این روزها ...

 

من یکی را

دوست نداشتم

او هم مرا

دوست نداشت

یک روز

جایی قرار گذاشتیم

من نرفتم

او هم نیامد.

 

شعر: اوزدمیر آصف

عکس : فرامرز نصیری

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


انتشار گزارش محرمانه‌ی کمیته ‌تغییرات جوی سازمان ملل

در گزارش کمیته سازمان ملل آمده که تغییرات جوی ناشی از گرمایش زمین، خطر بروز درگیری‌ها در مناطق فقیرنشین جهان را افزایش می‌دهد. احتمال عدم انتشار گزارش آتی این کمیته به‌خاطر انتقادهای شدید به نحوه‌ی کار آن، منتفی نیست.

 

 

طرح دومین بخش گزارش کمیته‌ی بین‌المللی بررسی تغییرات جوی سازمان ملل (IPCC) توسط بلاگرها در اینترنت منتشر شد. این گزارش پس از برگزاری سی و هفتمین دوره‌ی نشست آن در روز جمعه (۱۸ اکتبر) در شهر بندری باتومی گرجستان صورت گرفت. این مراسم با جشن تاسیس ۲۵ سالگی این نهاد بین‌المللی در سال ۱۹۸۸ همراه بود.

بخش نخستین این گزارش که درباره‌ی تاثیرات گوناگون افزایش دمای زمین در جهان است، نیز چندی پیش به‌طور "غیر رسمی و غیرقانونی" در دنیای مجازی منتشر شد.

نکات مهم گزارش

مهم‌ترین نتایج منتشرشده به گزارش "اشپیگل‌آنلاین" عبارتند از:
ـ تاثیرات دگرگونی‌های جوی بر محیط زیست، سراسر مناطق جهان را در برمی‌گیرد.

ـ برخی از سیستم‌های حفظ محیط زیست کشورهای جهان، فاقد توانایی مقابله با این دگرگونی‌ها هستند.

ـ حیوانات و گیاهان، شیوه‌ی زندگی و مناطق گسترش نوع خود را تغییر می‌دهند.

ـ افزایش دمای زمین، زیان‌های بزرگی بر صنعت کشاورزی وارد می‌آورد.

ـ تغییرات جوی، خطر بروز مناقشات و درگیری‌های مناطق فقیرنشین جهان را افزایش می‌دهد.

کمیته‌ی بین‌المللی بررسی تغییرات جوی سازمان ملل اعلام کرده بود که نسخه‌ی نهایی نتایج گزارش خود را در ماه مارس منتشر خواهد ساخت.

 

گزارشی از دویچه وله

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


نجات 2 کوه نورد در کوه‌های کوهسیل خوانسار

گروه نجات جمعیت هلال احمر،2 کوه نورد سرگردان در کوه‌های کوهسیل شهرستان خوانسار را نجات دادند.


رییس جمعیت هلال احمر شهرستان خوانسار امروزگفت: این کوه نوردان که با این منطقه آشنایی نداشتند، برای برگشت دچار مشکل شده بودند . آقای کریمی افزود: با اعزام گروه نجات این دو کوه نورد صحیح و سالم به شهرستان بازگردانده شدند.


رییس جمعیت هلال احمر شهرستان خوانسار به کوه نوردان به ویژه کسانی که با کوه های این شهرستان آشنایی ندارند توصیه کرد : قبل از هر صعود اطلاعات کاملی از منطقه کسب و با تجهیزات کامل و استفاده از تجربیات کوهنوردان محلی اقدام به صعود کنند.

 

واحدمرکزی خبر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بررسی فاجعه ی برودپیک، با دعوت قبلی و پشت درهای بسته؟!

برگزاری نشستی پیرامون رویداد برودپیک در محل  انجمن کوه‌نوردان ایران

انجمن کوه‌نوردان ایران در نظر دارد، نشستی کارشناسانه با حضور فعالان و صاحب نظران هیمالیا‌نوردی پیرامون رویداد برودپیک برگزار نماید.
این نشست با دعوت قبلی صورت می گیرد، و گزارش آن متعاقبا" به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

                                                            سایت انجمن کوه نوردان

 

 

_  هیئت مدیره فعلی انجمن کوه نوردان دو عضو آرشی دارد ( نوری و شاندیز ) و بازرس فعلی این تشکیلات نیز یک آرشی متعصب است که قطعا دوستان با نحوه و چگونه گی مواجهه و پاسخ های او به نظرات و دیدگاه های مطرح شده پیرامون فاجعه ی برودپیک در بخش کامنتینگ سایت کوه نیوز آشنائی دارند ( ترکاشوند ) ...

 

_ یک بار دیگر اطلاعیه‌ی انجمن کوه‌نوردان را بخوانید! ... "رویداد برودپیک"!! ... حتی حاضر نشده‌اند از جریان کشته شدن سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان در یک برنامه‌ی برون مرزی با نام " حادثه " یاد کنند!! ... در یک متن سه خط و نیمی ، دو بار تکرار می‌کنند " رویداد برودپیک‌"‌!! ...

 

_ آقایان و خانم‌های عزیز در مدیریت انجمن! بهتر نبود ... برای رعایت حال خانواده‌های این عزیزان و ضمنا نشان دادن بی‌طرفی و عدم جانبداری و استقلال خود در برابر این یا آن باشگاه بزرگ  ، لااقل  می‌نوشتید " حادثه ی برودپیک" ؟!

 


_ بدون شرح ... قسمتی از کامنت بهزاد ترکاشوند بازرس آرشی انجمن کوه‌نوردان در وبلاگ آرام کوه :

" ... در حالی که وظیفه ذاتی انجمن حمایت از اعضای خود منجمله آرش است. در حالی انتظار این بود سایر دوستان غیر آرشی همانند نانگا رفتار کنند و نشان دهند که با اینان هم همان رفتار می شود. شما مطمئن باش در آینده این هیات مدیره پاسخی برای عدم حمایت به موقع از آرش نخواهد داشت ... "

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کوه شاه: فعالیت شبانه ی معدن ادامه دارد

 

در حالی که از سوی مدیر ارشد استان کرمان دستور تعطیلی موقت معدن استخراج سنگ آهن از کوه‌شاه، پنجمین قلۀ مرتفع کشور داده و اعلام شد که ادامۀ فعالیت منوط به اعلام نظر کمیتۀ کارشناسی باشد، مردم محلی از فعالیت شبانۀ معدن خبر می‌دهند، کمیتۀ کارشناسی منتظر نظر استاندار درخصوص گزارش‌های آنهاست و دوستداران محیط زیست نیز همچنان چشم انتظار یک تصمیم منطقی و عاقلانه.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کویر، از زمانی که کوه‌شاه، هدف جدید توسعه قرار گرفت تاکنون، روزی نبوده که از نگرانی دربارۀ سرنوشت این کوه بعد از استخراج سنگ آهن از دل آن زده نشود.

تخریب‌ها آن‌قدر گسترده هست و کوه‌شاه آن قدر ارزش دارد که محیط ‌زیست مخالفت خود را اعلام کرد، استاندار از این موضوع ابراز نارضایتی کرد البته با تاکید بر ضرورت ایجاد اشتغال در استان، کوه نوردان از سراسر کشور به منطقه آمدند و همایشی سراسری برگزار کردند، معصومه ابتکار، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور پیامی به این همایش مردمی داد و از مردم خواست تا رسیدن به نتیجه نهایی، تلاش کنند، رسانه‌های استان نیز همۀ این نگرانی‌ها را تیتر کرده‌اند.

اسماعیل نجار، استاندار کرمان سرانجام دستور به تعطیلی موقت فعالیت‌های مربوط به استخراج سنگ آهن از این معدن را داد و گفت که کمیته‌ای متشکل از کارشناسان آب منطقه‌ای و محیط زیست و منابع طبیعی و صنعت و معدن و تجارت و استانداری برود در منطقه و از نزدیک، آنچه را که بر این کوه رفته و آنچه که با ادامۀ فعالیت معدن، بر سر این کوه می‌آید را به او گزارش کنند تا تصمیمی قطعی و منطقی در این باره گرفته شد.

اکنون اما، در حالی که حدود یک ماه از این اتفاقات می‌گذرد، گفته می‌شود که کمیته کارشناسی، گزارش‌های خود را به مقام عالی دولت در استان تقدیم کرده که همگی این گزارش‌ها از آینده‌ای تیره نه فقط برای منطقه که برای کل استان در صورت فعالیت این معدن خبر می‌دهد.

" اسماعیل نجار" اما هنوز به این گزارش‌ها رسیدگی نکرده است و هزاران چشم انتظار دستوری نشسته که وی صادر خواهد کرد. نجار اما در این باره به سکوت خود ادامه داده است.

در این شرایط، ساکنان محلی نیز از فعالیت شبانۀ این معدن با وجود دستور تعطیلی موقت از سوی استاندار را می‌دهند.

 

خبرگزاری ایسنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در لحظه های تو

نگاه کن

چه سکوتی

                 در لحظه های تو

                                            می ایستد

 

 

شعر: محمود معتقدی

عکس : فرامرز نصیری

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : نقد امین معین

 

 

شب شراب نیرزد به بامداد خمار!

" ... اما مواردی که در راستای واکاوی جزئی‌تر برنامه برودپیک 92 می­توان به آنها اشاره کرد به شرح زیر است:

آمادگی جسمانی سرپرست:

اگرچه برنامه تمرینی که آقای شجاعی ارائه داده اند خیلی جامع است و نویسنده آن هم کوه نورد و هم راهنمای کوه  قابلی‌ست و در گذشته شاید با همین شیوه‌ی تمرینی توانسته پیرمردی را بر فراز اورست برساند ولی باید گفت  نکته‌ی مهم این است که به هر شکل و با هر سطح تمرینی، بازده‌ی جسمی سرپرست تیم برودپیک  در سال 92 برای این برنامه مناسب نبوده است. تمرینات ارتفاع یا تمرینات میدانی یا کار با وزنه یا تمرین فنی کوه‌نوردی یا هر نوع تمرین دیگری به تنهایی برای یک برنامه‌ی هیمالیا که شاید بتوان گفت از لحاظ پیچیدگی همه جانبه کمتر فعالیتی به پایش برسد، کافی نیست و اگر ایشان خودشان را در این برنامه ضعیف تر از برنامه های قبلی نیافته اند، بدین معنی است که در برنامه های قبل هم وضعیت ایده آلی نداشته اند!

در جواب این سوال که آیا می توان به نفر پنجم یک مسابقه دشوار دوومیدانی گفت آمادگی جسمانی "نداشته" است فقط به این دلیل که نفر پنجم شده است؟ باید گفت:

 اگر در مسابقه ای کسی در بین پنج نفر شرکت کننده، نفر آخر شود آنهم با اختلاف بسیار زیاد و تازه از خط پایان هم عبور نکند! آمادگی جسمانی خوبی نداشته است.

 

آقای رامین شجاعی به قصد همراهی تیم گشایش کننده وارد برنامه شده اند در حالی که حتی توان صعود تا گردنه را هم نداشته اند! بدون شک عدم آمادگی مناسب سرپرست در بوجود آمدن فاجعه ی بعد از حادثه سهیم بوده است این در حالی است به نظر می آید نفر دیگر یعنی آقای افشین سعدی هم توان صعود حتی از مسیر نرمال را نداشته اند چه رسد به همراهی نفرات گشایش کننده.

 

آقای شجاعی در جایی از کوه‌نوردان بزرگی یاد کردند مثل : کوکوشکا- پتروفسکی – یان کلاگ - پیتر بوردمن- میک بورک- نیک استکورت و جو تاسکر ... و برنامه های بزرگی که ایشان در انها کشته شده اند. به نظر می آید سرپرست برنامه برودپیک 92 سعی در طبیعی جلوه دادن این حادثه با تکیه بر حوادث رخ داده برای دیگر تیم‌ها باشند. در این مورد به نکات زیر اشاره می‌کنم:

در ابتدا بهتر است نگاهی به انواع خطرات طبیعت داشته باشیم: ... "

 

 

متن کامل را در وبلاگ امین معین بخوانید

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : نقد دکتر حمید مساعدیان

 

افتخار برودپیک _ فاجعه‌ی برودپیک 

گشایش مسیر جدید ایرانی‌ها در برودپیک در عین افتخار برای ایرانیان در هیمالیانوردی ، به واسطه بروز حادثه تأسف بار برای سه تن از کوه‌نوردان کشورمان نقطه تاریکی در هیمالیانوردی ایران است.

همان طور که می‌دانید در هر حادثه ای عوامل متعددی زمینه‌ساز یک بحران می‌شود؛ عواملی که شاید در ابتدا به ذهن هیچ یک از اعضای تیم یا سرپرست، مسؤل فنی و ... نرسد ولی تجمیع این عوامل می تواند به بروز حادثه ای ناگوار منجر شود.

کالبد شکافی حادثه برودپیک نیز از این منظر اهمیت دارد. شاید در ابتدا همه چیز طبیعی و عادی جلوه دهد ولی غافل ایم از اینکه به سادگی و آرامی وارد ورطه‌ای می‌شویم و وقتی به خود می‌آییم که دیگر برای فرار و نجات از آن فاجعه خیلی دیر شده است.

در حادثه برودپیک ساده انگاری مسیر و سختی بیش از حد برنامه برای این تیم جوان سبب طولانی شدن برنامه می‌شود و مشکل از همین جا شروع می‌شود یعنی زنگ خطر برنامه بسیار پیش از صعود قله یعنی از روز یکشنبه 23 تیرماه به صدا درمی‌آید ولی کسی صدای این زنگ را نمی‌شنود و با امید و توکل بیش از حد به سرنوشت کار ادامه می‌یابد. سیر پیشرفت را وقتی بررسی می‌کنیم از روز دوم بعد از کمپ 3 برنامه طبق پیش بینی انجام شده پیش نمی‌رود و اعتماد بیش از حد به جوان بودن تیم آنان را در ورطه خطرناکی قرار می‌دهد.

سابقه و تجربه کم نفرات تیم مزید بر علت است ارتفاع بالای 7000 متر و خط مرگ نیز مشکل را دو چندان می‌کند منطق و تشخیص و قضاوت دچار اختلال می‌شود و این باور که در تعریف خط مرگ اغراق شده است کار دست کوه نورد می دهد (این باور را در حادثه ماناسلو و مرگ عیسی میرشکاری نیز می‌بینیم و کسی فکر نمی کند در ارتفاع بالای 7000 متر به راحتا و بسیار نامحسوس فرد به سمت سرنوشتی خطرناک و نیستی پیش می رود). خط مرگ معنی دارد و حضور بیش از 2 تا 3 روز در بالای این ارتفاع و با کاهش سهمی از اکسیژن که از هوای محیط دریافت می‌کنیم (با کمتر از یک سوم ارتفاعات پایین) شرایط را بحرانی می‌کند.

با همین باورها از ابتدا نیز به فکر تیم پشتیبان و امداد نیستیم. تفاوت زیادی بین واقعیت و آنچه پیش بینی می‌کنیم وجود دارد. همه ی هم و غم ما صعود قله است و در ابتدا تصور می‌کنیم برنامه طبق پیش بینی انجام شده پیش می‌رود و به هیچ وجه به فکر بازگشت و مسیر پیش رو نیستیم، خطرات خط الرأس بین قله اصلی و فرعی و در ادامه گردنه را در نظر نمی‌گیریم و برایمان تفهیم نشده است. حتا یک بار هم شده مسیر بازگشت را صعود عملی نکرده‌ایم و حتا مختصات جی پی اس آن را همه به طور جد پیگیری نکرده‌ایم و باور اینکه مسیر برگشت باید ساده، مشخص و ثابت گذاری شده باشد (بنا به گفته مسؤلان برنامه) ادامه داده ایم و صرفاً از اطلاعات و تجربیات سایر صعود کنندگاه استفاده کرده‌ایم.

مسیر جدید است و صعود سخت و حمل بار مشکل، برنامه آلپی در نظر گرفته شده است ولی نه آلپی است نه هیمالیایی و تسخیری بلکه ترکیبی است از این دو روش، آب و غذای کافی هم همراه نبرده ایم و پیش بینی آن را هم نکرده ایم شاید از مواد غذایی کم حجم و پر انرژی با مشورت متخصصان تغذیه ارتفاع بهره نبرده ایم. بیواک در ارتفاع بالا و در هیمالیا بیش از یک تا دو روز (یاشب) خطر پسرفت ارتفاع و تخلیه انرژی را به همراه دارد. در ارتفاع بالای 7000 متر سرمای کشنده، خستگی مفرط، باد، کاهش انرژی دریافتی، فعالیت زیاد، اثرات ارتفاع بر فیزیولوژی انسان و پسرفت عملکرد کوه‌نورد و همگی شرایط بسیار سخت و پیچیده‌ای برای فکر کردن و انتخاب راه نامشخص و مسیر صحیح فرود بر کوه‌نورد تحمیل می‌کند که کوچک‌ترین اشتباه برابر آخرین اشتباه در زندگی یک انسان است. هر متر ارتفاع بیشتر در بالای خط مرگ (قدمی به سوی نیستی) و شرایط دشوار و بحرانی برای کوه‌نورد ایجاد می کند.

پیش‌بینی نکردن تیم جستجو و عملیات امداد و نجات در منطقه ای کم تردد از نظر کوه‌نوردی در چنین شرایطی، زمان طلایی را از بین برده و فرصت‌ها را از دست می‌دهد. شاید جوان بودن تیم و سن پایین افراد احساس خطر را به افراد تیم القا نکرده بود و جو روانی که در جامعه کوه‌نوردی در تقابل با بخش دولتی و صعودهای مستقل به وجود آمده بود نیز می‌تواند زمینه ساز تفکری باشد که صعود به هر قیمتی انجام شود.

 

دکتر حمید مساعدیان

 

نقل از فصل نامه کوه شماره 72

 

 

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


درگذشت کوه نورد اصفهانی در ارتفاعات قلعه رودخان فومن

کوه نورد اصفهانی در ارتفاعات قلعه رودخان فومن دچار سانحه شد و جان باخت . حسین جمالی کوه نورد 60 ساله اصفهانی که به عنوان سرپرست گروه 30 نفره کوه نوردی شرکت ذوب آهن اصفهان به ارتفاعات 2650 متری لاسه پشت فومن صعود کرده بود  عصر دیروز هنگام ادامه کوه نوردی در نزدیکی غار خون فوشه فومن به دره سقوط کرد و درگذشت .
جسد این کوه نورد اصفهانی پس از تلاش 24 ساعته هیئت کوه نوردی و هلال احمر گیلان عصر امروز از دره خارج شد.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


نشانه شناسی تاریخی: قله ی توچال

قله‌ی توچال  23/12/1340

 

 

قله‌ی توچال 14/1/1343

 

 

قله‌ی توچال  25/4/1344

 

 

قله‌ی توچال  17/3/1345

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک: نقد دکتر علیرضا بهپور

 

این متن بر اساس دو گزارش در دسترس نوشته شده است. ممکن است در آینده حقایقی آشکار شود که قسمت هایی از این تحلیل مختصر، بی اعتبار گردد؛ اگر چه معتقدم در کلیت قصه تفاوتی حاصل نخواهد شد. فاجعه مرگ 3 جوان ایرانی در برودپیک قلب هر انسانی را به درد می آورد. معتقدم که این فاجعه که خواسته یا ناخواسته ابعاد خبری گسترده‌ای یافت و انعکاس بی‌سابقه ای در میان عموم مردم پیدا کرد؛ وجهه منفی کوه‌نوردی در نزد عموم را منفی‌تر و سیاه‌تر کرد. هر چه هم که گروهی پر سر و صدا برای پاشیدن خاک بر چشم ناظران و نعل وارونه زدن تلاش کنند و سعی در وارونه نشان دادن حقیقت کنند؛ این فاجعه زخمی عمیق بر پیکر این ورزش (یا ماجراجویی!) به جا خواهد گذاشت که تا سال‌ها التیام نخواهد یافت. هر چند که به نظر می‌رسد که گروهی از همین جامعه کذایی کوه نوردی! و تئوریسین های این گونه صعودهای بی‌برنامه و بی‌سرانجام؛ همچنان در نشئه این فاجعه غرق هستند و کماکان با آن صفا می کنند و انگار نه انگار که در این افتخارآفرینی جهانی! جان عزیز سه جوان عزیز ایران عزیز؟ گرفته شده است. شخصاً معتقدم که هیچ کوهی (بخوانید هدفی) ارزش یک انگشت انسان را نیز ندارد چه برسد به جان عزیز جوانانی به این برومندی. به نظر من و متأسفانه در پشت شعار و تفکر فریبنده و جذاب نوآوری و کار جدید در کوه‌نوردی (آن هم به این سبک!) ؛ اندیشه ای به شدت واپسگرایانه و به نوعی طالبانی به چشم می‌خورد: تهییج و ترغیب و قربانی کردن جوانان جویای نام برای برآورده کردن آرزوهای خفته سالیان دور و اهدافی که دیگر توانی و امیدی به برآورده شدنشان نیست و یا احیاناً ازمیدان به در کردن دشمنی قدیمی و تصرف میدانی که فکر می‌کنیم متعلق به ماست و توسط آن دشمن غصب شده است.

در بررسی این صعود از دو روایت موجود کمک گرفته‌ام که یکی مربوط به سرپرستی مستقر در تهران!!!؟؟؟ و دیگری مربوط به سرپرست منطقه است. این دو روایت با داشتن نقاط مشترک دارای ابعادی کاملاً متضاد نیز هستند. البته نقاطی کاملاً تاریک و ناشناخته در مورد این صعود وجود دارد که احتمالاً هیچ گاه نیز آشکار و شفاف نخواهد شد یکی از دلایل این وضعیت، بی بازگشتن سه راوی مستقیم ماجرا برای همیشه است.

در مورد این صعود از سوی هر دو طیف موافق و مخالف نظرات زیادی مطرح شده و ابعاد گوناگون آن از زمینه ها تا نتایج، مورد توجه قرار گرفته است. جنبه‌های مثبت این صعود به اندازه کافی از سوی مشوقان  تئوریسین‌ها و توجیه گران مرگ؛ بازگو و بزرگ نمایی شده ولی نمی توان چشم را بر نادرستی های متعدد این صعود بست. شاید در آینده فرصت و فضای مناسب تری برای نقد مفصل تر فراهم شود.

به نظر من؛ در مرحله نهایی این صعود یک قسمت کلیدی و نقطه عطف وجود دارد که همه حوادث بعدی در نتیجه آن قسمت به وجود آمده است. این مرحله: صعود دیواره سنگی یا یخی به طول 100 تا 150 متر در روز دوم صعود است.

بنا بر اطلاعات موجود: افراد تیم صعود کننده در روز اول به پای این دیواره که در سال 90 تا آنجا صعود کرده بودند می رسند. ارتفاع نقطه از 7050 تا 7350 دبیان شده است. قرار بر این بوده که همان روز اول از این دیواره عبور شود. در روز دوم ( که بر اساس پیش بینی روز صعود قله بوده) و در طی 13 ساعت تلاش؟! فقط همین دیواره صد متری صعود می شود و سه نفر نهایی در ارتفاع 7450 یا 7150 شب دوم بعد از کمپ 3 را سپری می کنند. (در این مرحله تناقضات آشکاری در مورد نفرات صعود کننده، وضعیت افراد و ارتفاع ووو بین دو روایت وجود دارد). با شرایط جدید قرار بر این است که تیم فردای این روز به قله صعود و به کمپ 3 بازگردد. که این امر نیز اتفاق نمی افتد. در این روز تیم تا ارتفاع حدود 8000 متر صعود می کند و قادر به طی 47 یا 147 یا 200 متر یا ... باقی مانده نیست. چه برسد به بازگشت به کمپ 3!!! دو روز کامل تأخیر در اجرای پیش بینی. فردای آن روز نیز زمانی بسیار طولانی برخلاف ارزیابی نیم ساعته ؟؟؟!!! (شاید در حدود 10 ساعت؟ چون زمان حرکت در روز صعود قله گفته نشده است) طی می‌شود تا قله صعود شود و اقامت اجباری بعدی جایی در بالاتر از 7700 متر صورت می‌گیرد. بقیه داستان نیز که نیاز به بازگو کردن ندارد.

اما سؤالات: نمی‌دانم اگر تیم در سال 90 به پای آن دیواره رسیده و بر اساس مشاهده مستقیم، چنین ارزیابی نادرستی از زمان لازم برای عبور آن داشته؛ چرا بعد از مواجهه با واقعیت در تصمیم خود تجدید نظر نمی‌کند؟ آیا آقای شجاعی اصلاً از وجود این دیواره یخی و مشکل اطلاع داشته؟ اگر بله چرا در برنامه ریزی انجام شده عبور در روز اول را از آن پیش‌بینی کرده؟ آیا واقعاً هیچ یک از مسؤلان و بزرگان آن تیم به نظرشان نمی‌رسید که صرف زمان بسیار ارزشمندی که قرار بوده تا قله طی شود و فقط برای صعود 100 متر مصرف می‌شود چه تبعاتی خواهد داشت؟؟ آیا تصور نکرده‌اند که وقتی انرژی ارزشمندی که قرار بوده برای چنان صعود دشواری به کار رود فقط برای صعود 100 یا 200 متر به هدر می‌رود؛ به چه نتیجه‌ای در روزهای بعد (که امکان جایگزینی آن انرژی وجود ندارد؛) منجر خواهد شد؟؟ شما که خیلی چیزها را نمی‌دانستید ولی می‌دانستید که فقط برای سه روز آذوقه همراه آن جوانان مومن به شما وجود دارد چرا کماکان دستور به ادامه دادید؟ آیا روش سبک بار و آلپی که این طور از آن دفاع می‌کنید و آن را کوه‌نوردی واقعی می‌دانید؛ این چنین کند و بی‌قاعده اجرا می‌شود؟ از این چراها فقط برای این مرحله فراوان است چه برسد اگر چراها برای مراحل دیگر مطرح شوند.

متأسفانه مرگ این عزیزان از همان روز دوم شروع شده بود.

در هر صورت این مرحله از صعود تیم صعود کننده را وارد مرحله بی‌بازگشت تحلیل و خستگی ارتفاع می‌کند: به دلیل کاهش و کمبود انرژی، کمبود اکسیژن، کم آبی مفرط و... : شما به عنوان یک کوه‌نورد بیشتر و بیشتر مستعد: بیماری‌های ارتفاع، هیپوترمی، سرمازدگی و ... می‌شوید. تصمیمات غلطی می‌گیرید؛ قضاوت‌های نادرست می‌کنید و اشتباهات جبران ناپذیری انجام می‌دهید. تا اینکه در نهایت ارتفاع با یکی از روش‌های خاص خودش، شما را می‌کشد و واقعیت ارتفاع به شکل بسیار بی‌رحمی خود را به شما تحمیل می‌کند:

اینجا منطقه مرگ است.

 

پی‌نوشت 1: می‌توان این تیتر را نیز برای این مطلب انتخاب کرد: کوه نوردان ما را علاوه بر ارتفاع: نشناختن ارتفاع نیز؛ می کشد.

پی‌نوشت 2: ضمن عرض تسلیت به خانواده این سه عزیز و دوستان دل سوخته آن ها؛ به کلیه افرادی که به نوعی مسبب این فاجعه و مشوق فعلی آن هستند نیز تبریک می گویم؛ که در کنار همه افتخاراتی که برای خود قائل هستند، می توانند به رکورد بیشترین تلفات ایران در یک برنامه هیمالیانوردی نیز افتخار کنند و البته کارهای نو دیگری که در این برنامه از آن رونمایی کردند.

پی‌نوشت 3: در میان انتقادات متعدد گفته نشده، حیفم می‌آید که به این یکی در اینجا اشاره‌ای نکنم: دوستان نوآور این قدر در مرزبندی های خودساخته و خودی و غیرخودی کردن کوه‌نوردان غرق بودند که حتا به فکرشان نرسید که قبل از صعود تیمشان؛ از کوه‌نوردان غیرخودی که از راه خیلی خیلی بی ارزش نرمال! برودپیک را صعود کرده و به سلامت باز گشته بودند، در مورد وضعیت این مسیر سؤالاتی کنند و احتمالاً عکس های مناسبی ببینند. فقط موقعی به یاد این افراد و چند و چون مسیر برگشت افتادند و به سراغشان رفتند؛ که افراد تیم صعود گم شده بودند و مدیرانشان داشتند دنبال نوشداروی پس ازمرگ سهراب می‌گشتند.

 

دکتر علیرضا بهپور

 

 

 

نقل از فصل نامه کوه شماره 72

عکس از سایت کوه نیوز

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : نقد رضا زارعی

بخش هایی از نقد رضا زارعی : ... تلاش آرشی ها برای اتمام راه نیمه کاره موجب شد تا تابستان سال جاری این  تیم با تجربه ای بیشتر از صعودهای قبلی در نزد مدیران اجرائیش و البته بهره گیری از پتانسیل جوانی به جای تجربه! در نزد تیم صعودقصد اتمام کار را  نماید. هدفی که از سوی اعضای جوان این تیم تلاش برای تغییر نام گرفت ولی شور و حال آغاز این تغییر از همان ابتدا هم نوید روزهایی پر آشوب را می داد!
متاسفانه تغییری که جوانان آرش نوید آنرا داده بودند خیلی زود و بر اثر خطاهایی دنباله دار تبدیل به فاجعه ای شد که پای سایت های سیاسی و سیاست مداران، فوتبالیست ها و شهرسازان را هم به عرصه کوه نوردی باز نمود! تلخی این حادثه تا بدانجاست که تا سال ها آثار منفی آن از ذهن ها زدوده نخواهد شد و شاید پر بیراه نباشد ذکر این  جمله که:
"کوه نوردی ایران با این حادثه سال ها به عقب رانده شد"!
و متاسفانه تلخی راه نوی آرشی ها بر هیچ دلی ننشست!

 

- متاسفانه مدیریت بحران گروه آرش پس از خبر ورود اعضا به مسیر اشتباه  نتوانست آنچنان که شایسته است به وظیفه خود عمل نماید. جا داشت ایشان خیلی  سریعتر اقدامات عملیشان را به کار می بستند.

- تردیدی در ارزش گذاری یک مسیر نو وجود ندارد، اما همانطور که پیش از این نیز اشاره کرده بودم پیشرفت در کوه نوردی نیاز به ممارست و زمان دارد و به زور نمی شود راه صد ساله را یک شبه طی نمود!

- اغلب  گشایش ها و مسیرهای نو توسط افرادی صورت گرفته که تجربه فراوانی در صعود  مسیرهای تکراری و در کنار سایر با تجربه ها و یا تلاشهای نو در آلپ و ... داشته اند به طور مثال راینولد مسنر پیش از ورود به هیمالیا 5 دیواره معروف آلپ را از مسیرهای نو صعود نمود. به کارنامه او پیش از سال 1970 رجوع کنید:

برخی از صعودهای مسنر

تا سال 1964 او بیش از 500 صعود در شرق آلپ انجام داد که اکثر آنها در منطقه دولومیت ها صورت گرفته

 

1965 اولین صعود جبهه شمالی اولتر

1967 اولین صعود جبهه شمال غربی سویتا

اولین صعود زمستانی تیغه شمالی اگنر

اولین صعود زمستانی تیغه شمالی فورشیتا

اولین صعود زمستانی تیغه شرقی اگنر

1969 اولین صعود انفرادی جبهه شمالی درو

صعود انفرادی مارمولاتا

صعود انفرادی سویتا (فلیپ فلیم)

هرمان بول نیز اینچنین بود که موجب شد تا کارل هرلیخ کوفر او را در تیم نانگاپاربات 1953 خود قرار دهد.

همچنین دنیس اوربکوی قزاق که بسیار محبوب دوستان مان در گروه آرش است در دهمین 8000 متری خود،  بر روی همین برودپیک نخستین مسیر جدیدش را گشایش می کند. جالب آنکه او پیش  از این گشایش، برودپیک را از مسیر عادی نیز صعود کرده بود.

با هم بخشی از صعودهای اوربکو را مرور می کنیم:
24/5/2000 اورست از مسیر نرمال جنوبی
23/5/2001 لوتسه از مسیر نرمال جنوبی

13/8/2001 گاشربروم I از دهلیز ژاپنیها
20/80/2001 گاشربروم II از مسیر نرمال، صعود سرعتی از 5800 تاقله در مدت 7/5 ساعت و بازگشت در مدت 4 ساعت
13/5/2002 کانچن چونگا از مسیر نرمال جنوب غربی
25/10/2002 شیشاپانگما
17/6/2003 نانگاپاربات از مسیرعادی کینشوفر
18/7/2003 برودپیک از مسیر عادی
5/2004 آناپورنا صعود شبانه
25/7/2005 برودپیک نخستین صعود رخ جنوب غربی به همراه سرگی ساموئیلف به سبک آلپی
25/4/2006 ماناسلو از مسیر عادی
8/5/2006 ماناسلو از مسیر جدید
2/5/2007 دائولاگیری مسیر عادی
2/10/2007 کی دو مسیر ژاپنی ها در رخ شمال غربی به همراه ساموئیلوف
12/5/2008 ماکالو
9/2/2009 ماکالو اولین صعود زمستانی به همراه سیمون مورو
15/5/2009 چوآیو مسیر جدید


حال قیاس کنید با تفکر ما در هدایت همنوردان مان به مسیر جدید!

 

- با مشاهده مسیر گشایش شده مهم ترین نکته تلاش افراد برای گذر از سد برفی و  رسیدن به قله بجای طی نمودن خطی مستقیم به سوی قله است! اگر فرض ابتدایی  گروه برای گذر از جبهه جنوب غربی تنها تلاش برای دستیابی به قله بوده (که  شک دارم چنین هدفی را در ذهن پرورش داده باشند) می توان پذیرفت آنها به  هدفشان رسیده اند. در غیر این صورت اگر هدف ثبت مسیری شایسته به نام ایران  بوده می باید تا انتها تلاش شان را معطوف به گذر از یال یا دهلیزی قابل  دسترس می نمودند. بدیهی است آنچه در تصاویر ارائه شده توسط باشگاه مشاهده  می شود، بجز رخ صخره ای ابتدای مسیر (پس از تراورس کمپ 3 تا ابتدای مسیر) باقی مسیر تا قله تنها فرار از درگیری با صخره ها می باشد!

 

 متن کامل را در وبلاگ رضا زارعی ( کوه قاف ) بخوانید

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


چراغ کافه کوه روشن است ...

 

_ کافه‌کوه جوهر پویا و زنده‌ای دارد ... و به همین دلیل، حتی اگر بین دو روز تعطیل هم واقع شود و اغلب دوستان در سفر و برنامه‌های چند روزه‌ی کوه باشند ...  چراغ آن خاموش نخواهد شد!

 

_ کافه‌کوه مهرماه مانند همیشه ، ساده‌گی و صمیمیت و نشاط خاص خود را داشت . با حضور عباس ثابتیان ( آرام کوه ) ، پرویز ستوده (نشاط کوهستان ) ، حسین رضائی ( کوه نوشت) ، آرام  ( پاتیرام خداوند آرامش )  حسن و مرتضی ، فرامرز نصیری ، حسن جواهرپور ، وحدتی و عرب .

 

_  خنکای پاییزی ارتفاعات پس‌قلعه  و گرمای چای خوش‌رنگ محمدآقای تهرانی و گفت و گوهای جدی و دوستانه در کنار چشم‌های روشن و لبخند شیرین حسن دوست‌داشتنی ، برای تکمیل خاطره‌ای خوب و به یاد ماندنی از آخرین پنج شنبه‌ی ماه مهر کافی بود!

 

_ در این کافه‌کوه ، فاجعه‌ی برودپیک و ابعاد و پیامدهای آن ، ضرورت صراحت بیان در نقدنویسی ، نکاتی در باره ی تقسیم‌بندی و تعاریف کوه‌های ایران و رشته کوه شمالی و دیوار نوشته‌های خانم روشنک هوشمند ... از جمله موضوعاتی بود که پیرامون آن با دوستان بحث و گفت و گو  داشتم.

 

_  وقتی خاطره‌ای خوب بر زمینه و مضمونی از مسائل کوه و کوه‌نوردی شکل می‌گیرد ، اشاره به جای خالی بسیاری از دوستان ، دیگر اجتناب ناپذیر است . دوستانی مانند : فرید صدقی و دخترش ، رامیار ، لیلا صالحی ، فرشته ، بهرام ، مهناز ، جواد زارعی ، لیلی رهنما ، نیما اسکندری ، روشنک هوشمند ، مهدی فرهادی ، علی شاه محمدی ، علی بیات ، امیرحسین ناظمی ، خاکسار ، امیرمحمد ادیب ، زینب یعقوبی ، مهشید صبری ، محمدرضا ، فواد و ...

 

 

کافه کوه مهر ماه و پست های دوستان :

 

پرویز ستوده در نشاط کوهستان

آرام در پاتیرام خداوند آرامش

حسین رضایی در کوه نوشت

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


طوفان نزدیک است ...

 

عکس از فرامرز نصیری

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٤٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


86 گردشگر در کوه اورست گرفتار شدند

 

مقامات چین اعلام کردند در مجموع 86 گردشگر به علت بارش برف در کمپ اصلی اورست گرفتار شدند.

مسئولان اطلاع رسانی منطقه شیگاز تبت ، در جنوب غربی چین اعلام کردند این گردشگران که 13 تن از آنها خارجی بودند ، در مسیر بازگشت از کمپ اصلی اورست ، واقع در پنج هزار و دویست متری سطح دریا بودند.

به گزارش خبرگزاری شین هوا از لهاسا ، هنوز تلفات احتمالی این حادثه گزارش نشده است. امدادگران در حال باز کردن مسیر کمپ اصلی کوه اورست هستند.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کافه کوه در آخرین پنج شنبه ی ماه مهر

 

در آخرین پنج‌شنبه این ماه نیز ، کافه کوه بار دیگر شاهد دیدار وبلاگ‌نویسان کوه‌نورد و دیگر علاقه‌مندان به طبیعت زیبای سرزمین‌مان خواهد بود !

 

 

ساعت 15 پنج شنبه  25 مهر کافه محمد تهرانی

 

 

از وبلاگ مکث

 

کافه‌کوه یعنی نشستن در کنار یکدیگر و از آرزوها و دغدغه‌ها و از هر دری سخن گفتن ... کافه‌کوه یعنی دوستی ، مهربانی و همراهی ... کافه‌کوه یعنی ساده‌گی و نشاط ...  کافه‌کوه یعنی فضایی برای باور ، اعتماد و شادی  کوه‌نوردان ، کوه‌نویسان و همه‌ی علاقه‌مندان به طبیعت زیبای ایران ... کافه‌کوه چیزی جز یک "امکان و موقعیت"  نیست . امکان و موقعیتی برای گفت‌و‌گو ، تبادل نظر و انتقال تجربیات بزرگ و کوچک ... کافه‌کوه ، اتفاقی فرخنده در کوه‌نوردی ایران است ...

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در پرتو بی انتهای لذت نور

 

 

 

عکس ها از فرامرز نصیری

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


حضور دو ایرانی در TRANSALPINE-RUN 2013

 

" مسابقه ی TRANSALPINE-RUN 2013 با حمایت کمپانی GORE-TEX برگزار شد. در این مسابقه که دارای ۸ مرحله است شرکت کنندگان بیش از ۲۶۱ کیلومتر مسیر را با بیش از ۱۵ هزار متر اختلاف ارتفاع پشت سر گذاشتند. یعنی در هر مرحله حدود ۲۰۰۰ متر اختلاف ارتفاع... در مسابقه ی امسال از ایران آقایان احسان آوایی  و داود شیرخانی  حضور قابل تقدیری داشتند. "

 

متن کامل را در وبلاگ خوب" امین معین" بخوانید

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


راز و رمز ارتباط بین لبخند و خوشحالی واقعی

 

 

انسان برای تشخیص ویژگی های چهره و احساسات دیگران از توانایی های خوبی برخوردار است، اما علم ثابت کرده تشخیص بین لبخند واقعی و لبخند مصنوعی دشوارتر از سایر ویژگی های چهره است.

لبخند اسرارآمیز مونا لیزا یک نمونه از این موارد است که به مدت چندین قرن بینندگان این تابلوی نقاشی معروف را بهت زده کرده است. دیوید بلتران گوئررو، پژوهشگر دانشگاه  لاگونا در اسپانیا کارشناسی است که ظرفیت لبخند برای گمراه کردن توانایی ذاتی قیاسی مردم را مورد تحلیل قرار می دهد. او می گوید «انواع و اقسام ابراز احساسات و ویژگی های مبهمی وجود دارند که استنتاج احساس واقعی و درونی افراد را دشوار می کند. حس خوشبختی و ابراز آن یکی از این نمونه هاست».

بلتران می افزاید با وجودی که معمولاً لبخند با خوشبختی ارتباط دارد اما از سویی دیگر می تواند نقاب منفی و یا نوعی حس مبهم را به بیننده القا کند.

بلتران و محققان دیگر برای این که دریابند چطور لبخند می تواند دیگر احساسات انسان را مخفی کند، چندین چهره با احساسات متفاوت را ایجاد کردند: چهره هایی که لبهایشان به خنده گشوده بودند، چشم هایی که لبخند می زدند و یا چشم هایی که هیچ احساس و هیجانی در آن ها مشاهده نمی شدند. این چهره ها را به تعدادی داوطلب نشان دادند و از آن ها خواستند تا احساسات مختلفی که در این صورت ها می بینند، تشریح کنند.

از هر ۱۰ شرکت کننده، ۴ نفر تصور کرده بودند که چهره های مبهم و اسرارآمیز خوشحال هستند. به علاوه، شرکت کننده ها موفق نشده بودند تا فرق های جزئی بین چشم هایی که لبخند نمی زدند و دهانی که لبخند می زند را تشخیص دهند. زمانی که شرکت کننده ها باید می گفتند که کدام چهره خوشحال و کدام غمگین است و یا احساس دیگری را القا می کند، قدرت لبخند تا حدودی در تشخیص این امر کمرنگ شده بود.

بلتران می گوید «لبخند می تواند سبب شود که چهره ای را که خوشحال و یا غمگین و یا به عبارتی هیچ حسی در آن نیست را به صورت یک فرد خوشحال تقلی کنیم، به جز وقتی که قصد داریم ارزیابی احساسی از آن حالت خاص چهره داشته باشیم». نتایج پژوهش ها حاکی از آن است که یکی از دلایلی که لبخند اغلب می توانداحساسات دیگر را مخفی کند این است که از نظر بصری بسیار «برجسته» است و به عبارت دیگر، لبخند توجه ها را به خود جلب می کند، چون معمولاً آن را با خوشبختی و شادی فرد مرتبط می دانند.

یافته های تحقیقات دیگر نیز ثابت کرده اند که لبخند در روند اولیه بررسی و تجزیه و تحلیل مغز از چهره افراد همیشه در اولویت قرار می گیرد. چهره هایی که واقعاً لبخند می زنند فعالیت الکتریکی مشابه قیافه های مبهم و اسرارآمیزی در مغز ایجاد می کنند که که لبخند به لب دارند و چشم هایشان خوشحال به نظر نمی رسد.

پژوهشگران با ارزیابی حرکات چشم مشاهده کردند که چهره های ابهام آمیز گیج و سردرگم هستند و در صورتی که ناظر در نگاه اول به جای نگاه کردن به چشم های او، به لبخند روی لبش نگاه کند تصور می کند او فرد خوشحالی است.

 

سایت صدای امریکا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بادهای نمکی، غباری که از غفلت مسئولان برخاست

 

ناقوس ها برای خاموشی دریاچه ارومیه به صدا درآمدند... خشک شدن دریاچه ارومیه پدیده ای است که از 14 سال پیش شروع شده و در چند سال گذشته با توجه به خشکسالی عمومی در کشور، این روند سرعت نگران کننده و بیشتری به خود گرفته است و در نهایت باید گفت؛ ناقوس ها برای خاموشی دریاچه ارومیه به صدا درآمده است.

 

به گزارش خبرنگار مهر در تبریز، متاسفانه با وجود هشدارهای متعدد در خصوص پیامدهای زیست محیطی خشک شدن دریاچه ارومیه، تا کنون اقدامی عملی برای نجات دومین دریاچه آب شور دنیا و بزرگترین دریاچه داخلی کشور صورت نگرفته است اما گویی با بروز اولین نشانه ها از اثرات فاجعه آمیز خشکی دریاچه ارومیه، زنگ خطری که از سال ها قبل به صدا درآمده بود اکنون رساتر به گوش می رسند.

 

انتشار تصاویر و اخباری از وزش نخستین بادهای نمکی در مناطق مجاور دریاچه ارومیه از سوی برخی رسانه های مجازی آذربایجان شرقی در اوایل هفته گذشته، واکنش ها و نگرانی های متعددی را در پی داشت، هرچند که این موضوع طبق معمول در ابتدا با تایید و تکذیب هایی روبرو شد ولی سرانجام مسوولان جهاد کشاورزی و اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی وقوع بادهای نمکی در حوزه دریاچه ارومیه را با توجه به آغاز بادهای موسمی در این منطقه تایید کردند تا بار دیگر بحران خشکی دریاچه ارومیه بر سر زبان ها افتد.

 

بر اساس برآوردهای صورت گرفته، این پدیده که گاه با عنوان "پسروی آب دریاچه ارومیه" سعی بر تلطیف شرایط اضطراری آن می شود، نه تنها بر شرایط زیست محیطی و اکولوژیکی حوزه های مجاور دریاچه ارومیه اثرگذار است بلکه می تواند زندگی و معیشت میلیون ها نفر از مردم منطقه شمال غرب را با مشکلات جدی مواجه کند.

 

خبرگزاری مهر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کوه نوردی، خطرات،‌ هشدارها و پیش شرط ها

 

کوه‌نوردی ورزشی خطرناک است که نیاز به آمادگی روحی و جسمی بالا دارد تا بتوان در مقابل مشکلات مقاومت کرد . کوه‌نوردان می‌توانند از استراتژی‌های مختلف برای بالا بردن کارایی خود استفاده کنند. ورزش کردن در ارتفاع زیاد واکنش‌های فیزیولوژیک و روانی زیادی به همراه دارد. با وجود اکسیژن اندکی که در ارتفاع زیاد وجود دارد، چنین تبعاتی تعجب آور نیست.

واکنش‌هایی که در ارتفاع بالای 1500 متر اتفاق می‌افتد شامل ضربان قلب بالا، استرس، کمبود مایعات در بدن، تخلیه گلیکوژن بدن، کم شدن توانایی ورزش و کاهش کارایی سیستم‌ ایمنی بدن می‌شود. بنابراین ورزش کردن در ارتفاعات سخت تر از ورزش کردن در سطح دریاست. کوه‌نوردی نیاز به توانایی بالایی دارد که هم قدرت و هم استقامت را در بر می‌گیرد.

صعود به ارتفاع بالاتر از سه هزار متر باعث ایجاد مشکلات فیزیولوژیک زیادی می‌شود، زیرا در این ارتفاع فشار اکسیژن هوا کم است. کم شدن اکسیژن موجود در عروق باعث ایجاد اختلالات فیزیولوژیکی و روانی زیادی می‌شود که کوه‌زدگی یا AMS را به وجود می‌آورد.

AMS باعث کمبود نفس، سردرد، بی‌خوابی، سرگیجه و خستگی غیر عادی می‌شود. کوه‌زدگی باعث کم شدن کارایی شناختی، قوه تعقل، تمرکز، حافظه، هماهنگی چشم و دست و کنترل عصبی و عضلانی می‌شود. AMS شرایط بسیار خطرناکی را ایجاد می‌کند: تورم شش‌ها و تورم مغز. درمان این شرایط باید سریع صورت بگیرد تا از آسیب دیدگی‌های طولانی مدت جلوگیری شود. کسانی که دچار این شرایط می‌شوند باید هر چه سریع‌تر به ارتفاعات پایین تر بروند. 

در ارتفاعات بالا کوه‌نوردان ممکن است دچار یخ زدگی شوند. همچنین در این ارتفاعات آفتاب سوختگی یکی از مشکلات شایع است که بر سلامت کوه‌نوردان تاثیر منفی می‌گذراند. AMS معمولا در اولین و دومین روز خود را نشان می‌دهد، اما در کسانی که به شرایط عادت کنند، کم‌کم کاهش می یابد. تعداد نشانه ها و شدت آنها بستگی به افراد دارد. 

 

استراتژی‌های مختلفی برای مدیریت مشکلات در کوه‌نوردی وجود دارد. ممکن است بعد از چندین بار قرار گرفتن در موقعیت سخت کوه برای کوه‌نورد شرایط آسان‌تر شود. کوه نوردان باید بدانند که می‌توانند با مشکلات فیزیولوژیکی مقابله کنند. آمادگی از قبل، بالا بردن هوش احساسی، تفکر مثبت و تصور کردن موفقیت راه‌هایی برای غلبه بر مشکلات هستند. 

کوه‌نوردان باید برای صعود خود برنامه‌ریزی کنند. وقتی که آنها می‌خواهند به ارتفاع بالای دو هزار متر صعود کنند باید از کوه زدگی و علائم آن آگاه باشند. علائم کوه زدگی شبیه علائم خستگی هستند. بنابراین این مهم است که آنها بدانند علائم کوه زدگی چه زمانی شروع می‌شود و کدام قسمت آن سخت‌تر است. در ارتفاعات این مهم است که فرد علائمی را که مشاهده می‌کند نادیده نگیرد. مهم‌ترین نکته در آمادگی این است که تشخیص دهید چه احساسی در ارتفاعات خواهید داشت، به این ترتیب می‌توانید برای مقابله با آنها برنامه‌ریزی کنید. هوش احساسی یا تشخیص احساساتی که بر کارایی تاثیر می‌گذارند و تغییرات این احساسات می‌تواند به کنترل و مدیریت آنها کمک کند. تشخیص حالات احساسی در دیگران نیز اهمیت دارد. همه کسانی که در یک گروه کوه نوردی هستند ممکن است دچار استرس‌های مشابه شوند. 

ارزیابی احساسات را می‌توان با درخواست از کوه نورد برای بیان احساسش درباره شرایط موجود در ارتفاعات شروع کرد. اگر فرد هنوز کوه نوردی را شروع نکرده است باید این سوال را درباره شرایط مشابه افراد پرسید. سپس فرد باید تمام احساسات خود را یادداشت کند و بنویسد که در چنین شرایطی چگونه عمل کرده است و چقدر موفق بوده است. بدین شکل کوه نورد از احساسات خود مطلع می‌شود ، جنبه‌های مثبت و منفی آن را می‌فهمد و در طی زمان مشکلات را حل می‌کند. 

حمایت اجتماعی نیز در موفقیت در کوه نوردی موثر است. حمایت از دیگر کسانی که در گروه کوه نوردی هستند، استراتژی برای پیشرفت بهتر در روحیه افراد است. 

با وجود این که جنبه‌های کوه نوردی اکثرا فردی هستند ، باید دانست که کوه نوردی به دلیل مسائل ایمنی اغلب به صورت گروهی شکل می‌گیرد. بنابراین مسائل اجتماعی می‌توانند در داشتن تجربه ای مثبت تاثیرگذار باشد. در کوه نوردی مشکلات روانی پیش می‌آید زیرا امنیت کم است، تنوع غذایی کم است و با افراد کمی می‌توان ارتباط برقرار کرد، اما داشتن حمایت اجتماعی بیشتر می‌تواند از بروز مشکل جلوگیری کند. 

همه افراد گروه کوه نوردی باید مراقب هم باشند. اگر احساس می‌کنید نشانه‌هایی از کوه زدگی در شما به وجود آمده است، باید به دیگران اطلاع دهید. معمولا افرادی که به کوه نوردی می‌روند نمی‌خواهند از خود ضعف نشان دهند، بنابراین از این نشانه‌ها صحبتی نمی‌کنند. 

قبل از شروع کوه نوردی همه باید بدانند که یک گروه منسجم هستند و باید با صداقت از مشکلاتی که ممکن است برای هر کدام از آنها پیش بیاید صحبت کنند. صمیمیت و صداقت بین افراد گروه کوه نوردی بسیار مهم است ، زیرا راهی که در پیش دارند خطرناک است و آنها به کمک هم احتیاج دارند. باید دیدارهای مداوم باید بین اعضای کوه نوردی شکل بگیرد تا این انسجام را ایجاد کند و هر کس از مسئولیت خودآگاه شود. دیدار با کسانی که در این راه موفق بوده‌اند به کوه نوردان کمک می‌کند، زیرا اعتماد به نفس آنها را افزایش می‌دهد. دیدن ویدئوهای مربوط به کسانی که در این راه موفق بوده‌اند بسیار مفید است ، زیرا هم به کوه نوردان روحیه می‌دهد هم آنها را با مشکلات موجود آشنا می‌کند.

 تفکر مثبت تکنیکی است که برای بالا بردن کارایی از آن استفاده می‌شود. تفکر و مکالمه مثبت با خود کم‌کم باور کوه نورد را نسبت به خود تغییر می‌دهد. هدف این کار بالا بردن تمرکز بیشتر کوه نورد بر مسائل مهم است. مکالمه مثبت با خود باید از قبل از شروع کوهنوردی شروع شود. برای مثال به جای این که کوه نورد به خود بگوید من خسته هستم پس آمادگی جسمانی من کم است، باید به خود بگوید من خسته هستم ،‌ چون ارتفاع زیاد است،‌ اما می‌دانم که این شرایط موقتی است و بدن من به آن عادت می‌کند. 

کوه نوردان می‌توانند از استراتژی تصور موفقیت نیز استفاده کنند. تصور شرایط خوب باعث می‌شود که ورزشکار یا مشکلات مقابله کند. برای مثال کوه نورد باید خود را تصور کند که فاکتورهای متعددی را که مشکل ساز هستند، پشت سر می‌گذارد. البته این را هم باید در نظر داشت که نباید مشکلات را دست کم گرفت این باعث می‌شود که اعتماد به نفس کاذب ایجاد شود. کوه نورد هم باید با مشکلات روبرو شود و آنها را بپذیرد و هم تصور کند که آنها را با موفقیت پشت سر می‌گذارد.

 

ایسنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بارش زودهنگام برف در کوه های آلپ مشکلاتی به بار آورد

بارش زودهنگام برف در کوه های آلپ فرانسه و سوئیس بسیاری از مردم را غافلگیر کرد.  به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، طی بیست و چهار ساعت گذشته کشاورزان و دامداران بیش از همه از بارش برف سنگین نگران شده اند. در شهرهای کوهپایه ای آلپ فرانسه بارش برف تا سی سانتیمتر گزارش می شود.


دامداران فرانسوی گاوهای خود را که در ارتفاعات چرا می کردند سریعا به دره ها بازگرداندند. در منطقه آلپ دمای هوا پنج درجه پایین تر از میانگین فصلی است. در منطقه باواریای آلمان بارش برف موجب اختلال در حمل و نقل خودروها شد.   مدارس نیز بسته شد. در سوئیس بارش ناگهانی هشتاد سانتیمتر برف باعث تصادف در جاده ها شد.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ناترون: دریاچه‌ای که همه را سنگ می‌کند

 

دانته نوشته که استیکس فقط یک رودخانه نیست؛ مرداب پهناور و مرگباری‌ست که کل طبقه پنجم دوزخ را پر کرده. خدا را چه دیدی؛ شاید زد و ما تحریریه NewScientist هم وقت وقت‌اش آن را دیدیم؛ اما تا آن وقت، دریاچه ناترون تانزانیا، تصویر خوبی از مشاهدات دانته به دست می‌دهد.

 

این دریاچه به هیچ عنوان جای ماندن نیست؛ مگر آنکه تیلاپیلای قلیایی باشید – ماهی سخت‌جانی که به چنین وضعیتی خو کرده. دمای دریاچه می‌تواند تا حدود 60 درجه سانتی‌گراد افزایش یابد و خصلت قلیایی آب‌اش (بر مبنای معیار pH) حدود ۹ تا  ۱۰،۵ است. نام دریاچه، یا همان ناترون، برگرفته از یک ترکیب طبیعی‌ست که عمدتاً از مخلوط کربنات سدیم و کمی قلیای سوزان (و یا همان بی‌کربنات سدیم) ایجاد می‌شود. انبوه خاکسترهای آتشفشانی‌ای که تدریجاً از بستر دره Great Rift تانزانیا جمع آمده‌اند، این ترکیب مرگبار را هم با خودشان به دریاچه آورده‌اند؛ به‌طوریکه چنانچه جانوری در آن فروبرود، آناً می‌میرد و به یک توده آهک بدل می‌شود.

 

نیک برنت، عکاس بریتانیایی، که دیرزمانی از عمرش را به عکاسی از شرق آفریقا سپری کرده – و در سال ۱۹۹۵ هم نماهنگ Earth Song مایکل جکسن را کارگردانی کرده – وقتی متوجه شد اجساد پرندگان و خفاش‌ها در ساحل این دریاچه به‌نحو معجزه‌آسایی سالم مانده‌اند، تصمیمی گرفت. «هیچ کاری از دستم ساخته نبود، الا عکاسی. کسی دقیقاً نمی‌داند آن‌ها چطور مرده‌اند؛ اما به نظر می‌رسد سطح شدیداً بازتابندهٔ دریاچه، گیجشان کرده و مثل پرندگانی که به شیشه‌های رفلکس برخورد می‌کنند، آن‌ها هم به دریاچه برخورده‌اند».

 

 

وقتی چند جزیره پراکنده نمکی در میانه‌های دریاچه ایجاد می‌شود، فلامینگوهای جوان هم این فرصت را مهیّای احداث آشیانه‌ای تازه می‌بینند – اما خب اقدام خطرناکی‌ست؛ کما اینکه از همین مجسمه‌های آهکی بالا پیداست. ژست همگی این حیوانات توسط شخص عکاس انتخاب شده. مثلاً در سمت راست همین عکس بالا، پیکره یک عقاب دریایی، و در سمت چپ آن هم فاخته‌ای را می‌بینیم که جه بسا بعد از نقاشی «گرنیکا» ی پیکاسو، در مخوف‌ترین نمود یک «سفیر صلح» به تصویر درآمده است.

 

رادیو زمانه

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٥٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ساعت مچی Garmin D2 GPS

 

این روزها همه شرکت های الکترونیک قصد تولید ساعت مچی هوشمند دارند. اما شرکت Garmin از بزرگترین توسعه دهندگان گیرنده های ماهواره ای مسیریاب در جهان محصول جدیدی در این زمینه ارائه کرده است که D2 GPS نام دارد.

این ساعت مچی هوشمند که 450 دلار قیمت گذاری شده است و از ماه نوامبر وارد بازار جهانی می شود، پایگاه داده هوشمند با اطلاعات راهبردی همه نقاط جهان را در خود جا داده است و به افراد امکان می دهد علاوه بر مشخص کردن موقعیت زمینی خود، مسیرها و موقعیت های هوایی را نیز در اختیار داشته باشند.

این گیرنده ماهواره ای زمینی – آسمانی شامل ارتقاع سنج بسیار دقیق، فشارسنج و قطب نما می شود و اگر داخل هواپیما مورد استفاده قرار گیرد، در هنگام تغییر ارتفاع ناگهانی به صورت خودکار به خلبان هشدار می دهد و به او کمک می کند تا موقعیت خود را تنظیم کند. نمایشگر لمسی کوچکی که برای این ساعت مچی در نظر گرفته شده است پس زمینه مشکی دارد و تصاویر در آن با یک رنگ به نمایش درمی آیند. اگرچه این ساعت مچی نمایشگر کوچکی را در خود جا داده است اما در آن نقشه الکترونیک همه نقاط زمین را نمایش می دهد و می تواند به صورت خودکار با دیگر دستگاه های Garmin ارتباط برقرار کند و مراکز و واحدهای بزرگ تر مسیریاب و راهنما نیز متصل شود.

 

روزنامه ایران

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


از قلمرو سایه تا حقیقتی روشن ...

شاخه‌ی جوانش را ... زیر پای درخت کهن ، دفن خاک کردم من

داده‌ی تو بود بازش گیر ... گفتم ای درخت پیر ...  ای درخت مرگ اوژن

شاخسار سر سبزت سر‌کشیده تا خورشید

از قلمرو سایه تا حقیقتی روشن

رو به مرزهای جهان ، تن سپرده با طوفان

در نهاد آگاهی ، مرگ بود دانستن 

عشق با نگین پیوست

خون با رگ تسلا یافت

ریشه بافت در آهن

                      ریشه بافت در آهن

                                        ریشه بافت در آهن

 

شعر : محمدعلی سپانلو

عکس: فرامرز نصیری

 

 

 

 

 و ترانه‌ی این شعر با صدای گیتی ...

لینک دانلود : http://www.4shared.com/file/185985656/f27b47b8/1_Shakhe_Javan.htm

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


پیشنهاد کتاب : زنده گی در دنیای متن

 

بابک احمدی _ در مقدمه‌ی کتاب _ ستایش خود را نسبت به دست‌آوردهای هرمنوتیک مدرن و به گونه‌ای خاص هرمنوتیک ریکور چنین بیان کرده است :

" هرمنوتیک ریکور ، به حاکمیت ایقان فلسفی پایان می‌دهد و افق تازه‌ای پیش روی خواننده می‌گشاید . محدوده‌ی تنگ اطمینان به آخر می‌رسد و شک و تردید شکل می‌گیرد.  شیوه‌ای از اندیشیدن و دیدن جهان آغاز می‌شود که حقیقت را در سلطه و اختیار " من " نمی‌داند ، بل برای درک ، و حتی توضیح دیگری از آن ، هم‌چون لحظه‌ای از حقیقت ، اعتبار و احترام قائل می‌شود و می‌پذیرد که موجودی متمایز با خواست‌ها ، باورها ، انتظارها و کنش‌هایی متفاوت ، به اندازه‌ی  من بیانگر حقیقت است . برای انسان مدرن در کل و به ویژه برای ما ، ضروری بل حیاتی است شنیدن آوای کسانی که از این واقعیت حرف می زنند که واقعیت در اختیار من و ایدئولوژی من  نیست . کسانی که رواداری و آزادی فکر و بیان را پیش می‌کشند ، یعنی بحث از آزادی کسی دیگر را که چون ما نمی‌اندیشد و اندیشه‌ای را چنان که ما می‌پسندیم و درست می‌دانیم بر زبان نمی‌آورد ... "

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


طنزانه ...

از :  علی هاشمی

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


مقصد جدید طبیعت‌گردی در آمریکای جنوبی

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دولت شیلی با معرفی جهانی چند پارک ملی این کشور در راه تبدیل شدن به مقصد جدید طبیعت‌گردی آمریکای جنوبی قرار قدم گذاشته است.

 

به گزارش آندیانا، در گام نخست پارک ملی «پاتاگوینا» که یکی از گزینه‌های این کشور برای ثبت در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو نیز به شمار می‌رود به مقصد جدید طبیعت گردی شیلی تبدیل خواهد شد. پارک ملی پاتاگونیا با بهره بردن از گونه‌های نادر جانوری و گیاهی و همچنین چند آبشار مرتفع تمامی شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک مقصد جهانی طبیعت گردی را داراست.

 

دولت شیلی قصد دارد با معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در پارک ملی پاتاگونیا و دیگر مقاصد طبیعت‌گردی شیلی در سی‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی گردشگری «بازار جهانی سفر» که کمتر از یک ماه دیگر در شهر لندن برگزار می‌شود، سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری در این پارک ملی تشویق کند.

 

این نمایشگاه همواره سکویی برای کشورهای مختلف جهان از جمله ترکیه برای معرفی جاذبه‌های گردشگریشان است. به همین دلیل مقامات برگزارکننده نمایشگاه بازار جهانی سفر تلاش کرده‌اند با اجرای تمهیدات ویژه‌، ساکنان شهر لندن را به بازدید از نمایشگاه تشویق کنند.

 

ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


آدرس و تلفن جدید آپامهر

از راست : سعید و علیرضا امزاجردیان

 

آدرس جدید: خیابان ولی عصر _ پایین تر از میدان منیریه _ جنب بانک کشاورزی _ پاساژ دادرس _ طبقه هم کف پلاک 10

فروشگاه "علم کوه" مرکز پخش محصولات آپامهر

تلفن :   55386705

 

 

خرید وسائل و لوازم و پوشاک ورزش کوه ، همواره یکی از مشکلات دوستان کوه‌نورد بوده است . در حال حاضر رشد روزافزون و تنوع کالاهای تولید شده در این زمینه و هم چنین واردات بی درو‌پیکر و بدون نظارت اجناس بی‌کیفیت چینی  _ که مانند دیگر عرصه‌ها ، بازار ورزش کوه را نیز به تسخیر خود در آورده است  _  بیش از گذشته به دغدغه و نگرانی دوستان کوه‌نورد برای یک خرید خوب و مطمئن دامن زده است . سوال اصلی این است : " با توجه به بودجه و سقف مالی در نظر گرفته شده چه کالایی را بخریم که واجد کیفیت و کارائی مورد نظر ما باشد و اصلا  از کجا بخریم ؟ "

در شهر بزرگ تهران ، خیابان منیریه به دلیل تعدد و تجمع فروشگاه‌های لوازم کوه ، یکی از نام آشناترین و پر رفت و آمد‌ترین مراکز خرید برای دوستان کوه‌نورد به شمار می‌آید . یکی از مزایای خرید از این بازار _ نسبت به فروشگاه‌ها و شرکت‌های پراکنده در سطح شهر _ آگاهی از تنوع کالای مورد نظر ، قیمت واقعی و امکان انتخاب است .

خرید وسایل کوه و سروکله زدن با طیف گسترده‌ای از فروشنده‌گان آن در طی چند دهه ، تجربیات فراوانی را برایم به دنبال داشته است . فروشنده‌گانی که در مواجهه با ناآگاهی و بی تجربه‌گی خریدار ، تمام تلاش خود را برای فریب او و فروش کالای بی‌کیفیت به کار می‌برند . فروشنده‌گانی که هیچ مسئولیتی را در قبال جنس فروخته شده نمی‌پذیرند . فروشنده‌گانی که ... بگذریم !

در حال حاضر که سرپرستی دو گروه کوه‌نوردی را بر عهده دارم ، برای تمامی خریدهای لوازم و پوشاک اعضای آن _ در طی سه الی چهار سال اخیر _  به طور عمده  فروشگاه آپامهر را پیشنهاد داده‌ام.

کوه‌نورد بودن و داشتن دانش تخصصی ، صداقت و شرافت شخصیتی ، احترام به مشتری و پذیرش مسئولیت کامل کالای فروخته شده  و ... خصوصیاتی است که نزد مدیران این فروشگاه دیده‌ام و با اطمینان می‌توانم به عنوان گزینه‌ای مناسب برای خرید ، آن را به دوستان کوه‌نورد _ و به خصوص دوستانی که از شهرستان‌های دیگر برای خرید لوازم به تهران می آیند _ پیشنهاد کنم.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


27 مهر : ثبت نام از نامزدهای ریاست فدراسیون کوه‌نوردی

از سوی معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان تاریخ برگزاری مجامع انتخاباتی ۵ فدراسیون شنا، چوگان، کشتی، سوارکاری و موتور سواری و اتومبیلرانی اعلام شد.

فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو، شنبه 27 مهر، ساعت 10:30 صبح/ فدراسیون چوگان دوشنبه، 29 مهر، ساعت 11:00 صبح/ فدراسیون کشتی، چهارشنبه، یک آبان، ساعت 9:30 صبح/ موتور سواری و اتومبیلرانی، شنبه 4 آبان، ساعت 10:30 صبح/ سوارکاری، دوشنبه ، 6 آبان، ساعت 10:30 صبح همچنین ثبت نام از کاندیداهای احراز پست ریاست فدراسیون‌های هنرهای رزمی و کونگ فو، ورزش‌های سه‌گانه، کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، بدنسازی و پرورش اندام، قایقرانی، ورزش‌های نابینایان و کم بینایان و پهلوانی و زورخانه‌ای نیز از روز شنبه 27 مهرماه در محل فدراسیون‌ها انجام خواهد شد.

 

از کوه نوشت

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در سالگرد تراژدی مهر

 

 

این‌گونه که در من می‌نگری

باز می‌مانم از نفس ...  و خورشید در کهکشان تلخش نمی‌تابد

این‌گونه که در من می‌‌نگری

باز می‌مانم از تپش ...  و اندوه ماه در نبض گندمگون خاک می‌دمد

چرا که آبشار تبسم تو ، مفهوم زلالی دریاست

و کهکشان بزرگ دستانت ، آسایش بی‌انتها

و چشمانت ، دو عصاره مهر و زیبایی

.

 

گرامی باد یاد و خاطره‌ی  ویکتوریا کیانی‌راد و امیر احمدی که در حادثه‌ی غار پراو برای همیشه به ابدیت روشن جهان پیوستند.

.

 

_______

.

اجرای برنامه‌ی پیمایش کامل غار پراو در مهر ماه ١٣٨١  به سرپرستی  کاظم فریدیان ، به بحرانی بزرگ در تشکیلات باشگاه دماوند و افکار عمومی جامعه‌ی کوه‌نوردی ایران منجر گردید . در این برنامه و به دلیل اشتباهات مسلم  فریدیان در انجام وظایف مشخص سرپرستی ، ویکتوریا کیانی‌راد در ساعت ١٨ روز شانزدهم  مهر ٨١ و امیر احمدی در حدود ساعت ٢٢ همان روز جان خود را از دست دادند و اجسادشان برای همیشه در عمق ۴٨۵ متری این غار باقی ماند ... عناوین اشتباهات مسلم کاظم فریدیان در گزارش هیئت مدیره‌ی آن زمان باشگاه دماوند به صورتی مشخص ، چنین بیان شده است : «  ... گروه‌بندی نامناسب افراد توسط سرپرست ... عدم انتخاب سرپرست برای تیم دوم ... عدم پیش‌بینی امداد رسانی جهت حوادث احتمالی توسط سرپرست ... مجموع گزارشات ، تحقیقات و مستندات حادثه غار پراو _ انتشارات باشگاه دماوند »

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٤٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


تخریب جنگل های هیرکانی

 

 

جنگل‌های هیرکانی استان گلستان که از مهمترین منابع طبیعی ایران است در سال‌های اخیر مورد تخریب و هجوم به منظور ساخت و ساز قرار گرفته است.

 

خبرگزاری مهر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٢۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


از وبلاگ های کوه و کوه نوردی ...

نقدی برای تمام فصول!

" ... در عجبم شما در حالی که به خود اجازه می‌دهی که همه چیز و همه کس را به بوته ­ی نقد بکشی، این حق را براحتی از بقیه دریغ می‌کنی! بله به زعم شما! کسانی که در جبهه‌ی مخالف قرار دارند اصولن افراد بی‌سواد- کم تجربه – بی‌انصاف و غرض ورزی هستند که انگار هر ماه از فدراسیون پول می‌گیرند و برایش تبلیغ می‌کنند!!  به نجاریان نمی‌توانی برچسب بی‌تجربگی بچسبانی پس او بی‌سواد و متکبر است! دیگری سواد دارد ولی صلاحیت فنی ندارد و دیگری پیرمرد موی سپید عبوس کمپ های سوم است! و دیگری... در همین وبلاگ مطلبی با عنوان گل به خودی منتشر کردم... با این اوصاف شما هم در لیست افرادی قرار گرفتی که دارید گل به خودی می‌زنید! و به قیمت دشمنی با فدراسیون و اصولن شخص سرپرست کنونی همه چیز را زیر پا می‌گذارید.. البته انگیزه ها متفاوت است... برخی خصومت دیرینه دارند... برخی نانشان آجر شده ... بعضی دوست دارند دیده شوند... عده ای به دنبال احقاق حقی هستند و بعضی هم غضنفر و... شک ندارم که اگر این حادثه در یک برنامه‌ی فدراسیونی اتفاق افتاده بود  هم اکنون باران تیرهای نقد شما به سوی سرپرست و غیر سرپرست روانه بود... بنابراین مشکل شما اصولن چیز دیگریست... من به حسن نیت شما شک دارم. "

 

متن کامل را در وبلاگ امین معین بخوانید

 

 

 

 

سانتی مانتالیسم زرد در کوه نوردی

" سانتی مانتالیسم زرد در کوه‌نوردی به فکر ارتقای کوه‌نوردی و آموزش درست و سرپرستی مؤثر و پرورش کوه‌نوردانی آگاه و منطقی نیست. بلکه به دنبال نام و اعتبار و وجهه و جایگاهی‌ست که ندارد و تنها با فتح قله‌های بلند به هر قیمتی به آن دست می‌یابد. به فکر نابودی رقباست و حذف منتقد و حتی تازه واردی که می‌نویسد اما این نوشتن به مزاج سانتی مانتال زرد کوه‌نوردی خوش نمی‌آید چون تند و رک و راست و گزنده می‌نویسد و شوخ طبعانه نیشی به هر که در او غشی است ناخودآگاه وارد می‌آورد و به شدت مؤثر است چون موج می‌آفریند و به مخالفت‌ها و موافقت‌های شدید منجر می‌شود بدون استفاده از کلمات احساسی گل درشت مورد علاقه ایشان و همین جاست که حقیقت از پشت نقاب زرد سانتی مانتال کوه‌نوردی چنان خودش را بی اینکه بخواهد به زشتی هر چه تمام‌تر نشان می‌دهد که جز تأسف برای تماشاچی و منتقد آگاه راهی باقی نمی گذارد..."

 

متن کامل را در وبلاگ روشنک هوشمند بخوانید

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


آدرس و تلفن جدید آپامهر

از راست : سعید و علیرضا امزاجردیان

 

آدرس جدید: خیابان ولی عصر _ پایین تر از میدان منیریه _ جنب بانک کشاورزی _ پاساژ دادرس _ طبقه هم کف پلاک 10

فروشگاه "علم کوه" مرکز پخش محصولات آپامهر

تلفن :   55386705

 

 

خرید وسائل و لوازم و پوشاک ورزش کوه ، همواره یکی از مشکلات دوستان کوه‌نورد بوده است . در حال حاضر رشد روزافزون و تنوع کالاهای تولید شده در این زمینه و هم چنین واردات بی درو‌پیکر و بدون نظارت اجناس بی‌کیفیت چینی  _ که مانند دیگر عرصه‌ها ، بازار ورزش کوه را نیز به تسخیر خود در آورده است  _  بیش از گذشته به دغدغه و نگرانی دوستان کوه‌نورد برای یک خرید خوب و مطمئن دامن زده است . سوال اصلی این است : " با توجه به بودجه و سقف مالی در نظر گرفته شده چه کالایی را بخریم که واجد کیفیت و کارائی مورد نظر ما باشد و اصلا  از کجا بخریم ؟ "

در شهر بزرگ تهران ، خیابان منیریه به دلیل تعدد و تجمع فروشگاه‌های لوازم کوه ، یکی از نام آشناترین و پر رفت و آمد‌ترین مراکز خرید برای دوستان کوه‌نورد به شمار می‌آید . یکی از مزایای خرید از این بازار _ نسبت به فروشگاه‌ها و شرکت‌های پراکنده در سطح شهر _ آگاهی از تنوع کالای مورد نظر ، قیمت واقعی و امکان انتخاب است .

خرید وسایل کوه و سروکله زدن با طیف گسترده‌ای از فروشنده‌گان آن در طی چند دهه ، تجربیات فراوانی را برایم به دنبال داشته است . فروشنده‌گانی که در مواجهه با ناآگاهی و بی تجربه‌گی خریدار ، تمام تلاش خود را برای فریب او و فروش کالای بی‌کیفیت به کار می‌برند . فروشنده‌گانی که هیچ مسئولیتی را در قبال جنس فروخته شده نمی‌پذیرند . فروشنده‌گانی که ... بگذریم !

در حال حاضر که سرپرستی دو گروه کوه‌نوردی را بر عهده دارم ، برای تمامی خریدهای لوازم و پوشاک اعضای آن _ در طی سه الی چهار سال اخیر _  به طور عمده  فروشگاه آپامهر را پیشنهاد داده‌ام. 

کوه‌نورد بودن و داشتن دانش تخصصی ، صداقت و شرافت شخصیتی ، احترام به مشتری و پذیرش مسئولیت کامل کالای فروخته شده  و ... خصوصیاتی است که نزد مدیران این فروشگاه دیده‌ام و با اطمینان می‌توانم به عنوان گزینه‌ای مناسب برای خرید ، آن را به دوستان کوه‌نورد _ و به خصوص دوستانی که از شهرستان‌های دیگر برای خرید لوازم به تهران می آیند _ پیشنهاد کنم.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


بارش برف در ارتفاعات البرز طی دو روز آینده

 

 

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از کاهش 5 درجه‌ای دمای پایتخت طی 24 ساعت آینده خبر داد و گفت: فردا در ارتفاعات البرز برف می بارد.

 عبدالرضا امیدوار شهری افزود: بر اساس نقشه های پیش یابی هواشناسی سامانه سرد بارشی روی سواحل دریای خزر تا اواخر وقت چهارشنبه در این مناطق استقرار خواهد داشت. وی ادامه داد: لذا در این مدت در سواحل دریای خزر، استان اردبیل و با شدت کمتری برای استان های آذربایجان شرقی و غربی و به تدریج شمال شرق کشور بارش باران، وزش باد و گاهی رعد و برق پیش بینی می شود.

امیدوار اظهار داشت: دوشنبه و سه شنبه شدت بارش در استان های گیلان، غرب مازندران و شرق اردبیل خواهد بود و در مناطق مرتفع شمال غرب و ارتفاعات غربی و مرکزی البرز بارش برف دور از انتظار نیست.

 

خبرگزاری مهر

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در باره ی فرناز اسماعیل زاده ...

Vel21 Vel23 Vel22

" رقابت های جام جهانی رشته سرعت و لید  از 15 تا 16 اکتبر (23 تا 24 مهر) در هیانگ ، کشور چین برگزار خواهد شد ، فرناز اسماعیل زاده  در بخش سرعت این رقابتها شرکت خواهد کرد ، فردی که مقرر بوده  همراه ایشان اعزام شود ، خانم امیرعضدی از استان فارس ، به دلیل قبولی در مقطع دکتری دانشگاه از همراهی با وی انصراف داده  لیکن به گفته فرناز از طریق تربیت بدنی استان زنجان موضوع اعزام ایشان تحت پی گیری است و او امیدوار به این اعزام می باشد. امیدواریم وزارت ورزش ، فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی و تربیت بدنی استان زنجان در تسریع در روند اداری اعزام سنگ نورد خوب کشورمان از هیچ کوششی دریغ نورزند. برای فرناز عزیز آرزوی موفقیت در این رقابت ها را داریم . "

 

از وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


۵۰۰ کیلو زباله از غار پراو خارج شد

رییس انجمن غارنوردان ایران گفت: در مرحله اول پاکسازی غار  پراو  یکی از سخت‌ترین غارهای دنیا که در کرمانشاه قرار دارد ، ۵۰۰ کیلو زباله از این غارخارج شد.

 

جواد نظام دوست  روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: به علت سخت بودن کار دراین غار قرار شد عملیات پاکسازی در دو مرحله انجام شود که  مرحله اول از چهارم  تا نهم مهرماه بود که دراین مدت ۵۰۰ کیلو زباله از ۱۰ چاه این غار خارج شد.  غار پراو دارای ۲۶ چاه است.  وی اظهار داشت: مرحله دوم عملیات پاکسازی غار که سخت تر است از  ۱۶ تا ۱۹ مهرماه انجام می شود . در این مرحله از افراد با تخصصی بیشتر و فنی تر در غارنوری استفاده می شود. نظام دوست گفت: برای مرحله اول عملیات پاکسازی غار پراو ۵۴ نفر ثبت نام کردند که به دلیل سخت بودن کارو شرایط حساس و فنی غار،  تیم به گروه های مختلف تقسیم شد و گروهی کار ایمن سازی و انداختن طناب به داخل چاهها را برعهده گرفتند . همچنین تیم های امدادی تشکیل شد تا در صورت بروز حادثه ای این گروه در محل حضور داشته باشند.وی افزود: با توجه به این که سال هاست این غار مورد پاکسازی قرار نگرفته است، زباله های زیادی از تیم های خارجی و ایرانی در آن وجود داشت.


رییس انجمن غارنوردان ایران ادامه داد: زباله هایی شامل کپسول های گاز متعلق به تیم غارنوردی لهستانی که در سال ۱۳۵۲ همزمان با کشف غار وارد شده بود، سیم هایی که توسط تیم های لهستانی، انگلیسی و ایرانی که سال ۱۳۷۰ وارد غار شده بودند، قوطی های کنسرو و کیسه های خواب از جمله قدیمی ترین زباله های این غار بودند که خارج شدند. وی گفت: با توجه به این که این زباله ها مدت هاست در غار مانده اند، بوی بد و زننده ای دارند. ازاین رو خارج کردن آنها از تنگه ها و دهلیزهای غار بسیار دشوار بود زیرا دست به دست کردن زباله ها از چاه ها امکان پذیر نبود بلکه باید یک غارنورد محموله ۱۵ تا ۲۰ کیلویی را که بوی تعفن هم می دهد ، از این مسیرهای سخت حمل می کرد. نظام دوست ادامه داد: بعد از خارج کردن زباله ها از غار ، زباله هاجداسازی شد. برخی از آنها با هدف خشک شدن زیر نور خورشید قرارگرفتند و زباله هایی که خاصیت جذب در طبیعت را داشتند دفن شدند.  وی افزود : زباله های فلزی و پلاستیکی مانند قوطی های کنسرو، کپسول های گاز و باتری ها که امکان جذب ندارند و برای طبیعت بسیار مضر هستند ،جداسازی شدند و به سایت های زباله سوزی منتقل شدند.

 

ایرنا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


سرپرستی در برنامه های کوه را جدی بگیرید! لطفا !

 

_  با وجود ابزار و امکانات پیشرفته‌ای که در حال حاضر برای "تعیین موقعیت و جهت‌یابی" وجود دارد  _ مانند گیرنده‌های دقیق جی پی اس و نقشه‌های توپوگرافی  _  "گم کردن مسیر" در برنامه‌های کوه توسط سرپرستان نمی‌تواند توجیه منطقی و قابل قبولی داشته باشد.

 

_ به تازه‌گی در کوه‌نوردی ایران شاهد پدیده‌ای عجیب و جالب هستیم : " گم کردن مسیر با وجود جی پی اس " !! به عنوان نمونه می‌توانیم در سایت رسمی باشگاه کوه‌نوردی و اسکی دماوند ، نگاهی به دو گزارش برنامه‌ی اجرا شده در بهار امسال داشته باشیم . گم کردن مسیر با وجود همراه داشتن جی پی اس ... آن هم در فصل بهار ... موضوعی نیست که بشود به ساده‌گی آن را نادیده گرفت :

 

برنامه‌ی اول : قله‌ی امامزاده قاسم ( سرپرست کورش نگهبان )

ویژه‌ی اعضای آزمایشی

" ... در طول مسیر گله های گوسفند و گاو دیده می‌شد.ساعت 15:34 توقف کوتاه 3 دقیقه ای داشتیم. آقای نگهبان و آقای اصغر پور متوجه شدند خارج از مسیر رفت حرکت می کنیم و هیچ کدام از نشانه هایی که در رفت بودند را نمی دیدیم. آقای اصغر پور به عنوان کسی که مسیر را می شناخت، به سرعت حرکت می کرد تا مسیر درست را زودتر پیدا کند و گروه را به درستی هدایت کند. سرپرست از یکی از بچه ها که GPS داشت خواست تا میزان و جهت انحراف از مسیر را مشخص کند و در جلوی گروه حرکت کند. سرپرست از بچه ها خواست با سرعت بیشتری حرکت کنند و با وجود خستگی و گرفتگی ماهیچه که برای بعضی از بچه ها پیش آمده بود صلاح نبود که وقتی را تلف کنیم. خوشبختانه به زودی حدودا بعد از 40 دقیقه وارد مسیر درست شدیم ... "

از سایت باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند

 

 

برنامه‌ی دوم : دماوند مسیر جنوبی (سرپرست حامد کرامت )

اردوی هیمالیانوردی

" ... پس از استراحتی کوتاه به سمت چپ متمایل می شویم و داخل دره ادامه مسیر می دهیم. پس از گذشت زمانی اندک با توجه به GPS در می یابیم که مسیر را اشتباه رفته و داخل کافر دره هستیم. حامد کرامت و پویا کیوان که جلوتر هستند، به سمت راست تراورس کرده و ما نیز به دنبالشان می رویم. با پیشرویِ ما، شیب هم بیش تر شده و گذر بدون کرامپون و با یک کلنگ روی برف سفت دشوار می نماید. البته کرامپون ها همراهمان هست و پویا کیوان از آن استفاده می کند. شیب پایانی مسیر به 80 درجه می رسد، به صورتی که در انتهای مسیر حتی مجبور می شویم تا از طناب انفرادی استفاده کنیم. هم زمان دوستانِ درونِ بارگاه نگرانمان شده و با تماس تلفنی جویای حالمان می شوند ... "

از سایت باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند

 

 

_ از مدیران و مسئولان کلیه‌ی باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی می‌خواهیم که توجه به سطح آموزش‌های سرپرستان از طریق گونه ای سنجش و بازنگری دائم را در دستور کار خود قرار دهند . برنامه‌ریزی در جهت ارتقا کمی و کیفی دانش و اطلاعات سرپرستان برنامه‌های کوه از اهمیتی حیاتی و سرنوشت ساز برخوردار است و می‌توان از آن به عنوان یکی از جدی‌ترین و ضروری‌ترین اولویت‌های حال حاضر کوه‌نوردی ایران نام برد.

 

_ موضوع "سرپرستی" در برنامه‌های کوه را جدی بگیرید!     لطفا !

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


ماناسلو : تصمیم منطقی و ارزشمند مهدی جباریان

 

بنا بر گزارش سایت گروه کوه نوردی همت شمیران :

"طبق تماس تلفنی امروز ظهر، شنبه (۱۳ مهر ۹۲) با آقای مهدی جباریان مطلع شدیم ایشان در کمپ اصلی ماناسلو به سر می برد و اطلاعات مختصری از وضعیت صعود بدین شرح اعلام کردند.

ایشان در روند صعود خود یک شب در کمپ ۴ (۷۴۰۰ متر) اقامت داشته و روز صعود به دلیل مواجهه با هوای نامساعد از ارتفاع ۷۵۰۰ متر همراه با سایر تیم ها به سمت کمپ اصلی باز می گردد.

ایشان فردا به سمت کاتماندو حرکت می کند. کسب این تجربه ارزنده را به ایشان تبریک می گوییم و همت والایشان را ارج می نهیم. با آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون برای ایشان. امید است که در آینده شاهد صعود موفقیت آمیز ایشان همراه با سایر اعضا در برنامه های برون مرزی باشیم. "

 

از سایت گروه کوه نوردی همت شمیران

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


مرد گم‌شده در کوه های آند، پس از 4 ماه پیدا شد

 

یک مرد 58 ساله از اهالی اروگوئه که 4 ماه تمام در کوهستانهای آند گم شده بود، پس از پشت سرگذاشتن یک زمستان بشدت سخت و کشنده و خوردن موشهای صحرایی و انگورخشک شده، زنده پیدا شد.

 
"رائول فرناندو گومز" که در ماه مه به دلیل خراب شدن موتور سیکلتش ناگزیر شده بود با پای پیاده از شیلی به مقصد ارژانتین روانه شود، در میان توفان برف راه خود را گم کرد.
 
 
او که بشدت ضعیف شده بود، پس از مدت‏ها سرگردانی توانست خود را به یک پناهگاه برساند شکر ،کشمش و موش صحرایی ، اندک آذوقهای بود که در پناهگاه مانده و به گومز کمک کرد تمام دوران زمستان را در نیمکره جنوبی زنده به سرآورد.  با این حال او طی این مدت 20 کیلوگرم از وزن خود را از دست داده و دچار مشکلات ناشی از کم آبی است.
 
 
خبرگزاری میراث فرهنگی
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٢۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


پائیز است ...

 

 

 

 

 

ارتفاعات البرز شرقی

عکس ها از فرامرز نصیری

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : پیام خواهر پویا کیوان

" آقای شجاعی کارشناسانی که ما می شناسیم اگر دوست داشته باشن جواب ما رو می دهند و اگر وقت نداشته باشند دلیلی‌ برای پاسخگوئی به سوالات ما ندارند و اگر جوابی‌ برای سوالات ما دارند و چنین وقتی‌ در اختیار ما می گذارند  از روی لطفشان هست ، ولی‌ در مورد شما این وظیفه شماست که پاسخگوی ما باشید ، فکر می‌کنم باید علاوه بر پرسش دفعهٔ قبل این پرسش را هم که معنی وظیفه از نظر شما چیست را به پرسش هایم اضافه کنم .پس لطفا جواب سوال رو با سوال ندهید و جواب پرسش های من رو بدید . "

 

پیام پگاه کیوان در کامنتینگ وبلاگ داستان کوه ( رامین شجاعی )

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


طبیعت ایران : کویر خارا در اصفهان

 

 

 

 

 

از سایت شهر خبر

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


آغاز جشنواره طبیعت و روستاگردی در روستای تاریخی یاسه چای

نخستین جشنواره طبیعت و روستاگردی در روستای تاریخی یاسه چای آغاز شد . مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت : این جشنواره با رویکرد معرفی ظرفیت های صنعت گردشگری با محوریت روستا و آشنایی روستاییان با اقتصاد گردشگری به مدت سه روز برگزار می شود.
خانم ریاحی افزود: معرفی طبیعت و بافت تاریخی همچنین تولیدات و محصولات باغی روستایی به عنوان یکی از ظرفیت های گردشگری از اهداف این جشنواره است. روستای تاریخی یاسه چای در فاصله 50 کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری و در حاشیه زاینده رود قرار دارد.

بافت این روستا از خشت متعلق به دوره صفویه است، روستا  میان باغ های گردو و بادام واقع است .خانه‌ها از خشت و بصورت فشرده ساخته شده اند و به روستای بدون کوچه در ایران معروف است. مردم این روستا از طریق 4 دالان سرپوشیده که درب  همه خانه‌های روستا به داخل آنها باز می‌شود رفت و آمد می‌کنند. گویش محلی  مردم ترکی با لهجه‌ای خاص است.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


شهرک‌سازی در دامنه کوه‌ دماوند

 

گزارش تصویری خبرگزاری فارس را در لینک زیر ببینید

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


نشست دولت‌های جهان در مورد تغییرات آب و هوایی

نمایندگان کشورهای مختلف جهان به همراه صدها دانشمند اکنون در استکهلم سوئد هستند تا شاهد انتشار نتایج یک گزارش مهم در مورد تغییرات آب و هوایی باشند. گزارشی که قرار است در آن به روند افزایش دما، خطرات پیش رو و همچنین راهکارهای متوقف کردن این روند اشاره شود. نشست جهانی «هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی» از روز دوشنبه ۲۳ سپتامبر کار خود را آغاز کرده است. انتظار می‌رود پس از پایان کار این نشست، بخش اول گزارش آن در روز جمعه ۲۷ سپتامبر منتشر شود. در تهیه این گزارش جامع که چهار سال روی آن کار شده است، ۲۵۹ نفر از ۳۹ کشور جهان مشارکت داشته‌اند.

«هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی» یا IPCC یک هیئت علمی و مرکب از نمایندگان کشورهای مختلف جهان است. این هیئت برای نخستین بار در سال ۱۹۸۸ توسط دو سازمان از زیر مجموعه‌های سازمان ملل متحد، یعنی سازمان جهانی هواشناسی و برنامه محیط زیست ملل متحد، تشکیل شد. هدف این هیئت تهیه گزارش و برآوردهای علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی از وضعیت آب و هوای زمین و خطرات گرم‌شدن آن است. این هیئت همچنین سیاست‌هایی کلی را به منظور مقابله با تغییرات آب و هوایی در اختیار کشورهای جهان می‌گذارد. هزاران دانشمند و صدها متخصص در رشته‌های گوناگون به طور داوطلبانه در تهیه و ویرایش گزارش‌ها با این هیئت همکاری می‌کنند.

برآوردهایی که از نتایج آخرین گزارش IPCC پیش از انتشار رسمی آن وجود دارد نشان می‌دهد که یک بار دیگر بر نقش انسان در گرم‌تر کردن آب و هوای کره زمین تاکید شده و تردیدهای موجود در مورد نقش فعالیت‌های انسانی در آن کم رنگ‌تر شده است. چین داهه، نایب رییس هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی نیز این مطلب را در وب‌سایت رسمی این هیئت تایید کرده است. علیرغم وجود شواهد علمی فراوان، بسیاری از کشورها و حتا بعضی از دانشمندان در مورد نقش فعالیت‌های انسانی، به ویژه فعالیت‌های صنعتی، در تغییرات آب و هوایی کره زمین تردیدهایی مطرح کرده‌اند. به گفته توماس استاکر، نایب رییس دیگر این هیئت، گزارش جدید بر مبنای میلیون‌ها اندازه گیری در سرتاسر جهان تهیه شده و از این نظر یک گزارش بی‌سابقه، مستدل و بی‌طرف در مورد وضعیت آب و هوای کره زمین است.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد نتایج این گزارش دربرگیرنده شدیدترین هشدارها در مورد گرم شدن آب و هوای کره زمین و خطرات ناشی از آن است. از جمله موارد مورد تاکید در گزارش آن است که مصرف بیش از حد سوخت‌های فسیلی و همچنین روند جنگل‌زدایی در جهان باعث شده تا دمای تمام نقاط کره زمین از جمله اقیانوس‌ها، اتمسفر و سطح خاک نیز گرم‌تر شود.

از دیگر بخش‌های گزارش جدید اشاره به این نکته خواهد بود که فعالیت‌های انسانی تا چند دهه دیگر دمای کره زمین را بیش از دو درجه سانتی‌گراد دیگر، در مقایسه با دوران پیش از انقلاب صنعتی، افزایش خواهد داد. چنین افزایش دمایی باعث آزاد شدن حجم عظیمی از گاز متان و گازهای گلخانه‌ای دیگر از لایه‌های خاک یخ‌زده در نیمکره شمالی می‌شود. متصاعد شدن این گازها به نوبه خود دمای هوای زمین را بالاتر خواهد برد. افزایش عمومی دمای زمین بر سرعت ذوب شدن یخ‌های قطبی نیز تاثیر می‌گذارد. تحقیقات مستقل دیگر همچنین ارتباط مستقیمی بین گرم شدن آب و هوای زمین و بیشتر شدن تعداد بلاهای طبیعی در جهان، از قبیل سیل، طوفان‌های بزرگ و خشکسالی یافته‌اند...

 

گزارشی از رادیو زمانه

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فلسفه ی تو

 

همه‌ی فلسفه‌های پیچیده‌ی زیستن و معنا

از سکه افتادند ، دیروز

وقتی

در حاشیه‌ی بعدازظهر خسته‌ی یک‌شنبه

با انبوهی از تارهای طراوت و ساده‌گی و عشق

دکمه‌ی پیراهنم را

گره می‌زدی .

 

 

شعر : مصطفی مستور

عکس: فرامرز نصیری

 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


تشکر صمیمانه از سایت کوه نیوز

به مدیران سایت کوه نیوز

با سلام و احترام

 

_  حضور  موثر و فعال  " کوه نیوز " را در شرایط فعلی کوه‌نوردی ایران ، باید غنیمتی ارزشمند دانست . آگاهی از آخرین اخبار و رویدادهای ورزش کوه بی‌شک از ضرورتی انکارناپذیر  در جهت ارتقای کیفی و پروسه‌ی تکاملی این ورزش برخوردار است و به نظرم " کوه نیوز " تا امروز توانسته است به شایسته‌گی پاسخ‌گوی این نیاز برای افکار عمومی جامعه ی کوه‌نوردی کشورمان باشد.

 

_ نقطه‌ی قوت و جوهر پویای " کوه نیوز "  را  اتخاذ یک خط مشی سالم و بی‌طرف در انعکاس اخبار ، مطالب و رویدادهای این ورزش می‌دانم .  در کنار  نوشته‌های کیومرث بابازاده ، مصاحبه با مادر زنده یاد پویا کیوان نیز وجود دارد ، بعد از خواندن گزارش رامین شجاعی از برودپیک می‌توانیم در صفحه‌ی بعدی این سایت نگاهی نیز به نقد پرمحتوای مهدی فرهادی داشته باشیم . اگر در مثال مدیران این سایت با حسین رضایی دارای مسائلی شخصی باشند این دلیل آن نمی‌شود که مصاحبه‌ی ارزشمند او با بهترین کوه‌نورد کشورمان یعنی عظیم قیچی ساز در " کوه نیوز " منتشر نشود و ... بی‌تردید تمامی این‌ها فقط دربردارنده‌ی یک مفهوم است : خط مشی " کوه نیوز " سالم است !

 

_ به عنوان یک عضو کوچک جامعه‌ی کوه‌نوردی ایران و به عنوان خواننده‌ای که روزانه چندین نوبت از این سایت دیدار دارد ، خوشحالم که در " کوه نیوز " از کینه‌ها و عقده‌های شخصی خبری نیست . خوشحالم که در " کوه نیوز " از جوسازی و هوچی‌گری و از دیگر پدیده‌های ناسالم این روزهای کوه‌نوردی کشورمان مانند باندبازی‌های گروهی و باشگاهی و غیره خبری نیست . خوشحالم که ...  " کوه نیوز " وجود دارد!

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


یک مصاحبه ی متفاوت با یک کوه نورد متفاوت!

«قیچی ساز» رکورددار ایرانی صعود به قلل بالای 8 هزارمتر جهان:
باید زنده بمانم تا این پروژه را تمام کنم!

مصاحبه توسط: حسین رضایی
عکس: محمدشاه‌حسینی

 

در این کره‌ی خاکی، ۱۴ قله‌ی بالاتر از ۸هزار متر وجود دارد. تعدادی از آنها در سلسله جبال قراقروم پاکستان واقع شده‌اند و تعدادی در سلسله جبال هیمالیا در نپال ... یکی از یکی خطرناک‌تر ! ... قله‌هایی که هر ساله تعدادی از کوه‌نوردان جهان به دلایل مختلف جان خود را در راه صعود به آنها از دست می‌دهند. در این میان و با توجه به روند فراگیر و موج نوین هیمالیانوردی طی سالیان اخیر در میان کوه‌نوردان ایرانی؛ آنها نیز سهم قابل توجهی چه در صعود به این قله‌ها و چه جان‌باختن در آنها داشته‌اند!

«عظیم قیچی ساز» نیز یکی از همان هیمالیانوردان ایرانی ‌است . با این تفاوت که عزم خود را جزم کرده‌ تا هر ۱۴ قله را صعود کند و نام یک ایرانی را نیز در باشگاه ۸هزارمتری‌های جهان که تنها ۳۰نفر از سراسر جهان عضو آن هستند؛ ثبت کند. وی در حال حاضر به ۱۱قله ۸هزار متری صعود کرده و فقط 3 قله‌ی دیگر را پیش رو دارد. با او به گفت‌وگو پرداخته‌ایم و از هر دری سخنی گفته‌ایم تا هم با برنامه‌های آتی او و هم تجربیات او و هم زندگی‌اش بیشتر آشنا شویم.

او به واقع قهرمانی است که تمام وجودش و جانش برای کسب افتخار ملی در میان است! اما متأسفانه ما از این قهرمان ملی و امثال او حتی به اندازه‌ی یک فوتبالیست معمولی لیگ برتر کمتر می‌دانیم!

 

- چه‌طور وارد دنیای هیمالیانوردی شدید و از چه سطحی کسب تجربه کردید؟

اولین صعودهای من در قالب تیم‌های ملی کوه‌نوردی بود که با شرکت در اردوها و تست‌ها به عضویت تیم ملی در می‌آمدم. با قلۀ 6400 متری «ماربل وال» در قزاقستان صعودهای برون‌مرزی من آغاز شد و تلاش برای اولین هشت‌هزاری را در کنار افراد باتجربه‌ای مثل مرحوم "محمد اوراز"، "داوود خادم" و "حسن نجاریان" روی «گاشر بروم 1» آغاز کردم و بعد اورست. اما در هر یک از صعودها تجربه‌های گران‌قدری کسب کردم و حالا به این مرحله رسیده‌ام که به اتکای آن تجربیات، تصمیمات بهتری می‌گیرم.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنم که در صعود «گاشر بروم 1» تیم ملی، افراد باتجربه‌ای حضور داشتند، اما سطح کار نیز مهم است و گاهی برخی صعودها حتی برای تجربه‌ای که کسب کرده‌ایم زود است. همان قله را ما در قالب تیم ملی با سه ماه تلاش و با یک کشته و یک مجروح ناتمام رها کردیم، من نیز در آن سال (81) بسیار جوان و کم‌تجربه بودم، اما بعد از چند سال‌ کسب تجربه و ارتقاء سطح، سال گذشته قلۀ «گاشر بروم 1» را همزمان با قلۀ دیگری، در تنها یک هفته با ایمنی بیش‌تر و ضریب موفقیت بالا صعود کردم. پس ارتباط میزان اطلاعات و سطح کار، متناسب با تجربه، اهمییت زیادی دارد.

- در این عرصه چگونه باید تجربه کسب کرد؟

همان طور که در پاسخ به سئوال قبل اشاره کردم؛ من شخصاً در اردوهای تیم ملی و صعودهای مختلف از تجربیات افرادی چون "جلال چشمه قصابانی"، "رضا زارعی" و "حسن نجاریان" و افراد دیگری که در تیم‌های ملی بودند بهره بردم و صعودهای موفق امروز را مرهون استفاده از آن اندوخته‌ها هستم. درواقع تنها "عظیم قیچی‌ساز" به این افتخارات نرسیده است! یک ایران و یک ایرانی به این صعودها و افتخارات نائل شده است.

 

متن کامل را در وبلاگ کوه نوشت ( حسین رضائی ) بخوانید

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


غار علیصدر کاباره نیست!!

 

به‌دنبال اظهارات قائم‌مقام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره‌ی غار علیصدر که گفته بود: «آن را به کاباره شبیه کرده‌اند» شرکت بهره‌بردار این غار، در واکنش به این اظهار نظر، در مطلبی گفت که از این خلقت بی‌نظیر به‌عنوان آیات الهی یاد می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در بخشی از مطلب منتشرشده از سوی شرکت سیاحتی غار علیصدر آمده است: «سالانه صدها هزار نفر از گردشگران و مهمانان داخلی و خارجی از عوام تا خواص در مسائل علمی و مذهبی از غار علیصدر دیدن می‌کنند که بیش از 70 درصد ایشان طبق نظرسنجی‌های موجود صاحب‌نظر و متخصص در امور مختلف هستند و از افراد طبقه‌ی سوم و چهارم نیستند..سخن به‌کار رفته از طرف شما در سایت‌های مختلف و خبرگزاری‌ و مطبوعات به‌عنوان قائم‌مقام سازمان میراث فرهنگی کشور شایسته‌ی این مردم و دولت و چنین مکان‌های با عظمت الهی نیست. هرچند استفاده‌ی فعلی از سیستم‌ قایق‌های پدالو به‌دلیل رعایت مسائل زیست‌محیطی و ضوابط سازمان محیط زیست بوده و استفاده نکردن از بلندگو توسط راهنمایان به‌دلیل جلوگیری از آلودگی صوتی و بهره‌مندی بیشتر بازدیدکنندگان از سکوت داخل غار است و استفاده از چراغ با رنگ‌های متفاوت به‌دلیل توصیه‌ی کارشناسان مربوطه برای جلوگیری از ایجاد خزه و گلسنگ روی دیوارها و انجام نورپردازی متفاوت برای بهتر معرفی کردن اعماق و دهلیزهای بسیار زیبای غار است.».

 

ایسنا

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:۳٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


از میان وبلاگ های کوه و کوه نوردی ...

سنگ نوشت (1) سنگ های بند یخچال

" ... خودم را با کمک گیره ناخنی زیر پای راستم به بالا کشیدم و بلافاصله دست چپم را که روی گیره های لمسی و اصطکاکی گذاشته بودم رها کردم و گیره ناخنی بالاتری را گرفتم و باز هم با تمام قدرت انگشتان دست چپم خودم را بالا کشیدم و این بار دیگر آنقدر به بالای سنگ نزدیک شده بودم که با یک حرکت سریع دینامیک توانستم دست راستم را به بالای سنگ پرتاب کنم و صعودم را بدون پاندولی به پایان برسانم. از اینکه توانسته بودم بدون پاندولی و با اتکای به گیره های ناخنی دستی ضعف پای چپم را جبران کنم و به بالای سنگ برسم خیلی خوشحال بودم. به بالای سنگ که رسیدم با کمک نفر قبلی طناب را جمع کردم و به پایین رفتم و نفر سر طناب بعدی را از پایین حمایت کردم و منتظر شدم تا دور سر طناب خودم را انجام دهم .. از قضا ناظر فدراسیون هم آنجا بود و مشخصاتمان را توی جدول های مشخصاتش می نوشت که 10 دقیقه ای هم ماند و بعد رفت. صعود دومم را باید به عنوان سر طناب انجام می دادم..."

 

متن کامل را در وبلاگ روشنک هوشمند (دیوار نوشته ) بخوانید

 

 

 

 

مسیری نو در پاکستان:  " رویاهای بی پایان "

 " کاپورای جنوبی قله ای است زیبا با تیغه ای شگفت انگیز که تمامی مسیرهای آن به
قله ختم می شود و این تیغه نیز به رویای ما تبدیل شد ، خطی که به نظر می رسید بدون خطرات آشکار مانند ستون یخی ، دامنه های مستعد بهمن یا سقوط سنگ باشد. بعد از هم هوایی از 25 تا 27 آگوست  شرایط جوی بد را تجربه کردیم و در 5 سپتامبر با اطلاع از پیش بینی شرایط صاف و روشن  حداقل تا 11 سپتامبر تصمیم خود را گرفتیم . دو روز بعد شروعی سبکبار از گردنه ای که نام آن را با اقتباس از نام پسر آشپز "علم" نامیدیم کار خود را آغاز کردیم ، سطح یخ در 500 متر نخست خوب بود ، کراکس مسیر در 5 طول تراورس روی لایه نازک و شکننده برفی بود که سطح صخره را پوشانده بود که حاصل آن پیشروی توأم با تنش روی سطحی ترکیبی بود. بعد از 18 ساعت تلاش ساعت 6 صبح به قله رسیدیم و مسیر 1300 متری خود را به پایان رساندیم... "

 

متن کامل را در وبلاگ کوه نوردی و صعودهای ورزشی گل کوه بخوانید

 

 

 

 

این مردم با فرهنگ!

"در پستی نوشته بودم که ما مردمی بی فرهنگ هستیم . دلیلش هم از رفتارمان با محیط زیست پیداست و نیازی به توضیح بیشتر ندارد . حالا اگر چهار نفر هم مثل من به خودشان زحمت بدهند و ادعای دوستی با محیط زیست داشته باشند در حد همان ادعاست و در عمل چیزی وجود ندارد و همه ما ن سرو ته یک کرباسیم . دوستی معترض شده بود که نه ، این گونه نیست ... این مملکت دانشمند زیاد دارد !... در سخن این دوست عزیز بیشتر تعمق کردم و دیدم که حق دارد . ما مردمی هستیم بس با فرهنگ ! بنابر این همینطور که ایشان فرمودند حرمت امامزاده به متولی آنست بد ندیدم در ستایش از این سخن هر از گاهی از عده ای از افراد با فرهنگ تقدیر کنم ...مردم با فرهنگ روستای دیوین همدان برگزیده این هفته هستند ! ... "

 

متن کامل را در وبلاگ فواد رضاپور ( ماگما ) بخوانید

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کوه نورد ایرانی مقام دوم مسابقه صعود سرعتی ارمنستان را کسب کرد

کوه نورد ایرانی در مسابقه بین المللی صعود سرعتی به قله آراگاتس ارمنستان مقام دوم را کسب کرد. به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر از ایروان، سید عبدالحسین صالحی در این مسابقه که باحضور بیش از پنجاه کوه نورد از جمهوری اسلامی ایران، ارمنستان، روسیه و گرجستان برگزار شد، با زمان سه ساعت و دو دقیقه به صورت سرعتی به قله کوه «آراگاتس» ارمنستان صعود و مقام دوم را پس از کوه نورد ارمنستانی کسب کرد.


این اولین حضور یک تیم ایرانی است در مسابقه بین المللی صعود سرعتی که موفقیت آمیز نیز بود. برگزار کنندگان دومین مسابقه بین المللی صعودسرعتی ارمنستان امیدوارند که در سال های آینده شاهد حضور گسترده تر کوه نوردان ایرانی در این رقابت ها باشند. در سال های گذشته همکاری های کوه نوردان ایرانی و ارمنستان رشد چشمگیری یافته است. در زمستان سال گذشته کوه نوردان ایرانی و ارمنستان بطور مشترک به قله دماوند کشورمان صعود کردند.

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:٤۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کامنت مادر پویا کیوان در کوه نیوز

 

 

خانم مقدم عزیز دوست همدرد من

 من هم مثل شما تلاشم را می‌کنم اگر چه می‌دانم این کار انرژی بسیاری از ما می‌گیرد . اما به امید ان روزی هستیم که اشتباهات به درستی اعلام شود.   من نمی‌خواهم کسی از ما عذر خواهی کند اما اشتباهات به قوت خود باقی بمانند و فرد دیگری باز هم همان اشتباه را تکرار کند.  اگر فرد خاطی شهامت و صداقت به خرج دهد از نظر انسانی ارزشش به مراتب بالاتر می‌رود.

 
من از طرف پویا اشتباه پویا را قبول می‌کنم که نسنجیده و شتابزده تصمیم به این برنامه گرفت و با تکیه به شور جوانیش به شعور سرپرستی اعتماد کرد و هزینه این اشتباه را هم پرداخت کرد.

 

مادر پویا کیوان در سایت کوه نیوز

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٢:۳٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


فاجعه ی برودپیک : تناقضات همچنان ادامه دارد...

_  باشگاه کوه‌نوردان آرش  بعد از بروز فاجعه‌ی برودپیک و مرگ سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان، در اطلاعیه ی شماره 11 خود و خطاب به افکار عمومی جامعه‌ی کوه‌نوردی ، ضمن وعده‌ی  "نشست‌های کارشناسی " اشاره‌ای نیز داشت به " بازنگری مکالمه‌های تلفنی و رادیویی اعضای تیم در پیش و پس از بروز وضع اضطراری " :

" ... بدینوسیله اعلام می‌داریم که در نظر داریم نشست‌های کارشناسی مربوط به حادثه‌ی برودپیک را ادامه داده و وارد مرحله‌ی تازه‌ای کنیم.  بررسی کارها و تمرین‌های پیش از برنامه، بررسی روند هم‌هوایی و دیگر مراحل صعود، تحلیل گفته‌ها و برنامه‌های روزانه‌ی اعضای تیم، بازنگری مکالمه‌های تلفنی و رادیویی اعضای تیم در پیش و پس از بروز وضع اضطراری، و گردآوری اظهارنظرهایی که در مورد حادثه شده، از جمله کارهایی است که باید انجام شود... باشگاه آرش 17 مرداد  "

 

 

_  در حالی که به نظر می‌رسید اشاره به بازنگری مکالمه های تلفنی فقط می تواند به مفهوم وجود فایل ضبط  شده‌ی آنها باشد و انتظاری طبیعی و منطقی نیز این بود که با توجه به اهمیت حیاتی این مکالمات ... به خصوص بعد از بروز بحران ...نسبت به ضبط آنان اقدام شود ، حالا کیومرث بابازاده در آخرین پست  وبلاگ داستان کوه  و بعد از گذشت نزدیک به هفتاد روز از فاجعه ، ناگهان خیال همه را راحت می کند!! ... مکالمه‌ی  ضبط شده‌ای در کار نیست!! ... به همین ساده‌گی!!

" ...به علت نبودن امکان ضبط مکالمات در گوشی من تماسی ضبط نگردید"

 

 

_ نزدیک به هفتاد روز از بروز فاجعه‌ی برودپیک و مرگ سه کوه‌نورد جوان و خوب کشورمان می‌گذرد ... نزدیک به هفتاد روز ... و هنوز ، نه سازمان دهنده‌ی برنامه یعنی کیومرث بابازاده و نه مثلا مسئول و سرپرست فنی برنامه یعنی رامین شجاعی و نه هیچ یک از مدیران باشگاه آرش حاضر نشده اند حتی یک مورد کوتاهی و اشتباه را در مورد  این تلخ ترین فاجعه ی تراژیک کوه نوردی ایران بپذیرند و بابت آن ابتدا از خانواده های آن سه جان باخته و سپس از افکار عمومی عذرخواهی داشته باشند. " توجیه " حرف اول و آخر را می زند !! در آخرین نمونه : در بخش کامنتینگ وبلاگ داستان کوه وقتی خواننده ای از عدم ضبط مکالمات انتقاد می کند با چنین پاسخ درخشانی (!) از سوی رامین شجاعی روبرو می شود :

" در واقع معنی حرف شما اینه که ما می بایست حدس می زدیم این برنامه به این شکل تموم میشه و در نتیجه برای تنویر افکار عمومی این مکالمات رو ضبط می کردیم. حالا شما خودتون رو جای ما بگذارید. فکر می کنید هیچ کس در اون روزها لحظه ای به این موضوع فکر می کرد که ممکنه بچه ها برنگردند؟ که بخواد چیزی رو به کسی ثابت کنه؟ ... "

معنی و مفهوم  پاسخ رامین شجاعی تکان‌دهنده است! ... یعنی حداقل از روز سه شنبه 25 تیر که دیگر هم جناب سازمان‌دهنده و هم جناب مثلا سرپرست فنی می‌دانسته‌اند ... و می‌دانسته‌اند! ... تدارکات آب و غذایی تیم حمله به اتمام رسیده است ... تا پایان روز شنبه 29 تیر که آخرین تماس آیدین برای درخواست کمک گرفته شده ... آقایان همچنان انتظار بازگشت تیم خود را داشتند و لذا اقدامی برای ضبط مکالمات صورت نگرفته است!!

 

 

_ باور به اینکه آقایان با  چنین رفتارهایی و اظهار چنین "توجیه" هایی بتوانند نظر مساعد افکار عمومی را به خود جلب نمایند یا راهی مناسب برای گذر از این بحران سخت بیابند ، بسیاردشوار است ! 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


یک کوه نورد فرانسوی جواهراتی به ارزش 250 هزار یورو پیدا کرد

پلیس فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد یک کوه نورد فرانسوی گنجینه ای از سنگ های قیمتی به ارزش تقریبی 250 هزار یورو در یخچال های طبیعی کوه مون بلان ، در رشته کوه آلپ کشف کرد.


این سنگ های قیمتی که شامل زمرد ، یاقوت کبود و یاقوت سرخ می شود ، اوایل ماه سپتامبر تحویل ژاندارمری منطقه بورگ-سن-موریس شد. یک جواهرفروشی در این منطقه ارزش تقریبی این سنگ ها را بین 130 هزار تا 246 هزار یورو برآورد کرد. این کوه نورد که خواست نامش فاش نشود ، این سنگ ها را که در جعبه ای فلزی قرار داشت ، در یخچال بوسون در کوه مون بلان پیدا کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس ، در داخل این جعبه ، کیسه های کوچک حاوی این سنگ های قیمتی قرار داشت که روی برخی از آنها علامت « ساخت هند » وجود داشت.


در سال های 1950 و 1966 دو هواپیمای هند در کوه مون بلان سقوط کرد. از آن پس ، کوه نوردان به طور مرتب بقایای این هواپیماها ، چمدان و حتی بقایای اجساد سرنشینان آن را کشف می کنند.


فرمانده این ژاندارمری گفت اگر مالک این سنگ ها پیدا نشود ، براساس قانون ، این جواهرات به این کوهنورد جوان داده می شود. احتمالا مقامات فرانسه به منظور یافتن مالک یا وارثان جواهرات کشف شده با مقامات هندی تماس بگیرند.

 

 

واحد مرکزی خبر

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


نجات کوه نورد اراکی در ارتفاعات اشترانکوه

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، حسین رضامرادی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد گفت: سوم مهرماه با درخواست جمعیت هلال احمر استان مرکزی کادر امداد هوایی و تیم امداد کوهستان جمعیت هلال احمر لرستان عملیاتی را در ارتفاعات منطقه کوله جنو واقع در اشترانکوه آغاز کردند.

 

وی افزود: در پی صعود تیم 12 نفره کوه نوردان اراکی از روستای کمندان واقع در کوهپایه اشترانکوه متاسفانه یکی از اعضای این تیم در مسیر بازگشت دچار سانحه شده و با اعلام به مراکز امدادی، انتقال توسط بالگرد در دستور کار قرار گرفته و کوه نورد 24 ساله اراکی که از قسمت سر آسیب دیده بود، با انتقال به مراکز درمانی نجات یافت.

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


کوه نورد خوب کشورمان بر فراز چوآیو ...

«عظیم قیچی ساز» موفق به صعود «چوآیو» شد

 «عظیم قیچی ساز» هیمالیانورد توانمند کشورمان موفق شد صبح امروز پنج‌شنبه 4 مهر ماه 92، قله 8201 متری «چوآیو» را صعود کند.

«عظیم قیچی ساز» ساعت 12 شب گذشته از کمپ 2 به ارتفاع 7100 متری به سوی قله «چوآیو» حرکت می‌کند و موفق می‌شود بدون بهره گیری از کپسول اکسیژن مصنوعی، ساعت 8 صبح به وقت محلی بر فراز این قله 8201 متری بایستد. بنا بر تماس برقرار شده با وی؛ او در مسیر بازگشت است و ساعت 11 صبح به کمپ 2 رسیده است.

شایان ذکر است؛ «قیچی ساز» با این صعود، شمار صعودهای خود به قلل بالای 8 هزار متر دنیا را به عدد 12 رساند و تنها با صعود به دو قله‌ی دیگر به نام‌های «شیشاپانگما» و «لوتسه»، به عنوان اولین ایرانی و افتخاری ارزشمند؛ نام خود را در باشگاه 14 هشت‌هزاری‌های دنیا ثبت کند. 

این صعود موفق را به وی، خانواده ‌اش؛ جامعه‌ی ورزش کشور به ویژه اهالی کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و همه‌ی ایرانیان ورزش دوست صمیمانه تبریک عرض می‌نمائیم.

 

نقل از کوه نوشت

 

  وب سایت شخصی عظیم قیچی ساز

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٤ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


عظیم قیچی ساز: اخبار دریافتی از چوایو

 

"عظیم قیچی ساز" ساعت 11 صبح (به وقت محلی) کمپ اصلی را ترک کرد و پس از 6 ساعت کوه نوردی، ساعت 5 عصر به کمپ 2 (7100 متر) رسید. وی قصد دارد در صورت مساعد بودن شرایط، امشب ساعت 12 به سوی قله چوایو حرکت کند. همچنین "قیچی ساز" خبر داد، 3 کوه نورد روس و 3 شرپا امروز موفق به صعود قله شدند که 2 تن از کوه نوردان روس با اسکی فرود آمدند.

 

از وب سایت شخصی عظیم قیچی ساز

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٤ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


در یادبود ساموئل بکت

 

نیچه می­گوید : لذت به ابدیت و به عمق نظر دارد . در آثار بکت لذت در حد به یادآوردن خاطرات ، سخن گفتن و شمردن اعداد فرو می­کاهد و ابدیت به تکرار مکرر تجربه­های تلخ . از این­ها همه در پایان تنها صدای قدم­ها ، کلام گسیخته و صدای نفس­ها باقی می­ماند . آثار بکت به سقوطی می­ماند که هر دم مکرر می­شود و هرگز پایان نمی­یابد ...

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٢٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٤ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


پائیز است ...

صدای سرزمین‌های خاطره

روزی به سراغ‌ات می‌آید

بار دیگر تویی و

کنار نیکمت چوبی

 

نگاه کن

لحظه‌های این باران

چگونه از دست می‌روند!

 

شعر: محمود معتقدی

عکس : فرامرز نصیری

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


مهدی جباریان در کمپ 2 ماناسلو

 

طی تماس تلفنی که ساعتی پیش با آقای مهدی جباریان برقرار شده اعلام کردند روز دوشنبه (۱ مهر ۱۳۹۲) تا کمپ ۲ به ارتفاع ۶۳۰۰ متر صعود کرده و شب را در کمپ ۲ سپری کرده اند و سه شنبه (۲ مهر) به کمپ اصلی بازگشته اند.

امروز (چهارشنبه ۳ مهر) نیز در کمپ اصلی استراحت می کنند و با توجه به وضعیت جوی منطقه قصد دارند در روزهای آتی پروسه هم هوایی خود را تکمیل کنند.  با آرزوی سلامتی و صعود و فرودی ایمن و موفقیت آمیز برای ایشان.

 

از سایت گروه کوه نوردی همت شمیران

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


هشتمین صعود قلم : نقد و پاسخ نقد...

نقد:

" ... برنامه خوب اجرا شد ولی شما طوری برخورد کردید که اکثر ما فکر کردیم دفعه اول کوه میاییم این زیاد مهم نبود شما که عنوان سرپرست برنامه را دارید سال هاست که کار کوه می کنید کسی که تجربه چندین برنامه بزرگ را دارد هنگام رفتن بالا کوه کم اتفاق افتاده مشکلی پیش بیایید ولی تمام اتفاقات در برگشت هست شما در سر بالایی جاهای ساده نیرو می گذاشتید که از فلان جا نروید از اون طرف بروید بخصوص روز دوم برنامه که به سمت قله می رفتیم اون نیرو که شما می گذاشتید برای 10 نفر صبر میکرد و من که نفر دهم بودم پشت سر من راه افتاد بالا و منتظر نشد بقیه رد بشوند اگر فلان نقطه خطر ناک بود این خطر فقط برای 10 نفر بود ؟ برای دیگران نبود ؟ این هم هیچ چرا در برگشت نمی توانستید تیم را مثل رفت منسجم کنید ؟ چرا در جاهای خطر ناک نیرو نمی گذاشتید ؟ چرا تمام تیم بیسیم داشتند جلو دار بیستیم نداشت که بتوانید تیم را جمع کنید ؟ چطور سرپرستی هستید که جمع کردن یک تیم در برگشت که تمام اتفاق ها میافتد برایتان کار سختی بود ؟ ... "

 

متن کامل را در وبلاگ مرتضی صالحی فرد بخوانید

 

 

 

پاسخ نقد :

" ... بر طبق نظر تیم میزبانی , آقای احمد کولف به عنوان فرد باتجربه و فعال و کوه نورد فنی ؛ را به عنوان سرپرست روز برنامه صعود انتخاب کردیم . همانطور که می دانیم یک گروه بدون سرپرست مانند یک کشتی بی ناخداست و بر همه افراد شرکت کننده در برنامه لازم است از سرپرستی اطاعت نموده و به او احترام بگذارند .

از همه دوستان شرکت کننده که از سرپرست برنامه اطاعت پذیری نموده و او را در برنامه یاری نمودند کمال تشکر را دارم .

آقای مرتضی صالحی فرد یگانه کسی بود که از گروه بدون اجازه خارج شد . به نظر شما که یک کوه نورد قدیمی هستید آیا برای بیرون رفتن از گروه حال برای هر کاری نباید اجاره بگیرید ؟ پاسخ با کارشناسان.

همه ما می دانیم که اگر سرپرست وظایفی دارد ، کوه نورد که شرکت می کند هم باید به وظایف خود آگاه بوده تا دچار حادثه نشود . هدایت یک گروه 120 نفری واقعا مشکل بود و آقای کولف امتیاز مثبت را دریافت نمودند . برای یک سرپرست سلامتی افراد اهمیت بسزایی دارد . شاید مشکلاتی وجود داشته و ما هم قبول داریم ولی در نظم تیمی و زمانبندی موفق بودیم .

به یاد دارم آخرین نفری که از فروشگاه هایپر هاوش گنبد خارج شد و دوستان را در اتوبوس معطل نمودند آقای مرتضی صالحی فرد بود و این موضوع را خود می دانند . ایشان بیست دقیقه از دیگران دیرتر به اتوبوس برگشتند . به نظر شما آیا آقای مرتضی صالحی فرد نظم تیمی و زمانبندی را رعایت نموده اند ؟ پاسخ با کارشناسان.

بی نظمی گروه 64 نفری در برگشت به پناهگاه و حمایت نکردن بعضی افراد از گذرگاه را قبول داریم و از همه دوستان شرکت کننده و پیشکسوت معذرت خواهی می نمائیم ..."

 

متن کامل را در وبلاگ علی شاه محمدی بخوانید

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


سرپرست سرمه ای و گوسفندانش!!

سرپرست سرمه ای بیشتر از آنکه به فکر سلامت و موفقیت تیمش در صعود باشد، به فکر خودنمایی، دستکم گرفتن طبیعت و کوهستان و کمیت در برنامه و بالابردن آمار خود است!

سرپرست سرمه ای برایش مهم نیست که تیمش چه ساعتی صعود می کنه و چه ساعتی به کمپ می رسه.... فقط باید بالا بره!

سرپرست سرمه ای وقتی نیمه شب رسیده به پناهگاه، خواب بودن کوه نوردان دیگر که فردا صبح زود می خواهند صعود کنند، براش مهم نیست و شروع به سر و صدا کرده و دنبال وسایل تیمش مثل کیسه خواب و ... می گردد!!

 

متن کامل را در وبلاگ وحید سپنج بخوانید

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


تاکسی هوایی به غار علی‌صدر

رئیس هیئت مدیره شرکت هوانوردی آسمان غرب همدان گفت: با همکاری شرکت سیاحتی علی‌صدر در آینده پروازهای تفریحی به مسیر علی صدر را خواهیم داشت .

 

خبرگزاری فارس

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


گروه کوه نوردی سایپا و حکایت یک عکس جعلی!!

به نظر می رسد حکایت تاسف‌بار انتشار عکس‌های جعلی در کوه‌نوردی ایران پایانی ندارد ... در وبلاگ هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی کارگران استان تهران ، عکسی از صعود دو تن از بانوان گروه کوه‌نوردی سایپا به قله دماوند منتشر شده است که ...

 

 " دو نفر از بانوان کوه نورد سایپا به نام های سهیلا منصوری داور از شرکت سایپا و سمانه کریمیان از شرکت سایپا لجستیک موفق به صعود قله 5671 متری دماوند در تاریخ جمعه 15 شهریور شدند. گروه کوه نوردی سایپا این صعود پر افتخار را به اعضای تیم و خانواده محترم ایشان تبریک عرض می کند. "

 

_ تشخیص جعلی بودن عکس کار ساده‌ای است! از کناره‌های بازسازی شده سمت چپ گرفته تا لبه‌ی مخدوش بالائی پارچه‌نوشته ... و فقط کافی‌ست کمی نور عکس را زیاد کنید تا پاهایی دیگر نیز پشت پای این دو خانم پدیدار گردد!!

 

 

_ ممکن است حتی این دوستان موفق به صعود قله هم شده باشند و انگیزه‌ی چنین ویرایش و جعل ناشیانه‌ای فقط حذف نفراتی در عکس باشد اما و در هر صورت مسئولین گروه کوه‌نوردی سایپا باید بدانند انتشار عمومی چنین جعل‌هایی برای اعلام یک خبر صعود به هیچ‌عنوان نمی‌تواند اقدامی شایسته و مورد قبول افکار عمومی جامعه‌ی کوه‌نوردی کشورمان باشد.

 

_ شاید بهتر باشد مسئولین گروه کوه‌نوردی سایپا در اولین فرصت ممکن عذرخواهی خود را در همان وبلاگ هیئت کارگران و بابت انتشار این عکس جعلی اعلام نمایند.

 

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


پیشنهاد فیلم : نیمه شب در پاریس

" فیلم با نمایی از روز پاریس شروع می‎شود و به نیمه‎شب می‎رسد. شهری که شبیه هیچ شهری نیست آن هم پاریس دردهه 1920، با پس زمینه‎ای از صدای ادیت پیاف بزرگ ... گیل به همراه نامزد و خانواده نامزدش به پاریس می‎آیند. گیل به عنوان نویسنده‎ای گمنام که موضوع رمانش در مورد یک مغازه فروش اشیای قدیمی و نوستالژیک است، آدمی است که از تمامی زیبایی‎های پاریس تنها پرسه‎های درهم در خیابان‎ها و کافه‎هایی که روزی جایگاه سلاطین ادبیات بوده را عاشقانه دوست دارد. در مقابل گیل که برای خود زندگی می‎کند به دور از هیاهوی ساختگی، پاول دوست خانوادگی آن‎ها نماد انسان معاصر و درگیر نمایش دائمی است ... وودی آلن بیننده را با چشمانی باز به خوابی نیمه‎تمام می‎برد، خوابی که با شروع نیمه شب، ما را در سفری رویاگون درپرسه‎زنی شبانه‎ی پستوهای پاریس جادو می‎کند. نیمه شب در پاریس Midnight in Paris رومانتیک جذابی است و شاید مرثیه‎ای شیرین برای دوران طلایی پاریس درشروع قرن... منبع: اینترنت "

 

 

کارگردان: وودی آلن فیلمنامه: وودی آلن موسیقی: استیفن رمبل

بازیگران: اوون ویلسون(گیل)، ریچل مک آدامز(ایتز)، کوری استون (ارنست همینگوی)،کیتی بیتس( گرترود استاین)

زمان فیلم: 94 دقیقه محصول : 2011 ، آمریکا و اسپانیا

 

 

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۱:٠٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


روش های سرپرستی در یک برنامه ی اعضای آزمایشی

 

_ بحث و گفت‌و‌گو در باره‌ی برنامه صعود دماوند توسط تیمی از اعضای آزمایشی باشگاه دماوند به سرپرستی حامد کرامت ، در صفحه‌ی فیس بوک اعضای این باشگاه همچنان ادامه دارد .

 

_ انتشار روایت شخصی و کوه‌نوشته های خانم روشنک هوشمند در وبلاگ دیوار نوشته و اشاره‌ی صریح او به پاره‌ای روش‌های سرپرستی حامد کرامت ، موجب برانگیختن موجی از واکنش‌های تند _ از جمله طومارنویسی و جمع آوری امضا _  علیه او شد .

 

_ در "دیوار نوشته" و از قول سرپرست برنامه آمده بود : "... آقای کرامت از آن بالا اتمام حجت کرد که هر که آمد بالا دیگر نمی تواند میانه راه برگردد و باید تا آخرش بیاید و هر که نمی خواهد بیاید همین جا تصمیمش را بگیرد و برگردد چون اگر حال کسی آن بالا بد شد کاری از دست ما ساخته نیست و مسئولیتش با خودش است" .

 

_ در حالی که هنوز موج " انکار و تکذیب " به پایان نرسیده است ، صادق خاجی به عنوان یک عضو شرکت کننده دیگر در این برنامه و شاهدی بر قضایا و رویدادها ، در صفحه ی فیس بوک باشگاه ،  روایتی را منتشر کرده است که فقط می تواند نشان دهنده ی درستی و صحت روایت خانم روشنک هوشمند باشد. او در یکی از کامنت های خود نوشته است  :

" ... حامد کرامت گفت آن بالا از دست ما کاری برنمیاید اگر کسی به مشکل حاد و سختی برخورد کند... "

 

_ و این ، دقیقا همان پرسش ما از مدیران باشگاه دماوند است ! ... برای تیمی از اعضای تازه وارد و کم تجربه  ، برای تیمی که حداقل پنج کمک سرپرست هم داشته است ... و به لحاظ مفاهیمی مانند "قبول مسئولیت" و  "احساس مسئولیت"  ،  اعلام " اگر کسی به مشکل حاد و سختی برخورد کند کاری از دست ما بر نمی آید "  از سوی سرپرست برنامه،   چه جایگاهی دارد؟

 

_ فکر می کنید  چنین تفکری از سوی دیگر مربیان نام آشنا و کارآزموده ی باشگاه دماوند نیز مورد تائید و قابل قبول است؟

 

 

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۳:۳٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +


گاهی به آسمان نگاه کن!

 

عکس: فرامرز نصیری_ بازار تهران

دوربین: Samsung Galaxy S III

 

 

 

.

  
نویسنده : فرامرز نصیری ; ساعت ۸:۱۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳٩٢
    پيام ها    +