دلیل فقدان نکات تازه و قابل توجه ، به شدت خسته‌کننده و کسالت‌بار بود. همان حرف‌های همیشه‌گی ... و بارها گفته شده/ شنیده شده/ خوانده شده ... از فعالیت بر روی مسیری نرمال و بارها صعود شده در هیمالیا .

 

_ اما مهم‌ترین  و البته آزاردهنده‌ترین نکته در گزارش پروانه کاظمی ، تفکر و نگاه تحقیرآمیز و طلبکارانه‌ی او نسبت به شرپاها بود. او بار اصلی شکست خود در کانچن‌جونگا را به تمامی بر دوش شرپاها نهاد:"  آنها استاندارد برقراری کمپ را رعایت نمی‌کردند . آنها به تعهدات خود عمل نمی‌کردند . آنها رفتار غیرمسئولانه داشتند . آنها شرط من را مبنی بر اینکه صعود گروهی نمی‌کنم نادیده گرفتند . در ناهماهنگی تیم های شرپاها هیچ کس کار نمی‌کند . آنها مسائل اخلاقی را رعایت نمی‌کنند. بین آنها مسایل مالی پر رنگ شده و ... " و البته روشن بود که نگاه طلبکارانه و یک جانبه و غیرمنصفانه‌ی پروانه کاظمی نمی‌گذارد او مثلا به نقش تعیین کننده‌ی آنان در صعودهای موفق و از جمله در همین برنامه _ و باز هم در مثال به نقش آنان در صعود موفقیت آمیز رضا شهلائی اشاره داشته باشد.  مگر آنان شرپاهای خود را از سیاره‌ی دیگری آورده بودند؟!    چرا فقط پروانه کاظمی و امثال او باید همواره با شرپاها در مشکل باشند‌؟!   ... پرسشی که پاسخ روشن و صریح آن را لحظاتی بعد و در همان جلسه دریافت کردیم!!

 

_ از نگاه غیرانسانی پروانه کاظمی نسبت به شرپاها و صحبت هایش در این زمینه ، بی اختیار به یاد برنامه ماناسلو و همه‌ی آن انتقاداتی افتادیم که به او در باره نوع نگاه و رفتارش در حادثه‌ی مرگ عیسی میرشکاری مطرح شده بود ( این لینک را ببینید ) .

 

_ به گزارش برگردیم ... می توانید فضای بی‌حس و حال و بی‌رمق جلسه را بگذارید در کنار خاموش بودن دستگاه‌های تهویه سالن و گرمای کلافه کننده و ... اما این همه‌ی ماجرا نبود!

 

_ در میانه‌ی گزارش ، با ورود یکی از شخصیت‌های برجسته‌ی کوه‌نوردی جهان یعنی پیتر هابلر و همسرش، به یک باره حال و هوای جلسه دگرگون شد و آن فضای خسته‌کننده و کسالت‌بار جای خود را به شور و نشاطی هیجان انگیز داد. ابتدا در باره سوابق و جایگاه تاریخی هابلر در کوه‌نوردی جهان و حتی تاثیر و نقش او در کوه‌نوردی ایران برای حاضرین در جلسه توضیحاتی ارائه شد و سپس میکروفن به او سپرده شد تا ...

 

 

 _ آنچه بعد از حضور پیتر هابلر در جلسه‌ی گزارش پروانه کاظمی رخ داد ، نمایشی جالب و مثال زدنی از تقابل دو تفکر و دیدگاه کاملا متفاوت در ورزش کوه‌نوردی بود. از یک سو ، تفکر و دیدگاهی که در عطش صعود و افتخار و نام‌دار شدن به هر قیمت ممکن می‌سوزد و با اتکا به دلارهایش خود را ارباب و صاحب تام‌الاختیار همه‌گان و از جمله شرپاها می‌داند و در سوی دیگر،  نگاه انسانی و قابل احترام و تحسین‌برانگیز کوه‌نوردانی قرار دارد که ... آن شب دانستیم هابلر بزرگ از دسته‌ی دوم است !

 

_ به شکلی کاملا اتفاقی و البته بسیار جالب ، هابلر بخش عمده‌ای از سخنانش را به شرپاها اختصاص داد. آنچه او گفت در تقابلی آشکار با سخنان و نوع نگاه پروانه کاظمی قرار داشت : " ... وقتی صعود می‌کنیم ، مهم اینه که ما از کوه چه می  گیریم؟ ... نباید به کوه به مثابه ی دشمن نگاه کنیم باید به آن مهر بورزیم ... احترام به شرپاها در اکسپدیشن ها فراموش شده است ... خیلی بد است که بخواهیم با آنان رفتارهای زشت و تحقیرآمیز داشته باشیم ... باید به سمت رفتار دوستانه برویم ... آنان مردمانی بزرگ تر ، قوی تر و سریع تر هستند ... کوه مال آنهاست ... شرپاها ، ما باید آنان را درک کنیم ... اگر شما به آنان نگاهی غیردوستانه و تحقیرآمیز داشته باشید آنان نیز همین نگاه را خواهند داشت ! ... " و ما در همین جا برای پرسشی که در ذهن‌مان جای گرفته بود یعنی "چرا فقط پروانه کاظمی و امثال او باید همواره با شرپاها در مشکل باشند‌؟! " پاسخی روشن و صریح دریافت کردیم: اگر شما به آنان نگاهی غیردوستانه و تحقیرآمیز داشته باشید آنان نیز همین نگاه را خواهند داشت !

 

_ نگاه پرشور و اندیشه های انسانی پیترهابلر موجب گردید برای نزدیک به یک ساعت ، مضمون اصلی جلسه یعنی گزارش پروانه کاظمی و حتی شخص او کاملا فراموش شود!

 

 _ آن شب دانستیم برخی نام‌های بزرگ در تاریخ کوه‌نوردی جهان ، فقط با انجام کارهای ارزنده و شاخص ماندگار نشده‌اند . نقش تعیین کننده‌ی شخصیت و نگاه انسانی‌شان را نیز نباید هیچ‌گاه فراموش کرد!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کرمان : عملیات نجات در کویر لوت

کارکنان صدا و سیمای مرکز کرمان پس از 7 ساعت سرگردانی در کویر لوت نجات یافتند.   به گزارش خبرنگار شهداد باستان،ریس جمعیت هلال احمر شهداد گفت : در پی تماس تلفنی مسول میراث فرهنگی شهداد مبنی بر خراب شدن خودرو و گرفتار شدن تعداد 3نفر از کارکنان صدا و سیمای مرکز کرمان واقع در عمق کویر لوت، 2 اکیپ از امدادگران جمعیت با 2دستگاه خودروی مجهز،به دشت لوت اعزام شدند و کار جستجو را آغاز کردند. پورحسینی افزود: پرسنل صدا و سیما از ساعت 11  هفدهم تیر در حالی در کویر سوزان شهداد سرگردان شدند که دما نیز نزدیک به50 درجه سانتی گراد بود و وزش طوفان شن نیز عملیان جستجو را برای امدادگران بسیار دشوار کرده بود. وی تصریح کرد:امداد گران به اتفاق مسول میراث فرهنگی شهداد پس از 7 ساعت تلاش در گرمای داغ کویر توانستند جان این گروه 3 نفره را در حالی نجات دهند که آنها تمام امیدشان را از دست داده و گرما زده شده بودند. یاد آور می شود این تیم 3 نفره جهت تهیه مستند رود شور تحت عنوان رد شور به گار گردانی آقای مهدی غضنفری به منطقه گندم بریان رفته و حین برگشت در مسیر گرفتار کویرشدند.

 

از وبلاگ جمعیت هلال احمر استان کرمان

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


آخرین خبرها از هیمالیای پاکستان

 

در حالی که بعد از حادثه تروریستی در بیس کمپ نانگا پاربات و مرگ ده کوه نورد خارجی و یک کارگر پاکستانی کسی گمان نمی کرد که تیم های خارجی برای صعود قلل قره قروم وارد پاکستان شوند اما یک تیم شش نفره از اسلوواکی هفته گذشته برای صعود قله ۷،۲۷۳ متری دیران پیک واقع در منطقه ناگار در گیلگیت وارد اسلام آباد شدند. البته باید یادآور شد که دو تن از کوه نوردانی که به قتل رسیدند اهل اسلوواکی بودند. در نشست مطبوعاتی که به همین منظور برگزار شده بود رئیس آلپاین کلاب پاکستان گفته بود که ورود این اکسپدیشن به پاکستان که برای اجرای برنامه خود با او مشاوره قبلی داشته اند، از اهمیت بالایی برای کشورشان برخوردار است چون نشان دهنده این است که کوه نوردان خارجی به وضعیت امنیتی در مناطق کوهستانی پاکستان در گیلگیت اعتماد دارند.

این در حالی ست که اکسپدیشن های دیگر بر روی قلل هشت هزار متری پاکستان نیز همچنان به تلاش خود ادامه می دهند، که در ادامه به شکل کوتاه نگاهی به این تلاش ها خواهیم داشت:

خبرهای رسیده از برودپیک زیاده و حاکی از صعود موفق، مرگ کوه نورد آلمانی و پیدا شدن جسد کوه نورد لهستانی ست. تیم آمیکال (AMICAL) اولین صعود این قله در تابستان ۲۰۱۳ را به نام خود ثبت کرد. ژوزف اینوگر (Josef Inhoger) از اتریش و عضو تیم آمیکال اولین کوه نوردی ست که توانست در فصل جاری بر قله ۸،۰۵۱ متری برودپیک بایستد. این صعود چهار روز پیش در یک هوای صاف و باد ملایم اتفاق افتاد اما به خاطر برف خیلی زیاد و مسیر ناپایدار این صعود سخت و خسته کننده بوده و بیشتر کوه نوردان از ارتفاع ۸۰۰۰ متری مجبور به بازگشت شده بودند. طبق گزارش های رسیده ۶ کوه نورد موفق شده بودند به قله فرعی در ارتفاع ۸،۰۳۵ متری برسند اما نتوانسته بودند به قله اصلی صعود کنند!

 

متن کامل را در وبلاگ آلتای بخوانید

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


حادثه ای عجیب در کمپ اصلی برادپیک

بنا به گزارش سایت .8000ers اکسپدیشن یک تیم آلمانی به هدف قله برادپیک با مرگ کوه نورد زن این تیم به نام دانا هایدا 38 ساله متوقف شد ، نام این کوه نورد به اشتباه دانیلا گوش گزارش شده بود اما برای این فرد که با تیم آمیکال همراه است اتفاقی نیفتاده. دانا عضو گروه یازده نفره ای بوده که از برلین و برندنبرگ عازم پاکستان شده بودند ، دانا در کمپ اصلی از ارتفاع 4900 متری از روی یک پل به درون رودخانه سقوط می کند ، جایی که به ندرت برای کسی اتفاقی می افتد .برای رسیدن به کمپ اصلی برادپیک نیاز به 6 روز پیاده روی است.

 

از وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فرامرزها در باداب سورت !!

 

جمعه گذشته در محل چشمه‌های باداب سورت بودیم و بالاخره پس از مدت‌ها ، در آنجا ... یک فرامرز دیگر هم دیدیم که برای دیدار از چشمه‌ها آمده بود ... فقط وقت شد عکسی به یادگار با هم بگیریم ... فرامرز نصیری دست چپی است‌!!

 

عکس از : آ. شهلائی

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


نابودی معماری کهن ماسوله

اگرچه زندگی در شهر تاریخی ماسوله پس از 800 سال هنوز جریان دارد اما به نظر می‏‌رسد گرد فرسودگی‌ای که بر چهره برخی از بناهای این شهر آرمیده در دل کوه نشسته، هویت این میراث منحصر به فرد تاریخی- فرهنگی دنیا را که در آستانه ثبت جهانی قرار دارد، به خطر بیندازد.

شهر تاریخی ماسوله در ارتفاع هزار و 50 متری از دریا و در فاصله 35 کیلومتری شهر فومن و ۶۰ کیلومتری مرکز استان، دومین شهر تاریخی زنده دنیاست که حیات در آن جاریست. این شهر که 800 سال قدمت دارد، در سال 54 با شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

سبک معماری و پلکانی بودن بناهایی که در دامن کوه جاخوش کرده‏‌اند، در کنار طبیعت زیبا و آبشار طبیعی و نیز صنایع دستی و غذاهای محلی ماسوله سبب شده، این شهر تاریخی، سالانه پذیرای حدود یک میلیون گردشگر داخلی و خارجی باشد. براساس اعلام اداره‏‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان حدود 20 درصد- حدود 90 بنا- از 500 بنای مسکونی و تجاری این شهر زیبای تاریخی تخریبی است.

امید عزیزی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‏‌دستی و گردشگری گیلان در این رابطه گفت: این بناها، حدود 60 تا 100 درصد تخریبی است و در صورت مرمت نشدن علاوه بر چهره نازیبایی که به ظاهر و بافت تاریخی این شهر توریستی می‏‌دهد، سبب از بین رفتن معماری کهن ماسوله و جایگاه آن در صنعت توریسم جهانی هم می‏‌شود.

امید عزیزی با بیان اینکه حیاط هر خانه در ماسوله پشت بام خانه دیگر و محل عبور اهالی و گردشگران است، افزود: در صورت مرمت نشدن بناهای تخریبی، این بناها فرو ریخته و از آنجا که سازه‏‌های آنها بصورت پلکانی به هم متصل است، سبب تخریب خانه‏‌های دیگر شده و ممکن است در برخی از گذرها و بافت‏‌ها هنگام عبور عابران، سبب تلفات جانی هم شود.

 

ایسنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٧ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


خاموشی رویا ...

 

می‌رویید.  در جنگل، خاموشی رویا بود .

شبنم‌ها بر جا بود .

درها باز، چشم تماشا باز، چشم تماشا تر، و خدا در        

                                                    هر ... آیا بود؟

خورشیدی در هر مشت : بام نگه بالا بود .

می‌بویید . گل وا بود؟ بوییدن بی ما بود: زیبا بود .

تنهایی، تنها بود .

ناپیدا ، پیدا بود .

" او "  آنجا ، آنجا بود . 

 

شعر: سهراب سپهری

عکس: فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


خطر تروریستی کوه‌نوردان ایرانی را در «برودپیک» تهدید نمی‌کند

به گزارش روابط بین الملل فدراسیون؛ در پی ابراز نگرانی کتبی فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ایران به فدراسیون کوه‌نوردی پاکستان در خصوص فاجعه‌ی تروریستی اخیر در نانگاپاربات، «منظور حسین» رییس فدراسیون کوه‌نوردی پاکستان با ارسال نامه‌ای به فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی کشورمان، ضمن اظهار تاسف از وقوع این حادثه که وی آنرا "قبیح و تاسف بار" خواند، اطمینان داد که تمام تلاش خود را برای تامین امنیت کوه‌نوردان به کار خواهد بست.

وی افزود، «نانگاپاربات» در منطقه‌ای واقع شده است که «منطقه آزاد» است و نیروهای امنیتی منطقه ای که غیر-ارتشی هستند مسئولیت تامین امنیت کوه‌نوردان و گردشگران آن منطقه را به عهده دارند. اما، تمامی منطقه‌ی «بالتورو»، که دربرگیرنده ی قله‌های بالای ۸۰۰۰متری نظیر برودپیک، کی2، و گاشربروم ۱ و ۲ می باشد، جزو «مناطق ممنوعه» به شمار می‌روند، و همواره تحت کنترل ارتش بوده‌اند که هرنوع ورود و خروج به منطقه را زیر نظر دارد.

«منظور حسین» تصریح کرده است؛ بنابراین به کوه‌نوردان ایرانی و بستگان آنها اطمینان می‌دهیم که اقدامات شدید امنیتی در این مناطق برقرار است؛ ارتش حضور نیروهای خود را افزایش داده و کنترل کامل امنیت منطقه را در اختیار دارد و هیچ خطری در این رابطه کوه‌نوردان ایرانی را تهدید نمی‌کند.

خاطر نشان می‌شود؛ فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی پس از وقوع حادثه «نانگاپاربات» و با توجه به حضور و فعالیت کوه‌نوردان کشورمان در "برودپیک"، بلافاصله با ارسال نامه‌ای به فدراسیون کوه‌نوردی پاکستان خواستار تامین امنیت و سلامت تمامی کوه‌نوردان به ویژه کوه‌نوردان ایرانی فعال در منطقه شده بود.

 

از کوه نوشت

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


جن و پری در زنجان!

استان زنجان محل گذر مسافران زیادی است؛ اما کمتر کسی در آن به‌مدت طولانی توقف می‌کند و از رد پای جن و پری در این استان باخبر است.

شهرستان ماه نشان، جایی که افسانه های جن و پری بر دل کوه و دریاچه نشسته اند، در 113 کیلومتری شهر زنجان قرار دارد و شاید نامش کمتر به گوش مسافران این استان خورده باشد. می گویند ماه نشان قدمتی چهارهزار ساله دارد و دلیل این ادعا، دژی قدیمی است که در پای «دودکش جن» بنا شده است.

«دودکش جن» دقیقا همان جایی است که ماه نشان را شهری افسانه یی می کند و خیلی ها با وجود آن که از زنجان گذر کرده اند، ولی تا به حال نه آن را دیده و نه درباره اش شنیده اند. معلوم هم نیست پایه ی نام گذاری آن چیست، شاید به اعتقادات کهن مردم این خطه برگردد؛ اما در اصل، «دودکش جن» نوعی سنگ قارچی شکل است که براثر فرسایش پدید آمده و به مناره ای بلند و نازک می ماند که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است و در اصطلاح زمین شناسی «Hoodoo» نامیده می شود.

«هودو»ها بیشتر در آمریکا دیده می شوند، در «برایس کنیون» که تصاویر آن نیز بسیار مشهور است. در غرب رودخانه ی می سی سی پی و شرق کوه های راکی آمریکا و کانادا هم دیده شده اند. در کپه داغ های ترکیه هم هستند و مردم داخل آن ها زندگی می کنند. در بخش فرانسوی کوه های آلپ نیز آن ها را به نام «خانم هایی با موهای درست شده» می شناسند. «هودو»ها در صربستان و تایوان هم وجود دارند. صرب ها حتا این پدیده ها را از سال 1959 میلادی تحت حفاظت قرار داده اند و برای ثبت در فهرست عجایب هفت گانه ی جهان جدید، آن ها را نامزد کرده اند.

در روستای «وردیج» (نزدیک منطقه ی وردآورد) در استان تهران هم نمونه هایی وجود دارد که به خاطر شکل و نوع فرسایش شان آن ها را «هودو» می نامند؛ اما فقط در زنجان آن ها را «دودکش جن» نام گذاشته اند.

هودوها همیشه پدیده ای جذاب برای ژئوتوریست ها و زمین شناسان بوده اند؛ اما گویا وجود نام جذابی مانند «دودکش جن» هم تا کنون نتوانسته علاقه مندان به این حوزه را به زنجان بکشاند و این پدیده، دور از اقدامات حفاظتی، در معرض تخریب قرار گرفته است، بویژه دژ کهن پای آن با نام قلعه ی «بهستان» که 64 اتاق و دو راه پله دارد و ثبت ملی هم شده، اما آنجا نیز به دلیل نبود حفاظت کافی در حال تخریب شدن است.

 

جام جم آنلاین

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در پرتو بی انتهای لذت نور

 

عکس ها از فرامرز نصیری

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


مستند غارها و اساطیر

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، این مستند به افسانه های ایرانی وبومی پرداخته و در این اثر یک تیم کوه نوردی به همراه تیم تصویربرداری از راه های صعب العبور گذشته و به بررسی غارهای استان مرکزی می پردازند.

 


قسمت اول این مجموعه با عنوان «کوه شاه زنده» به بررسی منطقه ای در ۳۵ کیلومتری اراک می پردازد. داستان های محلی و شاهنامه ای بسیاری درباره این منطقه وجود دارد و برخی روایات اسطوره ای از حضور پادشاهان ایرانی را در کنار کوه شازند نقل کرده اند.

 


علی سجادی کارگردانی این مستند را برعهده دارد و فرشید کوهی آنرا تهیه می کند.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کرمان : گزارش یک حادثه

" روز جمعه مورخ 14 تیر ماه 92  مسیح عزیزمان به همراه چند خانواده و تعدادی از دوستان دیگر به قصد استراحت پایان هفته و گل گشت به منطقه پُشته (منطقه‌ای در کوه پایه کرمان )عزیمت می نمایند پس از صرف صبحانه در ابتدا مسیر گل گشت به سمت حوضچه‌ها حرکت می نمایند و به جز بچه‌ها و یک خانواده بقیه افراد به قصد دیدن آبشار‌های بالا دست حرکت می کنند . این مسیر به گونه‌ای است که بصورت کاملا تفریحی و تنها با بلد بودن فن شنا می‌توان به درون حوضچه‌های زیر آبشار‌ها پرید و شنا کنان مسیر را به سمت پایین پیمود . مسیح به دلیل قدرت بدنی بالایی‌ که داشت پیشنهاد می‌کند اول به درون حوضچه بپرد تا سایرین را حمایت کند ، سپس به درون آب پرید اما پس از چند ثانیه انتظار از آب خارج نشد و در اینجا سایرین متوجه شرایط غیر عادی شدند و سریعاً به درون آب رفته و با جسمی بی‌ حرکت وی مواجه می شوند ،  پس از سعی‌ و تلاش زیاد موفق به خروج مسیح از درون آب می شوند ، افراد به مدت ۲۰ دقیقه به انجام عملیات احیا می‌پردازند که متاسفانه مؤثر نمی‌باشد... "

 

از سایت گروه کوه نوردی جوپار کرمان

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ذوب شدن یخچال های کوهستانی در پاکستان

فاجعه زیست محیطی برخی از مناطق پاکستان را تهدید می کند. به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی ، یخچال های کوهستانی در پاکستان به تدریج در حال ذوب شدن است و خطر جاری شدن سیل و بدنبال آن خشک سالی این کشور را تهدید می کند.


عمران خان ، خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی گزارش داد حیات مردم پاکستان به یخچال های کوهستانی این کشور وابسته است. هشتاد درصد آب زمین های کشاورزی پاکستان از طریق ذوب شدن برف های مناطق کوهستانی تامین می شود و این درحالی است که این منبع تامین حیات به سرعت در حال نابودی است. آمارها نشان می دهد سرعت ذوب شدن یخچال های کوهستانی در ده سال گذشته بیست و سه درصد افزایش یافته است.


به همین علت بار دیگر وقوع سیل های ویرانگر تهدیدی برای پاکستان به شمار می آید. روستاهای کوهستانی بیش از دیگر مناطق در معرض تهدید قرار دارند. روستای حسینی از روستاهای کوهستانی است که در سال هزار و نهصد و پنجاه و هشت بطور کامل بر اثر سیل نابود شد. با گذشت چندین نسل ، خطر بار دیگر این کشور را تهدید می کند. یخ های کوهستانی همچنان درحال ذوب شدن است و مردم نمی دانند برای جلوگیری از خطرات احتمالی باید چه کنند.


با این حال برای مراقبت از این مناطق ، راهکارهایی وجود دارد. کارشناسان زیست محیطی آموزش و ارائه آگاهی های لازم به مردم را بسیار حائز اهمیت خواندند اما این مشکل فقط محدود به پاکستان نیست ، بلکه مشکلی جهانی است.  برخی از کارشناسان احداث تاسیسات برق آبی را بهترین شیوه برای کمک به مردم منطقه و تامین انرژی های مورد نیاز مردم قلمداد می کنند چون با استفاده از آب جاری ناشی از ذوب شدن یخ ها می توان بین شصت تا هفتاد هزار مگاوات برق تولید کرد.

 
اما استفاده از انرژی های جایگزین یا ارائه سایر راهکارها دیگر دیر شده است و از این طریق نمی توان مشکلات مردم منطقه را برطرف کرد. گرچه تغییرات اقلیمی مشکلی جهانی است اما این مسئله در پاکستان اثرات زیادی برجا گذاشته است. حل مشکلات پاکستان مستلزم مشارکت بین المللی است. گرچه تغییرات در این کشور به آرامی و به تدریج صورت می گیرد ، اما در این منطقه از پاکستان ، دیگر بسیار دیر شده است.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ایبوپروفن از علائم کوه‌زدگی جلوگیری می‌کند

کوه‌زدگی مشکلی است که نه تنها برای کوه‌نوردان، بلکه برای افرادی که به ارتفاعات سفر می‌کنند نیز مشکلاتی همچون خسته‌گی و سرگیجه ایجاد می‌کند. محققان تلاش می‌کنند تا بدون درمان بر این مشکلات غلبه کنند اما گاهی اوقات مصرف قرص اجتناب ناپذیر است.

 تحقیقات انجام شده در دانشگاه استمفوردبریج نشان داده است که بعضی از داروهای بدون نسخه می‌توانند مشکل ارتفاع زدگی را در ورزشکاران برطرف کنند. جزئیات این تحقیق در "‌تاریخچه پزشکی فوری" چاپ شده است.

 دکتر گرانت لیپمن می‌گوید که کوه‌زدگی با سر درد، خسته‌گی، سرگیجه، حالت تهوع و کم اشتهایی همراه است. تحقیقات اخیر وی سعی در این دارد تا راهی برای جلوگیری از این مشکل پیدا کند. ایبوپروفن داروی بدن نسخه ای است که برای جلوگیری از تورم و به عنوان مسکن استفاده می‌شود. ورزشکاران به دلیل ضد تورم بدون این دارو با آن آشنا هستند.

 در مطالعات دکتر لیپمن 86 مرد و زن ورزشکار مورد بررسی قرار گرفتند. کوه‌زدگی مشکل اساسی برای کوه نوردان است. کوه‌زدگی باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت می‌شود و تورم مغزی نیز ایجاد می‌کند.

 لیپمن می‌گوید: ایبوپروفن راهی برای جلوگیری از کوه‌زدگی است و می‌تواند به ده ها میلیون نفر که هر ساله به ارتفاعات سفر می‌کنند کمک کند. افراد مورد بررسی در تحقیقات به ارتفاعات رفتند وهر روز میزان ایبوپروفن مصرف کردند، بررسی‌ها نشان داد که در 69 درصد موارد علائم کوه‌زدگی کاهش یافته است. هنوز کاملا مشخص نیست که چرا کوه زدگی ایجاد می‌شود، تنها دلیلی که برای آن مطرح است، کمبود هوا و اکسیژن کافی است.

 داروهایی برای کوه زدگی وجود دارند مانند دکستامتازون و استازولامید که عوارض زیادی دارند، دکستامتازون باعث بالا رفتن قند خون، هذیان‌گویی، افسردگی و بی‌خوابی می‌شود، استازولامید باعث ایجاد حالت تهوع، سرگیجه و خستگی می‌شود که بیشتر شبیه همان کوه زدگی است.

 لیپمن می‌گوید : ایبوپروفن دارویی است که راحت قابل دسترسی است. ایبوپروفن اگر شش ساعت قبل از صعود خورده شود، موثر خواهد بود، در حالی که استازولامید را باید از یک روز قبل مصرف کرد. البته مصرف بیش از حد ایبوپروفن نیز مناسب نیست زیرا باعث مشکلات گوارشی و کلیه می‌شود.

 

سایت ایسنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ترجمه ای از امین معین: Arlene Blum

آرلن در سال 1945 در داونپورت، آیووا متولد شد در اوایل 1960 او وارد کالج رید در پورتلند، اورگان شد. جایی که در اولین صعودش موفق به رسیدن به قله کوه آدامز در واشنگتن نشد. در همان سال او برای پیوستن به یک تیم اکسپدیشن آمریکایی در خواست داد اما در جواب به او گفتند که میتواند به عنوان کمک آشپز در کمپ اصلی حضور یابد! با این حال، آرلن بخاطر علاقه وافر به کوه موضوع تحقیق و پژوهش گازهای آتشفشانی در کوه هود اورگان را برای پایان نامه ارشد خود برگزید . در سال 1969 سرپرست یک تیم اکسپدیشن که قصد فعالیت در منطقه افغانستان را داشتند در جواب درخواست او نوشت که حضور او در کنار 9 نفر اعضای مرد تیم به عنوان بخشی از لذت سفر محسوب می شود و بهمین دلیل آرلن از حضور در تیم انصراف داد.

بلوم سرپرستی اولین تلاش بر روی قله Bhrigupanth در هیمالیای هند در قالب یک تیم زنانه ی هندی – آمریکائی را به عهده گرفت و بعد از آن تراورس بزرگ هیمالیا را به طول بیش از دو هزار مایل را از بوتان تا هندوستان انجام داد. سپس در حالی که فرزندش Annalise را در کوله پشتی خودش حمل میکرد قسمت زیادی از رشته کوه آلپ را پیمود. همچنین در 1976 به عنوان اولین زن امریکائی تلاش ناموفقی بر روی قله اورست داشت.

 

متن کامل را در وبلاگ امین معین بخوانید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در ستایش ادبیات!

 

 بعد از والیوم، پدر بزرگ، بعد از لیوان آب، پدر بزرگ، بعد از سرمایی که در گلویش پایین می رفت ، پدر بزرگ گفت: واقعیت اینه که اون مرده .

ملیحه گفت: واقعیت اینه که من امروز اونجا بودم...

_ که چی؟

_ نمی دونم، فقط با همین چشمهام دیدم که مردم بچه هاشونو ، شوهراشونو بغل کردن و رفتن ... بعد من دستهامو باز کردم ، دنبال یه کسی بودم ، یه چیزی ... دیدم یه چتر تو دستمه ، اونو بغلش کردم ، یه رویا رو که آبی بود ، اون خیلی آبی بود ، با خودم بردمش خونه ، ما با هم حرف زدبم ...

_ پس تو حالا یه چتر داری که هم واقعیت توست ، هم رویاس ...

_ نه ... یه ساعت پیش که از خونه می اومدم ، بیرون بد طوری بارون می بارید ، چتر وارونه شده بود ، من هم ولش کردم.

_ چرا؟

_ واسه این که اون واقعا یه چتر بود ، می فهمین پدر بزرگ؟ دوباره شده بود یه چتر.

 

تمام تلاش ملیحه برای پنهان کردن گریه ای که باران به باران با او تا خانه ی پدر بزرگ آمده بود حالا تمام شد.

 

بیژن نجدی در کتاب " یوزپلنگانی که با من دویده اند "

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


طبیعت کردستان: کوهستان زیبای دالان پر

 

مجموعه عکس های این کوهستان زیبا را در وبلاگ فرید صدقی ببینید

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


تازه‌ترین گونه‌ها در فهرست قرمز IUCN

اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در گزارش جدید خود اعلام کرد: با افزوده شدن 4807 گونه در معرض انقراض به «فهرست قرمز گونه‌های در معرض خطر IUCN»، تعداد کلی این گونه‌های گیاهی و جانوری متنوع در فهرست فوق به 70 هزار و 294 گونه رسید که از این میان 20 هزار و 934 گونه بیش از سایر گونه‌ها با خطر جدی انقراض مواجه هستند.

 

اطلاعات جدید در نسخه به‌روزشده «فهرست قرمز IUCN» حاکی از کاهش نگران‌کننده جمعیت مخروطیان بعنوان قدیمی‌ترین و بزرگترین ارگانیسم‌های جهانی، میگوی آب شیرین، حلزون‌های مخروطی، گرازماهی‌های بدون باله رودخانه «یانگ تسه»، ماهی «پاپ سانتاکروز»، سوسمار آبی غول‌پیکر «کیپ ورده» و گونه‌ خاصی از میگوهای آب شیرین تا مرز نابودی است.

 

«جین المارت»، مدیر جهانی گروه حفاظت از تنوع‌زیستی IUCN دراین‌باره می‌گوید: به لطف فهرست قرمز IUCN اکنون بیش از هر زمان دیگری از وضعیت تنوع‌زیستی جهان اطلاع داریم اما تصویر کلی از این وضعیت جهانی، هشداردهنده است. اگر در مسیر تلاش برای پایان دادن به روند انقراض گونه‌های زیستی حیاتی در سیاره زمین جدی هستیم بایستی تا حد امکان از این اطلاعات برای هدفمند کردن فعالیت‌های حفاظتی خود استفاده کنیم.

 

این به‌روزرسانی برای نخستین بار ارزیابی مجدد از مخروطیان را شامل می‌شود. بنابر نتایج بدست آمده، 34 درصد از درختان سدر، سرو، صنوبر و سایر گیاهان مخروطی اکنون با خطر انقراض مواجه هستند که این رقم نسبت به آخرین ارزیابی‌های سال 1998 میلادی چهار درصد افزایش یافته است.

 

ایسنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


طبیعت ایران: منطقه ی حفاظت شده و گردشگری جهان نما

عکس ها از خبرگزاری فارس

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٠ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فعالیت کوه آتشفشانی آلاسکا شدت گرفت

 

فعالیت کوه آتشفشانی «پاولوف» در آلاسکا پس از شش هفته خروج مواد مذاب و خاکستر اکنون شدت گرفته و توجه کارشناسان زیست محیطی را به خود جلب کرده و در عین حال مردم محلی را نیز نگران ساخته است.مقام‌های محلی آلاسکا اعلام کردند که به دنبال شدت گرفتن فعالیت‌های این کوه آتشفشانی، توده‌های مواد مذاب تا ارتفاع هشت کیلومتری به آسمان و شهرهای اطراف پرتاب شده و پروازهای محلی را دچار اختلال کرده است.

فوران اخیر آتشفشان پاولوف در شبه جزیره آلاسکا و در 950 کیلومتری شهر «آنکورج» در آمریکا رخ داده که شدیدترین فوران از زمان آغاز غرش‌های آرام از اواسط ماه مه در این آتشفشان بوده است.

محققان زیست‌محیطی می‌گویند: آخرین دوره انفجارهای خاکسترزای دهانه آتشفشان که ارتفاع آن به دو هزار و 518 متر می‌رسید چند روز متوالی ادامه یافت.

 

از رسانه ها

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


پای ارژن هم به لیست سیاه باز شد...

 

خطر نابودی اکوسیستم‎ها و منابع طبیعی، آینده بشریت را با وضع مبهم و نامعلومی مواجه کرده و این احتمال وجود دارد که تا نیم قرن آینده قسمت اعظم گونه‎ها، زیستگاه‎ها، اکوسیستم‎ها و به عبارت دیگر منابع طبیعی را از دست بدهیم.

 مرکز نظارت بر حفاظت جهانی گونه‎ها برآورد کرده که سالیانه بیش از 20 هزار گونه از گیاهان و جانوران با خطر نابودی و انقراض روبرو می‎شوند.

گرچه کنوانسیون‎های متعددی، دست به اقدامات مؤثری جهت جلوگیری از این روند تخریب و انقراض زده‎اند، اما نتوانسته‎اند بر روند نابودی منابع طبیعی فائق آمده و آنها را مهار کنند.

وقتی گیاه و یا جانوری منقرض می‎شود انسان به هیچ‎وجه نمی‎تواند مجدداً آن را خلق کند، از طرفی با زوال هر گونه، فقط ارزش همان گونه را از دست نمی‎دهیم، بلکه نابودی هر گونه، حیات و موجودیت سایر موجودات و شرایط محیطی را به خطر خواهد انداخت، چراکه مجموع موجودات زنده و محیط زیست آنها تشکیل یک زنجیره مرتبط و ناگسستنی را می‎دهند که انهدام هر یک از حلقه‎های این زنجیره باعث گسستن کل مجموعه خواهد شد.

در این میان هنوز داستان سر به مهر زوال و خشکیدگی درختان بلوط حل نشده بود که درخت ارژن یا بادام کوهی هم به لیست سیاه انهدام وارد شد و با کمال تأسف باید گفت وضعیت این گونه با ارزش گیاهی فوق‎العاده بحرانی است و شمارش معکوس افول و نابودی آن هم به صدا درآمده است...

ایسنا

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


شباهت های دو رئیس جمهور برادر!!

 

اولین اظهارات احمدی نژاد در سال 84 بعد از رئیس جمهور شدن :

در کشور ما دموکراسی واقعی وجود دارد و قوا مستقل از یکدیگر هستند ... اعتدال، مشی دولت است و هر نوع افراط و تفریط جایی در این دولت ندارد و به همه فرصت ها، توان ها و شایستگی‌ها اتکا خواهد شد... دولت برآمده از اراده ملت ایران، مرزبندی‌های کاذب سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسد و دولتی برآمده از تمام افکار و نگرش‌ها خواهد بود. اعتدال، مشی دولت است...

 

 

اولین اظهارات حسن روحانی در سال 92 بعد از رئیس جمهور شدن :

همه دنیا از نو جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران و مردم سالاری دینی، آزادی و دموکراسی واقعی را در این کشور مشاهده کردند... دولت آینده باید در چارچوب اعتدال حرکت کند . دولت آینده باید از افراط و تفریط پرهیز کند این پیام برای همه است...   این دولت هیچ تعهدی به هیچ حزب و جناحی نداده و وامدار هیچ گروهی نیست، لذا سعی خواهد شد که شایسته ترین افراد از هر حزب و جناحی که باشند البته در صورت داشتن رویکرد اعتدال بکار گرفته شوند...

 

 

 

پی نوشت :

امروز با یکی از دوستان کرمانی، گفت و گویی تلفنی داشتیم . دوست خوب کوه‌نورد و کرمانی ما از مشی کلاغ‌ها سخت گله‌مند بود و می‌گفت چرا در این وبلاگ از تبریک به رئیس‌جمهور منتخب خبری نیست!! برای او توضیح دادیم که تاکنون دوبار و در مناسبت‌های مختلف این تبریک گفته شده ... اما دوست کرمانی ما قانع نمی‌شد که نمی‌شد!! لذا بار دیگر از فرصت استفاده کرده _ و البته برای آخرین بار _ انتخاب شیخ حسن روحانی را به 18 میلیون طرفدار او و به شورای نگهبان و به آیت اله جنتی تبریک می‌گوییم !! 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


امید دارند عمه‌ی من از بقال بپرسد «خمیراک» دارد؟!

احمد پوری از معادل‌های فرهنگستان برای واژه‌های بیگانه با عنوان «نوزادان مرده» یاد کرد.

 

به گزارش خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مترجم در یادداشتی نوشته است: خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه 5 تیر اعلام کرد، فرهنگستان زبان فارسی برای دو واژه خارجی «پاستا» (بگذریم که خود این واژه زیاد به کار نمی‌رود و معمولا از لغت ماکارونی به جای آن استفاده می‌کنند) و «چیپس» برابرهایی برگزیده. برای پاستا «خمیراک» و برای چیپیس «برگک». اما باز مانند صدها مورد دیگر فضلای فرهنگستان دو نوزاد مرده تحویل زبان فارسی دادند.

 واقعا نمی‌دانم این تراژدی کمدی تا کی می‌خواهد ادامه یابد. آیا استادان فرهنگستان امید دارند از این به بعد عمه من از بقال سر کوچه بپرسد آیا خمیراک دارد یا نه؟ چه ضرورتی است ماکارونی عوض شود؟ این دوستان هرگز از خود پرسیده‌اند که مکانیسم ورود واژه به زبان از چه قوانینی تبعیت می‌کند؟ مثلا آیا پی برده‌اند چرا «کامپیوتر» با این همه فشاری که رسانه‌های همگانی روی مردم گذاشته‌اند، «رایانه» نشد، اما «هاردور» به سادگی تبدیل به سخت‌افزار شد؟ دوستان آیا بررسی کرده‌اند ببینند چرا «طیاره» شد هواپیما، اما «ماشین» خودرو نشد.

 من گمان نمی‌کنم واقعا این چراها را ندانند. تنها توجیهی که برای کار آن ها دارم، این است که بالأخره وقتی سازمانی است و تشکیلاتی و مواجبی، نمی‌شود همین‌جوری بی‌کار نشست و محصولی تحویل نداد. هر از چند گاهی باید «چرخ‌بال» و «کش‌لقمه» (این یکی را نمی‌دانم واقعا پیشنهاد فرهنگستان بود یا نه) و «خمیراک» تحویل داد تا بدانند حاصل چند ماه انتظار سرانجام به تولدی ختم شده، حالا این نوزاد اگر مرده بود و همان بدو تولد به خاک سپرده شد، دیگر اهمیتی ندارد.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فرار از نانگاپاربات

 

"تنها زمانی که پای در خانه نهم باور می‌کنم از مرگ گریخته‌ام"

 
اینها بخشی است از سخنان Zhang Jingchuan کوه نورد چینی است که از مهلکه مرگ در کمپ اصلی نانگاپاربات گریخته و 4 شنبه گذشته از طریق ارومچی به زادگاهش Kunming بازگشت.
ژان جین چوآن کوه نورد 42 ساله چینی می گوید: "آنها 8 مرد مسلح با لباس نظامی بودند که ما را در خواب به دام انداختند و دستانمان را بستند، ما را به زانو قرار دادند، لوازممان را گشتند و شروع به کشتار نمودند. آنها تیری را با هدف قرار دادن سر من به طرفم شلیک کردند. اما سرم را خم کردم و تیر به من اصابت نکرد. من اقدام به فرار به سمت دره نمودم و از دستشان گریختم".
اما شاید آنچه موجب رهایی ژان گردید 4 سال خدمت سربازی او در نیروهای نظامی بود. عکس العمل سریع و فرار موجب شد تا نامش در لیست کشته های نانگا پاربات قرار نگیرد. او ساعتی را در تاریکی و در دره های اطراف کمپ اصلی مخفی گشت و پس از اطمینان از امنیت کمپ اصلی به آنجا بازگشت تا طلب کمک نماید.
او از ارتش پاکستان برای عکس العمل سریعش و حضورشان تنها پس از 7 ساعت از حادثه در آن مکان دورافتاده تشکر می نماید.
اما دوستان ژان YANG Chun-Feng با سابقه 11 صعود 8000 متری و RAO Jian-Feng با سابقه 9 صعود 8000 متری همانند او خوش شانس نبودند. آن دو آرزوهای ایستادن در باشگاه 8000 متریها را به دست طالبان فنا شده یافتند و بجای بهمن های نانگاپاربات اسیر تیر خلاص جهل طالبان گشتند!

 

از وبلاگ رضا زارعی ( کوه قاف )

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٩ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


طبیعت ایران‌: دریاچه ی چورت

 خبرگزاری مهر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ماگما: در ستایش کوه نویسی ...

جمعه روزی‌ست که بیشتر کوه‌نوردان بنا به فراغت کوتاهی که حاصل می‌شود می‌توانند پایی به کوه یا دستی به سنگ برسانند . برای کوه‌نوردان شام گاه جمعه با کوه‌نوردی تمام شده اما برای آنانی که دستی هم در نوشتن دارند شاید کوه‌نوردی‌شان پس از بازگشت به خانه با گفتن و نوشتن از کوه  تا پاسی از شب امتداد یابد . 

 

 صبح شنبه شروع هفته است . اولین روز کار و خستگی کوه‌نوردی جمعه اما هیجانی تازه با دیدن گزارش برنامه‌هایی که دوستان در وبلاگ‌های شخصی‌شان گذاشته‌اند در رگ‌ها تراوش می‌کند  . 

 حالا صد‌ها قله زیبای ایران را با نام کوه‌نوردانشان می‌شناسی ... زرد‌کوه رضا را به خاطرت می‌آورد . اشتران‌کوه احسان را ... گرین امین را ... دوبرار ماهزاده را ... دماوند آنا را ... توچال پرستو را ... بینالود مرتضی را ... و ...

می‌دانی دیروز که تو بر فراز الوند رقص ابرها و  آفتاب را جشن گرفته بودی دوستانت همین آفتاب را از کدام نقطه به تماشا نشسته بودند . 

بادی که به صورتت می خورد معمولا از غرب می‌آید ... کیلومتر ها آن طرف‌تر حمید را تجسم می‌کنی با صورتی عرق کرده به روی بیستون که همین باد اندکی پیش‌تر شاید پیشانی‌اش را نوازش داده باشد . و شاید پیش‌تر از آن زانیار را بر فراز شاهو که وسعت کردستان را از آن بالا تنفس می‌کند . 

می‌فهمی دیروز از همان چشمه‌ای که ایستادی و آبی نوشیدی مسعود عسگری هم نوشیده است  و اگر کمی بیشتر می‌ایستادی شاید علی بیات را هم می‌دیدی با دوربینی در دستش یا نعمت اخضری با کوله باری از تجربه ...

کمی آن طرف‌تر در البرز نیما به روی خط الراسی حرکت می‌کند . فرشید در بند یخچال سوژه خنده ای پیدا کرده است و فرامرز لحظه‌ای را ثبت می‌کند . سیمین و سوسن آفتاب خراسان را سر می‌کشند و باقر عیوضی در سرطاق تیشه ای به سنگ سخت می‌کوبد . لیلا صالحی را از فراز الوند شاید نتوانی ببینی ولی بدر و پریشان پیداست و می دانی که در همان حوالی زیر سایه سنگی چای کوهی درست می‌کند . عباس ایلاقی عطر گل‌های هزار را بو می‌کشد و مهدی تیغه‌ای نو در جوپار می‌پیماید . فرهاد شیر‌کوه را صعود می‌کند ، فانی کنار دریاچه سبلان چادری بر پا کرده ، فرشید روزی طلب آب‌های سپید دره ای تنگ را می‌پیماید و امیر جاده‌های کوهستانی طالش را رکاب می‌زند ...

کوه‌ها با همند اما دیگر تنها نیستند ... کوه‌ها را خیلی بهتر می‌شناسی و اگر نیاز باشد در هرجای ایران دوستانی داری که سنگ به سنگ و چشمه به چشمه کوهستان‌هایش را می‌فهمند و راهنمایت خواهند شد و می‌برندت به بالا به بلند ...

 

فواد رضاپور در وبلاگ ماگما

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


چشم انداز

 

عکس : فرامرز نصیری

البرز مرکزی _ جمعه  7 تیر ماه 92 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٧ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ریشه ی عقده گشائی های اخیر محمدچیتگرها علیه وبلاگ کلاغ ها

لازم نیست برای درک دلایل و ریشه ی برخوردهای کینه توزانه و عقده گشایی های اخیر محمد چیتگرها علیه وبلاگ کلاغ ها ، راه دوری برویم ! انتشار فقط دو نقد افشاگرانه طی سالیان اخیر در باره عملکرد و دیدگاه های فرصت طلبانه او در وبلاگ کلاغ ها کافی ست تا دیگر از رفتار فعلی او در "پنهان شدن پشت نام تیم آرش و فعالیت اخیر برودپیک " و سپس به این بهانه ،بازگشایی عقده های کهنه و قدیمی علیه وبلاگ کلاغ ها را در دستور کار خود قرار دادن ، خیلی تعجب نکنیم!

 

اما آن دو نقد ، که گویا حکم کابوس را برای محمدچیتگرها پیدا کرده است:

 

شکوفائی " بصیرت " در کوه نیوز !!

عجب روزگاری شده ها !!  آدم نمی دونه به حرف کی باید گوش بده ؟!  میگن زندگی سخت شده ... هزینه ها و قیمت ها ... میگن راه پیشرفتی برای کسی نمونده ... رسیدن به اون بالاها دیگه کار هر کسی نیست ... میگن بخدا حاضریم هر قیمتی که لازم باشه برای رسیدن به اون بالا پرداخت کنیم . صب تا شب هم داریم دست و پا می زنیم  اما نمیشه که نمیشه !! میگن ...      خلاصه خیلی چیزا میگن که خودتون بهتر میدونین . اما حالا واقعا راست میگن ؟ یعنی واقعا این جوریه ؟!   من که فکر نمی کنم .      به قول بی بی جون که توی 92 سالگی عمرشو داد به شما : "مادرجون ! هر چیزی راهی داره که فقط باید بگردی اونو پیدا کنی".       بی بی جون فکر می کرد تفاوت آدم های زرنگ که خیلی زود پیشرفت میکنن و به همه چیز (!) می رسن و آدم های خنگ و عقب افتاده که همیشه ی خدا ، هشت شون ( هشت فرودشون نه ها !! ) هشت زندگی شون گرو نه شونه ، توی همین استعداد پیدا کردن اون راهه !!    درسته که خیلی ها فقط نشستن و فقط بلدن غر بزنن و از همه چی ایراد بگیرن و ... اما در مقابل بعضی ها هم هستند که به قول بی بی جون خوب میدونن هر چیزی راهی داره !!      البته فکر نکنین کار آسونیه ها !!     هوش و استعدادی میخواد که در درجه ی اول باید توی خون تون باشه !!   این رو گفتم که شما هم یه هو نزنه  به سرتون و فردا صب زنگ بزنین به خبرگزاری دولتی برنا که مال سازمان دولتی ملی جوانانه و بهشون بگین :  آقا ! مگه ما چی مون از محمد چیتگرها مدیر سایت کوه نیوز کمتره ؟! خب بیاین با ما هم یه مصاحبه ای رو ترتیب بدین دیگه !! مثه مد روز حرف زدن رو بلد نیستیم که بلدیم !! نرخ روز نون رو نمی دونیم که می دونیم !! پیروی و مطابق گفتمان رایج و غالب و مسلط ایدئولوژیک و دولتی این روزا و از جنگ نرم و بصیرت و ... حرف زدن حالیمون نیست که حالیمونه !!    آقا ! بخدا ما میخوایم پیشرفت کنیم . جوونیم . ما هم دل داریم . اصلا شما بگو برای به اون بالاها رسیدن چه قیمتی رو باید پرداخت کنیم هان ؟!     به قول بی بی جون ... بگذریم . اصلا بما چه !! عجب روزگار سختی شده ها !!

.

خودت را افسر جنگ نرم می دانی؟
تازه در این عرصه شروع به کار کردم و فکر می کنم بتوانم افسر جنگ نرم باشم .

حرف آخر؟
فکر می کنم در زمینه دینی در وبلاگ ها کم کار شده و با توجه به مناسبت های دینی که وجود دارد اگر به صورت تخصصی کار شود بصیرت ما هم بالاتر می رود و همه این ها به این دلیل است که در زمینه های تخصصی در وبلاگ ها کم کار انجام شده است .

از مصاحبه ی مدیر سایت کوه نیوز با خبرگزاری برنا ( سازمان ملی جوانان )

 

 

دزدی نام کافه کوه توسط سایت کوه نیوز و محمدچیتگرها

 _ در اغلب کشورهای جهان ، سرقت نام ، ایده و اندیشه جزو جرم‌های بزرگ بوده و برای آن مجازات‌های سنگینی نیز در نظر گرفته شده‌است . نکته‌ای که ظاهرا و متاسفانه در کشور ما چندان جدی گرفته نمی‌شود و هم‌اکنون به عنوان یکی از بحران‌های بزرگ دنیای وب فارسی از آن نام می‌برند .

_ دوستان خالق نام و ایده‌ی کافه کوه هیچگاه به دنبال شهرت و اهداف تجاری نبودند و طبیعی بود که کسی به دنبال ثبت رسمی و قانونی نام کافه کوه نیز نباشد اما این نمی‌تواند دلیل و توجیه معقول و قانع کننده‌ای برای  عدم رعایت "حقوق مالکیت فکری"  توسط سایت کوه نیوز و محمد چیتگرها در استفاده از نام کافه کوه برای راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی جدید باشد.

_ می‌گویند "حقوق مالکیت فکری" که در کشور ما مالکیت معنوی نیز به آن می‌گویند از مبانی اخلاقی ناشی می‌شود . استفاده‌ی کوه نیوز و محمد چیتگرها از نام کافه‌کوه  _ در شرایطی که حتی نخواسته است به خود زحمت اشاره‌ای کوچک به سابقه‌ی این نام را در فضای مجازی بدهد _ رفتار و عملکردی بسیار زشت و غیراخلاقی شمرده می‌شود .

_ محکوم کردن این رفتار غیرحرفه‌ای و غیراخلاقی سایت کوه‌نیوز توسط دوستان وبلاگ‌نویس می‌تواند پشتوانه‌ی محکمی برای عدم تکرار چنین وقایعی در آینده باشد. 

 

 پی نوشت:

وبلاگ ماگما  نیز با انتشار لینک این پست اعلام کرد از "رعایت حقوق معنوی در دنیای مجازی‌" حمایت می‌کند.

وبلاگ نشاط کوهستان با عنوان " دزدی نام کافه کوه توسط کوه نیوز" و ارائه ی لینک این پست ، انتقاد و اعتراض خود را اعلام کرد.

وبلاگ بیواک نیز با عنوان " کافه کوه را نمی توان سرقت کرد"  محتوای پست را به صورت کامل منتشر نموده است.

وبلاگ آیاز سواستفاده غیراخلاقی کوه نیوز از نام کافه کوه را بی احترامی به همه کوه نویسان دانسته و نوشته است "ما هیچگاه از جایی که نامش مسروقه است! استقبال نمی کنیم."

و پست تحلیلی و خواندنی وبلاگ کوه نوشت که در باره ی "کند ذهنی" این "کج دستان ادبی" نوشته است.

و نگاه انتقادی فرشید داودی در وبلاگ طنزکوه ...

و پست لیلا صالحی در وبلاگ کومالیا با عنوان "بیایید فرهنگ کوه وکوه‌نویسی را ارج نهیم و به قوانین نانوشته واخلاقی احترام بگذاریم ".

زینب یعقوبی نیز در وبلاگ شخصی خود این موضوع را انعکاس داد.

و پست علی بیات در وبلاگ دیار الوند با عنوان " به کافه کوه احترام بگذاریم" ...

و دیدگاه عباس ثابتیان با عنوان " مالکیت فکری - کافه کوه " در وبلاگ آرام کوه که نوشته است : " «کافه کوه» اکنون که در آستانه‌ی نخستین سال شکل‌گیری خود است، یک رویا نیست! یک خیال نیست! و یک نام بر روی کاغذ نیست! کافه کوه یک اثر فکری یا معنوی است، کافه کوه وجود دارد و پنج‌شنبه‌ی آخر هر ماه در یک مکان واقعی در کوه‌توچال و در دامنه‌ی دربند تشکیل می‌شود ... کافه کوه جایی است که هر کوه‌نورد و یا دوست‌دار کوه و طبیعت، فارغ از آن‌که برای کوه و در ارتباط با کوه می‌نویسد و یا نمی‌نویسد، آخرین پنج‌شنبه‌ی هر ماه می‌تواند آنجا باشد! بگوید، بشنود، دوستی کند، چای و قهوه بنوشد، بخواند و بخندد، گله کند و ...

 

 

 ریشه یابی و درک عقده گشایی های اخیر محمدچیتگرها و سایت کوه نیوز علیه وبلاگ کلاغ ها کار چندان سختی نیست!

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٧ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


طرح روز

 

Leslie Ricciardi ...Uruguay

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٧ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ادب یک پیش کسوت !!

" متاسفم برای آن رذلی که با اسم من بالاتر کامنت گذاشته. آیا پا بر گلوی تو آدم بی‌همه‌چیز نباید گذاشت ؟ اگر او نگذارد مطمئن باش من می‌گذارم. همه می‌دانند تو و هم‌پالکی‌هایت کجا‌تان دارد می‌سوزد... ببخش خانم ابریشمی "

 

کامنت کیومرث بابازاده در وبلاگ خاک خوب

 

 

پی نوشت : گویا حال کوه‌نوردی ایران خوب نیست!  وقتی یک مثلا پیش‌کسوت نمی‌تواند در بیان و رفتارش ادب و متانت را رعایت کند دیگر از جوان‌ترهای این ورزش چه انتظاری می‌توان داشت؟!

 

آقای بابازاده! صرف استفاده از نام خانواده‌گی مشابه نمی‌تواند دلیلی برای بی‌احترامی شما به یک کامنت‌نویس وبلاگ‌های کوه باشد! مگر شما تنها بابازاده‌ی کوه‌نوردی این مملکت هستید؟!

 

متاسفم برای‌تان آقای بابازاده! شما نمی‌توانید نمونه و الگوی شایسته‌ای از یک پیش‌کسوت ورزش کو‌ه‌نوردی در کشورمان باشید!  برای رسیدن به چنین منزلتی نیاز به ادب و متانت دارید!

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٧ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بابازاده هایی که برای ما تکلیف تعیین می کنند!!

کیومرث بابازاده در آخرین موضع‌گیری خود که در سایت کوه‌نیوز منتشر شده است توجه به جنایت بی‌سابقه در بیس‌کمپ نانگاپاربات و بیان پاره‌ای نگرانی‌ها برای تیم کوه‌نوردان ایرانی مستقر در برودپیک و طرح پرسش از مدیران باشگاه آرش را جوسازی نامیده است!!

 

کیومرث بابازاده با این موضع‌گیری ، فقط سقف کوتاه اندیشه و درک خود را نشان داده است . او نشان داد که هنوز در آن حال و هوای دهه پنجاه و حتی اوایل دهه شصت سیر می‌کند!! روزگاری که در محدوده‌ی باشگاه کوچک‌شان می‌توانستند برای دیگران تکلیف تعیین کنند که از چه بگویند و چقدر بگویند و چگونه بگویند !!  اما ...

 

آقای بابازاده! گذشت آن روزگاران! در دنیای امروز دسترسی و انتشار اخبار و اطلاعات دیگر هیچ محدوده و مرزی را نمی‌شناسد! شما که هستید که به خود اجازه داده‌اید با متهم کردن وبلاگ‌نویسان کوه و کوه نوردی به جوسازی بخواهید مرعوب‌شان کنید و برایشان تکلیف تعیین کنید که از چه بگویند و چقدر بگویند و چگونه بگویند تا به مذاق شما و دوستان‌تان خوش آید؟!

 

یک خاطره ... ( شاهد : عباس محمدی ) : بهار 84 . نشست همگانی انجمن کوه‌نوردان در پارک شفق .  کیومرث بابازاده رئیس انجمن بود .  بیرون از جلسه و در حضور عباس محمدی از او درخواست وقتی بسیار کوتاه ... کمتر از یک دقیقه ... برای اطلاع رسانی "نخستین نشست وبلاگ نویسان  کوه و کوه نوردی در پلنگ چال" را کردم . بدون حتی لحظه ای تامل و تفکر  آن را رد کرد . خیلی تعجب نکردم . انتظارش را داشتم . انجمن در آن زمان ... و مانند بسیاری سال های دیگر ... در حیطه و کنترل کامل دو باشگاه بزرگ تهرانی بود و مشخص بود که جایی و مجالی برای بروز و طرح اندیشه و تفکری مستقل از خواسته ها و منافع این دو باشگاه  نیست . بابازاده نه را گفت و به سرعت داخل سالن جلسه رفت . رفتار او به قدری زشت و زننده بود که عباس محمدی را به واکنش واداشت و از نوع برخورد او با تعبیر روش های استالینیستی یاد کرد!!

 

شاید بیش از یک هزار وبلاگ  با موضوع کوه و کوه‌نوردی در کشورمان داشته باشیم  اما به خوبی می‌دانیم ، تعداد وبلاگ‌هایی که به طرح مسایل یا پرسش‌های انتقادی می‌پردازند یا دیگرگونه می‌اندیشند به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد !!  نکته‌ی جالب اما اینجاست که امثال این بابازاده‌های کوه‌نوردی ایران تاب تحمل همین تعداد اندک دیگراندیش(!) و منتقد را هم ندارند و می‌خواهند با طرح اتهام جوسازی  آنها را وادار به ...

 

آقای بابازاده! این  تعداد وبلاگ‌های دنباله رو ، مطیع و مجیزگو‌ی فعلی بس‌تان نیست؟!

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٦ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ارتباط کوه نوردان روسی در شمال پاکستان با سفارت کشورشان

کوه‌نوردان روسی که در زمان صعود به قله یکی از کوه‌های شمال پاکستان گم شده بودند با سفارت کشورشان ارتباط برقرار کرده اند.
به نوشته روزنامه اینترنتی روسی لنتا ، آلکسی آفچینیکف مدیر اجرایی فدراسیون کوه‌نوردی روسیه با اشاره به اینکه به مدت یک شبانه روز هیچ خبری از این افراد به دست نیامده بود یادآور شده این گروه از چهار کوه‌نورد روس و چند کوه‌نورد اهل کشورهای بالتیک تشکیل شده است. آنها اعلام کرده‌اند قصد بازگشت ندارند و می‌خواهند حرکت خود را به سوی قله ادامه دهند.
به گفته وی ، سفارت روسیه در پاکستان با کوه‌نوردان در ارتباط است.
ارتباط با این افراد پس از آن قطع شد که جنگجویان طالبان به پایگاه کوه‌نوردان واقع در کوه نانگاپاربات حمله کردند که در براثر آن ده خارجی کشته و مهاجمان مخفی شدند. در پی این حادثه مقامات پاکستان اقدام به تخلیه همه گردشگران خارجی و رفتن آنها را به کوه‌ها ممنوع کردند. تاکنون سی و هفت نفر به اتهام دست داشتن در حمله دستگیر شده اند.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٦ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


آیا تصمیم به ادامه حضور تیم آرش در پاکستان درست است؟

اعلام موجودیت شاخه‌ای از طالبان پاکستان برای انجام عملیات تروریستی علیه کوه‌نوردان و گردشگران خارجی در این کشور و جنایت تکان دهنده‌ای که در بیس کمپ نانگاپاربات رقم زدند، رویداد کوچکی نیست که بتوان به ساده‌گی از کنار آن گذشت. عباس ثابتیان با توجه به ادامه حضور تیم آرش در منطقه و نگرانی‌هایی که بابت این موضوع وجود دارد ، پرسش بسیار مهمی را از مدیران و مسئولان باشگاه آرش مطرح نموده است:

" آیا ماندن تیم برودپیک در منطقه و ادامه صعود کار درستی است؟"

وبلاگ آرام کوه

 

در شرایط فعلی کشور پاکستان و احتمال انجام حملاتی دیگر علیه کوه‌نوردان و گردشگران خارجی ، شاید تصمیم عاقلانه و درست آن باشد که دستور توقف برنامه و بازگشت به ایران داده شود. وانمود کردن به اینکه اتفاقی روی نداده است و با گونه‌ای خوش‌بینی ساده‌لوحانه خود را به قضا و قدر سپردن و تصمیم به ادامه برنامه گرفتن ، بی‌شک مسئولیت بسیار سنگینی را متوجه مدیران باشگاه آرش خواهد نمود.

 

 

نظر شما چیست؟

در این شرایط تصمیم درست کدام است؟

 

 

 

جدای از هر تصمیمی که مدیران باشگاه آرش بخواهند برای تیم اعزامی خود به هیمالیای پاکستان بگیرند ...  کوه‌نوردانی که هم اکنون قصد دارند گشایش مسیری نو و به نام ایران را در برودپیک به اتمام برسانند ، فرقی نمی‌کند که مجوز شورای برون مرزی دارند یا ندارند ، مستقل‌اند یا دولتی ، از این باشگاه هستند یا آن باشگاه و ... مهم این است که ایرانی‌اند و مسئولان فدراسیون کوه‌نوردی وظیفه دارند در اولین فرصت ممکن و با انجام مکاتباتی ضروری ، مسئله‌ی حفظ امنیت و سلامت جان کوه‌نوردان کشورمان را به مقامات پاکستانی یادآوری نمایند!  پیگیری موضوع تامین و تضمین امنیت جان کوه‌نوردان ایرانی در حال حاضر فقط و فقط بر عهده‌ی فدراسیون کوه‌نوردی می‌باشد! 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ورود کوه نوردان به پاکستان ممنوع شد!

پس از حادثه مرگ 10 کوه نورد در پاکستان، دولت این کشور ورود  کوه نوردان به پاکستان را به حالت تعلیق درآورد.

 

پس از حادثه مرگ 10  کوه نورد در پاکستان در آخرین ساعات روز شنبه، دولت پاکستان ورود گردشگران کوه نورد را به این کشور تا اطلاع ثانوی ممنوع کرد.  به گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان این حادثه که در یکی از کمپ‌های ویژه اسکان کوه نوردان در ارتفاعات «نانگا پاربات» در منطقه کوهستانی هیمالیا در شمال پاکستان روی داد، دو مرد مسلح  کوه نوردان حاضر در این کمپ را به رگبار گلوله بستند که علاوه‌بر مرگ 10  کوه نورد از کشورهای اوکراین، اسلواکی، چین، لتونی و نپال، راهنمای محلی آنها نیز کشته شد.

در این شرایط دولت پاکستان ورود گردشگران کوه نورد را به این کشور به حالت تعلیق درآورده و اعلام کرده پس از برقراری امنیت و مجازات مسببان این حادثه، باردیگر گردشگران کوه نورد امکان صعود به کوه "نانگا پاربات" و دیگر کوه‌های منطقه هیمالیا را خواهند داشت.

این حادثه در شرایطی روی داد که در دهه‌های گذشته نیز ناآرامی در پاکستان، گردشگران را از این کشور فراری داده است تا اینکه از سال گذشته بازگشت گردشگران به پاکستان آغاز شد.

پاکستان در سال 2012 با میزبانی از بیش از یک میلیون گردشگر حدود 350 میلیون دلار از محل صنعت گردشگری درآمد داشت که یکی از علل اصلی آن راه‌اندازی مراکز اطلاع رسانی و رزرواسیون برای گردشگران در مناطق مختلف پاکستان بوده که سهم بسزایی در جذب گردشگران به این کشور داشته‌ است.

 

از رسانه ها

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


طالبان پاکستان: قتل عام نانگاپاربات کار جنود حفصه بود

رسانه های غربی به نقل از طالبان پاکستان اعلام کردند که ۱۰ کوه نورد تبعه آمریکا، چین، اوکراین، اسلواکی، لیتوانی، و نپال که در شمال پاکستان کشته شدند، توسط شاخه ای جدید از این گروه موسوم به جنود حفصه به قتل رسیده اند.

این گزارش ها حاکیست ، شبه نظامیان طالبان پاکستان می گویند که این شاخه جدید به منظور هدف قرار دادن خارجیان ایجاد شده است. طالبان پاکستان می گویند که این گروه که در رسانه های محلی از آن به نام جنود حفصه نام برده شده، به منظور انتقام گیری از حملات هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان تشکیل شده است.
طالبان پیشتر گفته بودند که حمله به ۱۰ کوه نورد در شمال پاکستان به تلافی قتل ولی الرحمن، معاون رهبر این گروه که در ماه مه، در حمله ی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی کشته شد، صورت گرفته است.
این کوه نوردان در حمله طالبان در دامنه کوه نانگاپاربات کشته شدند و درمیان آنان یک تبعه پاکستان نیز بوده است. اگرچه این حمله در استراحت گاهی در دامنه کوه صورت گرفته اما با این حال ارتفاع آنجا بیش از ۴هزار متر بالاتر از سطح دریاست و به گفته خبرنگاران مهاجمان برای رسیدن به آنجا باید حداقل ۱۸ ساعت با پای پیاده و یا قاطر در راه بوده باشند.
بر اساس گزارش ها، حداقل ۱۵ مرد مسلح که یونیفورم نیروهای امنیتی محلی را بر تن داشتند در این حمله دست داشته اند.
رسانه های غربی اعلام کردند که ۳۶ نفر در ارتباط با این حمله دستگیر شده اند اما مقامات پاکستان اذعان دارند که مهره های اصلی سازمان دهنده این حمله همچنان آزاد هستند.

 

از رسانه ها

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٤ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در لحظه ...

من فکر می‌کنم
هرگز نبوده قلب من 
 این گونه گرم و سرخ:

احساس می‌کنم
در بدترین دقایق این شام مرگ‌زای
چندین هزار چشمه‌ی خورشید 
 در دلم‌
می‌جوشد از یقین.

احساس می‌کنم
در هر کنار و گوشه‌ی این شوره زار یأس
چندین هزار جنگل شاداب 
ناگهان
می‌روید از زمین.

 

شعر : احمد شاملو

عکس : فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کوه نوشت : توضیح لازم در خصوص انتشار دگرگون یک مصاحبه!

متأسفانه و در کمال حیرت؛ بعضی از دوستان خبرنگار در رسانه‌های مختلف (که ظاهرا همگی مشترک‌الروش هستند)، تخصص عجیب و غریب و مهارت خارق‌العاده‌ای در تحریف، جراحی و سانسور مصاحبه‌ها دارند!

جهت اطلاع‌ خواننده‌گان گرامی؛
طرح سئوالات مصاحبه‌ی اخیر سرپرست فدراسیون (مندرج در پست قبل)، به شکل مکتوب و پاسخ‌های آن نیز به همان سیاق، تنظیم و از کانال روابط عمومی بین خبرنگار مربوطه و سرپرست فدراسیون؛ رد و بدل شده است ... با این وجود؛ خبرنگار محترم در بخش‌های مختلف و متعدد این مصاحبه، متون را با تعبیر و سلیقه‌ی خود دگرگون و منتشر کرده است که مراتب اعتراض ما به اطلاع وی نیز رسیده است!

جالب است که تمامی پاسخ‌های این مصاحبه به صورت مکتوب ارسال شده، خدا به داد مصاحبه‌های شفاهی افراد برسد!

برای نمونه؛ متن اصلی بخشی از مصاحبه و پاسخ آن به این شرح است:

"سئوال ۴ ـ چند سالی است که برخی از صعودهای برون‌مرزی به صورت مستقل انجام می‌شود، در اکثر موارد این صعودها پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران بر فراز قله‌های برون‌مرزی افراشته شده است. نظر شما درباره این صعودها چیست؟

پاسخ: انجام صعودهای 8000 متری هزینه‌های سنگینی را به همراه دارد. طبیعی و بدیهی است که فدراسیون نمی‌تواند از پس این هزینه‌ها برآید، این هزینه‌ها نه‌تنها مادی بلکه هزینه‌های انسانی است که ما در سال‌های اخیر کم نداشته‌ایم، تابستان سال 83، کی‌تو، داوود خادم ـ تابستان سال 87، نانگاپاربات، سامان نعمتی ـ بهار سال 89، دائولاگیری، مهدی اعتمادفر ـ بهار سال90، ماناسلو، عیسی میرشکاری ـ تابستان سال 90، گاشربروم دو، لیلا اسفندیاری ـ بهار سال 91، ماناسلو، جعفر ناصری ـ تابستان سال 91، مون‌بلان فرانسه، مهدی عمیدی.

نتیجه آنکه ملاک عمل کوه‌نوردان؛ تنها برافراشته شدن پرچم ایران بر فراز قلل نیست؛ باید دید چه هزینه‌ای در این راه پرداخته شده است و آیا نتیجه این حوادث جز این است که افراد به ظرفیت‌های واقعی خود شناخت نداشته و ... "

تکمله:
1- تصویر سند «سئوال و جواب»مذکور:
http://upload.koohnevesht.ir/images/b87xmpddps652j9b2vpg.jpg

2- به هیچ وجه چنین جمله‌ای در مصاحبه موجود نیست: " ... همه افرادی بودند که به سبب هماهنگ نبودن با فدراسیون جان خود را از دست داده اند ..." !!

3- همان‌گونه که در پرسش مذکور، عبارت "مستقل" لحاظ  و مورد توجه و تمرکز واقع شده، پاسخ نیز به تبع آن؛ با اشارات مرتبط ، حوزه‌ی "مستقل" را دربردارد.

4- پس از اعلام مراتب؛ خبرگزاری "تسنیم" جمله‌ی مورد اشاره را از متن مصاحبه حذف و تا حدودی متن را اصلاح و ویرایش کرد.

 

از : کوه‌نوشت

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


امداد رسانی به 51 کوه نورد گم شده در جنگل های رودبار

امدادگران جمعیت هلال‌احمر گیلان 51 کوه‌نورد گم‌شده در جنگل‌های رودبار را نجات دادند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر گیلان گفت : 5 امدادگر ، این کوه‌نوردان را که عضو تیم کوه‌نوردی پزشکی قزوین بودند دیروز بعد از جستجو 12 ساعته در خاصکول رودبار پیدا کردند .
محمد حسن یزدان پناهی با بیان اینکه کوه‌نوردان به علت مه غلیظ راه خود را  گم کرده بودند افزود : کوه‌نوردان با تماس به شماره تلفن 147 ندای امداد ، امدادگران را از وضعیت خود با خبر کردند که با رد یابی تماس تلفنی آنان از طریق جی – پی – اس موقعیت مکانی آنان در جنگل مشخص شد .
مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان گفت : امدادگران 53 بسته مواد غذایی بین کوه‌نوردان توزیع کردند.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


درخواست کوه نوردان از روسیه برای کمک به خروج آنها از پاکستان

رئیس فدراسیون کوه‌نوردی روسیه روز یکشنبه اعلام کرد ساعاتی پس از حمله خونبار شبه نظامیان طالبان در پاکستان ، گروهی از کوه‌نوردان از روسیه خواسته‌اند تا آنها را از این کشور خارج کند. الکسی اوچینیکوف افزود با وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه تماس گرفته ایم و قرار است همتایان ما از کشورهای اوکراین ، گرجستان و لیتوانی از وزارت امور خارجه روسیه و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور بخواهند تا بازماندگان و اجساد این حمله را از پاکستان خارج کنند.


شبه نظامیان طالبان که اونیفورم پلیس بر تن داشتند بامداد یکشنبه ده گردشگر خارجی را در شمال پاکستان کشتند.


بی بی سی اعلام کرد پنج اوکراینی ، سه چینی و یک تبعه لیتوانی در این حمله کشته شده اند اما دیپلمات های لیتوانی این گزارش را تایید نکرده اند. بنا بر اطلاعاتی که در اختیار فدراسیون کوه‌نوردی روسیه قرار گرفته است هیچ تبعه روس در این حمله کشته نشده است.


به گزارش خبرگزاری ریانووستی از مسکو  ، رئیس فدراسیون کوه‌نوردی روسیه اعلام کرد یک تبعه لیتوانی ، تعدادی اوکراینی و چند تن از افرادی که تابعیت آنها نامشخص است در حمله روز گذشته کشته شدند. وی افزود احتمال می رود دو تبعه گرجی نیز در این حمله زخمی شده باشند اما سرنوشت آنها نامعلوم است. اوچینبکوف خاطر نشان کرد تیم کوه نوردی روسیه مستقر در پاکستان گزارش های اولیه در خصوص کشته شدن یک تبعه روس را هنوز تایید نکرده است. وی گفت این تیم در تماسی تلفنی اعلام کرد به کوه نوردان روس آسیبی نرسیده است و قرار است از محل حمله تخلیه شوند.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


جزئیاتی بیشتر از حمله تروریستی در نانگاپاربات

 

طبق گزارش Geo TV نصف شب امروز یکشنبه ۲ تیر ماه ۹۲، تعدادی از تروریست های مسلح با حمله به بیس کمپ جبهه دایامیر نانگا پاربات واقع در گیلگیت بالتیستان در شمال پاکستان و نزدیکی کشمیر حداقل ۱۰ کوه نورد را به قتل رسانده اند. طبق گزارش این شبکه تلویزیونی کشته شدگان متعلق به کشورهای چین، اکراین و پاکستان هستند و این در حالی ست که ملیت دیگر کشته شدگان هنوز معلوم نیست.  طبق همین گزارش تروریست ها دست و پای کارکنان پاکستانی را بسته و سپس کوه نوردان خارجی را به قتل رسانده اند.

 

کوه نورد ترک، تونچ فیندیک در هنگام وقوع حادثه در کمپ ۲ بود و در حال حاضر به بیس کمپ بازگشته است که در کنترل ارتش پاکستان می باشد. ظاهرا کوه نورد ایرانی، مهدی قلی پور و چند کوه نورد نپالی به همراه او در کمپ بالاتر بوده اند. طبق گزارش تونچ کشته شدگان متعلق به کشور چین هستند.

رهبر Pakistani Expedition به نام کریم حیات با ارسال پیامی عنوان کرده که در این حادثه ۱۲ کوه نورد جان باخته اند. حال او، ناصر و شرخان خوب توصیف شده است. رهبر اکسپدیشن بین المللی، الکساندر دزیک (Alexandra Dzik)، نیز با ارسال پیامی از سلامت کلیه اعضای این تیم بین المللی خبر داد. او می گوید: " تمامی اعضای تیم ما به غیر از ارنست که اهل لیتوانی ست، آن شب در کمپ ۲ بودند. هنوز تماسی با ارنست و حتی تیم ایتالیایی، سیمیونه لا ترا (Simone La Terra) و لهستانی، پول میخالسکی (Paul Michalski) نداریم."

تابستان امسال بیش از ۵۰ کوه نورد عازم نانگا پاربات شده بودند. در حالی که شرایط جوی در طول یک هفته گذشته توام با بارش سنگین برف و حتی وقوع بهمن بود، تیم های حاضر با  بهتر شدن هوا دیروز توانسته بودند به کمپ ۲ برسند.

LA Times نیز گزارش کرده بود که این حمله در یک هتل واقع در بیس کمپ نانگا اتفاق افتاده است. طبق این گزارش مهاجمان یونیفورم های مخصوص پلیس نظامی به تن داشته اند و پس از هجوم به منطقه راهنماهای پاکستانی رو مورد ضرب و شتم قرار داده و توریست ها (کوه نوردان!) را با طناب بسته و پس از سرقت اموالشان همه را کشته اند. این تروریست ها پس از حمله بلافاصله از محل متواری شده اند. طبق گزارش رویترز گروه تروریستی جندالله پاکستان مسئولیت قتل عام حمله دیشب را به گردن گرفته اند. طبق همین گزارش سخنگوی جندالله در تماس تلفنی اظهار داشه که: "این خارجی ها دشمن ما هستند و ما با افتخار مسئولیت کشتار آنان را  می پذیریم و اعلام می کنیم که در آینده نیز به چنین حملاتی ادامه خواهیم داد."

 

از وبلاگ آلتای

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


نانگاپاربات: کوه نورد ایرانی سالم است

گروهی از کوه‌نوردان که ظاهراً ملیت چینی، روسی و اوکراینی داشته‌اند، در نزدیکی کمپ اصلی «نانگاپاربات» مورد حمله‌ی یک گروه تروریستی واقع شده‌اند.

 

 به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت فدراسیون کوه نوردی، بر اساس گزارش‌های اولیه در این حمله متأسفانه 10 کوه‌نورد کشته شده‌اند. این گزارش حاکی‌ست، ارتش پاکستان در این رابطه وارد منطقه گردیده است.

«مهدی قلی‌پور» کوه‌نورد ایرانی نیز که به صورت مستقل و شخصی بر روی ارتفاعات این قله تلاش می‌کند به همراه «تونچ فیندیک» ( کوه‌نورد ترکیه‌ای) و یک کوه‌نورد نپالی، در کمپ 2 این قله بوده‌اند و هم‌اکنون در سلامت کامل هستند.

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در ضیافت آفتاب

 

عکس از:  فرامرز نصیری ...  ( چمخاله )

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


هماهنگ نبودن با فدراسیون، داغدار شدن خانواده ها !!

 

"  رئیس فدراسیون کوه‌نوردی ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم در کرمانشاه گفت:  فدراسیون کوه‌نوردی خانه همه کوه‌نوردان است، هر کس مراجعه کند از او استقبال می‌شود همان طور که تا به حال این اتفاق افتاده است.

محمود شعاعی با بیان اینکه انجام صعودهای 8هزار متری هزینه‌های سنگینی را به همراه دارد، تصریح کرد: طبیعی و بدیهی است که فدراسیون نمی‌تواند از پس این هزینه‌ها برآید.

وی افزود: تابستان سال 83، قله کی‌تو، داوود خادم ـ تابستان سال 87، قله نانگاپاربات، سامان نعمتی ـ بهار سال 89،قله دائولاگیری، مهدی اعتمادفر ـ بهار سال 90،قله  ماناسلو، عیسی میرشکاری ـ تابستان سال 90، قله گاشربروم دو، لیلا اسفندیاری ـ بهار سال 91، قله ماناسلو، جعفر ناصری ـ تابستان سال 91، قله مون‌بلان فرانسه، مهدی عمیدی،همه افرادی بودند که به سبب  هماهنگ نبودن با فدراسیون جان خود را از دست داده اند.

رئیس فدراسیون کوه‌نوردی خاطرنشان کرد: ملاک عمل کوه‌نوردان؛ تنها برافراشته شدن پرچم ایران بر فراز قلل نیست؛ باید دید چه هزینه‌ای در این راه پرداخته شده است و آیا نتیجه این حوادث جز این است که افراد به ظرفیت‌های واقعی خود شناخت نداشته و در این راه علاوه بر داغدارکردن خانواده‌ها، رشته کوه‌نوردی را دچار آسیب‌های فراوان کرده‌اند... این  مسئول اظهار کرد: نگاه ما به فرهنگ کوه‌نوردی و رسیدن به قله دچار باید بازنگری شود، صعود به هر قیمتی را باید کنار گذاشته و چشم‌های خود را به سوی واقعیت‌های جهان کوه‌نوردی باز کنیم... "

 

متن کامل را در سایت کوه نیوز بخوانید

 

 

 

 

 

 فکر می کنید چرا محمود شعاعی در این مصاحبه  به مرگ محمد اوراز و دکتر بهالو  که در حوادث برنامه‌های رسمی فدراسیون کوه‌نوردی  و در نتیجه‌ی فرهنگ غلط و  اصرار سرپرستان رسمی و تعیین شده برای صعود به هر قیمتی جان خود را از دست دادند اشاره‌ای نکرده است ؟!

 

مرگ تلخ و تراژیک آنان در عین هماهنگ بودن با فدراسیون و در برنامه‌های رسمی این نهاد رقم خورده است . آیا داغدار شدن خانواده‌ها و آسیب‌های فراوان به رشته‌ی کوه‌نوردی فقط شامل کوه‌نوردان آزاد می‌شود ؟!

 

 

 

  

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


گزارش کافه کوه خرداد 92

 

"  فضای دوستی ها در کافه کوه باز هم در 30 خرداد 92 عطر آگین شد ، محفل صمیمی در محیط کوهستان شکل مهر به خود گرفت و هوای کوهستان شاد و با نشاط شد ، بودن  ساعاتی در کنار هم و خوردن یک استکان چایی در کنار هم و گفت و شنود های بی برنامه بهانه ای  است تا در دنیای واقعی دوست داشتن حقیقی را تمرین کنیم . بیاموزیم که بی دلیل می توانیم همدیگر را دوست داشته باشیم و فضای پاک کوهستان بستری است که این نهال پرورش می یابد . بهانه ها در کافه کوه هر چه  انگیزه حضور بسیار قوی است ، کسانی که یک ماه منتظر آخرین پنجشنبه ماه هستند تا در کافه کوه دقایقی را سپری کنند ، اگر برنامه ریزی هایشان به گونه ایی باشد که نتوانند در کافه کوه حضور یابند دلتنگ دوستان می شوند و این به گونه ایی حسرت می شود ، و به خودشان قول می دهند که در کافه کوه بعدی باشند و این همان کافه کوه بعدی اردیبهشت ماه است که تعدادی از دوستان در کنار هم لجظاتی را به خوشی گذراندند و ... "

 

متن کامل را در وبلاگ نشاط کوهستان بخوانید

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بحران در انجمن کوه نوردان؟!

 

 

"  با توجه به استعفای کتبی آقای محمد بهره‌ور در تاریخ 27 /3/ 92  از سمت عضویت در هیأت‌مدیره و مسئول کارگروه  فنی انجمن و با تشکر از زحمات پیشین و امید به همکاری در آینده با ایشان، بدینوسیله آقای دکتر مسعود حمیدی را به عنوان مسئول کارگروه فنی انجمن معرفی می نماییم  و از آقای ارژنگ محسنی به عنوان نفر اول عضو علی البدل جهت حضور در جلسات هیأت مدیره دعوت می نماییم.  "

 

از سایت انجمن کوه نوردان 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


به همین زودی مردم فراموش شدند!!

خلق حماسه را مدیون امام زمان(عج) و تدبیر رهبر معظم انقلاب هستیم
 
رئیس‌جمهور برگزیده در جمع اعضای ستاد انتخاباتی خود تأکید کرد: حماسه ۲۴ خرداد با لطف و عنایات خاصه امام زمان(عج) و تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی خلق شد
 
 
خبرگزاری فارس
 
 
 
 
 
 
 
پی نوشت: 
 
1_  آقا‌زاده‌ی هاشمی رفسنجانی به کدام وزارت می‌رسد؟    به گزارش افکار نیوز  «یاسر‌ هاشمی» که از روز نخست اعلام رسمی‌کاندیداتوری رئیس‌جمهور در کنار او بود، این روزها سرگرم بررسی پیشنهادهای مختلف برای چگونگی همکاری با دولت روحانی ‌ا‌ست. براساس خبرهای تاییدشده، تمایل زیادی به سپردن وزارت ورزش و جوانان به یاسر‌هاشمی ‌وجود دارد.
 
 
2_ بار دیگر از فرصت استفاده کرده و پیروزی حسن روحانی را به 18 میلیون هوادار او و هم چنین به شورای نگهبان و آیت اله جنتی تبریک می گوییم!! ...
 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ تیر ۱۳٩٢
    پيام ها    +